Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nezařazené
neobchodovatelné akce u zem. společnosti a.s., nabízí se třetí firma ,která je chce odkoupit neporušíme zákon o cenných papírech, platí v hotovosti ihned 120% nom hodnoty Zem. spolenost též chce vykoupit přes veřejný návrh a td, ale máme obavy až bude mít 51% hlasů, že výkup zastaví a nedostaneme nic. Komu tedy prodat_Děkuji.
kinčlová Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Obraťte se prosím na právníka.
Daně
Dobrý den, mám v tom pořád malinko zmatek, ale chtěl bych se zeptat na to jak to je při studiu s vyššími příjmy. Tento rok se mi poštěstilo a ročně jsem vyfakturoval při studiu 384 000 Kč. ŽL mám od 2011. Uplatňuji 60% náklady. Zálohy na sociální platím 957 Kč / měsíčně a na zdravotní 443 Kč / měsíčně - tyto zálohy platím nyní půl roku (od danového přiznání).

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli mám počítat s nějakým výrazným doplacením sociálka a zdrávka i přes to, že jsem student. Moc děkuji za reakce.
Josef Pavlista
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
omlouvám se, ale nejsem daňový poradce. Doporučuji konzultovat s účetní nebo právě s daňovým poradcem.
Poradenství
Dobrý den, v roce 2016 jsem byla 2x v pracovní neschopnosti, od 4.2 do 24.2. a od 11.3. do 25.11. Pracuji ve školství,v současné škole od roku 1997. Roční dovolená je 40 dní. Kolik dní dovolené mohu letos čerpat? Po skončení dovolené dáváme výpověď dohodou, kvůli zdravotnímu stavu nemohu dojíždět domu jen na vikendy. Koncem ledna bych měla jít do důchodu. Děkuji za odpověď.
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Marie, 
velice se omlouvám, ale nejsem odborníkem na dotazovanou oblast. Pokud nejste spokojena se současným stavem a účetní ve škole nedůvěřujete, obraťte se na ČSSZ, kde Vám jistě poradí.
Hypotéky
Dobrý den,
jsem zaměstnán na DPP zatím, od nového roku na HPP. Moje příjmy jsou kolem 25tis čistého. Mám 2 děti, a jsem spoluvlastník americké hypotéky. Jenže rádi bychom se přestěhovali do svého, a jelikož jsem za prohřešky z mládí v solusu, nedosáhnu v žádném případě na hypotéku "normální". Proto se chci zeptat, jestli je možná klička v podobě nebankovního i bankovního registru (nenahlížení) případně navýšení americké hypotéky. Vlastním polovinu domu s tím, že odhad je cca 1.200 000,-
Mám možnost či jsem odkázán na placení nájemného po zbytek života? Bohužel jsem ještě nepožádal kvůli 6tis. úvěru, který budu mít za 4měs. splacený o výmaz z registru, ale i tam mi řekli, že by to trvalo další 3 roky než bych byl vymazán.
Děkuji za případně povzbudivou odpověď - otázka upravena poradcem
Rostislav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Rostislave,
z pohledu registru není rozdíl, jestli budete žádat o novou hypotéku nebo navyšovat stávající. Registry se zkoumají vždy. Velice bude záležet na povaze zápisu do registrů, četnosti a době, kdy byl zápis učiněn. Je to tedy hodně individuální.
Doporučuji tedy vyhledat odborníka na finanční plánování ve Vašem okolí a nebo zkusit zadat poptávku na hypotéku zde. Určitě se Vám ozve nejbližší kolega.

Daně
Pokud splním podmínky 60/60 budu při ukončení penzijního připojištění nebo životní smlouvy dodaňovat příspěvky od zaměstnavatele? Jinak co vše musím zdanit. Děkuji
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
příspěvky zaměstnavatele podléhají dani vždy. Dále se daní výnosy. Vše sazbou 15 % a vždy na straně instituce. Vy již dostanete peníze po odečtení daně.
Poradenství
dobry den mam odpracovanych35roku jsem bez prace zdravotni stav me nedovoluje byt zamestnan a na castecny duchod to neni.do duchodu me zbyva odracovat 12roku zajimalo by me jestli za 12roku budu mit narok na duchod kdyz nebudu pracovat muzou me vypocitat duchod z tech roku ktere jsem pracoval?
robert
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Roberte,
nejsem si jist, že by v našem systému byla taková díra, aby jste byl nemocný a nemohl získat nárok na částečný invalidní důchod. Ale je to samozřejmě možné.
S vaším dotazem bude nejlepší obrátit se na ČSSZ, kde evidují všechny údaje k Vaší osobě (odpracovaná doba, výše mzdy...) a budou schopni Vám na Váš dotaz odpovědět a možná Vám také poradí, jak postupovat, abyste získal částečný invalidní důchod.

Poradenství
Dobrý den mám problém pracují 8let u soukromníka ...a teď se mi podařilo otěhotnět a v práci mi chce do papíru na mateřskou napsat 4600mzdu.Prosim poraďte mi co mám dělat pracovala jsem nonstop každý den Aš do večera ....????děkuji moc - otázka upravena poradcem
Pavlína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavlíno, 
záleží na spoustě faktorů. Předně je důležité vědět, jakou právní formu měl Váš pracovní vztah, poté se podívat na výplatní pásky, jakou jste měla mzdu. Pokud s postojem zaměstnavatele nesouhlasíte, zkuste se obrátit na sociální zprávu zabezpečení, která bude Vaši mateřskou vyplácet. Mateřská by měla být ve výši cca 60 % mzdy, více se můžete dočíst zde.
Poradenství
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,kolik,hodin denně můžu pracovat když pobírám ČID na páteř.Děkuji
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost výdělku v případě invalidity není nijak omezena. Jediným limitem je Váš zdravotní stav. Samozřejmě, pokud budete pracovat standardně celou pracovní dobu, dáváte tím jasně najevo, že Vám to zdravotní stav dovoluje...
Životní pojištění
Dobry den,
bratr před lety uzavřel úrazovou pojistku na sebe, manželku a syna.
Nyní je syn již plnoletý, s manželkou je rozvedený a pojistku chce proto zrušit (platí ji totiž po celou dobu pouze on).
V pojišťovně mu však řekli, že je na výpovědi nutný i podpis jeho bývalé manželky, ta ale podepsat odmítá.
Jak může bratr postupovat? Přestal pojistku platit – zruší mu ji v tom případě sama pojišťovna? Nebo ho čekají nějaké sankce?
Děkuji moc za odpověď.
Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
 Dobrý den Evo, 
poradil jsem se s právníkem a mám pro Vás následující poznatky:
1) pojišťovny se odvolávají na ustanovení občanského zákoníku (dříve bylo stejné v zákonu o pojistné smlouvě), které říká, že pokud je smlouva uzavřena ve prospěch obmyšleného, musí s výplatou odkupného souhlasit i pojištěný – tj. i exmanželka. Obmyšlenou osobu lze ovšem změnovým formulářem změnit.
2) vypovědět smlouvu může pojistník kdykoliv. Pokud se to pojišťovně nelíbí, doporučuji pojišťovnu upozornit, že v případě, že žádosti o výpověď nevyhoví, bratr se obrátí na finančního arbitra a odkupné bude po pojišťovně vymáhat.
3) další varianta: exmanželku je potřeba upozornit, že pokud by bezdůvodně neposkytla souhlas k výpovědi, bude odkupné vymáháno po ní.
Pokud bratr přestal pojistku platit, tak pojišťovna bude dlužné pojistné vymáhat. Toto není správný postup.Spořicí účty
Dobrý den, před rokem jsem si u UniCredit založila spořící účet Prima. Před několika dny jsem do banky zavítala kvůli přístupovým údajům. Zdejší finanční poradkyně mi radí své peníze lépe využít prostřednictvím podílového fondu. Můj manžel si myslí, že vždy na tom vydělá nejvíce banka. Mě se zdá, že je to lepší alternativa k pasivnímu spoření a že Unicredit banka jistě bude mít svou volbu investic dobře vybranou. A že pokud ty peníze tam mohu nechat zhodnocovat třeba 10 let, tak že je to lepší a ne zas tak riskantní alternativa spoření. Jaký je Váš názor? Děkuji Monika
Monika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
pravdu máte částečně oba :-). Vše záleží na tom, jaká je vaše celková finanční situace? Jaké jsou celkové úspory a kolik % všech úspor tvoří právě tyto peníze na spořícím účtu? Toto je faktor, který určitě nebude bankou zohledněn a z tohoto důvodu bude mít pravdu manžel. Banka vám nabízí investici,, u které přeci jenom bude nějaký vstupní poplatek a je to pro banku zajímavější řešení.
Vy máte pravdu v tom, že na spořícím účtu se vám peníze nezhodnocují a ještě k tomu hrozí, že z důvodu inflace se znehodnotí. Je potřeba tedy najít ten správný kompromis.
Doporučuji tedy, aby na spořícím účtu byla zachována rezerva alespoň ve výši 3 násobku měsíčních výdajů. Pokud jste spíše opatrnější, raději zvolte rezervu větší. Spořící účet je pro tento typ rezerv nejlepší nástroj. Pokud vám budou pořád peníze ještě zbývat a nehrozí v následujících 5 letech žádné větší výdaje (oprava auta, rekonstrukce bydlení atp.), můžete přemýšlet co s nimi. Pak si myslím, že je opravdu na řadě investiční portfolio a podílové fondy mohou být vhodnou volbou. Je potřeba si uvědomit, že se již jedná o investici a je zde mimo možnosti zisku také možnost ztráty. Podílových fondů je celá řada a je potřeba mít alespoň základní informace, aby vám někdo nenabízel zrovna to, co potřebuje prodat.
Jelikož není možné přes tuto poradnu poskytovat investiční poradenství, můžete mě kontaktovat telefonicky, abychom se domluvili, případně se obraťte na některého mého kolegu v blízkosti vašeho bydliště.
Poradenství
Dobrý den. Spořím PP od sameho začátku manželství.. Jsou tyto uspořené penize společným jměním manželů?? Nebo jsou můj majetek?
Příklad : manžel(nedejbože)zemře.Ja mám PP(spořeno v manzelstvi).Pokud jsou tyto fin prostredky spol.jměním manzelů, tak se budu o polovinu dělit s jeho detmi? Nebo celá castka zůstává mně.Dekuji
Ivana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
všechny úspory nabyté v manželství jsou předmětem SJM. Ovšem u penzijních produktů a životního pojištění můžete uvést obmyšlenou/oprávněnou osobu, která tyto úspory získá v případě úmrtí. Takž na smlouvě manžela můžete být uvedena vy a potom všechny úspory vám budou přiřazeny. Tyto peníze nepodléhají dědickému řízení. 
Další možností může být sepsání závěti u notáře.

Poradenství
Dobrý den ...
Tak minimální mzda je 9900 ...
Jak je možné že já dostanu jen 6500 ?
Vydělal jsem 9500 a prej 5600 jsou odvody ...
Z toho já zaplatím půlku a půlku zaměstnavatel ....tedy do kapsy dostanu za více jak 200 oddělaných hodin vtipných 6500
Doslova mám zničeného příštího půl roku co mám slouvu na dobu určitou
Bart
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
omlouvám se, ale ne všemu rozumím. Pokud nejste spokojený s výpočtem příjmu, tak si zkuste výpočet ověřit přes nějakou kalkulačku, případně se obraťte na finanční úřad. Každopádně byste měl dostávat výplatní lístek, kde by měly být všechny položky popsány.

Životní pojištění
Dobrý den,chtěla bych zeptat přítel měl pracovní úraz čekáme od pojíštovny už 2 měsíc na peníze 11.11.016 jsme se dozvěděliže to má likvidator za jak dlouho nám to odešle děkují za odpověd.
Žaneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Žaneto, 
pojistné plnění se vyplácí dle pojistných podmínek a pokud pojišťovna obdrží všechny potřebné dokumenty měla by vyjádření o ukončení šetření pojistné události poslat nejpozději do 30 dnů. Doporučuji tedy obrátit se na pojišťovnu a požadovat vysvětlení. Třeba ještě na něco čekají a vy o tom nevíte.
Poradenství
Dobry den,
Jsem starobni duchodkyne a pres leto pronajimam kratkodobe pokoj ve svem domku, zivn.list nema.Mam dost maly duchod.Hrozi i me ta pokladna EET?
Moc dekuji za vas cas s odpovedi. Jarka
jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
dle dostupných informací se Vás EET týkat nebude. Tento systém je určen pro podnikatele.
Daně
Dobrý den,

koupil jsem 1/2 nemovitosti (dům se zahradou) od strýce po domluvě za 100 000 kč tento měsíc. Druhou polovinu vlastní můj otec. Chci se zeptat, jestli mohu zaplatit daň 4% z té kupní ceny 100 000Kč nebo potřebuju odhad ceny nemovitosti a z té částky vyšší budu platit daň? Děkuji mnohokrát za odpověď.

S pozdravem,

Jaroslav N.
Jaroslav N.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jaroslave, 
záleží na skutečné ceně nemovitosti. Pravděpodobně to bude více, než byla kupní cena a proto bude nutné pro daňové přiznání uvést cenu jinou. Rozhodující pro základ daně je cena vyšší. Cenu nemovitosti můžete určit pomocí odhadu, za ten se ovšem platí nebo zkusit provést výpočet přes průměrnou cenu nemovitostí v okolí. Doporučuji tedy raději zajít na FÚ a nechat si poradit. Odhad si můžete zadat kdykoliv.
Nezařazené
pracoval jsem jako důchodce-brigádník v albertu.do dnes jsem neviděl výplat.pásku za duben 2016(peníze chodí poštou) mám dále doufat,že uvidím, kolik jsem zaplatil na dani,nebo to není již důležité?(moje 1.brigáda) --děkuji za vaši odpověď,event.radu --PeKl
petr klejch
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji se obrátit na zaměstnavatele a výplatní pásku si vyžádat. Případně je možné dohledat na příslušném finančním úřadě, jakou daň jste zaplatil.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.Není mi úplně jasné,jestli varianty doživotní penze u penz.připojištění zajistí,aby v případě mého úmrtí počas pobírání této penze byl zbytek vyplacen oprávněné osobě nebo dědici.Dostávám rozporuplné odpovědi.Mám penz.fond NN(dříve ING)-nabízejí 7 variant doživotní penze.Předpokládám,že třeba při variantě 1( bez oprávněné osoby )bude asi vyšší penze než u jiných variant,kde by se vyplácelo pozůstalým.Prosím o Váš názor.Děkuji.Mirek
mirek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirku, 
je to přesně tak, jak píšete. Buď se jedná o plnohodnotnou doživotní penzi a je to tedy sázka s penzijní společností o to, kdo na tom bude líp. Buď bude klient pobírat rentu déle než penzijní společnost počítala(protože se dožije vyššího věku) nebo kratší dobu a nestihne všechny peníze vybrat. U této varianty není žádná obmyšlená osoba.
Všechny ostatní varianty budou vždy nějak omezeny a potom je možné případný zůstatek dědit.

Je vám tedy jasné, že nedokáži doporučit správnou variantu :-(. Pokud chcete mít jistotu, že se ke svým penězům dostanete, doporučuji zvolit takový způsob vyrovnání, který to umožňuje.
Poradenství
Moje dcera pobírá plný invalidní důchod 8000 Kč. Má nárok na příspěvek na bydlení, pokud bydlí v městském bytě mé bývalé ženy, která zde fakticky nebydlí, a dcera zde bydlí s přítelem, který je zde veden jako dlouhodobá návštěva. Dcera hradí polovinu nákladů na bydlení ve výši zhruba 3500 Kč (tj polovina připadající na ni). Mohla by tedy získat příspěvek na bydlení? Hodnotí-li se výše úhrady za bydlení, zahrnuje tato čáska i náklady a služby spojené s bydlením a na enegie?
Honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Honzo, 
náklady na bydlení zcela jistě zahrnují i energie. Jestli má dcera nárok na příspěvek nedokáži říct, protože je ještě důležité v jakém městě žije a jaké normativní náklady odpovídají její situaci. Podrobnější informace získáte na ČSSZ nebo se ještě můžete podívat na informace v mém textu na webu kanceláře.
Poradenství
Dobrý den,

v současné době dokončujeme stavbu bydlení, ale potřebovali bychom ještě nějaké finance. Naše představa je 250.000. Uvažujeme o překlenovacím úvěru. Můj dotaz je jak staré účty mohu použít na doložení částky (příklad . smlouvu uzavřu 15.10.2016, mohu použít účet z července 2016. Děkuji
Hanka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
obecně lze dokládat faktury zpětně, ale záleží na konkrétních podmínkách stavební spořitelny. Faktury staré jen pár měsíců budou bez problému akceptovány snad všude.
Pokud již máte hypotéku, doporučuji ještě zvážit možnost navýšení úvěru. Asi by to pro Vás bylo levnější.
Každopádně si vše dobře spočítejte, aby Vám peníze stačily na kompletní dokončení stavby. Zároveň doporučuji si nechat základní rezervu pro případ výpadku příjmu.


Daně
Daně
Jak je to se zdaněním starobního důchodu v případě, že pobírám nadstandardní plat (cca 900 000Kč/rok). Jde i změnu danou nmedávným rozsudkem ústavního soudu.
Vladimír
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vladimíre, 
od letošního roku již důchod danit nemusíte. Odpověď jsem získal díky spolupráci s Bc. Monikou Třískovou ze společnosti D&M Accounting.


Nezařazené
Jsem ročník 1960,mám jednu dceru,r.1977,druhá narozena v r.1979 umřela po nehodě ve věku nedožitých 6 let.Počíta se mi i tato dcera do dúchodu?Moje účetní říká že ne.Děkuji za odpověd.
Jana Fleissnerová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
doporučuji se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, kde Vám podají přesné informace. Vaše účetní nemusí vše vědět a ani já Vám nedokáži erudovaně odpovědět na Váš dotaz.
Stavební spoření
Dobrý den,dnes mi přišlo poštou "Oznámení o snížení úrokové sazby ze 2% na 0,3%. smlouva byla sepsána 09.2009.Snížení má být v souladu s ustanovením článku VII. odst.4 Všeob. obch.podmínek. viz niže
Článek VII. odst. 4
Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník":
a)podle čl XIV. odst2)nepotvrdí přijetí přidělení cílové částky tj. nereagoval na vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě dvou měsíců od splnění podmínek pro přiedělení cílové částky dle čl. XIII odst. 1 pism. a) - c), nebo b) přijetí přidělení cílové částky ve lhůtě podle písm. a) odmitnul, nebo c) přijetí přidělení cílové částky v souladu s čl. XIV. odst. 3) zrušil, nebo d) je přijetí přidělení cílové částky podle čl. XI. odst. 4) považováno za zrušené. (dále jen " nepřijal přidělení cílové částky").Ke dni této změny úrokové sazby stavební spořitelna přípíše úroky ve prospěch účtu účastníka.
Mohou?
- otázka upravena poradcem
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za Váš dotaz. Nevím sice jakou smlouvu máte a nemám k dispozici celkové podmínky, ale Vámi uváděná změna je naprosto běžnou praxí stavebních spořitelen. To neznamená, že je to fér a že má SS vždy pravdu. Pokud se Vám postup SS nezamlouvá, vyžádejte si vysvětlení. Pokud se Vám neozvou nebo nebude vysvětlení dostačující, obraťte se na právníka případně na finančního arbitra, který takové spory řeší.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj děda mi naboural svým malotraktorem mé auto. Na malotraktor má děda sjednáno povinné ručení. Děda nežije ve společné domácnosti se mnou. Zaplatí pojišťovna z povinného ručení mého dědy opravu auta?
zdenavondrakova@seznam.cz
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji pojistnou škodu nahlásit pojišťovně.

Hypotéky
Chtěl bych si převést hypotéku z Kč na EURO. Počítám , že se skončením intervencí ČNB koruna posílí a mohl bych ušetřit. Nevíte, jak bych to mohl realizovat a která banka to nabízí ? Jsem si vědom kurzových rizik a větších nákladů pokud jde o poplatky, přesto byh se o to zajímal.
Děkjiu
Jindřich Mitter
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jindřichu, 
správná úvaha. Pokud máte příjem v EUR, může se Vám opravdu tato varianta vyplatit. Nevím, u jaké banky máte hypotéku, ale většina velkých bank hypotéky v EUR nabízí. Jestli dokážou ovšem převést úvěr z CZK do EUR nevím. Musíte se informovat u své banky. Pokud to bude možné, počítejte s poplatkem za dodatek ve výši 3 000 - 5 000 Kč.
Poradenství
dobrý den,
byl mi nyní přiznán ČID I. stupeň. Musím si zkrátit pracovní úvazek, aby mi nebyl odebrán ID? Za 7 roků bych měla jí do starobního důchodu. Při výpočtu starobního důchodu se započítává i ID?
děkuji
Beranová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Beranová, 
při částečném invalidním důchodu se obecně počítá s tím, že budete pracovat a pracovní úvazek tedy nemusíte měnit. Vše záleží na vašem zdravotním stavu. Pro výpočet starobního důchodu se invalidní důchod nezapočítává jako příjem a 1. a 2. stupně ani jako odpracovaná doba.

Penze a penzijní spoření
mohu si sjednat dvě penzijní připojištění, každé u jiné banky?
Věra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Věro, 
duplicita v Důchodovém penzijním spoření není možná. DPS je spojenou s řadou benefitů od státu a ty jsou vázány na rodné číslo.
Pokud plánujete spořit více jak 2 000 Kč měsíčně, doporučuji investici diverzifikovat a investovat třeba přes podílové fondy.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,pane Urbánek.
Chci se zeptat,dnes už bývalý přítel si na mě vzal půjčku,a já o ní nevěděla,až do dnešních dnů,kdy mě přicházeli papíry od věřitelů.Jelikož jsem nevěděla,že nějaká půjčka je,a bohužel jsem se ocitla v registru neplatičů,chtěla jsem si vzít půjčku,a zaplatit to vše,a mít jen jednu půjčku a mít klid.Ale bohužel mě bylo,právě kvůli registru odmítnuto.Co mohu udělat,abych neskončila v exekuci.Splácím co můžu,a na živobytí moct nezůstává.
Děkuji P.
Petra B.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petro, 
pokud jste o půjčce nevěděla, tak se jedná o podvod a řešil bych to s právníkem. Ten Vám poradí, jak postupovat. Je zbytečné, abyste splácela dluhy někoho jiného.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
je mi 30 let a uvažuji o založení penzijního spoření. Chtěl bych se zeptat jakou investiční strategii byste mi doporučil, u jaké instituce spoření založit a kolik měsíčně vkládat s ohledem na využití bonusů, prosím...?
Děkuji za odpověď.
Pepa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe,
strategii doporučuji spíše dynamickou. Váš horizont bude hodně dlouhý a proto se Vám vyplatí mít spíše akciové portfolio. Konkrétní strategie bude určena na základě Vámi vyplněného investičního dotazníku. Pro získání maximálního příspěvku od státu (230 Kč/měsíčně) je potřeba vkládat 1 000 Kč měsíčně. Dalších 1 000 Kč je možné si potom odečíst od základu daně. Měsíční úložka by ovšem měla vyhovovat více kritériím. Zejména Vašim finančním možnostem a dále také požadované likviditě.
Výběrem společnosti asi zásadní chybu neuděláte. Historie je zatím příliš krátká na to, aby se dalo s určitostí říci, která společnost je úspěšnější. Poplatkově jsou všechny regulovány stejně. Takže bych obecně doporučoval se soustředit na společnosti, které se obecně investicemi zabývají dlouhodobě.

Daně
Dobrý den,
nastoupila jsem k novému zaměstnavateli a podepsala jsem tam daně.Mohu to ještě zrušit a vypsat si daně za rok 2016 sama?
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
nejsem sice daňový poradce, ale myslím si, že ano. To, že jste podepsala daňové prohlášení je v pořádku a k ničemu Vás to nezavazuje. Zaměstnavatel to potřebuje, aby Vám mohl vyplácet mzdu.
Pokud si chcete za 2016 udělat DP sama, stačí to zaměstnavateli začátkem nového roku oznámit. Ten Vám předá rozpis záloh a přehled příjmů. Na základě těchto podkladů si vyplníte DP a podáte na FÚ.
Investice
Dobrý den, jsem začínající investor. Na začátku roku jsem investoval v řádech desítek tisíc korun, nicméně i když se peníze vrací, určitě se nedostanu na nulu. Nemusím tedy danit tyto příchozí peníze (i když je to víc jak 10 tis. Kč), když to není risk?
Děkuji za odpověď.
Marek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marku, 
daňová povinnost se vztahuje na odkupy v celkové částce 100 000 a více v jednom roce a zároveň při nedodržení časového testu 3 roky. Takže, pokud v jednom roce neprodáte cenné papíry za více jak 100 000 Kč, daňová povinnost se Vás netýká.
Dani podléhá pouze výnos (čistý zisk po odečtení poplatků).Ziskové a ztrátové obchody lze proti sobě započíst, maximálně však do nuly. Pokud budete celkově ve ztrátě, nemůžete si ji odečíst od základu daně.
Daně
Dobrý den má hlavní pracovní poměr.. Ale do toho mám vedlejší brigádu na DPP a ve smlouvě mám 70 kc na hodinu ale ve skutečnosti je výplata mnohem nižší protože se mi daní. Je to v pořádku?
Daniel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
sice nejsem daňový poradce, ale při rychlém hledání na googlu jsem z několika zdrojů zjistil, že výdělek z DPP se daní 15 %. Vše by tedy mělo být v pořádku.
Nezařazené
prosím o radu.Splácím 2 exekuce a nyní mi zavolal pán ze Sampa invest že odkoupily můj 20 let starý dluh kde jsem si půjčila 25 tisíc a za 20 let je ta částka 150 tisíc.Vyhrožuje mi že musím zaplatit velkou část tohoto dluhu nebo mi přijde do bytu až mi skončí exekuce kde mám sepsaný majetek.Může ke mně jen tak přijít přeci nemá stejná práva jako exekutor aby mohl sepisovat můj majetek nebo aby mohl do bytu.Děkuji za odpověd.
petruška martínková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
omlouvám se, ale toto je dotaz na právníka. Případně doporučuji navštívit nějakou neziskovou organizaci, která se poradenstvím zabývá.
Poradenství
Dobrý den.chci se zeptat.jsem osvč jako kadeřnice.bohužel mi byl zjištěn nádor v prsu.takže mě čeká dlouhá léčba.platím zdravotní pojištění ,ale nemocenské pojištění jsem si neplatila.na jaké dávky mám teda narok?děkuji za odpověď
Hanka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
Vaše situace je velice komplikovaná a nedokáži Vám takto na dálku dobře poradit. Pokud chcete řešit vše sama, tak doporučuji zajít na ČSSZ a informovat se o možnostech. Jelikož jste si neplatila nemocenské pojištění, nebudete mít na nemocenskou nárok okamžitě, ale můžete zvážit zahájení platby nemocenského pojištění, které (pokud se nepletu) je potřeba platiti minimálně 3 měsíce. Pak Vám vznikne nárok na nemocenskou. Dále určitě doporučuji si nechat vystavit pracovní neschopenku, abyste nemusela platit zálohy na zdravotním a sociálním pojištění. Je také na zvážení, do jaké míry Vás bude léčba limitovat v možnosti občasného výdělku a která varianta bude pro Vás výhodnější? Pokud totiž budete na pracovní neschopnosti, nelze provozovat výdělečnou činnost.
Dále doporučuji se mrknout na případné smlouvy životního pojištění, jestli je možné čerpat pojistné plnění.
Určitě bych doporučil spolupráci s profesionálem (doporučuji hledat certifikovaného poradce EFA). Opravdu dobrý finanční poradce by Vám mohl být dobrým parťákem a mohl by Vám pomoci co nejlépe zvážit všechny možnosti. Doporučuji vyhodnotit celkovou finanční situaci a zjistit, jak moc vážná situace nastala a kolik financí bude po dobu léčení vlastně chybět. Potom je teprve možné přemýšlet o možnostech stabilizování měsíčního rozpočtu a hledat východiska.

 


Stavební spoření
Dobrý den,
dnes jsem na pobočce u wuestenrot uzavřel stavební spoření s cílovou částkou 500000 kč a chci se zeptat, jestli je možně smlouvu vypovědět a uzavřít znovu výhodněji přes internet ?

Bohužel jsem se trochu unáhlil.
děkuji za odpověď
Pavel Trieb
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle,
nechal jsem si poradit na našem právním oddělení a získal jsem pro Vás následující informaci.
Uzavřenou smlouvu na pobočce finanční instituce již nelze ukončit formou odstoupení, ale pouze klasickou výpovědí, kde již nezískáte zpět poplatek za uzavření smlouvy.
Odstoupit od smlouvy je možné pouze v případě, že smlouva byla uzavřena na dálku (přes internet, telefon...). V takovém případě smlouva zanikne ke dni počátku, jako by nikdy nebyla. Smluvní strany si poté vrátí veškeré platby atp.


Stavební spoření
Dobrý den,
přečetl jsem si diskuzi na téma výpověď stavební spořitelny v souladu s NOZ. Je trochu podivné, že se nově vydaný NOZ vztahuje i na smlouvy podepsané před platností NOZ.
Chtěl bych se zeptat zda je možné v případě výpovědi stavebního spoření kdy ještě nedošlo k naspoření cílové částky nárokovat u stavební spořitelny vrácení poměrné částky poplatku, který je účtován v návaznosti právě na výši cílové částky?
Děkuji za odpověď .
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
obávám se že ne. Ale Vašemu dotazu naprosto rozumím. Platba za uzavření cílové částky se řídí sazebníkem stavební spořitelny a obchodními podmínkami. Záleží na výši cílové částky a o kolik se"hraje". Pokud by to měla být vyšší suma a máte tu chuť, tak bych to začal u Stavební spořitelny rozporovat a případně se obrátil na finančního arbitra.

Úvěry a půjčky
Vzal jsem si úvěr od ve money bank při koupi auta z bazaru 86 000 kč na 5 let úrok byl 27,65 měsíční splátky činí 2 693 za 5 let 160 000 to vysoký úrok jsem důchodce poradí te mi
Petr Znamenacek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
doporučuji zvážit možnost refinancování úvěru. Nejlépe by to mohlo vyjít u Vaší banky, kde máte vedený účet. Jinak se můžete řídit reklamou. Banky si v tomto segmentu hodně konkurují a přetahují se o klienty. Určitě doporučuji porovnávat celkové náklady a neřídit se pouze úrokovou sazbou a RPSN. Porovnat půjčky si můžete také prostřednictvím portálu na iDNES.

Daně
Dobrý den,pracuji na DPP.Před nástupem do zaměstnání jsme se zaměstnavatelem dohodli 60Kč/h.
Odpracovala jsem 114h,podepsala jsem ,,růžové prohlášení,, ,mám 1 nezaopatřené dítě.
Na konci měsíce mi vyplatil 6720Kč,je možné si spočítat jestli při slevách na dani,dítě apod. vyplatil to co měl.Děkuji moc
Adéla
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Adélo, 
možné to určitě je. Pokud nemáte ve svém okolí daňovou účetní, tak doporučuji se obrátit na finanční úřad, kdy by Vám vše zkontrolovali.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, minulý týden jsem měl dopravní nehodu kde si viník spletl odbočovací pruh, nedobrzdil a následně do mně naboural. Jeho povinné ručení je v pořádku avšak při mé pozdější kontrole doma jsem si všiml že nemám zaplacenou pojistku a tím pádem došlo až k stornování smlouvy na mé auto. Chtěl jsem se zeptat zdali mohu i přesto uplatnit náhradu škody z jeho pojistky jelikož je viník této nehody? Děkuji za odpověď.
Patrik Freisler
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Patriku, 
samotná skutečnost, že jste neměl platnou pojistnou smlouvu by nemělo mít vliv na pojistné plnění ze strany pojišťovny viníka. Stejně tak jste mohl jít po cestě jako chodec nebo jet jako cyklista.
Neplatnou svoji smlouvu samozřejmě je potřeba vyřešit a co nejdříve obnovit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde je pro případ mého úmrtí určená osoba pro převzetí nároku - můj syn.
Případné odbytné a jednorázové vyrovnání je kolik procent z naspořené částky a je tam zahrnuta i st. podpora?
Stává se tato částka součástí dědictví, nebo jde úplně mimo něj? Pokud zemře dřív manžel než já, vstoupí moje úspory z penzijního pojištění do dědického řízení?
Děkuji za odpověď
Zdena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
pokud je ve smlouvě uvedena obmyšlená osoba, tak se úspory nestávají součástí dědického řízení, ale jsou vyplaceny právě této osobě.
Pokud smlouvu ukončíte dříve (dříve jak po pěti letech od založení a před dosažením 60 let věku), dostanete veškerý váš vklad a úroky z něj po odečtení daně). Státní příspěvky a úroky ze státních příspěvků už ne. U klasického řádného jednorázového vyrovnání dostanete vše a výnosy jsou kráceny 15 % daní.
Úmrtí manžela na Vaše penzijní spoření nebude mít vliv.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat existuje nějaká ochraná lhůta po skončení povinného ručení?
Povinné ručení skončilo 27.4 v pátek a po přepisu se stala havárie 30.4 pondělí takže jsme nestihli zaplatit pojistku.Vztahuje se nějaká ochraná lhůta?děkuji Helena
Helena Brno
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Heleno, 
žádná ochranná lhůta se na pojištění nevztahuje. Přepis auta je možný pouze na základě zelené karty, která je vydaná v případě uzavření pojistné smlouvy. Bude tedy záležet na tom, jestli v době havárie bylo pojištění platné nebo ne. Tuto informaci Vám sdělí pojišťovna.

Daně
Dobry den,
podala jsem daňové přiznání z nemovité věci za pomoci úřednice FU směrnou hodnotou. Zaplatila jsem daň z kupni ceny a FU po nekolika měsících mi tuto daň zvyšil o dalších 10 500Kč. Proti tomuto rozhodnuti jsem se odvolala, prilozila znalecky posudek a po dalších několika měsících mi bylo sděleno, ze částka kterou mam zaplatit je ještě o dalších 1500 Kč vyšší, protože daňové přílohy jsou špatně vyplněné. Chtela bych se zeptat, zda znalecky posudek, ktery znalec vypracoval, by měl být pro FU rozhodující a ne špatně vyplněné přiznání daně. Děkuji za vaši odpověď. Lekešová
Iva Lekešová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
daňová oblast není mou hlavní činností, proto doporučuji se obrátit na Finanční úřad a případně vše konzultovat s vyšším pracovníkem.

Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, do kdy je možné uplatňovat daňové zvýhodnění na dceru studentku, která letos porodí, studium nepřeruší a bude dále žít ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď.
Martina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martino, 
obávám se, že po přerušení studia již nebude možné daňové zvýhodnění uplatnit. Jedním z podkladů je právě potvrzení o studiu. Přesnou odpověď Vám poskytne finanční úřad.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, jsem v ID II.st. a ještě pracuji na 6hod. úvazek. Co a jak se mi započítává pro penzi(výdělek, důch. poj. a doba)
Miroslav Houžvička
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Miroslave, 
dle dostupných informací nedokáži odpovědět. Doporučuji Vám navštívit Českou správu sociálního zabezpečení, kde by Vám měli být schopni odpovědět a zároveň Vám můžou poskytnout podrobnější informace ke stavu Vašeho důchodového účtu (kolik let již máte odpracováno atp.)
Stavební spoření
Dobrý de, náhodou jsem narazil na tuto vaší poradnu, kde mimo jiné v různé formě opakovaně informujete, že proti výpovědi SS (např. dle dle § 2675) není odvolání.
Mohu se zeptat, proč tázající odrazujete od své oprávněné obrany ? Silné argumenty proti výpovědi jsou k dohledání např. na http://diskuse.stavebky.cz a i mnohde jinde, je plno článků včetně na dTestu, které zpochybňují dané výpovědi, od února 2016 je možné se i bezplatně bránit výpovědi u finančního arbitra. SS často spoléhají na to, že většina lidí nebude bránit svá práva.
Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Radku, 
děkuji za příspěvek a za podnět. Můj přístup k poradně vychází z mých zkušeností a dostupných informací. Pokud existuje nějaká cesta a bude úspěšná, tak ji lze určitě využít a věřím, že i čtenáři této poradny se nespoléhají pouze na jeden zdroj informací.
Každopádně jsem a budu konzistentní ve svém názoru na stavební spořitelny. V zachránění "staleté" smlouvy a možnosti v jejím pokračování nevidím pro klienta stavebních spořitelen žádný efekt. Většinou se jedná  smlouvy s výším zůstatkem, kde vliv státní podpory je již zcela zanedbatelný. Stavební spořitelna podmínky změní a nikomu tam úrok 3 % p.a. nenechá. A s úrokem okolo 1 % čistého dlouhodobě spořit je spíše nebezpečné než bezpečné.
Stavební spoření
Dobrý den, dnes jsem obdržela výpověď ze staveb.spoř. u Raiffeisen stavební spořitelny. Smlouva byla sepsána 3.11.1999, výpověď se odvolává na § 2675 odst.1 zákona č. 89/2012, občanský zákoník a sdělují, že dle ustanovení § 3077 Obč.zák. lze tuto výpověď uplatnit i na smlouvy uzavřené před dnem jeho účinnosti. Prosím, mám šanci se této výpovědi bránit a jak na ni rychle reagovat? Výpovědní doba končí 31.5.2016. Děkuji za odpověď. alekrupickova@seznam.cz
Martina Krupičková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martino, 
asi Vás nepotěším, ale proti této výpovědi není odvolání. Stavební spořitelny se chovají tak, jak jim to nejlépe vyhovuje a využívají všechny dostupné možnosti. Takže aktuálně všechny ruší staré, z jejich pohledu ztrátové smlouvy. Nedá se nic dělat.V případě uzavírání další smlouvy doporučuji zvážit i tato rizika.

Nezařazené
Můžete mi, prosím odpovědět na otázku. Jsem zaměstnaná samoživitelka s 14letou dcerou, platím exekuce převyšující 4milKč jaká je minimální částka, kterou mi zaměstanavatel musí z výplaty vyplatit po odečtení exekucí. děkuji
Iva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji konzultovat se zaměstnavatelem.
Daně
Dobrý den,
měla jsem koupený byt, který jsem financovala hypotéčním úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření. Vloni v červenci jsem byt prodala a hypotéku splatila, úvěr ze stavebního spoření běží dál. Banka mi poslala dokumenty k odečtu daní o zaplacených úrocích, předala jsem je jako každý rok v práci, ale 31. března mi volaly, že mi to nemůžou zaúčtovat. Nemám nárok aspoň za to bodobí kdy jsem byt vlastnila a bydlela v něm? Děkuji
Pavlína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavlíno, 
po dobu, co jste byla majitelkou bytu, máte nárok také na odpočet úroků od základu daně. Požádejte tedy o přehodnocení stanoviska. Pokud by se mělo jednat o větší úsporu na dani, doporučuji Vám podat daňové přiznání osobně na FÚ.
Praxe je taková, že účetní ve firmách chtějí mít práci co nejjednodušší :-(
Daně
Dobrý den, v jakém okamžiku účtovat ohledně finančních , kompenzačních příspěvků vyplývajících z plánovacích smluv. V okamžiku podpisu a vzniku pohledávky nebo jako u finančních darů v okamžiku příjmu a zdanit i když účtuji - investiční 403, neivestiční příspěvky 672. Děkuji.
Dominika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
obraťte se prosím na svého daňového poradce, případně na svého správce daně.
Investice
Dobrý den, nevím ,zda sem patří tento dotaz,ale mám takový problém. Obchoduji na binárních opcích, konkrétně na Binary UNO. Zpočátku jsem dostal bonus ke vkladu $2500 a asi po třech měsících mám na obchodním účtu $9100. Když jsem teď žádal o výběr a zavření účtu,tak mi bylo sděleno,že nemám dostatečnou hodnotu účtu na výběr. Teď jsem se dočetl,že bonus musím 30xproinvestovat,než budu moct učinit výber,ale zároveň mi nemůže společnost bránit ve výběru vkladu a zisku na základě bonusu. Můžete mi prosím nějak poradit jak postupovat? Děkuji mnohokrát
Adam
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Adame, 
s největší pravděpodobností není tato společnost registrovaná u České národní banky, to znamená, že se nebude řídit platnou legislativou v rámci ČR, takže každá rada bude drahá.
Možná by mohlo, obrátit se na právníka se zaměřením na obchodní právo země, kde je tato společnost registrovaná.
Při těchto typech investic je potřeba s tímto rizikem počítat.
Daně
Dobrý den... podávala jsem daňové přiznání, jsem i OSVČ , ale tento rok z něj nemám žádné příjmy ani výdaje .Daňové přiznání jsme tedy podala jen ze zaměstnaní s tím, že jsem k němu dodala čestné prohlášení že jsem z mého živnosťáku neměla žádné příjmy ani výdaje a že uvedené číslo účtu, na který chci poslat přeplatek je můj soukromý účet .Nyní mi ale volají z FU že mi nelze vyplatit přeplatek na můj soukromý účet, že jelikož jsem i živnostník, musím si nechat zaregistrovat na (teď nevím na který úřad) můj podnikatelký účet, když jsem řekla že žádný účet nemám, tak mi bylo řečeno že to být musí, že mi hrozí tučná pokuta..Teď tedy vůbec netuším kde je pravda z FU mi stále volají ať se dostavím, když jsem jim řekla že podle mé účetní podnikatelský účet mít nemusím a jestli by bylo možné mi peníze poslat složenkou, bylo mi řečeno že to prostě nejde a ať se prostě dostavím na FU vyplnit nějaký jiný papír...... vůbec z toho nejsem moudrá. Předem děkuji za radu
Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 
pokud jste OSVČ, tak podnikatelský účet mít nemusíte. Pokud FÚ na něm trvá, tak si nechte vysvětlit, na základě kterého zákona to vyžadují. Žádný zákon Vám podnikatelský účet nepřikazuje.