Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolená před tím jsem byla zaměstná a ted si budu přividělávat jinou prací kde jsu vedená jako záskok za nemoc. Práce bude na smlouvu a chci se zeptat jestli můžu dělat na smouvu i když jsem jinde vedená jako zaměstnanec. Děkuji
Hanka
Dobrý den, na rodičovské dovolené si můžete přivydělávat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den chci se zeptat je mi 24 roku a jsem uz po 4 operaci křečových žil.jelikoz marodim po operaci 6 mesicu tak zamestnavatel uz v praci semnou nepočítá.doktorka mi nedoporucuje vykonavat praci číšníka jekikoz v praci děláme 15/17 hodin 3dny v kuse pracuji v luxusni restauraci tak clovek tam nachodi denně x kilometru a chtel bych se zeptat zda mi zamestnavatel musi dat odstupné a vypoved ze zdravotnich důvodu.kdyz doktorka mi vystavi potvrzeni v teto firme pracuji uz 2 roky mam smlouvu na dobu neurčitou.dekuji za odpověď
Martin
Dobrý den, pokud se nejedná o nemoc z povolání a zaměstnavatel nemá možnost převést Vás na jinou, pro Vás vhodnější práci, musíte ukončit pracovní poměr Vy, bez nároku na odstupné.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,chci se zeptat,k 1.12.podávám dohodu o rozvázání pracovního poměru mezi mnou a zaměstnavatelem ale mám ještě nevybranou celou dovolenou zbývá mi ještě 7 dní.Chtěla bych si jí dát proplatit ale co když mi řeknou že jí neproplaci jak to pak bude nebo mi poraďte.Můžu i se toho nároku zbývající dovolené zříci?Děkuji za odpověď
Pavlína
Dobrý den, nevyčerpaná dovolená Vám musí být proplacena.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych věděla, zda mi zaměstnavatel může nařídit dovolenou ve svátek 24.12 když má přitom zavřeno. Pracuji v hotelu. Moc děkuji za odpověď. Sarka
Sarka
Dobrý den, pokud by na 24.12. připadla Vaše pracovní směna, tak je možné Vám na tento den nařídit čerpání dovolené

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Mám Dohodu o provedení práce do konce roku 2016 a již jsem odpracovala 300 hodin. Zaniká nyní smlouva sama nebo je nutné ji ukončit písemnou formou?
Děkuji za odpověď.
l
Dobrý den, smlouvu můžete nechat uplynout do 31.12.2016, nemusíte nic ukončovat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v práci jsem podal výpověď, která končí po 2 měsíční výpovědní lhůtě, končí tedy 30.11.2016. 12.11.2016 se mi stal úraz při sportu a jsem nyní na neschopence. Chci se zeptat, zda mi výpověď ke dni 30.11.2016 skončí nebo ne? Pokud výpověď skončí, mám se jít registrovat na pracovní úřad a co k tomu budu potřebovat? Předem děkuji za odpověď, Jakub.
Jakub
Dobrý den, Váš pracovní poměr k 30.11.2016 skončí. Na úřad práce se určitě jděte po uschopnění zaregistrovat. K registraci potřebujete doklady, kterými Vás zaměstnavatel vybaví při ukončení pracovního poměru, tj. zápočtový list a potvrzení o výši čistého příjmu pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den.chci.se zeptat.mam smlouvu na dobu.neurcitou.ale.nasla.sem. si lepe placenou praci a nynejsi zamestnavatel.nechce pustit dohodou.v novem zamestnani sem.domluvena,ze.nezadaji okamzite zapoctovy list. A vemou me,I.kdyz budu mit paragraf.muzu to tak.udelat,ze odejdu a nastoupim.okamzite.do.noveho zamestnani dekuji hejtmankova
Hana
Dobrý den, ukončení pracovního poměru porušením pracovní kázně (absence) nelze doporučit. Upřednostňovala bych dohodnout se se zaměstnavatelem. 

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP. V prosinci se chystám odjet na 14 dovolenou, budu se tedy odhlašovat z evidence na vlastní žádost. Po příjezdu se do evidence vrátím. Zajímá mě zda platí, že po celý měsíc za mě stát zaplatí zdravotní pojištění?
Lucie
Dobrý den, informujte se, prosím, na vaší zdravotní pojišťovně.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den,
Prosím vás můžete mi poradit jak s tím naložit? Chodim do práce ale mám psanou dovolenou. S tím že mi v prosinci mistrová bude psát jakože jsem v práci ale budu doma. Mě se to ale nelíbí tak bych chtela poradit jak postupovat. Jak se bránit. Dekuji
Martina
Dobrý den, rozhodně tento způsob čerpání dovolené není správný a je proti zákoníku práce. 

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ptal jsem se na toto:"chtěl bych tento měsíc podat výpověď, ale můj zaměstnavatel je až do konce listopadu v zahraničí, tudíž mu ji nemám jak předat. Jakým způsobem postupovat?", poradili jste, ať se obrátím na personální. Pan majitel, co je v zahraničí, si však personální otázku a celý chod malé firmy řeší sám. Děkuji za vyjádření. - otázka upravena poradcem
Tomáš
Dobrý den, můžete zaslat svoji výpověď doručenkou na adresu zaměstnavatele. Vaši výpověď převezme osoba, která je oprávněná za zaměstnavatele přebírat poštu. Výpověď může převzít i Váš nadřízený.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovala jsem u firmy (firma A od 9/2013), která ale nějakým způsobem v 1/2015 přestala fungovat a má prokuristu, své aktivity převedla na jinou firmu (firma B). U firmy A jsem byla ještě půl roku na RD. Tyto dvě firmy spolu nějakou dobu spolupracovaly při ukončování prac. poměrů. V 8/2015 jsem podepsala novou pracovní smlouvu u firmy B, dali mi k podpisu i zápočťák a dohodu o rozvázání pracovního poměru z firmy "A" s tím, že tyto papíry pošlou prokuristovi k podpisu. Já jsem to ve své hlouposti potom už neřešila. Teď mi přišel papír z ČSSZ, že jsem stále evidovaná jako zaměstnanec firmy A a ta za mě nepředkládá přehledy o vyměřovacích základech ani mě neodhlásila ze sociálního pojištění. Tato doba tedy není vykázána a nelze ji započítat do důchodu.... Takže mám dvě pracovní smlouvy a jsem na RD. Prosím poraďte jak s tím naložit. Děkuji - otázka upravena poradcem
Šárka
Dobrý den, obraťte se na svého původního zaměstnavatele (firmu A) a trvejte na dořešení celé Vaší záležitosti.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Pracovní poměr skončil výpovědí zaměstnavatelem dle par.52c a po uplynutí 2měs.lhůty dne 30.9.2016, 3.10. proběhla registrace na ÚP a 5.10., tedy v ochranné lhůtě, lékař potvrdil pracovní neschopnost s prognózou cca 6 měsíců - operace a rehabilitace. Odstupné je 3 měsíce, tzn., že původně bych měl pobírat podporu v nezaměstnanosti od 1.1.2017 v délce 11 měsíců (nad 55 let). Pokud se naplní prognóza lékaře, tak bych měl pobírat nemocenskou do konce 03/2017.
a) Jak to bude s délkou výplaty podpory v nezaměstnanosti, těch 11 měsíců se začne počítat od 1.1.2017 (do 30.11/2017) nebo od 1.4.2017 (do 31.3.2018)?
b) Jak často a komu musím dodávat potvrzení o pracovní neschopnosti, tedy v době od 5.10.2016 do cca 31.3.2017?
Děkuji za odpověď.
Damián
Dobrý den, svou nemoc musíte oznámit na úřad práce. Protože jste onemocněl v ochranné lhůtě, všechny doklady pracovní neschopnosti vydané Vaším ošetřujícím lékařem k vyplácení nemocenské směřujte na svého bývalého zaměstnavatele.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, jsem vedena na ÚP , bydlím kousek za Prahou , ale jízdě autobusem při cestě do Prahy se zatím dalo vyhnout a řešit to jízdou vlakem. No na ÚP jsem dostala umístěnku , bohužel bych do práce musela jezdit právě autobusem a to skoro 1 a půl . Už dnes je mi z toho opravdu úzko. Nevím jak to mám řešit.
Dagmar Janiczaková
Dobrý den, velká většina lidí denně cestuje za prací. Pokud tato vzdálenost je pro Vás neakceptovatelná, budete si muset najít jiné zaměstnání. Vystavujete se ale riziku vyřazení z evidence úřadu práce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, chtěla bych se informovat jak se resi situace. Jsem nyni na MD, v zaměstnání mam smlouvu na HPP, pokud driv nez mi skonci MD nastoupím do jiné prace na HPP je stavajici zamestnavatel povinen mi podepsat výpověď?
Dekuji za odpověď
Veronika
Dobrý den, ano, výpověď může zaměstnanec podat i v průběhu rodičovské dovolené.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,zajimá mě,na koho se můžu obratit a ohlásit šikanu na pracovišti,..(učitelka mateřské školky,šikanuje uklízečku) ? předem vám děkuji za odpověď
Michaela
Dobrý den, můžete se obrátit na bezplatnou pomoc právníka Vaše nároky.cz (https://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky) nebo na inspektorát práce.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP. Chci se zeptat pokud budu v evidenci jen do 5.prosince, pak jedu na dovolenou na 2 tydny a odhlasim se na tuto dobu z evidence. a po příjezdu se zase přihlásím do evidence., budu muset doplácet za tento měsíc zdravotní pojištění ?
Alena
Dobrý den, patrně ano, ale domluvte se, prosím, raději na své zdravotní pojišťovně.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěl bych tento měsíc podat výpověď, ale můj zaměstnavatel je až do konce listopadu v zahraničí, tudíž mu ji nemám jak předat. Jakým způsobem postupovat? Děkuji
Tomáš
Dobrý den, stačí, pokud výpověď donesete na personální oddělení, kde si ji necháte písemně převzít.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

pokud jsem ve zkušební době do konce roku a ze zaměstnání bych chtěla odejít na konci února (při 2-měsíční výpovědní lhůtě), mám si podat standardní výpověď ke konci prosince? Děkuji za odpověď, Ivana J.
Ivana
Dobrý den, ano podejte během prosince výpověď z pracovního poměru. Otázkou je, zda s Vámi zaměstnavatel po té neukončí pracovní poměr zrušením ve zkušební době, protože v té době ještě budete ve zkušební době.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
budu mít nárok na PPM, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou od 1.1.2016 a od 29.8.2016 jsem na neschopence?Pracovní poměr trvá- započítává se do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v tomto případě i neschopenka? před tím jsem byla OSVČ(placeno jen zdrav.p.)Děkuji
Tereza

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Nemocensky pojištěná jste i v době pracovní neschopnosti, pokud Váš pracovní poměr trvá. Tato doba se započítává do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
dobrý den, k 30.11.2016 mi končí smlouva na dobu určitou a zároveň mi končí rodičovsky příspěvek od 1.12.2016 půjdu zaregistrovat na úřad práce chci sE zeptat kdybych byla těhotná mela bych nárok na mateřskou nebo bych měla pouze na rodičovský příspěvek a nebo pokud bych nastoupila do nové práce alspon na měsíc nebo dva zda bych potom mela nárok na materskou děkuji moc za odpověď - otázka upravena poradcem
Hana Piskotova

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Po ukončení studia jsem byla evidována na úřadu prace a brigadne si na DPP vydělala do 4900 měsíce. V září jsem si však na dohodu vydělala více a z evidence mne vyřadily. Přišlo mi z Te firmy potvrzeni kde za mne odvedli v měsíci 8,9,10 pojištění. Zároveň mi přišel dopis z VZP,že od záři není znám plátce pojistného. Musím si platit pojistne jako osoba bez zdanitelných příjmu, nnebo staci doložit příjmy z DPP?
Jana
Dobrý den, Váš zaměstnavatel Vás v měsíci, ve kterém jste odvedla zdravotní pojištění, měl nahlásit na zdravotní pojišťovnu. Obraťte se, prosím, na mzdovou účtárnu zaměstnavatele, která s Vámi tento problém zajisté vyřeší.

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den,nastoupila jsem na namisto dotovane eu a jsem ve zkusebni dobe.Mam hlavni pracovni pomer na 11 mesicu.V praci me preradily na jinou provozovnu,moje pracovni doba je do 16 hod a kdyz ted dojizdim tak nestihnu vyzvednout dcerku ,ktera ma 8 let z druziny,ta je otevrena do 16.30.Muzu dat vypoved ve zkusebni dobe z duvodu pece o dite?jsem samozivitelka a hlidani nemam.V praci mi rekli ze pokud dam vypoved nebo oni mi daji nesmim se zaevidovat na up 6 mesicu,protoze jde o dotovane misto.Nevim si rady.Dekuji
blanka
Dobrý den, je pravda, že na ÚP byste se mohla na po 6 měsících. Nejlepší bude domluvit se se zaměstnavatel na zkrácení pracovní doby, např. o 1 hodinu, abyste stihla dcerku vyzvednout.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho se můžu znovu přihlásit na úřad práce, kdybych si podala žádost o odhlášení z evidence? Nemyslím vyřazení z jejich strany, ale když se JÁ SAMA odhlásím, na vlastní žádost. Někde jsem četla, že mohu klidně už druhý den, ale to bude asi blbost, že? Děkuji za odpověď.
Kara
Dobrý den, uchazeč o zaměstnání, kterému v rozhodném období neuplynula celá podpůrčí doba a získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby, tj po dobu kterou nevyčerpal při předchozí evidenci. Pokud by doložil dobu důchodového pojištění v délce 3 měsíce a více a současně plnil zákonnou podmínku 12 měsíců, vznikne mu nový nárok na podporu v nezaměstnanosti.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den,ma dcera 2 roky s 2 VŠ v Praze nemuže sehnat zaměstnáni,odesíla životopisyale bohužel firmy ani neodpovi,je ji 47 let,tak fakt nevim jake zamestnance firmy chtěji,všude se piše co je volných mist.Děkuji za radu pro mou dceru.Milada 723538934
Milada
Dobrý den, záleží i na tom, zda dcera odpovídá na inzeráty, ve kterých splňuje požadavky na kandidáta. Bylo by dobré oslovit i nějakou personální agenturu, která by ji mohla být nápomocna při hledání vhodného zaměstnání. Co se týče volných pracovních míst, přetlak nabídky je pouze v některých oborech. Je možné, že oblast, ve které Vaše dcera hledá práci, do těchto oborů nespadá. Opravdu to chce obrnit se trpělivostí a hledat.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mohu se zeptat jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti , podám-li výpověd' ve zkuševní době a mám navíc ,,aktivní,, ŽL ?
Důvodem je neshoda se zaměstnavatelem.
děkuji,
Alena
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce, kde Vám zajisté všechny dotazy zodpoví.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem měsíc v PN a můj šéf mi zle vyčítá, že jsem nepřišla do práce hned poté, co jsem přestala brát atb a předhazuje mi, že kolegové taky marodí a přesto jsou v práci. Jeho sms hraničí se šikanou, nyní jsem pozvána na pohovor do jiné firmy a nejspíš dám výpověď - obávám se, že mi současný zaměstnavatel bude dělat potíže, asi mě nebude chtít pustit na dohodu... mám podat rovnou výpověď nebo tu dohodu přece jen zkusit? Tady jsem na zkrácený úvazek, tudíž jsem sháněla práci na celý.. Přijde mi podivné až nezákonné, že po mě chce šéf, abych chodila do práce - když už JE NEMOHU OHROZIT - a nadává, aniž by znal můj zdravotní stav. Omlouvám se, ale jsem bezradná a ve stresu a nevím co si počít. Prosím o radu.
Petra
Dobrý den, ve Vašem případě by bylo nejlepší ukončit pracovní poměr. Pokud se se zaměstnavatelem nedomluvíte na dohodě, musíte podat výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, pracovala jsem 3 roky, pak jsem 3 měsíce před porodem jsem měla nemocenskou, nyní jsem na MD, která mi končí k 10.12.2016 a následně mi již během RD k 1.1.2017 končí pracovní poměr při smlouvě na dobu určitou. Co to pro mě znamená - bude za mě někdo platit sociální a zdravotní pojištění? musím se někde hlásit? Moc děkuji za odpověď
Jana
Dobrý den, do 3 let věku dítěte za Vás platí zdravotní pojištění stát.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem invalidní 3.stupně a ukončil jsem pracovní poměr ve zkušební době a je potřeba dodávat potvrzení o invalidní důchodu? Skončil jsem proto protože mě přidávali práci navíc! Velmi špatná domluva ze strany zaměstnavatele! Ten zaměstnavatel mě začal šikanovat!
Jan
Dobrý den, omlouvám se, ale nerozumím Vašemu dotazu. To, že jste invalidní důchodce jste měl svému zaměstnavateli oznámit při nástupu.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den,
jsem na trilete RD,ktera mi bude koncit az v dubnu 2018,avsak planujeme druhe dite a rada bych mela narok na PMM. Pracovni smlouva mi totiz konci v srpnu 2017,od te doby bezi tedy ochranna lhuta 180 dni. Muj dotaz - do skonceni teto lhuty musim porodit nebo staci nastup na materskou,tedy 6-8 tydnu pred terminem porodu? Dekuji moc za odpoved.
Míša
Dobrý den, stačí když do ochranné lhůty budete alespoň 8 týdnů před porodem.

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Dobry den pobiram plny invalidni du hod 3 stupne manzel na me pobira peci 1 stupne a vlastnim prukaz ztp/p muzu pracovat dekuji
Hanka
Dobrý den, při přiznávání důchodu pro Vás a příspěvku na péči pro manžela jste jistě byla obeznámena v jakém rozsahu a zda vůbec můžete pracovat (příp. jaké práce jsou pro Vás vhodné). Obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení, kde Vám invalidní důchod vyplácejí.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,

na úřadu práce mi příště dají doporučenku k zaměstnavateli a do 3 bych měla absolvovat pohovor. Má zaměstnavatel povinnost mě do 3 dnů od doporučenky vzít. Co když mi nedají termín pohovoru ve stanovené lhůtě?
Pavlína Nováková
Dobrý den, na úřadu práce Vás určitě budou přesně informovat, jak si máte s doručenkou počínat. Předpokládám, že bude úplně stačit, pokud dojdete s doručenkou k zaměstnavateli a ten Vám na ni vyznačí datum pohovoru, příp. Vám do ní vepíše, že uvedené pracovní místo není pro Vás vhodné. Určitě se ale o všem poraďte s pracovníkem úřadu práce, který Vám bude vydávat doručenku.
Ještě Vám doporučuji, abyste se předem telefonicky spojila s kontaktní osobou zaměstnavatele a domluvila si přesně termín a čas setkání.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám problém v práci kvůli tomu, že jsem v PN - nyní je to pátý týden a v pondělí již do práce půjdu. Ale již od prvního týdne marození mi šéf vyčítá, že nechodím do práce nemocná a že se válím doma a nechce se mi pracovat. Je to práce na zkrác. úvazek a navíc mizerně placená, tudíž si hledám novou, a nyní možná jedna vyšla. Dnes jsem sepsala Žádost o ukončení dohodou, ale mám strach, že natruc mi zaměstnavatel nevyjde vstříc (ačkoli evidentně není spokojen) a bude požadovat výpovědní lhůtu. Přičemž - pokud to vyjde - bych měla již 1.12. nastoupit do práce nové. Vím, že mi případně mohou psát "áčka" a dojde k hrubému porušení prac. smlouvy ale co mám nyní dělat? Jsem z celé situace a výhrůžek a urážek v SMS od šéfa již zoufalá a na práškách. Děkuji za Vaši radu. - otázka upravena poradcem
Alena
Dobrý den, chápu, že tato situace je pro Vás velice nepříjemná. Obecně ale nelze doporučit ukončení pracovního poměru tím, že do zaměstnání přestanete chodit. Nejlepší by bylo domluvit se se zaměstnavatelem na dohodě, příp. pokud víte, že Vám nevyhoví, posunout datum nástupu k novému zaměstnavateli. To jsou jediné zákonné cesty.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám během dvou let odpracováno u jednoho zaměstnavatele 11 měsíců a 18 dní. Stačí mi pro podmínky podpory v nezaměstnanosti odpracovat u jiného zaměstnavatele jeden měsíc?
Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den , mám pracovní neschopnost od listopadu .A pracovní smlouva mi končit k 31.12.2016 na dobu určitou. Jak dlouho mohu být na nemocenské , když mi končí pracovní smlouva.A zaměstnavatel mi jí neprodlouží , jak dlouho mohu být na nemocenské.
Adriana
Dobrý den, posouzení Vaše zdravotního stavu je na ošetřujícím lékaři, tzn. že lékař určí, kdy Vás uzná práce schopným.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Rád bych se Vás zeptal na situaci, která v mém případě nastala. Ke konci září 2016 jsem řádně osobně podal výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance k zaměstnavateli, zaměstnavatel mou výpověď převzal a podepsal. Ke dne 30.11.2016 tato lhůta končí. Jak je to když jsem v průběhu těchto 2měsíců prostřednictvím SMS výpověď zrušil, a teď jsem se rozhodl, že opravdu ke dni 30.11.2016 chci ukončit pracovní poměr ve firmě? Má tato SMS nějakou právní váhu, nebo co je na papíře podepsané majitelem firmy, to je dané?.
Děkuji Vám za informaci.
S přáním hezkého dne
David
David
Dobrý den, výpověď se podává písemně a stejně tak písemně by měla být i odvolána. SMS zpráva je nestandardní způsob stahování výpovědi a pokud tento způsob nemáte sjednán v pracovní smlouvě, tak je i neplatný.  

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám odpracovaných 11 mesicu a 18 dní. Nesplnuji podmínku na podporu v nezaměstnanosti. Od prosince nastoupim do nové práce, jelikož jsem těhotná, tak mě nový zaměstnavatel může dát brzy výpověď. Kolik musím odpracovat dní, abych splnila podmínky pro podporu v nezaměstnanosti.
Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, v zamestnani jsem skoncil dohodou z organizacnich duvodu (zruseni pozice) a dostal odstupne. Onemocnel jsem v ochranne lhute a cerpam nemocenskou. Mam ico na vedlejsi cinnost (relativne nizke castky vzhledem k predchozimu vydelku, prace z domova). Muzu behem cerpani nemocenske vykonavat cinnost na ico? Pokud ano, muzu ji vykonavat i pro zamestnavatele, u ktereho jsem z organizacnich duvodu skoncil? Je nejaky limit vydelku, ktery mohu dosahnout, abych neprisel o nemocenskou? Predem dekuji, Milan
Milan
Dobrý den, pokud jste byl uznán práce neschopným, musíte dodržovat léčebný režim.

listopad 2016

hledám práci
Dobrý den, děkuji za odpověď, již jsem psala dotaz ohledně způsobu započítávání podpory v nezaměstnanosti, která se počítá z posledního uplynulého čtvrtletí, ještě bych ráda věděla zda se do toho čtvrtletí počítá i dohoda o provedení práce?
Mockrát Vám děkuji za Váš čas. Pěkný den
Marie
Dobrý den, pokud jste z dohody (DPP nebo DPČ) odvedla sociální pojištění, měla by být rovněž započítána při stanovování výše podpory v nezaměstnanosti. 

listopad 2016

nástup do práce
Dobry den, mela bych dotaz. Dcera bude mit 02.12.2016 3 roky, měla bych od 05.12.2016 nastoupit do zamestnani, ale v te dobe budu s dcerou v nemocnici z duvodu operace, nasledna rekonvalescence by mela byt zhruba 2 mesice, nemohu proto nastoupit do prace ve vyse uvedenem terminu. Jake mam, prosim, moznosti...bud pozadat v praci o neplacene volno, coz se zamestnavateli moc nezamlouva, nebo jit na paragraf, ale ten je tusim jen na 9 kalendarnich dnu, nevim tedy, co bych mela delat po tom...o praci bych nerada prisla, pracuji u teto spolecnosti vice nez 10 let. Dekuji za pripadnou odpoved.
Jana
Dobrý den, jedinou možností je opravdu zažádat o neplacené volno mezi 3. a 4. rokem věku dítěte, s čímž opravdu zaměstnavatel nemusí souhlasit. Ošetřování člena rodiny byste tak dlouhou dobu nemohla čerpat. Pokud zaměstnavatel nebude souhlasit, nezbylo by Vám nic jiného než ukončit pracovní poměr.

listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Prosím o radu,zaměstnavatel mně odesílá na kurz,abych si zvýšila kvalifikaci. Ovšem trvá na tom ,ze si budu půlku hradit sama vcetne ubytování a stravy, kurz se vším všudy stojí cca 30 000 kč.Dále mi nechce hradit mzdu,po dobu trvání kurzu.Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji.
Karla Galetková
Dobrý den, účast na zvyšování kvalifikace se nepovažuje za výkon práce. Pokud účast na zvyšování kvalifikace zasáhne do pracovní doby zaměstnance, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout v nezbytném rozsahu pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku. Náklady spojené se zvyšováním kvalifikace hradí zaměstnavatel, pouze pokud se na nich se zaměstnancem dohodne. Pokud zvyšování kvalifikace odpovídá předmětu činnosti zaměstnavatele, budou náklady na něj vynaložené považovány za daňově uznatelné náklady zaměstnavatele.


listopad 2016

nástup do práce
Dobry den, mohu se zeptat zda ma zamestnavatel narok mi naridit si vzit dovolenou z budouciho roku, kdyz mi nezbyla dovolenoa na Vanoce 2016? Mame kancelar zaverenou a neplacne volne nam zakazali. Avsak ja cerpat dopredu dovolenou z roku 2017 nechci. Je v jejich kompetenci mi to naridit nebo je to proti zakonu prace? Mockrat dekuji za odpoved
Iva
Dobrý den, dovolenou na rok 2017 čerpat nemůžete, neboť Vám na ni ještě nevznikl nárok. Nejsnazší bude vzít si na tyto dny neplacené volno.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
dala jsem výpověď ve zkušební době s tím, že odejdu 9. 12., jak jsem se se zaměstnavatelem dohodla. Ale jelikož se má osobní situace změnila, chtěla bych skončit dříve. Mohu zaměstnavateli doručit novou výpověď?
Martina
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr bez udání důvodu a k jakémukoli dni.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat, našla jsem si novou práci, kde by mě mohli vzít hned,ale v současné práci jsem ve zkušební době. 2 dny od nástupu což je 21.10 jsem byla v práci a od 26.10 do 13.11. jsem měla neschopenku. Můžu dát výpověď bez udání důvodu a povolí mi zaměstnavatel ukončení pracovního poměru? Děkuji
Tereza
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr bez udání důvodu.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
dostala jsem výpověď dle § 52 písm c ZP. Zaměstnavatel mi nařídil čerpat dovolenou, která pokryje celou výpovědní dobu. Mohu už nastoupit do nového zaměstnání, když čerpám dovolenou u původního zaměstnavatele?
Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, k novému zaměstnavateli můžete nastoupit.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, když zaměstnavateli donesu potvrzení od lékaře, že nemohu vykonávat svou práci můžu pracovní poměr ukončit okamžitě nebo má zaměstnavatel nárok na dvou měsíční výpovědní lhůtu? Děkuji.
Sofie
Dobrý den, pokud již nemůžete vykonávat svou práci, bylo by nejlepší ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,
k 30.10.2016 mi skončila pracovní smlouva, u stejného zaměstnavatele mi byla nabídnuta práce na DPP. Smlouvu jsem podepsala, budu si sama platit zdrav. pojištění. Mám v tomto případě nárok na podoru z ÚP? Mohu si vydělávat na DPP a přitom se registrovat na ÚP a pobírat podporu? Děkuji
Daniela
Dobrý den, na úřadu práce se zaregistrovat můžete, ale po dobu práce na DPP Vám nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Pokud Váš výdělek za měsíc nepřekročí 10 000 Kč brutto, budete si muset uhradit sama zdravotní pojištění.

listopad 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem v insolvenci a dostala jsem výpověď a 3mesicni oodstupné komu peníze z odstupného půjdou me prý ne jaký mam na ne nárok insolvenci platím řádné z ceho budu po skončení pracovního poměru žít když na úřad práce mohu jít až za 3 měsíce pokud dostávám odstupné proč nemohou být peníze zaslány na můj účetkdyž řádné platim
ivana hanusova
Dobrý den, obraťte se na svého insolvenčního správce.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Nastoupila jsem do práce, kde mi byl slibovaný Hpp, tak se bohužel nestalo, místo toho byla vystavena smlouva na Dpp s platem 10000 Kč. Smlouva je uzavřena od 7.11-30.11.2016. Dobrá, rozhodl se tak zaměstnavatel, ale samozřejmě se mi to nelíbí, jelikož mi paní řekla že mi takhle může smlouvu vystavovat stále, dokud se nerozhodne vystavit Hpp. Myslím že vím co tím sleduji a tak se chci zeptat, když mám smlouvu na Dpp ve zmíněné době s tím, že můžu oddělat max 20 hod týdne, za odměnu 10 000 Kč. Je to tak že do konce jsou cca 3 týdny od nástupu, oddělám 60 hod.cca za tu částku na smlouvě? Děkuji moc za odpověď.
Doro
Dobrý den, na DPP můžete odpracovat max 300 hodin / rok, u DPČ max 20h/týdně (je zde ale vyrovnávací období). Pokud máte uzavřenou DPP a Váš měsíční příjem nepřekročí 10 000 Kč brutto/měsíc, počítejte s tím, že za Vás nebude odvedeno zdravotní a sociální pojištění, zaplatíte pouze srážkovou daň, zdravotní pojištění byste si musela uhradit sama. Z tohoto důvodu je pro Vás výhodnější mít uzavřenu DPČ, ze které je zdravotní pojištění odvedeno již od hranice 2500 Kč/brutto. DPP jako taková je vhodná pouze pro zaměstnance, kteří již z některého svého pracovního poměru zdravotní odvádějí nebo jako přivýdělek pro studenty.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den,

jsem vedena na ÚP a chtěla jsem se Vás zeptat. Nastoupila jsem do zaměstnání dne 02.11.2016 a po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem jsme se dohodli na ukončení spolupráce a to dne 07.11.2016. Protože v prvních dnech následovalo školení, jsem se z toho to důvodu nesetihla odhlásit na ÚP. Ale můj zaměstnavatel ano. Mám zajít na úřad práce a nějak to řešit? Když se jednalo pouze o tři pracovní dny. Ráda bych tuto situaci měla v pořádku. Předem děkuji za Vaši radu a odpověď.

Marie
Marie
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte hlásit úřadu práce nejpozději do 8 kalendářních dnů.

listopad 2016

nástup do práce
Dobrý den, potřebovala bych poradit - jsem evidovaná na ÚP už víc než půl roku a zatím se mi nedařilo najít práci. Teď mě ÚP na jednu pozici poslal s doporučenkou. V případě, že bych do této práce nastoupila, a nevyhovovala mi (je mizerně ohodnocená, většinu času se údajně jen hledí do zdi a dojíždění spolkne dlouhé hodiny...), je možné zrušit pracovní poměr ve zkušební době? Jde mi o to, jestli by mě poté znovu přijali do evidence na ÚP. Děkuji za odpověď.
Michaela
Dobrý den, můžete se kdykoliv znovu na úřad práce přihlásit. Ovšem znovu vám nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne až po odpracování 6 měsíců. Blíže a konkrétněji vám poradí na úřadu práce.

listopad 2016