Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Daně
Manželka nebude mít odpracované příslušné roka a nevznikne jí tedy nárok na důchod, na který by měla nárok v letošním roce. Jak je to se zdravotním pojištěním? Do kdy si bude muset platit zdravotní pojištění sama?
Zdenek
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, předpokládám, že pokud Vaše paní nemá zatím odpracované roky, tak buď pracuje, pak platby za zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo je registrovaná na úřadu práce, pak je odvádí stát.

Daně
Dobrý den.jsem OSVČ a chci se zeptat na výdajové paušály..Poslanci schválili daňový balíček týkající se omezení výše daňových paušálů..za rok 2017,tedy přiznání k dani v roce 2018 se bude uplatňovat ještě starý odpočet a nebo až daně za rok 2018?
Pavel M.
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, ideálně se informujte u daňového poradce, já jsem poradce finanční. Nicméně, u příjmů za rok 2017 si podnikatelé budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 bude platit jen nový systém se sníženými paušály a odpočty.

Penze a penzijní spoření
dobry den potrebuju poradit jaky leta se pocitaj do duchodu posledni4 nebo 5 nejlepsich let dekuji
vadim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, od roku 1996 se pro výpočet důchodu zohledňují všechny příjmy od roku 1986 až do roku, který předchází roku přiznání důchodu. Tedy v roce 2017 posledních 30 let.
Daně
Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda si mohu odečíst z daní více úvěrů. Abych to objasnila: mám 2 úvěry na rekonstrukci bytu kde mám trvalé bydliště. Dále mám hypotéku na nový byt který jsem koupila, ale ještě zde nemám předělaný trvalý pobyt. Je možné, že by s tím byl nějaký problém? Děkuji za odpověď
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete, splňují-li oba podmínky účelového financování bydlení - úvěr poskytnutý na bytovou potřebu dle § 15 odst. 3 a 4 zákona o daních z příjmů. Celkový odpočet může činit až 300 000 Kč. Měla byste uplatňovat pouze úvěry na nemovitost, kde máte trvalé bydliště, nebo se chystáte žít, popř. žije osoba blízká.
Daně
Dobrý den prosím o dotaz v roce 2015 jsem byl 5 měsíců nemocná vyrovnání daně mi dělala mzdová účtárna a nebyla mi vrácena částka za dlouhodobou nemocenskou můžu tuto částku která činí as 2080 kč za měsíc zpětně dostat a kde o to mám požádat děkuji
Pavlína Mrozkova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, nikoli daňový, proto by bylo lépe se obrátit na něj, nebo mzdové oddělení svého zaměstnavatele. Nicméně, při ročním zúčtování daně (nebo podání ročního daňového přiznání) se uplatňuje roční daňová sleva, ale z vyplácené nemocenské se přitom daň z příjmu fyzických osob neodvádí, protože nemocenská je dle § 4 zákona o dani z příjmu osvobozena. Máte tedy obdržet po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem daňový přeplatek. Tedy Vámi dotazové zohlední zaměstnavatel v zúčtování daně.
Nezařazené
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na čistý měsíční příjem u hrubé částky 8250,- kč. Jsem v invalidním důchodu 3.stupeň. Mám jedno dítě a uplatňují na něj slevu na dani. Pracují na zkrácený úvazek 6 hodin. Děkuji za odpověď.
Ludmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, čistá mzda vychází přibližně 8 088 Kč. Nicméně, toto Vám přesně sdělí Váš zaměstnavatel.
Daně
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu. V roce 2015 jsem podepsal, ve prospěch syna, dohodu o provedení práce. Syn, tehdy ještě jako student, pracoval ve fy, kde mu vypláceli 10000Kč měsíčně a nepodával žádné daňové ani jiné přiznání. V době 1.9.-31.12.2015 měli velkou zakázku, tak jsem mu napsal, na uvedenou dobu, dohodu o provedení práce. Práce i výdělek náležel synovi a mě vůbec nenapadlo, že bych měl ohledně tohoto podávat přiznání, danit nebo cokoliv jiného. Od roku 2014 jsem ve starobním důchodě a neměl jsem již nikdy žádný jiný příjem zmíněný důchod.
Prosím o informace k mému případu a radu, jak se zachovat a co udělat.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Jindra
Jindra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, omlouvám se, ale nerozumím formulaci "jsem podepsal ve prospěch syna". Buď ji podepsal Váš syn nebo jste ji podepsal sám, ale neznám jinou variantu. V takové dohodě se pak daný zavazuje naplnit podmínky smlouvy. Pokud jste byl ovšem Vy jeho zaměstnavatelem, a to navíc dalším, pak má povinnost si podat daňové přiznání, protože ani u jednoho ze zaměstnavatelů nesměl podepsat prohlášení k dani, protože se jednalo o souběh příjmů. V případě, že jste byl zaměstnán Vy na DPP u nějakého zaměstnavatele a podepsal jste u něj prohlášení k dani, pak má povinnost provést vyúčtování zaměstnavatel, jinak si podáváte daňové přiznání sám. Bylo by v takovém případě dobré kontaktovat takového zaměstnavatele a zjistit, zda vyúčtování daně za dané období provedl.
Daně
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,co mám dělat když mi přišel dopis s zúčtování za rok 2016, že nelze to zúčtování provést. Nevím kde si mám formulář najít Děkuji za odpoved
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, kontaktujte v takovém případě odesílatele dopisu. Pokud je jím zaměstnavatel, pak Vám sdělí důvody, proč nemohl vyúčtování daně provést. V případě, že jeho důvody byly oprávněné, podejte si daňové přiznání, popř. si jej nechte vyhotovit nějakou účetní či daňovým poradcem - s nimi i můžete konzultovat oprávněnost jednání zaměstnavatele.
Nezařazené
Dobrý den, chtěl bych začít pracovat jako osvć. jak probíhají platby soc a zdrav. a daň ze mzdy?
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bylo by dobré, abyste se informoval na ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Já jsem finanční poradce, což je mimo můj obor - v této věci radí daňový poradce. Každopádně po registraci na živnostenském úřadě máte povinnost začít platit zálohy na sociální a zdravotní, pokud je podnikání Vaším hlavním příjmem. Veškeré informace Vám podají na příslušných úřadech.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Když jsem na MD a pracuji na dohodu mam podávat daňové přiznání? A ještě jeden dotaz je v pořádku když mi strhají z výplat soc. a zdr. Moc děkuji za odpověď
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jak jsem již odpovídal u jiného dotazu, pokud máte podepsáno prohlášení zaměstnance u svého zaměstnavatele (růžový papír), pak vyúčtování daně provede zaměstnavatel, jinak si podáte daňové přiznání, pokud chcete uplatnit případné odpočty apod. Pokud bude měsíční příjem na základě DPP vyšší než 10 000 Kč, tak daný příjem podléhá odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den, v listopadu 2016 sem si nechal založit IŽP kolegou z práce,který začal dělat fin. poradce žádné urázové pojištění nemám takže sem do toho šel, problém je že sem to podepsal a následně zjistil že kolega tomu vůbec nerozumí nedokáže mi s ničím poradit a ještě lže, takže sem IŽP vůbec nezaplatil ani jednu splátku s tím že sem tím chtěl docílit zrušení smlouvy, ted mi přišel dopis že mám zapatit 2500,- + 500 kč za zrušení smlouvy, á na to pojištovna právo když sem ji nikdy nic nezaplatil a tím pádem sem myslel že se smlouva automaticky ruší děkuji za odpověd.
Marek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při akceptaci pojišťovnou vzniká smluvní vztah, pojišťovna má k Vám své povinnosti, tedy nelze vztah reaktivovat pouze nezaplacením, protože pojišťovna již poskytuje pojistnou ochranu. Smluvní vztah máte možnost ukončit dle občanského zákoníku např. odstoupením smlouvy od jejího počátku bez udání důvodu, a to do dvou měsíců od jejího sjednání. Sjednáním se míní den podpisu návrhu smlouvy, nikoli konkrétní počátek smlouvy. Směrodatným dnem se bere doručení odstoupení na pojišťovnu. Pak se vrací zpět nespotřebované pojistné na krytí rizik (zpravidla i v plné výši), v plné výši z investiční složky. Pokud byste toto datum nestihl, pak můžete podat výpověď smlouvy, a to vždy min. 6 týdnů před pojistným obdobím, což u životních pojištění s měsíční platbou bývá zpravidla každý měsíc. V takovém případě obdržíte zpět jen část vložených prostředků, resp. spotřebované pojistné na krytí rizik se nevrací a vrací se pouze odkupné z investiční složky (nesprávně také zvané "spořicí" složky). Veškeré dlužné pojistné budete muset v takovém případě uhradit až do řádného ukončení smlouvy, jinak může pojišťovna dlužnou částku vymáhat. V krajním případě se může obrátit na finančního arbitra, a pokud máte pádné důvody, že došlo k Vašemu poškození záměrem poradce, nebo i jeho nedbalostí, můžete požadovat ukončení smlouvy s plnou náhradou zaplaceného pojistného. Je to ale dlouhodobější proces a výsledek nelze předjímat.
Investice
Je mi 30 let, OSVČ, a chci začít pořádně "šetřit" na důchod. Plán mám následující : po dobu zhruba tří let odkládat cca 10 000 Kč měsíčně, s cílovou částkou (360 000 Kč + hypotéka cca 1 mil.) poté koupit menší byt a ten pronajímat. Po koupení bytu bych chtěl dále pokračovat ve spoření formou investic do akcií (pravidelné investice cca 3000 - 5000 Kč měsíčně).
Otázky jsou tedy dvě:
- Je takto nastavená dlouhodobá investiční strategie vůbec správná?
- Kam ukládat peníze v oněch prvních třech letech (10tis měsíčně), aby se co nejlépe zhodnotily? - otázka upravena poradcem
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, v prvé řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Pokud jsem správně pochopil Vaši formulaci, jak byla zamýšlena, pak k 10 000 Kč měsíčně splácíte ještě hypoteční úvěr ve výši 1 mil. Kč. V takovém případě by můj dotaz směřoval nejdříve k rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici vyšších částek. Každopádně, pokud uvažujete o investici pouze na 3 roky, pak i kdyby byl Váš rizikový profil dynamický, stejně se budeme pohybovat v poměrně konzervativním pásmu. Tedy bych doporučil do portfolia max. korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou. Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně. Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na takto krátkém horizontu nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na již běžícím stavebním spoření, kterému bude končit vázací doba, nebo již skončila (aby byly případně prostředky dostupné do 3 měsíců). Pokud uvažujete o investici do akcií 3 000 Kč až 5 000 Kč měsíčně na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR; můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou navázány na různé významné indexy. Myslím, že i využití vhodných high yield dluhopisů není od věci a může Vaše akciové portfolio doplňovat. Bohužel, nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem poradit.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy bych mohl jít do předčasného důchodu. Jsem ročník 1958. Děkuji .
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle ročníku je to věk 63 let a 10 měsíců. Pokud byste chtěl odejít do předčasného důchodu co nejdříve, pak můžete o 990 sní dříve, zkrátil by se Vám důchod o cca 12,9 %. O kolik se důchod zkrátí, se můžete podívat na stránkách České správy sociálního zabezpečení, viz odkaz Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích.
Hypotéky
Dobrý den,
chci si vzít hypotéku na byt a chtěla bych Vás poprosit o radu, u jaké banky je to nejvýhodnější.
Byt za 850 000 Kč, doba splatnosti max 15let (nejlépe do 10-12 let, abych jí měla splacenou). A platit max 8000 Kč měsíčně.
Děkuji
Marta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemám doporučení na konkrétní banku, protože nevím, co nabídnou právě Vám, pokud je navštívíte se svým požadavkem. My za naše klienty vyjednáváme podmínky, tedy nikdy není zcela zřejmé, u jaké banky hypoteční úvěr zrealizujeme. Myslím, že ale máte šanci, když si několik bank obejdete, se dostat na sazbu pod 2 % p.a., resp. v rozsahu 1,89 až 1,99 % p.a., např. i bez nutnosti úvěrového pojištění a jiných "přilepených" produktů. Nebo můžete oslovit nějakého finančního poradce, ať Vám s tím pomůže.
Nezařazené
Vážený pane! Ptám se zda v bytovém družstvě v čtyřbytovém domu při velké opravě za 1 500 00kč nás můžou přehlasovat zbývající nájemníci a je správné, že družstevní technik se chová jak lobbista stavebních firem a úvěrový agent a nutí nás do půjčky která bude trvat 20 let a s kterou nesouhlasíme protože jsme důchodci. Když se nám to nelíbí tak ať se prý vystěhujeme řekl.
blanka trojanowská
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jsem finančním poradcem, nikoli právníkem, tento dotaz směřujte tedy k jiné profesi. Nicméně, musíte samozřejmě postupovat dle stanov družstva a případně rozporovat jednání ostatních družstevníků, pokud s nimi není v souladu. Zákon o obchodních korporacích (k 1. 1. 2014) se týká i družstev, včetně družstva bytového. Mezi zásadní změny zákona patří i povinnost družstva přizpůsobit do 30. 6. 2014 své stanovy nařizujícím ustanovením zákona (změny v odměňování a odpovědnosti členů orgánů družstva, neomezitelnost převodu a přechodu družstevního podílu a výslovné zákonné stanovení minimální výše vypořádacího podílu). Zjistěte tedy s právním zástupcem, zda nedochází k porušování zákona a stanov družstva.
Nezařazené
Prosím o radu. Zaměstnavatel mě má zaplatit náhradu mzdy cca 2,4 milionu (soudní rozdnodnutí) Podléhá tato náhrada také odvodu na sociálním a zdravotním pojištění? resp. kolik tím pádem bude čistý příjem z této částky. Děkuji moc. MF
Michael F.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, opět zdůrazňuji, že jsem finanční poradce, a tedy řeším problematiku úvěrů, finančních investic a soukromého pojištění. S tímto dotazem se, prosím, obraťte na daňového poradce, popř. na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu.
Nezařazené
Dobry den, jsem v Ceske republice jiz v duchodovem veku. Mam to vsak vice nez komlikovane: Po vysoke skole jsem pracovala do asi do 41 let jako zamestnanec i ke konci jako spoumajitel vice firem s omezenym rucenim. Mam potvrzene 4 roky odpracovane ve Vekle Britanii a 12 let v Italii. Jedno dite. Da se z toho neco spocitat? Posledni zamestnani v Italii jako samostatny zemedelec jsem vsak nevykazovala a nemela zadne prijmy, nicmene jsem platila prispevky do INPS. Chtela bych vedet, zda vubec mam nejaky narok na duchod. Nikdy jsem se tim nezabyvala a nevim jak odpracovane roky prokazat, specielne ty roky odpracovane v ruznych firmach a pod ruznymi rezimy v CR. V zahranici to je jednoduche. Kde eventuelne mohu najit pomoc/osobu. Dotazniky me vice nez desi. Predem Vam dekuji za odpoved S pozdravem Greenova, dat naro. 19/6/1955
Stanislava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takové případě se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení. Přes jejich pobočku můžete zažádat centrálu o výpis vyměřovacích základů, které se Vám budou v ČR počítat do uznání a výpočtu starobního důchodu. Pokud by Vám některé roky chyběly, ale byla jste si jista, že jste v daném období pracovala u zaměstnavatele v ČR, nebo podnikala, pak máte povinnost toto doložit. Musela byste oslovit původní zaměstnavatele pro vyhotovení potvrzení. Pokud jste měla i příjmy v zahraničí, na stejné pobočce Vás pak instruují, co je třeba doložit ze zahraničí, bude-li to třeba. Zda Vám vznikl nárok na výplatu důchodu ze zahraničí, se musíte informovat na tamních úřadech.
Nezařazené
DOBRY DEN..MUJ BRATR MA OD MLADI DLUHY..A NEHODLA JE PLATIT..RODIČE NEMAME A JA BYCH SE CHTĚLA ZEPTAT..KDYBY NEDEJBOŽE BRATR UMŘEL KDO BUDE PLATIT TY DLUHY PO NĚM..POKUD TO MAM BYT JA JAKO SESTRA TAK JAK SE MUŽU TOHO JEHO DLUHU ZŘICT..DĚKUJI ZA ODPOVĚD
DANA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na právníka. Nicméně, dle občanského zákoníku můžete celé dědictví buď přijmout, nebo odmítnout. Pokud tedy dluhy převyšují majetek, pak můžete práva odmítnutí případně využít. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví (nebo do 3 měsíců, má-li dědic jediné bydliště v zahraničí). Uplynutím lhůty, k odmítnutí dědictví, toto právo zaniká.
Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je rozdíl pokud slevu na dítě uplatňuje manžel, který má minimální mzdu nebo zda je výhodnější, abych jí uplatňovala já s vyšší hrubou mzdou?
Milada
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, pokud má manžel minimální mzdu, pak uplatněný nezdanitelný základ již pak vynuluje možnost dalších odpočtů. U slevy na dítě však vzniká bonus, tedy přeplatek na dani, která se s vyúčtováním vrací. Podmínkou pro vznik nároku na bonus je, že v daném zdaňovacím období měl příjem ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2016 bylo 59 400 Kč. Pokud ne, nelze bonus uplatnit. Doporučoval bych Vám tedy, neznaje přesně vaši finanční rodinou situaci, abyste uplatňovala slevu na dítě Vy.
Daně
Dcera studuje vysokou školu, platím jí bydlení a další věci. K tomu si přivydělává. Bude si dávat sama své dańové přiznání. Můžu si ji i já odepsat, když ji stále živím? Děkuji.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, Vy si můžete uplatnit slevu na dítě, viz předchozí dotaz. Slevu nebo bonus můžete uplatnit na nezletilé dítě žijící s Vámi ve společné domácnosti, resp. do doby, kdy dovrší věku 18 let (nepřipravuje se na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem) nebo je mu max. 26 let (soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se díky zdraví připravovat nemůže). Dcera si ve svém DAP uplatní slevu na studenta, kterou doloží potvrzením o studiu, výše slevy viz předchozí dotaz.
Daně
Dobrý den, prosím o zodpovězení mé otázky, co vše lze uplatnit jako slevu při vypořádání daní. A jak je to s penzijním a důchodovým připojištěním? Jakou měsíční částku musím platit, abych si to mohla uplatnit v ročním zúčtování? Dekuji za odpovéď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce nebo nějakou účetní. Nicméně Vám odpovím, přesto však doporučuji si nechat zpracovat vyúčtování někým, kdo v tom má dostatečnou praxi. Můžete si uplatnit v DAP 2016 odpočty úroků u úvěrů na bydlení do výše 300 000 Kč, penzijní spoření do výše 12 000 Kč a životní pojištění do výše 12 000 Kč. Na vše samozřejmě musíte mít vystaven doklad na odpočet od příslušné instituce. Dále samozřejmě můžete odepsat dary od 1 000 Kč, na které máte potvrzení, odpočet na vzdělávání a odborové příspěvky, odpočet ztráty z podnikání. Pozor, daňová sleva je však něco jiného! Kupříkladu sleva na poplatníka 24 840 Kč, sleva na dítě první až 13 404 Kč ročně, druhé dítě až 15 804 Kč, třetí a další děti až 17 004 Kč ročně. Dále školkovné až 9 200 Kč, sleva na manžela 24 840 Kč, jehož příjem za rok 2015 nepřesáhl 68 000 Kč. Sleva na studenta až 4 020 Kč, dále slevy na invalidní důchody.
Daně
Prosím o radu. Jsem zaměstnaná na HPP, kde mám podepsané ,,růžové prohlášení."
Současně mám u jiného zaměstnavatele DPP, kde příjem nepřesahuje 10 000,- měsíčně a kde mi je strhávána sražená daň. Mohu tuto sraženou daň uplatnit u hlavního zaměstnavatele, který mi bude dělat daně za minulý rok? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte příjmy od více zaměstnavatelů, měla byste si podat daňové přiznání, pokud chcete uplatnit zaplacenou daň z DPP.
Daně

Dobrý den.Mám odpracovanej celý rok u jedného zaměstnavatele.1.1.2017 jsem prestoupila k novému.Starý zaměstnavatel mi vystavil potvrzení o zdanitelnych příjmech s tým,že mi daňové přiznání udělá nový zaměstnavatel.Ten to odmítá s důvodem,že mi to má udělat starej zaměstnavatel,když tam mám odpracovanej celý letošní rok.Zkrátka ani jeden to nechce udělat.Nevím jak dál.Prosím o radu.Děkuji
Jarmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste u předchozího zaměstnavatele podepsala růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás zajistí zaměstnavatel. Je to jeho povinností ze zákona! Nový zaměstnavatel v tomto směru nic nezajišťuje. Tedy do 15. 2. 2017 požádejte svého původního zaměstnavatele o vyúčtování daně a doložte příp. potřebné dokumenty, jako odpočet hypotečního úvěru, penzijního spoření, životního pojištění apod. Pokud byste do tohoto data zaměstnavatele nepožádala (podpisem v růžovém formuláři, který má u sebe zaměstnavatel), pak si musíte podat daňové přiznání sama. Když uvedete původnímu zaměstnavateli, že jste se na to informovala na finančním úřadu, bude to jako kouzelná formule - uvidíte, že Vám bez řečí vyúčtování vyhotoví z obavy, že by mu mohla přijít kontrola.
Úvěry a půjčky
Dobrý den potřeboval bych poradit. Scháním půjčku od lichváře nebo nebankovní. Půjčit 5000-10000 na ruku s podepsáním smlouvy doma a bez poplatků. Jsem evidovaný na úp a mám ještě přívydělky okolo a dohodu u Petrofu Hk . byla by pro mě nějaká možnost děkuji. Bez dokládání příjmu a registru.
Štefan Stašák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste v takové finanční situaci, že byste akceptoval i půjčku od lichváře, pak Vám raději doporučuji vyhledat odborníka na dluhovou problematiku, resp. předlužení, např. http://www.obcanskeporadny.cz/. Žádnou půjčku charakteru, který zmiňujete, Vám nemohu doporučit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, měsíčně platím 1000,-Kč. Kdy je možné si snížit základ daně u tohoto typu spoření?

Děkuji za odpověď na e-mail: jitapap@seznam.cz
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je možné odečíst tu část, kterou platíte měsíčně právě nad 1 000 Kč. Při plném daňovém odpočtu by Váš měsíční příspěvek činil 3 000 Kč, tedy 1 000 Kč na státní podporu, 2 000 Kč (resp. 24 000 Kč ročně) na odpočet. Pokud se ale budete chtít využít daňového odpočtu podle toho, kolik Vám zbude peněz na konci roku, pouze oznámíte fondu, že např. vkládáte 12 000 Kč jednorázově, které chcete využít na daňový odpočet. Toto můžete využít i v případě, pokud byste např. měsíčně posílala jen 500 Kč, je však třeba fond upozornit na to, že jednorázové peníze budou použity pouze na odpočet.
Nezařazené
Přeji hezký den,
chtěla bych poradit ohledně datumu odchodu do předčasného důchodu. Jsem narozená 11. 6. 1958 a mám dvě děti. Pracovní poměr u zaměstnavatele mi končí v červnu 2017. Chtěla bych vědět, zda je pro mě finančně výhodnější zaevidovat se na pracovním úřadě a pobírat podporu v nezaměstnanosti (výdělek zhruba 20 000,-- Kč) 11 měsíců a pak si zažádat o předčasný důchod. Nebo si rovnou zažádat o předčasný důchod. Budu pobírat ještě vdovský důchod po manželovi zhruba ve výši 8 000,-- Kč. Děkuji za odpověď.
Blanka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, toto není dotaz na mě, ale na příslušné instituce sociálního zabezpečení. Nicméně, postupujte následovně, protože výpočet není tak jednoduchý a nelze vycházet jen z určitého průměru. Měla byste si zažádat na ČSSZ o výpis vyměřovacích základů, ze kterých se Vám bude počítat starobní důchod. Tím i zjistíte, že svou pracovní historii máte za potřebné roky doloženou. Z výpisu Vám pak vypočítají, o kolik se bude přesně důchod krátit při jeho předčasném nástupu. Můžete samozřejmě využít i kalkulaček na internetu, ale ty jsou spíše orientační, nebo můžete použít kalkulačku na MPSV http://www.mpsv.cz/cs/2435.
Nezařazené
Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat kolik dní mám dovolené ,když mě zbylo 9 dní s roku 2016 a s toho jsem byla nemocná od 22 9.2016 do 31.1.2017 .Předem děkuji Wolfová
Wolfová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, toto není dotaz na mě, jako finančního poradce, nicméně Vám odpovím. Dovolenou máte mít správně vybránu do konce roku. Nemocenská nemá na počet dní dovolené vliv, pokud jste byla zaměstnána od počátku roku 2016. V případě, že neukončujete pracovní poměr, pak si oněch 9 dní můžete převést do roku 2017 a vybrat nejpozději do jara tohoto roku. Je třeba však zápisem se zaměstnavatelem uvést zdůvodnění, proč si dovolenou přetahujete, kdyby přišla kontrola Inspektorátu práce. Nemoc je samozřejmě vážným důvodem k převodu dovolené do dalšího roku.
Daně
Dobrý den,

někde jsem se dozvěděl, že pokud studuji vysokou školu abych si zvýšil odbornost ve své práci mohu při zúčtování daně si odepsat nějakou častku z daní u zaměstnavatele.Je tomu tak? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle § 15 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, lze od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, pokud nebyly hrazeny zaměstnavatelem ani nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 poplatníkem s příjmy podle § 7, nejvýše však 10 000 Kč. U poplatníka, který je osobou se zdravotním postižením, lze za zdaňovací období odečíst až 13 000 Kč, a u poplatníka, který je osobou s těžším zdravotním postižením, až 15 000 Kč.
Nezařazené
Dobrý den,chci se zeptat, jak se, prosím, počítá a vyplácí nemoceská.Od 2.10.do 30.11.2016 jsem u téže firmy byla na DPČ za 10/2016 jsem měla hrubý příjem 11.788,- za 11/2016 jsem měla hrubý příjem 10.073,-. Do pracovního poměru na HPP jsem přestoupila u téže firmy od 1.12.2016 fond byl 176hodin...tarifní plat 12.300,- pokud je splněno 100% základní plat je 20.500,- hrubého.V práci máme dvanáctihodinové směny....od 1.-7.12.2016 jsem měla odpracovaných 12hodin zbytek směn rozplánovaných na celý prosinec,at za něj odpracuji 176 hodin celkem. V prosinci do 7.12.jsem měla plánovanou jednu směnu a hrubý příjem za ni za 12odpracovaných hodin činil 1.452,- poté od 8.12.2016-31.12.2016 jsem měla nemocenskou. Jaký je prosím vyměřovací základ pro náhradu mzdy za prvních 14dní nemoci a poté od 15 dne nemoci dále?Děkuji za odpověď Monika
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, můžete pro výpočet využít některých kalkulaček na internetu, zároveň také informace čerpat přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí, viz http://www.mpsv.cz/cs/7. Jsem finanční poradce a těmito výpočty se nezabývám. Děkuji za pochopení.
Daně
dobrý večer ,bydlím v podnájmu a platím majiteli 7500 kč za všechno on mně tvrdí že platí dan z pronájmu 4000 tisíce chtěla bych vědět jestli je to opravdu tolik děkuji za odpověd
irena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovím Vám výpočtem. Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje lze uplatnit buď ve skutečné výši, nebo procentem z příjmů z pronájmu. Čím větší budou výdaje, tím menší pak bude daň. Pokud by neuplatnil žádný výdaj, pak 15 % ze 7 500 Kč je 1 125 Kč, krát 12 měsíců je rovno 13 500 Kč ročně. Pokud neuplatní výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit paušální ve výši 30 % z příjmů z pronájmu. Pak daň činí 7 500 * 0,7 * 0,15 * 12 = 9 450 Kč. Samozřejmě pak lze uplatňovat daňové odpočty, nezdanitelný základ atd., tedy se daň může ještě snížit. Velmi pravděpodobně asi hovořil o zaplacené dani v součtu za celý rok, nikoli z měsíční částky.
Daně
Dobrý den, je mě 33let studuji vysokou školu. A praci na HPP, někdo mě řekl, že si mohu odepsat z daní nějakou částku. Je tomu tak?
Děkuji
Petr H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste podepsal zaměstnavateli růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás udělá zaměstnavatel. Je třeba mu doručit co nejdříve potvrzení o studiu, aby je mohl vzít v úvahu. Případně vzniklý přeplatek na dani Vám pak bude navrácen. Vše zařídí zaměstnavatel, takže už se nemusíte o nic starat. Pokud byste si platil životní pojištění (umožňující daňové odpočty), penzijní spoření (nad 1 000 Kč měsíčně) nebo splácel úvěr na bydlení, pak můžete daná potvrzení rovněž zaměstnavateli předat, aby je zohlednil.
Daně
Dobrý den. Bývalí zaměstnavatel mi po skončení prac.poměru nedal potvrzení o zdanitelných příjmech i když jsem ho na to v doporučeném dopise upozorňovala že dle zákona o daních z příjmů paragraf 38j odst.3 mi jej dát musí. Jde daňové přiznání spočítat i z výplatních pásek? Pracovala jsem u něj 3 měsíce.Popřípadě dá se na něj někde stěžovat že mi potvrzení odmítá poslat? Děkuji za odpověď.
Ivana Holúbková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, upozornil bych telefonicky mzdové oddělení zaměstnavatele, že pokud Vám potvrzení nevydají, pak informujete finanční úřad, protože Vám chybí důležitý podklad pro vytvoření daňového přiznání. Dejte si termín nejpozději do konce tohoto měsíce. Je to povinností zaměstnavatele vydat, proto na tom trvejte, uvidíte, že se to podaří ;-)
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zaslechla jsem, ýe když vypovím penzijko na matku, které platím já a jsem 100%podílník a znovu založím takhle penzijní smlouvu na matku, již podle nových podmínek, se nestávám 100%podílník, ale spadne to vše do dědictví. Je to prosím takhle? od 60let matky, to takhle děláme, že si matka založí penzijko já ho platím jsem jako 100%podílník a po 5-ti letech se mohu dostat k penězům, děkuji
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tady bohužel dochází k pomýlení termínů. Nemohla jste ani, ani nemůžete být podílníkem na penzijním spoření, pokud smlouvu uzavírala Vaše matka. Ona je účastníkem doplňkového penzijního spoření (DPS), nehledě na to, kdo je plátce. Pokud vkládáte do DPS své prostředky, pak s nimi může účastník libovolně nakládat, nehledě na Vaše rozhodnutí. Můžete být oprávněnou osobou, tj. tou, která obdrží finanční prostředky ze smlouvy po úmrtí účastníka. Pokud budete žádat o jednorázové vyrovnání po 5 letech existence smlouvy, pak tak musí učinit vždy jen účastník, tedy se může Vaše matka rozhodnout, jak s penězi naloží, nehledě na Vaši vůli.
Daně
Dobrý den, do slevy na manželku se počítá i rod. příspěvek? Četla jsem, že je to státní podpora a do příjmu se nepočítá. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, manžel si může v daňovém přiznání za rok 2016 snížit vypočítanou daň o 24 840 Kč za rok, jako daňovou slevu na manželku. Obecně slevu můžeme uplatnit na manžela, který s námi žije ve společné domácnosti a jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč (před zdaněním).Sociální dávka, jako je rodičovská dovolená, do příjmů nevstupuje.
Životní pojištění
Dobrý den, mám od roku 2006 Životní pojištění od Kooperativy. Od roku 2015 jsem zvolil možnost "výběru prostředků" před možností odečtu z daní. Dříve jsem daňové odpočty prováděl. Pokud bych pojištění zrušil, je mi jasné, že musím ty odpočty dodanit za 10 let zpětně. Ale pokud jsem v minulosti vybíral finanční prostředky (naposledy v létě 2016), musím také dodanit? Na účtárně mě řekli, že i při výběrů prostředků musím zpětně danit. Je to pravda? - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů je účinná od 1. 1. 2015, tedy, pokud jste před tímto datem svou smlouvu životního pojištění "přepnul" do daňově neuznatelného režimu (a ponechal ji tak), pak mimořádné výběry dodaňovat nemusíte. 
Životní pojištění
Dobrý den, přišel mi dopis, že mi pojisťovna vypovídá úrazové pojištění v životní pojistce. Citace:
na základě vyhodnocení nepříznivého rizika sjednaného úrazového pojištění jsme dospěli k řešení vypovědět sjednané pojištění pojištěného:

Můžou takhle jednostranně vypovědět smlouvu? Smlouvu už mám od roku 2010, teď v posledních dvou měsících jsem čerpala pojistné plnění za 2 úrazy.
Děkuji za odpověď
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano mohou. Protože se jedná v rámci pojištění o tzv. připojištění, může jej pojišťovna jednostranně vypovědět, zejm. tak činí při zvýšené četnosti pojistných událostí. Ze strany pojišťovny tzv. nevypověditelná rizika jsou definována v pojistných podmínkách, v hlavním tarifu je to smrt, některé pojišťovny mají také zahrnutu např. invaliditu.
Hypotéky
Dobrý den,

Rozvádím se, a prodáváme dům ve SJM, na kterém vázne HÚ a doslechl jsem se, že dle nové legislativy bych možná nemusel platit sankci za předčasné splacení úvěru. Je to pravda a za jakých podmínek prosím ? HÚ mám u KB od r. 2014 s fixací do r. 2019. Předem děkuji za radu.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože máte hypoteční smlouvu uzavřenou před 1. 12. 2016, resp. účinností zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, pak se na Vaši smlouvu snížené sankce definované v tomto zákoně neuplatňují. Ideálně se informujte na své bance, jakou sankci byste zaplatil za předčasné splacení k danému datu, popřípadě se tuto výši sankce dočtete ve své úvěrové smlouvě, nebo bude součástí aktuálně platného sazebníku, pokud se na něj smlouva odvolává. Rovněž Vám také doporučuji zkusit vyjednat s bankou zmírnění sankce, zejména, pokud se nacházíte díky rozvodu v nějaké tíživé finanční situaci. Můžete také využít služeb nějakého finančního poradce, který má v tomto zkušenosti, aby Vám s vyjednáváním pomohl, popřípadě zjistil, zda banka umožní tzv. převzetí úvěru novému kupujícímu, které je bez sankcí.
Daně
Dobrý den,
pracuji jako důchodce na dohodu, a zaměstnavatel mi strhává tzv. srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, a žádat o vrácení? Prý to u srážkové dani není možné.
Jindřich Nový
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, pokud součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele nepřevýší 10 tisíc korun, máte na výběr. 1. Pokud nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel odečte z příjmu 15% srážkovou daň. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání. Při nízkém výdělku dostanete daň zpátky, využijete totiž daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které na požádání vydá. 2. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete, zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok, min. základní daňovou slevu na poplatníka, která pro rok 2016 činí 24 840 Kč. Obraťte se ideálně na daňového poradce k řešení celé záležitosti.

Investice
Končí mi stavební spoření, mám naspořeno kolem 200 000 Kč. Peníze bych zatím dala na spořící účet, ale ty úroky jsou žalostně malé. Jaké jsou jiné možnosti, když bych chtěla vyšší úrok? Stavební spoření už mi také moc nedává smysl. Můžu je někde nechat třeba na 5 let.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, pokud chcete, aby vám peníze přinesly více, než na bankovních vkladech, pak budete muset podstoupit vyšší riziko. Efektivní úroková míra i s poplatky a zdaněním výnosů u stavebního spoření je cca 2,5 % p.a. (cílová částka 140 000 Kč, úložka 1 700 Kč měsíčně). U investic můžete například vybírat z nabídky korporátních dluhopisů některé z tuzemských investičních společností. Nabídky se mohou výrazně lišit, ale lze na trhu nalézt korporátní dluhopis s minimálním investičním horizontem 1 rok, s průměrným výnosem kolem 4,5 % p.a., vyznačující se malou kolísavostí. Pokud investice bude trvat alespoň 3 roky, pak jsou výnosy osvobozeny od 15% daně. Investice ale není zajištěna, jako vklady na účtech bank a stavebním spoření. Zároveň ani výnos není garantovaný, tedy je třeba obezřetněji vybírat, do čeho budete investovat. Další variantou je některý ze smíšených fondů, kde se jedná o mix akcií (max. do 50 %) a dluhopisů. V takovém případě doporučuji alespoň 5letý investiční horizont. Za posledních 5 let pak některý z takových fondů dosáhl zhodnocení 6,2 % p.a., ale bude také výrazněji náchylnější v období poklesů na akciových trzích. Je potřeba vždy myslet na to, že musíte mít rychle dostupnou rezervu pro případ nepředpokládaných výdajů někde na bankovním účtu. Bohužel, nemohu zde doporučovat konkrétní produkty, proto je vhodné konečné řešení konzultovat s některým z odborníků.

Životní pojištění
Dobrý den,mé životní pojištení skoncilo cca před rokem a minulí čtvrtek jsem byl na pobočce zažadat o výplatu..
jak dlouho budu čekat než oni to schvalí a odešle se mi to na můj učet od banky?
dekuji za odpověd
123456789
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený, zpravidla jsou po podání žádosti na výplatu peníze poukázány do 15 dnů od jejího doručení, nicméně, doba může být i delší, např. i několik týdnů - závisí na pojišťovně. Je vhodné se dotázat přímo při podávání žádosti o výplatu nebo položit telefonický dotaz dané pojišťovně.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážení čtenáři, světem financí vás bude od ledna 2017 provázet David Kučera ze společnosti Partners. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA, specializuje se na rodinné a osobní finance.
Poradenství
Po materske jsem se v zari vratila do prace na kolik dni dovolene mam narok za odpracovane 4mesice v minulem roce jde mi o starou dovolenou dekuji mam ve smlove 4tydny plus tyden navic dekuji
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
při odpracování více jak 60 dní v roce vzniká nárok na celou dovolenou nebo poměrovou část. Alespoň takto to uvádí MPSV. Doporučuji se ještě informovat u zaměstnavatele a případně ověřit u ČSSZ.
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych se zeptá,kde se da zjistit zda me zivotni pojisteni bylo zruseno a u jaké pojišťovny .
Dekuji za odpoved
Marcel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejdříve je potřeba znát název pojišťovny a potom číslo pojistné smlouvy nebo alespoň své rodné číslo. Pak už je to jednoduché. Stačí zajít na pobočku pojišťovny nebo zavolat na infolinku.
Poradenství
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Marodil jsem celý prosinec a nevím kolik budu brát mohl by jste mi poradit děkuji
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
cca 60 % mzdy pokud jste byl práce neschopný a nahlásil jste to na ČSSZ. Přesnější informace dostanete od svého zaměstnavatele nebo na ČSSZ.
Bankovní účty
Co je treba k zavreni uctu v bance ,kdyz to musi udelat nekdo jiny nez majitel uctu.
marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
plná moc s úředně ověřeným podpisem, ale ani to nemusí banka akceptovat. Doporučuji se poradit s konkrétní bankou.
Poradenství
Jsem starobní důchodce a pečuji o mažela, který má III. stupeň závislosti více jako 10 let. Mám nárok na zvýšení ,přepočet starobního důchodu
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
omlouvám se, ale nedokáži vám odpovědět. Přesnější informace získáte na České správě sociálního zabezpečení.

Nezařazené
Dobrý den,

nájemce od července 2015 nehradil nájmy v plné výši. Dlužnou částku neuhradil dodnes. Celková částka dluhu je několik desetitisíců. Mohu si do splátkového kalendáře připsat, že požaduji z dlužné částky např. 20% úrok za předchozí neplacení?

Podotýkám, že nemám na mysli smluvní pokutu za prodlení při placení splátkové kalendáře.

Předem díky za odpovědi.
Jakub
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Jakube, 
obraťte se prosím na právní poradnu nebo na právníka.
Penze a penzijní spoření
\\\\dobrý den
jak mám spořit, případně investovat, pokud chci v 60 letech odejít do předdůchodu? Je to možné?
Měla bych pracovat
do 64 roků.
Je mi 52 roků a nechci pracovat déle než do 60 let. Mám průměrný příjem a vlastním nemovitost, jsem také spoluvlastníkem bytu,
děkuji
jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost předdůchodu můžete využít v případě, že máte na smlouvě Doplňkového penzijního spoření (DPS) v součtu zůstatek alespoň ve výši 30% průměrné mzdy za všechny měsíce strávené v předdůchodu. Za 4 roky to je tedy cca 400 tis. Kč. Pokud DPS nemáte, nevadí, můžete si tuto smlouvu založit a před odchodem do předdůchodu jednorázově tyto peníze vložit na účet DPS. Tak je možné zajistit, že odchod do předčasného důchodu nebude mít vliv na výpočet starobního důchodu.
Investice
Dobrý den,
dostal jsem větší finanční hotovost a nevím co s tím. Jedná se o šestimístnou částku. Já to ani moc nepotřebuji, jsem skromný, ale nechci to nechávat ležet v bance. Uměl by jste mi poradit??
Milan Skřivánek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Milane, 
obecně Vám můžu poradit, ale ke konkrétnímu doporučení bych přeci jenom potřeboval bližší informace. Pokud bydlíte někde poblíž Zlína, určitě se můžeme potkat. Jinak doporučuji kontaktovat finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště. Můžete taky zadat jednoduchou poptávku a zkušený a prověřený poradce se Vám ozve.

Poradenství
Dobrý den,
rodiče mi chtějí věnovat finanční hotovost na koupi nemovitosti. Já jsem ženatý již 30 let, děti dospělé.
Vše funguje, ale kdyby náhodou do budoucna.....
Bude nemovitost výlučně moje, nebo společný majetek. Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 

dle mého názoru se bude jednat o společný majetek. Raději konzultujte s právníkem, který Vám zcela jistě také poradí, jak případně tyto majetko-právní vztahy ošetřit.