Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den , byla jsem zaměstnána 3 roky . Přešla jsem do jine práce . Smlouvu mám na dobu určitou na rok a to je k poslednímu září 2016. Otěhotněla jsem a marodim. V září si myslím že me vyhodí . Budu dostávat mateřskou ?? Děkuji
Martina
Pokud vám vznikl nárok na nemocenskou a domarodíte až do přechodu na mateřskou dovolenou, nárok vám vznikne. Mateřská dovolená je totiž dávka nemocenského pojištění.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Mám dotaz ohledně mé situace. Mám pracovní poměr sjednadný na dobu 1 roku. Smlouva mi bude končit 29.2.2016. Jsem ve 14 týdnů těhotenství a zaměstnavatel mi smlouvu neprodlouží. Nárok na mateřskou dovolenou mít budu, budu v ochranné lhůtě. Zajímalo by mě ale, kde se mám od 1.března 2016 hlásit. Zda mám jít na nemocenskou do doby mateřské nebo na úřad práce. Děkuji moc za odpověď.
Denisa

Máte obě dvě možnosti.

Záleží také na vašem gynekologovi, zda by bylo možné jít na PN.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, pracuji od 1.5,2015 smlouvu mám na dobu určitu do 30.6.2016. Jsem těhotná a termín porodu mám až v září. Zajímalo by mně jestli budu mít nárok na matěrskú a pak na rodičovský příspěvek smlouvu mně samozřejmě neprodlouží a jak postupovat. Dělám 12h. směny a ještě dojíždím 2h, jestli je možné zůstat na nemocenské a z čeho se mně pak bude počítat mateřská pokud bubu mít na ni nárok. Děkuji
Anna

Mateřská je dávkou sociálního pojištění. Pokud vím, musíte být nemocensky pojištěná alespoň 280 dní. Nejsem však na tyto otázky odborní, doporučuji navštívit příslušnou OSSZ a zeptat se přímo tam. Jde využít i telefonické informační linky, jejíž číslo najdete na www.mpsv.cz.

Nárok na rodičovský příspěvek vám zcela jistě vznikne.

To, zda je důvod k nástupu na nemocenskou rozhodne váš ošetřující gynekolog, pak byste mohla v PN pokračovat až do nástupu na MD nebo RD. - Pokud by vám vznikl nárok na mateřskou, počítala by se z vašeho platu v zaměstnání.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Chci se zeptat, chci zkoncit v praci na HPP, od 1.8.15 jsem zamestnana a byli na me brany dotace, k 31.1.16 chci podat vypoved. Casove mi to nevyhovuje, jelikoz mam dite ve skolce a v praci nemuzu byt dele jak do pul 4. Coz tato prace vyzaduje min do 6 hod. Budu moct jit zpatky na urad prace? A budu moct dostavat podporu nez si najdu jinou praci?
Veronika
Pokud jsou na vaše místo poskytovány dotace, nemůžete do evidence ÚP a už vůbec vám tedy nebude přiznána podpora v nezaměstnanosti do doby, než od nástupu na dotované místo neuplyne 6 měsíců.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, přítel mě zaměstnal ve své firmě, po pár měsících jsem přišla do jiného stavu, když byli dceři dva roky rozešli jsme se takže od 1.11 2014 žiju jako samozivitelka vedená na sociálce a pobíram příspěvek na bydlení . V září mi skončila mateřská dovolená. Měla bych nastoupit zpět na stejné místo, ale místo toho po mě chce abych si vzala rok neplaceného volna. Které samozřejmě nechci. Poraďte mi prosím, jak mám dále postupovat. Předem moc děkuji
Lenka
Napadá mě otázka, proč tuto situaci řešíte až v lednu, když jste měla nastoupit v září. Pokud vás váš zaměstnavatel nechce přijmout zpět do zaměstnání, měl by vám dát výpověď pro nadbytečnost i s odstupným a to i pokud je to otec vaší dcery a bývalý přítel. Nemůže vás nutit mít rok neplacené volno.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovské a mám 3letého syna. V červnu se mi má narodit další dítě, ale na mateřskou nárok nemám, Tzn. budu pobírat rovnou zase rodičovskou. Chci se zeptat, zda si mohu udělat živnostenský list a normálně podnikat i při rodičovské?Dekuji
Veronika
Ano, můžete při rodičovské podnikat. Více informací vám sdělí na ÚP, kde budete o rodičovský příspěvek žádat.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

měla bych na Vás dotaz týkající se nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Dne 15.2.2016 mi končí rodičovská dovolená se synem - 3 roky.
V práci mám podepsat výpověď pro nadbytečnost. Zároveň jsem statutární orgán ve společenství vlastníků jednotek. Vzniká mi v této situaci nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Má v tomhle případě vliv forma výpovědi na nárok na podporu?

Děkuji

Hana
Hana

Pokud jste statutární orgán SVJ a za svoji činnost nepobíráte odměnu, buď žádnou nebo která nepřevyšuje polovinu minimální mzdy, pak by vám v přijetí do evidence po skončení rodičovské nemělo nic bránit. Pokud odměnu nepobíráte žádnou, pak by vám měla náležet i podpora v nezaměstnanosti.

A opravdu by pro vás byla nejvýhodnější výpověď z důvodu nadbytečnosti, protože z tohoto titulu vám opravdu náleží odstupné a případná podpora by byla vypočítána v nesnížené výši.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

chtěla jsem se prosím zeptat, jak to bude, když mně skončí rodičovská dovolená a já budu muset nastoupit do zaměstnání? Co když neseženu do té doby práci?

Vím, že se mohu nahlásit na ÚP. Ale nevím, z čeho mi ÚP bude počítat peníze, když jsem byla na rodičovské dovolené 3 roky. Mám vůbec na něco nárok? Smlouva mně skončila a měla jsem na dobu určitou. Děkuji moc za odpověď.
Petra
Pokud do skončení rodičovské neseženete práci, přihlaste se na ÚP tak, jak píšete.  Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve vašem případě.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda-li mám vůbec možnost na rekvalifikační kurz hrazený UP. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 8/2016 a minulý rok jsem si již udělala rekvalifikační kurz vizážista a svatební líčení. Chci v tom nadále pokračovat a po rodičovské bych si ráda zřídila malé studio.
Je tedy možné jít na kurz v daném oboru? Děkuji za Vaši odpověď.
Petra
Pokud chcete mít hrazen rekvalifikační kurz hrazen z prostředků ÚP, musíte být nejdříve evidována jako "zájemce o zaměstnání" - ve vašem případě. Nepíšete, zda jste si předchozí kurz hradila sama nebo z ÚP. Pokud byl hrazen z prostředků ÚP, pak jsou vaše šance na nový kurz menší.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, od října 2015 jsem evidovaná na ÚP, dostávám podporu v nezaměstnanosti asi 4000 Kč, od prosince jsem těhotná, podporu budu dostávat do února 2016 (5 měsíců) - budu mít poté nárok alespoň na životní minimum? Bydlím sama v nájmu v rodinném domě, trvalé bydliště tu mám jen já, nejsem vdaná. Mohla bych dostat i příspěvek na bydlení? Můj příjem by byl jen to minimum. Pravděpodobně mě nikdo nezaměstná, když jsem těhu.
Anna
Nejsem odborník na sociální dávky. Rozhodně vám bude pomoženo do doby porodu, po kterém nastoupíte na rodičovskou dovolenou a budete čerpat rodičovský příspěvek. Sociální dávky, které by se vás mohly týkat, poskytuje také úřad práce, zeptejte se přímo tam.

leden 2016

zaměstnání a maminky
dobry den, mam dotaz, koncem kvetna 2016 mi konci smlouva která je na dobu určitou, v této době budu na materske a vyrizovat formulare na rodicovkou dovolenou, muzu dost vypoved ze ? nebo jsem v ochranne lhute ? pokud dostanu vypoved, mam si o proplaceni dovolene zadat předem nebo az po ukonceni smlouvy? dekuji Marci
marsy

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, výpověď nedostanete. Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby. Dostanete klasický zápočtový list - ten vám zaměstnavatel vydat musí.

Vzhledem k tomuto typu pracovního poměru nejste v žádné ochranné době, pokud již budete na mateřské.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, žiju s přítelkyní a jejím synem. S přítelkyní sme měli doted opačné směny (v jiných firmách) v dvou směnném provozu. vždy se měl kdo o syna postarat, ale ted přítelyni zaměstnavatel přehodil na stejnou směnu tudíž se nemá kdo o syna přez odpolední směnu postarat. neměl by zaměstnavatel respektovat v jaké se kvůli této směně nacházíme ?
Jakub
Záleží na tom, jak malé vaše dítě je. Vaše přítelkyně může mít nárok na změnu směn, ale musí se zaměstnavatelem jednat a vysvětlit důvody.

leden 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý večer dala jsem v práci výpověď dohodou z vážných rodinných důvodů. Mám dítě které chodí od září do školy. V práci mi změnili prac. Dobu od7hodin, družina do které dítě chodí se otvírá o půl 7 nedá se to stihnout takže mi dítě vodila kamarádka ale už nemůže takže jsem musela dát výpověď.bude to ÚP brát za vážně rod. důvody a tím se mi nezkrati podora? Děkuji
Lucie
Důležité je, zda jste tyto opravdu vážné důvody také uvedla ve své výpovědi. Pokud ano, máte téměř vyhráno. Jinak to budete asi muset vysvětlovat a výsledek vám rozhodně nezaručím.

prosinec 2015

zaměstnání a maminky
dobrý den chci se zeptat marodím mám rizikové těhotenství před tím jsem pracovala na částečný úvazek v jedné firmě kde mi končí smlouva k poslednímu prosinci,jen by mě zajímalo co mám dělat marodit budu nadále a jak to je mám se jít někam hlásit nebo já nevím?děkuju za odpověd
simča
Nemusíte se jít nikam hlásit, pokračujte v pracovní neschopnosti klidně dále. Dál vám bude chodit nemocenská, a to případně až do přechodu na mateřskou dovolenou.

prosinec 2015

zaměstnání a maminky

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, rodičovská dovolená mi skončí 7.2.2016, neboť 8.2.2016 bude mladšímu synkovi 3 roky. Vzhledem k tomu, že kolaudujeme začátkem nového roku 2016 a 25km daleko od současného zaměstnání, budu muset pracovní poměr u současného zaměstnavatele ukončit - jsme domluveni na ukončeního pracovního poměru dohodou k datumu nejpozději 7.2.2016 kvůli časové náročnosti dojíždět do zaměstnání a kvůli péči o dvě nezletilé děti.

Našla jsem si novou práci v blízkosti nového bydliště, kde mám nastoupit 1.2.2016, ale je možné, že i nastoupím během ledna.
Když ukončím pracovní poměr k 31.12.2015, musím se hlásit na úřad práce? Stále budu pobírat ještě rodičovský příspěvek. Musím někomu hlásit ukončení pracovního poměru - na úřád práce, kde pobírám rodičovský příspěvek? Jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění?Je ukončení pracovního poměru k tomuto datumu pro mě výhodné?
Lea Cilerová
Evidence na ÚP není povinná a ani byste do ní nebyla přijata, vzhledem k současnému pobírání rodičovského příspěvku.  Zdravotní a sociální je za vás hrazeno po celou dobu čerpání rodičovské dovolené, ukončení zaměstnání hlásit nikde nemusíte-vzhledem k vaší situaci. A datum nástupu do nové práce je pro vás opravdu výhodné.

prosinec 2015

zaměstnání a maminky
dobrý den,v roce 94 jsem byla zaměstnaná u soukromníka, otěhotněla jsem a byla na PN pro rizikivé těhotenství - řádně jsem odevzdala PN zaměstnavateli(byla prac.smlouva).Peněžité dávky jsem řádně dostal až do skončení MD.Mezi tím jsem dostala výpověď.Nyní jsem si zažádala o výpis s odboru sociálního o odpracovaných rocích a zzjistila jsem, že k 1.1.1995 do 1998 (čili celou mateřskou - 3 roky ),nemám započítanou.Prosím můžete mi poradit, kam se obrátit o nápravu? Děkuji
Ladislava

Hezký den,

toto budete muset řešit s OSSZ. Jen oni vám mohou říci ten správný postup a co vše budete potřebovat za doklady. Obraťte se, prosím nejlépe přímo na ně.

prosinec 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den mam dotaz 22. 8 mne zkoncila materska od 1.9 jsem mela domluveny nastup do zamestnani cele zari jse. Byla doma zaplatila jsem jsi sama zdravotni pojisteni za jeden mesic a mela jako prijem marerskou za srpen mohou mne kvuli tomu zamitmout prispevek na bydleni ze jsem nesla na mesic do prace? Dekuji za odpoved
lucie zahradnickova
Hezký den, omlouvám se, ale neodpovím vám přesně. Neznám totiž všechny podmínky nároku na výplatu této sociální dávky. Zkuste kontaktovat (je to anonymní) informační linku mpsv - více informací na stránkách www.mpsv.cz

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, přítelkyně měla přislíbenou pracovní smlouvu k 1.11.,bohužel mezitím zjistila, že je v jiném stavu,smlouvu zaměstnavatel nepodepsal. 9.11 jsem šla na ÚP. dostala neschopenku na rizikvé těhotenství. Na pracáku jí řekli, že nárok na podporu nemá, na Čssz jí řekli, že nemá nárok na příspěvek v těhotenství. Nevím, kam se ještě obrátit. Přece nezůstane bez peněz.
Winklerová
Pokud je evidována na ÚP, pak je za ní hrazeno sociální a zdravotní pojištění. A existují i jiné sociální dávky, jako např. příspěvek na bydlení, sociální příplatek, výplata do sociálního minima apod. Případně i příspěvek v hmotné nouzi. Informaci o těchto dávkách získáte zejména na ÚP odboru sociálních věcí. Případně se obraťte na sociálně-právní poradnu v místě vašeho bydliště.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den. V květnu jsem odmaturovala, a nyní jsem zaměstnaná. 31.10 mi končí zkušební doba. S přítelem bydlíme v baráčku s jeho babičkou a dědou. Babička dolní patro Amy horní. Barák ale není zkolaudovaný jako dva byty. Chtěla bych se ale zeptat, s přítelem plánujeme v nejbližší době miminko. Mám nárok na příspěvek? Přítel by měl odpracováno asi rok s měsíc ... Co když já ne?


Moc děkuji
Barbora

Dobrý den Barboro,

na jaký příspěvek se ptáte? Na rodičovský? Příspěvek na bydlení?

Pokud se ptáte na klasickou mateřskou-ptejte se na OSSZ, pokud na příspěvek na bydlení, ptejte se na ÚP. Pokud se týká rodičovského příspěvku, na něj budete mít nárok vždy, i když budete nezaměstnaná.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 21.10.2015 mi zanikla smlouva na dobu určitou, ale už od 14.9.2015 jsem na nemocenské ( rizikové těhotenství). Chtěla bych se zeptat co teď je třeba udělat, zda se mám nahlásit na úřad práce, jelikož už nejsem zaměstnaná. Nebo není třeba podnikat nic a budu pobírat nemocenskou až do porodu a mateřské dovolené. Moc děkuji za odpověď.
Kristína
Vzhledem k tomu, že budete pobírat nemocenskou až do nástupu na mateřskou dovolenou, nemusíte podnikat nic i když vám skončila smlouva na dobu určitou. Obstarejte si však všechny dokumenty, jako např. zápočtový list.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem svobodná maminka, syn 20 měsíců, pobírám rodičovský příspěvek, který mi bude končit v září 2016. Malému bude v tu dobu jen 2,5 roku, ale už nyní přemýšlím jak to budu řešit.

Předtím jsem pracovala v zahraničí, kde můj pracovní poměr zanikl na základě dohody (mateřská v Anglii je max.1 rok). Neuvažuji o návratu do UK.

Prosím o radu jak postupovat, nějak si s tím nevím rady.

Děkuji Vám. Eva
Eva

Dobrý den, Evo,

 

Vzhledem k tomu, že od Vás nemáme všechny informace potřebné k vyhodnocení Vaší situace, odkázali bychom Vás tímto na příslušný Úřad práce, který eviduje průběh Vaší rodičovské dovolené.

Tam by Vás měli informovat o možnostech řešení Vaší situace - např. změna délky čerpání  rodičovské dovolené a úprava výše rodičovského příspěvku, popř. další možnosti čerpání dávek (sociálních).

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

dostala jsem neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Nikdy jsem na neschopence nebyla a tak nevím zda mám nějak kontaktovat OSSZ kvůli vyplácení náhrady mzdy. Pokud ano koho mám tedy kontaktovat a co vše potřebuji předložit?

Předem děkuji
Simona
Vše zařídí váš zaměstnavatel. Ničeho se neobávejte, jen mu neschopenku včas doručte.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, zaměstnankyni měl končit pracovní poměr na dobu určitou, ale těsně před skončením nastoupila na mateřskou. Pracovní poměr jí tedy myslím nelze ukončit. Mám pocit, že pracovní poměr na dobu určitou se jí tímto mění na dobu neurčitou, je to tak? Nebo skončí při nástupu na rodičovskou dovolenou? Moc děkuji za odpověď.
P.T.
Klasická MD je dávkou nemocenského pojištění a pracovní poměr zaniká uplynutím sjednané doby. Ovšem, vzhledem k situaci je dobré zaměstnankyni toto písemně oznámit a také jí předat zápočtový list.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den,na konci roku mi konci smlouva na dobu urcitou,momentalne jsem na neschopence(tehotna),budu mit narok na MD,a budu si moct vybrat delku RP?Dekuji za odpoved
Hykova Katerina

Dobrý den,

to opravdu nemohu posoudit z takto kusých informací. Informujte se na OSSZ, základní info včetně podmínek pro nárok na mateřskou dovolenou najdete i na www.mpsv.cz

listopad 2015

zaměstnání a maminky
ma dcera nastoupila do zamestani je ve zkusebni lhute asi po 14 dnech onemocnel jeji 6 lety syn a byla na urade prace pred tim .kdyz sni rozvazaji pracovny pomer muze jit opet na urad prace diky
rejka
Ano, může se jít registrovat.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobry vecer.Jsem s dcerkou 16 mesicu na tzv. materske dovolene.mam velmi nizky prispevek na bydleni. to by jsme se musely casem past. Chtela bych zacit pracovat jako Osvc, prijdu o balicek 220 tisic na tri roky? A pridpevek na bydleni? Jak zacit a postupovat.
Dekuji Benediktova
Sarka
Při rodičovské dovolené si můžete přivydělat (i jako OSVČ)kolik chcete a o rodičovský příspěvek nepřijdete. Jen do věku 24 měsíců dítěte může být v jeslích (a podobném zařízení) max. 46 hodin měsíčně. Pokud budou vaše příjmy vyšší, můžete o příspěvek na bydlení přijít. Více informací vám o tom podají na ÚP, kde vám rodičovskou vyplácejí.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,v únoru 2016 mi konci tříletá rodičovská dovolená a na 90% mě bude čekat u zaměstnavatele výpověď. Školku budu mít pro syna až od září, tak že do nové práce nastoupit nemohu.Do kdy je potřeba hlásit se na ÚP a z čeho se vypočítává podpora v nezaměstnanosti? Mám nárok od zaměstnavatele na odstupné a jaké?Mám možnost jako matka samoživitelka čerpat ještě nějaké příspěvky?Děkuji za odpověď
Kateřina
Pokud dostanete od zaměstnavatele výpověď vy, pak zřejmě budete mít nárok i na odstupné. Na ÚP se můžete hlásit až po skončení rodičovské a skončení zaměstnání. Zároveň byste měla mít postaráno i o dítě tak, abyste do nové práce mohla nastoupit. To, zda jako samoživitelka máte nárok na čerpání dalších příspěvků nevím, neznám vaše příjmy a nejsem na sociální dávky odborník. Nejlépe bude, když se zeptáte na ÚP, kde je většina sociálních dávek vyplácena.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den Jsem na vedena na UP 30.9 jsem mněla mit schuzku ,ale dcera 2,5 leta dostala laringitidu a skoncili sme Nemocnici a ja zapomněla jsem to oznamit . Moje otazka zni mam si od detske doktorky vyzadat potvrzeni a dcerine nemoci? děkuji za odpověd maja
Maja
Tato chyba se vám nemusí vůbec vyplatit. Dokonce můžete být vyřazena z evidence uchazečů. V každém případě si toto potvrzení vyžádejte, možná situaci zachráníte.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den.
Mam dve deti (3-5 let) ,delam v nepretrzitem provozu a uz to nejde zvladat s tim,ze po nocni nemuzu spat,jelikoz musim hlidat. Mam moznost jine prace na jednu smenu,ale musela bych nastoupit temer okamzite . Proto se ptam,jestli me zamestnavatel musi,nebo nemusi pustit na dohodu,abych nemusela cekat 2 mesice ve vypovedni lhute.
Dekuji.
Honza
Zaměstnavatel vás na dohodu pustit nemusí. Pokud ale máte např. nevyčerpanou dovolenou, můžete v průběhu jejího čerpání nastoupit už na nové místo....

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Nastoupila jsem po mateřské dovolne do prace kde jsem mela pracovat na ranni a odpolední směnu.Zaměstnavatel mi ale dává pouze odpoledni smenu Prý z důvodu,ze je nás na pracovišti moc a odpoledni směna je kratší. To pro mne znamena ze jsem už měsíc viděla své děti 3 a 5 let pouze rano při odvodu do školky a vecer když už spi.V pracovní smlouvě nemám směny určené.Mohu zamestnavatele požádat o zkrácený úvazek .Pokud mi nevyhovi a budu muset odejit dohodou jaké to pro me bud mit důsledky na úřadu prace.Děkuji
Jana Dvorakova

Pokud odejdete dohodou, případná podpora vám bude vyměřena v nižší procentní výměře. Jinak o vašem případě hovoří zákoník práce takto:

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den chci se zeptat jestli mám nárok na podporu a z čeho se to počítá. 17.2 mi skončil rodičovský příspěvek a 18.2 jsem nastupovala na nemocensku k 30.9 končím nemocensku a 1.10 dávám výpověď z důvodu péče do 4 let dítěte. Má práce byla na dobu neurčitou .
Marika
Ano, nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vznikne. Vzhledem k tomu, že jste vlastně neodpracovala ani den (v zaměstnání), se podpora zřejmě bude počítat z všeobecného vyměřovacího základu- z průměrné mzdy obvyklé v národním hospodářství. Záleží však i na posouzení ÚP této situace.

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den, mateřská do 3let mi konci 25.6., zaměstnavatel mi dovolil nastoupit po prázdninách, ale je povinnen držet misto jen do 3 let a to je o 2 měs. vice. Jde o to, jestli me muze nejak ze sjednaného misto v pracovní smlouvě vysplouchnout, ci z prace vyhodit.Vim, ze za me ma náhradu na dobu neurčitou. Dekuji
Barbie
Nejlépe bude si toto ujednání písemnou formou strvrdit. Pak by vás neměl "vyšplouchnout"

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, uvazuji o zneně zaměstnání. Mam smlouvu na dobu neurčitou. Zároveň ale také planujeme rodinu a má otázka je s ti spojena- pokud otehotnim během výpovědní lhůty, jsem povinná tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli před nástupem? V tom případě by asi bylo lepsi SE se současným zaměstnavatelem dohodnout na zrusení výpovědi,myslím. U nového zaměstnavatele by mi také asi hrozil vyhazov, jelikož nemusí uvádět důvod ukončení PP během zkusebky. Jak bych následně mohla čerpat mateřskou? Odpracováno 270 dni nyní mám.
Magdik

Nebylo by v současné situaci pro vás lepší vydržet u stávajícího zaměstnavatele až do otěhotnění? Pokud nemáte zdravotní potíže, mohlo by se  zadařit i dost rychle a odejít na nemocenskou a posléze na mateřskou.

Pokud s přestupem spěcháte, může se přihodit přesně to, co popisujete. A nakonec můžete zůstat těhotná bez práce, vedená v evidenci ÚP. Pokud by vám i v tomto případě vznikl nárok na mateřskou, se musíte informovat na OSSZ, kde vám sdělí všechny podmínky k jejímu přiznání. Pokud by vám však nárok nevznikl, můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek na ÚP

listopad 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se zeptat otěhotnim-li ve zkušební době a nastoupim rizikove těhotenství může mi zaměstnavatel propustit? Pokud ano budu mít pak nárok na nemocenskou od sociálky nebo mam raději těhotenství tajit do konce zkušebky?
Dada

Pokud budete muset nastoupit na rizikové těhotenství, pak vám váš gynekolog vystaví pracovní neschopnost. Ta slouží i jako omluvenka z práce a zaměstnavatel vás při pracovní neschopnosti nesmí propustit při zkušební době po dobu prvních 14 dní pracovní neshcopnosti. Ovšem o dobu jejího trvání se prodlužuje zkušební doba, takže vás může propustit ihned po jejím skončení.

To, zda vám vznikne nárok na nemocenskou nemohu posoudit, je třeba vědět více věcí, ale můžete se obrátit na OSSZ.

říjen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je možné podat výpověď že strany zaměstnance ještě v době trvání MD, když jsem si našla jinou práci a mohu nastoupit ihned. Děkuji za radu
Lenka
Ano, můžete.

říjen 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den chtela by jsem vědět když jsem vyřazena z Úřadu práce a jsem nezaměstnana a nám osmiletyho syna mam nárok na dávku?
Katka

Hezký den,

nejsem odborník na sociální dávky, musíte kontaktovat ÚP, zda na nějakou budete mít nárok.

říjen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, nyní jsem na rodičovské dovolené. V březnu bych měla nastoupit zpět do práce. Chtěla bych ale začít podnikat, na což potřebuji rekvalifikaci. Jakým způsobem bych měla ukončit pracovní poměr, abych měla nárok na podporu a rekvalifikaci zaplacenou úřadem práce. Lze to vůbec?
Ještě jsem slyšela, že začínající podnikatelé, kteří mají rekvalifikaci od ÚP dostanou do začátku dotaci na podporu podnikání. Je to pravda?
Děkuji za odpověď
Petra

Pokud chcete žádat o rekvalifikaci, musíte být alespoň zájemcem o zaměstnání. Tím můžete být i tehdy, pokud pracujete.

Ano, začínající podnikatelé mohou v jistých případech dostat dotaci pro začátek podnikání. Oboje má ale své podmínky, doporučuji vám kontaktovat přímo ÚP, který je místně příslušný vašemu bydlišti a všechny možnosti probrat.

říjen 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den, nastoupila jsem do prace a zjistila jsem, ze jsem tehotna. Zamestnavatel na me pobira dotaci na 5 mesicu, jelikoz jsem byla dlouho v evidenci na UP. Jsem ve zkusebni dobe a obavam se, ze se mnou zamestnavatel ukonci pracovni pomer ve zkusebni dobe. Musi v tomto pripade zamestnavatel vracet celou pripadne pomernou cast dotaci?Dekuji za odpoved.
Prikrylova

Pokud dostanete výpověď, pak by zaměstnavatel dotaci (nebo její část- dle jeho smlouvy s ÚP) měl vrátit, nebo po dohodě s ÚP přijmout jiného nezaměstnaného.

Připomínám, že těhotenství není důvodem k výpovědi a při PN vám zaměstnavatel výpověď dát nesmí.

září 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

šéf na mě dostává dotace z pracovního úřadu od 1.6. 2015, smlouvu mám na dobu určitou do 31.5. 2016. Co by se stalo, kdybych teďka otěhotněla a porodila třeba v dubnu?? Jinak bych měla v plánu normálně chodit do práce do té doby co by to šlo.

Děkuji za odpověď
Rebeka
To, že na Vás zaměstnavatel pobírá dotace nemění zákoník práce ani jiné zákony (např. o nemocenském pojištění, ze kterého by vám byla případně vyplácena mateřská). Takže vše je tak, jako by zaměstnání nebylo ÚP dotováno.

září 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
chci se zeptat, přítelkyně dala výpověď a ve výpovědní době jsme zjistili, že čekáme mimčo. Pokud v této výpovědní lhůtě 2 měsíců půjde na nemocenskou na více jak 2 měsíce má nárok na nějaké příspěvky od zaměstnavatele. Nebo musí výpověď stáhnout?
Děkuji za odpověď.
Václav
Zaměstnavatel výpověď stahovat nemusí, dokonce by to ani nechtěl (stažení výpovědi se bez jeho souhlasu neobejde). Pokud jí vznikne nárok na nemocenskou, může ji čerpat po celou dobu těhotenství až do nástupu na MD. (pokud splní všechny náležitosti- jaké to jsou zjistíte dotazem na OSSZ)

září 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den,od dubna 2015 jsem zamestnana na dotace od Up.Udajne 7 mesicu je zamestnavatel bude pobirat.Smlouvu mam na dobu neurcitou,3mesicni zkusebni lhuta uz je take za mnou.Nyni jsem zjistila,ze cekame vysneny prirustek do rodiny.Az skonci zamestnavateli dotace,muze mne v tehotenstvi propustit?A budu moc jit na 3letou materskou dovolenou,kdyz bych mela odpracovano jen tech 7mesicu?Nebo po celou dobu materske dovolene budu jako u nej zamestnana?Dekuju za odpoved Lucka
Lucka

Hezký den,

předem gratuluji k přírůstku do rodiny!

Váš pracovní poměr je klasickým pracovním poměrem, i když jsou na vaše místo čerpány dotace. Zároveň se tak na vás vztahují všechna ustanovení zákoníku práce, kde je na těhotné matky myšleno i v případě výpovědi. Výpověď vám zaměstnavatel smí dát jen ve zcela zvláštních případech, ve vašem případě prakticky jen v případě "nadbytečnosti" a to s odstupným....

Jinak pokud vám nevznikne nárok na mateřskou dovolenou (dávka z nemocenského pojištění), můžete samozřejmě pobírat rodičovský příspěvek. A pozor ani na RD nemusíte přijímat výpověď dohodou.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, před 2 dny jsem dostala výpověď z práce kde jsem pracovala na DPP. Zaměstnavatel mi přislíbil smlouvu na dobu neurčitou i když v době mého nástupu věděl že jsem v jiném stavu. Nyní jsem se dozvěděla že nemám nárok na žádnou podporu od státu. Mohu poprosit o radu co nyní dělat a jak pokračovat dále. Kamkoliv jsem volala mi bylo zděleno že, pokud jsem těhotná, nepřijmou mě.

Předem děkuji

Jitka Šafaříková
Jitka
Pokud nemůžete najít další místo, připadá v úvahu registrovat se na ÚP. Zaplatí alespoň zdravotní a sociální pojištění.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat, pokud zaměstnavatel odmítá podepsat a doložit na OSSZ žádost o PPM. Manželka skončila pracovní poměr podáním výpovědi ze strany zaměstnavatele k 31.5.2015 (rušil jednu pobočku, takže výpověď manželce dá mohl). Poté se manželka přihlásila na ÚP. Nyní má začít od 1.8. pobírat PPM, protože na ni má nárok. Bývalý zaměstnavatel však odmítá podepsat dokument pro OSSZ. Takže namísto toho, aby si manželka užívala těhotenství, je akorát tak ve stresu. Je nějaký způsob, jak postupovat? Mockrát děkuji za odpověď.
Ivan

Hezký den,

doporučuji kontaktovat OSSZ, kde vaší manželce poradí, jak postupovat. V případě nouze se obraťte na inspekci práce nebo přímo na právníka. Navíc, pokud je v evidenci ÚP, je jejím "zaměstnavatelem" právě ÚP, kde by měli mít všechny potřebné doklady.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v říjnu končím RD a budu si hledat nové místo. Zajímalo by mě, jak mám označit dobu rodičovské dovolené v životopise. Je vhodné to uvést i v motivačním dopise, že jsem se starala o 2 děti a nyní hledám místo? Na druhou stranu jsou to diskriminační údaje... Děkuji za odpověď.
Renáta Bendová
Hezký den, v CV ani v motivačním dopise nemusíte uvádět péči o děti, v motivačním dopise by to vůbec nebylo vhodné-tím byste se mohla diskriminovat hned na počátku a navíc do něj tato informace vůbec nepatří. Pokud jste do skončení RD měla platný pracovní poměr, klidně napište zaměstnavatele do CV i po celou dobu trvání RD.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

ve firmě pracuji od roku 2012. V lednu 2013 se mi narodilo dítě, zpět na stejnou pozici jsem nastoupila po šesti měsících (po MD). Rodičovskou dovolenou nastoupil můj manžel. Tato skončila v únoru 2015, manžel ale stále nemůže sehnat zaměstnání, tak se dále stará o dceru. 29.6. 2015 jsem obdržela výpověď z pracovního poměru dle par. 52 písmeno C na základě racionalizačního opatření. Jsem v tuto chvíli jediný živitel rodiny, dítě má 2 roky a 5 měsíců, postupoval zaměstnavatel v souladu se zákonem? Děkuji za odpověď
Alena
Ano, ve vašem případě zaměstnavatel postupoval správně.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,dneska me skoncila pracovní smlouva t na dobu určitou ,byla jsme 2měsíce pred ukončením na rizikovem těhotenství. Zítra chci jít na pracovní uřad a nevim jestli mam rizikové ukončit nebo si ho ponechat.Bude mě to k něčemu dobré?myslim po finanční stránce?nárok na mateřkou nemám.Ještě jeden dotaz pracovala jsem tam od 1.7. 2014 do 30.6.2015 a jsem ve 3 měsíci a termín porodu je 16.ledna budu mit nárok aspon na rodičovský příspěvek? děkuji za odpoved
Jana
Usuzuji-li správně, jste v pracovní neschopnosti. Pokud je vám hrazeno nemocenské, neschopnost nepřerušujte, bude nadále pokračovat až do porodu. Nárok na rodičovský příspěvek není podmíněn délkou předchozího zaměstnání.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Hezký den,
v jednom zaměstnání jsem odpracovala asi bez 2 měsíců 2 roky, potom jsem byla 2 týdny na úp, ale nebyla mi vyplácena podpora, protože jsem měla smlouvu DPP. Nyní jsem ukončila zaměstnání po 4 měsících dohodou. Poté jsem zjistila, že jsem ve 3 týdnu těhotenství. Jak je to s podporou na úp? a údajnou mateřskou? Je prakticky možné v těhotenství sehnat práci? Děkuji za odpověď
Markéta

V každém případě se na ÚP zaevidujte. Nárok na podporu vám zřejmě vznikne. Pokud ano, a bude k tomu lékařský důvod, klidně si nechte vystavit i neschopenku. Práce se v těhotenství shání opravdu jen těžko, spíše nějaká brigáda nebo pracovní poměr na dobu určitou...

Přeji hezké a pohodové těhotenství

červenec 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
ukončila jsem jsem se zaměstnavatelem práci dohodou potom jsem zjistila že jsem těhotná. Je možná v tomto stavu najít práci?
Linda
Bohužel vás zklamu, novou práci najdete jen těžko. Možná nějakou krátkodobou brigádu apod., tam je situace přeci jen lepší.

červenec 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den chtěla jsem se zetpat. Šéf mi nechceš dát smlouvu protože mám dítě
marcela
Moc nerozumím vaší otázce. Pokud vás však nechtějí přijmout do zaměstnání z důvodu toho, že se staráte o dítě, jedná se o diskriminaci.

červenec 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

manželka před nástupem na rodičovskou dovolenou pracovala na smlouvou na dobu určitou, jejíž ukončení bylo stanoveno nástupem jiné zaměstnankyně z rodičovské dovolené (místo níž práci vykonávala). Nyní manželka otěhotněla a čeká další dítě. Má nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte? Zaměstnankyně, k jejímuž návratu se vztahovalo ukončení manželčiny smlouvy na dobu určitou, je stále na rodičovské dovolené (s dalším dítětem), do zaměstnání se tedy stále ještě nevrátila. Dohodu o ukončení pracovního poměru manželka nepodepsala (respektive jí ani nebyla nabídnuta).

Děkuji a přeji hezký den.

Pavel Štrba
Pavel Štrba
Především gratuluji k dalšímu přírůstku do rodiny. Zklamu vás, na otázku neodpovím, je to složitější a nevím např. po jaké době opět čekáte dítě. (zda jsou tedy splněny rozhodné doby apod.) Nicméně doporučím vám se obrátit na vaši příslušnou OSSZ, kde vám na základě podrobnějších informací poskytnou relevantní odpověď. Případně zavolejte na bezplatnou linku, jejíž číslo najdete na www.mpsv.cz.

červenec 2015