Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nezařazené

Dobrý den, mám prosbu. Od 28.3.2015 jsem ve starobním důchodu, ale od 7.8.2015 jsem na pracovní neschopnosti a stále mně běží trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou.Nemocenské dávky mně vzhledem k tomu, že jsem již starobní důchodce, budou vypláceny 85 dní. Jak budu mět omluvenou absenci u zaměstnavatele, když mně skončí nemocenské dávky? Mohu být nadále v pracovní neschopnosti bez nároku na nemocenské nebo musím ukončit jak pracovní neschopnost tak pracovní poměr u zaměstanavatele? Děkuji za odpověď. Poláček
Poláček
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, pane Poláčku, 

Velice rád bych Vám pomohl, ale tato oblast je již mimo moji profesi. Doporučuji navštívit Českou správu sociálního zabezpečení a informovat se. Také může pomoci se zeptat u zaměstnavatele. Zde se obávám, že pokud Vám lékař ukončí PN, bude zaměstnavatel po Vás vyžadovat nástup do práce.
Daně
Dobrý den, chtěla bych bud přerušit nebo ukončit živnost, ale u prerušení prý musím dál kvartálně podávat DPH, jak to tedy udělat ,abych DPH nemusela podávat a jinak chi přerušit živnost po 5letech.Kdybych chtěla prodat firemní auto už po pozastavení činnosti, musím odvést z prodeje DPH, když už je auto odepsané a mám ho 5let ,bude tedy ještě firemní nebo ne.Děkuji
Denisa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

V případě přerušení živnosti se musí dále podávat přiznání k DPH. Pokud nebudete 12 měsíců podnikat FÚ plátcovství k DPH zruší.

 

U dlouhodobého majetku je 5 roční lhůta pro úpravu odpočtu DPH, pokud by nebyl majetek v plné výši využíván k ekonomické činnosti, musela byste upravovat výši odpočtu. Při zrušení registrace k DPH se upravuje odpočet veškerého majetku a zásob. Na automobil Vám lhůta již skončila, takže při zrušení registrace k DPH, již nebudete nic vracet. Automobil je vyřazen z obchodního majetku. V případě prodeje již nebudete odvádět DPH, protože nejste plátce DPH. Avšak budete muset zdanit příjem. Pokud budete vozidlo prodávat do 5 let od vyřazení z obchodního majetku.


Odpověď zpracovala Bc. Monika Třísková, ze společnosti 

D & M Accounting s. r. o., www.dmaccounting.cz

Hypotéky
Dobrý den má otaska je jednoduchá sem v registru dlužníku nemam jak prokazad příjem ale presto mam 5 let pronajmutí dum v hodnote 3 mil a chtel bych tento dum odkoupit a neplatit najem ktery dela 15 tis mes ale splacet nemovitost do sveho vlastníctní ikzistuje naky spusob jak peníze na nemovitost získat po případe co proto udelat dekuji za odpoved
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide,

samotný zápis v registru ještě nic neznamená. Důležité je, jak ty registry vypadají celkově. Doporučuji tedy si požádat o výpis z registrů www.cbcb.cz a www.cncb.cz. S obdrženým výpisem doporučuji vyhledat finančního poradce ve Vašem okolí, případně se vydat na okružní procházku po bankách.
Úskalí může být ovšem v prokazování příjmu. I zde jsou různé možnosti, které je potřeba prozkoumat. Případně zjistit, jaké podmínky je nutné splnit a postupně se na ně připravit, abyste mohl dům odkoupit později.
Nezařazené
Dobrý den.
Jsem 61 letý, OSVČ. V poslední době mi živnost ani nepokrývá výdaje, proto uvažuji o ukončení živnosti a přihlášení se na úřad práce. Vím, že podporu mohu dostat až 11 měsíců a byť bude malá, stále je to,lepší varianta, než platit sociální a zdravotní pojištění a zároveň prodělečně podnikat. Zároveň se starám o svoji 90 letou matku, která má sníženou mobilitu v důsledku mnoha operací kyčelního kloubu. Vím, že by bylo možné zažádat o příspěvek na péči o osobu blízkou, se kterou žiji ve společném rod. domku. Od vás bych potřeboval poradit zda je možno zaregistrovat se na úřadě práce, pobírat podporu a současně pobírat příspěvek na péči pro matku. Je to možné nějak skloubit? Nebo poraďte, prosím, jaké je pro mě s ohledem na výše zmíněné ideální řešení.
Moc děkuji za radu.
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře,
souhlasí s tím, že živnost pokud není výdělečná a v blízké době nebude, by měla být ukončena. Zaregistrováním na ÚP získáte úsporu v nákladech na soc. zdrav. pojištění. Jak to bude s podporou v nezaměstnanosti nevím (spíše si myslím, že pro OSVČ není určena), ale bližší informace Vám sdělí na ÚP. Registrace na ÚP a příspěvek na péči se podle mě nevylučuje. Bližší informace Vám sdělí na ČSSZ. Zde bych se také informoval na další dávky (příspěvek na bydlení atp.), které by byly ve Vašem případě realizovatelné.
Poradenství
Dobrý den,
přítelkyni se narodila dcera 13.8.2015. Jsem na matrice uveden jako otec. Od 1.6.2015 pracuji na HPP s hrubým platem 37000Kč.
Podle úřednice ÚP nemám nárok na nastavení maximální výše rodičovského příspěvku, protože jsem nepracoval souvisle 6 nebo 12 měsíců před porodem.
Je to skutečně tak?
A jak je to s možností změnit po třech měsících (nebo třeba po 10 měsících) výši příspěvku za předpokladu, že plat budu mít souvisle pořád stejný?

Děkuji za odpověď
Antonín
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Antoníne, 

s největší pravděpodobností má úřednice pravdu. Potřebná doba pojištění resp. odpracovaná doba je opravdu jednou z podmínek. podrobnější informace najdete také v článku Rodičovský příspěvek, který je na mém webu www.vipco.cz
Nezařazené
Dobrý den,onemocnělo mi 5-leté ditě /vnučka/ které mám přes sociální odbor v péči,ale soud o péči proběhne teprve 21.9. Dětská lékařka mi napsala paragraf ale dnes mi volali z práci že pokud neproběhl soud nemám na něj nárok.Jak mám tedy postupvat?Děkuji za odpověď
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marie, 
velice rád bych Vám v této situaci pomohl, ale nevím jak. Doporučoval bych konzultaci s dětskou lékařkou (o dítě musí být postaráno), případně se správou sociálního zabezpečení, kde by Vám mohli poradit. Se zaměstnavatelem se pokuste dohodnout, ať má chvíli trpělivost, že situaci řešíte.
Životní pojištění
Dobrý večer.
Syn, 13 let, má úrazové pojištění. V případě úrazu ve škole má i škola své pojištění. pokud dojde k úrazu při vyučování, má syn nárok na vyplacení obou pojistek, nebo se pojistná událost hlásí pouze u jedné pojišťovny?
Děkuji za odpověď.
bibi
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
v případě pojistné události budete mít nárok na plnění z obou pojistných smluv. Škola musí takový úraz odškodnit (buď sama nebo přes pojišťovnu) a Vaše soukromé pojištění je vámi placené a tudíž bude nárok i na plnění z něj.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, uzavřel jsem II.pilíř důchodového pojištění a rád bych od smlouvy odstoupil ale situace je složitější. Za celou dobu jsem nebyl na FÚ se smlouvou a spořící částku jsem po dobu dvou let neodváděl. Nyní mě v zaměstnání urgují o smlouvu aby zaměstnavatel mohl odvádět příspěvek ke spoření. Dozvěděl jsem se, že II. pilíř ale k lednu 2016 končí. Prosím o radu, jak nastalou situaci řešit. Nemám o toto spoření žádný zájem. Prakticky smlouva nemohla ani vejít v platnost, jelikož jsem nebyl na FÚ. Děkuji J.
Jan
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jane, 
doporučuji vše konzultovat s penzijní společností, u které jste smlouvu uzavíral.

Nezařazené
Dobrý den, mám možnost osobního bankrotu, pokud mám úvěr ve zbývající výši 313.000 Kč pouze u 1 banky (četla jsem, že to lze jen u více věřitelů) a jsem na mateřské dovolené, sama s dítětem? Předtím jsem byla nezaměstnaná a nyní bydlím zdarma u mamky? Měsíční splátka činí 6.000 Kč, rodičovský příspěvek zatím 7.600 Kč, později jen 3.800 Kč? Žádné jiné závazky a výdaje kromě nákladů na stravu a hygienické potřeby nemám. Jaké jsou právní důsledky oddlužení (lze např. podnikat)? Děkuji.
Lenka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Lenko, 

omlouvám se, ale této problematice příliš nerozumím. Doporučuji navštívit nejbližší občanskou poradnu, kde Vám poskytnou potřebné informace, případně Vám poradí, jestli je možné získat alespoň nějaké sociální dávky (ty můžete konzultovat též na ČSSZ). 
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně úrazového pojištění.

Rád bych tyto volné peníze rozvrhnul na pojištění a spoření asi takto:

Úrazové pojištění do 1.400,- kč mesíčně.
Věk 24 nekuřák,sport pouze rekreačně,registrovaný pouze v amatérských soutěžích,
žádně rizikové aktivity
Práce:manuální (stěhovací služba)
Požadavek: (podle důrazu na konkretní položky 0 – 5)
denní odškodné v případě úrazu:5
odškodnění v případě invalidity:3
odškodnění v případě trvalých následků:3
odškodnění v případě vážné nemoci:3
denní odškodnění v případě pracovní neschopnosti:0-2
denní odškodnění v případě hospitalizace: 0-2
Úmrtí:0
Ostatní:0

Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.

S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jakube, 
dle poskytnutých informací Vám nedokážu lépe poradit, než Vám dát odkaz na webový seriál zaměřený na tuto problematiku.
Nejsem si jistý, jestli ve Vašem případě 100 % soustředění se na úraz je ta nejlepší volba. Úraz je totiž příčinou invalidity a úmrtí pouze cca v 6 % případů.

Opět bych raději doporučil osobní konzultaci s odborníkem, který vyhodnotí všechny rizika ve vztahu k Vašemu zaměstnání, majetku, finančním rezervám atp.... Teprve potom bych se rozhodoval o způsobu zajištění rizik.

Investice
Dobrý den,měsíčně mám volných přibližně 3.000,- kč.
Prosím o radu a doporučení jak s těmito penězi nejlépe naložit.
Toto je moje představa.
Střednědobé spoření (cca 5 let) 1.500 – 2.000,- kč měsíčně.
V tuto chvíli uvažuji o AirBank, kde bych si zákládal i běžný účet, po zrušení měho stávajícího účtu.
Naspořené peníze by měli být základem pro menší hypotéku, kterou bych si chtěl brát u banky kde budu tento spořící účet mít.
U tohoto spoření prosím o případnou lepší alternativu.

Zbylé peníze jsem ochoten využít např. na mírně rizikové investice popř.jinou formu zhodnocení.
V těchto oblastech se ale obsalutně neorientuji, proto Vás chci požádat o doporučení.

Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.

S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jakube, 
rozložení mezi spořící účet a podílový fondu bude asi optimální řešení. Air Bank Vám schvaluji. Také jsem klientem :-). Teď tam máte 1,5 % a vzhledem k inflaci to stačí. Otázkou je, jak dlouho.
Druhou část investice do podílových fondů bych doporučil konzultovat s investičním poradcem. Mrkněte se do této rubriky. Již jsem uváděl nějaké doporučení a odkazy.


Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,mal som dopravnu nehodu v ČR ktorej som poškodeny.Chcem vediet či mam narok na uplatnenie odškodneho na ušlou mzdu?
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO :-)
Životní pojištění
Dobrý den, mám založeno flexi zivotni pojisteni asi 5 let vztahuje se na to i pobyt v nemocnici v dobe porodu / cerven 2014/ ? Mam zde nastaven pobyt v nemocnici.
Zaroven bych chtela flexi zrusit prijde mi neefektivni. Mam cekat na proplaceni doby v nemocnici a pak zrusit nebo muzu soucasne zrusit s zadosti o proplaceni.
Hana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
pokud máte v pojištění sjednanou hospitalizaci, tak je potřeba se ještě podívat do pojistných podmínek, kdy bude případná výluka uvedena. Těhotenství velmi často patří mezi ně, ale přesně nevím. Záleží na konkrétní smlouvě a době sjednání.
Pojistnou smlouvu lze ukončit kdykoliv k výročí pojistné doby. Výpovědní lhůta je 6 týdnů. Pokud nastala pojistná událost v době pojištění, budete mít nárok na pojistné plnění bez ohledu na termín podání výpovědi.

Hypotéky
Dobrý den, platíme 4 roky řádně hypotéku (celkově sjednán hypoteční úvěr na 30 let) Nyní jsem na rodičovské a potřebovali bychom splátku na rok snížit. Pokud na snížení banka přistoupí, jak to ovlivní dosud nastavené podmínky? Nenavýší se mi úrok? Dosanu do registru nějaký záznam? Bude pak problém přejít k jiné bance při refinancování? Díky za informaci.
Lucie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
nevím sice u jaké banky máte úvěr, ale obávám se, že žádných velkých výsledků nedosáhnete. Standardně totiž banka chce vždy platit úroky. Při hypotéce na 30 let a sazbě někde kolem 4 % se nebude jednat o výraznou úsporu ve Vašem rozpočtu. Jakým způsobem ovlivní změna parametrů úvěru registry bude opět záležet na bance. Minimálně v rámci interního ratingu se bude jednat o negativní záznam. Určitě doporučuji se zeptat Vaší banky, jaké jsou možnosti.
Také bych se zeptal na to, kolik bude sankce při předčasném splacení? Je možné, že by pro Vás bylo výhodnější úvěr refinancovat a mít novou nízkou sazbu a popř. opět splatnost 30 let. K tomuto řešení je potřeba přistupovat maximálně obezřetně, aby Vám opravdu pomohlo a ne spíše naopak. Konzultace s finančním poradcem je v tomto případě na místě.

Můj názor je takový (neberte to prosím osobně), že podobným situacím lze předcházet již při plánování úvěru a všeho kolem (v bance se ovšem takové věci neřeší). Zejména je potřeba vždy plánovat rozpočet pro nejrůznější situace vč. rodičovské. Období, ve kterém se nacházíte patří mezi nejsložitější a nejnáročnější z pohledu vyrovnaného domácího rozpočtu. Samozřejmě, jsou situace, na které se člověk nedokáže připravit a tam potom nezbývá nic jiného, než improvizovat.

Daně
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně vrácení zálohy na daň v případě, kdy bych měla DPČ a k tomu zkrácený PP. Vím, že mohu mít podpesané jen jedno prohlašení u jednoho zaměstnavatele, samozřejmě tam, kde je to výhodnější. Ale u obou se mi bude odvádět záloha na daň. Lze od jednoho získat zálohu na daň zpět v daň. přiznání?

Děkuji za odpověď.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
nejsem sice odborní na daně, ale připadalo by mi to logické. Vyplníte daňové přiznání, k tomu přiložíte potřebné podklady a v rámci daňového vyrovnání dostanete přeplatek na dani zpět.

Kreditní karty
Dobry den mam dotaz… kdybych si udelala kreditku u gemoney na 10000kc s tim ze je ihned vycerpam vybrem z bankomatu kolik by asi tak delaly min. Mesicni splatky?! Nebo kdybych tam mesicne posilala 500kc stacilo by to? V prikladu uvadeji min. Splatku 2% a rocni urokova sazba je 25,08% a rpsn 31,55%… chapu ze uroky zacnou pocitat ihned…dekuji za odpoved
lenka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lenko, 
nevím, v jaké jste situaci a jaké jsou možnosti řešení. Každopádně Vámi uváděná možnost je finančně velmi náročná a raději bych se jí vyhnul. Úrok 25 % je dost. Doporučuji si raději půjčit formou spotřebitelského úvěru a mít co nejdelší splatnost.
Poradenství
dobry den,jsem dlouhou dobu nezamestnana,muj zdravotni stav mi nedovoluje pracovat,proto se ptam jestli mužu požadat o invalidni duchod a zda mam narok na vyplaceni in.duchodu když jsem delši dobu na ú.práce.diky za odpověd.
mirka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirko, 
doporučuji nárok na invalidní důchod konzultovat se svým lékařem, který by měl poslat žádost o důchod. Invalidní důchod je samozřejmě podmíněn také dobou pojištění, ale bez bližších informací nelze lépe odpovědět. Doporučuji tedy navštívit Českou správu sociálního zabezpečení a informovat se.

Nezařazené
dobry den,chci se zeptat.je mi 58 let,mam 3 deti a poslednich 15 let jsem na uřadu prace(zdrav.duvody atd.)dostanu nejaky starobni duchod?dekuji
slavka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesnou odpověď neznám. Pokud se budete informovat na ČSSZ, jistě Vám poradí.

Daně
Dobrý den, potřebuji radu ohledně Prohlášení poplatníka.. Jsem studentka, od 1.8. budu mít u jednoho zaměstnavatele DPČ a u jiného DPP. Lze tedy u obou podepsat růžový papír a vyhnout se tak zdanění 15%?

Děkuji za odpověď.
Zdeňka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Zdeňko, 

nemůžete. Pouze u jednoho zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení. Nejlépe u toho, u kterého budete mít vyšší příjem. Prohlášení se dá podepsat i zpětně.
Hypotéky
DObrý den, chtěla bych poradit protože vůbec nevim jak to spočítat:-). letos jsme refinanacovali hypotéku, s fixaci na 5 let. délka hypotéky je 30 let. chtěl jsme 25 aby splátka byla 9500, ale protože jsem na rodicovkse dovolene, tak bynam na to pry nestacili prijmy. nicméně jsem schopna ukládat 1700 - 2000 mesicne na umoření hypotéky. no a teď k věci. jde mi o to jestli si mám spořit na spořicím učte s úrokovou sazbou 1,1% , nebo si založit stavební poření, to bych ale mohla vypovědět až za 6 let což je po fixaci a tak bych musela ještě další 4 roky čekat, než bych ty peníze mohla vlozit. vyplatí se mi zoloži si stavební spoření a šetřit tam 9,5 let než budu mít po druhé fixaci, nebo mám sořit na spořicím účtu a vložit tam peníze za 4,5 roku po první fixaci? Komplikuje to ještě fakt, že po první fixaci, když podepíšeme další banka nam vyplatí 18 800. Prosím poradte mi jak to mám spočítat. Děkuju
marush
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesný výpočet provést nelze. Můžete pouze odhadovat. Neznámou je úroková sazba na další období fixace, úrok na spořícím účtu či stavebním spoření. Hlavní je tedy princip a podmínky spoření. Pokud jste na rodičovské a i přes to se Vám daří spořit, tak je to super.
Jestli byste si měla vybírat mezi stavebním spořením a spořícím účtem, raději bych doporučil spořící účet. Bude zde malinko nižší úrok, ale stále budete mít k dispozici rezervu, se kterou můžete nakládat. Pokud již rezervu máte, mohlo by to být i stavební spoření. Tak i tak je důležité, aby výnos překonával inflaci. Obě zmiňované varianty aktuálně tyto podmínky splňují.
Další možností je pravidelná investice do portfolia podílových fondů, kde je možné dosáhnout v dlouhodobém horizontu (10-20 let) vyšších výnosů. Rezerva by Vám postupně narůstala a v budoucnu 15-20 let by mohla být použita na umoření celého úvěru.

Rozhodování o mimořádné splátce bych doporučil až k výročí fixace. Rezervu mějte nachystanou a podle aktuálních podmínek se potom rozhodnete, co bude pro Vás nejlepší. Úvěr na bydlení je nejvýhodnější půjčkou jakou můžete mít a nemusí být vždy nejvýhodnější jej splácet. Pokud mi pošlete na mail (lukas.urbanek@partners.cz) více informací k úvěru (výše, splatnost, úroková sazba, podmínky bonusu nebo alespoň o jakou banku se jedná) zkusím Vám poslat přesnější výpočet, který možná Vaše rozhodování usnadní. Případně se obraťte na šikovného finančního poradce ve svém okolí.
Investice
Dobrý den,
ráda bych uložila zhruba 500.000,-Kč, které v horizontu 5-ti let nebudu potřebovat. Jsem spíše konzervativní člověk. Co doporučujete jako vhodné zhodnocení při přiměřeném riziku? Děkuji
M.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
velice jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Pro konkrétní doporučení mám k dispozici příliš málo informací. Pokud pomineme všechny ostatní faktory a budeme se soustředit pouze na horizont 5 let a konzervativní uložení peněz na finančním trhu, tak máte následující možnosti:
- Termínované vklady s úrokem 0,1 - 2,5 % p.a.
- podílové fondy s výnosem - 2 % p.a až cca 5 % p.a. dle portfolia a rizikovosti
- různé zajištěné vklady s výnosem 0 - 5 % p.a.
Kombinace výše zmíněného.

Pokud hledáte opravdu radu přímo pro Vás, doporučuji osobní setkání s finančním poradcem, který poskytuje zároveň službu investičního poradenství. Jedině tak můžete získat ucelenou představu o případných možnostech vztahujících se přímo k Vašemu případu.

Stavební spoření
dobrý den, založil jsem kdysi vnukům stavební spoření, jehož použití je dnes nepraktické; je možné jej po 6 letech ukončit s tím, že částka k vyplacení zůstane jako jistina pro spoření v dalším šestiletém období?
díky za odpověď
honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Honzo, 
nejsem si jistý, jestli Vám rozumím správně. Použití stavebního spoření není dnes nijak limitováno. Potíž je v tom, že mladiství si nemohou peníze vybrat. O výhodnosti stavebního spoření jsem psal článek, který si můžete zde.

Vámi navržený postup je možný a stavební spořitelny ho uvítají.

Neznám konkrétně Vaši situaci, ale spoření přes stavební spoření doporučuji pečlivě zvážit. Pro delší spoření jsou výhodnější jiné nástroje (viz. článek). U starších dělí je možné ve stavebním spoření pokračovat. Určitě v takovém případě spořte až do dospoření cílové částky, protože nové smlouvy mají již nižší úrok.

Bankovní účty
Dobrý den ,dcera odchází studovat vysokou školu chtěla bych jí zařídit účet,ale nevím,jaký by byl výhodný. děkuji jana
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
s výběrem účtu to není jednoduché. Pokusím se Vám poskytnout alespoň několik tipů:
1) předně se pokuste zeptat ve své bance, pokud jste s účtem spokojená Vy, možná by mohla být spokojená i Vaše dcera
2) zkuste se podívat na porovnání nabídek zde
3) účet pro studenta by měl být co nejlevnější ve všech směrech. Dobré je, aby účet byl zdarma. Případné poplatky za výběry hotovosti z cizích bankomatů jsou sice limitující, ale dají se obejít  třeba službou Cash Back (výběr hotovosti při platbě nad 300 Kč u obchodníka). Pokud nebude účet zcela zdarma, nenechte se zlákat výhodným úročením. Většinou Vám úroky ušlé poplatky nevynahradí. Internetové bankovnictví, mobilní bankovnictví, bezkontaktní platební karta jsou dnes již naprostou samozřejmostí u všech bank. Některé banky nabízejí speciální účty pro studenty a ty jsou většinou výhodnější, něž klasické účty.

Pokud budete chtít ještě nějaké doplňující informace, napište mi na e-mail: lukas.urbanek@partners.cz


Nezařazené
Dobrý den,chci se zeptat, jaká instituce může chtít po mě abych jim donesl výpis z účtu ohledně pohybu příjmů a plateb (kromě bank,spořitelen,pojišťoven),může to požadovat třeba i ÚP? Děkuji
Zdeněk
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeňku, 
pokud po někom něco žádáte (příspěvek, úvěr, podporu, peníze), může si vyžádat výpisy z účtu. Vy jej samozřejmě poskytnout nemusíte. A úplně stejně i žádaná instituce Vám nemusí poskytnout své služby.
Je to tedy na Vás.
Investice
Dobrý den,
zajímalo by mne, v jakém případě se vyplatí investivat do podílových fondů a zda je nějaká minimální vhodná částka a délka. Děkuji.
Martina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martino, 
případů, kdy se vyplatí investovat do podílových fondů je spousta. Stejně tak je řada situací, kdy se to nevyplatí nebo to není vhodné.
Minimální investice je 300 Kč a délka není nikterak omezená. Čím dynamičtější strategie, tím je doporučen delší investiční horizont.
Jestli nemáte žádné zkušenosti s investováním, tak bych Vám doporučil konzultaci s odborníkem pro tuto oblast. Nejlépe, aby to byl poradce s certifikátem EFA, který má dostatečný přehled a poskytuje také investiční poradenství.
Nezařazené
Dobrý den. Prosím Vás můžete mi poradit, co mám dělat v případě, kdy mi rodiče zrušili trvalé bydliště doma a nahlásili jej na OÚ? Jak mám postupovat, když momentálně bydlím na druhé straně republiky? Děkuji.
Karolína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karolíno, 
nevím, jak je myšlen Váš dotaz. To že aktuálně bydlíte jinde, než máte trvalé bydliště není nic nestandardního. Pro bližší informace doporučuji kontaktovat OÚ.

Nezařazené
Dobrý den mám otázku od 1.dubna 2015 bydlím sám v bytě 2+1,moje výdaje jsou
nájem 4000, voda 250,společný prostory 120,zálohy na plyn a elektřinu jsou 3000 celkem dohromady to dělá 7370.Korun,pobírám dávky typu doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí.

Chci se zeptat zda mám nárok na žádost o příspěvek na bydlení ?? a zda je možno zjistit kolik to bude dělat,nebo kde si to mohu nechat spočítat,hezký den
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Karle, 
nevím jestli máte nárok na další dávky. Uvedl jste sice výdaje, ale chybí příjmy. Doporučuji se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení, kde Vám poskytnou přesné informace k Vaší situaci.

Nezařazené
Dobrý den, mám dotaz ohledně životní nouze, jsem pracující, mám 5 letou dceru ve své péči a potřebuji doplatit nájem, dlužím dva, příspěvek na bydlení už nemám jelikož mi v únoru skončila nájemní smlouva a nájemník mi řekl, až to doplatím tak mi ji prodlouží a nebo mě vyhodí k poslednímu červenci... Chci se zeptat jestli něco takového je, že bych mohla z nějakých dávek doplatit ten nájem a pak si zažádat opět o příspěvky na bydlení, děkuji za odpověď
Klára
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kláro, 
pokud má Vaše situace řešení, tak je příliš mnoho faktorů, které mohou Vaši situaci změnit. S největší pravděpodobností se Vám samotné nepodaří situaci vyřešit, proto bych doporučil obrátit se na městský/obecní úřad, ČSSZ, občanskou poradnu. Zde všude by měli být odborníci, kteří by Vám mohli pomoci. Z dlouhodobého pohledu bych doporučil požádat o městský/obecní byt, pořádně si propočítat životní náklady a porovnat je s příjmy. Měla byste najít rezervy nebo navýšit příjmy.Dále na ČSSZ zjistit možnosti všech možných dávek, které by se na Vaši situaci vztahovaly. 
Nezařazené
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jsem stale student? Menila jsem v prubehu 4. rocniku stredni skolu, kvuli stehovani, byla jsem prihlasena k maturite na me stare skole a uz to neslo zrusit, kdyz se to CerMatu podarilo uz bylo prilis pozde a nestihla bych si pouzavirat znamky, tak jsem se az ted prihlasovala k maturite - podzimni termin.
Alzbeta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Alžběto, 
dle mého názoru jsou středoškoláci studenti až do konce srpna, protože k zápisu na VŠ se chodí v září. Přesnější informace Vám jistě poskytne vaše škola.
Poradenství
Dobrý den jsem invalida 1. stupně , mužu mít dva hlavní pracovní poměry které jsou po 4 hodinách to znamená celkem 8 hodin denně? děkuji za odpověd.
Helena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Heleno, 
při invaliditě 1. stupně se obecně očekává, že takový člověk bude stále pracovat. Výše výdělku není nikterak omezena a záleží pouze na Vašich schopnostech a zdravotním stavu.

Může se ovšem stát, že pokud se prokáže, že příčina pro vznik částečné invalidity Vám nebrání a nikterak neomezuje ve výdělečné činnosti, může Vám být důchod v budoucnu odebrán.

Přesné informace k Vaší situaci Vám poskytne Česká správa sociálního zabezpečení.

Bankovní účty
Dobrý den pane Urbánku,

dcera odjíždí do USA na studijní pobyt. Můžete mi poradit, jakou platební kartu ji mám zařídit. Případně mi můžete doporučit jiný způsob vybírání peněz. Jedná se o částky cca 300 USD/měsíčně.

Děkuji
Radim
Radim
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Radime, 
nevím přesně, co myslíte tou kartou? Buď to je debetní karta nebo kreditní. Debetní karta je poskytována standardně k běžnému účtu a lze s ní platit pouze do výše zůstatku na účtu. Kreditní karta má předem stanovený limit (úvěrový rámec), který lze využít. A pokud se peníze na kartu nevrátí v čas, platí se úrok. Nevím přesně, jak je to aktuálně v USA, ale podle mě lze platit jakoukoliv kartou, kterou Vám vydá naše banka (Visa, MasterCard...). Co bude asi pro Vás důležité, tak to bude možnost výběru bez poplatku. Zde Vím, že Unicredit nabízí možnost výběru z bankomatů bez poplatku po celém světě. Např. AirBank jenom v EU. Je tedy potřeba pohledat nejlepší variantu.
Nevím kolik je Vaší dceři let, ale doporučil bych jí založit běžný účet v českých korunách a Vy u tohoto účtu budete disponent. Budete mít přístup k účtu vč. internetového bankovnictví a v případě potřeby si vše pohlídáte vč. případného doplňování hotovosti na účet Vaší dcery. Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den pane Urbánek

poraďte mi prosím kdy mám odejít do důchodu.Je mi 58let pojištěné leta mám 37již teď, původně jsem měla jít 2.7.2018 teď o rok později.
Četla jsem že od roku 2O16 bude důchod výpočítáván z celoživotní mzdy a od roku 2O2O má být procento vyplácené penze ještě mnohem nižší než teď.
Poraďte mi prosím,zda mám jít do předčasné penze a kdy?
Mám také zdravotní problémy ale invalidní důchod je asi velmi nízký a již se nikdy nedorovná?

Děkuji Vám za odpověď
Hanka
Hanka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
velice děkuji za důvěru. Váš dotaz je ovšem hodně specifický a nedokáži na něj odpovědět. Odpracovaná doba je pouze jedním z parametrů pro výpočet výše důchodu. Dalším neméně důležitým parametrem je výše mzdy, která je potom krácena přes jednotlivé redukční hranice. Oblast penzí se neustále mění (toho jste si již všimla) a proto bych doporučil informovat se přímo na ČSSZ v místě Vašeho bydliště. Zde by měli být schopni Vám jednotlivé varianty přesně propočítat a na základě těchto informací se budete moci správně rozhodnout. 

Poradenství
přiklad: jsem v insolvenci a přijdu o praci , dostanu odstupné a ÚP mi nevyplatí davku, mam narok od insolvenčního správce narok na životní minimum?
Lucie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
odpověď na Váš teoretický příklad neznám, ale věřím, že systém je nastaven spravedlivě. To znamená, že ten, kdo chce pracovat, se bude mít líp, než ten, kdo do práce nechodí.

Poradenství
Dobrý den,
Můžete mi prosím v rámci poradny poradit, jestli máme nárok na vyplacení zbytku Rodičovského příspěvku? Níže stručně situace:
Máme jednu dceru a pobíráme od 1.1.2014 rodičovský příspěvek ve výši 7 800Kč (zvolili jsme období na necelé 3 roky). 24.6.2015 partnerka požádala o změnu výše RP na 11 500Kč do začátku mateřské dovolené. Koncem 9/2015 se nám narodí druhá dcera. Partnerka nastoupí v 8/2015 na mateř. dovolenou. Nestačíme tedy vyčerpat celých 220 000Kč. Náš dotaz zní: Bude nám vyplacen rozdíl (cca 60 700Kč) zbývající do 220 000Kč nebo jsme o tento rozdíl přišli?
Děkuji za odpověď a pomoc.
S pozdravem
Ondřej Zelený, Teplice
Ondřej Zelený
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ondřeji, 
je mi líto, ale v tomto případě mám pro Vás špatnou zprávu. Nevyčerpanou rodičovskou Vám již nikdo nevyplatí. Je to nepříjemné, ale je to tak. Více se můžete také dočíst na mém webu.
Vašemu rozladění rozumím, ale nedá se nic dělat.Rodičovství s sebou přináší radosti a také starosti. Vše se zkrátka naplánovat nedá vč. nevyčerpání RP. Na další útrapy spojené s načasováním narození Vašich dětí možná přijdete ještě v budoucnu v souvislosti nástupem do školky a školy. 
Cestovní pojištění
Dobrý den,

budu odjíždět na půl roku do zahraničí a chtěla bych si sjednat zdravotní pojištění + odpovědnost za škodu. Nemáte nějaké dobré tipy?
KarolS
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
zkuste nabídkovač na Cestovní pojištění umístěný na iDnes. Zde budete mít kompletní nabídku a srovnání. Já jsem v současné době v zahraničí a využil jsem pro sebe a pro celou rodinu pojištění AXA.
Pokud budete v zahraničí delší dobu, zaměřil bych se také na asistenční služby, mohou se hodit.
Investice
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám založené stavební spoření, penzijní připojištění a dostatečnou rezervu na spořícím účtu (min. 6 platů), přesto bych si ráda dávala stranou buď cca 500 kč měsíčně nebo občas nárazově větší částku. Během dvou let bych ráda začala řešit vlastní bydlení, případně založení rodiny. Můžete mi poradit, jak zhodnotit tyto peníze, případně který produkt by byl pro mne nejvhodnější (jsem hodně konzervativní, co se týká rizika)? Velmi děkuji za Vaši radu.
Alice
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Alice, 
předně Vám chci pogratulovat k Vaší finanční rezervě. Je vidět, že myslíte na budoucnost a snažíte se být na vše připravena.
U dvouletého horizontu s konzervativní strategií se toho moc vymyslet nedá. Státní dluhopisy jsou z důvodu nízkých výnosů nepoužitelné a ostatní cenné papíry taktéž. Asi Vás zklamu, ale doporučil bych spořící účet (Sberbank, Air Bank...). Na horizont dvou let, s úložkou 500 Kč nic lepšího nevymyslíme.
Stavební spoření
Dobrý den,

I já jsem dostal výpověď od ČMSS, napsal reklamaci a nyní mi přišel dopis č. 2, že smlouvy se neřídí výhradně VOP ale i zákonem o stavebním spoření, ale ten výpověď ze strany ČMSS neumožňuje a odvolává se na VOP, kde je uvedeno, kdy smlouva končí. Zajímalo by mne jestli při žalobě mohu použít jejich styl tj. styl zmařené investice, kdybych před 15 lety neuzavřel spoření a investoval jinak, mohl jsem mít více a požadovat po nich vzniklou ztrátu. Je to možné?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
toto je spíše dotaz na právníka. S největší pravděpodobností ho budete stejně potřebovat. Stavební spořitelny jich zaměstnávají spousty a klient bez právního vzdělání má minimální šanci. Je velice těžké rozpoznat, kdy SS pouze blafuje a zkouší a kdy se jedná o reálný výklad všech možných podmínek.

Opět si neodpustím mé doporučení. Na stavební spořitelny se nelze spolehnout a vždy je potřeba počítat s tím nejhorším.

Poradenství
Dobrý den,
pokud na základě chyby pracovníka na ÚP přijdu o část příspěvku, kterou zpětně již nárokovat nemohu, mohu požadovat škodu po ÚP? Děkuji.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
včera mi před fy, kde pracuji zničil řidič dodávky zaparkovaný motocykl. Motocykl je rok starý(5800 km najeto) kupovaný jako nový. Je pro mě lepší to řešit z povinného ručení viníka nebo z mé havarijní pojistky? Případně, zda lze zbytek ceny motocyklu, protože plnou cenu pojišťovna nedá, vymáhat soudně po viníkovi. Děkuji
Pavel Pařík
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
doporučuji se domluvit s Vaší pojišťovnou. V rámci asistenční služby by měli být schopni pomoci. Logické je, požadovat úhradu po viníkovi bez ohledu na to, jestli bude platit jeho pojišťovna nebo ne. Vaše pojišťovna by Vám mohla zaplatit rozdíl a ten potom bude sama po viníkovi vymáhat.Pokud nebude úhrada škody dostatečná, určitě je možné náhradu vymáhat po viníkovi soudně. Přece nemůžete jako poškozený být na tom hůř, než před nehodou.

Hypotéky
Dobry den, mam hypoteku u CS kterou jsem si vzal v roce 2011 na castku 530tis a na 30let. Loni jsem refinancoval na fixacni dobu 5ti let s 3.09% uroku. Slysel jsem ze pokud chci vlozit mimoradnou splatku, musim zaplatit poplatek 10% z te castky. Nevim jak se pocita vyse uroku kterou zaplatim v pripade radneho splaceni. Je vyhodnejsi radne splacet, nebo vlozit mimoradnou castku? Usetrim tim na urocich, I presto ze musim zaplatit 10% z te castky?
Dekuji
Ludvik Decky
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
sice nevím, jaký máte aktuální zůstatek úvěru, ale orientačně platíte měsíčně úrok cca 1 300 Kč. Pokud provedete mimořádnou splátku 100 tis. zaplatíte sankci 10 tis. Úroky klesnou na cca 1 100 Kč. tj. úspora cca 2 400 Kč/rok. Do konce fixace Vám zbývají 4 roky. Z tohoto laického odhadu můžu říci, že se Vám to nevyplatí. Bude lepší si nechat hotovost a volně s ní disponovat (vložit na spořící účet) a mimořádnou splátku provést až k výročí fixace. Pokud budete chtít mít 100 % jistotu, požádejte svoji banku o modelaci splátkového kalendáře v případě, že provedete mimořádnou splátku.
Pojištění majetku
Dobrý den dělám jako skladník a chtěl bych nějaké skvělé a výhodně levné pojištění proti škodě Děkuji za radu a tipy
David
Povinné ručení a havarijní pojištění
myslela jsem ,že jsem dala výpověďna poviné ručení,tak jsem řekla synovi aby si dal poviné ručení sám, teď mně přišla upomínka zaplatit povinné ručení i u bývalé pojišťovny co mám dělat
Jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jarko, 

zkuste se s pojišťovnou dohodnout (výpověď dohodou) a uvést co nejvíce argumentů, proč se plánovaný pokus nevydařil. Na tuto dohodu ovšem pojišťovna nemusí vůbec přistoupit. Tak i tak počítejte s tím, že Vás to bude stát peníze.
Poradenství
V listopadu 2014 jsem začala čerpat jednou ročně, po dobu 8 let, výplatu z pojišťovny, kde mám uzavřenou smlouvu Investičního důchodového pojištění..V kolonce obmyšlené osoby pro případ mé smrti ,je uveden manžel.Manžel zemřel a já jsem chtěla udělat změnu osob - děti, ale dostala jsem od pojišťovny zamítavou odpověď, protože, když nastane plnění ,žádné změny u smluv již nejsou možné. Jak mám prosím postupovat? Bude platné, když uvedu v závěti toto moje přání ?
Děkuji za radu
Markvartová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
dle mého názoru nemusíte do závěti nic uvádět, protože pojistné plnění bude v takovém případě předmětem dědického řízení.
Vámi popsaný postup je možný, záleží ovšem na konkrétní smlouvě, pojistných podmínkách a na pojišťovně. Pokud jste prvně neuspěla, zkuste pokus opakovat. Třeba se Vaším případem bude zabývat někdo jiný, který rozhodne jinak.
Poradenství
Dobrý den, nejsem si jistý, že je tato otázka umístěna správně, ale stejně to zkusím. Měli jsme uzavřenou úvěrovou smlouvu na vozidlo které bylo pořízeno 12/2012. Toto vozidlo nám letos odcizili a po zaplacení pojišťovnou tak leasingová společnost požaduje úhradu vzniklé škody- diskontované budoucí úroky(jak to nazívají) ve výši 19,9% ze zbývající jistiny. Je to oprávněné? k tomuto bylo ještě naúčtováno dalších 2420,- za ukončení smlouvy co by poplatek za úkon. V sazebníku má společnost uvedeno že účtuje tento poplatek ale nikoliv dalších 20%.
Mohu s tím něco dělat?

Děkuji za radu
Karel Komenda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
standardně lze finančním institucím důvěřovat, ale také se mohla stát chyba nebo na Vás zkouší nějakou fintu. Pokud chcete mít jistotu, zeptejte se, na základě čeho k tomuto vyčíslení přišli a nechte si ukázat příslušné ustanovení ve smlouvě, obchodních podmínkách, v sazebníku.
Bez znalosti příslušné smlouvy nemohu odpovědět přesněji.

Stavební spoření
Opravdu si myslíte, že přespořením cílové částky klient ztrácí nárok na státní příspěvek ?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za dotaz. Upřímně se musím přiznat, že s tou cílovou částkou a státní podporou to možná nebude přesně tak, jak klientům prezentuji. Jedná se o tak hluboce zažitou informaci, kterou používám více jak 10 let, že mě nikdy nenapadlo si ji ověřit. Omlouvám se.
Skutečnost je taková, že Vás stavební spořitelny nenechají CČ překročit. Buď ji navýší sami, nebo vám vypoví smlouvu. S tím pak také souvisí to, že nemůžete dostat státní příspěvek.
Změna CČ potom znamená změnu podmínek. Většinou se podmínky zhoršují.
Poradenství
V ramci kuponove privatizace jsem kupil nejake akcie. Bohuzel jsem jeneprodal anis nimi nic nedelal Na koho se mohu obratit abych zjistil co mam jeste,co je pouzitelne a prodatelne. Za pomoc jsem ochoten I zaplatit. Mam se obratit na nejakeho poradce Nebo to ma nekdo na starost?
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
akci z kuponové privatizace vypořádává Česká spořitelna. Stačí se tedy obrátit na jakoukoliv pobočku. Podle rodného čísla by měli být schopni dohledat vše potřebné. Je ovšem potřeba počítat s tím, že Vámi držené akcie již nejsou "obchodovatelné" a nebude možné je zpeněžit. Nebo zkrátka tyto akciové společnosti již neexistují.

Životní pojištění
Dobrý den,
zajímalo by mě kde je pravda.
Před 14ti lety jsem uzavřel kapitálove životní pojištění u Kapitolu s dlouhodobým zhodnocováním investic. Dle tabulek a grafu které mi byly při podpisu smlouvy předloženy, mi po 35 letech mělo být vyplaceno cca 900.000,- Kč.
Nedávno mě navštívil poradce od Kapitolu, doporučil mi pojistnou smlouvu ukončit s tím, že mi založí novou a výhodnější také s investičním spořením. Důvod proč ukončit uvedl, že u stávajícího spoření po 35 letech mi prý bude vyplacena naspořená částka ve výši cca 208.000,-Kč Proč mi tedy při uzavírání smlouvy tvrdili že to bude cca 900.000,-?? Prosím o radu, co dál. Mám smlouvu ukončit nepo pokračovat. Děkuji
Vojtěch Kozmer
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vojtěchu,
já bych nevěřil ani jednomu z nich :-). Ten první obchodník Vám nejspíš ukázal nějakou modelaci vývoje kapitálové hodnoty, která byla založena na nereálně vysokém zhodnocení. KŽP je ultra-konzervativní produkt, který na dlouhém horizontu garantuje spíše reálnou ztrátu. To, jestli je to tak opravdu, je potřeba zjistit a bez dalších informací získaných od pojišťovny, bych se do žádných kroků nepouštěl.
Druhý obchodník si chce pouze vydělat. Pojištění není na spoření, ale na pojištění. Investování přes pojistku vyjde orientačně na 10-20% poplatků. Pravidelná investice znamená poplatek 2-3,5 %.

Jestli bych měl poradit, tak jednoznačně si nechejte od pojišťovny poslat následující informace:
1) Jaké bude celkové zaplacené pojistné na pojistné smlouvě?
2) Jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojištění?
3) Jaká je výše doposud zaplaceného pojistného?
4) Jaká je výše odkupného k nejbližšímu možnému termínu?
5) Lze převést smlouvu do splaceného stavu? Pokud ano, jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojistné smlouvy? Jaká bude výše pojistných částek?
Odpověď potom předejte finančnímu poradci nebo mi společně se smlouvou pošlete na mail. 
Pro konečné rozhodnutí je potřeba ještě vyhodnotit zátěž spojenou s případným dodaněním.

Stavební spoření
Dobrý den.

U České spořitelny mám překlenovací úvěr ze stavebního spoření na 400 000 Kč. Úvěr splácím již 8 let. Je možné tento úvěr refinancovat?

Děkuji za odpověď
Lukáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lukáši, 
osobně s Buřinkou zkušenost nemám, ale mělo by to být možné. Pokud zajdete do banky, měly by Vám být schopni poradit a možná i nabídnou hypotéku. ČS má teď zajímavé podmínky a od pondělí mají novou akci.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
7 let před důchodem se chci důchodově připojistit. Měsíčně bych mohla platit 500 + zaměstnavatel (nevím, kolik dává). Vůbec se neorientuji.
Poradíte nejen, kde začít, ale i kolik zaměstnavatel přispívá, kam zajít a podepsat, jaký je státní příspěvek, kolik se odečítá z daní či pojistného.... Nevím ani zda jde o pilíř 1,2,3 nebo X, jestli nebyly zrušeny... Asi to co bylo nejdříve "penzijko". Děkuji za info - otázka upravena poradcem
JanaS
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
příspěvek zaměstnavatele si musíte domluvit s ním. Tato záležitost je plně v kompetenci Vašeho zaměstnavatele.
Pokud budete posílat peníze do 3. pilíře, tedy do doplňkového penzijního spoření, budete mít příspěvek od státu ve výši 130 Kč měsíčně při platbě 500 Kč. Pokud budete posílat celých 1000 Kč, bude příspěvek 230 Kč. Další peníze nad 1 000 Kč si můžete odečíst od základu daně (avšak max. 12 000 Kč za rok).
Pokud se opravdu příliš v této oblasti neorientujete, tak bych Vám doporučil setkání s finančním poradcem, který Vám pomůže Vaši přípravu na penzi připravit. Není to totiž pouze o tom někam posílat peníze. Je potřeba také vědět, jakou strategii spoření/investování zvolit a kolik je potřeba investovat, aby to mělo smysl. Vše se také musí přizpůsobit Vašim možnostem a současné situaci.
Hypotéky
Jakou hypoteku mi poradite na stavbu RD na 30 let. Je Unikredit s 1.49 to nejlepsi nebo je to na ukor poplatku a nevyhodnych podminek
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
úroková sazba u hypotéky je pouze jedním z mnoha desítek parametrů rozhodujících o celkové výhodnosti úvěru. Důležité vůbec je, najít banku, která je ochotná úvěr poskytnout a vy jste schopen splnit veškeré podmínky pro schválení, čerpání a vyčerpání úvěru. Výstavba RD je jedním z nejsložitějších záměrů v rámci hypotečních úvěrů a rozhodně bych se do takové akce nepouštěl sám. Důležité je, nejen získat dobré základní parametry, ale mít také pod kontrolou podmínky pro čerpání úvěru a podmínky pro ukončení čerpání. V těchto ohledech se banky od sebe liší a každému může vyhovovat něco jiného. 
UCB z výše uvedených důvodů nepatří mezi mé favority. Úroková sazba je pouze za podmínek využití dalších doprovodných služeb. Bez nich je UCB na úrovni ostatních bank. Jakou jinou banku Vám doporučit nevím, protože nemám dostatek informací.
Pokud chcete získat co nejlepší podmínky, můžete mě kontaktovat na email, nebo využijte možnosti zadat poptávku na iDNES.
Pokud si přejete více informací o tom, jak financovat výstavbu přes hypotéku, můžete využít náš webový seriál.