Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nástup do práce
Dobrý den. Jaký je to druh práce na DPC. Jedná se o zaměstnání nebo brigádu ? Platí zaměstnavatel zdravotní a sociální? Může být člověk v registraci Up a přitom pracovat na DPC. Děkuji mockrát
Monika červen 2018
Dobrý den, dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je výjimečným pracovněprávním vztahem, platí pro ní zvláštní právní úprava. DPČ musí být uzavřena písemně. Musí v ní být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se uzavírá. Na jejím základě lze vykonávat práci v rozsahu 20 h týdně. Zaměstnanec i zaměstnavatel odvání zdravotní a sociální zabezpečení. Můžete být evidovaný na ÚP, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

červen 2018

ukončení zaměstnání
sem ve skusebni dobe,mam pracovni neschopnost kdy uz me neplati zamestnanec a chci ukoncit pracovni pomer k 30.6.2018,zamestnavatel chce od 11.6 .2018 nebude nejakej problem ze budu muset jit na pracak nebo se zapoctovym listem ,do druheho zamestnani nastupuji 2.7.2018 dekuji za radu
Roman
Dobrý den, zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti zaměstnance. Po  této lhůtě mu už nic nebrání, aby písemně pracovní poměr ukončil. Na úřadu práce se budete evidovat po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. 

červen 2018

nástup do práce
Dobrý den , jsem zaměstananá jako AP na 75% úvazku na základní škole, začala jsem pracovat od začátku dubna. Nyní mi ředitelka řekla, že nemám nárok na dovolenou a musím pracovat i přes prázdniny. Nevíte jak to je popřípadě zda musím pracovat celé prázniny? Děkuji
Simona
Dobrý den, předpokládám, že pro vás platí zákoník práce, že výměra dovolené jsou pro vás 4 týdny za kalendářní rok, že při kratším úvazku pracujete 5 dnů v týdnu ......
Do práce jste nastoupila 1.4. To znamená, že do 30.6. odpracujete v ideálním případě 65 dnů. Pak máte nárok na poměrnou část dovolené, tj. 1/12 za každý kalendářní měsíc (20/12 = 1,5 dne). Pracovala jste 3 měsíce: 3 x 1,5 = 5 dnů dovolené. Máte nárok na 5 dnů dovolené. Pokud byste pracovala méně než 5 dnů v týdnu, nárok na dovolenou by byl jiný. 

červen 2018

nástup do práce
Dobrý den, kolikrát může dát zaměstnavatel smlouvu na určitou? Děkuji
Klára
Dobrý den, v právní úpravě sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou platí pravidlo 3 x 3 a dost. Tzn.: 1. při nástupu do zaměstnání s vámi může zaměstnavatel sjednat pracovní poměr na dobu určitou a poté ho ještě dvakrát prodloužit (celkem tedy 3 x). 2. doba trvání pracovního poměru nesmí přesáhnout 3 roky.  

červen 2018

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat.Od 11.5.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a 31.5 2018 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou.Zaměstnavatel mi dal výpoveď.Mám se jít zapsat na úřad práce?Kdo bude platit dociální a zdravotní?Děkuji
Adéla
Dobrý den, pokud jste měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak vám zaměstnavatel zřejmě oznámil, že nemá možnost vás nadále zaměstnávat a váš pracovní poměr skončil k datu sjednanému v pracovní smlouvě, tedy k 31.5.2018. Nešlo tedy o ukončení pracovního poměru výpovědí, protože tím by zaměstnavatel porušil ustanovení zákoníku práce. V době mateřské dovolené vám nesmí dát výpověď. Na úřadu práce se evidovat nemusíte, protože v době, kdy pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, za vás platí zdravotní pojištění stát.  

červen 2018

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
v motivačním dopise mám uvést, že jsem v evidenci úřadu práce s možností rekvalifikace, nebo se raději o tom nezmiňovat?
Děkuji
Střelec
Dobrý den, doporučuji vám uvést do motivačního dopisu (nebo do CV), že jste v evidenci úřadu práce. Pokud vám bude v CV chybět určité časové období, kdy jste nebyl zaměstnán, bude se vás recruiter určitě dotazovat, co jste v tomto období dělal/-a. To, že jste měl/-a zájem o rekvalifikaci, je známkou toho, že máte zájem o svůj odborný růst. Pochlubte se tím.

květen 2018

nástup do práce
Dobrý den , chtěla jsem se zeptat. Pracuji v zemědělství delam soboty neděle a mam 6 nebo 7 dni volna za měsíc. Delam 3 týdny v kuse a potom volno.Máme narok na priplatky za sobotu a neděli. Ve smlouvě Máme napsáno že děláme 6 dni v týdnu.
Michaela durcova
Dobrý den, za dobu práce v sobotu a v neděli vám přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. 

květen 2018

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Nyni jsem od 13.3. na nemocenské až do konce června do kdy mám smlouvu . Bylo mi oznámeno že mi už neprodlouzi smlouvu. Jak je to s dovolenou. Mám tam 10 dní. Proplatí mi ji. Děkuji
Zuzana
Dobrý den, za nevyčerpanou dovolenou vám přísluší při skončení pracovního poměru náhrada mzdy.

květen 2018

nástup do práce
Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP ve směnném provozu. Zaměstnavatel nám ale nevyplácí příplatky za noční služby, ani za víkendy a svátky. Má na toto právo? Pokud ne, jak bych se mohl bránit? Nočních služeb mám většinu, plus minimálně dva víkendy v měsíci, tudíž na příplatcích přicházím o relativně dost peněz. Děkuji za odpověď.
Jakub Beznoska
Dobrý den, na vyjmenované příplatky máte podle zákoníku práce právo. Pokud vám příplatky zaměstnavatel nevyplácí, obraťte se s podnětem ke kontrole na inspektorát práce, http://epp.suip.cz/epp/index.php. 

květen 2018

nástup do práce

Dobrý den,

Zaměstnavatel nám nařizuje přesčasy ve výši 80-100 hodin měsíčně. Do nedávné doby se to řešilo externími smlouvami přes pracovní agenturu, tuto praxi však zatrhl inspektorát práce. Od té doby s ním mám podepsanou dohodu na 416 hodin přesčasů ročně, ovšem to jsem už minulý měsíc překročil. Od té doby mi přesčasy neevidují a odpracované hodiny dávají do odměn (ovšem bez příplatku). Ročně tedy jde o cca 1100 hodin přesčas. Je to v pořádku? Musím na takto nařízené směny opravdu přijít? Už to fyzicky moc nezvládám...

Dále je mi zaměstnavatelem vyhrožováno, že pokud na směnu nepřijdu, bude po mě vymáhat za každý den cca 50.000 Kč a pokud budu toto někde hlásit, tak mi hrozí pokuta až do výše 100.000 Kč za práci "načerno" a navíc po mě bude zaměstnavatel vymáhat případnou pokutu firmě. Jsou přesčasy nad rámec zákonného limitu skutečně brány jako práce "načerno"?

Děkuji
- otázka upravena poradcem
Polomrtvý
Dobrý den, váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Obraťte se znovu na inspektorát práce nebo si najděte nového zaměstnavatele. 
Zaměstnavatel má povinnost evidovat počet hodin odpracovaných tzv. přesčas. Zaměstnavatel může výjimečně práci přesčas nařídit. Pokud zaměstnanec pracuje přesčas, má samozřejmě nárok na mzdu za vykonanou práci. Dále mu ovšem přísluší buď příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % jeho průměrného výdělku, nebo náhradní volno v délce vykonané práce přesčas. Za práci v So a Ne máte navíc nárok na příplatek a to nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Přikázaná/Nařízená práce přesčas je omezena nejvýše přípustným počtem hodin týdně (max. 8 hodin) a ročně (max. 150 hodin v kalendářním roce!). Práce přesčas nad tento limit může být konána pouze se souhlasem zaměstnance (416 h za rok). Další práci přesčas už po vás zaměstnavatel požadovat nesmí.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
ukončila jsem pracovni poměr v zkušební lhůtě dne 22.8. a do nové prace mam nastoupit 4.9. Chci se Vás zeptat, zda bude lepší se zaevidovat na pracovní úřad, aby za me stat zaplatil socialni a zdravotni, nebo mam socialni a zdravotni zaplaceno na tento měsíc z minulé prace?
Eva
Dobrý den, zaměstnavatel za vás zaplatí zdravotní a sociální pojištění za srpen. Nový zaměstnavatel za vás bude pojištění platit od 4.9. Přesto bych si, být vámi, ověřila na zdravotní pojišťovně, zda není třeba doplatit zdravotní pojištění od 1.9. do 3.9. Pojištění na sociální zabezpečení  doplácet nemusíte. Dobu od 23.8. do 3.9. však nebudete mít započítanou tzv. do odpracovaných let na důchod. Výhodnější je, zaevidovat se na přechodnou dobu, na úřadu práce.

září 2017

nástup do práce
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat ohledně práv a povinností zaměstnance. Jedná se mi o to, že v práci ve které dělám, nám nařizují povinné přesčasy, to znamená, že když je důležitá zakázka tak nám řeknou, že tento týden budete chodit od 5 do 18 hodin a i v sobotu. Ale problém je i v tom, že ve výsledné výplatnici nemáme tyhle přesčasy zaplaceny a celkový plat je 10800,-Kč. Má na tohle vůbec zaměstnavatel právo aby nám nařizoval víceméně celý rok přesčasy a ve výsledku i zadarmo? Děkuji
Tomáš Jánský
Dobrý den, zaměstnavatel má povinnost evidovat počet hodin odpracovaných tzv. přesčas. Zaměstnavatel může výjimečně práci přesčas nařídit. Pokud zaměstnanec pracuje přesčas, má samozřejmě nárok na mzdu za vykonanou práci. Dále mu ovšem přísluší buď příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % jeho průměrného výdělku, nebo náhradní volno v délce vykonané práce přesčas. Za práci v So a Ne máte navíc nárok na příplatek a to nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Přikázaná/Nařízená práce přesčas je omezena nejvýše přípustným počtem hodin týdně (max. 8 hodin) a ročně (max. 150 hodin v kalendářním roce!). Práce přesčas nad tento limit může být konána pouze se souhlasem zaměstnance.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak by to bylo s placením pojištění když bych dala výpověď (nyní jsem zaměstnaní na DPČ) například k 4.zaří 2017 a do nové práce nastoupila například 11.nebo 18. zaří 2017. Jak to bude s pojištěním a hlášením se na úřad práce ? A jak by se postupovalo, když bych dala výpověď tedy k 4. zaří a do práce nové práce nastoupila až v říjnu ?
Moc děkuji za odpověď
Martina
Dobrý den, pokud se po ukončení pracovního poměru zaevidujete na úřadu práce, bude za vás platit stát zdravotní pojištění a na dobu evidence na ÚP bude nahlíženo jako na "dobu odpracovanou na důchod". Jestliže se na úřadu práce evidovat nebudete (je to vaše právo nikoliv povinnost), musíte si zdravotní pojištění zaplatit sama.  

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 31.8. končím zaměstnanecký poměr ve školství (výpověď jsem po dlouhodobých neshodách s vedením v červnu dal já). Zajímá mě,
1) zda pro účely přiznání podpory v nezaměstnanosti kromě Zápočtového listu musím posledního zaměstnavatele nevyhnutelně žádat i o "Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti". Upřímně už s ním nechci mít nic společného. Je výši průměrného výdělku možné doložit i jinak?
2) zda o mé registraci na ÚP a případném pobírání podpory bude srozuměn můj potenciální budoucí zaměstnavatel,
3) pokud 1) a 2) ano, (nerad) uvažuji, zda 45% podporu raději neoželet a vzhledem k rozdílné výši zdravotního (a dobrovolnosti placení soc.) pojistného nebýt po dobu hledání vhodného zaměstnání či podnikatelské praxe veden jako OBZP (např. místo OSVČ).
Předem Vám děkuji za Vaši reakci a případné doporučení. - otázka upravena poradcem
Mikuláš
Dobrý den, ad 1) Zaměstnavatel má povinnost vystavit zápočtový list a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a předat vám ho poslední den trvání pracovního poměru v místě pracoviště. Pokud nelze předat zápočtový list osobně, je zaměstnavatel povinen vám ho doručit poštou jako zásilku do vlastních rukou. Zaměstnavatel se vystavuje vysokému postihu z strany inspekce práce, pokud vám zápočtový list nepředal ani doručil. ad 2) Nový zaměstnavatel vás bude při nástupu do práce žádat o zápočtový list. Nový zaměstnavatel sám nezjistí, že jste byl evidován na úřadu práce.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mohu Vás poprosit o radu ohledně návratu z rodičovské dovolené do zaměstnání?
Konec rodičovské dovolené (3leté) s druhým dítětěm jsem měla koncem června. V té době pro mě zaměstnavatel neměl žádnou práci.Já bych se ráda vrátila na částečný úvazek,protože pro mě žádná na částečný úvazek nebyla, domluvili jsme se na prodloužení (tneplaceném volnu)
do konce září. Za celou dobu mi nic nenabídli,až jsem se sama dostala k nabídce práce,ale opět byla na plný úvazek.Čekám tedy 3 měsíce na nabídku práce a jsem bez financí.Dotazy ode mě zní: 1.mám nárok na to, aby mi zaměstnavatel poskytl zaměstnání na částečný úvazek?
2. mám nárok na odstupné v této situaci (nemohu nastoupit na plný a částečný úvazek nedostanu)
v případě ukončení prácovního poměru dohodou?
Máte nějakou jinou radu, jak to vyřešit? V dobré naději jsem místo hledání práce jinde a registraci na úřadu práce (kdy bych měla alespoň nějaké finance) prodloužila rodičovskou a čekala, až se něco ve firmě najde. Děkuji za rady.
Kateřina
Dobrý den, při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen vás zařadit na pracovní místo podle uzavřené pracovní smlouvy. Zaměstnavatel má povinnost přihlížet rodinným potřebám zaměstnankyň pečujícím o děti mladší 15 let a umožnit zkrácení stanovené týdenní pracovní doby (nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby), pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody je míněn tak významný zásah do provozu zaměstnavatele, který by znemožnil, narušil nebo vážně ohrozil řádný provoz. Zaměstnavatel by tedy měl mít pro odmítnutí vaší žádosti o úpravu pracovní doby vážný důvod.  
Na odstupné byste měla nárok tehdy, pokud by vaše pracovní místo zaniklo z důvodu zrušení pracovního místa zaměstnavatelem (tzv. nadbytečnost).

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,chci se jen zeptat,pokud mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou a zbývají mi dva měsíce do konce smlouvy.Jakým způsobem mohu ukončit pracovní poměr když chci přejít do jiného zaměstnání?Děkuji
Markéta
Dobrý den, pracovní poměr ukončete dohodou se zaměstnavatelem.

září 2017

práce a ZTP
Dobrý den,
mám zařízené lázně a měl bych nastoupit za týden. Může mi podle zákoníku práce či předpisů o nemocenském pojištění zabránit v nástupu do lázní.
Předem děkuji za odpověď.
Martin Kuba
Martin Kuba
Dobrý den, je třeba rozlišovat, zda do lázní nastupujete na návrh ošetřujícího lékaře, který vám na pobyt v lázních vystaví potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti nebo jste si sám zaplatil pobyt v lázních (welnes). V prvním případě vám jako omluvenka pro zaměstnavatele poslouží potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel je povinen vás uvolnit; ve druhém případě musíte požádat zaměstnavatele o dovolenou. Vzhledem k tomu, že podle zákoníku určuje čerpání dovolené zaměstnavatel, může se vám stát, že dovolenou na pobyt v lázních nedostanete.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně ukončení pracovního poměru dohodou. Mám to již domluvené, ale má otázka zní, zda-li musím na UP když výpověď dohodou je ke dni 28.8.17 a nástup do Noveho zaměstnání 1.9.17 Děkuji Dufková
Radka Dufková
Dobrý den, zaevidovat se se na úřadu práce je vaším právem nikoliv povinností. V každém případě si ověřte, že je za vás za celý srpen zaplaceno zdravotní pojištění. Pokud není, musíte si ho zaplatit.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 31.7.2017 končím v současném zaměstnání a do nové práce nastupuji 4.8.2017. Musím
se na ty tři volné dny nahlásit na pracovním úřadu?
Předem děkuji za odpověď. Dáša
Dáša
Dobrý den, přihlásit se na úřadu práce je vaším právem nikoliv povinností. V každém případě si ověřte, že je za vás za celý srpen zaplaceno zdravotní pojištění. Pokud ne, musíte si ho zaplatit.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 20.8. mi zkončila smlouva na dobu určitou a od 21.8. měla automaticky přejít na mlouvu neurčitou. Od 21.8. jsem ale s dítětem na paragrafu a do zaměstání se již vrátit nechci, jelikož jsem dostala jinou nabídku. Mohu dát výpověd i bez 2 měsíční výpovědní lhůty?
petvalska.e@seznam.cz
Dobrý den, pracovní poměr je možné ukončit pouze způsoby uvedenými v zákoníku práce. Vy můžete navrhnout zaměstnavateli ukončení pracovního poměru dohodou tzn., že si dohodnete datum, ke kterému váš pracovní poměr skončí. Dalším způsobem je výpověď. Zaměstnavateli doručte písemné vyhotovení výpovědi do 31.8. Dvouměsíční výpovědní doba začne běžet od 1.9. a pracovní poměr skončí 31.10.

srpen 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den zajima me co delat kdyz mi konci smlouva na dobu urcitou 30.11.2017 a termin porodu mam 6.2.2018 kdyz pujdu mesic pred koncem smlouvy na neschopenku ,smlouva mi normalne zkonci v danem terminu nebo se to nejak prodluzuje a pokud ne tak kdo mi bude vyplacet neschopenku nez nastoupim na materskou dovolenou?
Lenka
Dobrý den, mohou nastat tyto varianty:
1) zaměstnavatel vám písemně oznámí, že váš pracovní poměr skončí k datu sjednanému v pracovní smlouvě,
2) zaměstnavatel prodlouží váš pracovní poměr dodatkem k pracovní smlouvě na dobu určitou nebo neurčitou.

Náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti placená zaměstnavatelem náleží zaměstnanci po dobu prvních 14 kalendářních dní trvání dočasné pracovní neschopnosti. Náhrada mzdy je poskytována za směny podle rozvrhu směn. Za první tři dny pracovní neschopnosti náhrada mzdy nepřísluší. Tento nárok je ale omezen pouze na dobu trvání pracovního poměru. Jestliže se stanete dočasně práce neschopnou až po skončení pracovního poměru (během ochranné lhůty), nárok na tuto náhradu mzdy nemáte.

Na nemocenské dávky je nárok až od 22. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti do konce dočasné pracovní neschopnosti, maximálně však 380 kalendářních dnů. Nemocenské dávky vám bude vyplácet správa sociálního zabezpečení.


srpen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych dát výpověd v práci z důvodu lepší nabídky ale nevím jak ji podat jak ji sepsat ani co tam vše má být aby to bylo co nejstručnější a mělo to vše co to mít má jelikož dosud nemám žádné zkušenosti s výpovědmi. Děkuji
Dominik
Název zaměstnavatele a sídlo zaměstnavatele


Věc: Výpověď z pracovního poměru

 

Vážení,

ve Vaší společnosti jsem zaměstnán/a na základě pracovní smlouvy uzavřené dne …………… jako ……………………….

V souladu s ustanovením § 50 odst. 3 Zákoníku práce dávám výpověď z pracovního poměru. Pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby dnem …………………...

 

V ………………. dne ……………………

 

 

 

 

………….........................................

Podpis zaměstnance

Jméno, adresa, narozen

 

 

 

 

Převzal/a dne: ……………………….

   

 

………….........................................

podpis zástupce zaměstnavatele

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,v ramci 2 mesicni vypovedni lhuty ze zamestnami bych rada vycerpala nevybranou dovolenou(40 dnu).Mohu v teto dobe(kdyz budu na dovolene) uz nastoupit u noveho zamestnavatele nebo musim pockat az uplyne posledni den vypovedni lhuty?Dekuji
Lucie
Dobry den, vedle sebe můžete mít dva pracovní poměry, pokud budete schopna plnit řádně své pracovní povinnosti vůči všem zaměstnavatelům. 

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat co je pravdy na tom když si najdu nové zaměstnání do kterého můžu nastoupit hned druhým dnem, tak nemusím dodržet dvouměsíční výpověď? Presto že ji v pracovní smlouvě mám.
Helena
Dobrý den, to pravda není. Pracovní poměr lze ukončit pouze způsoby uvedenými v zákoníku práce. Vás se bude týkat ukončení pracovního poměru DOHODOU. Tzn., že se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení pracovního poměru. Jestliže zaměstnavatel nepřistoupí na váš návrh ukončit pracovní poměr dohodou, musíte mu předat VÝPOVĚĎ. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po datu předání výpovědi. Pro obě formy ukončení pracovního poměru je předepsaná písemná forma.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem na začátku měsíce do zaměstnání a naskytla se mi jiná nabídka v mém oboru. Mé nynější zaměstnání je v obchodě a jsou zde 12ti hodinové směny, mohu ukončit pracovní poměr i v den volna? Děkuji
Denisa
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jde ukočit pracovní poměr v záuční době z hodiny na hodinu ?
Paní Di
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, letos jsem odmaturovala a k 10.7. 2017 jsem nastoupila do práce. Teď chci ukončit po měsíci pracovní poměr ve zkušební době. Musím se hlásit na ÚP? Budu si muset něco případně hradit? Děkuji za odpověď
Hana D.
Dobrý den, na úřadu práce se registrovat můžete, ale nemusíte. Je to vaše právo, ne povinnost. Pokud se rozhodnete, že se na ÚP registrovat nebudete, musíte si platit zdravotní pojištění. 

srpen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovana na UP, nasla jsem si praci na HPP prvni den jsem nastoupila ale v te praci mi to nevyhovuje. Smlouvu mi jeste podepsat nedali. Musim to hlasit na UP kdyz bych chtela po prvnim dni skoncit a nemam jeste podepsanou smlouvu?
Simona
Dobrý den, pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Aby byla pracovní smlouva uzavřena písemně, musí být podepsána nejpozději v den, který je sjednán jako den nástupu do práce. Pozdější písemné vyhotovení pracovní smlouvy, které vám předloží zaměstnavatel, není už písemnou pracovní smlouvou zakládající pracovní poměr, ale pouze písemným potvrzením o obsahu pracovní smlouvy jinak sjednané, např. ústně. I když není dodržena povinnost písemné formy pracovní smlouvy, zákoník práce nestanoví sankci její neplatnosti, takže platná je i pracovní smlouva uzavřená ústně. 
Pokud jste zaměstnavatelem diskutovali o obsahu pracovní smlouvy a domluvili jste se na zkušební době, oznamte zaměstnavateli písemně, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době. Můžete odejít ihned.

srpen 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den, prosím, jak se připravit na pohovor na pozici KNIHOVNÍK/CE. Děkuji a přeji hezký den.
Barbora

Dobrý den, pokud jste obdržela pozvání na pohovor, znamená to, že budoucího zaměstnavatele jste zaujala a vše je na dobré cestě.

Při osobním setkání na pohovoru dojde k bližšímu poznání a vyjasnění představ o možné budoucí spolupráci. Doporučujeme přijít na pohovor připravena, zjistit si zajímavosti a např. historii knihovny resp. potenciálního zaměstnavatele. Klíčové je také zůstat na pohovoru sama sebou, odpovídat na otázky otevřeně a za sebe. Zkušený personalista pozná, když se kandidát stylizuje a neodpovídá upřímně. Je také dobré popřemýšlet nad tím, na co byste se chtěla zeptat potenciálního zaměstnavatele vy a mít otázky připravené.

 Přejeme hodně úspěchů a  držíme palce!

srpen 2017

alternativní úvazky
Dobrý den,
Pracuji v jedné firmě, na DPP, 2x týdně přes školní rok a chci pokračovat i přes léto, pokud přesáhnu 300 h, nesu odpovědnost ja, nebo zaměstnavatel?
Tomáš
Dobrý den, za sledování hranice 300 odpracovaných hodin při práci na DPP, nese odpovědnost zaměstnavatel.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den je zapotrevy se registrovat na up pokud prechazim z jednoho zamestnani do druheho behem toho sameho mesice s prodlevou peti dnu existuje nejaka ochrana lhuta?dekuji.
pan dan
Dobrý den, na ÚP se hlásit nemusíte, není to vaše povinnost, ale právo. Pokud se tam však zaevidujete, bude za vás stát hradit zdravotní pojištění, v opačném případě si ho musíte doplatit sám.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, zaměstnavatel ukončil s okamžitou platností HPP ve ZD, O měsíc později jsem se stejné práce vrátil, je možné pokračovat v trvání původní smlouvy i se ZD, nebo je nutností udělat smlouvu novou ?
Tomáš
Dobrý den, musíte uzavřít novou pracovní smlouvu.

červenec 2017

nástup do práce
Může mi zaměstnavatel bránit v prestupu na jinou provozovnu u stejně spolecnosti ?
Stana
Dobrý den, při nástupu do zaměstnání jste se se zaměstnavatelem dohodl na místě výkonu práce. Místo výkonu práce je deklarováno v pracovní smlouvě. Pracovní smlouvu lze změnit pouze vzájemnou dohodou vás a vašeho zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel s vaším návrhem - změnit místo výkonu práce - nesouhlasí, musíte se řídit platnou pracovní smlouvou. V opačném případě s vámi zaměstnavatel uzavře dodatek k pracovní smlouvě, kterým bude místo výkonu práce změněno. 

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den.Bude mi přiznán invalidní důchod 3 stupně.Nerada bych dávala výpověď, pracovala bych 2 hodiny denně, jenže mám jít v říjnu na operaci a nemoc se protáhne nejspíš do března. Marodit nebudu, budu mít ten důchod. Dá se nějak domluvit smlouva, že bych si třeba vzala neplacené volno během rekonvalescence ? Děkuji za odpověď
Mila
Dobrý den, neplacené volno vám musí zaměstnavatel odsouhlasit. Obraťte se na něj se žádostí a v případě, že tomu bude zaměstnavatel nakloněn, nechte si čerpání neplaceného volna odsouhlasit písemně. Vyřešte také, jak za vás bude v době čerpání neplaceného volna hrazeno zdravotní pojištění, resp., kdo ho bude hradit.  

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy za spolupracovnici, která má dovolenou. Pracujeme ve 2-směnném provozu, každá na jedné směně. Obě dvě máme už odpracovaných 150 hodin přesčasů v tomto roce. Bylo nám řečeno, že když nebudeme dělat delší směny tak dovolenou nedostaneme. Delší směnou jsou myšleny 12-ti hodinové směny několikrát za týden. Přesčasy se ve firmě dělají už rok a půl. Jak máme majiteli firmy vysvětlit, že zastupitelnost zaměstnanců není náš problém, ale problém jeho personálního oddělení. Děkuji za odpověď
Veronika
Dobrý den, práci přesčas je možné konat jen výjimečně a za dodržení určitých podmínek. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 h v jednotlivých týdnech a 150 h v kalendářním roce. Za dobu práce přesčas dostává zaměstnanec mzdu a příplatek, pokud se se zaměstnavatelem nedohodl na poskytnutí náhradního volna. Do ročního limitu se nezapočítávají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno. 
Nad uvedený limit lze pracovat přesčas jen tehdy, když s tím zaměstnanec souhlasí. 
Pokud máte v organizaci odbory, obraťte se na ně nebo se obraťte s žádostí o řešení situace na inspekci práce, která provede u vašeho zaměstnavatele kontrolu a nařídí mu odstranit pochybení v činnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jsem ve zkušební době.Po dohodě se zaměstnavatelem jsem nastoupila na dovolenou která mi začala 3.6.dostala jsem nabídku na práci, která je pro mě výhodnější zejména proto že je v místě bydliště.Mohu zrušit pracovní poměr ve zkušební době,a jak je to z přečerpáním dovolené.
Klára.s
Dobrý den, pracovní poměr můžete ve zkušební době zrušit. Dovolená vám bude proplacena.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem pod služebním zákonem, měla jsem smlouvu do května 2017 jako zástup za mateřskou, Původní pracovnice nastoupila v dubnu na další mateřskou.Před vypršením mojí smlouvy jsme se s vedoucím slovně domluvili že mi smlouvu prozatím prodlouží do konce roku jelikož údajně v té době nevěděl na jak dlouho si tu mateřskou bere a potom až to bude vědět mi dá další smlouvu na dobu určitou.Stále jsem ale nic nepodepsala, domnívám se správně že mám automaticky dobu neurčitou?Jak mám postupovat v případě že mi po takové době přinese k podpisu smlouvu na dobu určitou?Předem děkuji za odpověď.
Eliška
Dobrý den, bohužel neznám problematiku služebního zákona. Kdyby se ve vašem případě postupovalo podle zákoníku práce, doporučila bych vám, abyste žádný dodatek ke smlouvě na další dobu určitou nepodepisovala. Pokud doba určitá sjednaná původní smlouvou uplynula, vy jste podle ní dále pokračovala v práci a zaměstnavatel vám to umožnil, změnil se váš pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den. Od unora 2017 mam nemocenskou kvuli pretrvavajicim problemum se strevama. Nyni jsem po operacich a cekaji me lazne, takze nemocenska se mi prodlouzi cca do zari. Nicmene mi 31.7.2017 konci smlouva v praci, ktefou mi jiz neprodlouzi. Chtela jsem se zeptat, kam mám pak odevzdávat lístky na peníze a zda se mám hlásit na UP. V zaměstnání mi řekli, že se musím přihlásit na UP a lístek nosit tam. Děkuji za odpoved a pomoc.
Monika
Dobrý den, "Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény" (tzv. lístek na peníze) předávejte i po skončení zaměstnání (v ochranné době) zaměstnavateli. Na ÚP vás zaevidují až po skončení dočasné pracovní neschopnosti.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem si vzít 10 denní dovolenou, ale zaměstnavatel mi řekl, že si jí vzít nemohu jelikož nemá za mě záskok. Chtěla jsem tedy udělat kompromis a řekla jsem si jen o týden i toto odmítnul. Může tohle zaměstavatel dělat? Podle máho mám dle zákona na dovolenou nárok? Jak to je? Děkuji Karina
Karina
Dobrý den, termín čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Zaměstnavatel může zakázat dovolenou (tzn. nevyhovět zaměstnanci v jeho žádosti o dovolenou), jestliže mu to např. neumožňují jeho provozní potřeby. Na druhé straně má však zaměstnavatel povinnost určit dobu čerpání dovolené tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla v celku a do konce kalendářního roku, ve kterém vám na ni vzniklo právo. 

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 17.7.2017 jsem podala dvouměsíční výpověď, která mi končí 17.9.2017. Dne 21.7.2017 jsem ze zdravotních důvodů musela nastoupit na nemosenskou dovolenou. Protahuje se mi výpovědní lhůta po dobu nemocenské nebo mi končí 17.9.2017? Děkuji Marcela
Marcela
Dobrý den, jestliže jste 17.7. předala zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru, začne výpovědní doba běžet od 1.8. Váš pracovní poměr skončí 30.9. Výpovědní doba se v tomto případě nebude protahovat o dobu trvání pracovní neschopnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, den 1.4.2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání s 3 měsíční zkušební dobou. Nyní už mám po zkušební době avšak stále nemám podepsanou novou smlouvy. Chci ukončit pracovní poměr musím už dávat dvouměsíční výpověď, nebo mohu ukončit pracovní poměr ze dne na den když nemám podepsanou novou smlouvu? Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, předpokládám, že když jste 1.4. nastupovala do zaměstnání, podepsala jste pracovní smlouvu. V pracovní smlouvě bylo uvedeno, že s vámi zaměstnavatel sjednává zkušební dobu (3-měsíční) a dále v ní je jistě uvedeno, že pracovní poměr je uzavírán na dobu neurčitou nebo dobu určitou (do konkrétního data). Ověřte si to nahlédnutím do pracovní smlouvy. Zkušební doba uplynula 30.6. Novou pracovní smlouvu, na dobu po uplynutí zkušební doby, nedostanete, platí stále ta původní. Nyní můžete pracovní poměr platně ukončit buď dohodou nebo výpovědí. 

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den nevím přesně jak se mohu bránit. Stal se mi pracovní úraz,jsem již několik měsíců na neschopence. V práci jedna zaměstnankyně (je zástupce vedoucího-já pokladní)začala mezi ostatními prohlašovat,že mluvila s mým lékařem a ten jí sdělil,že nechodím na kontroly,že jsem zdravá,nahlásil to na sociálku a další věci. Okamžitě jsem se spojila s lékařem ten o ničem neví ,dokonce mi dal písemně,že o mém zdrav. stavu s ní nemluvil.Začala jsem to tedy řešit s mým nadřízeným-ten mi řekl že to je můj osobní spor,ale pokud to budu chtít řešit,že se za mne postaví (že to slyšel co říkala).Nemyslím si, že je to osobní spor,některé kolegyně tomu uvěřili a začaly to šířit dál i mezi pravidelné zákazníky. V práci když tam přijdu tak se cítím hrozně,někteří otevřeně mají narážky-ale většinou za zády (dozvídám se to od těch které vědí,jak to je doopravdy.).Mohu doložit veškeré léčení a rehabilitace.Nechce se mi vracet ani do práce,ale nechci o ní přijít jen kvůli nějakým ležím. Děkuji za radu.
Klimentová
Dobrý den, písemně požádejte vedoucího, aby sdělil svým podřízeným (vaším kolegyním) skutečnou příčinu vaší nepřítomnosti v práci. Žádost mu předejte proti podpisu nebo zašlete doporučeně. Tuto záležitost musí řešit vedoucí. Měl by upozornit kolegyni, která sděluje týmu nepravdy, na porušování pracovních povinností. 

červenec 2017

hledám práci
Doby den, jak mužů vymazat z databáze životopisu svůj životopis , děkuji za info
vavvaa
Dobrý den, pokud to nemůžete udělat v administraci databáze, v níž je CV uloženo, požádejte o to správce databáze.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je možné se se registrovat na úřadu práce den před výpovědí?
Smlouva mi končí koncem června a budu v té době na dovolené.
Děkuji
karla
Dobrý den, evidence na úřadu práce je vaše právo nikoliv povinnost. Na úřadu práce je třeba se registrovat do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání. Jen tak vám bude doba evidence navazovat na ukončený pracovní poměr. Můžete se evidovat i později, ale doba evidence na ÚP na pracovní poměr bezprostředně nenaváže (až se budou posuzovat "roky odpracované" pro účely důchodu, bude vám tato doba chybět). Úřadu práce budete předkládat dokumenty, které vám zaměstnavatel vystaví až poslední den trvání pracovního poměru (potvrzení o zaměstnání a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti).

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěl bych se zeptat, můj bývalý zaměstnavatel mi za jeden den dovolené strhávál 1,5 dne dovolené je to možné. Pracovnípoměr jsem měl na dobu určitou a rovnoměrný pracovný poměr 40 hodin týdne.
Lukáš
Dobrý den, za každý den vaší dovolené vám měl zaměstnavatel odčítat pouze jeden den, odčítání 1,5 dne je v rozporu se zákoníkem práce.

červenec 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovaná na úřadě práce a dělám si přes něj rekvalifikační kurz. Kurz mi končí 12.7.2017. Dále jsem zaměstana na dohodě, kterou mám řádně nahlášenou. Zaměstnavatel mi nabizí, že mě zaměstná na pracovní smlouvu od 3.7.2017. Může i když nemám dokončenou rekvalifikaci.
Jana
Dobrý den,  podmínky rekvalifikace jsou stanoveny v dohodě mezi úřadem práce a uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání. 

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
měla jsem smlouvu na dobu určitou a to do 30.6.2017, zaměstnavatel mi dal novou -zaměstnavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou na 3 roky. dnes je 4.7.2017 já stále chodím do práce s vědomím zaměstnavatele ale rozhodla jsem se skončit tu novou smlouvu jsem ještě stále nepodepsala mohu tedy skončit kdykoliv když jsem jí já nepodepsala ale mám jí u sebe ? Děkuji
anonymní
Dobrý den, jestliže jste na základě pracovní smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou do 30.6., pracovala i v červenci a zaměstnavatel vám přiděloval práci, změnila se doba trvání této pracovní smlouvy automaticky na dobu neurčitou. Dodatek k této pracovní smlouvě (na dobu určitou tří let), který vám předložil zaměstnavatel, už nepodepisujte. Se zaměstnavatelem se musíte na ukončení pracovního poměru dohodnout nebo mu předat výpověď.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,

Moze zamestnanec pracovat v novej firme, ak mu este neskoncila dohoda o skonceni pracovneho pomeru? Trebars do novej firmy by nastupil 1.8. ale dohoda o skonceni pracovneho pomeru trva do 31.8.2017.
Ake to moze mat nasledky?

Dakujem za radu

Gabriela
Dobrý den, ano, můžete mít vedle sebe souběžně několik pracovních poměrů. Tzn., že můžete za trvání pracovního poměru uzavřít pracovní smlouvu o vzniku dalšího pracovního poměru.

červenec 2017

nástup do práce
Dobry den, byla jsem evidovana na UP, pote jsem nastoupila na HPP - evidence ukoncena. Po 2 mesicich jsem HPP ukoncila, ale na UP uz jsem se neprihlasila. Zhruba za 10 dni jsem nastoupila na DPP, musim se registrovat na UP, pokud mam DPP? Pocitam s tim,ze dny mezi ukoncenim HPP a nastoupenim na DPP si musim uhradit sama. Vim, ze prihlasovat se znovu na UP neni moji povinnosti, ale v pripade ze mam DPP se prihlasit musim?
Kristyna
Dobrý den, píšete, že pracujete na základě dohody o provedení práce (DPP). Z měsíční odměny do 10. 000,- Kč/měsíc nejste zdravotně ani sociálně pojištěna. Zdravotní pojištění si musíte zaplatit sama. Z měsíční odměny nad 10.000,- Kč/měsíc za vás odvede zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění. Na úřad práce se přihlašovat nemusíte. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu.v ČR mám prechodný pobyt,pracujem tu už 3 roky.
momentálne som na pracovnej neschopnosti od 4.6., ktorá bude pravdepodobne trvať ešte asi 10 dní.je možné na prvé tri dni,na ktoré nemám právo náhradu mzdy, nahlásiť dodatočne dovolenku? ak áno, má právo zamestnávateľ odmietnuť mi dať dovolenku počas týchto troch dní? Ďakujem za odpoveď.
Kamila
Dobrý den, to možné není.

červen 2017