Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den. Jaký je to druh práce na DPC. Jedná se o zaměstnání nebo brigádu ? Platí zaměstnavatel zdravotní a sociální? Může být člověk v registraci Up a přitom pracovat na DPC. Děkuji mockrát
Monika červen 2018
Dobrý den, dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je výjimečným pracovněprávním vztahem, platí pro ní zvláštní právní úprava. DPČ musí být uzavřena písemně. Musí v ní být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se uzavírá. Na jejím základě lze vykonávat práci v rozsahu 20 h týdně. Zaměstnanec i zaměstnavatel odvání zdravotní a sociální zabezpečení. Můžete být evidovaný na ÚP, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

červen 2018

nástup do práce
Dobrý den , jsem zaměstananá jako AP na 75% úvazku na základní škole, začala jsem pracovat od začátku dubna. Nyní mi ředitelka řekla, že nemám nárok na dovolenou a musím pracovat i přes prázdniny. Nevíte jak to je popřípadě zda musím pracovat celé prázniny? Děkuji
Simona
Dobrý den, předpokládám, že pro vás platí zákoník práce, že výměra dovolené jsou pro vás 4 týdny za kalendářní rok, že při kratším úvazku pracujete 5 dnů v týdnu ......
Do práce jste nastoupila 1.4. To znamená, že do 30.6. odpracujete v ideálním případě 65 dnů. Pak máte nárok na poměrnou část dovolené, tj. 1/12 za každý kalendářní měsíc (20/12 = 1,5 dne). Pracovala jste 3 měsíce: 3 x 1,5 = 5 dnů dovolené. Máte nárok na 5 dnů dovolené. Pokud byste pracovala méně než 5 dnů v týdnu, nárok na dovolenou by byl jiný. 

červen 2018

nástup do práce
Dobrý den, kolikrát může dát zaměstnavatel smlouvu na určitou? Děkuji
Klára
Dobrý den, v právní úpravě sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou platí pravidlo 3 x 3 a dost. Tzn.: 1. při nástupu do zaměstnání s vámi může zaměstnavatel sjednat pracovní poměr na dobu určitou a poté ho ještě dvakrát prodloužit (celkem tedy 3 x). 2. doba trvání pracovního poměru nesmí přesáhnout 3 roky.  

červen 2018

nástup do práce
Dobrý den , chtěla jsem se zeptat. Pracuji v zemědělství delam soboty neděle a mam 6 nebo 7 dni volna za měsíc. Delam 3 týdny v kuse a potom volno.Máme narok na priplatky za sobotu a neděli. Ve smlouvě Máme napsáno že děláme 6 dni v týdnu.
Michaela durcova
Dobrý den, za dobu práce v sobotu a v neděli vám přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. 

květen 2018

nástup do práce
Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP ve směnném provozu. Zaměstnavatel nám ale nevyplácí příplatky za noční služby, ani za víkendy a svátky. Má na toto právo? Pokud ne, jak bych se mohl bránit? Nočních služeb mám většinu, plus minimálně dva víkendy v měsíci, tudíž na příplatcích přicházím o relativně dost peněz. Děkuji za odpověď.
Jakub Beznoska
Dobrý den, na vyjmenované příplatky máte podle zákoníku práce právo. Pokud vám příplatky zaměstnavatel nevyplácí, obraťte se s podnětem ke kontrole na inspektorát práce, http://epp.suip.cz/epp/index.php. 

květen 2018

nástup do práce

Dobrý den,

Zaměstnavatel nám nařizuje přesčasy ve výši 80-100 hodin měsíčně. Do nedávné doby se to řešilo externími smlouvami přes pracovní agenturu, tuto praxi však zatrhl inspektorát práce. Od té doby s ním mám podepsanou dohodu na 416 hodin přesčasů ročně, ovšem to jsem už minulý měsíc překročil. Od té doby mi přesčasy neevidují a odpracované hodiny dávají do odměn (ovšem bez příplatku). Ročně tedy jde o cca 1100 hodin přesčas. Je to v pořádku? Musím na takto nařízené směny opravdu přijít? Už to fyzicky moc nezvládám...

Dále je mi zaměstnavatelem vyhrožováno, že pokud na směnu nepřijdu, bude po mě vymáhat za každý den cca 50.000 Kč a pokud budu toto někde hlásit, tak mi hrozí pokuta až do výše 100.000 Kč za práci "načerno" a navíc po mě bude zaměstnavatel vymáhat případnou pokutu firmě. Jsou přesčasy nad rámec zákonného limitu skutečně brány jako práce "načerno"?

Děkuji
- otázka upravena poradcem
Polomrtvý
Dobrý den, váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Obraťte se znovu na inspektorát práce nebo si najděte nového zaměstnavatele. 
Zaměstnavatel má povinnost evidovat počet hodin odpracovaných tzv. přesčas. Zaměstnavatel může výjimečně práci přesčas nařídit. Pokud zaměstnanec pracuje přesčas, má samozřejmě nárok na mzdu za vykonanou práci. Dále mu ovšem přísluší buď příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % jeho průměrného výdělku, nebo náhradní volno v délce vykonané práce přesčas. Za práci v So a Ne máte navíc nárok na příplatek a to nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Přikázaná/Nařízená práce přesčas je omezena nejvýše přípustným počtem hodin týdně (max. 8 hodin) a ročně (max. 150 hodin v kalendářním roce!). Práce přesčas nad tento limit může být konána pouze se souhlasem zaměstnance (416 h za rok). Další práci přesčas už po vás zaměstnavatel požadovat nesmí.

září 2017

nástup do práce
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat ohledně práv a povinností zaměstnance. Jedná se mi o to, že v práci ve které dělám, nám nařizují povinné přesčasy, to znamená, že když je důležitá zakázka tak nám řeknou, že tento týden budete chodit od 5 do 18 hodin a i v sobotu. Ale problém je i v tom, že ve výsledné výplatnici nemáme tyhle přesčasy zaplaceny a celkový plat je 10800,-Kč. Má na tohle vůbec zaměstnavatel právo aby nám nařizoval víceméně celý rok přesčasy a ve výsledku i zadarmo? Děkuji
Tomáš Jánský
Dobrý den, zaměstnavatel má povinnost evidovat počet hodin odpracovaných tzv. přesčas. Zaměstnavatel může výjimečně práci přesčas nařídit. Pokud zaměstnanec pracuje přesčas, má samozřejmě nárok na mzdu za vykonanou práci. Dále mu ovšem přísluší buď příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % jeho průměrného výdělku, nebo náhradní volno v délce vykonané práce přesčas. Za práci v So a Ne máte navíc nárok na příplatek a to nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Přikázaná/Nařízená práce přesčas je omezena nejvýše přípustným počtem hodin týdně (max. 8 hodin) a ročně (max. 150 hodin v kalendářním roce!). Práce přesčas nad tento limit může být konána pouze se souhlasem zaměstnance.

září 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych dát výpověd v práci z důvodu lepší nabídky ale nevím jak ji podat jak ji sepsat ani co tam vše má být aby to bylo co nejstručnější a mělo to vše co to mít má jelikož dosud nemám žádné zkušenosti s výpovědmi. Děkuji
Dominik
Název zaměstnavatele a sídlo zaměstnavatele


Věc: Výpověď z pracovního poměru

 

Vážení,

ve Vaší společnosti jsem zaměstnán/a na základě pracovní smlouvy uzavřené dne …………… jako ……………………….

V souladu s ustanovením § 50 odst. 3 Zákoníku práce dávám výpověď z pracovního poměru. Pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby dnem …………………...

 

V ………………. dne ……………………

 

 

 

 

………….........................................

Podpis zaměstnance

Jméno, adresa, narozen

 

 

 

 

Převzal/a dne: ……………………….

   

 

………….........................................

podpis zástupce zaměstnavatele

srpen 2017

nástup do práce
Dobrý den, zaměstnavatel ukončil s okamžitou platností HPP ve ZD, O měsíc později jsem se stejné práce vrátil, je možné pokračovat v trvání původní smlouvy i se ZD, nebo je nutností udělat smlouvu novou ?
Tomáš
Dobrý den, musíte uzavřít novou pracovní smlouvu.

červenec 2017

nástup do práce
Může mi zaměstnavatel bránit v prestupu na jinou provozovnu u stejně spolecnosti ?
Stana
Dobrý den, při nástupu do zaměstnání jste se se zaměstnavatelem dohodl na místě výkonu práce. Místo výkonu práce je deklarováno v pracovní smlouvě. Pracovní smlouvu lze změnit pouze vzájemnou dohodou vás a vašeho zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel s vaším návrhem - změnit místo výkonu práce - nesouhlasí, musíte se řídit platnou pracovní smlouvou. V opačném případě s vámi zaměstnavatel uzavře dodatek k pracovní smlouvě, kterým bude místo výkonu práce změněno. 

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy za spolupracovnici, která má dovolenou. Pracujeme ve 2-směnném provozu, každá na jedné směně. Obě dvě máme už odpracovaných 150 hodin přesčasů v tomto roce. Bylo nám řečeno, že když nebudeme dělat delší směny tak dovolenou nedostaneme. Delší směnou jsou myšleny 12-ti hodinové směny několikrát za týden. Přesčasy se ve firmě dělají už rok a půl. Jak máme majiteli firmy vysvětlit, že zastupitelnost zaměstnanců není náš problém, ale problém jeho personálního oddělení. Děkuji za odpověď
Veronika
Dobrý den, práci přesčas je možné konat jen výjimečně a za dodržení určitých podmínek. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 h v jednotlivých týdnech a 150 h v kalendářním roce. Za dobu práce přesčas dostává zaměstnanec mzdu a příplatek, pokud se se zaměstnavatelem nedohodl na poskytnutí náhradního volna. Do ročního limitu se nezapočítávají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno. 
Nad uvedený limit lze pracovat přesčas jen tehdy, když s tím zaměstnanec souhlasí. 
Pokud máte v organizaci odbory, obraťte se na ně nebo se obraťte s žádostí o řešení situace na inspekci práce, která provede u vašeho zaměstnavatele kontrolu a nařídí mu odstranit pochybení v činnosti.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem pod služebním zákonem, měla jsem smlouvu do května 2017 jako zástup za mateřskou, Původní pracovnice nastoupila v dubnu na další mateřskou.Před vypršením mojí smlouvy jsme se s vedoucím slovně domluvili že mi smlouvu prozatím prodlouží do konce roku jelikož údajně v té době nevěděl na jak dlouho si tu mateřskou bere a potom až to bude vědět mi dá další smlouvu na dobu určitou.Stále jsem ale nic nepodepsala, domnívám se správně že mám automaticky dobu neurčitou?Jak mám postupovat v případě že mi po takové době přinese k podpisu smlouvu na dobu určitou?Předem děkuji za odpověď.
Eliška
Dobrý den, bohužel neznám problematiku služebního zákona. Kdyby se ve vašem případě postupovalo podle zákoníku práce, doporučila bych vám, abyste žádný dodatek ke smlouvě na další dobu určitou nepodepisovala. Pokud doba určitá sjednaná původní smlouvou uplynula, vy jste podle ní dále pokračovala v práci a zaměstnavatel vám to umožnil, změnil se váš pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem si vzít 10 denní dovolenou, ale zaměstnavatel mi řekl, že si jí vzít nemohu jelikož nemá za mě záskok. Chtěla jsem tedy udělat kompromis a řekla jsem si jen o týden i toto odmítnul. Může tohle zaměstavatel dělat? Podle máho mám dle zákona na dovolenou nárok? Jak to je? Děkuji Karina
Karina
Dobrý den, termín čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Zaměstnavatel může zakázat dovolenou (tzn. nevyhovět zaměstnanci v jeho žádosti o dovolenou), jestliže mu to např. neumožňují jeho provozní potřeby. Na druhé straně má však zaměstnavatel povinnost určit dobu čerpání dovolené tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla v celku a do konce kalendářního roku, ve kterém vám na ni vzniklo právo. 

červenec 2017

nástup do práce
Dobry den, byla jsem evidovana na UP, pote jsem nastoupila na HPP - evidence ukoncena. Po 2 mesicich jsem HPP ukoncila, ale na UP uz jsem se neprihlasila. Zhruba za 10 dni jsem nastoupila na DPP, musim se registrovat na UP, pokud mam DPP? Pocitam s tim,ze dny mezi ukoncenim HPP a nastoupenim na DPP si musim uhradit sama. Vim, ze prihlasovat se znovu na UP neni moji povinnosti, ale v pripade ze mam DPP se prihlasit musim?
Kristyna
Dobrý den, píšete, že pracujete na základě dohody o provedení práce (DPP). Z měsíční odměny do 10. 000,- Kč/měsíc nejste zdravotně ani sociálně pojištěna. Zdravotní pojištění si musíte zaplatit sama. Z měsíční odměny nad 10.000,- Kč/měsíc za vás odvede zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění. Na úřad práce se přihlašovat nemusíte. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu.v ČR mám prechodný pobyt,pracujem tu už 3 roky.
momentálne som na pracovnej neschopnosti od 4.6., ktorá bude pravdepodobne trvať ešte asi 10 dní.je možné na prvé tri dni,na ktoré nemám právo náhradu mzdy, nahlásiť dodatočne dovolenku? ak áno, má právo zamestnávateľ odmietnuť mi dať dovolenku počas týchto troch dní? Ďakujem za odpoveď.
Kamila
Dobrý den, to možné není.

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co je potřeba doložit novému zaměstavateli, pokud jsem chvíli pracovala na ŽL a byla to má jedinná činnost (nejsem tedy schopna dodat zápočtový list). Předem děkuji za odpověď
Vera
Dobrý den, jestliže jste pracovala před nástupem do zaměstnání jako OSVČ, nebude novému zaměstnavateli předkládat žádný doklad. Pouze mu tuto skutečnost oznámíte.

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat..
Podepsala jsem smlouvu, že budu nastupovat od 1.10., ale tento den vychází na neděli, kdy je v zaměstnání zavřeno.
Je to nějaký problém, že by smlouva byla neplatná třeba? Má tam být správně datum nástupu 2.10.?
Děkuji za rychlou odpověď
Šenková Dana
Dana Šenková
Dobrý den, pracovní smlouva s datem vzniku pracovního poměru od 1.10. (neděle), je v pořádku i když neděle není podle sjednaného režimu vaší pracovní doby pro vás pracovním dnem. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

od 24.2.2017 jsem evidovaný na úřadu práce a beru podporu v nezaměstnanosti.

Od 1.8..2017 nastupuji do nového zaměstnání a chci se zeptat jaké musím novému zaměstnavateli předložit dokumenty.

Děkuji za odpověď
Josef
Dobrý den, doklad o evidenci na ÚP je pro nového zaměstnavatele náhradou za tzv. zápočtový list (vystavuje ho při ukončení pracovního poměru zaměstnavatel). Novému zaměstnavateli doložte 
zahájení a ukončení evidence na ÚP (stačí kopie dokladu). Doklad o ukončení evidence vám ÚP vystaví po předložení pracovní smlouvy. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je s bezpečností práce při práci na dvou CNC(frézy,..) ? Děkuji za odpověď
Zdenek
Dobrý den, bohužel vám nedokážu odpovědět. S dotazem se obraťte na kolegu (nebo smluvního dodavatele), který má na starosti u vašeho zaměstnavatele bezpečnost práce.

červen 2017

nástup do práce
Dobry den, mam pracovni smlouvu od 1.10.2016 (sobota), pracuji jako ucetni. Evidencni list duchodoveho pojisteni za 2016 mam ale ne od 1.10.2016, a od 3.10.2016. Na otazku, proc zacatek neni stanoven tak jak je ve smlouve (1.10.2016) mi bylo receno "Ano, smlouva je od 1.10.2016, ale 1. - 2.10. byl víkend (neměla naplánovanou směnu), tudíž začala být důchodově pojištěná až od 3.10.2016". Je to podle vas spravne? Dekuji za odpoved, - otázka upravena poradcem
Tereza
Dobrý den, ano váš zaměstnavatel postupuje správně, důchodově pojištěna jste skutečně až od prvního pracovního dne, tj. ode dne, na který jste měla naplánovanou směnu.

květen 2017

nástup do práce
Dobry den,může zaměstnavatel požadovat,abych s nim podepsala dohodu ke smlouvě,o tom,že po ukončení pracovniho poměru nesmim po dobu 12 měsíců pracovat u žádného z jeho zákazníků(klientů)?
Ada
Dobrý den, podle §310 zákoníku práce s vámi může zaměstnavatel konkurenční doložku sjednat, ale i on musí dodržet určité podmínky: 
1) nejdéle na dobu 1 roku
2) zdržíte se výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu
3) přiměřené peněžité vyrovnání pro zaměstnance, tj. nejméně ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku   

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chci se zeptat. Od června budu nastupovat do práce a v červenci na 14 dní jedu do zahraničí, mám nárok na dovolenou?

Děkuji.
Karel
Dobrý den, doporučuji vám, upozornit zaměstnavatele na dovolenou v červenci, ještě před nástupem do práce a nechat si od něho písemně potvrdit, že souhlasí s žádostí o dovolenou. Zaměstnavatel by vám totiž nemusel umožnit čerpat dovolenou. V průběhu června neodpracujete 60 dnů a tudíž vám nevznikne nárok na poměrnou část dovolené za rok 2017. Za odpracované dny v červnu vám vznikne nárok pouze na dovolenou za odpracované dny a to na 1/12 dovolené za kalendářní rok za každých odpracovaných 21 dnů. Tzn., jestliže je u zaměstnavatele nárok na dovolenou za kalendářní rok 25 dnů, činí 1/12 2 dny (25:12= 2).   

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, pracuje u nás starobní důchodce jako vrátný. V pracovní smlouvě má uvedeno vrátný - zástupy . Nyní mi donesl neschopenku, nevím, jaké dny platit, když byl vlastně vedený jako zástup, tedy chodil do zaměstnání podle potřeby. Děkuji
Jana

Dobrý den, každý zaměstnanec, se kterým je uzavřen pracovní poměr na základě pracovní smlouvy, musí mít stanovenou týdenní pracovní dobu.

Dle § 84 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Tímto rozvrhem se zaměstnavatel řídí při proplácení náhrady za nemoc.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, dne 9.5.2017 jsem podepsala pracovní smlouvu s nástupem od 1.6.2017. Za 2 dny jsem ale dostala lepší nabídku, s nástupem ihned, kterou bych chtěla přijmout. Ihned jsem zavolala prvnímu zaměstnavateli, abych se s ním dohodla o zrušení smlouvy, ale nechce o tom ani slyšet, nechce přistoupit na zrušení a vyhrožuje mi, že veškeré náklady spojené s mým nenastoupením uhradím. Má na to právo, když jsem mu svůj úmysl nenastoupil oznámila 3 týdny dopředu? Má dost času si najít náhradu. A jak mám tedy smlouvu zrušit? Teď po tom jak byl hnusnej v telefonu, se s ním nechci ani setkat, natož nastoupit do práce.Jak mám postupovat, aby nemohl napadnou zrušení? Oznámila jsem mu to jen v telefonu, písemně zatím ne, protože nevím jak. Je právník. Jsem zoufalá...poraďte prosím co mám dělat.
Hana
Dobrý den, pokud již máte podepsanou pracovní smlouvu, musíte od ní písemně odstoupit. Zaměstnavatel jistě musel učinit nějaké kroky k administraci Vašeho nástupu, ale ani ve zkušební době nemá zaměstnavatel žádnou jistotu, že u něj zůstanete.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, je 3 měsiční zkušební doba povinně stanovená zákonem? Nebo nemusí být žádná? Nastupuji do nové práce a bojím se že nebudu moci praocvní poměr ukončit kdyby se mi tam náhodou nelíbilo. Děkuji
Adriana
Dobrý den, máte právo požadovat zkušební dobu, takže rozhodně dbejte na jejím sjednání v pracovní smlouvě.

květen 2017

nástup do práce
Od 1.4.2017jsem s THP převeden na vlastní žádost na VD, toto jsem oznámil zaměstnavateli písemně 28.2.2017 s ústní dohodou o mzdě a vykonávané práci, převod jsem podepsal 14.3.2017, do dnešního dne nemám novou smlouvu ani platový výměr , takže vlastně nevím co mám a za kolik !? nebo platí stále smlouva THP a mám vykonávat práci mistra když již jsem veden jako VD? děkuji
Jiří Burda
Dobrý den, domluvte se se svým nadřízeným, smluvně to mělo být ošetřeno nejpozději v den nástupu na novou pracovní pozici.

květen 2017

nástup do práce
dobry den ...za jake dlouho se mužu opet prihlasit na UP kdyz ted sama zažadam o vyřazeni z evidence. dekuji
Marketa
Dobrý den, pokud byste skončila ve zkušební době, na úřad práce se můžete přihlásit. Abyste ale pobírala podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit podmínky pro její přiznání.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den. Jsem první měsíc v nové práci. Nyní mám 3 měsíční zkušební dobu. Když mi přišel prvni vyplatni pásek, tak tam není započtena daňová sleva na poplatnika. Nemam děti ani manželku. Chtěl bych vědět, zda mám na ni nárok a od kdy. Děkuji za odpověď.
Jirka
Dobrý den, podepsal jste daňové prohlášení (růžový dvojlist) s tím, že chcete odpočet daně na poplatníka? Pokud jste o slevu na poplatníka zažádal a nebyla Vám poskytnuta, nastoupil jste k novému zaměstnavateli k 1.dni v měsíci? Pokud ne a přecházel jste od jiného zaměstnavatele, nynější zaměstnavatel má za to, že jste odpočet na poplatníka uplatnil u bývalého zaměstnavatele. Pokud jste nastupoval do zaměstnání z úřadu práce, měl jste čestně prohlásit, že nemáte u jiného zaměstnavatele podepsané prohlášení a zaměstnavatel by Vám poskytl slevu ihned od 1 měsíce pracovního poměru. Uplatnit slevu na poplatníka můžete v jednom měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele. O zpětné vrácení daňové slevy na poplatníka můžete zažádat i v daňovém vyrovnání za rok 2017.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého platu se mi bude počítat nemocenská, když poslední 4 roky pracuji u stejné firmy, ale k 31.12.2016 změnila úplně název a my dostaly úplně nové smlouvy aniž by se cokoliv jiného měnilo, žádná zkušební doba ani změna pracovního místa.... 3.2. 2017 jsem musela nastoupit na nemocenskou kvůli rizikovemu těhotenství a já se teď bojím, že se mi nebudou počítat příjmy, které jsem měla za posledních 12 měsíců.....výdělek byl podstatně vyšší, protože jsem měla i speciální prémie a přesčasy, za leden 2017 byla výplata mizerná jelikož tento měsíc je vždy bez přesčasů a prémií..... Předem moc děkuji za odpověď
Lucie

Dobrý den, pokud došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu, tak se bude nemocenská počítat z období od 2/2016 do 1/2017. Pokud ale došlo k tomu, že pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele byl ukončen k 31.12.2016 a uzavřela jste novou pracovní smlouvu s datem od 1.1.2017, tak se bude nemocenská počítat z období 01/2017.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,.
24. 2. 2017 jsem nastoupila do nove práce. Předtím jsem byla od 13. 2. 2017 nezaměstnaná, ale nebyla jsem ani registrovaná na úřadu práce. Je nynější zaměstnavatel povinnen mi uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc únor nebo si ho musím doplatit sama?

Děkuji Vám za odpověď
Pavlína
Dobrý den, obraťte se, prosím, na svou zdravotní pojišťovnu ohledně dotazu, zda nemáte nějaký nedoplatek na zdravotním pojištění.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
dala jsem ve firmě výpoveď ve zkušební době a budu mít nové zaměstnání jen zatím nevím přesně za jak dlouho (nejspíš do týdně ) musím se do určitého dne hlásit na úřadu práce?.
Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, povinnost registrovat se na úřadu práce nemáte, ale musela byste si za dny, kdy nebudete zaměstnaná ani vedena na ÚP zaplatit zdravotní pojištění.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP ca. třetí měsíc. Nyní jsem se dohodl s firmou u které budu nastupovat jako zaměstnanec (toto pracovní místo jsem si vyhledal vlastními aktivitami) a mám také s touto firmou podepsanou prac.smlouvu s termínem nástupu od května 2017.
Může ÚP požadovat shlédnout tuto pracovní smlouvu, případně má oprávnění si udělat písemnou kopii této smlouvy? Děkuji za informaci a přeji pěkný den.
Marián
Dobrý den, ano, tyto dokumenty má úřad práce právo požadovat.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala na měsíc nemocenskou. Platí že, se mi zkušební doba prodlužuje o ten měsí,který jsem na nemocenské? Děkuji Petra
Petra
Dobrý den, ano o dny nemocenské jsem Vám zkušební doba prodlužuje.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

jsem v evidenci ÚP, kde mi vydávají doporučenky. Já ale mám zajištěnou práci od dubna na DPP, na kterou si nejspíše vydělám více než polovinu minimální mzdy.

Mohu dobrovolně evidenci z tohoto důvodu ukončit, aniž by mi hrozilo vyřazení na 6 měsíců?

Mám slabou imunitu a jsem poměrně často nemocný, čili mě zajímá, pokud se odhlásím a třeba během příštích třech měsíců onemocním a nedosáhnu tedy tak na polovinu minimální mzdy, mohu se přihlásit zpět, nebo nemám nárok, jelikož jsem ukončil evidenci v době, kdy mi byly vydávány doporučenky ?

Moc děkuji a hezký den všem.

Michal
Dobrý den, z úřadu práce se můžete odhlásit sám. Pokud byste záhy po nástupu na ÚP ukončil PP, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl pouze při splnění podmínek pro její přiznání. 

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

pokud nastoupím do zaměstnání na doporučenku od ÚP a budu chtít toto zaměstnání ukončit po nějaké době, mohu se znovu přihlásit na ÚP ? Žádné dávky neberu, jde mi jen o případnou platbu zdrav. pojištění.
Michal
Dobrý den, na úřad práce se jistě budete moci opět nahlásit, ale podporu v nezaměstnanosti získáte pouze pokud splníte podmínky pro její přiznání.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
jsem v evidenci na UP. Pokud si najdu nové zaměstnání jsem povinna oznámit to na UP do 8dnů. Bylo mi ale řečeno, že změnu musím nahlásit okamžitě v ten den, kdy byla podepsaná smlouva. Je to pravda?
Martina
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte úřadu práce hlásit do 8 kalendářních dnů.

březen 2017

nástup do práce
Kontrola vyplat s kolegou druhé směny je povinen zaměstnavatel ukazat vyplatnice
Novák
Dobrý den, nerozumím úplně dotazu. Zaměstnavatel je povinen Vám předat pouze vaši výplatnici.

březen 2017

nástup do práce
Dobry den chtela bych se zeptat 30.6.my konci pracovni smlouva dalsi smlouvuu nepodepisi v zamestnani jsem 2 roky a 7 mesicu mam narok na podporu v nezamestnanosti dekuji jiravova
jiravova
Dobrý den, ano, na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den kolegini se v práci udělalo špatně klesl tlak nemohla chodit. Odvezla jsem jí k lekaři ,který mi potvrdil navštevu razítkem na propustku. Mám narok na proplacení navšte. lekaře ?Děkuji Krňávková
Krňávková
Dobrý den, nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v případě doprovodu k lékaři máte dle zákoníku práce u rodinného příslušníka. Pokud se kolegyni udělalo v zaměstnání špatně a Váš nadřízený Vás poslal s ní jako doprovod, měla by Vám být tato doba placena.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, od února jsem v novém zaměstnání a jsem ve zkušební době mám tedy odpracovaný jeden měsíc. Dnes jsem dostala Nemocenskou. Chci se zeptat zda mi jje zaměstanavatel povinen poslat v březnu únrovou výplatu, nebo může počkat až nemocenskou ukončím? Děkuji Irena
Irena
Dobrý den, zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy v pracovní neschopnosti od 3.-14. dne pracovní neschopnosti, po té je doklad o PN zaslán na správu sociálního zabezpečení. Dávky vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení prostřednictvím účtu, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl stanovený, řádně vyplněný doklad pro nárok na výplatu dávky včetně příslušných podkladů doručen.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je zaměstnavatel povinen dát zaměstnanci dovolenou. Může zaměstnance nutit pracovat bez dovolené z důvodu nedostatku personálu?

Děkuji za odpověď.

Renata Vedlich
rsvedlich@volny.cz
602248961
Renata Vedlich
Dobrý den, tak předně je třeba napsat, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

únor 2017

nástup do práce
dobrý den,chci se zeptat, kdy je možné přesunout zaměstnance na jinou pozici nez je sjednáno v pracovní smlouvě. Další otázka dá se považovat email kde je napsano radši bych šla na směny jako žádost o změnu?děkuji
marcela


Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

  1. 1) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
  2. 2) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, 
  3. 3) anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice),
  4. 4) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
  5. 5) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,
  6. 6) jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,
  7. 7) je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,
  8. 8) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně – matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den,
nastoupila jsem do pracovního poměru 2.1.2017. Vzniká mi nárok na dovolenou za měsíc leden? Podle vyplatní pásky mám nárok jen na 18,5 dne dovolené. Ve firmě máme 4 týdny dovolené. Děkuji
Barbora
Dobrý den, poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele." Podle převládající výkladové praxe se za tzv. "bezprostřední návaznost" pracovních poměrů považují nejen přechody od jiného zaměstnavatele ze dne na den, ale též případy, kdy předchozí pracovní poměr u dosavadního zaměstnavatele například skončil v pátek před víkendem a/nebo před svátkem; a nový pracovní poměr započal až v pondělí po víkendu nebo první pracovní den po státním svátku. Dle nás by Vám tedy měl zaměstnavatel přiznat dovolenou na zotavenou i za leden.

únor 2017

nástup do práce
Jsem 2 roky v evidenci ÚP.Sehnala jsem si práci a zaměstnavatel si mne chtěl vyzkoušet a dostala jsem na měsíc smlouvu na DPČ.Nejednalo se však o kolizní zaměstnání a jsem i nadále v evidenci ŮP.Nyní jsem dostala smlouvu na dobu neurčitou.Oznámila jsem to na ŮP stejně jako předchozí DPČ a podala žádost o příspěvek na dojíždění,které mi pracovnice ŮP odmítla přiznat,neboť jsem již v tomto zaměstnání pracovala 1 měsíc na DPČ.To jsem měla raději pracovat načerno.Zaměstnavatel mi přece nedá hned smlouvu na dobu určitou .když mne nezná.Děkuji za odpověď.
Jarka
Dobrý den,
problematiku úřadu práce tato poradna neřeší, konzultujte prosím vše s pracovníky příslušného úřadu.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem evidovaná na úřadu práce, pak jsem nastoupila ještě na rok do školy - to jsem na ÚP nahlásila. Po dokoncčení ročního studia jsem nastoupila do práce na HPP - v srpnu. Nyní je únor a mně došlo, že jsem zapomněla nástup do zaměstnání nahlásit prac.úřadu. Zaměstnavatel za mě daně odvádí. Jak moc je to velký problém?
Anna
Dobrý den, úplně nechápu, proč byste měla nástup do zaměstnání po ukončení školy hlásit na úřad práce. Pokud nejste na úřadu práce evidovaná, nemusíte nástup do zaměstnání na ÚP nahlašovat.

únor 2017

nástup do práce
Dobry den, již 4 roky pracuji jako barmanka..Nyní se zjistilo, ze se u mne zapomněli na vstupní lékařskou prohlídku,na kterou mne nyní zaměstnavatel posila..Neni to zbytecne,kdyz na prohlídce budu mit datum 2017,přitom v praci jsem od roku 2013?Dekuji za informaci.
Petra N.
Dobrý den, je chybou, že na to zaměstnavatel při nástupu zapomněl. Nyní Vás ale určitě neposílá na vstupní prohlídku, ale na periodickou.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den,

v pátek 3.3. mi končí pracovní poměru u stávajícího zaměstnavatele a v pondělí 6.3. již nastupuji do další práce. Je potřeba se na dva dny o víkendu, kdy budu nezaměstnaná, hlásit na úřad práce?

Předem děkuji za odpověď.

Hezký den
Veronika F.
Dobrý den, na tyto dny se hlásit na úřad práce nemusíte.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je možné
mít během roku souběžně dva pracovní poměry, založené na klasické pracovní smlouvě (nejednalo by se o DPP či OSVČ). Existuje v tomto ohledu nějaký limit o počtu odpracovaných hodin? Jedna práce by byla na 40hod (s flexibilním rozvrhem hodin), druhá na 20hod (opět s flexibilním rozvrhem).Děkuji

Katka M.
Dobrý den, ano, můžete mít 2 pracovní poměry.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě 0,75 úvazku je zaměstnanec účasten na nemocenském pojištění. Děkuji.
Kája
Dobrý den, ano zaměstnanec bude účasten na nemocenském pojištění.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku proplácení zaučovací doby u brigády. Když nastoupím na brigádu a nějakou dobu se budu učit, jak správně danou práci dělat, mám nárok na proplacení i těchto dní? Brigáda je na DPP či na DPČ. Děkuji.
Jana
Dobrý den, hodiny by Vám měly být zaplaceny hodinovou mzdou, kterou máte sjednanou v DPP (DPČ).

únor 2017