Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobry den.
Chci se zeptet nebo poradit 8.12.2016 mi skoncila smlouva ale do prace chodim dal zadnou smlouvu nebo dodatek jsem nepodepsal jen puvodni smlouvu.ted od 23.1.2017 muzu nastoupit na zivnost ale zqmestnavatel se ohani tim ze mam smlouvu na dobu neurcitou a musim dat radnou vypoved.ale smlouva je propadla podle datumu.muzu skoncit okamzite nebo as po vipovedi.dekuji za radu.
Lada
Dobrý den, pokud jste po datu 8.12.2016 normálně chodil do zaměstnání a pracoval, Váš pracovní poměr je již uzavřen na dobu neurčitou, tudíž musíte podat výpověď z pracovního poměru.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
24.12.2016 jsem na svátky s rodinou odjel na slovensko. Mezi svátkemi jsem měl normálně pracovat. Ale volno jsem zaměstnavateli oznámil pouze na 27.12.2016. Pobyt na Svk se nám ale prodloužil až do 3.1.2017.
Zaměstnavatel mě v praci ukončil ale dodnes nemam pisemnou výpověď.
Bojím se ze mi ji dají podepsat ke 31.12.2016 A ja tak nesplnim povinnost se do tří dnů přihlásit na UP. Nebo jsem ještě formálně zaměstnaný ? Má ještě zaměstnavatel povinnost za ne hradit soc. A zdráv. pojištění za leden ?
Michal
Dobrý den, budete se muset dohodnout se svým zaměstnavatelem. Každopádně nepřítomnost v zaměstnání bez řádně odsouhlasené dovolenky je absence.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Na konci října 2016 jsem v práci podala výpověď a nastoupila jsem na neschopenku. Výpovědní lhůta ma vypršet 31.1.2017.
Musím nastoupit ještě do práce a přečkat výpovědní lhůtu ještě jednou, ale v práci? Nebo to není nutné? A od 1.2.2017 mám nastoupit do nové práce. Jak mám dále postupovat?
Děkuji za odpověď
Zuzana
Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
UP mi dala doporucenku do zaměstnání do kterého jsem nastoupil. Bohužel mi práce nevyhovuje. Pokud bych pracovní poměr ukončil sám ve zkušební době, na UP se znovu 6 měsíců evidovat nemůžu. Pokud k datu 25.1. podám výpověď, a do jiné práce bych nastoupil až 10.2., musím si zdravotní a sociální platit sám? Nebo za ty dny mi to doplatí zaměstnavatel?
Daniel
Dobrý den, na tyto dny se nahlaste na úřad práce, aby za Vás byl plátcem zdravotního pojištění stát. Na podporu v nezaměstnosti ale nárok mít nebudete.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Potřebuji Zápočtový list.
Jak jej mám získat?
Alena Němcová
Dobrý den, obraťte se na svého zaměstnavatele, který je povinen Vám jej při ukončení pracovního poměru vydat.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. V roce 2015 jsem byla evidována na ÚP jako nezaměstnaná a pobírala jsem podporu. Po 6ti měsících mne na zkrácený úvazek zaměstnala firma a vyřídila si na mne dotaci z ÚP, kterou pobírala asi cca 6 měsíců. Smlouvu jsem dostala jako zaměstnanec na dobu určitou a to bylo na 6 měsíců. Smlouvu mi prodloužili jednou , tzn. zaměstnaná jsem byla celý rok od 1.12.2015 do 30.11.2016. Teď jsem v prac. neschopnosti, která mi končí a protože jsem nesehnala práci, znovu se půjdu registrovat na ÚP a můj dotaz zní: Budu po roce zaměstnání viz info výše vůbec pobírat nějakou podporu? Děkuji Vám za informace. Martina
Martina
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít. Na úřadu práce Vám po doložení všech pojištěných dob přesně řeknou.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den.Chtela bych se zeptat: Pracuji v zahranici,ale smlouvu mam od ceske agentury.Smlouvu mam na dobu urcitou do 31.1.2017.Od Zari 2016 jsem doma na 70%..Dnes mi volal zamestnavatel,ze mi smlouvu ukoncil jiz 1.1.2017 a ze tudiz nemam narok na vyplaceni danych 70% za Leden/2017.Chci se zeptat zda muze zamestnavatel ukoncit smlouvu drive nez v dany termin?? Dekuji za odpoved..
Jarka
Dobrý den, informujte se, prosím, na agentuře práce, která Vám práci zprostředkovala.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Pracuji v Německu.Ke konci měsíce ledna mi končí pracovní smlouva.Když budu v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mi neprodlouží smlouvu.Do kdy neschopnost trvá?Prosím o odpověd.
Jíří Paulus.
Dobrý den, tato poradna zodpovídá pouze otázky na české pracovní právo. Děkujeme.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
od 28.12.2016 do 8.1.2017 jsem byla na neschopence.
Problém je, že jsem k 31.12.2016 dala výpověď ve zkušební době a přestoupila jsem na DPPk firmě jiné.
Začátek i konec neschopenky + lístek na peníze jsem poslala na dnes již bývalého zaměstnavatele. Avšak volala mi účetní s tím, ať si zavolám na mou zdravoní pojišťovnu, a že bych měla uhradit něco jim. Nějak tomu nerozumím, proč bych já měla něco uhradit.
Otázka tedy zní: Kdo mi proplatí nemocenskou? A budu muset já někomu něco platit?
Děkuji za odpověď.
Annie

Dobrý den, pokud jste byla v pracovní neschopnosti do 8.1.2017, tak pro leden bude stačit, když na svou zdravotní pojišťovnu předáte kopii ukončení pracovní neschopnosti. Pokud by jste v dalších měsících neměla pracovní poměr, ze kterého by bylo odváděno zdravotní pojištění, ani nebudete v evidenci úřadu práce, potom se obraťte na Vaší zdravotní pojišťovnu a dořešte s nimi platbu zdravotního pojištění.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, dnes jsem podala vypoved ve zkuseni dobe, nemohla jsem v tom prostredi dele vydrzet. Nastupovala jsem tam 8.prosince, do te doby jsem byla studentkou. Do noveho zamestnani bych nastoupila az zacatkem unora. Proto se chci zeptat, zda mam neco na Up narok. Samozrejme se zaregistrovat pujdu kvuli soc. Take me zajima, zda potrebuju papir o vypovedi, kdyz jsem ji podala ustne a ve zkusebni dobe.
dekuji
Petra
Dobrý den, předně, pracovní poměr je možné zrušit ve zkušební době pouze PÍSEMNĚ, tzn. musíte se se zaměstnavatelem domluvit a sepsat zrušení PP ve zkušební době, tento doklad budete určitě na úřadu práce potřebovat. Zaměstnavatel Vám již vydal zápočtový list? Nárok na podporu v nezaměstnanosti nebudete s největší pravděpodobností mít, ale alespoň po tu dobu než nastoupíte k jinému zaměstnavateli bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát. 

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem v pracovní neschopnosti. Pokud dám písemnou výpověď zaměstnavateli 11.1. a nový pracovní poměr bude začínat 16.1. a pracovní neschopnost bude trvat do 15.1. Bude nějaký problém s dny od 12.1 do 15.1.? Děkuji za odpověď
Tomáš
Dobrý den, problém to nebude, nemocná budete ještě v ochranné lhůtě.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, mam smlouvu na dobu neurcitou od kvetna 2016, v patek jsem dostala vypoved z duvodu neplneni svych pracovnich povinnosti. Mohu odejit kdykoli behem ledna, za leden dostanu jeste vyplatu. Mam i nejake jine moznosti? Nalezi mi ze zakona narok na odstupne? Dekuji
LENKA
Dobrý den, ve výpovědi máte určitě uveden datum, ke kterému Váš pracovní poměr končí. Pokud byste chtěla odejít k jinému datu, musíte se se zaměstnavatelem dohodnout. Nárok na zákonné odstupné nemáte.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončila jsem zaměstnání dohodou po 23 letech a nyní mám nabídku nové práce. Nejsem si však jistá zda mi toto zaměstnání bude vyhovovat. Mněla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud bych v novém zaměstnání skončila ve zkušební lhůtě?Děkuji za odpověď.
Eva
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste určitě měla. 

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den Chtěla jsem se zeptat ke konci října 2016 jsem oznamila v práci že do konce roku chci skončit protože jsem se odstěhovala 100km dal od práce a což tak vyhovovalo když jsem měla 2 měsíční výpověd. Jenom že jsem jim podepsanou výpověď dala až začátkem prosince protože ani oni to nějak neřešili. Dala jsem ji s datumem jak jsem jim to oznámila a také podepsanou, ale oni my ji podepsat nechtějí a chtějí si mě tam nechat další 2 měsíce že moje výpověď je neplatná. Práci novou sehnanou mám ale oni mi dělají problémy že mě prostě nepustí. Mohu z toho mít nějaké problémy? I když mám dostat teď novou smlouvu z nové práce? Dekuji
Veronika
Dobrý den, pokud jste podala výpověď z pracovního poměru, měla jste si ji nechat podepsat pověřenou osobou s datem jejího převzetí. Pokud Vám ji podepsali až v prosinci a s prosincovým datem převzetí, mohou trvat na 2-měsíční výpovědní době.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, nastoupila jsem do nove prace, ale nevyhovuje mi. Jsem ve zkusebni dobe a chci dat vypoved. Co udelat jako prvni? Prihlasit se na urad prace? Zapoctovy list mam odevzdat na uradu...a dostanu ho kdyz jsem v praci teprve tyden? DEKUJI
Denisa
Dobrý den, zápočtový list je Vám povinen vydat zaměstnavatel v den ukončení pracovního poměru. Druhý den se dojděte zaregistrovat na úřad práce.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám dotaz. Chtěl bych ukončit prcovní poměr ze zaměstnavatelem zdůvodu porušení zákoníku práce. Chodím do zaměstnáni na 7:30 pracuji do 17:00 ael to není ten problem problém je že pracuji od 7:30 do 17:00 a plus musím byt zbytek dne a cellou noc na telfonu a to celych 7 dní v tydnu plus na koncy tydne musim jit dalsi 5 dni do prace az po 12 dnech mam teprve 2 dny volna. Pracujeme i ve svatek o vanocich na silvestra proste porad. chtel sem se zeptat muzu ukoncit pracovni pomer z hodiny na hodinu bez poruseni zakoniku dekuji za odpovedi
Martin
Dobrý den, obraťte se, prosím, na bezplatnou právní pomoc: https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky nebo přímo na Inspektorát práce. Neznám přesné podrobnosti rozvržení Vašich směn.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mam smlouvu do 31.1.2017 muzu k tomuto datu ukoncit pracovni pomer,nebo budu muset mit 2 mesicni vypovedni lhutu? dekuji za odpoved
David
Dobrý den, v případě, že pracovní poměr neprodloužíte, skončí Váš pracovní poměr uplynutím sjednané doby, tj. dne 31.1.2017.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím mam dotaz. Ukončují pracovní poměr ve zkušební době, predala jsem vypoved na pobočce, jenže asistentka vedení mi odmítla podepsat papír o převzetí, že není k tomu odpovedna. Sídlo firmy je v jiném městě, proto jsem to chtěla vyřešit takto. Výpověď jsem dala k 17.12, ale nemám splněny úvazek, je to problém? Vedení po me chce, abych šla do práce ještě i v neděli 18.12, jinak že zavřou pobočku a dají mi k úhradě ušlý zisk. Děkuji moc za odpověď.
Kristyna
Dobrý den, pokud jste zrušení pracovního poměru předala odpovědné osobě, která ho převzala, řídíte se pouze datem, ke kterému jste PP zrušila, tj. tímto dnem Váš pracovní poměr končí.

leden 2017

ukončení zaměstnání
dobrý den,chtěla jsem se zeptat mám smlouvu na dobu neurčitou ,na 37,5 hod za týden zaměstnavatel mi chce dobu zkrátit na 28 hod.Což je pro mě nepřijatelné budu mít nárok na odstupné,a pokud se rozhodnu odejít má právo zaměstnavatel upatnovat dvou měsíční výpovědní lhůtu.Děkuji za odpověd
Hanka
Dobrý den, pokud máte délku pracovní doby dohodnutou v pracovní smlouvě, musí se s Vámi zaměstnavatel dohodnout na její změně. Pokud byste chtěla odejít, musíte se buď se zaměstnavatelem domluvit na datu ukončení PP nebo absolvovat 2-měsíční výpovědní lhůtu.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, nastoupila jsem do nove prace, ale nevyhovuje mi. Jsem ve zkusebni dobe a chtela bych dat vypoved. Mam narok na podporu? Dekuji
Ukonceni zamestnani
Dobrý den, musíte splnit podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, informujte se na úřadu práce.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den dala jsem k 31.10 .2016 výpovéď ted mi běží dvou mesíční výpověď v
lednu se jdu nahlásit na uřad práce mám odpracováno 8 Let dostanu nejakou podporu,když jsem skončila sama dekuji - otázka upravena poradcem
Jana
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti máte.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím o radu. Právě jsem ve zkušební době, zkončil mi ted 2 měsíc. Čeká mně vstupní kontrola. Chtěla bych se zeptat, jestli zjistí, že jsem těhotná, zda mě mohou hned vyhodit? Díky za odpověd.
Lalll 09
Dobrý den, o jakou vstupní kontrolu se jedná? Pokud o vstupní lékařskou prohlídku, tak tu jste měla již absolvovat před nástupem do zaměstnání. Ve 3-měsíční zkušební době může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr i s těhotnou zaměstnankyní, není zde žádná ochrana.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den , zajimalo bu me, pracuji na hpp a budu odchazet ve zkusebni dobe uz 5 den mesic po nastupu . jak je to se zdravotnim pojisteni. ?
Lukas
Dobrý den, zdravotní pojištění máte placeno po dobu zaměstnání. Po té je třeba se zaregistrovat na úřadu práce nebo si platit zdravotní pojištění sám.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám sjednaný pracovní poměr na dobu neurčitou od 1.10.2016. Nyní se mnou chce zaměstnavatel pracovní poměr zrušit ve zkušební době k 31.12.2016 a od 2.1.2017 uzavřít nový pracovní poměr na dobu určitou do 31.8.2017 s možností prodloužení PP. Chci pracovat dál, takže to zřejmě budu muset akceptovat, ale chci se zeptat, jestli je takový postup v souladu se zákonem a jestli mi v novém PP od 2.1.2017 může zaměstnavatel dát zas 3 měsíční zkušební dobu. Děkuji za odpověď.
Sandra
Dobrý den, pokud budete se stejným zaměstnavatelem uzavírat novou pracovní smlouvu, může Vám dát zaměstnavatel opět zkušební dobu. Protože neznám důvod, proč tak zaměstnavatel činí, nemohu se blíže vyjádřit. Tomuto postupu nerozumím.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
DOBRY DEN POTREBOVALA BYCH PORADIT PODEPSALA JSEM SMLOUVU OD1.12 2016 NA DOBU NEURCITOU ALE JSEM VE ZKUSEBNI DOBE JESTE 2MESICE .CHCI ODEJIT KVULI NESPOKOJENOSTI S NADRIZENYM .MUZU ODEJIT Z PRACE TEN DEN KDY BUDU CHTIT NEBO MUSIM DAT DVOUMESICNI VYPOVED.
VERONIKA
Dobrý den, ve zkušební době můžete pracovní poměr zrušit ihned.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončuji pracovní poměr dohodou k 31.12.Zaměstnavatel mi vyplatí 5 měs. odstupné.Mohu se registrovat na úřadu práce až po 5. měs aby mi poté byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti?Samozřejmě, chápu že si po tuto dobu budu muset platit zdravotní pojištění.
eva
Dobrý den, na úřad práce se dojděte zaregistrovat ihned 2.1.2017. Plátcem zdravotního pojištění za Vás bude stát. Podporu v nezaměstnanosti začnete pobírat až po vyčerpání odstupného.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
dobrý den,nastoupila jsem do zaměstnání 4.1.2016.Poté v dubnu jsem bohužel onemocněla,šla na nemocenskou,která stále trva.V květnu mi oznámil zaměstnavatel,že končím,ale výpověď jsem dodnes nedostala.Obchod zavřeli.teď se mi blíží ukončení nemocenské a já neˇvím co mám dělat.Nemám v ruce nic,ani výpovědď ano započtový list.A od kdy mi bude platit výpověď,pokud ji ted pošlou_
Děkuji za odpověď
Anna
Dobrý den, kontaktujte, prosím, svého zaměstnavatele. Pokud se Vám to nepodaří, obraťte se na místně příslušný úřad práce.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím Vás o radu. V tomto městě mi skončil osobní vztah a budu se stěhovat do rodného kraje 400 km daleko. Místní zaměstnavatel se nechce dohodnout na ukončení pracovní smlouvy dříve, pustí mne až po dvou měsících. Je prosím nějaká možnost, jak pracovní poměr ukončit dříve? Děkuji
Tomáš
Dobrý den, dříve můžete pracovní poměr ukončit pouze dohodou se zaměstnavatelem. Pokud zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí, budete muset dodržet 2-měsíční výpovědní lhůtu.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem v zaměstnání, , ale přecházím do práce jiné. Končím 30.12.2016 a novou smlouvu budu mít az od 2.1.2017 .. je nutno se na ty dva dny hlásit na úřad práce?? Moc děkuji za odpověď
Veronika
Dobrý den, na úřad práce se hlásit nemusíte. 

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, konci mi smlouva na dobu urcitou, zamestnavatel mi chce dat podepsat prodlouzeni smlouvy. Rysuje se mi ale mozne nové zamestnani. Neni to ovsem na 100proc. Muzu podepsat prodlouzeni a pak v pripade noveho zamestnani prodlouzeni nejak stornovat?
M.T.
Dobrý den, jakmile podepíšete prodloužení pracovního poměru, musíte podat výpověď z pracovního poměru (2-měsíční výpovědní doba) nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na datu ukončení pracovního poměru.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, v praci jsem od listopadu a potrebuji nutne odejit ,ale vypoved muzu podepsat az na zacatku roku. Muze se stat ,ze kdyz neprijdu do prace a budu mit absence ,ze mi nebudou vyplaceny odpracovane hodiny ? dekuji
Aleš
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, zrušte pracovní poměr z Vaší strany ve zkušební době, a to můžete učinit ze dne na den. Nechodit do práce rozhodně nelze doporučit.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání 21.11.2016 pracovala jsem do 25.11.2016 tudíž 40h. Poté jsem bohužel onemocněla dnes mi přišla na email výplatní páska kde mám hrubou mzdu 2487Kča čistou 1694Kč. Jinak měsíčni mzdu mám 10900kč za měsíc tudíž za 160hodin . Takže když jsem si to počítala sama tak mi to přijde hodně málo těch 1694kč čistého za 40 hodin. Moc děkuji za odpověd. Nicola
Nicola

Dobrý den, poměrná část hrubé mzdy za odpracovanou dobu je 2 477,- Kč. Z této hrubé mzdy je odečteno zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance ve výši 274,- Kč a daň ve výši 510 Kč. Čistá mzda tedy vychází 1 693,- Kč. Výpočet zaměstnavatele je správný.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Prosím o radu v případě kdy mám podepsané prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, ale předem. Ještě mi neskončila původní smlouva na dobu určitou - lze v tomto období zrušit podepsáné prodloužení
výpovědí?
Anonym
Dobrý den, pokud jste již podepsala prodloužení pracovního poměru, musíte se nyní domluvit se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou nebo dát výpověď.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem na neschopence asi měsíc, můj zaměstnavatel mi dal výpověď po uplynutí 14 dnů co mi proplací , opravdu mě může vyhodit ikdyž jsem na neschopence a když mi poslal vypověd, mužu si dát papír na peníze na soc. uřad? A ještě jeden dotaz mě zajímá, když mi dal zaměstnavatel vypověd ve zkušební době, ale neodpracovala jsem si 6 měsíců ´, zaevidujou mě na pracovním uřadě? Mnohokrát děkuji za odpověd.
Milena
Dobrý den, ve zkušební době Vám opravdu může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti, a to po uplynutí doby, kterou Vám sám proplácí (14 dnů). Další doklady o trvání pracovní neschopnosti, které Vám vystaví lékař nadále zasílejte na správu soc.zabezpečení přes svého posledního zaměstnavatele.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v roce 2015 jsem pracovala do konce května a tento rok od května do konce roku. V mezidobí jsem byla na ÚP a brala jsem podporu v nezaměstnanosti, tak se chci zeptat, zda mám nárok na podporu, nastoupím-li od ledna opět na ÚP, děkuji.
Petra
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců. Obraťte se, prosím, na pobočku úřadu práce, kam spadáte a kde Vám po přesném doložení odpracované doby informují, zda jste tuto podmínku splnila či nikoli.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
výše podpory se vypočítává z průměrné čisté mzdy, ale bývalý zaměstnavatel mi uvedl prům. čistou mzdu bez prémiových položek? Tudíž mám o tuto částku sníženou podporu. Je to tak správně, když čistá mzda je vypočítána až po prémiové složce? Děkuji za odpověď.
Iv
Dobrý den, průměrná mzda pro účely stanovení výše podpory v nezaměstnanosti musí obsahovat všechny složky mzdy, které mají vliv na její výpočet, tj. i případné prémie. Rozhodné období pro stanovení průměrné čisté mzdy je předchozí čtvrtletí.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnavatel prodává svoji firmu. A teď nám říká že nám zařídil u nového majitele smlouvu na dobu neurčitou a že mi mu máme podepsat dohodu bez nároku na odstupné. Je to možné. A ještě kolegine je na rodičovské dovolené, platí to že jí zařídil smlouvu take? Děkuji Jitka
Jitka
Dobrý den, záleží na formě prodeje firmy novému majiteli. Před ukončení pracovního poměru bych si ale určitě nechala předložit k podpisu novou pracovní smlouvu. Pokud ukončíte s nynějším zaměstnavatelem pracovní poměr dohodou bez odstupného a nový majitel s Vámi uzavře pracovní poměr se zkušební dobou, na což má nárok, vystavujete se tak riziku ukončení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,když jsem v měsíci listopadu strávila v práci jen 3 dny a po té podala výpověd odvede i tak zaměstnavatel

za mě socialní a zdravotní.Děkuji
Petra
Dobrý den, sociální a zdravotní pojištění bude odvedeno za odpracované dny. 

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v případě ukončení PP z důvodu vypršení pracovní smlouvy k 20.12, a jejího neprodloužení. Mám nárok v případě, že se se přihlásím na ÚP na podporu v nezaměstnanosti již od 21.12. V případě, že bych práci našla a nastupoval řekněme v polovině ledna. Mám nárok na vyplacení podpory za tyto cca 3 týdny? Předem děkuji za odpověď. Petra
Petra
Dobrý den, budete mít nárok na poměrnou část podpory za dny, kdy budete zaregistrovaná na úřadu práce.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v říjnu jsem obdržela výpověď dle § 52 písm. c ZP. Ve výpovědi mám doslova uvedeno:
Odstupné ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy Vám bude vyplaceno v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy. Měla jsem odstupné obdržet ve vyúčtování mzdy za 10/2016 nebo jej mám obdržet ve vyúčtování mzdy za 12/2016. Odstupné by mělo být vyplaceno po ukončení pracovního poměru. Ale tato formulace ve větě chybí.
Děkuji
Jana
Jana
Dobrý den, odstupné Vám bude vyplaceno ve mzdě za poslední měsíc pracovního poměru.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Zbylo mi z roku 2015 2,5 dnů dovolené. V roce 2016 jsem si ji nemohla vybrat neboť jsem od 30.ledna 2016 díky úrazu v pracovní neschopnosti. Pracovní neschopnost nadále trvá a zřejmě nebudu moci vykonávat své pracovní zařazení. Nejspíš bude v roce 2017 následovat nějaký typ invalidního důchodu. Propadne mi dovolená nebo z důvodu nemoci mi ji zaměstnavatel bude moci proplatit? Pokud bude proplacena, tak bych měla o proplacení zažádat? Děkuji za odpověď.
Ivča
Dobrý den. V pracovní neschopnosti jste v důsledku pracovního úrazu? Pokud se Vám stal úraz pracovní, bude Vám dovolená při ukončení pracovního poměru proplacena. Pokud se Vám stal např. úraz doma, byla Vám dovolená zkrácena v důsledku pracovní neschopnosti, tj. již nemáte žádnou nevyčerpanou dovolenou.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, z důvodu velmi špatných vztahů na pracovišti a hrubého jednání budu podávat výpověď. Je možné se nějak vyhnout 2 měsíční výpovědní lhůtě, protože to bude patrně peklo. Co by mi hrozilo, kdybych přestala chodit do práce? Už jsem v důchodu, další zaměstnání to tedy neohrozí, takže mi nevadí takovýto "škraloup". Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lenka
Dobrý den, výpovědi se vyhnete jen pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou. Přestat chodit do práce Vám nemůžeme doporučit, tento způsob určitě nepatří mezi standardní způsoby. Zkuste si promluvit se svým nadřízeným a dohodnout se s ním na co nejrychlejším ukončení spolupráce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Dne 30.11 2016 mi končí pracovní poměr v práci a chci se zeptat jestli se můžu přihlásit na úřad práce tentýž den,nebo až den poté?Děkuji
Pavlína
Dobrý den, na úřad práce se jděte nahlásit až 1.12.2016, musíte mít s sebou doklady, které dostanete od zaměstnavatele v den ukončení pracovního poměru (např. zápočtový list...).

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den chci se zeptat je mi 24 roku a jsem uz po 4 operaci křečových žil.jelikoz marodim po operaci 6 mesicu tak zamestnavatel uz v praci semnou nepočítá.doktorka mi nedoporucuje vykonavat praci číšníka jekikoz v praci děláme 15/17 hodin 3dny v kuse pracuji v luxusni restauraci tak clovek tam nachodi denně x kilometru a chtel bych se zeptat zda mi zamestnavatel musi dat odstupné a vypoved ze zdravotnich důvodu.kdyz doktorka mi vystavi potvrzeni v teto firme pracuji uz 2 roky mam smlouvu na dobu neurčitou.dekuji za odpověď
Martin
Dobrý den, pokud se nejedná o nemoc z povolání a zaměstnavatel nemá možnost převést Vás na jinou, pro Vás vhodnější práci, musíte ukončit pracovní poměr Vy, bez nároku na odstupné.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Mám Dohodu o provedení práce do konce roku 2016 a již jsem odpracovala 300 hodin. Zaniká nyní smlouva sama nebo je nutné ji ukončit písemnou formou?
Děkuji za odpověď.
l
Dobrý den, smlouvu můžete nechat uplynout do 31.12.2016, nemusíte nic ukončovat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v práci jsem podal výpověď, která končí po 2 měsíční výpovědní lhůtě, končí tedy 30.11.2016. 12.11.2016 se mi stal úraz při sportu a jsem nyní na neschopence. Chci se zeptat, zda mi výpověď ke dni 30.11.2016 skončí nebo ne? Pokud výpověď skončí, mám se jít registrovat na pracovní úřad a co k tomu budu potřebovat? Předem děkuji za odpověď, Jakub.
Jakub
Dobrý den, Váš pracovní poměr k 30.11.2016 skončí. Na úřad práce se určitě jděte po uschopnění zaregistrovat. K registraci potřebujete doklady, kterými Vás zaměstnavatel vybaví při ukončení pracovního poměru, tj. zápočtový list a potvrzení o výši čistého příjmu pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den.chci.se zeptat.mam smlouvu na dobu.neurcitou.ale.nasla.sem. si lepe placenou praci a nynejsi zamestnavatel.nechce pustit dohodou.v novem zamestnani sem.domluvena,ze.nezadaji okamzite zapoctovy list. A vemou me,I.kdyz budu mit paragraf.muzu to tak.udelat,ze odejdu a nastoupim.okamzite.do.noveho zamestnani dekuji hejtmankova
Hana
Dobrý den, ukončení pracovního poměru porušením pracovní kázně (absence) nelze doporučit. Upřednostňovala bych dohodnout se se zaměstnavatelem. 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ptal jsem se na toto:"chtěl bych tento měsíc podat výpověď, ale můj zaměstnavatel je až do konce listopadu v zahraničí, tudíž mu ji nemám jak předat. Jakým způsobem postupovat?", poradili jste, ať se obrátím na personální. Pan majitel, co je v zahraničí, si však personální otázku a celý chod malé firmy řeší sám. Děkuji za vyjádření. - otázka upravena poradcem
Tomáš
Dobrý den, můžete zaslat svoji výpověď doručenkou na adresu zaměstnavatele. Vaši výpověď převezme osoba, která je oprávněná za zaměstnavatele přebírat poštu. Výpověď může převzít i Váš nadřízený.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovala jsem u firmy (firma A od 9/2013), která ale nějakým způsobem v 1/2015 přestala fungovat a má prokuristu, své aktivity převedla na jinou firmu (firma B). U firmy A jsem byla ještě půl roku na RD. Tyto dvě firmy spolu nějakou dobu spolupracovaly při ukončování prac. poměrů. V 8/2015 jsem podepsala novou pracovní smlouvu u firmy B, dali mi k podpisu i zápočťák a dohodu o rozvázání pracovního poměru z firmy "A" s tím, že tyto papíry pošlou prokuristovi k podpisu. Já jsem to ve své hlouposti potom už neřešila. Teď mi přišel papír z ČSSZ, že jsem stále evidovaná jako zaměstnanec firmy A a ta za mě nepředkládá přehledy o vyměřovacích základech ani mě neodhlásila ze sociálního pojištění. Tato doba tedy není vykázána a nelze ji započítat do důchodu.... Takže mám dvě pracovní smlouvy a jsem na RD. Prosím poraďte jak s tím naložit. Děkuji - otázka upravena poradcem
Šárka
Dobrý den, obraťte se na svého původního zaměstnavatele (firmu A) a trvejte na dořešení celé Vaší záležitosti.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Pracovní poměr skončil výpovědí zaměstnavatelem dle par.52c a po uplynutí 2měs.lhůty dne 30.9.2016, 3.10. proběhla registrace na ÚP a 5.10., tedy v ochranné lhůtě, lékař potvrdil pracovní neschopnost s prognózou cca 6 měsíců - operace a rehabilitace. Odstupné je 3 měsíce, tzn., že původně bych měl pobírat podporu v nezaměstnanosti od 1.1.2017 v délce 11 měsíců (nad 55 let). Pokud se naplní prognóza lékaře, tak bych měl pobírat nemocenskou do konce 03/2017.
a) Jak to bude s délkou výplaty podpory v nezaměstnanosti, těch 11 měsíců se začne počítat od 1.1.2017 (do 30.11/2017) nebo od 1.4.2017 (do 31.3.2018)?
b) Jak často a komu musím dodávat potvrzení o pracovní neschopnosti, tedy v době od 5.10.2016 do cca 31.3.2017?
Děkuji za odpověď.
Damián
Dobrý den, svou nemoc musíte oznámit na úřad práce. Protože jste onemocněl v ochranné lhůtě, všechny doklady pracovní neschopnosti vydané Vaším ošetřujícím lékařem k vyplácení nemocenské směřujte na svého bývalého zaměstnavatele.

listopad 2016