Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Investice
Již 3 roky pravidelně měsíčně investuji do podílového fondu EVOLUTION Dynamic Fund EUR Class. Vývoj hodnoty podílů je za tu dobu stále méně příznivý. Prosím o názor, jaký odhadujete další vývoj. Děkuji za odpověď
Zdeněk
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o poměrně rizikový fond (SRRI 6, max. je 7), ale to nemusí být na závadu. Je třeba vědět, do čeho se investuje, tedy jaká je strategie. Fond lze velmi špatně hodnotit, protože zahájil činnost v listopadu 2013, údaje o kurzech jsou o cca rok později. Od založení setrvale klesá. Na jeho výnosech, resp. ztrátách se navíc podílelo i posílení české koruny vůči EUR. Protože fondy na rozvíjející se trhy jsou v daném období spíše jen na svém, cena dluhopisů s rostoucími sazbami klesá, promítá se to i do tohoto fondu. Výrazným problémem tohoto fondu jsou vstupní a výstupní poplatky, včetně TER, které jsou dosti vysoké a vlastně výnosy (jsou-li) úspěšně mažou. Neznám celé Vaše investiční portfolio, ale investovat pouze do tohoto fondu bych považoval za špatné rozhodnutí. Připomíná mi to distribuci již zaniklé společnosti Evolution od Ertrag & Sicherheit, která podobně vysokonákladové fondy prodávala, takže nakonec investor z toho neměl nic, jen zprostředkovatelé. Doporučuji Vám se poradit se zkušeným investičním poradcem, jak nastavit celé investiční portfolio a jak naložit s tímto fondem za co nejmenších ztrát. Poslední rada, máte-li splacen vstupní poplatek (což předpokládám, že po 3 letech ano), tak zastavte trvalý příkaz a do fondu již peníze nevkládejte. Podrobnou analýzu fondu Vám zajistí Váš investiční poradce, to není cílem této poradny.
Životní pojištění
dobrý den , otec chce přepsat svoji životní pojistku z důvodu rozvodu z manželky na svoje nezletilé dítě (2007)- kdo a jak může, pokud bude dítě nezletilé disponovat s penězi, pokud by k plnění došlo ještě v době nezletilosti dítěte ?
předem děkuji za odpověď
Jaromíra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, "přepsat pojistku" na nezletilé dítě nelze, pokud hovoříte o změně pojistníka, tedy tzv. majitele smlouvy, plátce atd. Pokud chce takové dítě definovat jako obmyšlenou osobu, pak může, a bude vyplaceno pojistné plnění pouze v případě smrti pojištěné osoby (která může být zároveň pojistníkem). Pokud bude pojištěná osoba živa, pak výplatu (plnění) pojištěných rizik při pojistné událostí dostane ona.
Životní pojištění
Pojistila jsem vnučku, které se stal úraz a vyplacení z pojistky dostala matka, protože je zákonný zástupce. Když jsem pojistku uzavírala ujistila mne slečna, že když jsem já pojistitel případné plnění půjde na můj účet. Jak to tedy je?
Hezký den Zemanová
Zemanová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na výplatu pojistného plnění při pojistné události u pojištěné osoby má nárok právě pojištěná osoba. Je-li nezletilá, pak její zákonný zástupce, který s penězi naloží ve prospěch pojištěné osoby. Naopak pojistník, tedy Vy, je osoba, která uzavřela s pojistitelem pojistnou smlouvu a je oprávněn měnit její obsah nebo ji vypovědět, povinen platit pojistné, má právo stanovit obmyšlenou osobu pro případ smrti pojištěného a může být zároveň pojištěným.
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji chtěla bych se optat když máme hypotéku na rodinný dům cca 800 tisis v osobním vlastnictví a hypotéka nám bude končit cca za 5 let je možné si vzít další hypotéku u stejné banky například 600 tisíc na rekonstrukci poté co nám hypotéka skončí ?? Je to možné ( je to z důvodu obav aby nám na dům neskončili exekutoři se kterými má problémy bratr který má u nás trvale bydliště ) tak jestli je ta možnost když hypotéku řádně splácíme ? Že by nám ji dali ? Už jen aby dům byl ve vlastnictví banky pro náš klid..
Angela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o další hypotéku můžete žádat na stejnou nemovitost pouze od stejného finančního ústavu, resp. na nemovitosti bude zástavní právo vůči dvěma úvěrům od stejné banky/stavební spořitelny. Není třeba při žádosti o nový úvěr čekat na konec fixačního období prvního úvěru. Je-li dostatečná zástavní hodnota nemovitosti, máte-li dostatečné příjmy (resp. bonitu) a zároveň řádně splácíte i jiné závazky, pak Vám ona instituce nebo finanční poradce propočítá, kolik je max. výše dalšího úvěru.
Životní pojištění
Dobrý den dnes mám v plánu zrušit životní pojištění u NN musim mít sebou něco speciálního? Smlouvu nebo tak? Dekuju za odpověď
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud byla smlouva v daňově uznatelném režimu, pak musíte uplatněné odpočty dodanit 10 let zpětně, nebo převést odkupné do nové smlouvy životního pojištění v daňově uznatelném režimu. Protože od Vás nemám detailnější informace, nedokáži se blíže vyjádřit. Pokud budete ukončovat smlouvu na pobočce NN, pak si Vás vyhledají podle rodného čísla, tedy s sebou potřebujete pouze občanský průkaz.
Stavební spoření
Dobrý den, je nějaká šance na vrácení poplatku za uzavření smlouvy? První 2 roky jsem od Lišky nic nedostala, šlo to refundaci 4 tis. za uzavření. Cítím se okradena.
Vali
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, poplatky se řídí platným sazebníkem dané instituce. Jestliže v daném období, kdy jste smlouvu uzavírala, byl účtován poplatek za založení smlouvy, pak nevzniká nárok na jeho vrácení. S poplatkem jste měla být seznámena zástupcem spořitelny. Pokud se tak nestalo a nebyla Vám předložena žádná modelace včetně poplatků, pak se obraťte na stavební spořitelnu, že žádáte o navrácení poplatku z výše uvedených důvodů, popř. se můžete obrátit na finančního arbitra. V případě sporu ale potřebujete mít k dispozici dokumenty, které ukazují na pochybení zástupce spořitelny.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelem řešíme koupi RD domu. Hodnota nemovitosti kterou chceme koupit je 3.2 MLN, a však víme, že bude třeba rekonstrukce. 20% jako základ hypo máme, dále máme ještě finance na provizi RK a platbu dane z nabytí nemovtosti. Moje otázka je následující. lze si navýšit hypoteku bud o tyto dvě platby (daň a provize RK) aby nám prostředky v hotovosti zbyly, a nebo rovnou zažádat o navýšení hypoteku kvuli rekontrukci? Předem se omlouvám za dotaz, možná to ani není možné ten první případ navýšení (bylo mi to porazeno z RK) ale předpokládám, že navýšení kvuli rekonstrukci by jít mělo, spíš mi jde o to, zda je to možné ihned? V rámci odhadu pro tu hypoteku. Dekuji za odpoved.
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o výši úvěru rozhoduje tzv. LTV, tedy poměr výše úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti vyplývající z odhadu. Jestliže máte 80% hypotéku, a tedy 20 % vlastních zdrojů, pak již nezbývá zástavní hodnota na výplatu provize RK (která by musela být mj. jako součást kupní ceny, nikoli uvedena jako provize) a stejně tak na výplatu daně z nabytí. Měl by Vám poradit Váš finanční poradce nebo bankéř, protože ti vědí, jaká je přesná situace, kolik vyšel znalecký posudek na cenu současnou a budoucí (po rekonstrukci). Nebo je řešení pro uchování vlastních zdrojů si vzít 90% hypotéku, ale zvýší se úroková sazba, tedy se úvěr prodraží.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné do zástavy k hypotečnímu úvěru dát nemovitost mého bývalého švagra,tudíž "osoba cizí", nebo to musí být nemovitost pouze osoby v přímé linii? Děkuji za odpověď. Pánková - otázka upravena poradcem
Petra Pánková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, zpravidla to možné není, měli by být vlastníky nemovitosti např. rodiče nebo děti. Informujte se na své bance, neboť o tom, kdo může vstoupit do úvěru a kdo může být zástavcem rozhoduje metodika dané banky.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelkyní jsme podepsali před měsícem hypoteční úvěr. Hypotéka je nastavena tak, že až začneme stavět, nakoupime nějaký materiál, tím se hypoteční úvěr tzv. spustí (tak je nastavena hypotéka)a začneme splácet. Jenže vzhledem k průtahům úředním je sice hypoteční úvěr podepsán, ale ještě se žádné splátky "nerozjely" jelikož jsme nic ještě nenakoupili. Po měsíci došlo k rozchodu a zajímalo by mě jak řešit odstoupení jednoho partnera od smlouvy, jestli je to možné. Děkuji - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle hypoteční smlouvy budete mít jistě závazek úvěr vyčerpat do konkrétního data. Na to dejte pozor, protože za nečerpání atd. banka může uplatnit nemalé sankce. Rozhodně nikdy nedoporučuji podepisovat úvěrovou smlouvu, pokud nejsou k dispozici veškerá povolení úřadů, která by výstavbu nebo rekonstrukci mohla zhatit. Bohužel, to na bankách neřeší, a dokonce to neřeší ani někteří zprostředkovatelé - hlavně, když je sjednán obchod, nehledě na následky. Pokud chcete z úvěrové smlouvy vyvázat jiného dlužníka, pak musíte mít dostatečnou bonitu dle propočtů banky, že jste schopen splácet úvěr sám. Tedy budete muset doložit příjmy, banka provede kontrolu všech závazků (registrů) a úvěr bude muset být přeschválen, nebo zamítnuto vypuštění dalšího dlužníka. S tímto jsou spojeny poplatky, zejm. změna úvěrové dokumentace - cena se v průměru pohybuje kolem 5 000 Kč.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, prosím Vás, řeším teď hypotéku 2 000 000 na rekonstrukci rodinného domu. Dokážete mi poradit, jestli je v dnešní době lepší fixace na 3roky,5let, nebo 10 let? Jestli se to dá nějak odhadnout? Mám návrh smlouvy s 3 lety a známý mi to vymlouvají. Tak si nejsem jistý. Děkuji za odpověď Radim
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože sazby stále rostou a s přelomem roku očekáváme, že budou v průměru kolem 3 % p.a. u delších fixací, doporučuji zvolit 5letou, max. 10letou fixaci. Další vývoj očekáváme ve smyslu růstu sazeb a ČNB nezahálí a žene sazby nahoru (aby mj. měla k dispozici nástroj monetární politiky a mohla v případě finanční krize sazby ovlivňovat směrem dolů). Vzhledem k tomu, že úvěr při prodeji můžete splatit max. se sankcí 1 %, max. 50 000 Kč, každý rok můžete splatit bez sankce až 25 % úvěru, pak delší fixace, rozumějte nad 5 let, jsou spíše výhodou. Pokud by přišla finanční krize, je reálné, že by opět centrální banky přistoupily ke snižování sazeb. Například od počátku krize 2008 sazby klesaly k minimu cca 8 let. Samozřejmě, že nelze očekávat, že by se scénář vyvíjel zcela stejně, protože nevíme, co budoucí krizi odstartuje, sazby na finančních trzích jsou pořád stále nízké (tedy by nebylo příliš kam klesat), ale lze se přinejmenším inspirovat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Stala se mi nemilá věc, kdy jsem přehlédl při odbočování do leva cyklistu a vjel jsem mu do cesty. Cyklista to už bohužel neubrzdil a došlo ke střetu. Kvůli úrazu nemohl následující den odjet na zaplacenou dovolenou. Můj dotaz : Jelikož storno zájezdu nejspíš nepřipadá již v úvahu, lze uplatňovat uhrazení neuskutečněného zájezdu z povinného ručení, když škoda která mu vznikne je následkem mnou způsobené dopravní nehody? Děkuji za odpověď.
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o přímý nárok poškozeného v přímé souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by tedy měla plnit. Nicméně jednotlivá pojištění se liší pojistnými podmínkami, proto je vhodné ověřit, že tato forma plnění není ve Vašem pojištění vyloučena. Zejména u pojištění, které si klienti vybrali díky nejnižší ceně se mohou objevit rozšířené výluky, nebo dokonce i spoluúčast (u povinného ručení).
Úvěry na bydlení
Dobrý večer.
Chci se zeptat, zda při refinancování hypotéky, může banka žádat podrobný výpis z účtu z posledních tří měsíců i přesto, že dostane potvrzení od zaměstnavatele o průměrném příjmu včetně čísla účtu, kam a z jakého účtu se příjem posílá. Potvrzení dále obsahuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Výpis z účtu mi přijde jako velmi soukromá věc. V opačném případě, zda můžu bance předložit jen část výpisu, kde je zřejmé, že mzda chodí na uvedený účet. Děkuji za info.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, může si vyžádat jakýkoli dokument, potvrzující, že mzdu skutečně pobíráte, a to např. i výpis z ČSSZ za předchozí zdaňovací období apod. Jelikož na získání úvěru není právní nárok, pak si banka může definovat takové podmínky, které ji přijdou nezbytné pro řádné ověření žadatele. Zpravidla banky pouhý výpis transakcí neakceptují, protože žadatel může záměrně zamlčovat transakce, na základě nichž by standardně banka úvěr neschválila. Těmito transakcemi mohou být např. i zápůjčky od třetích osob, které se v registrech dlužníků neuvádějí apod.
Investice
Dobrý den,
Jaký je váš názor na "investování" do společnosti FWAM (Five Winds Asset Management)? V našem okolí znám 2 lidi, kteří uvedené nabízí jako super-výdělek s mimořádným ziskem. Na netu ale vidím jenom informace negativního rázu a hlavně, že se může jednat o Ponziho systém. Váš názor prosím?
Děkuji a přeji hezký den. - otázka upravena poradcem
Ludmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na toto téma si prosím najděte na internetu odkazy a prostudujte si je. Nicméně pozastavení činnosti  dané společnosti regulátorem trhu v Belgii (např. dle serveru a1finance.cz) značí, že je třeba bedlivěji zkoumat o jaké aktivity se jedná. Danou společnost jsem neanalyzoval, a tedy se k ní nemohu vyjadřovat. Doporučuji při investování vždy mít na paměti investiční trojúhelník: riziko, výnos a čas. Chcete-li  vysoký výnos, pak k tomu potřebujete dostatečný čas a postoupit vyšší riziko (např. akcie s průměrným výnosem 6 % ročně s horizontem min. 5 (spíše 7) a více let).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem lehčí nehodu jíž jsem byl viníkem. Měl jsem menší částku při placení povinného ručení za dosavadní (cca 12let) beznehodovost a teď po mně bude chtít banka u které mám auto pojištěné doplatit plnou cenu pojistného. Má na toto právo? Děkuji.
Martin Mejtský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, formulaci Vašeho dotazu příliš nerozumím. Nicméně, pokud jste neměl žádnou nehodu po dobu 12 let, pak jste za tento bezeškodní průběh získával bonusy. Jakmile nehodu způsobíte, získáte tzv. malus, tedy odečtení bonusů, zpravidla ve výši 36 měsíců. To pak způsobí nárůst pojistného. Pokud jste si sjednal v posledních 3 letech nové pojištění s tzv. Bonusem důvěra, pak máte zpravidla povinnost vrátit danou slevu za min. 3 roky, za které byla uplatněna. Prostudujte si tedy pojistné podmínky od své pojišťovny, resp. uplatňování malusu, a zda jste neměl nějaké cenové zvýhodnění.
Životní pojištění
Dobrý den. V roce 2006 jsem si založila ŽP, do roku 2014 jsem si uplatňovala úlevu a v roce 2015 proběhla změna smlouvy na sml.bez odečtu na dani a posléze byla zrušena a odbytné převedeno na novou smlouvu. Tuto smlouvu jsem však po třech letech hloupě zrušila. Musím dodanit i částky z první smlouvy nebo jen z té další? Děkuji
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, až po převod odkupného na novou smlouvu bylo vše v pořádku, její nastavení do daňově neuznatelného režimu a zrušení však nikoli. Správně byste měla dodanit uplatněné odpočty 10 let zpětně (resp. za roky, kdy jste odpočty reálně uplatňovala). Vaší povinností je však udržovat dokumentaci alespoň po 3 předchozí zdaňovací období, kterou byste daný stav doložila. Doporučuji zde uvedené konzultovat s daňovým poradcem a nalézt vhodnou cestu.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
byl jsem viníkem nehody (nacouval jsem do projíždějícího vozidla) měl jsem poškozeny zadní dveře a nárazník nedržel úplně pevně, platím si havarijní pojištění.Když u mne byl technik z pojišťovny nafotil jen zadní dveře s tím že na nárazníku nic viditelného není (kdyby náhodou něco našli v servisu není problém dofotit) a autoservisu zjistili skrytou závadu. Technik z pojišťovny tam znovu přijel vše nafotil podepsal jim opravu a teď chce pojišťovna abych opravu nárazníku uhradil sám.
Mám nějakou možnost se odvolat, když jsem opravu neschválil? Děkuji za odpověď
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na skryté závady, jak uvádíte, se havarijní pojištění nevztahuje. Pokud ovšem autoservis zjistil, že poškození vzniklo při nehodě, pak by měl celou věc zdokumentovat a předložit pojišťovně, která by měla opravu poškození uhradit. Předpokládám, že Vám vozidlo bylo vydáno na základě vázacího dopisu, tedy mělo být hned jasné, co pojišťovna chce hradit a co nikoli. Zároveň jste při popisu nehody a poškození měl uvést, které části vozu byly při nehodě poškozeny, aby nebylo sporu. Doporučuji se obrátit na likvidátora pojišťovny a domluvit se s ním, na základě čeho nebyla likvidována plná cena poškození. On Vám sdělí skutečnosti, které k tomu pojišťovnu vedly. Vy pak musíte doložit, např. dokumentací z autoservisu, že poškození vzniklo při nehodě, nikoli, že nárazník již před ní "špatně držel".
Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem v insolvenci a letos dostanu finanční odměnu za odpracované roky ve firmě celá částka se mi ale bohužel strhne .Je možné darovat finance např. kolegyni sepsáním prohlášením o tom že se odměny vzdávám ve prospěch kolegyně
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Zkuste se pro detaily obrátit na právního zástupce. Samozřejmě smlouvu o daru je možné sepsat, musel by ale zaměstnavatel akceptovat převod prostředků na účet obdarovaného, k čemuž ho darovací smlouva nemůže zavazovat. Zároveň může daný úkon považovat za spekulaci, a to vyhýbání se splácení závazků věřitelům plynoucích z insolvenčního řízení, neboť svádí k myšlence, že kolegyně Vám zpět finance daruje, ovšem v hotovosti.
Investice
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jakým způsobem se určuje hodnota kmenových akcií - konkrétně u české společnosti, která není kótována na burze? Držím určité procento kmenových akcií spol., rád bych je prodal, ale nemám představu, kolik si za ně mohu říct.

Děkuji
Tomáš
Tomáš C.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vnitřní hodnotu akcií odhadují odborníci na základě účetních podkladů a celkové situace společnosti, která je emitovala. Majetek akciové společnosti se časem mění, z účetnictví se pak zjišťuje, jaký skutečný majetek připadá na jednu akcii; hodnota na jednu akcii pak může být nižší nebo vyšší než nominální. Akciová společnost by Vás měla každoročně informovat jako akcionáře o hodnotě akcií, resp. ceně, za kterou je můžete společnosti zpět prodat.
Životní pojištění
Dobrý den. Chtěla bych se vás zeptat budu moc ráda když mi pomůžete. Před rokem mi zemřel tatínek. Já a můj bratr jsme dědici. Tatínek měl půjčku kterou nestihl před smrtí zplatit. Měl však na tuto půjčku životní pojištění. Dědické řízení jsme uzavřeli nedávno. Notářka nám zdělila že se můsíme dohodnout s bankou sami. V bance nám zdělili že nejprve musíme zažádat o vyplacení bankou a následně zaplatit tento nedoplatek. Banka nás požádala o potvrzení na co tatínek zemřel. Ale začla se trochu bránit jaktože notářka neupozornila dříve na životní pojištění. My jsme neměli žádné podklady až do nedávna. Našly jsme doma papíry týden před uzavřením dědického řízení ,že tátinek měl životní pojistku. Banka nám zdělila že se částka musí zaplatit do 17. září. Tak se chci zeptat. V životní pojistce je napsáno že se týká pouze pokud člověk vážně onemocní nebo zemře. Je to tedy banka která můsí uhradit dluh? Moc děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v případě, kdy není sjednáno úvěrové pojištění přímo s úvěrem, pak nelze očekávat součinnost pojišťovny a úvěrující instituce. Tedy je třeba nejprve úvěr uhradit a zároveň řešit výplatu pojistného plnění z pojistné smlouvy. Pokud ale bylo v úvěrové smlouvě uvedeno pojištění, pak je standardní postup takový, že se nahlásí úmrtí úvěrující instituci a pojišťovně, které si pak vyřeší úhradu závazku. Je nutné si prostudovat úvěrovou a pojistnou smlouvu, kde jsou takové postupy napsány. Informujte se u advokáta, jakým způsobem postupovat. Každopádně, jsou-li zjištěny nové skutečnosti, pak lze dědické řízení znovu otevřít na základě Vámi podané žádosti k soudu, který dá pokyn notáři. Doporučuji se nejprve informovat u advokáta, který by měl znát tyto postupy a pomůže Vám sladit postup mezi bankou a pojišťovnou, pokud by kladly obstrukce.
Životní pojištění
Dobrý den,
po mamče jsme našli životní pojistku (opravněné osoby: Děti) pojišťovna po mě a bratrovi žádá potvrzení od notáře, že měla mamča dvě děti, ale usnesení bylo již uzavřeno, notář tedy nemůže s věcí dál pracovat, potvrzení tedy nedostanu. může pojišťovna něco takového žádat? není jiný způsob jak prokázat, "které děti zesnulá zanechala" - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto nemám osobní zkušenost, ale lze předložit např. rodný list. Doporučuji se informovat na matrice o případné vydání opisu. Nevím, jaké jsou povinnosti notáře, proto by bylo lépe kontaktovat advokáta, který by mohl tyto postupy znát.
Úvěry na bydlení
S přítelem nejsme manželé, na druzstevní byt jsme si museli vzít klasický uvěr. Abychom na něj dosáhli (nemělli jsme nic naspořeno,ani stavebko) přítel je zadatel a já spoluzadatel.
Avšak "majitelem" druzstevního bytu je JEN přítel. Já tedy sice splácím něco, co není moje a kdybychom se s přítelem rozešli, budu mít na krku dalích 20 let splátek.
Jak tohle vyresit? Lze mě vymazat? nebo sepsat nějakou smlouvu? Svatbu v planu nemame. - otázka upravena poradcem
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže, a velmi podrobně. Je třeba si s přítelem sepsat smlouvu, kde si specifikujete účel vynaložených prostředků, aby bylo průkazné, z jakých zdrojů je úvěr hrazen. Doporučuji Vám navštívit právního zástupce a vše jasně definovat.
Nezařazené
Dobrý den, chci se Vás zeptat.
Manžel se přiznal, že dluží v hospode 25000, no memá od toho žádne EET jenom kartičky s částkama. Některé sú již 5 let staré. Sem povinná to zaplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz nespadá do finančního poradenství, ale do právního. Přiznání dluhu musí být průkazné, tedy i dokumenty s tím související musí vykazovat formální náležitosti - kdo je dlužníkem, co prohlašuje a v jaké výši apod. Domnívám se, že pouhé kartičky s poznámkami nejsou dostatečným důkazním prostředkem. Informujte se na přesný postup u advokáta.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Prosím o radu.
Čekáme na schválení hypotéky, ale vše potřebne jsme už odevzdali a je to v jednáni na schvaleni uz třetí týden.
Co když ve schvalovací době, skončí člověk v zaměstnání? Děkuji s pozdravem Iva
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, žádost s veškerými dokumenty jste již podali a ty odpovídaly aktuálnímu stavu. Zpravidla se v potvrzení o příjmech uvádí, zda se nejedná o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste práci pouze měnila a nastupovala do nové, kde bude zajištěn stejný nebo vyšší příjem, pak z etického hlediska je to v pořádku. Nicméně z formálního hlediska banky požadují dle obchodních podmínek nahlášení klientem změny, která by mohla ovlivnit rozhodování o schválení úvěru. Prostudujte si tedy obchodní podmínky a dle nich postupujte.
Investice
Dobry den.Chtel bych se zeptat na Vas nazor ohledne fondu Amundi Silver age,Water fund a KB 5 popular.Uvazuji o nich jako o alternative k penzijnimu sporeni.Myslite,ze tyto fondy jsou ohledne dlouhodobeho investovani vhodne?A take napr. Conseq Horizont invest?Chapu,ze zde asi nemuzete doporucovat konkretni produkt,ale zajimalo by me,jestli zamereni techto fondu je podle Vas vhodne pro dlouhodobejsi investovani.Dekuji za radu.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, začnu odzadu. Co se týče Conseq Horizont Invest, je to fond životního cyklu a v případě dlouhodobějšího investování doporučuji začít v dynamické strategii. Výhodou je, že investor nemusí příliš řešit časování trhu, protože ke konci investování se mění dynamická a konzervativní část (v její prospěch). Nicméně nemusí v období propadů nebo finanční krize vhodné zamknout ztráty v konzervativních nástrojích. Většině laických investorů menších částek při pravidelném investování, např. 500 – 5 000 Kč měsíčně, může stačit. Větší pravidelné investice, nebo jednorázové, pak doporučuji řešit vhodným mixem fondů, a to výběr přes teritoria (různé země), obory (technologie, finance, zdravotnictví aj.) a měny atd. Diverzifikace měnami je velmi důležitá, protože hedging u akciových fondů do CZK ve 100 % je spíše nevýhodou, jak se i ukazuje z dlouhodobých statistik. Pokud se ptáte na fond Amundi Global Silver Age – pak se jedná o fond s krátkou historií, cca 2 roky, tedy jej lze z pohledu rizikovosti (volatility) velmi špatně hodnotit – tento podfond nemá benchmark, Index MSCI World Net Total Return je uveden pouze pro účely srovnání. Zaměření fondu bych řekl že je spíše úzké, obsahuje i odvětví, která jsou výrazně závislá na ekonomickém cyklu, tedy bych je zařadil do celkového portfolia max. 5 - 10 %, nebo pro širší pokrytí raději zvolil fond zaměřený na sledování bechmarku MSCI World (v USD nebo EUR). Co se týče KBI Water fund, jedná se o sektorově orientovaný fond, opět by neměl být v celku zastoupen více jak do 5 %. Marketing je založen na emocích – budoucího nedostatku vody – jistě je to důležité téma, ale to ještě neznamená, že je strategie fondu dobře postavena, proto tedy jeho zastoupení, jak jsem uvedl. Fond je nový a nelze jej tedy vůbec posuzovat podle dat, ale jen podle dostupných materiálů vydaných fondem, kdy zejména lákají ty marketingové. KB PSA 5D – Popular je zaměřen spíše na známé společnosti a je opět poměrně mladý, cca 3 roky. Svým potenciálem příliš nezaujal (0,34 % p.a. za 3 roky) ve srovnání s fondy zaměřenými na index MSCI World (kde byl výnos řádově o 1-3 % p.a. vyšší na 3letém horizontu). Váš dotaz je hodně detailní a nemohu Vám zde dělat analýzu fondů a jakkoli je hodnotit, protože také neznám Váš investiční profil, cílový horizont, očekávání apod. V takovém případě je vhodné se obrátit na zkušeného investičního poradce, nikoli však na bance, kde Vám nabídnou pouze jejich produkty. V ČR lze realizovat investice do různých velmi zajímavých fondů, a to světových správců aktiv. Myslíte-li to s investicemi vážně, najděte si zkušeného investičního poradce a s ním je konzultujte.

Stavební spoření
dobrý den, ve dnešním článku se objevila věta: "Momentálně je na trhu možné uzavřít stavební spoření s čistou úrokovou sazbu (po započítání státní podpory) v rozmezí 2,35 až 3,52 procenta pro dospělé a 3,69 procenta pro děti...."
zdá se mi to nebo děti mají nějakou bonusovou státní podporu?

Zdroj: https://finance.idnes.cz/stavebni-sporeni-zhodnoceni-vkladu-uvery-staveblo-trend-pzt-/pujcky.aspx?c=A180802_090412_pujcky_sov - otázka upravena poradcem
HONZA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se pravděpodobně o vyjádření efektivní úrokové míry, tedy při úložce 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let při plné státní podpoře, započtení poplatků a cílové částce 140 000 Kč. Nejedná se tedy o žádný bonus, protože k tomu v současné době není potenciál na trhu, protože stále jsou úrokové sazby poměrně nízko. Efektivní úroková míra se v průměru pohybuje kolem 2,6 % p.a. (s parametry viz na začátku uvedený příklad) - takto bude spoření a smlouva nejefektivněji využita. Čísla nad 3 % jsou podle mě zavádějící, možná i lživá - muselo by být doloženo výpočtem. Přiložený článek jsem nečetl, tedy se k němu ani má odpověď nevztahuje, ale pouze k Vámi položenému dotazu.
Nezařazené
Dobrý den. Manžel koupil rok pred svatbou pro nas byt druzstevni.Od zacatku jsem snim vse zarizovala.Tet jsme spolu 19 let manzele.A mame neustále problemy tak chci odejit.Mam narok na vyplacení z bytu.
A druha vec penzijni sporeni to je brano jako spolecny majetek.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takovém případě doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože dotaz nesouvisí s oblastí finančního poradenství. Nicméně, v rámci družstevního bydlení je manžel vlastníkem družstevního podílu, nikoli nemovitosti. Protože jej nabyl před manželstvím, tak podíl nespadá do společného jmění manželů (SJM). V případě, že jste se podílela na úhradě kupní ceny podílu, pak je možné toto prokázat (výpisem z účtu) a požadovat poměrnou část současné hodnoty podílu. Pokud byla nemovitost zhodnocována společně ze SJM, opět je možno tyto náklady prokázat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, buďte tak laskav, na parkovišti mě prořezali dvě pneumatiky, takže vandalství. A pojišťovna mě odmítá zaplatit, třeba že na vandalství jsem pojištěn. Děkuji za odpověď.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tomto případě je třeba postupovat dle pojistných podmínek, čl. vandalismus a výluky. Nicméně, řada pojišťoven má pneumatiky ve výlukách, tedy se zpravidla neplní ani z vandalismu. Pojišťovny se tím chrání před pojistnými podvody, kdy si chce majitel nechat zaplatit výměnu sjeté pneumatiky, a tak ji záměrně poškodí.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
moje maminka má hypotéku na dům. S manželem bychom chtěli stavět na její zahradě. A otázka zní, zda je možné z tý zahrady vyjmout hypoteku, protoze hodnota domu by uplne v pohode pokryla hypoteku. Hodnota domu je 4 miliony a mamince zbyva zaplatit 700 tis. Děkuji
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o vyjmutí pozemku ze zástavy je nutné jednat s bankou, která má zástavní právo. Ta může, ale také nemusí, pozemek ze zástavy vyjmout. Je-li zástavní hodnota dostatečná a nebrání-li tomu jiné právní okolnosti (např. musí být pozemek rozdělen v katastru nemovitostí a zajištěn k němu přístup apod.), pak je pravděpodobné, že banka žádost na vynětí části pozemku schválí. Vše tedy konzultujte s danou bankou a jejím smluvním znalcem, který bude posuzovat vliv rozdělení na cenu nemovitosti.
Životní pojištění
Je povinností pojišťovny zasílat roční výpis? V podmínkách IŽP Generali to nevidím... Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pojišťovny mají povinnost informovat své klienty každý rok o stavu pojistné smlouvy k jejímu výročí (zpravidla datum počátku smlouvy), a to smluveným způsobem, např. jen elektronicky, e-mailem.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
chci se zeptat z jakych možných důvodů manžel nedostane úvěr. Pracuje na dobu neurčitou ve firmě pátý měsíc. Příjem má 17900,-, tento měsíc dokonce dostal přidáno na 18900,-. Jediné co platíme je společný úvěr se splátkou 8800,-, kde on figuruje jako spolužadatel. Jiný úvěr nemá. Jediné, co nás napadlo je že v únoru měl prodlení s fakturou za mobilní služby, ale ta už je zaplacena. Jestli je to ono? A dá se případně proti tomu něco udělat? Záznam v registru dlužníků Solus také není to jsme si nechali udělat výpis. Nebo myslíte, že by na to mohlo mít vliv z dřívějšího úvěru prodlení splátek? (Cca 6-7let zpátky). Moc děkuji za odpověď.
Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud banka zamítne žádost na základě informace z úvěrových registrů BRKI nebo NRKI, nebo registru Solus, pak je povinna Vám sdělit, na základě jakého záznamu tak došlo. Můžete se pak ujistit, zda skutečně k něčemu takovému došlo, nebo zda se jedná o omyl, který mohl vzniknout historicky, např. i vinou nějaké instituce. Negativní záznam v Solus může být příčinou neschválení úvěru, i když byla faktura dodatečně uhrazena - závisí na počtu dní z prodlení. Pokud ovšem finanční instituce zamítla úvěr z jiného důvodu, tak ten již uvádět nemusí. Je možné podat žádost na ústředí instituce o prozkoumání případu a vyjádření se k němu, ale opět nemusí být konkrétní informace sdělena. Zpravidla informace z registrů využívají instituce až 5 let zpátky. Na poskytnutí úvěru není právní nárok.
Životní pojištění
dobrý denzajima mě jedna věc, zapomel jsem tenhle měsíc poslat částku na investicni zivotni pojisteni, stačí když ji dopisu druhý měsíc?Nebo co se bude dít když sem to nestihl dekuji
jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vznikne Vám na smlouvě dluh. Zpravidla pojišťovna neupomíná při jedné dlužné splátce pojistného při měsíční frekvenci placení. Doporučuji, co nejdříve pojistné uhradit, protože povinností pojistníka je mít uhrazeno nejpozději v den začátku pojistného období. Za upomínku může pojišťovna dle sazebníku inkasovat poplatek.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den zridil sem si havarijni pojistku proti vandalismu a kradezi pri sjednani povinneho ruceni.po roce se mi pred domem neznamy pachatel ponicil vozidlo.zavolal sem tedy policii prijela dopravni policie a ta mi rekla ze se nejedna o dopravni nehodu ale o vandalismus zavolali tedy PCR sepdaly jsme protokol ve kterwm je jasne napsano ze vozidlo v dobe poniceni bylo zaparkovano pred domem a byla pouzita sila.z mile pojistovny mi napsaly ze se na to pojistka nevztahuje ze to neni vandalismus tak jsem se odvolal.na druhy pokus mi bylo odpovezeno stylem ze mi pani z pojistovny presne napsala definici vandalismu.kdyz sem nahledl do protokolu vse to obsahovalo tak nevim jak mam dale resit situaci dekuji za odpoved
Lukas f
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, z Vašeho dotazu nelze posoudit obsah zprávy z policie, ani vyjádření pojišťovny dle pojistných podmínek. V případě, že nemáte svého finančního poradce, který by mohl prověřit oprávněnost Vašeho požadavku, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Většina havarijních pojištění s obecným názvem KASKO obsahují i pojištění při vandalismu. Nicméně variantu pojištění si nakonec vybírá klient pojišťovny, je tedy nutné prověřit, že takové riziko máte ve smlouvě skutečně sjednáno, a pak na základě pojistných podmínek zjistit, zda vzniklá situace ze záznamu policie odpovídá konkrétnímu rozsahu krytí v rámci pojistných podmínek. Z poškození vozu by mělo být skutečně zřejmé, zda škoda vznikla vandalismem (tedy způsob a míra poškození), nebo dopravní nehodou, tj. jiným vozem. Pokud je z fotodokumentace zřejmé, že zaparkované vozidlo bylo poškozeno jiným vozidlem, pak se nejednalo o vandalismus a pochybila policie; pojišťovna by pak ze škody vandalismem oprávněně neplnila. Pak by bylo zapotřebí přehodnotit výsledek šetření policií na dopravní nehodu a pojišťovna by plnila z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Zaslala jsem výpověď (doporučeně) na pojišťovnu, kde jsem žádala o ukončení smlouvy povinného ručení. Dopis jsem odeslala 6.6. a výročí smlouvy je 23.7., 6 týdenní lhůtu jsem tedy dodržela, ale pošta dopis doručila 12.6. (nebo si poštu pojišťovna převzala pozdě). Od pojišťovny přišel dopis, že výpověď byla doručena pozdě a povinné ručení bude zrušeno za rok? Lze s tím něco udělat? Mohu využít podací lístek z pošty jako datum, kdy jsem odeslala výpověď a 6 týdenní lhůta tedy začíná od data odeslání pošty? V místě bydliště není pobočka pojišťovny a nejbližší pobočka je 30 km, proto jsem výpověď poslala poštou. Předem děkuji za odpověď a radu.
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, 6týdenní lhůtou se míní 6 kalendářních týdnů a nejpozději v první den této lhůty, před výročím smlouvy, musí být doručena výpověď na pojišťovnu. Tedy zpoždění pošty může způsobit pozdní doručení a odmítnutí ukončení smlouvy pojišťovnou v zákonné lhůtě. Pokud je výroční smlouvy 23. 7., pak výpověď měla být doručena nejpozději 11. 6. Můžete smlouvu ukončit i jinými způsoby, např. pokud se změnilo pojistné na nové pojistné období, tak do 1 měsíce od doručení předpisu můžete požádat o ukončení smlouvy, nebo dohodou k libovolnému datu, tedy i k datu 23. 7., ale dohodu nemusí pojišťovna akceptovat, protože musí být oboustranná.
Úvěry na bydlení
dobry den , jsem cesky obcan pracujici v zahranici (anglie) je mozne dostat hypoteku v cechach na dum neboli byt v cechach? predem dekuji.
rostislav drska
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, ale české banky mají v tomto ohledu řadu omezení nebo požadavků. Každopádně, zastavovaná nemovitost musí být na území ČR, potvrzení o příjmech budete dodávat v angličtině - na to mají některé banky své cizojazyčné formuláře. Pokud budete muset dokládat jiné doklady ze zahraničí, pak budete dle výběru banky si muset zajistit autorizované překlady. Doporučuji raději toto řešit se zkušeným finančním poradcem, aby Vám vybral banku/banky, která bude na daný účel nejvhodnější.
Investice
Zdravím, rád bych investoval cca 5 tisíc + mesíčně třeba po 200 do nějákeho smišeneho fondu na 5 let. Jak vybírat? Kde jsou nejmenší poplatky atd.
Zároveň si založil i akciový fond a spořil si na stáří taky s pravidelnou měsíční částkou. (je mi 22, takže min 40let spoření). Zde mám stejnou otázku.
Děkuji
Ondra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, musím v tomto případě odpovědět obecně, protože nemám dostatek údajů ke konkrétní odpovědi a bohužel také na tomto místě nemohu doporučovat konkrétní produkty. Nicméně, pro kompetentní radu u svých klientů potřebuji znát jejich příjmy a výdaje (zejm. závazky), další jiné rezervy (např. na spořicích účtech apod.), jak by reagovali na poklesy hodnoty investic, zda předpokládají, že budou chtít do investice zasahovat, co plánují za jiné cíle apod. Většina poradců na trhu poskytuje pouze zprostředkování investic, tedy nese odpovědnost za své rozhodnutí klient. Má kancelář ovšem poskytuje klientům investiční poradenství, tedy za svou radu nesu také zodpovědnost, pokud by nebyla investice pro klienta vhodná. U dlouhodobých investic nad 10 let bych se přikláněl k široce diverzifikovanému akciovému portfoliu, např. navázanému na index MSCI World. U kratšího horizontu do 5 let lez očekávat s určitou pravděpodobností zásah větší korekce (resp. finanční krize), proto bych byl obezřetnější a skladba by byla z termínovaných vkladů (např. 1 až 2letých), solidních korporátních dluhopisů s příměsí akciových fondů do max. 40 % portfolia. Na pět investičních tipů se můžete podívat ZDE, kde o nich hovořím.
Úvěry na bydlení
Dobry den,
resim hypoteku na byt. Mam 10% ceny bytu, banker mi poradil 80% hypoteku u "jeho" banky + dofinancovani 10% uverem ze stavebního spoření u jine banky + 10% me vlastni prostredky. Mam otazku, pro pripad, ze jeden techto dvou uveru bude schvalen, ale druhy nikoliv. Mohu pockat s podpisem uver. smluv az skutecne budou schvaleny obe zadosti? Mohu odmitnout/NEpodepsat smlouvu (bez pokuty/sankce) uz schvaleny uver, pokud mi nebude schvalen ten druhy?
Dekuji. - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, rozhodně počkejte s podpisem na schválení druhého úvěru. Pokud by totiž nebyl schválen a vy jste neměl oněch 20 % vlastních zdrojů, a tedy nemohl úvěr čerpat, pak by vás čekaly vysoké sankce za nečerpání. Oněch 80 % LTV je ovšem závislých na výši zástavní hodnoty vyplývající ze znaleckého posudku. Je také možné, že tato výše nebude odpovídat výši kupní ceny, ale hodnota bude nižší. Pak nároky na vlastní zdroje stoupnou. Vezměte to v úvahu při řešení doplňkového úvěru. Za nepodepsání úvěrové smlouvy Vám žádná sankce nehrozí, banka by mohla pouze požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, např. za odhad, pokud jste jej měl k úvěru zdarma. Na tyto skutečnosti byste měl ale být na začátku jednání o úvěru prokazatelně upozorněn.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat. Včera 16.4.2018 mi skončila platnost zelené karty.... Dnes jsem na e-pojištění něco nového našel a zítra se mi ozvou... Co se stane když nebudu mít povinné ručení dva až čtyry dny? V případě, že dlužím nějakou tu korunu zjistím kde? Děkuji za odpověď. Zabilka
Š. Zabilka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v případě, kdy není vozidlo pojištěno, byste měl vložit SPZ do depozitu - vozidlo nesmí být provozováno. Motoristé opět platí České kanceláři pojistitelů za nepojištěná vozidla. Obnovu příspěvku schválila Sněmovna v poslanecké novele zákona o povinném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla. Za automobil bez povinného ručení může jeho majitel zaplatit podle objemu motoru až 93 Kč denně, viz výše denního příspěvku ZDE. První výzvy k zaplacení příspěvku měla ČKP začít rozesílat v březnu 2018.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
nyní si zařizuji hypoteční úvěr. Navštívil jsem nejdříve nemovitost a po vyslechnutí všech podmínek a dohodě na ceně jsem zašel do banky. V bance jsem vše projednal a potvrdili mi, že na hypotéku dosáhnu a proto je nutné zaplatit rezervační poplatek u makléře. Poplatek (4% z ceny nemovitosti) jsem uhradil a pokračoval dále ve vyřizování hypotéky a papírování. Vše probíhalo dobře, ale po měsíci a půl jsem měl hovor z banky že nedosáhnu na hypotéku i když jsem byl ujištěný poradcem (se kterým jsme udělali návrh a výpočty pro dosažený hypotéky). Odhad dopadl dobře. Mám nějakou možnost obrany proti bance, kvůli které bych přišel o rezervační poplatek (4%)? Děkuji.
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na základě bonity, tedy propočtu dostatečnosti příjmů, nelze garantovat, že úvěr bude schválen. Pro schválení je nezbytné mít hotov znalecký posudek, úvěrové registry dlužníka, doloženou bonitu - příjmy (potvrzením zaměstnavatele, nebo dodáním daňového přiznání), návrh kupní smlouvy. To jsou základní věci, na základě nichž lze již usuzovat, zda bude úvěr schválen. Na získání úvěru nevzniká žádný právní nárok, tedy je třeba si toto podchytit již v seposivaných smlouvách, za jakých podmínek budete moci odstoupit, pokud Vám nebude schválen úvěr na financování. Bohužel, realitní kanceláře toto neřeší a rádi si v případě neschválení úvěru svou provizi nechají. Nyní je to na dohodě Vás a realitní kanceláře, resp. prodávajícího, zda z něčeho sleví. Banka k Vám neměla žádný právní závazek, a tedy lze předpokládat, že i přes možné pochybení zaměstnance banky, žádné odškodnení nemůžete obdržet, maximálně můžete trvat na potrestání onoho zaměstnance. Zbývá ještě řešení, že seženete spoludlužníka, který Vaši bonitu zlepší natolik, že bude dostatečná pro schválení úvěru. Pokud by se ale jednalo o zprostředkovatele, kterého Vám doporučila prokazatelně realitní kancelář, pak je tu možné právně napadnout celý postup, pokud by se podařilo prokázat, že se jednalo o úmyslné uvední v omyl pro získání provize za rezervaci. Takové kroky ale už konzultujte se svým právníkem.
Stavební spoření
Dobry den,muzu uzavrit stavebko na druzku?Mam uspory ktere bych rad vyhodne ulozil,ja sam uz s.sporeni mam.A kolik procent musim nasporit z cilove castky 150000?Dekuji za odpoved.
Novotny Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete uzavřít stavební spoření na družku, ale vězte, že smlouva je vedena na její rodné číslo, a tedy s prostředky na smlouvě může volně nakládat Vaše družka, nikoli Vy. Vy ji tímto v podstatě prostředky darujete, pokud si jinou smlouvou nestanovíte jinak. Druhý dotaz je pro mě nesrozumitelný, protože nejsou stanovena % naspoření. Spoříte min. 6 let, a to zda dospoříte cílovou částku nebo ne, záleží na Vás. Samozřejmě naspořit např. 20 000 Kč za dobu 6 let by bylo poměrně neefektivní, vzhledem i k poplatkům na stavebním spoření.
Úvěry a půjčky
Dobry den, -Mam uver v bance,jsem majitel nemovitosti (byt) nebydlim v CR, potrebuji zjistit kolik jiz bylo na uveru zaplaceno. V bance mi tuto informaci nechteji sdelit po telefonu. Jak mam postupovat. Bydlim v Saudske Arabii. Dekuji.
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, měl byste mít přístup k informací o úvěru ve svém bankovnictví. Pokud nemáte, pak si můžete nechat zaslat informace o úvěru na korespondeční adresu, kterou jste uvedl při sjednávání úvěru. Je již běžné, že se volí i forma elektronického doručování, např. e-mailem. Pokud je banka schopna Vás po telefonu identifikovat pomocí domluvených bezpečnostích indentifikátorů, pak si můžete zkusit změnit formu doručování výpisů k úvěru, a to na elektronickou. Pokud Vás banka není schopna domluveným způsobem identifikovat po telefonu, pak se žel budete muset dostavit na pobočku banky. Banky nesdělují zůstatky ani jiné konkrétní informace o platbách do telefonu. Můžete se případně informovat o tom, zda by banka akceptovala úředně ověřenou žádost místními úřady o změnu formy doručování korespondece. Vaší povinností při sjednávání úvěru je mít korespondeční adresu na území ČR pro zasílání pamírové korespondence.
Životní pojištění
V současné době vzniká nejistota okolo platnosti smluv o životním pojištění u některých pojišťoven, např. AXA. Jak se lze prosím přesvědčit, zda moje konkrétní smlouva, která je uzavřena právě s AXA, je platná?
Anna
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, bohužel, ale články na internetu, které jsme měl možnost číst, byly vždy zavádějící, a to zejména ve svých titulcích, aby patrně dostatečně postrašily a přiměly k případnému přečtení, nebo alespoň zvýšily množství zobrazených reklam. Nakonec samotný text daných článků hovořil nikoli o neplatnosti smluv, ale o tom, že finanční arbitr rozhodl o zneplatnění některých smluv, což je zásadní rozdíl. Všechny smlouvy životního pojištění, pokud byly uzavřeny s pojišťovnou na základě pravdivých údajů, jsou platné. Ve skutečnosti se jedná o to, že někteří klienti pojišťoven napadli platnost svých smluv, že nebyli důkladně seznámeni s parametry smlouvy a finanční arbitr jim dal za pravdu. Jedná se však o individuální případy a média z toho udělala závěr, že se může jednat o tisíce takových "neplatných" smluv, což je značně zavádějící. Nikoli tedy, že by byly smlouvy neplatně uzavřeny a nebyly by platné, ale pouze pochybnosti klientů těchto pojišťoven je mohou zneplatnit. Bohužel, celá situace na trhu s životními pojištěními s rezervotvornou složkou (zejména tedy investičními životními pojištěními, zkr. IŽP) vznikla tím, že některé zprostředkovatelské firmy uzavíraly tyto produkty ve smyslu "výhodné" investice, kde nebyla sjednána žádná riziková složka (tedy např. bez pojištění smrti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků apod.). V takovém případě mohlo být onomu klientovi nabídnuta investice do podílových fondů, kde jsou poplatky o poznání nižší. Zpravidla si klienti pojišťoven mysleli, že např. za dva roky budou moci část nebo veškeré peníze vybrat, ale po odečtení poplatků (tedy výplatou odkupného) zjistili, že nedostanou nic. Tato skutečnost je vždy uváděna v modelacích IŽP, kterou daní klienti patrně neměli k dispozici, a tedy nebyli řádně seznámeni s poplatkovou strukturou produktu. Co je ještě horší, že některé firmy a jejich zástupci, kteří takové smlouvy sjednávali, své podnikání ukončili, a nyní někteří z nich založili firmy nové, které "pomáhají" takto poškozeným klientům získat peníze zpět. Nemám nic proti takové pomoci, ale právě ty firmy, které poškozovaly trh a klienty, a dále trh poškozují, by měly být vedeny k zodpovědnosti, což je však spíše zbožné přání. Zároveň bych také apeloval i na etiku novinářů, kdy někteří se rovněž snaží prodat svůj produkt – článek za každou cenu, ale zbytečně tím stresují čtenáře za účelem zisku.

Hypotéky
Dobrý den, s přítelem si chceme sjednat hypotéku na rekonstrukci domu. Jelikož nemáme dostatek prostředků (10% požadované prostředky na účtu), bude přítel dům zajišťovat zástavním právem na dům jeho otce. Budeme rekonstruovat část tohoto domu. Je zde nějaký problém? Když je vlastník otec a syn si bude brát hypotéku? Dále máme dotaz, pokud budeme manželé, a manžel si bude chtít vzít hypotéku jen na sebe, je to možné? Jestliže mám nějaký úvěr a pravděpodobně bych jako spolužadatel nebyla bonitní. Tudíž společné spolužádání bude asi problém Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, dozajištění nemovitostí osoby blízké je běžná praxe, tedy dlužník může být syn, zástavce otec. Hypoteční úvěr je součástí společného jmění manželů (SJM), a nemůže si jej tudíž sjednat jen jeden z nich. SJM by muselo být právně rozděleno. Při žádosti o hypoteční úvěr je prověřována bonita obou manželů, pokud je dostatečná u jednoho znich, pak se pouze prověřují úvěrové registry obou a může prokazovat bonitu pouze jeden. Nicméně, druhý partner vždy vystupuje v pozici vyživované osoby a počítají se mu veškeré závazky (úvěry aj.) do výdajů, i které nabyl před manželstvím. Musíte žádat společně, pokud nemáte zúžené SJM.
Životní pojištění
Můžu si nechat vystavit neschopenku i když nemám nárok na nemocenskou. Jsem OSVČ a mám připojištění od pojištoven na pracovní neschopnost a proto potřebuji neschopenku. Tu mám vystavenou po operaci a jednu část poslali na OSSZ a ti teď po mě chtějí abych ji ukončil tím pádem ale mě zase nezaplatí pojištovna. Prosím o radu jak to řešit.
Děkuji Petr.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, vystavuje lékař na požádání OSVČ. Nerozumím ale zbytku dotazu. Pokud hovoříte o karenční lhůtě o své pojišťovny, kterou byste nesplnil, protože Vám dříve ukončí neschopnost, pak se s tím nedá nic dělat, protože neschopnost ukončuje lékař. Pokud ovšem Váš zdravotní stav vyžaduje delší léčbu, tak ji lékař jistě ukončovat nebude. OSSZ může pracovní neschopnost ukončit pouze tehdy, pokud shledala, že není dodržován nařízený léčebný režim. V průběhu pracovní neschopnosti nesmíte pracovat a fakturovat za uvedené období léčby.
Pojištění odpovědnosti
Dobrý den, prosím o radu. Jsme stavební firma a nyní pro nás bude pracovat pán jako stavební mistr na ŽL. Bude jezdit na stavby se služebními vozy a používat firemní nářadí... Poradíte mi, kterým formulářem mám sepsat jeho odpovědnost vůči firemnímu majetku? Bohužel nebude použít služební vozidla sám, ale o vozidla se na stavbách střídají. Děkuji za odpověď. Michaela
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, taková osoba není zaměstnancem, tedy k ní máte vztah jako k obchodnímu partnerovi! Nelze zaměňovat a chápat ji jako zaměstnance, protože se na ní vztahují jiná práva a povinnosti. V takovém případě si musí uzavřít pojistnou smlouvu na odpovědnost z podnikání. Vy musíte mít auta havarijně pojištěna a smíte (a to i v případě zaměstnanců), požadovat náhradu škody pouze ze spoluúčasti (plnou náhradu škody odmítají pojišťovny plnit bez havarijního pojištění). Vzhledem k tomu, že se nejedná o pracovně-právní vztah, velmi pravděpodobně nebude pojišťovna z odpovědnosti podnikatele oné osoby plnit za škody vám způsobené, pokud se bude jednat o věci zapůjčené a tato osoba nebude speciálně na vyjmenovaná rizika pojištěna.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,zajímá mě kdo má být uveden na zelené kartě..Zda pojistník(já) ,nebo majitel( provozovatel ) vozidla..Po uzavření pojištění na mé jméno mi došla zelená karta a na ji je uveden provozovatel(současný majitel) vozidla.. děkuji
l.K.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zelené karty se tiskou automaticky ze systémů pojišťoven a formát je standardizovaný, tedy je nepravděpodobné, že by při správném uvedení všech osob v pojistné smlouvě byla vytištěna zelená karta jinak. Osoba v zelené kartě by měla souhlasit s osobou uvednou v technickém průkazu, tedy provozovatelem vozidla. Pojistník může být kdokoli, ale není to osoba za vozidlo zodpovědná, tedy nemůže být udedena v zelené kartě.
Nezařazené
Dobry den mam dotaz .Musim ztvrdit svym podpisem rocni zuctovani dane ktere mi delal zamestnavatel .Dekuji
Bozena Peckova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na vyúčtování daně kolonka pro podpis zaměstnance není, tedy jej zaměstnanec nepodepisuje.
Nezařazené
Za 6,5 měsíce máme možnost koupit starší auto. Cena auta je 65 000 Kč. Naše finanční hotovost je 57 000 Kč. Jakou úrokovou sazbu nám musí nabídnout banka, abychom měli požadovanou částku na zakoupení auta?
idkmajs
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, pokud míníte úrokovou sazbu na spořicím účtu, tak taková sazba je nereálná, protože 8 000 Kč úroku z 57 000 Kč je 14 %, a to na roční bázi. Spořicí účty se pohybují v současné době v rozmězí 0,5 až 0,8 % p.a. před zdaněním. Spíše to vypadá jako středoškolský příklad, než dotaz související s realitou. Pokud Váš dotaz byl míněn jinak, jak jej, prosím, jasně a zcela specifikujte.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
mám havarijní pojištění, začalo nám hořet auto za jízdy, auto bylo v servisu,kde komunikace byla automechanik s technikem pojišťovny. Škoda byla vyčíslena na 70 tis., ve zprávě HZS bylo napsáno, že následek požáru byl zkrat elektroinstalace, což potvrdil i technik pojišťovny. Technik řekl, že vše uhradí pojišťovna, byla na základě toho provedena oprava auta, a nyní nám došlo vyjádření od pojišťovny, že se proplacení nevztahuje na kabeláž, protože je to příčina požáru a chtějí to od nás uhradit.
Je něco, co bych vůči tomuto jejich vyjádření mohl udělat, když si platím havarijní pojištění, v kterém jsou i vedeny živly?
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
Vnenčák
P.S.: prosím odpověď zaslat na e-mail
emil,.vnencak@seznam.cz
Emil Vnenčák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, s tímto jsem se nikdy nesetkal, že by pojišťovna vyloučila hradit zařízení, které bylo původcem požáru. Rozhodně bych trval na vyjádření pojišťovny, aby dokumentovala, na základě jakého ustanovení v pojistných podmínkách se rozhodla neplnit. Protože příčinou byl požár, který je základním pojistným rizikem, pak by pojišťovna si neměla vyhrazovat právo vylučovat např. kabeláž, jako původce. Samozřejmě, že předpokládám, že vozidlo bylo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a byla prováděna řádná údržba. V případě, že pojišťovna takovou výluku v pojistných podmínkách má, pak bych zvážil její výměnu.
Stavební spoření
DOBRÝ DEN NA JAKÉM FINANČNM PRODUKTU LZE DCEŘI VÝHODNĚ NASPOŘÍT NA STUDIUM DĚKUJI
JARKA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, záleží, jak dlouho chcete spořit, jaké jste ochotna přijmout riziko a jaký výnos očekáváte. Možnosti popisuji v článku ZDE. Nicméně, při současných úrokových mírách na stavebních spořeních, cca 1 % p.a., přepočtená efektivní úroková míra odpovídá cca 2,5 % p.a., což v podstatě stačí na pokrytí průměrné dlouhodobé inflace. Chcete-li vydělat něco více, pak už je třeba podstoupit určité riziko a investovat. Bohužel, konkrétní produkty v poradně Vám doporučit nemohu, neboť ani neznám Vaši detailní finanční situaci. Doporučuji se osobně poradit s nějakým zkušeným finančním poradcem.