Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Investice
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám založené stavební spoření, penzijní připojištění a dostatečnou rezervu na spořícím účtu (min. 6 platů), přesto bych si ráda dávala stranou buď cca 500 kč měsíčně nebo občas nárazově větší částku. Během dvou let bych ráda začala řešit vlastní bydlení, případně založení rodiny. Můžete mi poradit, jak zhodnotit tyto peníze, případně který produkt by byl pro mne nejvhodnější (jsem hodně konzervativní, co se týká rizika)? Velmi děkuji za Vaši radu.
Alice
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Alice, 
předně Vám chci pogratulovat k Vaší finanční rezervě. Je vidět, že myslíte na budoucnost a snažíte se být na vše připravena.
U dvouletého horizontu s konzervativní strategií se toho moc vymyslet nedá. Státní dluhopisy jsou z důvodu nízkých výnosů nepoužitelné a ostatní cenné papíry taktéž. Asi Vás zklamu, ale doporučil bych spořící účet (Sberbank, Air Bank...). Na horizont dvou let, s úložkou 500 Kč nic lepšího nevymyslíme.
Stavební spoření
Dobrý den,

I já jsem dostal výpověď od ČMSS, napsal reklamaci a nyní mi přišel dopis č. 2, že smlouvy se neřídí výhradně VOP ale i zákonem o stavebním spoření, ale ten výpověď ze strany ČMSS neumožňuje a odvolává se na VOP, kde je uvedeno, kdy smlouva končí. Zajímalo by mne jestli při žalobě mohu použít jejich styl tj. styl zmařené investice, kdybych před 15 lety neuzavřel spoření a investoval jinak, mohl jsem mít více a požadovat po nich vzniklou ztrátu. Je to možné?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
toto je spíše dotaz na právníka. S největší pravděpodobností ho budete stejně potřebovat. Stavební spořitelny jich zaměstnávají spousty a klient bez právního vzdělání má minimální šanci. Je velice těžké rozpoznat, kdy SS pouze blafuje a zkouší a kdy se jedná o reálný výklad všech možných podmínek.

Opět si neodpustím mé doporučení. Na stavební spořitelny se nelze spolehnout a vždy je potřeba počítat s tím nejhorším.

Poradenství
Dobrý den,
pokud na základě chyby pracovníka na ÚP přijdu o část příspěvku, kterou zpětně již nárokovat nemohu, mohu požadovat škodu po ÚP? Děkuji.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
včera mi před fy, kde pracuji zničil řidič dodávky zaparkovaný motocykl. Motocykl je rok starý(5800 km najeto) kupovaný jako nový. Je pro mě lepší to řešit z povinného ručení viníka nebo z mé havarijní pojistky? Případně, zda lze zbytek ceny motocyklu, protože plnou cenu pojišťovna nedá, vymáhat soudně po viníkovi. Děkuji
Pavel Pařík
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
doporučuji se domluvit s Vaší pojišťovnou. V rámci asistenční služby by měli být schopni pomoci. Logické je, požadovat úhradu po viníkovi bez ohledu na to, jestli bude platit jeho pojišťovna nebo ne. Vaše pojišťovna by Vám mohla zaplatit rozdíl a ten potom bude sama po viníkovi vymáhat.Pokud nebude úhrada škody dostatečná, určitě je možné náhradu vymáhat po viníkovi soudně. Přece nemůžete jako poškozený být na tom hůř, než před nehodou.

Hypotéky
Dobry den, mam hypoteku u CS kterou jsem si vzal v roce 2011 na castku 530tis a na 30let. Loni jsem refinancoval na fixacni dobu 5ti let s 3.09% uroku. Slysel jsem ze pokud chci vlozit mimoradnou splatku, musim zaplatit poplatek 10% z te castky. Nevim jak se pocita vyse uroku kterou zaplatim v pripade radneho splaceni. Je vyhodnejsi radne splacet, nebo vlozit mimoradnou castku? Usetrim tim na urocich, I presto ze musim zaplatit 10% z te castky?
Dekuji
Ludvik Decky
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
sice nevím, jaký máte aktuální zůstatek úvěru, ale orientačně platíte měsíčně úrok cca 1 300 Kč. Pokud provedete mimořádnou splátku 100 tis. zaplatíte sankci 10 tis. Úroky klesnou na cca 1 100 Kč. tj. úspora cca 2 400 Kč/rok. Do konce fixace Vám zbývají 4 roky. Z tohoto laického odhadu můžu říci, že se Vám to nevyplatí. Bude lepší si nechat hotovost a volně s ní disponovat (vložit na spořící účet) a mimořádnou splátku provést až k výročí fixace. Pokud budete chtít mít 100 % jistotu, požádejte svoji banku o modelaci splátkového kalendáře v případě, že provedete mimořádnou splátku.
Pojištění majetku
Dobrý den dělám jako skladník a chtěl bych nějaké skvělé a výhodně levné pojištění proti škodě Děkuji za radu a tipy
David
Povinné ručení a havarijní pojištění
myslela jsem ,že jsem dala výpověďna poviné ručení,tak jsem řekla synovi aby si dal poviné ručení sám, teď mně přišla upomínka zaplatit povinné ručení i u bývalé pojišťovny co mám dělat
Jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jarko, 

zkuste se s pojišťovnou dohodnout (výpověď dohodou) a uvést co nejvíce argumentů, proč se plánovaný pokus nevydařil. Na tuto dohodu ovšem pojišťovna nemusí vůbec přistoupit. Tak i tak počítejte s tím, že Vás to bude stát peníze.
Poradenství
V listopadu 2014 jsem začala čerpat jednou ročně, po dobu 8 let, výplatu z pojišťovny, kde mám uzavřenou smlouvu Investičního důchodového pojištění..V kolonce obmyšlené osoby pro případ mé smrti ,je uveden manžel.Manžel zemřel a já jsem chtěla udělat změnu osob - děti, ale dostala jsem od pojišťovny zamítavou odpověď, protože, když nastane plnění ,žádné změny u smluv již nejsou možné. Jak mám prosím postupovat? Bude platné, když uvedu v závěti toto moje přání ?
Děkuji za radu
Markvartová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
dle mého názoru nemusíte do závěti nic uvádět, protože pojistné plnění bude v takovém případě předmětem dědického řízení.
Vámi popsaný postup je možný, záleží ovšem na konkrétní smlouvě, pojistných podmínkách a na pojišťovně. Pokud jste prvně neuspěla, zkuste pokus opakovat. Třeba se Vaším případem bude zabývat někdo jiný, který rozhodne jinak.
Poradenství
Dobrý den, nejsem si jistý, že je tato otázka umístěna správně, ale stejně to zkusím. Měli jsme uzavřenou úvěrovou smlouvu na vozidlo které bylo pořízeno 12/2012. Toto vozidlo nám letos odcizili a po zaplacení pojišťovnou tak leasingová společnost požaduje úhradu vzniklé škody- diskontované budoucí úroky(jak to nazívají) ve výši 19,9% ze zbývající jistiny. Je to oprávněné? k tomuto bylo ještě naúčtováno dalších 2420,- za ukončení smlouvy co by poplatek za úkon. V sazebníku má společnost uvedeno že účtuje tento poplatek ale nikoliv dalších 20%.
Mohu s tím něco dělat?

Děkuji za radu
Karel Komenda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
standardně lze finančním institucím důvěřovat, ale také se mohla stát chyba nebo na Vás zkouší nějakou fintu. Pokud chcete mít jistotu, zeptejte se, na základě čeho k tomuto vyčíslení přišli a nechte si ukázat příslušné ustanovení ve smlouvě, obchodních podmínkách, v sazebníku.
Bez znalosti příslušné smlouvy nemohu odpovědět přesněji.

Stavební spoření
Opravdu si myslíte, že přespořením cílové částky klient ztrácí nárok na státní příspěvek ?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za dotaz. Upřímně se musím přiznat, že s tou cílovou částkou a státní podporou to možná nebude přesně tak, jak klientům prezentuji. Jedná se o tak hluboce zažitou informaci, kterou používám více jak 10 let, že mě nikdy nenapadlo si ji ověřit. Omlouvám se.
Skutečnost je taková, že Vás stavební spořitelny nenechají CČ překročit. Buď ji navýší sami, nebo vám vypoví smlouvu. S tím pak také souvisí to, že nemůžete dostat státní příspěvek.
Změna CČ potom znamená změnu podmínek. Většinou se podmínky zhoršují.
Poradenství
V ramci kuponove privatizace jsem kupil nejake akcie. Bohuzel jsem jeneprodal anis nimi nic nedelal Na koho se mohu obratit abych zjistil co mam jeste,co je pouzitelne a prodatelne. Za pomoc jsem ochoten I zaplatit. Mam se obratit na nejakeho poradce Nebo to ma nekdo na starost?
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
akci z kuponové privatizace vypořádává Česká spořitelna. Stačí se tedy obrátit na jakoukoliv pobočku. Podle rodného čísla by měli být schopni dohledat vše potřebné. Je ovšem potřeba počítat s tím, že Vámi držené akcie již nejsou "obchodovatelné" a nebude možné je zpeněžit. Nebo zkrátka tyto akciové společnosti již neexistují.

Životní pojištění
Dobrý den,
zajímalo by mě kde je pravda.
Před 14ti lety jsem uzavřel kapitálove životní pojištění u Kapitolu s dlouhodobým zhodnocováním investic. Dle tabulek a grafu které mi byly při podpisu smlouvy předloženy, mi po 35 letech mělo být vyplaceno cca 900.000,- Kč.
Nedávno mě navštívil poradce od Kapitolu, doporučil mi pojistnou smlouvu ukončit s tím, že mi založí novou a výhodnější také s investičním spořením. Důvod proč ukončit uvedl, že u stávajícího spoření po 35 letech mi prý bude vyplacena naspořená částka ve výši cca 208.000,-Kč Proč mi tedy při uzavírání smlouvy tvrdili že to bude cca 900.000,-?? Prosím o radu, co dál. Mám smlouvu ukončit nepo pokračovat. Děkuji
Vojtěch Kozmer
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vojtěchu,
já bych nevěřil ani jednomu z nich :-). Ten první obchodník Vám nejspíš ukázal nějakou modelaci vývoje kapitálové hodnoty, která byla založena na nereálně vysokém zhodnocení. KŽP je ultra-konzervativní produkt, který na dlouhém horizontu garantuje spíše reálnou ztrátu. To, jestli je to tak opravdu, je potřeba zjistit a bez dalších informací získaných od pojišťovny, bych se do žádných kroků nepouštěl.
Druhý obchodník si chce pouze vydělat. Pojištění není na spoření, ale na pojištění. Investování přes pojistku vyjde orientačně na 10-20% poplatků. Pravidelná investice znamená poplatek 2-3,5 %.

Jestli bych měl poradit, tak jednoznačně si nechejte od pojišťovny poslat následující informace:
1) Jaké bude celkové zaplacené pojistné na pojistné smlouvě?
2) Jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojištění?
3) Jaká je výše doposud zaplaceného pojistného?
4) Jaká je výše odkupného k nejbližšímu možnému termínu?
5) Lze převést smlouvu do splaceného stavu? Pokud ano, jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojistné smlouvy? Jaká bude výše pojistných částek?
Odpověď potom předejte finančnímu poradci nebo mi společně se smlouvou pošlete na mail. 
Pro konečné rozhodnutí je potřeba ještě vyhodnotit zátěž spojenou s případným dodaněním.

Stavební spoření
Dobrý den.

U České spořitelny mám překlenovací úvěr ze stavebního spoření na 400 000 Kč. Úvěr splácím již 8 let. Je možné tento úvěr refinancovat?

Děkuji za odpověď
Lukáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lukáši, 
osobně s Buřinkou zkušenost nemám, ale mělo by to být možné. Pokud zajdete do banky, měly by Vám být schopni poradit a možná i nabídnou hypotéku. ČS má teď zajímavé podmínky a od pondělí mají novou akci.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
7 let před důchodem se chci důchodově připojistit. Měsíčně bych mohla platit 500 + zaměstnavatel (nevím, kolik dává). Vůbec se neorientuji.
Poradíte nejen, kde začít, ale i kolik zaměstnavatel přispívá, kam zajít a podepsat, jaký je státní příspěvek, kolik se odečítá z daní či pojistného.... Nevím ani zda jde o pilíř 1,2,3 nebo X, jestli nebyly zrušeny... Asi to co bylo nejdříve "penzijko". Děkuji za info - otázka upravena poradcem
JanaS
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
příspěvek zaměstnavatele si musíte domluvit s ním. Tato záležitost je plně v kompetenci Vašeho zaměstnavatele.
Pokud budete posílat peníze do 3. pilíře, tedy do doplňkového penzijního spoření, budete mít příspěvek od státu ve výši 130 Kč měsíčně při platbě 500 Kč. Pokud budete posílat celých 1000 Kč, bude příspěvek 230 Kč. Další peníze nad 1 000 Kč si můžete odečíst od základu daně (avšak max. 12 000 Kč za rok).
Pokud se opravdu příliš v této oblasti neorientujete, tak bych Vám doporučil setkání s finančním poradcem, který Vám pomůže Vaši přípravu na penzi připravit. Není to totiž pouze o tom někam posílat peníze. Je potřeba také vědět, jakou strategii spoření/investování zvolit a kolik je potřeba investovat, aby to mělo smysl. Vše se také musí přizpůsobit Vašim možnostem a současné situaci.
Hypotéky
Jakou hypoteku mi poradite na stavbu RD na 30 let. Je Unikredit s 1.49 to nejlepsi nebo je to na ukor poplatku a nevyhodnych podminek
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
úroková sazba u hypotéky je pouze jedním z mnoha desítek parametrů rozhodujících o celkové výhodnosti úvěru. Důležité vůbec je, najít banku, která je ochotná úvěr poskytnout a vy jste schopen splnit veškeré podmínky pro schválení, čerpání a vyčerpání úvěru. Výstavba RD je jedním z nejsložitějších záměrů v rámci hypotečních úvěrů a rozhodně bych se do takové akce nepouštěl sám. Důležité je, nejen získat dobré základní parametry, ale mít také pod kontrolou podmínky pro čerpání úvěru a podmínky pro ukončení čerpání. V těchto ohledech se banky od sebe liší a každému může vyhovovat něco jiného. 
UCB z výše uvedených důvodů nepatří mezi mé favority. Úroková sazba je pouze za podmínek využití dalších doprovodných služeb. Bez nich je UCB na úrovni ostatních bank. Jakou jinou banku Vám doporučit nevím, protože nemám dostatek informací.
Pokud chcete získat co nejlepší podmínky, můžete mě kontaktovat na email, nebo využijte možnosti zadat poptávku na iDNES.
Pokud si přejete více informací o tom, jak financovat výstavbu přes hypotéku, můžete využít náš webový seriál.


Stavební spoření
Mám stavební spoření, cíl. částka 250 000 u CMSS, je to smlouva z roku 2003.Přišla mě písemná výpověď- dle NOZ §2675 odst. 1 a § 3077 odst. 1 . Mohu se nějak bránit vypovězení smlouvy a je takovéto vypovězení zákonné? Děkuji za odpověď.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 

jak jsem již odpovídal jiným čtenářům, stavební spořitelny zkouší cokoliv. Vaše smlouva bude zřejmě výhodná pro Vás a ČMSS se jí chce zbavit. S největší pravděpodobností se výpovědi nevyhnete. Obrana je velice složitá a mnohdy bez úspěchu. Stavební spořitelny mají své postupy velice dobře připravené. Můžete se SS přetahovat, případně využít právního zástupce. Moc šancí tomu ovšem nedávám.

Poučení je jednoznačné. Stavební spoření není bez rizika!

Investice
Donrý den
kdyby jste měl volných 200 000 kč jak by jste je investoval?nechce se mi je nechat ležet na obyčejném účtu mužete mi poradit ?mužu si dovolit říct že je nebudu potřebovat tzn.že je mi jedno na jak dlouhou dobu mohou bít "zamrazené"u nějaké společnosti
děkuji - otázka upravena poradcem
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine,
pravděpodobně se oba nacházíme v jiné situaci a nelze tedy takto jednoduše odpovědět. Pro konkrétní odpověď potřebuji konkrétní zadání. Váš dotaz je přeci jenom hodně obecný.
Pokusím se alespoň nabídnout několik možností, které na trhu existují. Ze standardních nástrojů na finančním trhu pro jednorázovou úložku 200 000 Kč lze vybírat z následujícího:
1) termínované vklady - výnos bude kolem cca 0,1 - 1,5 % p.a, splatnost od 3 měs. do 5 let.
2) zajištěné vklady, certifikáty - garance ochrany (částečná/úplná) proti ztrátě. Výnos investice je závislý mnohdy na spoustě parametrů, podmínek, které musí být splněny současně.
3) podílové fondy - téměř neomezený výběr z pohledu rizikovosti, zaměření. Jedná se o nákup akcií a dluhopisů prostřednictvím fondu.
4) ETF fondy - fondy obchodované na burze. Vyznačující se širokou diverzifikací. Pasivní správa fondů zaměřujících se na jednotlivé indexy, sektory.
5) přímý nákup akcií na burze.
6) alternativní investice - private equity - investice do mladých začínajících společností.

Výsledné portfolio může být také kombinací jednotlivých možností. Vše bude záležet na Vaší konkrétní situaci a možnostech.

Pokud hledáte informace k investicím, doporučuji se obrátit na odborníka a osobně vše konzultovat. Odborníkem může být investiční bankéř, finanční poradce, obchodník s cennými papíry. Nejobjektivnější informace by Vám měl být schopen poskytnout dobrý finanční poradce, který bude mít také k dispozici nejširší portfolio investičních možností. Tak i tak, doporučuji se setkat s vícero osobami. Pečlivě vybírat, nenechat se oklamat laciným marketingem. Používejte selský rozum, základní zásady správného investování nejsou nikterak složité.
Pokud chcete spoléhat spíše sám na sebe, doporučuji začít studovat literaturu. Nejlépe od různých autorů a se zaměřením na různé typy investic, abyste si mohl udělat vlastní názor. 
 

Životní pojištění
Dobrý den,byla jsem 71dnů v jedné PN a pojištovna mi odečetla 2 x 14dní za uvedené 2 různé diagnozy,které mi tam mudr napsala,.(mám plnění od 15tého dne PN). Co se dá dělat,aby mi to bylo doplaceno? Mám pojištěnu pracovní neschopnost a ne diagnozy,děkuji, Zuzana
Zuzana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zuzano, 
pokud pojišťovna zvolila takový postup, asi k tomu má důvod. Doporučuji Vám tedy obrátit se na pojišťovnu s žádostí o vysvětlení a uvedení odkazu na příslušný bod pojistných podmínek, kde by mělo být vše popsáno.
Nevím jakou máte smlouvu a jakými pojistnými podmínkami se řídí, abych Vám mohl lépe odpovědět.




Životní pojištění
Dobrý den chci se zeptat na jednu věc ukončil jsem investični spořeni u ted už společnosti NN dříve ING peníze poslali na učet vše ok po cca 10dnech mi došel dopis od NN jestli jsem uplatnoval zdanové zvýhodněni(což jsem dělal) je třeba vracenou částku dodanit je to pravda nebo ne??
,děkuji za info
hezký den Kučera
tomáš k.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
vše záleží na tom, kolik je Vám let a jak dlouho trvalo Vaše pojištění. Pokud jste ukončil pojistnou smlouvu před svými 60 lety a v minulosti jste si ponižoval daňový základ o zaplacené pojistné, musíte dodanit. Příští rok, je potřeba vše uvést do daňového přiznání za letošní rok.
Může se ovšem také stát, že tuto formulaci používá pojišťovna jako plošný postřik, aby veškerou odpovědnost přenesla na klienty, kteří si potom sami musí zjistit, jestli povinnost mají či nikoliv.
Poradenství
Dobrý den

Chtěl bych se zeptat byl jsem na brigadě u lidi na baraku a skrabal jsem zdi a majitel tam nemohl byt se mnou protože má praci a abych mohl pusobit v domě sám tak chtěl si ofotit muj OP v připadě třeba nějake ztraty z domu a chtěl bych se zeptat když jsem mu svěřil moji kopii OP jestly je lepší rovnou sepsat dohodu že ma moji kopii OP nebo jaky formulář využit aby ji nezneužil děkují za odpověd
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
pokud někomu poskytujete osobní údaje, měl by mít také Váš souhlas se zpracováním osobních údajů. Nejlépe písemně.

Stavební spoření
Dobrý den.
Dne 18.5.2015 jsem od Modré pyramidy stavební spořitelny obdržel "Oznámení o ukončení smlouvy o stavebním spoření". Ukončení smlouvy odůvodňuje mimo jiné odkazem na "Všeobecné obchodní podmínky" a tím, že "Modrá pyramida stavební spořitelna již dále nesouhlasí s dalším navýšením cílové částky". Všeobecné obchodní podmínky však nedávají stavební spořitelně možnost výběru, zda souhlasit či nesouhlasit s navýšením cílové částky, konkrétně čl. 9, odst. 7 k přespoření uvádí že "v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku a rozdíl úhrady vzniklý navýšením cílové částky stavební spořitelna zúčtuje k tíži účtu účastníka". Právo na nesouhlas s takovýmto postupem má dle čl. 9, odst.7 pouze účastník. Dále je v oboustranně odsouhlasených Všeobecných obchodních podmínkách ujednáno v čl. 10, odst. 1, že "Stavební spořitelna může smlouvu vypovědět jen z důvodů uvedených v těchto VOP". Obdržená informace o "ukončení smlouvy" má fakticky charakter výpovědi a takováto výpověď není dle VOP ze strany stavební spořitelny přípustná.

Dále SS uvádí, že "došlo k dosažení účelu Smlouvy ve smyslu ustanovení § 603 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku". § 603 říká, že "Práva a povinnosti zaniknou uplynutím doby, na kterou byly omezeny." Vhledem, k tomu že smlouva byla časově omezena pouze minimální dobou spoření, nelze dle mého názoru toto ustanovení občanského zákoníku použít. Tento paragraf neříká nic o "účelu Smlouvy" a účel smlouvy nebyl z mé strany dosažen.


Text výpovědi zde https://goo.gl/GoGn7R, VOP zde https://goo.gl/oSXctR Děkuji - otázka upravena poradcem
Engy
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nevím v jakém období jste smlouvu sjednával a ani jakými podmínkami se aktuálně Vaše smlouva řídí. To, co se děje jenom potvrzuje trend SS, které neustále hledají nejrůznější kličky jak si vylepšit prosperitu. Bohužel na druhé straně je klient, kterého se tyto kroky dotýkají. A většinou negativně.

Pokud se Vám nelíbí postup SS, obraťte se na advokáta, který Vám pomůže v další komunikaci. Případně se můžete obrátit na Finančního arbitra.

Osobně doporučuji všem, co mají stavební spoření, aby se již na něj nespoléhali a počítali s tím, že podmínky se můžou změnit ze dne na den. Stavební spoření již není to co dřív. Naštěstí existuje spousta jiných možností, kde mít své peníze. K problematice SS jsem psal také dva články, které jsou k dispozici na iDNES "Stavební spoření neumřelo, ještě žije. Návod, jak ho správně použít" a "Jak se chovat k dětským smlouvám stavebního spoření. Proč je nezakládat."


Poradenství
Dobrý den, je mi 19 let, jdu na vysokou školu a skončila mi smlouva u ČMSS o stavebním spoření. Nemůžu se rozhodnout, jak dál nejlépe zhodnotit své peníze (cca 200tis.) zda založit novou smlouvu o stavebním spoření u ČMSS nebo u jiné spořitelny nebo investovat do podílových fondů. Nebo peníze rozložit do vícero produktů. Prosím poraďte, co je nyní nejvýhodnější řešení.
Andrea
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Andreo, 
děkuji za Váš dotaz.  Toto dilema bude řešit čím dál více Vašich vrstevníků.
Velice Vás chválím za Vaši zodpovědnost k těmto úsporám. Ze svého pohledu Vám doporučuji najít si opravdu dobrého finančního poradce (dle doporučení od přátel, rodičů, nebo přímo držitele certifikátu EFA). Poradce si vybírejte pečlivě. Dejte na svůj selský rozum a pohádkám moc nevěřte. Konečné rozhodnutí konzultujte s někým starším ve Vašem okolí, komu důvěřujete. 
Možností, kam umístit Vaše životní úspory je mnoho a konečné řešení bude záviset na spoustě faktorů. Já osobně bych se ptal na to, jakým způsobem budete financovat své studium? Na co by měly být peníze určeny? Kdy a kolik peněz budete potřebovat? Může se stát, že jich budete potřebovat více a dříve? Jaká rizika ve Vašem životě mohou mít dopad na Vaši finanční situaci?... A určitě bych s konečným rozhodnutím vyčkal. Až budete přesně vědět, co studium na VŠ obnáší.




Poradenství
dobry den, Jakym zpusobem ovlivni vysi a termin naroku na starobni duchod prace v zahranici. Byl jsem danove prislusny zemi mimo EU, trvaly pobyt v CR a po dobu pobytu prace v zahranici (5let) jsem si platil u CSSZ dobrovolne pojisteni v minimalni povinne vysi.
Petr T
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře,
obraťte se prosím přímo na ČSSZ. Váš dotaz je již hodně specifický a vyžaduje odborníka z této oblasti.

Poradenství
Dobrý den,
mám na vás dotaz. Jsem zaměstnaná, ale od září plánuji studovat na vysoké škole v Anglii. Je mi nad 26 let. Budu mít povinnost platit sociální a zdravotní pojištění během mého studia v cizině? Děkuji,
Markéta
Markéta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Markéto, 
ano, pojištění musíte platit. Zároveň doporučuji zřídit si dobré cestovní připojištění na úhradu léčebných výloh v zahraničí. Případně se informujte o možnostech pojištění se přímo v UK.
Pokud byste nechtěla platit pojištění, je to možné, ale musela byste se z pojištění odhlásit. To může být potom komplikace, pokud se opět vrátíte do ČR. Pokud chcete mít přesné informace, informujte se přímo u ČSSZ a pojišťovny. Každopádně by se Vám potom taková doba nezapočítávala do doby pojištění pro penzi. Právě proto je potřeba pečlivě zvážit všechny důsledky takového rozhodnutí.

Životní pojištění
Prosím o radu - dceři (35) byla v 18 letech založena smlouva na důchodové pojištění (Česká pojišťovna) s dobou spoření 47 let (zjištěno dodatečně) Je možno s touto smlouvou nakládat bez ztráty (stržení částky za vypovězení) např. převedení na jinou výhodnější u jiné pojišťovny nebo eventuální vybrání naspořených peněz - po jaké době Děkuji Johanna
Johanna H.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Johanno, 
pokud se jedná o takovou smlouvu jak píšete, tak s největší pravděpodobností moc výhodná nebude. Jedná se o starý typ kapitálového životního pojištění s možností čerpání renty. Tyto smlouvy se vyznačují velmi konzervativní strategií pro zhodnocování rezerv a většinou garantují klientům reálnou ztrátu. Chytřejší budete, pokud Vaše dcera pošle na pojišťovnu žádost o sdělení následujících informací:
1) Jaké bude celkové zaplacené pojistné na pojistné smlouvě?
2) Jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojištění?
3) Jakou výši důchodu a jak dlouho bude možné čerpat při dodržení pojistné doby? 
3) Jaká je výše doposud zaplaceného pojistného?
4) Jaká je výše odkupného k nejbližšímu možnému termínu?
5) Lze převést smlouvu do splaceného stavu? Pokud ano, jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojistné smlouvy?

Odpověď z pojišťovny mi potom pošlete nebo se s ní obraťte na finančního poradce, který Vám poradí, jaké další kroky podniknout. S největší pravděpodobností se při výpovědi neobejdete bez ztráty, ale z pohledu využití jiných možností (Doplňkové penzijní spoření, podílové fondy, s opatrností také Investiční životní pojištění) Vám bude taková ztráta mnohonásobně kompenzována.

Pokud nechcete nikam psát, tak si jenom dle smlouvy porovnejte výši sjednaného důchodu a spočítejte zaplacené pojistné. Pokud je zaplacené pojistné vyšší než důchod, nemá to moc smysl pokračovat. 

Stavební spoření
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu staveb. spoření u ČMSS z roku 1999 kde v roce 2009 jsem znovu na této smlouvě obnovil státní podporu. Dne 15.5/15 jsem obdrže obyčejný dopis, ve kterém stojí , že jednostranně z ekon. důvodů (3% úrok. sazba) mi vypovídají smlouvu dle §2675,odst1 OZ a § 3077 OZ. Zaslali i předtištěnou žádost o převodu fin. prostředků. Není takovéto jednání nezákonné. Prosím Vás poraďte co mám dělat?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
richardiv@centrum.cz
Richard
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Richarde,
Váš dotaz jsme konzultoval s právním oddělením společnosti Partners. Obdržel jsem následující informace:

v případě starších smluv o stavebním spoření, řádově do roku 2000, jsou tyto smlouvy sjednány tak, že je reálně nelze ze strany stavební spořitelny vypovědět, a to ani za účinnosti starého občanského zákoníku ani dnes, podle nového občanského zákoníku – ujednání smlouvy totiž představuje odchylku od zákona, v jejímž důsledku se pojišťovna reálně vzdává práva na výpověď. Taková úprava ostatně přesně odpovídá úplně původnímu pojetí stavebního spoření, kdy stavební spořitelna nemůže jen tak vypovědět smlouvu o stavebním spoření, rozhodně ne před tím, než dojde ke vzniku nároku na přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. V takovém případě je tedy nutné konzultovat smlouvu s právníkem – a u těch starších se skutečně může ukázat, že je ze strany stavební spořitelny tímto způsobem nevypověditelná.


Zkuste tedy vše konzultovat s právníkem, případně se podívejte do všeobecných a obchodních podmínek. Právník by Vám taky mohl pomoci s odvoláním, které zašlete na SS. Určitě se dopředu zeptejte, kolik by Vás taková právní pomoc stála. Myslím si, že to nebude moc. Pokud máte na smlouvě větší obnos, mělo by se Vám to vyplatit.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den jsem OSVČ ,nevím kolik peněz odvádět na sociální pojištění aby výše dpchodu byla cca 11 000 kč .
Děkuji za odpověď .
Jiří
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
přesnější informace můžete získat na ČSSZ. Určitě Vám to ale nikdo neřekne přesně, protože to nikdo přesně neví. Každopádně není lineární závislost mezi odvody a výší důchodu!!!

Osobně bych Vám ale spíše doporučil vzít situaci do vlastních rukou a na stát se moc nespoléhat. Odvádějte minimum, co stát vyžaduje a počítejte s tím, že minimum od státu také dostanete. Své peníze investujte do rozvoje podnikání a pokud budete chtít snížit riziko, podívejte se po jiných možnostech. Minimálně můžete využít penzijních produktů, investic do podílových fondů a možná i dalších možností, kde si můžete vytvořit dostatečnou finanční rezervu.
Pokud budete chtít zpracovat penzijní plán (strategii jak si zajistit požadovaný důchod), obraťte se na dobrého finančního poradce ve Vašem bydlišti a určitě budete spokojen.



Životní pojištění
Manžel je OSVČ (elektrikář) a poradcem z jedné pojišťovny byl přesvědčen k uzavření "výhodného" životního a úrazového pojištění" Platí 12000 ročně přičemž při úrazu (vymknutí kotníku) mi paní v pojišťovně sdělila že nárok by byl tak na 200,--Kč přičemž za vyplnění žádosti lékařem se platí 300,-- Jaké pojištění byste doporučoval aby byl aspoň trochu krytý při úrazu Děkuji Hanka - otázka upravena poradcem
Hanynka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
to že pojišťovna nebude plnit při této události ještě neznamená, že se jedná o špatnou pojišťovnu nebo pojistnou smlouvu. Příčina může být "pouze" v nesprávném nastavení pojistné smlouvy a výběru pojištěných rizik. Životní a úrazové pojištění je velice komplikovaný produkt a správné nastavení pojistné smlouvy je velmi obtížné.
Pokud potřebujete mít krytý jakýkoliv pokles příjmu, tak pro případ úrazu bude nejednodušší mít v pojistné smlouvě sjednáno denní odškodné za léčení úrazu. Tyto dávky nemají vliv na to, jestli manžel bude pracovat nebo ne. Rozhodující je léčený úraz. Rozšířeným krytím potom může být pracovní neschopnost. Do této množiny patří také nemoci. Pojistné plnění je zpravidla až od 29. dne. Na podmínky pro OSVČ je potřeba se informovat. Oba typy denních dávek jsou z mého pohledu důležité hlavně tam, kde chybí vlastní finanční rezervy. Pojištění vždy něco stojí a možná zjistíte, že ho nepotřebujete.
V případě vážnější a trvalejší změny zdravotního stavu se můžete pojistit na riziko trvalých následků úrazem a trvalé invalidity. U Vašeho manžela je asi větší riziko úrazu, než u člověka sedícího celý den v kanceláři, ale i tak bych neopomíjel pojištění trvalé invalidity. Riziko, že nastane invalidita z důvodu nemoci je výrazně vyšší, než invalidita následkem nemoci. Tomu také odpovídá cena za pojištění.

Pokud se budete chtít dozvědět více, mohu Vám doporučit náš emailový seriál na téma životního a úrazového pojištění, který by měl být opět v příštím týdnu k dispozici na www.vipco.cz.

Poradenství
Dobrý den. Celý rok 2015 pracuji pouze na dohodu o provedení práce (DPP) s výdělkem do 10 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že jiný příjem nemám, platím si za sebe zdravotní pojištění jako Osoba Bez Zdanitelných Příjmů. Zatím jsem neměl příjem vyšší než 10 000 Kč, budoucí měsíc už ovšem budu a budu tedy muset platit sociální pojištění (z dohody o provedení práce při výdělku nad 10 000 Kč).

Chci se zeptat, co pro to musím udělat? Kde platbu pojistného v daném měsíci zařídím, ohlásím a zaplatím? A jak si částku k zaplacení vypočítám? Poslední otázka směřuje k tomu, že pokud další měsíc budu mít výdělek opět do 10 000 Kč, budu se muset z platby sociálního pojištění někde odhlásit? Děkuji moc za odpvověď
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michale, 

netroufnu si takhle na dálku poradit. Nejlepší bude, pokud zajdete na Správu sociálního zabezpečení a na svoji zdravotní pojišťovnu. Zde dostanete ty nejpřesnější informace a budete vědět, že máte vše správně nastavené a nebudete nikde nic dlužit.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, vzala jsem si velmi nevýhodnou půjčku od České spořitelny, prosím Vás o radu, na převedení půjčky.
Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 

pokud budete mít u sebe smlouvu ke stávajícímu úvěru a poslední 3 výpisy z běžného účtu (u OSVČ DP za poslední dva roky) , na který je Vám zasílána mzda, tak můžete zajít do jakékoliv banky, aby Vám vytvořili nabídku. Pokud chcete mít jistotu, že už neuděláte špatný krok, zkuste využít možnosti získat půjčku přes nabídkovač na iDNES.
Možná zjistíte, že pro vyřešení Vašich potřeb se bude hodit jiný typ úvěru s výhodnějšími podmínkami.



Poradenství
Dobrý den,
k poslednímu dubnu jsem dohodou odešla kvůli náročné pracovní době ze zaměstnání, kde jsem byla od roku 2008. V roce 2011 jsem porodila dceru, z tohoto zaměstnání jsem tedy měla mateřskou (od června 2011) i rodičák (prosinec 2011 - srpen 2013). Po skončení rodičáku jsem ale již fyzicky do práce nenastoupila, zaměstanavatel mne evidoval jako svého zaměstnance až do konce letošního dubna. Když jsem ale přišla na pracovní úřad, bylo mi řečeno, že nedostanu podporu z tohoto zaměstnání, ale z nějakého průměru (3777 Kč), jelikož jsem poslední dva roky nepracovala více jak dvanáct měsíců. Moc tomu nerozumím a prosím o radu, zda se úředník zachoval správně, jelikož si myslím, že pokud za mne zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální, tak jsem na těchto orgánech zkrátka vedena jako zaměstnanec a tudíž bych měla na normální podporu ze zaměstnání mít nárok.
Děkuji za vysvětlení a radu.
Majda
Majda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Majdo, 
oblast podpory v nezaměstnanosti není úplně můj obor. Samozřejmě se může stát, že úředník na ÚP udělal chybu, ale je to nepravděpodobné. Většinou se jedná o proškolené a kompetentní pracovníky. Doporučuji opakovat jednání na ÚP a nechat si znovu vysvětlit jejich stanovisko. Případně se zeptejte, jaké jiné možnosti máte.
Pokud byste opravdu skončila bez podpory, navrhuji návštěvu ČSSZ, kde se můžete informovat o možnostech získání příspěvku na dítě a na bydlení. Něco málo o těchto příspěvcích naleznete také zde.

Investice
Prosím o radu,pobírám starob.důchod,který ještě nepotřebuji.Kam nejlépe pravidelně investovat tyto peníze,abych o ně nepřišla,ale aby z nich bylo i něco víc.Děkuji za info.
Květa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Květo, 
Váš dotaz je příliš obecný na konkrétní odpověď. Nabídka možností je příliš veliká na to, abych Vám mohl dobře poradit. Využít můžete klasické bankovní účty a vklady přes stavební spoření až investice do cenných papírů.
Doporučuji osobní konzultaci s finančním poradcem ve Vašem bydlišti, který Vám navrhne individuální řešení na základě získaných informací o Vaší současné majetkové a finanční situaci, představách o blízké budoucnosti, rizicích ohrožující Vaši finanční stabilitu.

Poradenství
Dobrý den, Mám dluh u společnosti Essox podala proti mě EPR ten jsem nemohla vyzvednout jsem v nemocnici. Kontaktovala jsem právníka společnosti a ten chce a mohl by přistoupit na splátky ve výši 4000tis korurn měsíčně, Problém je ten že nemám žádný příjem a tak nevím jak dál. domluvila se sestrou ta by dluh zaplatila ale tolik peněz dát nemůže. je možnost nějaké rady? Moc děkuji Petra
Petra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petro, 
doporučuji kontaktovat ve Vašem bydlišti občanskou právní poradnu a informovat se o možnostech řešení. Vaše situace je velmi složitá a na základě poskytnutých informací nedokážu lépe poradit.
Životní pojištění
Dobrý den, vůbec jsem nepochopil, kdy mohu zrušit úrazovou pojistku. Když mám úraz a pošlu oznámení o pojistné události, mohu do 3 měsíců od tohoto poslaného oznámení poslat také výpověď s tím, že zaplatím ještě 1-2 měsíce, a po 6 týdnech je pojistka zrušená? Děkuji.
Marek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marku, 
při dodržení 6 týdenní výpovědní lhůty můžete pojistnou smlouvu vypovědět k výročí pojistné smlouvy kdykoliv. Dokud je smlouva platná a platíte si za pojistnou ochranu, máte nárok na pojistné plnění. Výpověď tedy můžete poslat kdykoliv.
Investice
Dobrý den, četl jsem si článek o nákupu akcií zde na idnes, ale pořád tomu moc nerozumím, je možné mi doporučit nějaké webové stránky o investování nebo možná nějaký návod či příkladný názor o investování a nákupu akcií, s účelem zisku? Děkuji
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
oblast investic je velmi široká a rozmanitá. Jednoduchý návod jak investovat do akcií neexistuje. Pokud jste úplný začátečník, tak doporučuji nejdříve spolupracovat s odborníkem, který Vám pomůže v první fázi investování. Možná přijdete na to, že alternativou mohou být také podílové fondy, které budou při malém objemu investovaných prostředků jsou bezpečnější a levnější.
Jestli raději důvěřujete sám sobě, doporučuji odbornou literaturu zaměřenou na investice. Soustředil bych se jak na přímý nákup akcií, tak na podílové fondy, aby jste si udělal srovnání.
Jednu radu Vám přeci jenom dám, kdykoliv a kamkoliv budete posílat své peníze, nikdy nezapomeňte na to, že každý výnos je odměnou za riziko. Čím větší výnos, tím větší riziko.
Konkrétnější doporučení můžu poskytnou osobně nebo Vás můžu odkázat na kolegu.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
Dne 2.2.2015 jsem byla účastnicí autonehody,kterou vyšetřovala PČR.
Jela jsem po hlavní silnici,kdy na semaforu svítila zelená.
Pani,která mi vjela do cesty, a došlo z mé strany k čelnímu nárazu,na místě nehody tvrdila,že jela na červenou. Poté však svou výpoveď před Policií změnila..spis byl předán k dalšímu vyšetřování od Polcie na Magistrát.
Už uběhli tři měsíce a já stále nemám od pojišťovny druhé paní ani korunu..a k tomu nemám ani auto,jelikož bylo určeno k totální likvidaci.
Chtěla jsem se zeptat,jak se můžu bránit a dostat nějaké peníze zpět.
Děkuji
Jana K.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano,

u plnění z povinného ručení je vždycky problém ten, že partnerem pojišťovny vlastně není vůbec poškozený, ale viník nehody. Veškeré nároky tedy musí uplatňovat poškozený po viníkovi nehody.

Další problém ovšem je, že není vlastně v tuto chvíli bezpečně stanoveno, kdo je viník nehody – proto také asi pojišťovna dosud neplnila … takže prakticky by dotazovatel měl podniknout asi toto:

- napsat na magistrát, nebo kde je nyní přestupek řešen, že žádá o konečné rozhodnutí, ze kterého by vyplynulo, čí vinou se nehoda stala

- napsat dopis druhé řidičce, ve kterém potvrdí svoji verzi události a bude požadovat náhradu škody, včetně případné škody vzniklé tím, že nemá již tři měsíce k dispozici vozidlo – s tím, že druhá řidička tento nárok má postoupit na svoji pojišťovnu.

Tak i tak bude nejlepší najít si právního zástupce, který Vám pomůže s následujícími kroky. Situace je komplikovaná a vyžaduje odborníka na Vaší straně. Ochranou poškozených se zabývá např. společnost EUCS.

Poradenství
Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení ?Náklady na bydlení v nájemním bytě jsou 15 000 a já pobírám rodičovský příspěvek ve výši 5200?
...
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nárok na příspěvek na bydlení je ovlivněn několika faktory. Zejména výší příjmu celé domácnosti, typem bydlení a velikostí města, ve kterém žijete. Podrobnější informace naleznete v mém článku Pomoc od státu pro rodiny s dětmi.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den , mám obytný automobil nyni odjedu na 6 měsicu do japonska a automobil nechám doma v zamčené garaži , musim platit povinne ručeni aniž bych dal značky do depozitu?
Dimitr Štaubert
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
Váš dotaz jsem raději ještě konzultoval s naším analytikem. 
Jedinou možností jak neplatit povinné ručení je odevzdání značky do depozitu. 

Stavební spoření
Mám stavební spoření, cíl. částka 600 000 u CMSS, je to smlouva z roku 2003 na 3% úrok + zvýhodnění/ celkem 4,5%/. V minulém roce mi přišel dopis s podmínkou pravidelného spoření pro zachování smlouvy . Tuto podmínku jsem splnila -předspořila jsem. Dnes mi FP volal, že smlouva bude vypovězena - dle NOZ §2675 odst. 1 a § 3077 odst. 1 Je toto vůbec možné? Mohu se nějak bránit? Prosím o doporučení Děkuji
Zdena Z.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
to co mi píšete je velice zajímavý postup. Jde vidět, že stavební spořitelny jsou velmi vynalézavé a dělají všechno pro to, aby se zbavily výhodných smluv pro klienty. A evidentně se jim to daří. Toto je důkaz toho, že SS jsou dnes vysoce nečitelné instituce. Chovají se tak, jak je to pro ně nejvýhodnější. Bohužel tyto postupy odnášejí jejich klienti.
Opravdu to vypadá tak, že na to má stavební spořitelna právo. Jestli Vás můžu požádat, pošlete mi prosím ten dopis (osobní údaje a číslo smlouvy můžete klidně začernit) na lukas.urbanek@partners.cz. Nechám to posoudit právním oddělením a napsal bych Vám konkrétní doporučení.

Pokud by k výpovědi opravdu došlo, doporučuji pečlivě zvážit další kroky spojené se správou úspor a poradit se s odborníkem.
Úvěry a půjčky
Zdravím, potzřebuji půjčit 100 000 Kč- jsem důchodkyně a nechci naletět podvodníkovi, která banka je spolehlivá??? děkuji.
Libuše
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Libuše, 
pokud se obrátíte na banku, tak se nemusíte ničeho bát. Banky jsou pod přísným dohledem České národní banky. Nejprve vyzkoušejte banku, ve které máte účet a potom se můžete porozhlédnout také po jiných bankách nebo využijte možnosti zadat poptávku na iDNES.
Poradenství
Zdravím, všimnul jsem si kauzy RSPN u společnosti Essox. Koupil jsem si auto za 157tis. v AAA Auto. Z toho jsem dal 50tis akontaci a zbytek 107tis na leasing u Essox. Auto jsem koupil před třemi roky a ještě rok musím splácet a platím 4300kč měsíčně po dobu 48 měsíců. Ve výsledku to dělá celkem 205tis. tedy cca 100% navíc. RSPN mám ve smlouvě 11,57%. Je tohle vpořádku? či můžu s tím něco udělat? když smlouva byla podepsána před třemi roky? Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
úvěr ve výši 107 000 Kč na 48 měsíců (4 roky) s měsíční splátkou 4 300 Kč odpovídá úroku cca 38 % p.a. Než podniknete ještě další kroky, tak se prosím pečlivě podívejte do smlouvy, jestli náhodou v té platbě 4 300 Kč není schované také pojištění auta? Pokud ano, pošlete mi opravené údaje. Pokud je splátka bez pojištění, tak jste byl s největší pravděpodobností uveden v omyl. V takovém případě doporučuji se obrátit na ESSOX, pokud nevyjdou vstříc, tak na finančního arbitra.

Poradenství
Zdravím, zajímalo by mne, jak je to s pojistným plněním při autonehodě, kterou jsem nezavinil za předpokladu, že mám uzavřenou životní pojistku na úraz. Mohu požadovat pojistné plnění u povinného ručení viníka a i ze svého životního a tzv. na nehodě vydělat. Děkuji.
Petr Novák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře,
ano můžete škodu uplatňovat po viníkovi i pojišťovně. Co se týká viníka, tak zde bych doporučil spolupráci s právníkem, který Vám pomůže s vyčíslením skutečné újmy. Nemusí se totiž jednat pouze o bolestné, ale také náhradu škody na majetku (oblečení), ušlá mzda, náklady spojené s léčbou atp. Pokud vše nebude ochotna zaplatit pojišťovna z povinného ručení, bude možné náhradu škody nárokovat u viníka nehody.
Poradenství
Dobrý den, chtěla bych od Vás poradit s trochu složitější situací. Rodiče mají syna, který bydlí u rodičů neustále pije alkohol a je ve velkých dluzích a z práce ho vyhodili... Ale skoro všechny půjčky byly psané na rodiče. Co by jste nám poradil, co máme dělat? Děkuji za Vaši odpověď.
Aneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Aneto,
situace, kterou popisujete je bezesporu nepříjemná a vážná. Dle mého posouzení, potřebujete spíše právní pomoc. Kontaktujte tedy občanskoprávní poradnu nebo přímo právníka.
Cílem bude stabilizovat situaci a provést opatření, aby se situace již nezhoršovala. Zároveň je důležité vyhodnotit možnosti pro následný vývoj a na jednotlivé varianty se co nejlépe připravit. V další fázi možná vyhledat finančního odborníka, který pomůže konsolidovat závazky.
Poradenství
Dobry den.Ktery den se prosim vyplaci nemocenska?Kolegyne penize uz dostala a ja stale cekam.
sarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Omlouvám se, to opravdu nevím. Ptejte se na ČSSZ.
Investice
Poznate prosím Perfecto FX Capital Management,je to podľa Vás spoľahliva investicia ?
Vladimír
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, Vladimíre,

s touto společností jsem se zatím v České republice nesetkal, ale několik podobných tady existuje. V podstatě se jedná o investici do měn. Společnost maximálně informuje o možnosti dosažení zisků, ale zapomíná na rizika. Těm se moc nevěnuje. Je důležité si uvědomit, že měny se chovají nepředvídatelně a navíc, je ještě ovlivňují centrální banky (konec intervence Švýcarské národní banky). Pokud jedna měna klesá, druhá roste a naopak. V součtu je to tedy pořád nula.

Uváděná výkonnost je v porovnání s jinými nástroji velice lákavá, ale i zde platí, že vysoký výnos je za cenu vysokého rizika (jedná se o nákupy na páku). Výsledky v minulosti nejsou zárukou výnosů v budoucnu. Historická data jsou příliš krátká na to, aby bylo možné statisticky vyhodnotit úspěšnost této investice.

 

Mým klientům, pokud mají chuť a nedají si říct, doporučuji do takového typu investic investovat maximálně 10 % svého portfolia a to ještě s velkým varováním. Je to dostatečná suma na to, aby zjistili, jestli je investice opravdu tak zajímavá, jak je prezentovaná. A zároveň v případě 100 % ztráty se nebude jednat o likvidační událost.

Z výše uvedených důvodů osobně do měn neinvestuji.

Poradenství
Dobrý den,mám dotaz ohledně úvěru ze stavebního spoření. V roce 2008 jsem si vyřídila úvěr ze stabeního spoření u Modré Pyramidy. V současné době jsem se rozhodla rekonstruovat hospodářské stavení, které vyžaduje finanční částku cca 500 000Kč. Chtěla bych toto řešit tím, že bych si vzala k současnému úvěru další úvěr - v rámci stavebního spotření u Modré Pyramidy (MP).Poradce u MP zmínil, že se změní smlouva a uzavře se smlouva nová. Ptám se, myslíte si, že je toto výhodné, nebo bych to měla řešit odděleně? Nebo existuje ještě jiná možnost, jak bych mohla financovat rekonstrukci? Jsem podnikatelka, ale manžel má stálý příjem cca 20 000Kč, jsme bezdětní a nemovitost,ve které bydlíme (na kterou byl brán úvěr od MP v roce 2008) má hodnotu přes 3 000 000Kč. Děkuji za reakci a Váš čas.
ValerieK
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Valerie,
děkuji za Váš dotaz. Pokud nemáte na nemovitosti zástavní právo, určitě je možné porovnat nabízené řešení také s hypotékou. Je totiž velice pravděpodobné, že se zástavě nemovitosti nevyhnete a potom už budou možnosti srovnatelné.
Výhodnost úvěru u stavební spořitelny se bude odvíjet od délky meziúvěru. Čím bude delší, tím to bude pro Vás méně výhodné. Úrokové sazby u hypoték jsou dnes na úrovni 2 % a tomu stavební spořitelny nemohou konkurovat.
Pokud je na nemovitosti zástavní právo, může být řešením refinancování současného úvěru a realizace jednoho společného úvěru. Pak bych doporučil nechat si spočítat více variant a opět porovnat s hypotékou. I případná sankce za předčasné splacení úvěru u MP nemusí znamenat nevýhodné řešení.
Možností je tedy poměrně hodně a jejich výhodnost lze posoudit pouze porovnáním. Doporučuji kontaktovat šikovného poradce, který spolupracuje s vícero bankami a společně s Vámi porovná všechny varianty. Vše můžeme řešit společně nebo doporučuji využít formuláře pro poptávku 
 
Hypotéky
CS mi odmítla hypotéku, že nemám smlouvu na dobu určitou alespoň jednou prodlouženou a manželka jako OSVČ nevykonává činnost déle jak 2 roky (začala 04/2014). Může být spoludlužníkem bonitní sourozenec. A lze v následujícím období tohoto spoludlužníka vyměnit za spoludlužníka manželku?
Štefan Pekník
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Štefane,
nevím přesně jaká je Vaše situace a poskytnuté informace nejsou dostatečné.
V posuzování příjmů se jednotlivé banky liší a pokud jste neuspěl v ČS, může se Vám to podařit v jiné bance. Pokud nemáte s manželkou zúžené SJM, tak bude muset být žadatelem o úvěr. U bratra bude záležet na věku, příjmech a výdajích. Teoreticky by se mohlo podařit úvěr pro Vás všechny tři a jakmile bude mít manželka dostatečný příjem, bude možné bratra z úvěru vyjmout. Je potřeba si také uvědomit, že pokud bude Váš bratr žádat s Vámi o úvěr, sám si už možná nebude moci půjčit, protože splátka Vašeho úvěru se mu bude počítat do výdajů.
Pokud si chcete zvýšit šance na úspěch, zkuste zadat poptávku hypotéky.
Daně
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si mohu odečíst z daní úroky ze stavebního spoření pouze za půl roku? Jsem napsaný ve smlouvě, bydlí v bytě můj ml. syn, ale s manželkou jsem se papírově vyrovnal v r. 2014 v měsíci červen, tudíž byl byt přepsán na ní.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem R. Bystrý
Bystrý Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Radku, 
podle daňových zákonů si můžete ponížit daňový základ pouze tehdy, pokud jste byl vlastníkem bytu po celé zdaňovací období. Takže přesně nevím, jak by tomu bylo ve vašem případě.
Jedná se o poměrně specifickou záležitost vyžadující spíše odborníka na daně. Navrhuji tedy se zeptat Vašeho správce daně na Finančním úřadě, případně se obrátit na daňového poradce.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, je pravda, že se poslední 4 roky před důchodem nezapočítávají do výpočtu důchodu? A pokud ano, v případě že chci, aby se mi započítávaly, protože mé příjmy jsou teď nejvyšší, je možné to období posunout tím, že budu pracovat déle, takže se mi tam promítnou ty silnější roky?
Peter Klein
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
takovou informací nedisponuji. Myslím si, že se započítává celá doba, jinak by to nedávalo smysl. Na portálu ČSSZ si můžete sám ověřit (pomocí datové schránky), jakou dobu máte aktuálně započítanou. Případně si můžete vyžádat přehled doby pojištění osobně.
Poradenství
uz druhy mnesic nemam slozenky od materske nic mi nechidi na urade mi dali podaci cislo ze je to poslane ovsem posta porad tvrdi ze nic nema kam se muzu obratit nebo co mam delat diky
lucka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
zkuste na úřadě zjistit, jestli dávky byly opravdu čerpané? Jestli náhodou je nečerpá někdo místo Vás. Pokud by byly nečerpané, měl by být úřad schopen Vám vyplatit dávky znovu. Pokud byly čerpány bez Vašeho vědomí, tak je to případ pro policii.
Jinak doporučuji založit běžný účet a dávky řešit bezhotovostně.