Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Od 1. 11. 2016 mám nastoupit na dotované prac. místo do chráněné dílny. Bude mi 51 let, jsem na ÚP a mám OZZ. Na jak dlouhou dobu bude zaměstnavateli poskytovaná dotace a jak to bývá dál? Musí mě pak propustit, nebo dostane další dotace? Děkuji.
Iva
Dobrý den, ohledně dotací se obraťte, prosím, na úřad práce. Nevím, jaké je znění smlouvy uzavírané mezi zaměstnavatelem a úřadem práce. Děkuji.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, 30.9.2016 mi skončila smlouva (v zaměstnání jsem byl přes 3 roky), 10.10.2016 nastupuji do nového zaměstnání. Kdybych odešel z nového zaměstnání např. 1.11.2016, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem prvních 9 dní v říjnu nepracoval a nepracoval jsem v kuse?
kamil
Dobrý den, na podporu v nezaměstnanosti byste určitě nárok měl.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem na pojistovne vedena jako OBZP a od 12.zari jsem dostala pracovni smlouvu. Musim si tech par dni v zari jeste doplatit sama?
Dekuji.
Kateřina
Dobrý den, domluvte se, prosím, na své zdravotní pojišťovně.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den. Když se někdo hlásí na práci o které si myslí,že je vhodná. Měl by zaměstnavatel vědět, že má pracovník ,částečný invalidní důchod? Děkuji
Marek
Dobrý den, Váš zaměstnavatel by určitě měl vědět, že jste invalidní důchodce.

říjen 2016

nástup do práce
dobry den jsem vedena na úp a chtela bych otevrenou zivnost otazka zni kdyz budu mit žl budu mit narok na pispevek na bydleni z magistratu nebo o nej prijdu? dekuji
veronika
Dobrý den, tato poradna slouží k zodpovídání pouze pracovně-právních dotazů.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

potřebovala bych poradit k 30.9.2016 mi skončila pracovní smlouva. Po ústní dohodě kdy mi bylo sděleno, že smlouvu dostanu dále jsem,ale bohužel zatím smlouvu nepodepsala a zároveň odpracovala jeden pracovní den. Zajímalo by mě zda mi už po odpracovaném dnu může zaměstnavatel říct, že smlouvu nedostanu. A kdy mám prosím nárok na smlouvu na neurčito?

Děkuji za informace a přeji hezký den Denisa K.
Denisa K
Dobrý den, jakmile Vás zaměstnavatel nechal následující den po ukončení platnosti délky uzavřené pracovní smlouvy pracovat (byť 1 den), je Váš pracovní poměr automaticky prodloužen na dobu neurčitou.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý večer, chci se prosím poradit.
V červnu jsem vystudoval ale od 1. září nejsem nahlášený na úřádu práce a nepracuji. Do konce týdne bych měl ale v práci dostat smlouvu. Chystám se jít za tento měsíc zaplatit zdravotní pojištění (jak je dáno: do 8dnů tohoto měsíce). Pokud tak zaplatím a smlouvu do konce týdne dostanu tak by mělo být vše v pořádku, je to tak?
A ještě jedna věc.. jestli je možné to pojištění zaplatit v jiném městě, než pod které spadám?
patrik
Dobrý den, až budete mít stanoveno datum nástupu do práce, určitě si zajděte na svou zdravotní pojišťovnu a doplaťte si případné nepojištěné dny. Na pojišťovnu si určitě můžete zajít na kteroukoli její pobočku.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, k 30.9 jsem ukončila pracovní poměr, v nové práci dostanu pracovní smlouvu na stálo asi až 17.10 zatím jsem tam jako brigadnice. Musím se přihlásit na pracovní úřad? Jak je to se zaplacením zdravotního a sociálního pojištění?
Petra bartuskova
Dobrý den,
je důležité, jakou formou máte nyní uzavřenou spolupráci. Bez tohoto údaje Vám nemohu poskytnout bližší informace. Pokud máte uzavřenou dohodu o pracovní činnosti, ze které je již zdravotní a sociální pojištění odváděno, nemusíte se hlásit na úřad práce. Jestliže máte uzavřenou dohodu o provedení práce a je předpoklad, že si vyděláte více než 10 000 Kč, bude odvedeno zdravotní pojištění i z této dohody. 

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den. Pokud najdou na úp pro mě nějakou práci ,já se na ni informuji a nabidu dojmu,že ji nezvládnu. Musím do té práce nastoupit? Neviřadí mě pak up s evidence? Děkuji mockrát .
Jana
Dobrý den, měl byste projevit maximální součinnost při hledání vhodného zaměstnání. Promluvte si o svých obavách s pracovníkem úřadu práce, který Vás na danou pozici doporučil.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den. Když si zaměstnavatel vezme od up dotací na mzdu. Dostane zaměstnanec smlouvu na dobu určitou či neurčitou se zkušební dobou?Pokud by měll zaměstnanec smlouvu se zkušební dobou může ve zkušební době bez udání důvodu ukončit pracovní poměr pokud mu prace nevyhovuje? Může se potom hned zaregistrovat na up? Děkuji
Michaela
Dobrý den, na zkušební dobu máte Vy i zaměstnavatel nárok. Pokud ale zrušíte pracovní poměr ve zkušební době, musí se postupovat dle smlouvy, kterou má uzavřenou Váš zaměstnavatel s úřadem práce (ohledně dotace).

září 2016

nástup do práce
Dobrý den mám takový dotaz.
14.9. Mi končila smlouva ve stálém zaměstnání. 15.9 jsem se zaevidovala na úřad právě a zazadala o podvoru v nezaměstnanosti, jelikož na ni mam nárok. Dnes 22.9 mi byla nabídnuta u jedné firmy prace na dpč ( kde za me hradi socialni i zdravotni pihostění ). Tim pádem nestihnu z podpory nic vzít.
Chci se zeptat kdyby nastala situace, že v teto práci na dpc skončím po treba 3 mesicich a šla se zaevidovat na UP mam nárok zpětné dobrat podporu z minulého zaměstnání a nebo musím znova odpracovat 12 měsíců ?
Děkuji za odpověď
Michaela D.
Dobrý den, pokud splníte podmínky pro výplatu dávek státní sociální podpory, budete ji dostávat. Jen je třeba počítat s tím, že výše podpory se vypočítává z posledního zaměstnání, v tomto případě by se počítala z DPČ, pokud z ní budete odvádět zdravotní a sociální pojištění.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
před firmou máme označené parkovací místa pro 6 návštěvníků naší firmy, jelikož nebylo dnes místo na žádném z míst určené pro zaměstnance, zaparkoval jsem tedy na tyto označená místa pro návštěvníky, kde bych správně neměl co dělat. Má firma právo mě pokutovat na výplatě kvůli tomuto prohřešku? Nemá na to právo pouze městská policie nebo státní policie?
Michal
Dobrý den, předpokládám, že parkovací místa jsou zbudovaná na pozemku zaměstnavatele. Parkování bude určitě řešeno v nějaké vnitřní směrnici zaměstnavatele.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
zaměstnavatel na mě pobíral dotace od UP,po skončení pracovního poměru jsem opět na UP.Je možné,aby na mě dostal dotace další , jiný zaměstnavatel?
Předem děkuji za odpověď.P.
Pavla Sedlákova
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadu práce.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám smlouvu v novém zaměstnání od 1. října a jsem vedený na UP. Zajímalo by mě, jak je to s podporou a pojištěním do konce září. Děkuji
Lukáš
Dobrý den, po dobu registrace na úřadu práce je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát. Podpora Vám náleží jen po podpůrčí dobu, a tu nevím, zda již nemáte vyčerpanou.

září 2016

nástup do práce
Jak přesně rozumět "získat alespoň 12 měsíců důchodového pojištění"? Znamená to, že člověk byl zaměstnaný po celou dobu 12 kalendářních měsíců (např. 1.9.2015–31.8.2016), anebo je nutné, že se 12x zaplatilo důchodové pojištění (a mohl být zaměstnaný např. 5.9.2015–10.8.2016)? Děkuju za odpověď. - otázka upravena poradcem
David

Dobrý den, podmínkou pro nárok na PPM je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství.  Tzn. pokud nastoupíte na PPM 1.12.2016,  podmínka bude splněna, pokud jste v období od 1.12.2014 do 30.11.2016 byla zaměstnána alespoň 270 kalendářních dní.  Zaměstnání nemusí začínat prvním dnem v měsíci. Počítají se kalendářní dny, ne kalendářní měsíce. 

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chci se zeptat,měla jsem pracovní smlouvu do 31.7.2016, začala jsem marodit 27.7.2016 a pracovní neschopnost nadále trvá, ptám se tedy, jestli pracovní smlouva skutečně skončila, protože zaměstnavatel mi tvrdí, že pracovní poměr přešel na dobu neurčitou automaticky i během PN.
Děkuji
Mirka
Dobrý den, pokud Vám zaměstnavatel neřekl, že nemá zájem o prodloužení pracovní smlouvy a neřekl Vám, že k  31.7.2016 Váš pracovní poměr končí, považuje se pracovní poměr za automaticky prodloužený.

září 2016

nástup do práce
Dobrý večer!
Jsem ve 2. měsíční výpovědní době ( výpověď jsem podala sama) a v říjnu mám nastoupit do nového zaměstnání. Před týdnem jsem, ale zjistila, že jsem těhotná. Jak mám, prosím, dále postupovat? Přijde mi nefér nastoupit do nového zaměstnání a hned odejít. Pokud bych ještě ve výpovědní době nastoupila na nemocenskou, vzniká mi nárok na ochranou lhůtu a na MD? Děkuji
Zuzka
Dobrý den, tuto situaci si budete muset rozvážit sama, těžko v této situaci radit. Každopádně je jasné, že Váš nový zaměstnavatel s těhotenstvím nepočítá. Nárok na mateřskou dovolenou máte, pokud jste v posledních 2 letech byla pojištěna alespoň 270 kalendářních dnů.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda syn, který dělal nyní opravné závěrečné zkoušky, bohužel neudělal písemné, bude dělat v prosinci,může nastoupit do zaměstnání jako už zaměstnanec nebo zatím pouze jako brigádník, zda je vedený stále jako student.Děkuji za info
Iveta
Dobrý den, do zaměstnání může nastoupit. Statut studenta již asi ale nemá, dokdy ho měl Vám řekne studijní oddělení školy, na které studoval.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je mou povinností (jak to vyžaduje můj zaměstnavatel) hlásit zaměstnavateli k jakému jdu lékaři, když odcházím na propustku a je mi třeba v případě mamografu apod. trapné o tomto mluvit?
Děkuji.
Renata
Dobrý den, podle zákoníku práce musíte o této překážce v práci svého zaměstnavatele včas informovat a požádat jej o poskytnutí pracovního volna. Navíc jste povinna svému zaměstnavateli tuto překážku prokázat.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěl bych zeptat jestli jdou posunout/odložit dotace na zaměstnance. Nedávno zaměstnaný měl nehodu, marodí a proto se přísun dotací z úřadu stopil. Marodit bude asi 2 měsíce. Dají se dotace při jeho opětovném nastoupení do práce v čerpání dotací normálně pokračovat nebo ty 2 měsíce dotací propadají nebo se dokonce stopnou úplně?
Děkuji za odpověď.
Erik
Dobrý den,
doporučuji co nejdříve kontaktovat příslušný úřad práce, kde jste si dotaci na zaměstnance vyřizoval, a nastalou skutečnost jim co nejdříve oznamte.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
pracuji momentálně na dohodu o provedení práce u jedné firmy a v průběhu měsíce budu přecházet na HPP. Na ÚP vedena nejsem. Chtěla jsem se zeptat, jak je to se zdravotním a sociálním? Bude mi sraženo 2x? Jak z dohody, tak i z HPP? Nebo je tomu jinak?
Děkuji.
Magda
Dobrý den,
u DPP se sráží zdravotní pojištění až v případě, že hrubý výdělek převýší částku 10 000 Kč. V tom případě, Vám bude sraženo ZP jak z DPP, tak z HPP.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, mám to na 4 roky z důvodu, že jsem nikdy nepracovala... od září nastupuje dítě do školky, v listopadu mu budou 3roky. Já mám možnost od půli září nastoupit do práce na HPP. Chci se zeptat, zda je to vůbec možné, jestli je to nějak omezené a jestli nepřijdu o rodičovský příspěvek? Dekuji
Lenka
Dobrý den, ohledně vyplácení rodičovské příspěvku se, prosím, obraťte na příslušný odbor úřadu práce.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, přítelkyně nastoupila do zaměstnání kde se střídají dvě směny v kratké a dlouhém týdnu. Nastoupila do jedné směny a věděla tedy které dny pracuje a které ne. Naplánovali jsme si tedy že půjdeme na koncert, už máme i lístky a td. Teď ji ale přesunuli na druhou směnu a to by tedy měla v den koncertu být v práci (pracuje až do noci a po práci až jít by nestihla). Může jí zaměstnavatel bránit v tom si vzít volno, když je ještě ve zkušební lhůtě, tedy na dovolenou ještě nemá nárok?
Děkuji za odpověď.
Michael
Dobrý den, za každých odpracovaných 21 dnů přísluší zaměstnanci jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok. Je třeba si ale uvědomit, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, tj. Vaší přítelkyni nemusí nadřízený dovolenou schválit.

září 2016

nástup do práce
Může mi nadřízený nařídit brát si práci domů a to bez odměny? Pracuji jako učitelka odborného výcviku, obor kadeřník. Nyní jsem navíc dostala za úkol chystat vyúčtování paragonů ze všech tříd a mít na starosti pokladnu a to i v týdnu, kdy tam nejsem, takže tam musím docházet, pracuji na půl úvazku, hmotnou zodpovědnost nemám. Při výuce na tuto práci čas není, mám si ji tedy brát domů. Co když se peníze ztratí?
danabar@email.cz
Dobrý den, měla byste mít uzavřenou hmotnou odpovědnost, v zaměstnání byste měla mít místo,kde si peníze zamknete (rozhodně bych si je nenosila domů) a Váš zaměstnavatel by Vám měl dát prostor v rámi pracovní doby, abyste peníze mohla vyúčtovat.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně pracovní smlouvy.1. Chci pracovat na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel nabízí DPP nebo DPČ. Co je pro mě výhodnější? Nabízený plat 5500 hrubého. Chci aby se strhávalo na soc. a zdr. pojištění( i s případným doplatkem na zdr. pojištění). Nepotřebuji vydělávat moc(manžel nás dobře uživí), jde mi hlavně o to abych platila oboje pojištění a nemusela ho hradit celé ze svého a soc. pojištění se započítavalo do důchodu.2. Je pro mě výhodnější podepsat u těchto smluv prohlášení poplatníka? 3. Může si mě manžel odepsat z daní, když nepřesáhnu (u těchto smluv) oněch 68000 tis.za rok? Poradtě prosím, jak nejlépe postupovat. Děkuji předem za případnou odpověď. Nikola
Nikola
Dobrý den, pokud se Vám má z příjmu strhávat zdravotní a sociální pojištění, uzavřete DPČ. Daňové prohlášení si můžete podepsat, pokud ho nemáte podepsané u jiného zaměstnavatele. Z daňového základu si Vás bude moci manžel odepsat, pokud splňujete předepsané podmínky.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
k 31.8.2016 jsem ukončila pracovní poměr u mého zaměstnavatele a do nové práce nastupuji až 12.9.2016. Chtěla jsem se zeptat, zda se musím nahlásit na ÚP?? Jde mi o zaplacení zdravotního pojištění. Děkuji Vám za odpověď
Veronika
Dobrý den, pokud si nebudete chtít sama v období než nastoupíte do zaměstnání platit zdravotní pojištění, musela byste se po tuto dobu nahlásit na úřad práce.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám sjednou se zástupcem zaměstnavatele dohodu o provedení práce. Domluvili jsme se na určité částce osobně, ale ve smlouvě je napsána částka o polovinu vyšší, vyplácena mi bude ta, na které jsme se domluvili při osobním pohovoru. Chtěla bych se zeptat, co bude pro mě vyplývat v případě toho, že smlouvu podepíšu. Děkuji
Kateřina
Dobrý den,
důrazně nedoporučuji podepisovat jakoukoli smlouvu, kde nejsou uvedené pravdivé údaje.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
pracuji jako vychovatel ve školní družině. Mám střední školu, která ovšem není pedagogicky zaměřená a dodělávám si kurz (250 hodin). Mohu podle zákona pracovat jako vychovatel pokud jsem student kurzu a kurz ještě nemám hotový? Děkuji za odpověď.
Dan
Dobrý den, s tímto dotazem se obraťte na školu, ve které pracujete jako vychovatel. Toto se určitě bude řídit nějakým školským předpisem.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
již druhým rokem mám smlouvu na dobu určitou. Od 1.10. do 30.9. Vždy mi je připsán nárok na dovolenou 15 dní, dalších 5 se přičte až koncem září/začátkem října. Kolegyně má smlouvu na dobu určitou také, od 1.1. a má nárok na dovolenou od začátku 20 dní. Je to v pořádku? Příliš tento princip nechápu a docela mi vadí, že od října do konce září mám nárok jen na 15 dní. Lze to nějak řešit?
Děkuji za odpověď.
Tomáš
Dobrý den, kolegyně má smlouvu od 1.1.-31.12., tj. vždy na celý kalendářní rok, tudíž jí v lednu naběhne nárok na celou výměru dovolené, Vám až po prodloužení smlouvy v září. Je to ale takto v pořádku. 

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, letos jsem dokončila 3. ročník na SŠ a rozhodla jsem se studium přerušit a nastoupit do zaměstnání. Ale tam mi řekli, že chtějí abych minimálně měsíc byla jen na dohodě o provedení práce a dohodu mám podepisovat až k 2. 9. Až po měsíci mám nastoupit na hlavní poměr. Chci se tedy zeptat jak tento problém mám řešit, jestli se mám hlásit na pracák, nebo mám se mám jen ohlásit na zdravotním a sociálním úřadě popř. finančním. Mám ještě další brigády na dpp. Děkuji
Alex
Dobrý den, pokud již nebudete mít statut studenta, je třeba, abyste si platila zdravotní pojištění sama. Není Vám zdravotní pojištění z žádné dohody odváděno? Pokud částka, kterou si na DPP vyděláte přesáhne 10 000,-Kč brutto, odvedete zároveň i zdravotní pojištění a tím budete mít pokrytou dobu do nástupu do pracovního poměru. Obraťte se, prosím, na svoji zdravotní pojišťovnu, příp. na mzdovou účtárnu zaměstnavatele.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, po určitou dobu sem vykonával práci jako DPČ, v té době sem byl na VZP veden jako samoplátce částka kterou mi agentura vyplatila a která je taktéž psaná na výplatnici napřesáhla 2100 kč čistého a přesto mi strhly sociální i zdravotní pojištění, z toho co sem se zde dočetl bych chápal že to je špatně, jak to tedy je, děkuji?
Karel Mareš
Dobrý den, pokud částka vydělaná z DPČ přesáhne částku 2500,-Kč brutto včetně, je z výdělku odvedeno zdravotní pojištění.

září 2016

nástup do práce
Dobry den, chtela bych se zeptat,kdyz jsem udal u svého zaměstnavatele, ze jsem ukončila školu s maturitou,ale po me zadosti o přezkoumání vysledku jsme zjistila ze našli chybu a maturitu nemam,a práci dělám uz dva měsíce, je to velký problém ?
Lenka
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Mohla byste, prosím, dotaz formulovat přesněji? Děkuji.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,jsem evidovaná na úřadu práce,nyní jsem byla na prac.pohovoru. "budoucí" zaměstnavatel požaduje,abych chodila týden na zácvik,když se osvědčím,podepíše se mnou smlouvou. Je toto prosím
legální? Bojím se případného postihu. - otázka upravena poradcem
Martina
Dobrý den, oznamte, prosím, tuto podmínku budoucího zaměstnavatele Vaší kontaktní osobě na úřadu práce.

září 2016

nástup do práce
Dobry den,
tento rok v cervnu jsem dokoncila studium. Do konce srpna jsem mela status studenta. Od1. zari jsem uzavrela pracovni smlouvu. Potrebne veci nahlasi na mou pojistovnu zamestnavatel? Ja tedy nemusim nic hlasit ani na pojistovne ani na UP?
Dekuji za odpoved
Zuzana
Dobrý den, Váš zaměstnavatel nahlásí nástup do pracovního poměru Vaší zdravotní pojišťovně. Úřad práce si ale musíte zařídit sama.

srpen 2016

nástup do práce
dobrý den dne 31.8.me koncí smlouva jiz mam sehnane nove zmestnáni ale až 5.92016?mám problém musiumse nahlasit na up?naby pak nbevznikl problem kdybych skoncila kuli podpoře dekuji za odpoved
Dita
Dobrý den, hlásit na úřad práce se nemusíte, ale musíte si sama uhradit zdravotní pojištění za 1.-4.9.2016.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, 2 roky jsem byla zaměstnána na částečný úvazek. Před 3 týdny jsem změnila zaměstnání na HPP. Po 5 letech se nám podařilo otěhotnět a doktor mě ihned převedl na pracovní neschopnost. Z čeho mi bude stát vyměřovat náhradu mzdy? Z předchozího příjmu 8 000,- nebo z nové smlouvy 25 000,- kde jsem odpracovala pouze 3 týdny?

Děkuji
Nikola

Dobrý den,

pokud došlo pouze ke změně pracovní smlouvy s tím, že byl změněn Váš pracovní úvazek, rozhodným obdobím, ze kterého se zjišťuje vyměřovací základ pro výpočet dávek z nemocenského pojištění, bude 12 kalendářních měsíců před vznikem sociální události. Ve Vašem případě do rozhodného období bude zasahovat i doba, kdy jste měla zkrácený úvazek. Doporučujeme Vám obrátit se na Vaši mzdovou účetní, která by Vám mohla sdělit k Vašemu rozhodnému období bližší informace.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, v současné době jsem na UP a od druhé pulky září nastupuji v anglii pracovat na hotel, smlouvu jsem předložil na UP a bylo mi zděleno že pokud smlouva není notářsky přeložena s kulatým razítkem tak ji nemohou přijmout, přitom v minulosti nebyl problel když byla v angličtině. Musí být smlouva pro UP i v Českém jazyce když oba staty jsou v EU? Děkuji
Pavel
Dobrý den, budete muset vyhovět požadavku úřadu práce.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

nevíte, zda-li mám nárok na vrácení peněz z lékařské prohlídky, jestliže jsem neměla podepsanou smlouvu, ale daňový doklad z prohlídky mám? Žádná brigáda totiž neproběhla. Děkuji.
Tamara
Dobrý den, protože jste neměla se zaměstnavatelem uzavřen pracovněprávní vztah, nemáte na proplacení lékařské prohlídky nárok.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
letos jsem ukončila studium střední školy. Před 2 dny jsem nastoupila do práce, která mi ale nevyhovuje. Pokud z této práce odejdu k datu 24.8.2016, bude mi znovu trvat status studenta do 31.8.2016, nebo již zanikl a neobnoví se.?
Děkuji za odpověď.
Lucie
Dobrý den, jako absolvent SŠ (úspěšně složená závěrečná maturitní zkouška) byste měla status studenta do 31.8. Vy jste však nastoupila v průběhu srpna do zaměstnání, uzavřela pracovní smlouvu a zaměstnavatel se za vás přihlásil k placení zdravotního a sociálního pojištění. Myslím si, že i když pracovní poměr ve zkušební lhůtě po dvou dnech zrušíte, status studenta se tím již neobnoví.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den rád bych se zeptal co mám dělat když sem zažádal o přeložení na jiné pracoviště pod stejnou filiálkou a manažer mi začal bodat kudlu do zad tím že buď zůstanu na té filiálce nebo ze si nikde jinde ani neškrtnu..tak se ptám prosím co mám dělat?
Tomáš
Dobrý den,
je nutné postupovat podle zákoníku práce. Pokud máte podezření na šikanu ze strany nadřízeného, obraťte se na vedení společnosti a pokud ani to nepomůže, doporučuji Vám vše nahlásit na inspektorát práce, který Vám pomůže tuto situaci řešit.

srpen 2016

nástup do práce
dobry den,
podepsala jsem pracovni smlouvu ale po 14 dnech jsem si doma vsimla, ze je tam uvedeno jine misto vykonu prace nez ve kterem praci vykonavam...jak v takovem pripade postupovat? je treba to nahlasit?je vubec takova smlouva platna?
verca
Dobrý den,
místo výkonu práce je jedním z povinných náležitostí pracovní smlouvy. Určitě se proto domluvte se svým zaměstnavatelem, aby provedl opravu pracovní smlouvy.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně nemocenské. Pracuji v nejmenovaném obchodě, výplatu dostávám za odpracované hodiny, tedy pracuji i o víkend. Měl bych dělat 40h týdně a většinou 184h měsíčně. Mám neschopenku od 11.8. do 22.8. Může po mě zaměstnavatel chtít nahradit hodiny ? Mě se to nějak nezdá, že by neschopenka i když se víkendy neplatí "nevykrila" ty hodiny a já si je musel nahradit. Děkují za odpověď - otázka upravena poradcem
Kamil
Dobrý den, pracovní neschopnost je omluvená absence, tudíž určitě si nemoc nahrazovat nebudete muset.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den
v květnu jsem podala zaměstnavateli písemně žádost o zvýšení mzdy. Dodnes se mi nedostalo žádné odpovědi ani kladné a ani záporné a na mzdě nebyla také zřejmá změna. Mohu se nějak odvolat na zákoník práce či jiné zákony, které by mě pomohly tuto situaci řešit???
Slyšela jsem, že pokud jsem nedostala na žádost žádné vyjádření, tak by mělo být žádosti vyhověno v plném obsahu žádosti....Je to pravda?
Předem děkuji za odpověď.
michma
Dobrý den,
Zákoník práce neobsahuje ustanovení o nároku na zvýšení mzdy. Zvýšení mzdy je vždy na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, proto bych Vám doporučila, obrátit se na Vašeho nadřízeného a Vaši žádost s ním osobně prodiskutovat.

srpen 2016

nástup do práce
DOBRÝ DEN ,Rád bych nastoupil do nového zamestnáni ,kde jsem prosel a vybrali mě.Muzu tedy podepsat novou pracovni smlouvu u nového zamestnavatele a pak dat hned výpověd u stávajiciho zamestnavatele?Protoze ,kdyz dám nejprve výpoved ,tak nemám jistotu i kdyz budu dohodlý s novym zamestnavatelem ,ze si to treba nerozmysli .To bych pak nemel ani starou ani novou práci.Moc dekuji za odpoved
Honza
Dobrý den,
doporučuji jednat tak, jak jste popsal, nejprve podepsat pracovní smlouvu a později dát výpověď

srpen 2016

nástup do práce
Dobry den, chtela bych se optat. Na konci zari mi konci smlouva a v polovine rijna nastupuji do jine prace. Musim se prihlasit na uradu prace? Predem dekuji za odpoved.
Eva
Nemusíte, ale můžete. Plátcem zdravotního pojištění za Vás bude po tuto dobu stát.

srpen 2016

nástup do práce
Ukončila jsem zaměstnánáni a šla na Pracák. Za jak dlouho mě mohou zaměstnat u stejného zaměstnavatele, na DPH. Díky za odpověď
martina.berankova1@seznam.cz
Zaměstnat Vás mohu kdykoli. Nástup do zaměstnání ale musíte v zákonné lhůtě nahlásit na ÚP.

srpen 2016

nástup do práce
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jak řešit situaci, když jsem veden ještě jako student univerzity a dostal jsem pracovní nabídku na HPP. Vzhledem k tomu, že na studijním odd fakulty mají dovolenou a nemohu tedy tam přijít a zanechat studia (mohu až další středu) a dnes jsem nastoupil do zaměstnání, tak jak nyní postupovat? Navíc trvalé bydliště mám 100km daleko a asi není možné to nahlásit na jiné pobočce ÚP, že? Děkuji pěkně za případnou radu.
Karel
Nevím, jestli jsem správně pochopila Váš dotaz. Jste veden na úřadu práce jako uchazeč o práci? Nebo jste pouze student a nyní nevíte, zda jako student můžete nastoupit do zaměstnání? Do pracovního poměru můžete nastoupit i jako student, pokud budete stíhat oboje, příp. domluvit se školou přechod na dálkové studium. Rozhodně by byla škoda, univerzitu nedokončit.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, od 1. nastupuji do nového zaměstnání. Nový zaměstnavatel požaduje, abych se zúčastnila téměř celodenního vstupního školení BOZP atd. ještě před tímto datem a následně podepsala prac. smlouvu platnou až od 1. dne následujícího měsíce. Jako zdůvodnění požadavku byla informace, že zaměstnavatel provádí školení pouze každé pondělí. Stávající zaměstnavatel mě odmítá uvolnit. Když jsem se dotazovala zdali dřívější datum bude znamenat, že jsem k tomuto datu také nově zaměstnaná, bylo mi pouze sděleno, že pokud mi termíny nevyhovují mohu nastoupit později tj. následující pondělí, kdy mohu také podepsat novou smlouvu. Smluvně jsme si však ujednali, že datem nástupu bude 1.9 a nikoli až 5.9.Má nový zaměstnavatel právo po mě něco takového požadovat, včetně abych školení absolvovala na své náklady a aby změnou již oboustranně dohodnutého termínu nástupu porušoval předsmluvní a smluvní ujednání? Děkuji.
Karolína
Dobrý den, školení BOZP a PO byste měla absolvovat při nástupu do pracovního poměru. Pokud má takto váš nový zaměstnavatel nastavena pravidla a není možnost že byste školení BOZP a PO absolvovala, např. formou e-learningu, budete asi muset termín nástupu posunout. Před nástupem do zaměstnání toto školení absolvovat nejste povinna. 

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtela jsem se zeptat 31.7.2O16 jsem skoncila v zamestnani a 1:8 2016 jsem nastoupila do noveho. Po dvou dnech od podepsani smlouvy jsem zjistila ze jsem tehotna. chtela jsem se zetat kdyz me necha pani doktorka z duvodu tezke prace doma kdo me bude platit nemocenskou? dekuji za odpoved
ivana
Dobrý den, Váš zaměstnavatel bude hradit 4-14 den trvání dočasné pracovní neschopnosti (první 3 dny jsou neplacené), pak platby přecházejí na Správu sociálního zabezpečení.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, když můj pracovní poměr skončí k poslednímu dni v měsíci a nástup do nového zaměstnání by byl až 3.pracovní den měsíce následujícího, tak musím na ty dva dny, být hlášena na úřadu práce z důvodu zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji za odpověď.
Jana Nováková
První dva dny Vám nebudou započítány do odpracované doby. Zdravotní pojištění byste měla mít za měsíc uhrazeno, ale bylo by lepší zajít se optat i na Vaší zdravotní pojišťovnu.

srpen 2016