Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den, je prosím možné umístit dítě do soukromé MŠ, aniž by maminka přišla o rodičovský příspěvek? Děkuji
Barbora Boučková
Ano, je to možné. Platí však zatím nastavená pravidla (znají je v každé MŠ), že dítě do 3 let věku může při souběhu s výplatou ročič. příspěvku školku navštěvovat jen 4 hod. denně, nebo max. 5 dní v měsíci na celou dobu.

únor 2011

zaměstnání a maminky
Dobrý den, vrátila jsem se do práce ve 2 letech věku dítěte, rodičovskou dovolenou mám na 3 roky. Čekám druhé dítě, těhotenství je rizikové a patrně budu muset zůstat doma. Druhé dítě se narodí do 3 let věku prvního dítěte; mateřskou dostanu stejnou jako v 1.případě nebo bude snížena v důsledku prac.neschopnosti? Děkuji.
Martina D.
Vzhledem k tomu, že jste do práce nastoupila, bude Vám mateřská dovolená vypočítávána ze současného příjmu.

únor 2011

zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím Vás po skončení Rodičovské dovolené jsem v původním zaměstnání dostala výpověď pro nadbytečnost s 2 měsíční výpovědní lhůtou a odstupným. Původní plat mi byl snížen o pevný příplatek 1300,- což je značná částka. Má zaměstnavatel nárok sebrat mi příplatek, který byl stanoven platovým výměrem před odchodem na rodičovskou dovolenou? Děkuji
Dana
Zaměstnavatel by na toto neměl právo v případě, že tento platový výměr je součástí pracovní smlouvy, kterou jste uzavřela. V pracovní smlouvě by muselo být uvedenou, že součástí smlouvy je i platový výměr, a případně na platovém výměru připsáno i to, že je součástí smlouvy.

únor 2011

zaměstnání a maminky
Dobrý den, plánuji přivést na svět potomka, ale zároveň jsem v situaci, kdy si musím udržet práci, protože musím splácet úvěr ze stavebního spoření. Nerada bych přišla o současné zaměstnání - ale opravdovou jistotu mohu mít pouze pokud se vrátím do práce po mateřské (28 týdnů)(Mám ve svém okolí maminky vracející se po mateřské - tzv. nadbytečné, které dostanou výpověď s odstupným) Mohu po návratu z mateřské nebo již při těhotenství požadovat práci na zkrácený úvazek (místo 8 třeba 6h) a musí mi zaměstnavatel vyhovět? Děkuji za odpověď
Stáňa
Hezký den, ano, dle zákoníku práce můžete žádat zkrácení pracovní doby, nebo převedení na jiné pracovní místo po dobu trvání těhotenství. Musíte mít ale opravdu zdravotní důvody-potvrzení od lékaře, že stávající pracovní doba je pro Vás nevhodná. Po návratu z mateřské už je to opravdu jen na dohodě s vámi a vaším zaměstnavatelem, zaměstnavatel nemá povinnost vám pracovní dobu zkrátit. Hodně radosti z potomka!

únor 2011

zaměstnání a maminky
Dobrý den, loni v cervenci jsem nastoupila na materskou dovolenou, ktera mi ted v lednu skoncila a nastoupila jsem na rodicovsky prispevek. V zamestnani jsem si nechala proplatit zbylou dovolenou (13dni), ale prisla mi nejak mala castka. Da se nejak zjistit, kolik bych mela za tu proplacenou dovolenou dostat penez? Děkuji mnohokrat za odpověď.
Alena B.
Zdravím Vás, zcela zasvěcenou odpověď Vám může podat Váš mzdový účetní, který Vám vysvětlí, jak tuto částku vypočítal. Musí postupovat dle zákona. Hezký den a hodně radosti z potomka

únor 2011

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok pobírat rodičovský příspěvek ( mám 3-letou variantu, která končí v 03/2012 ), pokud letos nastoupím do nové práce na HPP a mám zajištěné hlídání pro svou dceru? Děkuji za odpověď.
Kateřina
Hezký den, ano,pobírání rodičovského příspěvku nic nebrání, pokud máte péči o dceru zajištěnou. Potíž by nastala,kdyby dcerka nastoupila do školky. Aby nárok na rodičovský příspěvek trval,může předškolní zařízení navštěvovat jen 5 dní v měsíci a nebo max. 4 hodiny denně.

leden 2011

zaměstnání a maminky
Mám se po rodičovské dovolené vrátit do původního zaměstnání. Tam mi však řekli, že snižují stavy a pro mě už nemají místo a chtějí, abych podepsala výpověď dohodou. Měla bych ji takto podepsat? Nemám nárok např. na odstupné?
Petra
Pokud jste měla pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou, pak nárok na odstupné máte. Pokud zaměstnavateli nechcete dělat další potíže, můžete s ním uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru i s odstupným. Pro Vaši další pracovní kariéru by bylo vhodné, aby zaměstnavatel do tohoto druhu výpovědi uvedl, že jste se takto dohodli z organizačních důvodů firmy. Jinak samozřejmě máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné.

listopad 2010