Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je možné se se registrovat na úřadu práce den před výpovědí?
Smlouva mi končí koncem června a budu v té době na dovolené.
Děkuji
karla
Dobrý den, evidence na úřadu práce je vaše právo nikoliv povinnost. Na úřadu práce je třeba se registrovat do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání. Jen tak vám bude doba evidence navazovat na ukončený pracovní poměr. Můžete se evidovat i později, ale doba evidence na ÚP na pracovní poměr bezprostředně nenaváže (až se budou posuzovat "roky odpracované" pro účely důchodu, bude vám tato doba chybět). Úřadu práce budete předkládat dokumenty, které vám zaměstnavatel vystaví až poslední den trvání pracovního poměru (potvrzení o zaměstnání a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti).

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěl bych se zeptat, můj bývalý zaměstnavatel mi za jeden den dovolené strhávál 1,5 dne dovolené je to možné. Pracovnípoměr jsem měl na dobu určitou a rovnoměrný pracovný poměr 40 hodin týdne.
Lukáš
Dobrý den, za každý den vaší dovolené vám měl zaměstnavatel odčítat pouze jeden den, odčítání 1,5 dne je v rozporu se zákoníkem práce.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
měla jsem smlouvu na dobu určitou a to do 30.6.2017, zaměstnavatel mi dal novou -zaměstnavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou na 3 roky. dnes je 4.7.2017 já stále chodím do práce s vědomím zaměstnavatele ale rozhodla jsem se skončit tu novou smlouvu jsem ještě stále nepodepsala mohu tedy skončit kdykoliv když jsem jí já nepodepsala ale mám jí u sebe ? Děkuji
anonymní
Dobrý den, jestliže jste na základě pracovní smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou do 30.6., pracovala i v červenci a zaměstnavatel vám přiděloval práci, změnila se doba trvání této pracovní smlouvy automaticky na dobu neurčitou. Dodatek k této pracovní smlouvě (na dobu určitou tří let), který vám předložil zaměstnavatel, už nepodepisujte. Se zaměstnavatelem se musíte na ukončení pracovního poměru dohodnout nebo mu předat výpověď.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,

Moze zamestnanec pracovat v novej firme, ak mu este neskoncila dohoda o skonceni pracovneho pomeru? Trebars do novej firmy by nastupil 1.8. ale dohoda o skonceni pracovneho pomeru trva do 31.8.2017.
Ake to moze mat nasledky?

Dakujem za radu

Gabriela
Dobrý den, ano, můžete mít vedle sebe souběžně několik pracovních poměrů. Tzn., že můžete za trvání pracovního poměru uzavřít pracovní smlouvu o vzniku dalšího pracovního poměru.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Jsem zamestnancem firmy, kterou koupil cizinec, ze Slovenska. Vsichni jsou propusteni, zbyvame pouze my dva s kolegou. Byvaly majitel vsechny propustil a nasekal vszude jen dluhy. Novy majitel neplati mzdu, ani nekomunikuje, nema ani svou ucetni, prostě koupil firmu zadluzenou az na půdu. Takze není komu podat vypoved, odstupné asi nedostanu. Zapoctovy list take ne. A co pojištění, to budu doplacet take sam? Uz je to dva mesice. Na pracak nemuzu....pracuju....za praci mzdu nedostanu a pojistne taky neplati....co s tím? Jak skoncit, jak ziskat zapoctovy list? Hruza.
Pavel
Dobrý den, máte tyto možnosti
- okamžitě zrušte pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy do 15 dnů po uplynutí výplatního termínu, máte nárok na zaplacení mzdy a odstupné ve výši dvou průměrných výdělků, okamžité zrušení pracovního poměru zašlete zaměstnavateli písemně (doporučeně na dodejku)
- vymáhejte dlužnou částku, vyzvěte zaměstnavatele ještě jednou písemně (doporučeně na dodejku), aby zaplatil dlužnou částku; když vám nezaplatí, obraťte se nejlépe s pomocí advokáta žalobou na soud
- obraťte se na úřad práce; nahlaste jim, že vám zaměstnavatel neplatí mzdu; jestliže je zaměstnavatel v insolvenci, můžete žádat úřad práce, aby vám vyplatil dlužnou mzdu za zaměstnavatele (za tři měsíce)

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den...

Behem dlouhodobe nemoci cca 1,5 roku ( uraz ), me prisla postou zprava z prace a oznameni, ze jsem porusil pracovni kazen -nedostavil jsem se 20 smen do prace- , at se dostavim podepsat papiry s 55 paragrafem. Doktor i sestra tvrdi, ze odesilay dopis o ukonceni ( nemaji zadne zaznami ci kopie o odeslani ) osobne mi nic nedoslo, jak mohu postupovat k vyreseni situace? Dekuji
anonimo
Dobrý den, jestliže se domníváte, že pracovní poměr byl zaměstnavatelem rozvázán neplatně, a trváte na tom, aby vás zaměstnavatel nadále zaměstnával, je třeba abyste:
- písemně oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na dalším zaměstnávání,
- obrátil se s žalobou na soud nejpozději do 2 měsíců ode dne , kdy měl váš pracovní poměr podle zaměstnavatele skončit.
Jestliže soud rozhodne, že rozvázání pracovního poměru bylo neplatné, má to tyto důsledky:
- pracovní poměr trvá i nadále,
- zaměstnavatel je povinen poskytnout vám náhradu mzdy ode dne , kdy jste mu písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání, a to až do doby, kdy vám umožní dále pracovat nebo kdy dojde k platnému rozvázání pracovního poměru.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, kdybych byla donucena, odejít ze zaměstnání z důvodu mobbingu. Mobbing vznikal velice nenápadně, kdy má kolegyně mi začala podávat neúplné informace, či mylné. Pomlouvá a zesměšňuje mě u ostatních kolegyň. Šéf si s tím neví moc rady, ráda bych se ozvala a podala nějakou stížnost k řediteli. Když podám tu stížnost, když budu mít svědectví osoby, která na této pozici a s tou samou kolegyní pracovala přede mnou a z též samého důvodu toto zaměstnání opustila. Myslíte, že mám šanci ze zaměstnání odejít s odstupným? Předem moc děkuji.
Alena
Dobrý den, za mobbing na pracovišti je vždy zodpovědný zaměstnavatel. Zákoník práce zakazuje na pracovišti jakoukoliv diskriminaci, obtěžování a pronásledování. Povinností zaměstnavatele je vytvářet dobré pracovní prostředí. Požadujte po svém šéfovi, aby situaci řešil. 
Mobbing je důvodem, pro který může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr s kolegyní, která se ho dopouští. Jestliže se však rozhodnete vy, jako oběť mobbingu, pracovní poměr ukončit výpovědí, nemá zaměstnavatel povinnost vyplácet vám odstupné. Ale může se s vámi dohodnout na rozvázání pracovního poměru dohodou a na určité finanční kompenzaci. Je však nutno říct, že mobbing se prokazuje velice těžko.


červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím v poslední den zaměstnání být v práci po celou pracovní dobu, tj. 8 hodin, nebo nemusím. Děkuji.
Mirka
Dobrý den, váš poslední den v zaměstnání je normální pracovní den. Takže ano, i poslední pracovní den musíte být v zaměstnání 8 h. 

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den když marodim v dvouměsíční výpovědní lhůtě zůstává ta doba dvou měsíců nebo se to o tu dobu marození prodlouzi?
Katka
Dobrý den, je rozdíl v tom, jestli jste výpověď dala zaměstnavateli vy nebo jestli vám byla dána výpověď zaměstnavatelem.
Výpověď dal zaměstnanec: výpovědní doba se o dobu trvání nemoci neprodlužuje
Výpověď dal zaměstnavatel: pokud zaměstnanec po předání výpovědi onemocněl a nemoc by měla skončit až po uplynutí výpovědní doby, pak se výpovědní lhůta zastaví. Pracovní poměr pak skončí uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení nemoci. Jestliže zaměstnanec nemá zájem na prodloužení výpovědní doby o nemoc, musí to zaměstnavateli písemně sdělit. 

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň, chcela by som sa informovat,žijem s celou rodinou a pracujem v CZ 15 rokov.Máme tu prechodný pobyt.Momentálne som na rizikovom tehotenstve od 18.4.2017.Stále som zamestnaná, ale zmluvu mám na dobu určitú do 31.12.2017.Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel.Chcela som sa preto opýtať, akoby to bolo, ak by ma starý zamestnávatel prepustil a nový so mnou zmluvu nepodpísal...Mala by som ďalej nárok na nemocenskú,alebo by som musela nemocenskú ukončiť,čo nechcem,pretože vzhladom na zdravotné problémy by som ukončenie musela podpísať na vlastnú zodpovednosť.Mám nárok ako cudzinka s prechodným pobytom na nemocenské dávky aj po ukončení prac.pomeru?A može ma zamestnávatel prepustiť za hore uvedených podmienok aj keď som na PN....Ďakujem za odpoveď
Renča 05.12.2017
Dobrý den, úplně nerozumím větě "Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel. Znám pouze tyto možnosti: 1) zaměstnavatel se ruší, 2) přemisťuje se (s ohledem na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě), 3) dochází k přechodu činností, úkolů zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli. K bodu 1) zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí s 2-měsíční výpovědní lhůtou i v době těhotenství, vyplatí odstupné ve výši podle zákoníku práce. K bodu 2)   zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr výpovědí v době těhotenství. K bodu 3) na nového zaměstnavatele přecházejí práva a povinnosti z existujících pracovně právních vztahů. Tzn., že již uzavřené pracovní smlouvy budou trvat beze změny i dál. 
Píšete, že máte pracovní smlouvu uzavřenou do 31.12.2017, tedy na dobu určitou. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne jeho prodloužení, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byl sjednán. To vám zaměstnavatel pravděpodobně oznámí písemně. Jestliže budete k 31.12. stále v dočasné pracovní neschopnosti, vztahuje se vás tzv. ochranná lhůta a všechny skutečnosti týkající se PN budete i nadále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele. Na nemocenské dávky máte nárok i po skončení pracovního poměru, pracovala jste na území ČR a zde i odváděla ze mzdy sociální pojištění.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Da sa dať výpoveď na základe mobinngu zamestnatelovi bez vypovednej lehoty?
Pavol
Dobrý den, bohužel ne. S výpovědí je vždy spojena 2-měsíční výpovědní lhůta. Snažte se ukončit pracovní poměr dohodou.  

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, jsem ve zkusebni dobe, ktera mi konci 31.5.Chci se zeptat, jestlize podam dvou mesicni vypoved k 1.6. kdy mi bude koncit vypovedni lhuta. Predem dekuji za odpoved.
Kamila
Dobrý den, zrušte pracovní poměr ve zkušební době .......k 31.5.2017. To je nejjednodušší varianta. Další varianta je výpověď: pokud 31.5.2017 předáte zaměstnavateli výpověď, pracovní poměr skončí 31.7.2017. 

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. V současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi, která mi končí v 6.10 2017. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na výpovědi s tím, že mi poběží dvouměsíční výpovědní doba, během které nebudu chodit do práce, ale budu normálně placená jako kdybych v práci byla, a poté dostanu odstupné. Zajímá mě, když bych od 1.9. 2017 nastoupila do jiného zaměstnání, zdali by stále platila ta výpovědní lhůta a s tím spojené finance děkuji Vacková
vacková
Dobrý den, k novému zaměstnavateli můžete klidně nastoupit, výpovědní doba Vám u předchozího zaměstnavatele doběhne tak, jak bylo sjednáno.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den mam pracovni smlouvu na dobu neurcitou. Chtela bych skoncit,ale se zamestnavatelem neni rec. Takze dohoda neni mozna. Je nejaka sance nejak ukoncit pr.pomer tj. K 31.5...
Mam novou nabidku od 1.6.
Je nejaka moznost ukonceni pr. Poměru
Co napr. Neomluvena absence
Děkuji
Jana
Dobrý den, jedinou zákonnou možností ukončení PP k 31.5.2017 je dohoda se zaměstnavatelem.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2017 Pracovní smlouvu nebudu chtít prodloužit. Zajímá mě jak dopředu musím o této skutečnosti informovat zaměstnavatele. Dále mě zajímá do jakého data se musím nahlásit na úřad práce když následující dny v červenci jsou státní svátky? Děkuji za odpověď.
Ivana
Dobrý den, v zákoníku práce není žádná taková lhůta uvedena. Je ale slušnost informovat svého nadřízeného (a platí to i opačně) v dostatečném časovém předstihu. Kdybyste tak ale zavčas neučinila a ohlásila to až v okamžiku předložení prodloužení pracovní smlouvy, nehrozí Vám žádný postih.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem ve výpovědní lhůtě z odstupným po skončení pracovního.poměru budu muset jít na UP.Zároveň pobírám rentu z bývalého zaměstnání.Otázka zní zda si můžu na UP přivydělat,když budu mít odstupné a zároveň rentu?Děkuji P
Pavel
Dobrý den, obraťte se, prosím, na pracovníky úřadu práce.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prac. smlouvu na dobu určitou, která mi končí 15.5.2017, nejspíše mi smlouvu prodlouží, ale ráda bych ze zaměstnání odešla až mi smlouva skončí. Když se nahlásím na ÚP, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budu mít nárok? Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, pokud ukončíte zaměstnání uplynutím sjednané doby, první dva měsíce dosahuje podpora v nezaměstnanosti 65% průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce 50%. Následně 45% předchozího výdělku.


květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla jsem se zeptat podala jsem výpověd v práci do které jsem chodila pondělí až pátek a ted chce zaměstnavatel abych chodila i o víkendu do práce ale mám malou holku a nemůžu chodit o víkendu do práce 4 roky se nechodilo o víkendu do práce
může to po mne chtít? a co když nepůjdu? Děkuji
renda
Dobrý den, záleží na tom, jak máte uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že týdenní pracovní úvazek je 40 hodin týdně a pracovní doba je rovnoměrně rozdělena, má se za to, že klasický pracovní týdne je Po-Pá. Pokud by zaměstnavatel chtěl, abyste chodila do zaměstnání o víkendu, měl by pak uzavřít s Vámi dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, se zaměstnavatelem jsme se ústně dohodli, že do konce dubna odejdu se zaměstnání a nastoupím v nové práci, ale v současné době s tím nesouhlasí a řekl mi, že mám podat výpověď a vše popírá. Ale v tom případě přijdu o možnost nastoupit do nové práce. Jak mám v tomto případě postupovat? Co mi hrozí, když bych v květnu nastoupila do práce nové? Zákoník práce počítá i s ústní dohodou o rozvázání prac. poměru a je tam přímo uvedeno, že nemá právo uplatňovat náhradu škody. Chápu dobře, že by mi sankce nehrozila. Ale bohužel nemám přímého svědka a ani on. Co když mi poté pošle dopis, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí, jak mám postupovat poté? Mockrát děkuji za odpověď.
Martina
Dobrý den, tak předně, ukončení pracovního poměru musí být vždy vyhotoveno písemně a prokazatelně doručeno druhé ze smluvních stran, tzn. že pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení PP dohodou pouze ústně, je toto rozvázání neplatné, tj. budete muset se s ním domluvit na jiném datu ukončení nebo podat výpověď z pracovního poměru. Pokud přestanete chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP, které by mohlo mít příp. další dopad např. pokud byste se chtěla jít registrovat na úřad práce. Tento způsob jednání tedy nelze doporučit. Opravdu jediná možnost, jak odejít ze zaměstnání dříve, je domluvit se s dosavadním zaměstnavatelem.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí v roce 2018. Chci dát výpověď a v pracovní smlouvě se píše toto: Pracovní poměr zaměstnance může být rozvázán jen způsoby uvedenými v zákoníku práce a z důvodů a ve lhůtách tam stanovených? Co to znamená? Musím tedy dávat výpověd s 2 měsíční výpovědní lhůtou, nebo je možná dohoda, nebo ukončení ihned? Děkuji Karolína
Karolína
Dobrý den, buď podáte výpověď z pracovního poměru a Váš pracovní poměr skončí uplynutím zákonné 2-měsíční výpovědní doby (nezapomeňte, že výpovědní doba začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po podání výpovědi) nebo se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení PP k určitému datu.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pokud chci ukoncit pracovni pomer po zkusebni dobe to znamena na zacatku prazdnin delam ve skolni jidelne v kuchyni a chtela bych ukoncit pracovni pomer dohodou mam narok na uradu prace na podporu v nezamestnanosti?pracovni pomer bych chtela ukoncit 30.6. 2017 Dekuji za radu
Lucka
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, musíte podat zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít, pokud splníte podmínky pro její přiznání. Více informací Vám poskytnou pracovníci úřadu práce po předložení dokladů o odpracované době.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,podal jsem výpověď,běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta,která končí 30.4.2017. Mám nárok na nějaký den volna (ať už placeného nebo neplaceného) na vyřízení přestupu do nového zaměstnání? Děkuji předem za odpověď.
Vít
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, když ukončím evidenci na úřadu práce na vlastní žádost po jaké době se mohu zase přihlásit? Děkuji moc za odpověď
Ivet
Dobrý den, nahlásit na úřad práce se budeme moci, otázkou ale je, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Aby Vám byla opětovně přiznána podpora v nezaměstnanosti, musíte splnit určité podmínky.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prosbičku - budu podávat výpověď ze zaměstnání s výpovědní lhůtou do 30/6/2017 - do nového zaměstnání nastupuju až 1/8/2017 - je možné se na ten měsíc nahlásit na ÚP, případně jim tam rovnou předložit smlouvu o nástupu do nové práce 1/8/2017? Děkuji moc za odpověď
Veronika
Veru
Dobrý den, na úřad práce se určitě můžete nahlásit.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám dotaz k 30.4.2017 mi končí zkušební doba .... Ale práce kterou vykonávam nyní mi nevyhovuje z důvodu dojíždění a rád bych odešel . Poslední šichty v tomto měsíci mám 27 a 28. Ranní chci se zeptat pokud bych hned 2.5.2017 nastoupil jinde . A podepsal smlouvu je možné přinést písemne výpověď pro nynějšího zaměstnavatele už na toho 27.4.2017 a nastoupit do nové až 2.5.2017 nebo se mezi tím musím hlásit na pracovní úřad. Rád bych to věděl protože si potřebuju přestěhovat věci z bytu atd. A rád bych to stihl před nástupem do nové práce. Díky za odpoved
Kroupa
Dobrý den, nejlepší by bylo ukončit pracovní poměr k poslednímu dni zkušební doby.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracovala jsem v zaměstnání 1 rok a 107 dnů, kde jsem měla plat 20 tisíc hrubého, poté jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mám ve smlouvě nástupní plat 26 tisíc ale po týdnu zkušební doby ( odpracováno 45h) jsem se rozhodla odejít. Chtěla bych se zeptat z čeho mi tedy bude UP vypočítávat podporu v nezaměstnanosti?
Veronika
Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti by Vám měla být vypočítána dle pravděpodobného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Mám dotaz dne 10.4.2017 jsem podepsala se zamětnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.4.2017, v případě nástupu na PN by se mi tato dohodnutá doba nějak oddálila?Děkuji
Martina
Dobrý den, pracovní poměr skončí datem, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodla.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám možnost před ukončením prac.pomeru duben 2017 vyčerpat 11 dní dovolené,nebo nechat proplatit.Co je finačne výhodnější? Děkuji za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Bára Janoušková
Dobrý den, samozřejmě je pro Vás finančně výhodnější nechat si dovolenou proplatit, proto většina zaměstnavatelů požaduje po odcházejícím zaměstnanci, aby si zbývající dovolenou vyčerpal alespoň zčásti.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem svému zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru. Po mém uhánění se mi majitelka firmy ozvala s tím,že moje dohoda je neplatná,protože v ní chybí datum navrhovaného ukončení.Je to tedy moje vina,že jsem do dohody napsala,že na datu se obě strany dohodnou,ale chci se zeptat,jestli i takhle formulovaná dohoda nepřechází ve výpovědní lhůtu,kterou mám 3 měsíce?Nebo jestli musím podat novou výpověď.Zaměstnavatel mi od ledna strhnul osobní ohodnocení a nedává mi již ani stravenky.Nemám,ale pocit,že mé pracovní nasazení se nějak změnilo.Má zaměstnavatel právo nevydávat stravenky,když ještě nejsem ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Sára
Sára
Dobrý den, pokud chcete ukončit PP dohodou, musíte v dohodě, kterou předkládáte zaměstnavateli uvést navrhované datum, ke kterému byste chtěla odejít. Na ukončení pracovního poměru dohodou buď zaměstnavatel přistoupí či nikoli. Vždy je třeba hlídat si konec měsíce, aby zaměstnanec příp. stihl dát výpověď z pracovního poměru, která je 2-měsíční a začíná běžet od 1 dne měsíce následujícího.
Co se týče stravenek, jedná se o benefit zaměstnavatele, který ale není nárokový, tzn. zaměstnavatel si sám určí, za jakých podmínek je bude zaměstnancům poskytovat.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.3. 2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Mám dotaz na výši nároku na dovolenou, přičemž do 12.3.2017 jsem pracovala ve směnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (37,5 hod./týd., směny 12 hod.,11,5 hod., 5,5 hod., 12 hod.) a od 13.3.2017 jsem byla po dohodě převedena do jednosměnného režimu (40 hod./týd., po-pá 8 hod.). Z dovolené jsem do února 2017 vyčerpala 4,5 dne.
Celkem jsem v roce 2017odpracovala 43 směn (plánováno bylo 49, ale 6 dní jsem měla OČR).
Obecně mám nárok na 5 týdnů dovolené za kalendářní rok.
Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 4 dny (což jsou prý 2/12, protože jsem neodpracovala 60 dnů) a 0,5 dne mi prý může srazit ze mzdy, protože jsem tuto dovolenou přečerpala.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem se vypočítá výše nároku na dovolenou při změně režimu?
A dále mi není jasné, jakým způsobem zaměstnavatel vypočítá náhradu mzdy za 0,5 dne přečerpané dovolené - z jaké délky směny by měl vycházet? Z délky směny 8 hod.?
Díky za odp.
Iva
Dobrý den, abychom mohly přesně stanovit nárok na dovolenou, potřebovaly bychom ještě další informace. Nejlepší bude obrátit se na mzdovou účtárnu zaměstnavatele s žádostí o přesnou specifikaci výpočtu nároku na dovolenou.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, manželka nastoupila do práce na skrácený pracovní úvazek 1.2., 13.2.onemocněla a 1.3. byla dokonce hospitalizována. Zaměstnavatel s ní ukončil pracovní poměr k 28.2. počas práceneschopnosti ve skušební době. Jak je to s placením odvodů do zdravotního pojištění a registraci na úřade práce po skončení zaměstnání, když je naneschopence? Děkuji.Peter
Peter Grešlík
Dobrý den,

manželka se nachází ve skupině, za kterou hradí pojištění stát. Na úřad práce se může znovu nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Když ukončuji pracovní poměr, končí mi výpovědní lhůta k 31.3. ale do nové práce nastupuji až 10.4., musím se hlásit na úřad práce nebo je tam lhůta 8pracovnich dnů? Děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den,

registrace na úřadu práce je Vaším právem, nikoliv povinností. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,mám dotaz k datu 31.10.2016a 31.12 výpověd nabyla platnosti. Zaměstnavatel mi do dnešního dne nevydal započtový list který potřebuji k podaní daní nevydá mi jej pokud mu nezaplatím jedno zboží které dodavatel nedodal ale v dodacím listu bylo a já jej převzala nicméně jsem neměla podepsamou hmotnou zodpovědnost. podle zákona mi nesmí zadržovat zápočtový list a vydat ho nejpozději do do 8 dnů mám pravdu? Děkuji za odpověd
Kateřina
Dobrý den, zápočtový list MUSÍ zaměstnavatel vydat s ukončením pracovního poměru a jeho vydání nemůže vázat na jiné skutečnosti, než je skutečnost samotného skončení pracovního poměru. Obraťte se na Inspektorát práce.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala výpověď. Ve smlouvě mám ovšem uvedenou jen pracovní dobu na týden a výši mzdy na měsíc. Chtěla jsem se zeptat zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit dny, které jsem odpracovala i když to nebyl celý měsíc?
Alžběta
Dobrý den, zaměstnavatel Vám uhradí mzdu za odpracované dny.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer, jsem na RD zaměstnavatel v průběhu me rodičovské zanikl. Nyní mi nabízí ukončení pracovního poměru dohodou s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mi toto odstupné proplatí úřad práce? A pripadne v jake vysi? Vím že zaměstnavatel nemá peníze na vyplacení a navíc je v insolvencnim řízení cca rok. Dekuji za odpověď.
Dana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

březen 2017

ukončení zaměstnání

Dobrý den mám problém. Byla jsem na pohovoru včera v jiné práci a ty mě vzali mám nastoupit 2.4.ale nechtějí mě pustit ze staré práce. Tak jsem chtěla výpověď a ona mi řekla manažerka že to nemá cenu tak nevím potřebuji poradit. O tu práci mi hrozně jde
Karolína uxova
Dobrý den, pokud s Vámi zaměstnavatel neukončí PP dohodou (nedohodnete se na datu ukončení), budete muset absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,muj zamestnavatel mi nevyplatil vyplatu za mesic unor,datum vyplaty je stanoveno na 15.Mohu k 31.3.2017 poslat zamestnavateli okamzite zruseni pracovniho pomeru a musim tam psat tento duvod? A vyzvat ho k doruceni zapoctoveho listu postou doporucene? To same chci udelat i s tou okamzitou vypovedi doporucene postou s datem 31.3.2017.Po te se chci hlasit na UP,bude jim stacit dorucenka a moje kopie vypovedi? Dekuji
Daniela
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit PP pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Zápočtový list Vám může zaměstnavatel poslat poštou. Ohledně dokladů, které budete muset doložit na úřadu práce, kontaktujte, prosím, pracovníky ÚP.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, dala jsem v praci vypoved s 2 mesicni lhutou a nastoupila jsem na neschopnost. Prodluzuje se mi vypovedni lhuta o tu dobu,co budu na Pn? A jak to bude vypad s penezma po ukonceni pracovniho pomeru,jak s PN ci uradu prace. Dekuji
Dagmar
Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Pokud budete i nadále v pracovní neschopnosti, doklad o trvání dočasné pracovní neschopnosti (lístek na peníze) můžete posílat SSZ buď prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele nebo sám přímo na správu sociálního zabezpečení, pod kterou bývalý zaměstnavatel spadá. Na úřad práce se běžte nahlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Jsem na úřadu prace sehnala sem si brigadu ale nevyhovujemi ,a chtela bych odejit ale kdyz sem dostala pracovni smlouvu tak sem jina úřadu prace ukazala .Nebudu mit problemi s pracovnim uradem kdyz dam vypoved ja dekuju za odpoved
Riedlová
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. 

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Pobírám 1. stupeň ID a dostal jsem výpověď pro nadbytečnost. Chtěl bych se optat v kolika měsíční výši mi náleží odstupné a jak dále postupovat ? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš
Lukáš
Dobrý den, výše odstupného se odvíjí od doby zaměstnání. Lidé, jejichž pracovní poměr trval u zaměstnavatele přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku. Samozřejmě může zaměstnavatel dát i vyšší odstupné nad rámec zákonné povinnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušení době jsem dostala nemocenskou a při broudání na internetu jsem našla novou práci. Nemocenskou budu ukončovat a chci nastoupit do nové práce, kterou jsem si během doby našla. Mám tedy dát do stávající práce ukončení nemocenské a zrišení zaměstnaneckého poměru ve zkušební době? Nemůže mi zaměstnavatel dělat problémy? Děkuji
Miroslava
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr ze dne na den bez udání důvodu.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem OSVČ a paltím si dobrovolně 115Kč nemocenského. Teď mám nastoupit do práce, ale jsem těhotná. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Ze zaměstnání, nebo z OSVČ? Pojištění si platím už víc než rok. Rodit budu za 3 měsíce.
Denisa
Dobrý den, domluvte se, prosím, na správě sociálního zabezpečení.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

má známa podepsala dohodu v níž bylo napsáno, že rok po skončení nesmí pracovat nikde jako servírka pod pokutou 50,000,- tisíc? má na to nárok. Špatně si to přečetla a podepsala.

Děkuji za odpověď.
Michal G.

Dobrý den, na Váš dotaz odpovídá Hlava VI: Konkurenční doložka zákoníku práce:

(1) Byla-li sjednána konkurenční doložka, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí konkurenční doložky závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti.

(2) Konkurenční doložku může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat, jestliže to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti uvedené v odstavci 1 by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.
(3) Byla-li v konkurenční doložce sjednána smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec zaměstnavateli povinen zaplatit, jestliže závazek poruší, zanikne závazek zaměstnance z konkurenční doložky zaplacením smluvní pokuty. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu podmínek uvedených v odstavci 1.

Pokud nejsou naplněny výše uvedené podmínky, je konkurenční doložka s největší pravděpodobností neplatná.

březen 2017

ukončení zaměstnání
DOBRÝ VEČER CHCI SE ZEPTAT 15.2 JSEM ODEŠEL ZE ZAMĚSTNÁNÍ HNED 16.2 JSEM NASTOUPIL DO JINÉHO ZAMĚSTNÁNÍ KTERÉ NENÍ PODLE MÝCH PŘEDSTAV A CHTĚL BYCH HNED ODEJÍT ZATÍM NEMÁM ŽÁDNÉ ZAMĚSTNÁNÍ MŮŽU JÍT NA UŘAD PRÁCE BUDU MÍT NÁROK NA PODPORU DĚKUJI ZA ODPOVĚD
MIROSLAV

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců.

březen 2017

ukončení zaměstnání
13.2. jsem nastoupila do nové práce. Jsem ve zkušební době a smlouvu mám na dobu určitou. Požádala jsem o zrušení evidence na PÚ. Nyní jsem ve stresu, že jsem se špatně rozhodla. Práce je velice stresující a chci si najít jinou. Pokud bych se chtěla zaevidovat na úřadě práce, kdy opětovně mohu. Před tím jsem byla měsíc na úřadě práce v měsíci lednu 2017, ale jinak jsem pracovala celý rok 2016 a před tím třináct let do 2015 u jiné firmy. Mám nárok, když odejdu ve zkušení době na podporu v nezaměstnanosti? Nebo vydržím tři měsíce a pak odejdu? Je mně 57 let. Děkuji za odpověď.
Gabriela
Dobrý den, pokud jste byla na úřadu práce evidována pouze po dobu 1 měsíce, určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo-li poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy. Podal jsem dne 31.1.2017 ukončení pracovní smlouvy s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Zajímalo by mě, zda mi už zaměstnavatel může zrušit příspěvek na penzijní připojištění a to již ve výplatě za leden . Dále mi byla odebraná část pohyblivé mzdy bez udání důvodu, také již za leden a v dalších měsících očekávám to stejné. Přitom práci si vykonávám dál, tak jako doposud, nemám pocit, že bych snížil své pracovní nasazení. Je možné s tím něco dělat? Vím, že se jedná o benefity, ale jsem pořád ještě jejich zaměstnanec.Děkuji za radu.
Petr
Dobrý den, u penzijního připojištění se jedná o benefit a musíte se podívat, jaké jsou podmínky jeho přiznání (stanovuje si sám zaměstnavatel), často bývá odebírám zaměstnancům, kteří jsou ve výpovědní době. Co se týče variabilní složky mzdy, zde je třeba vědět, jaké jsou konkrétní ukazatele, od kterých se odvíjí její přiznaná výše.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den . Když si chce člověk platit sociálni sam při Čid 1 stupně , musí být v registraci úřadu práce? Když nemá zaměstnání? Jaká částka se platí? Děkuji moc.

Michaela
Dobrý den, informujte se na Správě sociálního zabezpečení.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, před několika lety , jsem pracoval u soukromého podnikatele, bohužel mě nepřihlásil, zdrav.pojištění ani soc. pojištění, bohužel jsem při stěhování ztratil, pracovní smlouvu a nyní po mě zdrav. pojištovna chce zaplatit zdrav. pojištění, byvalý zamestnavatel , se mnou nekomunikuje, je v insolvenci, je nějaký způsob, jak pojištovně zaměstnání doložit.? třeba místopřísežné prohlášení, nebo něco podobného ?. Děkuji za odpověď
Pavel
Dobrý den, zkuste najít například výplatní pásky. Doporučovala bych obrátit se na zdravotní pojišťovnu a domluvit jaké doklady či čestná prohlášení jsou ochotni uznat.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pracuji ve sportovnim zarizeni mesta pribram 8 mesic v prosinci mi byla prodluzena smlouva do konce brezna. chci ukocit pracovni pomer muzu se prihalsit na up i kdyz za me zamestnvatel dostal dotace zrejme na 6 mesicu a budu mit narok na podpuru za 2 roky mam odpracovano 14 mesicu dekuji za odpoved
Jakub
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl mít.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovní smlouvu mám dobu určitou do 30/4, chtěla jsem nyní podat výpověď dohodou k 31/3, jelikož se mi naskytla skvělá práce od 1/4, ale zaměstnavatel spíš dělá naschvály a pustit na dohodu dřív mě nechce...Jaké jsou možnosti?Když jsem na HPP můžu docházet 1 měsíc k novému zaměstnavateli brigádně, kolik hodin? Co když prostě do staré práce přestanu chodit? děkuji moc za Info
Andrea
Andrea
Dobrý den, pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na ukončení PP dohodou k 31.3.2017, skončí Váš pracovní poměr k 30.4.2017. K novému zaměstnavateli můžete ve svém volnu docházet, lze s ním uzavřít např. DPP (max 300h/rok). Pokud přestanete ze dne na den chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP zaměstnavatelem, tento způsob rozhodně nelze doporučit.

únor 2017