Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,
brala jsem si úvěr na rekonstrukci domu a v době nezajištěného úvěru jsem měla trvalý pobyt v tomto domě.
Rozhodla jsem se koupit si byt a rozšířila účel nezajištěného úvěru o pořízení vlasntního bydlení. Trvalý pobyt mám stále ale v původním domě.
Mohu si z takového úvěru odečítat zaplacené úroky?
děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, správně byste měla mít v nemovitosti trvalé bydliště, být dlužníkem v úvěru a majitelem nemovitosti. V ostatních případech závisí na výkladu místně příslušného finančního úřadu, zda Vám takový odpočet akceptuje. Pokud byste uplatňovala pouze úroky z té části úvěru na nemovitost, kde v současné době bydlíte, nehledě na trvalé bydliště, pak i takovou variantu může FÚ akceptovat. Uplatnění úroků z obou nemovitostí zpravidla nepovoluje. Protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale daňového, informujte se na detaily u svého daňového poradce.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Byl jsem obmyšlenou osobou penzijního připojištění mého otce. Rok před svým úmrtím otec ukončil připojištění jednorázovým vyrovnáním a peníze převedl na můj účet. Bude tato částka předmětem dědického řízení?
Děkuji za odpověď.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí, z jakého důvodu peníze převedl na Váš účet: zda se jednalo o dar, nebo jej využil, protože např. svým účtem nedisponoval aj. V případě, že si peníze pouze u Vás uložil, pak spadají do dědictví. V takovémto případě se poraďte se svým právníkem, protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale občanského práva.
Úvěry na bydlení
Dobry den, platime spolu s manzelkou hypoteku (jsem spoludluzniky ve smlouve) na byt. V katastru vsak je ona jedina majitelka. Vzhledem k tomu ze manzelka v minulem roku nepracovala (byla na materskou) mam narok na vraceni dane z hypoteky i kdyz nejsem majitelem, ale blizka osoba majitelkou?

Predem dekuji
Robert
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vzhledem k tomu, že jste spoludlužníky, a máte-li na této adrese trvalé bydliště, pak můžete odečítat úroky z hypotéky od základu daně, protože vlastníkem je osoba v přímé linii a bydlení slouží pro Vaši potřebu. Samozřejmě, že konečné slovo má správce daně, resp. místně příslušný finanční úřad, ale na základě této argumentace by měl uplatnění odpočtu přijmout jako odůvodněné.
Životní pojištění
Uvažuji o zrušené soukromého životního pojištění, na kterém jsem několik let
využila možnost uplatnění odpočtu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění
od základu daně z příjmů. Po zrušení by mi vznikla povinnost zpětně dodanit to, co jsem ušetřila a vrátit státu odpuštěnou daň. Potřebovala bych Daňové potvrzení (kolik budu zpětně dodaňovat) - nevím na koho se obrátit, ale myslím si, že někdy by to měl evidovat na finančím úřadě. Na jednom Povrzení o zaplaceném pojistném jsem i podepisovala: "Prohlášení pojistníka pro účely finančního úřadu
Prohlašuji, že údaje uvedené pojišťovnou na tomto potvrzení byly vyplněny podle mých informací sdělených pojišťovně a jsou pravdivé.
Prohlašuji, že jsem zaplatil výše uvedené pojistné na hlavní složku mého soukromého životního pojištění." Na základě tohoto předpokládám, že by to někde na finančním úřadě mohli dohledat. Děkuji za info a radu. Už nevím, na koho se obrátit. - otázka upravena poradcem
x0y0z0
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený paní, máte povinnost dodaňovat až 10 let zpětně, pokud jste za dané období odpočet prováděla. Oslovte pojišťovnu a požádejte ji, zda by Vám zaslala součet daňově uznatelného pojistného za dané období. Jinak požádejte finanční úřad o vyčíslení. Pokud jste uplatňovala odpočty prostřednictvím  vyúčtování zaměstnavatelem, pak požádejte jeho, zda by Vám údaje vyhledal ve mzdovém systému.
Úvěry na bydlení
Mam u CS dva sporicit ucty v hodnote 2,5 mil. kc a fondy v hodnote 1 mil. kc. Staci toto, abych si v 57 letech na 10 let vzala hypoteku 5 mil. kc. a rucila novym bytem 6 mil. kc, tkery chci koupit, a stavajicim bytem 5 mil. kc? A nemusela resit pravidelny prijem, nebo pouze minimalni 10 tisic kc mesicne? Dostanu hypoteku jen na zaklade vlastnich rezerv v CS a dvou nemovitosti? Dekuji
klara ricci
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel nestačí, protože pro banky je klíčová úvěruschopnost, která vychází z bonity, tj. i příjmů, na základě kterých může klient splácet. Nebudete splňovat ani jeden z parametrů DTI a DSTI, které banky musí sledovat dle doporučení ČNB. Rezervy můžete spotřebovat, proto banka musí prověřovat příjmy. Ani není jejím cílem uspokojovat své pohledávky případným prodejem nemovitosti. Cílem je inkasovat úroky z úvěru, který je dodatečně jištěný nemovitostí. Vzhledem k tomu, že výše rezerv neodpovídá kupní ceně bytu, nelze ani předpokládat, na základě příjmu, že budete schopna úvěr splatit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mě by zajímalo jak to je když mi zhori auto a poškodí další 2? Platím něco nebo... dekuju
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí na tom, zda požár na voze vznikl vinou provozovatele, nebo zda se vznítilo samo vlivem nějaké závady. Mezi pojišťovnami jsou odlišnosti a bude také záviset na posouzení likvidátora pojistné události. Informujte se na své pojišťovně, kde je vůz pojištěn, popř. si prostudujte pojistné podmínky k pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, popř. je nechte prostudovat osobě, která se tímto zabývá. Variant je více, každopádně, pro případ živlů by měl mít každý vozidlo pojištěn sám, aby v takovýchto případech mu bylo plněno z jeho pojištění, i když požár vznikne rozšířením z jiného vozidla, budovy, porostu apod.
Nezařazené

Dobrý den potřebuji poradit zda můžeme něco dělat . Bydlíme v baráku u manzelovych rodičů vzali jsme si úvěr na rekonstrukci a upravili si patro domu . Bohužel tchán jen slibuje ze to na nás přepíše a dodnes nic. Teď jsme se dozvěděli ze je barák od května loňského roku zastaveny aby dostal švagr hypotéku . Zastavil tím i byt který jsme rekonstruovali a na vše máme doklady kuli úvěru co už deset let splacime . Je nějaká možnost se bránit aby náš majetek nebyl zastaveny? Můžeme nějak napadnout zástavní smlouvu
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vlastník nemovitosti je zároveň i zástavcem u hypotečních úvěrů. Jiné osoby, vyjma zákonných manželů, nemohou ovlivnit, zda svou nemovitost zastaví ve prospěch třetích osob. Bohužel, v takovém případě mělo být uzavřeno smluvní ujednání, jaká práva k nemovitosti vám vzniknou v případě rekonstrukce části nemovitosti. I slovní domluva je závazná, ale bohužel, těžko prokazatelná. Doporučuji se obrátit na právního zástupce, zda nějakou cestu nalezne, protože je to již mimo oblast finančního poradenství.
Životní pojištění
Dobrý den v roce 2010 jsem si založila flexi pojištění s denním odskodněním následkem úrazu a v roce 2014 pojištění dětí , kde jsem byla připojištěná na závažné onemocnění a hospitalizaci. V listopadu 2018 jsem byla hospitalizováná v nemocnici s poraněním hlavy a krku. Po ukončení léčby jsem na pojišťovnu škodní událost nahlásila a odpověděli mi, že bohužel nemám pojištění úrazu ani hospitalizace sjednané. Po telefonickém rozhovoru jem se dozvěděla, že v roce 2015 mi pojistění rizik zrušili a poslali dopis ,který se jim vrátil a já jsem se o tomto nedozvěděla. Dále jsem platila nemalou částku v domnění, že mám vše pojistěné tak jak jsem pojistnou smlouvu uzavřela a podepsala. Prosím poraďte mi zda můžu žádat o vrácení pojistnného hrazeného 4 roky anebo zda mám šanci žádat o vyplacení pojistného plnění na základě smlouvy z roku 2014 a 2010. Bojím se ,že budou prokazovat fikci doručení i když sami tvrdí, že zásilka se vrátila do pojišťovny a nebyla ani vhozena do schránky
Děkuji
Jana Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v prvé řadě, pojistitel nemůže uplatňovat fikci doručení, mohou jí využívat státní instituce ve správních či trestních řízeních - na detaily se ale informujte u svého právního zástupce. Pojistitel by se měl pokusit Vás kontaktovat jiným způsobem. Nicméně, pojistitel může rizika, která nejsou tzv. životní jednostranně vypovědět, a tak většinou některé pojišťovny činí při větší četnosti úrazů u pojištěného (zpravidla se týká úrazových pojištění). Pokud Vám ale připojištění bylo vypovězeno, pak se úměrně také muselo snížit pojistné, tedy na veškeré přeplatky od snížení máte nárok a požádejte o ně. Pokud se domníváte, že pojišťovna nepostupovala oprávněně, pak můžete podat podnět Finančnímu arbitrovi k prošetření.
Úvěry a půjčky
Dobrý den pane Kučero,
chci se jen zeptat zdali je lichva to, když mi sama protistrana které jsem půjčil peníze nabídne, že dluh ode dne první splatky bude nabývat o 50%denně do té doby dokud mi to nesplatí, navrhla to protistrana ne já jendá se o lichvu nebo s prominutím "vypatlaný mozek" protistrany děkuji. - otázka upravena poradcem
Honza H.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, lichva není zákonem stanovena ve smyslu výše, ale jsou stanoveny obecné parametry. Podívejte se na charakteristiku ZDE. V případě osob, které mezi sebou uzavírají smlouvu o zápůjčce pak její parametry závisí na dohodě oněch osob, nicméně za lichvu lze považovat denní úrok 100 % apod. Výši, kterou uvádíte, už může dlužníka velmi rychle dostat do situace nesplatitelné půjčky. Záleží na Vašem zvážení, zda tuto nabídku akceptujete, protože by mohla být pak jako nepřiměřená využita proti Vám. Protože mluvíte o "vypatlaném mozku", pak si uvědomujete, že dlužník nemusí být duševně způsobilý situaci řádně posoudit, což by opět mohlo být v budoucnu využito proti Vám.
Životní pojištění
Lze uzavřít pojistnou smlouvu z osobou která má smíšenou poruchu osobnosti a sníženou rozpoznávací schopnost? Pokud je smlouva uzavřena, zde by mě zajímalo, zda je povinnost nadřízeného pojišťovacího zprostředkovatele, zkoumat pravdivost svého podřízeného, zda při uzavírání pojistné smlouvy postupoval v souladu z dobrými mravy a zda nepochybným způsobem neuvedl pojistnou osobu v omyl, rovněž by mě zajímalo, kdo nese odpovědnost za pochybení zprostředkovate a likvidátora, kdy vzniklo plnění, ačkoliv pojišťovací zprostředkovatel neuvedl podstatné věci do smlouvy, vše účelově, aby dostal vysokou provizí, jde vůbec o platnou pojišťovny smlouvu, když pojišťovací zprostředkovatel využil klienta v tísní?
Pavel Molo
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v prvé řadě je vždy samotný pojistník/pojištěný zodpovědný za informace uváděné v rámci zdravotního dotazníku, na základě něhož pojistitel vyhodnocuje, zda pojištěného přijme do pojištění. Nepravdivé údaje v dotazníku, nebo i zamlčené, pak mohou vést k tomu, že pojistitel může krátit pojistné plnění, nebo zcela neplnit, protože by při znalosti takových údajů s pojistníkem/pojištěným smlouvu neuzavřel. Pokud zprostředkovatel pojištění nemá možnost na základě své odbornosti rozpoznat psychické onemocnění pojištěné osoby, nemůže být zodpovědný za uzavření takové smlouvy s pojistníkem/pojištěným. Nicméně, máte-li důvodné podezření na to, že zprostředkovatel toto jasně mohl rozpoznat a účelově smlouvu uzavřel, nebo mu byl znám zdravotní stav pojištěného, či úmyslně jakékoli údaje pozměňoval, pak doporučuji se obrátit na finančního arbitra, popř. na soud, aby rozhodl, kde vzniklo pochybení. V prvé řadě ale doporučuji zahájit jednání s pojistitelem a hledat smírčí řešení.
Úvěry na bydlení
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Manžel si bral půjčku a já jsem spoluzadatelka. Nyní si moje dcera s přítelem chtějí vzít hypotéku na stavbu domů a chtějí jestli bych jim mohla ručit domem který je v mém vlastnictví. Proto bych se chtěla zeptat jestli je to možné?.Dekuji za odpověď.
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemovitost rodičů může sloužit jako zástava hypotečního úvěru dětí (a jejich partnerů), nicméně nesmí být zatížena jinými omezeními, jako např. věcné břemeno dožití, zástavní právo vůči jiné instituci či osobě apod. Znalecký posudek pak definuje, zda je nemovitost k zástavě vhodná, a to nejen svou cenou.
Daně
Dobrý den
V roce 2018 jsem zrušela živitní pojištění,které jsem měla od roku 2007.Slevu jsem uplatnovala, v poslední pěti letech.Před rokem 2014 jsi již nepatuji zda jsem uplatněla slevu na dani,kde tuto informaci získám.
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, informaci získáte buď u svého zaměstnavatele nebo z daňového přiznání, pokud jste jej podávala.
Pojištění majetku
Dobry den pred tydnem jsem si zridil pojistku na dum u kooperativy ted nam spadl pristresek na drevo a prave se chci zeptat muzu cerpat pojistku pokud jeste nemam uhrazenou prvni splatku splatnost je do 15 dnu
Bohumil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pojistné uhraďte neprodleně a ověřte si přes sjednatele, že platba byla na smlouvu spárována. Pak nahlaste pojistnou událost. Není z Vašeho dotazu ale zřejmé, jako příčinou přístřešek spadl. Pokud samovolně, pak plněno nebude, protože se nejedná o pojištěné riziko, pokud ovšem např. pod tíhou sněhu, pak bude taková událost likvidní, pokud toto riziko máte pojištěno. Ověřte si v pojistných podmínkách nebo konzultací se sjednatelem.
Stavební spoření
Dobrý den, rodiče mi spořili stavební spoření, dnes už jsem plnoletý a moje matka se mě zřekla, nemám s ní už nic společného, jsme pro sebe teď cizí, její nenávist vůči mně už byla tak velká, že mě vykopla na ulici. Cítím to samé vůči ní ale pořád ji mám rád i otce, ale nezbývá mi nic jiné než vybrat stavební spoření abych vůbec nějak přežil. Jelikož jsem plnoletý, mohu ho vybrat jen já. Otázka zní : Může se moje matka proti mě nějak právnicky bránit, když peníze vyberu?
Pan x
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dosažením plnoletosti získáváte ke stavebnímu spoření na své rodné číslo plné dispoziční právo. Můžete tedy s prostředky nakládat dle své libovůle, nehledě na oprávněnou osobu, kterou je zakladatel spoření u nezletilého dítěte, např. váš rodič.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,můžete mi poradit prosím, přítelkyně byla majitelem auta a po půl roce ho prodala do autobazaru ale její kamarád dělal pojistitele a auto je rok prodané ale pojistka se nezrusila a teď kamarádovi hrozí exekuce a myslí si že to měla zrušit ona ale ona byla jen majitel vozu a on pojistnik čí je to chyba?Děkuji za odpověď.
Martin Symerský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tzv. majitelem pojistné smlouvy je Pojistník, nikoli pojištěný. Pojistníkem byl, dle uvedeného, kamarád, tedy má povinnosti plynoucí ze smlouvy, a to i její hrazení a změny. Nikdo jiný, než pojistník (pokud k tomu někoho nezplnomocnil), nemůže pojistnou smlouvu ukončit, pouze za vymezených způsobů Pojistitel, tedy pojišťovna, např. pro neplacení. Dlužné pojistné může pojišťovna vymáhat, a to i podáním exekuce na Pojistníka.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
chci koupit pole (cenu ještě nevím, jde o aukci, 200 000 - 400 000Kč) a rád bych si nechal poradit, kde by pro mě bylo nejvýhodnější si vzít půjčku. Z důvodu aukce budu peníze potřebovat do 50ti dnů po ukončení aukce. Byl bych rád za co nejnižší měsíční splátky. +- do dvou let po půjčce budu schopen celou půjčku předčasně zaplatit.
Filip Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pak se obraťte na některou ze stavebních spořitelen a využijte úvěr, který může být bez zajištění zástavou. Nebo můžete využít některý ze spotřebitelských úvěrů účelových, které nabízejí některé banky s nižší úrokovou sazbou (než u neúčelových), ale účelem musí být nějaká forma podpory bydlení, do čehož patří i nákup pozemku.
Bankovní účty
Může být obmyšlená osoba u běžného bankovního účtu?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, u bankovních účtů se nestanovuje obmyšlená osoba, ale disponent. Informujte se na své bance, jak je v případě úmrtí dispoziční právo omezeno. U některých bank zcela zaniká, některé umožňují dispozici i v případě úmrtí majitele účtu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
znovu děkuji za odpověď a na závěr se chci dotázat, kde hledat znalce, který by pro mě vytvořil znalecký posudek o kterém mluvíte. Existuje snad nějaká databáze znalců v tomto oboru, ze kterých může fyzická osoba za tímto účelem vybírat ?

Děkuji a jsem s pozdravem.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, napište mi na mail, viz www.davidkucera.cz, nemohu zde uvádět a doporučovat žádné třetí strany.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Děkuji Vám za odpověď pane Kučero,
chtěl bych ještě navázat na předchozí dotaz ohledně sporu s pojišťovnou v případě totální škody vozu s Havarijním pojištěním. Dokud nebude můj spor s pojišťovnou o výši škody a její hrazení vyřešen, (pojišťovna trvá na totální škodě a já na proplacení formou rozpočtu) mohu již započít s opravami vozu s tím, že bych tuto skutečnost pojišťovně samozřejmě oznámil a nebo musím čekat na výsledek sporu ?

Děkuji Vám za odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba, aby vše bylo řádně zdokumentováno jak pojišťovnou, tak servisem, který bude opravu provádět, aby byl zřejmý výchozí stav před opravou (fotodokumentace a zpráva). Opravu lze pak zahájit, protože v nejhorším případě by pojišťovna nakonec vyplnila pouze částku, kterou stanovila na začátku. Důležitý bude znalecký posudek vozu před havárií a stanovení rozsahu oprav - doporučuji, aby Váš znalec zdokumentoval vůz před opravou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, zda mě (fyzickou osobu) může ADR (COI) zastupovat při sporu s pojišťovnou ohledně řešení havárie osobníhovozu v rámci Havarijního pijištění, kdy pojišťovna ohodnotila škodu na vozidle jako totální s čímž nemohu souhlasit. Rozdíl mezi náklady vyčíslenými pojišťovnou na opravu vozu a odhadní cenou vozu před havárií (opět určila pojišťovna) je necelých 2.000,- Kč. Pojišťovna uvádí, že se mohu v této věci obracet na Českou obchodní inspekci. Tam, ale i u Finančního arbitru a Asociace českých pojišťoven zjišťuji, že tomu tak není a mohu si pouze najmout právníka a dát záležitost k soudu.

Děkuji Vám za odpověď na koho se mohu v této věci obracet, kdo mě múže v této věci zastupovat mimo právníka, respektive jak mi doporučujete postupovat.

Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, můžete zplnomocnit třetí stranu k zastupování v dané věci. Samozřejmě, taková třetí strana musí se zastupováním souhlasit, tedy se nemohu vyjádřit k tomu, zda Vás bude ta či ona společnost zastupovat. Každopádně, existují na trhu společnosti, které pomáhají svým klientům při plnění, resp. v případech, kdy pojišťovna neoprávněně plnila nižší částku než měla. Nemohu zde uvádět konkrétní společnosti, ale některé spolupracují s asociací EFPA Česká republika, tak je možné podle referencí vybrat některou z nich.
Stavební spoření
Dobrý den. Je nějaká šance se bránit v tomto případě? Pan x před 9 lety uzavřel 2 x SS pro děti. Měsíční uložka 500 Kč, CČ 5 mil! Zaplatil na poplatcích za uzavření 30 tis. Podepsal, ale nebyl i přes to okraden? Stačila by CČ např 50 tis. Nebylo mu to vysvětleno. Děkuji
Zvědavá
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pan X měl být s poplatky seznámen. Pokud se tak nestalo, měl toto bezprostředně reklamovat po uzavření smlouvy, nebo s prvním výpisem ze smlouvy, kde je vidět zaúčtování poplatku. Lze předpokládat, že stavební spoření uzavřel s myšlenkou, že jednou si děti na něj vezmou úvěr na bydlení. Samozřejmě, něco takového nelze do budoucna předjímat, že bude reálně využito, tedy mohlo dojít k určité informační asymetrii, kdy klient byl v nevýhodné pozici oproti prodejci. Prodejce mu totiž měl sdělit, že cílovou částku může navýšit kdykoli v budoucnu, dokud nebude stavební spoření dospořeno, čímž zaniká. Můžete se obrátit se svým dotazem na Finančního arbitra, který posoudí, zda klient nebyl dostatečně informován o poplatcích a funkci produktu a navrhne další postup.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, koupil jsem dum s číslem popisným na hypotéku, na kterém probíhá rekonstrukce. Dům mi bude sloužit po rekonstrukci na rekreaci, ne na trvale bydlení. Lze odepisovat úroky z hypotéky?
Druhy dotaz. Bydlím v bytě přítelkyně, který jsme zrekonstruovali na me stavební spoření, kde čerpáme řádný úvěr. Nejsme svoji, ale máme zde trvale bydliště. Lze v tomto případě odepisovat úroky z úvěru? Děkuji Tomáš ( jsem zaměstnanec )
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud bydlení slouží k rekreaci a nemáte tam trvalé bydliště, pak Vám nepovolí finanční úřad uplatňovat odpočty úroků z účelového úvěru na bydlení. Chcete-li uplatňovat odpisy úroků z účelového úvěru na bydlení, pak můžete rekonstruovat nemovitost např. rodičů. Nemovitost partnerky patrně nebude finančním úřadem pro odpisy akceptována, i přestože tam máte trvalé bydliště, protože zhodnocujete nemovitost ve vlastnictví jiné osoby. Oblast daňového poradenství řeší daňový poradce, nikoli finanční, proto se pro detaily informujte u něj.
Životní pojištění
Dobry den, prosim matka mela pojistku a po smrti jsem byla odmyslena osoba ja. Sourozenci o pojistce vi a zadaji overeni u notare. Notarka jim rea ze si musi zjistit o jakou pojistku jde. Chtela jsem se zeptat zda jim notarka o gom povi. Nechci s nemi mit rozepre.
Dekuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla na smlouvě obmyšlenou osobou, pak při úmrtí pojištěného přechází plnění na Vás procentem, ve kterém jste byla stanovena jako obmyšlená osoba (lze uvést více osob a procenta plnění v pojistné smlouvě). Vy pouze dodáte na pojišťovnu dokumenty, které prokazují úmrtí pojištěného, a vyplníte žádost o výplatu plnění - musíte zpravidla znát číslo pojistné smlouvy. Výplata pojistné částky pak půjde na Váš účet (v uvedeném procentu). Pojistné plnění nevstupuje v takovém případě do pozůstalosti a notář jej neřeší.
Životní pojištění
Dobrý den, od roku 2011 jsem si spořila na radu poradce pro dítě 500 Kč, po narození dalšího dítěte jsem loni zvedla na 1000 Kč. Mám záznam v analýze, kde je uvedeno, že jde o spoření. nyní jsem zjistila, že jsem přišla o 2 roky naspořených peněz, protože se prý jedná o pojistku. IŽP. Podotýkám, že v tom spoření žádné pojištění /připojištění nemám, jenom spořím.
Poslala jsem na Axu dotaz, proč mám ve spoření o dost míň než jsem dětem vložila, přišla mi odpověď, že jde o pojištění a že jsem to přece věděla !! NEVĚDĚLA !! Proč bych to dělala spořit přes pojištění? Na jaký orgán se obrátit? Ombudsman, ČNB? Ředitele Axy? Kdo mi pomůže? V analýze mám napsáno spořeníí a vypsané nějaké investice.. Děkuji
Radka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z žádosti a pak samotného výročního dopisuje je zřejmé (jak se setkávám s dokumenty AXA), že se jedná o pojištění s rezervotvornou složkou, a zejména u investičního životního pojištění. Měla jste být ovšem prokazatelně seznámena s vývojem kapitálové hodnoty a odkupného, tzv. modelací pojištění v čase. V takovém případě byste jasně viděla, že odkupné v prvních letech je minimální, nebo nulové. Pokud jste takový dokument nepodepisovala, pak je pravděpodobné, že Vás skutečně poradce neseznámil s důležitými skutečnostmi. Můžete podat žádost Finančnímu arbitrovi, který rozhodne, zda došlo k pochybení na straně poradce (a velmi pravděpodobně by pak zanikla smlouva od počátku, tedy by se Vám vrátily veškeré vložené prostředky).
Životní pojištění
Dobrý den, v roce 2009 jsem si udělal životko a spořil si každý měsíc 1000kč, ročně jsem si u zaměstnavatele tedy zdaňoval 12 000kč. Letos byla potřeba koupit nový vůz, tak jsem většinu peněz vybral a ve spoření pokračuji dál, tak se chci zeptat jestli budu muset zpětně dodaňit vše. Děkuji za odpověď
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud smlouva byla v daňově uznatelném režimu a daňové odpočty jste uplatňoval, nebo Vám do smlouvy přispíval zaměstnavatel, pak je povinností dodanit uplatněné odpočty a příspěvky zaměstnavatele až 10 let zpětně. Musíte dodanit vše, protože smlouva musela být "přepnuta" do daňově neuznatelného režimu, aby Vám pojišťovna povolila výběr z pojištění před dosažením věku 60 let bez zrušení pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den.Mám dotaz::Mám založenou životní pojištění České spořitelny přes chytrého Honzu jsem vypověděl smlouvu 31.10.2018 a založil novou u ČPP ,z ČPP mi přišla nová smlouva a v ní jsem zjistil že z pojištění 1702kč mám po dobu 5 let platit měsíční poplatek 714 kč měsíčně,co mě dost překvapilo až vylekalo.Pojištění u spořitelny ni končí k 31.12,2018 a nová začíná k 1.1.2019..Začínám mít silné pochybnosti ohledně nové smlouvy.Starou smlouvu u spořitelny mám od roku 2015.A ted ten dotaz - jakou mám dobu pro zrušení vypovězení nové smlouvy?Děkuji za odpověd.
Vrečka Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, od nové smlouvy můžete odstoupit od počátku dle zákona do 2 měsíců od data podpisu návrhu smlouvy (datum podpisu návrhu není datem počátku smlouvy, ale dnem sjednání smlouvy se zástupcem pojišťovny). V opačném případě byste musel již smlouvu vypovídat, přičemž běží výpovědní lhůta 6 týdnů od doručení výpovědi, tedy byste musel uhradit pojistné na nové smlouvě za období, kdy bude v platnosti. 
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
s manželem jsme si chtěli vzít hypotéku na rekonstrukci nemovitosti a podepsali jsme tzv. předsmlouvu. Bohužel banka po nás požadovala dokumenty, které jsme nemohli dodat a proto jsme se rozhodli, že ostrou úvěrovou smlouvu nepodepíšeme. Hrozí nám za to nějaké pokuty.
děkuji za informaci
Martina Kmůchová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nepodepsání úvěrové smlouvy není nijak sankcionováno, max. by banka mohla požadovat účelně vynaložené náklady, např. za vyhotovení znaleckého posudku. S tímto byste ale měli být seznámeni při podpisu žádosti o úvěr, zda nějaký poplatek může vzniknout. Praxe je taková, že banky ani tyto náklady po klientech nepožadují.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den byl jsem uznány jako vinnik dopravní nehody nedal jsem přednost v jízdě...druhý řidič ale neměl zaplacené povinné ručení a byl pod vlivem 0,58 promile
Jak dopadne řízení s pojišťovnou atd děkuji za odpověď
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučuji Vám, aby jste se obrátil na právního zástupce, aby bylo naprosto zřejmé, zda za daných okolností nepřechází vina na řidiče v podnapilém stavu. Každopádně odškodnění poškozeného probíhá z povinného ručení, tedy z Vašeho pojištění. Pak už záleží na pojišťovně, jak využije možnost krácení plnění poškozenému, pokud porušil zákonné povinnosti. Míra zavinění bude posuzována ze zprávy Policie ČR.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, co mám dělat když jsem si vzala úvěr a bohužel nám strašně velký úrok, protože jsem úvěr navýšila dvakrát a nechtěla bych kolik peněz přeplatit ?
Aneta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vyhledejte zkušeného finančního poradce, ať Vaše úvěry posoudí a dá Vám doporučení, zda je refinancování úvěru reálné a výhodné. Podle uvedeného nelze posoudit, co myslíte velkým úrokem, kolik peněz byste chtěla platit atd.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
máme překlenovací úvěr od ČMSS, který končí ke konci tohoto roku. Zbývá doplatit 800 000 Kč. (naspořeno 700 000Kč) Refinancovali jsme u jiné banky, kde nám byl nabídnut výhodnější úrok. Smlouvu jsme již před rokem podepsali a začne běžet po převedení zástavního práva nemovitosti. Ale nyní máme možnost doplatit zbytek dluhu z vlastních zdrojů před refinancováním. Je to možné?
Úplně přesně nerozumím větě. "Povinnost uhradit nám náklady podle předchozí věty Vám nevznikne, bude-li úvěr splacen z jiných zdrojů
proto, že Vám neumožníme čerpání uvedeného souvisejícího úvěru, nebo za podmínek, za nichž by jinak bylo možné provést předčasnou splátku úvěru bez vzniku povinnosti hradit náklady vzniklé v souvislosti s jeho předčasným splacením." Děkuji - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte podepsanou novou úvěrovou smlouvu, pak ji musíte vyčerpat, jinak Vás čeká dle sazebníku banky poměrně velká sankce. U nového úvěru pak budete mít možnost každý rok zdarma splatit až 25 % výše úvěru. Informujte se na bance, kde jste si úvěrovou smlouvu sjednal pro další detaily.
Pojištění majetku
Dobrý den,

Mám pojištění na byt a zahradu, které není u domu.
Zahrada není, ale napsaná na mně. když se něco stane, nedejbože někdo zapálí, mám potom právo na vyplacení pojistného? Děkuji
Marek M.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v rámci rozšířeného krytí u některých pojišťoven jsou pojištěny i vedlejší stavby nebo domácnosti, které má pojištěný ve vlastnictví. Pokud není nemovitost Vaše, pak ji můžete pojistit pouze s písemným souhlasem vlastníka a uvést to v pojistné smlouvě. Každopádně není zřejmé, co myslíte zahradou, protože pozemky se obecně nepojišťují. Pojistit lze stavby na takovém pozemku, výjimečně plodiny (specializované pojištění). Informujte se na své pojišťovně, zda je Vaše smlouva nastavena v souladu s Vašimi požadavky a případně ji upravte.
Úvěry na bydlení
Dobry den,

Mam zažadano o hypoteku. Prešel jsem scoringem a odhad nemovitosti mam dany na supervizii. Muzete mi prosim poradit za jak dlouho se dozvim či mam hypoteku komplet schvalenou ?
Peter E.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, každá finanční instituce má svou metodiku. Zpravidla většina z nich má po doložení úplné úvěrové složky (tedy všech dokumentů včetně hotového znaleckého posudku) přibližně 5 pracovních dní na zpracování, některé až 20. Informujte se tedy na své bance, jak dlouho bude u ní probíhat schvalovací proces. 
Životní pojištění
Dobry den chteji po me financne urad Danovi potvrzeni z roku 2012 kvuli zivotniho urazovemu pojisteni kterej se mnou pojistovny rozvazala roku 2015 maji na to pravo a vubec to mu nerozumim dekuji za odpoved.
Ivan větrovec
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste uplatňoval odpisy u tohoto pojištění od základu daně (u svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání), pak ano, má nárok na to, abyste doložil, jak jste s prostředky po zrušení pojištění naložil, protože byste musel uplatněné odpočty dodanit až 10 let zpětně. Pokud se ovšem jednalo o pojištění rizikové (bez kapitálové složky), pak doložte FÚ smlouvou tento typ smlouvy.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
obracím se na Vás s obecným dotazem, zda lze provozovat motorové vozidlo opravené po ekonomické totální škodě a zda lze na takové vozidlo sjednat povinné ručení a havarijní pojištění
Marek Matuška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud vozidlo projde technickou kontrolou, a tedy bude způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, tak je i pojistitelné minimálně na riziko odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení. Vaše pojišťovna vzhledem ke stáří vozu apod. Vám sdělí, zda jej případně pojistní i havarijně.
Investice
Již 3 roky pravidelně měsíčně investuji do podílového fondu EVOLUTION Dynamic Fund EUR Class. Vývoj hodnoty podílů je za tu dobu stále méně příznivý. Prosím o názor, jaký odhadujete další vývoj. Děkuji za odpověď
Zdeněk
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o poměrně rizikový fond (SRRI 6, max. je 7), ale to nemusí být na závadu. Je třeba vědět, do čeho se investuje, tedy jaká je strategie. Fond lze velmi špatně hodnotit, protože zahájil činnost v listopadu 2013, údaje o kurzech jsou o cca rok později. Od založení setrvale klesá. Na jeho výnosech, resp. ztrátách se navíc podílelo i posílení české koruny vůči EUR. Protože fondy na rozvíjející se trhy jsou v daném období spíše jen na svém, cena dluhopisů s rostoucími sazbami klesá, promítá se to i do tohoto fondu. Výrazným problémem tohoto fondu jsou vstupní a výstupní poplatky, včetně TER, které jsou dosti vysoké a vlastně výnosy (jsou-li) úspěšně mažou. Neznám celé Vaše investiční portfolio, ale investovat pouze do tohoto fondu bych považoval za špatné rozhodnutí. Připomíná mi to distribuci již zaniklé společnosti Evolution od Ertrag & Sicherheit, která podobně vysokonákladové fondy prodávala, takže nakonec investor z toho neměl nic, jen zprostředkovatelé. Doporučuji Vám se poradit se zkušeným investičním poradcem, jak nastavit celé investiční portfolio a jak naložit s tímto fondem za co nejmenších ztrát. Poslední rada, máte-li splacen vstupní poplatek (což předpokládám, že po 3 letech ano), tak zastavte trvalý příkaz a do fondu již peníze nevkládejte. Podrobnou analýzu fondu Vám zajistí Váš investiční poradce, to není cílem této poradny.
Životní pojištění
dobrý den , otec chce přepsat svoji životní pojistku z důvodu rozvodu z manželky na svoje nezletilé dítě (2007)- kdo a jak může, pokud bude dítě nezletilé disponovat s penězi, pokud by k plnění došlo ještě v době nezletilosti dítěte ?
předem děkuji za odpověď
Jaromíra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, "přepsat pojistku" na nezletilé dítě nelze, pokud hovoříte o změně pojistníka, tedy tzv. majitele smlouvy, plátce atd. Pokud chce takové dítě definovat jako obmyšlenou osobu, pak může, a bude vyplaceno pojistné plnění pouze v případě smrti pojištěné osoby (která může být zároveň pojistníkem). Pokud bude pojištěná osoba živa, pak výplatu (plnění) pojištěných rizik při pojistné událostí dostane ona.
Životní pojištění
Pojistila jsem vnučku, které se stal úraz a vyplacení z pojistky dostala matka, protože je zákonný zástupce. Když jsem pojistku uzavírala ujistila mne slečna, že když jsem já pojistitel případné plnění půjde na můj účet. Jak to tedy je?
Hezký den Zemanová
Zemanová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na výplatu pojistného plnění při pojistné události u pojištěné osoby má nárok právě pojištěná osoba. Je-li nezletilá, pak její zákonný zástupce, který s penězi naloží ve prospěch pojištěné osoby. Naopak pojistník, tedy Vy, je osoba, která uzavřela s pojistitelem pojistnou smlouvu a je oprávněn měnit její obsah nebo ji vypovědět, povinen platit pojistné, má právo stanovit obmyšlenou osobu pro případ smrti pojištěného a může být zároveň pojištěným.
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji chtěla bych se optat když máme hypotéku na rodinný dům cca 800 tisis v osobním vlastnictví a hypotéka nám bude končit cca za 5 let je možné si vzít další hypotéku u stejné banky například 600 tisíc na rekonstrukci poté co nám hypotéka skončí ?? Je to možné ( je to z důvodu obav aby nám na dům neskončili exekutoři se kterými má problémy bratr který má u nás trvale bydliště ) tak jestli je ta možnost když hypotéku řádně splácíme ? Že by nám ji dali ? Už jen aby dům byl ve vlastnictví banky pro náš klid..
Angela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o další hypotéku můžete žádat na stejnou nemovitost pouze od stejného finančního ústavu, resp. na nemovitosti bude zástavní právo vůči dvěma úvěrům od stejné banky/stavební spořitelny. Není třeba při žádosti o nový úvěr čekat na konec fixačního období prvního úvěru. Je-li dostatečná zástavní hodnota nemovitosti, máte-li dostatečné příjmy (resp. bonitu) a zároveň řádně splácíte i jiné závazky, pak Vám ona instituce nebo finanční poradce propočítá, kolik je max. výše dalšího úvěru.
Životní pojištění
Dobrý den dnes mám v plánu zrušit životní pojištění u NN musim mít sebou něco speciálního? Smlouvu nebo tak? Dekuju za odpověď
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud byla smlouva v daňově uznatelném režimu, pak musíte uplatněné odpočty dodanit 10 let zpětně, nebo převést odkupné do nové smlouvy životního pojištění v daňově uznatelném režimu. Protože od Vás nemám detailnější informace, nedokáži se blíže vyjádřit. Pokud budete ukončovat smlouvu na pobočce NN, pak si Vás vyhledají podle rodného čísla, tedy s sebou potřebujete pouze občanský průkaz.
Stavební spoření
Dobrý den, je nějaká šance na vrácení poplatku za uzavření smlouvy? První 2 roky jsem od Lišky nic nedostala, šlo to refundaci 4 tis. za uzavření. Cítím se okradena.
Vali
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, poplatky se řídí platným sazebníkem dané instituce. Jestliže v daném období, kdy jste smlouvu uzavírala, byl účtován poplatek za založení smlouvy, pak nevzniká nárok na jeho vrácení. S poplatkem jste měla být seznámena zástupcem spořitelny. Pokud se tak nestalo a nebyla Vám předložena žádná modelace včetně poplatků, pak se obraťte na stavební spořitelnu, že žádáte o navrácení poplatku z výše uvedených důvodů, popř. se můžete obrátit na finančního arbitra. V případě sporu ale potřebujete mít k dispozici dokumenty, které ukazují na pochybení zástupce spořitelny.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelem řešíme koupi RD domu. Hodnota nemovitosti kterou chceme koupit je 3.2 MLN, a však víme, že bude třeba rekonstrukce. 20% jako základ hypo máme, dále máme ještě finance na provizi RK a platbu dane z nabytí nemovtosti. Moje otázka je následující. lze si navýšit hypoteku bud o tyto dvě platby (daň a provize RK) aby nám prostředky v hotovosti zbyly, a nebo rovnou zažádat o navýšení hypoteku kvuli rekontrukci? Předem se omlouvám za dotaz, možná to ani není možné ten první případ navýšení (bylo mi to porazeno z RK) ale předpokládám, že navýšení kvuli rekonstrukci by jít mělo, spíš mi jde o to, zda je to možné ihned? V rámci odhadu pro tu hypoteku. Dekuji za odpoved.
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o výši úvěru rozhoduje tzv. LTV, tedy poměr výše úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti vyplývající z odhadu. Jestliže máte 80% hypotéku, a tedy 20 % vlastních zdrojů, pak již nezbývá zástavní hodnota na výplatu provize RK (která by musela být mj. jako součást kupní ceny, nikoli uvedena jako provize) a stejně tak na výplatu daně z nabytí. Měl by Vám poradit Váš finanční poradce nebo bankéř, protože ti vědí, jaká je přesná situace, kolik vyšel znalecký posudek na cenu současnou a budoucí (po rekonstrukci). Nebo je řešení pro uchování vlastních zdrojů si vzít 90% hypotéku, ale zvýší se úroková sazba, tedy se úvěr prodraží.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné do zástavy k hypotečnímu úvěru dát nemovitost mého bývalého švagra,tudíž "osoba cizí", nebo to musí být nemovitost pouze osoby v přímé linii? Děkuji za odpověď. Pánková - otázka upravena poradcem
Petra Pánková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, zpravidla to možné není, měli by být vlastníky nemovitosti např. rodiče nebo děti. Informujte se na své bance, neboť o tom, kdo může vstoupit do úvěru a kdo může být zástavcem rozhoduje metodika dané banky.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelkyní jsme podepsali před měsícem hypoteční úvěr. Hypotéka je nastavena tak, že až začneme stavět, nakoupime nějaký materiál, tím se hypoteční úvěr tzv. spustí (tak je nastavena hypotéka)a začneme splácet. Jenže vzhledem k průtahům úředním je sice hypoteční úvěr podepsán, ale ještě se žádné splátky "nerozjely" jelikož jsme nic ještě nenakoupili. Po měsíci došlo k rozchodu a zajímalo by mě jak řešit odstoupení jednoho partnera od smlouvy, jestli je to možné. Děkuji - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle hypoteční smlouvy budete mít jistě závazek úvěr vyčerpat do konkrétního data. Na to dejte pozor, protože za nečerpání atd. banka může uplatnit nemalé sankce. Rozhodně nikdy nedoporučuji podepisovat úvěrovou smlouvu, pokud nejsou k dispozici veškerá povolení úřadů, která by výstavbu nebo rekonstrukci mohla zhatit. Bohužel, to na bankách neřeší, a dokonce to neřeší ani někteří zprostředkovatelé - hlavně, když je sjednán obchod, nehledě na následky. Pokud chcete z úvěrové smlouvy vyvázat jiného dlužníka, pak musíte mít dostatečnou bonitu dle propočtů banky, že jste schopen splácet úvěr sám. Tedy budete muset doložit příjmy, banka provede kontrolu všech závazků (registrů) a úvěr bude muset být přeschválen, nebo zamítnuto vypuštění dalšího dlužníka. S tímto jsou spojeny poplatky, zejm. změna úvěrové dokumentace - cena se v průměru pohybuje kolem 5 000 Kč.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, prosím Vás, řeším teď hypotéku 2 000 000 na rekonstrukci rodinného domu. Dokážete mi poradit, jestli je v dnešní době lepší fixace na 3roky,5let, nebo 10 let? Jestli se to dá nějak odhadnout? Mám návrh smlouvy s 3 lety a známý mi to vymlouvají. Tak si nejsem jistý. Děkuji za odpověď Radim
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože sazby stále rostou a s přelomem roku očekáváme, že budou v průměru kolem 3 % p.a. u delších fixací, doporučuji zvolit 5letou, max. 10letou fixaci. Další vývoj očekáváme ve smyslu růstu sazeb a ČNB nezahálí a žene sazby nahoru (aby mj. měla k dispozici nástroj monetární politiky a mohla v případě finanční krize sazby ovlivňovat směrem dolů). Vzhledem k tomu, že úvěr při prodeji můžete splatit max. se sankcí 1 %, max. 50 000 Kč, každý rok můžete splatit bez sankce až 25 % úvěru, pak delší fixace, rozumějte nad 5 let, jsou spíše výhodou. Pokud by přišla finanční krize, je reálné, že by opět centrální banky přistoupily ke snižování sazeb. Například od počátku krize 2008 sazby klesaly k minimu cca 8 let. Samozřejmě, že nelze očekávat, že by se scénář vyvíjel zcela stejně, protože nevíme, co budoucí krizi odstartuje, sazby na finančních trzích jsou pořád stále nízké (tedy by nebylo příliš kam klesat), ale lze se přinejmenším inspirovat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Stala se mi nemilá věc, kdy jsem přehlédl při odbočování do leva cyklistu a vjel jsem mu do cesty. Cyklista to už bohužel neubrzdil a došlo ke střetu. Kvůli úrazu nemohl následující den odjet na zaplacenou dovolenou. Můj dotaz : Jelikož storno zájezdu nejspíš nepřipadá již v úvahu, lze uplatňovat uhrazení neuskutečněného zájezdu z povinného ručení, když škoda která mu vznikne je následkem mnou způsobené dopravní nehody? Děkuji za odpověď.
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o přímý nárok poškozeného v přímé souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by tedy měla plnit. Nicméně jednotlivá pojištění se liší pojistnými podmínkami, proto je vhodné ověřit, že tato forma plnění není ve Vašem pojištění vyloučena. Zejména u pojištění, které si klienti vybrali díky nejnižší ceně se mohou objevit rozšířené výluky, nebo dokonce i spoluúčast (u povinného ručení).
Úvěry na bydlení
Dobrý večer.
Chci se zeptat, zda při refinancování hypotéky, může banka žádat podrobný výpis z účtu z posledních tří měsíců i přesto, že dostane potvrzení od zaměstnavatele o průměrném příjmu včetně čísla účtu, kam a z jakého účtu se příjem posílá. Potvrzení dále obsahuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Výpis z účtu mi přijde jako velmi soukromá věc. V opačném případě, zda můžu bance předložit jen část výpisu, kde je zřejmé, že mzda chodí na uvedený účet. Děkuji za info.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, může si vyžádat jakýkoli dokument, potvrzující, že mzdu skutečně pobíráte, a to např. i výpis z ČSSZ za předchozí zdaňovací období apod. Jelikož na získání úvěru není právní nárok, pak si banka může definovat takové podmínky, které ji přijdou nezbytné pro řádné ověření žadatele. Zpravidla banky pouhý výpis transakcí neakceptují, protože žadatel může záměrně zamlčovat transakce, na základě nichž by standardně banka úvěr neschválila. Těmito transakcemi mohou být např. i zápůjčky od třetích osob, které se v registrech dlužníků neuvádějí apod.
Investice
Dobrý den,
Jaký je váš názor na "investování" do společnosti FWAM (Five Winds Asset Management)? V našem okolí znám 2 lidi, kteří uvedené nabízí jako super-výdělek s mimořádným ziskem. Na netu ale vidím jenom informace negativního rázu a hlavně, že se může jednat o Ponziho systém. Váš názor prosím?
Děkuji a přeji hezký den. - otázka upravena poradcem
Ludmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na toto téma si prosím najděte na internetu odkazy a prostudujte si je. Nicméně pozastavení činnosti  dané společnosti regulátorem trhu v Belgii (např. dle serveru a1finance.cz) značí, že je třeba bedlivěji zkoumat o jaké aktivity se jedná. Danou společnost jsem neanalyzoval, a tedy se k ní nemohu vyjadřovat. Doporučuji při investování vždy mít na paměti investiční trojúhelník: riziko, výnos a čas. Chcete-li  vysoký výnos, pak k tomu potřebujete dostatečný čas a postoupit vyšší riziko (např. akcie s průměrným výnosem 6 % ročně s horizontem min. 5 (spíše 7) a více let).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem lehčí nehodu jíž jsem byl viníkem. Měl jsem menší částku při placení povinného ručení za dosavadní (cca 12let) beznehodovost a teď po mně bude chtít banka u které mám auto pojištěné doplatit plnou cenu pojistného. Má na toto právo? Děkuji.
Martin Mejtský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, formulaci Vašeho dotazu příliš nerozumím. Nicméně, pokud jste neměl žádnou nehodu po dobu 12 let, pak jste za tento bezeškodní průběh získával bonusy. Jakmile nehodu způsobíte, získáte tzv. malus, tedy odečtení bonusů, zpravidla ve výši 36 měsíců. To pak způsobí nárůst pojistného. Pokud jste si sjednal v posledních 3 letech nové pojištění s tzv. Bonusem důvěra, pak máte zpravidla povinnost vrátit danou slevu za min. 3 roky, za které byla uplatněna. Prostudujte si tedy pojistné podmínky od své pojišťovny, resp. uplatňování malusu, a zda jste neměl nějaké cenové zvýhodnění.
Životní pojištění
Dobrý den. V roce 2006 jsem si založila ŽP, do roku 2014 jsem si uplatňovala úlevu a v roce 2015 proběhla změna smlouvy na sml.bez odečtu na dani a posléze byla zrušena a odbytné převedeno na novou smlouvu. Tuto smlouvu jsem však po třech letech hloupě zrušila. Musím dodanit i částky z první smlouvy nebo jen z té další? Děkuji
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, až po převod odkupného na novou smlouvu bylo vše v pořádku, její nastavení do daňově neuznatelného režimu a zrušení však nikoli. Správně byste měla dodanit uplatněné odpočty 10 let zpětně (resp. za roky, kdy jste odpočty reálně uplatňovala). Vaší povinností je však udržovat dokumentaci alespoň po 3 předchozí zdaňovací období, kterou byste daný stav doložila. Doporučuji zde uvedené konzultovat s daňovým poradcem a nalézt vhodnou cestu.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.