Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.3. 2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Mám dotaz na výši nároku na dovolenou, přičemž do 12.3.2017 jsem pracovala ve směnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (37,5 hod./týd., směny 12 hod.,11,5 hod., 5,5 hod., 12 hod.) a od 13.3.2017 jsem byla po dohodě převedena do jednosměnného režimu (40 hod./týd., po-pá 8 hod.). Z dovolené jsem do února 2017 vyčerpala 4,5 dne.
Celkem jsem v roce 2017odpracovala 43 směn (plánováno bylo 49, ale 6 dní jsem měla OČR).
Obecně mám nárok na 5 týdnů dovolené za kalendářní rok.
Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 4 dny (což jsou prý 2/12, protože jsem neodpracovala 60 dnů) a 0,5 dne mi prý může srazit ze mzdy, protože jsem tuto dovolenou přečerpala.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem se vypočítá výše nároku na dovolenou při změně režimu?
A dále mi není jasné, jakým způsobem zaměstnavatel vypočítá náhradu mzdy za 0,5 dne přečerpané dovolené - z jaké délky směny by měl vycházet? Z délky směny 8 hod.?
Díky za odp.
Iva
Dobrý den, abychom mohly přesně stanovit nárok na dovolenou, potřebovaly bychom ještě další informace. Nejlepší bude obrátit se na mzdovou účtárnu zaměstnavatele s žádostí o přesnou specifikaci výpočtu nároku na dovolenou.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, manželka nastoupila do práce na skrácený pracovní úvazek 1.2., 13.2.onemocněla a 1.3. byla dokonce hospitalizována. Zaměstnavatel s ní ukončil pracovní poměr k 28.2. počas práceneschopnosti ve skušební době. Jak je to s placením odvodů do zdravotního pojištění a registraci na úřade práce po skončení zaměstnání, když je naneschopence? Děkuji.Peter
Peter Grešlík
Dobrý den,

manželka se nachází ve skupině, za kterou hradí pojištění stát. Na úřad práce se může znovu nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Když ukončuji pracovní poměr, končí mi výpovědní lhůta k 31.3. ale do nové práce nastupuji až 10.4., musím se hlásit na úřad práce nebo je tam lhůta 8pracovnich dnů? Děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den,

registrace na úřadu práce je Vaším právem, nikoliv povinností. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,mám dotaz k datu 31.10.2016a 31.12 výpověd nabyla platnosti. Zaměstnavatel mi do dnešního dne nevydal započtový list který potřebuji k podaní daní nevydá mi jej pokud mu nezaplatím jedno zboží které dodavatel nedodal ale v dodacím listu bylo a já jej převzala nicméně jsem neměla podepsamou hmotnou zodpovědnost. podle zákona mi nesmí zadržovat zápočtový list a vydat ho nejpozději do do 8 dnů mám pravdu? Děkuji za odpověd
Kateřina
Dobrý den, zápočtový list MUSÍ zaměstnavatel vydat s ukončením pracovního poměru a jeho vydání nemůže vázat na jiné skutečnosti, než je skutečnost samotného skončení pracovního poměru. Obraťte se na Inspektorát práce.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala výpověď. Ve smlouvě mám ovšem uvedenou jen pracovní dobu na týden a výši mzdy na měsíc. Chtěla jsem se zeptat zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit dny, které jsem odpracovala i když to nebyl celý měsíc?
Alžběta
Dobrý den, zaměstnavatel Vám uhradí mzdu za odpracované dny.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer, jsem na RD zaměstnavatel v průběhu me rodičovské zanikl. Nyní mi nabízí ukončení pracovního poměru dohodou s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mi toto odstupné proplatí úřad práce? A pripadne v jake vysi? Vím že zaměstnavatel nemá peníze na vyplacení a navíc je v insolvencnim řízení cca rok. Dekuji za odpověď.
Dana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

březen 2017

ukončení zaměstnání

Dobrý den mám problém. Byla jsem na pohovoru včera v jiné práci a ty mě vzali mám nastoupit 2.4.ale nechtějí mě pustit ze staré práce. Tak jsem chtěla výpověď a ona mi řekla manažerka že to nemá cenu tak nevím potřebuji poradit. O tu práci mi hrozně jde
Karolína uxova
Dobrý den, pokud s Vámi zaměstnavatel neukončí PP dohodou (nedohodnete se na datu ukončení), budete muset absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,muj zamestnavatel mi nevyplatil vyplatu za mesic unor,datum vyplaty je stanoveno na 15.Mohu k 31.3.2017 poslat zamestnavateli okamzite zruseni pracovniho pomeru a musim tam psat tento duvod? A vyzvat ho k doruceni zapoctoveho listu postou doporucene? To same chci udelat i s tou okamzitou vypovedi doporucene postou s datem 31.3.2017.Po te se chci hlasit na UP,bude jim stacit dorucenka a moje kopie vypovedi? Dekuji
Daniela
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit PP pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Zápočtový list Vám může zaměstnavatel poslat poštou. Ohledně dokladů, které budete muset doložit na úřadu práce, kontaktujte, prosím, pracovníky ÚP.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, dala jsem v praci vypoved s 2 mesicni lhutou a nastoupila jsem na neschopnost. Prodluzuje se mi vypovedni lhuta o tu dobu,co budu na Pn? A jak to bude vypad s penezma po ukonceni pracovniho pomeru,jak s PN ci uradu prace. Dekuji
Dagmar
Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Pokud budete i nadále v pracovní neschopnosti, doklad o trvání dočasné pracovní neschopnosti (lístek na peníze) můžete posílat SSZ buď prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele nebo sám přímo na správu sociálního zabezpečení, pod kterou bývalý zaměstnavatel spadá. Na úřad práce se běžte nahlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Jsem na úřadu prace sehnala sem si brigadu ale nevyhovujemi ,a chtela bych odejit ale kdyz sem dostala pracovni smlouvu tak sem jina úřadu prace ukazala .Nebudu mit problemi s pracovnim uradem kdyz dam vypoved ja dekuju za odpoved
Riedlová
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. 

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Pobírám 1. stupeň ID a dostal jsem výpověď pro nadbytečnost. Chtěl bych se optat v kolika měsíční výši mi náleží odstupné a jak dále postupovat ? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš
Lukáš
Dobrý den, výše odstupného se odvíjí od doby zaměstnání. Lidé, jejichž pracovní poměr trval u zaměstnavatele přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku. Samozřejmě může zaměstnavatel dát i vyšší odstupné nad rámec zákonné povinnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušení době jsem dostala nemocenskou a při broudání na internetu jsem našla novou práci. Nemocenskou budu ukončovat a chci nastoupit do nové práce, kterou jsem si během doby našla. Mám tedy dát do stávající práce ukončení nemocenské a zrišení zaměstnaneckého poměru ve zkušební době? Nemůže mi zaměstnavatel dělat problémy? Děkuji
Miroslava
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr ze dne na den bez udání důvodu.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem OSVČ a paltím si dobrovolně 115Kč nemocenského. Teď mám nastoupit do práce, ale jsem těhotná. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Ze zaměstnání, nebo z OSVČ? Pojištění si platím už víc než rok. Rodit budu za 3 měsíce.
Denisa
Dobrý den, domluvte se, prosím, na správě sociálního zabezpečení.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

má známa podepsala dohodu v níž bylo napsáno, že rok po skončení nesmí pracovat nikde jako servírka pod pokutou 50,000,- tisíc? má na to nárok. Špatně si to přečetla a podepsala.

Děkuji za odpověď.
Michal G.

Dobrý den, na Váš dotaz odpovídá Hlava VI: Konkurenční doložka zákoníku práce:

(1) Byla-li sjednána konkurenční doložka, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí konkurenční doložky závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti.

(2) Konkurenční doložku může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat, jestliže to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti uvedené v odstavci 1 by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.
(3) Byla-li v konkurenční doložce sjednána smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec zaměstnavateli povinen zaplatit, jestliže závazek poruší, zanikne závazek zaměstnance z konkurenční doložky zaplacením smluvní pokuty. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu podmínek uvedených v odstavci 1.

Pokud nejsou naplněny výše uvedené podmínky, je konkurenční doložka s největší pravděpodobností neplatná.

březen 2017

ukončení zaměstnání
DOBRÝ VEČER CHCI SE ZEPTAT 15.2 JSEM ODEŠEL ZE ZAMĚSTNÁNÍ HNED 16.2 JSEM NASTOUPIL DO JINÉHO ZAMĚSTNÁNÍ KTERÉ NENÍ PODLE MÝCH PŘEDSTAV A CHTĚL BYCH HNED ODEJÍT ZATÍM NEMÁM ŽÁDNÉ ZAMĚSTNÁNÍ MŮŽU JÍT NA UŘAD PRÁCE BUDU MÍT NÁROK NA PODPORU DĚKUJI ZA ODPOVĚD
MIROSLAV

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců.

březen 2017

ukončení zaměstnání
13.2. jsem nastoupila do nové práce. Jsem ve zkušební době a smlouvu mám na dobu určitou. Požádala jsem o zrušení evidence na PÚ. Nyní jsem ve stresu, že jsem se špatně rozhodla. Práce je velice stresující a chci si najít jinou. Pokud bych se chtěla zaevidovat na úřadě práce, kdy opětovně mohu. Před tím jsem byla měsíc na úřadě práce v měsíci lednu 2017, ale jinak jsem pracovala celý rok 2016 a před tím třináct let do 2015 u jiné firmy. Mám nárok, když odejdu ve zkušení době na podporu v nezaměstnanosti? Nebo vydržím tři měsíce a pak odejdu? Je mně 57 let. Děkuji za odpověď.
Gabriela
Dobrý den, pokud jste byla na úřadu práce evidována pouze po dobu 1 měsíce, určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo-li poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy. Podal jsem dne 31.1.2017 ukončení pracovní smlouvy s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Zajímalo by mě, zda mi už zaměstnavatel může zrušit příspěvek na penzijní připojištění a to již ve výplatě za leden . Dále mi byla odebraná část pohyblivé mzdy bez udání důvodu, také již za leden a v dalších měsících očekávám to stejné. Přitom práci si vykonávám dál, tak jako doposud, nemám pocit, že bych snížil své pracovní nasazení. Je možné s tím něco dělat? Vím, že se jedná o benefity, ale jsem pořád ještě jejich zaměstnanec.Děkuji za radu.
Petr
Dobrý den, u penzijního připojištění se jedná o benefit a musíte se podívat, jaké jsou podmínky jeho přiznání (stanovuje si sám zaměstnavatel), často bývá odebírám zaměstnancům, kteří jsou ve výpovědní době. Co se týče variabilní složky mzdy, zde je třeba vědět, jaké jsou konkrétní ukazatele, od kterých se odvíjí její přiznaná výše.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den . Když si chce člověk platit sociálni sam při Čid 1 stupně , musí být v registraci úřadu práce? Když nemá zaměstnání? Jaká částka se platí? Děkuji moc.

Michaela
Dobrý den, informujte se na Správě sociálního zabezpečení.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, před několika lety , jsem pracoval u soukromého podnikatele, bohužel mě nepřihlásil, zdrav.pojištění ani soc. pojištění, bohužel jsem při stěhování ztratil, pracovní smlouvu a nyní po mě zdrav. pojištovna chce zaplatit zdrav. pojištění, byvalý zamestnavatel , se mnou nekomunikuje, je v insolvenci, je nějaký způsob, jak pojištovně zaměstnání doložit.? třeba místopřísežné prohlášení, nebo něco podobného ?. Děkuji za odpověď
Pavel
Dobrý den, zkuste najít například výplatní pásky. Doporučovala bych obrátit se na zdravotní pojišťovnu a domluvit jaké doklady či čestná prohlášení jsou ochotni uznat.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pracuji ve sportovnim zarizeni mesta pribram 8 mesic v prosinci mi byla prodluzena smlouva do konce brezna. chci ukocit pracovni pomer muzu se prihalsit na up i kdyz za me zamestnvatel dostal dotace zrejme na 6 mesicu a budu mit narok na podpuru za 2 roky mam odpracovano 14 mesicu dekuji za odpoved
Jakub
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl mít.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovní smlouvu mám dobu určitou do 30/4, chtěla jsem nyní podat výpověď dohodou k 31/3, jelikož se mi naskytla skvělá práce od 1/4, ale zaměstnavatel spíš dělá naschvály a pustit na dohodu dřív mě nechce...Jaké jsou možnosti?Když jsem na HPP můžu docházet 1 měsíc k novému zaměstnavateli brigádně, kolik hodin? Co když prostě do staré práce přestanu chodit? děkuji moc za Info
Andrea
Andrea
Dobrý den, pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na ukončení PP dohodou k 31.3.2017, skončí Váš pracovní poměr k 30.4.2017. K novému zaměstnavateli můžete ve svém volnu docházet, lze s ním uzavřít např. DPP (max 300h/rok). Pokud přestanete ze dne na den chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP zaměstnavatelem, tento způsob rozhodně nelze doporučit.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň,

28.2.2017 mi končí pracovný pomer a ostalo mi 6,5 dní dovolenky, čo si už nemožem vybrať, lebo zamestnávatel mi to nedovolí.Mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, alebo mi to prepadne? Ďakujem.
P.S. samozrejme pracujem v ČR.
Anna Bozóová
Dobrý den, nevyčerpaná dovolená Vám musí být proplacena v poslední mzdě.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Jsem v zaměstnání na dotaci Záruky pro mladé z ÚP, ale bohužel, zaměstnavatel nesplnil to co slíbil (měl jsem být na vyšším postě a umístil mě trvale na naprosto jiném postu, i když se stejným zaměřením). Pokud ukončím smlouvu, jak to bude s dotací? Budu z toho mít nějaké sankce nebo prostě skončí prac. poměr a další dotaci již na mě jednoduše nedostanou - a já plynule přejdu do nového zaměstnání. Děkuji za radu
Martin
Dobrý den,
problematiku úřadu práce tato poradna řeší pouze vzevrubně, konzultujte prosím vše s pracovníky příslušného úřadu práce.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Mám nárok na podporu, pokud odejdu ve zkušení době na vlastní žádost?
Zdena
Dobrý den, bylo-li poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer
Dostal jsem výpověď-zrušení pracovního mista dohodou.
Jaký by to mohlo mít vliv, na dávku- podpory v nezaměstanosti?Budu mit podporu krácenou,když beru ČID 1 stupně???? Děkuji
ciko27@seznam.cz
Dobrý den, v dohodě by měl být uveden důvod ukončení pracovního poměru, tj. organizační změny. Pak byste neměl být nijak krácen na podpoře v nezaměstnanosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Zdravím ukončil sem pracovní poměr k datu 19 ledna 2017 ve zkušební době. Dnes sem dostal vyplatnici na které je už spočtena čistá mzda 5697 Kč dostal sem 3000 Kč a 12x100 Kč stravenky stim že prý byli placeny nějaké srážky. Ale nedokazal sem od šefa zjistit jaké. Je to vubec možné nebo mě jen prostě okradl. Díky
Petr
Dobrý den, tento dotaz nemůžeme zodpovědět. Veškeré srážky musí být zkalkulovány ve mzdě.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zajímá mě za jakých okolnosti lze zrušit pp po rodičovské z me strany,kdybych se nechtěla po mateřské a následné rd vratit(smlouva na neurčito) a zaměstnavatel by nepřistoupil na dohodu o ukončení,je zde jediná možnost dvoumesicni vypovedni lhuta? Děkuji
Simona
Dobrý den,

ano pokud zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu, musíte pracovní poměr ukončit výpovědí.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den po dvou letech dávám v práci výpověd,nejsem tam spokojený jak finančně tak psychicky.Mám nárok na podporu když podám výpověd já ?
Marek
Dobrý den,

nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců, požádal krajskou pobočku Úřadu práce ČR, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu. 
Zaměstnanec, který ukončí pracovní poměr výpovědí z vlastní strany má nárok pouze na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Délka podpůrčí doby je stanovena u osob do 50 let na 5 měsíců, od 50 do 55 let na 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,
Zamestnavatel mi rekl 3 dny pred vyprsenim smlouvy, ze mi ji neprodlouzi a ted mam otazku..? bydlim s pritelem a po studiu jsem sla ihned pracovat a se zkusebni lhutou mam odpracovano 6 mesicu chci se tedy zeptat jestli se bere nejaky ohled na to ze jsem nikdy nebyla hlasena na UP a zda mam narok na nejakou podporu v nezamestanosti. Vsude jsem se docetla ze musi byt odpracovano 12 kl mesicu, ale preci nemuzu za to ze mi zamestnavatel smlouvu neprodlouzil ..samozrejme zajem o praci mam a nechci tu okradat stat a organy ale prijde mi nefer ze jako cesky obcan nemam narok na zadnou financi podporu ... prosim tedy o pomoc jak to chodi..dekuji
Zamestnavatel neprodlouzil smlouvu
Dobrý den,

nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců, požádal krajskou pobočku Úřadu práce ČR, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,chci se zeptat. Ke dni 7.2.17 mi byl ukoncen prac.poměr,ale 16.2.17 nastupuji do nové práce,zajímá mě jestli se musim na ten týden hlasit na Up.Děkuji
Ivana
Dobrý den,

evidence na úřadu práce je Vaše právo nikoliv povinnost.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské dovolené s 2,5 letou dcerou. K 5.8.2017 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání, smlouvu mám uzavřenou na dobu neurčitou. Bylo mi naznačeno, že se mnou na mé původní místo již nepočítají a je obsazeno. Pokud mi nebudou schopni nabídnout jinou podobnou práci, jak mám dále postupovat nebo se případně bránit? Mohou mi dát výpověď pro nadbytečnost, když moje stávající místo stále existuje, nebude zrušeno ani jinak přejmenováno. Na výpověď dohodou z mé strany nepřistoupím. Jak je to v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele s odstupným a výpovědní lhůtou? Velice děkuji za odpověď.
Mirka K.
Dobrý den,

pokud pro Vás zaměstnavatel nemá pracovní místo, je možné ukončit pracovní poměr buď dohodou nebo výpovědí z organizačních důvodů. V případě výpovědi je stanovena výpovědní doba zákonem na 2 měsíce. Zaměstnanci pak náleží odstupné ve výší, která je závislá na počtu odpracovaných let.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
20. ledna jsem ukončil dohodou pracovní poměr se zbývajícími 13 dny dovolené.
Jelikož jsem dával výpověď ze dne na den, nebylo ji kdy vyčerpat. Poslední výplata za odpracovanou část ledna přišla, nicméně mi nebyla proplacena zbývající dovolená.
Kdy mi je zaměstnavatel nejpozději proplatit dovolenou? V dohodě o skončení PP nebylo zakotveno nic o dovolené a dle paragrafu 222 je mi zaměstnavatel povinen zbylou dovolenou proplatit.
Díky za odpověď.
Martin
Dobrý den,

zbývající část dovolené Vám zaměstnavatel musí proplatit v poslední mzdě, pokud nebylo sjednán jinak.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,ve zkušební době u zaměstnavatele jsem bohužel musela na PN a následně jsem dostala výpověď.Chtěla bych se zeptat,kdo za mě platí zdravotní a socialní pojištění,pokud PN pokračuje a na ÚP se zaregistrovat nejde?
Romana
Dobrý den,
v tuto chvíli jste v kategorii, kdy za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem ve zkušební době a chci dát výpověď. Musí mi někdo výpověď podepsat ke schválení, nebo mohu výpověď nechat na stole. Děkuji Klára
Klára
Dobrý den,
pracovní poměr nemusíte končit výpovědí, je možné ho zrušit ve zkušební době. Doporučuji zrušení předat Vašemu nadřízeném, popř. personálnímu útvaru nebo na podatelně společnosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
loni jsem ukončila pracovní poměr dohodou a nastoupila k novému zaměstnavateli. S bývalým zaměstnavatelem jsme se nerozešli v dobrém, ale všem svým závazkům v souvislosti s ukončením poměru dostál a i poslední mzda byla doplacena v pořádku. Jenže nyní mi přišel od bývalého zaměstnavatele dopis, že jsem nepravdivě zapsala docházku a že mi chybí doložení některých lékařských potvrzení. Jedná se o měsíc 6/16 - mzda mi byla ale v pořádku vyplacena. Odešla jsem 8/16 a nic po mě nebylo požadováno. Výzva k dodání přišla až nyní. Může po mně bývalý zaměstnavatel něco takového požadovat i po tak dlouhé době i když mi mzda byla v dané době řádně vyplacena? A jak se mám bránit, pokud po mě bude zaměstnavatel požadovat doložit absenci, i když jsem byla řádně v práci. Žádný docházkový (čipovací) systém ve firmě nebyl. Docházka se zapisovala ručně do papírů.
Elena
Dobrý den, dle mého názoru již po Vás zaměstnavatel nemůže dodatečně nic požadovat, všechny tyto věci měly být vyřešeny do data ukončení pracovního poměru.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Jsem nucena ukončit prac.poměr,který mám na dobu určitou do 30.7.2017.Jsem rozvedená se 7 letou dcerou ve své péči a budu se stěhovat do 200km vzdáleného města.Mám nárok na podporu nebo nějaké sociální dávky?Děkuji
Šárka
Dobrý den, za předpokladu, že splníte podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, můžete si o ni na úřadu práce zažádat. Do výpovědi bych uvedla jako důvod stěhování (mohlo by příp. zajímat úřad práce).

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer,ukončují pro.pomer ve zkušební době,ale zaměstnavatel po mě chce,abych po ukončení ještě 14 dní pracovala.Pokud bych souhlasila,tak za jakých podmínek?
Šárka
Dobrý den, nevím, jaké podmínky máte na mysli. Každopádně pokud rušíte pracovní poměr ve zkušební době, nemůže na Vás zaměstnavatel požadovat další práci, leda že byste souhlasila například s tím, že zrušíte PP až k pozdějšímu datu.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. K 30.1 jsem dala výpověď ve zkušební době. Nyní jsem vedena na UP, kde nemám nárok na podporu, jelikož jsem nepracovala déle, než rok. Mohu jít tedy na nemocenskou a pokud ano, do kolika dnů od výpovědi
Hana

Dobrý den, ochranná lhůta v případě uplatňování nároku na nemocenské činí 7 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání, které zakládalo účast na nemocenském pojištění. Je třeba ale připomenout, že posouzení Vašeho zdravotního stavu je v kompetenci ošetřujícího lékaře a nemocenské dávky není možné neoprávněně zneužívat.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v únoru jsem nastoupila do práce s 3 měsíční pracovní zkušební dobou, na další straně je však napsáno, že výpovědní lhůta je 2 měsíce. Můžu tedy ukončit zaměstnanecký poměr ihned aniž bych musela čekat 2 měsíce? Předem děkuji za odpověď. Andrea
Andrea
Dobrý den, ve zkušební době můžete ukončit pracovní poměr k jakémukoli datu.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, ukoncila jsem zamestnani. Chystam se do zahranici. Jenze z predesle prace mi jeste neprisel zapoctovy list. Takze nemam nic v ruce ale mam pocit ze bych mela zaplatit socialni davky. Zdravotni pojisteni jsem si samozrejme prehlasila. Mohu to vyridit a doplatit az se zase vratim do cech?
jarka
Dobrý den, informujte se, prosím, na správě sociálního zabezpečení.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnanec stavební firmy a chtěl bych odejít na živnost. Když se nedohodnu na ukončení pracovního poměru dohodou může mi zaměstnavatel dát 2 měsíce lhůtu na ukončení. Není možný odchod ihned když budu OSVČ. Děkuji za odpověď
Bohouš
Dobrý den, zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní lhůtě.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Pokud jsem na rizikovem těhotenství a konci mi smlouva na dobu určitou je možné aby zamesnavatel i přesto v době trvání PN prodlouzit smlouvu pokud bude chtít nebo to nelze? Dekuji
Kristýna Muchova
Dobrý den, zaměstnavatel může pracovní smlouvu prodloužit nebo pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem vypoved a musela nastoupit na neschopenku. Výpovědní lhůta končí, ale můj doktor mi neschopenku zase prodloužil. Takže 31.1. vyprší výpovědní lhůta, ale já jsem stále na neschopence a nemůžu ještě nastoupit do nové práce. Jak to bude? Kdo za mě bude platit sociální a zdravotní?
Monika
Dobrý den, po dobu pracovní neschopnosti bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, můj zaměstnavatel úplně končí (ruší firmu) a tudíž dostanu výpověď. Je to bohužel akorát po mnou odpracovaných 3 měsících. Co by mělo být napsáno ve výpovědi od zaměstnavatele abych měla nárok na podporu a zda vůbec na ni budu nárok mít.
Alena
Dobrý den, pokud s Vámi zaměstnavatel ruší pracovní poměr ve zkušební době, nebudete mít nárok na žádné odstupné.

leden 2017

ukončení zaměstnání
dobrý den, chci se zeptat momentálně mám zaměstnání, ale získal jsem velmi zajímavou nabídku nové, lépe placenépozice u konkurence. Nevadilo by jim ani kdybych do svého současného zaměstnáníuž nepřišel, což je hrubé porušení pracovní kázně. Chod původního zaměstnavatele nebude ohrožen, může po mě něco chtít popřípadě vymáhat, když už nepřijdu. Popřípadě kdy takto končí pracovnípoměr. Díky za odpověď
Jarda
Dobrý den, tento způsob ukončení pracovního poměr nelze doporučit.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, od 1.ledna 2017 se změnil majitel firmy a ta stala se součástí jiné, větši společnosti. Prac. smlouvy zůstaly beze změny, nicméně se celkem dramaticky změnily pracovní podmínky a já bych chtěl odejít. Pokud by zaměstnavatel nechtěl přistoupit na dohodu, budu tam muset přečkat dva měsíce výpovědní lhůty? Děkuji
Petr
Dobrý den, pokud mezi společnostmi nastala fúze, ukončit pracovní poměr můžete opravdu pouze dohodou nebo podat výpověď z pracovního poměru.

leden 2017

ukončení zaměstnání
DOBRÝ DEN.PROSÍM KOLIK VYPLÁCÍ PŮ ASI PROCENT,KDYŽ MÁ VYPLATIT ODSTUPNÉ?DĚKUJI
KVĚTUŠE
Dobrý den, odstupné vyplácí zaměstnavatel a je přímo úměrné délce pracovního poměru u zaměstnavatele.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, chci se zeptat mám smlouvu na dobu určitou do dubna, můžu odejít do té doby kdy chci nebo musím zůstat až do toho dubna? Děkuji za odpověď
Otazk
Dobrý den, pokud byste chtěla odejít dříve, musela byste se se zaměstnavatelem domluvit, příp. podat výpověď z pracovního poměru.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den muj zamestavatel ztratil mou prac.smlouvu a ja se chystam zmenit praci.Bude to problem?
Dekuji
Lubos S.
Pokud máte Vy svůj originál, nevidím zde problém.

leden 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, našla jsem si práci, kde mi po uplynutí 3 měsíců na ÚP dají pracovní smlouvu, aby na mě mohli vzít dotace. Proto zatím mám dohodu. Bohužel mě pracovní úřad posílá dořešit doporučenku. Když jsem kontaktovala tu firmu o vyběrovém řízení, řekli mi datum, ale pokud nemám zájem o tu práci je to bezprostřední abych vůbec chodila. A pokud to odmítnu chtějí po mě do 14 smlouvu ale bez nároku na dotace.

Chybí mi 11 dní abych splnila 3 měsíční evidenci na dotace.

Moooc děkuji za radu.
Nikola
Dobrý den, s tímto Vám bohužel nepomůžeme. Poraďte se na úřadu práce.

leden 2017