Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
8.8. 2016 jsem nastoupila na mateřskou, k 31.8.2016 mi skončila pracovní smlouva. Musím se jít nahlásit na úřad práce? A kdo mi platí zdravotní pojištění pokud jsem na MD?

Děkuji za pomoc
Veronika
Dobrý den,
spadáte do kategorie, kdy za Vás platí zdravotní pojištění stát. Na úřad práce se hlásit nemusíte, tam se případně registrujte až po skončení rodičovské dovolené. Jen bych Vám doporučovala kontaktovat zdravotní pojišťovnu a ověřit si, že Vás zaměstnavatel na zdravotní pojišťovna nahlásil jako matku na MD.

září 2016

zaměstnání a maminky
K 31.8.2016 mi končí pracovní smlouva,od 1.9.2016 nastupuji na mateřskou dovolenou, musím se tímto hlásit na ÚP,skrz placení pojištění?
Zdeňka
Dobrý den,
na úřad práce se hlásit nemusíte. Zdravotní pojišťovnu bude informovat Váš zaměstnavatel.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
pracuji na HPP a smlouvu mám na dobu určitou do 31.1.2017.Ale nyní jsem v prac.neschopnosti(rizikové těhotenství) zaměstanavatel mi nabízí podepsání výpovědi dohodou.Tvrdí,že to pro mě nebude mít žádné následky.
Ale já o tom mám pochybnosti.
Jaké by pak pro mě byli podmínky?
Jako třeba vracení daní příští rok,když bych byla od 1.9.2016 nezaměstnaná,ale stále na PN.
Popřípadě podpora v nezaměstnanosti po rodič.dovolené?
Kdo by mi proplatil zbývající dovolenou kterou u zaměstnance mám?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den,
ukončení pracovního poměru nedoporučuji. Lepší pro Vás bude ukončit pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Zaměstnavatel má povinnost Vám udělat zúčtování daně z příjmu za rok 2016, dovolenou Vám proplatí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru. Připravila byste se o nárok na dovolenou do konce roku. Dovolená se krátí až za 100 neodpracovaných dní o 1/12, takže byste měla mít nárok na celou dovolenou.  Na následnou podporu v nezaměstnanosti to nebude mít vliv. Úřad práce ČR vypočítává nárok na podporu u rodičů pro rodičovské dovolené, kteří během rodičovské dovolené nepracovatli z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

řeším tuto situaci: Jsem momentálně na rodičovské dovolené a ještě rok budu, běží mi smlouva na dobu neurčitou u prvního zaměstnavatele a teď se mi naskytla možnost přivýdělku na částečný úvazek (stejný obor - pedagogika, ale v místě bydliště, dítě pohlídá babička.. ) u jiného zaměstnavatele a to na dobu určitou. Chci se zeptat, zda mám povinnost toto nahlásit prvnímu zaměstnavateli - zda potřebuju jeho souhlas, nebo jestli mi tento může smlouvu na dobu neurčitou kvůli nové smlouvě třeba i ukončit. Ráda bych se po rodičovské dovolené vrátila opět na původní místo. Díky za informace.
Veronika Šeneklová
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete libovolně "přivydělat". Prvního zaměstnavatele o tom informovat nemusíte. Raději se však podívejte do pracovní smlouvy, kterou jste s ním podepsala, jestli neobsahuje ustanovení o povinnosti ho o některých skutečnostech informovat. Pracovní smlouvu na dobu neurčitou s vámi může první zaměstnavatel ukončit pouze dohodou nebo výpovědí, ale k tomu by musel mít důvod.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den chci se zeptat když jsem nastoupila na plný úvazek do práce ale zjistila jsem těhotenství a mám jít na nemocenskou.Mohu se bát že mě vyhodí či že budu úplně bez financí?Děkuji
Marie
Dobrý den,
jako na těhotnou se na Vás vztahuje zákaz výpovědi, takže zaměstnavatel s Vámi nemůže ukončit pracovní poměr.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
V minulém měsíci jsem byla evidována na up, předtím jsem byla zaměstnaná 5 let v kuse.
Od srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem však zjistila, že jsem těhotná a s největší pravděpodobností, vzhledem k tomu, že jsem chronický nemocná av invalidním důchodu mi bude doporučeno rizikove těhotenství.
Jaká bude výše mé neschopenky? V novém zaměstnání jsem ještě nedostala ani první mzdu, jelikož nemám odpracovaný celý měsíc.
A budu mít nárok na PPM?

Diky
Katka
Dobrý den, dávky pracovní neschopnosti budete mít vypočítanou buď z pravděpodobného výdělku (v případě, že jste odpracovala méně jak 7 dnů) nebo ze skutečného výdělku (pokud jste odpracovala více jak 7 dnů). Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství by měl vzniknout, více informací obdržíte na České správě sociálního zabezpečení, která tuto dávku stanovuje a vyplácí

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 5 měsíci těhotenství je to mé první těhotenství v říjnu budu mít odpracovaný rok ,ale mám smlouvu na dobu určitou .Termín porodu mám v lednu smlouva mi končí v březnu 2017 ,co se bude dít pak mám nárok na mateřskou ? a budu muset být hlášena na úřadě práce ?nebo budu pořád uvedená v práci ? Děkuji
Tereza
Dobrý den, peněžitou pomoc v mateřství vám náležet bude. Vyplácet vám ji bude správa sociálního zabezpečení na základě dokladů od vašeho současného zaměstnavatele.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

Jsem od 21.7.2016 na mateřské dovolené. Byli mi prislibeny od zaměstnavatele premie. Bohužel jsem předpokládala ze mi budou vyplaceny s poslední výplatou za 7/2016. Ale protoze z nedostatku fin. Prostředků mi prý vyplatí prémie v 8/2016.
Moje otázka je..nebude problém, že dostanu od zaměstnavatele vyplácené prémie v době kdy už budu na MD?
Děkuji moc.

Jana
Dobrý den, to není problém. Zaměstnavatel vám bude v 8/2016 vyplácet prémie, které se týkají předcházejícího období. Nikoliv tedy období, za které již pobíráte peněžitou pomoc v mateřství.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, chtela bych se zeptat jsem na rodicovskem prispevku a jsem zamestnana je zamestnanec povinrj nahlasit na zdravotni pojistovnu ze pracuji na pracovni pomer a neprijdu o rodicovsky prispevek kdyz dite mi hlida babicka. Dekuji
Eva
Na rodičovský příspěvek máte nárok i když pracujete, musíte jen dodržet podmínky zajištění péče o něj. Nic nikam hlásit nemusíte. 

červenec 2016

zaměstnání a maminky
v říjnu 2012 jsem odešla na rizikové těhotenství smlouvu jsem měla do konce roku 2012 letos v září musím nastoupit do zaměstnání. Je zaměstnavatel povinen mě vzít zpět nebo musím shánět práci jinde??? kateřina
Kateřina B
Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil uplynutím sjednané doby, v tomto případě zaměstnavatel nemá povinnost nabídnout Vám pracovní místo po skončení rodičovské dovolené.

červen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem ve třetím měsíci těhotenství a k 30.6.2016 mi končí pracovní poměr na dobu určitou s dělkou trvání 9 měsíců. Předtím jsem byla zaměstnána u jiného zaměstnavatele 4 měsíce. Zajímalo by mě, jak dlouhou ochrannou lhůtu budu mít po ukončení posledního prac. poměru, na mateřskou bych měla jít v půlce listopadu. Jde mi samozřejmě o to, abych ji dostala, proto nevím, zda mám nastoupit do nové práce nebo radši nechat plynout ochrannou lhůtu a registrovat se na UP. Brala bych pak podporu až do mateřské, prosím? Ochranné lhůty se nesčítají z posledních zaměstnání, nebo snad ano? Nevím, zda nastoupit do nové práce, protože kdyby mě vyhodili, jak dlouhou ochrannou lhůtu bych měla? Děkuji za Vaši odpověď.
Darina B.
Dobrý den,
ochranná lhůta u žen, jejichž pracovní poměr skončil v průběhu těhotenství je 180 kalendářních dnů. Podmínkou pro vyplácení peněžité pomoc v mateřství (PPM) je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Pokud jste tedy odpracovala 13 měsíců a odváděla jste nemocenské pojištění, měla byste mít na PPM nárok.

červen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené do února 2017, nyní se mi naskytla pracovní příležitost na HPP. Ke svému zaměstnavateli se již nevrátím -organizacni důvody. Mohu takto začít pracovat a počkat až mi doběhne rodičovská?
Děkuji
Marie
Dobrý den,
nastoupit do pracovního poměru můžete i v průběhu rodičovské dovolené. V současné době je možné pracovat i pobírat rodičovský příspěvek.

červen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den.
Byla jsem zaměstnána jako prodavacka od 7.3.2016 a během zkušební lhůty jsem zjistila těhotenství. Vedoucí prodejny mi oznámila ze me v práci necha do konce zkušební lhůty a na těhotenství nebude brán zřetel. Práci jsem ukončila protoze jsem ji přestala zvládat, mela jsem Silne nevolnosti a zvracení. Nyní jsem evidována na UP. Práci si hledám ale obávám se ze jako tehotnou ve 13 tt me nikde nezaměstnaji. Co bude dál? Mám nárok na mateřskou i přes to že nebudu zaměstnána? Nárok na porodne? A co vse mohu od UP nebo sociálky pobírat před porodem a po porodu? Moc Vam dekuji jsem zoufalá. Moje neznalost me dovedla do špatné situace.
Zdeňka
Dobrý den,
nárok na mateřskou má zaměstnanec, který  má v  předchozích 2 letech (počítá se od data nástupu na mateřskou) placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (doba placení nemocenského může být přerušovaná). Porodné je sociální dávka, která je závislá na příjmu rodiny, kontaktujte tedy správu sociálního zabezpečení, kde Vás budou po doložení vašich příjmu informovat, zda na tuto dávku máte nárok, popř. na jaké jiné dávky Vám vzniká nárok. Úřad práce Vám bude vyplácet podporu, pokud jste v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získala alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.

červen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,byla jsem na rodičovské dovolené,ale vrátila jsem se do práce,kde jsem byla 7měsícu pak jsem dala výpoved,nastoupila jsem do nové práce,ale po 2 dnech podepsání smlouvy na 2roky jsem zjistila,že jsem těhotná-jsem na neschopence.Zajímá mě,ze které práce mi bude počítána mateřská,protože v té poslední u které jsem zaměstnána jsem odpracovala jen 2 dny.
Markéta
Dobrý den,
rozhodným obdobím  pro výpočet peněžité pomoci v mateřství je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém nastoupíte na mateřskou dovolenou. Neboli mateřská závisí na průměrném příjmu za 12 předcházejících měsíců.
Peněžitá pomoc v mateřství neboli PPM se poskytuje za kalendářní dny a její výše je 70 % denního vyměřovacího základu. Více informací Vám podá správa sociálního zabezpečení

červen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, od 1.12.2015 jsem v pracovní neschopnosti kvůli rizikovemu těhotenství.za rok 2015 jsem nevycerpala 6 dní dovolené.k 22.5.2016 jsem ukončila pracovní neschopnost a k 23.5.2016 jsem nastoupila na mateřskou. Kdy si mohu dobrat dovolenou za rok 2015 a vznikne mi nějaká dovolená v roce 2016? Předpoklad konec mateřské 4.12.2016.
Sona
Dobrý den,
zůstatek dovolené na zotavenou si vyčerpejte mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. O čerpání musíte zaměstnavatele požádat. Za rok 2016 by Vám měl vzniknout nárok na dovolenou v plné výši.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, nedávno jsem zjistila, že s přítelem čekáme miminko. V dubnu jsem však nastoupila pod agenturou do automobilové výroby jako operátor ve výrobě. Tuto práci však nadále v mém stavu nejsem schopna vykonávat. Nyní jsem proto v pracovní neschopnosti, ale zároveň mi také běží zkušební doba a smlouva mi končí v listopadu 2016, jelikož je pracovní poměr na dobu určitou. Je pro mě tedy lepší abych nadále pokračovala v pracovní neschopnosti nebo pracovní poměr ukončila a evidovala se na ÚP? Děkuji
Kristýna
Dobrý den, zaměstnavatel vás musí přeřadit na jinou práci, pokud nemůžete původní práci vzhledem k těhotenství podle lékařského posudku vykonávat. Tuto povinnost mu ukládá zákoník práce. Těhotenství není nemoc, takže nemusíte být nutně na nemocenské. Jestliže jste skutečně nemocná, tak zůstaňte v dočasné pracovní neschopnosti, dokud se neuzdravíte. Rozhodně neukončujte bez důvodu pracovní poměr. Jako těhotnou vás s největší pravděpodobností nikdo nezaměstná a pokud budete evidovaná na ÚP, nevznikne vám nárok na peněžitý příspěvek v mateřství. 

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, ke 30.4.2016 jsem dostala vypoved v praci a jsem ještě na materske, mám se nahlásit na zdrav.pojistovnu aby mi bylo hrazeno.zdravotni pojisteni nebo mi to hradi stat? i když budu pak na rodicovske dovolene ? dekuji
Marci
Dobrý den,
v průběhu mateřské a rodičovské dovolené je plátcem zdravotního pojištění stát. Pro jistotu se informujte na své pojišťovně, jestli Váš bývalý zaměstnavatel nahlásit změnu - nástup na mateřskou dovolenou.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, dne 25.6. má dcera 3 roky, rodičovský příspěvek mám do 31.8. kvůli skolce. Vím, že musím nastopit do práce toho 25.6., ale co dělat když dceru nemám kam dát? Co dělat, mám poprosit zaměstnavatele o podepsání žádosti odkladu nástupu do zaměstnání na 1.9.. Prosím o radu jak se toto dělá. Bude mít podepsaný odklad nějakou cenu?
Jana
Dobrý den,
jednou z možností je, požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 31.8.2016. Zaměstnavatel Vám ale v tomto případě nemusí vyhovět. Pokud se nedomluvíte, je nutné, abyste 26.6.2016 nastoupila do zaměstnání. V případě, že to není možné, musíte pracovní poměr ukončit.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

od září 2015 jsem evidovaná na ÚP, od 8.5.2016 mi gynekolog napsal mateřskou. Na PPM bohužel nemám nárok, protože splňuji pouze podmínku hrazeného pojištění 270 dnů. Musím jít tuto skutečnost (mateřskou) někam hlásit? Mám k tomu složitý zdravotní stav, proto s manželem zvažujeme, že by na rodičovskou nastoupil on. Kdy a na koho se má manžel obrátit, na zaměstnavatele nebo na ÚP? Je možné rodičovskou přepsat po nějaké době na mě, pokud zjistíme, že se o dítě zvládnu postarat "sama"? Případně kdy nastoupí manžel na rodičovskou a kdy jí případně může ukončit - respektivě přepsat na mě? Má manžel nárok i na PPM?

Děkuji za odpověď
Anna - otázka upravena poradcem
Anna

Dobrý den, pokud nesplňujete podmínky pro PPM, dostanete rovnou rodičovský příspěvek, který je však nižší než PPM. Bude vám ho vyplácet úřad práce (odbor státní sociální podpory) ihned ode dne narození dítěte.

Otec dítěte může čerpat mateřskou dovolenou. Platí pro něj stejné podmínky jako pro ženu (doba 270 odpracovaných kalendářních dnů před nástupem na PPM, účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM). Otec může žádat až na základě písemné dohody, kterou uzavře s matkou dítěte. Tiskopisy si vyzvednete na příslušné OSSZ. Na mateřskou může nastoupit od počátku 7. týdne po porodu dítěte na dobu alespoň 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,mám dotaz ohledně čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené.Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a standartně 5 týdnů dovolené (25 dní) za kalendářní rok.Na mateřské jsem byla od 9.8.2015-20.2.2016 a zažádala jsem o čerpání dovolené po skončení mateřské za rok 2015 (23 dní nevyčerpáno) a za rok 2016.Zaměstnavatel mi za rok 2016 proplatil 4 dny,ale dle mého názoru jsem vyčerpáním dovolené za rok 2015 (23) a za rok 2016 (4) splnila podmínku 60 dnů pro nárok na celou výši dovolené za kalendářní rok.Vycházím z tvrzení,že doba mateřské dovolené a "řádné" dovolené se považuje za výkon práce.Můžete mi,prosím,odpovědět,na jakou délku dovolené za rok 2016 mám skutečně nárok? Děkuji - otázka upravena poradcem
Jana

Dobrý den, nárok na dovolenou na běžný kalendářní rok zaměstnanci vzniká při splnění těchto podmínek

- pracovní poměr k zaměstnavateli trvá nepřetržitě a současně musí být splněna i podmínka , že u téhož zaměstnavatele konal práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.

První podmínka splněna byla, druhá podmínka ne.

    1. 1.1. – 20.2.2016 = 36 pracovních dnů PPM

21.2. – 23.3.2016 = 23 pracovních dnů dovolené rok 2015  

tj. celkem pouze 59 pracovních dnů v roce 2016.

Nárok na dovolenou za rok 2016 v délce 4 dnů byl proto stanoven správně.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, chtela jsem se zeptat.. 31.6.2016 mi konci smlouva na dobu urcitou mam jit podepsat papir na ukonceni ale jsem na neschopence v tehu, na neschopenku jsem sla od 2.mesice tehu..budu i nadale pred nastupem na materskou na neschopence.. Dekuji
Veronika

Dobrý den,

 

v tomto případě Vám zaměstnavatel pošle poštou informaci o uplynutí doby určité. Nemusíte tedy osobně do společnosti.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

s přítelem máme první týden v červnu plánovanou dovolenou v zahraničí (konzultovali jsme s gynekologem již v lednu). Já jsem byla mezitím dvakrát nemocná a místo neschopenky jsem si kvůli penězům vzala dovolenou a nyní mě nechce lékařka (obvodní) pustit zpátky do práce z důvodu nevhodného pracovního prostředí, dnes mi chtěla napsat rizikové těhotenství s čímž ale nesouhlasím právě kvůli plánované dovolené a údajně by nemocenská nešla přerušit a ossz by pobyt v zahraničí s největší pravděpodobností zamítla. Jak mám tedy být doma, když tolik dovolené už nemám a zdravotní komplikace také ne? Řekla mi buď se vzdám dovolené nebo mi nenapíše neschopenku. děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Zlata

Dobrý den,

 

jiné varianty než Vám navrhla paní doktorka nejsou možné.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat 30.6 mi končí smlouva na dobu určitou. Jsem těhotná a šla jsem na nemocenskou a vypadá to, že mi jí až do porodu (začátek prosince) neukončí. Skončí mi automaticky smlouva i když jsem na nemocenské? a pokud ano budu i tak dostávat potom nemocenskou nebo si jí musím ukončit a jít na pracák? Děkuji
Petra
Dobrý den, pracovní poměr na dobu určitou skončí i v případě pracovní neschopnosti nebo těhotenství. Neschopenku ukončovat nemusíte, dávky nemocenského pojištění Vám náleží i dál, dokud nenastoupíte na mateřskou dovolenou, kdy se Vám začnou vyplácet dávky peněžité pomoci v mateřství. Na úřad práce se můžete zaregistrovat, práci Vám hledat nebude, jen za Vás nahlásí pojištovně Váš nástup na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co je pro mě finančně výhodnější. Budu odcházet na mateřskou dovolenou 8 týdnů před termínem porodu a ještě před těmito osmi týdny si buď měsíc vezmu dovolenou (na kterou mám za celý rok nárok) anebo si vezmu nemocenskou a dovolenou si nechám proplatit až po ukončení mateřské dovolené. Také by mě zajímalo, zda se dovolená po ukončení mateřské vypočítává vícen než před nástupem. Děkuji za odpověď. Petra
Petra

Dobrý den, nejvýhodnější je do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM)  pracovat, pak nastoupit na PPM a potom bezprostředně po skončení PPM čerpat řádnou dovolenou spolu s rodičovským příspěvkem od státu. Méně výhodné je být na nemocenské (ale pokud Vám zdravotní stav výkon práce neumožňuje – pochopitelně nastoupte na pracovní neschopnost), následně přejít na PPM a poté čerpat řádnou dovolenou spolu s rodičovským příspěvkem od státu. Nejméně výhodné je vyčerpat dovolenou před nástupem na PPM.Dovolená by měla být zaplacena průměrem vypočítaným z předchozího čtvrtletí.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
v práci mi skončila smlouva k 30.4.2016 a jsem již od 26.1.2016 na nemocenské. Teď k 5.7.2016 nastupuji na mateřskou a nemocenskou mi doktor ponechá až do té doby. V práci mi také řekli,že ikdyž mi končí smlouva mám stále nosit papíry pro soc. na nemocenské dávky do práce . Musím se hlásit na ÚP nebo kdo v tomto případě za mě hradí soc. a zdrav. pojištění?
Nikola
Dobrý den, až se budete hlásit na úřad práce, musíte je informovat, že jste v období od … do… na nemocenské (nemoc v ochranné lhůtě) a že následně přecházíte na peněžitou pomoc v mateřství dále jen PPM. Plátcem pojistného (ZP) je za Vás stát (SP se neplatí). Úřadu práce musíte tyto skutečnosti sdělit proto, aby Vám neposílali podporu v nezaměstnanosti - budete dostávat dávky nemocenského pojištění, následně pobírat PPM. Doklady o pracovní neschopnosti musíte do zaměstnání posílat i nadále z toho důvodu, aby  zaměstnavatel mohl správně nahlásit do zdravotní pojišťovny   nemoc v ochranné lhůtě, ukončení nemoci v ochrané lhůtě a nástup na PPM.květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem se pozeptat. Jsem čtvrtý měsíc na PN (těhotenství), ale již mi skončila smlouva na dobu určitou, takže jsem v ochranné lhůtě. Budu mít nárok na mateřskou? A ještě kdybych cca za 2 roky byla znovu těhotná, tak budu mít také nárok na mateřskou?
Děkuji za odpověď
Jana
Dobrý den,
v současné době Vám plyne ochranná lhůta. Na peněžitou pomoc v mateřství budete mít nárok, pokud jste za poslední dva roky byla pojištěna 270 dnů. Pokud byste chtěla navázat na rodičovskou dovolenou dalším těhotenstvím, na PPM již mít nárok nebudete, protože nejste zaměstnaná a ochranná lhůta od předchozího zaměstnavatele se na Vás nebude vztahovat.

květen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, muzu poprosit o radu? Prave jsem zjistila, ze jsem tehotna. 21.6. mi konci rodicovska, syn bude mit 3 roky. Z jakeho zakladu se mi bude pocitat materska u druheho ditete. Nevim zda mam nastoupit do prace, mam moznost u stavajiciho zamestnavatele na zkraceny uvaze? Mam uz vyssi vek, takze je mozne, ze me lekar necha i na nemocenske. Dekuji.
Lucie Konarikova
Dobrý den, jestliže se dítě narodí do 4-let věku prvního dítěte, lze očekávat, že vám bude vyplácena PPM ve stejné (obdobné) výši jako u prvního dítěte. Rozhodně nenastupujte do práce na zkrácený úvazek, protože by se vám pak PPM počítala z tohoto nižšího příjmu. Jestliže vás nechá lékař na nemocenské, budete dostávat nemocenské dávky a pak plynule přejdete na PPM.  

duben 2016

zaměstnání a maminky
dobry den syn je neslysici jsou mu 3roky byl mu vydan prukaz ztp/p ale prispevek na peci nam byl pridelen 3000kc je to v poradku.
perta krskova
Dobrý den, na tento dotaz nemůžeme, bohužel, odpovědět neboť nespadá do pracovně právní problematiky.

duben 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 5. měsící a můj zaměstnavatel bude končit. Bylo mi nabídnuto ukončení pracovní smlouvy dohodou (paragraf 52) a odstupné k 30.dubnu 2016. Na mateřskou bych měla nastupovat 5. května. Budu mít na ní nárok od zaměstnavatele? je třeba se na těch pár dní evidovat na úřadu práce? Děkuji
Šárka
Zdravím, mateřská dovolená je dávkou nemocenského pojištění. Doporučuji se zeptat přímo na OSSZ, i když ve vašem případě byste nárok na mateřskou (vyplácenou přímo OSSZ) nárok mít měla.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
měsíc po maturitě jsem nastoupila na ÚP (v červnu), v říjnu jsem nastoupila na brigádu, v prosinci jsem bohužel nedošla na konzultaci na ÚP a byla jsem vyřazena z evidence, tudíž si teď sama platím zdravotní pojištění, na konci února jsem dostala na brigádě výpověď a momentálně jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem bez jakýchkoliv příjmů, hmotná nouze mi byla zamítnuta kvůli přítelovu platu. Ráda bych se tedy zeptala, jak to budu mít s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, ikdybych si teď do měsíce našla práci.
Děkuji za odpověď, Tereza.
Tereza P.
Nárok na rodičovský příspěvek máte vždy, není závislý na odpracované době. To, zda vám vznikne nárok na mateřskou, zjistíte na OSSZ - mateřská je dávka nemocenského pojištění.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den dohoda o rozvázání prac. poměru mi skončila k 29.2.2016.Ještě jsem výpověd nepodepsala protože zaměstnavatel je již delší dobu nemocný,a jednala jsem se zástupcem,který neměl výpověd sepsanou,a teprve dnes 23.3.2016 jsem se stavila do bývalého zaměstnání,abych se dohodla co bude dál.Bohužel ze strany zaměstnavatele trvají na ukončení.Předešlí den 22.3. 2016 jsem si zašla na gynekologii,kde mi bylo potvrzeno těhotenství 5 týden.Gynekoložka mi zpětně neschopenku nevystaví,abych se vešla do ochranný doby 7 dnů po skončení výpovědi.Mohu s tím něco dělat.Děkuji
Luba
Bohužel, pokud vám zaměstnavatel neukončí pracovní poměr k pozdějšímu datu (když tedy nemáte podepsanou výpověď) s tím nelze dělat nic.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, man RD do zari 2016, můžu nastoupit od 1.5.2016 do prace na HPP, musim to ohlasit na soc.úřad? Přijdu o dávky nebo mi budou chodit do září? Předem děkuji za odpověď
Jana
I při pobírání rodičovského příspěvku si můžete vydělávat, není to omezené, jen musíte zajistit adekvátní péči o dítě. Takže rodičovský příspěvek vám bude chodit nadále po stanovenou dobu. To, zda máte oznamovací povinnost vůči vyplácejícímu subjektu nevím, zjistěte to buď na rozhodnutí o přiznání příspěvku, nebo např. telefonicky přímo na úřadu.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, po 5 letech jsem dala výpověď dohodou k 31.3.Od 1.4. nastupuji do nové práce, nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, když mě ve zkušební době zaměstnavatel vyhodí, budu mít mateřskou počítanou z předchozího zaměstnání?
Děkuji za odpověď.
Hanka
Hezký den, mateřská je dávka nemocenského pojištění. Její výpočet je tedy stejný. Pro bližší informace raději kontaktujte vaši OSSZ.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Dostala jsem nabídku lepší práce a chci se zeptat,jestli musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu,když jsem matka samoživitelka.Děkuji
Pavlína
I když jste matka samoživitelka, tuto výpovědní dobu musíte dodržet, pokud vás tedy současný zaměstnavatel nepustí "na dohodu".

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den. V lednu jsem podala zaměstnavateli výpověďď. Nyní mi tedy běží dvouměsíční výpovědní lhůta, končit mám ke konci března. Tento týden jsem ale zjistila, že jsem těhotná. A novému zaměstnavateli nechci udělat to, že mu nastoupím a v podstatě zase hned odejdu. Pokud bych šla hned na rizikové těhotenství, má bývalý zaměstnavatel povinnost, hradit mi nemocenskou? A mám v takovém případě nárok na mateřskou nebo by šlo rovnou o rodičovskou? Je tedy zhlediska financí lepší nastoupit i těhotná do nového zaměstnání?

Děkuji
Lenka

Předně gratuluji k miminku.

Ve vašem případě bych navrhovala následující: řekněte novému zaměstnavateli o vašem změněném stavu. Zkuste se dohodnout, třeba jde o osvíceného zaměstnavatele a dostanete novou smlouvu, i když jste těhotná. Pokud novou smlouvu nedostanete a lékař shledá důvody k rizikovému těhotenství, pak bude nejlepší na neschopenku nastoupit ještě v průběhu výpovědní doby - zůstanete tak díky prodloužení výpovědní doby o trvání PN v pracovním poměru a vyhnete se všem rizikům. Pozor, v tomto případě nepodepisujte, že se prodloužení výpovědní doby vzdáváte.

březen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den.prosím stala se mi nemila věc.V zaměstnání pracuji 15let.Vzdy jsem dokladala potvrzeni o studiu na obe děti.Nyni po třech letech kdy prvni syn jiz nestuduje mi bylo zděleno ze jsem neoprávněně pobirala slevu na dani a ze mou povinnosti je toto sdelit zaměstnavateli.Přesto každy rok vypisuji danove priznani a podepisuji za pravdivost údajů.Syna jsem tam nepsala a ani nedokládala žádne potrvrzeni,tim tedy nechápu jak se toto nedopatření stalo.Je mou chybou že jsem nehlasila ihned tuto skutečnost nebo chyba je na straně účetní.Moc děkuji za odpověď.
Jolca
Nejsem daňařka. Ale zřejmě bude chyba na straně vaší účetní. Netuším, proč vám uznávala slevu na dani za někoho, kdo nebyl připsán v daňovém přiznání. Nicméně se opravdu tyto skutečnosti musí hlásit zvlášť. Zřejmě se tak opravdu stanete dlužníkem na daních. Netuším o jak velkou může jít částku, pokud to bude stát za to, doporučuji toto konzultovat s daňovým poradcem a možná i s právníkem.

březen 2016

zaměstnání a maminky
bohuzel takoveho nikoho nemam kamaradky maji bud jedno dite a praci nebo vic deti a sou radi ze sou radi:/ by me zajimalo kdo mi bude platit zdravotni pojisteni kdyz me z up vyhodej? a ja nebudu nic nikde dostavat? jen pridavky na dite??
HEL

Zdravotní pojištění je vám hrazeno z titulu péče o dítě do 7 let věku. To zda budete mít nárok na jiné sociální dávky netuším, musíte se informovat na ÚP - kde vyplácejí i jiné sociální dávky, např. sociální příplatek, příspěvek na bydlení apod. 


březen 2016

zaměstnání a maminky
Mohu byt zamestnana na zkrac. pracovni uvazek kdyz pobiram rodic. prispevek?
Mirka
Ano, můžete. Pokud je vašemu dítěti více než 24 měsíců pak si můžete přivydělat kolik chcete, po dobu jakou chcete, jen musíte zajistit péči o své dítě.

březen 2016

zaměstnání a maminky
bohuzel jina skolka ted neni v soukrome tu berou do tri let a navic za 4 tisice mesicne :/ coz na to tedy fakt nemam to nemam ani na up :/ babicku mam jen jednu a dlouhodobe nemocnou, manzel jezdi tir nocni v cr a je treba tri dny i pryc a nepravidelne.. takze i vodit do skolky a ze skolky si ho pak budu muset sama a nemoc nic nemam co bych mohla jit na pn :/
hel
Co paní na hlídání? Nějaká známá důvěryhodná důchodkyně, nebo kamarádka na mateřské?

březen 2016

zaměstnání a maminky
dobry den mam dotaz mam syna 3 roky mu ted byli v unoru nemame skolku 4 unora sem nastoupila na up zadost ve skolce mam od zari nikde tu neberou vsude mi rekli ze mame prijit na zapis koncemdubna ze mi ho od zari do skolky vemou, pani na up mi rekla ze kdyz nebudu mit skolku tak me z up vyhodi...to si muzou dovolit? dalsi schuzku mam v kvetnu na up
hel

Hezký den,

váš problém je trochu choulostivá situace. Podle zákona vzato nemůžete být v evidenci ÚP, pokud nejste schopná práce - tedy nejen po zdravotní stránce, ale i po stránce péče o děti, kterou jako zákonný zástupce musíte zajistit. Je jedno, jestli bude vaše dítě ve školce nebo ho bude hlídat někdo jiný. V podstatě se ÚP chová jako váš zaměstnavatel a tam také nebudete pobírat plat za volno pro péči o dítě. Není šance na jinou školku, třeba soukromou, spolupráci s manželem, prarodiči? Nemáte nějaké zdravotní obtíže, které potřebujete vyřešit a být tak nějakou dobu na PN - což se bere jako omluvenka?

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 9 měsíci těhotenství a nedostavila jsem se na schůzku úp,tudíž mi bylo řečeno že zahájili řízení o vyřazení z evidence úp. Jelikož od příštího měsíce mám jít na rodičovskou dovolenou, chtěla bych se zeptat co tohle řízení pro mě znamená, zdali bude mít vliv na rodičovský příspěvek a kdo mi bude platit sociální a zdravotní pojištění během r.dovolené ? Děkuji
Martina V.
Pro vás to znamená to, že za dobu, kdy nebudete v evidenci ÚP a ještě nebudete na rodičovské dovolené, si budete muset uhradit zdravotní pojištění sama. Doporučuji se přihlásit i k sociálnímu pojištění pro tuto dobu.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, nevím zda se mohu zeptat tady u vás ale měla bych dotaz. Jsem na mateřské dovolené a čekám druhé. Jak je to s mateřskou? Budu pobírat stále jen jednu? Mohu si mateřskou k prvnímu dítěti zvýšit na vyšší částku než přijde na svět druhé? Děkuji
Alena

Milá Aleno,

pokud mluvíte opravdu o mateřské dovolené (dávka nemocenského pojištění) - bude nejlépe se na vše informovat na OSSZ, kde vám vysvětlí, jak je to přímo ve vašem případě. (jde zde i o doby předchozího pojištění atd.)

Pokud pobíráte rodičovský příspěvek - sociální dávku, kterou vyplácí ÚP - pak vše zjistíte právě na ÚP.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v současné době na rodič.dovolené do 9/2016. Již nyní mi bylo naznačeno, že po ukončení RD dostanu výpověď pro nadbytečnost a odstupné, ale nejde vyplatit již nyní z důvodu plánování badgetu (a nechci odcházet bez odstupného). Hledám si tedy nové zaměstnání. Pokud bych mohla nastoupit dříve než mi skončí původní PP, tak by mne zajímalo, jak je to se zápočtovým listem. Mohu nastoupit do nového zaměstnání na HPP nebo musím počkat na ukončení původního PP a pak si teprve hledat zaměstnání?
Romana M.

Hezký den,

nastoupit do jiného zaměstnání na HPP můžete i v době pobírání rodičovského příspěvku, tedy i za doby trvání pracovního poměru, který bude ukončen. Zápočtový list řešit nemusíte, jako doba o započítání let pro účely důchodového pojištění stačí rodný list dítěte.

Klidně tedy hledejte zaměstnání už v současné době.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Jsem zaměstnaná na MěÚ.Pracuji zde druhym rokem od ÚP-VPP...31.3.2016 mi končí smlouva.Zjistila sem,že jsem těhotná-cca 2,5měs na konci pracovni smlouvy.
Prosím Vás, budu mít nárok na MD? Zjistila sem si,že budu v ochranné lhůtě a mám v den nástupu na MD odpracovano 270 dní. Jen nevím, jestli se to týká i při zaměstnání přes ÚP na VPP.Myslím, jestli můj nynější zaměstnavatel bude platit půl roku MD. 1.4.2016 se Půjdu zaregistrovat na ÚP,tak nevím jak to funguje.
Moc děkuji za odpověď
Hezký den
Jana
Ano, týká se to i VPP, pokud máte řádnou pracovní smlouvu, není se čeho bát. Pokud je k tomu nějaký důvod, můžete nastoupit i na neschopenku až do nástupu na MD. Bližší informace  o nárocích na výplatu dávek mateřské dovolené vám sdělí OSSZ.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Jsem matka samoživitelka.Mám v péči dvě děti 7 a 5 roků.Jsem v evidenci ÚP kde pobírám dávky,ale pouze do konce března.Chtěla jsem se zeptat zda po skončení evidence nebo spíš pobírání dávky si mohu přivydělat na dohodu o provední práce a zda je to nějak omezeno jestli třeba můžu mít dvě ty dohody neb by se jednalo ospíš takový přivýdělek jako je roznos letáků což je tak kolem 500 kč měsíčně .Jestli je tohle nějak omezeno kolik si můžu přivydělat nebo třeba počtem hodin.Pro mě je težké sehnat práci když mám malé děti tak bych chtěla nějaký příjem řešit takhle jakoby brigádou.Děkuji za odpověď.
Ilona

Hezký den,

přivydělat si při evidenci na ÚP můžete, můžete mít více DPP, ale celkový měsíční přivýdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Počet hodin na DPP je max. 300/rok, při práci na DPČ nejste omezena hodinami, jen výší platu. Ta nesmí přesáhnout částku 4950,-Kč

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím, počítá se podpora v nezaměstnanosti pouze z mzdového výměru, nebo také z výkonostnní prémie, kterou mi zaměstnavatel po dobu adaptace bude vyplácet v plné výši?
Jedná se o to, že jsem nastoupila po mateřské k bývalému zaměstnavateli,ale dohodli jsme se na výpovědi dohodou.
Děkuji
Iva
Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, přítelkyně byla několik let zaměstnána na HPP. Poté zaměstnání ukončila a začala podnikat. Po půl roce podnikání otěhotněla. Zajímalo by mě, zda má nárok na mateřskou či nikoliv. Děkuji za odpověď.
Petr
Byla-li jako OSVČ účastna nemocenského pojištění, pak jistě ano. Jinak záleží i na dalších dobách, kontaktujte OSSZ, kde vám řeknou, jak to bude přesně v jejím případě.

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda když budu zaměstnaná na dohodu musím se hlásit na ÚP. Pracovala jsem na živnost v nejmenované společnosti od října 2015, 26.1.2016 jsem zjistila že jsem těhotná. Tato práce je časově i fyzicky náročná a proto jsem požádala zaměstnavatele, zda bych mohla pracovat na půl úvazku, což ve firmě nejde a lze jen práce na dohodu, kterou budu mít od 9.2.2016. Práci s touto společností na živnost jsem ukončila 3.2.2016. Když se ale přihlásím do porodu na ÚP nemám nárok na zvolení si doby rodičovského příspěvku. Prosím poraďte mi nevím co si teď počít a jak pokračovat abych se nemusela hlásit na ÚP.
Mockrát děkuji
Lucie
Nikdo nemá povinnost se hlásit na ÚP. Ze zákona máte povinnost uhradit si zdravotní pojištění, pokud nepodnikáte a ani nejste zaměstnaná.

únor 2016

zaměstnání a maminky
dobry den,
dostala jsem vyhazov v praci ale nedostala jsem pisemne vypoved, a nedavno jsem dokonce zjistila ze zamestnavatel za me pocelou dobu neplatil socialni zdravotni ani duchodove pojisteni nedostala jsem odstupne ani vyjadreni proc jsem byla vyhozena co mam ted delat jsem ted na materske dovolene a nevim jak mam doplatit zdravotni pojisteni a zbytek. dekuji za odpoved.
Pavla 005

V tomto případě se co nejrychleji obraťte na právníka. Nelitujte peněz vložených do jeho služeb, bohatě se vám vrátí.

Výpověď musí být vždy písemná!

únor 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovském příspěvku, předtím jsem byla evidovaná na uřad.práce. Mohu si přividělat k tomuto rodič.příspěvku brigádně? A do kolika peněz?
Děkuji za odpověď
alena
Nejsem sice specialista na sociální dávky, ale pokud vašemu dítěti je více jak 24 měsíců, můžete si přivydělat kolik chcete, za podmínky, že pro své dítě najdete adekvátní péči.

únor 2016