Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nezařazené
Prosím o radu. Zaměstnavatel mě má zaplatit náhradu mzdy cca 2,4 milionu (soudní rozdnodnutí) Podléhá tato náhrada také odvodu na sociálním a zdravotním pojištění? resp. kolik tím pádem bude čistý příjem z této částky. Děkuji moc. MF
Michael F.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, opět zdůrazňuji, že jsem finanční poradce, a tedy řeším problematiku úvěrů, finančních investic a soukromého pojištění. S tímto dotazem se, prosím, obraťte na daňového poradce, popř. na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu.
Nezařazené
Dobry den, jsem v Ceske republice jiz v duchodovem veku. Mam to vsak vice nez komlikovane: Po vysoke skole jsem pracovala do asi do 41 let jako zamestnanec i ke konci jako spoumajitel vice firem s omezenym rucenim. Mam potvrzene 4 roky odpracovane ve Vekle Britanii a 12 let v Italii. Jedno dite. Da se z toho neco spocitat? Posledni zamestnani v Italii jako samostatny zemedelec jsem vsak nevykazovala a nemela zadne prijmy, nicmene jsem platila prispevky do INPS. Chtela bych vedet, zda vubec mam nejaky narok na duchod. Nikdy jsem se tim nezabyvala a nevim jak odpracovane roky prokazat, specielne ty roky odpracovane v ruznych firmach a pod ruznymi rezimy v CR. V zahranici to je jednoduche. Kde eventuelne mohu najit pomoc/osobu. Dotazniky me vice nez desi. Predem Vam dekuji za odpoved S pozdravem Greenova, dat naro. 19/6/1955
Stanislava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takové případě se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení. Přes jejich pobočku můžete zažádat centrálu o výpis vyměřovacích základů, které se Vám budou v ČR počítat do uznání a výpočtu starobního důchodu. Pokud by Vám některé roky chyběly, ale byla jste si jista, že jste v daném období pracovala u zaměstnavatele v ČR, nebo podnikala, pak máte povinnost toto doložit. Musela byste oslovit původní zaměstnavatele pro vyhotovení potvrzení. Pokud jste měla i příjmy v zahraničí, na stejné pobočce Vás pak instruují, co je třeba doložit ze zahraničí, bude-li to třeba. Zda Vám vznikl nárok na výplatu důchodu ze zahraničí, se musíte informovat na tamních úřadech.
Nezařazené
DOBRY DEN..MUJ BRATR MA OD MLADI DLUHY..A NEHODLA JE PLATIT..RODIČE NEMAME A JA BYCH SE CHTĚLA ZEPTAT..KDYBY NEDEJBOŽE BRATR UMŘEL KDO BUDE PLATIT TY DLUHY PO NĚM..POKUD TO MAM BYT JA JAKO SESTRA TAK JAK SE MUŽU TOHO JEHO DLUHU ZŘICT..DĚKUJI ZA ODPOVĚD
DANA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na právníka. Nicméně, dle občanského zákoníku můžete celé dědictví buď přijmout, nebo odmítnout. Pokud tedy dluhy převyšují majetek, pak můžete práva odmítnutí případně využít. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví (nebo do 3 měsíců, má-li dědic jediné bydliště v zahraničí). Uplynutím lhůty, k odmítnutí dědictví, toto právo zaniká.
Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je rozdíl pokud slevu na dítě uplatňuje manžel, který má minimální mzdu nebo zda je výhodnější, abych jí uplatňovala já s vyšší hrubou mzdou?
Milada
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, pokud má manžel minimální mzdu, pak uplatněný nezdanitelný základ již pak vynuluje možnost dalších odpočtů. U slevy na dítě však vzniká bonus, tedy přeplatek na dani, která se s vyúčtováním vrací. Podmínkou pro vznik nároku na bonus je, že v daném zdaňovacím období měl příjem ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2016 bylo 59 400 Kč. Pokud ne, nelze bonus uplatnit. Doporučoval bych Vám tedy, neznaje přesně vaši finanční rodinou situaci, abyste uplatňovala slevu na dítě Vy.
Daně
Dcera studuje vysokou školu, platím jí bydlení a další věci. K tomu si přivydělává. Bude si dávat sama své dańové přiznání. Můžu si ji i já odepsat, když ji stále živím? Děkuji.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, Vy si můžete uplatnit slevu na dítě, viz předchozí dotaz. Slevu nebo bonus můžete uplatnit na nezletilé dítě žijící s Vámi ve společné domácnosti, resp. do doby, kdy dovrší věku 18 let (nepřipravuje se na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem) nebo je mu max. 26 let (soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se díky zdraví připravovat nemůže). Dcera si ve svém DAP uplatní slevu na studenta, kterou doloží potvrzením o studiu, výše slevy viz předchozí dotaz.
Daně
Dobrý den, prosím o zodpovězení mé otázky, co vše lze uplatnit jako slevu při vypořádání daní. A jak je to s penzijním a důchodovým připojištěním? Jakou měsíční částku musím platit, abych si to mohla uplatnit v ročním zúčtování? Dekuji za odpovéď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce nebo nějakou účetní. Nicméně Vám odpovím, přesto však doporučuji si nechat zpracovat vyúčtování někým, kdo v tom má dostatečnou praxi. Můžete si uplatnit v DAP 2016 odpočty úroků u úvěrů na bydlení do výše 300 000 Kč, penzijní spoření do výše 12 000 Kč a životní pojištění do výše 12 000 Kč. Na vše samozřejmě musíte mít vystaven doklad na odpočet od příslušné instituce. Dále samozřejmě můžete odepsat dary od 1 000 Kč, na které máte potvrzení, odpočet na vzdělávání a odborové příspěvky, odpočet ztráty z podnikání. Pozor, daňová sleva je však něco jiného! Kupříkladu sleva na poplatníka 24 840 Kč, sleva na dítě první až 13 404 Kč ročně, druhé dítě až 15 804 Kč, třetí a další děti až 17 004 Kč ročně. Dále školkovné až 9 200 Kč, sleva na manžela 24 840 Kč, jehož příjem za rok 2015 nepřesáhl 68 000 Kč. Sleva na studenta až 4 020 Kč, dále slevy na invalidní důchody.
Daně
Prosím o radu. Jsem zaměstnaná na HPP, kde mám podepsané ,,růžové prohlášení."
Současně mám u jiného zaměstnavatele DPP, kde příjem nepřesahuje 10 000,- měsíčně a kde mi je strhávána sražená daň. Mohu tuto sraženou daň uplatnit u hlavního zaměstnavatele, který mi bude dělat daně za minulý rok? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte příjmy od více zaměstnavatelů, měla byste si podat daňové přiznání, pokud chcete uplatnit zaplacenou daň z DPP.
Daně

Dobrý den.Mám odpracovanej celý rok u jedného zaměstnavatele.1.1.2017 jsem prestoupila k novému.Starý zaměstnavatel mi vystavil potvrzení o zdanitelnych příjmech s tým,že mi daňové přiznání udělá nový zaměstnavatel.Ten to odmítá s důvodem,že mi to má udělat starej zaměstnavatel,když tam mám odpracovanej celý letošní rok.Zkrátka ani jeden to nechce udělat.Nevím jak dál.Prosím o radu.Děkuji
Jarmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste u předchozího zaměstnavatele podepsala růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás zajistí zaměstnavatel. Je to jeho povinností ze zákona! Nový zaměstnavatel v tomto směru nic nezajišťuje. Tedy do 15. 2. 2017 požádejte svého původního zaměstnavatele o vyúčtování daně a doložte příp. potřebné dokumenty, jako odpočet hypotečního úvěru, penzijního spoření, životního pojištění apod. Pokud byste do tohoto data zaměstnavatele nepožádala (podpisem v růžovém formuláři, který má u sebe zaměstnavatel), pak si musíte podat daňové přiznání sama. Když uvedete původnímu zaměstnavateli, že jste se na to informovala na finančním úřadu, bude to jako kouzelná formule - uvidíte, že Vám bez řečí vyúčtování vyhotoví z obavy, že by mu mohla přijít kontrola.
Úvěry a půjčky
Dobrý den potřeboval bych poradit. Scháním půjčku od lichváře nebo nebankovní. Půjčit 5000-10000 na ruku s podepsáním smlouvy doma a bez poplatků. Jsem evidovaný na úp a mám ještě přívydělky okolo a dohodu u Petrofu Hk . byla by pro mě nějaká možnost děkuji. Bez dokládání příjmu a registru.
Štefan Stašák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste v takové finanční situaci, že byste akceptoval i půjčku od lichváře, pak Vám raději doporučuji vyhledat odborníka na dluhovou problematiku, resp. předlužení, např. http://www.obcanskeporadny.cz/. Žádnou půjčku charakteru, který zmiňujete, Vám nemohu doporučit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, měsíčně platím 1000,-Kč. Kdy je možné si snížit základ daně u tohoto typu spoření?

Děkuji za odpověď na e-mail: jitapap@seznam.cz
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je možné odečíst tu část, kterou platíte měsíčně právě nad 1 000 Kč. Při plném daňovém odpočtu by Váš měsíční příspěvek činil 3 000 Kč, tedy 1 000 Kč na státní podporu, 2 000 Kč (resp. 24 000 Kč ročně) na odpočet. Pokud se ale budete chtít využít daňového odpočtu podle toho, kolik Vám zbude peněz na konci roku, pouze oznámíte fondu, že např. vkládáte 12 000 Kč jednorázově, které chcete využít na daňový odpočet. Toto můžete využít i v případě, pokud byste např. měsíčně posílala jen 500 Kč, je však třeba fond upozornit na to, že jednorázové peníze budou použity pouze na odpočet.
Nezařazené
Přeji hezký den,
chtěla bych poradit ohledně datumu odchodu do předčasného důchodu. Jsem narozená 11. 6. 1958 a mám dvě děti. Pracovní poměr u zaměstnavatele mi končí v červnu 2017. Chtěla bych vědět, zda je pro mě finančně výhodnější zaevidovat se na pracovním úřadě a pobírat podporu v nezaměstnanosti (výdělek zhruba 20 000,-- Kč) 11 měsíců a pak si zažádat o předčasný důchod. Nebo si rovnou zažádat o předčasný důchod. Budu pobírat ještě vdovský důchod po manželovi zhruba ve výši 8 000,-- Kč. Děkuji za odpověď.
Blanka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, toto není dotaz na mě, ale na příslušné instituce sociálního zabezpečení. Nicméně, postupujte následovně, protože výpočet není tak jednoduchý a nelze vycházet jen z určitého průměru. Měla byste si zažádat na ČSSZ o výpis vyměřovacích základů, ze kterých se Vám bude počítat starobní důchod. Tím i zjistíte, že svou pracovní historii máte za potřebné roky doloženou. Z výpisu Vám pak vypočítají, o kolik se bude přesně důchod krátit při jeho předčasném nástupu. Můžete samozřejmě využít i kalkulaček na internetu, ale ty jsou spíše orientační, nebo můžete použít kalkulačku na MPSV http://www.mpsv.cz/cs/2435.
Nezařazené
Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat kolik dní mám dovolené ,když mě zbylo 9 dní s roku 2016 a s toho jsem byla nemocná od 22 9.2016 do 31.1.2017 .Předem děkuji Wolfová
Wolfová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, toto není dotaz na mě, jako finančního poradce, nicméně Vám odpovím. Dovolenou máte mít správně vybránu do konce roku. Nemocenská nemá na počet dní dovolené vliv, pokud jste byla zaměstnána od počátku roku 2016. V případě, že neukončujete pracovní poměr, pak si oněch 9 dní můžete převést do roku 2017 a vybrat nejpozději do jara tohoto roku. Je třeba však zápisem se zaměstnavatelem uvést zdůvodnění, proč si dovolenou přetahujete, kdyby přišla kontrola Inspektorátu práce. Nemoc je samozřejmě vážným důvodem k převodu dovolené do dalšího roku.
Daně
Dobrý den,

někde jsem se dozvěděl, že pokud studuji vysokou školu abych si zvýšil odbornost ve své práci mohu při zúčtování daně si odepsat nějakou častku z daní u zaměstnavatele.Je tomu tak? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle § 15 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, lze od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, pokud nebyly hrazeny zaměstnavatelem ani nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 poplatníkem s příjmy podle § 7, nejvýše však 10 000 Kč. U poplatníka, který je osobou se zdravotním postižením, lze za zdaňovací období odečíst až 13 000 Kč, a u poplatníka, který je osobou s těžším zdravotním postižením, až 15 000 Kč.
Nezařazené
Dobrý den,chci se zeptat, jak se, prosím, počítá a vyplácí nemoceská.Od 2.10.do 30.11.2016 jsem u téže firmy byla na DPČ za 10/2016 jsem měla hrubý příjem 11.788,- za 11/2016 jsem měla hrubý příjem 10.073,-. Do pracovního poměru na HPP jsem přestoupila u téže firmy od 1.12.2016 fond byl 176hodin...tarifní plat 12.300,- pokud je splněno 100% základní plat je 20.500,- hrubého.V práci máme dvanáctihodinové směny....od 1.-7.12.2016 jsem měla odpracovaných 12hodin zbytek směn rozplánovaných na celý prosinec,at za něj odpracuji 176 hodin celkem. V prosinci do 7.12.jsem měla plánovanou jednu směnu a hrubý příjem za ni za 12odpracovaných hodin činil 1.452,- poté od 8.12.2016-31.12.2016 jsem měla nemocenskou. Jaký je prosím vyměřovací základ pro náhradu mzdy za prvních 14dní nemoci a poté od 15 dne nemoci dále?Děkuji za odpověď Monika
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, můžete pro výpočet využít některých kalkulaček na internetu, zároveň také informace čerpat přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí, viz http://www.mpsv.cz/cs/7. Jsem finanční poradce a těmito výpočty se nezabývám. Děkuji za pochopení.
Daně
dobrý večer ,bydlím v podnájmu a platím majiteli 7500 kč za všechno on mně tvrdí že platí dan z pronájmu 4000 tisíce chtěla bych vědět jestli je to opravdu tolik děkuji za odpověd
irena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovím Vám výpočtem. Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje lze uplatnit buď ve skutečné výši, nebo procentem z příjmů z pronájmu. Čím větší budou výdaje, tím menší pak bude daň. Pokud by neuplatnil žádný výdaj, pak 15 % ze 7 500 Kč je 1 125 Kč, krát 12 měsíců je rovno 13 500 Kč ročně. Pokud neuplatní výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit paušální ve výši 30 % z příjmů z pronájmu. Pak daň činí 7 500 * 0,7 * 0,15 * 12 = 9 450 Kč. Samozřejmě pak lze uplatňovat daňové odpočty, nezdanitelný základ atd., tedy se daň může ještě snížit. Velmi pravděpodobně asi hovořil o zaplacené dani v součtu za celý rok, nikoli z měsíční částky.
Daně
Dobrý den, je mě 33let studuji vysokou školu. A praci na HPP, někdo mě řekl, že si mohu odepsat z daní nějakou částku. Je tomu tak?
Děkuji
Petr H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste podepsal zaměstnavateli růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás udělá zaměstnavatel. Je třeba mu doručit co nejdříve potvrzení o studiu, aby je mohl vzít v úvahu. Případně vzniklý přeplatek na dani Vám pak bude navrácen. Vše zařídí zaměstnavatel, takže už se nemusíte o nic starat. Pokud byste si platil životní pojištění (umožňující daňové odpočty), penzijní spoření (nad 1 000 Kč měsíčně) nebo splácel úvěr na bydlení, pak můžete daná potvrzení rovněž zaměstnavateli předat, aby je zohlednil.
Daně
Dobrý den. Bývalí zaměstnavatel mi po skončení prac.poměru nedal potvrzení o zdanitelných příjmech i když jsem ho na to v doporučeném dopise upozorňovala že dle zákona o daních z příjmů paragraf 38j odst.3 mi jej dát musí. Jde daňové přiznání spočítat i z výplatních pásek? Pracovala jsem u něj 3 měsíce.Popřípadě dá se na něj někde stěžovat že mi potvrzení odmítá poslat? Děkuji za odpověď.
Ivana Holúbková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, upozornil bych telefonicky mzdové oddělení zaměstnavatele, že pokud Vám potvrzení nevydají, pak informujete finanční úřad, protože Vám chybí důležitý podklad pro vytvoření daňového přiznání. Dejte si termín nejpozději do konce tohoto měsíce. Je to povinností zaměstnavatele vydat, proto na tom trvejte, uvidíte, že se to podaří ;-)
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zaslechla jsem, ýe když vypovím penzijko na matku, které platím já a jsem 100%podílník a znovu založím takhle penzijní smlouvu na matku, již podle nových podmínek, se nestávám 100%podílník, ale spadne to vše do dědictví. Je to prosím takhle? od 60let matky, to takhle děláme, že si matka založí penzijko já ho platím jsem jako 100%podílník a po 5-ti letech se mohu dostat k penězům, děkuji
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tady bohužel dochází k pomýlení termínů. Nemohla jste ani, ani nemůžete být podílníkem na penzijním spoření, pokud smlouvu uzavírala Vaše matka. Ona je účastníkem doplňkového penzijního spoření (DPS), nehledě na to, kdo je plátce. Pokud vkládáte do DPS své prostředky, pak s nimi může účastník libovolně nakládat, nehledě na Vaše rozhodnutí. Můžete být oprávněnou osobou, tj. tou, která obdrží finanční prostředky ze smlouvy po úmrtí účastníka. Pokud budete žádat o jednorázové vyrovnání po 5 letech existence smlouvy, pak tak musí učinit vždy jen účastník, tedy se může Vaše matka rozhodnout, jak s penězi naloží, nehledě na Vaši vůli.
Daně
Dobrý den, do slevy na manželku se počítá i rod. příspěvek? Četla jsem, že je to státní podpora a do příjmu se nepočítá. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, manžel si může v daňovém přiznání za rok 2016 snížit vypočítanou daň o 24 840 Kč za rok, jako daňovou slevu na manželku. Obecně slevu můžeme uplatnit na manžela, který s námi žije ve společné domácnosti a jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč (před zdaněním).Sociální dávka, jako je rodičovská dovolená, do příjmů nevstupuje.
Životní pojištění
Dobrý den, mám od roku 2006 Životní pojištění od Kooperativy. Od roku 2015 jsem zvolil možnost "výběru prostředků" před možností odečtu z daní. Dříve jsem daňové odpočty prováděl. Pokud bych pojištění zrušil, je mi jasné, že musím ty odpočty dodanit za 10 let zpětně. Ale pokud jsem v minulosti vybíral finanční prostředky (naposledy v létě 2016), musím také dodanit? Na účtárně mě řekli, že i při výběrů prostředků musím zpětně danit. Je to pravda? - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů je účinná od 1. 1. 2015, tedy, pokud jste před tímto datem svou smlouvu životního pojištění "přepnul" do daňově neuznatelného režimu (a ponechal ji tak), pak mimořádné výběry dodaňovat nemusíte. 
Životní pojištění
Dobrý den, přišel mi dopis, že mi pojisťovna vypovídá úrazové pojištění v životní pojistce. Citace:
na základě vyhodnocení nepříznivého rizika sjednaného úrazového pojištění jsme dospěli k řešení vypovědět sjednané pojištění pojištěného:

Můžou takhle jednostranně vypovědět smlouvu? Smlouvu už mám od roku 2010, teď v posledních dvou měsících jsem čerpala pojistné plnění za 2 úrazy.
Děkuji za odpověď
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano mohou. Protože se jedná v rámci pojištění o tzv. připojištění, může jej pojišťovna jednostranně vypovědět, zejm. tak činí při zvýšené četnosti pojistných událostí. Ze strany pojišťovny tzv. nevypověditelná rizika jsou definována v pojistných podmínkách, v hlavním tarifu je to smrt, některé pojišťovny mají také zahrnutu např. invaliditu.
Hypotéky
Dobrý den,

Rozvádím se, a prodáváme dům ve SJM, na kterém vázne HÚ a doslechl jsem se, že dle nové legislativy bych možná nemusel platit sankci za předčasné splacení úvěru. Je to pravda a za jakých podmínek prosím ? HÚ mám u KB od r. 2014 s fixací do r. 2019. Předem děkuji za radu.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože máte hypoteční smlouvu uzavřenou před 1. 12. 2016, resp. účinností zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, pak se na Vaši smlouvu snížené sankce definované v tomto zákoně neuplatňují. Ideálně se informujte na své bance, jakou sankci byste zaplatil za předčasné splacení k danému datu, popřípadě se tuto výši sankce dočtete ve své úvěrové smlouvě, nebo bude součástí aktuálně platného sazebníku, pokud se na něj smlouva odvolává. Rovněž Vám také doporučuji zkusit vyjednat s bankou zmírnění sankce, zejména, pokud se nacházíte díky rozvodu v nějaké tíživé finanční situaci. Můžete také využít služeb nějakého finančního poradce, který má v tomto zkušenosti, aby Vám s vyjednáváním pomohl, popřípadě zjistil, zda banka umožní tzv. převzetí úvěru novému kupujícímu, které je bez sankcí.
Daně
Dobrý den,
pracuji jako důchodce na dohodu, a zaměstnavatel mi strhává tzv. srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, a žádat o vrácení? Prý to u srážkové dani není možné.
Jindřich Nový
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, pokud součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele nepřevýší 10 tisíc korun, máte na výběr. 1. Pokud nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel odečte z příjmu 15% srážkovou daň. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání. Při nízkém výdělku dostanete daň zpátky, využijete totiž daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které na požádání vydá. 2. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete, zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok, min. základní daňovou slevu na poplatníka, která pro rok 2016 činí 24 840 Kč. Obraťte se ideálně na daňového poradce k řešení celé záležitosti.

Investice
Končí mi stavební spoření, mám naspořeno kolem 200 000 Kč. Peníze bych zatím dala na spořící účet, ale ty úroky jsou žalostně malé. Jaké jsou jiné možnosti, když bych chtěla vyšší úrok? Stavební spoření už mi také moc nedává smysl. Můžu je někde nechat třeba na 5 let.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, pokud chcete, aby vám peníze přinesly více, než na bankovních vkladech, pak budete muset podstoupit vyšší riziko. Efektivní úroková míra i s poplatky a zdaněním výnosů u stavebního spoření je cca 2,5 % p.a. (cílová částka 140 000 Kč, úložka 1 700 Kč měsíčně). U investic můžete například vybírat z nabídky korporátních dluhopisů některé z tuzemských investičních společností. Nabídky se mohou výrazně lišit, ale lze na trhu nalézt korporátní dluhopis s minimálním investičním horizontem 1 rok, s průměrným výnosem kolem 4,5 % p.a., vyznačující se malou kolísavostí. Pokud investice bude trvat alespoň 3 roky, pak jsou výnosy osvobozeny od 15% daně. Investice ale není zajištěna, jako vklady na účtech bank a stavebním spoření. Zároveň ani výnos není garantovaný, tedy je třeba obezřetněji vybírat, do čeho budete investovat. Další variantou je některý ze smíšených fondů, kde se jedná o mix akcií (max. do 50 %) a dluhopisů. V takovém případě doporučuji alespoň 5letý investiční horizont. Za posledních 5 let pak některý z takových fondů dosáhl zhodnocení 6,2 % p.a., ale bude také výrazněji náchylnější v období poklesů na akciových trzích. Je potřeba vždy myslet na to, že musíte mít rychle dostupnou rezervu pro případ nepředpokládaných výdajů někde na bankovním účtu. Bohužel, nemohu zde doporučovat konkrétní produkty, proto je vhodné konečné řešení konzultovat s některým z odborníků.

Životní pojištění
Dobrý den,mé životní pojištení skoncilo cca před rokem a minulí čtvrtek jsem byl na pobočce zažadat o výplatu..
jak dlouho budu čekat než oni to schvalí a odešle se mi to na můj učet od banky?
dekuji za odpověd
123456789
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený, zpravidla jsou po podání žádosti na výplatu peníze poukázány do 15 dnů od jejího doručení, nicméně, doba může být i delší, např. i několik týdnů - závisí na pojišťovně. Je vhodné se dotázat přímo při podávání žádosti o výplatu nebo položit telefonický dotaz dané pojišťovně.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážení čtenáři, světem financí vás bude od ledna 2017 provázet David Kučera ze společnosti Partners. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA, specializuje se na rodinné a osobní finance.
Poradenství
Po materske jsem se v zari vratila do prace na kolik dni dovolene mam narok za odpracovane 4mesice v minulem roce jde mi o starou dovolenou dekuji mam ve smlove 4tydny plus tyden navic dekuji
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
při odpracování více jak 60 dní v roce vzniká nárok na celou dovolenou nebo poměrovou část. Alespoň takto to uvádí MPSV. Doporučuji se ještě informovat u zaměstnavatele a případně ověřit u ČSSZ.
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych se zeptá,kde se da zjistit zda me zivotni pojisteni bylo zruseno a u jaké pojišťovny .
Dekuji za odpoved
Marcel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejdříve je potřeba znát název pojišťovny a potom číslo pojistné smlouvy nebo alespoň své rodné číslo. Pak už je to jednoduché. Stačí zajít na pobočku pojišťovny nebo zavolat na infolinku.
Poradenství
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Marodil jsem celý prosinec a nevím kolik budu brát mohl by jste mi poradit děkuji
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
cca 60 % mzdy pokud jste byl práce neschopný a nahlásil jste to na ČSSZ. Přesnější informace dostanete od svého zaměstnavatele nebo na ČSSZ.
Bankovní účty
Co je treba k zavreni uctu v bance ,kdyz to musi udelat nekdo jiny nez majitel uctu.
marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
plná moc s úředně ověřeným podpisem, ale ani to nemusí banka akceptovat. Doporučuji se poradit s konkrétní bankou.
Poradenství
Jsem starobní důchodce a pečuji o mažela, který má III. stupeň závislosti více jako 10 let. Mám nárok na zvýšení ,přepočet starobního důchodu
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
omlouvám se, ale nedokáži vám odpovědět. Přesnější informace získáte na České správě sociálního zabezpečení.

Nezařazené
Dobrý den,

nájemce od července 2015 nehradil nájmy v plné výši. Dlužnou částku neuhradil dodnes. Celková částka dluhu je několik desetitisíců. Mohu si do splátkového kalendáře připsat, že požaduji z dlužné částky např. 20% úrok za předchozí neplacení?

Podotýkám, že nemám na mysli smluvní pokutu za prodlení při placení splátkové kalendáře.

Předem díky za odpovědi.
Jakub
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Jakube, 
obraťte se prosím na právní poradnu nebo na právníka.
Penze a penzijní spoření
\\\\dobrý den
jak mám spořit, případně investovat, pokud chci v 60 letech odejít do předdůchodu? Je to možné?
Měla bych pracovat
do 64 roků.
Je mi 52 roků a nechci pracovat déle než do 60 let. Mám průměrný příjem a vlastním nemovitost, jsem také spoluvlastníkem bytu,
děkuji
jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost předdůchodu můžete využít v případě, že máte na smlouvě Doplňkového penzijního spoření (DPS) v součtu zůstatek alespoň ve výši 30% průměrné mzdy za všechny měsíce strávené v předdůchodu. Za 4 roky to je tedy cca 400 tis. Kč. Pokud DPS nemáte, nevadí, můžete si tuto smlouvu založit a před odchodem do předdůchodu jednorázově tyto peníze vložit na účet DPS. Tak je možné zajistit, že odchod do předčasného důchodu nebude mít vliv na výpočet starobního důchodu.
Investice
Dobrý den,
dostal jsem větší finanční hotovost a nevím co s tím. Jedná se o šestimístnou částku. Já to ani moc nepotřebuji, jsem skromný, ale nechci to nechávat ležet v bance. Uměl by jste mi poradit??
Milan Skřivánek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Milane, 
obecně Vám můžu poradit, ale ke konkrétnímu doporučení bych přeci jenom potřeboval bližší informace. Pokud bydlíte někde poblíž Zlína, určitě se můžeme potkat. Jinak doporučuji kontaktovat finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště. Můžete taky zadat jednoduchou poptávku a zkušený a prověřený poradce se Vám ozve.

Poradenství
Dobrý den,
rodiče mi chtějí věnovat finanční hotovost na koupi nemovitosti. Já jsem ženatý již 30 let, děti dospělé.
Vše funguje, ale kdyby náhodou do budoucna.....
Bude nemovitost výlučně moje, nebo společný majetek. Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 

dle mého názoru se bude jednat o společný majetek. Raději konzultujte s právníkem, který Vám zcela jistě také poradí, jak případně tyto majetko-právní vztahy ošetřit.
Nezařazené
neobchodovatelné akce u zem. společnosti a.s., nabízí se třetí firma ,která je chce odkoupit neporušíme zákon o cenných papírech, platí v hotovosti ihned 120% nom hodnoty Zem. spolenost též chce vykoupit přes veřejný návrh a td, ale máme obavy až bude mít 51% hlasů, že výkup zastaví a nedostaneme nic. Komu tedy prodat_Děkuji.
kinčlová Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Obraťte se prosím na právníka.
Daně
Dobrý den, mám v tom pořád malinko zmatek, ale chtěl bych se zeptat na to jak to je při studiu s vyššími příjmy. Tento rok se mi poštěstilo a ročně jsem vyfakturoval při studiu 384 000 Kč. ŽL mám od 2011. Uplatňuji 60% náklady. Zálohy na sociální platím 957 Kč / měsíčně a na zdravotní 443 Kč / měsíčně - tyto zálohy platím nyní půl roku (od danového přiznání).

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli mám počítat s nějakým výrazným doplacením sociálka a zdrávka i přes to, že jsem student. Moc děkuji za reakce.
Josef Pavlista
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
omlouvám se, ale nejsem daňový poradce. Doporučuji konzultovat s účetní nebo právě s daňovým poradcem.
Poradenství
Dobrý den, v roce 2016 jsem byla 2x v pracovní neschopnosti, od 4.2 do 24.2. a od 11.3. do 25.11. Pracuji ve školství,v současné škole od roku 1997. Roční dovolená je 40 dní. Kolik dní dovolené mohu letos čerpat? Po skončení dovolené dáváme výpověď dohodou, kvůli zdravotnímu stavu nemohu dojíždět domu jen na vikendy. Koncem ledna bych měla jít do důchodu. Děkuji za odpověď.
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Marie, 
velice se omlouvám, ale nejsem odborníkem na dotazovanou oblast. Pokud nejste spokojena se současným stavem a účetní ve škole nedůvěřujete, obraťte se na ČSSZ, kde Vám jistě poradí.
Hypotéky
Dobrý den,
jsem zaměstnán na DPP zatím, od nového roku na HPP. Moje příjmy jsou kolem 25tis čistého. Mám 2 děti, a jsem spoluvlastník americké hypotéky. Jenže rádi bychom se přestěhovali do svého, a jelikož jsem za prohřešky z mládí v solusu, nedosáhnu v žádném případě na hypotéku "normální". Proto se chci zeptat, jestli je možná klička v podobě nebankovního i bankovního registru (nenahlížení) případně navýšení americké hypotéky. Vlastním polovinu domu s tím, že odhad je cca 1.200 000,-
Mám možnost či jsem odkázán na placení nájemného po zbytek života? Bohužel jsem ještě nepožádal kvůli 6tis. úvěru, který budu mít za 4měs. splacený o výmaz z registru, ale i tam mi řekli, že by to trvalo další 3 roky než bych byl vymazán.
Děkuji za případně povzbudivou odpověď - otázka upravena poradcem
Rostislav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Rostislave,
z pohledu registru není rozdíl, jestli budete žádat o novou hypotéku nebo navyšovat stávající. Registry se zkoumají vždy. Velice bude záležet na povaze zápisu do registrů, četnosti a době, kdy byl zápis učiněn. Je to tedy hodně individuální.
Doporučuji tedy vyhledat odborníka na finanční plánování ve Vašem okolí a nebo zkusit zadat poptávku na hypotéku zde. Určitě se Vám ozve nejbližší kolega.

Daně
Pokud splním podmínky 60/60 budu při ukončení penzijního připojištění nebo životní smlouvy dodaňovat příspěvky od zaměstnavatele? Jinak co vše musím zdanit. Děkuji
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
příspěvky zaměstnavatele podléhají dani vždy. Dále se daní výnosy. Vše sazbou 15 % a vždy na straně instituce. Vy již dostanete peníze po odečtení daně.
Poradenství
dobry den mam odpracovanych35roku jsem bez prace zdravotni stav me nedovoluje byt zamestnan a na castecny duchod to neni.do duchodu me zbyva odracovat 12roku zajimalo by me jestli za 12roku budu mit narok na duchod kdyz nebudu pracovat muzou me vypocitat duchod z tech roku ktere jsem pracoval?
robert
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Roberte,
nejsem si jist, že by v našem systému byla taková díra, aby jste byl nemocný a nemohl získat nárok na částečný invalidní důchod. Ale je to samozřejmě možné.
S vaším dotazem bude nejlepší obrátit se na ČSSZ, kde evidují všechny údaje k Vaší osobě (odpracovaná doba, výše mzdy...) a budou schopni Vám na Váš dotaz odpovědět a možná Vám také poradí, jak postupovat, abyste získal částečný invalidní důchod.

Poradenství
Dobrý den mám problém pracují 8let u soukromníka ...a teď se mi podařilo otěhotnět a v práci mi chce do papíru na mateřskou napsat 4600mzdu.Prosim poraďte mi co mám dělat pracovala jsem nonstop každý den Aš do večera ....????děkuji moc - otázka upravena poradcem
Pavlína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavlíno, 
záleží na spoustě faktorů. Předně je důležité vědět, jakou právní formu měl Váš pracovní vztah, poté se podívat na výplatní pásky, jakou jste měla mzdu. Pokud s postojem zaměstnavatele nesouhlasíte, zkuste se obrátit na sociální zprávu zabezpečení, která bude Vaši mateřskou vyplácet. Mateřská by měla být ve výši cca 60 % mzdy, více se můžete dočíst zde.
Poradenství
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,kolik,hodin denně můžu pracovat když pobírám ČID na páteř.Děkuji
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost výdělku v případě invalidity není nijak omezena. Jediným limitem je Váš zdravotní stav. Samozřejmě, pokud budete pracovat standardně celou pracovní dobu, dáváte tím jasně najevo, že Vám to zdravotní stav dovoluje...
Životní pojištění
Dobry den,
bratr před lety uzavřel úrazovou pojistku na sebe, manželku a syna.
Nyní je syn již plnoletý, s manželkou je rozvedený a pojistku chce proto zrušit (platí ji totiž po celou dobu pouze on).
V pojišťovně mu však řekli, že je na výpovědi nutný i podpis jeho bývalé manželky, ta ale podepsat odmítá.
Jak může bratr postupovat? Přestal pojistku platit – zruší mu ji v tom případě sama pojišťovna? Nebo ho čekají nějaké sankce?
Děkuji moc za odpověď.
Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
 Dobrý den Evo, 
poradil jsem se s právníkem a mám pro Vás následující poznatky:
1) pojišťovny se odvolávají na ustanovení občanského zákoníku (dříve bylo stejné v zákonu o pojistné smlouvě), které říká, že pokud je smlouva uzavřena ve prospěch obmyšleného, musí s výplatou odkupného souhlasit i pojištěný – tj. i exmanželka. Obmyšlenou osobu lze ovšem změnovým formulářem změnit.
2) vypovědět smlouvu může pojistník kdykoliv. Pokud se to pojišťovně nelíbí, doporučuji pojišťovnu upozornit, že v případě, že žádosti o výpověď nevyhoví, bratr se obrátí na finančního arbitra a odkupné bude po pojišťovně vymáhat.
3) další varianta: exmanželku je potřeba upozornit, že pokud by bezdůvodně neposkytla souhlas k výpovědi, bude odkupné vymáháno po ní.
Pokud bratr přestal pojistku platit, tak pojišťovna bude dlužné pojistné vymáhat. Toto není správný postup.Spořicí účty
Dobrý den, před rokem jsem si u UniCredit založila spořící účet Prima. Před několika dny jsem do banky zavítala kvůli přístupovým údajům. Zdejší finanční poradkyně mi radí své peníze lépe využít prostřednictvím podílového fondu. Můj manžel si myslí, že vždy na tom vydělá nejvíce banka. Mě se zdá, že je to lepší alternativa k pasivnímu spoření a že Unicredit banka jistě bude mít svou volbu investic dobře vybranou. A že pokud ty peníze tam mohu nechat zhodnocovat třeba 10 let, tak že je to lepší a ne zas tak riskantní alternativa spoření. Jaký je Váš názor? Děkuji Monika
Monika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
pravdu máte částečně oba :-). Vše záleží na tom, jaká je vaše celková finanční situace? Jaké jsou celkové úspory a kolik % všech úspor tvoří právě tyto peníze na spořícím účtu? Toto je faktor, který určitě nebude bankou zohledněn a z tohoto důvodu bude mít pravdu manžel. Banka vám nabízí investici,, u které přeci jenom bude nějaký vstupní poplatek a je to pro banku zajímavější řešení.
Vy máte pravdu v tom, že na spořícím účtu se vám peníze nezhodnocují a ještě k tomu hrozí, že z důvodu inflace se znehodnotí. Je potřeba tedy najít ten správný kompromis.
Doporučuji tedy, aby na spořícím účtu byla zachována rezerva alespoň ve výši 3 násobku měsíčních výdajů. Pokud jste spíše opatrnější, raději zvolte rezervu větší. Spořící účet je pro tento typ rezerv nejlepší nástroj. Pokud vám budou pořád peníze ještě zbývat a nehrozí v následujících 5 letech žádné větší výdaje (oprava auta, rekonstrukce bydlení atp.), můžete přemýšlet co s nimi. Pak si myslím, že je opravdu na řadě investiční portfolio a podílové fondy mohou být vhodnou volbou. Je potřeba si uvědomit, že se již jedná o investici a je zde mimo možnosti zisku také možnost ztráty. Podílových fondů je celá řada a je potřeba mít alespoň základní informace, aby vám někdo nenabízel zrovna to, co potřebuje prodat.
Jelikož není možné přes tuto poradnu poskytovat investiční poradenství, můžete mě kontaktovat telefonicky, abychom se domluvili, případně se obraťte na některého mého kolegu v blízkosti vašeho bydliště.
Poradenství
Dobrý den. Spořím PP od sameho začátku manželství.. Jsou tyto uspořené penize společným jměním manželů?? Nebo jsou můj majetek?
Příklad : manžel(nedejbože)zemře.Ja mám PP(spořeno v manzelstvi).Pokud jsou tyto fin prostredky spol.jměním manzelů, tak se budu o polovinu dělit s jeho detmi? Nebo celá castka zůstává mně.Dekuji
Ivana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
všechny úspory nabyté v manželství jsou předmětem SJM. Ovšem u penzijních produktů a životního pojištění můžete uvést obmyšlenou/oprávněnou osobu, která tyto úspory získá v případě úmrtí. Takž na smlouvě manžela můžete být uvedena vy a potom všechny úspory vám budou přiřazeny. Tyto peníze nepodléhají dědickému řízení. 
Další možností může být sepsání závěti u notáře.

Poradenství
Dobrý den ...
Tak minimální mzda je 9900 ...
Jak je možné že já dostanu jen 6500 ?
Vydělal jsem 9500 a prej 5600 jsou odvody ...
Z toho já zaplatím půlku a půlku zaměstnavatel ....tedy do kapsy dostanu za více jak 200 oddělaných hodin vtipných 6500
Doslova mám zničeného příštího půl roku co mám slouvu na dobu určitou
Bart
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
omlouvám se, ale ne všemu rozumím. Pokud nejste spokojený s výpočtem příjmu, tak si zkuste výpočet ověřit přes nějakou kalkulačku, případně se obraťte na finanční úřad. Každopádně byste měl dostávat výplatní lístek, kde by měly být všechny položky popsány.

Životní pojištění
Dobrý den,chtěla bych zeptat přítel měl pracovní úraz čekáme od pojíštovny už 2 měsíc na peníze 11.11.016 jsme se dozvěděliže to má likvidator za jak dlouho nám to odešle děkují za odpověd.
Žaneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Žaneto, 
pojistné plnění se vyplácí dle pojistných podmínek a pokud pojišťovna obdrží všechny potřebné dokumenty měla by vyjádření o ukončení šetření pojistné události poslat nejpozději do 30 dnů. Doporučuji tedy obrátit se na pojišťovnu a požadovat vysvětlení. Třeba ještě na něco čekají a vy o tom nevíte.
Poradenství
Dobry den,
Jsem starobni duchodkyne a pres leto pronajimam kratkodobe pokoj ve svem domku, zivn.list nema.Mam dost maly duchod.Hrozi i me ta pokladna EET?
Moc dekuji za vas cas s odpovedi. Jarka
jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
dle dostupných informací se Vás EET týkat nebude. Tento systém je určen pro podnikatele.
Daně
Dobrý den,

koupil jsem 1/2 nemovitosti (dům se zahradou) od strýce po domluvě za 100 000 kč tento měsíc. Druhou polovinu vlastní můj otec. Chci se zeptat, jestli mohu zaplatit daň 4% z té kupní ceny 100 000Kč nebo potřebuju odhad ceny nemovitosti a z té částky vyšší budu platit daň? Děkuji mnohokrát za odpověď.

S pozdravem,

Jaroslav N.
Jaroslav N.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jaroslave, 
záleží na skutečné ceně nemovitosti. Pravděpodobně to bude více, než byla kupní cena a proto bude nutné pro daňové přiznání uvést cenu jinou. Rozhodující pro základ daně je cena vyšší. Cenu nemovitosti můžete určit pomocí odhadu, za ten se ovšem platí nebo zkusit provést výpočet přes průměrnou cenu nemovitostí v okolí. Doporučuji tedy raději zajít na FÚ a nechat si poradit. Odhad si můžete zadat kdykoliv.