Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den mám dotaz mám neschopenku a nedostavila sem se k lekari na kontrolu tudíž nemám neschopenku ukončenou a potřebuju nastoupit do práce.Může mi neschopenku podepsat i zaměstnavatel???nebo kam se mám obrátit dekuji
Lenka
Dobrý den, neschopenku může ukončit pouze lékař. Musíte se obrátit na něj.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den,chtela bych se zeptat jak mam postupovat.Jedna se o to,ze mam pracovni smlouvu na dobu urcitou ktera zacala 1.6.2015 konci 31.12.2016 od 27.12.2016 nastupuji na materskou dovolenou mam se nahlasovat na UP nebo az dyl a vlastne kdy?Dekuji za odpoved
Ivana Vicanova
Dobrý den, na úřad práce se nahlaste až po ukončení rodičovské dovolené, kdy budete hledat zaměstnání.

prosinec 2016

nástup do práce
Delam tydenny turnusy kdyz mam tyden volno muzu si jit nekam privydelat
Eva
Dobrý den, přivydělat si můžete. Jen si pozorně pročtěte svoji pracovní smlouvu, zda jste se v ní nezavázal oznámit příp. práci ve stejném předmětu podnikání, jako má Váš zaměstnavatel.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, konci mi smlouva na dobu urcitou, zamestnavatel mi chce dat podepsat prodlouzeni smlouvy. Rysuje se mi ale mozne nové zamestnani. Neni to ovsem na 100proc. Muzu podepsat prodlouzeni a pak v pripade noveho zamestnani prodlouzeni nejak stornovat?
M.T.
Dobrý den, jakmile podepíšete prodloužení pracovního poměru, musíte podat výpověď z pracovního poměru (2-měsíční výpovědní doba) nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na datu ukončení pracovního poměru.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
v červnu jsem ukončila studium.
1. 07. 2016 jsem nastoupila do zaměstnání, které jsem 11. 09. 2016 opustila.
v období od 12. 09. 2016 do 9. 10. 2016 jsem byla nezaměstnaná, avšak nebyla jsem nikde vedena. Zdravotní a sociální za mě zaměstnavatel během teto doby odvedl.
10. 10. 2016 jsem nastoupila do druhé práce. Musím někde nahlásit, že jsem skoro měsíc nikde nebyla vedena? Popř. existují nějaké protokoly, které mohu vyplnit aby bylo vše v pořádku?

Děkuji,
s pozdravem,
Silvie
Silvie
Dobrý den, nic hlásit nemusíte, ale je třeba si uhradit zdravotní pojištění za tuto dobu a počítat s tím, že za tuto dobu nebylo odvedeno sociální pojištění, tudíž se Vám tato doba nezapočítává do odpracované doby.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, v praci jsem od listopadu a potrebuji nutne odejit ,ale vypoved muzu podepsat az na zacatku roku. Muze se stat ,ze kdyz neprijdu do prace a budu mit absence ,ze mi nebudou vyplaceny odpracovane hodiny ? dekuji
Aleš
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, zrušte pracovní poměr z Vaší strany ve zkušební době, a to můžete učinit ze dne na den. Nechodit do práce rozhodně nelze doporučit.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání 21.11.2016 pracovala jsem do 25.11.2016 tudíž 40h. Poté jsem bohužel onemocněla dnes mi přišla na email výplatní páska kde mám hrubou mzdu 2487Kča čistou 1694Kč. Jinak měsíčni mzdu mám 10900kč za měsíc tudíž za 160hodin . Takže když jsem si to počítala sama tak mi to přijde hodně málo těch 1694kč čistého za 40 hodin. Moc děkuji za odpověd. Nicola
Nicola

Dobrý den, poměrná část hrubé mzdy za odpracovanou dobu je 2 477,- Kč. Z této hrubé mzdy je odečteno zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance ve výši 274,- Kč a daň ve výši 510 Kč. Čistá mzda tedy vychází 1 693,- Kč. Výpočet zaměstnavatele je správný.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den. Chci se zeptat ohledně brzkého ukončení nemocenské. Pracuji přes dva roky ve firmě na HPP a dovolenou mám v tomto roce vyčerpanou, tudíž jsem byla nucena si vzít kvůli nemoci nemocenskou. Začala mi 5.12.1016, dnes jsem byla na kontrole a lékařka mi vystavila papír o ukončení nemocenské ke 13.12.2016. Zaměstnavatel postrádá v práci kvůli malému množství lidí na pracovišti nízkou produktivitu a tímpádem mně potřebuje zpátky co nejdříve. Lékařka mi sdělila, že nastoupit do práce nemohu v den kdy je ukončená nemocenská, zaměstnavatel tvrdí opak. Jak to tedy je a jak je to pak se zaplacením tohoto posledního dne? Bere se poslední den nemocenské jako nemocenská nebo pokud půjdu na žádost zaměstnavatele ten den do práce, tak už je to zaplaceno jako klasická mzda? Děkuji.
Diana
Dobrý den, lékař vyplňuje na dokladu o pracovní neschopnosti datum, od kterého jste práce schopná. Toto datum je dnem, kdy máte začít pracovat.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti v případě, že RD mi končí k 9.únoru 2017, kdy synovi budou 3 roky a jsem znovu těhotná, kdy termín porodu mám 1.května, na mateřskou tudíž můžu nastoupit nejdříve cca 6.března. Syn se nedostal do školky, tudíž nástup na ty cca 3 týdny není možný. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Moc děkuji za radu.
Anna
Dobrý den, pokud nebudete v té době na pracovní neschopnosti, zažádejte svého zaměstnavatele po tuto dobu o pracovní volno.

prosinec 2016

nástup do práce
Rád bych se zeptal na podmínky pro získání a doložení odborné praxe jakožto jedné z náležitostí pro získání autorizace architekta.

Jsem čerstvý absolvent s titulem Ing. arch., potřebuji tedy 3 letou odbornou praxi, avšak nikde mi nechtějí nabídnout práci na hlavní pracovní poměr, vždy po mě chtějí, abych pracoval jako živnostník.

Musím mít živnost v nějakém konkrétním oboru, aby mi mohla být praxe uznána? Pokud ano, ve kterém? A dále v případě, že budu pracovat jako živnostník, jakým způsobem musím doložit onu tříletou praxi?
Někde je uváděno, že je nutné fyzicky předložit zakázky na kterých jsem se podílel a být na nich uvedený jako projektující společně s uvedením osoby, která vykonávala dozor
Jinde je zase uváděno, že stačí jakési "formální potvrzení" (i když není zřejmé jaké má mít náležitosti), tj. prohlášení autorizované osoby, že jsem prováděl praxi určité časový období a seznam projektů, na kterých jsem participoval. - otázka upravena poradcem
T. Kučera
Dobrý den, musíte se na podmínky doptat na úřadu, který autorizace vydává. Tato poradna tuto problematiku neřeší.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Prosím o radu v případě kdy mám podepsané prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, ale předem. Ještě mi neskončila původní smlouva na dobu určitou - lze v tomto období zrušit podepsáné prodloužení
výpovědí?
Anonym
Dobrý den, pokud jste již podepsala prodloužení pracovního poměru, musíte se nyní domluvit se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou nebo dát výpověď.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den, pracovala jsem u firmy na HPP, tuto smlouvu jsem ukončila a následně nastoupila u stejné firmy na DPP na totožnou pracovní pozici jako původní HPP. Je to problém ? Bude to na pracovním úřadu nějak vadit ?
Eva Nováková
Dobrý den, důležité je, zda byla DPP pojištěna, tj. jestli jste z ní odváděl zdravotní a sociální pojištění (nad 10 000,-Kč brutto). Pokud ne, nebude odpracovaná doba na DPP počítána do odpracované doby pro účely stanovení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
plánuji ukončit pracovní poměr ve zkušební době k 31.12.2016. Do nového zaměstnání nastoupím 2.1.2017. Jak to bude s nedělním svátkem 1.1.2017? Může být v nové smlouvě pracovní poměr od 1.1.2017? Nebo si jeden den doplatím zdravotní pojištění?
Děkuji za odpověď.
anonym

Dobrý den,nemocenské pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci a splňuje podmínky pro založení účasti na pojištění (§ 10 ZNP). Za vznik pojištění se přitom považuje u zaměstnanců v pracovním poměru i den před započetí výkonu práce, za který přísluší náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí. Zdravotní pojištění vzniká dle pracovní smlouvy, ta je od 1.1.2017 = jste pojištěn od 1.1.2017.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den,od úřadu práce jsem dostal doporučenku.Dle pokynů jsem si chtěl telefonicky domluvit schůzku.Jakmile jsem řekl,že mám příslib od jiného zaměstnavatele,tak mi bylo řečeno že nemám vůbec chodit,že mi razítko na doporučenku nedá.Co mám dělat? Může mě úřad práce vyřadit z evidence,když mi nechtějí potvrdit doporučenku?Děkuji za odpověď
Hugo
Domluvte se, prosím, na úřadu práce.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem na neschopence asi měsíc, můj zaměstnavatel mi dal výpověď po uplynutí 14 dnů co mi proplací , opravdu mě může vyhodit ikdyž jsem na neschopence a když mi poslal vypověd, mužu si dát papír na peníze na soc. uřad? A ještě jeden dotaz mě zajímá, když mi dal zaměstnavatel vypověd ve zkušební době, ale neodpracovala jsem si 6 měsíců ´, zaevidujou mě na pracovním uřadě? Mnohokrát děkuji za odpověd.
Milena
Dobrý den, ve zkušební době Vám opravdu může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti, a to po uplynutí doby, kterou Vám sám proplácí (14 dnů). Další doklady o trvání pracovní neschopnosti, které Vám vystaví lékař nadále zasílejte na správu soc.zabezpečení přes svého posledního zaměstnavatele.

prosinec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
dobrý den,chtěla bych se dotázat jak dlouho musím být registrovaná na úřadu práce aby mi ú.p. schválil finance na rekvalifikaci na řidičský průkaz na skupinu C+E a profesní průkaz pokud bych měla příslib firmy která by mě zaměstnala.Děkuji za případnou odpověď
Kateřina
Dobrý den, informujte se, prosím, na úřadu práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, dostala jsem na ÚP doporučenku na pracovní místo, kde jsem také 1.12.2016 nastoupila a zaměstnavatel má na mně dotace. Bohužel to vypadá, že budu muset zůstat doma s nemocnou dcerou. A zaměstnavateli se to samozřejmě nelíbí. Chtěla bych se zeptat, zda-li mně případně zaměstnavatel propustí, jestli se mohu nahlásit na ÚP?Vím, že na dotacich se můžu přihlásit na úp nejdříve po 6-ti měsících, ale zda-li to platí i v případě, že mne propustí zamestnavatel ve zkušební době a bez udání důvodu? Děkuji
Veronika
Dobrý den, zeptejte se, prosím, na úřadu práce.

prosinec 2016

práce a ZTP
Dobrý den, prosím, existuje nějaká možnost zpětného, alespoň částečného proplacení peněz, které jsem zaplatil za řidičský průkaz? Konkrétně. Jsem na ÚP a nečekal jsem na to, "co bude" a našel jsem si možnost ježdění kamionem. Navyšuju si tedy ŘP ze skupiny B, na skupinu C+E. Dočetl jsem se ale, že možnost posouzení možnosti účasti ÚP na tomto mém výdaji, je pouze tehdy, když si zažádám alespoň měsíc před tím, než se zúčastním samotné rekvalifikace. Je to tedy "konečná?" Neexistuje žádná možnost nějakého příspěvku? Jako invalidnímu důchodci by se mně určitě hodil :)
Děkuju za info, hezký den. - otázka upravena poradcem
Josef Zima
Dobrý den, o podmínkách finanční spoluúčasti úřadu práce na rozšíření řidičského oprávnění se budete muset domluvit na úřadu práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, pracuji v sociálních službách v nepřetržitém provozu-nová vrchní sestra většinu z nás pošle na školení v délce 8 hod po noční, nebo před noční službou. Je toto v pořádku? Ohradily jsme se i u zástupce ředitele a ten na to neslyšel. Děkuji za odpověď
Hana
Dobrý den, doba odpočinku mezi 2 směnami může být zkrácena na 8 hodin za předpokladu, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku. Za výkon práce se považuje i školení.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobry den, zajimalo by me, jak je to s navratem po materske dovolene.
Mam dve deti a jsem samozivitelka, ale ma prace je v trismennem provozu, nekteri kolem me mi tvrdi, ze jako samozivitelce mi musi v praci vyjit vstric a povolit mi jen ranni smeny, ale v praci uz mi rekli, ze na ranni nemaji pro me misto a ze az se vratim, ze podepiseme vypoved dohodou a tady se chci zeptat, zdali to neni spis prekazka u zamestnavatele, i kdyz jsem to ja, kdo potrebuje zmenit prac.dobu-respektive to smenovani.
Snad muj dotaz chapete. Predem diky za odpoved.
Radka
Dobrý den, zaměstnavatel by měl umožnit matce, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, aby pracovala např. na zkrácený úvazek či jinou úpravu pracovní doby. Pokud by ale tato případná úprava Vaší pracovní doby zaměstnavateli působila problémy, které by si příp. uměl obhájit (v případě sporu), nezbylo by Vám nic jiného než ukončit pracovní poměr z Vaší strany, tj. bez nároku na odstupné.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den
Pracuji ve společnosti na dobu neurčitou. Zastávám ale práci jako pozici komerčního manažera, kde mi tato pozice je udělena na dobu určitou, vždy po půl roce jsem podepisovala nový dodatek ke smlouvě,ze pozice se prodlužuje na další půl roku. Nyní jsem v dlouhodobé neschopnosti a chtěla bych vědět, zda tento dodatek zaniká, když uplyne doba k určitému datu v případě rizikového těhotenství. Děkuji za odpověď
Veronika
Veronika
Dobrý den, po uplynutí sjednané doby pro výkon pozice komerčního manažera se vracíte na svou původní pozici.

prosinec 2016

nástup do práce
31.12.2016 mi končí pracovní smlouva. Od 1.1.2017 nastupuji do nového zaměstnání, ale jsem v pracovní neschopnosti min. do 10.1.2017. Je to nějaký problém?
Jana
Dobrý den, mohl by to být problém pro vašeho nového zaměstnavatele. Nejlepší bude, pokud se s ním domluvíte, příp. posunete datum nástupu na dobu, kdy již budete zdravý.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v roce 2015 jsem pracovala do konce května a tento rok od května do konce roku. V mezidobí jsem byla na ÚP a brala jsem podporu v nezaměstnanosti, tak se chci zeptat, zda mám nárok na podporu, nastoupím-li od ledna opět na ÚP, děkuji.
Petra
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců. Obraťte se, prosím, na pobočku úřadu práce, kam spadáte a kde Vám po přesném doložení odpracované doby informují, zda jste tuto podmínku splnila či nikoli.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den,30.11.2016 mi skončila prac.smlouva na dobu určitou.Ten stejný zaměstnavatel mi dal písemný příslib zaměstnání od 1.2.2017.Zaevidoval jsem se na úp,a hned první den jsem dostal doporučenku kde jsem se měl nejdříve telefonicky objednat.Bylo mi sděleno,že nemám ani chodit,když mám příslib do jiného zaměstnání,tudíž nemám razítko na doporučence.Dnes mi zprostředkovatelka řekla,že ji můj příslib do zaměstnání nezajímá a zahájila správní řízení o vyřazení z evidence.Je možné,abych byl vyřazen z evidence?
Děkuji za odpověď
Radek
Dobrý den, úřad práce má být nápomocen při hledání vhodného zaměstnání, tudíž pracovnice úřadu práce jednala správně, že Vás poslala k potenciálnímu zaměstnavateli na pohovor. Víc než příslib zaměstnání by pomohla pracovní smlouva, kterou by Vám zaměstnavatel s předstihem dal podepsat a kterou byste se mohla na úřadu práce prokázat.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
výše podpory se vypočítává z průměrné čisté mzdy, ale bývalý zaměstnavatel mi uvedl prům. čistou mzdu bez prémiových položek? Tudíž mám o tuto částku sníženou podporu. Je to tak správně, když čistá mzda je vypočítána až po prémiové složce? Děkuji za odpověď.
Iv
Dobrý den, průměrná mzda pro účely stanovení výše podpory v nezaměstnanosti musí obsahovat všechny složky mzdy, které mají vliv na její výpočet, tj. i případné prémie. Rozhodné období pro stanovení průměrné čisté mzdy je předchozí čtvrtletí.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Hezky den,chtela bych se zeptat.Dnes jedu se synem k lekari, podle vseho mi napise paragraf na dite.Prvni otazka zni,na kolik dni mam narok a je do techto dnu zapocitan i vikend?A druhy dotazni, jde z paragrafu prejit plynule na neschopenku?Dekuji za odpoved.
Jana

Dobrý den, na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí

  • ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Zaměstnanec nemůže uplatnit nárok na ošetřovné na dítě, na které již (zpravidla) druhý z rodičů uplatnil nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace zákonem stanovené, porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.

Některé skupiny pojištěnců nemají vzhledem k charakteru vykonávané činnosti na ošetřovné nárok (např. zaměstnanci, jejichž zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu, členové kolektivních orgánů právnické osoby, zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, OSVČ).

Ochranná lhůta pro ošetřovné není stanovena.

Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 9 kalendářních dnů. U osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů.

Pokud osoba, která o nemocné dítě pečuje onemocní, vystaví lékař pracovní neschopnost v den, kdy sociální událost nastane, tedy i bezprostředně po ukončení OČR.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den, pokud ukončím práci dohodou z organizačních důvodů zaměstnavatele uprostřed měsíce, např. 20. 12, na ÚP mám jít 21.12. ? A jak je potom řešeno odstupné a nekrátí se dávky z ÚP? Nastanou tím nějaké komplikace? Děkuji Eva
Eva
Dobrý den, na úřad práce se dojděte zaregistrovat hned následující den po ukončení pracovního poměru. Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo vyplaceno odstupné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného měsíčního výdělku, ze kterého byla odvozena minimální výše odstupného.

prosinec 2016

hledám práci
dobrý den, zprostředkovatelka mi dávala k vyřízení tiskovou nabídku několika volných míst na A4 kterou stáhla a vytiskla ze svých webovek a tvrdila mi že tyto "doporučenky"musím do 3 dnů projednat nebo mě vyřadí z evidence.Když jsem takové jednání odmítl a řekl,že se odhlašuju na vlastní žádost tak mi úřednice pohrozila,že je to odmítnutí "doporučenek",a vyřadí mě sankčně.Nakonec přeci jen do protokolu napsala,že se odhlašuji na vlastní žádost. Zanedlouho mi přišel od ní dopis,že je se mnou vedenou správní řízení z moci úřední.Jaký je Váš názor na její jednání??.Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
jarda
Dobrý den, bohužel jsem u jednání nebyla, nemohu posoudit.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám dotaz jsem zaměstnana na Hpp a chtěla bych si ještě přivydělat o víkendech na Dpp částkou tak cca 5000 Kč za měsíc je to možné ? Musím toto hlásit svému současnému zaměstnavateli ?
Lucie
Dobrý den, pokud to nebude nijak zasahovat do Vašeho současného zaměstnání, tak přivydělat si rozhodně můžete.

prosinec 2016

nástup do práce
dobrý den, uzavřela jsem pracovní smlouvu a na té brigádní smlouvě psali, že musím potvrdit že mi je patnáct, což jsem potvrdila a jestli mám hotovou školní docházku, a tu podepsanou nemám, a i tak to rodiče podepsali, je to problém?
anonym
Dobrý den, práce fyzických osob ve věku do 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je zakázána, tj. povinnou školní docházku musíte mít ukončenou.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, ke dni 12.12.2016 budu končit na základě dohody u zaměstnavatele a do nové práce nastoupím až 2.1.2017. Nechci pobírat podporu v nezaměstnanosti, pouze chci, aby mi stát platil zdravotní pojištění. I přesto musím do 3. pracovních dnů od ukončení na úřad práce? Děkuji za odpověď
Silva
Dobrý den, pokud chcete, aby za Vás byl plátcem zdravotního pojištění stát, musíte se dojít zaregistrovat na úřad práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den, podala jsem v práci vypověď k 31.1.2016 a do nové práce mám nastoupit až 6.2.2016 (z důvodu,že berou jen od pondělí). Musím se v takovém případě hlasit na pracovní úřad nebo tech 6 dni za me zaplati soc. a zdrav. pojištění nový zaměstnavatel nebo si to zaplatím já? Předem děkuji za odpověď.
Karolína
Dobrý den, registrovat se nemusíte, pouze si dojděte na svou zdravotní pojišťovnu a doplaťte si případný nedoplatek na zdravotním pojištění.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,dne 31.12.2016 končím v práci a 1.1.2017 nastupuji do jiné práce. Musím se evidovat na UP,když vlastně nebudu nezaměstnaný?? Děkuji za opdověd.
Pavel
Dobrý den, pokud Vám to takto navazuje, tak se registrovat nemusíte.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den,onemocněla jsem ve zkušební době a zaměstnavatelem mi bylo doručeno zrušení pr.poměru.PN bude pravděpodobně na delší dobu.Můžete mi,prosím,poradit,kam dále zasílat potrvzení o trvání PN(lístek na peníze)?Bývalému zaměstnavateli,na "sociálku",pod kterou mzdová účtárna spadá,nebo na OSSZ v místě mého bydliště?Mám trochu obavy,aby potřebné doklady někde "nebloudily".Děkuji - otázka upravena poradcem
Veronika
Dobrý den, pokud jste onemocněla ještě v průběhu zaměstnání, všechny doklady pracovní neschopnosti zasílejte na PSSZ prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
zajímalo by mne, když jsem vyřazen k 1.12.jestli mám hrazeno zdravotní za prosinec..

Díky za odpověď
jarin
Dobrý den,
informujte se, prosím, na své zdravotní pojišťovně.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnavatel prodává svoji firmu. A teď nám říká že nám zařídil u nového majitele smlouvu na dobu neurčitou a že mi mu máme podepsat dohodu bez nároku na odstupné. Je to možné. A ještě kolegine je na rodičovské dovolené, platí to že jí zařídil smlouvu take? Děkuji Jitka
Jitka
Dobrý den, záleží na formě prodeje firmy novému majiteli. Před ukončení pracovního poměru bych si ale určitě nechala předložit k podpisu novou pracovní smlouvu. Pokud ukončíte s nynějším zaměstnavatelem pracovní poměr dohodou bez odstupného a nový majitel s Vámi uzavře pracovní poměr se zkušební dobou, na což má nárok, vystavujete se tak riziku ukončení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele.

prosinec 2016

nástup do práce
Děkuji za rychlou odpověď, ale mě se jednalo o zbylou dovolenou z roku 2015. Je mi jasné, že za rok 2016 na dovolenou nárok nemám neboť jsem v roce 2016 odpracovala pouze 30 dnů. Úraz není pracovní. Děkuji.
Ivča
Dobrý den, pracovní neschopnost v roce 2016 krátí dovolenou za rok 2016, tudíž dovolená za rok 2015 Vám neměla být krácena.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když 22.12 ukončím studium na VŠ a 1.1. nastupuji do práce, tak jestli v době mezi ukončením a nástupem se musím zapsat na ÚP, nebo budu muset zaplatit ZD.poj.
Předem děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, status studenta byste měla mít do konce měsíce, tudíž byste měla mít uhrazeno i zdravotní pojištění. Přesto by bylo dobré dojít se v lednu informovat na svou zdravotní pojišťovnu zda máte všechny dny pokryté.

prosinec 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Kolik se zhruba odečítá zdravotní a sociální u práce vhodné pro ČID ,když je plat 4100 . Práce na tři hod. denně. Děkuji mockrát
Michaela

Dobrý den, zdravotní pojištění je ve výši : za zaměstnance 4,5 % ze 4100 Kč , za zaměstnavatele 9 % ze 4100 Kč

sociální pojištění je ve výši : za zaměstnance 6,5 % ze 4100 Kč, za zaměstnavatele 25% ze 4100 Kč.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,když jsem v měsíci listopadu strávila v práci jen 3 dny a po té podala výpověd odvede i tak zaměstnavatel

za mě socialní a zdravotní.Děkuji
Petra
Dobrý den, sociální a zdravotní pojištění bude odvedeno za odpracované dny. 

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodicáku ale ten mě končí k 1.1.2017, jsem opět těhotná ale v práci maj u mě napsaný rodičák až do 10.12.2017 mohu tam I presto donest kontrolku?Smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji
petra
Dobrý den, pokud máte na mysli doklad k přiznání peněžité pomoci v mateřství, tak ten určitě předejte svému zaměstnavateli.

prosinec 2016

hledám práci
Dobrý den mám dotaz. Dnes mi přišel email ve kterém stálo že mi ukoncili ke dni 24.11. studium. Nevím co dělat. Na úřadě práce jsou jen do 11. Co mě všechno čeká za problémy? Děkuji
Paní xxx
Dobrý den, dojděte si na úřad práce co nejdříve a zaregistrujte se. Po té si co nejrychleji dojděte na svou zdravotní pojišťovnu a doplaťte si případné nepojištěné dny.

prosinec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v případě ukončení PP z důvodu vypršení pracovní smlouvy k 20.12, a jejího neprodloužení. Mám nárok v případě, že se se přihlásím na ÚP na podporu v nezaměstnanosti již od 21.12. V případě, že bych práci našla a nastupoval řekněme v polovině ledna. Mám nárok na vyplacení podpory za tyto cca 3 týdny? Předem děkuji za odpověď. Petra
Petra
Dobrý den, budete mít nárok na poměrnou část podpory za dny, kdy budete zaregistrovaná na úřadu práce.

prosinec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat. Nastupuji od 1. prosince na HPP, v úterý 29. listopadu jdu teprve podepisovat pracovní smlouvu s tím, že jí ještě bude muset podepsat můj zaměstnavatel, takže je možné, že smlouvu budu mít komplet až ke konci pracovního týdne. Jsem vedená na ÚP, tak moje otázka je jestli na úřad stačí donést smlouvu v pátek 2. prosince nebo i další pondělí s tím, že mě tedy i odhlásí z evidence. Nevím si rady. Děkuji.
Lenka
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte hlásit úřadu práce do 8 kalendářních dnů.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
v říjnu jsem obdržela výpověď dle § 52 písm. c ZP. Ve výpovědi mám doslova uvedeno:
Odstupné ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy Vám bude vyplaceno v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy. Měla jsem odstupné obdržet ve vyúčtování mzdy za 10/2016 nebo jej mám obdržet ve vyúčtování mzdy za 12/2016. Odstupné by mělo být vyplaceno po ukončení pracovního poměru. Ale tato formulace ve větě chybí.
Děkuji
Jana
Jana
Dobrý den, odstupné Vám bude vyplaceno ve mzdě za poslední měsíc pracovního poměru.

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Pracuji na zkrácený úvazek po úraze u stejné firmy kde jsem pracoval na plný úvazek, až do 24.09.2016, kdy jsem omarodil na prý těžký pásový opar, který mě zasáhl na půlku levé strany těla včetně rozkroku. To jen na úvod. Jde mi o to, že stále marodím a 28.11.2016 jsem se dostal do starobního důchodu a já nedostal do dneška to je 29.11.2016 nemocenskou. Proto se ptám kdy ji dostanu a kdy také budu brát důchod. A musím u mého zaměstnavatele též oznámit, že jdu do důchodu ? Nebo jak to nyní bude pokračovat se zaměstnáním. Prosím o brzkou odpověd´nejlépe na můj e-mail tatik1@seznam.cz. Děkuji a s pozdravem Vlastimil.....
Vlastimil
Dobrý den, obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení, která důchody vyplácí. Svého zaměstnavatele byste měl informovat, že od určité doby jste poživatelem starobního důchodu. 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Zbylo mi z roku 2015 2,5 dnů dovolené. V roce 2016 jsem si ji nemohla vybrat neboť jsem od 30.ledna 2016 díky úrazu v pracovní neschopnosti. Pracovní neschopnost nadále trvá a zřejmě nebudu moci vykonávat své pracovní zařazení. Nejspíš bude v roce 2017 následovat nějaký typ invalidního důchodu. Propadne mi dovolená nebo z důvodu nemoci mi ji zaměstnavatel bude moci proplatit? Pokud bude proplacena, tak bych měla o proplacení zažádat? Děkuji za odpověď.
Ivča
Dobrý den. V pracovní neschopnosti jste v důsledku pracovního úrazu? Pokud se Vám stal úraz pracovní, bude Vám dovolená při ukončení pracovního poměru proplacena. Pokud se Vám stal např. úraz doma, byla Vám dovolená zkrácena v důsledku pracovní neschopnosti, tj. již nemáte žádnou nevyčerpanou dovolenou.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, z důvodu velmi špatných vztahů na pracovišti a hrubého jednání budu podávat výpověď. Je možné se nějak vyhnout 2 měsíční výpovědní lhůtě, protože to bude patrně peklo. Co by mi hrozilo, kdybych přestala chodit do práce? Už jsem v důchodu, další zaměstnání to tedy neohrozí, takže mi nevadí takovýto "škraloup". Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lenka
Dobrý den, výpovědi se vyhnete jen pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou. Přestat chodit do práce Vám nemůžeme doporučit, tento způsob určitě nepatří mezi standardní způsoby. Zkuste si promluvit se svým nadřízeným a dohodnout se s ním na co nejrychlejším ukončení spolupráce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Dne 30.11 2016 mi končí pracovní poměr v práci a chci se zeptat jestli se můžu přihlásit na úřad práce tentýž den,nebo až den poté?Děkuji
Pavlína
Dobrý den, na úřad práce se jděte nahlásit až 1.12.2016, musíte mít s sebou doklady, které dostanete od zaměstnavatele v den ukončení pracovního poměru (např. zápočtový list...).

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
byla jsem zaměstnaná od 1.5. 2011 do 30.11.2016. Od 1.12.2016 nastupuji do nové práce, pokud během té doby otěhotním a budu kvůli tomu propuštěna, budu mít nárok na PPM?
Mirka
Dobrý den, ano na PPM budete mít nárok.

listopad 2016