Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu otázku..
Od března pracuji brigádně v jedné IT firmě (u soukromníka, byl jsem do tohoto měsíce student), od 1.8 jsme se domluvili že nastoupím na HPP... nicméně dnes jsem se dozvěděl přes telefon (od účetní) že pro můj obor je základní mzda nějakých 12 tisíc a z toho budu mít polovinu ve zkušební době (něco jako zkracený úvazek).. (plus nějaké odměny ke mzdě). Bližší info se dozvím tento týden až konečně dostanu smlouvu do ruky, důležité ale je, jestli má na toto zaměstnavatel právo (že mi strhne POLOVINU platu, prostě něco jakobych tam byl na zkrácený úvazek). Děkuji za odpovědi.
Adam Kladaš
Pokud pracujete na 40 hodin týdně, tak Vám musí být vyplácena alespoň minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu, tj. 9 900,-Kč.

srpen 2016

nástup do práce
Dobry den. Ve zkusebni dobe ukoncuji prac.pomer k 29.7. a 1.8. nastupuji do noveho zamestnani. Jak resit tri dny, ktere nebudu zamestnancem? Dekuji
Iva
Dobrý den,
doporučuji Vám, kontaktovat Vaši zdravotní pojištovnu, kde Vám vypočítají dlužnou částku za dny, kdy nebudete zaměstnaná. Další z možností je zaregistrovat se na úřadu práce.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, ve středu jsem nastoupila do zaměstnání a ještě do dnešního dne nemám smlouvu a navíc mi bylo sděleno, že PP bude uzavřen až od následujícího dne, protože ve středu (20.7.2016) proběhlo školení. Bojím se i proto, že jsem vedena na ÚP a nemám se jak prokázat a situace je zamotaná i tím, že zaměstnavatel bude teprve řešit možnou dotaci od ÚP. Navíc mám příští týden schůzku na ÚP, kam se musím dostavit, pokud nesdostanu pracovní smlouvu. Děkuji za odpověď
Radka
Dobrý den,
bohužel netuším na jakou otázku odpovědět, z Vašeho e-mailu nevyplývá žádná otázka.

červenec 2016

nástup do práce
Dobry den,
Po 3 letech jsem ukoncil prac. pomer u jedne firmy, ni mene jsem zjistil, ze ta prace mi chybi a po mesici jsem se vratil, muze mi zamestnavatel dat opet 3 mesicni zkusebni dobu a prac dmlouvu na dobu urcitou pokud jsem mel predtim na dobu neurcitou?
Dekuji
Jiri
Dobrý den,
ano, zaměstnavatel Vám může opět sjednat zkušební lhůtu i pracovní poměr na dobu určitou. V tuto chvíli se jedná o nový pracovní poměr byť u stejného zaměstnavatele.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, pracuji na DPČ pro pracovní agenturu ve firmě, která je se mnou spokojena a vzala by mě na HPP. Jenže není to prý možné, dokud neodpracuji 3 měsíce v této firmě, pod pracovní agenturou. Jinak by dostala firma pokutu. V mé smlouvě o DPČ, ale nic takového není, že bych nemohl být zaměstnán na HPP jako kmenový zaměstnanc u firmy, kam jsem byl poslán prac. agenturou.. Je tedy taková domluva mezi agenturou a danou firmou ze zákona možná? Že by firma nemohla zaměstnat pracovníka prac.agentury na HPP? Děkuji
Jiří Moněk
Dobrý den,
ano záleží na tom, jak je nastavená smlouva mezi agenturou a zaměstnavatelem. Podmínky přijímání zaměstnanců si mohou mezi sebou domluvit jen tyto strany.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
ukončil jsem studiu a i když mi jeste nevypršel status studwnta nastoupil jsem do své první práce. Někteří lidi mi říkali že se musím nahlásit na úřad práce a tak se chci zeptat jestli to tak je?
Děkuji za odpověď.
Vojta
Dobrý den,
na úřad práce se hlásit nemusíte, je to Vaše právo, nikoli povinnost. Pokud jste nastoupil do nového zaměstnání, není důvod se na úřad práce hlásit, povinné odvody za Vás odvede zaměstnavatel.

červenec 2016

nástup do práce
NÁSTUP DO PRÁCE... Byl mi zrušen pracovní poměr ve zkušební době, ale pracovní neschopnost stále trvá. Pokud nastoupím do nového zaměstnání ihned po ukončení neschopenky, jaké doklady tam budou chtít? Kopii ukončení neschopenky nebo jen zápočtový list, který jsem dostala v posledním zaměstnání, ve kterém však není uveden konečný počet dnů nemoci? Nebo nějaké čestné prohlášení, že jsem nepracovala v určitém období? Děkuji
Dana
Dobrý den,
nový zaměstnavatel Vám jistě sdělí, jaké dokumenty od Vás bude potřebovat. Určitě to bude zápočtový list z předchozího zaměstnání. Do zápočtového listu už se údaje o pracovní neschopnosti nezaznamenávají, takže není potřeba ho aktualizovat s ukončením pracovní neschopnosti.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, počítají se jako pracovní dny i statní svátky? Děkuji
jakub
Dobrý den,
dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu a svátky. Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon následujících prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
  • naléhavé opravné práce,

  • nakládací a vykládací práce,

  • inventurní a závěrkové práce

  • práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,

  • při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,

  • práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,

  • práce v dopravě,

  • krmení a ošetřování zvířat.

  • Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den.
Jak se dá řešit situace kdy končím pracovní poměr ve dvou směnném pracovním provozu, kdy bych měl jít na noční 31.8. od 18:00 do 6:00 následujícího dne tedy 1.9. Zároveň bych měl nastoupit do nového zaměstnání 1.9. do 9:00. Děkuji za odpověď.
Přema
Dobrý den, doporučuji vám obrátit se na nového zaměstnavatele a domluvit se s ním na jiném dni nástupu do práce. Pracovní smlouva je dohodou dvou smluvních stran. Využijte toho a domluvte se na podmínkách, za nichž nastoupíte do práce

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den,nastupuji do zaměstnání po delší době kdy jsem byla v evidenci ÚP ( od r.2012), předtím jsem byla zaměstnána ale bohužel jsem nedostala nebo ztratila zápočtový list.Bude ho nový zaměstnavatel požadovat?Firma kde jsem pracovala už od r.2013 neexistuje.Může to že nemám ZL být důvod nepřijetí do zaměstnání,příp.je nějaká možnost ho získat?Děkuji předem za odpověď
Petra Tichá
Dobrý den,
zaměstnavatel po Vás určitě nebude chtít doklad o zaměstnání z roku 2012. Zaměstnavateli můžete doložit potvrzení o registraci na úřadu práce, které Vám úřad po ukončení registrace vystaví.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, uzavřela jsem s jistou firmou Smlouvu o spolupráci, kde se zavazuji, že po dokončení rekvalifikace nastoupím u této firmy. Firma mi také poskytla příslib zaměstnání díky kterému jsem na úřadu práce získala potřebnou rekvalifikaci. Nyní se mi naskytla lepší nabídka. Je možné se ze smlouvy o spolupráci nějakým způsobem vyvázat? Případě jakým? Podotýkám, že firma za mě žádné výlohy neplatila, vše zařídil úřad práce. Děkuji za odpověď
Veronika
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje Občanský zákoník. Smlouva o spolupráci je také  příslibem zaměstnání. Tento příslib není možné brát jako nezávazný, zaměstnanec se zavazuje k zaměstnavateli nastoupit za podmínek, které spolu obě strany dohodly. Příslib zaměstnání můžete odvolat, je však nutné odvolat ho písemnou formou. Pokud se rozhodnete nenastoupit, bez odvolání příslibu, zaměstnavatel po Vás může požadovat náhradu škody ve finanční podobě.  Doporučuji Vám tedy, v případě, že jste si našla jiné zaměstnání, se co nejdříve spojit s budoucím zaměstnavatelem a dohodnout se na řešení tohoto problému.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem na výběrovém řízení, kde si mě vybrali, což mi oznámili, s tím ať potvrdím zda nastoupím, nedali mi moc času, tak jsem to přislíbila telefonicky a pak po mě požadovali email, kde jsem uvedla že očekávám informace k nástupu. Zatím jsem nepodepsala pracovní smlouvu. Nyní jsem dostala nabídku na stejnou práci za lepších podmínek. Mohu tu první odmítnout, aniž by mi hrozila nějaká případná sankce, když jsem ještě nepodepsala pracovní smlouvu. Děkuji za odpověď.
Marie
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje Občanský zákoník. Telefonické potvrzení pracovní nabídky je také  příslibem zaměstnání. Tento příslib není možné brát jako nezávazný, zaměstnanec se zavazuje k zaměstnavateli nastoupit za podmínek, které spolu obě strany dohodly. Příslib zaměstnání můžete odvolat, je však nutné odvolat ho písemnou formou. Pokud se rozhodnete nenastoupit, bez odvolání příslibu, zaměstnavatel po Vás může požadovat náhradu škody ve finanční podobě.  Doporučuji Vám tedy, v případě, že jste si našla jiné zaměstnání, se co nejdříve spojit s budoucím zaměstnavatelem a dohodnout se na řešení tohoto problému.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, tento měsíc jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele na DPP, můj výdělek nepřekročí 10 000,-. U dalšího zaměstnavatele týden na DPP (taky nepřekročím 10 000,-), od 22.6. jsem tu přešla na HPP. Jde mi o to, kde teď mám uplatnit slevu na dani jakožto student?
Protože u prvního zaměstnavatele budu mít výdělek nejspíš vyšší, ale jsem tam jen na DPP. U druhého budu mít HPP a tam žádný limit, do kterého se musím vejít, není (aspoň myslím?)
Plus se chci zeptat, pokud mám smlouvu na HPP ačkoliv jsem ještě student, bydlím s rodiči, kteří mě stále živí, můžou stále uplatňovat slevu na dítě bez problémů?
Děkuji za odpověď:)
Jana
Dobrý den,
slevu na dani si uplatněte tam, kde budete mít vyšší příjmy. Tuto slevu můžete uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele v konkrétním měsíci. Rodiče si mohou uplatnit slevu na dítě i v případě, že pracujete. Podmínkou je Vaše studium a věk do 26 let.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, měl jsem smlouvu na dobu určitou, která mi měla končit 31.9 ale dnes jsem u stejného zaměstnavatele podepsal smlouvu na dobu neurčitou, která začíná platit 1.7.. Vadí to ňák? díky
Pavel
Dobrý den,
pracovní poměr Vám byl prodloužen na dobu neurčitou ještě před uplynutím doby určité. Žádný problém v tom nehledejte.

červen 2016

nástup do práce
zdravím Vás,prosím o radu,kde inzerovat nejúčinněji když hledám kadeřniky-ce na žl??Nedaří se mě je najít. Pokud placenou inzerci i dám je to marné,s díky předem..Koblasová,
jiřina koblasová
Dobrý den, paní Koblasová,
co se týče hledání kadeřníků, je důležité, ve kterém regionu hledáte a jakou cílovou skupinu chcete primárně oslovit.
Je možné využít pracovní skupiny na sociálních sítích (nejvíce FB), dále pak v tištěné inzerci zaměřené na požadovanou lokalitu. Stejně tak je možné spolupracovat i s učilištěm, odkud vychází budoucí kadeřnice.
Určitě není od věci vyzkoušet i placené pracovní portály s využitím kreativního inzerátu, který budoucí kandidáty zaujme.

Přejeme mnoho úspěchů!

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
Mela bych dotaz, co dělat když socialka nevyplatí nemocenskou z důvodů ze zaměstnavatel me přihlásil o 1 dříve nez mi skončila nemocenska,? Marodila jsem v dubnu a ukončení nemocensky byla 2.5. Ale zaměstnavatel me přihlásil 1.5. I když jsem v práci ještě nebyla a nápravu nechce sjednat protože jsem tam skončila! Děkuji za odpoved
Erzsebet Rychla
Dobrý den,
doporučila bych Vám doložit na správě sociálního pojištění kopii pracovní smlouvy, kde je uvedeno k jakému datu jste nastoupila do pracovního poměru, popř. kopii dokladu o pracovní neschopnosti. Pokud se jedná o chybu zaměstnavatele, měl by ji na vyzvání opravit i v případě, že zde již nejste zaměstnaná.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V případě, že nastupuji např. v lednu do nového zaměstnání v pondělí je 4.1. (1. svátek - pátek, 2.-3. víkend), znamená to, že se mi do dovolené nezapočítává lednová dovolená? tedy jsem u nového zaměstnanvatele mínus dva dny dovolené, protože jsem podepsala nástup od 4.1. a nikoli od 1.1.?
Děkuji za Vaši odpověď.
Veronika
Dobrý den,
nárok za měsíc leden by Vám vznikl, pokud by Vaše nové zaměstnání přešlo bez přerušení na staré. Tzn. původní pracovní poměr byste ukončila k 3.1.2016 a nové zaměstnání by vzniklo od 4.1.2016. Pokud Vaše zaměstnání nenavazovalo, tak o lednovou dovolenou přijdete.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den. 30.6. mi konci pracovni pomer a 1.7. mam nastoupit do noveho zamestnani, jenze jsem dostala novou ponuku kterou zvazuju. Hrozi mi pokuta od noveho zamestnavatele v pripade ze nenastoupim? Smlouvu podepsanu jeste nemam, jenom podepsanou pracovni ponuku, kde se uvadi datum nastupu do prace. Moc Vam dekuji za odpoved
Alena
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje Občanský zákoník. Příslib zaměstnání (ve vašem případě ústní) je smlouvou o smlouvě budoucí. Tento příslib není možné brát jako nezávazný, zaměstnanec se zavazuje k zaměstnavateli nastoupit za podmínek, které spolu obě strany dohodly. Příslib zaměstnání můžete odvolat, je však nutné odvolat ho písemnou formou. Pokud se rozhodnete nenastoupit, bez odvolání příslibu, zaměstnavatel po Vás může požadovat náhradu škody ve finanční podobě.  Doporučuji Vám tedy se co nejdříve spojit s budoucím zaměstnavatelem a dohodnout se na řešení tohoto problému.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, 30.6. mi končí pracovní poměr a 1.7. mám nastoupit do nového zaměstnání - obě strany s tím počítají. Jenže jsem zjistila, že jsem těhotná (teprve 5. týden). Nevím, zda to před zaměstnavatelem tajit anebo být upřímná. Kdybych to řekla a on mě kvůli tomu do práce nevzal, budu mít nárok na nějaký příjem, když budu bez práce? Pouze asi podporu v nezaměstnanosti...

Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, zda zaměstnavateli o svém stavu říct či ne si budete muset rozvážit sama, zákoník práce Vám tuto povinnost neukládá, spíše je na Vás, jak se k němu budete chtít zachovat. U nové práce zvažte, zda je pro Vás, jako pro těhotnou, vhodná. Těhotné ženy nesmějí např. pracovat na noční směny apod. Pokud byste o nové zaměstnání přišla, bude Vám náležet podpora v nezaměstnanosti.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den chci se zeptat. Když mám do 8 kalendářních dnů dodat pracovní smlouvu na UP, znamena to že 8 dnu se počíta včetně dne, kdy jsem smlouvu obdržel? Děkuji
Jan
Dobrý den,
lhůta 8 kalendářních dnů se počítá ode dne vzniku pracovního poměru, smlouvu můžete obdržet ještě před nástupem do zaměstnání.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem registrovaná na ÚP, nyní jsem si našla práci, do které nastupuji 1. 7. - ten den také asi podepíšu smlouvu. Do kdy musím nahlásit na úřad práce, že jsem si práci našla?
Alena
Dobrý den,
nástup do zaměstnání musíte úřadu práce nahlásit nejpozději do 8 kalendářních dnů.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý večer,
mám dotaz, je možné přihlásit nového zaměstnance i zpětně ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?
Zaměstnance jsem přijala k datu 13.6.2016, avšak musela jsem narychlo odcestovat do zahraničí a pozapomněla jsem paní nahlásit na zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Nechci jí nijak komplikovat situaci, aby si musela doplácet pojištění sama, proto se ptám, zda je možné ji dohlásit i zpětně k datu 13.6.2016 a to bych uskutečnila v pondělí 20.6.2016.
Moc děkuji za rychlou odpověď, Petra
Petra
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen 
nejpozději do 8 dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje (v našem případě vznik pracovního poměru), provést u příslušné zdravotní pojišťovny a příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení přihlášení zaměstnance. Ve Vašem případě tedy ještě splňujete zákonnou povinnost.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, slyšela jsem, že pokud si stáhne firma uchazeče z úřadu práce má pracovnich nárok na smlouvu na dobu neurčitou. Je to pravda? A ještě bych měla jeden dotaz dělám 12h směny ale ve smlouvě mám max. 40 hodin týdně dá se nějak zařídít aby mi zaplatili dovolenou tak jak mají nebo mi zaplati jako kdybych dělala jen 8h denně?
Iveta T.
Dobrý den, dobu určitou nebo neurčitou nabízí zaměstnavatel a zaměstnanec ji buď přijme nebo nepřijme a do pracovního poměru nenastoupí. Co se týče dovolené, počítá se dle zákoníku práce na dny a je placena průměrem.

červen 2016

nástup do práce
Dobry den.Jsem v pracovni neschopnosti a moje 8leta dcera ma zlomenou nohu mohu sni chodit na kontroli a posleze na rehabilitace i kdyz sama mam neschopenku dekuji za odpoved.
Jana Terynkova
Dobrý den,
dceru můžete na rehabilitace doprovázet pouze v době předepsaných "vycházek". V případě, že Vám je lékař nepodepsal, jednalo by se o porušení léčebného režimu.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

ukončila jsem studium 15.6.2016 ale bohužel to nešlo ukončit k datu nástupu do práce což je 1.7.2016, ještě nemám podepsanou pracovní smlouvu ale měla bych ji podepsat do týdne. Chi se zeptat, když podepíšu pracovní smlouvu do 8 dnů od ukončení studia, musím na úřad práce?

Děkuji za opověď. - otázka upravena poradcem
Karolína

Dobrý den,

 

Na ÚP se hlásit nemusíte.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

před pár lety jsem si založil živnost ale pár dní na to jsem ji pozastavil jelikož jsem dostal nabídku na lepší práci. Takže jsem vlastně podnikat ani nezačal...po pár letech kdy mi končilo pozastavení živnosti jsem ji došel na zrušit na žú. Teď mi přišel nějaký dopis z FÚ .. ale bohužel nejsem doma a tak ani nevím co by to mohlo být ? Můžete mi poradit ?
Pavel
Dobrý den,
bohužel netuším jaký může být obsah dopisu z finančního úřadu. Zkuste si zavolat na pobočku, kde jste si zakládal živnost a získat informace tam.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den ,
pracovala jsem na DPP a ted mi byla nabídnuta smlouva nastálo , jenže v červenci a v srpnu odjíždím na dovolenou a chtěla bych se zeptat zaměstanavatele ,jestli by mi smlouvu mohl dát až od září. Tím se Vás chci zeptat jestli si myslíte ,že mám šanci a nebo jestli to mám vidět bledě...mám z toho obavy.
Peta
Dobrý den,
bohužel netuším, jak se zachová Váš zaměstnavatel, nejlépe uděláte, pokud se domluvíte rovnou s ním.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím nastoupit do práce, když jsem nepodepsala žádnou pracovní smlouvu? Jen ústně jsem řekla, že mám o práci zájem, ale o měsíc déle se mne vyskytla lepší pracovní nabídka. Tak bych se chtěla, zda mám nárok říct, že nenastoupím na ústně domluvenou práci. Děkuji
Aneta

Dobrý den,

ano, máte nárok říci, že na původně domluvené pracovní poměr nenastoupíte. Zaměstnavateli to oznamte co nejdříve.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
zaměstnavatel, chce po mě potvrzení, že jsem byla u lékaře. S tím souhlasím. Už ale nesouhlasím s tím, že toto potvrzení chce archivovat. Má na to právo?
Děkuji za odpověď
Karolina
Dobrý den,
zaměstnavatel má právo po Vás požadovat potvrzení o návštěvě lékaře, jedná se v podstatě o omluvení Vaší nepřítomnosti. Archivovat jej musí pro účely kontrol z příslušných státních orgánů.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
od 8/2014 jsem byla na ÚP a současně na rodičovské dovolené- zánik místa. RD skončila k 31.8.2015. Podpora vyčerpána. V roce 2015 jsem pracovala 41 dnů, čili bohužel střídavě prac.poměr, ÚP + studium.
Přes letní měsíce budu mít nekolidující zam. Od 1.9 nastupuji do klasického prac. poměru, ale na dobu určitou do 30.6.2017. Opětovně budu zam. 1.9.2017. Budu mít nárok na podporu 6,7/2017 či nikoliv?
Děkuji.
Ilona T.
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat - začala jsem pracovat u jedné společnosti 1.6., ale z důvodu nalezení jiného vhodnějšího zaměstnání, jsem zaměstnání ukončila 3.6.,(patek),do nového zaměstnání natupuji 7.6. ( utery). Můj dotaz zní, zda si na jeden den ( a to 6.6.) budu muset zaplatit zdravotní pojištění ? Děkuji
susane
Dobrý den,
ano zdravotní pojištění si budete muset doplatit.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
pracuji na dotovaném místě od UP jako pomocnice školníka na ZŠ,bylo mi sděleno že budu brát minimální mzdu.Tato mzda se od ledna zvýšila a já mám na výplatním výměru stále mzdu 9 490Kč místo 9 900 Kč.
Nejsou schopni ani ochotni mi tuto částku spravit.Jsem v platové tříde 2 a prý aby se mi mzda zvýšila musela bych být v jiné třídě a to prý nejde.
Jsem z toho zoufalá a prosím o radu jak to tedy je s minimální mzdou na dotovaném místě.
Děkuji
Eva
Dobrý den,
doporučuji se obrátit na úřad práce, který Vám toto pracovní místo zprostředkoval a informovat je o postupu Vašeho zaměstnavatele.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
V práci jsem již pět let, a poslední dobou to tam stojí za nic. Tak jsem se jen ze zvědavosti přihlásila na jedno výběrové řízení, abych si zkusila jak na tom jsem. A světe div se, vybraly mě. Je to nabídka velmi finančně příznivá, a hlavně je to moje vysněná práce. Jenže, co teď?Začli jsme se s manželem snažit o miminko v květnu, a je možné, že jsem již na konci 1. měsíce těhotenství. Což zjistím až za týden.Výpověď bych musela dát zítra, a co když to náhodou vyšlo? Měla bych výpovědní lhůtu 2 měsíce, a zkušebku 3 měsíce. Měla bych v případě kladného zjištění na něco nárok? Nebo spíš počítat s následným vyhazovem ve zkušebce (což je jasné), a od minulého zaměstnavatele bych také nic nedostala? Děkuji
Petra
Dobrý den,
pokud by s Vámi nový zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, vztahuje se na Vás ochranná lhůta v délce 180 dnů, ve které můžete zaslat žádost o peněžitou pomoc v mateřství bývalému zaměstnavateli. Po ukončení pracovního poměru se můžete přihlásit na úřad práce, který za Vás bude odvádět zdravotní pojištění.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den, přijmul jsem do firmy nového pracovníka, který byl veden v evidenci na ÚP a podepsal s ním pracovní smlouvu. Mohu si zažádat o nějakou dotaci na tohoto pracovníka? Děkuji za odpověď.
Tomáš
Dobrý den,
dotace se čerpají vždy na konkrétní pracovní pozici a  je nutné o ně žádat s předstihem. Zpětně už Vám Úřad práce dotaci neposkytne.

červen 2016

nástup do práce
Dobrý den.
Jsem v pracovní neschopnosti a v den kontroly jdu na odpolední do práce. Pokud mi lékař ukonči neschopnost tento den, bude mi zaplacen jako pracovní, nebo započítán do neschopnosti.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Renáta,
Dobrý den,
lékař by Vám měl ukončit pracovní neschopnost ke dni předcházejícímu dni nástupu na pracovní směnu.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, Měl bych dotaz na to jak se přesně počítá zkušební dob, když se nastoubí v prostředku měsíce. Pro příklad: Nastoupil jsem do zaměstnání 14.3.2016 se zkušební dobou na 3 měsíce. Do kdy přesně trvá? Předem děkuji za radu.
Honza
Dobrý den,
zkušební doba by měla trvat do 13.6.2016 v případě, že nebudete čerpat celodenní dovolenou nebo nebudete v pracovní neschopnosti. O tyto dny by se Vám zkušební doba prodlužovala.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
poplatek za výpis ze zdravotní dokumentace jsem hradila sama u lékaře s tím, že mi jej poté zaměstnavatel vrátí v následující výplatě. Na výplatní pásce mi byl ale zaúčtován do hrubé mzdy. Domnívala jsem se, že mi zaměstnavatel proplatí celou částku (100 %).
Děkuji.
Dagmar
Dobrý den, poplatek Vám měl být opravdu vrácen ve 100%, neměl vstupovat do hrubé mzdy. Obraťte se na mzdovou účtárnu.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, prosím o radu. Žádala jsem o rekvalifikační kurz od ÚP, který mi byl schválen, ale ještě nebyl zahájen. Ještě před zahájením kurzu jsem si našla práci na HPP, takže budu vyřazená z evidence. Je nějaká možnost, aby mi ÚP kurz uhradil a já ho mohla absolvovat? Děkuji za odpověď
Petra
Dobrý den, obraťte se, prosím, s tímto dotazem na úřad práce.

květen 2016

nástup do práce
Pokud po mně zaměstnavatel požaduje výpis z trestního rejstříku a zdravotní dokumentace nemám problém mu toto dodat. Chtěla bych se ale zeptat kdo nese náklady za tato potvrzení? Výpis od mého obvodního lékaře mě stál 200 Kč a výpis z rejstříku testů je také zpoplatněn. Dohromady to je 300 Kč. Zaměstnavatel řekl, že toto si hradí každý sám. Lékař mi ale říkal, že by mi to měl proplatit, když si to vyžádal. Doklad o úhradě samozřejmě mám. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.
Týna C.

Dobrý den, náklady na pracovnělékařské služby nese zaměstnavatel, který hradí náklady na vstupní i periodické prohlídky zaměstnanců. Mezi tyto náklady patří také platba za výpis ze zdravotnické dokumentace. Zaměstnavatel není oprávněn tyto náklady přenášet na zaměstnance a požadovat, aby si poplatek za výpis uhradil sám. Zaměstnavatel se však s vámi může dohodnout (písemně), že vám náklady uhradí po zkušební době - s tím musíte souhlasit. 

K výpisu z rejstříku trestů: je vůbec požadavek zaměstnavatele oprávněný, když po Vás výpis žádá? Protože výpis lze žádat např. pokud budete pracovat s ceninami (hrozí materiální škoda), nebo se budete starat o děti (vyžaduje se mravní bezúhonnost) apod., ale žádat výpis u všech zaměstnanců bez ohledu na jejich zařazení je diskriminační. Pokud však požadavek zaměstnavatele oprávněný je, pak podle mne částku za výpis byste mohla hradit sama, protože tím dokládáte svou způsobilost k práci, kterou zákoník práce blíže neřeší. Jsou ale i zaměstnavatelé, kteří náklady na výpis proplácí.
květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda mohu ve výpovědní lhůtě v době dovolené nastoupit do jiného hlavního pracovního poměru.

Děkuji Lenka
Lenka
Dobrý den, pokud nový zaměstnavatel nemá shodný předmět podnikání s Vašim současným, můžete pracovat během výpovědní doby pro oba. 

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, byla jsem registrována na úřadu práce a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Do nové práce jsem nastoupila 20.4. Zajímalo by mě, zda mám za období od 1. do 19. 4. taktéž nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo v květnu dostanu pouze výplatu od zaměstnavatele za odporacovaných 10 dní? Ptám se proto, že mi podpora v nezaměstnanosti za duben nepřišla. Děkuji.
Eva
Dobrý den,
pokud jste již nevyčerpala délku podpůrčí doby, měla by Vám být podpora přiznána a vyplacena. Doporučuji se informovat na Úřadu práce, kde jste evidována.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
ke dni 31.5.2016 jsem ukončila studium.A dne 1.6. nastupuji do práce. Jaké nároky mám vůči zaměstnavateli či úřadu práce? Musím se někam hlásit já?
Děkuji za odpověď
Kateřina
Dobrý den,
pokud nastupujete ihned do zaměstnání, na úřadu práce se registrovat nemusíte. Zaměstnavatel Vás nahlásí na zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku: do 19.4.2016 jsem byla zaměstnaná, dala jsem výpověď a 20.4.2016 jsem nastoupila do firmy, kde ovšem na prvních pár dní než je vyřízen závodní lékař (do 26.4.)uzavírají jenom DPP, z této dohody se neodvádí S a Z pojištění jenom daň, budu mít tedy nějaký problém, tyto dny jsem nebyla přihlášena u pojišťovny, je to tak,že?
Děkuji za odpověď
Romana
Dobrý den,
je to tak jak říkáte, tyto dny jste nebyla přihlášená u zdravotní pojišťovny. Problém budete mít, pokud se nespojíte se svojí zdravotní pojišťovnou a nedoplatíte dlužnou částku za období, ve kterém jste byla zaměstnaná na DPP.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když nastoupím do prace musí me nahlásit zaměstnavatel na pojišťovnu nebo Já?
Martina
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost Vás nahlásit jak na zdravotní pojišťovnu, tak na správu sociálního zabezpečení. Nicméně jestli máte jakékoliv pochybnosti, doporučuji si tuto skutečnost ověřit na příslušných úřadech.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
od 1.4.2016 jsem na neschopence zítra mám jít na kontrolu k paní doktorce, protože tam v pátek není. Chtěla bych jít do práce, ale počítají se mnou až od pondělí. Pokud mi ve čtvrtek ukončí paní doktorka neschopenku vím, že ji musím zanést do práce, ale problém je v tom, že v pátek tam osoba, které bych to měla dát není. Můžu jim to zanést v pondělí? Nebo jak to mám řešit..Může mi to paní doktorka napsat až do pátku tu neschopenku? díky za odpověď
Klára
Dobrý den,
ukončení pracovní neschopnosti určitě můžete doručit až v pondělí.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, nastoupila jsem do práce 18.4 a 12.5 by mela projít výplata. Chci se zeptat, zda mi zaplati jen 12 dni z dubna nebo cely mesic?
Dekuji - otázka upravena poradcem
Lucie Mikešová

Dobrý den,

 

zaplacena Vám bude mzda pouze za odpracované dny za duben.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
jaké následky mě čekají pokud nedodám prac. smlouvu do 8 kalendářních dnů? Popřípadě hrozí mi nějaké sankce? Je to z důvodů dovolené naší účetní.
Děkuji mnohokrát.
Barbora
Dobrý den, doporučuji včas kontaktovat úřednici na úřadu práce a sdělit ji skutečnost o nástupu do zaměstnání. Určitě se poté domluvíte na termínu předání pracovní smlouvy.

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
ukončil jsem pracovní poměr k sobotě 30.4. a od pondělka 2.5. jsem nastoupil do nové práce. Musím doplatit pojišťovně zdravotní pojištění za neděli? Výplatu dostanu stejně jako za celý měsíc.... A bude se mi krátit nárok na dovolenou za květen, když nastupuji "až" 2.5.?
Mockrát děkuji. - otázka upravena poradcem
Stanislav
Dobrý den, pokud jste nastoupil 2.5. musíte si za neděli zdravotní pojištění zaplatit. Dovolená se Vám krátit nebude, pokud za kalendářní měsíc odpracujete více než 21 dnů.

květen 2016

nástup do práce
Rád bych se zeptal zda-li sám sebe můžu zaměstnat jako invalidu ( 1 stupeň ID ) pokud jsem živnostník ( své ICO ) a muzu cerpat veškeré výhody pro zaměstnávaní lidí s ID. Předem děkuji za odpověď.
Milan Hanak
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce. 

květen 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám pracovní smlouvu od 21.3 bez vstupní prohlídky.Ctěla jsem se zeptat jestli je smlouva platná.
Blanka
Dobrý den, zaměstnavatel je povinen zajistit, aby práce odpovídala zdravotní způsobilosti zaměstnance. Proto se vstupní lékařská prohlídka provádí vždy před nástupem do zaměstnání, před uzavřením pracovní smlouvy. Dokud zaměstnanec nepředal zaměstnavateli zprávu o absolvované vstupní lékařské prohlídce, pohlíží se na něj jako na zdravotně nezpůsobilého, nesmí pracovat. Pokud byla pracovní smlouva přesto uzavřena, nebyly splněny všechny podmínky proto, aby byla platná.

květen 2016