Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám otázku nastoupil jsem do práce ve které jsem byl 2 dny a ted chci dat vypoved..smlouvu jsem jeste nemel podepsanou...je treba ji ted nejdrive podepsat a pak dat pisemne vypoved nebo nemusim? nejpise prijdu o penize za ty moje odpracovane dny ale to neni problem. Dekuji za odpoved.
Jakub
Dobrý den, tak předně smlouvu jste měl podepsat nejpozději v den nástupu. Pokud ji tedy podepíšete zpětně, musíte pak písemně zrušit pracovní poměr ve zkušební době.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
mám dotaz týkající se pracovní smlouvy. Zaměstnavatel chce po mě podepsat pracovní smlouvu pár dní dopředu s pozdějším dnem nástupu do zaměstnání. Musím do zaměstnání nastoupit ve sjednaném termínu, když si do té doby najdu jiné zaměstnání? Zkušební dobu mám tři měsíce.
práce
Dobrý den, předně byste pracovní smlouvu měl uzavírat se zaměstnavatelem, ke kterému chcete nastoupit. Ve zkušební době máte jak Vy tak zaměstnavatel právo kdykoli zrušit pracovní poměr bez udání důvodu, tj. v průběhu zkušební doby můžete kdykoli odejít.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 30.9. 2016 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Momentálně jsem.v 8.týdnu těhotenství. Mám odpracované 2roky a můj měsíční plat je 10 000,- prosím o radu, která z možností je pro mě výhodnější. Jestli okamžitá neschopenka nebo jít od 1.10.2016 na ÚP. Děkuji za Vaši odpověď
Zuzana
Dobrý den, základním posláním úřadu práce je zprostředkování zaměstnání. S ohledem na Váš stav by tak přicházela v úvahu spíše pracovní neschopnost. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, mel bych prosim dotaz. Ke 30.8 jsem dal vypoved s vypovedni lhutou 2 mesice, jsem zamestnan jako pracovnik obchodniho oddeleni, od 1.7.2016 jsem dostal do uzivani sluzebni automobil s tim ze ustni dohoda se zamestnavatelem znela ze auto muzu uzivat i k soukromemu vyuziti s tim ze mi nebude uctovat zadne kilometry atd. Momentalne mi dela problemy s tim ze mi chce nauctovat 1000km soukromych za castku 5000kc za dobu vyuzivani auta s tim ze soukrome kilometry nema nikde evidovany pouze v knize jizd jsou psane jizdy sluzebni....mohu se tedy nejak branit? Nic jineho podepsane nemam co se tyce auta....pokud bych vedel ze mi bude uctovat tolik a tolik tak by vyuzival pouze vlasti automobil....dekuji za odpoved
Petr Levý
Dobrý den, tak předně dohoda o užívání vozu měla být uzavřena písemně. V souladu s § 6, odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v platném znění, se považuje za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla. O tuto částku je zvyšován základ daně pro výpočet daně z příjmu ze závislé činnosti zaměstnance. Sraženy by Vám měly být i částky soukromě spotřebovaných pohonných hmot vč. DPH. Jedná se o nefinanční příjem a i ten je třeba zdanit.

září 2016

ukončení zaměstnání
dobry den chtel jsem se zeptat nastoupil jsem od uradu prace pod agenturu do prace a kdybych chtel odejit sam dohodou budu moct se evidovat na pracak nebo nikoliv dekuji za radu
pavel
Dobrý den,
pokud pracujete na dotovaném místě, je možná registrace na ÚP nejdříve po 6 měsících.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den 23.9.mi končí smlouva na sjednana na 6mesicu dnes mi dr.zjistila revma mohu jit marodit jak dlouho děkuji
Lucie
Dobrý den,
pokud Váš ošetřující lékař uzná, že je nutná pracovní neschopnost, pak samozřejmě můžete. Pracovní poměr však skončí uplynutím sjednané doby.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když jsem zatím ve zkušební době a chci podat výpověď,tak jak dlouho do předu to musim nahlasit a podat. Muzu dát písemně výpověď a druhy den uz nemusím do zaměstnání?Dekuji za odpoved
Renata
Dobrý den,
pokud jste ve zkušební době, můžete pracovní poměr zrušit ze dne na den. Zrušení pracovního poměru musí proběhnout písemně. Není potřeba souhlas zaměstnavatele.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Měl bych takovou skromnou otázku.
Mám smlouvu na dobu neurčitou a ve firmě dělám už 3. rokem. Můj zaměstnavatel jaksi nemá peníze, tak mě chce v příštích dnech nechat sedět doma s náhradou mzdy ve výši 50% mého průměrného výdělku. Jsem jeho jediný zaměstnanec, tudíž žádná odborová organizace, ani kolektivní smlouva neexistuje :-) Potřebuji pouze vědět na kolik % náhrady mzdy mám podle zákoníku práce nárok? (Když se tedy jedná o překážku na straně zaměstnavatele) 60% nebo 100% ???
Předem moc děkuji za odpověď,

Vincent
Vincent
Dobrý den,
předpokládám, že překážky na straně zaměstnavatele nebyly způsobeny odstávkou nebo poruchou na výrobním stroji, ani nepříznivými povětrnostními vlivy, ani nebylo využito konta pracovní doby. V tom případě máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku §208. V případě potíží vše konzultujte s inspektorátem práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám sjednanou smlouvu na dobu určitou a to do konce roku 2016. Zaujala mne nová nabídka práce a je tam velká možnost, že by mne přijali. Tudíž bych se chtěla zeptat, zda mohu zaměstnavateli podat výpověď až bych měla místo jisté a jak to tam funguje s výpovědní lhůtou?
Děkuji.
Monika
Dobrý den,
i když máte sjednaný pracovní poměr na dobu určitou, můžete podat výpověď. Výpovědní doba je dvouměsíční (pokud nemáte v pracovní smlouvě uvedeno jinak). Výpovědní lhůta začíná běžet měsícem následujícím od podání výpovědi. Dále je možné ukončit pracovní poměr dohodou. Jedná se o dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a pracovní poměr skončí dnem na kterém se obě strany dohodly.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat,pokud zaměstnáváme brigádníka,který je veden na ÚP a ze dne na den,nám oznámí,formou sms,že už nepřijde,poruší tím nějak smlouvu?
Děkuji za odpověd
Jarka
Dobrý den, předpokládám, že jste v DPP neměli sjednáno kolik hodin denně/týdně odpracuje. Ukončení DPP by ale mělo být uzavřeno písemně.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
ke 31.8.2016 jsem podala výpověď, zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele bych měla být tedy do 31.10.2016. Je možné si vybrat zbývající dovolenou a v té době již začít pracovat jinde?

Děkuji za odpověď
Simona
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel umožní čerpání dovolené, tak je to možné. Jen je potřeba počítat s tím, že čerpání dovolené  určuje právě zaměstnavatel, nikoli zaměstnanec. Pokud Vám čerpání nepovolí, je povinen Vám zůstatek dovolené proplatit.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
když dám já jako zaměstnanec výpověď dohodou, mám nárok na vyplacení mzdy za ty 2 měsíce? Musí mi je zaměstnavatel proplatil?
Moc děkuji.
Klaudia
Dobrý den,
výpověď dohodou neexistuje. Je možné dát výpověď z pracovního poměru a v tom případě Vám běží dva měsíce výpovědní lhůta. Ta je platná pro Vás i zaměstnavatele, takže za Vaši práci byste měla dostat mzdu. Druhou možností je ukončení pracovního poměru dohodou. Tam dojde k ukončení k určitému dohodnutému termínu a budete pobírat mzdu do data ukončení pracovního poměru. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

jsem zaměstnance společnosti DOOR FINANCIAL a.s. na pozici VEDOUCÍ OBCHODNÍ SKUPINY a před týdnem mě byl odebrán služební automobil. Okamžitě jsem začal čerpat dovolenou a zítra bych měl na základě výzvy nastoupit zpět do práce. Problém je, že ale do kanceláře to mám 160km, kam jsem 1x týdně předtím jezdil služebním vozem... Dá se proti tomu bránit? Firma plánuje konec, propustila již cca 80-90% všech zaměstnanců a protože jsem nepřistoupil na dohodu o 1 měsíčním odstupném, tak si myslím, že mě tímto chtějí donutit k odchodu z vlastní vůle, bez nároku na odstupné (nejlepe), natož dostat od společnosti zákonné odstupné. Děkuji za odpověď.
Pavel Tisoň
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednáno, že k výkonu práce přísluší služební vůz? Co se týče výpovědi z organizačních důvodů (snižování stavu), odstupné je vždy v zákonné výši dle odpracovaných let u zaměstnavatele. Toto musí zaměstnavatel dodržet.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den pracuji na dotovaném místě a smlouva končí v lednu 2017 můžu pracovní poměr ukončit před uplynutim lhůty bez postihu z úřadu práce
Marcela
Dobrý den, nevím, jaké bylo znění smlouvy s úřadem práce. Obraťte se, prosím, na úřad práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,v roce 2014 od ledna do Prosince jsem pracovala! Do roku mi chybi pouhe 2 dny! Chci si pozadat i podporu v nezamestanosti ale nevim jestli budu mit vubec narok kdyz mi chybi 2 dny do roka????
Ewca
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, podala jsme k 5.9.2016 výpověď dohodu. Od 26.9.2016 nastupuji do nové práce. Chtěla jsem se zeptat, zda období mezi výpovědí a novou prací vyžaduje, abych se zařadila do evidence na ÚP, aby za mě bylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění?Nebo se na toto období nemusím nikam hlásit?Děkuji Vám za odpověď.
aneta
Dobrý den, aby Vám toto období bylo započteno do odpracované doby a abyste si nemusela platit zdravotní pojištění, bylo by dobré se na tyto dny na úřad práce nahlásit. Povinnost to ale není. Pokud se nenahlásíte, musíte si za tyto dny zaplatit sama zdravotní pojištění.

září 2016

ukončení zaměstnání
dobry den dnes mi zamestnavatel oznamil ze od zajtra tj.30.8 2016 uz nemusim ist do prace a ze mi bude dorucena vypoved postou napriek tomu ze mam este stale platnu pracovnu zmluvu a niesom v skusobnej dobe.absolutne neviem co robit kedze ziadna dohoda neprebehla a na co mam pravo zo zakona kedze vo firme pracujem rok a 4 mesiace.dakujem
juraj michlik
Dobrý den, abych Vám mohla přesně odpovědět, musela bych znát přesný důvod ukončení pracovního poměru. Pokud by zaměstnavatel snižoval stavy zaměstnanců a ukončoval by pracovní poměr z organizačních důvodů, platí 2-měsíční výpovědní doba + odstupné dle odpracovaných let, ve Vašem případě 2-měsíční.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dostal jsem výpověď ve zkušební době k 31.8.2016. Když nastoupím na nemocenskou 31.8.2016 nebo do kdy nejpozději můžu nastoupit na nemocenskou? Na úřadu práce se nemusím registrovat? Děkuji
Max
Dobrý den,
Váš zdravotní stav je na posouzení ošetřujícího lékaře, pouze na něm je, aby Vám v případě nemoci vypsal neschopenku. Na úřad práce se přihlásíte až po skončení případné pracovní neschopnosti.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den podepsal jsem smlouvu do práce ale nenastoupil jsem akorát jsem se ustně omlivil musim poslat zaměstnavateli výpověd pisemnou
martin
Dobrý den, každé ukončení pracovního poměru musí být PÍSEMNÉ. V tomto případě zašlete zaměstnavateli zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dotaz - chtěla bych podat výpověď,protože již potřebuji změnu,pracuji ve středisku sociálních služeb od roku 2000,mám smlouvu na dobu neurčitou.Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,pokud se po uplynutí výpovědní lhůty zaeviduji na úřad práce,než si seženu jinou práci?
Děkuji
Marie Novotná
Dobrý den, na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, jen výše podpory bude nižší s ohledem na to, že výpověď z pracovního poměru jste dala Vy.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den ,chci podat vypoved s beznou výpovedni dobou 2 mesice,co delat kdyz ji predam zamestnavateli a on ji nepodepise?je platna bez jeho podpisu?
moc dekuji
Honza
Jan Alina
Dobrý den,
máte několik možností, jak zaměstnavateli výpověď předat. Nejčastější možnosti je osobní předání v sídle zaměstnavatele, na Vaši žádost, je zaměstnavatel povinnen podvrdit písemně převzetí výpovědi. Výpověď nemusí přebírat přímo zaměstnavatel, jeje převzetí může provést i podatelna, nebo personální útvar. V případě, že zaměstnavatel výpověď odmítá převzít, je možné ji doručit poštou (např. na doručenku).

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Od roku 1984 jsem nastoupila jako pedagog do MŠ, zaměstnavatel Školský úřad s konkrétním místem pracoviště školy, v roce 2000 školský úřad zrušen ,smlouvu převzala tatáž MŠ v právním subjektu, nyní uzavřena výpověď z nadbytečnosti, ve výpovědi uvedena nová smlouva , kde se uvádí zaměstnána od 1.1.2000, je to tak v pořádku, když pořád pracuji na stejné MŠ 32 let ? Jak mohu novému zaměstnavateli doložit praxi 32 let, nikoliv 16 ? Původní pracovní smlouva nedohledána, zničena při povodni 2002. Děkuji
Hana Roubalova
Dobrý den, je třeba rozlišovat situaci, kdy 1) byl zaměstnavatel zrušen a vy jste v souvislosti s tím podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru a novou pracovní smlouvu s dalším zaměstnavatelem; 2) mezi původním a novým zaměstnavatelem byla uzavřena smlouva o přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, tzn., že váš pracovní poměr, který jste uzavřela s původním zaměstnavatelem, neskončil a přešel na nového zaměstnavatele (nemění se pracovní smlouva, ke změně dojde pouze v osobě zaměstnavatele). V případě uvedeném pod bodem ad 1) by bylo v pořádku, že je výpovědi uvedeno datum uzavření nové pracovní smlouvy; v případě ad 2) by muselo být uvedeno datum uzavření původní (tj. dřívější) pracovní smlouvy).   Prokázání praxe: Požádejte svého zaměstnavatele o opis (kopii) původní pracovní smlouvy. Dále ho můžete požádat o pracovní hodnocení, které je povinen vám vydat do 15 dnů.  Další možnost je požádat správu sociálního zabezpečení o vydání výpisu z dob pojištění (tzv. informativní osobní list důchodového pojištění). Tím získáte přehled všech svých zaměstnání a náhradních dob (např. doba péče o děti). O tento soupis můžete žádat 1x za rok (bezplatně).   

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,pracuji pod agenturou a momentálně jsem na marodce.Včera mi volala paní že bohužel není práce tak semnou ukoncuji pracovní poměr.Mám smlouvu do konce roku mám nárok na odstupné? Děkuji
Lenka
Dobrý den, bohužel z vašeho dotazu není patrné, jakou smlouvu máte s agenturou uzavřenou. Odstupné může být zaměstnanci vyplaceno jen pokud pracovní poměr končí výpovědí z důvodů, které jsou vyjmenovány v zákoníku práce v §52

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,minulý rok, jsem byla od žáří do poloviny října na ÚP, tzn asi zhruba měsíc a půl..Chci odejít k 31.8, dohodou..Od kdy mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? Musím mít odpracováno minimálně 12 měsíců ?
Jana
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění.  Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chci se zeptat. Manžel podal výpověď na konci června. Šéf ji vzal a tím, ze na dohodu ne ze tam musí ty dva měsíce počkat. V nové praxi na nej čekají. Zbývá mu jeste nějaká dovolena a tak se se šéfem dohodl ze uz jde dnes naposledy. Zkoušel na nej jeste ze mu přida kdyz zůstane. Ale Manžel odmítl. V tom šéf otočil a ze o žádný dovoleny neví a ze ve výpovědi ma uvedeny podnik ale smlouvu ma sepsanou na jmeno šéfa. Takže je ta výpověď vlastně špatně a on mu to nemusí uznat. Je to možné když ji od dnej vzal a souhlasil tak najednou zkoušet tohle ? Děkuji za odpověď.
Tereza
Dobrý den,
toto je velmi nepříjemná situace. Pokud manžel předložil písemnou výpověď zaměstnavateli a ten mu písemně potvrdil její převzetí, mělo by být vše podle Zákoníku práce v pořádku. Pokud nemá výpověď potvzenou, je to slovo proti slovu. Doporučuji Vám obrátit se na bezplatnou právní poradnu Vaše nároky, se kterou spolupracujeme. Více informací naleznete zde: https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem zaměstnanec agentury přiděleny na základě písemného pokynu a podle dohody o dočasném přidělení k dočasnému výkonu prace u třetí osoby chci podat výpověď před uplynutím doby na kterou bylo dočasně přidělení sjednáno.V pisemnem pokynu mám uvedeno že před uplynutím doby může dočasně přidělení skončit jednostranným písemným prohlášením zaměstnance,které je nutné doručit klientovi a kopii zaměstnavateli:i.ze zdravotních důvodu znemožňující zaměstnanci výkon prace
ii:z důvodu hrubého porušení pracovně právních povinnosti ze strany klienta nebo
iii:v případě neplnění některé ze skutečnosti uvedených v ustanoveni &56 zákoníku prace
c.dohodou mezi zemestnavatelem a zaměstnancem
d.ukončení pracovní poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem
e.ukončením účinnosti dohody
Zaměstnavatelem je uvedena agentura s kým se tedy musím dohodnout na výpovědi?Agentura mi tvrdí ze s klientem a oni mi to pak jen vyřídí papirově.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Dobrý den,
výpověd si nachystejte ve 3 vyhotoveních. Jednu předejte zaměstnavateli, druhou agentuře a třetí si nechte oběma stranami potvrdit.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s možností dát výpověď u zaměstnavatele při následující situaci.
Přítel byl veden na úp, přitom měl dohodu o pracovní činnosti dnes již u nynějšího zaměstnavatele. Měl od zaměstnavatele příslib práce s tím, že jsi ještě před nástupem udělá rekvalifikaci přes úp. Tak se již stalo od 1. ledna letošního roku je zaměstnán, ale vyskytli se v práci jisté problémy, tak se chci zeptat jak dlouho je vázán u zaměstnavatele, nebo nijak vázán není. Bojíme se aby nemusel část rekvalifikace třeba zaplatit, nebo něco podobného. Podotýkám, že navíc na něj zaměstnavatel pobírá dotace, ale to je podle mě to nejměnší.

Předem děkuji za odpověď
Klára
Dobrý den, ohledně placené rekvalifikace a dotací se budeme muset obrátit na úřad práce. Nevím, jak byly nastaveny podmínky pro rekvalifikaci, každopádně u zaměstnavatele platí 2-měsíční výpovědní lhůta, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem jinak.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám takový problém nevím jestli se již na toto někdo ptal nebo ne ale řeším teď momentálně to že mě zaměstavatel nechce podepsat výpověď dohodou a trvá na výpovědi s 2 měsíční lhůtou jenže mám k datu které jsem uvedl ve výpovědi nastoupit k jinému zaměstnavateli. Bude problém když prostě nenastoupím do starého zaměstnání a do nového jo ? může si mě nový zaměstnavatel přihlásit na sociální a podobně ? Jelikož ve staré práci nechci strávit už o den navíc než je den v mé výpovědi děkuji za odpověď
Prexik
Dobrý den, Váš dosavadní zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době, na ukončení pracovního poměru (PP) dohodou nemusí přistoupit. Pokud nebudete docházet k původnímu zaměstnavateli a nastoupíte do nového zaměstnání, může s Vámi dosavadní zaměstnavatel ukončit PP okamžitým zrušením pracovního poměru pro porušení pracovní kázně. Zvažte tedy, zda lepší alternativou by nebylo odsunout nástup k novému zaměstnavateli.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

Chci se zeptat: dostala jsem výpověď z důvodu nadbytečnosti ke dni 30.6.2016+nárok na odstupné ve výši 2. Měsíců od 6.6.2016 jsme na neschopence do 30.8.2016 odstupné mi bylo už vyplaceno.
Od 1.9.2016 budu evidována na úřadu práce kdy mám nárok na podporu nezaměstnanosti mám odpracováno 2 roky??

Děkuji moc za odpověď
Tereza
Dobrý den, podporu dostanete až vyčerpáte 2-měsíční odstupné, tj. pokud jste ukončila PP k 31.8.2016, na úřadu práce jste evidována od 1.9.2016, dostala jsem 2-měsíční odstupné, dostanete podporu v nezaměstnanosti od 1.11.2016.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mám smlouvu na dobu neurčitou. Od odborn.lékaře mám doporučení na převedení jiné pro mne vyhovující práci.Můj zaměstnavatel pro mne ale nic nemá. Dozvěděla jsem se,že pokud to není prac.úraz nebo nemoc z povolání tak na odstupné nemám nárok. Měla bych jen údajně nárok na nahradu mzdy,ale zaměstnavatel mi řekl, že bych takto musela byt v práci a on že mi přiděli jen nějakou nespecifickou práci. A že to tedy není pro mne vuhovujíci, protože této práce je málo a já bych tak neměla co dělat. Jiná možnost odchodu ze zaměstnání pro mne prý není. JEN tedy podepsat DOHODU a že je to tedy ze zdravotních důvodů. Opravdu není jiná možnost než jen jak uvádí můj zaměstnavatel? Děkuji Vlasta
Vlasta
Dobrý den, Váš zaměstnavatel by Vás měl poslat k lékaři, který pro něj poskytuje pracovnělékařské služby. Jestliže lékař závodní preventivní péče dojde na základě posouzení zdravotního stavu zaměstnance k názoru, že nedoporučuje, aby zaměstnanec nadále vykonával svou stávající práci na dosavadním pracovišti, neboť pro něj není vhodná, pak platí, že zaměstnanec může zaměstnavatele požádat o převedení na jinou práci nebo pracoviště. Zaměstnavateli pak zákoník práce v ustanovení § 45 ukládá povinnost zaměstnance na jinou práci převést, jakmile mu to dovolí jeho provozní možnosti. Než ovšem k tomuto převedení dojde, musí zaměstnanec nadále vykonávat svou práci.

Na základě popsaného doporučujícího lékařského posudku nemůže dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď právě proto, že se jedná o "pouhé" doporučení, jímž zaměstnanci nebylo výslovně zakázáno práci dále vykonávat.Mnohem vážnější právní následky způsobí lékařské posouzení, z něhož vyplyne, že zaměstnanec nesmí nadále vykonávat svou práci nebo dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu práce. V těchto případech se totiž už nejedená o doporučení, nýbrž o výslovné a kategorické určení, že zaměstnanec již dosavadní práci ze zdravotních důvodů vykonávat nesmí nebo nemůže.

V takovémto případě má zaměstnavatel v prvé řadě povinnost převést zaměstnance na jinou práci [srov. § 41 odst. 1 písm. a) a b) zákoníku práce]. Upozorňujeme na to, že převedení na jinou práci je v tomto případě jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele, k jehož učinění není nezbytný souhlas zaměstnance. Zaměstnavatel je nicméně povinen při tomto převedení na jinou práci přihlížet k tomu, aby byla pro zaměstnance nová práce vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a pokud možno i jeho kvalifikaci.

Pokud by nicméně ztráta zdravotní způsobilosti zaměstnance nebyla zapříčiněna pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, může zaměstnavatel přistoupit k výpovědi na základě důvodu uvedeného v § 52 písm. e) zákoníku práce. V souvislosti s uvedenou výpovědí pak zaměstnanci právo na odstupné nevznikne.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
dobry den,manžel ma smlouvu na dobu neurčitou,firma skončila ale nebyla mu vyplacena mzda za měsíc červen a červenec.A také nedostal žadné doklady jako započtový list,potvrzeni o vydělku a aní výpověd.Jak máme postupovat.děkuji
monika
Dobrý den, obraťte se, prosím, na příslušnou krajskou pobočku úřadu práce, která může vyplatit dlužnou mzdu, a to pouze v případě, že zaměstnavatel je v platební neschopnosti. Pracovníci úřadu práce Vám určitě budou nápomocni při řešení této svízelné situace. Na tento dotaz se můžete zeptat i v bezplatné právní poradně Jobdnes, https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a marodím víc jak půl roku. Může mi v době neschopenky dat zaměstnavatel výpověd? popř. jakou a co to pro mne v době neschopenky takto znamená? Děkuji
Vlasta
Dobrý den,
nemusíte se obávat, v tomto případě se na Vás vztahuje zákaz výpovědi podle § 53 kdy se zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 6.8 jsem ukončil dohodou pracovní poměr. Do nové práce nastupuji 1.9. Musím se mezitím přihlásit na ÚP, nebo mi do konce měsíce běží pojištění od minulého zaměstnavatele ? Děkuji za odpověd.
Robert
Doporučuji Vám nahlásit se ode dne následujícího po ukončení pracovního poměru na úřad práce. V opačném případě by se Vám doba mezi 7.8.-31.8. nepočítala do odpracované doby a navíc byste si nemusel i uhradit zdravotní pojištění.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na neurčito a chci odejít, když půjdu na pracovní úřad mám nárok na podporu?
Lucie
Máte, pokud ale ukončíte pracovní poměr z vlastní vůle, bude Vám podpora částečně krácena.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat když mi chybí 4dny do odpracovaných 12mesicu jestli by me mohl zaměstnat taťka ve firmě na týden? Předem dekuji za odpověď
Daniel
Jestli Vás zaměstná a bude za Vás odvádět zdravotní a sociální pojištění, tak může.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, jsem první mesic na dotacích EU pro studenty a tato prace mi nevyhovuje. Mam jinou nabídku prace do které bych chtela nastoupit. Chtela jsem se zeptat, jak to teď mam resit ? Normálně mam s novou smlouvou prijit na UP a zrušit dotace EU? Děkuji za odpověď
Zaneta
S tímto dotazem se, prosím, obraťte na úřad práce.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná na dotace od ÚP. Kdybych chtěla dát výpověď já, ze strany zaměstnance hrozí mi nějaký postih v průběhu trvání dotací?
Anička
S tímto dotazem se, prosím, obraťte na úřad práce.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.8.2016. Našla jsem si jinou práci a s mým zaměstnavatelem jsem se dohodla, že ukončíme poměr k 14.8.2016, abych 15. mohla nastoupit do nové práce. Jde o to, že mám 4 dny nevyčerpané dovolené a zaměstnavatel mi oznámil, že pokud dávám výpověď k polovině měsíce tak mi propadají dva dny dovolené, tudíž mi zbydou jen 2 dny které si musím vybrat. Myslíte že zaměstnavatel postupuje správně? Děkuji ! Iveta
ISHINA
Dobrý den, váš zaměstnavatel má pravdu. Podle zákoníku práce činí poměrná část dovolené za každý CELÝ kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Tzn., že pokud neopracujete celý srpen, počítá se váš nárok na dovolenou pouze za období od ledna do července 2016. Tím pádem příjdete o 2 dny dovolené.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dnes jsem dostala výpověd dohodou k dnešnímu dni, na výpovědi není uveden důvod výpovědi, jen, že se na ní obě strany dohodly, není tam ani nic o odstupném. Dostala jsem také zápočtový list, ve kterém je uvedeno přesně...odstupné nebude vyplaceno. Znamená to tedy, že mi nemusí vyplácet odstupné? Výpověď dohodou jsem podepsala, zápočtový list podepsal můj přítel, když mu ho pro mě dali, já osobně ne. Moc Vám děkuji za odpověď či radu. Lucie
Lucie
Dobrý den, výpověď dohodou neexistuje. Pokud jste uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru, není tam uveden důvod, odstupné ani případná odměna, nebude Vám vyplaceno nic. Tyto náležitosti jste měla jste měla dojednávat se zaměstnavatelem PŘED podpisem dohody, nyní s tím už nic nenaděláte.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, momentálně jsem ve zkušební době a plánuji odejít a přestoupit do jiné práce. Vím ,že nemusím podávat důvod odchodu ale měl bych to mít písmeně potvrzené z jejich strany... do kolika dnů se musím nahlásit na pracák po ukončení pracovní smlouvy ? když do nové práce mám nastoupit 5 dnů po ukončení té stávající nebo si to mám zařídit tak aby se to maximálně krylo ? co mám vyžadovat po stávajícím zaměstnavateli za dokumenty při odchodu z práce ? jsem čerstvým absolventem VŠ a zkušenosti z touto problematikou nemám -Děkuji za radu. Rudolf
Rudolf
Dobrý den, rozvázání PP musí být mít písemnou formu. Nejlepší je, aby oba PP na sebe navazovaly. Při ukončení pracovního poměru byste měl dostat zápočtový list a po zkalkulování mzdy za poslední odpracovaný měsíc i potvrzení o výši příjmu za rok 2016.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

jsem ve zkušební době a chtěla jsem se zeptat, zda můžu například přijít v pondělí 8.8.2016 do práce a na konci směny předat zaměstnavateli písemné zrušení pracovního poměru ve zkušební době, k datu 8.8.2016? Nebo je u zrušení pracovního poměru ve zkušební době nějaká lhůta pro ústní oznámení zaměstnavateli?

Předem děkuji za odpověď.
Jarka
Dobrý den, 8.8. již bylo, ale ve zkušební době nemusíte dodržet žádnou lhůtu, jen dopracovat den, který je Vaším posledním pracovním dnem, tj. datum ke kterému rozvazujete pracovní poměr.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,
chtela bych se zeptat. Ve firme pracuji 2 roky na dobu neurcitou, chci podat vypoved a ihned nastoupit v jine firme(z duvodu prestehovani se). Vim, ze zameatnavatel bude pozadovat 2mesicni vypovedni lhutu. Ja nesouhlasim a tudiz mi zamestnavatel da za ty 2 mesice za A. Ja uz, ale pracuji v jine firme kde jsem se predem domluvila, ze jim ty Acka nevadi. Muze po mne bivaly zamestnavatel pozadovat penezni nebo jakoukoli nahradu? Da se to opravdu takhle obejit?
Bauerová Eliška
Dobrý den, ukončení pracovního poměru způsobem, který popisujete vám doporučit nemůžu. Je spojen s několika riziky: 1) pokud způsobíte bývalému zaměstnavateli svou nepřítomností na pracovišti škodu, např. tím, že nedokončí včas zakázku, nevyrobí objednané zboží, může po vás škodu vymáhat; 2) jestliže nebudete chodit práce, zaměstnavatel vám bude neodpracované dny vykazovat jako absence; pracovní poměr skončí okamžitým zrušením pracovního poměru a tato skutečnost je projeví i na zápočtovém listu; jestliže vám další zaměstnání nevyjde podle představ, skončíte a půjdete se evidovat na ÚP, můžete předkládat i zápočtový list od bývalého zaměstnavatele - pak nemusíte dostat podporu.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mé partnerce končí po 6 měsících pracovní smlouva a chce z práce odejít a ukončit tak činnost v podniku. Má však obavy, aby ji zaměstnavatel propustil. Má snad podnik právo neukončit s ní prac.poměr například argumentem, "nejsou lidi" (což ji už bylo řečeno) i když partnerka novou smlouvu v žádném případě neobnoví ? Velmi děkuji, PS - otázka upravena poradcem
Pavel
Nemá, Vaše partnerka ať zaměstnavateli oznámí, že nemá zájem o prodloužení smlouvy a pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 31.7. jsem rozvázala pracovní poměr, ale nestihla jsem se přihlásit na pracovní úřad do tří pracovních dní, byla jsem mimo cr. Je šance že mě na pracovním úřadu dají do evidence abych mohla pobírat podporu v nezaměstnanosti? Díky
Tkrcalova
Na úřad práce se můžete přihlásit kdykoli, není to povinnost a nemusíte se ani na něm hlásit následující den po ukončení zaměstnání. Je jen potřeba počítat s tím, že se Vám tato doba, kdy nejste vedena na ÚP, nezapočítává do odpracované doby pro nárok na důchod.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dostat výpověď pro nadbytečnost po odpracováni 41 let, do důchodu mi zbývají necelé 3 rok do května 2019. Jak mám postupovat pokud nechci být
krácena nějak výrazně na důchodu. Děkuji
Bronka
Zaregistrujte se určitě na úřadu práce a poraďte se i na Správě sociálního zabezpečení, jak výrazně Vám tato doba sníží výši důchodu a příp. kdy nejdříve byste mohla o důchod zažádat.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr dohodou půl roku před nástupem do důchodu. Přihlásila jsem se na úřad práce, ale už nemám zájem o žádné zaměstnání, starám se o invalidního otce, je mu 86 let. Jak mám postupovat, když mi budou nabízet práci? Děkuji, Hana
Hana
Dobrý den,
zkuste se informovat na správě sociálního zabezpečení, zda by pro Vás nebylo nejvýhodnější pečovat celodenně o otce. Měl by Vám náležet i příspěvek na péči a zdravotní pojištění by za Vás platil stát. Co se týká úřadu práce, bohužel v podmínkách registrace je, že budete součinná při hledání zaměstnání, není tedy možné odmítat nabídky práce. Úřad práce by Vás mohl vyřadit z evidence. Další z možností je odchod do předčasného důchodu.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jsem zaměstnaná na HPP od 1.10.2015 nyní to vypadá, že mi zaměstnavatel chce dát výpověď ke dni 3.8.2016 budu ještě dva měsíce ve výpovědní lhůtě. Bude se mi to počítat jako odpracovaný rok a budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Petra
Dobrý den,
pokud Vám dá zaměstnavatel výpověd, musí dodržet výpovědní lhůtu stanovenou zákoníkem práce - 2 měsíce. Ta Vám začně běžet měsíce následujícího, tzn. od září. Zaměstnaná tedy budete do konce října a v tom případě splníte podmínku odpracovaných 12 měsíců.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Chci podat po 4 měsících v práci výpověď. Zajímalo by mě, jak je to s dovolenou?Vím, že mně ji může zaměstnavatel zrušit a proplatit, ale jak je to v případě, že mám již v zahraničí zabookované ubytování a letenky? Navíc dovolená byla nahlášena. Děkuji za odpověď.
Alena
Dobrý den,
pokud by Vám zaměstnavatel chtěl zrušit předem nahlášenou a schválenou dovolenou, bylo by jeho povinnosti (podle §217, odst. 3 zákoníku práce) uhradit Vám veškeré prokazatelné náklady, které jste již na dovolenou vynaložila. Zákoník práce nevymezuje důvody, pro které Vás může z dovolené odvolat, mělo by se ale jednat jen o závažné provozní problémy.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
dostala jsem výpověď pro nadbytečnost a můj pracovní poměr končí 31. 7. a mám nárok na 3 měsíce odstupného. Jaké varianty nastanou pro výplatu nemocenské, pokud vznikne pracovní neschopnost ještě v červenci (tedy za trvání pracovního poměru) nebo v ochranné době 7 dní po skončení zaměstnání?
Děkuji
Iva
Iva Šímová
Dobrý den,

vzhledem k tomu, že dnes je již 27.7.  lze tedy předpokládat, že půjdete k lékaři nejdříve zítra tedy 28.7. pokud tedy nastane varianta číslo 1. a Vy bude v PN od 28.7. zaměstnavatel Vám za první tři pracovní dny (resp. dva PD  28.7.-29.7.) žádnou náhradu neposkytne, Zaměstnavatel postupuje při výplatě náhrady za prvních 14 kalendářní dnů PN takto – platí pouze pracovní dny – 10 pracovních dnů, z toho první tři pracovní dny neplatí vůbec.Náhradu za PN zaměstnavatel ukončí v den skončení pracovního poměru. PN pokračuje i v době, kdy už zaměstnanec není  zaměstnancem firmy, zaměstnavatel vystaví Přílohu k žádosti o dávku.  Tuto Přílohu spolu s dílem číslem IV. PN a lístkem POTVRZENÍ o trvání dočasné PN k … odešlete na příslušnou správu sociálního zabezpečení. Dny, od kdy již zaměstnanec není zaměstnancem firmy, do 14. dne PN  nebude platit nikdo.

Správa sociálního zabezpečení započne s výplatou nemocenských dávek od 15. dne pracovní neschopnosti a dávku poskytuje za kalendářní dny.

Obdobně se bude postupovat i ve variantě číslo 2. Pracovní neschopnost započne po skončení pracovního poměru – zaměstnavatel nebude platit nic a SSZ započne s výplatou dávky od 15. dne PN.


červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den nastoupila jsem do prace 1.7.2016.a az do vcerejska sem pracovala.vcera se my stal uraz ktery sem nenahlasila a nilomu nic nerekla az dnes rano.na chirurgiji my dali neschopenku.Az do 8.8.2016.Muzu odejit z prace hned po neschopence a zaplati mi to?dekuji
Tereza
Dobrý den,
úraz, který se Vám stal v práci musíte zaměstnavateli nahlásit pro případ trvalých následků. Zaměstnavatel Vám nemocenské dávky vyplatí, výplata začne až 4. dnem nemoci. Od 4 - 14. dne hradí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne přechází vyplata nemocenské na správu sociálního zabezpečení. Pokud jste ve zkušební době, můžete pracovní poměr ukončit ze dne na den, klidně tedy v den ukončení pracovní neschopnosti.

červenec 2016