Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,po vyčerpání podpůrčí doby nemocenské 25.9 jsem nastoupila do zaměstnání a dostala výpověd dohodou k 27.9 s 3 měsíčním odstupným.Do nové práce jsem nastoupila 5.10 a 7.10 opět nastoupila na nemocenskou .17.10 jsem ukončila pracovní neschopenku a podala ve zkušební době výpověd ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda po zaregistrování na úřadu práce budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji
Jana
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadu práce zda splňujete všechny podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ukončení pracovního poměru. Měla bych totiž možnost nastoupit do nové práce už od prosince i dříve, ale nýnější zaměstnavatel mě na dohodu nepustí. Někdo mi říkal, že když budu mít možnost podepsání smlouvy (či bych měla podepsanou smlouvu v ruce) v té nové práci dřív, než za ty dva měsíce, tak by měl zaměstnavatel připustit ukončení na dohodu.?
Lucie
Dobrý den, zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době bez ohledu na to, zda jste již uzavřel pracovní poměr s novým zaměstnavatelem. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, musíte absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Chci skončit v práci hned může skončit na hodinu
Marie
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze v těchto případech:
  • jestliže podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, 

  • nebo

  • zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

  • Navíc byste mohl zrušit pracovní poměr ihned ve zkušební době.

  • v opačném případě se musíte buď se zaměstnavatelem dohodnou nebo podat výpověď.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončila jsem pracovni poměr a dostala odstupné. Nyní mi u téhož zaměstnavatele byla nabýdnuta práce na Dohodu o provedení práce s výdělkem vyšším než 10 tisíc měsíčně. Nebudu muset vracet odstupné? Děkuji za odpověď. Irena Doubravová
Irena Doubravová
Dobrý den, budete vykonávat stejnou práci, jakou jste vykonávala v pracovní poměru na místě, které bylo zrušeno? Pokud ano, mohl by po Vás zaměstnavatel chtít vrátit část odstupného.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
A mohla bych se ještě zeptat v navaznosti na predešly dotaz,jaky je rozdíl v ukončeni a zrušeni pracovního poměru? děkuji
Lenka
Dobrý den, pracovní poměr se ruší ve zkušební době nebo okamžitým zrušení v důvodu porušení pracovní kázně (např. absence....).

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den obracím se na Vás s radou,21.10.16 mi končí zkušební doba obavám se však toho,že mi zaměstnavatel chce dát výpoveď před koncem této doby jelikož mám jeho zástupce zdělila že prodejna bude po dobu 3 měsíců zrušena a že bude muset po tuto dobu být na ÚP.Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele a na co jsi v tom to případě mám dát pozor.Děkuji za odpověď Lucie H.
Lucie H.
Dobrý den, ve zkušební době může pracovní poměr zrušit jak zaměstnavatel tak zaměstnanec, a to i bez udání důvodu. V tomto případě na nic nárok nemáte.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chci se zeptat na následující: skončím k 31.12.2016 v práci, kde byla zaměstnána 3 roky na HPP, a půjdu se evidovat na ÚP. Nárok na podporu mám, o tom vím. Ale zajímá mě, zda na ni mám skutečně nárok, když jsem majitelkou nemovitosti, tu pronajímám a měsíčně mi chodí 9000,- z nájemného (ze které platím daň a je to zaevidováno na FÚ). Považuje se v takovou chvíli příjem z pronájmu za příjem, který brání tomu, abych dostávala podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Věrka
Dobrý den, majetkové poměry se na úřadu práce nezjišťují. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je rozhodující předchozí zaměstnání (jeho délka, výše mzdy a způsob ukončení pracovního poměru).

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den mužů kdykoliv zkoncit v praci na dopravu když ani nemám podepsanou smlouvu? Jedná se o Rožnov letáku . Volala sem i psala paní že chci zkoncit hned po prvním rozporu ale nebrala mi tel.a aní na sms nereagovala....co mám dělat?
Manka
Dobrý den, měla jste pracovat v pracovním poměru nebo na DPP? Každý pracovní poměr musí být uzavřen písemně. Pokud jste žádnou smlouvu neuzavřela, je možné se domnívat, že žádný pracovní vztah nevznikl.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,chtěla bych poradit.V zaměstnani ve kterém jsem chci ukončit pracovní poměr dohodou,mám smlouvu na dobu neurčitou,ale zaměstnavatel mě určitě nebude chtít propustit,jelikož nebude mít za mě náhradu a take nejspíš z důvodu toho,že při inventuře bylo zjištěno manko.Jenže já nechci dané manko platit,jelikož si nejsem vědoma toho,že vzniklo z mé strany.Pracuji v potravinách,v obchodě.Tak bych se chtěla zeptat,pokud mne zaměstnavatel nepropusti a ja už do dané práce nenastoupím,jak dlouho mi smí zadržovat zápočtový list.Děkuji
Lenka
Dobrý den, co se týče náhrady škody nevím, zda máte uzavřenou dohodu o hmotné odpovědnosti. Pokud ne, dle zákoníku práce výše náhrady škody způsobené z nedbalosti požadovaná na zaměstnanci nesmí přesáhnout částku 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku, dosahovaného před způsobením škody. Co se týče ukončení pracovního poměru, musíte dát výpověď z pracovního poměru. Pokud chcete ukončit pracovní poměr dříve, musela byste se se zaměstnavatelem dohodnout. Pokud přestanete chodit bez omluvy do práce, vystavujete se riziku ukončení pracovního poměru jeho okamžitým zrušením. Náhradu škody však po Vás může zaměstnavatel požadovat i po ukončení PP. Zápočtový list by Vám měl vydat v den ukončení pracovního poměru.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu nemocenskou i pracovní poměr ukončit v jeden den. Se zaměstnavatelem jsme se na výpovědi dohodli. Děkuji
Simona
Dobrý den, pracovní poměr určitě můžete dohodou ukončit ke stejnému dni, ke kterému byla ukončena pracovní neschopnost.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,k 31.10.2016 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.Nemuzu zůstat dále,jelikoz i manžel změnil práci a mi kvůli tomu nemáme hlídání.Jak to oznámit zaměstnavateli?když už je 11.10.popr.kdybych mu dodělala měsíc listopad než si najde náhradu.Jakou musím mít smlouvu...A musím se hlásit na úřadu práce? děkuji
Jana
Dobrý den, oznamte svému zaměstnavateli, že neprodloužíte pracovní poměr, příp. se s ním domluvte na prodloužení PP o např. 1 měsíc. Pokud budete hledat zaměstnání, při kterém budete lépe zvládat péči o děti, zaregistrujte se na úřadu práce.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz.V rámci jednoho podniku (nemocnice) jsem přestoupila z jednoho oddělení na druhé - to vše v rámci jedné pracovní smlouvy. Při odchodu z prvního oddělení jsem musela absolvovat výpovědní lhůtu. Nyní na novém pracovišti po prvním měsíci jsem nešťastná a ráda bych odešla z nemocnice celkově, ale bylo mi řečeno, že zkušební dobu nemám a musím opět tak musím absolvovat výpovědní lhůtu. Je tedy fér že zkušební dobu nemám, ale výpovědní lhůtu (už podruhé v krátké době) ano? Nejsem na novém pracovišti ještě ani zaučená. Děkuji za odpověď, V.
V
Dobrý den, pokud chcete ukončit pracovní poměr, musíte absolvovat výpovědní lhůtu. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý Den, chtěl bych se zeptat Ohledně Absence ve zkušební době Mohu dostat nějaký Paragraf ? Děkuji Martin
Martin
Dobrý den, i ve zkušební době může být s Vámi rozvázán pracovní poměr jeho okamžitým zrušením z důvodu absence.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 9 listopadu mi končí smlouva. Momentálně jsem ve 2 měsíci těhotenství a předpokládám, že mi jí neprodlouží. Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějakou finanční pomoc nebo o co si můžu zažádat ? Děkuji Mašková
ZMašková

Dobrý den, každý zaměstnanec, kterému skončil pracovní poměr, má nárok se zaevidovat na úřadu práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce dále zváží, zdali žadatel splnil podmínky pro nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti.

Pokud by jste měla zdravotní problémy a Váš ošetřující lékař by vás uznal jako práce neschopnou z důvodu nemoci, pobírala by jste dávky nemocenského pojištění. Tato pracovní neschopnost by ovšem musela vzniknout ještě v době trvání pracovního poměru nebo nejpozději do sedmého kalendářního dne po ukončení pracovního poměru (v takzvané ochranné lhůtě). O tom, zda by jste splnila podmínky nároku na výplatu dávky z titulu ochranné lhůty, rozhoduje Okresní správa sociálního zabezpečení – může se tedy stát, že o kdyby pracovní neschopnost vznikla v ochranné lhůtě, nebude Vám dávka přiznána. Pokud ovšem nemoc vznikne ještě za trvání pracovního poměru, bude vám dávka nemocenského pojištění vyplacena.

Dávky nemocenského pojištění vyplácí příslušná Správa sociálního zabezpečení od 15-tého dne nemoci. Za prvních 14 kalendářních dnů Vám náleží náhrada mzdy od vašeho zaměstnavatele, pokud po dobu těchto 14-ti dnů trval váš pracovní poměr.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v září jsem ukončila PP, ale již v srpnu jsem přečerpala dovolenou o 1,5 dne. Jaká bude srážka?
Jen průměr za dovolenou, nebo k tomu ještě dopočítává i sociální a zdravotní pojištění, které zaplatil zaměstnavatel?
Zuzana

Dobrý den, zaměstnavatel srazí přečerpanou dovolenou průměrem. Zdravotní pojištění zaměstnavatel srazí pouze v případě, že jste nedosáhla minimálního vyměřovacího základu na zdravotní pojištění za září, případně jeho poměrnou část, pokud Váš pracovní poměr netrval po celý kalendářní měsíc. Sociální pojištění se z přečerpané dovolené nesráží.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnanci byl přiznán starobní důchod a po vzájemné dohodě (on se chce věnovat jiným aktivitám, my pro něj nemám dost práce) mu byla dána výpověď s nárokem na zákonné 3měsíční odstupné. Můžeme s tímto člověkem uzavřít Dohodu o provedení práce hned v měsíci následujícím po datu výpovědi, když potřebujeme, aby ještě v rozsahu několika hodin pro nás něco zařídil? Děkuji Peroutková
Peroutková
Dobrý den, jestliže s někým ukončujete pracovní poměr pro nadbytečnost, neměli byste s ním uzavírat následně žádnou smlouvu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovní smlouvy. Po dlouhodobém prodlužování dohody o provedení práce, kde mě zaměstnavatel nutil měsíčně odpracovat více než 200 hodin měsíčně, jsme 1.10. podepsali pracovní smlouvu (HPP). V té době jsem byla v neschopnosti a do práce jsem nenastoupila. Zaměstnavatel si byl vědom, že jsem se nakazila v práci (pohostinství) a stačila mu pouze zpráva od lékaře. Po nějaké době mě nutil i s tímto onemocněním nastoupit do práce (od doktora mám potvrzení, že tuto práci nyní nesmím vykonávat). Nejen kvůli jeho nestandartním podmínkám, ale také kvůli dlouhé léčbě, jsem se rozhodla podat výpověď. Zaměstnavatel ji nepřijal, dokonce roztrhal, a teď po mně vyžaduje neschopenku. Chtěla bych se proto zeptat, zda má právo dodržovat výpovědní lhůtu, jestliže jsem do práce vůbec nenastoupila? Už delší dobu se na pracovišti setkávám s mobbingem a tohle mi přijde jako jeho další naschvál. Moc Vám děkuji za odpověď.
Anonym
Dobrý den, na DPP můžete odpracovat maximálně 300 hodin / rok. Pokud jste uzavřela k 1.10.2016 pracovní poměr, nemáte sjednanou zkušební dobu? Pokud ano, můžete ukončit PP ve zkušební době. V opačném případě musíte absolvovat výpovědní dobu. Důvod absence musíte doložit, nejlépe dokladem o pracovní neschopnosti od lékaře.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Dostal jsem rozhodnutí o přiznání podpory v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců, ve výši 3886,-po
dobu 2 měsíce,3109,-2 měsíce,2850,- po zbytek.
je mi 60 let a mám odpracováno dle ČSSZ 44 let.
v září 2014 jsem po více než 40 letech u jednoho zaměstnavatele byl po nátlaku donucen podepsat výpověď dohodou, po čemž jsem se psychicky zhroutil a byl 2 roky v pracovní neschopnost - dodnes nejsem zcela v pořádku.V rozhodnutí je informace o možnosti odvolání do 15 dnů.Mám dotaz jaká je zkušenost s úspěšnosti s odvoláním
případně žádat o zmírnění tvrdosti zákona? Nebo prosím o radu co dělat ? Děkuji.
Honza
Dobrý den, tato poradna řeší pouze pracovně-právní otázky. Můžete se zkusit obrátit na bezplatnou právní poradnu JobDNES.cz. Děkuji.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Byl jsem zaměstnán a ve zkušební době v druhém měsíci po odpracování jednoho týdne byl se mnou prac. poměr ukončen. Mám nárok na ten měsíc, i když jsem ho neodpracoval celý nárok na soc. a zdrav. pojištění. Děkiji a jsem s pozdravem.
Dušan Malínský
Dobrý den, máte nárok za odpracované dny. Určitě si musíte doplatit zdravotní pojištění za neodpracované dny v měsíci nebo se den následující po ukončení pracovního poměru musíte zaregistrovat na úřadu práce.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mohu u DPP když mám ČID skončit u zaměstnavatele,když mi to nevyhovuje? Byla jsem tam 1 den.Musím tam ještě jít? díky za odpověď
Monika
Dobrý den, DPP můžete ukončit buď dohodou nebo její výpovědí, pokud jiná možnost v DPP nebyla sjednána.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den chci se zeptat co by se stalo když bych nepřišel do prace při ne prodloužené pracovní smlouvy která by mi končila poslední den v měsíci a nešel bych už poslední 2 dny, jinak mam novou práci dohodlou jen podepsat p. smlouvu první den měsíci?
Vaclav
Dobrý den, vystavujete se riziku ukončení PP pro porušení pracovní kázně z důvodu neomluvené absence.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracuji 14 dní v nové práci ale bohužel to nezvládám s dětmi. Zaměstnavatel má ale dohodu s pracovním úřadem na dotaci. Mohu i tak skončit ve zkušební době? Nebo mě pak nezaregistruji na úřadu práce? Děkuji za odpověď
Ivana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. Nevíme, jaké podmínky byly stanoveny ve smlouvě mezi vaším zaměstnavatelem a úřadem práce.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, budu končit v zaměstnání, mělo to být na rok,ale oni to ve smlouvě zařídili tak,že to není celý rok...předtím jsem byla dva měsíce doma,platila jsem si pojištění a předtím jsem pracovala 4 měsíce na dobu určitou. Zajímalo by mě jestli tedy mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,když se přihlásím na úřad práce,nebo jestli to placené důchodové pojištění,těch 12 měsíců musí být v kuse.. Předem děkuji za odpověď.
Lenka
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Pokud tuto podmínku splňujete, měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat ted mi k 30.9. skončila prac. smlouva což byl pátek a vím,že na úřad práce se musím nahlásit do 3 dní.Jen by mě zajímalo jestli je tím myšleno do 3 prac. dní a nebo jestli se tam započítavá i víkend.Děkuji za odpověd
Kamila
Dobrý den, na úřad práce se můžete zaregistrovat kdykoli po ukončení PP, není lhůta do kolika dní. Jen je třeba počítat s tím, že čím později se půjdete zaregistrovat na ÚP, tím více dní si budete muset uhradit zdravotní pojištění sama.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měla bych dotaz, pokud mi skončí pracovní poměr na dobu určitou a já si již dále nepřeji uzavřít navazující pracovní smlouvu, která mi byla nabídnuta, musím podat výpověd, nebo prodloužení mohu prostě jen odmítnout a počkat, až vyprší smlouva na dobu určitou?
Bude v tomto případě mi uznaná podpoda 65% první dva měsíce a potom klasicky stupňováno, nebo musím podat tu výpověď a bude to tedy od začátku 45%?
Moc děkuji za opdověd´.
Iva
Dobrý den, pracovní poměr prodlužovat nemusíte, pracovní poměr ukončíte uplynutím sjednané doby. Měl byste ale o svém záměru neprodloužit PP informovat svého zaměstnavatele. Výše podpory v nezaměstnanosti by Vám neměla být krácena.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Může zaměstnanec ve zkušební době ukončit pracovní poměr ze dne na den? Např . V pondělí normálně pracuje a v úterý už nedojde.Samozřejmě , že by to zaměstnavateli ústně oznámil. Nebo se musí dodržet nějaká výpovědní doba? Děkuji mockrát . že odpovídáte.
Alice září 2016
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr ze dne na den. Je jen třeba dodržet písemné doručení zrušení pracovního poměru zaměstnavateli a pracovní poměr zrušit ke dni, kdy jste naposledy pracoval, tzn. že Váš poslední pracovní den bude i dnem zrušení PP ve zkušební době z Vaší strany.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Potřebovala bych radu. Pracuji v casinu a dělám 12 hodinové směny které týdně vycházejí na 60 hodin. Ještě navíc se nepočítá invetura mezi zaměstnanci když si předávají směnu ani jednou za čas takže tímto způsobem pak doplácíme zboží které chybí a mě se to nelíbí. Samozřejmě jsem to řešila se svou provozní ale bohužel s tím nic nedělá a v kolektivu je to nesnesitelné.. Je nějaká možnost jak podat výpověď s okamžitou platností? Nechci tam už pracovat ani den a nevím jak napsat výpověď aby mi prošla protože jsem už po zkušební době. Mohli by jste mi prosím poradit? Předem děkuji za odpověď.
Hana
Dobrý den, budete muset podat výpověď z pracovního poměru nebo se se zaměstnavatelem domluvit na dohodě o ukončení PP.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám poměr na dobu neurčitou a nelíbí se mi, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce (nemáme zajištěné stravování, přitom jsme v práci celý den a na jídlo si odskočit nemůžeme, protože nemáme žádnou přestávku, za svátky a přesčasy také nedostáváme připlatky.. Asi by se toho našlo více.) Mohu skrz tyto podmínky dát okamžitou výpověď?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den, obraťte se, prosím, na inspektorát práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
dobry den,nastoupil jsem u zamestnavatele,a po š mesicni zusebni době mi nedal zadnou novou smlouvu,je mozne se na tom nejak otocit při pripadnem odchodu?mam lepsi praci,a nemuzu cekat 2 mesice.dekuji
martin
Dobrý den, úplně nerozumím dotazu. Měl jste smlouvu pouze na 3 měsíce? Pokud ano a zaměstnavatel Vás následující den po vypršení délky uzavřené pracovní smlouvy nechal pracovat, mění se pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve firmě jsem pracovala 18 let, teď mi zaměstnavatel dal výpověď za nadbytečnost, ale přijal nového pracovníka ( muže ), který bude tuto činnost dělat. Myslím si, že je to diskriminace moji osoby a navíc mi nabídl odstupné 3 měsíce. Kolik odstupného bych mněla žádat u zaměstnavatele po 18 letech ve firmě? Jak mám postupovat a na co mám právo. Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, v případě, že zaměstnavatel ruší pracovní místo (výpověď z důvodu nadbytečnosti), nemůže ho obsadit někým jiným. Otázka ale je, zda obsazované pracovní místo je opravdu totožné s tím Vaším. Ze zákoníku práce máte nárok na 3-měsíční odstupné.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat když jsem svému nadřízenému oznámila svůj odchod z práce kvůli jiné a lepší nabídce, ale ten to vzal velmi špatně a nezajímalo ho proč, resp. nic. Když odevzdám papír s tím, že odcházím a nádále by mi např. házel klacky pod nohy a dělal jen peklo po dobu 2-měsíční výpovědní doby, je možné odejít na nemocenskou (kterou jsem už dlouho odkládala) s tím, že i během ní mi bude ubíhat 2-měsíční výpov.doba nebo se tím ta doba pouze zastaví a bude opět pokračovat po mém nástupu z nemocenské ?
Gabka
Dobrý den, posouzení Vašeho zdravotního stavu je plně v kompetenci Vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud Vás uzná práce neschopnou a onemocníte ve výpovědní době, výpovědní době se o dny nemoci neprodlužuje.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Pokud úřad práce pošle člověka nějaké pracovní místo a zaměstnaji ho. Zaměstnanec ve zkušební době zjistí že mu ta práce nevyhovuje.Muze se po ukončení pracovního.pomeru hned vrátit na úřad práce? Děkuji moc
Marie
Dobrý den, po zrušení PP ve zkušební době se samozřejmě můžete opět zaregistrovat na úřadě práce, podporu ale dostanete pouze v případě, že splňujete podmínky pro její přiznání. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Mám nárok na úřadě práce na podporu když sem Slovák ale pracují tu dlhodobo
Majo
Dobrý den, pokud jste splnil podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, pak nárok na podporu máte.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem do prace 5.1.2015 coz jmela smlouvu na pul roku, pak byla prodlouzena na další rok, tet v července prodloužili do konce prosince, důvod že budou rusit denní směnu, a nevědí esli bude práce, nebo muzu nastoupit na tri směny coz nemůžu mam malí děti, kolik mně můžou prodlužovat smlouvů a jak můžu branit.
Natik
Dobrý den, pokud je to takto, tak další prodloužení pracovního poměru by mělo být již na dobu neurčitou.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s 40 hodinovým úvazkem. Zaměstnavatel na základě rozhodnutí, že již nemám tolik práce, chce se mnou podepsat kratší pracovní dobu na 30 hodin týdně.
Pracovní náplň však je beze změn, snížení není z důvodu nutných finančních úspor. V případě, že s takovou smlouvou nebudu souhlasit, může mě zaměstnavatel propustit pro nadbytečnost, ačkoliv jsem jediným zaměstnancem? Děkuji.
Iva
Dobrý den, na změně úvazku by se s Vámi měl zaměstnavatel dohodnout. Zaměstnavatel ale může z důvodu finančních úspor zrušit Vaše místo výpovědí z organizačních důvodů, při které Vám náleží zákonné odstupné dle odpracovaných let u zaměstnavatele.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý večer.
Může zaměstnavatel zaslat zaměstnanci výpověď emailem? Děkuji.
Dnone
Dobrý den, výpověď byste měl dostat písemně. Pro realizaci elektronického zasílání výpovědi musí zaměstnanec s tímto způsobem doručování nejen vyslovit písemný souhlas, ale především vlastnit elektronický podpis, prostřednictvím kterého zaměstnavateli přijetí písemnosti potvrdí.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

prosím o pomoc. Mám ve společnosti kde pracuji k dispozici služební vůz, který mohu používat i pro soukromé účely. Minulí týden jsem měl nehodu, kdy jsem byl nabourán (nejsem tedy viník nehody). V servisu jsem dostal náhradní vizidlo. Od finační ředitele jsem obdržel email, že tento vůz nemohu používat pro soukromé účely, že k němu neexistuje smlouva. Vůz potřebuji i ksoukromým cestám, jiný nemám.. Existuje nějaký způsob, nebo má finační ředitel pravdu, nebo nemá?

Děkuji, Růžek
Poncijak
Dobrý den, k užívání firemního auta i k soukromým účelům musíte mít podepsanou smlouvu se zaměstnavatelem.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. V bývalé práci jsem dala výpověď dohodou a důvod jsem uvedla děti. Řekli mi, že si mám vybrat dovolenou a po té mě pustí. Nastoupila jsem do nové práce a po měsíci stále nemám podepsanou dohodu jelikož poprvé mi ji napsali špatně a to jsem nepodepsala já. Od té doby nemám nic ani ukončený prac. Poměr ani zápočťák. A měsíc jsem zaměstnaná jinde. Co mám dělat??? Na ÚP mi řekli že si to mám vyřídit sama.
Květa
Dobrý den, před odchodem na dovolenou jste měla trvat na sepsání nové dohody o ukončení PP. Musíte se obrátit na personální oddělení předešlého zaměstnavatele a trvat na vystavení všech výstupních dokladů. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,30,9,2016 mi konci pracovni smlouva na dobu urcitou,ale doktor mi napsal ukonceni pracovni neschopnosti az k 6.10.,7.10.nastupuji na penezitou pomoc v materstvi,nevadi tedy ze do prace ponesu ukonceni neschopnosti po skonceni smlouvy?dekuji za odpoved
Aneta
Dobrý den, ukončení PP i doklad k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství určitě předejte svému dosavadnímu zaměstnavateli, i když již nebudete jeho zaměstnanec, mzdová účtárna přepošle doklady na úřady.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem ve zkušební 3měsíční lhůtě, ale práce neodpovídá mým požadavkům (plesnivá kancelář, prapodivné jednání s lidmi...) jedná se o dotované pracovní místo z úřadu práce - jaké možnosti mám? Mohu bez nějakých sankcí skončit ve zkušební lhůtě?
Marcel
Dobrý den, je třeba vycházet ze smlouvy, kterou máte Vy nebo zaměstnavatel uzavřenou s úřadem práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - jsem zaměstnaná na plný úvazek, 25.9. nastupuji na peněžitou pomoc v mateřství, kterou budu ukončovat na vlastní žádost po 6 týdnech od narození miminka. Ráda bych podala výpověď ze současného zaměstnání, po ukončení mateřské nastupuji do jiného, kde jsem domluvená na nástupu. Miminko se má narodit 20.11. - pokud se narodí dřív, nebude to problém, mateřská bude ukončena k 31.12. a od 1.1. nastoupím jinam. Co ale pokud se miminko narodí až po tomto termínu? Dřív než po 6 týdnech od jeho narození nesmím mateřskou ukončit. Jde toto nějak ošetřit, aby mi pracovní poměr neskončil k 31.12, ale třeba až k 15.1?

A jaká data mají být uvedena na výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou (Dohodou mi to vedoucí odmítla podepsat). Má tam být napsáno, že výpověď podávám k 31.10 - s tím že mi pracovní poměr skončí k 31.12, podám to v průběhu října. Nebo má být ve výpovědi napsáno, že výpověď podávám k 31.12 - a ta výpovědní lhůta je tam už zahrnuta?

Děkuji
Eva
Dobrý den, datum, ke kterému podáváte výpověď je datum, kdy výpověď předáváte svému zaměstnavateli. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem ve zkušební době ani né 2 týdny a chci se zeptat jestli mohu podat výpověd z daného důvodu.... jestli je to možné i když tam nejsem celé 2 týdny?... a co potom když to ukončím... ještě nevím jestli hned něco najdu, tak jak je to se zdravotním a sociálním zaplatí si ho já a nebo ještě "bývalý" zaměstnavatel? - otázka upravena poradcem
Petra
Dobrý den, jste ve zkušební době, tudíž zrušte pracovní poměr ve zkušební době. Abyste si nemusela sama platit zdravotní pojištění, je třeba nahlásit se na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Jen počítejte s tím, že pokud zrušíte PP bez vážného důvodu, je Vám podpora v nezaměstnanosti částečně snížena. Bližší informace Vám podá pracovník úřadu práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, můj dotaz je o výpovědi zaměstnavateli, kde již pracuji několik let, HPP, doba neurčitá. Vzhledem k dlouhodobým zdravotním problémům, opakující se šikaně vůči mé osobě a stresujícímu prostředí, jsem skončila v dlouhodobé pracovní neschopnosti - nyní 4.měsíc. Můj stav se zlepšil a plánovala jsem návrat, bohužel jsem se dozvěděla, že na moji práci už je náhrada a mě by přesunuli na jiné oddělení na pozici telefonistky - nižší pozice než doposud. Prý na to mají nárok, protože ve smlouvě je pozice - odborný pracovník, tedy můžu odborně i vynášet odpadky. Mohu se bránit a případně získat odstupné za zrušení místa? Na více stresovou pozici než je dosavadní administrativa jít nechci. Zároveň jsem ZTP a pobírám ID 3.stupně. Když odmítnu pracovat na nové pozici a budu muset dát výpověď, třebas i s papírem od lékaře, že je to ze zdravotních důvodů ( záda, psychika ), prý nemám nárok nastoupit na ÚP a pobírat dávky v nezaměstnanosti, je to pravda, po deseti odpracovaných letech? Děkuji
Pavla
Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí zaměstnávat dle pracovní smlouvy. Máte podepsaný popis práce? Je pravda, že pozice odborný pracovník je dosti obšírný. K Vašemu dalšímu dotazu: pokud dáte výpověď z pracovního poměru, uveďte tento důvod i ve výpovědi. Určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebojte. Jen dbejte na to, aby důvod ukončení PP jste měla uvedený ve výpovědi.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jen se chci zeptat jaká je výpovědní lhůta v Italii
Katka
Dobrý den,
tato poradna řeší problematiku českého pracovního trhu a zakoníku práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Chtěla bych se zeptat když jsem nastoupila do prace 1.9.2016 a chtěla bych odejit příští měsíc zaevidujou mě na úřadu práce .Děkuji
Martina
Dobrý den,
na úřadu práce Vás zaevidují, pokud jste nebyla zaměstnaná na dotovaném místě. Co se týká podpory v nezaměstnanosti, nevím, kolik jste v minulosti odpracovala měsíců a zda jste již nějakou podporu pobírala. Na toto se informujte na úřadu práce. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracuji pro jistou společnosti, již mám po zkušební době, nicméně stále nemám podepsanou pracovní smlouvu. Vím, že jsem oficiálně nahlášená na OSSZ a ZP, kde jsou za mě pláceny odvody. Zajímá mě, jestli tímto přístupem zaměstnavatel porušuje zákon? Když PP není písemně uzavřená. Chci odejít, můžu ihned?
Katka
Dobrý den,
v tomto případě se nedá počítat s tím, že pracovní poměr nevznikl. Podle § 20 ZP pracovní poměr vznikl, tím, že jste práci začala vykonávat. Je nutné se tedy řídit zákoníkem práce a podat řádnou výpověď z pracovního poměru.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, marodím od unora 2016. Stále jsem zaměstnancem,zatím jsem nepodepisovala výpoved. Zaměstnavatel ale pro mne nemá jinou ze zdrav.důvodů vyhovující práci a tak mě to tedy nejpozd. v měsíci listopad 2016 čeká. U této firmy pracuji třetím rokem. Budu mít nárok na UP na podporu? A pokud ano tak z čeho mi bude učetní vypočítávat průměrný výdělek pro UP? Odrazí se v tom i moje neschopenka? Děkuji.
Lada
Dobrý den,
pokud se budete chtít registrovat na úřadu práce, budete muset ukončit pracovní neschopnost. Na podporu budete mít nárok určitě, protože jste za poslední dva roky odpracovala min. 12 měsíců. Pracovní neschopnost výši průměrného výdělku neovlivní. Vaše mzdová účtárna do formulářů pro úřad práce uvede pravděpodobný výdělek. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, podal jsem vypoved a mam vycerpanou dovolenou az do konce roku tak jsem asi -5dni dovolene jak se takova situace normalne resi?
petr
Dobrý den, přečerpaná dovolená Vám bude stržena v poslední mzdě pracovního poměru.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mě zaregistrují na úřadu práce když jsem skonila ve zkušební době ale nemám ukonení smlouvy. Děkuji
Zuzana
Dobrý den, k registraci na úřad práce byste měla přijít se zápočtovým listem.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,
dne 12.6.2016 jsem obdrzela vypoved ze strany zamestnavatele,do konce vypovedni lhuty tzn.31.8.2016 nastaly prekazky na strane zamestnavatele a 3 mesicni odstupne.Od 24.8.2016 jsem na nemocenske- kdy bude ukoncen pracovni pomer,kdy bude vyplaceno odstupne a kdy se prihlasit na urad prace.Dekuji moc
Adriana
Dobrý den,
v tuto chvíli existují dvě možnosti. Buď budete trvat na prodloužení pracovního poměru o dny nemoci. V tom případě není možné v tuto chvíli určit, kdy dojde k ukončení pracovního poměru, neboť pracovní neschopnost stále trvá. Nebo nebudete trvat na prodloužení pracovního poměru a Váš pracovní poměr skončil 31.8.2016. S poslední výplatou by Vám mělo být vyplaceno i odstupné.

září 2016