Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Nastoupila jsem koncem unora do nové práce na pozici prodavačka-pokladní v místě bydliště,bohužel jsem začátkem dubna chytla infekční zápal plic a 3.tyden marodím.To se vedoucí nelíbí,když mě pouštěla z práce k lékaři,dodala že pokud nebude mít za mě náhradu a bude odpoledne muset zavřít dají mi to k úhradě jako ušlí zisk z prodeje a od té doby mi v práci účtují zboží s minimál.dob.trvanlivosti do dubna 2016 z výplaty mi odečetla 2000,- a těd chce 2500,- navíc mi volala když jsem byla po druhé kontrole že jsem jí nedonesla neschopenku,prý ji musí ofotit a poslat vedení a tím že jsem ji nedonesla by mi mohla dát paragraf za jaké si porušení oznamovací povinnosti o prac.neschopnosti.Vycházky nemám a všechny díly neschopenky které měli v práci dostat dostali.pokaždé když mi volá přijde s jinou formou nenápadné výhrůžky jak se mohu bránit?
Alena HRODĚJOVÁ
Dobrý den, kontaktujte prosím Inspektorát práce, pokud je vše, tak jak popisujete, Váš zaměstnavatel se dopouští protizákonného jednání.

duben 2016

nástup do práce
Ukončila jsem pracovní poměr dohodou jen proto,že jsem neměla tzv. na vybranou.Šéf měl připravenou výpověď dohodou a pokud ji nepodepíšu,tak mě chtěl zpětně psát absence(přestože mi sdělil,at si vyberu veškerou dovolenou, což jsem udělala-po skončení jsem přišla do práce a měl pro mě výpověď).Byla jsem tím poškozena,jelikož jsem se na měsíc než jsem našla novou práci,přihlásila na ÚP. Mám nárok na nějaké odškodné. Děkuji
Jana
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Zaměstnavatel Vám nařídil dovolenou a když jste se vrátila, tak Vám napsal na dny dovolené absence? Máte nějaký písemný doklad o tom, že Vám na určité dny zaměstnavatel nařizuje dovolenou nebo písemně schválenou dovolenou? Pokud ne a nemáte ani svědky, který by Vám dosvědčil, že Vám byla dovolená nařízena, tak to  těžko budete prokazovat. 

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
od května nastupuji do zaměstnání a zaměstnavatel požaduje vstupní lékařskou prohlídku. Jsem 8 měsíců na ÚP a SÚ a dostávám měsíčně dávky 700 Kč. Nejsem tedy schopná finančně uhradit lékařskou prohlídku. Moje otázka tedy zní: Lze uhradit poplatek lékaři zpětně, či na splátky za lékařské vyšetření?

Děkuji předem za Vaši odpověď i za Váš čas.

S přáním hezkého dne
Denisa
Denisa
Dobrý den, náklady na lékařskou prohlídku hradí zaměstnavatel, tudíž by Vám ji měl zpětně proplatit. Pokud na ni nemáte peníze, zkuste se domluvit se zaměstnavatelem, zda by lékařskou prohlídku nemohl lékař nafakturovat jemu.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den. Chci se zeptat, když mi lékař určitý den ukončí neschopenku a následující den mám jít do práce, ale k tomu dni už chci dát výpověď ve zkušební době, kdy mám ukončení neschopenky a výpověď zaměstnavateli doručit? Ten den ukončení neschopenky, aby věděl, že následující den již nenastoupím, nebo až ten den, co bych měla být v práci? Jedná se o to,že bych měla směnu od 6 hod. a zaměstnavatel by tak nevěděl,že nepřijdu. Děkuji Vám za informace.
Eva
Dobrý den, zaměstnavateli musíte předat dokument o rozvázání pracovního poměru ve zkušební době. Pracovní poměr můžete i rozvázat k poslednímu dni pracovní neschopnosti, ale zaměstnavatel s tím musí být srozuměn, tzn. neměla byste nenastoupit do zaměstnání aniž by o tom nevěděl Váš zaměstnavatel. Doručte mu rozvázání PP k poslednímu dni pracovní neschopnosti např. v době vycházek, pokud nějaké máte, nebo mu předejte rozvázání v den kdy nastoupíte do zaměstnání.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
firma, ve které pracuji pořádala oslavu výročí svého založení. Pozváni byli samozřejmě i zaměstnanci s partnery. Oslava začínala v 15hod. a pracovní doba je do 16:30hod. Ředitel všem poslal zprávu, že oficiálně pracovní den končí ve 12:30 abychom se stihli přichystat popřípadě se ještě stavit domů. Když se však řešili výplaty a odpracované hodiny, bylo nám řečeno, že si ty hodiny v den oslavy musíme nahradit. Podle mě jsou to překážky na straně zaměstnavatele. Kdybych to věděla, zůstala bych v práce déle abych si tolik hodin nemusela nahrazovat. Prosím tedy o radu jak se bránit. Děkuji
Klára
Dobrý den, pokud zaměstnavatel poslal písemnou informaci o předčasném ukončení pracovní doby, neměl by požadovat z Vaši strany náhradu neodpracovaných hodin. Jedná se o překážky na straně zaměstnavatele.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
vždy jsem pracovala v zaměstnaneckém poměru. Nyní mám možnost nastoupit do nového zaměstnání ale pracovala bych na IČO. Vím, že si budu muset platit zdravotní a sociální pojištění a sama si podávat roční zúčtování daně z přijmů. Co vše se změní a mám si dát při uzavírání smlouvy na něco pozor? Děkuji za radu.
Hanka
Dobrý den, tato poradna zodpovídá pouze pracovně-právní dotazy. Obraťte se, prosím, na úřady, které se touto problematikou zabývají (živnostenský úřad...).

duben 2016

nástup do práce
Dobry den.
Ukoncila jsem pracovni pomer u byvaleho zamestnavatele posledniho Unora.
Od 1.Brezna jsem zacala pracovat v nove praci a od 11.jsem v pracovni neschopnosti kvuli tehotentsvi.
Lze si neschopenku přehodit na byvaleho zamestnavatele? Jsem v nejaké ochrané lhute?
V nové praci mam mnohem menší zaklad nez u byvaleho zamestnavatele tak by pro me financne bylo lepsi marodit na byvaleho zamestnavatele.
Bylo mi receno ze to jde, ze jsem v ochrane lhute.
Veronika
Dobrý den, vzhledem k tomu, že máte nového zaměstnavatele, tak v žádné ochranné lhůtě nejste, náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost (příp. nemocenskou) musíte uplatňovat prostřednictvím svého současného zaměstnavatele. Navíc ochranná lhůta je pouze 7 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, a to pouze za předpokladu, že nenastoupíte k jinému zaměstnavateli, ochranná lhůta tak vznikem nového pojištění zaniká.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
4.1.2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Za měsíc leden a únor mi zaměstnavatel vyplatil mzdu bez předložení výplatnice. Prý se to dopočítá! Za měsíc březen má s výplatou mzdy již zpoždění. Mzdu vyplácí v hotovosti. Je nepředložení výplatnice důvod k ukončení PP ze dne na den? Nevím jak mi mzdu počítá a na co vlastně mám nárok. Ve mzdovém výměru mám uvedenou jen výši hrubé mzdy. PP mám na dobu určitou a chci ukončit PP na dohodu. Z 2 měsíční výpovědní lhůty mám obavy, pro jeho chování. Děkuji za odpověď.
Katka
Dobrý den, na výplatní pásku máte nárok. Dle § 142 odst. 5 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
syn byl přijat do MŠ od září tohoto roku, ale nastoupit může až v dubnu, jelikož mu budou 3 roky, mateřskou u zaměstnavatele mám hlášenou do 3 let věku dítěte, ale rodičovský příspěvek jsem si prodloužila do září 2017, jelikož jsem myslela,že mi ho do školky nevezmou, ale kapacita se uvolnila, tak ho přijali. Od ledna do toho září jsem myslela, že půjdu na neplacené volno, pokud mi ho zaměstnavatel umožní. Je to neplacené volno možno využít i v tom případě, že mi syna ve školce přijali? A bylo mi řečeno, že pokud pobírám rod. příspěvek, a byla bych na neplaceném volnu, tak se nemusím o soc. ani zdr. pojištění starat, je to opravdu tak?
Děkuji
Hana
Dobrý den, máte nárok na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. To že budete pobírat rodičovský příspěvek až do zaří na to nemá žádný vliv. Můžete zároveň pracovat i pobírat rodičovský příspěvek. Od dubna tedy může jít syn do školky a Vy v klidu nastoupit zpět do zaměstnání. Čerpání neplaceného volna Vám zaměstnavatel nemusí schválit. Pokud by Vám vyhověl a čerpala jste od dubna do září neplacené volno, nemusíte si zdravotní pojištění hradit, hradí ho za Vás stát po dobu vyplácení rodičovského příspěvku.

duben 2016

nástup do práce
Mám podepsanou výpověď k 30.6.2016 od 1.5.prodlužuje se mi výpověď když v té době onemocnicecním?přeci mám podepsán pevný datum výstupu tak by se to již nemělo prodlužovat
petra
Ne, v tomto případě se výpovědní doba o dobu nemoci neprodlužuje.

duben 2016

nástup do práce
Dobry den,v praci jsem dal vypoved 4 unora a 3 března nastoupil do jineho zaměstnání musím doplatit zdravotní pojistení za únor?
David
Určitě si budete muset zdravotní pojištění doplatit pokud jste nebyl veden na úřadě práce. Obraťte se, prosím, na svou zdravotní pojišťovnu, která Vám určí přesnou výši doplatku.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem vedena na ÚP a od 1.4. nastupuji do práce. Jaké dokumenty po mě bude ÚP žádat a můžu třeba odmítnout poskytnout pracovní smlouvu nebo je to dle nějakého zákona? Všude se píše, že musím oznámit nástup do práce, ale jaké dokumenty musím doložit? Děkuji
Barbora
Dobrý den, nástup do zaměstnání máte povinnost oznámit úřadu práce do 8 kalendářních dnů, nejčastěji uchazeči dokládají kopii uzavřené pracovní smlouvy. Nejlepší je ale obrátit se svojí kontaktní osobu na ÚP, která Vám jistě poskytne přesné informace, které doklady od Vás bude požadovat.

duben 2016

nástup do práce
zamestnavatel naridil 150 hodin odpracovat zdarma odpracovala jsem 126 hodin zbytek hodin do 150 me prevedl do letošního roku takze jsem byla jiz 1 ledna jiz 24 hodin v minusu je mozne prevadet tyto hodiny z roku na rok dekuji za odpoved
eva jisova
Dobrý den, přesčasové hodiny není možné převádět do dalšího kalendářního roku.

duben 2016

nástup do práce
Od 01.08. 2015 jsem byla vedena na úřadu prace. Smlouvu v novém zaměstnání jsem podepsala v pondělí 04.01.2016 (01.01.2016 - statni svátek a nasledne víkend).Zaměstnavatel mi za leden 2016 odečet 2 dny dovolene. Ptám se proč? Z jakého důvodu. Děkuji
Iveta
Dobrý den, tuto odpověď Vám může dát pouze mzdová účtárna vašeho zaměstnavatele. Bohužel nedokáži posoudit, z jakého důvodu Vám byla dovolená stržena.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik za mě dostane zaměstnavatel
od úp, pokud nastoupím na brigádu (DPP)
Děkuji za odpověď
misel
Zřejmě nic. Asi máte na mysli dotované pracovní místo, to by ale mělo být vhodným zaměstnáním, což DPP není....

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den chci se zeptat ke dni 8.3. 2016 jsem dala vypoved, 10.3. jsem byla na pohovoru a přijali mě s tím,že potřebují abych nastoupila 14.3.2016 tedy v pondělí,jak to mám se zdravotním pojištěním?
žofka
A ukončila jste předchozí zaměstnání tedy k 8.3.? Pokud ano, a nastupujete 14.3. pak musíte zdravotní pojištění doplatit za dny, kdy jste nebyla zaměstnána.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den,je možné aby mi zaměstnavatel proplatil zbytek dovolene za rok 2015 aniž by mi to dopředu sdelil?
Jana

Hezký den,

může to tak být, například je to napsané ve vnitropodnikové směrnici, případně pracovním řádu atd. Nevím, jak je to ve vašem zaměstnání.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s proplácením "cestovného" do práce. Jsem evidována na Úřadu práce a našla jsem si zaměstnání, kde mám nyní nastoupit. Budu dojíždět autobusem a součet trasy autobusů je 26km. Četla jsem článek na internetu, kde je psáno, že nezaměstnaný, který si najde práci s dojížděním dále než 10km. Vypočítala jsem si také výši onoho potencionálního příspěvků dle uvedených kritérií. Poskytuje se, prosím, opravdu tento příspěvek? A je tam - v případě že ano - nějaké omezení?...např. délka evidence na ÚP a podobně? Moc Vám děkuji za odpověď, ráda vím dopředu, o co mohu zažádat. - otázka upravena poradcem
Pavla

Hezký den Pavlo,

bohužel se tento návrh nedostal do novely zákona o zaměstnanosti. Takže tato pobídka není vyplácena. Bohužel.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den,chci se jen zeptat.Přítel ukončil pracovní poměr ke dni 31.1.2016.A od 8.2.2016 ihned nsastoupil do nové práce,mezi tím na pracovním úřadě nebyl,protože věděl ,že hned bude nastupuvat..akorát se to oddálilo kůli doktorům.Jde mi jen o to jestli bude mít přítel zaplacený celý měsíc zdravotní a sociální a nebo až od toho 8.2.2016.moc děkuji za odpověď
ŠÁRKA
Pokud nebyl v mezidobí v pracovní neschopnosti, pak musíte za ten týden zdravotní pojištění uhradit.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den. Před necelým měsícem jsem absolovoval nástupní prohlídku po uzavření pracovní smlouvy. Závodní doktor mě prohlédl, a poslal bez žádanky na plicní oddělení. Prohlídka u závodního mi byla proplacena, avšak zaměstnavatel se zdráhá proplati výpis ze zdravotní karty a prohlídku na plicním. Jak mám pokračovat, popřípadně jak to mám řešit?
Tomáš Matouš
Chápu vašeho zaměstnavatele. Pokud totiž závodní lékař k posouzení vašeho zdravotního stavu pro pracovně právní účely potřeboval posouzení pneumologa, pak jsou náklady na výpis z karty a toto vyšetření pro něho neodepsatelné z daní. A dosud po schválení zákona o specifických zdravotních službách nepanuje jednotné stanovisko. Bohužel jste nedostal žádanku - pak by náklady hradila zdravotní pojišťovna a na základě nálezu by pak závodní lékař vydal své potvrzení.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den, dosud jsem si platila zdravotní pojištění sama, ale od půlky měsíce budu mít pracovní poměr. Jak se řeší zdravotní pojištění? Zaplatí ho zaměstnavatel za celý měsíc nebo zaplatím já první polovinu a on tu druhou? Děkuji
Irena
Zaměstnavatel za vás začne hradit zdravotní pojištění až ode dne vašeho nástupu. Takže za tu dobu, kdy nejste ještě v pracovním poměru si zdravotní pojištění musíte uhradit sama.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
jsem vedena na ÚP a chystám se nastoupit na brigádu. Bylo mi řečeno že hned jak podepíši smlouvu, že to musím na ÚP nahlásit, ještě v den podepsání. Znamená to tedy, že musím zajet na dotyčný ÚP a tam ještě ten den podepsanou smlouvu ukázat, nebo se stačí domluvit nějak telefonicky v případě, že v den podpisu smlouvy už budu normálně ve směně. Děkuji.
Jana

Hezký den,

domluvte se, že odešlete smlouvu třeba po emailu. V každém případě musíte dokumenty doručit co nejdříve, pokud budete ve směně, pak je oscanování a odeslání smlouvy nejméně namáhavé.

březen 2016

nástup do práce
Dobry den
Som uz dlhodobo pracujuci na uzemi ČR. No momentalne mam v plane menit zamestnanie, ale na mieste kde som teraz mi skonci zmluva k poslednemu dnu mesiaca a v novej praci nastupujem az v polovici dalsieho. Nemam zaujem o ziadnu podporu a pod. chcem len vediet ci mam nejaku povinnost niekde hlasit tych 14 dni co budem nezamestnany. Resp. ci mam nejaku povinnost uhradit nejake poplatky?
Dakujem
Jozef

Hezký den,

zřejmě máte statut cizince s trvalým pobytem. V každém případě je nutné tuto situaci řešit na zdravotní pojišťovně, ať už naší, nebo slovenské.

březen 2016

nástup do práce
Dobrý den, syn byl evidován na ÚP, nyní nastoupil do zaměstnání. ZP tuto skutečnost oznámil - poslal jim naskenovaný dokument o době vedení na UP a IČO zaměstnavatele. Pojišťovna chce ještě doložit pracovní smlouvu. Musí ji syn přinést? Myslím si, že by mělo stačit, že toto do 8 dnů ZP oznámil a další kroky by měl učinit zaměstnavatel.
Děkuji za odpověĎ
Petra

Zdravím vás Petro,

nejsem odborník na předpisy zdravotních pojišťoven, nicméně doporučuji splnit to, co žádají.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý Den
Mám dotaz a to zda-li se započítávají dny v neschopence do zkušební doby.
Děkuji za odpověd
Dara

Hezký den,

dny, po které jste v pracovní neschopnosti se do zkušební doby nezapočítávají-tedy o dobu trvání PN se zkušební doba prodlužuje.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den,
Jsem evidována na UP a ve středu mam přijít na schůzku, ale už jsem si našla práci a nastupují ve čtvrtek. Stačí jen poslat email se žádosti o vyřazení z evidence s tim, ze smlouvu dodam jakmile ji budu mit nebo se musím na UP v tu středu ještě dostavit osobně? Děkuji za odpoved
Romana

Milá Romano,

gratuluji k získání zaměstnání.

Ve vašem případě by bylo nejlepším postupem se telefonicky domluvit se zprostředkovatelem a domluvit se na tom, zda je schůzka nutná. Možná by pro vás i bylo výhodné tam zajít, nahlásit osobně nástup do zaměstnání a evidenci ukončit. Smlouvu pak už můžete doručit jiným způsobem.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ 20 let.Od 1.3.2016 nastupuji do zaměstnaneckého poměru.ˇPodnikatelskou činnost bych chtěla pozastavit - ne uplně ukončit..Zajímalo by mě, kde všude toto musím nahlásit a do kdy?
Děkuji za odpověď.
Naďa

Živnostenský úřad, finanční úřad, OSSZ, zdravotní pojišťovna.

Ohlásit byste to měla nejpozději do 8 dní.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den, nejsem vedena na úřadu práce a pojištění si platil sama. Teď jsem ovšem nastoupila do práce a nevím jestli mám jít na UP ? Poradil by jste prosím?
Dana
Proč byste chodila na ÚP, když jste zaměstnána? Stačí na pojišťovně oznámit nástup do práce dál bude pojištění za vás hradit zaměstnavatel.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den,
jsem placena paušálem 15 000,- měsíčně pracovní dobu ve smlouvě mám 40 hodin týdně. Pracovat ale musím 7 hodin denně 6 dní v týdnu. Za leden jsem ale odpracovala takto 28 dní. Na výplatní pásce mi ale zaměstnavatel uvedl: pracovních dnů 20, odpracovaných dnů 11. Často jsem v práci i 8 nebo 9 hodin denně. Poraďte mi Prosím co mám s tímto jednáním ze strany zaměstnavatele dělat… Tato práce mě moc baví nechci odtamtud odcházet. Moc děkuji za rady.
Tereza

Milá Terezo,

vzhledem k tomu, že píšete, že v práci nechcete skončit a práce vás baví, asi vám nezbyde nic jiného, než v klidu a diplomaticky se zaměstnavatelem mluvit a domluvit se na tom, proč píše na výplatní pásku to, co píše, proč vám neplatí přesčasy apod. Dohodněte si jasná pravidla, vysvětlete mu v klidu vaše důvody a vyslechněte i jeho.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.od listopadu 2015 dostávám podporu po dobu 5.měsíců mi byla vypočtena,ted od 1.3.2016 nastoupím do práce,dostanu ještě v březnu podporu? Děkuji za odpověd..
dydy
Podpora je vyplácena měsíčně zpětně, takže podporu, která vám náleží za únor, obdržíte v březnu. Gratuluji k získání zaměstnání.

únor 2016

nástup do práce
Dobry den.jsem na UP.kdyz nenastoupim do prace,ve ktere si zazadali o dotace na me,muzu zustat na Up?nemam jeste podepsane zadne papiry,jen si sefova zazadala o dotace a dostala je.predem dekuji za odpoved
Maya

Dobrý den,

v tomto případě opravdu důrazně doporučuji vše konzultovat s úředníky na ÚP! Jednejte velmi citlivě a diplomaticky. Pokud nenastoupíte do vhodného zaměstnání, které vám ÚP doporučí je to důvodem k vyloučení z evidence uchazečů o zaměstnání !

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den chci se zeptat jestli mam nárok za měsíc leden na minimální mzdu pracovala jsem do půlky ledna a pak byla na neschopence na jaké peníze mam nárok mam prac,smlouvu od listopadu děkuji
Roza
Za plně odpracovanou část ledna vám náleží poměrná část mzdy sjednaná v pracovní smlouvě, nebo platovém výměru. Poté  od 4 dne máte nárok na dávky nemocenského od zaměstnavatele po dobu 14 dní, pak nemocenské od OSSZ. Nemocenské je nižší, než mzda.

únor 2016

nástup do práce
Dobry den.

Byl jsem na UP registrovan ca 2 roky. Ted jsem nasel novou praci. Jake dokumenty ohledem predchoziho zamestnani mam predat novemu zamestnavateli ja (zapoctvoy list), a jake dokumenty mu bude posilat UP? Pripadne dozvi se novy zamestnavatel jak dlouho jsem byl na UP? Predem dekuji za odpoved.
Marek

Zaměstnavateli předáte dokumenty, které vám vystaví ÚP (slouží jako zápočtový list). Z tohoto je patrné, že se délku evidence dozví.

Jinak gratuluji k získání zaměstnání!

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den.
Mám podepsanou novou pracovní smlouvu platnou od 1.4. bez zkušební lhůty. Musím tam nastoupit? Naskytla se něco lepšiho.
Děkuji za odpověď
Tonda
Nastoupit nemusíte, od smlouvy můžete odstoupit. Doporučuji ovšem zaměstnavateli oznámit, jaká je situace a že nenastoupíte.

únor 2016

nástup do práce
Dobry den, v listopadu jsem se chtela zaradit do evidence na uradu prace, ale jeste jsem nemela vypovedni smlouvu z byvale prace porad nedosla postou). Pani z uradu mi tedy rekla, ze me zaradi az kdyz ji donesu a zatim budu jako MOZNY uchazec. Pote jsem do tri dnu dostala praci na HPP a prislo mi zbytecne se na urad prace dostavit, kdyz tedy nejsem oficialne v evidenci. Nyni mi prisel dopis o zahajeni spravniho rizeni z moci uredni, chci se tedy zeptat jak tohle mam resit a jestli je za to velky postih. Chapu ze chyba je na moji strane, ale urcite bych to resila vice seriozne a ihned vse oznamila uradu prace za predpokladu, ze bych opravdu byla vedena a UP by za me platil soc. zdrav. V tomto pripade mi to prislo naprosto zbytecne. Dekuji predem za odpoved.
Jana

Žádný velký postih vás nečeká. Zřejmě však bude nutné si doplatit zdravotní pojištění. Nečekám, že vám začala být vyplácena podpora, když jste nedodala nutné podklady, mezi nimiž je i písemná výpověď. Pokud máte novou práci, gratuluji.

Myslím, že došlo k nedorozumění. Úřednice vás formálně do evidence zařadila s tím, že vše ostatní vyřídí až po dodání všech zbývajících dokladů. Pokud chcete mít vše naprosto jasné, doporučuji vám se na ÚP dostavit i s novou pracovní smlouvou a vše si vyjasnit i s tím, zda za vás po nějaký čas bylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění.

únor 2016

nástup do práce
Dobry den chci se zeptat pokud mam podporu od začátku prosince a teď v unoru jsem si našel práci jestli mi ještě přijde podpora za leden.Předem Vám děkuji za odpověď.
Tomáš
Ano, dostanete vše, co vám náleží, tedy i podporu za leden.

únor 2016

nástup do práce
Dobry den tři týdny po ukončeni studiu budu nastupovat do prace mám si na tu dobu zajit na pracovni uřad ?
Dekuji
Milan moravec
Můžete a nemusíte. Pokud se chcete vyhnout papírování s ÚP, zaplaťte si zdravotní pojištění a v klidu vyčkejte do nástupu do zaměstnání. Nechcete-li si pojištění sám hradit, zaevidujte se - v tomto případě doporučuji přinést si "příslib zaměstnání" nebo přímo pracovní smlouvu, budete-li ji už mít.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den,
v práci si musím každý den vyplňovat výkaz práce. Ten se pak zaznamenává do počítačové databáze. Ale od zaměstnavatele není potvrzen ani razítkem, ani podpisem. Z nedůvěry k zaměstnavateli jsem si své výkazy práce začala fotit do telefonu, abych si soukromě počítala mzdu.Pochopitelně, že jsem dostala menší mzdu než jsem odpracovala za uvedené úkoly. Je nějaká možnost se bránit?Lze tyto výkazy práce i použít v případě neshod před soudem?Předem Vám děkuji za odpověď.
Alena

V první řadě se pokuste si tyto nesrovnalosti v klidu vyjasnit s vaším zaměstnavatelem, případně mzdovým oddělením.

Pokud to nepřinese výsledek a vy si budete jistá, že vám není vyplácena patřičná mzda, obraťte se na inspekci práce, případně na právníka, který vám i objasní, které dokumenty jsou přípustné jako důkaz před soudem.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám smlouvu na minimum od září 2015, tedy 9200,-. Od nového roku je minimální mzda 9900,-. Automaticky se počítá 9900,- nebo budu potřebovat novou smlouvu s tímto minimem?
Aneta
Většinou se to automaticky počítá. Pokud by vám zaměstnavatel za plný pracovní úvazek (a nejste-li např. invalidní důchodce) dal mzdu nižší, jednal by protiprávně. Někdy se to řeší např. novým platovým výměrem, jako dodatkem ke stávající pracovní smlouvě.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den, právě jsem podepsala pracovní smlouvu a nastoupila do zaměstnání od 1.2. , předložila smlouvu na UP, aby mě vyřadili z evidence a dnes mi volali z jiné práce, že jsem uspěla u pohovoru (který byl před 14 dny) a zda mohu nastoupit. Novou práci chci dělat,ale nevím, zda mohu takto rychle ukončit ikdyž ve zkušební době práci, kterou jsem začala a zda můj nový zaměstnavatel nebude zklamaný, když zjistí, že jsem už po pohovoru vzala jinou práci a zda to vůbec musím prokazovat. Po pohovoru jsem měla pocit, že jsem to nezvládla a proto jsem jinou práci vzala. Děkuji
Pavla
Zřejmě jste ve zkušební době. Pokud je tomu tak, můžete pracovní poměr písemnou formou vypovědět ze dne na den a nemusíte udávat žádné důvody a klidně nastoupit do jiné práce.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den. 2 měsíce jsem si platila zdr.pojištění jako samoplátce. Dne 25.1. jsem nastoupila do práce na hlavní pracovní poměr. Chtěla jsem se zeptat, jestli za leden musím zdr. poj. zaplatit, nebo to již zaplatí můj zaměstnavatel. A zda, to, že pracuji, musím nahlásit své zdr. pojišťovně. Děkuji
Pavla

Hezký den,

zdravotní pojištění musíte zaplatit za tu poměrnou část měsíce, kdy jste nebyla zaměstnána. A ano, nahlaste pojišťovně, že už za vás bude dále pojistné hradit zaměstnavatel.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den chtěl bych se zeptat já mám plnou dovolenou a dnes sem psal.mistrovi že dnes na odpoledni směnu nedojdu pac mi není dvakrát dobře a on mi napsal ať donesu neschopenku ale tak když mám dovolenou tak mi ten jeden den může vzít z dovolené ne?
Lada

Bohužel, zaměstnavatel má právo vám dovolenou neschválit. Ve větších podnicích, pro tyto případy existují tkzv. sick days - ale i tuto nepřítomnost musí nejprve zaměstnavatel schválit.

Nechce-li vám dát zaměstnavatel dovolenou a vy ze zdravotních důvodů nemůžete přijít do práce, musíte si vzít neschopenku.

únor 2016

nástup do práce
Dobrý den, rád bych se zeptal. Mám pracovní neschopnost o které jsem informoval i svého nadřízeného, který mi zprvu neschopenku vzal ale po týdnu kdy má neschopenka trvala dál, jsem od něj dostal email, kde mi píše, že je mu jasné, co dělám a že dělám jen sviňárny. Dá se nějak bránit? Děkuji.
Petr

Petře,

zřejmě vás v práci po skončení PN čekají nějaké potíže. Zaměstnavatel vás nesmí urážet, pokud se vám na vaší neschopence něco nezdá, může sám v průběhu prvních 14 dní jít na kontrolu, později může podat podmět ke kontrole na OSSZ.

Pokud byl jeho dopis opravdu takto sprostý, uložte si ho, případně i vytiskněte. Může se vám později hodit jako důkaz při jednání s inspekcí práce, právníkem apod. pokud by se situace opakovala.

leden 2016

nástup do práce
Chtěla bych vědět, je-li možno považovat za bossing, když mě ředitel a zástupkyně v ředitelně podrobují nepříjemnému výslechu ve věci, která se netýká mojí pracovní náplně? Když zvyšují hlas a nepřipouští mou argumentaci? Když jsou dva a já sama? Když sledují, jestli chodím včas do hodin a na dozor ve školní jídelně? Protože jsem jednou na dozor zapomněla (předávala jsem úkoly pro nemocné dítě), jako trest jsem musela suplovat zdarma ve školní družině. Splnila jsem. Podruhé jsem si již dala pozor a byla tam včas, přesto na mě ve sborovně zástupkyně křičela před kolegy, že jsem tam včas nebyla - mám na to svědky - na to, že jsem tam byla včas i na to, že na mě křičela a já se nemohla hájit. Situace je pro mě psychicky vemi náročná. Patřím mezi učitele, kteří mají svou práci moc rádi a své povinnosti si ve většině případů plním na 100 %. Vše začalo tím, že se rodiče z mé třídy začali zajímat o vyúčtování školy v přírodě, které jim ředitel dosud (od června 2015) nebyl schopen předložit.
Doris
Jak mohu vysledovat, situace trvá již delší dobu. Pokud brzy nenastane uklidnění, doporučuji se jistit svědky, kteří by byli schopni ve váš prospěch i vystoupit, natočit si video nebo zvukový záznam. Pak se obraťte na inspekci práce.

leden 2016

nástup do práce
Zaměstnanec nastoupil do zaměstnaní až 4.1.2016, dle smlouvy, má nárok na celou dovolenou (20 dní) nebo jen na poměrnou dovolenou (18,5 dne)?
marta
Záleží také na tom, zda pracovní poměr začal dle smlouvy už 1.1. s datem nástupu první pracovní den, což bylo 4.1. a nebo je začátek pracovního poměru totožný s dnem nástupu. Pokud by začátek pracovního poměru byl 4.1., pak má nárok na poměrnou část dovolené.

leden 2016

nástup do práce
Dobry den, volala mi prave sestra, ktera sla prvni den do prace. Skoleni probiha mimo pracoviste, coz je urcite v poradku, sestra volala s placem, ze ji odvezli kamsi autem, hned ji rekli, ze velice lituji, ze si ji vybrali(byla prijata ten den, co delala pohovor, tj.minule pondeli s tim, ze je vyborna, a ze ji potrebuji).Souhlasila s prijetim, ted je nekde ve Svitavach, a plakala, ze to tam neprobiha standartne, ze byla odvezena od vlaku nekam autem, ze ji tam sikanuji. Pozice byla prodejce matraci, firma je prospanek.cz. Co mam, prosim, ted udelat, bohuzel pro ni do Svitav nemohu zajet, a bojim se o ni. Nechali ji zaplatit lekare, vypis z TR, vlak, coz neni zanedbatelna polozka pro nekoho bez prace, coz mi prijde hodne nestandartni, bojim se, ze to bude podvod, firma na svych strankach uvadi neplatne cislo, takze se tam nemohu dovolat, co mam, prosim, delat, dekuji mockrat za odpoved, Hanka
Hanka
Vaše sestra, pokud se ještě nevrátila, se může obrátit klidně na policii, která by jí měla pomoci. Případně postup udat na inspekci práce apod. Mohla by si nahrát i nějaké video jako případný důkaz. A ve zkušební době odejít.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, od ledna jsem evidovaná na pracovním úřadě a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem si našla praci v zahraničí. Před tím ale musim absolvovat kurz jazyka na Slovensku, který probíhá denní formou po dobu půl roku. Kurz hradí zaměstnavatel. Vše mám potvrzeno písemně od budoucího zaměstnavatele (pro pracovní úřad).Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že mě z uchazečů vyškrtnou a nebudu pobírat podporu?
Lenka
Ano, je to možné, ale také nemusí. Netuším, zda už po dobu trvání kurzu budete v pracovním poměru, nebo nikoliv. Pokud nebudete v pracovním poměru, pak byste mohla v evidenci ÚP zůstat.

leden 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem OSVČ a 8. února nastupuji do zaměstnání. Živnost budu pozastavovat. Jak je to s platbou zdravotní a sociální za únor, musím ještě zaplatit jako OSVČ a nebo to už platí za mne zaměstnavatel?
renata
Do té doby, dokud nebudete zaměstnán, tedy do 8.2. musíte uhradit pojištění buď jako fyzická osoba (pokud jste živnost pozastavil dříve) nebo jako OSVČ.

leden 2016

nástup do práce
Zdravím, po ukončení neschopenky (pátek) jsem byla v pondělí v práci, ale oni mi řekli, že nesmím do práce nastoupit dříve než mě prohlédne jejich závodní lékař. Do té doby musím údajně čerpat dovolenou nebo neplacené volno. Termín mi dali až za 12 dní. Je to správně? jedná se o překážku za strany zaměstnavatele, já mám neschopenku ukončenou odborným lékařem. Z mojí strany problém není. Děkuji za odpověď
Kamila
Toto je velmi nestandardní chování. Pokud váš lékař vás uznal jako práceschopnou, pak by to tak mělo i být. Zaměstnavatel má jistě i právo nechat váš zdravotní stav přezkoumat na základě jiných předpisů, ale pokud nebude vysloveno něco jiného, měla byste v práci normálně být. Pokud by vás nechtěli pouštět na pracoviště, mělo by se opravdu jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele.

leden 2016

nástup do práce
Dobry den, jsem zamestnana u jedne firmy skoro dva mesice na HPP a firma dostava dotace.Ma o me zajem jina firma, pro me vyhodnejsi ve vsech smerech, muze i druha firma zazadat o dotace, nebo nejakym zpusobem zazadat o prevedeni dotaci? Omlouvam se, nevim jak lepe se zeptat.Snad je to srozumitelne.dekuji
Petra30
O případné dotace musí žádat váš zaměstnavatel a je v kompetenci úřadu práce, zda dotace poskytne, či nikoliv. Ve vašem případě je však asi malá šance na úspěch u nové firmy. Vy v tomto směru ze své pozice nemůžete udělat nic, vše případně musí zařídit zaměstnavatel.

leden 2016