Otázky a odpovědi z trhu práce
Poradna
Na otázky odpovídá
Tým jobDNES.cz
ve spolupráci s personálním oddělením MAFRA, a. s.
Nejvíce se ptáte
zaměstnání a maminky
Náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti placená zaměstnavatelem
náleží zaměstnanci po dobu prvních 14 kalendářních dní trvání dočasné pracovní
neschopnosti. Náhrada mzdy je poskytována za směny podle rozvrhu směn. Za první
tři dny pracovní neschopnosti náhrada mzdy nepřísluší. Tento nárok je ale
omezen pouze na dobu trvání pracovního poměru. Jestliže se stanete dočasně
práce neschopnou až po skončení pracovního poměru (během ochranné lhůty), nárok
na tuto náhradu mzdy nemáte.
Na nemocenské dávky je nárok až od 22. kalendářního dne trvání dočasné
pracovní neschopnosti do konce dočasné pracovní neschopnosti, maximálně však
380 kalendářních dnů. Nemocenské dávky vám bude vyplácet správa sociálního
zabezpečení.
srpen 2017
zaměstnání a maminky
květen 2017
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
na nemocenské dávky by Vám vznikl nárok za doby trvání pracovního poměru či v tzv. ochranné lhůtě, tj. do 7 kalendářních dní od dne skončení zaměstnání. U nemocenské za první tři dny nepřísluší žádná náhrada mzdy, od 4. do 14. kalendářního dne doby trvání dočasné pracovní neschopnosti by Vám náležela náhrada mzdy za každý den, na který Vám připadla pracovní směna. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské dávky příslušná správa sociálního zabezpečení, a to za každý kalendářní den. Náhrada mzdy, kterou v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel, se vztahuje pouze na situaci, kdy trvá pracovní poměr. Pokud byste tedy na nemocenskou nastoupila až v ochranné sedmidenní lhůtě, za prvních čtrnáct dní by Vám žádná náhrada mzdy nepříslušela a až od 15. dne by Vám náležely nemocenské dávky od správy sociálního zabezpečení.
Co se týká navazující pracovní neschopnosti, v případě, že by Vám jedna dočasná pracovní neschopnost byla ukončena a bezprostředně by Vám navazovala druhá dočasná pracovní neschopnost, jednalo by se dle ustanovení § 55 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, o pokračování první pracovní neschopnosti, protože první i druhá dočasná pracovní neschopnost se týká stejné pojištěné činnosti.
květen 2017
zaměstnání a maminky
květen 2017
zaměstnání a maminky
chtela jsem se zeptat, zda budu mit narok na materskou. Mam odpracovano 5 let a pred mesice jsem dala vypoved. Mesic jsem vede na na UP.Od pristiho mesice mam nastoupit do nove prace na dohodu o provedeni prace. Planujeme dite, ale nevim, zda budu mit na materskou narok. Dekuji Jana
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. na dávku, kterou by Vám příslušná správa sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) by Vám vznikl v případě, že byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době trvání těhotenství činí 180 dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.
Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že byste měla začít pracovat na dohodu o provedení práce. Ta je specifická tím, že účast na nemocenském pojištění za dané období vzniká až v případě, kdy odměna činí více než 10.000 Kč hrubého měsíčně, a také tím, že ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce neplyne ochranná lhůta.
Pokud byste tedy výše uvedené podmínky nesplnila, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám bohužel nevznikl.
květen 2017
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. dávka, kterou by Vám příslušná práva sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) Vám vznikne v případě, když byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době těhotenství činí 180 kalendářních dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.
Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že z rodičovské dovolené v předchozím zaměstnání jste rovnou nastupovala do nového zaměstnání. Jedná-li se v obou případech zaměstnání o zaměstnání, za jejichž trvání Vám vznikla účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dní v posledních dvou letech (účast na nemocenském pojištění trvá i při rodičovské dovolené, pokud pracovní poměr stále trvá), a stihnete-li nastoupit na PPM v době trvání účasti na nemocenském pojištění či v ochranné lhůtě během výše specifikovaných podmínek, nárok na PPM Vám vznikne.
květen 2017
zaměstnání a maminky
jsem samoživitelka, nezaměstnaná- evidovaná na ÚP, pobírám příspěvek na živobytí, mám 3,5-leté dítě s docházkou do MŠ na 4 hodiny. Nyní bych chtěla evidenci na ÚP ukončit a nahlásit se u VZP jako matka pečující o dítě do 7let na dobu než si zajistím práci. K tomto kroku jsem nucena z osobních důvodů /nevhodný přístup pracovnice ÚP, z kterého jsem na zhroucení - mimo jiné zmínila, že mohu být v domácnosti/. Nevím jak mám přesně postupovat, mým příjmem jsou pouze přídavky na dítě, žiji sama, otec není v RL. Budu mít nadále nárok na příspěvek na živobytí? Děkuji za radu.
květen 2017
zaměstnání a maminky
březen 2017
zaměstnání a maminky
březen 2017
zaměstnání a maminky
Moc Vám děkuji
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:
1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
únor 2017
zaměstnání a maminky
únor 2017
zaměstnání a maminky
únor 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
Dobrý den, pokud bude pracovní poměr u původního zaměstnavatele ukončen a vznikne nový pracovní poměr, peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude počítat z nového zaměstnání.
leden 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
na konci listopadu jsem dala výpověď - běží mi výpovědní lhůta. Zjistila jsem, že jsem těhotná a lékař mi z důvodu komplikací navrhuje okamžitě nyní přejít na neschopenku - až do nástupu na mateřskou. Měla jsem nastoupit 1. 2. do nového zaměstnání, kam samozřejmě nastoupit nemohu. Dosavadní zaměstnavatel samozřejmě výpověď zpět nevezme (zaměstnaná jsme od 1. 6. 2012). Jak to prosím bude s mateřskou? Budu na ni mít nárok, i když jsem podala výpověď sama (nevím, zda se na mne vztahuje ochranná lhůta).
Děkuji za odpověď
leden 2017
zaměstnání a maminky
Děkuji moc za odpověď
leden 2017
zaměstnání a maminky
leden 2017
zaměstnání a maminky
prosinec 2016
zaměstnání a maminky
chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti v případě, že RD mi končí k 9.únoru 2017, kdy synovi budou 3 roky a jsem znovu těhotná, kdy termín porodu mám 1.května, na mateřskou tudíž můžu nastoupit nejdříve cca 6.března. Syn se nedostal do školky, tudíž nástup na ty cca 3 týdny není možný. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Moc děkuji za radu.
prosinec 2016
zaměstnání a maminky
Dobrý den, na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí
- ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.
Zaměstnanec nemůže uplatnit nárok na ošetřovné na dítě, na které již (zpravidla) druhý z rodičů uplatnil nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace zákonem stanovené, porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.
Některé skupiny pojištěnců nemají vzhledem k charakteru vykonávané činnosti na ošetřovné nárok (např. zaměstnanci, jejichž zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu, členové kolektivních orgánů právnické osoby, zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, OSVČ).
Ochranná lhůta pro ošetřovné není stanovena.
Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 9 kalendářních dnů. U osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů.
Pokud osoba, která o nemocné dítě pečuje onemocní, vystaví lékař pracovní neschopnost v den, kdy sociální událost nastane, tedy i bezprostředně po ukončení OČR.
prosinec 2016
zaměstnání a maminky
prosinec 2016
zaměstnání a maminky
byla jsem zaměstnaná od 1.5. 2011 do 30.11.2016. Od 1.12.2016 nastupuji do nové práce, pokud během té doby otěhotním a budu kvůli tomu propuštěna, budu mít nárok na PPM?
listopad 2016
zaměstnání a maminky
jsem na rodičovské dovolená před tím jsem byla zaměstná a ted si budu přividělávat jinou prací kde jsu vedená jako záskok za nemoc. Práce bude na smlouvu a chci se zeptat jestli můžu dělat na smouvu i když jsem jinde vedená jako zaměstnanec. Děkuji
listopad 2016
zaměstnání a maminky
budu mít nárok na PPM, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou od 1.1.2016 a od 29.8.2016 jsem na neschopence?Pracovní poměr trvá- započítává se do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v tomto případě i neschopenka? před tím jsem byla OSVČ(placeno jen zdrav.p.)Děkuji
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:
1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Nemocensky pojištěná jste i v době pracovní neschopnosti, pokud Váš pracovní poměr trvá. Tato doba se započítává do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.
Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:
1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
listopad 2016
zaměstnání a maminky
jsem na trilete RD,ktera mi bude koncit az v dubnu 2018,avsak planujeme druhe dite a rada bych mela narok na PMM. Pracovni smlouva mi totiz konci v srpnu 2017,od te doby bezi tedy ochranna lhuta 180 dni. Muj dotaz - do skonceni teto lhuty musim porodit nebo staci nastup na materskou,tedy 6-8 tydnu pred terminem porodu? Dekuji moc za odpoved.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
pro peněžitou pomoc v mateřství činí ochranná lhůta 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud toto zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Jelikož máte termín porodu 3.5.2017 (předpokládám, že rok 2016 je překlep), váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství by měl být od 7.3.2017. Od 1.9.2016 do 7.3.2017 je to 188 kalendářních dnů, tzn. nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, jelikož by vznikl až po uplynutí ochranné lhůty. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení a uvedenou situaci s nimi prokonzultovat.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
listopad 2016
zaměstnání a maminky
listopad 2016
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
předpokládám, že dne 4.10. jste nastoupila do zaměstnání a ve dnech 4. a 5.10. jste odpracovala naplánované směny.
Pokud v rozhodném období (tj. v říjnu) nebudete mít alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je denním vyměřovacím základem tzv. pravděpodobný denní vyměřovací základ. Pravděpodobný denní vyměřovací základ se počítá z úhrnu započitatelných příjmů, kterých by jste v říjnu pravděpodobně dosáhla, kdyby jste neměla pracovní neschopnost.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
V září jsem podala výpověď v zaměstnání. Výpovědní doba mi končí 30.11.2016. Čtrnáct dní po podání výpovědi jsem zjistila, že jsem neplánovaně a nečekaně těhotná. Bohužel se mi nepodařilo se zaměstnavatelem domluvit na stáhnutí výpovědi. Výpovědní lhůta tedy běží. Termín porodu mám stanoven na 24.5.2017. Prosím o radu, jestli budu mít nárok na PPM a možnost vybrat si délku pobírání RP???
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:
1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.
Co se týče možnosti vybrání si délky pobírání rodičovského příspěvku, obraťte se na Odbor státní sociální podpory příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR dle místa trvalého bydliště.
listopad 2016
zaměstnání a maminky
jsem zaměstnaná na dobu určitou, smlouva mi končí 30.6.2017, zjistila jsem, že jsem těhotná a dr. mi napsala neschopenku. Termín mám cca květen/červen 2017. Mohu z neschopenky přejít hned na MD a poté na RD? a mám se zaevidovat na úp po skončení pracovního poměru? Děkuji moc za odpověď
říjen 2016
zaměstnání a maminky
říjen 2016
zaměstnání a maminky
říjen 2016
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:
1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.
říjen 2016
zaměstnání a maminky
říjen 2016
zaměstnání a maminky
3 roky jsem pracovala u stejného zaměstnavatele, kde jsem měla hrubý měsíční příjem 21 000 Kč. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost k 31.8. 2016. Pracovala jsem u tohoto zaměstnavatele od 1.1. 2014 do 31.8.2016.
Od 3 října 2016 jsem zaměstnaná u nového zaměstnavatele, kde mám však nástupní hrubou měsíční mzdu pouze 11 500 Kč. Zjistila jsem, že jsem těhotná a lékař mi doporučil jít na nechopenku vzhledem k mému věku a již prodělanému potratu (36 let.)
Mám dotaz, od kterého zaměstnavatele se mi bude počítat neschopenka a od kterého zaměstnavatele se bude vypočítávat peněžitá pomoc v mateřství, když půjdu ihned na neschopenku.Termín porodu: koncem května
Děkuji za odpověď
Pokud do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nezměníte zaměstnavatele, rovněž žádost o peněžitou pomoc v mateřství budete podávat u aktuálního zaměstnavatele. Nemocenské dávky (nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství) budou počítány z příjmů, které jste dosáhla u aktuálního zaměstnavatele.
říjen 2016
zaměstnání a maminky
říjen 2016
zaměstnání a maminky
obracím se na Vás s následujícím dotazem. Byla jsem zaměstnána na dobu určitou k 31.12.2014. Nicméně jsem mezitím otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou od 1.9.2014. Po MD jsem nastoupila na RD a ta mi končí k 31.10.2016.
V současné době jsem zjistila, že jsem v druhém měsíci těhotenství a termín porodu mám v květnu 2017. Prodloužila jsem si RD do února 2017 s tím,že pak nastoupím na MD s druhým dítětem.
Chtěla bych se zeptat, zda vůbec mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzhledem k tomu,že mám již ukončenou smlouvu v zaměstnání.
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro to, aby jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit tyto podmínky:
- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství
- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná
Jelikož váš pracovní poměr u zaměstnavatele skončil 31.12.2014, podmínky nesplňujete. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde by vám měli podat bližší informace.
září 2016
zaměstnání a maminky
v r.2011 jsem nastoupila na HPP do zaměstnání, v r.2014 jsem otehotnila a byla na neschopence z duvodu rizikového tehotenství od dubna do zaří 2014 , poté jsem měla mateřskou dovolenou od října 2014 do dubna 2015 a následně rodičák. Nastoupila jsem při rodičáku na poloviční uvazek k puvodnímu zamestnavateli.Muj dotaz prosim je: planujeme druhe dite, do kdy se mi bude nemocenske pojistení a nasledne mateřská vypočítavat z puvodního platu, abych nemela všechny davky z polovičního uvazku?
Dobrý den, rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu je 12 kalendářních měsíců před měsícem, v němž vznikla sociální událost (mateřská dovolená). Nebudete-li mít v této době u svého zaměstnavatele vyměřovací základ a alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž jste měla vyměřovací základ a alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu. Pokud v této době budete mít u svého zaměstnavatele pracovní poměr na poloviční úvazek, bude se z něho počítat denní vyměřovací základ, ze kterého se následně počítá peněžitá pomoc v mateřství. Pokud nastoupíte na novou mateřskou dovolenou do čtyř let věku dítěte, se kterým jste byla na mateřské dovolené od října 2014, bude se denní vyměřovací základ pro novou peněžitou pomoc v mateřství porovnávat s denním vyměřovacím základem, ze kterého Vám byla vypočítána peněžitá pomoc v mateřství v říjnu 2014. Nová peněžitá pomoc v mateřství se vám bude počítat z pro vás výhodnějšího denního vyměřovacího základu.
září 2016
zaměstnání a maminky
září 2016
zaměstnání a maminky
2 dny pred ukonceni 3měsíční zkušební doby jsem dostala neschopenku, rizikove tehotenstvi. Z prace mi poslali výpověd, chci se zeptat jestli se musim přihlásit na ÚP kvůli zdr. a soc. pojistění? A budu mít nárok na nějakou mateřskou?
Díky za odpověd.
Dobrý den,
pokud budete mít pracovní neschopnost v ochranné lhůtě i po ukončení pracovního poměru, budete po tuto dobu pojištěncem státu. Tzn. zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Bylo by vhodné, aby jste na vaší zdravotní pojišťovně nahlásila tuto nemoc a doložila jim kopie počátku pracovní neschopnosti a ukončení pracovní neschopnosti. Po ukončení pracovní neschopnosti, když nebudete ihned pobírat peněžitou pomoc v mateřství, by bylo vhodné se nahlásit na úřad práce.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít při splnění těchto podmínek:
- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství
- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná
září 2016
zaměstnání a maminky
1. Peněžitá PM - V roce 2014 - příjmy rozhodný příjem jsem měla:
- červen 2014 - 25.000,- Kč
- červenec 2014 - 25.000,- Kč
- srpen 2014 - 25.000,- Kč-
Nástup na mateřskou 21.9.2014.
Nyní čerpám rodičovský příspěvek.
2. Peněžitá PM - mám nastoupit 19.9.2016. V roce 2015 jsem měla pouze příjem z dovolené, která mi byla proplacena v měsíci duben a květen po skončení mateřské dovolené v roce 2015 ve výši:
- 21.575,- Kč a další měsíc 19.431,- Kč.
Děkuji za informace
Dobrý den, předpokládám, že na mateřskou
dovolenou od 19.9.2016 nastupujete u stejného zaměstnavatele, u kterého jste
měla mateřskou dovolenou od 21.9.2014.
Potom Váš zaměstnavatel bude na
Správu sociálního zabezpečení zasílat spolu se žádostí o PPM přílohu, na
kterou uvede období pro výpočet vyměřovacího základu od 1/2015 do 12/2015, ve
kterém bude uveden příjem za duben a květen roku 2015. Současně na přílohu
uvede, že nastupujete na PPM do čtyř věku vašeho předchozího dítěte a zde také
uvede denní vyměřovací základ minulé PPM, na kterou jste nastupovala 21.9.2014.
Sociálka posoudí, který vyměřovací základ je pro vás výhodnější a z toho
vám bude počítat novou peněžitou pomoc v mateřství, na kterou nastupujete
19.9.2016.
září 2016
zaměstnání a maminky
září 2016
zaměstnání a maminky
dne 28.7.2016 jsem dala výpověď v práci. Od 1.10 jsem bez práce. Mám nárok na MD, když zůstanu na nemocenské i po skončení výpovědní lhůty nebo bych šla na pracák? Jak to je a na co mám nárok?
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste splnila dvě podmínky, a to:
1. V době ukončení pracovního poměru, které zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná … potom Vaše ochranná lhůta je v délce trvání vašeho posledního zaměstnání, max. 180 kalendářních dnů. Pokud váš poslední pracovní poměr byl kratší než 180 dní, je vaše ochranná lhůta max. v délce posledního pracovního poměru. Do ochranné lhůty, pokud bylo vaše zaměstnání kratší než 180 kalendářních dnů, lze započítat i nevyčerpanou ochrannou lhůtu z předešlého zaměstnání . Nevyčerpaná ochranná lhůta z předešlého zaměstnání, pokud jste v době ukončení pracovního poměru v tomto zaměstnání nebyla těhotná, je pouze max. 7 dní! Doporučuji Vám se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, která by vám mohla sdělit přesnou délku ochranné lhůty.
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud jste měla v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Pokud splníte 1. podmínku – tzn. nastoupíte na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě, a současně splníte i 2. podmínku, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zdali jste splnila obě podmínky vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste splnila dvě podmínky, a to:
1. V době ukončení pracovního poměru, které zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná … potom Vaše ochranná lhůta je v délce trvání vašeho posledního zaměstnání, max. 180 kalendářních dnů. Pokud váš poslední pracovní poměr byl kratší než 180 dní, je vaše ochranná lhůta max. v délce posledního pracovního poměru. Do ochranné lhůty, pokud bylo vaše zaměstnání kratší než 180 kalendářních dnů, lze započítat i nevyčerpanou ochrannou lhůtu z předešlého zaměstnání . Nevyčerpaná ochranná lhůta z předešlého zaměstnání, pokud jste v době ukončení pracovního poměru v tomto zaměstnání nebyla těhotná, je pouze max. 7 dní! Doporučuji Vám se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, která by vám mohla sdělit přesnou délku ochranné lhůty.
2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.
Když to zjednoduším, tak pokud jste měla v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.
Pokud splníte 1. podmínku – tzn. nastoupíte na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě, a současně splníte i 2. podmínku, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zdali jste splnila obě podmínky vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.
září 2016
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |