Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Daně
Dobrý den,
jsem ve starobním důchodu a rok 2015 jsem pracovala na dohodu o pracovní činosti. Mám nárok na vyrovnání daní- přiznání k dani z příjmů fyzických osob? Nebo jsou tu jiná kriteria na výpočet. Můj hrubý příjem byl
132000 Kč.
Dana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Dano, 
doporučuji se obrátit na FÚ a konzultovat s nimi vše potřebné. Nebo se prosím obraťte na daňovou účetní. Omlouvám se, ale v daňovém poradenství se věnuji v rámci své profese pouze okrajově.

Hypotéky
Dobrý den. Prodáváme dům synovi. Ten si od banky bere hypotéku ve výši 80% a 20% by nám měl zaplatit. Banka po nás požaduje výpis z účtu, že nám částku zaplatil. Má na to banka právo? Ještě jsme se s tím nikde jinde nesetkali. S manželem by jsme mu chtěli tu částku darovat. Jde to? Děkuji moc za odpověď
Ivana U.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
v tomto případě potřebuje banka doložit, že bude celý záměr realizován. Pokud máte v kupní smlouvě uvedeno, že 20% musí syn zaplatit hotově a 80 % přes hypotéku, tak banka chce doložit napřed těch 20 %. Tuto část je možné také zpravidla prokázat potvrzením od advokáta (v případě využití advokátní úschovy) nebo prohlášením prodávajícího. Výpis z účtu je standardní záležitost a možná právě proto, že se jedná o prodej v rodině, chce banka vidět právě výpis.
Dle mého názoru, se všemu dalo předejít, pokud by bylo vše konzultováno předem. Pokud Vám aktuální poskytovatel hypotéky nedokáže poradit, jak celou situaci vyřešit (asi chybí těch 20 %), tak se obraťte na finančního poradce, který Vám pomůže najít vhodnější postup a banku.
Daně
Dobrý den, mám dotaz ohledněodečtu na manželku. Mé příjmy ze závislé činnosti byly 85087 Kč - hrubá mzda, v čistém tedy 66889 Kč, Jaká částka se započítáva do Přiznání?
Děkuji Eisenreichová
Kamila Eisenreichová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 
rozhodující je pro tento případ hrubý příjem.
Daně
Dobrý den, loni se mi stal pracovní úraz a odškodnění bylo vyplaceno a započítáno jako jedna ze složek do hrubé mzdy a tím pádem i zdaněno.... většinou po uplatnění odpočtu na děti a poplatníka neplatím daň ale dostávám daňový bonus, tentokrát díky odškodnění vzrostl příjem tak že i po odečtech mi byla stržena daň, bohužel v téměř stejné výši jako odškodnění za pracovní úraz ve výsledku, tedy částka co jsem dostala jako bolestné byla nakonec vyplacena státu jako daň. Proto se na vás obracím, zda v ročním vyúčtování daně (dělá zaměstnavatel)mi tyto prostředky budou vráceny, či nikoli. a jak je možné že odškodnění za úraz je vůbec započítáváno do hrubé mzdy (rozumím započítání náhrady ušlé mzdy, nerozumím započítání bolestného)
Děkuji za odpověď
Michaela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michaelo, 
odškodnění za pracovní úraz se daní ve mzdě. Můžete si udělat buď roční zúčtování a nebo podat přiznání, určitě nějakou daň obdržíte zpátky, záleží na výši příjmu, který jste měla. Co se týče bolestného, tento příjem je osvobozený od daně. Neměl být nijak daněn. Odpověď byla získána ve spolupráci s D&M Accounting.
 
Daně
Dobrý den, jsem v důchodu, nabízí se mi celoroční přivýdělek Dohoda o provedení práce. Mám dotaz zda-li by mi v případě onemocnění platili nemocenskou a také dovolenou, děkuji Elerová
Irena Elerová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Elerová, 
jelikož se nejedná o pracovní smlouvu, nárok na dovolenou a nemocenskou mít nebudete.

Daně
Dobrý deň
Volám sa Tomáš a žijem v Brne skoro rok. Pracujem v Českej nemenovanej firme.

Minulý mesiac som mal ešte Dohodu o pracovnej činnosti. Asistentka riaditeľa pobočky mi dávala podpísať "rúžový papier", ( SLEVA NA DANI )no ja som si nebol vedomí toho, že mám nejakú zľavu na dani, a popravde asi ani ona to nevedela. Tak som to nepodpísal.

Tento mesiac som mal dostať výplatu za január/LEDEN 12228Kč no firma mi poslala na účet 9950Kč. Tak som to začal riešiť s účtovníčkou. Bolo mi povedané, že dôvodom prečo som dostal menej je to, že som nepodpísal "ružový papier" a preto mi stiahli dane.


Preto sa Vás chcem opýtať, či to môže byť pravda.

Podpisuje sa " rúžový papier " pri podpise DPČ alebo Pracovnej zmluvy?

Veď predsa je to tlačivo na úľavu na dani, a to sa podpisuje za predchádzajúci rok, alebo sa mýlim?


Vedeli by ste mi to bližšie vysvetliť?

Prajem pekný deň - otázka upravena poradcem
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
doporučuji Vám informovat se na Finančním úřadě, kde budou mít všechny podklady. Určitě si vezměte s sebou poslední výplatní pásky a také kopii Vámi zmiňovaného formuláře.
Omlouvám se, ale lepší radu nejsem schopen z pozice finančního poradce poskytnout.

Hypotéky
Dobrý den,
chtěla jsem se vás zeptat - jsem čerstvě na mateřské dovolené, kde budu 3 roky. Je možné, abych dostala 100% hypotéku cca 2500000,-. (moje mateřská cca 10000,- v době mého zaměstnání jsem pobírala 19000,- čistého) Vím, že mě hypotéku aktuálně nikdo nedá (vzhledem k tomu, že jsem na mateřské), proto by mě zajímala varianta, kdy by semnou jako spolužadatel byla matka, která má čistý příjem cca 19000,-, ale pracovat bude 9 let než půjde do důchodu. Je tímto způsobem možné vyřešit to, abych dostala částku o kterou bych žádala? Děkuji za odpověď
Lenka R.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lenko, 
Vaše situace není, dle toho co píšete, zrovna jednoduchá. Obávám se, že nebude ani řešitelná. Doporučuji Vám, obrátit se na některého z mých kolegů v místě Vašeho bydliště, který by s Vámi detailně vyhodnotil Vaši situaci a navrhl optimální řešení, jak Vám pomoci.
Osobní konzultaci doporučuji také z toho důvodu, že si nejsem jistý, jestli je bezpečné si brát s rodičovskou 10 000 Kč hypotéku na 2,5 mil. Kč. Ale neznám všechny informace a souvislosti.
Daně
Dobrý den,
V lednu 2015 jsem začal podnikat a zároveň jsem byl studen,tedy 8 měsíců jsem měl podnikání jako vedlejší činnost a 4 měsíce jako hlavní. Poslední 4 měsíce jsem tedy platil zálohy na ZP a SP. Příjmy byly: 428 490 CZK a výdaje 123 458 CZK.
Při vyplňování elektronických přehledů jsem ale trochu narazil a přijde mi, že to nebere v potaz hlavní a vedlejší činnost a že třeba ZP za mě 8 měsíců bylo hrazeno státem a ani SP, které sem měl na první rok psaný 0, nula nakonec nebude.
U SP jsem se trochu zasekl, jelikož jsem se dočetl, že to je 50 % z daňového základu a pak něco o rozdělení mezi hlavní a vedlejší činností, což asi roli nehraje, jelikož mám základ větší než minimální.
Rád bych se tedy zeptal, zda-li je tomu tak, že vyměřovací základ pro SP je 50 % z daňového základu, tedy 152 516 CZK a já budu muset doplácet SP (i když sem měl pro první rok stanovenou 0) a i ZP nebo se dá nějak přihlédnout k tomu, že jsem měl živnost jako vedlejší činnost po dobu 8 měsíců.
Děkuji, M.
Michal K.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michale, 
velice děkuji za důvěru, ale Váš dotaz je již nad rámec mých znalostí. Doporučuji se obrátit na profesionála z oboru daní. Určitě Vám nejen poradí, jak správně vyplnit daňové přiznání za uplynulé období, ale také Vám poradí, jak postupovat v letošním roce, aby jste byl příští rok na vše připraven.

Daně
Prodala jsem v r. 2015 nemovitost, na kterou se vztahuje povinnost ohlásit příjem fin. úřadu, i když nebudu platit dan z příjmu. Prosím o vysvětlení, na jakém tiskopise se tato ohlašovací povinnost má splnit. Tiskopis Přiznání k dani z příjmu fyzických osob pro tento účel není přizpůsobená nebo jej vyplnuji špatně (interaktivní formulář)
Evka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejpřesnější informaci Vám poskytne Finanční úřad.

Stavební spoření
Dobrý den,
stavební spoření u buřinky založeno 31. 7. 2002, částka není přespořená, přesto jsem obdržel výpověď z důvodu, že pro spořitelnu není reálné mi dále poskytovat stávající zhodnocení, a proto mi smlouvu vypověděli a ukončili. Je možné se takto zdůvodněné výpovědi bránit? Josef
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
obrana je nereálná. Stavební spořitelny se oprávněně odvolávají na zákon o stavebním spoření a vše je tedy v pořádku. Pro Vás to znamená vyřešit otázku, co s penězi ze stavebního spoření udělat?
Nezařazené
dobrý den,potřebovala bych vědět jestli mám nárok na vyplácení nemocenské z HPP a zároven i ze zaměstnání na půl úvazku ze kterého je odváděno jak sociální tak zdravotní,a daně. Děkuji za odpověd
Michaela Jakubkova
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesnou informaci získáte u svého zaměstnavatele nebo u ČSSZ.
Daně
Dobrý den,
v roce 2015 jsem byl 8 měsíců nemocný. Mám dvě děti. Manželka je na MD. Můj příjem nesplňuje o 5 tisíc minimální částku pro přiznání nekráceného ročního daňového bonusu. Mám nárok na nějaký poměrný daňový bonus, nebo jen na odpočet nezdanitelné částky na sebe a na děti.
Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
pokud je mi známo, tak žádný poměrový bonus není možný. Přesnou informaci Vám podá daňový poradce.
Hypotéky
Dobrý, den. Vaše rady jsou opravdu nad zlato. Stručné jasné, výstižné. Chtěla bych od Vás taktéž poradit. Chtěla bych si vzít hypotéku, u banky jsem zjistila, že dosáhnu na požadovanou částku, ALE jsem v registru dlužníků. Ne tak mojí vinou.Při rozvodu máme dohodou vypořádané SJM, měli jsme dva úvěry, oba na mé jméno. V SJM je dané, že jeden má platit ex a druhý úvěr já. Protože ale bývalý manžel neplatil pohledávky včas, a ty byly bohužel na mé jméno, jsem v registru. Lze z toho nějak ven? Vymazat z registru dlužníků? Lze nějak přesvědčit banku, že já jsem řádným plátcem?
Renáta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Renáto, 
předně děkuji za pochvalu :-). Potěšila mě.
Vaše situace není zrovna jednoduchá. Doporučil bych individuálně jednat s bankami. Nemusí to být ztracené. Začněte s tou svojí. Určitě pomůže, pokud si sama požádáte o výpis z registru (www.cbcb.cz) a s ním banku navštívíte. Budou v něm informace, které nemusí mít pracovník banky k dispozici, ale pomůžou při jednání.
Bude důležité, co nejlépe prokázat důvod zápisu do registru. Samotný výmaz/aktualizaci může provést pouze banka, která zápis udělala.
Investice
Dobrý den, chtěl jsem se prosím Vás zeptat, kam bude asi nejlépe pravidelně investovat peníze v roce 2016 V současnosti pravidelně investuji do dluhopis fondu Sporobond a do nemovitostího fondu. Děkuji a přeji Vám příjemný den. Albert Merling.
Albert Merling
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Alberte, 
velmi jednoduchá otázka, ale těžká odpověď. Každému investorovi vyhovuje něco jiného. Každý investor má jiná očekávání a je ochoten postupovat jiné riziko. Nelze tudíž konkrétně odpovědět na Váš obecný dotaz.
Obecně lze říci, že dluhopisy v investičním pásmu budou mít v následujících letech nízké výnosy. Bohužel ERSTE neuvádí u svých podílových fondu řadu potřebných informací, tak nelze ani vyhodnotit, jak je na tom Vámi zmiňovaný fond.
Pokud si přejete erudovanou odpověď, doporučuji setkání s investičním poradcem.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat zda když zadam zaměstnavatele o vyrovnání daní za loňský rok musím k potvrzení o zaplacení pojistnem na soukromé životní pojištění pro účely uplatnění od počtu od základu dané,přiložit i kopií své smlouvy.děkuji Jana
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
samotné potvrzení by mělo být dostatečným dokladem. V praxi se ovšem běžně setkáváme s tím, že pokud se takový odpočet (zaplacené pojistné, zaplacené úroky) uplatňuje poprvé, je vyžadována i příslušná smlouva (pojistná smlouva, smlouva o úvěru).
Pokud tedy si nechcete dělat DP sama, doporučuji tomuto požadavku zaměstnavatele vyhovět.

Penze
Dobrý den, rozhodla jsem se zrušit penzijní připojištění . To jsem učinila, ale zaroveň jsem se nechala nalákat na další penzijní připojištění. Nevím jestli je možné od smlouvy odstoupit, je mi 73let abyla to hloupost něco uzavírat. První splátka by měla být v březnu, v únoru mám splátku ještě u staré smlouvy.. Děkuji za radu, od jistého věku neumí člověk říci ne , je to hrozné.
Marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marto, 
smlouvu o Doplňkovém penzijním spoření můžete kdykoliv vypovědět a výpovědní lhůta nesmí být ze strany penzijní společnosti delší než 2 měsíce.
Doporučuji tedy zastavit se v penzijní společnosti a sepsat výpověď. Měli by Vám vyhovět.
Stavební spoření
Dobrý den,
prosím o radu.Mám úvěr ze stavebního spoření.Lze si uplatňovat slevu na dani?Jak mám postupovat. Myslela jsem si, že mi to udělá zaměstnavatel ale ten mi zdělil, že si to musím uplatnit daň ze stavebního spoření sama. Předem Vám moc děkuji. Daniela
Daniela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Danielo, 
stavební spořitelna by Vám měla zaslat potvrzení o zaplacených úrocích za minulý rok. Pokud toto potvrzení nemáte, obraťte se prosím na SS. Zaplacené úroky je možné si odečíst od základu daně. Pro Vás to tedy bude znamenat, že 15 % z úroků Vám stát vrátí.
Toto potvrzení potom slouží jako podklad pro vypracování daňového přiznání. Je pravdou, že některé účetní se tomuto kroku z důvodu lenosti a strachu vyhýbají. V takovém případě nezbude nic jiného, než si DP vypracovat vlastními silami (zaměstnavatel Vám vyhotoví vyúčtování a vy jenom vyplníte kolonky) nebo s pomocí účetní. Na internetu je možné získat formulář k DP, který i vše spočítá.

Pojištění majetku
Dobrý den, v listopadu jsem podepsala smlouvu na pojištění domácnosti dodnes jsem nezaplatila ani jednu splátku. Chci se zeptat zda je smlouva platná hned při podpisu nebo až od zaplacení první platby. Děkuji Staňková
Staňková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
okolnosti vzniku pojistné smlouvy budou uvedeny v pojistných podmínkách. Mám ovšem obavu, že smlouva bude platná pouze na základě podpisu a pojišťovna může po Vás dlužné pojistné vymáhat. Přesnější informace Vám podá sjednatel pojištění případně pojišťovna.

Nezařazené
Jak řešit daně?Do 8.3.jeden zaměstnavatel,pak druhý,ale od dubna neschopenka a od 1.9.peněžitá pomoc v mateřství.Dítě se narodilo v říjnu,jsem samoživitelka .děkuji za radu
Jarmila Vebrová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den paní Vebrová, 
obraťte se prosím na daňového poradce, který Vám se vším pomůže. 

Stavební spoření
Dobrý den,

v těchto dnech mi přišla z ČMSS informace o přespoření cílové částky na účtu stavebního spoření dcery (nar. 2001). Smlouva stavebního spoření byla uzavřena 14.7.2002. ČMSS nabízí výplatu naspořených prostředků za předpokladu souhlasu opatrovnického soudu s odvoláním na ustanovení § 898 NOZ. Pokud nedodám dispozice pro výplatu financí, bude účet zrušen a zůstatek dále nebude úročen.

Mám za to, že pokud smlouva u ČMSS zanikne a tím bude i zrušen účet dcery, pak již nemá ČMSS žádný právní nárok tyto prostředky zadržovat bez ohledu na souhlas soudu. V době trvání smlouvy existuje vztah ČMSS - dcera, potom akceptuji, že s ohledem na tento vztah je třeba k převodu souhlasu soudu. Pokud už vztah ČMSS - dcera neexistuje, přebíráme s manželkou coby zákonní zástupci práva a povinnosti vůči dceři a jejím financím ze zaniklé smlouvy i bez soudu a ČMSS by měla tyto prostředky, v danou chvíli již z neplatné smlouvy, vyplatit. Je tato moje úvaha správná?

Děkuji za odpověď.
Miloslav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Miloslave, 
dopis jsem sice neviděl, ale podle mě, bude ČMSS v případě ukončení SS stále mít peníze na bankovním účtu, který bude veden na jméno Vaší dcery tak, jak je to v případě aktuálního stavebního spoření. Tudíž nebude moci SS peníze bez souhlasu opatrovnického soudu vydat. Dokud se tedy peníze nepřevedou na jiný účet dcery, bude podle mě vztah mezi ČMSS a Vaší dcerou stále platit (za jiných a nevýhodných podmínek).
Navíc se aktuálně projednává novela zákona, která by Vám měla umožnit peníze dcery vybrat. Stačí počkat 2-3 měsíce.
Hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu ohledně hypotéky. Máme vyhlídlou novostavbu baráček za cenu 2300000,-. Bylo by pro nás nejlepší kdyby si hypotéku na sebe vzal sám přítel. Jeho měsíční příjmy jsou okolo 25000,- čistého. Našetřeno máme cca 400000,- , které by jsme si ale chtěli nechat pro případ, že by se něco stalo. Takže by jsme chtěli 100% hypotéku. Myslíte, že by jsme mohli mít šanci jí získat? Předem děkuji za odpověď.
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
pro přesnou odpověď je Váš dotaz příliš obecný. S naznačeným postupem souhlasím. Nechat si rezervu je zcela jistě rozumné. Úskalím 100 % hypotéky jsou ovšem vyšší požadavky na bonitu klienta. Pokud máte zájem situaci vyřešit, doporučuji Vám konzultaci u finančního poradce:
1) můžete kontaktovat, lukas.urbanek@partners.cz
2) můžete kontaktovat někoho z mých kolegů ve Vašem bydlišti 
3) můžete zkusit vyplnit poptávku na iDNES.cz

Úvěry a půjčky
Dobrý den chci se zeptat, mám nějakou dobu dvě půjčky, na jedné úrok asi 14 procent a na jedné 12. Pořád v reklamách vídam že některé banky nabízejí úrok třeba už od 7mi procent. Chtěl sem se zeptat jestli má cenu si půjčky sloučit a platit jen jednu s menším úrokem když už je část zalacená. Protože z každé zaplacené částky se ztrhává část úmor a část úrok. A když přejdu na novou půjčku abych zas neplatil jen úroky a úmor nebyl malý a tím sem si to sloučení půjček naopak nezdražil i když bych měl menší procenta úrokové sazby. Děkuji za odpověď
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
pokud máte vysoký úrok u stávajících půjček, tak konsolidace má určitě smysl. Nový úvěr by měl ovšem by měl být nastaven tak, aby jste v celkových nákladech opravdu ušetřil. Důležité je vědět, kolik máte ještě celkem zaplatit a potom se na stejné nebo nižší číslo dostat také u nového úvěru. Jinými slovy, bude potřeba správně zvolit délku nového úvěru (vážený průměr by Vám mohl pomoci).
Konsolidace bych se tedy nebál.

Stavební spoření
Dobrý den, v těchto dnech jsem dostala od stavební spořitelny výpověď smlouvy o stavebním spoření, kterou jsem uzavřela v roce 2004, s odůvodněním že jsem doposud nevyužila jejich služeb, a nemůžou mi platit sjednaný úrok. Můžou mi smlouvu z těchto důvodů vypovědět? ( doposud jsem nedosáhla cílové částky)

Děkuji
Kateřina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kateřino, 
můžou :-(. Je to nevýhodná smlouva pro Stavební spořitelnu, ale výhodná pro Vás. Proto se SS chytá čehokoliv, aby nemusela vyplácet vysoký úrok. 
S největší pravděpodobností se bude Váš případ týkat porušení obchodních podmínek - pravidelnost a výše spoření atp.
Daně
Dobrý den,

mám dotaz ohledně daňového přiznání. Od 1.1.2015 do 14.7.2015 jsem měl příjem jako OSVČ (k 14.7.2015 jsem ukončil činnost). Od 15.7.2015 do 31.12.2015 jsem byl zaměstnán na Slovensku. Jakým způsobem podat daňové přiznání a kde? V obou zemích? Trvalé bydliště mám v ČR.

Děkuji za odpověď.
Lukáš Nováček
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lukáši, 
doporučuji se obrátit na daňového poradce. Váš dotaz je pro jinou poradnu. Omlouvám se. Potřebnými informacemi nedisponuji.
Nezařazené
dobry den.
mam problem,ze vroce 2012 sem v UK ukoncil zivnost,vratil se do CR, ale chybi mi dolozit za dva mesice danove priznani. k dnesnimu dni uz mam 3000 liber penale a nemam to jak zpetne napravit.
mam nejake moznosti, comi hrozi,kdyz nadale nebudu reagovat?
predem diky za ochotu odpovedet.
lukas
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lukáši, 
doporučuji se obrátit na daňového poradce, který se orientuje také v legislativě UK. Bude Vás to asi něco stát, ale pořád to bude asi levnější, než případné další sankce!

Životní pojištění
Dobrý den,
mám dotaz na možnosti vypovězení smlouvy o životním pojištění a to z důvodu mé nespokojenosti s účtováním mých plateb. Pojištění bezeškodně trvá zhruba 3 roky ,ale poslední rok se snažím neúspěšně vyřešit nezaúčtování jedné mé splátky. Platbu provádí od počátku pojištění zaměstnavatel strháváním částky ze mzdy ,ale jednu splátku pojišťovna nezapočetla ,nevím z jakého důvodu. Co se stalo jsem začal ihned řešit jak v pojišťovně tak i u svého zaměstnavatele. V pojišťovně se neustále (již téměř rok) vymlouvají na chybu zaměstnavatele ,ale po ověření ,a nakonec i dle mých výplatních lístků jsem se ujistil ,že u zaměstnavatele je vše v pořádku. Přes veškeré šetření ,a dokazování pojišťovna mou jednu platbu bere neustále jako dlužnou. Jak mohu v takovémto případě ukončit smlouvu? Pojistné ani obchodní podmínky mnou odsouhlasené podpisem smlouvy tuto situaci neznají takže ani neřeší. Děkuji za odpověď David
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide, 
věřím Vám, že Vaše nespokojenost asi už přesahuje všechny meze, ale zkuste raději vše s pojišťovnou vyřešit. Neznám zatím případ, kdy by se to nepovedlo. Každá platba lze dohledat. Vyřešení této situace by právě mohlo být pro Vás nejlepším řešením. Nové pojištění se Vám nemusí podařit uzavřít, nebo bude dražší. Pokud potřebujete s řešením Vaší situace pomoci, obraťte se na šikovného finančního poradce, který Vám jistě poradí a bude Vám nápomocen i v budoucnu.
Pojistnou smlouvu můžete vypovědět kdykoliv. Je zde 6 týdenní výpovědní lhůta a je potřeba počítat s tím, že pokud pojišťovna eviduje nějaký dluh na pojištění, tak ho bude chtít uhradit.

Penze
dobrý den kdy můžu požádat o výplatu důch. spoření letos mi bude 60 let, a budu z té výplaty platit nějakou daň?
Slavíková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
záleží na typu smlouvy, který máte. Pokud se jedná o starší smlouvu penzijního připojištění (dnes Transformovaný fond), tak je možné výpověď podat v roce, kdy Vám bude 60 let. Nemusíte tedy na nic čekat. Penzijní společnost Vám sdělí, kdy Vám zašle peníze.
Daň z výnosu se platí vždy a bude ji za Vás platit penzijní společnost. Na účet tedy dostanete již peníze po zdanění.

Daně
Dobrý den, mám dceru vyučenou v oboru kadeřnice , od tohoto měsíce by chtěla začít pracovat na ŽL v tomto oboru v provozovně, kde bude platit nájem na křeslo. Chci se zeptat, až půjde na úřad aktivovat ŽL , jaké povinnosti jí vzniknou ? Samozřejmě platba soc. a zdr. poj., vedení jednoduchého účetnictví , ale není mi jasné, zda bude plátcem DPH ( a případně kolik %), zda podle nového zákona bude i pro ni platit měsíční hlášení na FÚ, a vůbec, nemám tušení, jak má vlastně začít ...
Kateřina Benešová.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kateřino, 
omlouvám se, ale tohle je dotaz na daňovou účetní, kterou bych Vaší dceři zcela jistě doporučil. Pokud chce mít tuhle oblast podnikání pod kontrolou a chce mít vše vyřešeno správně, jiné cesty není.

Penze
Dobrý den,nemám jasno v odpočtu z daní. Loňi jsem si spořila 2 000,- měsíčně na penzijní, tak si na daňích za loňský rok budu moci odečíst jen 12 000,- nebo dle nového 24 000,-?
Alena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Aleno, 
od základu daně je možné odečíst pouze příspěvek nad 1 000 Kč. První tisícikoruna je zvýhodněna státním příspěvkem. Za loňský rok si tedy budete moci odečíst 12 000 Kč. Od penzijní společnosti dostanete potvrzení.
Pokud si budete chtít odečíst 24 000 Kč, budete muset spořit měsíčně 3 000 Kč.

Poradenství
Dobrý den, brala jsem rok vdovský duchod a chtěla bych vědět zda ho dostanu v případě mého odchodu do předčasného duchodu.
děkuji.bohuslava
bohuslava
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
vdovský důchod bývá vyplácen zpravidla po dobu 12 měsíců. Obávám se tedy, že již důchod pobírat nebudete. Více se dozvíte na ČSSZ.
Penze
Dobrý den, jsem v důchodu a chtěl bych si ještě zařídit penzijko. Bylo mi nabídnuto od ČSOB a nevím jaký zvolit fond. Spořit bych chtěl pět let s max. státní podporou. Děkuji za radu
jarda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jardo, 
na horizontu 5 let bude mít rozhodující vliv na výnos příspěvek od státu. Doporučil bych tedy konzervativní fond, který nabízí každá penzijní společnost. Na tomto fondu bude sice minimální výnos, ale pro období 5 let moc lepších variant nenajdete. Alternativou u ČSOB může být také Garantovaný fond s podílem akcií do 10%. Garance se Vás ovšem týkat nebude, protože nedodržíte podmínku 10 let ve fondu.
Poradenství
Dobrý den,
dcera pracovala jako OSVČ - trenérka cca 7 let.
Tuto činnost přerušila vloni v červnu a nyní má zaregistrovanou živnost ve Španělsku, kde platí sociální i zdravotní. Na mateřskou nárok ztratila v Čechách ale bude mít nárok zde na rodičovský příspěvek ? Děkuji.
Eva Vondrusová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Evo, 
pokud není dcera při nástupu na mateřskou účastna nemocenského pojištění, mateřskou nedostane. A Rodičovskou dostane hned od porodu. Celková výše rodičovské je 220 000 Kč. Pokud  ovšem byla dcera v posledních 2 letech účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní, měla by mít možnost si vybrat způsob výplaty rodičovské. Jinak bude mít prvních 6 měsíců 7 600 Kč a poté 3 800 Kč. Více zde.

Penze
Dobrý den,

7 let pobiram CID, invalidita 1. stupně. Celou dobu jsem pracovala, 1,5 roku jsem byla na UP. Nyní znovu pracuji 20 hodin týdně. Tzn. že se mi výrazne snížily příjmy. Na starobní důchod odejdu v roce 2020.
Ze kterých příjmů se mi bude počítat starobní důchod, z vyšších ????
Děkuji za odpověď
Ludmila
- otázka upravena poradcem
Ludmila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ludmilo, 
omlouvám se, ale Vašemu dotazu asi úplně dobře nerozumím. Podrobné informace k Vaší situaci a odpovědi na Vaše dotazy Vám podá Česká správa sociálního zabezpečení.  
Nezařazené
Dobrý den. Manželka je 8. let částečně invalidní, k tomu si vydělává min mzdu, která se řadu let pro ČID nezvedá, bude tomu, tak i dále? děkuji
Zdeněk
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeňku, 
nevím co nám naši zákonodárci připraví. Nechme se překvapit.

Penze
Dobrý den,

Prosím o potvrzení správného úsudku. Pokud mám sjednané doplňkové penzijní připojištění a mám dostatek peněz, můžu si vybrat předdůchod max. 5 let před řádným odchodem do důchodu a min 2 roky před. Dále mám možnost si všechny peníze vybrat v řádném věku odchodu do důchodu. Nyní nově si můžu požádat o výdej peněz už v 60 letech. Znamená to, že si peníze můžu vybrat od 60 let kdykoliv? A to buď jednorázově nebo po dobu tolika let, aby mi vyšla podmínka min 30% průměrné mzdy?

Děkuji a přeji pěkný den.
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Katko, 
Souhlasím s Vámi :-). Váš úsudek je správný.

Úvěry a půjčky
Dobrý den, uvažuji o studentské půjčce, ale nemám spoludlužníka, lze ji od některé banky získat? Můj průměrný měsíční příjem při studiu je 5000. Děkuji
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Katko, 

obávám se, že bez spoludlužníka to budete mít velmi složité. Banky vyžadují prokázání příjmu a to ještě pro banku v přijatelné formě. Musí to tedy být oficiální příjem.

Pokud se Vám nepodaří získat peníze v bance, zkuste třeba P2P systém např. www.zonky.cz
Nezařazené
Dobry den,

jak nejlevneji prepsat firmu z otce na syna. jedna se o fyzickou osobu. diky
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 

nejsem odborníkem na tuto oblast. Dle mého názoru u OSVČ není co převést, ale raději se ještě obraťte na daňového poradce.
Penze
Dobrý den - chci se zeptat na: po přečtení -

K penězům se střadatel dostane v 60 letech

Asi nejvýraznější změnou je možnost vybrat si naspořené prostředky už v 60 letech. Je to vlastně návrat ke starému „penzijku“, jak ho lidé znali do roku 2012. Pro doplňkové penzijní spoření totiž od roku 2013 platilo, že se lidé mohli ke svým penězům dostat až ve chvíli, kdy získali nárok na výplatu státního důchodu.
„Pro lidi tato změna znamená nejen to, že dostanou naspořené prostředky dříve, ale především bude vše přehlednější. Lidé si nebudou muset počítat, kdy získají nárok na státní penzi, prostě jakmile jim bude 60 let, budou vědět, že mohou požádat o vyplacení peněz ze svého penzijního spoření,“ vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
Znamená to tedy, že když budu ještě pracovat, že mohu požádat v 60 letech o jednorázovou výplatu nebo i o průběžné přilepšení ke mzdě?
Děkuji za odpověď a přeji klidné dny. PZ
Pavel Zatloukal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
ano, v 60 letech budete moci si vše vybrat. Pravděpodobně bude možné čerpat také rentu.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem 2 roky nezaměstnaná.Doslechla jsem se, že sociální zabezpečení si mám doplácet sama- abych měla vlastně nárok na důchod a splnila dobu zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Hana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
do započtené doby se Vám budou počítat maximálně tři roky při registraci na ÚP. Jak je to potom s vyměřovacím základem, nedokážu přesně odpovědět. Nejlepší bude se informovat na ČSSZ.
Penze
Dobrý den, mám založeno penzijní spoření od 1.5. 2000, mělo by to být před novelou zákona č. 42/1994. Říkalo se tomu "za starých podmínek". Byla tam možnost vybrat naspořenou částku v 50 letech. Platí to prosím stále? - otázka upravena poradcem
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
pokud je Vaše smlouva stále takto nastavena, tak ano. Nejpřesnější informaci Vám podá Vaše penzijní společnost.
Životní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. V roce 2008 si manžel zřídil IŽP. V roce 2013 ho finanční poradce přesvědčil, že mu nabízí výhodnější ŽP u jiné pojišťovny. Původní IŽP tedy manžel snížil na minimální měsíční částku 300,-Kč. Manžel ale nechce dále platit tuto částku a tak mu finanční poradce doporučil IŽP zrušit. Problém je, že odbytné mu nyní bude pojišťovnou zdaněno, navíc bude muset dodanit odpočty na daních z let 2008-2013 a nevím, jaké další poplatky z toho ještě plynou. Aktuální stav podílového účtu je cca 61.000,-Kč, manžel z toho ale prý dostane po všech odečtech asi tak polovinu. Je nějaký vhodnější způsob, jak s pojištěním naložit, aby už manžel nemusel pojištění měsíčně platit a při tom tolik netratil? Např. převedení do splaceného stavu apod.? Dozvěděla jsem se, že dodanění i v případě převedení odbytného na další ŽP, kterou máme od r. 2013, budeme muset provést. Je to pravda? Děkuji.
Iveta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Iveto, 
pokud se peníze převedenou na novou smlouvu, která splňuje podmínky pro daňové úlevy, bude vše v pořádku.
S výpovědí IŽP je to vždy složité. Nedá se jednoznačně říci, kdy je to výhodné a kdy už ne. Nejdůležitější je mít k dispozici dostatek informací a vyhodnotit všechna rizika spojená se změnou pojištění. Teprve potom je možné se rozhodnout.
Dle mého názoru by měl být postup následující:
1) Pečlivě vyhodnotit potřebu pojištění.
2) Stanovit rizika, která ohrožují moji finanční situaci.
3) Tyto rizika vyčíslit.
4) Vyhodnotiti vlastní rezervy a aktiva, která mi pomohou nenadálé životní situace překlenout.
5) Stanovit výši pojistných částek.
6) Spočítat pojistné po změně stávající smlouvy.
7) Porovnat požadovanou pojistnou ochranu s jinými nabídkami na trhu.
8) Zjistit od stávající pojišťovny všechny dostupné informace k ukončení PS (odkupné, splacený stav...).
9) Dle výše uvedených informací se rozhodnout, co bude správně.

Doporučuji se tedy obrátit na opravdového poradce. Pokud si nejste jistá, zkuste vyhledat poradce, který je držitelem certifikátu EFA. U něj by měla být dostatečná kvalita a odbornost zajištěna.
Daně
Dobrý den,

podnikat jsem začal jako OSVČ v červenci tohoto roku, přičemž jsem až do ledna roku příštího studentem VŠ (poté už nebudu). Měsíční příjmy mi měsíčně úměrně rostly (5 000Kč, 13 000Kč, 43 000Kč, 106 000Kč a nyní za listopad bude 170 000Kč). Mám paušál ve službách, přičemž 100% výdělků je ze služeb do zahraničí (Google AdSense). Každý den si pročítám nejrůznější články o soc. a zdravotním u OSVČ a všech daních, co mám platit, ale už mám z toho hlavu celou zamotanou.

Mohu se zeptat, jak to je s placením soc. a zdravotního při takových částkách, když jsem studentem?

Dále jsem si chtěl potvrdit, zda platí, že z měsíčního zisku si mám odkládat cca 6% na soc. a 6% na zdravotní + 15% z příjmu (z hrubého).

Děkuji mnohokrát.
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide, 
gratuluji Vám.
Vše se bude řešit až při podání daňového přiznání za 2015. Co se týká odkládání peněz bokem, tak je to spíše obecné doporučení. Mít rezervu na zaplacení daně, soc. a zdrav. pojištění se určitě hodí.
Pokud se Vám takto daří a máte takové příjmy, tak se Vám jistě vyplatí zaplatit si profesionála na zpracovaní daňového přiznání atp. Ve finále můžete ušetřit nemalé peníze a navíc budete vědět, že to máte vše správně.
Já jsem finanční poradce a spíše Vám můžu poradit co s tím zbytkem :-) až zaplatíte vše státu.
Běžné účty
Dobrý den, jsem student (17 let) a chtěl bych si založit běžný účet v bance, hlavně na placení kartou. Na internetu jsem hledal, který účet by pro mne byl nejvhodnější a nakonec se rozhoduji mezi kontem pro mladé od Unicreditbank, a běžným účtem od Airbank, Fio, nebo Equabank. Jsou v nějakém z těchto účtů skryté pasti, které bych mohl přehlédnout? Případně jaký účet by jste mi doporučoval (klidně i jiný, než který jsem jmenoval)?
Děkuji za odpověď
Matěj
Matěj
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Matěji, 
všechny uváděné banky jsou přijatelné. Každá má své pro a proti. Dlouhodobě doporučuji používat selský rozum a počítat s tím, že podmínky u jednotlivých bank se mohou v budoucnu měnit. Důležité je, aby jste za služby spojené s účtem zbytečně neplatil. Pokud jste si o jednotlivých účtech vyhledal informace, nebál bych se toho, že by ty informace byly mylné. Důležité je, aby byly všechny. Soustřeďte se na poplatky spojené s vedením účtu, s pohyby na účtu, s operacemi spojených s platební kartou (výběry atp.). Úrok na spořícím účtu asi nebude rozhodující, pokud tam nebudete mít desetitisíce. 
Obecně platí, že každá banka Vám dříve či později začne nabízet další služby a tam už nemusí být pro Vás vše výhodné. Důvěřujte a prověřujte.
Nezařazené
Dobrý den!
Moji velice staří rodiče půjčili kamarádovi peníze. Sepsali dlužní úpis, ale co opoměli je datum splatnosti. Otec mezitím zemřel a onen dlužník hraje "mrtvého brouka". Prosím poraďte možnosti.... - otázka upravena poradcem
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 

toto je dotaz na právní poradnu. Kontaktujte tedy právníka.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní u internetových přivýdělků? Jedná se především o zahraniční projekty typu vyplňování dotazníků apod., takže samozřejmě bez jakékoli smlouvy. Narazila jsem na jeden projekt, kde slibovaný měsíční výdělek by činil cca 18 000 Kč. Z diskuzí jsem pochopila, že je třeba takto vysoký výdělek danit. Stačí jenom poté podat daňové přiznání nebo se takový typ výdělku bere jako podnikání (OSVČ)? A do jaké kategorie příjmu (§ 6-10)tento typ přivýdělku spadá? Ještě uvedu, že jsem studentka denního studia na vysoké škole. Jak to bude s placením sociálního a zdravotního? Přeji pěkný den a děkuji
Karolína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karolíno, 
výdělek 18 000 Kč měsíčně a pouze na internetu za vyplňování dotazníků a bez smlouvy je už sám o osobě podezřelý. Pokud jste studentka VŠ, jak píšete, myslím si, že i Vám by toto mělo být podezřelé.
Pokud chcete vše legalizovat, doporučuji se informovat na živnostenském úřadě, najmout si daňového poradce, který má zkušenosti s příjmem ze zahraničí a potom se ještě pro jistotu domluvte s nějakým právníkem, který Vás bude v případě potřeby zastupovat.
Doporučuji se informovat na živn

Daně
Dobrý den, pokud bych pronajímala příležitostně chatu s příjmem do 30.000/rok nemusela bych platit daň ani podávat daňové přiznání? Týká se to také OSVČ? Podnikám a mám příjmy z jiné činnosti.
Děkuji za radu.
Tichá P.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji se informovat na FÚ nebo u daňového poradce. 

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Koupil jsem automobil,který budu prihlašovat na čísla.Pri sjednání povinného ručení online nevim co mám zadat..Ve velkým tech.prukazu je udáno kategorie M1 osobní automobil-obytný do 3.5tuny.Nekdo ríká,že mám zadat osobní automobil a nëkdo obytný automobil.Chtël bych se Vás zeptat co bych tam mël doplnit a zda to bude mít vliv na výši ceny pojištëní.Dëkuji za odpovëđ.
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
toto je riziko sjednávání všeho možného přes internet. Pokud nechcete jít přímo do pojišťovny, zeptejte se na příslušném portálu, kde si chcete pojištění sjednat. Nebo zvolte následující portál a budete mít zajištěno také poradenství.
Hypotéky
Dobrý den, ráda bych se zeptala na příkladovou modelovou situaci. Bydlíme v současné době v malém bytě, ale rádi bychom si koupili byt větší. Současný byt je prodejný za cenu 2,5 milionu, nový byt by stál cca 4 miliony. Máme dvě možnosti.1) Buď byt prodat za 2,5 mil, jít např. na rok do podnájmu (zde zaplatit za rok 100tis) a do té doby sehnat nový byt a vzít si úvěr ve výši 1,5 milionu (rozdíl mezi cenou nového a prodejem starého). 2) zatím neprodávat starý byt, koupit nový za 4 miliony, tj. vzít si úvěr na 3,5 milionu (500 tis máme vlastní zdroje) s roční fixací. Mezitím bychom prodali v klidu starý byt za 2,5 mil a 2 miliony dali jako jednorázovou splátku v okénku fixace, čímž bychom si de fakto snížili půjčenou částku z 3,5 mil na 1,5 milionu. Jaký by byl rozdíl v částkách v první a ve druhé variantě? Je výhodnější bydlet rok v podnájmu a zaplatil za to např. 100 tis, nebo si půjčit vyšší částku, kterou po roce snížíme o peníze za prodej současného bytu? Děkuji moc. Monika
Monika Čermáková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
to co teď napíši bude asi terčem kritiky ze strany odpůrců finančních poradců, ale ...
Z mého pohledu, pokud Vám to možnosti dovolí, bych volil raději variantu Nákupu nového bytu na hypotéku a teprve následný prodej bytu a to z následujících důvodů:
1) ušetříte náklady za dvojí stěhování
2) získáte čas/komfort na nákup nového bytu a prodej starého bytu
3) úroky z 3,5 mil. jsou cca 70 000 Kč za rok, to je již méně než Vámi uváděný nájem
4) fixaci můžete mít klidně na delší dobu, akorát si stačí v bance vyjednat službu pro mimořádné splátky (napište mi na mail lukas.urbanek@partners.cz a dám Vám typ na banku).
5) Dnes jsou úrokové sazby nízko a za rok budou spíše výš než níž.
Tak i tak doporučuji konzultaci s finančním poradcem, který se problematikou bydlení zabývá. Vhodného poradce můžete najít třeba zde. Financování bydlení není jenom o úvěru a úrokové sazbě, ale také o spoustě dalších parametrech, které je potřeba vyhodnotit. Jedině komplexní řešení Vám může z dlouhodobého hlediska zajistit dostatečnou flexibilitu, bezpečnost a výhodnou cenu.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den . Mám dotaz může mít člověk 2 povinné ručení na jedno vozidlo . Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
originální dotaz. Upřímně nevím.
Obecně platí, že majetkových pojistek může mít člověk kolik chce. Případné pojistné plnění si potom pojišťovny rozdělí mezi sebe. Každopádně to není tak, že si něco pojistíte 2x a když se potom něco stane, tak pojišťovny plní také 2x. Z toho vyplývá, že se na takovém pojištění nedá vydělat. Pokud budete pojištěn příliš, bude Vás to akorát zbytečně stát peníze.

Poradenství
Dobrý den, zdědila jsem napůl se sestrou byt po tatínkovy v mých 17ti letech, maminka s nevlastnim otcem za me rozhodli, ze si vezmou hypoteku a ja sestru vyplatím, teď je mi 18 a já musím sestru do února vyplatit a otci nedají hypotéku kvůli úvěru a mamince protože nepracuje a je na částečném invalidním důchodu. Mě hypotéku nedají, jsem student a mám příjem pouze ze sirotšího důchodu. Jsem opravdu už v nouzi. Tento rok maturuji a tyto zaležitosti mi niní život opravdu ztěžují a já nevím jak tuto situaci řešit.
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
Vaše situace je opravdu složitá a možná ani nemá jednoduchého řešení. Každopádně přes poradnu to nevyřešíme. Doporučuji Vám najít si v místě Vašeho bydliště šikovného finančního poradce (www.efpa.cz), který vyhodnotí Vaši situaci a navrhne řešení.