Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
prarodič(důchodce) se před několika lety odstěhoval na Slovensko vzal si s sebou i své auto. Má dvojí občanství a trvalý pobyt v ČR i na Slovensku. Je možné ponechat auto registrované a pojištěné v ČR?
Děkuji za odpověď.
Marcel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vozidlo se registruje dle trvalého pobytu majitele. Pokud jej má v ČR, pak bude vůz registrován zde a také pojištěn, pokud v SR, pak registrace a pojištění tam.
Životní pojištění
K 1.7.2017 skončilo kapitálové životní pojištění mé dcery, které bylo v květnu 15let. Mě jako zákonného zástupce byla ověřena identifikace přímo u pojištovny.
Rád bych se zeptal, co je třeba pro výplatu pojistky nutné udělat.
děkuji
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, u Vaší pojišťovny musíte podat žádost o výplatu kapitálové hodnoty (pojistného plnění - dožití) na příslušném formuláři pojišťovny, nebo si jej stáhnout na webu pojišťovny, vyplnit a nechat podpis úředně ověřit a zaslat na pojišťovnu poštou. První varianta je jednodušší, ale musíte počítat s faktem, že se Vám bude snažit pojišťovna nabídnout jiný pojistný produkt. Nedoporučuji investovat přes životní pojištění pro dceru, ale raději využít vhodného podílového fondu, kde budou poplatky nižší, než v pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
stal jsem se poškozený při dopravní nehodě. Totální škoda na mém vozidle. Viník má sjednáno povinné ručení a já mám sjednáno i havarijní pojištění. Mohu se obrátit s uhrazením škody i na svou pojišťovnu ( havarijní pojištění)? Je pro mne výhodné nechat vozidlo zařadit do aukce od pojišťovny viníka, nebo jsou i jiné možnosti? Jak se vypočítá škoda na mém vozidle, kterou by měla proplatit pojišťovna viníka?
Jindřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jste-li poškozený, nahlaste škodu právě na pojišťovnu viníka, protože na svém havarijním pojištění jistě máte spoluúčast a zároveň by se Vám zdražilo pojistné. Pojišťovna viníka musí celou škodní událost řádně vyřešit a odškodnit Vás. Pojišťovna Vám vyplatí plnění a vydražitel je schopen ještě zajistit další prostředky prodejem vraku. Aukce může tedy zajistit co nejvyšší cenu, tedy i Vaše maximální odškodnění, ale nemusíte s ní souhlasit: pak Vám vrak zůstává a naložíte s ním dle svého uvážení. Pokud byste měl pocit, že jste byl poškozen a že cena vozu při totální škodě byla vyšší (než vyplatila pojišťovna), je možné oslovit nezávislého znalce a nechat plnění posoudit.
Stavební spoření
Dobrý den,
uzavřeli jsme smlouvu o stavebním spoření přes finančního poradce, nicméně jsme zjistili, že smlouva obsahuje jiné podmínky než nám byli ústně poradcem sděleny. Chtěla bych se zeptat, do kdy můžeme od smlouvy odstoupit ze zákona a zda nám instituce musí vrátit zaplacené poplatky a také podle kterého konkrétního zákonu při odstoupení postupovat (abychom věděli, o co se konkrétně v případě problémů opřít).
Moc Vám děkuji za odpověď!
Laura Kovářová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, problematické je takové skutečnosti prokazovat, že vám bylo sděleno něco jiného, než je uvedeno ve smlouvě a podmínkách. Pokud by vám ke smluvní dokumentaci nepřiložil zprostředkovatel obchodní podmínky, což se ovšem dle Vašeho komentáře nestalo, tak by se s tím dalo něco dělat. Bohužel, v rámci smluvní dokumentace podepisujete, že jste obchodní podmínky převzali a že jste se s nimi seznámili. Obraťte se stížností přímo na stavební spořitelnu, uveďte konkrétní důvody a požádejte o ukončení smlouvy bez sankcí a vrácení všech prostředků. Uveďte také, že pokud vám nebude vyhověno, že se obracíte na finančního arbitra, což v případě neúspěchu učiňte. Ten má k dispozici tým právníků, se kterým posoudí, zda došlo k pochybení ze strany spořitelny a jeho rozhodnutí ve váš prospěch by musela spořitelna respektovat.
Bankovní účty
Dobrý den jsem kadeřnice budu si pronajímat křeslo,prosím poradte,kde si založit učet z kterého bych platila pronájem,zdr.poj. soc.poj.A vkládala bych si tam vydělané peníze,i když ze začátku počítám asi pouze s výdaji jsem z Jicína děkuji Marie
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemohu zde dělat reklamu jakékoli soukromé instituci. Můžete vybrat některý z účtů viz přehled ZDE. Zajímavé nabídky mají i menší banky, ze kterých bych vybíral.
Daně
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně daní.
Daně za mě odvádí zaměstnavatel, ale měsíčně mi odečítal méně než měl a tudíž mi vznikl dluh na daních v řádech tisíců. Chtěla bych se zeptat, zda pokud je na vině zaměstnavatel, zda by tento dluh neměl zaplatit on. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Nicméně se obraťte na příslušný finanční úřad, kde Vám poradí, jak postupovat, protože odvádět řádně platby za zaměstnance musí zaměstnavatel, pokud zaměstnanec podepsal "růžový papír", tj. prohlášení k dani. Pokud zaměstnavatel vypočetl odvody chybně, musí rozdíly příslušným úřadům uhradit. Pokud Vám vyplatil chybným výpočtem více, než měl, pak po Vás může požadovat rozdíl zpět po opravě vyúčtování, ale nemůže jej vymáhat nebo svévolně strhnout ze mzdy. Detaily nechť Vám sdělí finanční úřad.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den prodal sem kamaradovy a zustal sem majitel on si uzavrel povine ruceni atd a tet auto uz nevyuziva po 6 mesicich a domluvily jsme se ze si auto vezmu zpet otazka je jak on zrusi povine ruceni na aute kdyz na pojistovne tvrdi ze musi auto zmenit majitele atd ja si pojistku uzavru svoji jde spis o to jak on ji zrusi dekuji za rychlou odpoved
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jestliže jste vůz prodal, pak jste měl zajistit změnu vlastníka ve velkém technickém průkazu (VTP). Platí povinnost, která ukládá prodávajícímu přehlásit vůz na nového majitele do 10 pracovních dní od prodeje. V opačném případě se prodávající vystavuje riziku uložení pokuty až do výše 50 000 korun. Pojištění, které si nový majitel uzavřel, bylo a je neplatné, protože nedošlo k přeregistraci vozu. Bude muset požádat pojišťovnu o ukončení smlouvy dohodou, pro její neplatnost, protože se vlastníkem dle VTP nestal. Pojišťovna by mu měla vyhovět. Doloží se VTP jako doklad, že majitelem pojištěného vozu není. Samozřejmě také může pojištění vypovědět 6 týdnů před výročím takové smlouvy bez udání důvodu.
Hypotéky
Dobrý den, pane Kučero,
budu refinancovat hypotéku v částce 380.000,- Kč. Otázka zní, je pro mě výhodnější hypotéka s danou částkou a fixací nebo překlenovací úvěr s možností kdykoli navýšit částku dle možností. Toto jsou velmi stručné informace, vím, záleží mi na Vašem názoru.
Mnohokrát děkuji
Karin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, i přestože se jedná o poměrně malou sumu u úvěrů na bydlení, vždy při rozhodování závisí na podmínkách, které Vám banka a spořitelna nabídly. Je třeba zdůraznit, že i překlenovací úvěry mají fixaci sazby (po tomto období se může změnit), dokud není dosaženo řádného úvěru ze stavebního spoření. Zpravidla podmínky u překlenovacích úvěrů a řádných jsou horší než u hypoték, rozumějte výši sazeb. Pokud by nový úvěr měl být se zástavou, aby byla lepší úroková sazba, pak je třeba vzít v úvahu veškeré náklady, tedy poplatky: katastru a původní bance za vyčíslení a výmaz zástavy apod. Zpravidla mám zkušenost, že refinancování ke stavební spořitelně se v souhrnu všech nákladů nevyplácí, zejm. také, že v průběhu překlenovacího úvěru není splácena jistina, ale pouze úroky, tedy při stejné úrokové sazbě jako na hypotéce zaplatíte na překlenováku více. Navýšení úvěru v průběhu splácení je snazší pouze u úvěrů bez zajištění, ale rovněž spojeno s poplatky, takže se nemusí příliš vyplatit tato "výhoda". Hodně zdaru!
Úvěry a půjčky
Přeji hezký den, obracím se na Vas s dotazem.
V září mi skončí tří měsíční zkušební doba. V tu dobu bych si ráda pujčila. Jenže se jedná o částku 150 000,-
Můj měsíční příjem činní 13 400,- plus navíc 10 000,- v podobě dýšek, které ovšem nehrajou při půjčce žadnou roli. Samozrejme ziji ve spolecne domacnosti s pracujicim partnerem.
Když si tedy vemu, že mam praci teprve cca 4měsíce a k tomu malý příjem 13 400,-, nedávám si moc velké naděje, že by mi pujčili tak velkou částku, i presto, ze bych dokazala splacet.
Mohu se tedy prosim zeptat odbornika, zda ma cenu to aspon zkusit?
Dekuji moc. - otázka upravena poradcem
Lucka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vždy je třeba mít ukončenou zkušební dobu - to je pro banky zásadní. Příjem je dostačující na takovou výši závazku, pokud nemáte ještě jiné. Bohužel spropitné není uznatelný příjem, tedy po započtení životních nákladů není Váš příjem dostačující pro schválení úvěru. Zkuste svou banku, zda na základě obratu na svém účtu nemáte předschválený úvěr. Doporučuji vkládat hotovost na účet, což by mohlo Vaše obraty zvyšovat. Většinou po cca 6 měsících u nových účtů je banka schopna nabídnout na základě obratů spotřebitelský úvěr. Zvažte, zde je skutečně nezbytné nyní o úvěr žádat, když pracujete v novém zaměstnání pouze 4 měsíce, protože je to poměrně krátká doba na činění významných finančních rozhodnutí.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,jsem invalidní dúchodkyně a měla jsem penzijní spoření které jsem jsem po třech letech jako dúchodkyně mohla zrušit. Vše probíhalo normálně až do příchodu emailu mé poradkyni že mi nemohou zaslat naspořenou částku jednorázově ale nejvýš 30% a zbytek po dobu tří let. Tak se ptám jestli mají na to právo disponovat z mýma prostředkama děkuji
jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že se jednalo o nový typ penzijního spoření (DPS - účastnický fond). Transformovaný fond již nelze sjednat. V případě, že jste (nebo se stanete) plně invalidní (3. stupeň invalidity), můžete si peníze nechat vyplatit v podobě pravidelné renty (obdobně jako u starobní penze), podmínkou je délka spoření minimálně 3 roky (tj. 36 zaplacených měsíčních příspěvků), penze se vyplácí měsíčně po dobu min. 3 let. Jedná se o tzv. Invalidní penzi na určenou dobu. Možná zde došlo ke změně, na kterou jste nebyla doposud zvyklá.
Nezařazené
Dobrý den,manžel z dob podnikání dluží na zdravotním pojištění 30000Kč u VOZP. Snaží se poslat peníze jak může.Svůj dluh uznal a požádal o splátkový kalendář v rozumné výši.Popsal i své finanční možnosti.Já jsem bez příjmu ,máme dvě děti a splácíme hypotéku.Přesto nám zdravotní pojišťovna poslala dohodu na splátkový kalendář, kde měsíční splátka je 6500 Kč.Pro nás by to znamenalo nezaplatit hypotéku a přijít o byt. Jsem zoufalá a nevíme co už dělat.Pán na pobočce pod kterou patříme je dost nepříjemný a arogantní.Když jsem se zmínila že máme dvě děti a tohle neuplatíme,tak mi řekl že se o děti postará stát a jeho to nezajímá.Nikde není že se můžeme odvolat.V dopise stojí dohoda o uhradě dluhu ve splátkách.Máme je podepsat a odeslat zpět.Předem děkuji za odpověď.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to je jistě nepříjemné. V prvé řadě jste měli požádat o "Odstranění tvrdosti zákona", aby manželovi mohly být prominuty sankční úroky. Nicméně, před podpisem jakéhokoli dokumentu vám doporučuji, abyste jej konzultovali s právníkem, nebo využili bezplatných služeb poraden v tísni. Například se můžete obrátit na www.obcanskeporadny.cz. Zároveň řešte s místně příslušným Úřadem práce možnosti pomoci v hmotné nouzi. Přeji hodně zdaru a pevné víry v dobrý konec.
Životní pojištění
Dobrý den,

chci ukončit životní pojištění u Kooperativy a zaslat odkupné na účet a bylo mi sděleno, že se musím dostavit osobně na pobočku k identifikaci, neboť mě musí identifikovat pokud jde o částku vyšší jak 1000 Euro. Podotýkám, že bydlím v zahraničí a tak se nemůžu dostavit. Jaké jsou alternativy, aby mi vyplatili celou částku vložených peněz.

Děkuji.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jakákoli finanční instituce potřebuje, aby při výplatě peněz klientovi byl ověřen. Pokud by tomu tak nebylo, pak by kdokoli mohl podat výpověď na Vaše životní pojištění a inkasovat prostředky. Tedy postačuje, pokud podpis na výpovědi (s uvedením osobních údajů, údajů o smlouvě a účtu na výplatu odkupného) bude úředně ověřen notářem nebo na Czech pointu ČP. Pokud jste v zahraničí, pak nechte svůj podpis na takové výpovědi ověřit na zastupitelském úřadě. 
Hypotéky
Dobrý den,

můj přítel se rozhodl, že pomůže své sestřenici, která se dostala do insolvence, protože si vzala nějakou pofidérní půjčku, kterou nesplácela a tím se jí to navýšilo cca na 900 000kč (Údajně to měla být půjčka svázaná na dům jejich rodičů).

Rozhodli se, že to udělají tak, že můj přitel si půjčí oněch 900 000kč aby vyplatili její dluh a ona mu to bude postupně splácet. Myslela jsem, že na něho i přepíší jejich dům, tak aby měl jistotu, že když se něco stane, tak mu nic neseberou, to prý ale nyní není možné, protože na tu půjčku, kterou si vezme můj přitel bude ručit jeho platem + domem jeho tety.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je vůbec možné, aby si můj přítel vzal půjčku a ručil (skoro) cizím majetkem? Nebo si myslíte, že se jedná o to, že jeho teta bude jeho ručitelem? Půjčku bude mít od Českomoravské stavebí spořitelny s úrokem 3.9/ na dobu 30let. Hrůza, já říkala, aby tohle nedělal, protože neví co se může stát a uváže se takhle na 30 let, ale nedá si říct.
Děkuji
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v prvé řadě byste měli řešit s právním zástupcem, zda vymáhaní dané sumy po sestřenici je oprávněné, resp. zda sankční úroky jsou přiměřené. Rozhodnutí Vašeho přítele nebudu komentovat, neboť vychází z jiných pohnutek, než pouze racionálních. Pokud ale úvěr bude splacen, pak by se měla uvolnit i údajná zástava nemovitosti rodičů sestřenice. Pak by bylo lépe, aby znovu byla využita k zástavě nového úvěru, než toto břemeno přenášet na někoho jiného. Samozřejmě ani stavební spořitelna poskytující úvěr nebude řešit, zda je to možné, protože je jim to zpravidla jedno - raději budou řešit tu nejjednodušší cestu, než hledat lepší řešení pro klienta. Pokud daný účel splňuje požadavky na poskytnutí úvěru a je vhodná nemovitost k zástavě, pak není důvod nezastavit jakoukoli nemovitost. Doporučuji, aby si váš přítel našel nějakého šikovného a zkušeného finančního poradce, aby pro něj navrhl co nejlepší řešení a sdělil mu veškerá rizika plynoucí z daného rozhodnutí.
Stavební spoření
Dobrý den, Chci se zeptat. V listopadu roku 2014 jsem docílil cílové částky 100 000 na stavebním spoření. chtěl jsem to prodloužit na 200, ale řekli mi, že to není vyhodné, že mi raději založí nové spoření s vyšší cílovou částkou a těch 100 tam přepošlou. Tak jsem tedy souhlasil. Nyní jsem docílil částky 200 tisíc a chtěl bych peníze vybrat - poslat na účet. Když tedy vypovím smlouvu, jelikož jsem docílil cílové částky, ale dříve jak po 6ti letech. Dojdou mi peníze i tak po 3 měsících po vypovězení smlouvy? Děkuji za odpověď.
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, podle toho, co uvádíte, pak nová smlouva vznikla 11/2014, vázací doba je 6 let, tedy peníze budou muset zůstat na stavebním spoření do 11/2020. Pokud byste chtěl smlouvu předčasně ukončit, zaplatíte sankci dle sazebníku spořitelny (zpravidla 0,5 % z cílové částky) a zároveň bude státní podpora připsaná na novou smlouvu vrácena zpět do rozpočtu. Jinak výpovědní lhůta je 3 měsíce od 1. dne měsíce následujícího po měsíci, kdy byla doručena výpověď nebo žádost o výplatu. Obecně považuji jednorázový vklad z původních stavebních spoření do nového ve výši vyšší jak 20 000 Kč za chybnou volbu. Peníze bych Vám doporučil tehdy vybrat a vložit do nového pouze oněch 20 000 Kč. Zbylou sumu byste měl na spořicím účtu a mohl s ní libovolně nakládat, popř. každý rok z ní poslat do stavebního spoření 20 000 Kč na dosažení max. státní podpory, tj. 2 000 Kč.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, chtěl bych koupit starší lesnický stroj v hodnotě 750 000,-kč. Na rozjezd podnikání ale nemám nic na akontaci! Je to možné realizovat bez akontace a jak? Děkuji za odpověď. Karel
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ještě závisí také na tom, jak vypadalo Vaše daňové přiznání za rok 2016. Píšete o rozjezdu podnikání, pokud tedy nemáte DAP 2016 a nelze určit Váš obrat z předchozího daňového období, pak patrně nemáte šanci úvěr získat. Pro začínající podnikatele se bez zajištění poskytují úvěry do cca 300 000 Kč až 500 000 Kč (u vybraných profesí). Pokud byste měl nemovitost k zajištění, pak byla šance dosáhnout až na 50 % výše hodnoty nemovitosti, a to i bez prokazování příjmů (pokud je žadatelem podnikatel) - umí zafinancovat některé firmy na trhu, ale je třeba pečlivě prostudovat podmínky. Bez akontace nelze ani očekávat, že by Vám byl poskytnut např. leasing na nákup stroje.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, bratr me vytlačil ze silnice načež jsem se dostal smyk a zastavil se o protejší zed, auto je bohužel na totálku ale pojistný agent ktery bratrovi dělá povinne ručení mu řekl že se povinne ručení v rodině na to nevztahuje . Jak to tedy je ? Díky :)
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se nevztahuje na rodinné příslušníky (ve Vámi popisovaném případě). Odškodněni by byli pouze rodinní příslušníci, kteří by utrpěli při nehodě poškození na zdraví. Za takových okolností je možno plnit pouze z havarijního pojištění, nebo, pokud selže dohoda s viníkem, pak to řešit občanskoprávním sporem.
Nezařazené
S přítelem jsme si pořídili dům v hodnotě 1200000 Kč.Přítel má dvě dospělé dět a já jedno dospělé. Jak to bude s dědictvím v případě, kdy jeden z nás zemře?Bude muset jeden z nás vyplatit děti i když v domě má trvalé bydliště?
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz spadá do oblasti práva, nikoli financí. Nicméně, předpokládám, že každý vlastníte ideální polovinu domu. Pokud by někdo z vás zemřel, pak by onu polovinu, kterou vlastnil, dědily jeho děti (popř. manžel/manželka 50 % (z 1/2) a 50 % děti), a to rovným dílem. Pozůstalý partner a jeho děti by nárok neměli. Samozřejmě, že je možno toto upravit závětí, kde by zůstavitel definoval jiné rozdělení. Děděný podíl pak přechází na pozůstalé, tedy se stanou spoluvlastníky, kteří se mohou rozhodnout, zda svůj podíl odprodají.
Daně
Dobrý den, rád bych se zeptal na trochu specifický případ. Letos jsem prodal svůj pozemek za cenu 90000,-- Kč a moje žena je tento rok ještě poslední rok na mateřské dovolené. Budu mít v příštím roce nárok na vrácení daně? Musím získané peníze zapsat do příjmů příští rok? Děkuji
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem byste se měl obrátit na daňového poradce, nikoli finančního. Nicméně, daň z nabytí pozemku ve výši 4 % má odvádět kupující, nikoli vy. Pokud se jedná o daň z příjmů, pak byste musel pozemek vlastnit 5 a méně let, dle § 4, písmena 1b) zákona o dani z příjmu. Pokud byla doba vlastnictví delší, pak se daň z příjmů nehradí. Co se týče vrácení daně v ročním vyúčtování, to nelze posoudit, protože to závisí na více faktorech, které je nezbytné znát. Nechte si toto zpracovat zkušenou účetní nebo daňovým poradcem.
Hypotéky
Dobrý den,mám hypotéku u Hypoteční banky a musel jsem si založit účet u CSOB.V září 2018 mi končí refinanc a budu prechazet k CS, kde už mám zřízený běžný účet.Musim mít stále účet u CSOB když podle zákona od ledna už není povinnost mít Bú u banky která mi poskytuje úvěr?
Předem děkuji za odpověď
Stanislav Máša
Stanislav Máša
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, do okamžiku, než bude úvěr zrefinancován, tak musíte mít běžný účet, který je uveden v úvěrové dokumentaci. Nové podmínky se vztahují na úvěry vzniklé před 1. 12. 2016 až po ukončení běžícího fixačního období. Pokud byste chtěl účet změnit již nyní, je možné změnit úvěrovou dokumentaci, samozřejmě za poplatek a s dalšími konsekvencemi. Doporučuji vydržet s účtem do konce fixace.
Životní pojištění
Dobrý den,20,8,2004 mi byla zrušena smlouva ČP z důvodu nevýhodnosti a převedeno 17000kč uzavřena nová smlouva DYNAMIK životní pojistka /konec20,6,2017smrt nebo dožití 50000/jak je možné že mi ČP chce vyplatit jenom 27373kč
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, informace jsou neúplné, takže nedokáži přesně odpovědět. Nicméně, pokud by se u nové smlouvy jednalo o investiční životní pojištění, pak částka pro dožití není garantována. Neuvádíte sumu vložených plateb, tak z toho nelze ani nic vyvodit. Důležité je, zda Vám zprostředkovatel nebo zaměstnanec pojišťovny předali tabulku s přehledem vývoje odkupného, včetně vyčíslení ukazatele SUN (pro rezervotvorné životní pojištění), což je nyní jejich povinností dle usnesení ČAP. Z těchto dat lze zjistit, zda je vše v pořádku, nebo Vám bylo něco zatajeno. V případě, že byste byl prokazatelně poškozen a/nebo řádně neinformován, obraťte se přímo na pojišťovnu nebo na finančního arbitra, v případě nenalezení smíru s pojišťovnou.
Nezařazené
Dobrý den, při odchodu od zaměstnavatele jsem od něj odkoupil za zbytkovou cenu mobilní telefon, který jsem používal. Telefon se mi poškodil, reklamoval jsem jej a jako neopravitelný mi byla firmou one-net navržena výměna za nový telefon nebo vrácení peněz (plné výše). Chtěl jsem telefon vyměnit, muselo se to však řešit přes zaměstnavatele a ten trvá na vrácení finančních prostředků s tím, že mi vrátí částku, za kterou jsem telefon odkoupil a zbytek si nechají. Je takové jednání (bránení ve výměně) od mého bývalého zaměstnavatele fér? Od bývalého zaměstnavatele mám podepsanou fakturu a předávací protokol a plnou moc k jednání ve věci reklamování telefonu (není ověřena). Děkuji
Vítězslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna není určena na tento druh dotazů, neboť je zaměřena na finanční poradenství, nikoli pomoc v oblasti občanského práva apod. Každopádně, pokud jste odkupoval mobilní telefon za zbytkovou cenu, pak Vám měla firma i předat veškeré dokumenty, včetně záručního listu, jako novému majiteli. Zároveň předpokládám, že jste kupovaný předmět přebíral na základě nějaké dohody nebo kupní smlouvy. Smlouva mohla být ústní, nebo i písemná, např. formou e-mailu, kde se za převzetí věci zavazujete složit kupní cenu v domluvené výši. V daném okamžiku zaplacením a převzetím věci se stává Vaším majetkem, tedy i plynoucí záruky se vztahují na Vaší osobu. Chcete-li celou věc řešit, obraťte se na právníka, který Vám podá přesnou informaci, jak mělo být řádně postupováno. 
Nezařazené
Dobrý den , chci se zeptat, pobírám starobní důchod,
jsem OSVČ, a občas si přivydělávám. Jak to je s placením daně . příklad : přivydělám si za rok 2017, částku 490 000, kolik budu platit daní za tuto částku ?

Děkuji BERUŠKA13
BERUŠKA 13
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, obraťte se, prosím, na daňového poradce, tato poradna je určena pro jiná témata. Pro výpočet můžete použít některou z kalkulaček na internetu, jako např. ZDE.
Hypotéky
Dobrý den mám dotaz,byvalý manžel mě nechce vyjmout již po dva roky po rozvodu z hypotéky.V bance mě řekli,že musí být na učtu v plusu a musí mít nového ručitele,ale nemá ani jedno a mě t všude v registrech ukazuje,že mám hypotéku.Proto prosím o radu co se s tím dá dělat.Díky Vančuevá E
Eva Vančurová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel, je to tak, že to, co jste nabyli během manželství za závazky, můžete na sebe vzájemně převést jen tehdy, pokud ten druhý má dostatečnou bonitu, řádnou platební morálku apod. Pokud manžel není sám dostatečně bonitní, pak "část Vašeho úvěru" za Vás nemůže převzít. V takovém případě je ke zvážení i alternativa prodeje nemovitosti, která by dosavadní závazek uhradila a Vy jste se mohla z hypotéky vyvázat. Nicméně, s předčasným splacením hypotéky mohou být spojeny sankce, tedy se nejlépe informujte u své banky nebo finančního poradce.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, prosím o radu. Splácím spotřebitelský úvěr na 100.000 Kč s úrokovou mírou 15%. Měsíční splátka činí cca 2.300 Kč. Zbývá mi doplatit 67.000 Kč. Mám možnost uhradit částku jednorázově. Otázka : vyplatí se co nejrychleji částku uhradit nebo již není takový rozdíl mezi jednorázovým uhrazením a měsíčními splátkami.

Děkuji za odpověď

Karel
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při uvedených parametrech Vám zbývá ještě cca 37 měsíců splácení. Za toto období zaplatíte ještě cca 18 000 Kč na úrocích. Pokud by činila sankce za předčasné splacení 1 % z výše jistiny, jak je běžné u spotřebitelských úvěrů pro fyzické osoby, pak předčasnou splátkou ušetříte cca 11 000 Kč. Nechte si vyčíslit poplatky spojené s předčasným splacením, a pokud budou nižší než uvedené úroky, které byste jinak uhradil za zbývající dobu splácení, pak má smysl úvěr splatit předčasně.
Investice
Dobrý den. Syn 5 let, dostal vyplacenou pojistku za úraz. Je to 20.000 Kč. Prosím poraďte mně, kam peníze uložit či investovat nejlépe? Mělo by se jednat o dlouhodobé spoření, tak aby v 18 letech peníze mohl využít na studia.
Děkuji moc.
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je to poměrně malá částka, ale i přesto by měla být řádně zhodnocována. Na 13letém horizontu doporučuji některý z podílových fondů s vyváženou nebo dynamickou strategií, nebo fondy životního cyklu. Doporučuji, aby byl na jméno některého z rodičů, aby v případě nouze nebylo třeba řešit výběr se souhlasem opatrovnického soudu. Bohužel zde nemohu uvádět konkrétní společnosti. Můžete oslovit některého ze zkušených a prověřených finančních poradců, který jistě vhodné řešení pro Vás nalezne.
Nezařazené
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je zamestnavatel povinny vyplacat diety ak mam v zmluve uvedene pracovisko Brno a vsechna pracoviste zamestnavatele? Ak uz tera viem ze 80% prace byde vykonavane vramci EU. A podla coho sa prosim odvija ich vyse? Dakujem vopred za odpoved. S pozdravom Erika
Erika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, Váš dotaz nepatří do této poradny, která je určena na finanční poradenství, nikoli v souvislosti se zákoníkem práce. Nicméně, cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při: 1.pracovní cestě, 2. cestě mimo pravidelné pracoviště, 3. cestě v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště, 4. přeložení, 5. přijetí do zaměstnání v pracovním poměru, 6. výkonu práce v zahraničí. Seznam cestovních náhrad máte ZDE.
Nezařazené
V roce 2007 jsme koupili pozemky, které byly vedeny jako orná půda. Z jednoho pozemku se vyčlenila část a přeměnila se na stavební parcelu, na které se následně postavil dům, který byl v roce 2015 zkolaudován. Nyní bychom jak původní pozemky, tak tento stavební + dům chtěli prodat. Budeme platit daň z příjmu fyz.osob z hlediska časového testu 5 let (nebydleli jsme tam) nebo ne? Vztahuje se časový test k původnímu pozemku nabytým 2007 nebo k nově vzniklému stavebnímu pozemku?
Čermák Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, nejsem daňový poradce, ale finanční. Váš dotaz nesouvisí s mou odborností. Nicméně, důležité je nabytí pozemku nebo nemovitosti, které splňuje časový test, jak uvádíte. V takovém případě se daň z příjmů FO nehradí. Obraťte se v této věci na daňového poradce.
Hypotéky
Dobrý den.Dcera vyrizuje hipoteku na byt,pribuzny se ručil bytem jelikož na splaceni 20 procent nemela.Smlouva uz byla podepsana dcerou a kdyz došlo na podepsani pribuznym ten odstoupil.Ted dcera si nemuze dovolit hipoteku a bance ma zaplatit 100 000.Muzete nam poradit,prosim?Dekuji moc.
Nela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, neviděl jsem úvěrovou smlouvu, tedy vyvozuji pouze z informací, které jste uvedla. Banky při nevyčerpání úvěru většinou účtují sankční poplatek, který může dosahovat až 200 000 Kč (dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru). Tedy v tomto případě může být sankce 100 000 Kč reálná. Doporučuji, aby dcera, nebo někdo z rodiny, se pokusila získat (překlenovací) úvěr ze stavebního spoření bez zajištění nemovitostí, který u některých stavebních spořitelen může dosahovat, dle příjmů žadatele, až 800 000 Kč. Pokud to nebude možné, zkuste jednat s bankou o snížení sankce. Nicméně, při předcházení takovýmto situacím doporučuji nejednat s bankou, ale zkušeným finančním poradcem, který dokáže navrhnout celou strategii financování bydlení. Ten by Vás upozornil na všechna rizika a třeba Vám ani financování tímto způsobem nedoporučil.
Životní pojištění
Dědil jsem po zemřelém bratrovi kapitálové životní pojištění. Dědici jsou i 2 děti po zemř.sestře. Ostatní položky dědictví děleny v poměru 50%.25%,25%. Pojišťovna rozdělila plnění z pojistky na 3 stejné díly.Upozorňuji že pojištění nebylo předmětem dědického řízení. Toto vyřizovalo notářství přímo s pojišťovnou. Je správně, že životní pojistka je rozdělena mezi dědice jinými podíly než ostatní položky dědictví?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jsou ustanoveny v pojistné smlouvě životního pojištění oprávněné osoby pro případ smrti, pak toto plnění není součástí dědického řízení a výplata probíhá oprávněným osobám předložením požadovaných dokladů. Je to z důvodu urychlení výplaty pojistného plnění, aby takto ustanovené osoby mohly hradit případné závazky za zesnulého, protože dědické řízení může trvat několik měsíců. V případě, že nejsou stanoveny, pak standardně vstupuje pojistné plnění do dědického řízení.
Investice
Dobrý den,
jak byste investoval 100-200 tisíc? Děkuji za info
A.H.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na podobný odkaz jsem již odpovídal níže, tedy zkráceně rekapituluji. V prvé řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Nejprve by můj dotaz směřoval k rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici vyšších částek. Podle délky investičního horizontu a Vašeho investičního profilu by se musela stanovit přiměřenost investice. Pokud by byla vyvážená, doporučil bych do portfolia max. korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou. Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně. Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na krátkém horizontu (např. 3 roky) nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na stavebním spoření. Pokud uvažujete o investici do akcií na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR; můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou navázány na různé významné indexy. Bohužel, nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem poradit.
Životní pojištění
Dobrý den, mám sjednané životní pojištění od 1.5. platbu jsem zaslal až dnes. Bohužel jsem tak šikovný a úraz se mi stal včera. Bude pojišťovna plnit? Děkuji
Oldřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba zjistit dle pojistných podmínek, zda je nezbytná úhrada smlouvy. Bohužel, řada pojišťoven má ve svých podmínkách, pokud se jedná o novou pojistnou smlouvu, že musí být řádně uhrazeno první pojistné období, tedy včas, nejpozději v den jeho počátku, což je v tomto případě 1. 5. Zejména, pokud platba je zaslána po vzniku škodní události, nemusí v souladu s pojistnými podmínkami vzniknout nárok na pojistné plnění. Je tedy třeba, abyste Vy, nebo např. zprostředkovatel smlouvy, prozkoumal, zda v tomto případě nárok vzniká nebo ne.
Hypotéky
dobry den mam dotaz mam preklenovaci uver u lisky ale veritel by chtel byt vyvazan za jineho chtela jsem se zeptat jestli to jde dekuji
jitka s
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že máte na mysli dlužníka. Ten z úvěrové smlouvy může být vyvázán, ale musí s tím souhlasit věřitel, tedy v tomto případě ČMSS. Zpravidla základní podmínkou je, aby nový dlužník splňoval podmínky bonity (tedy dostatečné příjmy na splácení) a zároveň vyhovoval z hlediska bankovních a nebankovních registrů. K tomuto se musí věřitel vždy vyjádřit. Za změnu úvěrové dokumentace je pak účtován poplatek, který se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud by mělo dojít ke změně věřitele, pak byste svůj dotaz musela více specifikovat, protože by to bylo předpokládám z nějakých mimořádných důvodů.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat,když si nejsem jistá zda mi zaměstnavatel dobře vypočítal roční vyúčtování daní.V roce 2016 jsem odpracovala 4,5 měsíce a do konce roku jsem byla v pracovní neschopnosti.Neuplatnuji žádné odpisy ze spoření a podobně,mám jen úlevu na dceru a na poplatníka.Mou mzdovou účtárnou mi bylo zděleno,že mi žádný přeplatek nevznikl.Děkuji za odpověd
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, Váš dotaz má být směřován na daňového poradce, nikoli na finančního, kterým jsem já. Nicméně, pokud si nejste jistá, pak můžete využít výplatní pásky a nechat si např. účetní či daňovým poradcem zkontrolovat výpočet. Bylo by ale lepší požádat zaměstnavatele a domluvit se s ním, které podklady Vám vzal v úvahu, a zda např. byla uplatněna sleva na dani za dítě (nezletilé, nebo studující do 26 let věku).

Daně
Dobrý den, nastoupila jsem do nového zaměstnání a zaměstnavatel mi neodečítá slevu na poplatníka. V jakých případech mám na slevu poplatníka nárok a kdy ne ? Děkuji za odpověd Jana
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ten, kdo podává daňové přiznání, nebo za něj vyúčtování daně dělá zaměstnavatel, pak má nárok na základní slevu na poplatníka. Pokud jste ovšem nepodepsala u zaměstnavatele prohlášení (růžový papír), pak si musíte vyúčtování daně udělat sama, tedy podat daňové přiznání. Informujte se u svého zaměstnavatele.
Životní pojištění
Dobrý den, ukončil jsem daňově neuznatelnou smlouvu IŽP a přišlo mi odkupné. Ve výpisu pojišťovna uvádí, že srážková daň je 0 Kč. Mám odkupné přidat do daňového přiznání a zaplatit z odkupného daň z příjmu?
Na smlouvu jsem nedostával žádné příspěvky od zaměstnavatele, ani jsem nečerpal daňové výhody ze smlouvu z důvodu nízkého pojistného.
Předem děkuji za odpověď.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud smlouva nebyla v daňově uznatelném režimu, pak nevzniká při ukončení smlouvy povinnost dodanění. To, že byla pojišťovnou vyčíslena nulová srážková daň vyplývá z toho, že celkové zaplacené pojistné bylo vyšší než vzniklé odkupné. V opačném případě by byla srážková daň uplatněna na straně pojišťovny.
Životní pojištění
Dobrý den.
K 31.3.2017 jsem ukončil pojistnou smlouvu a poslal výpověď na pobočku s tím,že odkupné chci vyplatit na účet. Přišla mi odpověď,že pojistná smlouva bude ukončena k výročí pojištění, tj. ke dni 17.9.2017. Odkupné vyplácíme ve lhůtě 21 dnů od ukončení smlouvy,respektive od splnění všech náležitostí pro jeho výplatu. Znamená to,že peníze mi přijdou až za půl roku,tedy až někdy v říjnu?
Děkuji Josef
Pepa
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, odkupné ze smlouvy životního pojištění s rezervotvornou složkou se vždy vyplácí s řádným ukončením smlouvy, aby mohlo dojít ke konečnému vyúčtování všech nedoplatků a přeplatků. Ve Vašem případě tedy až po 17. 9. 2017.
Nezařazené
Dobrý den,
do práce dojíždím denně 20 km. Zaměstnavatel se rozhodl mi proplácet dopravu peněžní formou na základě předložených dokladů, tedy z místa bydliště do místa výkonu práce. Zajímalo by mě, jak se tato částka promítne ve mzdě, tedy jak je daněna (kolik procent)?

Děkuji za odpověď.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto dotazem oslovte daňového poradce, účetní, nebo mzdové oddělení zaměstnavatele. Já jsem finanční poradce a mzdovou tématikou se nezabývám.
Nezařazené
Jak je to prosím s příspěvkem na OČR pro mojí 80letou maminku?Kde musím zažádat?
KIKY
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz není určen pro mě, jako finančního poradce. Každopádně se obraťte na ČSSZ, kde si podáte příslušnou žádost - žádost o ošetřovné, potvrzenou lékařem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik mi může zaměstnavatel maximálně přispívat na penzijní připojištění, aniž by se částka musela danit?

A jaké jsou s tímto spojeny výhody pro zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na penzijní spoření (PS) může zaměstnavatel přispívat až 50 000 Kč ročně (nebo libovolně rozdělit mezi PS a životní pojištění), které jsou osvobozeny od odvodů. Výhodou pro zaměstnavatele je, že ani on z této částky neodvádí sociální ani zdravotní.
Daně
Zdrvim mam prerusenou zivnost cely rok a celkove nulove vydelky musim odezdavat dan.priznani treba i z nulou? Dekuji
David
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok 2016, pak nemusíte odevzdávat nic. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na FÚ, ZP a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech.
Stavební spoření
Dobrý den, uzavřela jsem SS Wustenrot na CČ 400 000 Kč. Týden na to, se mi poskytla výhodná koupě druzstevniho bytu a tak jsem si chtěla vzít překlenovací úvěr z této smlouvy. Poslala jsem tam vklad 100 000 Kč v domnění, že mi to pomůže získat lepší podmínky. Lepší podmínky nezískám a navíc mi řekli, že nemám dostatečnou bonitu.Chtěla jsem tedy smlouvu vypovědět a dostat zpět své peníze, ale zjistila jsem, že mi chtějí naučtovat 0.9% pokutu za předčasné ukončení SS.Vzhledem k tomu, že jsem SS uzavírala přes externího poradce, ne přímo v pobočce Wustenrotu a od doby uzavření a data možné výpovědi neuběhl ještě měsíc, není nějaká možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí? Už jsem se smířila s tím, že přijdu o 4 000 Kč jako poplatek za CČ, ale dalších
3 600 Kč zaplatit pokutu mi přijde opravdu hodně. Děkuji
Žáneta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejprve odpovím obecně. Před jakýmkoli záměrem žádosti o úvěr je třeba si nejprve nechat vyhotovit oficiální nabídku, kde budou zřejmé parametry úvěru. Zároveň při nabídce již může být propočtena bonita klienta, zda je pro případný úvěr dostačující. Zjistila byste totiž přesně to, co popisujete, že na úvěr ze stavebního spoření nedosáhnete, a tedy ani na lepší parametry. Podmínkou totiž je mít naspořeno alespoň 40 % cílové částky a stavební spoření musí běžet minimálně 2 roky. Dále pak je rozhodující tzv. hodnoticí číslo. Bohužel, možnost odstoupit bez sankce nemáte, pokud není uvedeno jinak v obchodních podmínkách stavební spořitelny. Zkuste spořitelnu požádat o prominutí poplatku za předčasné ukončení, vzhledem k tíživé finanční situaci.
Nezařazené
Dobrý den, firma si z naší půjčovny zapůjčila stavební stroj. Ten poškodila a některé díly ztratila. V nájemní smlouvě je uvedeno, že opravy a ztráty hradí nájemce. Aby byl stroj nadále funkční, v našem servisu jsme ho opravili. Vyfakturovali jsme jim za opravu půjčeného stroje. Bude faktura s a nebo bez DPH? Děkuji
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem daňový poradce, ale finanční. Obraťte se, prosím, na něj. Nicméně můžete se podívat na komentář k přenesené daňové povinnosti pod odkazem na ZDE.
Daně
Po podání daňového přiznání vznikl díky daňovým bonusům na děti přeplatek .FU mi tento odmítl vrátit, prý nemám zaregistrované konto a složenkou nelze přeplatek poslat. je to tak. Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem se máte obrátit na daňového poradce, nikoli finančního, kterým jsem já. Nicméně, takovouto informaci můžete nalézt v Daňovém řádu, konkrétně § 155 odst. 3: Je-li daňový subjekt u správce daně registrován, je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů platebních služeb uvedených v registraci. Odst. 6 téhož paragrafu uvádí: Vratitelný přeplatek poukazuje správce daně v české měně ve výši, v jaké byl evidován, a to bezhotovostním převodem na účet vedený u poskytovatele platebních služeb nebo poštovním poukazem. Tedy pokud nemáte u FÚ registrovaný účet nebo již neexistuje, měl by Vám jej zaslat na adresu.
Hypotéky
Dobrý den, prosím vás, vzala jsem si hypotéku u ČMSS a jsem již na katastru vedená jako zástavce a banka je zástavní věřitel od 23.3.2017. do kdy mi banka vyplatí na účet půjčku?děkuji
Jarmila Gabrielová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte splnit podmínky k čerpání úvěru včetně podání příkazu k čerpání, aby peníze z úvěru mohly být uvolněny. Obraťte se tedy o radu na sjednatele úvěru, pokud podmínkám čerpání nerozumíte. Každá banka či stavební spořitelna a každý klient mají různé podmínky k čerpání - jsou vždy individuální.
Nezařazené
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu zda je výhodnější požádat o předčasný důchod a nebo předdůchod.Narodila jsem se v listopadu 1959 a od dubna 2016 jsem na podpoře, která mi končí nyní v březnu 2017 a v současné době řeším co je pro mě z finančního hlediska výhodnější.
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobnou otázku jsem již odpovídal v některém z předchozích dotazů. Pro výpočet kontaktujte ČSSZ, kde mají detailní údaje o nárocích na starobní důchody a případné redukce. Orientační propočet si můžete zkusit na ZDE.
Životní pojištění
Dobrý den. Dá se prosím někde zjistit zda li otec má sjednanou úrazovou pojistku na své nezletilé děti a u jaké pojišťovny?Děkuji za odpověď.
Eliška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to bohužel u životních (či úrazových) pojištění nelze, ví to jenom pojistník, tedy majitel smlouvy. Lze to zjistit z bankovního účtu, ze kterého probíhají platby, kde je uveden příjemce a variabilní číslo je většinou číslem smlouvy.
Daně
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. V prosinci 2016 jsem dostal od známé pozemky, které jsou označené jako orná půda a trvalý travnatý porost. Připravuji daňové přiznání a potřeboval bych vědět, jak mám zjistit hodnotu pozemků, jestli existuje nějaká tabulka, kde bych si to mohl vypočítat a jak a kam to uvést do daňového přiznání?
Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Vevera
Vevera
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v této věci se obraťte na daňového poradce, já jsem poradce finanční. Jen upozorňuji, že v případě darování, nejedná-li se o rodinu (viz dary osvobozené od daně), je nutné odvést darovací daň. Pak by měla být stanovena hodnota pozemku znaleckým posudkem nebo směrnou hodnotou, viz stránky finančního úřadu: http://smernahodnota.financnisprava.cz/. Informujte se u daňového poradce, protože jste také měl podat přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna 2017, pokud jste již tak neučinil.
Daně
Dobrý den,pobírám starobní důchod, pracuji jako dětská lékařka a ještě mám 2 potvrzení o zdanitelných příjmech, kde mi byla srážena daň 15%. Mám tato potvrzení uvádět v daňovém přiznání?
Ivana Prušová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na obdobný dotaz jsem odpovídal asi o čtyři otázky zpět (tam můžete odůvodnění najít v detailu). Pokud chcete ale využít nezdanitelný základ daně apod., pak si daňové přiznání podejte, máte pak možnost získat případný přeplatek na dani zpět.
Kreditní karty
chtěla bych se zeptat , když na internetu vydělávam , ale v Rusku ,tak na mě chtěly číslo účtu , to jsem jim dala , nyni chtějí na mě číslo kreditní karty a já váhám ,
Kristina Svobodová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, moc nerozumím Vašemu dotazu. Pokud by ovšem po Vás chtěl někdo osobní údaje, musíte vědět, za jakým účelem mu je sdělujete a zejm. komu. Pokud chce po Vás někdo údaje ke kreditní kartě, měla byste si být jista, zda se jedná o internetový obchod, jaké má renomé apod. Každopádně se údaje k platební/kreditní kartě zadávají na zabezpečených portálech (odkaz začíná https://), tedy při elektronických platbách dochází ke přesměrování na portál banky pro el. platby, která pouze předá e-shopu informaci o provedení transakce, nikoli o údajích karty - toto je bezpečný způsob platby, ideálně s doplněním o 3D secure kód. Neměly by být údaje např. o kreditní kartě permanentně zadány v nějakém systému e-shopu, kdy by bylo umožněno bez autorizace majitele karty provádět platby. Buďte obezřetná.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem v insolvenci a na konci mesice mi konci stavebni sporeni,muzu jej vybrat nebo co mam delat abych o ty nasporene penize neprisla? Dekuji za odpoved
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte schváleno oddlužení a plníte splátkový kalendář, může být příjem z ukončovaného stavebního spoření považován za tzv. mimořádný příjem a jako takový použit na splátky věřitelům. V praxi je toto častější výklad zákonných povinností dlužníka v insolvenci... Obraťte se na právního zástupce, nebo ještě lépe na Vašeho insolvenčního správce ještě před rozhodnutím výběru prostředků ze spoření, protože pak takové rozhodnutí již bude nevratné se všemi jeho důsledky.