Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz,asi to bude znít špatně,ale jsem na ÚP, jsem samoživitelka, dostávám alespoň prozatím příspěvky od státu na bydlení apod. hledám práci, nyní mi ÚP nabídl VPP, minimální mzda tudíž cca 9000,- ,bohužel je to dnes dosti málo, a bohužel na příspěvkách dostávám více, ale trápí mě to že když bych nastoupila na rok na VPP,a měla cca 9500 s alimentama rázem se ocitnu ve finanční tíži,jelikož samozřejmě nebude již žádný nárok na příspěvek na bydlení apod. budu mít měsíčně o 3000 ,- míň ,jsem z toho zoufalá a nevím co s tím, že když odmítnu budu vyloučena z ÚP, ale když vezmu nebudu mít na nájem nebo na jídlo a ostatní, vím že to zní opravdu špatně ale pro mě tato práce na rok za min. mzdu nic neřeší, akorát na tom budu o dost hůř.nevím co dělat.,děkuji za odpověď
Eva
Hezký den, pokud nenastoupíte, budete vyřazena z evidence, v tom máte pravdu. Doporučuji nastoupit, ale zároveň opravdu intenzivně hledat jiné místo za solidnější výdělek. Zkuste se zeptat, źda by při takovém výdělku opravdu došlo k tak drastickému snížení dávek. Můžete i požádat o zvýšení výživného od otce dítěte (dětí). Pokud je to skutečně tak, jak píšete, zkuste se domluvit s vaším zprostředkovatelem práce a situaci vysvětlit.

září 2014

zaměstnání a maminky
chtela jsem se zeptat v roce 2013 presne 22.9. mi skoncila Rd a zamestnavatel mi nabidl rocni neplacene volno s tim ,ze za rok uvidime.Opet pro me nema misto a ja ted nevim na co mam narok jestli se nahlasit na UP ,jestli mam narok na odstupne atd.Dekuji za odpobed
petra
Pokud pro vás nemá místo, pak je nutné, aby vám dal výpověď pro nadbytečnost. Při tomto typu výpovědi vám náleží odstupné dle zákona. Až tuto výpověď budete mít (po definitivním ukončení zaměstnání), přihlaste se na ÚP.

září 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, do konce tohoto roku jsem na rodičovské dovolené. Po ní nastupuji zpět do zaměstnání. Již nyní pro svého zaměstnavatele pracuji na DPP - do konce roku. Z několika důvodů se rozhoduji zda se přihlásit na výběrové řízení v místě bydliště. Nástup je již letos. Je možné, abych ukončila rodičovskou dovolenou dříve? Lze DPP a HPP ukončit ihned? Děkuji Vám za odpověď.
nástup v nové práci
Při rodičovské dovolené (pokud je dítěti více než 2 roky) si můžete vydělat jak chcete a nemusíte ji ukončit. Na to, zda to lze a jak to provést se zeptejte úřadu, který vám rodičovský příspěvek vyplácí. DPP můžete ukončit hned písemnou formou a HPP musíte ukončit klasicky dle zákoníku práce.

září 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem matka na rodičovské a ráda bych si dodělala školu, bohužel finanční situace mi to neumožňuje. Je možné si zažádat o příspěvek na školu? (mám dvě děti a do práce bych se měla vrátit za 18 měsíců) Do dosavadní práce to nebude možné, nemám možnost pracovat na částečný úvazek. Jednalo by se o dodělání Bc. Dva roky mám již odstudované.
Veronika

Hezký den,

tato situace nelze hodnotit jako klasická rekvalifikace schválená ÚP, takže z této strany byste nemohla čekat pomoc. Zkuste požádat fakultu o sociální stipendium.

září 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mohu se zaregistrovat na pojišťovně jako matka pečující o dítě do 7 let a zároveň mít živnostenský list?

Pokud bych byla OSVČ a zároven takto nahlášená na pojištovně, je možno mít brigádu na dohodu o pracovní činnosti?

Děkuji. - otázka upravena poradcem
Petra
Hezký den, jakékoliv změny týkající se OSVČ (tedy i zahájení), musíte ZP hlásit. Být OSVČ a zároveň mít DPČ mít samozřejmě můžete.

září 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
končím pomalu mateřskou dovolenou a snažím se sehnat práci...rozkoukávám se po portále práce.cz a jobs.cz....ale niky nemám žádnou odezvu...můžete mi prosím poradit, jaké další portály se dají použít...nebo něco z denního tisku?...Vůbec netuším, jak postupovat...
Děkuji - otázka upravena poradcem
Pavlína

Hezký den,

zkuste např. i jobDNES.cz. Pokud jste zadala svůj životopis, doporučuji ho nejméně 1x týdně v těchto databázích aktualizovat, aby "nezapadl". Nespoléhejte jen na portály. Aktivně se rozhlédněte po okolí vašeho bydliště, čtěte i místní tištěnou inzerci. Jděte se přímo zeptat, pošlete životopis do firem, které by vás pracovně zajímaly. Poproste známé, zda o nějaké práci nevědí....

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den. 22. 8. 2014 mi končí rodičovská dovolená. Můj zaměstnavatel přepsal firnu na tzv. bílého koně a odčerpal veškerý majetek. Insolvence proběhla ( trvalo to snad 3 roky) a dnes čtu v insolvenčním rejstříku mimo jiné, že: Zápis v rejstříku ukončen ke dni 6.2.2013. PSSZ po mne nyní žádá informace, doklady zda jsem nebo nejsem zaměstnancem firmy. Nemám co předložit, zaměstnavatel roky nekomunikuje. A insolvenční správce mi napsal, že mi nemá jak pomoci, že firma nepředala nic k účetnictví, ani o zaměstnancích. Na úřadě práce se mnou nechtějí jednat, dokud nebudu mít v ruce zápočtový list, výpověď apod.. Prý evidence není za těchto podmínek možná. Oblastní inspektorát mi doporučil dát insolvenčnímu správci výpověď z pracovního poměru....ale čtu na justici.cz, že dostal zaplaceno a byl vymazán a hned zase zapsán 14.6. 2013. Můžete mi poradit?
Světla
Hezký den, odpověď je velmi složitá. Doporučuji dále spolupracovat s inspektorátem a případně i s právníkem. Opravdu vám nezbyde, než podat výpověď. Pak už to půjde se registrovat, zvlášť pokud výpověď ukončí poměr před skončením rodičovské. V takto složitých případech doporučuji konzultovat věc přímo i s právníkem.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Jsem stále zaměstaná. Jsem na MD.První dítě se mi nar.11.8.2011. Druhé dítě se mi nar.16.3.2014. U druhého dítěte pobírám peněžitou pomoc v mateřství od 6.2.2014 do 20.8.2014 . Na kolik mám nárok proplacené dovolené, když je u nás 30 dní dovolené? Jak napsat dopis o proplacení dovolené? Děkuji moc za odpověd Radka.
Radka
Hezký den, pokud opravdu nepracujete, ale jste na MD (dávka nemocenského pojištění), pak Vám nárok na dovolenou nevzniká a není co proplácet. Funguje to stejně jako u dlouhodobé pracovní neschopnosti.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v červnu mi skončila rodičovská, od té doby jsem v pracovní neschopnosti. Zaměstanavatel nás reorganizuje a propouští. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (těhotenství řeší mou původní pracovní neschopnost - urputné bolesti způsobené hormonálním cyklem). Gynekoložka není svolná k vypsání rizikového těhotenství, že je to podvod, když k tomu nemá indikaci. Na co mám nárok od stávajícího zaměstnavatele? Na internetu jsem se dočetla, že pravděpodobně prácovní pozici odpovídající platově a kvalifikaci, nebo překážky na straně zaměstnavatele. Je to tak? Pokud by mě dal na překážky, mohu jinde pracovat legálně třeba na DPČ nebo živnostenský list? Doma bych asi trochu šílela z nečinnosti.
Děkuji! - otázka upravena poradcem
Karolína
Pokud zaměstnavatel reorganizuje, můžete přijmout výpověď z organizačních důvodů včetně odstupného. Pak můžete pracovat i na brigádách, případně jako OSVČ nebo můžete být evidována na ÚP a případně si přivydělat.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale jsem těhotná a na neschopence. Naše firma se bude z malé části rušit a já i kolegyně, co čerpají mateřskou dovolenou dostaneme výpověď i s odstupným. Po dobu, co budu brát odstupné nemám nárok na podporu, ale mě zajímá jestli mám nárok na mateřskou a jestli ano jak se mi bude počítat a jestli si budu moci zvolit délku rodičovské dovolené. Dále jestli musím jít na prac. Úřad nebo jestli mi bude socialní a zdravotní poj. Platit stát bez toho abych byla na pracáku. Zaměstnaná jsem od ledna 2012 do současnosti. DĚKUJI
Pavla
Hezký den, pokud se týká výpočtu mateřské dovolené a volby délky rodičovské dovolené, musíte se ptát na OSSZ (mateřská je dávkou sociálního pojištění) a na ÚP(na rodičovskou dovolenou). Neznám další věci rozhodné pro nároky na tyto dávky, proto nemůžu odpovědět. Dokud budete na neschopence (zřejmě do nástupu na mateřskou dovolenou), pak za vás bude placeno zdravotní i sociální pojištění. Dokud budete na neschopence, do evidence ÚP nemusíte a nic nemusíte hlásit.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,v říjnu mi končí MD.Chtěla jsem se zeptat,jak to je s podporou a případnou brigádou?Dítě mi do školky nevzali a nemám ani jiné hlídání.Můžete mi poradit jaké mám možnosti?Děkuji za odpověď
mirka
Hezký den, podpora vám bude přiznána. Pokud budete při evidenci chodit na brigádu, nesmíte si přivydělat více jak 4250,-Kč/ měsíc. Po dobu brigády nebudete dostávat podporu, ale bude jen pozastavena, takže po skončení brigády budete dostávat podporu po zbytek podpůrčí doby. Ještě můžete zkusit zažádat o prodloužení RD, ale na podmínky se musíte informovat přímo tam, kde Vám RD přiznali.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý večer, v září.2014 mi bude končit 3 RD, požádala jsem zaměstnavatele o neplacené volno do4 let věku dítěte, kterou však zamítl. Mám nastoupit do práce, nebo podat výpověď. Do práce nastoupit nemohu a RP jsem si zvolila na čtyři roky, protože jsem nevěděla, zda pro mne bude mít zam. práci. Jak mám přesně formulovat výpověď, zda výpověď z důvodu péče o dítě do4 let věku, nebo dohodou, na kterou nemusí zam. přistoupit? Je to soukromník. Když se po vyčerpání RP ve věku 4 let dítěte budu hlásit na UP budu mít nárok na podporu? Nebude mi nijak krácena? Děkuji
Marcela
Myslím, že ve vašem případě nebude zaměstnavatel mít námitky k výpovědi dohodou z důvodů péče o dítě. Po skončení RD vám i v tomto případě bude přiznána podpora, protože péče o dítě do věku 4 let je bráno jako náhradní doba zaměstnání.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den jsem tehotna na uradu prace zaregistrovana podpora my skoncila a ziju s pritelem ale nejsme svoji pritel ma plat kolem 16000 cisteho. byla jsem se ptat na socialce i na urade prace a tam my rekli ze nemam narok na zadne penize.ani na hmotnou nouzi. je to pravda?Muzete my nejak poradit? dekuji
Terka
Hezký den, nejsem odborník na sociální dávky, takže Vám bohužel neporadím.

srpen 2014

zaměstnání a maminky
DOBRÝ DEN, CHTELA BYCH ZISKAT INFORMACI... JSEM NA RODIČ. PŘÍSPEVKU, VYBRALA JSEM SI VARIATU 3 ROKY... MEMU SYNOVI BUDOU V ZAŘÍ 2 ROKY, MAM MOŽNOST NASTOUPIT OD ZAŘÍ DO PRACE NA HPP... CO BUDE S RODIC PŘISPĚVKEM??? PROPADNE NEBO UŽ NA NEJ NEBUDU MIT NAROK??? POPŘÍPADE MOHU POBIRAT RP A MIT HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR??? DEKUJI ZA ODPOVED
- otázka upravena poradcem
PETRA
Hezký den, po dovršení věku 2 let dítěte - tedy v září, už nebude zkoumáno nic a můžete klidně nastoupit do práce a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Více se zeptejte na místě, které vám příspěvek vyplácí.

červenec 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se zeptat pokud dám v zaměstnání výpověď z důvodu péče o nezletilé dítě, dostanu podporu v plné výši? Děkuji moc za odpověď. Hana
Hana
Ano, dostanete klasickou výši podpory v nezaměstnanosti.

červenec 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem zaměstnaná v zařízení kde mám ve smlouvě napsáno, že musím týdně odpracovat 40 hodin.Moje pracovní doba byla vždy 8 (8,5) hodin od rána do odpoledne (denní asistent). Nyní mi zaměstnavatel nařídil na prázdninový provoz z provozních důvodů přeřazení na jinou práci - 12 hodinovou službu tak jak bude třeba (i o víkendu). Jsem samoživitelka s 11letým synem. Pokud prý odmítnu, poruším tím pracovní povinnost. Má na to právo? Děkuji za odpověď
L.R.
Hezký den, našla jsem k vašemu případu příhodný jen par. zákoníku práce, kterým se můžete bránit: " (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

červen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit o možnostech ukončení pracovního poměru a možnosti získání odstupného. Pracovala jsem dlouhá léta ve firmě "A", která měla stejného vlastníka (zahraniční matka) jako firma "B". V roce 2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a po dvou dětech mi bude končit druhá tříletá rodičovská. Mezitím došlo ke změně u zaměstnavatele. Firma A je bez zaměstnanců, všichni byli buď propuštěni nebo převedeni do firmy B. Nabídli mi po rodičovské místo ve firmě B, s tím, že musím pochopit, že firma A vlastně neexistuje, je "prázdná". Do firmy A ani B již nechci, ale ráda bych získala odstupné. Mohu z právního hlediska trvat na nástupu do firmy A, s tím, že když mi to nebudou chtít nabídnout, tak ať mě propustí z organizačních důvodů a s odstupným? Předem děkuji, Gabina - otázka upravena poradcem
Gábina

Hezký den,

smlouvu máte podepsanou se stále existující firmou A, veškeré náležitosti včetně výpovědi musíte tak řešit s tím, s kým jste pracovní smlouvu podepsala a se kým stále trvá pracovní poměr....

červen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat:jsem do 23.1.2015 naRD a můj zaměstnavatel-jsem zdravotní sestra,nemá pro mě odpovídající práci-chtěla bych už si přivydělat, ale našla jsem si práci jinde jako zdravotní sestra a chci se zeptat,jestli mám dát výpověď ve stávající práci teď nebo můžů ji dát klidně až toho 23.1.2015 a pokud by to tak šlo,tak jak bych musela mít formulovanou smlouvu v té práci co jsem si našla?Děkuji za odpověď.
Silva
Hezký den, klidně si přivydělejte kdekoliv jinde, žádnou výpověď stávajícímu zaměstnavateli nedávejte. To případně až po skončení RD. Klidně totiž můžete mít souběžně několik pracovních poměrů. Smlouvu v novém zaměstnání můžete mít formulovanou úplně klasicky, pokud se nechcete do stávajícího zaměstnání vrátit. ( stávající zaměstnání si ponechte jako pojistku)

červen 2014

zaměstnání a maminky
jsem tehotna a bez prace.Nevite kde bych mohla sehnat nejakou praci z domova trba lepeni obalek bez rizika ze je to podvod?dekuji za radu
Eva
Hezký den, nejprve bych vám doporučila zaevidovat se na ÚP, případně požádat o jiné sociální dávky. Při hledání práce z domu by bylo nejlépe zjistit případné možnosti i od vašich známých-ti vědí, zda nabízená práce není podvod. Oslovte sama např. tiskárny, reklamní společnosti, které často práci domů poskytují.

červen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mám možnost práce alespoň na zkrácený úvazek tedy na DPČ s trváním 1 roku. Chci se zeptat, zda by mě mohli po dobu toho roku vyhodit z důvodů např. dlouhodobé nemocenské? Plánujeme miminko a ze zdrav. důvodů budu muset na rizikové.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Veronika
Po dobu trvání pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď, byla by podle zákoníku práce neplatná.

červen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, do 22.6.2014 pobírám rodičovskou dovolenou a v nedávné době jsem vážně a dlouhodobě onemocněla. Zajímala by mě varianta, jakou mám zvolit, když mi byl bohužel zaměstnavatelem během pobytu na rodičovské dovolené ukončen pracovní poměr, resp. z důvodu restrukturalizace zrušeno mé pracovní místo. Prvním dnem nástupu po rodičovské dovolené si mám k zaměstnavateli přijít pro výpověď a bude mi rovněž poskytnuto odstupné ve výši 7 platů, pokud tedy podepíšu ukončení pracovního poměru dohodou (tj. okamžité, jinak poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a odstupné bude 5 platů). Mám nastoupit na neschopenku ještě v době čerpání rodičovské dovolené (zda to vůbec lze), dnem nástupu po rodičovské nebo si nechat běžet klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu a během ní zajít k lékařce pro neschopenku? Jedná se mi zejména o výhodnost finanční, jelikož se domnívám, že budu nejméně rok práce neschopná. Zároveň nebudu zvládat pravidelně docházet na příslušný Úřad práce apod. Děkuji za Vaší odpověď
Dana
Nejprve dojděte pro výpověď-odstupné ve výši 7 platů je opravdu nadstandard. Poté druhý den běžte pro neschopenku. Výpovědní doby se případně můžete i písemně vzdát. I když se jí vzdáte, bude pracovní neschopnost a nemocenská běžet dál, vy však dostanete odstupné a ještě nemocenskou. Po dobu trvání nemocenské (u vás v ochranné lhůtě) nebudete muset docházet na žádné schůzky. Po dobu trvání nemocenské se ani nemůžete jít evidovat do evidence uchazečů práce.

červen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 1.7.2014, bych měla nastoupit zpět do práce po MD. V březnu jsem u zaměstnavatele byla a nabídl mi nastoupit dříve na zkrácený úvazek, sehnala jsem si jesličky všechno jsem zajistila a nastoupila, bohužel v době mé MD nastoupil synův šéf a ten si dupl že nenastoupím, tak jsem si zbalila baťůžek a mazala domu. Dítě ve školce a já vytočená jejich chováním, našla jsem si jinou práci, kde nyní jsem na dohodu o provedení práce, kdy a jak mám oznámit mému zaměstnavateli že nenastoupím, vím že místo pro mě mají, kolegyně pujde na MD, ale po zkušenosti co jsem měla už nemám chuť se tam vracet, kdo ví co by si šéfa syn zas vymyslel...:-(( poraďte prosím
aneta
Pokud máte nové místo, podejte normálně výpověď. Důvody udávat nemusíte.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mé možnosti. 3.6. 2014 mi končí 3 letá rodičovská dovolená. Do práce nemohu nastoupit, vzhledem k tomu že nemám hlídání ani školku pro své dítě navíc se budeme stěhovat mimo místo mého zaměstnání. Zaměstnavatel mi drží mé pracovní místo. Kontaktovala jsem ho (písemně), zda je možné aby mi dal neplacené volno do 4 let věku dítěte, nebo abychom rozvázali pracovní poměr dohodou z důvodu péče o dítě. Je jeho povinnost mi vyhovět? Bohužel jsem nedala dopředu výpověď a musela bych v případě, že by mi nevyhověl, nastoupit na 2 měsíce do práce (výpovědní doba). Což bohužel nemohu, vzhledem k tomu že mi nemá kdo hlídat dítě. Jak mám postupovat, co je pro mne nejvýhodnější? Moc děkuji.
markéta
Nejlepší bude opravdu výpověď dohodou. Je zcela zřejmé, že nastoupit nemůžete. Měli by vám vyhovět. Do výpovědi dohodou uveďte oba důvody-budete mít zachovanou procentní výši případné podpory.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, zaměstnavateli dala výpověď osoba, která mě po dobu mé 2leté RD zastupovala. Nyní mě oslovil, zda bych nenastoupila (o rok) dříve. Souhlasila jsem, jenže mi předložil nižší platový výměr než jsem měla před nástupem na MD a RD. Prý pokud na tyto podmínky nepřistoupím, najde si za mě náhradu na dobu neurčitou. Jelikož pracuji na úřadě, kde je pouze starosta a účetní, jiné místo by mi po skončení mé RD nemohl nabídnout a dal by mi výpověď pro nadbytečnost. Je tohle jednání možné? Děkuji.
Alena
Bohužel je toto jednání možné. Je na vás, zda na tyto podmínky přistoupíte nebo ne.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, co se dělá v případě, že jsem otěhotněla, mám vybranou celou dovolenou a nastoupím na nemocenskou a poté hned na mateřskou? Nebude po mne zaměstnavatel vymáhat nějaké peníze? Děkuji za odpoveď
Lucka
Nebude, vše je v pořádku. Přeji hodně štěstí.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chtěla bych se zeptat od 13.3.2014 do 22.4.2014 jsem byla vedena na úřadu práce a ted jsem v novém zaměstnání a zvažuji,že pravděpodobně podám výpověd ohledně dětí jelikož bude mít manžel novou práci a odpoledne by se o děti neměl kdo starat.Je možné se jít znovu zaregistrovat na úřad práce a pobírat podporu?Děkuji za odpověd.
Darina
Ano, přijetí do evidence nic nebrání. Ale pokud neodpracujete alespoň 3 měsíce, bude vám podpůrčí doba zkrácena o tu dobu, kdy jste na ÚP již byla.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den,mam dotaz,po R.D.bych mela nastoupit do zamestnani.Praci mam na dobu neurcitou,ale z duvodu pece o nezletile deti nemohu.Staci kdyz dam vypoved dohodou,abych neztratila podporu v U.P.
Pavla
Hezký den, výpověď dohodou stačí, ale s jasným vyznačením, že ji podáváte z důvodu péče o nezletilé dítě, pak nepřijdete o část podpory.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, můj dotaz je ohledně mateřské dovolené a výkonu práce. Pracuji u zaměstnavatele na dobu určitou od dubna do konce roku a tento cyklus se opakuje už od roku 2006. Přítelkyně je na mateřské dovolené s velmi malým příjmem (mateřskou) a uvažujeme, že na mateřskou dovolenou půjdu já (otec) je možnost při mateřské dovolené pokračovat v práci?Jakým způsobem to mám řešit ? Stačí když mi zaměstnavatel ve smlouvě změní pracovní pozici tj. z strojník , stavební dělnik třeba na vazač řidič atd. ? Moc Vám děkuji za radu a přeji hezký den.
David
Hezký den, při mateřské dovolené nesmíte pracovat u původního zaměstnavatele, ale u jiného ano. U stejného můžete pracovat až byste přešel na klasickou rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek), tedy po skončení mateřské dovolené jednoho z rodičů. Změna pozice by nepomohla.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, bude mi končit mateřská, jela jsem do práce se informovat o nástupu atd. Bylo mi sděleno, že mi musí dát výpověď z nadbytečnosti s tím, že mi dají dvouměsíční výpovědní lhůtu a za dva měsíce mi řeknou jestli mě nevezmou zpět na jinou pozici, dostala jsem teda výpověď kde je psána výpověď od 1.5 přitom mi končí rodičovská až 30.5 a není tam nic o odstupném. Ptám se jestli mi můžou dát výpověď v době kdy jsem ještě na rodičovské a jestli mi musí dát odstupné? a co když mě za dva měsíce nevezmou zpět a já budu i bez odstupného? Děkuji za informaci
Ivana
Hezký den, postup Vašeho zaměstnavatele není zcela korektní. Pokud vás propouští pro nadbytečnost, musíte dostat odstupné. Navíc s vámi může být pracovní poměr rozvázán až po skončení rodičovské- viz zákoník práce par. 53 odst. 1 d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den, v od listopadu nejsem vedena na úřadu prace s tím ze doma pečují o díte 3,5 roku! Díte mi ted vezmou do školky mohu se znovu přihlásit na úřad prace i kdyz jsem mezi tím nepracovala? Chtěla bych se přihlásit dokud nebudu mít zaměstnáni! Díky jana
Jana
Ano, jistě, že se můžete znovu zaregistrovat.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám prosím dotaz. Jsem těhotná a v pracovní neschopnosti,zajímá mě,jak to bude s mojí dovolenou. Letos mi zbývá ještě 31 dní, z toho 6 dnů loňské. Mám se o to sama ňák starat, nebo se zaměstnavatel postará sám, a jak? Děkuji pěkný den
Pavla
Zaměstnavatel vám to spočítá sám. Před nástupem na MD se informujte, dovolenou vyčerpejte ještě před nástupem na MD, bude-li to možné.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy nejpozději se mám nahlásit na úp,když mi 20.4.2014 končí mateřská dovolená. Moc děkuji za odpověd, Procházková
Marcela Procházková
Následující pracovní den po skončení RD.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - 4.5. tohoto roku mi končí RD, ale do zaměstnání se vrátit nemůžu, protože firmu zrušili a dostala jsem výpověď a dítě mi do školky na příští rok nevezmou. Jaké mám možnosti? Mám se přihlásit na ÚP, abychom měli alespoň nějaké peníze nebo se dá prodloužit RD? A kolik dostanou maminky po RD od ÚP? Mám 4 děti a hlídání nemám. Děkuji.
Petra
Nejlépe bude, když se přihlásíte na ÚP. Podpora vám bude vypočítána z průměrné mzdy v národním hospodářství.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se musím hlásit na úřad práce. Skončila mi smlouva na dobu určitou, ale jsem na neschopence, na kterou bude navazovat mateřská dovolená. Musím se hlásit při nástupu na mateřskou dovolenou nebo až po skončení.
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Ivana Cholastová
Hezký den, pokud opravdu bude jedno navazovat na druhé, nemusíte se na ÚP hlásit vůbec, pokud budete po skončení mateřské čerpat i RD. Teprve až po jejím ukončení.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mám ročního syna a hledám si novou práci. Nechci nastoupit u předchozího zaměstnavatele. Manžel bude pokračovat v péči o syna a brát rodičovský příspěvek. Je potřeba informovat potenciálního zaměstnavatele o tom, že jsem dosud byla na rodičovské, pokud ho to nijak neovlivní? Pokud ano, kdy je ideální doba, abychom se nediskriminovala mezi ostatními uchazeči. - otázka upravena poradcem
D.
Hezký den, pokud stále pokračuje předchozí pracovní poměr, nemusíte do životopisu RD vůbec uvádět. Nebudete tak nikterak diskriminována. Pokud otázka ohledně dětí zazní, nelžete, ale vysvětlete situaci. Lež by se nevyplatila, mohla byste ztratit důvěru.

květen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,po mateřské dovolené pracuji u svého zamtele na poloviční úvazek, nyní mi končí RD k 28.3.Mohu pokračovat v polovičním úvazku do 31.3. a na plno nastoupit až 1.4.. Zamtel tvrdí, že ne, že zákon hovoří jasně, ale já myslím, že ano, že pojištění je v pořádku.Děkuji.
Lucie
Nevím, jak s tímto souvisí pojištění. Pokud jste uzavřela při RD novou smlouvu o zkráceném úvazku na dobu určitou, pak byste se měla vrátit zpět ke smlouvě souběžně běžící s plným úvazkem. Netuším, jak jste to se zaměstnavatelem upravili, proto nemohu odpovědět zcela jasně.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den.od roku 2007 jsem v jedné firme....do roku 2011 než jsem nastoupila materskou jsem delala nocní smeny ikdyž nemohla(závodní dr.nepožadoval výpis z kraty)me noční smena ale nevadila.Ted opet nastupuji a dr.závodní mi noční neschvaluje tak me poslala zpátky na personální zpet at mi vypíšou na papír pouze ranní a odpolední smeny....(tohleto už mi dr.závodní schválila)...šla jsem zpet a paní z personálního mi rekla že pokud se bude propoustet a zacnou noční smeny a já nebudu moct nemám nárok na odstupné zduvodu zdravotního omezení.(je tohle to pravda)..a dále jeste ktomu nakonec jsem podepsala teda dvousmenný provoz...nic o nočních tam nemám takže v mém prípade aspon si myslím už by mi odstupné meli dát pokud by teda doslo k propustení.Ano kdybych podepsala dodatek o nočních smenách tak bych asi mela smulu a propustily by me bez odstupného.Čeho se mám prosím vyvarovat,mohu odmítnout dodatek o nočních smenách a mmj porebuji ranní smeny(mám 3leté díte)prý to není možné...dekuji
A.S
Pokud je podepsán dvousměnný provoz ze zdravotních důvodů, pojednává o tomto problému zákoník práce v par. 96, odstavec 5, kde se říká: " (5) Práce přesčas nemůže být vykonávána zaměstnanci, jimž je zkrácena pracovní doba ze zdravotních důvodů bez snížení mzdy."  V případě potíží se můžete obrátit na inspekci práce.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem na uradu prace. Nyni jsem v 8 tydnu tehotenstvi. Je mou povinnosti hlasit na UP, ze jsem tehotna? Dekuji
Pavla
Ano, jakmile dostanete těhotenskou průkazku.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem na zacatku tehotenstvi a jsem nezamestnana. Je mou povinnosti hlasit na uradu prace, ze jsem tehotna? Dekuji
Pavla
Vřele doporučuji to sdělit nejpozději ve chvíli, kdy dostanete těhotenskou průkazku. Takto by vám mohla být doporučena práce, kterou kvůli těhotenství nemůžete vykonávat a musela byste schválně chodit po doktorech pro potvrzení, za která se platí, že ze zdravotních důvodů práci vykonávat nemůžete.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý večer, potřebovala bych poradit, kamarádka je na rizikovém těh. tudíž na neschopence. U zaměstnavatele pracovala cca. 2 roky. Dnes podepsala ukončení PP dohodou. Otázka zní co teď má dělat? Má jít na ÚP? Bude pobírat nemocenskou nebo podporu? A co zaměstnavatel ten s ní už nemá nic společného? Děkuji za odpověď Hanka
Hanka
Výpověď je neplatná!!!! Pokud je na neschopence, nelze ukončit zaměstnání.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v červnu mi končí rodičovská dovolená. Se zaměstnavatelem mám pracovní smouvu na dobu neurčitou. Z důvodu přestěhování již nemohu nastoupit na původní místo a musím dát výpověď. Jakým způsobem ji podat, abych nepřišla o případnou podporu v nezaměstanosti? Z čeho se bude vypočítávat podpora v nezaměstanosti? Pomohlo by pro zvýšení základu pro výpočet podpory nastoupení na určitou dodu do práce k původnímu zaměstnavateli?
Jana
Hezký den, podat výpověď můžete i dohodou s vyznačením důvodu-přestěhování a péče o dítě. Pokud nenastoupíte, bude se podpora vypočítávat ze průměrného základu v hospodářství, pokud nastoupíte byť jen na 14 dní, bude se vypočítávat ze základu ze zaměstnání.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.
V květnu mi končí rodičovská dovolená, synovi budou 7. 5. 3 roky.
Jsem opět těhotná. Nastoupit na MD bych měla právě začátkem května.

1. Mám smlouvu na dobu určitou u původního . zaměstnavatele.
Od září 2013 jsem zaměstnaná ještě u jiného zaměstnavatele na zkrácený úvazek, jako přivídělek.
Od 1.12.2014 jsem nastoupila na pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství.
Je kombinace rodičovského příspěvku a nemocenské v pořádku? Na úřadu práce připomínky neměli.

2. U zaměstnavatele na zkrácený úvazek mám smlouvu do června 2014.
Mateřskou bych měla pobírat,od původního zaměstnavatele?
Neovlivní mi přivídělek výši mateřské?
Neměla bych smlouvu u přivídělku ukončit dríve?
Děkuji za Vaši odpověď - otázka upravena poradcem
Petra P.

Odpovím postupně:

1) je to v pořádku

2) výše mateřské dovolené se řídí předpisy pro výpočet nemocenské (je to dávka nemocenského pojištění). Vzhledem k tomu, že nejsem na tuto oblast přímo odborník a Vaše situace je komplikovanější, obraťte se raději přímo na OSSZ, kde vám fundovaně poradí.

 

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý večer,dala jsem výpověď dohodou ze zdravotních důvodů(jsem v 7 měsíci těhotenství) a na PÚ jsi okopírovali moji těhotenskou kartičku,bylo mi řečeno že to bude stačit,ale po dvou týdnech mi volali,že musím donést potvrzení od doktorky že nemůžu pracovat.Potvrzení jsem donesla a cca za 2 dny opět telefon,že mi nemůžou dat tu vyší podporu že mé dceři nejsou 4roky budou me prý vyplácet paušálně....Chci se zeptat zda to opravdu můžou?Skoro rok jsem už pracovala ...dekuji za odpověď Blanárová Š.
Šárka B.
Situaci byste vyřešila lépe, kdyby jste nedala výpověď a odešla na klasickou neschopenku. Situaci, tak jak ji popisujete, s výší podpory moc nerozumím, pokud jste podala výpověď ze zdravotních důvodů (tedy z vážných důvodů), pak byste měla mít nárok na vyšší procento podpory. Poproste o vysvětlení právníka přímo z úřadu práce.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené jsme se se zaměstnavatelem nedohodli na úpravě podmínek v práci a já musím dát výpověď. Stačí, když ji budu formulovat tak, že dávám výpověď z důvodu nezbytné osobní péče o dítě? Abych neměla zkrácenou případnou podporu z úřadu práce? Nebo musím ještě uvést, že je to nezbytná péče o dítě do 4 let, nebo do 15 let? Volala jsem na úřad práce a ani tam si nebyli jisti... Děkuji za odpověď.
Zuzana
Hezký den, stačí opravdu dát výpověď dohodou s vyznačením, že jde o důvod nezbytné péče o nezletilé dítě/děti. Věk není třeba specifikovat.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a v březnu jsem dostala poslední rodičovský příspěvek, o 2letého syna však chci pečovat dál. Začala jsem si přivydělávat na Dohodu o provedení práce a dostávám 10 tis./měsíčně. Ráda bych se zeptala:
a) platí, že si ani nadále nemusím platit zdravotní pojištění (že jej za mne platí stát, když na DoPP se také zdrav. pojištění neplatí)?
b) plánuji otěhotnět, bude se mi budoucí mateřská počítat z původního vyměřovacího základu, když jsem ještě pracovala na HPP nebo ze základu, který mám nyní na DoPP?
c) musím nahlásit na pracovní úřad, když mi skončily příspěvky, ale o dítě pečovat ještě chci?
Mockrát děkuji za rady. - otázka upravena poradcem
Jana

Odpovím postupně:

a) zatím za vás zdravotní pojištění hradí opravdu stát, jiné to je se sociálním pojištěním

b) mateřská se vám bude počítat podle ustanovení o nemocenské

c) hlásit se na ÚP s výší vašeho výdělku ani nemůžete, nebyla byste vzata do evidence.

duben 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,v současném zaměstnáni pracuji na dvě směny. Mám dvě male děti,o které se při mych odpolednich směnách starala babička. Nyní ale vazné onemocněla a já musím dat v práci výpověď. Jaký vazný důvod tam mám napsat,abych dostala podporu v plné vysi? A lze ukoncit zamestnani drive nez za 2mesice?(nyni se nema kdo o deti postarat)Mockrat děkuji za odpověď.
Marika
Ano, můžete podat výpověď dohodou, kde si se zaměstnavatelem dohodnete i datum odchodu ze zaměstnání. Pro plnou procentní výši podpory je nutné výslovně uvést, že důvodem je péče o nezletilé děti - uvést ztrátu možného hlídání. Pro ÚP si ještě pro jistotu připravte nějakou zprávu od ošetřujícího lékaře babičky jako doklad oprávněnosti výpovědi.

březen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 6. týdnu těhotenství a nemám práci. Bylo by lepší sehnat si práci na plný úvazek nebo se nahlásit na pracovní úřad a hledat brigádu? Děkuji za odpověď
Gabriela
Samozřejmě první varianta. Mohla byste pak za dalších podmínek nastoupit klasickou MD. Jinak se na ÚP, přihlašte, je to nutné, ale hledejte si práci.

březen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mám na Vás velmi specifický dotaz. Mám 12 měsíční dceru, na kterou pobírám RP. V minulém zaměstnání jsem měla pracovní smlouvu na dobu určitou, a ta již skončila. Za 3 měsíce se mi má narodit syn. Jak jsem již zjistila, na MD nenastoupím, po porodu mi bude ke ni porodu přiznán RP na druhé dítě. Mám nabídku velmi zajímavé práce (5h denně,částečně home office, klasická pracovní smlouva), s dětmi by po tu dobu byl doma manžel (pracující jako OSVČ). Můj problém však spočívá v tom, že můj potenciální zaměstnavatel mne je ochoten zaměstnat pouze od prvního dne v měsíci (na mé místo jde dotace ze státního rozpočtu, a ta je na celé měsíce).Obávám se však, abych v tu dobu měla ukončeno šestinedělí. Byl by moc velký problém, respektive hrozila by sankce pro zaměstnavatel, pokud by mi novou smlouvu vystavil s datem odpovídajícím 5 týdnům po porodu? Může na to nějak sociální či finanční odbor přijít, až mne bude zaměstnavatel přihlašovat k odvodům?Děkuji Vám za odpověď. Markéta - otázka upravena poradcem
Markéta
Hezký den, těžko říci. Vzhledem k tomu, že nenastoupíte na MD, ale na rodičovský příspěvek, neměl by to z hlediska pracovního práva být problém, jste chráněnou skupinou. Zákoník práce na matky pamatuje zvlášť. K dosažení např. zde : http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast10h4.aspx

březen 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den prosim poradte mi jake podmínky musim splnovat abych dostala mateřskou podporu .Jsem zaměstnana od 1.8.2013 na polovični uvazek a termin porodu mam koncem 9 měsíce 2014 a budu svobodna matka popřípadě co v takove situaci dostanu a kde si to mužu vyřidit nebo informovat se co by pro mě bylo lepši.děkuji.
lucka
Hezký den, nástup na mateřskou vyřizuje váš zaměstnavatel s vaším ošetřujícím lékařem, který vám vypíše papír.  Rodičovský příspěvek i další soc. dávky zařídíte na ÚP-sociálním odboru. Otec dítěte pak má vyživovací povinnost.

březen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v odpovědích níže uvádíte, že podpora v nezaměstnanosti v případě ukončení zaměstnání po RD z důvodu péče o dítě, bude počítána z platu. Jsem registrována na ÚP a podpora mi z platu vypočítána nebyla, prý protože jsem do zaměstnání po RD fyzicky nenastoupila...
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Lucie
Pokud opravdu nenastoupíte, bude vám podpora nově počítána z průměrného platu v národním hospodářství. O důležitosti ukončit prac. poměr z důvodu péče o dítě píši hlavně kvůli případné výši podpory. Omlouvám se za nedorozumění.

březen 2014