Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
dobry den mam praci se smlouvou o PROVEDENI PRACE jako privydelek a jsem na RP mam delat dane? a kolik bude po RD moje podpora v nezamestnanosti dekuji a pekny den
- otázka upravena poradcem
Bedriska
Hezký den, nejsem daňový specialista, obraťte se na daňového poradce. Děkuji za pochopení.

březen 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Jsem nyní na RD a přivydělávám si cca 3000,- na živnost. Sociální za mne platí stat, ted mi budou počitat výši zdravotního pojištění, což asi nebude vysoké vzhledem k mým příjmům. Až mi skončí RD, tak mě zaměstnavatel nejspis vyhodí a dá mi odstupne platy. Je pro mne lepsi ukoncit zivnost s koncem RD, nebo mam pockat jeste tech 5 mesicu, ktere budou pokryvat me platy z odstupneho, potom ukoncit zivnost a prihlasit se na pracovni urad? Moc dekuji. AN
Andrea Novotná
Ve vašem případě bude asi lepší druhá varianta. (pokud budete hradit zdravotní pojištění z titulu OSVČ). Po dobu vyplaceného odstupného byste stejně nedostala podporu v nezaměstnanosti.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, měla bych dotaz, pokud bych ted po ukončení mateřské dovolené nastoupila do nového zaměstnání a splnila 3.měsíční zkušební dobu, po té bych otěhotněla (třeba po 5.ti měsících), může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr,nebo mi musí držet pracovní místo po dobu 3 let?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Eva H.
Pokud budete těhotná, pak s vámi může zaměstnavatel skončit pracovní poměr jen za zcela zvláštních důvodů. (např. rušení firmy a jiné organizační důvody). Jinak smlouva stále platí, včetně nástupu na mateřskou a rodičovskou dovolenou a tedy i po skončení jejího trvání.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí již v březnu (3 letá). Dále pracuji jako OSVČ na jako vedlejší činnost. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné prodloužit si rodičovskou do 4 let věku dítěte, asi bez nároku výplaty, ale že bych měla osvč stále jako vedlejšák? Jde mi o zálohy, můj přijem z živnosti není tak velký, abych mohla platit zákonem danou výši záloh na SP a ZP. Děkuji
Šárka
Hezký den, to je spíše dotaz na sociální odbor, který vám vyplácí rodičovský příspěvek.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,jsem na rodičovském příspěvku na 4 roky z důvodu že jsem byla rok nezaměstnaná.Zajímalo by mě jestli můžu jít na nějakou brigádu když jsou dceři 3 měsíce.děkuji za odpověd
Bára
Ano, brigádu si najít můžete, při rodičovském příspěvku je možné si přivydělat.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mám dotaz, v práci mi drží místo do 3let věku dítěte ale já mám rodič. dovolenou prodlouženou o půl roku, chtěla bych dát v práci výpověď(ne dohodou), tak mi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, já však při ní nastoupit do práce nemohu, nemám kam dát dítě, lze to nějak udělat? Lze uvést jako důvod, že se musím starat o dítě a tudíž do práce nemohu nastoupit, nebo být jedině po dobu těch dvou měsíců na nemocenské. Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Michaela
Hezký den, nebojte se dát výpověď dohodou, pokud jako důvod uvedete péči o nezletilé dítě, nebudete bita ani na výši podpory.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobry den, jsem na RD, ktera mi konci 30.6.2014, druhy den bych mela nastoupit do prace, ale predpokladam, ze od zamestnavatele dostanu vypoved s peti odstupnymi platy. Behem RD jsem si zalozila zivnost, ale vydelam si je cca 3tis./m. 1. Prosim velmi o informaci, co pro mne bude lepsi, zda mám prerusit zivnost a hned 1.7. , se nahlasit na UP, nebo na UP mohu az po 5ti mesicich, kdyz dostanu 5x odstupny plat? 2. Kdyz neprerusimm zivnost k 1.7. , budu si muset platit dal zdravotni pojisteni, s prerusenim by to platil za mne stat? 3.A kdyz bych se rozhodla prerusit zivnost az za pet mesicu, pak se prihlasila na UP, bude se mi vyse vypocitavat z posledniho zamestnani, nema na to ma zivnost nejaky vliv? Moc Vam dekuji.
Andrea Novotna
Hezký den, pokud máte živnost funkční, nemůžete do evidence ÚP. Pokud živnost zastavíte, můžete se hlásit po ukončení prac. poměru do evidence druhý pracovní den. Podporu budete dostávat až po vyčerpání odstupného, ale bude za vás hrazeno zdravotní a sociální pojištění. Je tedy na vás, jak to vyřešíte a co je pro vás výhodnější. Pokud živnost nezrušíte, bude se pak podpora počítat z ní.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den
chtěla jsem radu jsem na mateřské dovolené mam 4 děti a 3 školou povinné je nějaká práce plnění obálek bez podvodu děkuji za odpověd - otázka upravena poradcem
Eva
Hezký den, hledání manuální práce domů, která by vás uživila a nebyla jen na přivýdělek je velmi složité. Oslovte s nabídkou např. reklamní agentury, tiskárny apodobně - pokud budete hledat sama, vyhnete se mnohem snáze podvodníkům.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Jsem po MD, v zaměstnání jsem dostala výpověď a odstupné. Jsem zaregistrována na UP. Našla jsem si DPP, kde výdělek nepřesáhne 3750,- Kč. Od března 2014 budu mít nárok na příspěvek v nezaměstnanosti, ale vzhledem k DPP ho nedostanu. Nicméně zdrav. a soc. poj. za mne platí stát. Jak dlouho mohu takto pracovat?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Renata
Klidně delší dobu. Nicméně doporučuji vám, pokud to bude možné vzhledem k trhu práce a péči o dítě, najít si lepší práci a ukončit evidenci. Zdravotní pojištění je za vás hrazeno celou dobu evidence, u sociálního to tak není.

únor 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s mateřskou/rodičákem, když má žena odpracovány jen třeba 4 měsíce a potom nastoupí na rizikové těhotenství a marodí až do nástupu na příspěvek? Kdybychom počítali, že žena do pobírání příspěvku 6-8 týdnů před porodem splní potřebnou dobu k pobírání mateřské? Počítá se do toho i kdy vlastně marodí? Děkuji mnohokrát za odpověď. Nikol
Nikol
Doba, po kterou je žena v pracovní neschopnosti, je počítána za dobu pojištění. Pokud tedy i s touto PN bude splněna požadovaná doba pojištění, vznikne jí nárok na klasickou mateřskou - tedy dávku z nemocenského pojištění.

leden 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, před časem jsem posílala dotaz, ale nebylo mi na něho odpovězeno. Takže se ptám znovu: Nastoupila jsem pro RD do práce a firma mi nechce dát PC, který k práci potřebuji, jak se mám zachovat. Druhý dotaz zní: firma mě chce poslat na 2 měsíce mimo mé trvalé bydliště na, nejdřív to byla pracovní stáž, pak výpomoc. Mám dvě děti do osmi let. Může mě firma pracovní stáž nebo výpomoc poslat bez mého souhlasu? A mohu nedat souhlas podle paragrafu 240 ZP, i když se to jmenuje pracovní stáž nebo výpomoc?
Děkuji

- otázka upravena poradcem
Jolana

Na Váš dotaz jsem odpovídala. Stáž můžete z vážných důvodů odmítnout, což ve vašem případě péče o děti je. Je třeba si dát pozor, abyste pak  splňovala kvalifikační předpoklady pro výkon své práce-mohla byste si zavinit důvod pro výpověď pro nadbytečnost.

Zaměstnavatel vám musí poskytnout pracovní pomůcky nutné pro výkon Vaší práce, záleží však na smlouvě a dohodě- třeba v případě, že chcete pracovat z domu a toto není ve smlouvě zakotveno. Pak Vám PC poskytnout nemusí.

leden 2014

zaměstnání a maminky
Dobrý den, vrátila jsem se po rodičovské dovolené do práce (2 děti - 6 a 3 roky) a zaměstnavatel mi teď sdělil, že mě příští rok pošle na 2měsíční stáž na jiné pracoviště firmy. Musím s tím jako matka dvou nezaopatřených dětí souhlasit nebo mi to může zaměstnavatel nařídit? A co mě čeká, že bych to odmítla? Hrozila by mi výpověď ze strany zaměstnavatele?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jolana
Toto můžete odmítnout z důvodu péče o děti.

leden 2014

zaměstnání a maminky
. 2 CAST DOTAZU.....3 lete) ?Kdyz misto odmitnu kvuli vzdalenosti, prijdu o odstupne a plat za vypovedni dobu 2 mesice?Zamestnavatel mi jeste vypoved neposlal.Meli jsme telefonicky kontakt.kdy jsem mu rekla, ze 10.12.2013 bych mela nastoupit, ale, ze vim, ze prodejna v meste, kde jsem pracovala uz neni a on se mi k tomu nijak nevyjadril. Velmi dekuji za odpoved a omlouvam se za zaslani na 2x omylem jsem odeslala nedopsany dotaz.Velice dekuji JITKA - otázka upravena poradcem
Jitka
Odpověď je celá u předchozí otázky.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den,moc prosim o odpoved.10.12.2013 mi konci RD a zamestnavatel mi zrejme nabidne pracovni misto v jinem meste, nez jsem pracovala pred Rd.Mohu pr.misto,ktere je vzdalene cca 70 km od meho bydliste (to puvodni bylo ve meste vzdalenem 20 km od bydliste) odmitnout z duvodu velke dalky a tim padem nemoznost starat se o dite ( 3 )
jitka
Hezký den, ano nemusíte to místo přijmout. Pokud prodejna ve městě, kde jste pracovala už není, měla byste dostat výpověď z organizačních důvodů i s odstupným. Pokud to nepůjde vyřešit jinak, ve výpovědi udejte jako důvod péči o dítě.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
14.12. mi konči 2 letá RD, se zaměstnavatelem jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru z důvodu nezbytné péče o dítě ve věku do 4 let. Na personálním mi řekli, že budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti počítanou z platu. Je to pravda? Případně jak rozvázat pracovní poměr, abych neměla jen tu minimální podporu něco přes 3tis.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Petra
Ano, na personálním mají pravdu. Podpora se vám bude vypočítávat z předpokládané výše platu. V průběhu rodičovské pracovní poměr trvá.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Chtěla bych se zeptat 3.11.2013 mi skončila rodičovská dovolená a novém zaměstnání jsem od 11.11.2013, ale přáce mi z časových důvodů nevyhovuje. Pokud bych se rozhodla skončit a zaevidovat se na ÚP budu mít nějaký nárok na podporu.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Pavlína
Ano, nárok mít budete. Uveďte do výpovědi, že je to z důvodu péče o dítě a budete mít nárok na nezkrácenou výši.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mateřská dovolená mi končí 24.1.2014 a už dnes mě kontaktoval zaměstnavatel, abych mu nejpozději 29.11.2013 podala výpověď. Tím, že jsem se přestěhovala daleko, mám 2 malé děti atd., je všem zúčastněným jasné, že nenastoupím. Přesto mě to zaskočilo....je nutné takto předem výpověď podávat? Nebo stačí až k poslednímu dni MD? Také všude píšete, že v případě výpovědi s udáním důvodu péče o dítě mám nárok na nezkrácenou podporu....tím myslíte 65% z platu z posledního zaměstnání nebo jen z průměrné mzdy státu cca kolem 3,5tis??? Předem Vám moc děkuji za odpovědi.
Radka
Ano, je to nutné. Poběží vám klasická výpovědní lhůta. Pokud podáte výpověď z důvodu péče o dítě, podpora bude činit 65% z výdělku, který byste dosáhla v zaměstnání, ze kterého podáváte výpověď . Doba rodičovské se počítá jako doba, kdy jste z práce omluvena, ale pracovní poměr trvá.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den chtela jsem se zeptat muj pritel pracuje rok v Nemecku ale chteli by jsme se vratit zpatky do Cech .Ale nevime jestli ma narok na podporu v nezamestnanosti jestli to v Cechach pocitaji. Ja jsem tehotna jsem v 6 mesici tehotenstvi a mame tu problemy stim aby me doktor vysetril jelikoz tu nejsem pojistena je to jeden z duvodu proc se chceme vratit do Cech K POSLEDNIMU PROSINCI MU KONCI PRACOVNI SMLOUVA A NEVIME JAK TO BUDE DAL MOCKRAT VAM DEKUJI ZA VASI ODPOVED
andrea
Hezký den, vzhledem k tomu, že jsem se v poslední době setkala s různými výklady na různých ÚP, bude lépe, kdybyste se informovala (např. telefonicky) přímo na ÚP, kam budete docházet po návratu do republiky.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, nastoupila jsem do základní umělecké škole při mateřské. Při dodávání předchozí praxe mi bylo sděleno, že mi dohody o pracovní činnosti nebudou započítávány, mohu se zeptat proč? - tenkrát jsem si při studiu přivydělávala učením hudby v ddm,a kterou mi při další práci na konzervatoři započítávaly...
A ještě jeden dotaz: jsem na rodičovské, ale na výplatní pásce je mi strháváno sociální a zdravotní pojištění, je to v pořádku? Moc děkuji za odpověď. L.N - otázka upravena poradcem
V. Navrátilová
Strhávání zdravotního a sociálního pojištění je v pořádku, pokud pracujete na jinou smlouvu, než dohodu o provedení práce. Netuším, do čeho se vám nezapočítává předchozí praxe při smlouvě na DPČ? Asi do tarifní tabulky platu?

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, zachvíli a to 4.12,2013 mi končí mateřská, zaměstnavatel mi drží místo, kde jsem pracovala mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale nemohu se do zaměstnáni vrátit a dělat dvanactihodinové směny. Jak mám prosím postupovat pokud chci dát výpoved a abych nepřišla alespon o podporu na uřadu práce???Mám vůbec pak po výpovedi v práci na nějaký peníze nárok???A který den se mám přihlásit na uřad práce???5.12???A se zaměstnavatelem když jsem do 4.12.2013 na md na který den mám ukončit pracovný poměr a co tam mám uvést jako důvod skončení???Moc děkuji za odpoved...Janbat
J.B.
Podejte výpověď z důvodu péče o dítě. Tak nepřijdete o podporu v nezaměstnanosti. Na ÚP se přihlaste hned po skončení pracovního poměru a ukonní rodičovské, může to být i to ho 5.12.

prosinec 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovské s druhým dítětem, naposledy jsem byla v práci 2.1.2009 poté rodičovská + mateřská s 1.dítětem a následně navazující rodičovská + mateřská s 2.dítětem. Vybrala jsem si rodičovskou do 3.let dítěte tj do 20.10.2014. Se zaměstnavatelem nejsem v kontaktu, jen vím, že velmi pravděpodobně pro mne místo po skončení rodičovské mít nebude a budu se muset nahlásit na úřad práce. Slyšela jsem, že kdyby mě zaměstnavatel po skončení rodičovské zaměstnal alespoň na pár dní, tak by se mi následná podpora v nezaměstnanosti vypočítávala z hrubé mzdy... Je to pravda? Jakým způsobem musí poté pracovní poměr skončit? Dohodou? Nebo výpovědí zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď.
Gabina
Pracovní poměr skončete dohodou, nebo v předstihu s klasickou výpovědní dobou. Pokud jinde nenastoupíte, pro účely podpory se to bere, že jste tam celou dobu pracovala a i tak vám bude počítána podpora z "předpokládaného výdělku".

listopad 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,jeliko-ž jsem vedena na úřadu práce a doteď jsem pobírala podporu,kam se mám teď obrátit,abych něco pobírala?Přece nemůžu zůstat úplně bez příjmů?Jsem těhotná 6.měsíc,mám manžela a 7letou dceru.Děkuji za odpověď.
Lenka Knotková
Obraťte se rovněž na úřad práce, sociální odbor. Můžete žádat o příspěvek na bydlení, sociální příplatek atd.

listopad 2013

zaměstnání a maminky
dobrý den, mám se vracet po rodičovské dovolené do zaměstnání. Před časem mi bylo sděleno, ať počítám s výpovědí z organizační důvodů (nadbytečnost), dle pokynů ředitele jsem vrátila pracovní pomůcky (mám podepsané protokoly o vrácení). Firma má kanceláře ve městě A, já mám ve smlouvě místo práce ve městě B (kde firma žádné kanceláře nemá), sama bydlím ve městě C. Psala jsem řediteli mejlem dotaz, jak, kdy a kam mám nastoupit po rodičovské (nerada bych měla "áčko" a přišla tak o odstupné a plat za výpovědní dobu). Ředitel však nereaguje ani po urgencích. Ráda bych požádala o informace, jak správně nastoupit, abych nepřišla ani o výpovědní dobu a plat za tuto dobu, a ani o odstupné. Předem děkuji za informaci - otázka upravena poradcem
Joana
Vyřiďte to osobním jednáním nejlépe s personálním oddělením. Pokud budete cokoliv posílat poštou, pouze doporučeně.

listopad 2013

zaměstnání a maminky
Hezký den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v dubnu 2014. Jsem zaměstnancem v jedné společnosti. Nabízí se mi možnost od prosince pracovat pro jinou společnost na jiné pozici na dobu neurčitou. Musím nejdříve rozvázat smlouvu se současným zaměstnavatelem? Myslela jsem na to, že kdybych ve zkušební době zjistila, že mi práce nevyhovuje, mohla bych se v dubnu vrátit ke svému původnímu zaměstnavateli. Děkuji za informaci. - otázka upravena poradcem
Jana Morávková
Můžete to udělat jak píšete. Je to dobré řešení.

listopad 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Rodičovská (3letá) mi skončila 17.10. v ten samý den jsem se byla přihlásit na UP s tím, že až 18.10 jsem nezaměstnaná. Úřednice řekla, že to nevadí a zaevidovala mě od dnešního dne. Doma mi to došlo, tak jsem na podatelnu podala žádost o opravu a vzetí do evidence od 18.10.+ i na zdravotní pojišťovně je nahlášen datum 17.10.Je tedy možnost opravy? A další věc do evidenčního listu jsem musela napsat, že po dobu trvání péče o dítě do 4 let jsem nevykonávala žádnou výdělečnou činnost, jak v době mateřské tak rodičovské. To mi přijde naprostá blbost tam psát, když si mohu přivydělávat a je jedno do jaké výše, když mám postaráno o dítě. Uvádí se to a má to vliv na výplatu výše dávky? To jsrm tam blbec napsala a zapomněla jsem, že jsem si asi 2 měsíce při rodičovské přivydělala cca 7300,-, . Co tedy s tím?
věc do evidenčního listu jsem musela napsat, že jsem po dobu starání se o dítě do 4 let nevykonávala žádnou výdělečnou činnost v době rodičovské. - otázka upravena poradcem
Anna
Do evidence můžete následující den po skončení rodičovské, takže pokud rodičovská končí 17.10, tak prvním dnem evidence může být až 18.10. Pokud máte na zdr. pojišťovně hlášeno jiné datum, musíte jej dojít s doklady opravit. Uvedená zmínka, že jste po dobu rodičovské nepracovala je pro možný výpočet podpory-tak je jasné, z čeho se vám bude vypočítávat. Pokud jste si vydělala tuto částku, tak šlo zřejmě o DPP a tu hlásit nemusíte. Pokud to byl jiný pracovní poměr, bylo by dobré toto opravit.

listopad 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
od 5.10.2011 do 4.10.2012 jsem byla zaměstána poté byl pracovní poměr ukončen.Dne 5.10.2012 jsem hned nastopila do jiného zaměstání.Prosím z z jakého zaměstnání se mi bude počítat mateřská? Děkuji - otázka upravena poradcem
Lucie
Z posledního zaměstnání.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den,chtela bych se zeptat.Jsem matka samozivitelka .Dceri je 7let a ja chodim do prace na 12hodinove smeny.Babicka,ktera mi s ni pomaha bude dlouhodobe v nemocnici.Zajimalo by me,jak postupovat pri podani vypovedi a jestli budu muset odpracovat 2mesicni vypovedni lhutu.Dekuji za odpoved
Marie
Hezký den, můžete také podat výpověď dohodou z důvodu péče o dítě. Pak můžete odejít kdykoliv (záleží na tom, jak se se zaměstnavatelem dohodnete) a budete mít nesníženou výši podpory.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den, mam dotaz. Skoncila mi MD, sla jsem se zaspsat na UP, nahlásila jsem občasnou brigádu, tim padem mi nedaji podporu. Nevydelam ani ty ctyri tisice, mam dve deti, jak je mam uživit? Mam nárok na nejaky doplatek do zivotniho minima od sociálky, nebo mam proste smulu. Dekuji za odpoved
DDada
Hezký den, zažádejte o dávky v hmotné nouzi, doplatek do životního mimima, příspěvek na bydlení a jiné dávky státní sociální podpory.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu, když se mnou zaměstnavatel po mateřské dovolené rozváže pracovní poměr dohodou, mám nárok na podporu v nezaměstanosti? Moc děkuji za odpověď.
Hana
Ano, máte i když jen ve snížené výměře.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
dobry den, rada bych se poradila. Nyní pobírám rodičovský příspěvek do 3.1.2014. K tomuto datu dostanu výpověď z reorganizačních důvodů a odstupné. Současné dělám brigádu do 31.12.2013. Kde je výdělek max do 5 tis. Ale spíše do 4 Tis. Podpora se mi bude počítat z z HPP? Kdyby mi ale posunuli datum výpovědi na dřívější např. 20.12.2013 s čeho by se mi počítala podpora pokud bych stále neměla zaměstnání? A mám se hned druhý den po výpovědi přihlásit ná UP nebo i dříve jakmile budu mít podepsanou výpověď? Dekuji za informací. A ještě výše podpory z brigády se počítá procenty a nezáleží ná tom že je té nižší než min. Mzda. Nebo že tam pak dává nějaká min. Částka? Dekuji za informací Dana - otázka upravena poradcem
Dana T.
V tomto případě, pokud nebudete prodlužovat brigádu, se bude vypočítávat podpora z "předpokládané výše platu". Pokud by Vám posunuli výpověď ještě před skončením brigády, mohlo by se to odrazit na výpočtu podpory, neznám druh pracovního poměru, kde brigádně pracujete. Na ÚP se přihlaste po skončení pobírání rodičovského příspěvku, nejlépe hned druhý den.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, nastoupila jsem do nového zaměstnání na HPP, jsem nyní stále ve zkušební době a neplánovaně jsem otěhotněla. Vyskytly se u mě zdravotní problémy a byla jsem nucena odejít na neschopenku, kterou budu mít nejspíš do porodu. Vím, že mě zaměstnavatel může propustit, ale spíš by mě zajímalo jak to bude s nemocenskou když by mě propustil, bude mi stále platit nebo mi ji lékař na žádost sociálky může zrušit? Děkuji za odpověď
Katka
Pokud trvá PN, pak nemůžete dostat výpověď. O tuto dobu se také prodlužuje zkušební doba. Takže budete ve zkušební době vlastně až do nástupu na MD. Pak s Vámi může zaměstnavatel pracovní poměr rozvázat bez udání důvodu.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,mám na Vás takovou dvojotázku, velmi bych ocenila radu a potvrzení domněnky. Prosím,jak mohu na rodičovské dovolené legálně pracovat? Kolik si můžu vydělat?Jsem architekt (v zaměstnaneckém poměru), často se na mě obracejí lidé s žádostí o konzultace, návrhy interiéru apod - zatím jsem dělala jen pro kamarády, známé, za pěkné poděkování či protislužbu, ale obracejí se na mě potencionální platící klienti.Autorizaci mám pozastavenou. Nerada bych pro plánované další těhotenství, mateřskou apod přišla o výhody zaměstnance (i když firma je v likvidaci a časem asi osvč budu muset být - zatím jsem výpověď nedostala, a tak předpokládám, že kdybych otěhotněla a porodila před touto výpovědí anebo v ochranné lhůtě, nárok na ppm bych měla mít ve výši té první - je to tak?). Přivýdělek by se ale samozřejmě velmi hodil. Velmi předem děkuji! Mějte se krásně, s pozdravem Vera
verka

Při pobírání rodičovského příspěvku není výše výdělku omezena. Musíte mít postaráno o dítě (po dovršení 2 let věku může navštěvovat i MŠ bez omezení). Můžete se normálně stát OSVČ. Zárověň ale také můžete být v zaměstnaneckém poměru.

Za Vámi udaných podmínek byste nárok na MD mít měla, případně znovu na rodičovský příspěvek.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dvě děti 12 a 5 let, jsem samoživitelka a zaměstnavatel mi teď chce nařídit třísměnný provoz, který je pro mě nepřijatelný z důvodu péče o děti. Mám nějaká práva?Děkuji za odpověď
Hanka
Něco málo o tom říká § 241 zákoníku práce
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Pokud to zaměstnavatel nebude z provozních důvodů moci umožnit, pak nezbyde než výpověď. V oddůvodnění uveďte péči o děti, abyste měla nárok na vyšší procentní výměru podpory v nezaměstnanosti.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se poradit 23.12. mi končí rodič.dovolena a mám dostat výpověď z důvodu zrušení mého místa. do nového zaměstnání mám nastoupit 1.1., můžete mi poradit jak překlenout toto období..jestli zažádat o prodloužení rodič.dovolené nebo jít na úřad práce, nebo zkusit dohodnout nástup u nového zaměst. už od 24.12.? a kdy vlastně dojde k obdržení výpovědí 23.12. nebo až následují pracovní den? děkuji
zuzana
Obdržet výpověď můžete i před datem ukončení zaměstnání. Období lze překlenout tak, že doplatíte za těch několik dní zdravotní pojištění a prvního prostě nastoupíte. Nebo můžete jít na těch pár dní na ÚP, ale pokud nemáte finanční problémy, tak je to zbytečně administrativně náročné.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den... Sám na mateřské,pobiram jen 3800,a chtěla bych si přivydělat práci na doma,ale nevím kde mám najít takovou práci aby to nebyl podvod.... Děkuji za odpověď..
Petra
S prací na doma je problém. Nejlépe je sehnat práci z větších firem, jako jsou třeba tiskárny, reklamní společnosti apod. Jinak je vhodné sehnat práci přes internet, vždy však podloženou smlouvou a bez nějakých předchozích vkladů.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den,jsem na materske a mam dite v pest.peci.Jsou mu tri roky a materskou mam do ctyr let a vzali ho do skolky.Nasla jsem si praci,uklizeni na 1 hodinu denne.Chci se zeptat,jestli to musim hlasit na urade prace.Dekuji za odpoved - otázka upravena poradcem
Monika
Nikoliv, pro účely vyplácení rodičovského příspěvku to není třeba.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, zhruba za rok mi bude končit rodičovská dovolená. Vzhledem k tomu, že se zaměstnavatel mezitím přestěhoval, a do práce bych to tak měla hodně daleko, jsem rozhodnutá se do tohoto zaměstnání už nevracet. Chtěla bych se zeptat, je-li nějaká předepsaná lhůta, ve které musím podat výpověď, pokud chci, aby platila od prvního dne, kdy mi skončí rodičovská dovolená. Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s placením pojištění v případě, že bych zůstala s dětma doma do doby, než půjdou do školy. Děkuji - otázka upravena poradcem
Jana
Nejlépe bude se se zaměstnavatelem dohodout. A to na ukončení prac. s posledním dnem rodičovské. Pro případné další potřeby bude vhodné do výpovědi napsat, že je z důvodu péče o děti. Pokud budete chtít nadále zůstat doma, nemusíte do věku 7 let mladšího dítěte platit zdravotní pojištění, ale sociální ano. Skutečnost musíte hlásit i zdravotní pojišťovně.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jsem 2 roky nezamestnana, v breznu jsem se prihlasila na urad prace a nedorazila na termin schuzky, je se mnou vedeno rizeni a do 4.10.jsem v sankcni lhute, jsem tehotna a urad prace me pak zaevidovat uz nemuze znova kvuli terminu porodu, prosim, co mam ted delat?pani doktorka mi napsala neschopenku od vcera, kde mohu prosim zadat o nějaký príspěvěk, jsem uplně bez peněz, děkuji Vám za radu.
Marketa L.
Hezký den, bohužel neomluvení se ze schůzky byla velká chyba. Zůstaňte v pracovní neschopnosti. Zažádejte o dávky v hmotné nouzi a jiné sociální dávky. Pracovníci sociálních oddělení Vám jistě poradí, pak nastoupíte na rodičovský příspěvek.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den pracuji v Nemecku mam smlouvu na neurcito s agenturou musim na rizikove tehotenstvi a nevim jestli budu mit ochrannou lhutu? Chtela jsem se jeste zeptat jak to budu mit s materskou jestli si muzu vybrat variantu nebo mi to bude udeleno protoze pracuji v Nemecku? Dekuji Pinerová
Lucie Pinerová
O podmínkách mateřství a práce v Německu nemám bohužel povědomí, mají odlišné zákony. Pokud jste si hradila nemocenské pojištění v Čechách, obraťte se na OSSZ, kde jste zálohy platila. Pokud jste občanem ČR, budete mít po porodu nárok na rodičovský příspěvek a budete si moci vybrat.

říjen 2013

zaměstnání a maminky
Za dva měsíce mi končí MD nastoupila jsem ,ale již do práce k jinému zaměstnavateli než před MD musím bývalému zaměstnavateli dát výpověď ?To že pracuji jsem povinna hlásit na ÚP? Nemohu přijít o mateřský příspěvek?
lída
Bývalému zaměstnavateli musíte zcela jistě dát výpověď. Na ÚP to hlásit nemusíte. O RD byste přijít neměla, pokud je dítěti více než 2 roky.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám přijatého syna 2,9 měsíců do MŠ. Měla jsem zjištěno, že může bez omezení chodit do školky. Dnes mi paní ředitelka zdělila, že může jen 5 dní v měsíci. Jsou prosím nějaké vyjímky proč by to tak mělo být.? Do zaměstnání jsem zatím nevrátila. Jen si přivydělávám jako OSVČ jako vedlejčí činnost. Nerada bych vracela rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď
Eva Dokoupilová
Neznám všechna úskalí rodičovského příspěvku, nejlépe bude, když se zeptáte přímo na Úp,kde Vám příspěvek vyplácejí.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den,prosim o radu.Konci mi RD-3leta.Se zamestnavatelem chceme ukoncit pracovni pomer dohodou. Duvodem je zabezpecit sve deti.Nestihl by je nikdo vyzvednout ze skolky a skoly.Nechci neco spatne podepsat.Dohoda je tedy sepsana, ze musim zajistit peci svým detem.Dale se chi optat jesli muze byt v této dohode také napsano odstupne.Jde mi o to abych neprisla pak na UP o podporu nebo se nekratila.Preji krasny den a dekuji předem za odpověď.Jana M.
Jana
I ve výpovědi dohodou může být stanoveno odstupné. V každém případě je třeba do výpovědi dohodou vyznačit, že ji dáváte z důvodu péče o dítě. Pak nebude podpora krácena.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se, zeptat zítra mi končí rodičovská dovolená.U byvalého zaměstnavatale jsem měla práci na dobu určitou(1rok), takže se budu muset hlásit na UP.Kdy se mam hlasit?a z čeho se mi bude počítat podpora?Děkuji
Pavla
Hlaste se hned druhý den po skončení rodičovské dovolené. Podpora se bude počítat z všeob. vyměřovacího základu.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, k 30.6.2013 mi skončil rodičovský příspěvek (dítě dovršilo věku 2 let) a od 20.8.2013 nastupuji znovu na MD. Tuto skutečnost hlásím zaměstnavateli a OSSZ? Dostala jsem zprávu od účetní, že bych měla hlásit nástup na MD i na úřadu práce. Jak to prosím je? Děkuji.
Markéta
Hezký den, hlásit to musíte všude, kde Vám bylo řečeno. Účetní by Vám měla dát i podklad pro OSSZ a ÚP.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den. je dobré uvádět do CV mateřskou dovolenou, či nikoli? Do CV - uvádět pracovní zkušenosti i když trvaly pouhé dva měsíce - tedy ukončení prac. poměru ještě ve zkušební době? Z mého pohledu bych neuváděla ani jedno, neboť poté by byl životopis na spoustu stránek a z pohledu ženy uvádět od kdy do kdy jsem na mateřské mi přijde diskriminační. děkuji za radu
Marika
Hezký den, pokud máte praxe dostatek, a v průběhu mateřské jste byla zaměstnána (pracovní poměr skončil až po mateřské), kratší pracovní poměry ani mateřskou uvádět nemusíte.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem již skory tři roky na RD. V současné době čekáme další přírůstek. Se svým zaměstnavatelem vycházím velice dobře. Původně jsem plánovala pouze dvouletou RD, ale domluvili jsme se, že i bez státního příspěvku zůstanu doma déle. Zaměstnavatel souhlasil. Teď mi doktor ze zdravotních důvodů vystavil neschopenku. Na OSSZ mi řekli, že se zaměstnavatelem musím mít sepsanou dohodu o nástupu do práce, pak mám nárok na nemocenskou a příspěvek se vypočítává z původního platu nebo že musím nastoupit do zaměstnání alespoň na jeden den. Je to tak v pořádku? Popř. co má obsahovat tato dohoda? Děkuji.
Iva
Nejlépe toto vše vyřiďte přímo s OSSZ.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den, rada bych se zeptala, co mohu delat v situaci, kdy po navratu z rodivske dovolene mne zamestnavatel odmita dat vypoved a proto mne urad prace nemuze registrovat. Nicmene mi zadnou praci nenabidl. Zamestnavatel jiz defacto nefunguje a se mnou nekomunikuje. Prijde mi, ze se nachazim v jakemsi vakuu. Je nejake reseni me situace?
Nad'a
Zaměstnavatel Vám práci nebo výpověď dát musí. Nejlépe bude, když se obrátíte na inspekci práce.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem na mateřské varianta 4 roky a dcera mi jde od září do školky ale práci ještě nemám.V říjnu mi rodičák končí a chci se zeptat jestli příjdu o rodičák když dcera bude ve školce každý den nebo jí můžu dávat jen 4krtát do měsíce...děkuji
Martina
Po dosažení věku 3 let jí může navštěvovat každý den, aniž by Vám zanikl nárok na rodičovskou.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek na syna do jeho 4 let, nyní mu budou 3 a rýsuje se mi možnost, že bude přijat od září do školky. Já sama zatím práci ještě nemám, před mateřskou jsem přerušila živnost, nyní si práci hledám, zajímá mě, zda mohu i nadále pobírat rodičovský příspěvek, když budu zatím bez práce a syn bude v MŠ. Děkuji
Daniela
Ano, můžete pobírat rodičovský příspěvek, i když bude syn navštěvovat předškolní zařízení. Dokonce můžete i pracovat.

září 2013

zaměstnání a maminky
Dobry den mam otazku 23.12.2013 mi konci rodicovka dovolena nyni jsem otehotnela a termin mam 23.4.2014 chtela bych vedet zda budu muset na mesic nastoupit do zamestnani nebo je jina moznost nez nastoupim na materskou dovolenou?
eva
Jiná možnost je nastoupit na pracovní neschopnost a poté přejít na novou mateřskou dovolenou.

září 2013