Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

(Ilustrační snímek)

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Poradenství
Dobrý den. Celý rok 2015 pracuji pouze na dohodu o provedení práce (DPP) s výdělkem do 10 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že jiný příjem nemám, platím si za sebe zdravotní pojištění jako Osoba Bez Zdanitelných Příjmů. Zatím jsem neměl příjem vyšší než 10 000 Kč, budoucí měsíc už ovšem budu a budu tedy muset platit sociální pojištění (z dohody o provedení práce při výdělku nad 10 000 Kč).

Chci se zeptat, co pro to musím udělat? Kde platbu pojistného v daném měsíci zařídím, ohlásím a zaplatím? A jak si částku k zaplacení vypočítám? Poslední otázka směřuje k tomu, že pokud další měsíc budu mít výdělek opět do 10 000 Kč, budu se muset z platby sociálního pojištění někde odhlásit? Děkuji moc za odpvověď
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michale, 

netroufnu si takhle na dálku poradit. Nejlepší bude, pokud zajdete na Správu sociálního zabezpečení a na svoji zdravotní pojišťovnu. Zde dostanete ty nejpřesnější informace a budete vědět, že máte vše správně nastavené a nebudete nikde nic dlužit.
Půjčky
Dobrý den, vzala jsem si velmi nevýhodnou půjčku od České spořitelny, prosím Vás o radu, na převedení půjčky.
Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 

pokud budete mít u sebe smlouvu ke stávajícímu úvěru a poslední 3 výpisy z běžného účtu (u OSVČ DP za poslední dva roky) , na který je Vám zasílána mzda, tak můžete zajít do jakékoliv banky, aby Vám vytvořili nabídku. Pokud chcete mít jistotu, že už neuděláte špatný krok, zkuste využít možnosti získat půjčku přes nabídkovač na iDNES.
Možná zjistíte, že pro vyřešení Vašich potřeb se bude hodit jiný typ úvěru s výhodnějšími podmínkami.Poradenství
Dobrý den,
k poslednímu dubnu jsem dohodou odešla kvůli náročné pracovní době ze zaměstnání, kde jsem byla od roku 2008. V roce 2011 jsem porodila dceru, z tohoto zaměstnání jsem tedy měla mateřskou (od června 2011) i rodičák (prosinec 2011 - srpen 2013). Po skončení rodičáku jsem ale již fyzicky do práce nenastoupila, zaměstanavatel mne evidoval jako svého zaměstnance až do konce letošního dubna. Když jsem ale přišla na pracovní úřad, bylo mi řečeno, že nedostanu podporu z tohoto zaměstnání, ale z nějakého průměru (3777 Kč), jelikož jsem poslední dva roky nepracovala více jak dvanáct měsíců. Moc tomu nerozumím a prosím o radu, zda se úředník zachoval správně, jelikož si myslím, že pokud za mne zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální, tak jsem na těchto orgánech zkrátka vedena jako zaměstnanec a tudíž bych měla na normální podporu ze zaměstnání mít nárok.
Děkuji za vysvětlení a radu.
Majda
Majda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Majdo, 
oblast podpory v nezaměstnanosti není úplně můj obor. Samozřejmě se může stát, že úředník na ÚP udělal chybu, ale je to nepravděpodobné. Většinou se jedná o proškolené a kompetentní pracovníky. Doporučuji opakovat jednání na ÚP a nechat si znovu vysvětlit jejich stanovisko. Případně se zeptejte, jaké jiné možnosti máte.
Pokud byste opravdu skončila bez podpory, navrhuji návštěvu ČSSZ, kde se můžete informovat o možnostech získání příspěvku na dítě a na bydlení. Něco málo o těchto příspěvcích naleznete také zde.

Investice
Prosím o radu,pobírám starob.důchod,který ještě nepotřebuji.Kam nejlépe pravidelně investovat tyto peníze,abych o ně nepřišla,ale aby z nich bylo i něco víc.Děkuji za info.
Květa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Květo, 
Váš dotaz je příliš obecný na konkrétní odpověď. Nabídka možností je příliš veliká na to, abych Vám mohl dobře poradit. Využít můžete klasické bankovní účty a vklady přes stavební spoření až investice do cenných papírů.
Doporučuji osobní konzultaci s finančním poradcem ve Vašem bydlišti, který Vám navrhne individuální řešení na základě získaných informací o Vaší současné majetkové a finanční situaci, představách o blízké budoucnosti, rizicích ohrožující Vaši finanční stabilitu.

Poradenství
Dobrý den, Mám dluh u společnosti Essox podala proti mě EPR ten jsem nemohla vyzvednout jsem v nemocnici. Kontaktovala jsem právníka společnosti a ten chce a mohl by přistoupit na splátky ve výši 4000tis korurn měsíčně, Problém je ten že nemám žádný příjem a tak nevím jak dál. domluvila se sestrou ta by dluh zaplatila ale tolik peněz dát nemůže. je možnost nějaké rady? Moc děkuji Petra
Petra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petro, 
doporučuji kontaktovat ve Vašem bydlišti občanskou právní poradnu a informovat se o možnostech řešení. Vaše situace je velmi složitá a na základě poskytnutých informací nedokážu lépe poradit.
Životní pojištění
Dobrý den, vůbec jsem nepochopil, kdy mohu zrušit úrazovou pojistku. Když mám úraz a pošlu oznámení o pojistné události, mohu do 3 měsíců od tohoto poslaného oznámení poslat také výpověď s tím, že zaplatím ještě 1-2 měsíce, a po 6 týdnech je pojistka zrušená? Děkuji.
Marek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marku, 
při dodržení 6 týdenní výpovědní lhůty můžete pojistnou smlouvu vypovědět k výročí pojistné smlouvy kdykoliv. Dokud je smlouva platná a platíte si za pojistnou ochranu, máte nárok na pojistné plnění. Výpověď tedy můžete poslat kdykoliv.
Investice
Dobrý den, četl jsem si článek o nákupu akcií zde na idnes, ale pořád tomu moc nerozumím, je možné mi doporučit nějaké webové stránky o investování nebo možná nějaký návod či příkladný názor o investování a nákupu akcií, s účelem zisku? Děkuji
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
oblast investic je velmi široká a rozmanitá. Jednoduchý návod jak investovat do akcií neexistuje. Pokud jste úplný začátečník, tak doporučuji nejdříve spolupracovat s odborníkem, který Vám pomůže v první fázi investování. Možná přijdete na to, že alternativou mohou být také podílové fondy, které budou při malém objemu investovaných prostředků jsou bezpečnější a levnější.
Jestli raději důvěřujete sám sobě, doporučuji odbornou literaturu zaměřenou na investice. Soustředil bych se jak na přímý nákup akcií, tak na podílové fondy, aby jste si udělal srovnání.
Jednu radu Vám přeci jenom dám, kdykoliv a kamkoliv budete posílat své peníze, nikdy nezapomeňte na to, že každý výnos je odměnou za riziko. Čím větší výnos, tím větší riziko.
Konkrétnější doporučení můžu poskytnou osobně nebo Vás můžu odkázat na kolegu.

Povinné ručení
Dobrý den.
Dne 2.2.2015 jsem byla účastnicí autonehody,kterou vyšetřovala PČR.
Jela jsem po hlavní silnici,kdy na semaforu svítila zelená.
Pani,která mi vjela do cesty, a došlo z mé strany k čelnímu nárazu,na místě nehody tvrdila,že jela na červenou. Poté však svou výpoveď před Policií změnila..spis byl předán k dalšímu vyšetřování od Polcie na Magistrát.
Už uběhli tři měsíce a já stále nemám od pojišťovny druhé paní ani korunu..a k tomu nemám ani auto,jelikož bylo určeno k totální likvidaci.
Chtěla jsem se zeptat,jak se můžu bránit a dostat nějaké peníze zpět.
Děkuji
Jana K.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano,

u plnění z povinného ručení je vždycky problém ten, že partnerem pojišťovny vlastně není vůbec poškozený, ale viník nehody. Veškeré nároky tedy musí uplatňovat poškozený po viníkovi nehody.

Další problém ovšem je, že není vlastně v tuto chvíli bezpečně stanoveno, kdo je viník nehody – proto také asi pojišťovna dosud neplnila … takže prakticky by dotazovatel měl podniknout asi toto:

- napsat na magistrát, nebo kde je nyní přestupek řešen, že žádá o konečné rozhodnutí, ze kterého by vyplynulo, čí vinou se nehoda stala

- napsat dopis druhé řidičce, ve kterém potvrdí svoji verzi události a bude požadovat náhradu škody, včetně případné škody vzniklé tím, že nemá již tři měsíce k dispozici vozidlo – s tím, že druhá řidička tento nárok má postoupit na svoji pojišťovnu.

Tak i tak bude nejlepší najít si právního zástupce, který Vám pomůže s následujícími kroky. Situace je komplikovaná a vyžaduje odborníka na Vaší straně. Ochranou poškozených se zabývá např. společnost EUCS.

Poradenství
Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení ?Náklady na bydlení v nájemním bytě jsou 15 000 a já pobírám rodičovský příspěvek ve výši 5200?
...
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nárok na příspěvek na bydlení je ovlivněn několika faktory. Zejména výší příjmu celé domácnosti, typem bydlení a velikostí města, ve kterém žijete. Podrobnější informace naleznete v mém článku Pomoc od státu pro rodiny s dětmi.

Povinné ručení
Dobry den , mám obytný automobil nyni odjedu na 6 měsicu do japonska a automobil nechám doma v zamčené garaži , musim platit povinne ručeni aniž bych dal značky do depozitu?
Dimitr Štaubert
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
Váš dotaz jsem raději ještě konzultoval s naším analytikem. 
Jedinou možností jak neplatit povinné ručení je odevzdání značky do depozitu. 

Stavební spoření
Mám stavební spoření, cíl. částka 600 000 u CMSS, je to smlouva z roku 2003 na 3% úrok + zvýhodnění/ celkem 4,5%/. V minulém roce mi přišel dopis s podmínkou pravidelného spoření pro zachování smlouvy . Tuto podmínku jsem splnila -předspořila jsem. Dnes mi FP volal, že smlouva bude vypovězena - dle NOZ §2675 odst. 1 a § 3077 odst. 1 Je toto vůbec možné? Mohu se nějak bránit? Prosím o doporučení Děkuji
Zdena Z.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
to co mi píšete je velice zajímavý postup. Jde vidět, že stavební spořitelny jsou velmi vynalézavé a dělají všechno pro to, aby se zbavily výhodných smluv pro klienty. A evidentně se jim to daří. Toto je důkaz toho, že SS jsou dnes vysoce nečitelné instituce. Chovají se tak, jak je to pro ně nejvýhodnější. Bohužel tyto postupy odnášejí jejich klienti.
Opravdu to vypadá tak, že na to má stavební spořitelna právo. Jestli Vás můžu požádat, pošlete mi prosím ten dopis (osobní údaje a číslo smlouvy můžete klidně začernit) na lukas.urbanek@partners.cz. Nechám to posoudit právním oddělením a napsal bych Vám konkrétní doporučení.

Pokud by k výpovědi opravdu došlo, doporučuji pečlivě zvážit další kroky spojené se správou úspor a poradit se s odborníkem.
Půjčky
Zdravím, potzřebuji půjčit 100 000 Kč- jsem důchodkyně a nechci naletět podvodníkovi, která banka je spolehlivá??? děkuji.
Libuše
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Libuše, 
pokud se obrátíte na banku, tak se nemusíte ničeho bát. Banky jsou pod přísným dohledem České národní banky. Nejprve vyzkoušejte banku, ve které máte účet a potom se můžete porozhlédnout také po jiných bankách nebo využijte možnosti zadat poptávku na iDNES.
Poradenství
Zdravím, všimnul jsem si kauzy RSPN u společnosti Essox. Koupil jsem si auto za 157tis. v AAA Auto. Z toho jsem dal 50tis akontaci a zbytek 107tis na leasing u Essox. Auto jsem koupil před třemi roky a ještě rok musím splácet a platím 4300kč měsíčně po dobu 48 měsíců. Ve výsledku to dělá celkem 205tis. tedy cca 100% navíc. RSPN mám ve smlouvě 11,57%. Je tohle vpořádku? či můžu s tím něco udělat? když smlouva byla podepsána před třemi roky? Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
úvěr ve výši 107 000 Kč na 48 měsíců (4 roky) s měsíční splátkou 4 300 Kč odpovídá úroku cca 38 % p.a. Než podniknete ještě další kroky, tak se prosím pečlivě podívejte do smlouvy, jestli náhodou v té platbě 4 300 Kč není schované také pojištění auta? Pokud ano, pošlete mi opravené údaje. Pokud je splátka bez pojištění, tak jste byl s největší pravděpodobností uveden v omyl. V takovém případě doporučuji se obrátit na ESSOX, pokud nevyjdou vstříc, tak na finančního arbitra.

Poradenství
Zdravím, zajímalo by mne, jak je to s pojistným plněním při autonehodě, kterou jsem nezavinil za předpokladu, že mám uzavřenou životní pojistku na úraz. Mohu požadovat pojistné plnění u povinného ručení viníka a i ze svého životního a tzv. na nehodě vydělat. Děkuji.
Petr Novák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře,
ano můžete škodu uplatňovat po viníkovi i pojišťovně. Co se týká viníka, tak zde bych doporučil spolupráci s právníkem, který Vám pomůže s vyčíslením skutečné újmy. Nemusí se totiž jednat pouze o bolestné, ale také náhradu škody na majetku (oblečení), ušlá mzda, náklady spojené s léčbou atp. Pokud vše nebude ochotna zaplatit pojišťovna z povinného ručení, bude možné náhradu škody nárokovat u viníka nehody.
Poradenství
Dobrý den, chtěla bych od Vás poradit s trochu složitější situací. Rodiče mají syna, který bydlí u rodičů neustále pije alkohol a je ve velkých dluzích a z práce ho vyhodili... Ale skoro všechny půjčky byly psané na rodiče. Co by jste nám poradil, co máme dělat? Děkuji za Vaši odpověď.
Aneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Aneto,
situace, kterou popisujete je bezesporu nepříjemná a vážná. Dle mého posouzení, potřebujete spíše právní pomoc. Kontaktujte tedy občanskoprávní poradnu nebo přímo právníka.
Cílem bude stabilizovat situaci a provést opatření, aby se situace již nezhoršovala. Zároveň je důležité vyhodnotit možnosti pro následný vývoj a na jednotlivé varianty se co nejlépe připravit. V další fázi možná vyhledat finančního odborníka, který pomůže konsolidovat závazky.
Poradenství
Dobry den.Ktery den se prosim vyplaci nemocenska?Kolegyne penize uz dostala a ja stale cekam.
sarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Omlouvám se, to opravdu nevím. Ptejte se na ČSSZ.
Investice
Poznate prosím Perfecto FX Capital Management,je to podľa Vás spoľahliva investicia ?
Vladimír
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, Vladimíre,

s touto společností jsem se zatím v České republice nesetkal, ale několik podobných tady existuje. V podstatě se jedná o investici do měn. Společnost maximálně informuje o možnosti dosažení zisků, ale zapomíná na rizika. Těm se moc nevěnuje. Je důležité si uvědomit, že měny se chovají nepředvídatelně a navíc, je ještě ovlivňují centrální banky (konec intervence Švýcarské národní banky). Pokud jedna měna klesá, druhá roste a naopak. V součtu je to tedy pořád nula.

Uváděná výkonnost je v porovnání s jinými nástroji velice lákavá, ale i zde platí, že vysoký výnos je za cenu vysokého rizika (jedná se o nákupy na páku). Výsledky v minulosti nejsou zárukou výnosů v budoucnu. Historická data jsou příliš krátká na to, aby bylo možné statisticky vyhodnotit úspěšnost této investice.

 

Mým klientům, pokud mají chuť a nedají si říct, doporučuji do takového typu investic investovat maximálně 10 % svého portfolia a to ještě s velkým varováním. Je to dostatečná suma na to, aby zjistili, jestli je investice opravdu tak zajímavá, jak je prezentovaná. A zároveň v případě 100 % ztráty se nebude jednat o likvidační událost.

Z výše uvedených důvodů osobně do měn neinvestuji.

Poradenství
Dobrý den,mám dotaz ohledně úvěru ze stavebního spoření. V roce 2008 jsem si vyřídila úvěr ze stabeního spoření u Modré Pyramidy. V současné době jsem se rozhodla rekonstruovat hospodářské stavení, které vyžaduje finanční částku cca 500 000Kč. Chtěla bych toto řešit tím, že bych si vzala k současnému úvěru další úvěr - v rámci stavebního spotření u Modré Pyramidy (MP).Poradce u MP zmínil, že se změní smlouva a uzavře se smlouva nová. Ptám se, myslíte si, že je toto výhodné, nebo bych to měla řešit odděleně? Nebo existuje ještě jiná možnost, jak bych mohla financovat rekonstrukci? Jsem podnikatelka, ale manžel má stálý příjem cca 20 000Kč, jsme bezdětní a nemovitost,ve které bydlíme (na kterou byl brán úvěr od MP v roce 2008) má hodnotu přes 3 000 000Kč. Děkuji za reakci a Váš čas.
ValerieK
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Valerie,
děkuji za Váš dotaz. Pokud nemáte na nemovitosti zástavní právo, určitě je možné porovnat nabízené řešení také s hypotékou. Je totiž velice pravděpodobné, že se zástavě nemovitosti nevyhnete a potom už budou možnosti srovnatelné.
Výhodnost úvěru u stavební spořitelny se bude odvíjet od délky meziúvěru. Čím bude delší, tím to bude pro Vás méně výhodné. Úrokové sazby u hypoték jsou dnes na úrovni 2 % a tomu stavební spořitelny nemohou konkurovat.
Pokud je na nemovitosti zástavní právo, může být řešením refinancování současného úvěru a realizace jednoho společného úvěru. Pak bych doporučil nechat si spočítat více variant a opět porovnat s hypotékou. I případná sankce za předčasné splacení úvěru u MP nemusí znamenat nevýhodné řešení.
Možností je tedy poměrně hodně a jejich výhodnost lze posoudit pouze porovnáním. Doporučuji kontaktovat šikovného poradce, který spolupracuje s vícero bankami a společně s Vámi porovná všechny varianty. Vše můžeme řešit společně nebo doporučuji využít formuláře pro poptávku 
 
Hypotéky
CS mi odmítla hypotéku, že nemám smlouvu na dobu určitou alespoň jednou prodlouženou a manželka jako OSVČ nevykonává činnost déle jak 2 roky (začala 04/2014). Může být spoludlužníkem bonitní sourozenec. A lze v následujícím období tohoto spoludlužníka vyměnit za spoludlužníka manželku?
Štefan Pekník
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Štefane,
nevím přesně jaká je Vaše situace a poskytnuté informace nejsou dostatečné.
V posuzování příjmů se jednotlivé banky liší a pokud jste neuspěl v ČS, může se Vám to podařit v jiné bance. Pokud nemáte s manželkou zúžené SJM, tak bude muset být žadatelem o úvěr. U bratra bude záležet na věku, příjmech a výdajích. Teoreticky by se mohlo podařit úvěr pro Vás všechny tři a jakmile bude mít manželka dostatečný příjem, bude možné bratra z úvěru vyjmout. Je potřeba si také uvědomit, že pokud bude Váš bratr žádat s Vámi o úvěr, sám si už možná nebude moci půjčit, protože splátka Vašeho úvěru se mu bude počítat do výdajů.
Pokud si chcete zvýšit šance na úspěch, zkuste zadat poptávku hypotéky.
Daně
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si mohu odečíst z daní úroky ze stavebního spoření pouze za půl roku? Jsem napsaný ve smlouvě, bydlí v bytě můj ml. syn, ale s manželkou jsem se papírově vyrovnal v r. 2014 v měsíci červen, tudíž byl byt přepsán na ní.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem R. Bystrý
Bystrý Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Radku, 
podle daňových zákonů si můžete ponížit daňový základ pouze tehdy, pokud jste byl vlastníkem bytu po celé zdaňovací období. Takže přesně nevím, jak by tomu bylo ve vašem případě.
Jedná se o poměrně specifickou záležitost vyžadující spíše odborníka na daně. Navrhuji tedy se zeptat Vašeho správce daně na Finančním úřadě, případně se obrátit na daňového poradce.
Penze
dobrý den, je pravda, že se poslední 4 roky před důchodem nezapočítávají do výpočtu důchodu? A pokud ano, v případě že chci, aby se mi započítávaly, protože mé příjmy jsou teď nejvyšší, je možné to období posunout tím, že budu pracovat déle, takže se mi tam promítnou ty silnější roky?
Peter Klein
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
takovou informací nedisponuji. Myslím si, že se započítává celá doba, jinak by to nedávalo smysl. Na portálu ČSSZ si můžete sám ověřit (pomocí datové schránky), jakou dobu máte aktuálně započítanou. Případně si můžete vyžádat přehled doby pojištění osobně.
Poradenství
uz druhy mnesic nemam slozenky od materske nic mi nechidi na urade mi dali podaci cislo ze je to poslane ovsem posta porad tvrdi ze nic nema kam se muzu obratit nebo co mam delat diky
lucka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
zkuste na úřadě zjistit, jestli dávky byly opravdu čerpané? Jestli náhodou je nečerpá někdo místo Vás. Pokud by byly nečerpané, měl by být úřad schopen Vám vyplatit dávky znovu. Pokud byly čerpány bez Vašeho vědomí, tak je to případ pro policii.
Jinak doporučuji založit běžný účet a dávky řešit bezhotovostně.
Penze
Dobry den, po asi 25 letech zivota v USA se letos, kdy me bude 62 let, se chci vratit do CR naporad.
Jelikoz jsem nebyl "hodny" platce dani v US, predbezne me byl vypocitan duchod asi 280.00 USD,tedy dost malo, abych s tim v CR vyzil. Mam nejakou sanci nejake "podpory" ci duchodu v CR, kde jsem odpracoval asi 12 roku pouze? A je neco pravdy, ze by se moje odpracovane roky jak v US, tak v CSSR,(tehdy), ci mam jeste jine moznosti?
Dekuji za pripadnou odpoved. TT - otázka upravena poradcem
Traiko Truhlar
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
je to pár dní, kdy Česká správa sociálního pojištění zprovoznila portál, kde si každý pojištěnec může ověřit počet odpracovaných let započítaných pro výpočet důchodu. Zde si tedy můžete dohledat část informací. Poté doporučuji kontaktovat přím ČSSZ, aby Vám sdělili, jestli budete mít na penzi nárok a případně v jaké výši.
V případě, že Vám to zdravotní stav dovolí, doporučuji hledat práci - přivýdělek a domácímu rozpočtu trochu pomoci. Při hledání práce se můžete například obrátit na iDNES.cz. Pomohou Vám sestavit životopis a připravit Vás na pohovor. Zároveň nabízí více než 35 000 pracovních míst.https://www.jobdnes.cz/new/ Třeba si něco vyberete.

Životní pojištění
Dobrý den, mám již cca 15 let založeno kapitálové životní pojištění u fy Generali. Loni jsem pojišťovnu z rodinných důvodů požádala o redukci smlouvy, abych nemusela v tíživé situaci pokračovat v běžném režimu plateb. Přizvala jsem před tímto krokem, ke konzultaci také jejich agenta, abych se ujistila, jaké důsledky tento krok pro mne bude mít. Po redukci mi bylo pojišťovnou vyčísleno okamžité odkupné a také odybytné v době ukončení smlouvy v rádném termínu. Agent pojišťovny mě ujistil, že pokud nebudu požadovat okamžité odkupné, ale vyberu si částku někdy později, bude částka odkupného lineárně v čase navýšovat směrem k cílovému odbytnému. Letos mi pojišťovna vyčíslila odkupné cca o sedm tisíc menší než před rokem.
Pojišťovna se ke klientům chová velmi arogantně, nekomunikuje jinak než skze doporučené dopisy. Mohu se nějakým způsobem bránit ?Je pojišťovna povinna zveřejňovat obchodní podmínky včetně příkladů výpočtu odkupného a odbytného?Děkuji za radu V.
Veronka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
pokud nejste s přístupem pojišťovny, určitě se bránit můžete. Pokud pojišťovna na Vaše výtky nereaguje, můžete se obrátit na Asociaci pojišťoven, na Finančního arbitra nebo na Českou národní banku. Pomoci Vám může také právník. Vždy je ovšem potřeba posoudit, do jaké míry budete schopna prokázat pochybení pojišťovny a jejího agenta.
Obecně doporučuji klientům v případě, že řeší otázku úpravy smluv, změny pojistného, částečné odkupy atp. vše řešit s pojišťovnou písemně. Je to jediný způsob, jak předejít pozdějším nepříjemnostem.

Daně
Dobrý den.
Účetní mého zaměstavatele mi sdělila, že nemusím podávat daňové přiznání, protože je nulové. Tzn. nebudou mi vracet daně a ani nebudu doplácet. Minulý rok jsem byla na úp (cca 2 měsíce), odpracovala asi dva měsíce, pak jsem byla na rizikovém těhotenství (nemocenská) a nastoupila na mateřskou.
Jsem fyzická osoba a daňové přiznání jsem posílala každý rok. Na FÚ mi řekli, že mám poslat čestné prohlášení. Jak má takové čestné prohlášení vypadat?
Také mám prý toto prohlášení posílat každý rok, co budu na rodičovské.
Děkuji za odpověď.
Nika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
v čestném prohlášení uvedete, že za poslední rok jste neměla příjmy. Důležité je se identifikovat (jméno, adresa, datum narození - případně rodné číslo).
Poradenství
Dobrý den, oba dva jsme s manželem OSVČ. Budu přibližně od srpna pobírat rodičovský příspěvek (na mateřskou nemám nárok). Chtěla jsem se zeptat z čeho se pro tyto účely počítá mzda -příjmy děleno 12 měsíci, nebo z něčeho jiného? Ještě jsem se chtěla přeptat z čeho se vypočítává nárok na porodné? Děkuji předem za odpověď. LHB
Linda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lindo, 
pokud nemáte nárok na mateřskou, tak to znamená, že jste nebyla dostatečně dlouhou dobu účastna nemocenského pojištění. V takovém případě budete mít ihned po porodu nárok na rodičovský příspěvek (RP). Výše RP je předem určena a to následovně: 6 měsíců bude vypláceno 7 600 Kč a poté ostatní měsíce 3 800 Kč. Celkem bude vyplaceno bez ohledu na Váš příjem 220 000 Kč. Podrobnější informace najdete v mém článku Rodičovský příspěvek.

Co se týká porodného, tak tam je situace jiná a opravdu záleží na Vašem příjmu.
Dle právní úpravy platné od 1.1.2015  má nárok na porodné rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 000 Kč.
Pro konkrétní posouzení Vašeho nároku doporučuji kontaktovat místní správu sociálního zabezpečení, kde Vám více poradí.
Penze
Dobrý den.Byl jsem si zařídit předdůchod a tam mi řekli že mi vyplácené měsiční částky budou danit 15%. Je možné aby mi danili mé vlastní úspory. Děkuji za odpověď.J.H.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
s největší pravděpodobností došlo k nedorozumění. Vaše úspory se samozřejmě danit nebudou. Dani podléhají pouze výnosy na Vašem účtu doplňkového penzijního spoření. Výnosy se daní vždy a všude. Výjimkou jsou pouze přímé investice (ne přes pojišťovny a penzijní společnosti) a to ještě při splnění určitých podmínek.

Životní pojištění
Dobrý den, jsem zaměstnanec a platím si životní pojištění (asi už 10 let). Myslím si, že to mám dobře nastaveno. Volali mi z pojišťovny, že si to mám předělat a zrušit, protože jsou nové zákony. Co byste mi poradil? děkuji, P.B.
Petr Bauer
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
pokud si myslíte, že Vaše pojistná smlouva je v pořádku, tak si ji nechejte. S největší pravděpodobností se jedná pouze o fintu pojišťovny. Může se ovšem také stát, že pojišťovna má opravdu pro Vás lepší podmínky. Pokud budete mít tedy čas, můžete si novou nabídku nechat představit. U změny pojistné smlouvy potom doporučuji si pohlídat zejména poplatkovou strukturu pojištění a výši poplatků, které budete muset zaplatit. Férové bude, pokud Vám pojišťovna všechny počáteční poplatky spojené se smlouvou odpustí.
V případě, že budete mít zájem dozvědět se více o možnostech životního pojištění a správném nastavení pojistné smlouvy, tak Vám mohu doporučit knihu "Jak ovládnout své peníze" nebo emailový seriál zaměřený na tuto problematiku.

Daně
Jsem studentem VŠ v kombinované formě a zároveň zasměstnancem. Chci se zeptat zda li se mne týká nějaká úleva, která je spojená se studiem, případně zda li mám statut studenta nebo ne. V mnoha článcích se tyto informace protiřečí. Děkuji
Petr Poledník
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
podle dostupných informací, pokud je Vám méně než 26 let, mělo by to být možné. Určitě budete potřebovat potvrzení o studiu. Sleva na dani je 4 020 Kč.Pokud chcete mít 100% jistotu, obraťte se na FÚ nebo na daňového poradce.
Kreditní karty
Dobrý den,mám uvěrovou kartu od český spořitelny s limitem 25.000 kč a nedávno jsem celý limit vyčerpal,chci se zeptat,jestli je výhodnější si půjčit třeba u Air bank 25.000 kč a ten dluh na kartě splatit,nebo postupně na tu kartu splácet cca 1500 měsíčně
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
záleží na tom, co bude pro Vás výhodnější. Z pohledu úrokové sazby by měl být spotřebitelský úvěr výhodnější, ale také záleží na tom, na jak dlouho ho budete mít a kolik zaplatíte na úrocích. Delší doba splácení může vše výrazně prodražit. Zkuste si vše propočítat a pokud si myslíte, že by bylo možné kreditní kartu splatit během 12 měsíců, doporučuji si raději ponechat kartu. Může to být pro Vás bezpečnější řešení, protože budete mít možnost, kdykoliv na peníze sáhnout. Jakmile se Vám podaří vytvořit rezervu na 3 měsíce dopředu, kreditní kartu zrušte.
Poradenství
Dobrý den, obdržela jsem od banky "Oznámení o zesplatnění". V tomto oznámení dále stálo "banka využívá svého oprávnění a prohlašuje celou svou pohledávku z úvěru dnem ....2012 za splatnou.Důvodem je skutečnost, že spoludlužníkovi bylo rozhodnuto o úpadku." Bohužel nejsem odborník a tudíž nevím co toto oznámení znamená, spoludlužník v insolvenci prostřednictvím správce, již přes dva roky vše řádně splácí a proto mě zaráží uvedený datum splatnosti v roce 2012.Tak trochu plavu v pojmech ZESPLATNĚNÍ a SPLATNOU,snad víte oč se jedná,prosím o vysvětlení děkuji předem. - otázka upravena poradcem
Ludmila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ludmilo,
zesplatnění znamená, že banka žádá uhradit celý úvěr. Splatnost znamená, k jakému datu tyto peníze vyžaduje. Podle toho co píšete, to vypadá na složitější situaci. Doporučuji tedy získat bližší informace přímo v bance. Určitě je důležité v takových situacích s bankou komunikovat a dožadovat se informací a srozumitelného vysvětlení a doporučení dalších kroků vedoucích ke stabilizaci a následnému vyřešení situace.

Povinné ručení
Dobrý den. Koupil jsem motocykl, který byl parkován od 1990 ve stodole, je evidován na DI ale nebyla placena zákonná pojistka. Jak motocykl přihlásit na sebe a neplatit pokuty České kanceláři pojistitelů? Děkuji
Jarda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jardo, 
sice nerozumí Vaší zkratce DI, ale povinnost platit pojištění má majitel motocyklu. Pokud jste ho tedy koupil, tak si ho pojistěte a vše by mělo být v pořádku. Nemůžete přeci nést odpovědnost za předchozího majitele. Důkazem pro Vaši obranu bude kupní smlouva a zápis v technickém průkazu.
Investice
Dobrý den,
mám k dispozici v rámci firmy (právnická osoba) částku cca 750tis., kterou potřebuji na 1-3 roky odložit tak aby se zhodnocovala. Co mi doporučíte.
Ondra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ondřeji, 
jednoduchá otázka, složitá odpověď. Pro relevantní odpověď potřebuji mít k dispozici více informací. Pokusím se odpovědět alespoň v obecné rovině.
Budeme-li vycházet ze skutečnosti, že tyto peníze nemají v rámci firmy opravdu jiné a smysluplnější využití, lze je tedy spravovat pomocí nástrojů finančního trhu. Na takovém horizontu ale nemůžete očekávat žádný velký výnos. Dle ochoty nést riziko počítejte s výnosem cca 1 - 3 %. Pokud by mohl být horizont pro část peněz delší, může být i výnos zajímavější. Z běžně dostupných nástrojů pro Vás připadají termínované vklady s různou délkou (3M, 6M, 12M, 24M) nebo portfolio podílových fondů, případně kombinace obojího. Obecně v těchto situacích s klienty postupuji tak, že velká část portfolia je v konzervativní strategii (termínovaný vklad, státní dluhopisy, peněžní trh) a malá část může být v dynamičtější strategii (cca 10% portfolia) s rizikem nutnosti investiční horizont prodloužit (High Yield dluhopisy, akcie).
Každopádně nástroje finančního trhu by pro firmy měly sloužit hlavně k zajištění a diverzifikaci rizik, nikoliv ke zhodnocování peněz. V rámci podnikatelské činnosti určitě dosahujete vyšších výnosů, než nabízí finanční trh.
Více případně na email: lukas.urbanek@partners.cz

Daně
Dobrý den,
do řádku 31 se zapisuje příjem, který opisuji z potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé cinnosti..
1. úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti ( vyplacený příjem) ř. 1 nebo základ daně řádek 8 . to znamená vyplacený příjem +pojištění?
Petra Pěnčíková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petro, 
nezlobte se, ale tohle je dotaz pro účetní nebo daňového poradce. Můžete se také obrátit na svého správce daně s žádostí o pomoc. Určitě Vám pomůže.
Poradenství
Dobrý den.
Byl jsem OSVČ v 60 letech nastoupil předčasný důchod to je o 3 roky dříve.Důvod - nerentabilní situace.Pobírám teď 5.400,-Kč měsíčně důchodu.
Mám možnost nějakého příspěvku ? Bydlím v bytě ,kde platím asi 5.000,-Kč nájem. Poradíte mi prosím co mám dělat. Děkuji Lacina J.

autonivateplice@seunam.cz
Lacina Jaroslav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jaroslave,

co se týká příspěvků, doporučuji se obrátit na místní Okresní správu sociálního zabezpečení. Vámi uváděný důchod opravdu není velký.

V případě, že Vám to zdravotní stav dovolí, doporučuji hledat práci - přivýdělek a domácímu rozpočtu trochu pomoci. Při hledání práce se můžete například obrátit na iDNES.cz. Pomohou Vám sestavit životopis a připravit Vás na pohovor. Zároveň nabízí více než 35 000 pracovních míst.https://www.jobdnes.cz/new/ Třeba si něco vyberete.

Daně
Dobrý den, v loňském roce jsem pronajímala nemovitost. Zjistila jsem, že si mohu odečíst paušálně 4000Kč/1měs za užívání auta. Mohu si k tomuto paušálu odečíst i paušál 30% na náklady? A ještě jedna věc. Nájemníci mi na nájmu za loňský rok dluží cca 20.000Kč (potvrzeno uznáním dluhu) musí i tyto fin. prostředky danit? Moc děkuji za odpověď.
Vlčková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Vlčková, 

doporučuji se obrátit na daňového poradce. Potřebujete komplexní servis, který Vám v oblasti daní nejsem schopen zajistit.
Poradenství
Dobrý den
muj zaměstnavatel se nam rozhodl přispivat určitou částkou na duchod mam investični životní pojištěni u ING už 7let podle moji fin.poradkyně je čas na změnu--navrhuje kooperatinu investični životni pojištění naše učetni mi zdělila že na tuto smlouvu mi podnik ty penize neda?je to tak musim mit specialí smlouvu dekuji za info
martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Martine, 
příspěvek zaměstnavatele budete mít se zaměstnavatelem ošetřen vnitřním předpisem, kolektivní nebo pracovní smlouvou. Tam by mělo být uvedeno, za jakých podmínek je možné příspěvky od zaměstnavatele získat. Obecně platí, že u příspěvku na životní smlouvy si může zaměstnavatel stanovit spolupracující pojišťovnu. Ta mu poté nabídne Vašemu zaměstnavateli oficiální cestou finanční odměnu. V oblasti penzijních produktů zaměstnavatel nesmí ovlivňovat výběr finanční společnosti. Musíte se tedy zeptat, proč Kooperativa ne? Pokud bude smlouva v daňově uznatelném režimu, tak by to neměl být problém.

Svým klientům, pokud je to alespoň trochu možné, doporučuji pro příspěvky na penzi využít penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Z pohledu zhodnocování peněz jsou zde velice podobné možnosti. Peníze patří Vám a nikoliv pojišťovně (nepodstupujete kreditní riziko). Jsou zde minimální náklady spojené se smlouvou. Efektivita je výrazně vyšší. Jedinou nevýhodou je nižší likvidita.

Případnou změnu pojištění z ING do Kooperativy zvažte! Mohlo by to být pouze z bláta do louže. Argument, že je čas na změnu, neuznávám. Těch důvodů by mělo být podstatně více. Určitě by mě zajímalo jak je s poplatky u stávající smlouvy (kolik zaplaceno, kolik se ještě zaplatí), jestli je možné stávající smlouvu upravit a případně za jakých podmínek, kolik je na smlouvě naspořeno a v jaké výši je odkupné, kolik Vás bude stát nové pojištění a to ani nemluvím o správnosti nastavení pojistné ochrany. Pokud toto vše Vaše poradkyně s Vámi řešila, potom je to naprosto v pořádku. V případě, že se chcete dozvědět o životním pojištění více, můžu Vám nabídnout emailový seriál zaměřený na tuto problematiku.Životní pojištění
Dobrý den. Od roku 2001 mám uzavřeno Kapitálové životní pojištění pod označením K1B s připojištěním u Komerční pojišťovny KB. Po celou dobu jsem si zaplacené pojistné odečital ze základu daně, ale nyní mi přišel od výše uvedené pojišťovny dopis, že již toto nebude možné, že moje pojistka bude dále nastavena pouze na výběr peněz a nikoliv na možnost odečtu ze základu daně. Na můj dotaz mi bylo z pojišťovny odpovězeno, že řešením je pouze nové pojištění. Prosím laskavě o radu jak nyní postupovat. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
z mého pohledu na tento krok nemá pojišťovna právo. Dnes je to tak, že pojišťovny potřebují od svých klientů písemné vyjádření o tom, zdali se rozhodli pro daňovou nebo nedaňovou variantu. Jednostranně Vám nesmí cokoliv pojišťovna nutit.
Zkuste se tedy prosím ještě jednou podívat na zaslané dokumenty z pojišťovny, jestli jste náhodou něco nepřehlédnul. Pokud by bylo skutečně vše tak, jak píšete, doporučuji se znovu obrátit na pojišťovnu a chtít po ní vysvětlení.
Pokud by se stále nedařilo, kontaktujte mě na email: lukas.urbanek@partners.cz

Poradenství
Dobrý den,
končí mi rodičovský příspěvek a budu nastupovat na úřad práce. Jsem ale těhotná,mám rizikové těhotenství. Mohu po přihlášení na ÚP jít na nemocenskou?4 měsíce si platím dobrovolné nemocenské.
Děkuji
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Veroniko, 
pokud jste nebyla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech, tak na mateřskou nebudete mít nárok. Můžete ovšem dostávat rodičovský příspěvek ihned po porodu.
K problematice mateřské, rodičovské a dalším dávkám od státu jsem se věnoval na svém webu. Bližší informace k jednotlivým tématům najdete zde:

Daně
M u s í m podávat daňové přiznání 2014 ?
V prosinci 2013 jsem nastoupil do evidence UP s část.inval důchodem. Během 2014 jsem si přivydělal asi 20 ooo Kč na práci na dohodu a nepřekročil měsíčně 1/2 minim mzdy. Od ledna 2015 jsem ve starobním důchodu. Informace od referenta FU a daňového poradce se liší !!
Děkuji.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Josefe, 

omlouvám se za prodlevu, ale musel jsem požádat o odpověď spolupracující odborníky na daně.

Pokud poplatník podepsal prohlášení k dani dle §38k, tak nemusí podávat přiznání dle §38g odst. 2, pokud neměl další příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 tis. Kč.

Pokud však poplatník nepodepsal prohlášení, tak je vhodné podat přiznání, aby mu byla vrácená daň, kterou zaplatil, není to však povinnost. D&M Accounting, Bc. Monika Třísková

 

 

Penze
Mám důch. pojištění od roku 2007 V roce 2016 kdy mi bude 60let tam budu mít 120000kč. Půjdu do předčasnéo důchodu. A ráda bych věděla s jakou částkou můžu počítat.
Drahomira
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Drahomíro, 
nezlobte se, ale já nemůžu vědět, jaký budete mít vysoký předčasný důchod.
Pokud jste myslela předdůchod, tam je situace jiná. Do předdůchodu můžete jít, pokud máte sama dostatečně naspořeno.
V případě, že máte důchodové pojištění, tak se jedná o životní pojištění a na to se předdůchod nevztahuje.
Pokud máte penzijní připojištění, je situace řešitelná. Je tu ovšem druhá podmínka a tou je minimální výše úspor, které musí být pro zajištění předdůchodu na úrovni 30% průměrné mzdy tj. cca 8 160 Kč. Minimální délka předdůchodu je 2 roky a tomu odpovídá minimální rezerva ve výši 196 tis. Pokud tedy není dostatečná rezerva, můžete ji doplnit jednorázovým vkladem.
Výhodou předdůchodu je to, že stát bude za Vás platit sociální a zdravotní pojištění a dále nebude mít tato skutečnost na výši Vašeho starobního důchodu.

Investice
Dobrý den,vlastním2414 ks podílových listů podílového fondu a chtěl bych výhodně prodat,peradíte?,děkuji,Koton Št.
Štefan Koton
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Štefane, 
investiční poradenství nelze poskytovat pomocí této poradny. Vámi poskytnuté informace jsou nedostatečné a i v případě přesné specifikace Vámi držených podílových listů, nelze bez dalších doplňujících informací o Vaší osobě (finanční a majetkové poměry) správně poradit. Doporučuji se obrátit na finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště.

Poradenství
Dobrý den.Potřebovala bych informaci ohledně vyrovnání majetku po rozvodu.Manžel koupil byt,již v době manželství a má ho ve výlučném vlastnictví.Dohodou to nchtěl řešit a tak budu poávat žádost na soud.Ráda bych věděla,zda mám nárok na vyplacení poloviny z tohoto bytu.
Děkuji
Marcela B.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Marcelo, 
omlouvám se za prodlevu, ale raději jsem si vyžádal stanovisko spolupracující advokátní kanceláře:

"Věci nabyté, ať už se jedná o věci movité či nemovité, za trvání manželství jedním z manželů spadají do společného jmění manželů. Výjimku tvoří dary, dědictví a věci pro osobní potřebu. V případě kdy jeden z manželů zakoupil nemovitost do svého výlučného vlastnictví, druhý manžel má právo na její polovinu. Problém by mohl nastat za situace, kdy manžel – vlastník bytu hradil kupní cenu z finančních prostředků, které získal darem, dědictvím anebo právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. V takovém případě by zakoupená nemovitost do společného jmění manželů nepatřila. Druhý manžel má však právo na polovinu zisků z takové věci (jasným příkladem může být nájem bytu).

Nárok na vypořádání společného jmění manželů je nutno uplatnit do tří let od zániku manželství."

Advokátní kancelář Petráš
Životní pojištění
Dobrý den, mám uzavřené investiční životní pojištění od roku 2008 na 46 let (konec 2054). Nyní se musím rozhodnout zda chci nadále čerpat daňové zvýhodnění (podepsat dodatek). Můj dotaz je, kdybych chtěla smlouvu vypovědět dřív (než v roce 2054) co to pro mě znamená v případě, že dodatek podepíši (budu nadále čerpat daň. zvýhodnění) a v případě, že ho nepodepíši.
Děkuji
Anna
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Anno, 
dovoluji si Vás odkázat na článek Petry Dlouhé, která v druhé části textu popisuje právě problematiku daňových odpočtů.
Já bych jenom dodal, že dnes pojišťovny oslovují své klienty znovu z důvodu doporučení České národní banky, která vyžaduje aktivně provedení souhlasu či nesouhlasu s úpravou PS. 
Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den,mám životní pojištění ING smart, poplatky hradí zaměstnavatel.jsem vdlouhodobě v neshcopnosti a zaměstnavatel mi řekl že pokud neodpracuji ani jeden den v měsíci tak poplatky přechází na mou osobu.Odkázal mě na smlouvu ale já jsem tam nic takového nenašla.Je možné že tato informace je popsána tak,že jí laik přehlédne? Při sepisování smlouvy mě nikdo neupozornil,že by tato situace mohla nastat.Pojišťovna mi po 5měsících zdělila,že jsem dlužníkem. Děkuji Danka
Danka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Dano, 
pravidla pro poskytování příspěvku zaměstnavatele jsou ošetřeny zpravidla pracovní smlouvou, kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Odpověď tedy hledejte v těchto dokumentech.
Co se týká dluhu na pojistném, budete muset komunikovat s pojišťovnou. Je to určitě pro Vás nepříjemná situace, ale právě pojišťovna by Vám mohla vyjí vstříc. Vše bude záležet na délce pojištění a na již vytvořené finanční rezervě. Pokud je smlouva uzavřená déle než 2 roky, mohla by už na smlouvě být nějaká rezerva, kterou lze po dohodě s pojišťovnou použít na úhradu pojistného. Také je možné zkusit vyjednat s pojišťovnou platební prázdniny, případně snížit pojistné. Vzniklý dluh bude muset být uhrazen a na způsobu úhrady se doporučuji domluvit opět s pojišťovnou.

Daně
Dobrý den, v roce 2014 byla moje podpora nižší než 68.000,- Kč. Manžel OSVČ si může uplatnit slevu na dani. Jaké doklady je třeba přiložit k daňovému přinání? Stačí jen moje čestné prohlášení?
Vinkelhöferová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
čestné prohlášení je dostačující.
Poradenství
Dobrý den, uvažuji o operativním leasingu pro soukromé osoby na osobní automobil. Odhaduji, že stávající vozidlo bych prodal cca za 220 tisíc, které bych např. ponechal na spořícím účtu ( úročení 1,1% ročně ).Měsíční splátky na nový vůz cca 8 tis. na 36 měsíců ( jenom ve výjimečných případech bych čerpal z peněz na spoř.účtu.Dopuručil byste ? Děkuji J.M.
Jiří Major
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jiří, 
operativní leasing se začíná velmi nabízet. Je to ovšem stejné, jak u jakéhokoliv jiného finančního produktu. Co je výhodné pro jednoho, nemusí být výhodné pro druhého.
Je důležité vědět, co bude následovat po těch 36 měsících? 
Kolik Vás stojí provoz, servis, opravy, pojištění u současného auta?
Jaké máte jiné možnosti pro obměnu vozového parku? Koupě auta na úvěr, z peněz utržených z prodeje...
Slouží auto k podnikání a pokud ano, jakým způsobem uplatňujete výdaje spojené s vozidlem?
Čekají Vás v blízké době nutné opravy vyžadující větší investice?

Přes splátky zaplatíte 288 tis. a za tři roky budete bez auta, nebo jej budete muset odkoupit za nějakou cenu. Rozdíl tedy bude cca 68 tis. za 3 roky, ale to není konečné číslo. To může ještě ovlivnit zůstatková cena auta a výdaje za údržbu, servis, pojištění...
V případě, že si ponecháte současný vůz, tak za tři roky bude mít pořád ještě nějakou hodnotu. 
Dále je potřeba myslet na to, že operativní leasing bude mít vliv na Vaši bonitu v případě žádosti o jiný úvěr (hypotéka).
Faktorů ovlivňující výhodnost či nevýhodnost Vámi zvažovaného řešení je celá řada, proto si nedovoluji Vám jednu či druhou variantu doporučit.

Daně
Dobrý den, v roce 2014 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Může si manžel, který je OSVČ uplatnit daňovou slevu na manželku?
Vinkelhöferová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den paní Vinkelhöferová,
do Vašeho příjmu se podle zákona o daních z příjmu bude podpora v nezaměstnanosti počítat. Pokud tedy výše celkové podpory za rok 2014 byla nižší než 68 000 Kč, bude si moci manžel uplatnit slevu ve výši 24 840 Kč. V případě, že jste držitelem průkazu ZTP/P zvyšuje se částka 24 840 Kč na dvojnásobek.
Daně
Dobrý den,prosím o radu v případě prodeje cenných papírů. V dubnu 2013 jsem nakoupil podílové listy investičního fondu za 99 999, 93 Kč a v únoru 2014 jsem je prodal za 101 546 Kč. Doba držení nepřesáhla 6 měsíců. Musím podat daňové přiznání za rok 2014 ? Děkuji Vám za odpověď. Jaroslav Kohel
Ing. Jaroslav Kohel jkohel@volny.cz
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážený pane inženýre, 
na cenné papíry nakoupené před rokem 2014 se vztahuje pouze 6 měsíční čekací test. Takže pokud byly podílové listy drženy minimálně po toto období, tak nemusíte daňové přiznání řešit. Duben 2013 až únor 2014 mi vychází na delší období než 6 měsíců.
Pokud je to jinak, napište mi prosím na lukas.urbanek@partners. Pokusím se Vám odpovědět.

Daně
V roce 2014 jsem odpracovala pouze 1 den jako zaměstanec, pak jsem byla na nemocenské a poté na mateřské.Vždy jsem si přetím podávala danové přiznání na FU.Mam podavat danové přiznání i za rok 2014? Děkuji za odpověď.
Novackova Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Kamilo,
podle Vámi poskytnutých informací ne. Ze mzdy za jeden den byla (pokud vůbec) odvedena pouze minimální daň a její navrácení z důvodu různých odpočtů by se Vám ani nevyplatilo.