Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz, za jak dlouho mě může můj současný zaměstnavatel znovu zaměstnat po propuštění. Prý jsou to 3 roky, je to pravda?? A kdyby to byl zástup za mateřskou, dá se, aby mě zaměstnali dříve, děkuji.
Eliška
Dobrý den, a Váš zaměstnavatel zrušil Vaše pracovní místo? Byla jste propuštěna z nadbytečnosti? Pokud ano, tak alespoň 1/2 roku by Vás neměl opětovně zaměstnat. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den prosím Vás potřebovala bych poradit.Syn neudělal závěrečné zkoušky,chodil na praxi a tam ho také nechali i přesto,že neudělal ZZ jako brigádníka.Ve čtvrtek 27.10 2016 mu oznámili,že mu končí zkušební doba(což ve smlouvě o provedení práce není/a ať už nechodí.Nevím jak to je,ale myslela jsem si,že když někde pracuji brigádně,tak tam žádná zkušební dioba není.Děkuji za odpověď
Lucie Senkowicz
Dobrý den, máte pravdu, v DPP se zkušební doba nesjednává. Zároveň se ale v DPP nesjednává ani počet hodin odpracovaných v měsíci, pouze to, že celkový počet odpracovaných hodin v měsíci nesmí překročit 300. Chápu to tedy tak, že pro syna nyní nemají práci a zřejmě nechají DPP ukončit uplynutím sjednané doby.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
měla bych menší dotaz, nevím zda mi s tím dokážete poradit nebo zda se mám obrátit na někoho jiného. Ale zkusím to. Mám jednu práci na hpp kde jsem nyní prodloužila smlouvu na další rok. současně jsem pracovala na DPP u jedné společnosti. Nyní když chci s DPP skončit a ukončit i smlouvu dělaj mi problémy a výpověď podepsat nechtějí. Nevyžadují po mě žádnou výpovědní lhůtu ani nic podobného. Ale já osobně bych to radši měla doložené.
Může to mít na mě tedy nějaký dopad pokud to zaměstnavatel nepodepíše? Jinak mi DPP končí ke konci roku.
Děkuji.
Anonym
Dobrý den, úplně nevím, zda rozumím Vašemu dotazu. Pokud chcete ukončit pracovní poměr, musíte písemně, výpovědní doba je 2-měsíční a zaměstnavatel Vám pouze potvrzuje datum převzetí výpovědi, nikoli zda s tím souhlasí, na podání výpovědi máte nárok. Ukončení DPP by mělo být rovněž písemně, a i zde je výpovědní lhůta, 15tidenní, která začíná běžet dnem, v němž byla výpověď doručena druhé straně.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den. Dne 30.9 jsem podala vypoved, tudiz mi ted bezi dvoumesicni vypovedni lhuta. Chci se zeptat, kdyz za me maji v praci nahradu a ja tim padem nemam pracovni podminky, protoze slecna je u meho stolu a na mem pocitaci, zda mohu pozadat o predcasne ukonceni smlouvy z duvodu nahrady za me. Sef mi dela naschvaly a je tam opravdu velmi husta atmosfera, vyhrozovani a jine. Moc dekuji
Iska
Dobrý den, výpovědní lhůtu budete muset absolvovat, ledaže se se svým nadřízeným domluvíte na dřívějším ukončení pracovního poměru.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den za jak dlouho mohu nastoupit do stejného zaměstnaní u stejné firmy? Pokud byla předtím výpověd z mé strany díky za odpověd.
Miroslav
Dobrý den, pokud zaměstnavatel má zájem s Vámi nadále spolupracovat a pokud jste ukončila pracovní poměr Vy, můžete nastoupit ihned.

říjen 2016

hledám práci
DOBRY DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JAK SMAŽU ŽIVOTOPIS.
Lenka

Dobrý den,

životopis zveřejněný na portálu jobDNES.cz nemůžete smazat sami, ale pouze prostřednictvím našeho oddělení produkce

na portálu jobDNES.cz.

Zašlete nám, prosím, své jméno nebo svou e-mailovou adresu a obratem v interním systému provedeme vymazání

Vašeho životopisu z naší databáze.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,kolik musim odpracovat hodin za mesic kdyz jsem ve vypovedni lhute? Dekuji
David
Dobrý den, musíte odpracovat tolik, kolik byste odpracoval i kdybyste v žádné výpovědi nebyl.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Ukončení je 28. pátek - je státní svátek, můžu podat zrušení v tento den? Ale do nové práce nastupuji až 1.11.co ten jeden den? Musim se hlasit na UP na jeden den?? Děkuji Kamila
Kamila Milá
Dobrý den, na úřad práce se hlásit nemusíte, není to povinnost.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám pracovní poměr na dobu určitou a na částečný úvazek, který končí v prosinci. Zaměstnavatel zjistil, že nebyl odeslán doklad na zpracování , termín byl nejpozději do konce června, a odeslal ho nyní v říjnu. Chyba vznikla ve zkušební době, na zpracování toho bylo hodně. Nevím, zda bude odeslaný doklad uznán, Budu muset nahradit škodu? Děkuji. Vaduna
Vaduna
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Jaký doklad máte na mysli?

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem evidována na ÚP a pobírám podporu. Jestliže nastoupím do nového zaměstnání koncem měsíce např. 26.10. přijdu o podporu za celý měsíc, nebo ještě dostanu její příslušnou část za 1.až 25.10.? Teoreticky mám nárok na podporu do března 2017.Děkuji za odpověď.
Blanka Fialová
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část.

říjen 2016

nástup do práce
Od 3.10.2016 jsem vedená na ÚP a od 24.10.2016 budu zaměstnaná na HPP. Mám schválenou podporu v nezaměstnanosti a zajímalo by mě jestli dostanu část za dobu co jsem byla na ÚP a nebo nemám nárok na nic. Děkuji za odpověď
Martina
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část podpory za dny, kdy jste byla vedena na úřadu práce.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Od neurologa mám doporučení na převedení na jinou práci-ze zdravotních důvodů. Bude toto doporučení dostačujíci k tomu, abych mohla popř. ihned ze zaměstnání ze zdravotních důvodů odejít? (pokud mi tedy zaměstnavatel nedá na jinou-lehčí práci) A nebo to může ještě jejich firemní lékař vyvrátit a vypsat mi, že dosavadní práci můžu vykonávat? Děkuji za odpověď.
Barča
Dobrý den, určitě byste měla být poslána i k firemnímu lékaři. Pokud by Vás zaměstnavatel nemohl převést na jinou práci, musela byste sama ukončit pracovní poměr, buď dohodou nebo výpovědí.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den..zaslechl sem ze pokud se stehuji z jednoho mesta do jineho pry muzu rozvazat pracovni smlouvu okamzite..je to pravda?? Dekuju za odpoved
David
Dobrý den, není to pravda. Pracovní poměr musíte ukončit zákonnými způsoby.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den dostala jsem doporučenku od ÚP musím se předem domluvit na schůzce nebo tam můžu jít neohlášená? A jestli úp dává firmě předem vědět, že posílá uchazeče o zaměstnání děkuji
Jana
Dobrý den, úřad práce zaměstnavateli určitě předem nevolá. Pokud máte na doručence telefonní kontakt, je lepší předem zavolat a domluvit se na schůzce.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dostala jsem výpověď z PP dohodou ze strany zaměstnavatele k 20.10. Nebudu mít tedy odpracovaný celý měsíc, což mi asi chybí ke splnění odpracování 6 měsíců, abych se mohla znovu zaevidovat na ÚP. Mám nárok na evidenci?
Děkuji
Monika
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v srpnu mi skončila rodičovská dovolená a v září jsem nastoupila zpět do předchozí práce. Nyní se s manželem rozvádíme a já se synem se chceme okamžitě odstěhovat. Je možné odejít z práce ze dne na den, když mi nemá kdo hlídat dítě a v práci každopádně zůstat nemůžu. Děkuju za radu.
Adéla
Dobrý den, z práce nemůžete odejít ze dne na den, pokud nejste ve zkušební době nebo se se zaměstnavatelem nedohodnete na datu ukončení pracovního poměru dohodou. V opačném případě musíte absolovat 2-měsíční výpovědní dobu.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den 13.10.2016 se mi v praci stal pracovni uraz,slysela jsem ze od rijna se meni hodnota bolestneho bodu.Chci se zeptat zda-li se mi to bude pocitat jeste po staru a nebo uz budu mit narok na nove.Dekuji za odpoved.
betty
Dobrý den, o zvýšení hodnoty bodu od října jsme neslyšely.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na dobu určitou, smlouva mi končí 30.6.2017, zjistila jsem, že jsem těhotná a dr. mi napsala neschopenku. Termín mám cca květen/červen 2017. Mohu z neschopenky přejít hned na MD a poté na RD? a mám se zaevidovat na úp po skončení pracovního poměru? Děkuji moc za odpověď
Michaela
Dobrý den, z PN přejdete přímo na MD. Na úřad práce se zaevidujte až ve chvíli, kdy budete hledat zaměstnání.

říjen 2016

nástup do práce
jsem v evidenci up a budu mít novou práci do kolika dní musím doložit smlouvu na up.
děkuji
miloš
Dobrý den, 
nástup do pracovního poměru musíte nahlásit do 8 kalendářních dnů.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den, odcházím z hlavního pracovního poměru a chci se evidovat na UP, než mi vznikne nárok na předdůchod, na který mám naspořeno. Plánovala jsem, že si do té doby budu přivydělávat na DPP do výše poloviny minimální mzdy. Z UP mi bylo řečeno, že podle nějaké novely nebude možné se na UP evidovat, pokud budu pracovat na DPP, i kdybych si vydělala jen několik stovek. Je to tak? Děkuji.
Jana
Dobrý den, informujte se, prosím, na úřadu práce.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Firma NN pojišťovna mi nabízí práci na smlouvu o spolupráci. Chtěla bych tedy vědět zda musím být na ÚP když mám tento druh smlouvy. Děkuji
Michaela
Dobrý den, informujte se, prosím, na úřadu práce. 

říjen 2016

nástup do práce
Přítelkyně je nemocná (od minulé středy), byla u doktora a dostala neschopenku. V práci jí však vedoucí řekl, že si na neschopenky nehraje, že na pobočce někdo musí být a že léčit se může o víkendu.
Nakonec jí nechal v průběhu nemocenské alespoň dva dny doma (toto pondělí a úterý), s tím že pak musí bezpodmínečně dorazit do práce, ikdyž nemocenskou má do pátku.
Dá se proti tomuto jednání nějak bránit? Předpokládám že těžko, pokud člověk nechce přijít o práci.
Danny
Dobrý den, pokud byla uznána práce neschopnou, má se léčit a být k zastižení na adrese, kterou udala. Obraťte se, prosím, na Inspektorát práce, příp na naši bezplatnou právní poradnu : https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Prosím Vás,potřebuji co nejrychleji poradit.Jsem už zoufalá.Mám smlouvu na dobu neurčitou a již takové 4 měsíce vykonávám zcela jinou práci než mám uvedenou ve smlouvě.Prostě mě tam dali a hotovo.Tuto pozici vykonávat nechci,jelikož jsem do této práce nastoupila jako kvalitářka a né jako manipulant stojící u pásu.Byla jsem v občanské poradně,kde mi řekli ze jsem zcela v právu žádat o odstupné.Chci se Vás tedy zeptat,zda když půjdu za ředitelem a řeknu mu,že pokud nemá pro mě práci takovou jakou mám uvedenou ve smlouvě a on mi tedy dá nakonec výpověd,tak zda jestě budu muset do této práce chodit další 2 měsíce a i nadále budu muset stát u pásu jako manipulant?A nebo již do této práce chodit nemusím?Děkuji.
Zuzana
Dobrý den poraďte se, prosím, v bezplatné právní poradně: https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dala jsem výpověď ve zkušební době. Poslední den, kdy půjdu do práce je 27.10.2016. Mohu dát výpověď ke dni 30.10.2016, aby mi byl zaplacen ještě svátek 28.10.2016?
Děkuji za odpověď
Kristýna
Dobrý den, záleží na dni, ke kterému zrušíte pracovní poměr ve zkušební době. Pokud to bude k 27.10.2016, svátek Vám již proplacen nebude.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Jsem vedena na ÚP od 7/2015, nyní jsem nastoupila první den do zaměstnání, ale 12ti hodinovou směnu jsem odnesla namoženými zády a špatně se hýbu. Jak se nyní dohodnou se zaměstnavatelem na končení, neboť 12ti hodinové směny nezvládnu a jak s ÚP. Děkuji
Kateřina
Dobrý den, můžete zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Aby Vám úřad práce neponížil podporu, uveďte, prosím, ve zrušení zdravotní důvody a navíc si obstarejte potvrzení od ošetřujícího lékaře, že druh práce, na který jste nastoupila není vhodný s ohledem na Váš zdravotní stav. 

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, musím někde nahlasit, že nastupuji do nové práce na hlavní pracovní poměr při rodičovské dovolené? Dceři jsou skoro tři roky a v době mé práce bude chodit do soukromé školky. Rodičovskou mám - 4. letou variantu. Budou mi i nadále posílat rodičovský příspěvek? Zamestnavatel mi bude platit soc. a zdrav. pojištění. To musím také někde nahlásit?
Jana
Dobrý den, pokud jste tak měla nastavené čerpání rodičovského příspěvku, tak Vám bude chodit nadále. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,po vyčerpání podpůrčí doby nemocenské 25.9 jsem nastoupila do zaměstnání a dostala výpověd dohodou k 27.9 s 3 měsíčním odstupným.Do nové práce jsem nastoupila 5.10 a 7.10 opět nastoupila na nemocenskou .17.10 jsem ukončila pracovní neschopenku a podala ve zkušební době výpověd ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda po zaregistrování na úřadu práce budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji
Jana
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadu práce zda splňujete všechny podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

pracuji v hluku a mám od lékaře doporučení, že je pro mne práce v hluku nevhodná, ráda bych ale v této práci pokračovala, zaměstnavatel se však bojí mne dál zaměstnávat z důvodu, že bych po něm mohla chtít do budoucna náhradu za způsobenou škodu na zdraví. jde to nějak ošetřit, třeba tím, že podepíšu, že v hluku pracuji na vlastní riziko? Chodím na kontroly pravidelně a samozřejmě počítám s tím, že v případě dalšího zhoršení sluchu, budu souhlasit s převedením na jinou práci
Martina
Dobrý den, objednejte se, prosím, ke smluvnímu lékaři zaměstnavatele, který pro něj zabezpečuje pracovně lékařskou péči, ať posoudí Váš zdravotní stav s ohledem na druh vykonávané práce.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem invalidni duchodce 1.stupně a tudíš jsem evidován na UP. 14.září 2016 jsem obdržel oznámení o zahájení správního řízení z moci uřední ohledně vyřazení z uřadu práce.Byl jsem vyzván abych se do 5 dnů od obdržení oznámení k celé záležitosti vyjádřil.Šlo o velmi fyzicky náročnou práci v pekárně a já se v zákonné lhůtě k celé záležitosti vyjádřil,v souladu s mým zdravotním stavem a v souladu s okolnostmi které mému náastupu předcházeli.Předmým nástupem jsem absolvoval pracovní rehabilitaci,s vynikajicím pracovním výsledkem práci,ovšem nikoli v pekárně,ale v kuchyni chráněné dílny,kde mi vedoucí stravování této firmi předběžně nabídl stálou práci po skončeni pracovní rehabilitace.Po skončení pracovní rehabilitace mi bylo sděleno že jsem odmítl práci a dostal oznámení o zahájení spravního řízení.Dnes je 19.10.2016 a já jsem stále nedostal vyjádření z UP.Má uřad práce nějakou zákonnou lhutu k ukončení správního řízení??????
Ivan N.
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadě práce. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ukončení pracovního poměru. Měla bych totiž možnost nastoupit do nové práce už od prosince i dříve, ale nýnější zaměstnavatel mě na dohodu nepustí. Někdo mi říkal, že když budu mít možnost podepsání smlouvy (či bych měla podepsanou smlouvu v ruce) v té nové práci dřív, než za ty dva měsíce, tak by měl zaměstnavatel připustit ukončení na dohodu.?
Lucie
Dobrý den, zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době bez ohledu na to, zda jste již uzavřel pracovní poměr s novým zaměstnavatelem. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, musíte absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Chci skončit v práci hned může skončit na hodinu
Marie
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze v těchto případech:
  • jestliže podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, 

  • nebo

  • zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

  • Navíc byste mohl zrušit pracovní poměr ihned ve zkušební době.

  • v opačném případě se musíte buď se zaměstnavatelem dohodnou nebo podat výpověď.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych se zeptala na mou situaci. Jsem u zaměstnavatele vedená zatím na Dohodu o provedení práce a od 14.11.2016 nastoupím na Hlavní pracovní poměr, úvazek 0,6 (denně na šest hodin), a tudíž v listopadu moje mzda nedosáhne minimální mzdy, budu si muset doplácet zdravotní pojištění?
Děkuji za odpověď.
Helena
Helena Růžičková

Dobrý den, pokud odměna z dohody o provedení práce nebude vyšší než 10 000,- Kč, nebude z ní odvedeno zdravotní pojištění.

Za dobu pracovního poměru , tj. od 14.11.2016 do 30.11.2016 (pokud pracovní poměr neskončí dříve), odvede za Vás zdravotní pojištění zaměstnavatel, a to z vyměřovacího základu, kterého jste dosáhla. Pokud bude tento vyměřovací základ nižší, než je poměrná část minimálního vyměřovacího základu za období od 14.11.2016 do 30.11.2016 (tj. nižší než 5 610,- Kč), Váš zaměstnavatel za Vás odvede zdravotní pojištění z rozdílu mezi minimálním vyměřovacím základem a vyměřovacím základem, kterého jste skutečně dosáhla.

Zdravotní pojištění by jste v tomto případě za 11/2016 neměla sama doplácet. Doporučujeme Vám se obrátit na Vaší zdravotní pojišťovnu a tuto skutečnost si ověřit.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončila jsem pracovni poměr a dostala odstupné. Nyní mi u téhož zaměstnavatele byla nabýdnuta práce na Dohodu o provedení práce s výdělkem vyšším než 10 tisíc měsíčně. Nebudu muset vracet odstupné? Děkuji za odpověď. Irena Doubravová
Irena Doubravová
Dobrý den, budete vykonávat stejnou práci, jakou jste vykonávala v pracovní poměru na místě, které bylo zrušeno? Pokud ano, mohl by po Vás zaměstnavatel chtít vrátit část odstupného.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
A mohla bych se ještě zeptat v navaznosti na predešly dotaz,jaky je rozdíl v ukončeni a zrušeni pracovního poměru? děkuji
Lenka
Dobrý den, pracovní poměr se ruší ve zkušební době nebo okamžitým zrušení v důvodu porušení pracovní kázně (např. absence....).

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam všude musím hlásit nástup do zaměstnání, když zároveň pobírám rodičovský příspěvek a zaměstnavatel chce platit sociální, zdravotní a daně? Předem děkuji za odpověď
Barbora
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete vydělat bez omezení a nikam nic hlásit nemusíte.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den obracím se na Vás s radou,21.10.16 mi končí zkušební doba obavám se však toho,že mi zaměstnavatel chce dát výpoveď před koncem této doby jelikož mám jeho zástupce zdělila že prodejna bude po dobu 3 měsíců zrušena a že bude muset po tuto dobu být na ÚP.Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele a na co jsi v tom to případě mám dát pozor.Děkuji za odpověď Lucie H.
Lucie H.
Dobrý den, ve zkušební době může pracovní poměr zrušit jak zaměstnavatel tak zaměstnanec, a to i bez udání důvodu. V tomto případě na nic nárok nemáte.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem od 23.9. na ÚP. Našel si práci a 11.10. jsem podepsal smlouvu ale 14.11. jsem ji ukončil, fyzicky jsem to nezvládal. 17.10. jsem vše donesl na úp, ale mi řekli že musím evidenci ukončit i když jsem chtěl být na úp dále protože jsem bez práce.Kdy se mohu znovu registrovat na úp jako uchazeč o zaměstnání??
Jeník
Dobrý den,

bohužel nemáme potřebné informace k Vašemu případu. Kontaktujte úřad práce a domluvte se, z jakého důvodu již nemůžete být vedený na úřadu práce a kdy bude evidence znovu možná

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den. Musí osoba s částečným invalidním důchodem hlásit tuto věc zaměstnavateli pokud u nabídky práce není napsané,že je práce vhodná i pro invalidní důchodce? Když si dotyčná osoba na tu danou práci troufne a zdravotní problémy jí v té dané práci na kterou se hlásí nebrání?
Michaela
Dobrý den,
tuto skutečnost svému zaměstnavateli hlásit musíte.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý večer, chci se zeptat. Jsem zaměstnána na HPP a dobu určitou, v září jsem zjistila že jsem těhotná, ihned jsem šla na nemocenskou, těhotenství bohužel nevyšlo. K 31.10.2016 mi končí smlouva na dobu určitou a od 1.11.2016 chci nastoupit do nového zaměstnání , má otázka tedy zní , budu mít nějaký narok na peněžitou pomoc mateřství , mateřskou kdybych otěhotněla znovu po zkušební době ? Nebo musím pracovat alespoň 1 rok. A mohu jít na 3 letou mateřskou ? Děkuji
Petra

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den jel jsem ráno na motorce do práce a asi 1km od domova mi jiný řidič nedal na křižovatce přednost a došlo ke střetu,odvezli mě helikoptérou do nemocnice měl jsem zlomenou ruku a polámanou páteř,zaměstnavateli jsem odeslal všechny potřebné dokumenty a doufal že je vše v pořádku.Zaměstnavatel mi však vyplatil jen 50procent nemocenské ,opravdu nechápu proč má na to právo když nešlo o pracovní úraz?
David

Dobrý den, náhrada mzdy v době 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti se snižuje na polovinu dle % 31 zákona č. 187/2006 Sb., tj. mimo jiné při spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku. Předpokládáme, že probíhá šetření policie ČR. Pokud bude výsledek šetření ve Váš prospěch, vyplatí Vám zaměstnavatel po doložení tohoto výsledku šetření zbývající část náhrady mzdy.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, vratila jsem se po 17 mesicich z rodicovske dovolene zpet do zamestnani. Nicmene jsem zjistila, 63 je to s roli matky v takovem rezimu neslucitelne. Mohu nyni odejit opet na rodicovkou dovolenou do 3 let veku ditete? Dekuji za odpoved. Radka
Radka Nechlubova
Dobrý den, na rodičovskou dovolenou se můžete vrátit.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chci se zeptat na následující: skončím k 31.12.2016 v práci, kde byla zaměstnána 3 roky na HPP, a půjdu se evidovat na ÚP. Nárok na podporu mám, o tom vím. Ale zajímá mě, zda na ni mám skutečně nárok, když jsem majitelkou nemovitosti, tu pronajímám a měsíčně mi chodí 9000,- z nájemného (ze které platím daň a je to zaevidováno na FÚ). Považuje se v takovou chvíli příjem z pronájmu za příjem, který brání tomu, abych dostávala podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Věrka
Dobrý den, majetkové poměry se na úřadu práce nezjišťují. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je rozhodující předchozí zaměstnání (jeho délka, výše mzdy a způsob ukončení pracovního poměru).

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den mužů kdykoliv zkoncit v praci na dopravu když ani nemám podepsanou smlouvu? Jedná se o Rožnov letáku . Volala sem i psala paní že chci zkoncit hned po prvním rozporu ale nebrala mi tel.a aní na sms nereagovala....co mám dělat?
Manka
Dobrý den, měla jste pracovat v pracovním poměru nebo na DPP? Každý pracovní poměr musí být uzavřen písemně. Pokud jste žádnou smlouvu neuzavřela, je možné se domnívat, že žádný pracovní vztah nevznikl.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den, chci se jen zeptat na jednoduchy dotaz. Kdyz pracuji na 12-hodinove smeny, a pripadaji mi smenny na pa, so, ne NOC, a v patek onemocnim a na smenu uz nedorazim, co mam tedy delat ? Muj lekar oz neordinuje. Mam jin na pohotovost, nebo pockat na pondeli ? Co mam tedy delat ? dekuji
Miro
Dobrý den, pokud onemocníte, informujte bez zbytečného odkladu svého nadřízeného. Ihned v pondělí jděte k lékaři, který Vám může doklad o pracovní neschopnosti vystavit zpětně.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,chtěla bych poradit.V zaměstnani ve kterém jsem chci ukončit pracovní poměr dohodou,mám smlouvu na dobu neurčitou,ale zaměstnavatel mě určitě nebude chtít propustit,jelikož nebude mít za mě náhradu a take nejspíš z důvodu toho,že při inventuře bylo zjištěno manko.Jenže já nechci dané manko platit,jelikož si nejsem vědoma toho,že vzniklo z mé strany.Pracuji v potravinách,v obchodě.Tak bych se chtěla zeptat,pokud mne zaměstnavatel nepropusti a ja už do dané práce nenastoupím,jak dlouho mi smí zadržovat zápočtový list.Děkuji
Lenka
Dobrý den, co se týče náhrady škody nevím, zda máte uzavřenou dohodu o hmotné odpovědnosti. Pokud ne, dle zákoníku práce výše náhrady škody způsobené z nedbalosti požadovaná na zaměstnanci nesmí přesáhnout částku 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku, dosahovaného před způsobením škody. Co se týče ukončení pracovního poměru, musíte dát výpověď z pracovního poměru. Pokud chcete ukončit pracovní poměr dříve, musela byste se se zaměstnavatelem dohodnout. Pokud přestanete chodit bez omluvy do práce, vystavujete se riziku ukončení pracovního poměru jeho okamžitým zrušením. Náhradu škody však po Vás může zaměstnavatel požadovat i po ukončení PP. Zápočtový list by Vám měl vydat v den ukončení pracovního poměru.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den, jsem ve 3 stupni invalid. duchodu. Povedlo se mi najit zamestnani z domu. Tel. operatorka, ale mam to jen na 30 h tydne. Ma hruba mzda ma byt jen 7000. Neni to nejak malo?
Dekuji Sarka
Šárka

Dobrý den,

dle přílohy k nařízení vlády č. 567/2006 Sb. je profese telefonní operátor zařazena do 2. stupně skupin prací. Dle tohoto zařazení je minimální zaručená mzda pro invalidní zaměstnance 10 300,- Kč při 40-ti hodinové týdenní pracovní době. Jelikož vaše týdenní pracovní doba je 30 hod., vaše minimální zaručená mzda je 7 725,- Kč.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu nemocenskou i pracovní poměr ukončit v jeden den. Se zaměstnavatelem jsme se na výpovědi dohodli. Děkuji
Simona
Dobrý den, pracovní poměr určitě můžete dohodou ukončit ke stejnému dni, ke kterému byla ukončena pracovní neschopnost.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,k 31.10.2016 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.Nemuzu zůstat dále,jelikoz i manžel změnil práci a mi kvůli tomu nemáme hlídání.Jak to oznámit zaměstnavateli?když už je 11.10.popr.kdybych mu dodělala měsíc listopad než si najde náhradu.Jakou musím mít smlouvu...A musím se hlásit na úřadu práce? děkuji
Jana
Dobrý den, oznamte svému zaměstnavateli, že neprodloužíte pracovní poměr, příp. se s ním domluvte na prodloužení PP o např. 1 měsíc. Pokud budete hledat zaměstnání, při kterém budete lépe zvládat péči o děti, zaregistrujte se na úřadu práce.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den,
dnes jsem se nedostavila na sjednanou schůzku na ÚP, bohužel jsem na to zapomněla. Úřednice mi volala, že mám 8 dní na udání vážných důvodů proč jsem na schůzku nepřišla.
1) Mohl by mi praktický lékař vystavit nějaké potvrzení, např. že jsem nemocná?
2) Pokud dojde k vyřazení z ÚP, bude to k dnešnímu datu nebo až po těch 8 dnech?
3) A kdybych si sehnala třeba do týdne práci, co by se dělo? Mohla bych ještě nastoupit rovnou z ÚP? Nebo bych si musela za těch pár dní doplácet pojištění sama?
Děkuji
Petra
Dobrý den, posouzení vašeho zdravotního stavu je čistě na Vašem obvodním lékaři. Doporučuji se obrátit na pracovníka úřadu práce a domluvit se s ním na dalším postupu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz.V rámci jednoho podniku (nemocnice) jsem přestoupila z jednoho oddělení na druhé - to vše v rámci jedné pracovní smlouvy. Při odchodu z prvního oddělení jsem musela absolvovat výpovědní lhůtu. Nyní na novém pracovišti po prvním měsíci jsem nešťastná a ráda bych odešla z nemocnice celkově, ale bylo mi řečeno, že zkušební dobu nemám a musím opět tak musím absolvovat výpovědní lhůtu. Je tedy fér že zkušební dobu nemám, ale výpovědní lhůtu (už podruhé v krátké době) ano? Nejsem na novém pracovišti ještě ani zaučená. Děkuji za odpověď, V.
V
Dobrý den, pokud chcete ukončit pracovní poměr, musíte absolvovat výpovědní lhůtu. 

říjen 2016