Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, v roce 2017 jsem měla nehodu s autem PČR, jeli z vedlejší ulice. Nehodu jsem nahlásil své pojišťovně (povinné ručení i havarijní). Auto jsem měla na leasing. Nebylo úplně jasné, kdo je viník. Nakonec mi po roce a půl oznámila leasingová společnost, že leasing je splacen z povinného ručení PČR. Za 4 měsíce mi na účet přišly peníze z mé havarijní pojišťovny (já jsem žádné dokumenty o viníkovi nedoložila a pojištění v té době bylo zrušeno). Dnes mi přišel dopis z havarijní pojišťovny, že chtějí částku zpět. Prosím o radu jak postupovat. Děkuji
Petra Malíková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud bylo plněno z odpovědnostního pojištění viníka (povinné ručení), nelze tutéž škodu uplatňovat z havarijního pojištění. Protože bylo plněno z povinného ručení, výsledkem šetření bylo, že viníkem je řidič vozidla PČR. Pojistné plnění z havarijního pojištění máte povinnost vrátit pojišťovně, protože se jedná o tzv. škodové pojištění, tedy se hradí pouze výše škody, nikoli součet plnění z více smluv, jako je tomu např. u životního pojištění (které je obnosové).
Úvěry na bydlení
Dobrý den, vyřizují si hypotéku na rekonstrukci domu a předběžně mám potvrzeno že ji dostanu. Můžu již teď schovávat účty za rekonstrukci, nebo platí jen ty po datumu přidělení hypotéky. Jestli to jde, tak jak dlouho zpětně mohou účty být?
Děkuji.
Václav Šulc
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, záleží, na základě čeho budete čerpat úvěr, zda na základě dokladů, nebo bez dokladů, pouze na protokol o stavu výstavby. Stav současný je stanovován znaleckým posudkem, tedy v podstatě od tohoto data všechny doklady sloužící k realizaci financovaného záměru lze použít. Nicméně, detaily upravuje vaše úvěrová smlouva, tedy podklady k čerpání konzultujte se zprostředkovatelem úvěru nebo přímo bankou/spořitelnou. Samozřejmě existuje i zpětné profinancování vložených prostředků, ale tento záměr musí být uveden v úvěrové smlouvě, což předpokládám není váš případ.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, stala se nám nehoda, auto jsme měli pojištěné, jak havárijni i tak i povinné, pojišťovna to nahlásila jako totální škodu.. Tak by nás zajímalo, jestli si za tyto peníze auto můžeme nechat opravit, a dá se po té udělat na to znovu pojištění? Jak povinné tak havarijní? :) děkuji za odpověď
Michaela B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovém případě pojišťovna likviduje pojistnou událost jako u vozu, jehož náklady na opravu převyšují jeho obvyklou cenu (za kterou se v průměru na trhu prodává). Pokud se vám podaří za danou sumu vůz opravit a bude odpovídat všem platným zákonným požadavkům pro provoz na pozemních komunikacích, pak jej provozovat můžete. Na základě platného malého a velkého technického průkazu vozidlo pojistíte, přičemž musí být povinně pojištěno na provoz - povinné ručení, ale i havarijní pojištění lze sjednat; předpokládám, že ale daná pojišťovna jej již do pojištění nepřijme.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobri den mel sem dopravni nehodu mel sem v krvi 0.25 promile ted po me hce pojišovna vratit penize jesli muzi to platit na par krat treba 2-3 diki
Sasha
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vašemu dotazu přesně nerozumím. Nicméně, na alkohol v krvi při řízení a pojistné události jsem odpovídal v jiném dotazu ve stejné kategorii, viz odpověď pro Tom: "Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu."
Životní pojištění
V roce 2014 jsem měla rakovinu teď jsem zdrava na rakovinu mě už nepojisti, ale když si chci pojistit úvěr tak taky mě ho nepojisti aspoň flexi pojištění mě to zamitlo.
Ivana Zlamalova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovat se po prodělané vážné nemoci je vždy komplikované. Principem pojištění je vstoupit do něj zdravý, a pokud se zdravotní stav zvrátí, pak je pojištěnému vyplaceno pojistné plnění, které má sloužit zejm. v případech snížené pracovní činnosti dočasné nebo trvalé. Pojišťovny si uvědomují související rizika, a to i v souvislosti se samotnou léčbou, jako chemoterapie, radioterapie, chirurgické zákroky apod., které ovlivňují budoucí funkci celého organismu. Zpravidla po 5 letech je možné zkusit podat tzv. zkušební návrh, kdy pojišťovna posoudí, zda zájemce do pojištění přijme, popř. s jakým omezením, nebo vůbec. Doporučuji se obrátit na finančního poradce, který může s vámi takové návrhy podat u více pojišťoven. Na trhu je i jedna z nových pojišťoven (nemohu jmenovat), která prý umí pojistit i vyléčené a v současné době zdravé zájemce.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěl bych se zeptat.
Minulý rok jsem si koupil auto co jsem neměl přepsaný na sebe a po dvou týdnů jsem auto prodal, na náhradní díly pro nějakého pána. Neměl jsem ani pojistku ani auto na sebe. Po 10 měsících mi přišel dopis že mám zaplatit příspěvek do garančního fondu Česká kancelář pojistitelů za 93 dní častka 6345Kč. Chtěl bych se zeptat když auto nikdy nebylo psané na mě jméno pojistku jsem se žádnou pojišťovnou neuzaviral, měli jsme mezi sebou pouze písemnou smlouvu. Maji nárok vymáhát tyto peníze? Děkuji moc za odpověď Spoiala
Silviu Spoiala
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, okamžikem převodu vlastnictví (např. kupní smlouvou) je povinen nový majitel mít vozidlo pojištěno na škody způsobené jeho provozem, tedy povinné ručení. Tímto okamžikem totiž zaniká platnost pojištění původního majitele. Pokud se tak nestane, pak je provoz tohoto vozidla kryt ČKP, která pak vyžaduje úhradu do garančního fondu za celou dobu, kdy mělo být vozidlo pojištěno až do okamžiku případného vyřazení z provozu.
Stavební spoření
Dobrý den, chci předčasně (po roce) ukončit stavební spoření (Raiffeisen) s cílovou částkou 1milion. Ve smlouvě jsem však nenašel jakoukoliv sankci (u Raiffeisen údajně 1% z cílové částky). Je tedy sankce ve výši 1% ze strany stavební spořitelny právně vymahatelná? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Roman Procházka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sankce za předčasné ukončení se zpravidla neuvádí ve smlouvě, ale v obchodních podmínkách a/nebo sazebníku. Výše této sankce se obecně pohybuje kolem 0,5 % z cílové částky a má-li ji stavební spořitelna uvedenu v některém ze smluvních dokumentů, pak je oprávněná.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,nikdo nám není schopný odpovědět,jak je to s predcasným splacenim uveru. Fixace 5 let,platnost smlouvy od 11.2018, chceme uver dopaltit z prodeje stavajiciho bytu za cca. 4 mesice. Vyse dluhu 4mil korun,uver sjednan prez sprostredkovatele Chytry Honza kteremu byla Raiffaizenbankou vyplacena provitze 60tis kc za sjednaní uveru. Co si bankadle noveho zakona muze narokovat ? Co provize tretí strane? dekuji Michal
Michal Hakkenberg
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, podmínky předčasného splacení jsou limitovány zákonem o spotřebitelských úvěrech a doplněním ČNB, tedy provize se nepočítá do účelně vynaložených nákladů, tedy ji nehradí klient při předčasném splacení. Výše sankce se řídí úvěrovou smlouvou a zákonem, při prodeji nemovitosti na níž je splácený úvěr 1 %, max. 50 000 Kč, ale úvěr musí být splácen alespoň 2 roky. Banka pak může přistoupit k sankci dle smlouvy, která může činit jednotky procent. Správně by měla inkasovat pouze účelně vynaložené náklady se správou úvěru, úkonem splacení a rezervací zdrojů. Sankce nesmí přesáhnout 200 000 Kč.
Úvěry a půjčky
Dobry den, prosim Vas, vzal jsem si zapujcku od p2p platformy (bankerat) a odstoupil jsem ve lhute 14 dnu, jenze uz mi ze zapujcky bylo strzeno odmena portalu ve vysi 5% z celkove castky, pokud jsem odstoupil ve lhute, tak mam pravo pozadovat tuhle castku zpet a nebo ne? A jeste bych se chtel zeptat, kdy zacina bezet lhuta 14 dnu, kdyz smlouva byla uzavrena 29.7. Tak prvnim dnem se pocita 30.7.? Dekuji
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, lhůta je 29. 7. + 14 dní, tedy končí 12. 8. Částku odměny za zprostředkování požadujte zpět, protože fakticky úvěr nebyl zprostředkován, pokud jste od něj odstoupil v zákonné lhůtě. Přečtěte si však podmínky portálu, zda jste se nezavázal k tomu, že např. náklady spojené s administrativní činností portálu uhradíte nehledě na schválení, podpisu, či čerpání úvěru.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,

dne 1.7.2019 jsem si u společnosti Provident zažádal kvůli neplánovaným výdajům o půjčku 30tis kč. Týden na to jsem změnil zaměstnavatele – to jsem při žádosti o půjčku ještě nevěděl (můj dřívější zaměstnavatel se rozhodl činnost pozastavit, dohodli jsme se na okamžitém rozvázání DPČ a já jsem byl přijat jinde na hlavní pracovní poměr), pročež jsem 14. den (tj. 15.7.2019) odstoupil od smlouvy o spotřebitelském úvěru. Měl jsem v plánu původně půjčku refinancovat po zkušební době (u banky), nicméně jsem si na poslední chvíli všiml, že vzhledem k poplatku za zápůjčku bych i tak přeplatil více než dost. Bohužel jsem však byl nucen kvůli neočekávaným výdajům většinu peněz použít ještě před odstoupením od smlouvy (jakou hloupost jsem udělal, jsem si bohužel uvědomil až poté).
Musím tedy uhradit do týdne 30 tis. Kč., jenže je bohužel nemám nyní k dispozici. U nového zaměstnavatele mám hrubý měsíční příjem rovněž 30 000kč měsíčně. Vzhledem k tomu, že jsem do nového zaměstnání nastoupil 8.7.2019 a zkušební lhůta mi skončí až za měsíc, nepřipadá mi moudré žádat o půjčku v bance (dříve jsem v bance pracoval, takže je mi jasné, že by to nebylo možné), navíc mám pracovní úvazek na dobu určitou (jeden rok).
Splácím pouze cca 1191kč měsíčně u úvěru mBank (až na pár zpoždění v rámci dní vcelku bez problému), u mBank mám také kontokorent 10 tis. Kč.

Exekuční řízení proti mně není zahájeno, zda mám záznam v SOLUS nevím. Bohužel si ani nemůžu zažádat o půjčku online – obvykle jsou potřeba 2 doklady totožnosti. Mám samozřejmě občanský průkaz, ale nikoliv řidičský průkaz (nejsem řidič), ani pas (nejezdím do zahraničí) či rodný list.

Obdržel jsem dopis s informací o tom, že společnost Provident mou žádost obdržela s tím, že mám peníze uhradit, ale není jasné kam (zda převodem, či osobně – půjčka mi byla předána v hotovosti), nicméně ve smlouvě stojí, že to lze udělat v kterékoliv provozovně Providentu, není-li dohodnuto jinak.

Rád bych se zeptal, jaké mám možnosti postupovat. Jednak jsem ve zkušební lhůtě, navíc mám smlouvu na dobu určitou. Co mě čeká, resp. co by bylo nejrozumější nyní podniknout? Kdybych mohl odvolat odstoupení od smlouvy, bylo by to ideální, ale bohužel to nejspíše není možné.

S díky a přáním hezkého dne

H.K.
Hynek Kováč
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě uvádíte, že až "na pár zpoždění v rámci dní vcelku bez problému", což bude znamenat negativní záznam v bankovních registrech BRKI, což je důvod k neschválení dalšího úvěru u bank v době 6, ale i více měsíců. Pokud byste chtěl odstoupit od spotřebitelského úvěru, pak byste musel do 14 dnů od data podpisu smlouvy a vrátit v plné výši vypůjčené prostředky dohodnutým způsobem, což není dle vašeho sdělení reálné. Banky zpravidla neposkytují úvěry ve zkušební lhůtě zaměstnance-žadatele, tedy by vám ji musel zaměstnavatel zkrátit. Doporučuji se obrátit na nějakého šikovného finančního poradce, který vám může pomoci celou situaci rozklíčovat a navrhnout nějaké řešení, protože z kontextu cítím, že je situace složitější, než popisujete.
Životní pojištění
Dobrý den,zemřel mě bratr který uzavřel pojištění a na každou pojistku určil osoby obmyšlené moje děti já nejsem dědic dědí jeho děti jak postupovat když nevíme jaké jsou to pojistky a k jeho písemnostem nemáme přístup. Děkuji Jan
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, registr smluv neexistuje, tedy budete muset vyhledat podklady k takové smlouvě, nebo oslovit domnívanou pojišťovnu s uvedením rodného čísla zemřelého. Můžete také oslovit sjednatele nebo finančního poradce, který smlouvu zajišťoval, aby vám podal více informací. Nebo celou věc můžete předat k řešení notáři, který pojišťovny osloví, ale bude pak účtována částka z objemu pozůstalosti ze smlouvy. K plnění je pak třeba předložit úmrtní list.
Životní pojištění
Dobrý den,před 5ti dny jsem bez předchozího zvážení uzavřela životní pojistku u Met life a zároveň podala výpověď z životního pojištění Flexi.Nyni dotaz-lze výpověď stáhnout a od uzavření smlouvy odstoupit??Děkuji za informace.S pozdravem.Radka.
Radka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, od nové smlouvy můžete odstoupit do 2 měsíců od počátku, tedy data podpisu jejího návrhu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mám havarijni pojisteni půjčil jsem auto kamarádovi ten ho rozbil a měl 0,4 alkoholu pojišťovna nechce plnit mám nějakou šanci na plnění ? Kamarád bude dlouho mimo škoda je cca 400 tis.
Tom
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu.
Životní pojištění
dobrý den,
momentálně marodím se zlomeninou.
Mám životní pojištění s denním plněním 300Kč a od29dne další 200Kč.
uraz se mi stal mimo práci při sportu.
Mám nárok po ukončení marodky i na samotné odškodnění urazu(zlomeniny)nebo jen na své denní odškodné bez ohledu na uraz?
Zjednodušeně řečeno:dostanu zaplacenou i samotnou zlomeninu?
děkuji za info.
Lukáš
lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nespecifikujete, zda se jedná o denní odškodné (DO) úrazem nebo pracovní neschopnost (PN). DO úrazem se plní za léčbu úrazu nehledě na trvání PN. Tedy, dostanete plnění úrazem z DO úrazem za délku nezbytné léčby v souladu s pojistnými podmínkami, máte-li toto riziko pojištěno. PN může být ukončena, nebo nemusela vzniknout, ale pak z ní nebude plněno, pokud nedojde k překročení karenční lhůty u PN.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,po rozvodu jsem si našla přítele. Po společném bydlení v podnájmu jsme se rozhodli si postavit dům a vzít se. Zrovna končilo období 100% hypotéky. Já nebyla vyvazana z hypotéky s exmanzelem. Tak žádal sám a rodiči jeho rucili. Teď jsme manželé. Jakým způsobem být zapsána ve smlouvě o hypotéku? Manžel mě chce zabezpečit pro případ jeho smrti. Dekuji
Květa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z textu není jasné, zda jste s ex-manželem v nějaké úvěrové smlouvě, ale ani s přítelem. Tedy, pokud nebudete měnit banku a úvěrovou smlouvu, pouze se změní úroková sazba, pak není třeba řešit účastníky smlouvy, pokud se z ní nechcete vyvázat. Budete-li refinancovat, pak jako ex-manželka po rozdělení SJM nebudete v nové smlouvě figurovat. Pokud si s novým partnerem pořizujete bydlení na úvěr, pak musíte jako manželka tohoto partnera vstoupit do úvěru - je součástí SJM.
Úvěry a půjčky
Dobry den dnea jsme byli v planeu elektro si pořidit přenosnou klimatizaci a 1 se nam zalibyla a za hotove to stalo 4000 a na splatky 3199 tak jsem oslovil prodavače že by sme ai to na splatky na 11 měsicu za 350 kč tak jsme ai sedli pani si začla vypisovat iniciale moje a začla mi davat ppdepisovat smlouvi myslel jsem si že je to sjednani těh splatek ale ne oni mi za zady sjednali uvěr aniž bych stim byl seznamen a když jse se ptal kdy bude 1 aplatka bylo mi řečeno až mi dojde karta dom s čislem a vs. Kdy6 jsem dosel dom čekal mé email od home credit za sjednani uběru načerpani pujčky 19000 ! 3545 si strhlo planeo elektro a ja misto toho abych platil 3199 kč zaplatim na uvěru 22 xxx což je akoro 7000 a chci se zeptat zda mam narok vratit to z5 planeu a odstoupit od smlouvi z kterou jsem nebyl seznamen a informovan že mi bude zřizen
Spotřebic na splatky
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, od sjednaného spotřebitelské úvěru můžete odstoupit do 14 dní od podpisu smlouvy. K úvěru byste měl obdržet předsmluvní informaci, kde je uvedena výše splátek, úroková sazby, splatnost, RPSN apod., včetně podmínek odstoupení od smlouvy. Na základě předsmluvní informace se spotřebitel rozhoduje, zda realizuje úvěr či nikoli. Při odstoupení od úvěru jste povinen předmětnou sumu vrátit v uvedeném termínu (dle smlouvy), tedy v podstatě uhradit zboží z vlastních prostředků. Pokud Vám bylo zboží předáno v prodejně a předvedeno, pak nemusí prodejce přijmout zboží zpět, pokud byste je chtěl také vrátit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

zajímalo by mě, jestliže mám uzavřené penzijní připojištění (transformovaný tuším že 3. pilíř), mohu si k tomu zařídit ještě navíc i doplňkové penzijní připojištění? Budu mít také k této smlouvě nárok na příspěvek od státu? A jak to je s případným odpočtem na daních? Sčítá se to nebo jakým způsobem to funguje? Děkuji.
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to možné není. Na jedno rodné číslo můžete mít pouze jeden z těchto produktů, protože se fakticky jedná o penzijní spoření, pouze jiných forem. Původní penzijní připojištění můžete převést v rámci stejné společnosti na doplňkové penzijní spoření. Pozor, ale parametry produktů se liší zejména v garanci, potenciálu zhodnocení, penzích, proto je třeba konzultovat s vybraným poradcem, zda je to pro Vás vhodné. Výše příspěvků státu jsou stejné na konkrétní spořenou částku. Nad 12 000 Kč ročně můžete odečítat příspěvky od základu daně.
Stavební spoření
Dobrý den, měl bych otázku ? V den dovršení cílové částky stavebního spoření jsme šli s otcem do české spořitelny ukončit stavební a nechat si ho vyplatit. U vyplňování potřebných formulářů když jsem došel ke kolonce na jaký číslo účtu mají peníze poslat mě otec oslovil abych napsal jeho číslo účtu že mi peníze bude nadále opatrovat abych je neutratil za blbosti, což mi přišlo jako dobrý nápad a v dobré vůli jsem nechal peníze poslat na jeho účet .... Nicméně když jsem otce zažádal o vydání peněz na rekonstrukci domku který jsem zakoupil mi peníze zapřel že on je spořil pro sebe na přilepšenou a já nemám na částku 250000Kc nárok , že prý on je naspořil a založil mi stavební spoření jen kvůli státní dotaci... A já bych se chtěl zeptat jak to tedy je? A co tím dělat ? Prosím o radu .. předem děkuji za odpověď ...
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste v den výběru prostředků dosáhl věku 18 let, pak se jedná o zcela vaše prostředky, na které máte nárok, nehledě na to, kdo peníze spořil, protože smlouva byla vedena na vaše rodné číslo. Pokud byste v daném období nebyl plnoletý, pak rozhoduje o naložení s prostředky zákonný zástupce. Pokud se s otcem nedohodnete na předání částky, pak se obraťte na právního zástupce pro další konzultace.
Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych se zeptala na uvedené.
Mám naspořeno na stav.spoření cca 26.000 CZK, spořím 3,5 roku, potřebovala bych do konce srpna si vypůjčit 80.000 CZK a zdá se mi jako nejlepší řešit toto přes překlenovací úvěr. Chtěla bych se zeptat, když toto stavební spoření mám od jedné stavební spořitelny, není problém si úvěr vzít a převést naspořenou částku k jiné stav.spořitelně? Jak dlouho trvá vyřízení úvěru do té doby, než budu mít peníze na svém účtu?

Děkuji moc
Zuzana
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, prostředky na stavebním spoření se vztahují pouze ke smlouvě onoho stavebního spoření, tedy je nelze započíst u úvěru zajišťovaného jinou stavební spořitelnou. Schválení úvěru od dodání kompletních podkladů zpravidla trvá týden a měsíc, podle stavební spořitelny. Jakmile splníte podmínky čerpání, můžete peníze čerpat, tedy nelze obecně odpovědět, za jak dlouho budete mít peníze k dispozici. To musíte konzultovat se svou stavební spořitelnou nebo poradcem, kteří mají více informací.
Nezařazené
Dobrý večer chci se zeptat když si podám daně uvidí to někdo v počítači
Dáša
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Navíc, ani z dotazu nejsou zřejmé žádné detaily a na co se vůbec konkrétně ptáte. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce, nebo znalou účetní. Dotaz bude smazán po 20. 7. 2019.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat jestli se havarijní pojištění vztahuje na to, když jsem na dálnici přejel přes nějaký nepořádek, kterému se nešlo vyhnout, který mi poškodil podvozek.
Daniel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pojištěno kompletní havarijní pojištění KASKO (nikoli např. jen krádež apod.), pak se i takováto škoda může plnit z havarijního pojištění.
Životní pojištění
Od roku 2011 platím investiční životní pojištění. Celkem jsem již vložila 110 tisíc. Teď jsem zjistila, že v případě zrušení by mi vyplatili jen 75 tisíc. V případě částečného odkupu 70 tisíc a smlouva by běžela dále. Poradíte mi, zda je lepší toto pojištění zrušil nebo si nechat vyplatit částečný odkup a pokračovat v placení s tím, že v případě pozdějšího ukončení už nebude ztráta tak velká? Nebo tam ztráta cca 35 tisíc bude pořád? Smlouva je uzavřená do roku 2050, tzn. 75 let věku.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jednoznačně nelze odpovědět, protože např. neuvádíte, zda v rámci hlavního tarifu bylo placeno pojistné na smrt a kolik. To snižuje výši odkupného, a to zcela oprávněně. Většina smluv dosáhne výše odkupného = kapitálové hodnotě cca po 10 letech trvání u min. pojistné částky na smrt v hlavním tarifu. Protože se jedná o IŽP, tak to je spojeno s kolísáním trhů, protože se investuje. Např. v roce 2018 byly značné poklesy na trzích, tedy nelze očekávat neustálý růst, ale i poklesy v určitých obdobích. Pokud je smlouva v daňově neuznatelném režimu, můžete dělat částečné odkupy, jinak byste je musela zdanit. Řešením je ještě splacený stav, tedy zrušení všech pojištění na smlouvě, ukončení plateb a ponechání zhodnocování prostředků. Je třeba ale také zvážit náklady na vedení smlouvy dle sazebníku, aby prostředky zbytečně jen neubývaly. Pokud ale smlouvu nechcete dále aktivně používat k pojištění, pak doporučuji snížit pojistné na minimální postačitelné a další postup konzultovat se znalým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj tatínek mi půjčil na týden auto, které má pro svou živnost 80 procent a 20 pro soukromé účely a já ho při parkování poškodil. Vztahuje se na škodu havarijní pojištění, které má tatínek sjednané? Děkuji!
Lucius
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, havarijní pojištění je určeno právě pro případy, kdy si vozidlo poškodíme vlastní vinou, nebo pro případ, kdy např. nezjistíme viníka, či se jedná o střet se zvířetem apod. Je třeba ale zvážit výši spoluúčasti a následné navýšení pojistného po uplatnění škody, zda se vyplatí menší poškození hradit z havarijního pojištění.
Pojištění majetku
Dobry den,
zavadou na ventilu topeni jsem vytopil sousedy. Oni meli pojisteni domacnosti, ja zadne. Pojistovna sousedce vyplatila penize a nyni je dle §2820 OZ chteji po me. Ve vsech clancich ctu, ze pokud jsem nehodu nezavinil primo jako fyzicka osoba svoji cinnost/nedbalosti/... tak po mne pojistovna castku nemuze vymahat (typicky praskle topeni/...). Nikde jsem ale nenasel, na jaky zakon/vyklad/..) se mohu odkazat.

Prosim o radu, zda jsem situaci vyhodnotil skutecne spravne a jakym odkazem se mohu odvolat pojistovne.

Dekuji
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, kdy jste nezavinil závadu na vodovodním systému (který způsobil škody třetí osobě) svou nedbalostí, manipulací apod., pak by nebyla likvidní (neplnilo by se) ani z odpovědnostního pojištění za škody způsobené v běžném občanském životě, i kdybyste takové pojištění měl. Porucha, která vznikla samovolně, aniž byste zanedbal údržbu zařízení, pak je třeba mít na takovéto škody vlastní pojištění - tedy i vaši sousedé. Je to podobný případ jako u požáru, který může způsobit závada na elektropřístroji, která nevznikla vaším zaviněním. Pak mají mít pojištěny své domácnosti a bytové jednotky všichni, kteří chtějí, aby jim byla škoda požárem nahrazena, byť nevznikl požár v jejich jednotce. Pokud by pojišťovna požadovala plnění po vás, obraťte se na svého právního zástupce.
Nezařazené
Dobrý den chci se zeptat co si myslíte o Online příjmu?
https://www.energetickarevolucecr.cz/?kod=dKNX&banner=1 - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli ke zkoumání fungování jakýchkoli společností na trhu. Nicméně, jedná se o firmu MLM (Multi Level Marketing
) v oblasti dodávek elektřiny a plynu. Může být pro někoho zajímavé se stát součástí takové sítě, nicméně nic se nehovoří o kvalitě poskytovaného produktu a fungování společnosti. Nejde totiž jen o to, přejít pod nějakou společnost, ale její kvalita se ukáže v okamžiku řešení převodů pod správu, informací pro klienta o vyúčtování, řešení reklamací plateb apod. To je na zodpovědnosti každého jednotlivce, se kterou společností spojí své jméno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se optat. Prodal jsem auto ale pojištění jsem včas neodhlasil a noví majitel způsobil nehodu. Mohu stoho mít problém děkuji
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nový majitel má povinnost uzavřít nové pojištění k vozu (povinné ručení), protože změnou vlastníka pojistná ochrana z původní smlouvy končí. Měl by mít vozidlo pojištěno v okamžiku převzetí vozu dle kupní smlouvy. Bylo-li vozidlo řádně přepsáno, tedy provedena změna vlastníka ve velkém technickém průkazu, pak nejste jeho provozovatelem a nezodpovídáte za škody vozem způsobené. Nezáleží na tom, kdy jste Vy ukončil pojistnou smlouvu po přepisu vozidla - z toho Vám neplyne právní odpovědnost za vozidlo, není-li již na Vás registrováno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den v zákonné době jsem poslal výpověď povinného ručení pojišťovně která mi poslala odpověď ,že email přijala přesto smlouvu nezrušila ,co s tím dál ?díky za odpověď
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dožadujte se ukončení smlouvy na základě zaslaného a přijatého e-mailu, pokud Vám ovšem pojišťovna neposlala výzvu k identifikaci jiným způsobem, protože např. u ní nemáte danou e-mailovou adresu registrovanou. Doporučuji kontaktovat pojišťovnu telefonicky, abyste získal okamžitou zpětnou vazbu, proč nebyla výpověď zpracována, nebo v jakém je stavu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Vážený pane Kučera, způsobila jsem dopravní nehodu. Nedobrzdila jsem v koloně a narazila do auta přede mnou. Bohužel auto mělo kouli a mně způsobilo škody mnohonásobně vyšší než bez ní. Má otázka zní i když jsem zavinila dopr. nehodu je možné vymáhat spoluúčast po majiteli vozu, který si ji nesundal?
Děkuji za odpověď Vendula Benešová
Vendula Benešová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud měl poškozený tažné zařízení řádně uvedeno v technickém průkazu a instalováno s podmínkami výrobce vozu a tažného zařízení, pak takové zařízení nemá povinnost odstraňovat z vozu, pokud jej právě nevyužívá. Vzhledem k tomu, že zařízení nepřesahuje vozidlo o takovou délku, aby jej musel speciálně označit, tak nelze ani toto po něm požadovat. V tomto případě můžete uplatňovat škodu pouze ze svého havarijního pojištění, pokud jej máte sjednáno. Technickou způsobilost vozu poškozeného nedokáži odborně posoudit, ani situaci, které vznikla, nicméně policie by se při šetření nehody měla o výše uvedené zajímat, tedy zda bylo vozidlo poškozeného technicky způsobilé a zda nebyl jeho řidič pod vlivem omamných látek či alkoholu atd.
Nezařazené
Dobrý den,mám takový dotaz,firma,teď už vlastně exekutor po mě vymáhá penize ,které jsem nikdy neobdržel a ani nepodepsal žádnou smlouvu,smlouvu kterou jsem údajně podepsal jsem poprvé viděl až u Plzeňského soudu,když jsem požádal o nahlédnutí do spisu,byl jsem i u grafolozky,a ta mi písemné napsala že podpis není mujale přesto to po mě vymáhají tak prosím o nakou řadu nebo kam se obrátit, dekuju
Roman Suchy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Takovéto záležitosti je již nezbytné řešit s právním zástupcem, aby se podařilo exekuční řízení zastavit a následně zrušit, pokud je neoprávněné.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Způsobil jsem dopravní nehodu. Po pojišťovně žádám úhradu škody z mé havarijní pojistky. Pojišťovna mi proplacení částky odmítá, protože poškozený dosud škodu nenahlásil měsíc po nehodě). Poškozený však s hlášením škody nepospíchá. Požadavek pojišťovny se mi jeví absurdní. Havarijní pojištění si přece platím proto, abych byl pojištěn i v případě, že si nehodu způsobím bez dalších účastníků. Pojišťovně jsem nabídl policejní protokol, ona však i nadále trvá na svém.
Radomír Jonczy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, k nehodě byste měl předložit záznam o nehodě a policejní protokol (+ nějaké další dokumenty, jako malý a velký technický průkaz, ŘP apod.). Pokud jste tak učinil a nahlásil pojišťovně žádost o plnění z havarijního pojištění, pak musí zahájit šetření v této věci a také pojistnou událost následně zlikvidovat (tedy dořešit). Pak naléhejte, že má jednat v souladu s občanským zákoníkem a pojistnými podmínkami. Poškozený nemusí vůbec pojistnou událost nahlásit (na Vaše povinné ručení), nebude-li chtít, ale policejní protokol by měl komentovat, kdo byl viníkem, k jakému poškození došlo a že se tak ne/stalo např. pod vlivem alkoholu apod. To jsou postačující údaje (viz výše) k likvidaci pojistné události. Případně se obraťte na sjednatele pojištění, ten by Vám měl také pomoci s tímto procesem (pokud to ovšem nebyl zaměstnanec pojišťovny, nebo jste pojištění nesjednával přes srovnávač). Pokud by pojišťovna nekonala, informujte je, že to předáváte svému právnímu zástupci, už jen tato informace jistě pojišťovnu přiměje k činu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda povinné havarijní pojištění muže byt psáno na jinou osobu než je vlastník vozidla.
Lenka Horáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud myslíte povinné ručení (odpovědnost z provozu vozidla), pak je možné, aby pojistníkem (majitelem smlouvy) byla jiná osoba než vlastník nebo provozovatel vozidla. Pojistník může mít k dispozici bonusy, na základě nich je možno získat slevu na pojistném. Nicméně, vlastník ani provozovatel vozidla si žádné bonusy do budoucna "nevyjíždí".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Měla jsem auto zaparkované na parkovišti a pan mi ho naboural.Pojištovna po mě chce zaplatit 5000kč,jako spoluúčast.Je to možné,když to nebyla moje vina?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla skutečně poškozenou, pak máte s viníkem sepsán protokol o nehodě, ve kterém se uvádí, kdo nehodu zavinil. Pojistnou událost pak nehlásíte na své pojišťovně, ale na pojišťovně viníka. Pokud byste hlásila na své pojišťovně, pak patrně z havarijního pojištění, kde máte spoluúčast, což je špatně, protože by vám nehoda snížila i počet bonusů. Pojišťovna viníka po vás nemůže chtít spoluúčast.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu.Před vánocemi jsme měli nezaviněnou dopravní nehodu. Jelikož auto bylo staré 3 týdny a mělo najeto necelých 600 km zažádala jsem pojišťovnu o vyrovnání snížení tržní hodnoty vozu. A nyní mi pojišťovna zaslala výpočet a to 10 528,- Kč. Zdá se mi to hrozně málo. Jelikož do auta byl velký zásah, vyřezávali a znovu svářeli zádní nárazník a z mého laického pohledu auto ztratilo na hodnotě více. Cena auta byla cca 330 000,- Kč. Myslíte, že se mám se obrátit na soudního znalce? Má to smysl? Nebo je cena vyrovnání adekvátní? Protože já si myslím, že 3% z ceny vozu je dost málo. Děkuji moc za odpověď


Martina B
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem na toto specialista, proto doporučuji se obrátit na soudního znalce. Je třeba však dobře zvážit, aby náklady na znalecký posudek a další úkony nepřevýšily očekávanou míru snížení hodnoty vozu, kterou požadujete po pojišťovně dorovnat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,prosím o radu. Před rokem jsem koupil čtyřleté auto a uzavřel havarijní pojištění s 0 procentní spoluúčasti.Po roce mě neznámý řídič poškodil na parkovišti auto.Pojistovna chce abych si zaplatil 23 % z ceny opravy z důvodu podfinancovani.Nechce se mi tomu věřit,ve smlouvě mam spoluůcast 2tis. pouze při opravě servisem který nema smlouvu s pojišťovnou.Diky za odpověď.
Jan Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte plněno z havarijního pojištění, protože pachatel byl neznámý, pak jste měl v prvé řadě přizvat k plnění Policii ČR, protože jinak má pojišťovna právo odmítnout pojistné plnění, nebo jej může krátit. Pokud byste viníka odhalil a sepsal s ním protokol o nehodě, pak by bylo plněno z jeho pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (povinné ručení). Tady pak někdy pojišťovny uplatňují tzv. amortizaci, ale dle Ústavního soudu je toto poškozování poškozeného, tedy lze toto rozhodnutí pojišťovny právně zvrátit. Pokud bylo plněno z havarijního pojištění, pak nechápu, co myslíte termínem podfinancování. Pokud by byla při pojištění stanovena chybně obvyklá cena vozu (nižší než obvyklá = podpojištění), pak má pojišťovna nárok krátit pojistné plnění dle zákona o míru podpojištění. Pak uvádíte 0% spoluúčast a následně 2 000 Kč. Zpravidla pojišťovny zvýhodňují klienty, kteří nechají své auto opravit ve smluvním (prověřeném) servisu, nebo dokonce se může smluvně zvyšovat spoluúčast, pokud je oprava mimo takový servis. Doporučuji, abyste se obrátil na sjednatele smlouvy a konzultoval s ním, jak jste pojistnou smlouvu nastavili a na co vás kryje. Z daného popisu nemohu více posoudit.
Životní pojištění
Před třemi lety nám v rodině zemřel vzdálený příbuzný. Nejbližší rodinou byli sestřenice/bratranci. Jeden z bratranců pozůstalého při dědickém řízení odmítl dědit. Paní advokátka mu ale neřekla o tom, že zemřelý měl životní pojištění. Když ostatní dědici žádali o vyplacení životní pojistky, byla jim vyplacena každému 1/5 (celkem 4 lidem). Informace na pobočce byla taková, že se těm, co nepřihlásí, pojišťovna ozve. Což se nestalo. Přijde mi nefér, aby pojistné plnění zůstalo pojišťovně, jen kvůli tomu, že dědic, který odmítl předměty dědického řízení, nedostal kompletní informace o nároku na 1/5 životní pojistky. Je nějaká doba, do které je nutno pojišťovnu kontaktovat od smrti zemřelého? Jelikož podklady k vyplacení předávali již ostatní dědicové, co je potřeba k zahájení žádosti o výplatu? (pokud už není pozdě)
Bohumila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jsou v pojistné smlouvě stanoveny obmyšlené osoby, pak je výplata pojistného plnění v případě smrti pojištěné osoby vyplaceno jim, a to mimo dědické řízení. Pokud tyto osoby nejsou stanoveny, pak vstupuje plnění do dědického řízení, které vyřizuje notář. Pokud tedy peníze nebyly vyplaceny stanoveným obmyšleným osobám, pak toto plnění spravuje notář, který dědictví rozděluje dle patřičných nároků. Pokud se některý z pozůstalých vzdá dědictví, pak je to jeho dobrovolné rozhodnutí. Pak je již na konzultaci s notářem (či s právním zástupcem), jak v této věci postupovat dále. Z popisu není zřejmé, jak přesně proběhla výplata pojistného plnění, ale očekával bych, že byla vyplacena v souladu s usnesením pozůstalosti. Toto už je ale právní téma, které v této poradně neřešíme. Standardní promlčecí lhůty jsou 10 let, protože v tomto případě už bylo o pojistné plnění zažádáno a plněno.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chci se zeptat. Je reálná možnost jako mladý pár v budoucnu s miminem získat úvěr nebo hypotéku v dnešní době na vlastní dům? Nejsme manželé, ale čekáme potomka. Já budu na mateřské a přítel - kamionista má plat 45 - 47 tis. čistého, ale na dietách atd... základ má necelých 16tis. a smlouvu na dobu neurčitou. V minulosti měl malý dluh u firmy T-mobile v insolvenci. Už je zaplaceno a chtěli by jsme požádat o výmaz z rejstříku. Zajímala by mě šance pro získání hypotéky, našetřit nějaké peníze pro doplacení by problém takový nebyl.
Drahomíra Fialková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z dostupných údajů nelze říci, zda by byl hypoteční úvěr schválen a v jaké výši. Dnes některé banky umí pracovat s příjmem z diet, nicméně negativní záznam v registrech dlužníků, popř. ukončované insolvenční řízení může být důvodem neschválení úvěru. Doporučuji oslovit finančního poradce, který má zkušenosti s poskytováním úvěrů v těchto specifických případech, popř., který je schopen zjistit tyto informace na základě vámi předložených podkladů, jak k příjmům, tak i k insolvenci.
Stavební spoření
Dobrý den,

prosím o zpětnou vazbu. V listopadu 2018 mi dle smlouvy skončilo stavební spoření v tomto měsíci byla podána žádost o vyplacení tedy začala běžet 3-měsíční výpovědní lhůta (prosinec 2018, leden a únor 2019). Začátkem měsíce březen 2019 měla být částka připsána na mém bankovním účtu. Je konec března a penize převedeny nebyly. Mohu banku (pojišťovnu) za nedodržení splatnosti nějak sankciovat? Pokud ano, prosím jaké jsou sazby.

Děkuji za odpověď

Martin J.
Martin J.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, výpověď trvá 3 měsíce a počíná 1. dnem měsíce, následujícího po měsíci, kdy byla výpověď doručena (nikoli zaslána). Tedy lze říci, že může to může trvat až 4 měsíce. Doporučuji Vám si ověřit, že vůbec byla výpověď na stavební spořitelnu doručena. Pro bližší informace se obraťte na sjednatele produktu a využijte sazebník spořitelny. Zpravidla ale stavební spořitelny nemají stanoveny sankce za pozdní vyřízení nároku na výplatu prostředků z ukončované smlouvy. Pokud by spořitelna neúměrně prodlužovala výplatu prostředků, pak se obraťte se stížností na finančního arbitra, pokud nebude spořitelna na Vaši reklamaci reagovat - stížnost pro zahájení řízení je podávána zdarma.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěl bych jsem se prosím zkusit zeptat, jestli nevíte o někom, kdo by mi pomohl projít mou pojistku a v případě mi pomoci, vše z pojišťovnou vyřídit. Jsem po vážné autonehodě, která se mi stala 12.1.2017 a už jsem zdravý, tedy s trvalým následkem a bohužel jsem byl loni poslán do invalidního důchodu v kterém zatím pořád jsem, ale od mého návratu řeším mou pojistku, ale řešila se z různými lidmi do mého návratu a já se po mém návratu dozvídám o různých změnách, výběrech, atd... kdo a kdy je udělal, že už mi jde z toho hlava kolem a do toho ještě jsem se dozvěděl různé informace, které jsou odlišné, když ten řekne to a jiný zase úplně něco jiného a já už vážně nevím a proto jsem se začal poohlížet po někom kdo by se mi na to podíval a řekl mi jak to skutečně je a případně by mi byly i ochotní pomoci, při jednání s pojišťovnou, do toho ještě řeším další problémy a doktory atd... a tedy by mi to velmi pomohlo, předem vám moc děkuji za případnou pomoc. Děkuji Ježek
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučoval bych, abyste obrátil přímo na sjednatele smlouvy. Pokud jim byl pracovník pojišťovny, pak zkusit oslovit nějakého finančního poradce na základě doporučení. Nemohu zde doporučovat konkrétní společnosti nebo osoby, ale doporučuji vyhledat na internetu společnosti, které zajišťují pomoc při likvidaci pojistných událostí, pokud klient má pochybnost, že nezískal plnění v odpovídající výši. S nimi se domluvíte, co pro Vás mohou udělat a za jakou cenu.
Životní pojištění
Dobrý den , od 1.4.2019 je manžel v předčasném důchodu, má tzv. umořenou životní pojistku Dynamik , od 17.3.2007 do 16.1.2029, kde platí jen 543,- Kč měsíčně. Může tuto pojistku zrušit a nedodaňovat, když už je důchodce? Děkuji za odpověď
Jana Blechtová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud uplatňoval manžel daňové odpočty ze smlouvy životního pojištění a dosáhl věku 60 let, a smlouva běžela min. 5 let, pak může vzniklou kapitálovou hodnotu "vybrat", popř. smlouvu zrušit, aniž by musel dodaňovat uplatněné odpočty.
Daně
Dobrý den,

k 30.9.2018 jsem ukončil daňově uznatelnou smlouvu na životní pojištění u jedné pojišťovny a k 10.9. uzavřel novou u jiné pojišťovny. Odbytné jsem nechal převést na tuto novou smlouvu. Nyní mi nová pojišťovna zaslala Potvrzení o zaplaceném pojistném, kde je ovšem uvedena i částka odbytného z předchozí smlouvy u druhé pojišťovny, na kterou jsem již v předchozích letech uplatňoval daňové zvýhodnění. Nová pojišťovna se ohání zákonem 586/1992 Sb., že je povinna uvést všechny platby. Já po nich chci, aby mi poslali "Potvrzení" pouze na mnou provedené platby. Předpokládám, že Potvrzení o zaplacené částce u vypovězené pojistné smlouvy nezískám a tedy tyto prostředky do daňového zvýhodnění použít nemohu. Stejně tak ale bych asi neměl uplatňovat již zaslané Potvrzení od stávající pojišťovny, když v částce je započítáno odbytné, na které již daňové zvýhodnění uplatněno? Musí mi vystavit "Potvrzení" pouze na mnou zaplacené částky (bez odbytného) a podle jakého zákona, paragrafu? - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, měla by být částka v potvrzení rozdělena na řádné pojistné, které pravidelně platíte, a mimořádné, které sloužilo jako vklad z ukončované smlouvy. Uplatnil byste pouze odpočet řádného pojistného. Pokud Vám bylo odkupné vloženo do řádného pojistného, pak to považuji za chybu sjednatele pojištění, protože zbytečně zaplatíte vyšší poplatky z tohoto vkladu. Pokud v potvrzení máte rozděleno, uplatníte pouze část na běžné pojistné (kryjící smrt a kapitálovou část), vklad odkupného by neměl do odpočtu vstupovat, protože už byly uplatněny odpočty na minulé smlouvě (abyste nemusel zpětně dodaňovat). Pokud máte v potvrzení vše vyčísleno jednou sumou, můžete uplatnit pouze část z potvrzení, tedy odečtete výši vkladu odkupného. Protože se jedná o daňovou problematiku, obraťte se pro detaily na daňového poradce, tato poradna je určena na finanční poradenství.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěla bych zrušit životní pojištění, které jsem musela sjednat ke stavebnímu úvěru. Mohu životní pojištění zrušit, aniž bych dostala sankce od společnosti, která mi poskytla stavební úvěr?
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to, zda je smlouva životního pojištění navázána na úvěrovou smlouvu, je uvedeno právě v úvěrové dokumentaci. Tato informace se zpravidla v dokumentaci objevuje v části zajištění úvěru, popř. se informujte u poskytovatele úvěru.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když nesouhlasím s výší plnění z havarijního plnění na mém voze. Pojišťovna uvádí díly z druhovýroby, ale konkrétní díly se dělají pouze prvovýroba a tudíž přiznaná částka vůbec neodpovídá. Děkuji za odpověď
Pavel O.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při výměně poškozených dílů nesmí dojít ke snížení hodnoty vozu než byla před havárií. Protože nelze odhadnout, v jakém stavu přesně díly byly a jejich míru opotřebení, vyměňují se díly za nové, popř. akceptovatelné neoriginální náhrady. Pokud by pojišťovna nechtěla uhradit díly nové nebo náhrady, obraťte se na odbornou právní pomoc, kdy v souladu s pojistnými podmínkami pojišťovny můžete vymáhat rozdíl nevyplaceného plnění. Na Vámi sjednaném pojištění závisí, zda bude rozdíl uhrazen či nikoli, protože existují i varianty, kdy se pojištěný snaží snižovat cenu pojištění, a tedy si zvolí variantu, která krácení plnění za určitých podmínek umožňuje - zde je povinností pojištěného se dopředu seznámit s pojistnými podmínkami, než zdánlivě cenově "výhodnou" smlouvu uzavře. Bohužel, toto bývá nešvar většiny srovnávačů pojištění na internetu, protože si konkurují zvláště cenou, málokdy kvalitou.
Stavební spoření
Dobrý den,
mění se od 1.1.2020 obecné podmínky stavebního spoření (např. snižuje se max. výše státní podpory)?
Pokud k 31.12.2019 dospořím 6 let, aniž bych dospořil cílovou částku, mohu pokračovat za podmínek sjednaných na počátku smlouvy?
Děkuji.
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tuto chvíli nemám žádné informace o tom, že by se měly měnit parametry stavebního spoření. Pokud uplyne vázací doba 6 let, může stavební spořitelna jednostranně změnit podmínky, např. výši úrokové sazby z vkladu a poplatkovou strukturu. Zpravidla dochází ke snížení úroků z vkladů, protože se v daném období pohybovaly kolem 3 % p.a., snižují se cca na 1,5 % p.a. Úroková sazba z případného úvěru ze stavebního spoření zůstává zachována dle smluvně zvoleného tarifu. Vy můžete pokračovat ve spoření na stavebním spoření až do dosažení cílové částky, kterou spoření zaniká.
Životní pojištění
Dobrý den, moje matka měla sjednané investiční životní pojištění a já jsem v tomto pojištění byla určena jako obmyšlená osoba. V loňském roce zemřela protože jí porazilo auto. Já jsem od pojišťovny dostala v,placenou novinu plnění, a to vpodstatě ty peníze, které maminka pojišťovně zaplatila. Druhou částku, která by mi měla být vyplacena z důvodu smrti mi ještě pojišťovna nevyplatilo. Já nevím, když jsem přijala loni část plnění, jestli musím podat daňové přiznání k 31.3.2019 a příjem zdanit nebo ne. A jak to bude v případě, že mi pojišťovna ještě něco zaplati. Za odpověď děkuji.
Zdeňka Richterová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, plnění z životního pojištění obmyšleným osobám se nedaní. Příslušné částky, podléhající zdanění, jsou odváděny na straně pojišťovny. Jiná situace je při rušení smlouvy apod. za života pojištěného.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně uplatnění úroků z hypotéky. V roce 2007 manžel koupil byt na ,který si vzal hypotéku u Hypotéční banky. ( v katastru je zapsán pouze manžel) V té době ještě pouze přítel. V roce 2016 jsme se vzali a refinancovali jsme hypotéku u Raiffeisbank a ve smlouvě jsme uvedený oba dva . V potvrzení o zaplacených úrocích je napsáno,že toto potvrzení může použít každý účastník uvedený ve smlouvě. V bytě žijeme trvale a máme zde i trvalou adresu. Manžel si úroky nenárokuje, z důvodu,že veškeré daně uplatńuje v Německu. bylo mi řečeno na FÚ ,že si mohu úroky odečíst 3 roky zpětně. Podala jsem tedy d.přiznání za rok 2017 a doložila vše potřebné. Žádost byla zamítnuta z důvodu,že nejsem vlastníkem bytu,nejsem uvedená katastru ? Jak je možné,že pokud nárokuji odečty z hypotéky přes zaměnstnavatele ,není žádný problém a pokud chci vrátit za rok 2017 přes FÚ - zamítnuto. Mám několi přátel, kteří si nárokují úroky za manželku a nejsou uvedeny KN a přes zaměstnavatele žádný problém. Nejde mi o finanční částku, jde mi o princip. V zákoně §15 jsem nic o vlastnictví nenašla. Moc Děkuji MV:
Miroslava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, doporučuji se obrátit v této věci na daňového poradce, tato poradna je určena na oblast finančního poradenství. Nicméně, za zaúčtování odpočtů za hypotéku ručí ten, který tuto činnost provádí, tedy zaměstnavatel, nebo fyzická osoba podávající daňové přiznání. Tedy zaměstnavatel může mít jiný výklad (klidně i správný) než správce daně. Nelze ale usuzovat podle zaměstnavatele, ale výkladu finančního úřadu. Pokud tedy považujete postup FÚ za neoprávněný, pak se obraťte s dotazem na daňového poradce, který může danou věc posoudit a dát vám adekvátní doporučení, jak rozporovat rozhodnutí finančního úřadu.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat zda jde někde uzavřít spoření pro vnučku či vnuka bez toho aby o tom věděli rodiče?
stano
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vážený pane, můžete vnoučeti založit buď stavební spoření nebo životní pojištění. Nyní nehodnotím výhodnost obou produktů. Není samozřejmě zaručeno, že se o tom rodič nedozví, např. z došlého výpisu nebo jiného dokumentu. 
Stavební spoření
Dobrý den, pamatuji si ze jsem s matkou neco podepisovala u wuestenrot(stavebni sporeni) meli jsme mezi sebou spory, ted je mi 22 let a vubec netusim jestli se mi nejake finance naskytnou.. Nebo si sporila sama pro sebe.. Dekuji za odpoved.
Natalie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte se obrátit přímo na stavební spořitelnu a na základě identifikace podle občanského průkazu zjistíte, zda jsou na Vaše jméno nějaké smlouvy u této spořitelny vedeny.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jako obmyšlenou osobu, konkrétně v životním pojištění mohu uvést nezketilou osobu, tedy mého syna. Děkuji
H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, jedná-li se o osobu v rodinné přízni, pak ji uvést můžete, jinak by pojišťovna zkoumala důvod, proč je to např. cizí osoba. Může vznést i dotaz pro případ, že např. uvedená osoba má jiné příjmení, byť se jedná o vlastní dítě (např. s příjmením po druhém rodiči). To se prokazuje pak rodným listem či jiným doporučeným dokladem.
Stavební spoření
Dobrý den rodiče mi v dětství založili stavební spoření,nyní jsou rozvedení a žijí jen s matkou.Behem 14 dní mi bude 18 let,chtěla bych spoření vybrat a použít ho k dalšímu studiu a na financování autoškoly.Matka s tím souhlasí otec ne,tvrdí že peníze jsou jeho .Smlouvu o spoření nám při rozvodu ukradl,máme jen roční výpisy.Mohu sama peníze vybrat a co k tomu potřebuji?
Wendy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, po dovršení plnoletosti je rozhodnutí, jak naložíte se smlouvou a prostředky na ní, zcela na Vás. Na základě výpisu stačí navštívit nejbližší stavební spořitelnu a požádat o řádné ukončení smlouvy (dle čísla na výpisu) výplatou prostředků, pokud již smlouva svými parametry toto umožňuje (např. je po vázací době 6 let). Pokud byste neměla žádné dokumenty, pak stačí rodné číslo. Vždy se ale budete identifikovat platným dokladem, resp. občanským průkazem. Více se dozvíte na své stavební spořitelně.
Životní pojištění
Manželka si založila životní pojištění do kterého vložila finanční prostředky které byly součástí SJM . Obmyšleným je její syn z prvního manželství . Jsou tyto prostředky po jejím úmrtí součástí dědického vypořádaní ? Děkuji
Petr Tvrdy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, prostředky vložené do životního pojištění a vyplácené v případně pozůstalosti obmyšlené osobě nespadají do dědického řízení.