Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den,
výpovědní doba u mého současného zaměstnavatele mi končí 31.3. 2017, smlouva u nového zaměstnavatele mi ale začíná až 3.4.2017 (protože 1.4. je sobota). Je kvůli těm dvěma dnům víkendu kdy nebudu zaměstnaná potřeba něco doplácet nebo zařizovat?
Děkuji
Karolína
Dobrý den, zdravotní pojištění byste měla mít za duben 2017 uhrazené. Pro jistotu se ještě obraťte na svou zdravotní pojišťovnu.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, co vše je potřeba udělat při ukončení evidence na ÚP?
Smlouvu s novým zaměstnavatelem jsem na ÚP zaslal. Poté mi poštou přišlo "potvrzení o době vedení uchazeče na ÚP" ve třech kopiích a teď nevím, kam je potřeba potvrzení přinést.
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Vladimír
Dobrý den, obraťte se, prosím, na svoji kontaktní osobu na úřadu práce. S největší pravděpodobností bude 1 vyhotovení pro Vás, 1 pro zaměstnavatele a 1 pro zdravotní pojišťovnu.

leden 2017

nástup do práce
Dobry den,nastupuji 1.2.do zamestnani,nyni jsem vedena na up.Do kolika prac.dnu musim na up donest pracovni smlouvu?
jarmila
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte nahlásit na úřad práce do 8 kalendářních dnů.

leden 2017

nástup do práce
Dobry den, oficialne jsem ukoncil (VS) studium v patek a do prace nastoupil v pondeli. Je potreba za takovy vikend zaplatit zdravotni/socialni pojisteni? A existuje nejaka lhuta na promlceni takoveho poplatku, pokud jej nezaplatim? Je to totiz uz 10 let a nikdo po mne nikdy nic nechtel .. tak abych se jednou nedockal i s uroky :) Dekuji.
Petr
Dobrý den, s tímto dotazem kontaktujte, prosím, svoji zdravotní pojišťovnu.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,
mám otázku, již 3 roky pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPČ, v restauračním provozu. Jsem student. Nyní si zaměstnavatel vzpomněl, že chce vstupní lékařskou prohlídku (vstupní - po 3 letech?). Je tato prohlídka potřeba? Kdo by ji měl hradit, já nebo zaměstnavatel?
Vstupní lékařská prohlídka
Dobrý den, záleží na kategorizaci práce. Pokud Vás zaměstnavatel posílá na lékařskou prohlídku, musíte se jí podrobit. Náklady s tím spojené jdou za zaměstnavatelem.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,

31.10. jsem ukončila jedno zaměstnání a 21. listopadu nastoupila do nového. Mezi těmito daty jsem ale nebyla registrovaná na ÚP. Má můj současný zaměstnavatel povinnost za mne uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc listopad nebo pouze za období, které jsem u něj odpracovala?

Děkuji za odpověď
Natálie
Dobrý den, zaměstnavatel odveden pojištění pouze za dny, které jste odpracovala. Obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu a domluvte se tam, zda je třeba si ještě něco doplatit.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem na ÚP a řekla jsem, že další den jdu na pohovor a že to vypadá nadějně, slečna mi přesto dala doporučenku na jinou práci. Na místo jsem volala, nikdo to nezvedal, když jsem byla po pohovoru a šla jsem na místo, které mi domluvil ÚP tak mi řekli, že to číslo co tam uvedli neznají, a že by někdo z vedení měl během dne přijít, zanechala jsem tedy svůj kontakt, ale nikdo mi stále nezavolal, zítra mám poslední den, kdy si mohu vyřídit tuto doporučenku, ale nemohu s tím nic dělat, pokud se mi ono vedení neozve. Po tomto se mi ozvali z toho pohovoru, o kterém jsem říkala na ÚP a práci jsem dostala, takže jsem na ÚP psala email, že jsem dostala práci, onen problém s kontaktem na pracoviště ohledně doporučenky a teď nevím, zda jsem tím, že jsem je kontaktovala a byla na místě, ale nikdo mně zatím nepřijal protože na tom místě nemají vedení, neporušila nějaké pravidla ÚP. Nemohou mně tak vyhodit ? Když jsem je informovala a nejde se mi dostat k vedení oné společnosti? Děkuji
Tereza
Dobrý den, nevím, jestli přesně rozumím Vašemu dotazu. Dojděte si na úřad práce a domluvte se přímo se svou kontaktní pracovnicí, příp. se s ní spojte například telefonicky.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,

V průběhu roku jsem změnil zaměstnavatele. Nový mi nabídl, že za mě udělá daňové přiznání, ale musím doložit příjmy z minulého zaměstnání. Zaměstnavatel mi však nedával k výplatě výplatní pásku. Je povinen mi je zpětně dodat? Může nějakou roli sehrát inspektorát práce? Děkuji za odpověď.
Matěj
Dobrý den, obraťte se na svého zaměstnavatele a chtějte potvrzení o výši zdanitelných příjmů za rok 2016.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den. Jiz rok pracuji na částečný úvazek coz je 6hodin denně. Na.výplatní pásce mám vsak napsaný počet hodin denně 5. Jak je to možné? Dekuji za odpověď !
A
ali
Dobrý den, obraťte se na mzdovou účtárnu svého zaměstnavatele, tyto nesrovnalosti musíte řešit se zaměstnavatelem.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jaké jsou podmínky pro přestup z denního studia do práce na plný pracovní úvazek? Nemůžu to nikde najít, ale slyšela jsem, že nemusím ze dne na den ukončit studium a jít okamžitě do práce... Nerada bych však poté měla problémy s placením socíálního a zravotního pojištění.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Šarlota
Šarlota
Dobrý den, studovat můžete i při zaměstnání.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý večer,
Stále mám status studenta (měl by být do konce ledna), tak jsem se chtěl zeptat, jestli za předpokladu, že nastoupím 23.1.2017 do zaměstnání je potřeba kvůli tomu jít na úřad práce a nějak to evidovat či jestli musím něco jiného tam vyřídit skrz placení zdrav. a soc. pojištění? Díky předem za radu.
Patrik
Dobrý den, pokud máte statut studenta, tak do data nástupu k zaměstnavateli se nikde hlásit nemusíte, plátcem zdravotního pojištění je za Vás stát.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem v posledním semestru VŠ a našla jsem práci na HPP od 1.2.. Statut studenta budu mít do konce července. Jak je to potom s platbou pojištění, doteď za mě hradil stát, zaměstnavatel tedy hradit nemusí, když budu při práci studovat dál? Přece nelze hradit duplicitně. Smlouvu teprve budeme sepisovat, proto se ptám předem. Díky za radu.
Ev
Dobrý den, pokud nastoupíte do pracovního poměru, budete odvádět na zdravotní a sociální pojištění stejně jako ostatní zaměstnanci. Jediné, co si můžete uplatnit je odpočet na studenta, pokud u zaměstnavatele podepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, zajímá mě přechod pracovní smlouvy z doby určité na dobu neurčitou. V zaměstnání jsem od 1. 11. 2015. Za tu dobu už mám ale třetí smlouvu, první byla od 1. 11. 2015 do 31. 12. 2015 další od 1. 1. 2016 do 31. 3. 2016 a nynější od 1. 4. 2016 do 31. 3. 2017. Děkuji za odpověď
Sára
Dobrý den, po uplynutí poslední sjednané doby, tj. po 31.3.2017 s Vámi buď musí být ukončen pracovní poměr nebo prodloužen na dobu neurčitou.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý večer.Mám podstoupit plánovanou operaci kolene.V práci máme možnost čerpat 5 dní sickdays.mohu si je vybrat na první 3 dny neschopnosti,za které mi nenáleží náhrady mzdy,resp. mohu to čerpat souběžně?
Marie
Dobrý den, domluvte se se zaměstnavatelem. Prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel.

leden 2017

nástup do práce
Pracuji na vrátnici s nepřetržitým provozem ve 12 hod. službách denních i nočních. Zaměstnavatel nám však proplácí pouze 11 hod., byť nám neumožňuje držet stanovené 30 minutové přestávky, navíc nemá nás kdo vystřídat. Máme v takovém případě nárok na proplacení celých 12 odpracovaných hodin?
Rostislav Axman
Dobrý den, máte nárok na proplácení všech odpracovaných hodin, kromě přestávek na jídlo a odpočinek.

leden 2017

nástup do práce
Tří roky jsem na UP teď jsem od 1.1.2017 nastoupil do práce a zlomil si nohu mám nárok na memocenskou a zčeho se mi bude vypocitavat při základě 24500 dekuji
vera

Dobrý den, náhrada za nemoc se Vám bude počítat z pravděpodobného průměrného příjmu, nemocenská se bude počítat buď z pravděpodobného příjmu a nebo z dosaženého příjmu v září (pokud budete mít v měsíci alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ).

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, před svátky jsem dal výpověď ve zkušební době a nastoupil jsem od 2.1.2017 do nové práce musím doplácet sociální a zdravotní případně kde a jak dluh zjistit
Tomáš
Dobrý den, sociální pojištění doplácet nemusíte, ale informujte se na své zdravotní pojišťovně, zda nemáte nějaký nedoplatek na zdravotním pojištění.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý Den.
Mám prosím dotaz.Jsem na vedena na ÚP.podepsala jsem prac.smlouvu s nástupem v půlce ledna,ale už teď vím,že tam pracovat nechci.naskytla se mi lepší pracovní nabídka,na kterou čekám od listopadu.zvažuju co dělat,jestli vůbec nenastoupit,nebo nastoupit,a 1.den odejít....a musím vůbec přerušit evidenci na ÚP,když oznamovací povinnost je do 8 kalendářních dní.Děkuji za radu.
Hana S.
Dobrý den, ve vaší situaci se musíte rozhodnout sama. Pokud ale už nyní víte, že k zaměstnavateli nenastoupíte, měla byste mu to co nejdříve sdělit a odstoupit od smlouvy, aby si mohl včas najít za Vás náhradu. 

leden 2017

nástup do práce
Dobry den chtela bych se zeptat kdy mam dostat pracovni smlouvu k podpisu rekli nam ze ji dostanem az budeme mit potvrzeni od doktora ale je to uz pres tyden a zadny papir nam k doktorovi jeste nedali takze jeste nemame smlouvu .
Nada
Dobrý den, pracovní smlouvu byste měla podepsat nejpozději v den nástupu do zaměstnání. Při nástupu byste měla již mít i doklad o absolvování vstupní lékařské prohlídky.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, pracuji jako sanitářka v nemocnici. Může mi moje vrchní sestra nařídit, že budu při malování oddělení uklízet, třeba týden, Toto přeci nemám v pracovní smlouvě. Děkuji za odpověd.
ANDREA
Dobrý den, máte podepsaný popis práce, kde máte přesně vymezeno, co bude náplní Vaší práce, jaké činnosti budete vykonávat? Pokud ne, je možné, aby vrchní sestra po Vás v ojedinělých případě požadovala i tyto práce.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,
5.1. jsem ukončila pracovní poměr a do nové práce nastupují 9.1., chtěla bych se zeptat zda nebude problém pokud ty 4 dny nebudu nikde vedena. Zdá vadí že nebudu mít zaplaceno sociální pojištění. Tudíž se mi ty 4 dny nebudou počítat na důchod ani. A zda zaměstnanec platí zdravotní že celý měsíc nebo ode dne kdy jsem nastoupila.
Děkuji za odpověď
Radka
Dobrý den, pokud se nepůjdete zaevidovat na úřad práce, tak je pravda, že tyto 4 dny se Vám nebudou počítat do opracované doby. Co se týče zdravotního pojištění, mělo by to být v pořádku, ale pro jistotu si zajděte i na svou zdravotní pojišťovnu a doptejte se tam, zda máte vše uhrazené.

leden 2017

nástup do práce
Manžel byl ve firmě společníkem, podíl 10 % a zároveň i zaměstnacem, byly mu sráženy odvody na sociální a zdravotní pojištění, peníze však nebyly odeslány. Při žádosti o důchod jsme zjistili, že od 1.7.2002 do 28.11.2003 není důchodově pojištěn a chybí mu odpracovana doba i když chodil do práce. Děkuji za odpověď. Mirka
Mirka
Dobrý den, obraťte se na mzdovou účtárnu společnosti, ve které manžel pracoval.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,

jsem vedena na ÚP a měla jsem DPP do 1.1. 201 s tím, že jsem na ÚP donesla příslib zaměstnání, že od 2.1.2017 budu zaměstnancem. Zítra mám na ÚP přinést tedy novou pracovní smlouvu, ale vypadá to, že mi ji zaměstnavatel nedá. Jak postupovat? Co mě čeká na ÚP?
Děkuji za odpověď .
Veronika
Dobrý den, máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději do 8 kalendářních dnů. 

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,chtěi bych se zeptat,smlouva na dpp mi skončila 31.12.2016,novou jsem nepodepsal.Zaměstnavatel mi přislíbil novou smlouvu,ale zatim tak neučinil.Nařídil mi však nástup do práce 2.1.2017s tím,že mi dá novou smlouvu,ale po odpracované půl hodině jsem odešel,protože jsem žádnou smlouvu nedostal,zaměstnavatel mi však tvrdí,že nástupem,jsem si sám smlouvu prodloužil,je to možné?
jan Gal
Dobrý den, pokud Vás zaměstnavatel nechal den po ukončení platnosti pracovní smlouvy pracovat, změnil se Váš pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,

Dne 17.10. jsem podepsal u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce. Avšak pro mou funkci je taková doba příliš krátká. Zaměstnavatel tak přišel s návrhem smlouvy na dobu určitou s platností 1 rok. Otázka zní: Může mi do smlouvy na dobu určitou opět dát zkušební lhůtu na 3 měsíce?

Děkuji
Matěj
Dobrý den, pokud Vám zaměstnavatel změní dodatkem k pracovní smlouvě pracovní poměr z doby neurčité na dobu určitou, tak Vám již nemůže dávat zkušební dobu.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den,měla jsem nahlášenou dovolenou od 22.12.16-2.1.17,kdy mám jít znovu do práce? Nemám v tom jasno někteří,šli do práce již 2.1.17.dekuji.
Hana chmelikovs
Dobrý den, pokud máte dovolenou do 2.1.2017, tak do zaměstnání jdete až 3.1.2017.

leden 2017

nástup do práce
Dobrý den, mám dotaz, dělám na DPČ a stále chci, aby mi u zaměstnavatele smlouva jela, ale našla jsem si jinou práci na hlavní pracovní poměr a chtějí zápočtový list, který samozřejmě ještě nemám, protože jsem smlouvu neukončila, můžou mě kvůli tomu nevzít, nebo stačí doložit ZL až smlouvu ukončím třeba během roku
Zdeňka
Dobrý den, informujte svého zaměstnavatele, že práci na DPČ jste dosud neukončila, tudíž nemáte zápočtový list.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den mám dotaz mám neschopenku a nedostavila sem se k lekari na kontrolu tudíž nemám neschopenku ukončenou a potřebuju nastoupit do práce.Může mi neschopenku podepsat i zaměstnavatel???nebo kam se mám obrátit dekuji
Lenka
Dobrý den, neschopenku může ukončit pouze lékař. Musíte se obrátit na něj.

prosinec 2016

nástup do práce
Delam tydenny turnusy kdyz mam tyden volno muzu si jit nekam privydelat
Eva
Dobrý den, přivydělat si můžete. Jen si pozorně pročtěte svoji pracovní smlouvu, zda jste se v ní nezavázal oznámit příp. práci ve stejném předmětu podnikání, jako má Váš zaměstnavatel.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
v červnu jsem ukončila studium.
1. 07. 2016 jsem nastoupila do zaměstnání, které jsem 11. 09. 2016 opustila.
v období od 12. 09. 2016 do 9. 10. 2016 jsem byla nezaměstnaná, avšak nebyla jsem nikde vedena. Zdravotní a sociální za mě zaměstnavatel během teto doby odvedl.
10. 10. 2016 jsem nastoupila do druhé práce. Musím někde nahlásit, že jsem skoro měsíc nikde nebyla vedena? Popř. existují nějaké protokoly, které mohu vyplnit aby bylo vše v pořádku?

Děkuji,
s pozdravem,
Silvie
Silvie
Dobrý den, nic hlásit nemusíte, ale je třeba si uhradit zdravotní pojištění za tuto dobu a počítat s tím, že za tuto dobu nebylo odvedeno sociální pojištění, tudíž se Vám tato doba nezapočítává do odpracované doby.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den. Chci se zeptat ohledně brzkého ukončení nemocenské. Pracuji přes dva roky ve firmě na HPP a dovolenou mám v tomto roce vyčerpanou, tudíž jsem byla nucena si vzít kvůli nemoci nemocenskou. Začala mi 5.12.1016, dnes jsem byla na kontrole a lékařka mi vystavila papír o ukončení nemocenské ke 13.12.2016. Zaměstnavatel postrádá v práci kvůli malému množství lidí na pracovišti nízkou produktivitu a tímpádem mně potřebuje zpátky co nejdříve. Lékařka mi sdělila, že nastoupit do práce nemohu v den kdy je ukončená nemocenská, zaměstnavatel tvrdí opak. Jak to tedy je a jak je to pak se zaplacením tohoto posledního dne? Bere se poslední den nemocenské jako nemocenská nebo pokud půjdu na žádost zaměstnavatele ten den do práce, tak už je to zaplaceno jako klasická mzda? Děkuji.
Diana
Dobrý den, lékař vyplňuje na dokladu o pracovní neschopnosti datum, od kterého jste práce schopná. Toto datum je dnem, kdy máte začít pracovat.

prosinec 2016

nástup do práce
Rád bych se zeptal na podmínky pro získání a doložení odborné praxe jakožto jedné z náležitostí pro získání autorizace architekta.

Jsem čerstvý absolvent s titulem Ing. arch., potřebuji tedy 3 letou odbornou praxi, avšak nikde mi nechtějí nabídnout práci na hlavní pracovní poměr, vždy po mě chtějí, abych pracoval jako živnostník.

Musím mít živnost v nějakém konkrétním oboru, aby mi mohla být praxe uznána? Pokud ano, ve kterém? A dále v případě, že budu pracovat jako živnostník, jakým způsobem musím doložit onu tříletou praxi?
Někde je uváděno, že je nutné fyzicky předložit zakázky na kterých jsem se podílel a být na nich uvedený jako projektující společně s uvedením osoby, která vykonávala dozor
Jinde je zase uváděno, že stačí jakési "formální potvrzení" (i když není zřejmé jaké má mít náležitosti), tj. prohlášení autorizované osoby, že jsem prováděl praxi určité časový období a seznam projektů, na kterých jsem participoval. - otázka upravena poradcem
T. Kučera
Dobrý den, musíte se na podmínky doptat na úřadu, který autorizace vydává. Tato poradna tuto problematiku neřeší.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
plánuji ukončit pracovní poměr ve zkušební době k 31.12.2016. Do nového zaměstnání nastoupím 2.1.2017. Jak to bude s nedělním svátkem 1.1.2017? Může být v nové smlouvě pracovní poměr od 1.1.2017? Nebo si jeden den doplatím zdravotní pojištění?
Děkuji za odpověď.
anonym

Dobrý den,nemocenské pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci a splňuje podmínky pro založení účasti na pojištění (§ 10 ZNP). Za vznik pojištění se přitom považuje u zaměstnanců v pracovním poměru i den před započetí výkonu práce, za který přísluší náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí. Zdravotní pojištění vzniká dle pracovní smlouvy, ta je od 1.1.2017 = jste pojištěn od 1.1.2017.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, dostala jsem na ÚP doporučenku na pracovní místo, kde jsem také 1.12.2016 nastoupila a zaměstnavatel má na mně dotace. Bohužel to vypadá, že budu muset zůstat doma s nemocnou dcerou. A zaměstnavateli se to samozřejmě nelíbí. Chtěla bych se zeptat, zda-li mně případně zaměstnavatel propustí, jestli se mohu nahlásit na ÚP?Vím, že na dotacich se můžu přihlásit na úp nejdříve po 6-ti měsících, ale zda-li to platí i v případě, že mne propustí zamestnavatel ve zkušební době a bez udání důvodu? Děkuji
Veronika
Dobrý den, zeptejte se, prosím, na úřadu práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, pracuji v sociálních službách v nepřetržitém provozu-nová vrchní sestra většinu z nás pošle na školení v délce 8 hod po noční, nebo před noční službou. Je toto v pořádku? Ohradily jsme se i u zástupce ředitele a ten na to neslyšel. Děkuji za odpověď
Hana
Dobrý den, doba odpočinku mezi 2 směnami může být zkrácena na 8 hodin za předpokladu, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku. Za výkon práce se považuje i školení.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobry den, zajimalo by me, jak je to s navratem po materske dovolene.
Mam dve deti a jsem samozivitelka, ale ma prace je v trismennem provozu, nekteri kolem me mi tvrdi, ze jako samozivitelce mi musi v praci vyjit vstric a povolit mi jen ranni smeny, ale v praci uz mi rekli, ze na ranni nemaji pro me misto a ze az se vratim, ze podepiseme vypoved dohodou a tady se chci zeptat, zdali to neni spis prekazka u zamestnavatele, i kdyz jsem to ja, kdo potrebuje zmenit prac.dobu-respektive to smenovani.
Snad muj dotaz chapete. Predem diky za odpoved.
Radka
Dobrý den, zaměstnavatel by měl umožnit matce, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, aby pracovala např. na zkrácený úvazek či jinou úpravu pracovní doby. Pokud by ale tato případná úprava Vaší pracovní doby zaměstnavateli působila problémy, které by si příp. uměl obhájit (v případě sporu), nezbylo by Vám nic jiného než ukončit pracovní poměr z Vaší strany, tj. bez nároku na odstupné.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den
Pracuji ve společnosti na dobu neurčitou. Zastávám ale práci jako pozici komerčního manažera, kde mi tato pozice je udělena na dobu určitou, vždy po půl roce jsem podepisovala nový dodatek ke smlouvě,ze pozice se prodlužuje na další půl roku. Nyní jsem v dlouhodobé neschopnosti a chtěla bych vědět, zda tento dodatek zaniká, když uplyne doba k určitému datu v případě rizikového těhotenství. Děkuji za odpověď
Veronika
Veronika
Dobrý den, po uplynutí sjednané doby pro výkon pozice komerčního manažera se vracíte na svou původní pozici.

prosinec 2016

nástup do práce
31.12.2016 mi končí pracovní smlouva. Od 1.1.2017 nastupuji do nového zaměstnání, ale jsem v pracovní neschopnosti min. do 10.1.2017. Je to nějaký problém?
Jana
Dobrý den, mohl by to být problém pro vašeho nového zaměstnavatele. Nejlepší bude, pokud se s ním domluvíte, příp. posunete datum nástupu na dobu, kdy již budete zdravý.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám dotaz jsem zaměstnana na Hpp a chtěla bych si ještě přivydělat o víkendech na Dpp částkou tak cca 5000 Kč za měsíc je to možné ? Musím toto hlásit svému současnému zaměstnavateli ?
Lucie
Dobrý den, pokud to nebude nijak zasahovat do Vašeho současného zaměstnání, tak přivydělat si rozhodně můžete.

prosinec 2016

nástup do práce
dobrý den, uzavřela jsem pracovní smlouvu a na té brigádní smlouvě psali, že musím potvrdit že mi je patnáct, což jsem potvrdila a jestli mám hotovou školní docházku, a tu podepsanou nemám, a i tak to rodiče podepsali, je to problém?
anonym
Dobrý den, práce fyzických osob ve věku do 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je zakázána, tj. povinnou školní docházku musíte mít ukončenou.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, ke dni 12.12.2016 budu končit na základě dohody u zaměstnavatele a do nové práce nastoupím až 2.1.2017. Nechci pobírat podporu v nezaměstnanosti, pouze chci, aby mi stát platil zdravotní pojištění. I přesto musím do 3. pracovních dnů od ukončení na úřad práce? Děkuji za odpověď
Silva
Dobrý den, pokud chcete, aby za Vás byl plátcem zdravotního pojištění stát, musíte se dojít zaregistrovat na úřad práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, podala jsem v práci vypověď k 31.1.2016 a do nové práce mám nastoupit až 6.2.2016 (z důvodu,že berou jen od pondělí). Musím se v takovém případě hlasit na pracovní úřad nebo tech 6 dni za me zaplati soc. a zdrav. pojištění nový zaměstnavatel nebo si to zaplatím já? Předem děkuji za odpověď.
Karolína
Dobrý den, registrovat se nemusíte, pouze si dojděte na svou zdravotní pojišťovnu a doplaťte si případný nedoplatek na zdravotním pojištění.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,dne 31.12.2016 končím v práci a 1.1.2017 nastupuji do jiné práce. Musím se evidovat na UP,když vlastně nebudu nezaměstnaný?? Děkuji za opdověd.
Pavel
Dobrý den, pokud Vám to takto navazuje, tak se registrovat nemusíte.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
zajímalo by mne, když jsem vyřazen k 1.12.jestli mám hrazeno zdravotní za prosinec..

Díky za odpověď
jarin
Dobrý den,
informujte se, prosím, na své zdravotní pojišťovně.

prosinec 2016

nástup do práce
Děkuji za rychlou odpověď, ale mě se jednalo o zbylou dovolenou z roku 2015. Je mi jasné, že za rok 2016 na dovolenou nárok nemám neboť jsem v roce 2016 odpracovala pouze 30 dnů. Úraz není pracovní. Děkuji.
Ivča
Dobrý den, pracovní neschopnost v roce 2016 krátí dovolenou za rok 2016, tudíž dovolená za rok 2015 Vám neměla být krácena.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když 22.12 ukončím studium na VŠ a 1.1. nastupuji do práce, tak jestli v době mezi ukončením a nástupem se musím zapsat na ÚP, nebo budu muset zaplatit ZD.poj.
Předem děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, status studenta byste měla mít do konce měsíce, tudíž byste měla mít uhrazeno i zdravotní pojištění. Přesto by bylo dobré dojít se v lednu informovat na svou zdravotní pojišťovnu zda máte všechny dny pokryté.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat. Nastupuji od 1. prosince na HPP, v úterý 29. listopadu jdu teprve podepisovat pracovní smlouvu s tím, že jí ještě bude muset podepsat můj zaměstnavatel, takže je možné, že smlouvu budu mít komplet až ke konci pracovního týdne. Jsem vedená na ÚP, tak moje otázka je jestli na úřad stačí donést smlouvu v pátek 2. prosince nebo i další pondělí s tím, že mě tedy i odhlásí z evidence. Nevím si rady. Děkuji.
Lenka
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte hlásit úřadu práce do 8 kalendářních dnů.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,chci se zeptat,k 1.12.podávám dohodu o rozvázání pracovního poměru mezi mnou a zaměstnavatelem ale mám ještě nevybranou celou dovolenou zbývá mi ještě 7 dní.Chtěla bych si jí dát proplatit ale co když mi řeknou že jí neproplaci jak to pak bude nebo mi poraďte.Můžu i se toho nároku zbývající dovolené zříci?Děkuji za odpověď
Pavlína
Dobrý den, nevyčerpaná dovolená Vám musí být proplacena.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych věděla, zda mi zaměstnavatel může nařídit dovolenou ve svátek 24.12 když má přitom zavřeno. Pracuji v hotelu. Moc děkuji za odpověď. Sarka
Sarka
Dobrý den, pokud by na 24.12. připadla Vaše pracovní směna, tak je možné Vám na tento den nařídit čerpání dovolené

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem vedena na ÚP , bydlím kousek za Prahou , ale jízdě autobusem při cestě do Prahy se zatím dalo vyhnout a řešit to jízdou vlakem. No na ÚP jsem dostala umístěnku , bohužel bych do práce musela jezdit právě autobusem a to skoro 1 a půl . Už dnes je mi z toho opravdu úzko. Nevím jak to mám řešit.
Dagmar Janiczaková
Dobrý den, velká většina lidí denně cestuje za prací. Pokud tato vzdálenost je pro Vás neakceptovatelná, budete si muset najít jiné zaměstnání. Vystavujete se ale riziku vyřazení z evidence úřadu práce.

listopad 2016