Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Daně
Dobrý den. Bývalí zaměstnavatel mi po skončení prac.poměru nedal potvrzení o zdanitelných příjmech i když jsem ho na to v doporučeném dopise upozorňovala že dle zákona o daních z příjmů paragraf 38j odst.3 mi jej dát musí. Jde daňové přiznání spočítat i z výplatních pásek? Pracovala jsem u něj 3 měsíce.Popřípadě dá se na něj někde stěžovat že mi potvrzení odmítá poslat? Děkuji za odpověď.
Ivana Holúbková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, upozornil bych telefonicky mzdové oddělení zaměstnavatele, že pokud Vám potvrzení nevydají, pak informujete finanční úřad, protože Vám chybí důležitý podklad pro vytvoření daňového přiznání. Dejte si termín nejpozději do konce tohoto měsíce. Je to povinností zaměstnavatele vydat, proto na tom trvejte, uvidíte, že se to podaří ;-)
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zaslechla jsem, ýe když vypovím penzijko na matku, které platím já a jsem 100%podílník a znovu založím takhle penzijní smlouvu na matku, již podle nových podmínek, se nestávám 100%podílník, ale spadne to vše do dědictví. Je to prosím takhle? od 60let matky, to takhle děláme, že si matka založí penzijko já ho platím jsem jako 100%podílník a po 5-ti letech se mohu dostat k penězům, děkuji
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tady bohužel dochází k pomýlení termínů. Nemohla jste ani, ani nemůžete být podílníkem na penzijním spoření, pokud smlouvu uzavírala Vaše matka. Ona je účastníkem doplňkového penzijního spoření (DPS), nehledě na to, kdo je plátce. Pokud vkládáte do DPS své prostředky, pak s nimi může účastník libovolně nakládat, nehledě na Vaše rozhodnutí. Můžete být oprávněnou osobou, tj. tou, která obdrží finanční prostředky ze smlouvy po úmrtí účastníka. Pokud budete žádat o jednorázové vyrovnání po 5 letech existence smlouvy, pak tak musí učinit vždy jen účastník, tedy se může Vaše matka rozhodnout, jak s penězi naloží, nehledě na Vaši vůli.
Daně
Dobrý den, do slevy na manželku se počítá i rod. příspěvek? Četla jsem, že je to státní podpora a do příjmu se nepočítá. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, manžel si může v daňovém přiznání za rok 2016 snížit vypočítanou daň o 24 840 Kč za rok, jako daňovou slevu na manželku. Obecně slevu můžeme uplatnit na manžela, který s námi žije ve společné domácnosti a jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč (před zdaněním).Sociální dávka, jako je rodičovská dovolená, do příjmů nevstupuje.
Životní pojištění
Dobrý den, mám od roku 2006 Životní pojištění od Kooperativy. Od roku 2015 jsem zvolil možnost "výběru prostředků" před možností odečtu z daní. Dříve jsem daňové odpočty prováděl. Pokud bych pojištění zrušil, je mi jasné, že musím ty odpočty dodanit za 10 let zpětně. Ale pokud jsem v minulosti vybíral finanční prostředky (naposledy v létě 2016), musím také dodanit? Na účtárně mě řekli, že i při výběrů prostředků musím zpětně danit. Je to pravda? - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů je účinná od 1. 1. 2015, tedy, pokud jste před tímto datem svou smlouvu životního pojištění "přepnul" do daňově neuznatelného režimu (a ponechal ji tak), pak mimořádné výběry dodaňovat nemusíte. 
Životní pojištění
Dobrý den, přišel mi dopis, že mi pojisťovna vypovídá úrazové pojištění v životní pojistce. Citace:
na základě vyhodnocení nepříznivého rizika sjednaného úrazového pojištění jsme dospěli k řešení vypovědět sjednané pojištění pojištěného:

Můžou takhle jednostranně vypovědět smlouvu? Smlouvu už mám od roku 2010, teď v posledních dvou měsících jsem čerpala pojistné plnění za 2 úrazy.
Děkuji za odpověď
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano mohou. Protože se jedná v rámci pojištění o tzv. připojištění, může jej pojišťovna jednostranně vypovědět, zejm. tak činí při zvýšené četnosti pojistných událostí. Ze strany pojišťovny tzv. nevypověditelná rizika jsou definována v pojistných podmínkách, v hlavním tarifu je to smrt, některé pojišťovny mají také zahrnutu např. invaliditu.
Hypotéky
Dobrý den,

Rozvádím se, a prodáváme dům ve SJM, na kterém vázne HÚ a doslechl jsem se, že dle nové legislativy bych možná nemusel platit sankci za předčasné splacení úvěru. Je to pravda a za jakých podmínek prosím ? HÚ mám u KB od r. 2014 s fixací do r. 2019. Předem děkuji za radu.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože máte hypoteční smlouvu uzavřenou před 1. 12. 2016, resp. účinností zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, pak se na Vaši smlouvu snížené sankce definované v tomto zákoně neuplatňují. Ideálně se informujte na své bance, jakou sankci byste zaplatil za předčasné splacení k danému datu, popřípadě se tuto výši sankce dočtete ve své úvěrové smlouvě, nebo bude součástí aktuálně platného sazebníku, pokud se na něj smlouva odvolává. Rovněž Vám také doporučuji zkusit vyjednat s bankou zmírnění sankce, zejména, pokud se nacházíte díky rozvodu v nějaké tíživé finanční situaci. Můžete také využít služeb nějakého finančního poradce, který má v tomto zkušenosti, aby Vám s vyjednáváním pomohl, popřípadě zjistil, zda banka umožní tzv. převzetí úvěru novému kupujícímu, které je bez sankcí.
Daně
Dobrý den,
pracuji jako důchodce na dohodu, a zaměstnavatel mi strhává tzv. srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, a žádat o vrácení? Prý to u srážkové dani není možné.
Jindřich Nový
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, pokud součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele nepřevýší 10 tisíc korun, máte na výběr. 1. Pokud nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel odečte z příjmu 15% srážkovou daň. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání. Při nízkém výdělku dostanete daň zpátky, využijete totiž daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které na požádání vydá. 2. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete, zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok, min. základní daňovou slevu na poplatníka, která pro rok 2016 činí 24 840 Kč. Obraťte se ideálně na daňového poradce k řešení celé záležitosti.

Investice
Končí mi stavební spoření, mám naspořeno kolem 200 000 Kč. Peníze bych zatím dala na spořící účet, ale ty úroky jsou žalostně malé. Jaké jsou jiné možnosti, když bych chtěla vyšší úrok? Stavební spoření už mi také moc nedává smysl. Můžu je někde nechat třeba na 5 let.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, pokud chcete, aby vám peníze přinesly více, než na bankovních vkladech, pak budete muset podstoupit vyšší riziko. Efektivní úroková míra i s poplatky a zdaněním výnosů u stavebního spoření je cca 2,5 % p.a. (cílová částka 140 000 Kč, úložka 1 700 Kč měsíčně). U investic můžete například vybírat z nabídky korporátních dluhopisů některé z tuzemských investičních společností. Nabídky se mohou výrazně lišit, ale lze na trhu nalézt korporátní dluhopis s minimálním investičním horizontem 1 rok, s průměrným výnosem kolem 4,5 % p.a., vyznačující se malou kolísavostí. Pokud investice bude trvat alespoň 3 roky, pak jsou výnosy osvobozeny od 15% daně. Investice ale není zajištěna, jako vklady na účtech bank a stavebním spoření. Zároveň ani výnos není garantovaný, tedy je třeba obezřetněji vybírat, do čeho budete investovat. Další variantou je některý ze smíšených fondů, kde se jedná o mix akcií (max. do 50 %) a dluhopisů. V takovém případě doporučuji alespoň 5letý investiční horizont. Za posledních 5 let pak některý z takových fondů dosáhl zhodnocení 6,2 % p.a., ale bude také výrazněji náchylnější v období poklesů na akciových trzích. Je potřeba vždy myslet na to, že musíte mít rychle dostupnou rezervu pro případ nepředpokládaných výdajů někde na bankovním účtu. Bohužel, nemohu zde doporučovat konkrétní produkty, proto je vhodné konečné řešení konzultovat s některým z odborníků.

Životní pojištění
Dobrý den,mé životní pojištení skoncilo cca před rokem a minulí čtvrtek jsem byl na pobočce zažadat o výplatu..
jak dlouho budu čekat než oni to schvalí a odešle se mi to na můj učet od banky?
dekuji za odpověd
123456789
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený, zpravidla jsou po podání žádosti na výplatu peníze poukázány do 15 dnů od jejího doručení, nicméně, doba může být i delší, např. i několik týdnů - závisí na pojišťovně. Je vhodné se dotázat přímo při podávání žádosti o výplatu nebo položit telefonický dotaz dané pojišťovně.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážení čtenáři, světem financí vás bude od ledna 2017 provázet David Kučera ze společnosti Partners. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA, specializuje se na rodinné a osobní finance.
Poradenství
Po materske jsem se v zari vratila do prace na kolik dni dovolene mam narok za odpracovane 4mesice v minulem roce jde mi o starou dovolenou dekuji mam ve smlove 4tydny plus tyden navic dekuji
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
při odpracování více jak 60 dní v roce vzniká nárok na celou dovolenou nebo poměrovou část. Alespoň takto to uvádí MPSV. Doporučuji se ještě informovat u zaměstnavatele a případně ověřit u ČSSZ.
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych se zeptá,kde se da zjistit zda me zivotni pojisteni bylo zruseno a u jaké pojišťovny .
Dekuji za odpoved
Marcel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejdříve je potřeba znát název pojišťovny a potom číslo pojistné smlouvy nebo alespoň své rodné číslo. Pak už je to jednoduché. Stačí zajít na pobočku pojišťovny nebo zavolat na infolinku.
Poradenství
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Marodil jsem celý prosinec a nevím kolik budu brát mohl by jste mi poradit děkuji
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
cca 60 % mzdy pokud jste byl práce neschopný a nahlásil jste to na ČSSZ. Přesnější informace dostanete od svého zaměstnavatele nebo na ČSSZ.
Bankovní účty
Co je treba k zavreni uctu v bance ,kdyz to musi udelat nekdo jiny nez majitel uctu.
marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
plná moc s úředně ověřeným podpisem, ale ani to nemusí banka akceptovat. Doporučuji se poradit s konkrétní bankou.
Poradenství
Jsem starobní důchodce a pečuji o mažela, který má III. stupeň závislosti více jako 10 let. Mám nárok na zvýšení ,přepočet starobního důchodu
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
omlouvám se, ale nedokáži vám odpovědět. Přesnější informace získáte na České správě sociálního zabezpečení.

Nezařazené
Dobrý den,

nájemce od července 2015 nehradil nájmy v plné výši. Dlužnou částku neuhradil dodnes. Celková částka dluhu je několik desetitisíců. Mohu si do splátkového kalendáře připsat, že požaduji z dlužné částky např. 20% úrok za předchozí neplacení?

Podotýkám, že nemám na mysli smluvní pokutu za prodlení při placení splátkové kalendáře.

Předem díky za odpovědi.
Jakub
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Jakube, 
obraťte se prosím na právní poradnu nebo na právníka.
Penze a penzijní spoření
\\\\dobrý den
jak mám spořit, případně investovat, pokud chci v 60 letech odejít do předdůchodu? Je to možné?
Měla bych pracovat
do 64 roků.
Je mi 52 roků a nechci pracovat déle než do 60 let. Mám průměrný příjem a vlastním nemovitost, jsem také spoluvlastníkem bytu,
děkuji
jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost předdůchodu můžete využít v případě, že máte na smlouvě Doplňkového penzijního spoření (DPS) v součtu zůstatek alespoň ve výši 30% průměrné mzdy za všechny měsíce strávené v předdůchodu. Za 4 roky to je tedy cca 400 tis. Kč. Pokud DPS nemáte, nevadí, můžete si tuto smlouvu založit a před odchodem do předdůchodu jednorázově tyto peníze vložit na účet DPS. Tak je možné zajistit, že odchod do předčasného důchodu nebude mít vliv na výpočet starobního důchodu.
Investice
Dobrý den,
dostal jsem větší finanční hotovost a nevím co s tím. Jedná se o šestimístnou částku. Já to ani moc nepotřebuji, jsem skromný, ale nechci to nechávat ležet v bance. Uměl by jste mi poradit??
Milan Skřivánek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Milane, 
obecně Vám můžu poradit, ale ke konkrétnímu doporučení bych přeci jenom potřeboval bližší informace. Pokud bydlíte někde poblíž Zlína, určitě se můžeme potkat. Jinak doporučuji kontaktovat finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště. Můžete taky zadat jednoduchou poptávku a zkušený a prověřený poradce se Vám ozve.

Poradenství
Dobrý den,
rodiče mi chtějí věnovat finanční hotovost na koupi nemovitosti. Já jsem ženatý již 30 let, děti dospělé.
Vše funguje, ale kdyby náhodou do budoucna.....
Bude nemovitost výlučně moje, nebo společný majetek. Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 

dle mého názoru se bude jednat o společný majetek. Raději konzultujte s právníkem, který Vám zcela jistě také poradí, jak případně tyto majetko-právní vztahy ošetřit.
Nezařazené
neobchodovatelné akce u zem. společnosti a.s., nabízí se třetí firma ,která je chce odkoupit neporušíme zákon o cenných papírech, platí v hotovosti ihned 120% nom hodnoty Zem. spolenost též chce vykoupit přes veřejný návrh a td, ale máme obavy až bude mít 51% hlasů, že výkup zastaví a nedostaneme nic. Komu tedy prodat_Děkuji.
kinčlová Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Obraťte se prosím na právníka.
Daně
Dobrý den, mám v tom pořád malinko zmatek, ale chtěl bych se zeptat na to jak to je při studiu s vyššími příjmy. Tento rok se mi poštěstilo a ročně jsem vyfakturoval při studiu 384 000 Kč. ŽL mám od 2011. Uplatňuji 60% náklady. Zálohy na sociální platím 957 Kč / měsíčně a na zdravotní 443 Kč / měsíčně - tyto zálohy platím nyní půl roku (od danového přiznání).

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli mám počítat s nějakým výrazným doplacením sociálka a zdrávka i přes to, že jsem student. Moc děkuji za reakce.
Josef Pavlista
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
omlouvám se, ale nejsem daňový poradce. Doporučuji konzultovat s účetní nebo právě s daňovým poradcem.
Poradenství
Dobrý den, v roce 2016 jsem byla 2x v pracovní neschopnosti, od 4.2 do 24.2. a od 11.3. do 25.11. Pracuji ve školství,v současné škole od roku 1997. Roční dovolená je 40 dní. Kolik dní dovolené mohu letos čerpat? Po skončení dovolené dáváme výpověď dohodou, kvůli zdravotnímu stavu nemohu dojíždět domu jen na vikendy. Koncem ledna bych měla jít do důchodu. Děkuji za odpověď.
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Marie, 
velice se omlouvám, ale nejsem odborníkem na dotazovanou oblast. Pokud nejste spokojena se současným stavem a účetní ve škole nedůvěřujete, obraťte se na ČSSZ, kde Vám jistě poradí.
Hypotéky
Dobrý den,
jsem zaměstnán na DPP zatím, od nového roku na HPP. Moje příjmy jsou kolem 25tis čistého. Mám 2 děti, a jsem spoluvlastník americké hypotéky. Jenže rádi bychom se přestěhovali do svého, a jelikož jsem za prohřešky z mládí v solusu, nedosáhnu v žádném případě na hypotéku "normální". Proto se chci zeptat, jestli je možná klička v podobě nebankovního i bankovního registru (nenahlížení) případně navýšení americké hypotéky. Vlastním polovinu domu s tím, že odhad je cca 1.200 000,-
Mám možnost či jsem odkázán na placení nájemného po zbytek života? Bohužel jsem ještě nepožádal kvůli 6tis. úvěru, který budu mít za 4měs. splacený o výmaz z registru, ale i tam mi řekli, že by to trvalo další 3 roky než bych byl vymazán.
Děkuji za případně povzbudivou odpověď - otázka upravena poradcem
Rostislav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Rostislave,
z pohledu registru není rozdíl, jestli budete žádat o novou hypotéku nebo navyšovat stávající. Registry se zkoumají vždy. Velice bude záležet na povaze zápisu do registrů, četnosti a době, kdy byl zápis učiněn. Je to tedy hodně individuální.
Doporučuji tedy vyhledat odborníka na finanční plánování ve Vašem okolí a nebo zkusit zadat poptávku na hypotéku zde. Určitě se Vám ozve nejbližší kolega.

Daně
Pokud splním podmínky 60/60 budu při ukončení penzijního připojištění nebo životní smlouvy dodaňovat příspěvky od zaměstnavatele? Jinak co vše musím zdanit. Děkuji
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
příspěvky zaměstnavatele podléhají dani vždy. Dále se daní výnosy. Vše sazbou 15 % a vždy na straně instituce. Vy již dostanete peníze po odečtení daně.
Poradenství
dobry den mam odpracovanych35roku jsem bez prace zdravotni stav me nedovoluje byt zamestnan a na castecny duchod to neni.do duchodu me zbyva odracovat 12roku zajimalo by me jestli za 12roku budu mit narok na duchod kdyz nebudu pracovat muzou me vypocitat duchod z tech roku ktere jsem pracoval?
robert
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Roberte,
nejsem si jist, že by v našem systému byla taková díra, aby jste byl nemocný a nemohl získat nárok na částečný invalidní důchod. Ale je to samozřejmě možné.
S vaším dotazem bude nejlepší obrátit se na ČSSZ, kde evidují všechny údaje k Vaší osobě (odpracovaná doba, výše mzdy...) a budou schopni Vám na Váš dotaz odpovědět a možná Vám také poradí, jak postupovat, abyste získal částečný invalidní důchod.

Poradenství
Dobrý den mám problém pracují 8let u soukromníka ...a teď se mi podařilo otěhotnět a v práci mi chce do papíru na mateřskou napsat 4600mzdu.Prosim poraďte mi co mám dělat pracovala jsem nonstop každý den Aš do večera ....????děkuji moc - otázka upravena poradcem
Pavlína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavlíno, 
záleží na spoustě faktorů. Předně je důležité vědět, jakou právní formu měl Váš pracovní vztah, poté se podívat na výplatní pásky, jakou jste měla mzdu. Pokud s postojem zaměstnavatele nesouhlasíte, zkuste se obrátit na sociální zprávu zabezpečení, která bude Vaši mateřskou vyplácet. Mateřská by měla být ve výši cca 60 % mzdy, více se můžete dočíst zde.
Poradenství
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,kolik,hodin denně můžu pracovat když pobírám ČID na páteř.Děkuji
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost výdělku v případě invalidity není nijak omezena. Jediným limitem je Váš zdravotní stav. Samozřejmě, pokud budete pracovat standardně celou pracovní dobu, dáváte tím jasně najevo, že Vám to zdravotní stav dovoluje...
Životní pojištění
Dobry den,
bratr před lety uzavřel úrazovou pojistku na sebe, manželku a syna.
Nyní je syn již plnoletý, s manželkou je rozvedený a pojistku chce proto zrušit (platí ji totiž po celou dobu pouze on).
V pojišťovně mu však řekli, že je na výpovědi nutný i podpis jeho bývalé manželky, ta ale podepsat odmítá.
Jak může bratr postupovat? Přestal pojistku platit – zruší mu ji v tom případě sama pojišťovna? Nebo ho čekají nějaké sankce?
Děkuji moc za odpověď.
Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
 Dobrý den Evo, 
poradil jsem se s právníkem a mám pro Vás následující poznatky:
1) pojišťovny se odvolávají na ustanovení občanského zákoníku (dříve bylo stejné v zákonu o pojistné smlouvě), které říká, že pokud je smlouva uzavřena ve prospěch obmyšleného, musí s výplatou odkupného souhlasit i pojištěný – tj. i exmanželka. Obmyšlenou osobu lze ovšem změnovým formulářem změnit.
2) vypovědět smlouvu může pojistník kdykoliv. Pokud se to pojišťovně nelíbí, doporučuji pojišťovnu upozornit, že v případě, že žádosti o výpověď nevyhoví, bratr se obrátí na finančního arbitra a odkupné bude po pojišťovně vymáhat.
3) další varianta: exmanželku je potřeba upozornit, že pokud by bezdůvodně neposkytla souhlas k výpovědi, bude odkupné vymáháno po ní.
Pokud bratr přestal pojistku platit, tak pojišťovna bude dlužné pojistné vymáhat. Toto není správný postup.Spořicí účty
Dobrý den, před rokem jsem si u UniCredit založila spořící účet Prima. Před několika dny jsem do banky zavítala kvůli přístupovým údajům. Zdejší finanční poradkyně mi radí své peníze lépe využít prostřednictvím podílového fondu. Můj manžel si myslí, že vždy na tom vydělá nejvíce banka. Mě se zdá, že je to lepší alternativa k pasivnímu spoření a že Unicredit banka jistě bude mít svou volbu investic dobře vybranou. A že pokud ty peníze tam mohu nechat zhodnocovat třeba 10 let, tak že je to lepší a ne zas tak riskantní alternativa spoření. Jaký je Váš názor? Děkuji Monika
Monika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
pravdu máte částečně oba :-). Vše záleží na tom, jaká je vaše celková finanční situace? Jaké jsou celkové úspory a kolik % všech úspor tvoří právě tyto peníze na spořícím účtu? Toto je faktor, který určitě nebude bankou zohledněn a z tohoto důvodu bude mít pravdu manžel. Banka vám nabízí investici,, u které přeci jenom bude nějaký vstupní poplatek a je to pro banku zajímavější řešení.
Vy máte pravdu v tom, že na spořícím účtu se vám peníze nezhodnocují a ještě k tomu hrozí, že z důvodu inflace se znehodnotí. Je potřeba tedy najít ten správný kompromis.
Doporučuji tedy, aby na spořícím účtu byla zachována rezerva alespoň ve výši 3 násobku měsíčních výdajů. Pokud jste spíše opatrnější, raději zvolte rezervu větší. Spořící účet je pro tento typ rezerv nejlepší nástroj. Pokud vám budou pořád peníze ještě zbývat a nehrozí v následujících 5 letech žádné větší výdaje (oprava auta, rekonstrukce bydlení atp.), můžete přemýšlet co s nimi. Pak si myslím, že je opravdu na řadě investiční portfolio a podílové fondy mohou být vhodnou volbou. Je potřeba si uvědomit, že se již jedná o investici a je zde mimo možnosti zisku také možnost ztráty. Podílových fondů je celá řada a je potřeba mít alespoň základní informace, aby vám někdo nenabízel zrovna to, co potřebuje prodat.
Jelikož není možné přes tuto poradnu poskytovat investiční poradenství, můžete mě kontaktovat telefonicky, abychom se domluvili, případně se obraťte na některého mého kolegu v blízkosti vašeho bydliště.
Poradenství
Dobrý den. Spořím PP od sameho začátku manželství.. Jsou tyto uspořené penize společným jměním manželů?? Nebo jsou můj majetek?
Příklad : manžel(nedejbože)zemře.Ja mám PP(spořeno v manzelstvi).Pokud jsou tyto fin prostredky spol.jměním manzelů, tak se budu o polovinu dělit s jeho detmi? Nebo celá castka zůstává mně.Dekuji
Ivana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
všechny úspory nabyté v manželství jsou předmětem SJM. Ovšem u penzijních produktů a životního pojištění můžete uvést obmyšlenou/oprávněnou osobu, která tyto úspory získá v případě úmrtí. Takž na smlouvě manžela můžete být uvedena vy a potom všechny úspory vám budou přiřazeny. Tyto peníze nepodléhají dědickému řízení. 
Další možností může být sepsání závěti u notáře.

Poradenství
Dobrý den ...
Tak minimální mzda je 9900 ...
Jak je možné že já dostanu jen 6500 ?
Vydělal jsem 9500 a prej 5600 jsou odvody ...
Z toho já zaplatím půlku a půlku zaměstnavatel ....tedy do kapsy dostanu za více jak 200 oddělaných hodin vtipných 6500
Doslova mám zničeného příštího půl roku co mám slouvu na dobu určitou
Bart
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
omlouvám se, ale ne všemu rozumím. Pokud nejste spokojený s výpočtem příjmu, tak si zkuste výpočet ověřit přes nějakou kalkulačku, případně se obraťte na finanční úřad. Každopádně byste měl dostávat výplatní lístek, kde by měly být všechny položky popsány.

Životní pojištění
Dobrý den,chtěla bych zeptat přítel měl pracovní úraz čekáme od pojíštovny už 2 měsíc na peníze 11.11.016 jsme se dozvěděliže to má likvidator za jak dlouho nám to odešle děkují za odpověd.
Žaneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Žaneto, 
pojistné plnění se vyplácí dle pojistných podmínek a pokud pojišťovna obdrží všechny potřebné dokumenty měla by vyjádření o ukončení šetření pojistné události poslat nejpozději do 30 dnů. Doporučuji tedy obrátit se na pojišťovnu a požadovat vysvětlení. Třeba ještě na něco čekají a vy o tom nevíte.
Poradenství
Dobry den,
Jsem starobni duchodkyne a pres leto pronajimam kratkodobe pokoj ve svem domku, zivn.list nema.Mam dost maly duchod.Hrozi i me ta pokladna EET?
Moc dekuji za vas cas s odpovedi. Jarka
jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
dle dostupných informací se Vás EET týkat nebude. Tento systém je určen pro podnikatele.
Daně
Dobrý den,

koupil jsem 1/2 nemovitosti (dům se zahradou) od strýce po domluvě za 100 000 kč tento měsíc. Druhou polovinu vlastní můj otec. Chci se zeptat, jestli mohu zaplatit daň 4% z té kupní ceny 100 000Kč nebo potřebuju odhad ceny nemovitosti a z té částky vyšší budu platit daň? Děkuji mnohokrát za odpověď.

S pozdravem,

Jaroslav N.
Jaroslav N.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jaroslave, 
záleží na skutečné ceně nemovitosti. Pravděpodobně to bude více, než byla kupní cena a proto bude nutné pro daňové přiznání uvést cenu jinou. Rozhodující pro základ daně je cena vyšší. Cenu nemovitosti můžete určit pomocí odhadu, za ten se ovšem platí nebo zkusit provést výpočet přes průměrnou cenu nemovitostí v okolí. Doporučuji tedy raději zajít na FÚ a nechat si poradit. Odhad si můžete zadat kdykoliv.
Nezařazené
pracoval jsem jako důchodce-brigádník v albertu.do dnes jsem neviděl výplat.pásku za duben 2016(peníze chodí poštou) mám dále doufat,že uvidím, kolik jsem zaplatil na dani,nebo to není již důležité?(moje 1.brigáda) --děkuji za vaši odpověď,event.radu --PeKl
petr klejch
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji se obrátit na zaměstnavatele a výplatní pásku si vyžádat. Případně je možné dohledat na příslušném finančním úřadě, jakou daň jste zaplatil.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.Není mi úplně jasné,jestli varianty doživotní penze u penz.připojištění zajistí,aby v případě mého úmrtí počas pobírání této penze byl zbytek vyplacen oprávněné osobě nebo dědici.Dostávám rozporuplné odpovědi.Mám penz.fond NN(dříve ING)-nabízejí 7 variant doživotní penze.Předpokládám,že třeba při variantě 1( bez oprávněné osoby )bude asi vyšší penze než u jiných variant,kde by se vyplácelo pozůstalým.Prosím o Váš názor.Děkuji.Mirek
mirek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirku, 
je to přesně tak, jak píšete. Buď se jedná o plnohodnotnou doživotní penzi a je to tedy sázka s penzijní společností o to, kdo na tom bude líp. Buď bude klient pobírat rentu déle než penzijní společnost počítala(protože se dožije vyššího věku) nebo kratší dobu a nestihne všechny peníze vybrat. U této varianty není žádná obmyšlená osoba.
Všechny ostatní varianty budou vždy nějak omezeny a potom je možné případný zůstatek dědit.

Je vám tedy jasné, že nedokáži doporučit správnou variantu :-(. Pokud chcete mít jistotu, že se ke svým penězům dostanete, doporučuji zvolit takový způsob vyrovnání, který to umožňuje.
Poradenství
Moje dcera pobírá plný invalidní důchod 8000 Kč. Má nárok na příspěvek na bydlení, pokud bydlí v městském bytě mé bývalé ženy, která zde fakticky nebydlí, a dcera zde bydlí s přítelem, který je zde veden jako dlouhodobá návštěva. Dcera hradí polovinu nákladů na bydlení ve výši zhruba 3500 Kč (tj polovina připadající na ni). Mohla by tedy získat příspěvek na bydlení? Hodnotí-li se výše úhrady za bydlení, zahrnuje tato čáska i náklady a služby spojené s bydlením a na enegie?
Honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Honzo, 
náklady na bydlení zcela jistě zahrnují i energie. Jestli má dcera nárok na příspěvek nedokáži říct, protože je ještě důležité v jakém městě žije a jaké normativní náklady odpovídají její situaci. Podrobnější informace získáte na ČSSZ nebo se ještě můžete podívat na informace v mém textu na webu kanceláře.
Poradenství
Dobrý den,

v současné době dokončujeme stavbu bydlení, ale potřebovali bychom ještě nějaké finance. Naše představa je 250.000. Uvažujeme o překlenovacím úvěru. Můj dotaz je jak staré účty mohu použít na doložení částky (příklad . smlouvu uzavřu 15.10.2016, mohu použít účet z července 2016. Děkuji
Hanka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
obecně lze dokládat faktury zpětně, ale záleží na konkrétních podmínkách stavební spořitelny. Faktury staré jen pár měsíců budou bez problému akceptovány snad všude.
Pokud již máte hypotéku, doporučuji ještě zvážit možnost navýšení úvěru. Asi by to pro Vás bylo levnější.
Každopádně si vše dobře spočítejte, aby Vám peníze stačily na kompletní dokončení stavby. Zároveň doporučuji si nechat základní rezervu pro případ výpadku příjmu.


Daně
Daně
Jak je to se zdaněním starobního důchodu v případě, že pobírám nadstandardní plat (cca 900 000Kč/rok). Jde i změnu danou nmedávným rozsudkem ústavního soudu.
Vladimír
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vladimíre, 
od letošního roku již důchod danit nemusíte. Odpověď jsem získal díky spolupráci s Bc. Monikou Třískovou ze společnosti D&M Accounting.


Nezařazené
Jsem ročník 1960,mám jednu dceru,r.1977,druhá narozena v r.1979 umřela po nehodě ve věku nedožitých 6 let.Počíta se mi i tato dcera do dúchodu?Moje účetní říká že ne.Děkuji za odpověd.
Jana Fleissnerová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
doporučuji se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, kde Vám podají přesné informace. Vaše účetní nemusí vše vědět a ani já Vám nedokáži erudovaně odpovědět na Váš dotaz.
Stavební spoření
Dobrý den,dnes mi přišlo poštou "Oznámení o snížení úrokové sazby ze 2% na 0,3%. smlouva byla sepsána 09.2009.Snížení má být v souladu s ustanovením článku VII. odst.4 Všeob. obch.podmínek. viz niže
Článek VII. odst. 4
Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník":
a)podle čl XIV. odst2)nepotvrdí přijetí přidělení cílové částky tj. nereagoval na vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě dvou měsíců od splnění podmínek pro přiedělení cílové částky dle čl. XIII odst. 1 pism. a) - c), nebo b) přijetí přidělení cílové částky ve lhůtě podle písm. a) odmitnul, nebo c) přijetí přidělení cílové částky v souladu s čl. XIV. odst. 3) zrušil, nebo d) je přijetí přidělení cílové částky podle čl. XI. odst. 4) považováno za zrušené. (dále jen " nepřijal přidělení cílové částky").Ke dni této změny úrokové sazby stavební spořitelna přípíše úroky ve prospěch účtu účastníka.
Mohou?
- otázka upravena poradcem
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za Váš dotaz. Nevím sice jakou smlouvu máte a nemám k dispozici celkové podmínky, ale Vámi uváděná změna je naprosto běžnou praxí stavebních spořitelen. To neznamená, že je to fér a že má SS vždy pravdu. Pokud se Vám postup SS nezamlouvá, vyžádejte si vysvětlení. Pokud se Vám neozvou nebo nebude vysvětlení dostačující, obraťte se na právníka případně na finančního arbitra, který takové spory řeší.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj děda mi naboural svým malotraktorem mé auto. Na malotraktor má děda sjednáno povinné ručení. Děda nežije ve společné domácnosti se mnou. Zaplatí pojišťovna z povinného ručení mého dědy opravu auta?
zdenavondrakova@seznam.cz
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji pojistnou škodu nahlásit pojišťovně.

Hypotéky
Chtěl bych si převést hypotéku z Kč na EURO. Počítám , že se skončením intervencí ČNB koruna posílí a mohl bych ušetřit. Nevíte, jak bych to mohl realizovat a která banka to nabízí ? Jsem si vědom kurzových rizik a větších nákladů pokud jde o poplatky, přesto byh se o to zajímal.
Děkjiu
Jindřich Mitter
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jindřichu, 
správná úvaha. Pokud máte příjem v EUR, může se Vám opravdu tato varianta vyplatit. Nevím, u jaké banky máte hypotéku, ale většina velkých bank hypotéky v EUR nabízí. Jestli dokážou ovšem převést úvěr z CZK do EUR nevím. Musíte se informovat u své banky. Pokud to bude možné, počítejte s poplatkem za dodatek ve výši 3 000 - 5 000 Kč.
Poradenství
dobrý den,
byl mi nyní přiznán ČID I. stupeň. Musím si zkrátit pracovní úvazek, aby mi nebyl odebrán ID? Za 7 roků bych měla jí do starobního důchodu. Při výpočtu starobního důchodu se započítává i ID?
děkuji
Beranová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Beranová, 
při částečném invalidním důchodu se obecně počítá s tím, že budete pracovat a pracovní úvazek tedy nemusíte měnit. Vše záleží na vašem zdravotním stavu. Pro výpočet starobního důchodu se invalidní důchod nezapočítává jako příjem a 1. a 2. stupně ani jako odpracovaná doba.

Penze a penzijní spoření
mohu si sjednat dvě penzijní připojištění, každé u jiné banky?
Věra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Věro, 
duplicita v Důchodovém penzijním spoření není možná. DPS je spojenou s řadou benefitů od státu a ty jsou vázány na rodné číslo.
Pokud plánujete spořit více jak 2 000 Kč měsíčně, doporučuji investici diverzifikovat a investovat třeba přes podílové fondy.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,pane Urbánek.
Chci se zeptat,dnes už bývalý přítel si na mě vzal půjčku,a já o ní nevěděla,až do dnešních dnů,kdy mě přicházeli papíry od věřitelů.Jelikož jsem nevěděla,že nějaká půjčka je,a bohužel jsem se ocitla v registru neplatičů,chtěla jsem si vzít půjčku,a zaplatit to vše,a mít jen jednu půjčku a mít klid.Ale bohužel mě bylo,právě kvůli registru odmítnuto.Co mohu udělat,abych neskončila v exekuci.Splácím co můžu,a na živobytí moct nezůstává.
Děkuji P.
Petra B.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petro, 
pokud jste o půjčce nevěděla, tak se jedná o podvod a řešil bych to s právníkem. Ten Vám poradí, jak postupovat. Je zbytečné, abyste splácela dluhy někoho jiného.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
je mi 30 let a uvažuji o založení penzijního spoření. Chtěl bych se zeptat jakou investiční strategii byste mi doporučil, u jaké instituce spoření založit a kolik měsíčně vkládat s ohledem na využití bonusů, prosím...?
Děkuji za odpověď.
Pepa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe,
strategii doporučuji spíše dynamickou. Váš horizont bude hodně dlouhý a proto se Vám vyplatí mít spíše akciové portfolio. Konkrétní strategie bude určena na základě Vámi vyplněného investičního dotazníku. Pro získání maximálního příspěvku od státu (230 Kč/měsíčně) je potřeba vkládat 1 000 Kč měsíčně. Dalších 1 000 Kč je možné si potom odečíst od základu daně. Měsíční úložka by ovšem měla vyhovovat více kritériím. Zejména Vašim finančním možnostem a dále také požadované likviditě.
Výběrem společnosti asi zásadní chybu neuděláte. Historie je zatím příliš krátká na to, aby se dalo s určitostí říci, která společnost je úspěšnější. Poplatkově jsou všechny regulovány stejně. Takže bych obecně doporučoval se soustředit na společnosti, které se obecně investicemi zabývají dlouhodobě.

Daně
Dobrý den,
nastoupila jsem k novému zaměstnavateli a podepsala jsem tam daně.Mohu to ještě zrušit a vypsat si daně za rok 2016 sama?
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
nejsem sice daňový poradce, ale myslím si, že ano. To, že jste podepsala daňové prohlášení je v pořádku a k ničemu Vás to nezavazuje. Zaměstnavatel to potřebuje, aby Vám mohl vyplácet mzdu.
Pokud si chcete za 2016 udělat DP sama, stačí to zaměstnavateli začátkem nového roku oznámit. Ten Vám předá rozpis záloh a přehled příjmů. Na základě těchto podkladů si vyplníte DP a podáte na FÚ.
Investice
Dobrý den, jsem začínající investor. Na začátku roku jsem investoval v řádech desítek tisíc korun, nicméně i když se peníze vrací, určitě se nedostanu na nulu. Nemusím tedy danit tyto příchozí peníze (i když je to víc jak 10 tis. Kč), když to není risk?
Děkuji za odpověď.
Marek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marku, 
daňová povinnost se vztahuje na odkupy v celkové částce 100 000 a více v jednom roce a zároveň při nedodržení časového testu 3 roky. Takže, pokud v jednom roce neprodáte cenné papíry za více jak 100 000 Kč, daňová povinnost se Vás netýká.
Dani podléhá pouze výnos (čistý zisk po odečtení poplatků).Ziskové a ztrátové obchody lze proti sobě započíst, maximálně však do nuly. Pokud budete celkově ve ztrátě, nemůžete si ji odečíst od základu daně.
Daně
Dobrý den má hlavní pracovní poměr.. Ale do toho mám vedlejší brigádu na DPP a ve smlouvě mám 70 kc na hodinu ale ve skutečnosti je výplata mnohem nižší protože se mi daní. Je to v pořádku?
Daniel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
sice nejsem daňový poradce, ale při rychlém hledání na googlu jsem z několika zdrojů zjistil, že výdělek z DPP se daní 15 %. Vše by tedy mělo být v pořádku.