Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem na urads práce od září evidována. V listopadu jsem nastoupila brigádne do práce a v prosinci mi dalo smlouvu,bohužel jsem časově nestihala zajet si na UP tak jsem poslala okopirovanou smlouvu emailem. Bohužel jsem zapomněla dodat papíry o výdělku z brigády a teď mě vyřadily. Jaké to pro mě má následky. Jsem stále zaměstnána a mám smlouvu na dobu neurčitou.děkuji.
Kristýna Lubomírska
Momentálně to pro vás nemá následky žádné. Problém by to mohl být, pokud byste v současném zaměstnání skončila dříve, než 6 měsíců od nástupu do práce. Pak byste neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

leden 2016

nástup do práce
Dobry den
Mam dotaz, pokud jsem minuly ctvrtek ukoncila pracovni pomer dohodou a od tohohle ctvrtka mam novou praci, mam se chodit registrovat na up? Vim ze to neni ma povinnost, ale zajimalo by me zda budu kryta pro zdravotni a socialni poplatky na tech par dnu bez prace. Dekuji za odpoved
Jana
Ano, zdravotní pojištění si budete muset doplatit, ale není to horentní suma. Navíc, pokud jste právě zaměstnána na ÚP byste do evidence nebyla přijata.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den,mám výhled na novou práci a nevím co ode mne bude nový zaměstnavatel požadovat za dokumenty,když jsem byla několik posledních let doma jako OBZP. Zápočtový list mám pouze ze zeměstnání před OBZP.invalidní ani mateřskou jsem nebrala. Do nové práce bych mohla nastoupit na doporučení vzhledem z k mým zkušenostem z minulé práce, o tom že jsem byla po min.zaměstnání delší dobu bez práce doma na OBZP zatím neví,to se během pohovoru zatím tak nějak minulo a zamluvilo a řešili jsme hlavně moje prof. zkušenosti.mám velké obavy jak na to budou pohlížet a jaké po mě budou požadovat dokumenty při nástupu.Když jsem se snažila se ucházet o místa jinde v poslední době, nebylo to asi vnímáno dobře ta prodleva po posledním zaměstnání několik let na OBZP a myslím, že jsem několikrát o místo z tohoto důvodu i na pohovoru přišla. Nevím jak jednat v tomto smyslu nyní s novým zaměstnavatelem,kde jak se zdá by jinak moje kvalif. a zkušenosti vyhovovaly. Mohli by jste mi prosím nějak poradit. Díky
Hanka J.

Hezký den,

klidně do práce nastupte, pohovorem jste prošla, tak není co řešit. Budete potřebovat občanský průkaz, doklady z minulého zaměstnání (zápočtový list) a pokud jste hradila sama sociální pojištění, pak i doklad o době jeho hrazení, které vám vydají na OSSZ.

Jinak gratuluji k nalezení práce, snad vše dobře dopadne.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se musím hlásit na ÚP ,když jsem dala výpověď z práce v pátek a v pondělí jsem měla nastupovat do jiné práce ale volali mi že nastoupím až ve středu . Děkuji za odpověď.
Aneta

Aneto,

nikdo nemá povinnost se na ÚP registrovat. Jen bude třeba si za těch několik málo dní doplatit zdravotní pojištění.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, prosím, mám tento dotaz. Do března 2015 jsem byla na nemocenské, kdy jsem vyčerpala celou podpůrčí dobu. Prodloužená již nebyla. Ihned jsem se zaregistrovala na úřad práce. Mezitím mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně a ještě ZTP. Dne 4.1.2016 jsem nastoupila do zaměstnání a ukončila evicenci na úřadě práce a po 8 pracovních dnech jsem onemocněla a mám vystavenou nemocenskou. Můj dotaz tedy zní, zda budu mít tuto nemocenskou placenou? Děkuji za odpověď.
Karin

Hezký den,

bohužel vám neodpovím, nejsem odborník na výplatu nemocenských dávek.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý deň, som zo Slovenska, chcem nastúpiť do zamestnania tu v Prahe, no zamestnávateľ požaduje české živnostenské oprávnenie. Viacmenej som si všetko zistila, neviem však, či sa mám ísť prihlásiť do zdravotnej poisťovne už pred vyplnením JRF, alebo sa to rieši až spolu. Zatiaľ mám zdravotnú poisťovňu na Slovensku.
Katarína
Bohužel vám neporadím, nejsem specialista na zdravotní pojištění cizinců. Kontaktujte zdravotní pojišťovnu, kde vám vše nutné sdělí.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den,naskytla se mi možnost pracovat brigádně v německu,ale bez pojištění.Momentálně jsem zaměstnaný v ČR.Pokud bych začal jezdit brigádně do Německa,musel bych dát výpověd a tudíž nevím jak postupovat ohledně zdravotního a sociálního pojištění.Můžu být evidován na Úřadu práce,nebo jaké bych měl možnosti? děkuji za odpověd
Martin Semerad
V evidenci ÚP nesmíte být, pokud jste výdělečně činný v cizině. Takže si pojištění budete muset doplatit sám. Potřebné informace vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna a OSSZ.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem na Úřadě práce druhý rok, mám nastoupit do práce. Pokud ji ze zdravotních důvodů nezvládnu a budu muset skončit, mohu jít opět na Úřad práce?
Dagmar
Ano, pokud nebudete moci práci vykonávat, můžete zpět do evidence. Pokud tedy nenastupujete na dotované místo, ale na to byste byla předem ÚP upozorněna.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den,
mám na Vás prosbu. Ke dni 31.12.2015 mi končí pracovní poměr dohodou. Do nové práce nastupuji 4.1.2016. Je nutné se na ty 3 dny hlásit na pracovní úřad kvůli soc. a zdrav. pojištění?

Předem velice děkuji za odpověď,

Michálková
Eva Michálková
Nemusíte se hlásit na ÚP, stačí si doplatit zdravotní pojištění.

leden 2016

nástup do práce
dobry den, k 31.12. koncim v zamestnani a do noveho nastupuji od 7.1. chci se zeptat jak mam postupovat, je zapotrebi se hlasit na up nebo to hlasit na zp a sp? dekuji za odpoved
ka
Evidence na ÚP není povinná ze zákona, evidovat se tedy nemusíte. Zdravotní pojištění však uhradit na vaší zdravotní pojišťovně musíte.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli musím chodit na UP např. oznámit změnu zaměstnání pokud např. v úterý ukončuji pracovní poměr a hned další, den tedy středu nastupuji do jiné práce. Děkuji za odpověď
Martin
V žádném případě. Vaše zaměstnání je navazující, vše vyřídí váš zaměstnavatel. Navíc, evidence není povinná.

leden 2016

nástup do práce
dobry den,

obracim se na vas s dotazem zda muze zamestnanec zjistit
ze skoncila dotace na jeho pracovni misto. pokud ano jak to muze provest?

na vysvetlenou, v dubnu jsem byl zamestnan u firmy s tim ze na moje misto firma dostala dotaci ktera je na rok, ted mi zamestnavatel sdelil ze dotace byla jen na 7 mesicu, proto by jsem si chtel sam overit od kdy do kdy na mne dotaci dostaval

dekuji za odpoved
Roman
Takovou informaci vám může podat úřad práce, který dotaci zaměstnavateli poskytl.

leden 2016

nástup do práce
Jsem na úřadě práce dva roky a chci nastoupit do zaměstnání. Pokud práci nezvládnu se zdravotního hlediska, mohu se opět na ÚP přihlásit, pokud bych musela z práce odejít?
Dagmar
Ano, samozřejmě. Doporučuji v případné výpovědi tento důvod výslovně uvést.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když k 31.12 ukončím studium tak od 1.1 se musím nahlásit na pracovní úřad. Můžu i při tom pracovat na DPP nebo DPČ, či zda jsou nějaká omezení?
Moc děkuji za odpověď.
k

Dobrý den,


nemáte žádnou povinnost chodit na Úřad práce. Jít se zaevidovat na úřad práce je vaše právo, není to povinnost. Takže i kdybyste na úřad práce vůbec nechodila, tak vám za to nehrozí žádný postih. Pokud se do 3 dnů po skončení studia zaevidujete na úřadu práce, ten za vás začne platit zdravotní pojištění. V opačném případě si zdravotní pojištění musíte platit sama.
leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, marodím od 23.11.2015, v pracovní neschopnosti jsem podala k 14.12.2015 dohodou výpověď z pracovního poměru. Od ledna mám dojednanou novou práci. Musím se nyní hlásit na sociálku nebo zdravotní pojišťovnu? Nebo stačí, že neschopenku a další papíry pošle nynější zaměstnavatel? Moc díky za odpověď.
Veronika

Dobrý den,

nevím jestli jsme správně pochopily Váš dotaz. Pokud jste v pracovní neschopnosti rozvázala pracovní poměr dohodou k 14.12.2015, v pracovní neschopnosti budete do 31.12.2015 a od 1.1.2016 nastupujete k jinému zaměstnavateli, tak se nikam chodit hlásit nemusíte, jste v ochranné lhůtě.

 

S pozdravem

 

personální útvar

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den, k 27.11 2015 jsem skončil v práci a 1.12. jsem nastoupil do nové. Otázka spočívá v tom, že ty tři dny jsem nebyl registrován na pracovním úřadě, vycházelo to na víkend, tak bych se chtěl zeptat zda-li jsem to nechal ty tři dny být, jestli mi pak v budoucnu nepřijdou nějaké sankce za daně apod. Děkuji za odpověď
Daniel
Daně asi ne, na ty ale odborník nejsem. Potíž by to mohlo činit vaší zdravotní pojišťovně. Doporučuji ji kontaktovat a pojistné případně ihned doplatit.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den,

byla jsem na ÚP 4 měsíce a pobírala dávky v nezaměstnanosti, našla jsem si novou práci od 13.11. Chtěla jsem se jen zeptat, jestli mám nárok ještě na poslední - pátou podporu za těch 13 dní měsíce listopadu, tedy ještě za tu dobu co jsem zaměstnání neměla. Nikde jsem nenašla jak je to v případě, že člověk nastupuje do práce v průběhu měsíce a jestli mi za to náleží nějaká poměrná část podpory. Předem děkuji za radu.

S pozdravem K.
Kamila
Ano, bude vám náležet poměrná část za dny, kdy jste ještě byla v evidenci ÚP.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den,

V září jsem byla vyloučena u ÚP, na určitou dobu, avšak v říjnu jsem si našla stálé zaměstnání. Momentálně mi z ÚP volají. Netuším proč. Nevíte prosím náhodou důvod? Nerada bych poslouchala jejich nepříjemné a neochotné křičení, proto tel. zatím nezvedám.
Liz
Bohužel, důvod opravdu nevím. Nicméně, telefon klidně zvedněte. Může jít o nějakou banalitu, která může nakonec být ve váš prospěch. Pokud telefon nezvednete, může přijít doporučený dopis, kde se sice dozvíte hned, o co vlastně jde, ale také se připravíte o prostor pro normální a vstřícnou komunikaci.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý deň,
som Slovenka ale žijem už vyše dvoch rokov v ČR (trvalý pobyt mám však na SR). Hneď po VŠ som sa zamestnala a teraz po dvoch rokoch som podala výpoveď ku dňu 30.11.Našla som si lepšiu prácu a mala nastúpiť od 1.12., lenže nastali nejaké komplikácie a zmluvu mi môžu vystaviť až od 3.12.
Chcem sa informovať, či za tie dva dni (1.-2.12)mám platiť ZP a SP alebo nie. Mám českú zdravotnú poisťovňu, a tam mi tvrdili, že sa nič neplatí, ale zamestnávateľ zase tvrdí, že si to určite budem musieť zaplatiť, príp.sa evidovať na tie dva dni na ÚP. Tak ako to vlastne je?Ďakujem za skorú odpoveď
Petra

Milá Petro,

směrodatné je to, co vám řekli na pojišťovně, když jste jim hlásila onu změnu. Přihlásit se na ty 2 dny na ÚP by opravdu nemělo smysl.

Netuším však, jak je to s pojištěním v SR, když tam máte trvalý pobyt. Aby nevznikl problém na Slovensku, ještě se pro jistotu zeptejte vaší tamní pojišťovny.

prosinec 2015

nástup do práce
chtěl jsem se jen zeptat když jsem skončil v práci 27.11. 15 (pátek) a 1.12. 15 jsem nastoupil do nové, tak ty tři dny jsem nebyl registrován na ÚP, říkal jsem si, že to nemá cenu a že by se mi asi stejnak vysmáli. Mám zajít do zdravotní pojišťovny a zaplatit ty tři dny nebo to budou ještě tolerovat? já jen aby mi v budoucnu nepřišla nějaká exekuce kvůli 200,-. Děkuji za odpověď
Daniel
Ano, zajděte na vaši zdravotní pojišťovnu a tuto skutečnost nahlašte, vyměřené pojistné doplaťte. Velmi oceňuju váš zodpovědný přístup.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den pracoval jsem a nasel jsem si jinou praci a v nove praci jsme už byly domluveni na nastupu udělal jsem lekarskou prohlídku a v byvale praci jsem dal výpověď a z nove prace mi napsala ze se nastup rusi takze jem se musel nahlasit na pracak a nedostávám zadne penize jal se muzu branít kdyz uz mi z nove prace poslali papiry a vswchno a pak to odmitli
Roman

Měl jste v nové práci podepsanou pracovní smlouvu? Pokud ano, obraťte se na právníka, zda byste se např. mohl soudit za nedodržení smlouvy a finanční náhradu.

Jinak bohužel, asi vám nezbývá než co nejrychleji najít práci jinou, nebo alespoň brigádu. Případně zažádejte o sociální dávky.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den,
jsem registrovaný na úřadě práce a chci si založit OSVČ (volnou živnost). Musím ještě před založením OSVČ nahlásit datum založení živnosti na úřadě práce (a po založení znovu navštíit úřad práce s potvzením o založení) nebo si mohu živnost založit na živnostenském úřadě a zpětně (do 8 dnů od založení) můžu toto skutečnost oznámit na úřadě práce. Jaký je správný časový postup. Děkuji za odpověď.
Michal

Hezký den,

doporučuji tento postup probrat nejlépe přímo s vaším zprostředkovatelem práce. Vzhledem k případným možným prodlevám ve správních dobách. Nejlépe by bylo ÚP oznámit záměr a poté v patřičné době doložit živnostenský list.

prosinec 2015

nástup do práce
Dobrý den,
Potřebuji poradit - 5. jsem nastoupil do práce, vyplatní termín je 22. Přijde mi výplata až následujicí měsíc nebo část vyplaty tento mesíc? (těch pár dní co jsem byl v práci) Děkuji za odpověd
Jirka

Milý Jirko,

výplatu (i za část měsíce) dostanete až při dalším výplatním termínu-tedy 22. prosince.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, od července jsem nastoupila na dotované místo od UP a ted v lednu se vracím do školy, kterou jsem oddložila. Chtěla bych se zeptat zda mohu chodit do školy a zároven na dotovanou pozici od UP? Děkuji
karel
Pokud  vše zvládnete, proč ne? Klidně pokračujte v práci.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, 1.10.2015 jsem podepsala DPP ale nenastoupila jsem smlouvu mám jsem vedena na uřadu práce tam jsem to řekla, nyní mám možnost nastoupit smlouvu mám a mám oznámit den nástupu na UP? Stačí moje prohlášení?
Andrea


Dobrý den,


nástup do pracovního poměru máte povinnost oznámit úřadu práce nejpozději v pracovní den předcházející dni, který byl sjednán jako den nástupu do zaměstnání, a do 8 kalendářních dnů musíte doložit vznik pracovněprávního vztahu (např. pracovní smlouvou, dohodou o pracovní činnosti apod.).


listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den. Zítra mam nastoupit do zaměstnání ale ZL nemam jsem vedena na UP vím že to musim nahlásit do 8 pracovních dní že jsem nastoupila do zaměstnání ale jak to udělat s tím ZL můžu zaměstnavateli říct že mi ho z UP pošlou s ukončením? děkuji za odpověď a hezký den
Ivana

Hezký den Ivano,

gratuluji k získání zaměstnání.

Novému zaměstnavateli řekněte, že jste vedena na ÚP a dokumenty dodáte hned, jakmile vám je ÚP vystaví (nemělo by to ničemu vadit). S návštěvou ÚP neotálejte, případně se odhlašte písemně a písemně si nechte poslat i dokumenty. Případně svému zprostředkovateli zavolejte a dohodněte si s ním další postup.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, v případě práce přes čas nám zaměstnavatel tvrdí, že si buď můžeme hodiny nechat proplatit + 25% nebo si vybrat náhradní volno bez nároku na mzdu. Toto, ale odporuje zákoníku práce kde je, že si za hodinu přesčasu můžu nechat vyplatit hodinovou mzdu a za příplatek jako náhradu si vzít náhradní volno. Zaměstnavatel se obhajuje tím, že by nám to vlastně platil vše dvakrát. Pokud by zaměstnavatel něměl pravdu, je možnost zpětného proplacení ? Děkuji za radu.
Jiří Haluza
Proč by vám měl něco zaměstnavatel hradit dvakrát? Buď vám vyplatí podle zákoníku práce přesčasové hodiny, nebo si tyto hodiny bez příplatku vyberete formou náhradního volna. Na podobný problém jsem vám už odpověděla v minulé otázce.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s prací přes čas. Za práci přesčas je příplatek 25% nebo místo příplatku náhradní volno. Jak je to ale s následným účtováním náhradního volna? Např. přesčasové hodiny za měsíc leden jsou 8hodin. Zaměstnavatel mi umožní v únoru vybrat si náhradní volno. Ve vyúčtování mzdy za měsíc únor se mi pak bude odečítat těch 8 hodin? Tzn. místo příplatku 8x25% přijdu o mzdu 8x100%?

Předem děkuji
Wetty
Pokud si vybíráte náhradní volno, pak se tenčí jen fond oněch přesčasových hodin. To znamená, že pokud si v únoru budete vybírat přesčasové hodiny odpracované v lednu, pak budete mít tento počet hodin fyzicky volno, ale výplatu normální, jako byste pracoval. Jen vám ve výkazu už nebudou ony přesčasové hodiny "vyjíždět", protože jste si je už vybral.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, možná trochu jiná situace ale stejně požádam o radu. Po dlouhém rozhodování kterou práci prijmu ( všechny práce byly s ubytováním) jsem se rozhodla pro jednu. Nastěhovala jsem se v sobotu s tím že nástupní den je pondělí, ale v sobotu večer se mi ozvala jiná pracovní nabídka, která je pro mě neodmitnutelna. Je to práce kterou jsme vždy chtěla. Resim teď jak to oznámit a vyřešit, jestli to říct hned v neděli, nebo počkat po prvním pracovním dnu. Zatím jsem nic nepodepsala ale míle mě uvítali. Z hlediska morálního mi dělá problém přijmout práci, kterou moc chci. Děkuji za řady.
anonym
Jednejte ihned. Vysvětlete zaměstnavateli situaci, nabídněte zaplacení dosavadního ubytování. Buďte také milá. Pokud jste zatím nepodepsala pracovní smlouvu, jde vše řešit.

listopad 2015

nástup do práce
dobry den,potrebuji poradit jsem na up a mela jsem doporucenku do technickych sluzeb kterou vykonavat nechci a odmitnout nemuzu takze mam jit k lekari a po vysetreni nastoupit jenze muj pritel ma zdravotni problemy a vcera mel prvni zachvat takze je v nemocnici me ted nema kdo pomoct s detmi do skolky do skoly atd.co mam delat dekuji
ilona
  1. Dobrý den.

  2. Ve Vaší nelehké situaci bychom Vám radili, obrátit se na pracovníka Úřadu práce, který je s Vaším případem obeznámen a sdělit mu nové skutečnosti. Pravděpodobně by měl k této skutečnosti přihlédnout a nabídnout Vám relevantní řešení.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když první den v měsíci spadá na víkend je možné pracovní smlouvu napsat s datem nástupu o víkendu, nebo se uvádí první pracovní den? Příkladem je např. listopad 2015, kdy 1.11. je neděle. děkuji
Vendula
Pracovní smlouvu můžete podepsat i s víkendovým datem. Pokud se nejedná např. o směnný provoz, může být ve smlouvě i vyznačeno skutečné datum nástupu, ale nemusí.

listopad 2015

nástup do práce
Dobry den, ma otazka se tyka marodeni. 2 mesice zpatky jsem podepsal smlouvu s firmou, ktera me zamestnala z UP a bere na me dotace. Necekane jsem onemocnel a ocitl jsem se v nemocnici na luzku. Mam po 2 mesicech prace narok jit marodit? Zamestnavatel tvrdi ze ne. Dekuji vam
Petr Korinek

Hezký den,

samozřejmě, že máte nárok být uznán práce neschopným. A to, i pokud vám nevznikne nárok na výplatu nemocenského. Neschopenka slouží také jako "omluvenka" v zaměstnání.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den.
Dnes mi budoucí zaměstnavatelka (starostka ) oznámila, že v pondělí 2. listopadu nastupuji do zaměstnání jako dělník pro údržbu obce. Ale budu potřebovat nejdříve vyšetření od lékaře, odhlásit se na ÚP a nahlásit sto na pojišťovně. V pátek nikdo z uvedených neúřaduje, proto budu muset vše vyřídit v pondělí v den nástupu. Mám nárok mít tento den proplacený, nebo budu muset mít neplacené volno??? Popřípadě, je jiné řešení??? Děkuji za odpověď. Jitka
Jitka
Pojišťovna má úřední hodiny i v době po vaší pracovní době. Lékař má ze zákona vždy jeden den v týdnu i odpolední ordinační hodiny, kdy tam můžete po objednání zajít. ÚP můžete nástup do práce nahlásit i písemnou formou. Takže nemusíte mít vůbec nic proplaceno, ani si brát neplacené volno. Vše se dá zařídit i mimo pracovní dobu.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, prosím o radu. Pracovala jsem 2 roky v pohostinství kde ,i byla vyplácena mzda 5000kč , ukončila jsem pracovní poměr a nastoupila do jiné práce kde je plat 14000, po týdnu v nové práci , mě odvezly do nemocnice a jsem na neschopence. kolik bude má nemocenská a podle čeho se vyplácí? Děkuji Blanka
Blanka MackováDobrý den,


první dva týdny pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel vyplácí „náhradu mzdy při pracovní neschopnosti“. Konkrétní výši náhrady Vám sdělí mzdová účetní Vašeho zaměstnavatele.


Pokud Vaše pracovní neschopnost trvá déle než  dva týdny, začíná vyplácet dávky nemocenského pojištění („nemocenskou“) správa sociálního zabezpečení. Výši dávky lze spočítat na kalkulačce zde – viz odkaz: http://www.mpsv.cz/cs/7.
listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,
byla jsem vyřazena z evidence na ÚP na půl roku, ale našla jsem si krátce po vyřazení brigádu, ve které jsem nastupovala 11. 5. 2015. Byla to brigáda přes agenturu, ve které bylo řečeno, že za mě budou odvádět pojištění. 20. 7. jsem nastoupila na VŠ. Měla jsem se s takovouto brigádou nahlásit na ÚP nebo to není třeba? Jsem z toho zmatená. Děkuji za případnou odpověď.
Z.
Zdravím, pokud nejste na ÚP registrována, brigádu nahlašovat nemusíte.

listopad 2015

nástup do práce
Dobry den,
prosim mohli by jste mi poradit, 3 roky jsem byl OBZP, ted nastupuji do zamestnani, a mam dolozit, za poslednich 12 mesicu zapoctovy lost nebo evidenci na up. Jelikoz jsem si platil ZP sam a nikde jsem nebul zamestnan staci napsat jen cestne prohlaseni ze jsem nikde nepracoval?? Dekuji za odpoved
zdenek

Pobíral jste jakýkoliv invalidní důchod? Máte potvrzení o prohlášení za osobu se zdravotním postižením od OSSZ? Pokud ano, i toto vám může pomoci.

Pokud ne, stačí ono prohlášení, případně doklady o zaplacení ZP.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,

jsem zaměstnán a dostal jsem nabídku zaměstnání z jiné firmy, kde je hrubá mzda o 16 000 vyšší než momentálně pobírám. Nicméně vzhledem k benefitům, které mám v současném zaměstnání se mi změna nevyplatí a nabídku odmítnu. Chci se zeptat, zda mám současnému zaměstnavateli sdělit, že jsem byl poptán jinou firmou s vyšší nabídkou a odmítl jsem ji?
Předem děkuji za odpověď.
Martin
Ne, nic nesdělujte, není to potřeba, pokud chcete ve stávajícím zaměstnání setrvat.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, mám problém, jsem vedena na ÚP a dostala jsem úmístěnku , ale problém je v tom, že nemám na dojíždění do práce, bydlím za Prahou a ze sociálního odboru pobírám hmotnou nouzi,( 1 400a stravenky v hodnotě 2 000,. za které mě ale do autobusu nevezmou).Z 1 000Kč , které sic pobírám, ale musím splácet exekuční pohledávky. Poradte na koho se mám obrátit , nemám opravdu od koho si půjčit.
Dagmar Janiczaková
A opravdu jste přijata do zaměstnání? Pokud ano, pak jednejte s exekutory s pracovní smlouvou v ruce-pak své dostanou a s větší jistotou a mohli by vám "posečkat" bez sankcí alespoň do 1. výplaty.  Vše jim vysvětlete.Proberte ještě možnosti se svým zprostředkovatelem práce.

listopad 2015

nástup do práce
dobrý den,nastoupila jsem na dotované místo a ve smlouvě nemám zmínku o zkušební době.Zaměstnavatel,mi ústně sdělil,že mě propouští ve zkušebcepo měsíci/ bez udání důvodu.Jsem na neschopence,jak mám postupovat dál?Jsem vůbec ve zkušební době?Nic jsem jim nepodepsala.Děkuji
Yva
Pakliže v pracovní smlouvě není zkušební doba sjednána, pak žádnou nemáte a zaměstnavatel vás takto propustit nemůže. Nic nepodepisujte, děláte správně. Klidně maroďte dál. Doporučuji vám, abyste se s vzniklou situací obrátila na úřad práce, který poskytl dotaci na vaše místo a poradila se s nimi, případně i s inspektorátem práce.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, pracuji ve strojírenství a zaměstnavatel dostal zakázku, která je urgentní (odstávka přidruženého závodu). Jsem nyní již 4 týdny v kuse v práci, každý den. Volno jsem měl jen jeden den. Je to legální?
Marcel
Zaměstnavatel vám může jisté množství přesčasů nařídit. Ovšem směnování má svá pravidla, množství přesčasů také. To ale z vašeho popisu neposoudím. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se na inspekci práce a prostudujte zákoník práce.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,
potřebuji radu, hledal jsem nové zaměstnání a přijal jsem nabídku z jedné společnosti(ústně). Než se ale všechno zpracovalo, obdržel jsem mnohem lepší nabídku a rád bych se zeptal, jestli můžu beztrestně zrušit potvrzení první nabídky a prijmout druhou nabídku? Případně jak je nejlépe postupovat?
Děkuji
Josef
Pokud jste přistoupil na dohodu jen ústně, bude snadné se z ní vyvázat. Nicméně toto byste měl zaměstnavateli také oznámit, i když třeba i ústní formou (možná lépe se svědkem) a nastoupit do výhodnějšího zaměstnání.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den,
podepsala jsem pracovní smlouvu se zkušební dobou 3 měsíce, ale do práce nastoupit nechci. Mám lepší pracovní příležitost. Můzu podat výpověď a vůbec se nedostavit nebo mám např. měsíc odpracovat?
Anonym
Pokud nastoupit nechcete, odstupte od smlouvy ještě před nástupem-a v práci to oznamte. Jinak ve zkušební době můžete podat výpověď kdykoliv, klidně i 1 den po nástupu do zaměstnání.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, nastoupila jsem do práce na HPP jako záskok za mateřskou/rodičovskou dovolenou. Ve smlouvě však uvedeno, že je PP na dobu určitou a to na dobu trvání mateřské a rodičovské dovolené, případně dovolené čerpané bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Je toto správně? Když není přesně specifikovaný datum? Může se stát, že se záskok o rok prodlouží, v případě, že si bude chtít zaměstnankyně rodičovskou prodloužit? Předem děkuji za odpověď.
Alžběta
Ano, i takto lze sjednat pracovní poměr na dobu určitou. Je to zcela obvyklá praxe. Při podpisu smlouvy jste s tímto musela počítat.

listopad 2015

nástup do práce
Dobry den zamestnavatel mi poslal 4690 kc za srpen kdyz limit je 4600kc ale od zari jsem zamestnanej nastalo a zajmalo by me jak z toho vybruslit kdyz musim zpetne odevzdat ten formular s vydelkem na UP? A co kdyz budu chtit skoncit ve zkusebni dobe a vratit se na pracak budu vyrazenej...? Na jak dlouho?
Tomi
Formulář s výdělkem rozhodně odevzdejte. Na měsíc, kde jste dosáhl této výše výdělku, budete vyřazen z evidence- nutné doplatit zdravotní pojištění. Pokud z nového místa odejdete ve zkušební době, do evidence se můžete poté vrátit.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, potřebovala bych radu. Od 1.9. jsem nastoupila do práce, ale ke dni 25.9 budu ukončovat pracovní poměr. Od 1.10. budu nastupovat do práce jiné. Jde mi o to jestli se na těch pět mezi tím musím hlásit na ÚP nebo jestli je to zbytečné a bude lepší si jen zaplatit zdravotní pojištění? Z těch pěti dní jsou dva dny víkend a jeden den svátek. Za kolik dní bych si popřípadě platila to zdravotní pojištění? 5 dní a nebo 3 dny? Děkuji za odpověď.
Sofie
Je podle mě lepší si zdravotní pojištění uhradit osobně. Na další podrobnosti se informujte na vaší zdravotní pojišťovně.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý,den nastoupil jsem poprvé po vyučení do práce a to v polovině měsíce,takže mám odpracovaných 11 dní v měsíci..Na výplatním lístku mám odečteno slevu na dani 1365 kc, ale není tam žádná sleva na daní/2070/,
tak nevým jestli mám na slevu nárok když nemám opracovaný celý měsíc.Děkuji. Marek
marek

Hezký den,

nejsem mzdová účetní, ani specialistka na daňové poradenství. Věřte vaší účetní, ví, jak a co má do mezd zaúčtovat.

Jinak se zeptejte daňového poradce.

listopad 2015

nástup do práce
Dobrý den, v jednom zaměstnání končím 30. září a do dalšího nastupuji až 1. listopadu. Mám se za říjen hlásit na úřad práce a musím platit zdravotní a sociální pojištění? Co musím ohledně pracovního práva splnit? Moc děkuji idnes.cz, že taková poradna existuje.
Josef Vaněk

Milý pane Vaňku,

vzhledem k tomu, že budete bez zaměstnání celý měsíc, asi se vám vyplatí se na ÚP registrovat. Pokud budete přijat do evidence, pak nemusíte řešit platbu za zdravotní a sociální pojištění (vzniká vám pouze oznamovací povinnost, ale na to budete při evidenci upozorněn). Doporučuji si vzít s sebou nejen doklady o skončeném zaměstnání, ale (pokud máte) i novou pracovní smlouvu, nebo alespoň příslib zaměstnání od nového zaměstnavatele.

Ale pokud chcete mít klid, do evidence nemusíte, není to povinné a zdravotní a sociální pojištění si můžete uhradit sám.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den , mm dotaz . Mám smlouvu na dobu neurčitou ale hned pod tím mám napsano že jsem domluvy na tří měsíční zkušební době.. Při nástupu jsem se o zkušební době nebavily ..Jsem zmatená jsem ve zkušební době nebo ne ? Děkuji Simona
Simona

Pokud jste takovou smlouvu podepsala, pak onu zkušební dobu máte.

Zaměstnavatel se s vámi o tom asi nebavil proto, že tato zkušební doba je u nového zaměstnance už víceméně standardem.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den, je nutné při nástupu do zaměstnání předložit zápočtový list? Dosud jsem byla OSVČ a zápočtový list nemám.
Eva
Místo zápočtového listu předložte doklady o účasti na sociálním a zdravotním pojištění.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den jsem vyučený a mam po prazdninach do 8.zari nastupuji do prace chci se zeptst jak je to se zdravotnim pojistenim jestli ho mam platit za zari či ne a popř. Jak ho zaplatit.
Děkuji
Martin
Ano, za září určitě, tedy jen za dny, kdy nejste zaměstnán. Bližší informace si vyžádejte na vaší zdravotní pojišťovně.

říjen 2015