Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
zajímalo by mě když během 2 let musím mít placených 12 měsíců soc. pojištění abych v případě ztráty zaměstnání měla podporu v nezaměstnanosti. Může to být např. 6 měsíců v jednom zaměstnání a 6 v jiném nebo musím být zaměstnaná v jednom zaměstnání celých 12 měsíců aby se mi to počítalo?
Děkuji za odpověď.
ema
Dobrý den,
doba zaměstnání se sčítá.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím poslat smlouvu o výpovědi zaměstnavateli. Na dotace jsem měla smlouvu do 31.7.2016 nyní pokračovat nechci. Děkuji
Jana
Dobrý den,
o Vašem úmyslu ukončit pracovní poměr musíte svého zaměstnavatele informovat.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovní smlouva na dobu určitou mi končí 31.7.2016. Zaměstnavatel mě zatím v této věci nekontaktoval. Pokud by mi chtěl prodloužit smlouvu na dobu určitou, do kdy nejpozději tak musí učinit? Jaké datum by na dodatku k smlouvě o prodloužení (případně nově formulované smlouvě) mělo správně být? Datum z období běžící původní smlouvy - tedy jakékoli do 31.7. včetně nebo to může být datum následujícího dne?

Jde mi o to, že pokud by mi zaměstnavatel během července smlouvu neprodloužil a já 1.8. přišla do práce a běžně pracovala na zadaných úkolech mohla bych během tohoto dne odmítnout podepsat dodatek o prodloužení na dobu určitou s tím, že se mi poměr automaticky překlopil na dobu neurčitou? ...Nejsem si jistá právě tím jedním dnem po skončení původní smlouvy, zda ještě tehdy může zaměstnavatel dodatek předložit k podpisu nebo již je to pozdě.

Děkuji za odpověď,
Andrea N.
Andrea
Dobrý den,
pracovní poměr na dobu určitou by měl být prodloužen nejpozději k poslednímu dni pracovního poměru, tzn. k 31.7.2016. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, pracovní poměr bude automaticky převeden na dobu neurčitou.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
byla jsem odvolána z funkce a dostala výpověď z organizačních důvodů, s dvouměsíční výpovědní dobou. Odvolání a výpověď k 30.6., ukončení k 31. 8. Nárok na odstupné mám zahrnuté ve výpovědi. Zaměstnavatel mi nyní chce dát podepsat nový, nižší, mzdový výměr,že mi již po tyto dva měsíce nenáleží mzda, kterou jsem měla před odvoláním. Je to tak? I v případě, že jsem propuštěna pro nadbytečnost? Děkuji za odpověď
Mirka
Dobrý den,
záleží na tom, jak byla mzda sjednána. Podívejte se na mzdový výměr. V případě, že jste se podepisoval jako druhá strana, jedná se o dohodu a snížení/zvýšení mzdy je opět možné jen dohodou. Pokud jste ale mzdový výměr pouze převzal, pak se jedná o jednostranný akt a Váš zaměstnavatel může jednostranně změnit výši Vaší mzdy a Vás s tím pouze seznámit.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Zdravím Vás, chci se zeptat, zda musí být na zápočtovém listu i razítko zaměstnavatele ?Šéfka ho jen podepsala, ale razítko nedala. Už jsem s tím měla problém na Dokladu o výši příjmu,tam na razítku trvají. Poslala jsrm jí to doporučeně zpět, ale ona to prý má v sídle firmy a musím si tam dojet. Já ale nemohu, jsem v prac.neschopnosti. Měla jsem prac.smlovu na dobu určitou do 30.6.2016 a bojím se problémů na ÚP až se tam budu hlasit. Děkjji, pěkný den Jarmila - otázka upravena poradcem
Jarmila H.
Dobrý den,
podle mého názoru není nutné tyto doklady doplnit razítkem. Měl by stačit stačit podpis oprávněné osoby.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. K 31. srpnu končím pracovní poměr na svém dosavadním místě a již mám sehnanou novou práci, ale mohu do ní nastoupit až 10. září, což pro mě bude znamenat, že budu muset na těch 10 dní na úřad práce nebo není nutné se evidovat když ještě ten měsíc nastoupím do práce?

Děkuji za odpověď
Michaela
Dobrý den,
registrace na úřadu práce je Vaše právo, nikoliv povinnost. Pokud se nechcete registrovat, kontaktuje svoji zdravotní pojišťovna, která Vám vypočítá dlužnou částku za dny, kdy nebudete v pracovním poměru.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pozbyl jsem dlouhodobě způsobilost k výkonu práce a tudíž mi zaměstnavatel dál výpověď dle § 52 odst e zák. práce s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Měl jsem ještě zůstatek dovolené 41 dnů. Za měsíc červen jsem čerpal dov. ve výši 21 dnů. Paní účetní mi ale sdělila, že zbývajících 14 dnů čerpám v měsíci červenci ale zároveň mi do 1 července běží i výpovědní lhůta. Je možný souběh dovolené výpovědní lhůty zároveň? Děkují za odpověď.
Jan
Dobrý den,
dovolenou na zotavenou můžete čerpat i v průběhu výpovědní lhůty.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Jsem zamestnana 3 roky na hpp. Nyní budu podávat výpověď dohodou a hledat si jiné zaměstnání. Výpověď bude podána k 31.7 a pracovni poměr ukončen 30.9. Mohu se tedy zeptat jaký kvartál se mi bude počítat do podpory v nezaměstnanosti? Nejsem si totiž jistá zda za 2 kv či 3 kv. Počítá se to tedy z průměrné měsíční mzdy? Předem děkuji za odpověď.
Klára
Dobrý den,
průměrný čistý měsíční výdělek, který je základem pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se uvádí za předchozí ukončené čtvrtletí. Pokud tedy skončíte pracovní poměr v září, bude se jednat o 2. čtvrtletí.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den. Dostal sem vypoved z organizacnich duvodu. Pro firmu pracuji 1rok a 1 mesic, predtim sem delal to same pro stejnou firmu ackoliv pod agenturou kde sem by pridelen dane firme, to trvalo 2 roky. Otazka je zdali se to pocita taky do doby odpracovaneho pro stejneho zamestnavatele.

Problem je v tom ze i kdyz sem sedel na stejne stoliccke 3 roky dostal sem odstupne jen 2x platu ktere jsou uvedene ve vypovedi jako kdybych tam pracoval mene nez 2 roky.

Je tedy mozne vyzadovat upravu aby mi vyplatili 3 mesicny odstupne? Dekuji moc.
Tom
Dobrý den,
v tomto případě se bohužel odpracovaná doba nesčítá. První 2 roky jste byl zaměstnancem agentury a byl jste zaměstnavateli na práci pouze přidělen. Výše odstupného je tedy správná.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,prosím Vás o radu?V roce 2012 jsem otěhotněla a měla rizikové těhotenství a byla na doma až do porodu 30.dubna 2013.zbyla mi dovolená 10dní z r.2012.Pak do 6.10.2013 jsem byla na mateřké a potom nastoupila na rodičovský příspěvek.Nevěděla jsem,že si mám zažádat o dovolenou.po skončení rodičovského příspěvku jsem už nenastoupila do práce a nikde mi nefigurovala dovolená,tak jsem si o ní řekla a zaplatili mi za 22dní 4176kč.Je to možné nebo se to má počítat z průměru náhrady,kterou mi na ukončovacích papírech uvedla 73.90kc?Děkuji moc za odpověď předem.
Petra Ch.
Dobrý den,
bohužel neznám přesné údaje (délku vaší pracovní doby, průměr pro dovolenou apod.), takže netuším z čeho mzdová účtárna Vašeho zaměstnavatele vycházela a zda je výpočet správny.  Na tuto otázku Vám může odpovědět pouze Váš zaměstnavatel. Doporučuji kontaktovat mzdovou účtárnu a žádat vysvětlení výpočtu.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
dobrý den již dlouhodobě marodím za par dni to bude rok,jsem zamestnana v nemecku a vyplaci mě nemecka pojistovna ,muj lekař mi řekl že mi ukonci nemocenskou ale ja nejsem schopa prace co mam dělat ,a jak dlouho mohu na nemecko marodit,,,moc dekuji za odpoved
iva
Dobrý den,
Váš dotaz se netýká pracovněprávních záležitosti. Informujte se na příslušném úřadu v Německu, kde Vám jistě poradí, jak ve vaší situaci postupovat.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 24.7.2016 končím dohodou pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele. Měla jsem ihned nastoupit na nové místo, ale z provozních důvodů se můj nástup posune až na 15.8.2016. Na tuto krátkou dobu se ani nechci hlásit na ÚP, protože práci mám jistou a podporu v nezaměstnanosti bych měla dost nízkou, takže si raději přivydělám na brigádách. Chtěla jsem se informovat, jak by to bylo se zdravotním pojištěním? Je pravda, že se platí vždy na celý měsíc? Tudíž za 7/2016 za mne již zaplatil zaměstnavatel, u kterého končím? A za 8/2016 doložím pojišťovně novou pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem, a ten za mne odvede pojištění za srpen, i když nástup bude 15.8.2016? V období 25.7.2016 - 14.8.2016 tedy já sama pojištění platit nemusím?
Děkuji.
Kateřina
Dobrý den,
doporučuji kontaktovat vaši zdravotní pojišťovnu, kde Vám podají přesné informace o výši dlužné částky.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Prosim Vss dala jsem vypoved. Mam narok na ctvrtletni premie co budou nasledujici mesic..mam dvoumesicni vypovedni lhutu...
Sara
Dobrý den, záleží na formulaci ve mzdovém výměru a na všech kritériích, které musíte splnit, aby Vám byla odměna přiznána. Domluvte se, prosím, se svým zaměstnavatelem.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
k 30.6. mi skončila pracovní smlouva. Odpracovala jsem 10 měsíců. Předtím jsem byla 3 měsíce na úřadu práce. Před ÚP jsem byla 5 let na rodičovské dovolené. Budu mít nárok na podporu? Platí 10m. + 2m. náhradní doby z rodičovské dovolené, aby mi vyšel rok a tudíž podpora? Nebo se mi to nebude tak počítat, protože jsem byla mezitím na pracáku? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucka
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem v posledním zaměstnání odpracovala 10 měsíců. Předtím jsem byla 3 měsíce na ÚP. A předtím jsem byla na rodičovské dovolené. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Nastoupila jsem do zaměstnání a jsem necelý měsíc ve zkušební době, bohužel práci ze zdravotních důvodů nezvládám. Pokud bych dala výpověd budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a pokud ano z čeho se podpora vypočítá, když jsem odpracovala v každém měsíci polovinu a z toho ještě 10 byla v pracovní neschopnosti? Během dvou let mám odpracováno více jak 12 měsíců ale již jsem byla evidována na ÚP. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
martina

Dobrý den,

na tuto otázku Vám lépe a přesněji odpoví pracovníci ÚP, u kterého jste byla již v minulosti evidována. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná od 1.10. 2015. K 1.7. jsem dala výpověď. Chtěla jsem se zeptat, jak může nyní postupovat zaměstnavatel v otázce proplacení dovolené. Mám vyčerpáno 7 dní tento rok. Může mi ji proplatit nebo nařídit si ji vybrat? Pokud mi nařídí si ji vybrat, kolik dní to bude?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Alena

Dobrý den,

v této otázce Vám zcela jistě poradí personální oddělení popř. mzdová účtárna Vašeho zaměstnavatele.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Chtela bych poradit s nasledujicim. Jsem v zamestnani ve zkusebni dobe a koncim pracovni pomer z me strany. Konec pracovniho pomeru mam k 31.7. Takze cely cervenec jeste budu chodit do prace. A chtela bych se zeptat, zda nekdo nevi, kdyz by mi treba par hodin chybelo (odpracovanych) a nestihla bych si je v tom cervenci nadelat. Resi to pak nejak zamestnavatel nebo na tom uz nezalezi, kdyz stejne koncim?
Marie

Dobrý den,

zajděte si prosím za zaměstnavatelem a domluvte se na řešení společně. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. byla jsem vedena na úřadu práce, potom jsem si sama našla zaměstnání, kde teď budu necelé 3 měsíce. Dala jsem výpověď ke dni 12.7, ještě ve zkušební době. Skončila jsem proto, že jsem byla přijata na vysokou školu, kde nastupuji v půli září. Chci se zeptat, zda je možné, že by mě nechali dva měsíce na úřadu práce, s tím že v září budu znovu student?
Jitka

Dobrý den,

ano možné to je. ÚP za Vás bude platit zdravotní pojištění, popř. podporu, pokud na ni máte nárok.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

jsem na úřadu práce 6 měsíců. Pokud nastoupím do nové práce a skončím např. za měsíc z důvodu nespokojenosti ve zkušební době, mohu se znovu nahlásit na ÚP a dostanu znovu podporu či ne? Děkuji P. - otázka upravena poradcem
Pavel

Dobrý den,

na ÚP se hlásit určitě můžete a to hlavně z důvodu zdravotního pojištění. Pobírání podpory popř. její výši s Vámi posléze vyřídí pracovník ÚP.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná přes dotace od ÚP, mám 3 měsíční zkušební dobu, chtěla jsem se zeptat když podám výpověď ve zkušební době, mám nárok se přihlásit na ÚP a jestli musím vrátit nějaké peníze? Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Markéta

Dobrý den,

na tento dotaz se prosím informujte na ÚP. Děkuji.

 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám nárok na dovolenou ve zkušební době??
Jsem ve zkušební době ,po tkeré chci prac.poměr ukončit,mám nárok na dovolenou před ukončením 3 měsíční zkušební doby?
Děkuji za odpověď
Renata
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část dovolené za odpracované dny. Za každých 21 odpracovaných dnů na 1/12 roční výměry.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, chtěla jsme se zeptat, začala jsme pracovatv obchode s oblečením a po měsíci jsme ztrácela hlas a špatně se mi dýchalo. Zkušební doma mi končí za 10 dní, v neděli jsme měla mít smenu ale dala jsme jim vypived chci být zdravá a proto jsme dala výpověď, od nich byla možnost ad jdu na neschopenka a nebo na dovolenou ale ani o jedno jsme nestala a dala okamžitou výpověď. Tudíž se chci zeptat jaké sankce mi od zaměstnavatele hrozí. Děkuji Borovcova
Týna
Dobrý den, pokud jste stále ve zkušební době, ukončete pracovní poměr písemně tzv. zrušením pracovního poměru ve zkušební době. Šablonu tohoto dokumentu najdete na internetu. Vytiskněte si ho 2x. Tento dokument doručte zaměstnavateli a na jedno vyhotovení předáte zaměstnavateli a na druhé vyhotovení si nechte od zaměstnavatele potvrdit převzetí dokumentu podpisem s uvedením data převzetí. Dnem, který uvedete v dokumentu, pracovní poměr skončí.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

31.7.2016 mi končí výpovědní lhůta dohodou. Od 1.8.2016 budu tedy nezaměstnaný. Nemám dohodnutou žádnou další práci na HPP. Na úřad práce se hlásit nechci, jelikož by mé výdělky na brigádách nesměly překročit cca 4500,-. Je tedy možnost na úřad práce se nehlásit a vydělat si na brigádách kolik chci. Otázkou však je, kolik by mě měsíčně stálo zdravotní a sociální pojištění? Nahlásit se na zdravotní pojišťovnu musím, že jsem ukončil pra.poměr a budu odvádět peníze ze svého, musím se hlásit i na soc. úřad? Děkuji za odpověď.
Martin
Dobrý den, na úřad práce se hlásit nemusíte, to není povinné. Zatímco máte povinnost si platit zdravotní pojištění, sociální pojištění  si platit nemusíte, to také povinné není. Ještě musím dodat, že doba, po kterou nebude přihlášen na ÚP a nebudete si platit sociální pojištění, se vám nebude započítávat do doby, kterou musíte odpracovat, abyste měl nárok na důchod.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem živnostník a dnes jsem ukončil dohodu o pracovní činnosti s paní a paní mi podepsala dohodu o rozvázaní pracovního poměru k dnešnímu dni.Musím toto ukončení někde ohlásit,nebo stačí že mi to paní podepsala?Děkuji.
Mario
Dobrý den, ukončení dohody o pracovní činnosti vy sám nikde hlásit nemusíte. Zaměstnavatel se za vás odhlásí od placení zdravotního a sociálního pojištění, pokud ho jste dosáhl takových příjmů, že je byl povinen za vás odvádět. Naopak vy, pokud jste živnostník a nebudete nikde dále zaměstnán, byste se měl přihlásit k placení záloh na zdravotní a sociální pojištění. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám na Vás takový dotaz mám v práci velký problém a vůbec nevím jak ho řešit. Mám HPP na dobu určitou do 31.8.2017 bohužel kvůli psychickému týrání a zdravotním problémům vůči zaměstnavateli potřebuji hned skončit. Ovšem mě hned nepustí, máme zaplacenou dovolenou u moře,kterou jsem měla ústně schválenou a ted mi řekl,že mi jí nedá že dovolenou určuje zaměstnavatel,že jede na dovolenou on sám a řekl mi,že pokud půjdu na neschopenku, tak po mě bude chtít ušlý zisk. Jsem už psychicky na dně,jsem hodně citlivý člověk a trpím na migrény, bohužel už v práci opravdu nezvládám, když půjdu k obvodnímu lékaři, který mi napíše posudek, že nejsem schopná provádět tuto práci a musím ihned skončit, můžu takto skončit ze dne na den? Děkuji moc
Nikola
Dobrý den, s čerpáním dovolené má váš zaměstnavatel pravdu - dovolenou opravdu určuje zaměstnavatel. Měla jste si ji nechat odsouhlasit písemně. Zaměstnavatel po vás může chtít náhradu škody jen když ji prokazatelně (úmyslně) způsobíte. Pracovní neschopnost rozhodně důvodem pro to, aby po vás chtěl náhradu jakékoliv škody není. Ukončit pracovní poměr ve vašem případě lze pouze dohodou se zaměstnavatelem nebo uplynutím doby, na kterou byla pracovní smlouva sjednána. Píšete, že zaměstnavatel není ochoten přistoupit na dohodu. Pak je jediná možnost a počkat, až vám pracovní poměr skončí podle uzavřené pracovní smlouvy, tj. 31.8.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,chci se zeptat.. Přestoupil sem do jiné práce,ale tak že ze dne na den,v minulé práci tom věděli,ale přestoupil jsem v půlce měsíce,tudíž 15. je povinnen minulý zaměstnavatel mě vyplatit to co mi má dát? hájí se že nic že jsem porušil pracovní kázeň,smlouva ještě není ukončená,dávají si naspěch..děkuju
Bobo
Dobrý den, pracovní poměr jste měl ukončit s předcházejícím zaměstnavatelem písemně, nejlépe dohodou. Nestačí se domnívat, že o tom zaměstnavatel věděl. Zaměstnavatel by vás měl písemně vyzvat, abyste se dostavil do práce, pokud nemůžete, abyste doložil písemně důvod nepřítomnosti v práci. Jestliže se nedomluvíte na ukončení pracovního poměru dohodou, zruší zaměstnavatel váš pracovní poměr okamžitým zrušením pracovního poměru. Za dobu absence vám může krátit nevyčerpanou dovolenou, na kterou vám k datu ukončení pracovního poměru vznikl nárok. Mzdu vám musí vyplatit za všechny prokazatelně odpracované dny, k tomu má evidenci docházky. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem měsíc na UP dali mě doručenku na popeláře hned mě od 1.7.2016 přijali podepsal sem smlouvu do 31,12,2016 z 3 měsíční zkušební dobou práci sem fyzicky nezvladl špatný podmínky moc se to tam střída firma v konkurzu druhy den sem dal výpověd bez udání duvodu písemně mám nárok se znovu zaregistrovat na UP nebo mě nezaregistrují děkuji dodávám předtím sem pracoval 12 mesicu a podporu mam vybranou jen jednou ur nejsu na up ale mam nárok se zaregistrovat dekuji
pavel
Dobrý den,
jak jsem Vám již jednou radila, obraťte se na konkrétní úřad práce. Tam mají detailní informace o vašem případu. Za bezdůvodné ukončení pracovního poměru, který Vám doporučil úřad práce, je možné evidovanou osobu vyloučit z evidence až na půl roku. Netuším, jak se úřad práce v tuto chvíli zachová, proto se informujte tam.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den chci se zeptat. Tedkom jsem ukoncila zamestnani ke dni 30.6.2016 ale 1.7 a 4.7 jsem nastoupila do nove prace ale delali me tam zle. Tak jsem odesla a dne 7.7. Jsem evidovana na urade prace. A tedkom me volaji z te prace ze tam musim jit pro zapoctak a na vystupni kontrolu ale ja mam strach tam jit nejsou tam hodni lidi.chci se zeptat potrebuji ten zapoctak kdyz uz jsem na UP a je tam zapoctak z minule prace ? A co se stane kdyz neprijdu podepsat nektere ty jejoch papiry zvte vystupni kontroly dekuju
Nikola
Dobrý den,
zápočtový list si nemusíte vyzvedávat osobně, zaměstnavatel ho může zaslat na dodejku na Vaši adresu. Co se týká výstupní kontroly, tu byste absolvovat měla. Náklady spojené s výstupní prohlídkou hradí zaměstnavatel.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
dobrý den . mam dvou měsíční výpovědní lhůtu . od 1.7.2016, tudíž by jsem mohla být uvolněna 1.9.2016.Bohužel se mi naskytla práce už od 1.8 ale je v zahraničí a já bych potřebovala výpovědní lhůtu zkrátit, ale ma nadřízená mě nechce pustit. Byla jsem u naší personální zjistit kolik mám dní dovolené odpověď zněla 21 dní.Tak jsem se chtěla zeptat zda si mohu vyžádat dovolenou přitom bych výpovědní lhůtu dodržela a mohla být i v jiné práci děkuji za odpověď
pavla
Dobrý den,
čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže se dá předpokládát, že pokud Vaše nadřízená vyžaduje Vaši přítomnost na pracovišti, tak Vám nepovolí ani čerpání dovolené. Ta Vám bude proplacena v poslední mzdě.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, od 1.6.2016 mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Mým posledním prac.dnem by měl být 31.8.. Nyní jsem se dozvěděla termín neodkladné operace na 29.8. V novém zaměstnání bych měla nastupovat až od 15.9. Má otázka zní: je stávající zaměstnavatel povinnen akceptovat neschopnost - v tzv. ochranné lhůtě? Samozřejmě vše chci včas nahlásit, aby s tím zaměstnavatel počítal. Předpokládám, že posledním prac. dnem by tedy byl den ukončení neschopnosti. Děkuji
Mia
Dobrý den, jestliže vám běží výpovědní doba od 1.6., končí váš pracovní poměr 31.7.2016 (2 měsíční výpovědní doba). Vycházím přesto z vaší informace, že pracovní poměr končí 31.8. a z toho, že výpověď jste dala vy sama. Vaše pracovní neschopnost začne před ještě před datem ukončení pracovního poměru a zaměstnavateli odevzdáte potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Pracovní poměr skončí 31.8. a neprodlužuje se o dobu trvání pracovní neschopnosti. Pracovní poměr by se prodlužoval o dobu trvání pracovní neschopnosti, jen pokud byste dostala výpověď od zaměstnavatele. Ochranná doba činí 7 dnů od data ukončení pracovního poměru. Pokud onemocníte ještě za trvání pracovního poměru, bude Vám náhradu mzdy od 4.-14. dne nemoci vyplácet zaměstnavatel. Tato dávka Vám náleží pouze za pracovní dny. Od 15. dne nemoci  Vám nemocenskou bude vyplácet správa sociálního zabezpečení.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,potřebovala bych poradit podala sem výpověď s dvoumesicni lhůtou která začne běžet od prvního července a teď nám podnik nařídil přesčasy jenže nechodí všichni co se stane když nepůjdu? Vyhrozujou vytykacim dopisem a že to ohrozí budoucí zaměstnání ,je to tak ? Popř.jaky to má bejt paragraf? Předem dekuji
Sajis
Dobrý den, zaměstnavatel vám může nařídit práci přesčas i bez vašeho souhlasu. Musí k tomu mít vážné provozní důvody a práce přesčas nesmí překročit 8 h v jednotlivých týdnech, celkem jde o 150 h za kalendářní rok (k práci přesčas nad tuto hranici už váš souhlas zaměstnavatel potřebuje). Pokud nenastoupíte na práci přesčas, mohl by vás zaměstnavatel písemně upozornit na neplnění pracovních povinností a v souvislosti s tím i na možnost výpovědi. Neumím si představit, jak by mohlo písemné upozornění ovlivnit vaše budoucí zaměstnání. Ale mohl by např. uvést do zápočtového listu důvod, pro který pracovní poměr skončil. Pokud by pracovní poměr skončil tzv. okamžitým zrušením pracovního poměru (takto lze ukončit pracovní poměr pouze, jsou-li pracovní povinnosti porušeny zvlášť hrubým způsobem), neměla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den
Prosím o radu.
Pracovní poměr končí 31.7.
Mám dostat jako odstupné 3 platy.Nová firma do které přecházím hned 1.8. sídlí na stejné adrese tzn odstupné nebude.
Nová smlouva je ale s 3měsíční výpovědní lhůtou.
Jestliže například po 1. měsíci mi dají výpověď jak to bude s vyplacením nyní již jen 2/3 původního odstupného. Propadá nebo ho vyplatí původní nebo již nový zaměstnavatel na kterého přešla práva a povinnosti?
Děkuji za odpověď.
Eliška

Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel sdělil, že dochází k převodu práv a povinností mezi ním a jiným zaměstnavatelem, pak vy (tj.zaměstnanci) přejdete k přejímajícímu zaměstnavateli. V tomto případě zůstává původní pracovní poměr zachován, pouze se mění osoba zaměstnavatele. Proto s novým zaměstnavatelem nesjednávejte novou smlouvu, v platnosti zůstává původní pracovní smlouva. Podle této smlouvy je vám povinen nový zaměstnavatel přidělovat práci. I nový zaměstnavatel se musí řídit zákoníkem práce tzn., že pokud bude mít důvod ukončit s vámi pracovní poměr např. z důvodu nadbytečnosti musí vám vyplatit odstupné ve výši stanovené zákoníkem práce - pokud trvá pracovní poměr dobu do 1 roku máte nárok na 1-násobek měsíčního průměrného výdělku, do 2 let 2-násobek, nad 2 roky 3-násobek.  

Pokud tedy podepíšete novou pracovní smlouvu a pracovní poměr vznikne 1.8., dostanete při výpovědi z důvodu nadbytečnosti odstupné ve výši 1-násobku průměrného měsíčního výdělku a to proto, že váš pracovní poměr bude trvat dobu kratší než 1 rok. Pro byste měla trvat na zachování původní pracovní smlouvy.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den potřebuji radu jsem na neschopence od 17.6 a 26.6 mi skončila pracovní smlouva dohodou kdo mi vyplácí tech 60%? A za jak dlouho?a jak dal postupovat děkuji.
Lucie
Dobrý den,
pokud Vám pracovní poměr skončil uplynutím sjednané doby a vy jste ještě v době trvání pracovního poměru onemocněla, bude Vám náhradu mzdy od 4.-14. dne nemoci vyplácet zaměstnavatel. Tato dávka Vám náleží pouze za pracovní dny. Od 15. dne nemoci  Vám nemocenskou bude vyplácet správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Po skončení nemoci buď nastoupíte do nového zaměstnání nebo se zaregistrujete na úřadu práce.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 30.6. Jsem ukončil pracovní poměr, a chtěl jsem se zeptat do kolika dnu se musím hlásit na úřadu práce, do 3.7. Jsem měl neschopenku, a ještě jsem se chtěl zeptat jestli mne bude stačit jako doklad řidicky průkaz. (Nebo když pujdu až po svátcích teda ve čtvrtek jestli budu něco platit). Děkuji
....
Dobrý den,
pokud chcete aby Vám doba pojištění navazovala, je nutné se přihlásit do 3 pracovních dnů od ukončení pracovního poměru (ve Vašem případě ukončení pracovní neschopnosti). Úřad práce uvádí jako potřebný doklad - doklad totožnosti s fotografií, jedná se tedy o občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádnou pokutu hradit nebudete, přihlásit se na úřad práce je Vaše právo, ne povinnost.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnavatel neprodloužil smlouvu. Měl jsem na dobu určitou do 30.6.2016. Všiml jsem si ale že mi do papíru určený po úřad práce zaškrtli " doba určitá (65ZP)" A k tomu napsali " zaměstnanec odmítl podepsat prodloužení smlouvy". Má to nějaký dopad na podporu nebo dostanu 65%. Děkuji předem za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jakub
Dobrý den,
určitě to má dopad na výši podpory. V tuto chvíli ze zápočtového listu vyplývá, že jste pracovní poměr ukončil Vy. Pokud  z práce odejdete z vlastní vůle podáte výpověď nebo odejdete dohodou máte nárok pouze na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Pokud by se tak stalo ze strany zaměstnavatele, měl byste nárok na podporu ve výši, která činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Doporučuji kontaktovat předchozího zaměstnavatele a žádat o změnu v zápočtovém listu.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
DOBRI DEN. CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLY MAM NAROK NA ODSTUPNE KDYZ MAM PRIZNANOU CHOROBU Z POVOLANI A SMLOUVU MAM NA DOBU URCITOU A TO DO 30.09.2016 DEKUJI
MIKULAS
Dobrý den, na odstupné byste měl nárok jen v případě, že vám dá výpověď z uvedeného důvodu zaměstnavatel. Posudek, kterým bylo řečeno, že nesmíte vykonávat dosavadní práci pro nemoc z povolání, musí vystavit smluvní lékař zaměstnavatele (poskytovatel pracovnělékařských služeb) nebo správní orgán. Zaměstnavatel, kterému musíte posudek doručit, vám může nabídnout jinou práci, kterou můžete podle lékařského posudku vykonávat. Může Vás také poslat na tzv. překážky v  práci na straně zaměstnavatele až do 30.9.2016. Tzn., že budete doma až do ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vám bude v této době hradit mzdu ve výši průměrného výdělku za poslední ukončené čtvrtletí. Z toho je patrné, že Vám zaměstnavatel vůbec nemusí dávat výpověď z pracovního poměru s výplatou odstupného.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v roce 2014 jsem maturovala a šla do práce, ale teď jsem se rozhodla vrátit se do školy a podala si přihlášku na vysokou školu (prezenční), kam mě vzali. Pracovní poměr jsem ukončila k 30.6.2016 s tím, že si ještě užiji chvíli volna, před nástupem do školy. Jak bych měla postupovat dál? Na úřad práce se přihlásím, ale jak se sociálním a zdravotním pojištěním? Poraďte prosím.
Předem děkuji.
Natálie
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má také student denního studia, který splnil podmínku potřebné doby pojištění. Píšete, že jste v posledních 2 letech pracovala a předpokládám, že za Vás bylo odváděno sociální pojištění. V tom případě Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne. Skutečnost, že jste studentem prezenčního studia, jste povina úřadu práce oznámit při zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Během evidence na úřadě práce za Vás hradí zdravotní pojištění stát a doba evidence se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Musím po ukončení zaměstnání jít na výstupní prohlídku?
Monika
Dobrý den,
ano pokud Vás zaměstnavatel vysílá na výstupní prohlídku, měla byste ji absolvovat. Náklady na výstupní prohlídku hradí zaměstnavatel.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kdo platí za člověka zdravotní a sociální pojištění, když skončil v zaměstnání, a je i nadále v pracovní neschopnosti (nemůže se tedy přihlásit na úřad práce). Je i po skončení zaměstnání, po dobu pracovní neschopnosti, důchodově pojištěn?
Ještě bych se chtěla informovat, zda má tento člověk nárok na proplacení nějaké dovolené, když od začátku prac. poměru odpracoval pouze 37 dní a pak marodil (za kalendářní rok měl nárok na 23 dní dovolené). A pokud má na proplacení nárok, zda o to musí žádat, nebo to musí být proplaceno automaticky).
Děkuji za odpověď.
Martina
Dobrý den, pokud jste od začátku roku odpracovala v pracovním poměru pouze 37 dnů, máte podle zákoníku práce nárok za každých 21 odpracovaných dnů na 1/12 celoročního nároku na dovolenou (1/12 z 23 dnů činí 2 dny). Při ukončení pracovního poměru se proplácí nevyčerpaná dovolená automaticky. V době nemoci za vás bude platit zdravotní pojištění stát; sociální pojištění za vás hradit stát nebude. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chci se zeptat. Zaměstnanec dostane při skončení pr. poměru 3 měsíční odstupné. Vím že to oddálí připadnou podporu v nezaměstnanosti. Od kdy se ty 3 měsíce počítají ?? Ode dne ukončení pr. poměru nebo ode dne zaevidování na ÚP ?? Děkuji za odpověď.
Pavel
Dobrý den, uchazeči o zaměstnání, kterému bylo z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného měsíčního výdělku, ze kterého byla odvozena minimální výše odstupného. Rozhodující je, podle mého názoru, datum zaevidování na ÚP. Začátek podpůrčí doby se pouze posune (ve vašem případě o 3 měsíce), nekrátí se.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem v pracovni neschopnosti od 20.5., kdy jeste do konce května mi běžel poslední měsíc tříměsíční zkušební doby. 1.7. ukončuji neschopenku. Prodlužuje se zkušební doba o těch 11dní v květnu nebo o celou PN? Jsem tedy stále ve zkušební době a mohu v ni ukončit zaměstnání?
Tereza
Dobrý den,
Vaše zkušební doba se prodlužuje o dobu trvání pracovní neschopnosti.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
30. 6. 2016 mi končí smlouva na dobu určitou a další měsíc už mám nastupovat do jiné práce, musím dát výpověď, dohodu o ukončení pracovního poměru nebo mi stačí tam zajít a oznámit, že končím? Prodloužení jsem nepodepsal, protože jsem doma se zlomeným prstem.
Martin
Dobrý den,
pracovní poměr nemusíte ukončovat písemnou formou,stačí zaměstnavateli oznámit, že nemáte zájem pracovní poměr prodloužit.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Zdravím Vás, pracuji jako prodavačka, jedná se o dotované místo 0d 1.7.2015 do 30.6. 2016 ( mám smlouvu na dobu určitou). Díky špatným podmínkám ( v zimě teplota na prodejně kolem 5 stupňů, psychický nátlak) jsem skončila s oboustrannou embolií v nemocnici, a jsem od dubna na neschopence. Nyní mě zaměstnavatel nutí k výstupní prohlídce. Musím ji podstoupit ? A jak postupovat dál ? Lékař doporučuje?nejméně půl roku se léčit, šlo mi o život, ale zaměstnavatel mně nutí k ukončení neschopenky. A musím na ÚP pokud bude neschopnost trvat ? Děkuji a hezký den Jarmila
Jarmila H.
Dobrý den,
pokud máte sjednaný pracovní poměr na dobu určitou, který nebude prodloužen, skončí uplynutím sjednané doby i v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Pokud Vás zaměstnavatel vyšle na výstupní prohlídku měla byste ji absolvovat. Neschopenku ukončovat nemusíte, nemocenská Vám bude i nadále vyplacena. Na úřad práce se nahlásíte až po skončení vaší pracovní neschopnosti, dříve není možné se registrovat, Vaše nemoc je překážkou při hledání vhodného zaměstnání.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den v aktuálním zaměstnání mi končí smlouva k 30.6.2016 poté mám dohodnut nástup do nového zaměstnání k 7.7. Jaké jsou mé zákonné poplatkové povinnosti? Musím se někde hlásit? Kde získám údaje pro zaplacení zdravotního a sociálního pojištění?
Luděk
Dobrý den,
po dobu kdy nebudete zaměstnaný (1.7. - 6.7.2016) je nutné si hradit zdravotní pojištění. Můžete se na ten týden nahlásit na úřad práce, který za Vás bude zdravotní pojištění hradit. Pokud se hlásit nechcete (nemáte povinnost), tak  kontaktujte svojí zdravotní pojišťovnu. Sociální pojištění si po tuto dobu hradit nemusíte.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

řeším teď dilema, jestli se víc vyplatí jít na neschopenku, nebo na ÚP. Jsem v 6. měsíci těhotenství a k 20.7.16 mi končí smlouva na dobu určitou a na meteřskou mám nastoupit 13.8.16, takže je tam cca 3 týdny prodleva. Vůbec nevím co mám dělat, čtu na internetu spoustu diskuzí a článků, ale pokaždé se píše něco jiného a už se v tom dost ztrácím. V případě, že by se více vyplatilo jít na neschopenku, je možné zaměstnavateli neschopenku doručit v průběhu dovolené? Mám totiž nařízenou dovolenou posledních 5 pracovních dní a to od 14.7. - 20.7. Moc Vám děkuji za odpověď.
Karolína Zemanová
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nemám přesné podklady o příjmech a o délce pracovních poměru, nedokážu posoudit, zda a v jaké výši Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti. Za předpokladu, že na podporu nárok máte, se domnívám, že se Vám více vyplatí registrace na úřadu práce, podpora se vyplácí již od prvního dne registrace, narozdíl od dávek nemocenského pojištění, které by se Vám jako nezaměstnané vyplácely až od 15 dne po skončení pracovního poměru

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.Chtěla bych podat výpověď k 30.6 ,ale zaměstnavatel mi nevyjde vstříc, takže by to byla výpověď z pracovního poměru s dvouměsíční výpověďní lhůtou.Co se pro mě mění, když začnu např.3.7 marodit?.Skončí mi PP k 31.8.A nebo se z důvodu nemoci i prodlužuje výpověďní lhůta?
Lenka
Dobrý den,
nemoc může skutečně prodloužit Vaši výpovědní lhůtu. Pokud už jste ve výpovědi a onemocníte, Vaše výpovědní doba se přerušuje a její zbývající část doběhne až po skončení ochranné doby, pokud zaměstnanec nesdělí, že na takovém prodloužení pracovního poměru netrvá.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 31.5.2016 jsem se zaměstnavatelem ukončila pracovní poměr dohodou, který trval rok a půl. 13.6. jsem nastoupila do jiného zaměstnání, ale nyní chci dát výpověď ve zkušební době. Chtěla bych vědět z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti, když se přihlásím na úřad práce? Z toho zaměstnání co trvá těchto několik dní nebo i z předchozího? Děkuji
Jana
Dobrý den,
výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

ke dni 1.7.2016 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Tento den si musím ještě odpracovat nebo jdu naposledy do práce 30.6. ? Děkuji
Kika
Dobrý den,
ano tento den si musíte ještě odpracovat.

červen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
dala jsem výpověď a ta mi končí k 31.8.2016.Mám ještě 23.dní dovolené, které si ale musím vyčerpat už v červenci a zbytek mám do konce osmého měsíce dopracovat. Když jsem žádala, že bych si chtěla vzít dovolenou v měsíci srpnu, bylo mi řečeno, že to nejde. Je možné abych 18 dní marodila a zbytek měla dovolenou. Pracuji jako vychovatelka. Děkuji Vám za odpověď. Blahovcová
olinablahovcová@seznam.cz
Dobrý den,
čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud Vám tedy nařídil čerpání dovolené v červenci, měla byste si dovolenou vyčerpat podle jeho pokynů. To jestli budete v srpnu v pracovní neschopnosti už je zcela na uvážení Vašeho ošetřujícího lékaře.

červen 2016