Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den, potřebovala bych poradit, co mohu dělat. Momentálně jsem u konce rodičovské dovolené. Firma, kde jsem stále ještě zaměstnancem, je v likvidaci, tedy se nemám kam vracet. Zároveň bychom rádi co nejdříve pořídili synovi sourozence (vzhledem k věku to nemohu o roky odkládat). Pokud bych končila RD již těhotná, těžko by mě někdo do práce přijal (což i netěhotná bych asi měla značný problém hned teď něco sehnat). Měla bych nárok na podporu? Jak bych o ni žádala, když registrace na úřadu práce v těhotenství by byla asi sporná? Musela bych si pojištění platit sama? Co když zaměstnavatel v likvidaci do té doby nevyřeší můj pracovní poměr?(Kdybych podala výpověď sama, přišla bych o odstupné...likvidátor se mnou vůbec nekomunikuje) Mateřskou, pokud vím, bych měla nárok při nástupu do cca půl roku od ukončení prac. poměru ze strany zaměstnavatele, je to tak? Omlouvám se za složitý dotaz, ale má situace tak trochu složitá je. Děkuji velmi předem za radu. Vera
Vera
Na ÚP jistě jako těhotná můžete, podporu dostanete. Sama byste nemusela za pojištění platit nic. S otázkami výpovědi se raději rovnou obraťte na ÚP, pomůže Vám Vaši situaci vyřešit a na právním oddělení Vám poradí, jak postupovat

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den , 13.4. 2014 mi končí mateřská a já už od června pracuji. Od září by měla dcera začít chodit do školky. Slyšela jsem nějaké názory ohledně nového a starého systému, že jsem ve starém systému a tudíž nemohu dávat dceru neomezeně do školky a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, někdo zase tvrdí, že se musim přehlásit do nového systému , tak nevím, jak to tedy je ?
Pavlína
Nejlépe se přímo zeptejte na ÚP, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala: 2.9. mi končí rodičovská dovolená, před (2 roky), po roce na mateřské dovolené jsem se vrátila do zaměstnání, tam jsem, ale ukončila jsem pracovní poměr po 5 měsících. Od února jsem nastopila znovu do zaměstnání, ale po rozporu se zaměsntavatelem jsem dala výpověď. Tam mi končí 31.srpna. Chci se zeptat, zda-li, pokud zůstatnu v měsíci září doma, musím se přihlásit na pracovní úřád? když mi v září přijde ještě vyrovnání MD za měsíc srpen? Jde mi spíše o to, zda v září mám ještě hrazený soc. + zdr. poj. Děkuji Vám za odpověď.
Michela
Zdravotní pojištění je za Vás hrazeno z titulu matky do 7 let věku dítěte. Po skončení RD však za Vás hrazeno není sociální pojištění, ani se Vám pak doba nepočítá do odpracovaných měsíců a let.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,22. listopadu 2013 se mám vracet po 3 leté RD do zaměstnání, kde jsem pracovala od r.1998. Prac. poměr mám na dobu neurčitou. Dozvěděla jsem se od zaměstnanců,že moje pozice byla zrušena z důvodů nadbytečnosti. Zaměstnavatel zakázal zaměstnancům mě o tom informovat.1)musím o nástupu do práce svého zaměstnavatele informovat a jak dlouho předem nebo je to samozřejmost, že 22.11.2013 nastoupím. 2)musí mě o tom informovat zaměstnavatel a jak dlouho dopředu nebo mě to může říct až v den nástupu. 3) může mě zaměstnavatel donutit přijmou jiné místo třeba sanitárky, když jsem pracovala jako admin.prac. a pokud bych to odmítla měla bych nárok i tak na odstupné? 4) dostala bych 5 měsíční odstupné,když bych nemohla chodit do práce protože mě nemá kam umístit. 6) odstupné se počítá z posledního čtvrtletí a z hrubé mzdy? 7) dostávala bych dávky na ÚP až po 5 měsících a ve výši hrubého platu nebo z RD 7600,- 8) mohu být evidována na ÚP a pobírat dávky i když mám příspěvek na péči na syna.
Hana
1) ano, zaměstnavatele musíte několik dní předem informovat, že se vracíte a od jakého data 2) zřejmě hovoříte o zrušení Vašeho místa. Musí Vám dát buď výpověď pro nadbytečnost i s odstupným, nebo Vám smí nabídnout jinou vhodnou práci. Pokud vhodnou práci odmítnete, přijdete o odstupné. Odstupné by nebylo 5 měsíců (pokud není např. v kolektivní smlouvě uvedeno jinak), ale 3 měsíce. Odstupné by činilo prakticky Váš plat dohodnutý v pracovní smlouvě. Po 3 měsíce (pokud máte odstupné) byste nedostávala podporu, poté byste ji čerpala vypočítanou z předpokládaného příjmu ze zaměstnání. Pobírání příspěvku na péči by podle zákona pro vstup do evidence vadit nemělo.

září 2013

zaměstnání a maminky
dne 22,9,2013 mi končí 3leta rd a bylo mi nabidnuto zaměstnavatelem vrátit se na zkrácený úvazek.Zajímalo by mě jestli jsem povinna to přijmout nebo mě musí zaměstnat zpět na 7 hod jako před nástupem na dovolenou. Když dostanu výpověd pro nadbytečnost mám právo na odstupné předtím jsem pracovala u zaměstnavatele 8 let.
petra
Máte nárok nastoupit na ten 7-hodinový úvazek-pracovní smlouva Vám zůstala v platnosti i přes čerpání ročičovské dovolené. Pokud dostanete výpověď pro nadbytečnost, nárok na odstupné máte.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den paní magistro, prosím Vás chci se zeptat, v prosinci 2012 jsem nastoupila do zasměstání, sml. mám na 1rok letos mi bude smlouva prodloužena o rok (zaměstnavatel může jen 2x prodloužit na 1 rok, poté je na neurčito?. Kdybych příští rok šla na mateřskou, musí mi zaměstnavatel opět smlouvu prodloužit, nebo musím čekat, až budu mít sml. na neurčito? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne
Karolina
Máte pravdu, zatím smí pro stejnou pozici zaměstnavatel dát dobu určtitou jen 2x. Pokud byste šla na mateřskou a rodičovskou dovolenou v průběhu trvání prac. poměru na dobu určitou, pracovní poměr bude v průběhu čerpání mateřské zrušen uplynutím doby a tak byste se po rodičovské neměla kam vrátit- z toho vyplývá, že Vám smlouvu prodloužit v žádném případě nemusí.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
PĚKNÝ DEN, jsem ročník 1957- v r.2000 jsem ovdověla a vychovala jsem 4 děti. od16.1.2001 do 15.7.2001 jsem byla na ÚP jako uchazeč o hm.zabez. od 16.7.2001 do 7.2.2005 jako uchazeč o zaměstnání . Můžete mi prosím napsat,jakou dobu mi stát platil soc.pojištění na důchod?Zdali pouze 6měsíců,nebo až do 7.2.2005 - což by byly 4roky.Tak mi to tenkrát tvrdila úřednice na ÚP,ale dle článků na internetu,mám pocit, že tomu tak není. Moc děkuji
MLADENA
Hezký den, v době, kterou popisujete platily jiné zákony než platí dnes. Ale pro minulá období zůstaly v platnosti ty staré, takže má úřednice pravdu. Pro podrobnější informace si dojděte přímo na OSSZ, kde Vám přesně řeknou, jakou dobu u Vás mají započítanou.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, do kdy se mám hlásit na úřadu práce po rodičovské dovolené, když dítěti budou 26.8.2013 čtyři roky. Děkuji za odpověď.
Katka
Následující den po skončení rodičovské dovolené.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz, v dubnu mi skončila rodičovská na 2.syna, v práci mi nabídli neplacené volno do října, z důvodu prázdnin a že nejsou školky.mám nárok na nějakou fin.pomoc od státu?u první rodičovské na 3 roky jsem nepobrala celou, jelikož druhý syn se narodil v dubnu a mě měla končit až v září... je možné nějak to co mi zkrátili zase prodloužit? je hrozné s dvouma dětma být doma jen s jedním platem. a také jakou možnost mám na příští léto s případným neplaceným volnem?nemám hlídací babičky, školka nemá letní provoz a dojíždět jinam nezvládnu časově ani finančně.. co bych měla pro to udělat? prázdnin za rok je tolik, že dovolená nestačí a manžel má práci časově náročnou, že mi v tomto nepomůže. Budu ráda za jakou- koliv radu, je to daleko, ale zda vůbec možnost ve státním podniku žádost o neplacené volno je a jak by to mělo být formulováno.. zda péče o nezaopatřené děti z důvodů, že není hlídání, není školka a ta co je, není dostupná z fin. a časových důvodů... Děkuji
Markéta
Žádat neplacené volno můžete i ve státním podniku-ale zaměstnavatel Vám to nemusí umožnit. Přes léto je situace složitá, zkuste hlídání vyřešit i sousedskou výpomocí, maminky ze školky také možná řeší podobný problém.Jinak můžete žádat o sociální dávky-třeba v hmotné nouzi. Každé léto musíte řešit zvlášť, zjistit si letní provoz i ostatních mateřských školek ve městě a ve velkém předstihu se na letní pobyt hlásit. Zjistěte si možnost příměstských táborů i pro předškolní děti.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den chtěla jsem se zeptat, mám nemocné dítě ze srdíčkem, jsem zaměstnaná a chtěla bych se synovi věnovat naplno navíc je hodně často nemocný. Pokud dám výpověď musím dodržet výpovědní lhůtu a budu mít nárok na podporu? děkuji
dagmar
Výpověď můžete podat i dohodou. Důvodem však musí být péče o dítě.Bude dobré si zajistit potvrzení od lékaře o synovu zdravotním stavu s doporučením větší péče. Pak nemusíte dodržet výpovědní lhůtu a budete mít nárok na plnou výši podpory.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den chtěla bych se zeptat , mám rodičovskou dovolenou na 4 roky , synovy jsou roky 3 a vzali mi ho do školky a Já bych chtěla nastoupit do práce , slyšela jsem že i nadále mám nárok na rodičovský příspěvek , je to pravda? a jak dlouho dopředu musím na sociálce nahlásit že přerušuji mateřskou a chci nastoupit na plný uvazek do prácre.
Anna
Ano,po dovršení 2 let věku dítěte si můžete normálně přivydělat kolik chcete a současně můžete pobírat rodičovský příspěvek. Hlásit nic nemusíte, rodičovská dovolená se nepřerušuje nástupem do zaměstnání, pokud máte (a vy máte) postaráno o dítě.

srpen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 2.11. 2013 mi končí rodičovská a zpět do zaměstnání - třísměnného provozu- se nemůžu vrátit z důvodu nestíhání dávat děti do školky a jejich vyzvedávání. Musím ukončit pracovní poměr dohodou nebo je nějaká "pro mě" lepší možnost ? Manžel dělá 12 hodinové směny, takže také není reálné že by děti do školky a ze školky vedl on. děkuji za odpověď.
Pavlína
Pro Vás je výhodné ukončit pracovní poměr z důvodu péče o dítě. Pokud takto ukončíte zaměstnání, bude Vám vyplácena plná výše podpory. Ještě lepší by bylo začít s hledáním zaměstnání již teď.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, byla jsem na mateřské dovolené s dítětem do 3 let, která mi skončila dne 2.7.2013. Dne 3.7.2013 jsem nastoupila do zaměstnání, kde chci dát výpověď ve zkušební době, pokud se přihlásím na UP, z čeho mi vypočítají podporu v nezaměstnanosti? Budou mi ji počítat z posledního zaměstnání, když trvalo necelý měsíc?
Gábina
Ano, bude se vypočítávat z předpokládaného příjmu z nového zaměstnání.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobry vecer,potrebovala bych poradit.Mam smlouvu na dobu urcitou za md,nasla jsem si nove zamestnani a mam velice kratkou dobu na to abych ukoncila smluovu,podala jsem ukonceni dohodou z duvodu pece o dite,jsem i samozivytelka a plat ktery mam je velice nizky,tudiz nemam na urcite veci ohledne syna a td..i prez to mi to zamitly,kdyz bych porusila dochazku tak mi hrozi 53 ztrata duvery.Napadlo me to podat i ze zdravotnich duvodu..Predem dekuji za odpoved.
Lopatova Zuzana
Pokud nastoupíte do nového zaměstnání a zůstanete tam alespoň půl roku, tak se nic neděje, ani když ze starého zaměstnání dostanete výpověď dle par. 53. Bude dobré se s původním zaměstnavatelem dohodnout.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den mam dotaz jsem nyni na rod.dovolene a mam na stoupi do prace v zari 2014 nyni mam problemy s reamenem byla jsem na artroskopii rameme a v zari me ceka dalsi operace bojim se ze jiz nebudu schopna nastoupi do prace delam v automobilce co mam delat dekuji za odpoved
Nada
Pokud nebudete moci nastoupit, nezbyde Vám nic jiného než dát výpověď ze zdravotních důvodů a hledat jinou práci.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, měla bych dva dotazy. Jsem na rodičovské dovolené. U svého zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Při rodičovské si přivydělávám u jiného zaměstnavatele - pracovní smlouva na dobu neurčitou. Pracuji z domova. Musím tuto skutečnost někde hlásit - ÚP, OSSZ nebo podobně? Druhý dotaz se týká OČR - Do práce jsem nastoupila jsem 1.7. , ale hned 2.7 jsem byla s dítětem hospitalizována v nemocnici (jako doprovod), tím pádem jsem nemohla pracovat (na práci potřebuji zabezpečené internetové připojení). Lékařka mi na dobu hospitalizace - 6 dní - vystavila OČR (potřebuji podklad k výkazu práce na dobu kdy jsem nepracovala). Stále však pobírám rodičovský příspěvek. Je to takhle v pořádku? Nebo mám tuto situaci řešit jinak? Moc vám děkuji
Veronika
Nástup do dalšího zaměstnání OSSZ ani ÚP hlásit nemusíte. Pokud se týká OČR, i tam je vše v pořádku.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem temer rok na rodicovske dovolene, kterou mam na 2,5 roku. Jsem zamestnana na dobu neurcitou. Chtela bych si pocas rodicovske dovolene najit kratkodobou praci u jineho zamestnavatele. Potrebuji k tomu souhlas meho soucasneho zamestnavatele? (Kdyby to byla prace ve stejne oblasti?) Dale, kdybych napr. pul roku takhle pracovala za nizsi plat nez jsem mela pred materskou a pak po skonceni rodicovske bych chtela nastoupit na druhou materskou, snizila by se mi materska kvuli tehle prechodne praci? Predem dekuji.
Sona
Pokud nemáte v pracovní smlouvě uvedeno jinak, tak svému stávajícímu zaměstnavateli nemusíte oznamovat nic. A v případě další mateřské stačí prac. poměr s nižším příjmem ukončit před nástupem na mateřskou a stávající nechat v běhu. S tím není problém.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,k 19.6.2013 mi ukončili nemocenskou stím,že od tohoto data nastopuím na mateřskou.Jenže zaměstnavatel to dal na OSSZ až 27.6.2013 a přišlo mi vyrozumění,že nám nárok na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu výpovědi,kterou mám ke dni 19.1.2012 o které jsem ale samozřejmě nevěděla.Chci se zeptat,do kdy se teda hlásit na ÚP a jak mám celou záležitost vyřešit.Děkuji
ellis
Trochu tomu nerozumím, dostala jste výpověď ke dni ukončení pracovní neschopnosti a nevěděla jste o ní? To by nešlo, výpověď musíte dostat písemně a podepsat ji. Pokud pobíráte již peněžitou pomoc v mateřství na ÚP se vůbec hlásit nemusíte.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na RD, od září mám nastoupit do práce, ale zaměstnavatel mi oznámil, že dostanu výpověd 2 měsiční, během které se nebudu muset dostavovat na pracoviště... a pak odstupné, mohu během výpovědní lhůty nastoupit do jiného zaměstnání? Musím tuto skutečnost případně oznamovat zaměstnavateli? Děkuji
Irena V.
Ano, nastoupit do jiného zaměstnání můžete. Nic tomu nebrání. Souběh dvou zaměstnání je možný. Oznamovat stávajícímu zaměstnavateli toto nemusíte.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,jsem těhotná,na základě lékařského posudku jsem žádala o přeřazení na jinou práci.Nebylo mi vyhoveno.Co můžu dělat,pokud se mi zaměsnavatel pouze vysmívá???A tvrdí,že 12hod na nohách(na prodejně si není kde sednout) v obchodě se zvířaty je v pořádku??? děkuji za odpověď
Veronika
Pak Vám doporučím, abyste situaci vysvětlila svému gynekologovi a odešla na neschopenku. To je cesta nejmenšího odporu.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda je možné se po skončení 3 leté rodičovské dovolené nahlásit na úřad práce,protože prý nemám nárok si prodloužit rodičovskou dovolenou na 4 roky a syna mi nevzali do školky.Já bych práci měla,ale nemám hlídání.Sama jsem OSVČ na vedlejsí činnost.Ale po skončení rodičovské si nevydělám ani na sociální a zdravotní pojištění.Můžu být vedená na úřadě práce a přitom podnikat do výše 4 000kc měsíčně něco jako brigáda?Děkuji za odpověď.Iveta
Iveta
Hezký den,pokud jste OSVČ, nemůžete do evidence ÚP. Musíte pozastavit činnost. S potvrzením o pozastavené činnosti a rodným listem dítěte se pak můžete zařadit do evidence ÚP. Vydělávat 4000,-/měsíc si při evidenci můžete jen u DPP,DPČ apod. nikoliv jako OSVČ.

červenec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den. 22.6. mi končí rodičovská dovolená (3-letá). Zaměstnavatel mi ale řekl, že pro mne nemá volné místo a musí ukončit hlavní pracovní poměr (zaměstnaná jsem zde od května 2007). Přijal místo mne novou zaměstnankyni. Nabízí mi jen práci na Dohodu o provedení práce s platem 10.000,- (kdy z toho nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění). Jedná se o práci z domova, kterou jsem si přivydělávala i při své rodičovské dovolené od roku 2011. Musím se nahlásit i na UP, ale nevím, jestli si mohu přivydělat alespoň těch 10.000,- ? Musím si za sebe hradit v tomto případě sociální a zdravotní pojištění sama? A v případě další mateřské dovolené pro mě budou platit podmínky jako pro nezaměstnanou, že? Nebo mám event. možnost požádat o prodloužení mé rodičovské dovolené na 4 roky? Bez příspěvku samozřejmě, jen pro úhradu sociálního a zdravotního pojištění? Syn by mohl jít od září do mateřské školky,je jeho pobyt v MŠ nějak omezen, pokud budu na UP? Děkuji mockrát.
Zuzana
Pokud si vyděláte 10.000,- hrubého, na ÚP ani přijata nebudete. Jako brigáda se slučuje s evidencí pouze při výdělku do 4.000,- hrubého. Pokud budete vydělávat k těm 10.000,- pak si musíte sociální hradit sama, u zdravotního asi ne, ale musíte tuto skutečnost pojišťovně hlásit a s dalším postupem Vám tam poradí. Pokud budete hradit sociální pojištění, pak při případném dalším mateřství bude výše MD vypočítána z těchto záloh. Pokud budete na ÚP, pobyt dítěte v předškolním zařízení není omezen.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Chtěla bych se zeptat byla jsem na rodičovské dovolené v lednu mi zaměstnavatel sdělil, že mě nevezme zpátky do práce ale výpověď pro nadbytečnost mi dá až 5.5.2013 + 3měsíční odstupné(to mi končila rodičovská dovolená), tak jsem si našla jinou práci od 18.3.2013 kde sem pracovala až do 9.6.2013 zde jsem dala ukončení prac.poměru ve zkuš. době. Teď sem se nahlásila na ÚP budu mít nárok na podporu a bude se mi do toho počítat i odstupné, které mi přišlo teď na účet?
Pavla
Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z posledního zaměstnání. Takže z toho, kde jste skončila později. A odstupné z předchozího zaměstnání už není relevantní.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Vážená paní magistro, po mateřské dovolené jsem nastoupila ke svému zaměstnavateli na částečný úvazek. Až do 6. 1. 2014 budu ještě pobírat rodičovský příspěvek. Mohu být do tohoto termínu propuštěna pro nadbytečnost, nebo na mě ochranná lhůta již neplatí. Děkuji za Vaši odpověď.
Daniela
Podle par. 53 zákoníku práce je to takto: (1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je...... d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Ale následný par. 54 říká: Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci....b) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 9.6.mi končí rodičovská dovolená, do kolika dní se musím přihlásit na úřad práce? Tento den je neděle, pak se mi to hodí až v pátek, můžu z toho mít nějaké problémy že přijdu až 5 dní po skončení RD? Moc díky za odpověď.
Verča
Problémy mít nebudete žádné. Přihlásit se na ÚP není povinnost, pouze možnost.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,měla jsem prac.neschop.jeden rok(od 30.4.2012-30.4.2013),teď jsem od 1.5.2013 na mateřské na 14týdnů,předčasný porod mrtvého dítěte a chci se zeptat:1.Když budu ty 3měsíce na mateřské,mohla bych jít potom zase na neschopenku nebo musím oddělat nějaké dny v práci a na jak dlouhou dobu ji mohu mít?2.Pokud jsem tento rok nepracovala,mám nárok po skončení mateřské(14týdnů) na celou dovolenou(20dní) a mohu si jí vybrat po skončení mateřské(6.8.2013)a potom jít na neschopenku?Děkuji
Verča
Aby Vám vznikl nárok na další dovolenou, musíte po mateřské dovolené alespoň nastoupit. Jinak na neschopenku můžete jít zase ihned, jak skončíte mateřskou.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 25. října 2012, jsem nastoupila na pracovní neschopnost, z důvodu rizikového těhotenství. V únoru 2013 mi poštou přišla výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele, s výpovědní lhůtou do konce dubna 2013. V průběhu výpovědní lhůty jsem předčasně porodila a neschopnost jsem ukončila k 22. březnu 2013 a od následnujícího dne jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Do zaměstnání jsem nastoupila 1. dubna 2012 a roční dovolená byla 25 dní. Zajímalo by mě na kolik dní dovolené bych měla mít nárok, vzhledem k výpovědi a nemocenské. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Hájková M.
Michaela
Dovolená by měl zůstat v původní délce, nehledě na nemocenskou. Tedy poměrnou část roku od nástupu do konce.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Vážená paní magistro, momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale ihned po mateřské dovolené jsem nastoupila ke svému zaměstnavateli, se kterým mám smlouvu na dobu neurčitou na částečný úvazek. Rodičovská dovolená, resp. doba, po kterou budu pobírat rodičovský příspěvek, mi končí 6. ledna 2014. Mohu před tímto datem dostat výpověď pro nadbytečnost? Děkuji Vám za odpověď.
Daniela
Bohužel můžete. I když jste na rodičovské.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz pracovla jsem 10 v kuse a teď jsem na ÚPa pobírám pdporu, hledám si práci, možná ji i budu mít, ale jsem těhotná ta si vybírám jiné zařazení, když nastoupím a práce mi nepůjde a zaměstnavatel mě proustí cca po týdnu, mohu se vrátit na ÚPa mhu znovu pobírat dávky? Než si nadu něco jiného? Děkuji za opověď.
Kateřina
Ano, možné to takto je.

červen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chci se zeptat,2.6 mi končí rodičovská dovolená a poté bych se měla vrátit do práce. Ale byla jsem nucena dát výpověď dohodou kvůli dětem,neboť jsem žádala ranní směny a nepřistoupili na to. Z čeho se mi vypočte podpora? Z platu co jsem brala před mateřskou? Děkuji
Simona
Z platu, který byste dostávala, kdyby jste normálně nastoupila. Nevím, zda se liší od platu, který jste pobírala při nástupu na mateřskou.

květen 2013

zaměstnání a maminky
dobrý den, doposud jsem byla na rodičovském příspěvku, nyní jsem si našla práci, na dobu neurčitou, se zkušební lhůtou na 3měsíce. Bohužel jsem musela po 14ti dnech odejít z důvodu péče o dítě mladší 4 let, což je uvedeno i ve výpovědi. Budu mít nárok na podporu, i když zde byla zkušební lhůta? děkuji moc
Kamila
Ano, v tomto případě nárok na podporu mít budete.

květen 2013

zaměstnání a maminky
dobry den,18.5.2013 mi konci3leta rodicovska dovolena. Sem zamestnana na dobu neurcitou. restaurace uz neexistuje,to sem se dozvedela od byvaleho kolegy.Sama vedouci me o nicem neinformovala.Pred 3 mesici sem ji volala,ze mi konci rod.rekla ze to zjisti u svoji ucetni,ze nevi co ma delat a pak se mi 2mesice neozvala a za tu dobu nic neudelala .pred mesicem mi rekla,ze ukoncila podnikatelskou cinnost.A dnes sem se dozvedela,ze je v insolvenci,ze pro me nema praci a nemuze mi dat vypoved pro nadbytecnost a odstupny. Rekla ze zavola svoji ucetni a da mi vedet. Co bych mela delat kdyz se mi neozve do 14dnu do konce rodicovsky.kam se obratit a na co mam narok?dekuji
Martina
Doporučuji se přímo obrátit na ÚP. Nejlépe na jejich právní oddělení. Je mi líto Vaší situace. V každém případě musíte dostat nějakou výpověď a zápočtový list.

květen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chci se zeptat,jsem zaměstnaná,ale nyní jsem na mateřské dovolené.končí mi tedka 15.6.2013 ale od práce bydlím už 70km jelikož jsem se odstěhovala k rodičům,když dám výpověd skrz to,že nemohu dojíždět takovou dálku,budu mít nárok na podporu?,děkuji za odpověd
Marketa
Ano, nárok mít budete.

květen 2013

zaměstnání a maminky
JSEM MATKA SAMOŽIVITELKA A UŽ TEĎ VÍM, ŽE PŘES PRÁZDNINY BUDE PROBLÉM - ŠKOLA ZAVŘENÁ, DÍTĚ V 1. TŘÍDĚ A ŽÁDNÁ HLÍDACÍ BABIČKA, DĚDEČEK, PROSTĚ NIC. NEVÍM JAK TO ŘEŠÍ OSTATNÍ, V ÚPLNÝCH RODINÁCH SE ASI NĚJAK PROSTŘÍDAJÍ OBA RODIČE, NĚKDO MÁ TŘEBA I HLÍDACÍ BABIČKY V DŮCHODĚ, ALE JÁ NEMÁM ŽÁDNOU MOŽNOST. VE ŠKOLCE TO JEŠTĚ ŠLO, PROTOŽE TAM BYLO ZAVŘENO V KUSE JEN MĚSÍC, TADY VE ŠKOLE NEFUNGUJE ŽÁDNÁ DRUŽINA, A DVA MĚSÍCE JSOU HROZNĚ DLOUHÁ DOBA. CHCI SE ZEPTAT, POKUD DÁM VÝPOVĚĎ Z TOHOTO DŮVODU (PROTOŽE NEPLACENÉ VOLNO MI V PRÁCI NA 2 MĚSÍCE ROZHODNĚ NEDAJÍ A DOVOLENOU TAKÉ NEMÁM 8 TÝDNŮ, ALE JEN 4 TÝDNY), BUDE TO UZNÁNO NA ÚŘADU PRÁCE JAKO VÁŽNÝ DŮVOD A BUDU POBÍRAT 5 MĚSÍCŮ PODPORU V PLNÉ VÝŠI? PODLE MĚ TO VÁŽNÝ DŮVOD JE, V ZÁKONĚ JE NĚCO VE SMYSLU O ŠKOLNÍ DOCHÁZCE DÍTĚTE .... ALE JEDNÁ SE MI PRÁVĚ O TY PRÁZDNINY. 6LETÉ DÍTĚ SAMOTNÉ DOMA NECHAT NEMŮŽU A NA TÁBOR NEPOJEDE, PROTOŽE JE PLACHÝ A ZŘEJMĚ AUTISTA (ZATÍM BEZ MUDR. POTVRZENÍ). PROSÍM PORADTE! DĚKUJI V.
Vlaďka
Pokud byste to chtěla řešit bez výpovědi, zkuste ještě sousedskou výpomoc, např. nějakou kamarádku, sousedku apod. Pokud ukončíte pracovní poměr z důvodu péče o dítě, měla byste dostat jako podporu 65% výměru, ale asi vzbudíte spoustu otázek. Velmi by pomohlo, kdyby jste měla potvrzení od lékaře, že potřebuje vaše dítě váš stálý dohled.

květen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,mám otázku-23.3.2013 mi skončil rodičák poté jsem byla hlášena 12dní na UP a šla jsem pracovat na DPČ a odhlásila se z UP.Podpora mi byla vypočítána 3660Kč(splnila jsem odpracovaný rok ze dvou )-moje otázka- na DPČ jsem měsíc a zajímá mě z čeho by se mi počítala podpora pokud bych se znovu přihlásila na UP.Někde jsem vyčetla,že se to počítá za poslední uzavřené čtvrtletí tak ,že bych dostala znovu těch 3660Kč,nebo by mi to šlo z DPČ,kde jsem si vydělala sotva 3tis čistého?A další otázka pokud mám smlouvu na DPČ a celý měsíc nevydělám ani korunu mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,nebo nějaké dávky-nemohu jít pracovat jinam,nemám hlídání dětí a tato práce je bud a nebo nic jistého-bud zavolají,že mě potřebujou nebo ne.A doba ,kdy budu vedená na UP i když nebudu pobírat ani korunu od UP je také 5měsíců a nebo jen ,když se berou dávky?Děkuji moc za odpověd.Romana
Romana
Bohužel to je z předpokládaného výdělku z posledního zaměstnání. Při evidenci na ÚP je možné si přivydělat max.4000 hrubého měsíčně. Po dobu, kdy takto pracujete nedostáváte podporu, ale prodloužíte si podpůrčí dobu. V evidenci můžete být delší dobu, než po kterou pobíráte podporu, to není omezeno.

květen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den...jsem vedena na UP a mám dohodu o provedení práce kde si mohu přivydělat do 4tisíc hrubého...chci se zeptat jaká nejlepší a nejlevnější cesta pro vstřícného zaměstnavatele by byla,abych v případném rizikovém těhotenství měla nárok na neschopenku,abych nezustala uplně bez financi,protože mi UP nic neplatí.Děkuji za odpověd
Jiřina
Pokud už nemáte nárok na podporu a máte jen DPP, pak je to těžké. Z DPP se nehradí sociální pojištění, tedy ani nevzniká nárok na dávky v nemocenské. Pak by nezbylo nic jiného, než jiný druh sociálních dávek.

květen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v uvedeném článku píšete, že lze na mateřské dovolené pracovat u stejného zaměstnavatele, jen vykonávat jiný druh práce. Bohužel mi tuto informaci nedokáže nikdo potvrdit (ani správa sociálního zabezpečení). Mohu se zeptat, kde se lze na toto tvrzení odvolat (zákon apod?). Článek zde: http://poradna.jobdnes.cz/pri-materske-a-rodicovske-dovolene-je-mozne-si-privydelat-p34-/podnikani.aspx?c=A130326_185930_podnikani_kho Předem děkuji a přeji hezký den. Kateřina
Kateřina K.
Hezký den, je pravdou, že po dobu pobírání mateřské (obvykle 28 týdnů) nesmíte u zaměstnavatele nastoupit na stejné místo. Důvod je ten, že mateřská dovolená je vlastně dávkou nemocenského pojištění. A tudíž se na ni vztahují i další předpisy-po dobu jejího trvání jste pro dané pracovní zařazení v "pracovní neschopnosti". Funguje to stejně jako když máte 2 zaměstnání v 1 firmě, v tom hlavním třeba pracujete jako sekretářka a v doplňkovém jako uklízečka s těžkou fyzickou prací. Máte 2 smlouvy s 1 firmou. A tak např. po operaci slepého střeva Vám pro sedavé zaměstnání bude ukončena prac. neschopnost a pro práci uklízečky budete uschopněna až za měsíc.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den , měla bych dotaz. V červnu 2012 jsem dostala vyuční list ve škole, neuměla jsem dlouho najit praci , nakonec jsem si sehnala jen brigadu v lednu 2013 , dostala jsem smlouvu na dohodu do konce roku 2013. Jsem hlašena na Uřadu práce,kdy pracák za mě platí zdravotní a socialni, nahle jsem otěhotněla a lékař mi z předešle situace napsal nemocenskou. Tutiž můj dotaz zní jestli mám nárok na nějake peníze? Děkují
Katka
Bohužel, jen sociální dávky, jako doplatek do životního minima apod.

duben 2013

zaměstnání a maminky
dobry den,dne 2.4 mi skoncila materska,z prace jsem dostala vypoved dohodou,vcera jsem se byla zaregistrovat na UP,tam mi bylo sdeleno,ze nesmim chodit na brigady pokud chci od nich fin,podporu.takze mi dali na vyber,budto budu chodit na brigady a od nich nedostanu nic,nebo skoncim brigadu a fin.podporu budu mit od UP.mela jsem za to,ze si mohu vydelat do 4tis?? pani na urade mi rekla,ze NESMIM si vydelat NIC! je to pravda?pak jsem se ptala na to,z ceho mi bude vypocitavana podpora?z platu z prace?nebo z materske 7600kc? jedna pani na UP mi rekla,ze zalezi zda bylo za me placene duch.poj, a druha pani na UP mi rekla,ze pokud jsem se nevratila zpet do prace,tak mi to budou vypcoitavat z platu MD.jsem z toho zmatena a vykolejena...ted nevim zda mam zrusit brigadu?nebo mohu chodit?poradite mi prosim?dekuji
MATERSKA
Bohužel, tyto zmatky na některých ÚP jsou. Je to tak, že podporu by Vám měli vypočítat podle platu,který byste měla, pokud byste po rodičovské nastoupila do původní práce. Jinak při evidenci si opravdu přivydělávat můžete do 4.000 hrubého, ale po tuto dobu Vám bude pozastavena podpora. Před jednáním by bylo vhodné načíst si zákon o zaměstnanosti (je přístupný na internetu).

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Prosím Vás o radu. Od 7.10.2011 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Doba určitá mi skončila 31.3.2013. Dne 27.2.2013 jsem ale nastoupila do pracovní neschopnosti kvůli těhotenství. PN stále trvá a budu na ní až do nástupu na mateřskou dovolenou. Je nutné se někam hlásit? Zejména kvůli zdravotními a sociálnímu pojištění? A musím někam odevzdávat potvrzení o zaměstnání, které mi bývalý zaměstnavatel poslal. Děkuji za radu!
Kaa
Nemusíte se hlásit nikam. Jakmile jste v PN, nemusíte až do převedení na mateřskou dovolenou nic takového řešit.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,skončil mi 4letý rodičák,nahlásila jsem se na Úp ,kde jsem necelé 2týdny a jdu pracovat na DPČ na 2dny v týdnu.Odhlásím se z ÚP.Chci se zeptat,kdyby práce nevyšla na stálo a já bych se znovu přihlásila ÚP z čeho se mi bude tentokrát počítat podpora.Děkuji Preslová
Romana
Pak se bude podpora vypočítávat z posledních mezd. Pokud by to bylo málo, lze žádat o další sociální dávky.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 28. 12. 2012 jsem nastoupila do pracovní neschopnosti a to z důvodu rizikového těhotenství. Zaměstnavatel mi ukončil pracovní smlouvu 31. 12. 2012. Chci se zeptat na to, že mi teď zaměstnavatel tvrdí, že po půl roce na neschopence se budu muset zaregistrovat na ÚP. Jak to tedy prosím je? Děkuji za odpověď
Magda
Pokud jste měla prac. poměr na dobu neurčitou a vy jste dostala výpověď v době pobírání nemocenské, je výpověď neplatná. Pokud Vám pracovní smlouva vypršela jen uplynutím sjednané doby, pak po ukončení PN budete muset na´úřad práce, prípadně neschopenku protáhnout až do nástupu na mateřskou.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den ,chtěla bych se poradit ,budu ted v dubnu nastupovat zpět do zaměstnání,zaměstnavatel mě bere zpět .Mám už rozpis směn ,na kterých je znát ,že chce ,abych odešla sama ,jen aby mi nemusel dávat odstupné. Normálně tam bývají 12.hodinové směny,sem tam nějaké odpolední ,ale minimální.Já mám napsané směny tak ,že budu chodit v tydnu každy den na odpoledne a dva dny v týdnu volno a dělat mám každý víkend,nemám ani jeden víkend v měsíci volný,to přece není normální.Dá se tohle řešít přes inspektorát práce,když je zřejmé ,že mám jediná takovéhle směny ,ještě s dítětem.Našla jsem i v zakoníku práce,podle§241 odst 1 a 2 ,že pokud tomu nebrání vážné prov.důvody ,měl by mi směnu zmenít,je to tedy možné?Děkuji moc za odpověd.
Michala
Ano, možné to je. Jde také o to, jak to zaměstnavatel zdůvodní.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, paní magistro, mám otázku ohledně návratu na původní pozici po mateřské dovolené. Jsem zdravotní sestra, plánuji rodičovství, ale jsem velice spokojena se stávajícím místem. Po mateřské dovolené je sice zaměstnavatel povinen zaměstnat zaměstnance na ,,staré místo", ale jak je to v případě, že před odchodem na MD musí zaměstnanec pro rizikové pracoviště (operační sál) být přeřazen na méně rizikovou práci? Je i v tomto případě myšlena původní pozice na sále, nebo místo před odchodem na MD? A je možné nastopit na původní pozici po MD na zkrácený úvazek? A ještě bych měla, prosím, jednu otázku - jak dlouho musí zaměstnavatel zaměstnant zaměstnance, na kterého pobírá dotace z ÚP, kde byl předtím zaměstnanec registrovaný? Velice děkuji za odpovědi.
Marcela
Hezký den, na přesné původní místo je zaměstnavatel povinen Vás znovu umístit opravdu jen po mateřské dovolené (tedy u 1 dítěte po 28 týdnech jejího čerpání). U Vás spíše než přeřazení na jiné místo připadá spíš vhodná pracovní neschopnost. Po MD na zkrácený úvazek je možné nastoupit, lze to udělat např. dodatkem stávající pracovní smlouvy (pozor, dejte tomu raději dobu určitou - tedy tomu dodatku a nechte stávající smlouvu platnou, abyste měla zajištěn plný úvazek, až dítě nebude potřebovat tolik Vaší péče) A k další otázce- ÚP s takovým zaměstnavatelem obvykle podepisuje smlouvu, jak dlouho musí být osoba zaměstnána, je to obvykle 2 roky. Do této doby se započítává i MD a PN.

duben 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem OSVČ, v současné době na pracovní neschopnosti kvůli těhotenství. V práci mi nadřízený nařizuje pracovat i přes neschopenku, jinak mě vyhodí. Pracuji jako poj.poradce a musím plnit každý měsíc určitou produkci. Pokud bych odešla sama nebo mě vyhodili oni, tak budu muset vracet fixní platy, které jsme dostali na začátku jako motivaci, což je pro mě v současné době spousta peněz vzhledem k výdajům v těhotenství. Jak se můžu bránit? Děkuji
Helena
Pokud máte neschopnost, zaměstnavatel Vás nesmí nutit pracovat. Jinou otázkou je, jaké smlouvy jste podepsala-to už je věc jiná a je třeba jednat podle toho, co v nich stojí.

březen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, dnes mi končí rodičovská dovolená, do kolika dnů se musim hlásit na pracovní úřad?
Andrea
Hezký den, nejlépe hned druhý den po skončení RD. Jinak se ale hlásit povinně nemusíte. Jako matce je za Vás i hrazeno zdravotní pojištění, nikoliv však sociální.

březen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele mám pracovní smlouvu na dobu určitou do konce srpna 2013, pak mi ji již prodloužovat nebude. Chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok být zaevidovaná od září 2013 na Úřadu práce a mám nárok na nějaké dávky? Děkuji za odpověď,
Radka
Po dobu trvání rodičovské dovolené nemůžete být evidována na ÚP ani pobírat podporu v nezaměstnanosti. Po ukončení RD se na ÚP zaevidovat můžete, vyžádejte si zápočtový list a ponechte si pracovní smlouvu.

březen 2013

zaměstnání a maminky
V březnu mi končí mateřská. Mám nastoupit do práce, kde mi nevyhoví zkrácenou pr. dobu, kvůli dětem. Když dám výpověď, mám nárok na podporu?
Petra
Pokud dáte výpověď dohodou a neuvedete vážné důvody (což zajištění péče o děti je), tak budete mít podporu ve snížené výši, ale nárok mít budete.

březen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,končí my mateřská dovolená k poslednímu únoru,měla bych nastoupit do práce,ale malého my nevzali do školky,až od září,hlídání pro něj nemám.Do práce nenastoupím,jak mám prosím napsat výpověd,abych na ÚP měla nárok na dávky.Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na výpovědi dohodou.Děkuji
Markéta
Ano, ta výpověď dohodou je v pořádku.

únor 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den chci se zeptat jak je to se směnným provozem u matky samoživitelky.Někde jsem se doslechla že by snad neměla dělat noční směny,můžete mi prosím k tomu říct více.Děkuji
P.B
O tomto nařízení v zákoníku práce jsem nic nenalezla, toto se týká těhotných žen.

únor 2013