Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

(Ilustrační snímek)

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze
Dobrý den,

7 let pobiram CID, invalidita 1. stupně. Celou dobu jsem pracovala, 1,5 roku jsem byla na UP. Nyní znovu pracuji 20 hodin týdně. Tzn. že se mi výrazne snížily příjmy. Na starobní důchod odejdu v roce 2020.
Ze kterých příjmů se mi bude počítat starobní důchod, z vyšších ????
Děkuji za odpověď
Ludmila
- otázka upravena poradcem
Ludmila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ludmilo, 
omlouvám se, ale Vašemu dotazu asi úplně dobře nerozumím. Podrobné informace k Vaší situaci a odpovědi na Vaše dotazy Vám podá Česká správa sociálního zabezpečení.  
Nezařazené
Dobrý den. Manželka je 8. let částečně invalidní, k tomu si vydělává min mzdu, která se řadu let pro ČID nezvedá, bude tomu, tak i dále? děkuji
Zdeněk
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeňku, 
nevím co nám naši zákonodárci připraví. Nechme se překvapit.

Penze
Dobrý den,

Prosím o potvrzení správného úsudku. Pokud mám sjednané doplňkové penzijní připojištění a mám dostatek peněz, můžu si vybrat předdůchod max. 5 let před řádným odchodem do důchodu a min 2 roky před. Dále mám možnost si všechny peníze vybrat v řádném věku odchodu do důchodu. Nyní nově si můžu požádat o výdej peněz už v 60 letech. Znamená to, že si peníze můžu vybrat od 60 let kdykoliv? A to buď jednorázově nebo po dobu tolika let, aby mi vyšla podmínka min 30% průměrné mzdy?

Děkuji a přeji pěkný den.
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Katko, 
Souhlasím s Vámi :-). Váš úsudek je správný.

Úvěry a půjčky
Dobrý den, uvažuji o studentské půjčce, ale nemám spoludlužníka, lze ji od některé banky získat? Můj průměrný měsíční příjem při studiu je 5000. Děkuji
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Katko, 

obávám se, že bez spoludlužníka to budete mít velmi složité. Banky vyžadují prokázání příjmu a to ještě pro banku v přijatelné formě. Musí to tedy být oficiální příjem.

Pokud se Vám nepodaří získat peníze v bance, zkuste třeba P2P systém např. www.zonky.cz
Nezařazené
Dobry den,

jak nejlevneji prepsat firmu z otce na syna. jedna se o fyzickou osobu. diky
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 

nejsem odborníkem na tuto oblast. Dle mého názoru u OSVČ není co převést, ale raději se ještě obraťte na daňového poradce.
Penze
Dobrý den - chci se zeptat na: po přečtení -

K penězům se střadatel dostane v 60 letech

Asi nejvýraznější změnou je možnost vybrat si naspořené prostředky už v 60 letech. Je to vlastně návrat ke starému „penzijku“, jak ho lidé znali do roku 2012. Pro doplňkové penzijní spoření totiž od roku 2013 platilo, že se lidé mohli ke svým penězům dostat až ve chvíli, kdy získali nárok na výplatu státního důchodu.
„Pro lidi tato změna znamená nejen to, že dostanou naspořené prostředky dříve, ale především bude vše přehlednější. Lidé si nebudou muset počítat, kdy získají nárok na státní penzi, prostě jakmile jim bude 60 let, budou vědět, že mohou požádat o vyplacení peněz ze svého penzijního spoření,“ vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
Znamená to tedy, že když budu ještě pracovat, že mohu požádat v 60 letech o jednorázovou výplatu nebo i o průběžné přilepšení ke mzdě?
Děkuji za odpověď a přeji klidné dny. PZ
Pavel Zatloukal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
ano, v 60 letech budete moci si vše vybrat. Pravděpodobně bude možné čerpat také rentu.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem 2 roky nezaměstnaná.Doslechla jsem se, že sociální zabezpečení si mám doplácet sama- abych měla vlastně nárok na důchod a splnila dobu zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Hana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
do započtené doby se Vám budou počítat maximálně tři roky při registraci na ÚP. Jak je to potom s vyměřovacím základem, nedokážu přesně odpovědět. Nejlepší bude se informovat na ČSSZ.
Penze
Dobrý den, mám založeno penzijní spoření od 1.5. 2000, mělo by to být před novelou zákona č. 42/1994. Říkalo se tomu "za starých podmínek". Byla tam možnost vybrat naspořenou částku v 50 letech. Platí to prosím stále? - otázka upravena poradcem
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
pokud je Vaše smlouva stále takto nastavena, tak ano. Nejpřesnější informaci Vám podá Vaše penzijní společnost.
Životní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. V roce 2008 si manžel zřídil IŽP. V roce 2013 ho finanční poradce přesvědčil, že mu nabízí výhodnější ŽP u jiné pojišťovny. Původní IŽP tedy manžel snížil na minimální měsíční částku 300,-Kč. Manžel ale nechce dále platit tuto částku a tak mu finanční poradce doporučil IŽP zrušit. Problém je, že odbytné mu nyní bude pojišťovnou zdaněno, navíc bude muset dodanit odpočty na daních z let 2008-2013 a nevím, jaké další poplatky z toho ještě plynou. Aktuální stav podílového účtu je cca 61.000,-Kč, manžel z toho ale prý dostane po všech odečtech asi tak polovinu. Je nějaký vhodnější způsob, jak s pojištěním naložit, aby už manžel nemusel pojištění měsíčně platit a při tom tolik netratil? Např. převedení do splaceného stavu apod.? Dozvěděla jsem se, že dodanění i v případě převedení odbytného na další ŽP, kterou máme od r. 2013, budeme muset provést. Je to pravda? Děkuji.
Iveta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Iveto, 
pokud se peníze převedenou na novou smlouvu, která splňuje podmínky pro daňové úlevy, bude vše v pořádku.
S výpovědí IŽP je to vždy složité. Nedá se jednoznačně říci, kdy je to výhodné a kdy už ne. Nejdůležitější je mít k dispozici dostatek informací a vyhodnotit všechna rizika spojená se změnou pojištění. Teprve potom je možné se rozhodnout.
Dle mého názoru by měl být postup následující:
1) Pečlivě vyhodnotit potřebu pojištění.
2) Stanovit rizika, která ohrožují moji finanční situaci.
3) Tyto rizika vyčíslit.
4) Vyhodnotiti vlastní rezervy a aktiva, která mi pomohou nenadálé životní situace překlenout.
5) Stanovit výši pojistných částek.
6) Spočítat pojistné po změně stávající smlouvy.
7) Porovnat požadovanou pojistnou ochranu s jinými nabídkami na trhu.
8) Zjistit od stávající pojišťovny všechny dostupné informace k ukončení PS (odkupné, splacený stav...).
9) Dle výše uvedených informací se rozhodnout, co bude správně.

Doporučuji se tedy obrátit na opravdového poradce. Pokud si nejste jistá, zkuste vyhledat poradce, který je držitelem certifikátu EFA. U něj by měla být dostatečná kvalita a odbornost zajištěna.
Daně
Dobrý den,

podnikat jsem začal jako OSVČ v červenci tohoto roku, přičemž jsem až do ledna roku příštího studentem VŠ (poté už nebudu). Měsíční příjmy mi měsíčně úměrně rostly (5 000Kč, 13 000Kč, 43 000Kč, 106 000Kč a nyní za listopad bude 170 000Kč). Mám paušál ve službách, přičemž 100% výdělků je ze služeb do zahraničí (Google AdSense). Každý den si pročítám nejrůznější články o soc. a zdravotním u OSVČ a všech daních, co mám platit, ale už mám z toho hlavu celou zamotanou.

Mohu se zeptat, jak to je s placením soc. a zdravotního při takových částkách, když jsem studentem?

Dále jsem si chtěl potvrdit, zda platí, že z měsíčního zisku si mám odkládat cca 6% na soc. a 6% na zdravotní + 15% z příjmu (z hrubého).

Děkuji mnohokrát.
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide, 
gratuluji Vám.
Vše se bude řešit až při podání daňového přiznání za 2015. Co se týká odkládání peněz bokem, tak je to spíše obecné doporučení. Mít rezervu na zaplacení daně, soc. a zdrav. pojištění se určitě hodí.
Pokud se Vám takto daří a máte takové příjmy, tak se Vám jistě vyplatí zaplatit si profesionála na zpracovaní daňového přiznání atp. Ve finále můžete ušetřit nemalé peníze a navíc budete vědět, že to máte vše správně.
Já jsem finanční poradce a spíše Vám můžu poradit co s tím zbytkem :-) až zaplatíte vše státu.
Běžné účty
Dobrý den, jsem student (17 let) a chtěl bych si založit běžný účet v bance, hlavně na placení kartou. Na internetu jsem hledal, který účet by pro mne byl nejvhodnější a nakonec se rozhoduji mezi kontem pro mladé od Unicreditbank, a běžným účtem od Airbank, Fio, nebo Equabank. Jsou v nějakém z těchto účtů skryté pasti, které bych mohl přehlédnout? Případně jaký účet by jste mi doporučoval (klidně i jiný, než který jsem jmenoval)?
Děkuji za odpověď
Matěj
Matěj
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Matěji, 
všechny uváděné banky jsou přijatelné. Každá má své pro a proti. Dlouhodobě doporučuji používat selský rozum a počítat s tím, že podmínky u jednotlivých bank se mohou v budoucnu měnit. Důležité je, aby jste za služby spojené s účtem zbytečně neplatil. Pokud jste si o jednotlivých účtech vyhledal informace, nebál bych se toho, že by ty informace byly mylné. Důležité je, aby byly všechny. Soustřeďte se na poplatky spojené s vedením účtu, s pohyby na účtu, s operacemi spojených s platební kartou (výběry atp.). Úrok na spořícím účtu asi nebude rozhodující, pokud tam nebudete mít desetitisíce. 
Obecně platí, že každá banka Vám dříve či později začne nabízet další služby a tam už nemusí být pro Vás vše výhodné. Důvěřujte a prověřujte.
Nezařazené
Dobrý den!
Moji velice staří rodiče půjčili kamarádovi peníze. Sepsali dlužní úpis, ale co opoměli je datum splatnosti. Otec mezitím zemřel a onen dlužník hraje "mrtvého brouka". Prosím poraďte možnosti.... - otázka upravena poradcem
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 

toto je dotaz na právní poradnu. Kontaktujte tedy právníka.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní u internetových přivýdělků? Jedná se především o zahraniční projekty typu vyplňování dotazníků apod., takže samozřejmě bez jakékoli smlouvy. Narazila jsem na jeden projekt, kde slibovaný měsíční výdělek by činil cca 18 000 Kč. Z diskuzí jsem pochopila, že je třeba takto vysoký výdělek danit. Stačí jenom poté podat daňové přiznání nebo se takový typ výdělku bere jako podnikání (OSVČ)? A do jaké kategorie příjmu (§ 6-10)tento typ přivýdělku spadá? Ještě uvedu, že jsem studentka denního studia na vysoké škole. Jak to bude s placením sociálního a zdravotního? Přeji pěkný den a děkuji
Karolína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karolíno, 
výdělek 18 000 Kč měsíčně a pouze na internetu za vyplňování dotazníků a bez smlouvy je už sám o osobě podezřelý. Pokud jste studentka VŠ, jak píšete, myslím si, že i Vám by toto mělo být podezřelé.
Pokud chcete vše legalizovat, doporučuji se informovat na živnostenském úřadě, najmout si daňového poradce, který má zkušenosti s příjmem ze zahraničí a potom se ještě pro jistotu domluvte s nějakým právníkem, který Vás bude v případě potřeby zastupovat.
Doporučuji se informovat na živn

Daně
Dobrý den, pokud bych pronajímala příležitostně chatu s příjmem do 30.000/rok nemusela bych platit daň ani podávat daňové přiznání? Týká se to také OSVČ? Podnikám a mám příjmy z jiné činnosti.
Děkuji za radu.
Tichá P.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji se informovat na FÚ nebo u daňového poradce. 

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Koupil jsem automobil,který budu prihlašovat na čísla.Pri sjednání povinného ručení online nevim co mám zadat..Ve velkým tech.prukazu je udáno kategorie M1 osobní automobil-obytný do 3.5tuny.Nekdo ríká,že mám zadat osobní automobil a nëkdo obytný automobil.Chtël bych se Vás zeptat co bych tam mël doplnit a zda to bude mít vliv na výši ceny pojištëní.Dëkuji za odpovëđ.
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
toto je riziko sjednávání všeho možného přes internet. Pokud nechcete jít přímo do pojišťovny, zeptejte se na příslušném portálu, kde si chcete pojištění sjednat. Nebo zvolte následující portál a budete mít zajištěno také poradenství.
Hypotéky
Dobrý den, ráda bych se zeptala na příkladovou modelovou situaci. Bydlíme v současné době v malém bytě, ale rádi bychom si koupili byt větší. Současný byt je prodejný za cenu 2,5 milionu, nový byt by stál cca 4 miliony. Máme dvě možnosti.1) Buď byt prodat za 2,5 mil, jít např. na rok do podnájmu (zde zaplatit za rok 100tis) a do té doby sehnat nový byt a vzít si úvěr ve výši 1,5 milionu (rozdíl mezi cenou nového a prodejem starého). 2) zatím neprodávat starý byt, koupit nový za 4 miliony, tj. vzít si úvěr na 3,5 milionu (500 tis máme vlastní zdroje) s roční fixací. Mezitím bychom prodali v klidu starý byt za 2,5 mil a 2 miliony dali jako jednorázovou splátku v okénku fixace, čímž bychom si de fakto snížili půjčenou částku z 3,5 mil na 1,5 milionu. Jaký by byl rozdíl v částkách v první a ve druhé variantě? Je výhodnější bydlet rok v podnájmu a zaplatil za to např. 100 tis, nebo si půjčit vyšší částku, kterou po roce snížíme o peníze za prodej současného bytu? Děkuji moc. Monika
Monika Čermáková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
to co teď napíši bude asi terčem kritiky ze strany odpůrců finančních poradců, ale ...
Z mého pohledu, pokud Vám to možnosti dovolí, bych volil raději variantu Nákupu nového bytu na hypotéku a teprve následný prodej bytu a to z následujících důvodů:
1) ušetříte náklady za dvojí stěhování
2) získáte čas/komfort na nákup nového bytu a prodej starého bytu
3) úroky z 3,5 mil. jsou cca 70 000 Kč za rok, to je již méně než Vámi uváděný nájem
4) fixaci můžete mít klidně na delší dobu, akorát si stačí v bance vyjednat službu pro mimořádné splátky (napište mi na mail lukas.urbanek@partners.cz a dám Vám typ na banku).
5) Dnes jsou úrokové sazby nízko a za rok budou spíše výš než níž.
Tak i tak doporučuji konzultaci s finančním poradcem, který se problematikou bydlení zabývá. Vhodného poradce můžete najít třeba zde. Financování bydlení není jenom o úvěru a úrokové sazbě, ale také o spoustě dalších parametrech, které je potřeba vyhodnotit. Jedině komplexní řešení Vám může z dlouhodobého hlediska zajistit dostatečnou flexibilitu, bezpečnost a výhodnou cenu.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den . Mám dotaz může mít člověk 2 povinné ručení na jedno vozidlo . Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
originální dotaz. Upřímně nevím.
Obecně platí, že majetkových pojistek může mít člověk kolik chce. Případné pojistné plnění si potom pojišťovny rozdělí mezi sebe. Každopádně to není tak, že si něco pojistíte 2x a když se potom něco stane, tak pojišťovny plní také 2x. Z toho vyplývá, že se na takovém pojištění nedá vydělat. Pokud budete pojištěn příliš, bude Vás to akorát zbytečně stát peníze.

Poradenství
Dobrý den, zdědila jsem napůl se sestrou byt po tatínkovy v mých 17ti letech, maminka s nevlastnim otcem za me rozhodli, ze si vezmou hypoteku a ja sestru vyplatím, teď je mi 18 a já musím sestru do února vyplatit a otci nedají hypotéku kvůli úvěru a mamince protože nepracuje a je na částečném invalidním důchodu. Mě hypotéku nedají, jsem student a mám příjem pouze ze sirotšího důchodu. Jsem opravdu už v nouzi. Tento rok maturuji a tyto zaležitosti mi niní život opravdu ztěžují a já nevím jak tuto situaci řešit.
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
Vaše situace je opravdu složitá a možná ani nemá jednoduchého řešení. Každopádně přes poradnu to nevyřešíme. Doporučuji Vám najít si v místě Vašeho bydliště šikovného finančního poradce (www.efpa.cz), který vyhodnotí Vaši situaci a navrhne řešení.


Spořicí účty
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit kam vložit peníze 100 000kč aniž bych byl vázán dobou a úroky byly slušné. Nějaký spořící učet nebo je něco zajímavějšího?
Děkuji
Jirka
Jirka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jirko, 
nevím, jaká je Vaše představa o slušném úroku. Něco okolo 1 % můžete získat na spořících účtech. Porovnání spořících účtů najdete na stránkách AirBank.Pokud nechcete být vázán žádnou lhůtou, můžete zvolit podílové fondy. Ty nabízejí širokou škálu možností. Zde si ovšem dovolím konzultaci s odborníkem, který Vám pomůže najít nejvhodnější řešení.

Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem od poloviny července tohoto roku na PN.Jsem po operaci ruky a bohužel vůbec nevím kdy se vrátím do práce.Jsem samoživitelka a nemocenská mi chodí pouhých 6500kč a alimenty 2000kč,z toho musím zaplatit nájem,úvěr a další věci které nelze neplatit,neberu žádné příspěvky,nemám na ně údajně nárok.A já se chci zeptat kolik a jak zjistím kolik doopravdy je denní dávka nemocenská,protože kolegyně z práce je na nemocenské stejnou dobu a dostala o 2500kč vyšší nemocenskou než já.Děkuji
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

doporučuji navštívit Českou správu sociálního zabezpečení a informovat se na vše potřebné (příspěvek na bydlení atp.).
Výše nemocenské se vypočítává dle mzdy, kterou zaměstnanec pobírá. 
Penze
Dobrý den. Penzijní připojištění mám založeno 1.12.2012. Hned při podpisu smlouvy jsem vložil částku za celý rok 2012. Do důchodu bych měl jít 6.2.2019. Potřebnou naspořenou částku budu mít. Chci se tedy zeptat, zda splňuji podmínky odchodu do předdůchodu a případně k jakému datu. Děkuji za odpověď.
Jan Polanský
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jane, 
minimální spořící doba musí být 60 měsíců. Nárok na předdůchod vzniká nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku. Minimální délka předdůchodu je 2 roky.
Podle toho co píšete, budete mít nárok na předdůchod od 1.12.2017. Ten budete pobírat 2 roky, ale z části bude souběžný se starobním důchodem, který bude přidělen dříve jak 24 měsíců od začátku předdůchodu.

Minimální výše úspor, které musí být pro zajištění předdůchodu na úrovni 30% průměrné mzdy tj. cca 8 160 Kč. Minimální délka předdůchodu je 2 roky a tomu odpovídá minimální rezerva ve výši 196 tis.

Hypotéky
Dobrý den,
může si český občan vzít hypotéku v zahraničí na nemovitost v ČR? Je možné si v ČR vzít hypotéky denominovanou v cizí měně? U které banky?
Děkuji
Jitka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jitko, 
1) Jestli si můžete vzít hypotéku v zahraničí na nemovitost v ČR se musíte informovat v zahraničí. Neznám nabídky a možnosti zahraničních bank. Můj názor je takový, že to asi nebude možné.
2) S hypotékou v cizí měně jsem se nesetkal. Musel bych se sám o této možnosti informovat v bankách. Zprostředkovaně mám pouze informace o tom, jak si v Polsku, Maďarsku atp. brali lidé hypotéky v cizí měně a při oslabení domácí měny měly problém se splácením. Smysl by to možná mělo, pokud máte mzdu v cizí měně.
Stavební spoření
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda stavební spořitelna mi může jen tak poslat oznámení, že mi snižuje úročení z vkladů. Spořím už přes šest let, ale zatím jsem nenaspořil do cílové částky. Děkuji za odpověd
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
u stavebního spoření je tato situace dnes zcela běžná a stavební spořitelny na to mají právo. Nic s tím neuděláte. Ale smlouvu můžete vypovědět. Spoření je dobrovolné.

Mě osobně vadí, že SS dodržují do důsledku podmínky, jenom když se jim to hodí. V praxi to znamená, že Vám sníží úrok na vkladu, ale pokud máte překlenovací úvěr za 5 %, tak Vám ho nedovolí splatit.

Běžné účty
Dobrý den.
Je možné, aby spořitelna sama od sebe snížila úrok na úročení z vkladů?
Děkuji za odpověd
Martin B.
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
možné je cokoliv. Právní pochybení si dovoluji vyloučit, ale i to se občas stává. S největší pravděpodobností tato skutečnost bude ošetřena v obchodních podmínkách k Vašemu vkladu. Většina sazeb u spořících účtů a termínovaných vkladů je vyhlašována a nejsou nikterak fixní. Můžou se kdykoliv změnit. Otázkou potom je, jakým způsobem o tom dozví klient. To už je na informačních kanálech banky. Nejméně šťastné je, pokud se to klient dozví zpětně při obdržení svého výpisu.

Nezařazené
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s dětmi při odchodu do důchodu. Mám tři děti, ale dva porody. Jeno mám dvojčata. Zaměstanavatel mi počítá při odchodu do důchodu pouze dvě. Tím pádem se mi odchod zhruba o půl roku prodlužuje.
Děkuji za odpověď
Jitka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jitko, 
omlouvám se, ale problematiku důchodů nestíhám sledovat v takovém detailu, abych Vám mohl kompetentně odpovědět. Obraťte se prosím na místní ČSSZ, kde Vám jistě poradí a pomohou.

Hypotéky
Dobrý den, Uvažuji o hypotéce a rád bych se zeptal na dvě věci. Pokud sjednám hypotéku např. na 20 let, je možno v případě potřeby prodloužit splatnost a tím si"ulevit". Druhý dotaz - zda je výhodné dát si delší dobu splatnosti a pak mimořádnými splátkkami umořovat hypotéku- děkuji.Co je lepší? - otázka upravena poradcem
Jirka T.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
jednoduchá odpověď, ale složitá odpověď. Obecně je možné úvěr kdykoliv změnit, ale záleží na tom, za jakých podmínek a jaké to bude mít důsledky. Každopádně prodlužování splatnosti považují banky za negativní informaci. Východiskem by mohlo být refinancování. Při změně banky je to jedno.
Delší splatnost je z mého pohledu bezpečnější a pokud si budete vytvářet rezervu, je možné úvěr splatit dříve a nemusí to být v součtu nákladů dražší řešení. Dnes jsou sazby velice nízko a to znamená, že i při hypotéce na 30 let se již hned od začátku více splácí než platí na úrocích. To je další důvod, proč bych preferoval delší splatnost.

Každopádně doporučuji raději vše pečlivě zvážit ještě před samotným vyřízením úvěru. Spočítat si, jak obstojí domácí rozpočet při různých krizových scénářích a potom budete moudřejší. 
Životní pojištění
Dobrý den.Můžete mi prosím poradit , kde by jsem se dozvěděla pravdu , o vyplacení částky zrušené pojistky? Dne 4.6.2015 jsme byli s manželem zrušit pojistku - AXA Karlín . Slečna L.F. nám řekla není problém, do 14 dnů pojistku vyplatíme, ale nic nepřišlo.Po měsíci jsem volala opět a slečna nám to prý zjistí. A hle , prý volali z centály , že jsem to měli oznámit 6 týdnů předem a chtěli zaplatit další kvartál platby pojistného. Slečna však nás ujistila že nic platit nemáme. Závěr je takový : vyplacená částka nám přišla po třech měsících a ještě o pět tisíc méně než jsme měli dostat.Dá se s tím něco dělat? Poradí nám někdo? Děkuji
Drahomíra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Drahomíro, 
z mého pohledu celá situace mohla proběhnout takto: pracovnice na pojišťovně s Vámi sepsala špatně výpověď, nebo Vás špatně informovala. Zkrátka výpověď neproběhla k Vámi požadovanému datu (standardní výpovědní lhůta je 6 týdnů a musí být dodržena), ale až o další čtvrtletí později. Pokud jste nezaplatili pojistné, tak si ho pojišťovna odečetla sama z rezervy, která na pojištění již byla vytvořena.
Druhý možný důvod nižší výplaty může být srážka daně z výnosu, kterou pojišťovna musí ze zákona uplatnit. Daň je ve výši 15 %. Mohlo také dojít ke zdanění příspěvku zaměstnavatele.

Doporučuji si vzít výpis zaslaný s informací o ukončení pojistné smlouvy a zajít na pojišťovnu a nechat si vysvětlit všechny položky a jak k nim pojišťovna došla. Pokud Vás odpověď neuspokojí, vyžadujte nadřízeného daného pracovníka. Pokud ani on Vám nepodá patřičné vysvětlení, sepište žádost o vysvětlení a pošlete na pojišťovnu. A uvidíte.
Pokud by se jednalo opravdu o pochybení pracovnice pojišťovny bude důležité z Vaší strany toto pochybení prokázat. Nejlépe kopií první podané výpovědi atp. A opět bych posílal vše doporučeně na pojišťovnu.
Nezařazené

Dobrý den, mám prosbu. Od 28.3.2015 jsem ve starobním důchodu, ale od 7.8.2015 jsem na pracovní neschopnosti a stále mně běží trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou.Nemocenské dávky mně vzhledem k tomu, že jsem již starobní důchodce, budou vypláceny 85 dní. Jak budu mět omluvenou absenci u zaměstnavatele, když mně skončí nemocenské dávky? Mohu být nadále v pracovní neschopnosti bez nároku na nemocenské nebo musím ukončit jak pracovní neschopnost tak pracovní poměr u zaměstanavatele? Děkuji za odpověď. Poláček
Poláček
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, pane Poláčku, 

Velice rád bych Vám pomohl, ale tato oblast je již mimo moji profesi. Doporučuji navštívit Českou správu sociálního zabezpečení a informovat se. Také může pomoci se zeptat u zaměstnavatele. Zde se obávám, že pokud Vám lékař ukončí PN, bude zaměstnavatel po Vás vyžadovat nástup do práce.
Daně
Dobrý den, chtěla bych bud přerušit nebo ukončit živnost, ale u prerušení prý musím dál kvartálně podávat DPH, jak to tedy udělat ,abych DPH nemusela podávat a jinak chi přerušit živnost po 5letech.Kdybych chtěla prodat firemní auto už po pozastavení činnosti, musím odvést z prodeje DPH, když už je auto odepsané a mám ho 5let ,bude tedy ještě firemní nebo ne.Děkuji
Denisa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

V případě přerušení živnosti se musí dále podávat přiznání k DPH. Pokud nebudete 12 měsíců podnikat FÚ plátcovství k DPH zruší.

 

U dlouhodobého majetku je 5 roční lhůta pro úpravu odpočtu DPH, pokud by nebyl majetek v plné výši využíván k ekonomické činnosti, musela byste upravovat výši odpočtu. Při zrušení registrace k DPH se upravuje odpočet veškerého majetku a zásob. Na automobil Vám lhůta již skončila, takže při zrušení registrace k DPH, již nebudete nic vracet. Automobil je vyřazen z obchodního majetku. V případě prodeje již nebudete odvádět DPH, protože nejste plátce DPH. Avšak budete muset zdanit příjem. Pokud budete vozidlo prodávat do 5 let od vyřazení z obchodního majetku.


Odpověď zpracovala Bc. Monika Třísková, ze společnosti 

D & M Accounting s. r. o., www.dmaccounting.cz

Hypotéky
Dobrý den má otaska je jednoduchá sem v registru dlužníku nemam jak prokazad příjem ale presto mam 5 let pronajmutí dum v hodnote 3 mil a chtel bych tento dum odkoupit a neplatit najem ktery dela 15 tis mes ale splacet nemovitost do sveho vlastníctní ikzistuje naky spusob jak peníze na nemovitost získat po případe co proto udelat dekuji za odpoved
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide,

samotný zápis v registru ještě nic neznamená. Důležité je, jak ty registry vypadají celkově. Doporučuji tedy si požádat o výpis z registrů www.cbcb.cz a www.cncb.cz. S obdrženým výpisem doporučuji vyhledat finančního poradce ve Vašem okolí, případně se vydat na okružní procházku po bankách.
Úskalí může být ovšem v prokazování příjmu. I zde jsou různé možnosti, které je potřeba prozkoumat. Případně zjistit, jaké podmínky je nutné splnit a postupně se na ně připravit, abyste mohl dům odkoupit později.
Nezařazené
Dobrý den.
Jsem 61 letý, OSVČ. V poslední době mi živnost ani nepokrývá výdaje, proto uvažuji o ukončení živnosti a přihlášení se na úřad práce. Vím, že podporu mohu dostat až 11 měsíců a byť bude malá, stále je to,lepší varianta, než platit sociální a zdravotní pojištění a zároveň prodělečně podnikat. Zároveň se starám o svoji 90 letou matku, která má sníženou mobilitu v důsledku mnoha operací kyčelního kloubu. Vím, že by bylo možné zažádat o příspěvek na péči o osobu blízkou, se kterou žiji ve společném rod. domku. Od vás bych potřeboval poradit zda je možno zaregistrovat se na úřadě práce, pobírat podporu a současně pobírat příspěvek na péči pro matku. Je to možné nějak skloubit? Nebo poraďte, prosím, jaké je pro mě s ohledem na výše zmíněné ideální řešení.
Moc děkuji za radu.
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře,
souhlasí s tím, že živnost pokud není výdělečná a v blízké době nebude, by měla být ukončena. Zaregistrováním na ÚP získáte úsporu v nákladech na soc. zdrav. pojištění. Jak to bude s podporou v nezaměstnanosti nevím (spíše si myslím, že pro OSVČ není určena), ale bližší informace Vám sdělí na ÚP. Registrace na ÚP a příspěvek na péči se podle mě nevylučuje. Bližší informace Vám sdělí na ČSSZ. Zde bych se také informoval na další dávky (příspěvek na bydlení atp.), které by byly ve Vašem případě realizovatelné.
Poradenství
Dobrý den,
přítelkyni se narodila dcera 13.8.2015. Jsem na matrice uveden jako otec. Od 1.6.2015 pracuji na HPP s hrubým platem 37000Kč.
Podle úřednice ÚP nemám nárok na nastavení maximální výše rodičovského příspěvku, protože jsem nepracoval souvisle 6 nebo 12 měsíců před porodem.
Je to skutečně tak?
A jak je to s možností změnit po třech měsících (nebo třeba po 10 měsících) výši příspěvku za předpokladu, že plat budu mít souvisle pořád stejný?

Děkuji za odpověď
Antonín
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Antoníne, 

s největší pravděpodobností má úřednice pravdu. Potřebná doba pojištění resp. odpracovaná doba je opravdu jednou z podmínek. podrobnější informace najdete také v článku Rodičovský příspěvek, který je na mém webu www.vipco.cz
Nezařazené
Dobrý den,onemocnělo mi 5-leté ditě /vnučka/ které mám přes sociální odbor v péči,ale soud o péči proběhne teprve 21.9. Dětská lékařka mi napsala paragraf ale dnes mi volali z práci že pokud neproběhl soud nemám na něj nárok.Jak mám tedy postupvat?Děkuji za odpověď
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
velice rád bych Vám v této situaci pomohl, ale nevím jak. Doporučoval bych konzultaci s dětskou lékařkou (o dítě musí být postaráno), případně se správou sociálního zabezpečení, kde by Vám mohli poradit. Se zaměstnavatelem se pokuste dohodnout, ať má chvíli trpělivost, že situaci řešíte.
Životní pojištění
Dobrý večer.
Syn, 13 let, má úrazové pojištění. V případě úrazu ve škole má i škola své pojištění. pokud dojde k úrazu při vyučování, má syn nárok na vyplacení obou pojistek, nebo se pojistná událost hlásí pouze u jedné pojišťovny?
Děkuji za odpověď.
bibi
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
v případě pojistné události budete mít nárok na plnění z obou pojistných smluv. Škola musí takový úraz odškodnit (buď sama nebo přes pojišťovnu) a Vaše soukromé pojištění je vámi placené a tudíž bude nárok i na plnění z něj.

Penze
Dobrý den, uzavřel jsem II.pilíř důchodového pojištění a rád bych od smlouvy odstoupil ale situace je složitější. Za celou dobu jsem nebyl na FÚ se smlouvou a spořící částku jsem po dobu dvou let neodváděl. Nyní mě v zaměstnání urgují o smlouvu aby zaměstnavatel mohl odvádět příspěvek ke spoření. Dozvěděl jsem se, že II. pilíř ale k lednu 2016 končí. Prosím o radu, jak nastalou situaci řešit. Nemám o toto spoření žádný zájem. Prakticky smlouva nemohla ani vejít v platnost, jelikož jsem nebyl na FÚ. Děkuji J.
Jan
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jane, 
doporučuji vše konzultovat s penzijní společností, u které jste smlouvu uzavíral.

Nezařazené
Dobrý den, mám možnost osobního bankrotu, pokud mám úvěr ve zbývající výši 313.000 Kč pouze u 1 banky (četla jsem, že to lze jen u více věřitelů) a jsem na mateřské dovolené, sama s dítětem? Předtím jsem byla nezaměstnaná a nyní bydlím zdarma u mamky? Měsíční splátka činí 6.000 Kč, rodičovský příspěvek zatím 7.600 Kč, později jen 3.800 Kč? Žádné jiné závazky a výdaje kromě nákladů na stravu a hygienické potřeby nemám. Jaké jsou právní důsledky oddlužení (lze např. podnikat)? Děkuji.
Lenka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Lenko, 

omlouvám se, ale této problematice příliš nerozumím. Doporučuji navštívit nejbližší občanskou poradnu, kde Vám poskytnou potřebné informace, případně Vám poradí, jestli je možné získat alespoň nějaké sociální dávky (ty můžete konzultovat též na ČSSZ). 
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně úrazového pojištění.

Rád bych tyto volné peníze rozvrhnul na pojištění a spoření asi takto:

Úrazové pojištění do 1.400,- kč mesíčně.
Věk 24 nekuřák,sport pouze rekreačně,registrovaný pouze v amatérských soutěžích,
žádně rizikové aktivity
Práce:manuální (stěhovací služba)
Požadavek: (podle důrazu na konkretní položky 0 – 5)
denní odškodné v případě úrazu:5
odškodnění v případě invalidity:3
odškodnění v případě trvalých následků:3
odškodnění v případě vážné nemoci:3
denní odškodnění v případě pracovní neschopnosti:0-2
denní odškodnění v případě hospitalizace: 0-2
Úmrtí:0
Ostatní:0

Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.

S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jakube, 
dle poskytnutých informací Vám nedokážu lépe poradit, než Vám dát odkaz na webový seriál zaměřený na tuto problematiku.
Nejsem si jistý, jestli ve Vašem případě 100 % soustředění se na úraz je ta nejlepší volba. Úraz je totiž příčinou invalidity a úmrtí pouze cca v 6 % případů.

Opět bych raději doporučil osobní konzultaci s odborníkem, který vyhodnotí všechny rizika ve vztahu k Vašemu zaměstnání, majetku, finančním rezervám atp.... Teprve potom bych se rozhodoval o způsobu zajištění rizik.

Investice
Dobrý den,měsíčně mám volných přibližně 3.000,- kč.
Prosím o radu a doporučení jak s těmito penězi nejlépe naložit.
Toto je moje představa.
Střednědobé spoření (cca 5 let) 1.500 – 2.000,- kč měsíčně.
V tuto chvíli uvažuji o AirBank, kde bych si zákládal i běžný účet, po zrušení měho stávajícího účtu.
Naspořené peníze by měli být základem pro menší hypotéku, kterou bych si chtěl brát u banky kde budu tento spořící účet mít.
U tohoto spoření prosím o případnou lepší alternativu.

Zbylé peníze jsem ochoten využít např. na mírně rizikové investice popř.jinou formu zhodnocení.
V těchto oblastech se ale obsalutně neorientuji, proto Vás chci požádat o doporučení.

Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.

S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jakube, 
rozložení mezi spořící účet a podílový fondu bude asi optimální řešení. Air Bank Vám schvaluji. Také jsem klientem :-). Teď tam máte 1,5 % a vzhledem k inflaci to stačí. Otázkou je, jak dlouho.
Druhou část investice do podílových fondů bych doporučil konzultovat s investičním poradcem. Mrkněte se do této rubriky. Již jsem uváděl nějaké doporučení a odkazy.


Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,mal som dopravnu nehodu v ČR ktorej som poškodeny.Chcem vediet či mam narok na uplatnenie odškodneho na ušlou mzdu?
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO :-)
Životní pojištění
Dobrý den, mám založeno flexi zivotni pojisteni asi 5 let vztahuje se na to i pobyt v nemocnici v dobe porodu / cerven 2014/ ? Mam zde nastaven pobyt v nemocnici.
Zaroven bych chtela flexi zrusit prijde mi neefektivni. Mam cekat na proplaceni doby v nemocnici a pak zrusit nebo muzu soucasne zrusit s zadosti o proplaceni.
Hana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
pokud máte v pojištění sjednanou hospitalizaci, tak je potřeba se ještě podívat do pojistných podmínek, kdy bude případná výluka uvedena. Těhotenství velmi často patří mezi ně, ale přesně nevím. Záleží na konkrétní smlouvě a době sjednání.
Pojistnou smlouvu lze ukončit kdykoliv k výročí pojistné doby. Výpovědní lhůta je 6 týdnů. Pokud nastala pojistná událost v době pojištění, budete mít nárok na pojistné plnění bez ohledu na termín podání výpovědi.

Hypotéky
Dobrý den, platíme 4 roky řádně hypotéku (celkově sjednán hypoteční úvěr na 30 let) Nyní jsem na rodičovské a potřebovali bychom splátku na rok snížit. Pokud na snížení banka přistoupí, jak to ovlivní dosud nastavené podmínky? Nenavýší se mi úrok? Dosanu do registru nějaký záznam? Bude pak problém přejít k jiné bance při refinancování? Díky za informaci.
Lucie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
nevím sice u jaké banky máte úvěr, ale obávám se, že žádných velkých výsledků nedosáhnete. Standardně totiž banka chce vždy platit úroky. Při hypotéce na 30 let a sazbě někde kolem 4 % se nebude jednat o výraznou úsporu ve Vašem rozpočtu. Jakým způsobem ovlivní změna parametrů úvěru registry bude opět záležet na bance. Minimálně v rámci interního ratingu se bude jednat o negativní záznam. Určitě doporučuji se zeptat Vaší banky, jaké jsou možnosti.
Také bych se zeptal na to, kolik bude sankce při předčasném splacení? Je možné, že by pro Vás bylo výhodnější úvěr refinancovat a mít novou nízkou sazbu a popř. opět splatnost 30 let. K tomuto řešení je potřeba přistupovat maximálně obezřetně, aby Vám opravdu pomohlo a ne spíše naopak. Konzultace s finančním poradcem je v tomto případě na místě.

Můj názor je takový (neberte to prosím osobně), že podobným situacím lze předcházet již při plánování úvěru a všeho kolem (v bance se ovšem takové věci neřeší). Zejména je potřeba vždy plánovat rozpočet pro nejrůznější situace vč. rodičovské. Období, ve kterém se nacházíte patří mezi nejsložitější a nejnáročnější z pohledu vyrovnaného domácího rozpočtu. Samozřejmě, jsou situace, na které se člověk nedokáže připravit a tam potom nezbývá nic jiného, než improvizovat.

Daně
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně vrácení zálohy na daň v případě, kdy bych měla DPČ a k tomu zkrácený PP. Vím, že mohu mít podpesané jen jedno prohlašení u jednoho zaměstnavatele, samozřejmě tam, kde je to výhodnější. Ale u obou se mi bude odvádět záloha na daň. Lze od jednoho získat zálohu na daň zpět v daň. přiznání?

Děkuji za odpověď.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
nejsem sice odborní na daně, ale připadalo by mi to logické. Vyplníte daňové přiznání, k tomu přiložíte potřebné podklady a v rámci daňového vyrovnání dostanete přeplatek na dani zpět.

Kreditní karty
Dobry den mam dotaz… kdybych si udelala kreditku u gemoney na 10000kc s tim ze je ihned vycerpam vybrem z bankomatu kolik by asi tak delaly min. Mesicni splatky?! Nebo kdybych tam mesicne posilala 500kc stacilo by to? V prikladu uvadeji min. Splatku 2% a rocni urokova sazba je 25,08% a rpsn 31,55%… chapu ze uroky zacnou pocitat ihned…dekuji za odpoved
lenka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lenko, 
nevím, v jaké jste situaci a jaké jsou možnosti řešení. Každopádně Vámi uváděná možnost je finančně velmi náročná a raději bych se jí vyhnul. Úrok 25 % je dost. Doporučuji si raději půjčit formou spotřebitelského úvěru a mít co nejdelší splatnost.
Poradenství
dobry den,jsem dlouhou dobu nezamestnana,muj zdravotni stav mi nedovoluje pracovat,proto se ptam jestli mužu požadat o invalidni duchod a zda mam narok na vyplaceni in.duchodu když jsem delši dobu na ú.práce.diky za odpověd.
mirka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirko, 
doporučuji nárok na invalidní důchod konzultovat se svým lékařem, který by měl poslat žádost o důchod. Invalidní důchod je samozřejmě podmíněn také dobou pojištění, ale bez bližších informací nelze lépe odpovědět. Doporučuji tedy navštívit Českou správu sociálního zabezpečení a informovat se.

Nezařazené
dobry den,chci se zeptat.je mi 58 let,mam 3 deti a poslednich 15 let jsem na uřadu prace(zdrav.duvody atd.)dostanu nejaky starobni duchod?dekuji
slavka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesnou odpověď neznám. Pokud se budete informovat na ČSSZ, jistě Vám poradí.

Daně
Dobrý den, potřebuji radu ohledně Prohlášení poplatníka.. Jsem studentka, od 1.8. budu mít u jednoho zaměstnavatele DPČ a u jiného DPP. Lze tedy u obou podepsat růžový papír a vyhnout se tak zdanění 15%?

Děkuji za odpověď.
Zdeňka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Zdeňko, 

nemůžete. Pouze u jednoho zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení. Nejlépe u toho, u kterého budete mít vyšší příjem. Prohlášení se dá podepsat i zpětně.
Hypotéky
DObrý den, chtěla bych poradit protože vůbec nevim jak to spočítat:-). letos jsme refinanacovali hypotéku, s fixaci na 5 let. délka hypotéky je 30 let. chtěl jsme 25 aby splátka byla 9500, ale protože jsem na rodicovkse dovolene, tak bynam na to pry nestacili prijmy. nicméně jsem schopna ukládat 1700 - 2000 mesicne na umoření hypotéky. no a teď k věci. jde mi o to jestli si mám spořit na spořicím učte s úrokovou sazbou 1,1% , nebo si založit stavební poření, to bych ale mohla vypovědět až za 6 let což je po fixaci a tak bych musela ještě další 4 roky čekat, než bych ty peníze mohla vlozit. vyplatí se mi zoloži si stavební spoření a šetřit tam 9,5 let než budu mít po druhé fixaci, nebo mám sořit na spořicím účtu a vložit tam peníze za 4,5 roku po první fixaci? Komplikuje to ještě fakt, že po první fixaci, když podepíšeme další banka nam vyplatí 18 800. Prosím poradte mi jak to mám spočítat. Děkuju
marush
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesný výpočet provést nelze. Můžete pouze odhadovat. Neznámou je úroková sazba na další období fixace, úrok na spořícím účtu či stavebním spoření. Hlavní je tedy princip a podmínky spoření. Pokud jste na rodičovské a i přes to se Vám daří spořit, tak je to super.
Jestli byste si měla vybírat mezi stavebním spořením a spořícím účtem, raději bych doporučil spořící účet. Bude zde malinko nižší úrok, ale stále budete mít k dispozici rezervu, se kterou můžete nakládat. Pokud již rezervu máte, mohlo by to být i stavební spoření. Tak i tak je důležité, aby výnos překonával inflaci. Obě zmiňované varianty aktuálně tyto podmínky splňují.
Další možností je pravidelná investice do portfolia podílových fondů, kde je možné dosáhnout v dlouhodobém horizontu (10-20 let) vyšších výnosů. Rezerva by Vám postupně narůstala a v budoucnu 15-20 let by mohla být použita na umoření celého úvěru.

Rozhodování o mimořádné splátce bych doporučil až k výročí fixace. Rezervu mějte nachystanou a podle aktuálních podmínek se potom rozhodnete, co bude pro Vás nejlepší. Úvěr na bydlení je nejvýhodnější půjčkou jakou můžete mít a nemusí být vždy nejvýhodnější jej splácet. Pokud mi pošlete na mail (lukas.urbanek@partners.cz) více informací k úvěru (výše, splatnost, úroková sazba, podmínky bonusu nebo alespoň o jakou banku se jedná) zkusím Vám poslat přesnější výpočet, který možná Vaše rozhodování usnadní. Případně se obraťte na šikovného finančního poradce ve svém okolí.
Investice
Dobrý den,
ráda bych uložila zhruba 500.000,-Kč, které v horizontu 5-ti let nebudu potřebovat. Jsem spíše konzervativní člověk. Co doporučujete jako vhodné zhodnocení při přiměřeném riziku? Děkuji
M.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
velice jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Pro konkrétní doporučení mám k dispozici příliš málo informací. Pokud pomineme všechny ostatní faktory a budeme se soustředit pouze na horizont 5 let a konzervativní uložení peněz na finančním trhu, tak máte následující možnosti:
- Termínované vklady s úrokem 0,1 - 2,5 % p.a.
- podílové fondy s výnosem - 2 % p.a až cca 5 % p.a. dle portfolia a rizikovosti
- různé zajištěné vklady s výnosem 0 - 5 % p.a.
Kombinace výše zmíněného.

Pokud hledáte opravdu radu přímo pro Vás, doporučuji osobní setkání s finančním poradcem, který poskytuje zároveň službu investičního poradenství. Jedině tak můžete získat ucelenou představu o případných možnostech vztahujících se přímo k Vašemu případu.

Stavební spoření
dobrý den, založil jsem kdysi vnukům stavební spoření, jehož použití je dnes nepraktické; je možné jej po 6 letech ukončit s tím, že částka k vyplacení zůstane jako jistina pro spoření v dalším šestiletém období?
díky za odpověď
honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Honzo, 
nejsem si jistý, jestli Vám rozumím správně. Použití stavebního spoření není dnes nijak limitováno. Potíž je v tom, že mladiství si nemohou peníze vybrat. O výhodnosti stavebního spoření jsem psal článek, který si můžete zde.

Vámi navržený postup je možný a stavební spořitelny ho uvítají.

Neznám konkrétně Vaši situaci, ale spoření přes stavební spoření doporučuji pečlivě zvážit. Pro delší spoření jsou výhodnější jiné nástroje (viz. článek). U starších dělí je možné ve stavebním spoření pokračovat. Určitě v takovém případě spořte až do dospoření cílové částky, protože nové smlouvy mají již nižší úrok.

Běžné účty
Dobrý den ,dcera odchází studovat vysokou školu chtěla bych jí zařídit účet,ale nevím,jaký by byl výhodný. děkuji jana
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
s výběrem účtu to není jednoduché. Pokusím se Vám poskytnout alespoň několik tipů:
1) předně se pokuste zeptat ve své bance, pokud jste s účtem spokojená Vy, možná by mohla být spokojená i Vaše dcera
2) zkuste se podívat na porovnání nabídek zde
3) účet pro studenta by měl být co nejlevnější ve všech směrech. Dobré je, aby účet byl zdarma. Případné poplatky za výběry hotovosti z cizích bankomatů jsou sice limitující, ale dají se obejít  třeba službou Cash Back (výběr hotovosti při platbě nad 300 Kč u obchodníka). Pokud nebude účet zcela zdarma, nenechte se zlákat výhodným úročením. Většinou Vám úroky ušlé poplatky nevynahradí. Internetové bankovnictví, mobilní bankovnictví, bezkontaktní platební karta jsou dnes již naprostou samozřejmostí u všech bank. Některé banky nabízejí speciální účty pro studenty a ty jsou většinou výhodnější, něž klasické účty.

Pokud budete chtít ještě nějaké doplňující informace, napište mi na e-mail: lukas.urbanek@partners.cz