Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dbrý den.Před lety jsem byl živnostník a neplatil jsem si duchodove pojištění-mohu si jej doplatit-DĚKUJI
Petr
Dobrý den, obraťte se s tímto dotazem na správu sociálního zabezpečení.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, dostal jsem doručenku a zaměstnavatel mi na ni napsal, že mě nepřijímá z důvodu zdravotního omezení. Paní na ÚP mi řekla, že musím do týdne donést od lékaře papír o mém zdravotním omezení, jinak mě vyřadí z ÚP. Já ale žádné lékařské zdravotní omezení nemám, takže nemohu žádné donést. Je možné aby mě vyřadili z ÚP ? Je možné abych za ÚP řešil vztahy které mají ze zaměstnavatelem ? Já přeci nemohu zaměstnavateli nařizovat co mi má na doručenku napsat. Děkuji za odpověď.
Adam
Dobrý den, pokud nemáte žádné zdravotní omezení, není ani možné, aby tento důvod byl udáván jako důvod nepřijetí. Asi bych trvala na domluvě mezi úřadem práce a potenciálním zaměstnavatelem, případně je třeba přesně specifikovat, co uvedeným zdravotním omezením zaměstnavatel myslí.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 16.12. mi končí roční smlouva. Zaměstnanec se mě zatím stále neoptal zdali mám zájem pokračovat a ani on sám se nevyjádřil. Já však chci poměr rozvázat. Kdy jsem povinna tuto okolnost oznámit? Je k tomu třeba nějaký formulář? A co se týče úřadu práce, jakou procentuální část bych přinejhorším mohla prví měsíc získat, kdyby se mi nepodařilo najít ihned nové zaměstnání?

Mockrát děkuji
Veronika
Dobrý den, oznamte svému zaměstnavateli, že nemáte zájem o případné prodloužení pracovní smlouvy. Není dán termín, jak dopředu musíte zaměstnavateli toto oznámit, ale pokud zaměstnavatel počítá s tím, že setrváte a vy již nyní víte že ne, tak je férové to zaměstnavateli oznámit zavčas, aby si za vás začal hledat náhradu. Pokud se půjdete evidovat na úřad práce, je třeba doložit veškeré doklady, kterými by Vás zaměstnavatel měl při ukončení pracovního poměru vybavit, tzn. například zápočtový list nebo potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den, chci se zeptat, pracuji na dohodu o provedeni prace a jina firma by me chtela zamestnat na smlouvu na dotace. Je mozne tyto dotace cerpat nebo to nejde kdyz pracuji na dohodu? Dekuji moc za odpoved.
Gabriela
Dobrý den, informujte se na úřadu práce.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, od 14.9.2015 - 31.8.2016 jsem byla zaměstnaná, v srpnu jsem otěhotněla. Výpověď dohodou. Termin porodu 3.5.2016. Mám nárok na mateřskou?
Ivana

Dobrý den,

pro peněžitou pomoc v mateřství činí ochranná lhůta 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud toto zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Jelikož máte termín porodu 3.5.2017 (předpokládám, že rok 2016 je překlep), váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství by měl být od 7.3.2017. Od 1.9.2016 do 7.3.2017 je to 188 kalendářních dnů, tzn. nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, jelikož by vznikl až po uplynutí ochranné lhůty. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení a uvedenou situaci s nimi prokonzultovat.

listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám příslib zaměstnání na práci řidiče kamionu, jen bych si musel udělat řidičák C + E + profesní průkaz budoucí zaměstnavatel mi ho neproplatí. Jsem zaměstnaný. Chci se zeptat zda je možné dát v prací výpověď a řidičák si udělat přes ÚP jako rekvalifikaci. Pomůže mi příslib zaměstnání? A jak dlouho bych musel být evidovaný?
Děkuji za odpověď.
Dušan
Dobrý den, optejte se, prosím, na úřadu práce zda by vám mohl být nápomocen při zvyšování vaší kvalifikace.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den pokud mam DPP je možné okamžitě ukoncit tuto smlouvu po oznameni zamestnavateli a druhy den jiz nenastoupit a nastoupit do nove prace kterou mam prislibenou?
Petr
Dobrý den, pokud nadále nebudete moci na DPP pracovat je třeba ji ukončit, a to buď dohodou (k jakémukoli dnu) nebo výpovědí s 15-ti denní výpovědní lhůtou.

listopad 2016

nástup do práce
Jsem vedený na úřadu práce,pobíram invalidní důchod.Na jeden rok jsem zaměstnán u firmy,ale moji mzdu hradí úřad práce.Proč tato práce platí jen na jeden rok?Slyšel jsem,že jako invalidní důchodce můžu pracovat déle,ale na úřadě práce mi bylo řečeno,že ne.
Jaroslav Orlík
Dobrý den, pokud Vám mzdu za práci vyplácí úřad práce, je třeba vycházet z podmínek stanovených úřadem práce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den v lednu mám podepsat prodloužení HPP.ale onemocněl jsem se zádama,a v lednu ještě nenastoupil do zaměstnáni.ukončí se automaticky HPP nebo bude pokračovat minimálně do ukončení neschopnosti?
Petr
Dobrý den, pokud nepodepíšete prodloužení pracovního poměru, skončí pracovní poměr uplynutím sjednané doby.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 31.12.2016 mi končí prac.poměr v jednom zaměstnání a do druhého mám nástup až 9.1.2017. Musím se na těch 8 dní někde hlásit? děkuji
Lukáš Jehlík
Dobrý den, na úřad práce se hlásit nemusíte. Počítejte ale s tím, že těch 8 dní nebudete mít započtené do odpracované doby. Doporučuji Vám dojít si na svou zdravotní pojišťovnu a zjistit, zda si nemusíte doplatit zdravotní pojištění za tyto dny.

listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
má otázka se týká dokumentů potřebných k získání podpory v nezaměstnanosti na úřadu práce.
V průběhu dvou let jsem pracovala u tří zaměstnavatelů, dohromady mi všechny tyto práce dávají povinný rok k získání podpory. Dočetla jsem se, že od posledního zaměstnavatele jsou nutné tyto dokumenty - zápočtový list, potvrzení o průměrném výdělku, evidenční list důchodového pojištění.
Co za dokumenty je tedy potřebné od předchozích zaměstnavatelů, jsou také nutné všechny či nikoliv?Děkuji.
Ter
Dobrý den, mělo by Vám vše stačit od posledního zaměstnavatele. V případě, že budete potřebovat ještě další doklady, pracovník úřadu práce Vás bude informovat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Našla jsem si práci za lepších platových podmínek. Chci nastoupit 1.12. Ale současný zaměstnavatel nepřístoupil na výpověď dohodou. Samozřejmě mi dal 2 měsíční výpověď. Chci skončit. Ponesu nějaké následky. A co zápočtový listem. Je povinen současný zaměstnavatel mi ho dát.
Katka
Dobrý den, zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době. V případě, že přestanete chodit do současného zaměstnání a nastoupíte do nového, vystavujete se riziku okamžitého zrušení pracovního poměru, tento způsob tedy rozhodně nelze doporučit.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
před několika dny jsem na České poště podepsal Dohodu o provedení práce (DPP). Měl jsem si vyřídit ještě nějaké náležitosti předtím, než bych mohl nastoupit. Nyní už ale o tuto práci nemám zájem a nechci ji vykonávat. Mám nějakou povinnost nahlásit důvody proč onu práci již nechci vykonávat? Děkuji
Michal
Dobrý den,
povinnost nahlásit důvody nemáte. Jen se snažte informaci o tom, že už o tuto práci nemáte zájem, sdělit České poště co nejdříve.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, ráda bych se zeptala, z kolika měsíců zpětně se vypočítavá výše z čistého příjmu podpory v nezaměstnanosti.
Děkuji za odpověď.
Marie
Dobrý den,
výše podpory se vypočítává z čistého příjmu za poslední rozhodné období (poslední uplynuté čtvrtletí).

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím Vás o objasnění. Máme zaměstnankyni, která je ve zkušební době. Po uplynutí 3 týdnů zkušební doby přinesla pracovní neschopnost s tím, že je těhotná. Můžeme s ní ukončit v tomto případě pracovní poměr po uplynutí 14 dnů nemoci? Velmi děkuji za odpověď.
Leontýna
Dobrý den,
ano, pracovní poměr s ní můžete po uplynutí 14 dní nemoci ukončit.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den nastoupila jsem do prace od uradu prace v pulce rijna se mi stal pracovni uraz byla jsem na kontrolce do 30.11. ale uz po tydnu v praci se mi bolesti rychle vratily zpatky prosim poradte co mam delat????
betty
Dobrý den,
zajděte si ke svému lékaři a tuto situaci s ním konzultujte.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
byla jsem evidována na úřadu práce asi 2 měsíce, mám částečný invalidní důchod (2. st.). Nyní jsem nastoupila do zaměstnání. Ve firmě se nestíhá a tak po mě zaměstnavatel vyžaduje odpracovat, jako u jiných zaměstnanců,12h denně, 5 dní v týdnu. Kdybych pracovní poměr ukončila dohodou a hlásila se znovu na úřadu práce, měla bych znovu nárok na podporu? Případně musela bych doložit nějaké dokumenty např. od lékaře? Děkuji za odpověď.
Barča
Dobrý den,
nárok na podporu byste měla. Úřad práce by Vám vyplatil zbývající část podpory, na kterou máte dle zákona nárok. Nedomnívám se, že byste musela dokládat potvrzení od lékaře. Úřad práce tuto situaci nejspíše vyhodnotí, jako ukončení ve zkušební době z Vaší strany.

listopad 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,
v současné době jsem vedena na ÚP. Naskytla se mi brigáda na dohodu o provedení práce. Chtěla jsem se Vás zeptat, co je lepší variantou? Zdali si tuto brigádu mám nechat jen jako přivýdělek při ÚP (možno vydělat 4950 Kč), nebo mám odejít z ÚP, mít tuto brigádu na 2 měsíce, oddělat si těch 300 hodin a vydělat si více? (bylo mi slíbeno 75 Kč/hod.). A ještě jsem se chtěla zeptat, když bych přeci jen odešla z ÚP, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji
Zdeňka
Dobrý den,
rozhodnutí zdali být vedena na ÚP nebo si raději vydělat více peněz na brigádě, je zcela na Vás a Vaší finanční situaci. Pokud byste se z ÚP odhlásila, musíte si zdravotní pojištění hradit sama (pokud nejste samozřejmě student). 

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, pokud zaměstnanec skončil práci v patek a nastoupil v pondělí, má nárok na dovolenou u nového firmy za teze měsíc? Dekuji
Jitka
Dobrý den,
toto záleží na vyhodnocení a používané praxi u nového zaměstnavatele.

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Chci se zeptat, když budu nyní tj.28.11.2016 nastupovat do starobního důchodu a chtěl bych si najít práci na plný úvazek , a dejme tomu že ji najdu bude můj plat nebo jeho výše nějak omezena ?Děkuji a s pozdravem Vlastimil.
Vlastimil
Dobrý den,
výše Vaší mzdy nebude nijak omezena. Starobní důchodci nejsou nijak omezováni oproti ostatním zaměstnancům.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, potrebuju poradit 2.kvetna 2016 jsem nastoupila do zamestani,tam davaji smlouvu na pul roku. Otehotnela jsem.O mem tehotenstvi jsem me vedeni informovala. Koncem rijna mi smlouvu prodlouzili ale uz ne na pul roku ale do konce ledna. Na zacatku brezna 2017 mam rodit.Chtela bych se zeptat az mi vyprsi smlouva mam pote narok na materskou ? Nebo mam jit marodit nez mi.skonci smlouva popr. Jak dlouho bych mela jit marodit nez mi skonci. Moc Vam dekuji za odpoved.Hezky den .
Jana
Dobrý den,
v pracovní neschopnosti před ukončením pracovním smlouvy být nemusíte. Budete totiž v tzv. ochranné lhůtě, která Vám zaručuje nárok na mateřskou dovolenou. 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
dobry den pracuji na dotace od uradu prace uz 7mesic smlouvu mam na dobu urcitou v praci se mi stal pracovni uraz mel jsem kontrolku ale uz po jednom tydnu v praci se mi ta bolest vratila zpatky prosim mohu ukoncit smlouvu ze zdravonich duvodu??? A vezmou mne na uradu do evidence???
asus
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. Neznáme přesné podmínky uzavřené smlouvy. Děkuji.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Z důvodu nevhodného chování a využívání ze strany zaměstnavatele, jsem se rozhodla, že půjdu zítra na nemocenskou. Výpověď dohodou neočekávám, ale vrátit se a nechat se ponižovat už taky nechci. Kdybych do konce měsíce podala výpověď, skončí můj pracovní poměr 31.1. nebo se výpovědní lhůta v době nemocenské nepočítá? Děkuji moc.
Lucie M
Dobrý den, nemůžeme Vám doporučit řešit problémy v práci nemocenskou. Pokud podáte výpověď z pracovního poměru v průběhu měsíce listopad, pracovní poměr Vám skončí k 31.1.2017.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem ve zkušební době jsem tam asi týden od zacatku měsíce a chtěla bych odejít. Podepisovala jsem spoustu papíru a nevím jestli když dam výpověď tak mužu ten samy měsíc nastoupit jinam?
Martina
Dobrý den, pracovní poměr můžete ve zkušební době zrušit ze dne na den a již druhý den nastoupit k jinému zaměstnavateli.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Náš zaměstnanec (75 let) je ve starobním důchodu a v naší organizacei je stále zaměstnán na dobu neurčitou. Nyní má pracovní úraz (od 30.9.2016 je v pracovní neschopnosti) - je omezeno trvání pracovní neschopnosti u starobních důchodců a kdy je možno s ním ukončit pracovní poměr (pokud by nemohl vykonávat práci sjednanou v pracovní smlouvě)? Děkuji za odpověď
Vlaďka Talpová
Dobrý den, starobnímu důchodci se nemocenské vyplácí nejvýše 70 kalendářních dnů v roce. Po uplynutí podpůrčí doby sice může pracující starobní důchodce zůstat v dočasné pracovní neschopnosti, ale nemá již nárok na výplatu nemocenské. Pokud by nemohl vykonávat práci sjednanou v pracovní smlouvě, může se s vámi domluvit na převedení na jinou vhodnou práci nebo musí sám ukončit pracovní poměr.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý večer, mám dotaz, 4 měsíce jsem zařazena v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP. Naskytla se mi krátkodobá příležitost odcestovat na cca. měsíc a týden do zahraničí. Když se odhlásím z evidence (nechám se vyřadit) mohu se znovu po návratu do Čr přihlásit na ÚP ? A jaké další náležitosti je potřeba vyřídit ? Vše mi hradi český zaměstnavatel. Děkuji za Vaši odpověď.
Lucie
Dobrý den, po návratu ze zahraničí se můžete na úřad práce opětovně nahlásit.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím o informaci. V 2,5 letech dcery jsem ukončila pracovní poměr, který trval cca 9 let dohodou ( k 30 dubnu) a plynule a nastoupila do nového zaměstnání ( od 1 května) . Po půl roční práci v novém zaměstnání jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Plním podmínku 270 dní účasti na pojištění? Děkuji Vám předem
Marcela Sýkorová
Dobrý den, ano, tuto podmínku plníte.

listopad 2016

nástup do práce
dobrý den chtěla jsem se zeptat zdá platím nějakou pokutu když jsem nedodala pracovní smlouvu do 8 dnu
sab
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - mám sehnané nové zaměstnání, do kterého bych mohla nastoupit ihned, ale nynější zaměstnavtel mi nechce umožnit rozvázání pracovního poměru dohodou, trvá na 2 měsíční výpovědní lhůtě.V tomto případě bych už o nabízenou práci přišla. Co v tomto případě mohu udělat, abych o novou práci nepřišla? Děkuji
Martina
Dobrý den, Váš zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní lhůtě. Snažte se domluvit s budoucím zaměstnavatelem na posunutí data nástupu, příp. pokud máte ještě např. nějakou dovolenou, můžete se chodit již zaučovat v době jejího čerpání (za předpokladu, že Vám ji zaměstnavatel ve výpovědní době poskytne-čerpání dovolené určuje zaměstnavatel). 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
s kolegou jsme podali výpověď ve stejný den a zaměstnavatel požaduje, abychom si za sebe našli náhradu. Může nám to takto nařídit? Máme sepsanou výpověď se standardní dvouměsíční výpovědní lhůtou a nikde ve smlouvě nic o zajištění náhrady nemáme. Mohou tedy na takovém požadavku trvat? Děkuji
Nikola
Dobrý den, 
najít náhradu je povinnost zaměstnavatele, vy mu můžete být pouze nápomocna. Rozhodně nemůže Váš odchod ze společnosti podmínit najitím náhrady za sebe, absolvujete zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den,jsem zamestnana od 4.10.2016 na dobu neurcitou.Od 6.10.2016 jsem v PN.Jakou budu mit nemocenskou,kdyz za mesic 10/2016 nemam zatim zadny zspocitatelny prijem.Vim,ze se musi urcit pravdepodobny prijem.Tento prijem se mi bude delit temi 2 dny,ktere jsem odpracovala nebo to je nejak jinak?Jaky tedy bude denni vymerovaci zaklad?Dekuji za odpoved.
Misa

Dobrý den,

předpokládám, že dne 4.10. jste nastoupila do zaměstnání a ve dnech 4. a 5.10. jste odpracovala naplánované směny.

Pokud v rozhodném období (tj. v říjnu) nebudete mít alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je denním vyměřovacím základem tzv. pravděpodobný denní vyměřovací základ. Pravděpodobný denní vyměřovací základ se počítá z úhrnu započitatelných příjmů, kterých by jste v říjnu pravděpodobně dosáhla, kdyby jste neměla pracovní neschopnost.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den. Je mi 61 let,jsem 11 měsíců v evidenci ÚP, invalidní v I.stupni a pracuji na DPP. Přestože nepobírám podporu ani žádné jiné dávky od ÚP, tento mne neustále vyzývá k měsíčnímu doložení výdělku na DPP a pobízí k hledání jiného zaměstnání dle jakého si IVP. Dokonce mi zahrozili umístěním do chráněné dílny. Před nástupem na ÚP,jsem pracoval jako ředitel společnosti. Hledám řešení , jak dál, abych přečkal dva roky a dočkal se normálního důchodu. Děkuji za všechny rady.
Petr
Dobrý den, hlavním posláním úřadu práce je napomáhat uchazečům o zaměstnání v hledání vhodného zaměstnání. Nemůžete tedy čekat, že nebude dělat nic pro to, abyste se zaměstnal. Budete se muset domluvit tam, zda je nějaké řešení schůdné pro obě strany.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
dnes jsem ukončila pracovní poměr ve zkušební době a paní mi oznámila, že jelikož bych měla mít dnes odpolední a neodpracuju si jí, tak mi napíšu ukončení k 27. 10. 2016, ale já nastupuji do nové práce až zítra, takže dneska jsem bez práce. Musím na úřad práce nebo jak to chodí? Děkuji za odpověď
Simona
Dobrý den, obecně platí, že den, který je uveden jako datum ukončení pracovního poměru odpracujete, tj. ještě 31.10.2016 jste měla odpracovat odpolední směnu. Pokud jste ji neodpracovala, nevím, proč Vám jako datum rozvázání pracovního poměru bylo změněno na 27.10., svátek 28.10. Vám nebude takto zaplacen. Na úřad práce se hlásit nemusíte, pouze se informujte na své zdravotní pojišťovně zda si nemusíte nějaký den doplatit.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měla bych dotaz...mám smlouvu na dobu určitou a zkušební doba mi končí 31.10.2016 ted v pondělí, zaměstnavateli jsem už oznámila i písemně( bohužel ne českou poštou, ale hodila jsem jim to do schránky a ted dopis na firmě zapírají), že chci odejít,ale nechce mě pustit...mohu ještě něco udělat do pondělí ? Děkuji
Kamila
Dobrý den, ve zkušební době můžete odejít ze dne na den. Pokud nechce zrušení pracovního poměru ve zkušební době převzít Váš nadřízený, předejte zrušení pracovního poměru na personální oddělení. 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončím pracovní poměr ve zkušební době uprostřed měsíce. Musím se na úřad práce hlásit hned nebo až od nového měsíce a kdy se začne vyplácet podpora? Také až od dalšího měsíce nebo již poměrnou částí v tomto měsíci, kdy pracovní poměr ukončím. Děkuji
I
Dobrý den, na úřad se nahlaste ihned po ukončení pracovního poměru.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,se zaměstnavatelem jsem podepsala DPP k 1.9.2016,ale v září jsem neodpracovala ani 1 hodinu,v říjnu jsem už pracovala a zaměstnavatel mi předložil novou DPP k 1.10.2016, je to nutné? Děkuji za odpověď.
Zuzana
Dobrý den, nevím zda správně chápu Váš dotaz, měla jste DPP uzavřenou pouze od 1.9.-30.9.2016? Pak by s Vámi muset zaměstnavatel uzavřít dodatek.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý večer,

Mám menší dotaz v práci jsem dala výpověď , mám ji do konce listopadu 2016. A teď nedávno jsem zjistila že jsem těhotná. Tak jsem se chtěla zeptat kdybych šla na rizikové jelikož pracuji jako ošetřovatelka v domově, tak je povinen můj zaměstnavatel mi to hradit i když tedy mi končí výpověď v listopadu. A že by mě tedy nadále nechal jako by zaměstnanou ve své firmě.
Děkuji za odpověď s pozdravem Petra
Prtra
Dobrý den, pokud onemocníte do ukončení výpovědní lhůty, tak 3-14 den hradí zaměstnavatel, pak Správa sociálního zabezpečení, pokud onemocníte po 1.11., dočasnou pracovní neschopnost Vám hradí Správa sociálního zabezpečení až od 15 dne. Vzhledem k tomu, že jste dala výpověď sama, pracovní poměr Vám skončí uplynutím výpovědní doby, po ukončení pracovního poměru Vám bude dávky pracovní neschopnosti vyplácet Správa sociálního zabezpečení.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den chtěla bych poprosit o radu.Byla jsem v pracovní neschopnosti,která mi včera skončila.Vím že na pracovní úřad se musím přihlásit do tří dnů.Do nového zaměstnání nastupuji až od pondělka a na jeden den se hlásit na pracovní úřad se me nechce.Chtěl jsem se zeptat kolik stojí zdravotní pojištění na jeden den ???Mnohokrát děkuji za odpoved.Hezký den
Zuzana
Dobrý den, informujte se, prosím, na své zdravotní pojišťovně. Je možné, že ani nic doplácet nebudete.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den , prosím Vás, když mi končí smlouva na dobu určitou, a nechci podepsat prodloužení, musim dat zaměstnavateli výpověď písemnou ?? Děkuji
Kristyna
Dobrý den, nemusíte. Jen zaměstnavateli oznamte, že nemáte zájem o případné prodloužení pracovního poměru.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, pracuji pátým rokem v jedné firmě na směny. Raní směna od 8-14, odpolední od 12-18hod. O ranní směnu si mou7 letou dceru obstarám, ale o odpolední směnu nemám možnost ji ani vyzvednout ze školy. Do teď ji o odpolední směnu hlídala babička, ale z důvodu nemoci ji už nemůže hlídat. Mohu zaměstnavatele požádat o změnu pracovní doby např. na stálou ranní směnu? Je povinen mi zaměstnavatel vyhovět? Myslím, že v chodu obchodu to nebude překážkou.
Děkuji a odpověď
Simona
Dobrý den, zaměstnavatel by Vám měl vyhovět pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem na ÚP(úřad práce),skončila mi podpora, ale stal se mi úraz ,kdy nemůžu moc chodit,dlouhodobé léčení,,mám nárok na nějaký příspěvek,,když už mi nechodí žádné peníze,,(jsem rozvedená,ale žiji s ex manželem ve společné domácnosti),,nemám žádné peníze...jak to řešit a mám nárok na nějakou finanční pomoc?děkuji
Blanka
Dobrý den, informujte se na úřadu práce a na Správě sociálního zabezpečení.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

31.10. jdu naposledy do práce v jedné firmě, mam klasicke hpp a nastupuji 4.11. Na hpp do noveho zamestnani. Musim na urad prace zmenu hlasit? Dekuji.
NIKOLA
Na úřad práce nemusíte hlásit nic, pokud tam nejste evidovaný.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

Mám podepsanou novou smlouvu s novým zaměsnavatelem, ale původní zaměsnavatel mi nabídl koknurenční nabídku a chci zůstat. Jak lze správně rozvázat budoucí pracovní smlouvu ,aby mě nemohl zaměstnavatel (budoucí) postihovat?
Roman
Domluvte se s budoucím zaměstnavatelem, že nenastoupíte. Je možné i smlouvu anulovat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, lze ukončit prac poměr dohodou se zaměstnavatelem, který pobiral dotaci od státu na zaměstnance? Doba čerpání dotace byla 1/2roku.,délka zaměstnání byla též půl roku. Dekuji
Petra
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. Nevíme jaké bylo znění smlouvy mezi zaměstnavatelem a úřadem práce.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, je má povinnost se nahlásit na ÚP do 8-mi pracovních dnů co jsem přestala pracovat, nebo tento zákon už neplatí, dekuji
Monika
Dobrý den, na úřad práce se můžete nahlásit kdykoli. Platí to pouze naopak, pokud nastoupíte do práce a jste vedena na úřadu práce, musíte svůj nástup do zaměstnání nahlásit na úřad práce.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, moc prosím o radu jelikož jsem trošku zoufalá.

V září jsem podala výpověď v zaměstnání. Výpovědní doba mi končí 30.11.2016. Čtrnáct dní po podání výpovědi jsem zjistila, že jsem neplánovaně a nečekaně těhotná. Bohužel se mi nepodařilo se zaměstnavatelem domluvit na stáhnutí výpovědi. Výpovědní lhůta tedy běží. Termín porodu mám stanoven na 24.5.2017. Prosím o radu, jestli budu mít nárok na PPM a možnost vybrat si délku pobírání RP???
Andrea

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

Co se týče možnosti vybrání si délky pobírání rodičovského příspěvku, obraťte se na Odbor státní sociální podpory příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR dle místa trvalého bydliště.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den,

Chtela jsem se zeptat, k 31.9. Jsem prepusila živnost. Do dnesniho dne 24.10. Jsem nikde nebyla evidovana. A dnes jsem i také dostala hlavni pracovni pomer. Budu mit tedy od zamestnavatele zaplaceny cely mesic socialni a zdravotni a nebo jen pomernou cast? Dekuji za odpoved. Renata
Renata
Dobrý den, budete mít zaplacenou pouze poměrnou část měsíce.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den,chci se zeptat ,jak mám postupovat,případně na koho se obrátit v případě,že mi zaměstnavatel neproplácí diety ani celé mzdy ? děkuji,hezký den
gorriwer
Dobrý den, obraťte se na úřad práce nebo inspektorát práce.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den, koncem unora 2017 se mam vratit do zamestnani po RD, kde mam smlouvu na HPP. Je mozne, ze bych mohla jit pracovat uz od prosince do jine firmy, jak by to bylo s vypovedi u puvodniho zamestnavatele, musela bych ukoncit pracovni pomer pred datem nastupu do noveho zamestnani nebo az po vyprseni RD. Dekuji
Lenka
Dobrý den, je možné být v pracovním poměru u dvou zaměstnavatelů zároveň.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den.
Moje žena má uznanou nemoc z povolání.Konkrétně syndrom karpálního tunelu na obou rukou.Stala se taková věc,že téměř po čtyřech letech kdy byla vedena na Úř.práce jí vyřadili z evidence a to proto,že že si zaměnila datum návštěvy Úř.práce s návštěvou v nemocnici kde měla jít na vyšetření EMG které musí mít každý rok.Toto vysvětlení bohužel úřednici Úř.práce nestačilo a tak ji vyřadila z evidence.Problém je vtom,že výplata renty je ovšem podmíněna potvrzením od Úř.práce a pojišťovna,která jí tuto rentu vyplácí, jí odmítá tuto rentu vyplatit z důvodu absence tohoto potvrzení.Má pojišťovna právo jí zadržovat výplatu renty?Podotknul bych,že ji vyřadili na šest měsíců.
Děkuji za odpověď Josef
Josef
Dobrý den, budete se muset domluvit s pracovníkem úřadu práce, který musí dodržovat pravidla nastavená úřadem. Tato poradna zodpovídá pouze pracovněprávní otázky.

listopad 2016