Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí v roce 2018. Chci dát výpověď a v pracovní smlouvě se píše toto: Pracovní poměr zaměstnance může být rozvázán jen způsoby uvedenými v zákoníku práce a z důvodů a ve lhůtách tam stanovených? Co to znamená? Musím tedy dávat výpověd s 2 měsíční výpovědní lhůtou, nebo je možná dohoda, nebo ukončení ihned? Děkuji Karolína
Karolína
Dobrý den, buď podáte výpověď z pracovního poměru a Váš pracovní poměr skončí uplynutím zákonné 2-měsíční výpovědní doby (nezapomeňte, že výpovědní doba začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po podání výpovědi) nebo se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení PP k určitému datu.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pokud chci ukoncit pracovni pomer po zkusebni dobe to znamena na zacatku prazdnin delam ve skolni jidelne v kuchyni a chtela bych ukoncit pracovni pomer dohodou mam narok na uradu prace na podporu v nezamestnanosti?pracovni pomer bych chtela ukoncit 30.6. 2017 Dekuji za radu
Lucka
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, musíte podat zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít, pokud splníte podmínky pro její přiznání. Více informací Vám poskytnou pracovníci úřadu práce po předložení dokladů o odpracované době.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,podal jsem výpověď,běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta,která končí 30.4.2017. Mám nárok na nějaký den volna (ať už placeného nebo neplaceného) na vyřízení přestupu do nového zaměstnání? Děkuji předem za odpověď.
Vít
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, když ukončím evidenci na úřadu práce na vlastní žádost po jaké době se mohu zase přihlásit? Děkuji moc za odpověď
Ivet
Dobrý den, nahlásit na úřad práce se budeme moci, otázkou ale je, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Aby Vám byla opětovně přiznána podpora v nezaměstnanosti, musíte splnit určité podmínky.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prosbičku - budu podávat výpověď ze zaměstnání s výpovědní lhůtou do 30/6/2017 - do nového zaměstnání nastupuju až 1/8/2017 - je možné se na ten měsíc nahlásit na ÚP, případně jim tam rovnou předložit smlouvu o nástupu do nové práce 1/8/2017? Děkuji moc za odpověď
Veronika
Veru
Dobrý den, na úřad práce se určitě můžete nahlásit.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám dotaz k 30.4.2017 mi končí zkušební doba .... Ale práce kterou vykonávam nyní mi nevyhovuje z důvodu dojíždění a rád bych odešel . Poslední šichty v tomto měsíci mám 27 a 28. Ranní chci se zeptat pokud bych hned 2.5.2017 nastoupil jinde . A podepsal smlouvu je možné přinést písemne výpověď pro nynějšího zaměstnavatele už na toho 27.4.2017 a nastoupit do nové až 2.5.2017 nebo se mezi tím musím hlásit na pracovní úřad. Rád bych to věděl protože si potřebuju přestěhovat věci z bytu atd. A rád bych to stihl před nástupem do nové práce. Díky za odpoved
Kroupa
Dobrý den, nejlepší by bylo ukončit pracovní poměr k poslednímu dni zkušební doby.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracovala jsem v zaměstnání 1 rok a 107 dnů, kde jsem měla plat 20 tisíc hrubého, poté jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mám ve smlouvě nástupní plat 26 tisíc ale po týdnu zkušební doby ( odpracováno 45h) jsem se rozhodla odejít. Chtěla bych se zeptat z čeho mi tedy bude UP vypočítávat podporu v nezaměstnanosti?
Veronika
Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti by Vám měla být vypočítána dle pravděpodobného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Mám dotaz dne 10.4.2017 jsem podepsala se zamětnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.4.2017, v případě nástupu na PN by se mi tato dohodnutá doba nějak oddálila?Děkuji
Martina
Dobrý den, pracovní poměr skončí datem, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodla.

duben 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den,na Vašich stránkách jsem si vytvořila svoje CV, mám ho uložené v počítači,ted ho chci použít a nejde to, píše to, že vznikla chyba, že se na ní pracuje nebo, že Vás mám kontaktovat. Děkuji Pavla
Pavla
Dobrý den, zašlete, prosím, svoji e-mailovou adresu na: vit.jarolim@mafra.cz. Kolega se pokusí dohledat Váš životopis.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám možnost před ukončením prac.pomeru duben 2017 vyčerpat 11 dní dovolené,nebo nechat proplatit.Co je finačne výhodnější? Děkuji za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Bára Janoušková
Dobrý den, samozřejmě je pro Vás finančně výhodnější nechat si dovolenou proplatit, proto většina zaměstnavatelů požaduje po odcházejícím zaměstnanci, aby si zbývající dovolenou vyčerpal alespoň zčásti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den skončila jsem v zaměstnání ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda můžu hledat práci ve stejném oboru ve kterém jsem pracovala?
Adina Rudáková
Dobrý den, pokud jste ukončila pracovní poměr v oboru, který Vám zdravotně nevyhovoval, měla byste hledat práci v jiném oboru.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem svému zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru. Po mém uhánění se mi majitelka firmy ozvala s tím,že moje dohoda je neplatná,protože v ní chybí datum navrhovaného ukončení.Je to tedy moje vina,že jsem do dohody napsala,že na datu se obě strany dohodnou,ale chci se zeptat,jestli i takhle formulovaná dohoda nepřechází ve výpovědní lhůtu,kterou mám 3 měsíce?Nebo jestli musím podat novou výpověď.Zaměstnavatel mi od ledna strhnul osobní ohodnocení a nedává mi již ani stravenky.Nemám,ale pocit,že mé pracovní nasazení se nějak změnilo.Má zaměstnavatel právo nevydávat stravenky,když ještě nejsem ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Sára
Sára
Dobrý den, pokud chcete ukončit PP dohodou, musíte v dohodě, kterou předkládáte zaměstnavateli uvést navrhované datum, ke kterému byste chtěla odejít. Na ukončení pracovního poměru dohodou buď zaměstnavatel přistoupí či nikoli. Vždy je třeba hlídat si konec měsíce, aby zaměstnanec příp. stihl dát výpověď z pracovního poměru, která je 2-měsíční a začíná běžet od 1 dne měsíce následujícího.
Co se týče stravenek, jedná se o benefit zaměstnavatele, který ale není nárokový, tzn. zaměstnavatel si sám určí, za jakých podmínek je bude zaměstnancům poskytovat.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.3. 2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Mám dotaz na výši nároku na dovolenou, přičemž do 12.3.2017 jsem pracovala ve směnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (37,5 hod./týd., směny 12 hod.,11,5 hod., 5,5 hod., 12 hod.) a od 13.3.2017 jsem byla po dohodě převedena do jednosměnného režimu (40 hod./týd., po-pá 8 hod.). Z dovolené jsem do února 2017 vyčerpala 4,5 dne.
Celkem jsem v roce 2017odpracovala 43 směn (plánováno bylo 49, ale 6 dní jsem měla OČR).
Obecně mám nárok na 5 týdnů dovolené za kalendářní rok.
Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 4 dny (což jsou prý 2/12, protože jsem neodpracovala 60 dnů) a 0,5 dne mi prý může srazit ze mzdy, protože jsem tuto dovolenou přečerpala.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem se vypočítá výše nároku na dovolenou při změně režimu?
A dále mi není jasné, jakým způsobem zaměstnavatel vypočítá náhradu mzdy za 0,5 dne přečerpané dovolené - z jaké délky směny by měl vycházet? Z délky směny 8 hod.?
Díky za odp.
Iva
Dobrý den, abychom mohly přesně stanovit nárok na dovolenou, potřebovaly bychom ještě další informace. Nejlepší bude obrátit se na mzdovou účtárnu zaměstnavatele s žádostí o přesnou specifikaci výpočtu nároku na dovolenou.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, manželka nastoupila do práce na skrácený pracovní úvazek 1.2., 13.2.onemocněla a 1.3. byla dokonce hospitalizována. Zaměstnavatel s ní ukončil pracovní poměr k 28.2. počas práceneschopnosti ve skušební době. Jak je to s placením odvodů do zdravotního pojištění a registraci na úřade práce po skončení zaměstnání, když je naneschopence? Děkuji.Peter
Peter Grešlík
Dobrý den,

manželka se nachází ve skupině, za kterou hradí pojištění stát. Na úřad práce se může znovu nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den, dne 21.12.2015 jsem ukončila OSVČ. Celý rok 2016 jsem uvidována na Úřadu práce. Bohužel mi došla v roce 2016 provize z dříve uzavřených věcí. Ty jsem nemohla zařadit do DP za rok 2015 protože jsem nevěděla, že a zda mi dojdou. CO s tím? Jak to zdanit? Děkuji moc za odpověď.
Anna Baklová
Dobrý den,

informujte se na finančním úřadu na možnost podání opravného daňového přiznání.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den,v pondělí ráno jsem byla u lékaře.V pondělí odpoledne mi přišel dopis z pracáku i s doporučenkou,kam se mám dostavit do 3 dnů od převzetí dopisu.Nevím jak ted mám postupovat,když jsem nemocná.Aby mě nevyhodili z úřadu práce.Poradíte prosím?
Klára
Dobrý den,

kontaktujte úřad práce s informací o Vaší pracovní neschopnosti. Pokud Vám lékař nenapsal "vycházky" nemůžete se dostavit na sjednanou schůzku.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Když ukončuji pracovní poměr, končí mi výpovědní lhůta k 31.3. ale do nové práce nastupuji až 10.4., musím se hlásit na úřad práce nebo je tam lhůta 8pracovnich dnů? Děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den,

registrace na úřadu práce je Vaším právem, nikoliv povinností. 

duben 2017

hledám práci
Dobrý den.Na začátku února mi pracovnice ÚP dala pozvánku na výběrové řízení,které se konalo až 13.března.Protože to bylo až za delsí dobu a navíc jsem měla v té době brigádu na DPP a mám dokonce od lékaře potvrzení,že práce takového typu nemůžu ze zdravotních důvosů vykonávat,nebrala jsem pozvánku na výběrové řízení v potas a zapomněla na ní.Na schůzku jsem se tudíž nedostavila.Teď mě chtějí kvůli tomu z ÚP vyřadit z evidence.Mám možnost se nějak bránit?děkuji Eva
Eva
Dobrý den,

pokud jste registrovaná na úřadu práce, je Vaší povinnosti projevit součinnost s úřadem práce. To znamená dostavit se schůzku, kterou Vám úřad práce domluví. Zkuste svůj případ řešit s úřednicí, která Vám byla přidělena.

duben 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat.
Jsem vyučená Kuchař-čisnik bez maturity,a chtěla bych si udělat rekvalifikační kurz na pedagogiku .Lze si kurz udělat bez maturity? Nebo je k tomu potřeba maturita? Děkuji
Dvořáková Kristyna
Dobrý den,

přesné podmínky rekvalifikací se dozvíte na úřadu práce.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého platu se mi bude počítat nemocenská, když poslední 4 roky pracuji u stejné firmy, ale k 31.12.2016 změnila úplně název a my dostaly úplně nové smlouvy aniž by se cokoliv jiného měnilo, žádná zkušební doba ani změna pracovního místa.... 3.2. 2017 jsem musela nastoupit na nemocenskou kvůli rizikovemu těhotenství a já se teď bojím, že se mi nebudou počítat příjmy, které jsem měla za posledních 12 měsíců.....výdělek byl podstatně vyšší, protože jsem měla i speciální prémie a přesčasy, za leden 2017 byla výplata mizerná jelikož tento měsíc je vždy bez přesčasů a prémií..... Předem moc děkuji za odpověď
Lucie

Dobrý den, pokud došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu, tak se bude nemocenská počítat z období od 2/2016 do 1/2017. Pokud ale došlo k tomu, že pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele byl ukončen k 31.12.2016 a uzavřela jste novou pracovní smlouvu s datem od 1.1.2017, tak se bude nemocenská počítat z období 01/2017.

březen 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den.mám dotaz, příští rok 2018 mám jít už do důchodů ale chybí mi dva roky.1974až 75.vté době jsme pracoval v Č.K.D.Praha. Už jsme psal do růzdných archívu které mi byli nabýdnuté ale bezvýsledně. Nemám ani žádné svědky které by mi mohli zaručit že jsem tam pracoval,,už jsou všichni posmrti. Nemám žádné dokumenty jako je zápočtoví list ani knížku R.O.H.výplatní pásek ,,Vté době jsem musel pracovat, byl nato paragraf ,, Tak už nevím nakoho semám obrátit.. Jsem stoho zoufalí a nikdo už mi as,i nepomůže a já příjdu o peníze? Musím ty dva roky odpracovat? To už bych asi nepřežil už tak mám dost narušený zdraví.. Vím že chyba je úředníků a né přeci moje!.Dšěkuji za radu,,,Antonín jedla
Antonin JedlA
Dobrý den, zkuste se ještě obrátil na městský úřad, kam spadala společnost ČKD. Tam by měli vědět, kde firma archivuje mzdové listy.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,mám dotaz k datu 31.10.2016a 31.12 výpověd nabyla platnosti. Zaměstnavatel mi do dnešního dne nevydal započtový list který potřebuji k podaní daní nevydá mi jej pokud mu nezaplatím jedno zboží které dodavatel nedodal ale v dodacím listu bylo a já jej převzala nicméně jsem neměla podepsamou hmotnou zodpovědnost. podle zákona mi nesmí zadržovat zápočtový list a vydat ho nejpozději do do 8 dnů mám pravdu? Děkuji za odpověd
Kateřina
Dobrý den, zápočtový list MUSÍ zaměstnavatel vydat s ukončením pracovního poměru a jeho vydání nemůže vázat na jiné skutečnosti, než je skutečnost samotného skončení pracovního poměru. Obraťte se na Inspektorát práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,.
24. 2. 2017 jsem nastoupila do nove práce. Předtím jsem byla od 13. 2. 2017 nezaměstnaná, ale nebyla jsem ani registrovaná na úřadu práce. Je nynější zaměstnavatel povinnen mi uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc únor nebo si ho musím doplatit sama?

Děkuji Vám za odpověď
Pavlína
Dobrý den, obraťte se, prosím, na svou zdravotní pojišťovnu ohledně dotazu, zda nemáte nějaký nedoplatek na zdravotním pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala výpověď. Ve smlouvě mám ovšem uvedenou jen pracovní dobu na týden a výši mzdy na měsíc. Chtěla jsem se zeptat zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit dny, které jsem odpracovala i když to nebyl celý měsíc?
Alžběta
Dobrý den, zaměstnavatel Vám uhradí mzdu za odpracované dny.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
dala jsem ve firmě výpoveď ve zkušební době a budu mít nové zaměstnání jen zatím nevím přesně za jak dlouho (nejspíš do týdně ) musím se do určitého dne hlásit na úřadu práce?.
Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, povinnost registrovat se na úřadu práce nemáte, ale musela byste si za dny, kdy nebudete zaměstnaná ani vedena na ÚP zaplatit zdravotní pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer, jsem na RD zaměstnavatel v průběhu me rodičovské zanikl. Nyní mi nabízí ukončení pracovního poměru dohodou s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mi toto odstupné proplatí úřad práce? A pripadne v jake vysi? Vím že zaměstnavatel nemá peníze na vyplacení a navíc je v insolvencnim řízení cca rok. Dekuji za odpověď.
Dana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP ca. třetí měsíc. Nyní jsem se dohodl s firmou u které budu nastupovat jako zaměstnanec (toto pracovní místo jsem si vyhledal vlastními aktivitami) a mám také s touto firmou podepsanou prac.smlouvu s termínem nástupu od května 2017.
Může ÚP požadovat shlédnout tuto pracovní smlouvu, případně má oprávnění si udělat písemnou kopii této smlouvy? Děkuji za informaci a přeji pěkný den.
Marián
Dobrý den, ano, tyto dokumenty má úřad práce právo požadovat.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala na měsíc nemocenskou. Platí že, se mi zkušební doba prodlužuje o ten měsí,který jsem na nemocenské? Děkuji Petra
Petra
Dobrý den, ano o dny nemocenské jsem Vám zkušební doba prodlužuje.

březen 2017

ukončení zaměstnání

Dobrý den mám problém. Byla jsem na pohovoru včera v jiné práci a ty mě vzali mám nastoupit 2.4.ale nechtějí mě pustit ze staré práce. Tak jsem chtěla výpověď a ona mi řekla manažerka že to nemá cenu tak nevím potřebuji poradit. O tu práci mi hrozně jde
Karolína uxova
Dobrý den, pokud s Vámi zaměstnavatel neukončí PP dohodou (nedohodnete se na datu ukončení), budete muset absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

březen 2017

hledám práci
Prosim poradte. Pracuji ve firme,kde mame povolene prescasy od pate hodiny ranni.v sobotu chodime na prescasy max. do 12 hodin a vcera nam naridili pracovni sobotu. Je to pry ze v dubnu jsou dva svatky a nestihala by se vyroba. Jde o to ze nekteri zamestnanci maji jiz ted i 30 hodin prescasu, a pokud odmitnou jit na pracovni sobotu ktera bude v plnem rosahu 8 hodin tak vyhrozuji ze kazdy kdo nepujde bude bez premii. Myslim ze toto neni spravny pristup ze strany zamestnavatele. Je moznost se na nekoho obratit a nejak postupovat
Milan

Dobrý den, dle § 93 zákoníku práce může zaměstnavatel nařídit práci přesčas max. 8 hod. v jednotlivých týdnech a max. 150 hod. za kalendářní rok. Pokud Vám tedy zaměstnavatel nařídil v týdnu od pondělí do pátku práci přesčas např. 5 hod., může Vám na sobotu nařídit již jen 3 hod. přesčasu. Pokud jste ale odpracovala v týdnu od pondělí do pátku dohodnutou práci přesčas v délce 5 hod., potom Vám může zaměstnavatel nařídit přesčas na sobotu v délce 8 hod.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

jsem v evidenci ÚP, kde mi vydávají doporučenky. Já ale mám zajištěnou práci od dubna na DPP, na kterou si nejspíše vydělám více než polovinu minimální mzdy.

Mohu dobrovolně evidenci z tohoto důvodu ukončit, aniž by mi hrozilo vyřazení na 6 měsíců?

Mám slabou imunitu a jsem poměrně často nemocný, čili mě zajímá, pokud se odhlásím a třeba během příštích třech měsíců onemocním a nedosáhnu tedy tak na polovinu minimální mzdy, mohu se přihlásit zpět, nebo nemám nárok, jelikož jsem ukončil evidenci v době, kdy mi byly vydávány doporučenky ?

Moc děkuji a hezký den všem.

Michal
Dobrý den, z úřadu práce se můžete odhlásit sám. Pokud byste záhy po nástupu na ÚP ukončil PP, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl pouze při splnění podmínek pro její přiznání. 

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,muj zamestnavatel mi nevyplatil vyplatu za mesic unor,datum vyplaty je stanoveno na 15.Mohu k 31.3.2017 poslat zamestnavateli okamzite zruseni pracovniho pomeru a musim tam psat tento duvod? A vyzvat ho k doruceni zapoctoveho listu postou doporucene? To same chci udelat i s tou okamzitou vypovedi doporucene postou s datem 31.3.2017.Po te se chci hlasit na UP,bude jim stacit dorucenka a moje kopie vypovedi? Dekuji
Daniela
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit PP pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Zápočtový list Vám může zaměstnavatel poslat poštou. Ohledně dokladů, které budete muset doložit na úřadu práce, kontaktujte, prosím, pracovníky ÚP.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, dala jsem v praci vypoved s 2 mesicni lhutou a nastoupila jsem na neschopnost. Prodluzuje se mi vypovedni lhuta o tu dobu,co budu na Pn? A jak to bude vypad s penezma po ukonceni pracovniho pomeru,jak s PN ci uradu prace. Dekuji
Dagmar
Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Pokud budete i nadále v pracovní neschopnosti, doklad o trvání dočasné pracovní neschopnosti (lístek na peníze) můžete posílat SSZ buď prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele nebo sám přímo na správu sociálního zabezpečení, pod kterou bývalý zaměstnavatel spadá. Na úřad práce se běžte nahlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Jsem na úřadu prace sehnala sem si brigadu ale nevyhovujemi ,a chtela bych odejit ale kdyz sem dostala pracovni smlouvu tak sem jina úřadu prace ukazala .Nebudu mit problemi s pracovnim uradem kdyz dam vypoved ja dekuju za odpoved
Riedlová
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. 

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

pokud nastoupím do zaměstnání na doporučenku od ÚP a budu chtít toto zaměstnání ukončit po nějaké době, mohu se znovu přihlásit na ÚP ? Žádné dávky neberu, jde mi jen o případnou platbu zdrav. pojištění.
Michal
Dobrý den, na úřad práce se jistě budete moci opět nahlásit, ale podporu v nezaměstnanosti získáte pouze pokud splníte podmínky pro její přiznání.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
jsem v evidenci na UP. Pokud si najdu nové zaměstnání jsem povinna oznámit to na UP do 8dnů. Bylo mi ale řečeno, že změnu musím nahlásit okamžitě v ten den, kdy byla podepsaná smlouva. Je to pravda?
Martina
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte úřadu práce hlásit do 8 kalendářních dnů.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Pobírám 1. stupeň ID a dostal jsem výpověď pro nadbytečnost. Chtěl bych se optat v kolika měsíční výši mi náleží odstupné a jak dále postupovat ? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš
Lukáš
Dobrý den, výše odstupného se odvíjí od doby zaměstnání. Lidé, jejichž pracovní poměr trval u zaměstnavatele přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku. Samozřejmě může zaměstnavatel dát i vyšší odstupné nad rámec zákonné povinnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušení době jsem dostala nemocenskou a při broudání na internetu jsem našla novou práci. Nemocenskou budu ukončovat a chci nastoupit do nové práce, kterou jsem si během doby našla. Mám tedy dát do stávající práce ukončení nemocenské a zrišení zaměstnaneckého poměru ve zkušební době? Nemůže mi zaměstnavatel dělat problémy? Děkuji
Miroslava
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr ze dne na den bez udání důvodu.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem zamestnana na dobu urcitou do konce cervna 2017. Smlouva mi byla jiz 2x prodlouzena- Pokud se mnou podepise novou smlouvu, uz by musela byt na dobu neurcitou. V unoru jsem zjistila, ze jsem tehotna. Musim to oznamit zamestnavateli? Prip. od kdy/ do kdy? Mam povinnost zamestnavateli pred prodlouzenim smlouvy oznamit, ze jsem tehotna? Pokud nastoupim na rizikove tehotenstvi, nebo jinou nemocenskou, jak to ovlivni trvani smlouvy? Ma ji zamestnavatel povinnost prodlouzit? Dekuji za odpoved.
Vaila
Dobrý den, v zákoníku práce není nikde stanoven termín (týden těhotenství), kdy je zaměstnankyně povinna oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Je třeba ale počítat s tím, že pokud to zaměstnavateli oznámíte před vypršení platnosti smlouvy, s největší pravděpodobností s Vámi PP již neprodlouží.

březen 2017

nástup do práce
Kontrola vyplat s kolegou druhé směny je povinen zaměstnavatel ukazat vyplatnice
Novák
Dobrý den, nerozumím úplně dotazu. Zaměstnavatel je povinen Vám předat pouze vaši výplatnici.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem OSVČ a paltím si dobrovolně 115Kč nemocenského. Teď mám nastoupit do práce, ale jsem těhotná. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Ze zaměstnání, nebo z OSVČ? Pojištění si platím už víc než rok. Rodit budu za 3 měsíce.
Denisa
Dobrý den, domluvte se, prosím, na správě sociálního zabezpečení.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Pokud bych během rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání k jinému zaměstnavateli, na plný úvazek (dobu neurčitou), a tento pracovní poměr trval i po skončení rodičovské dovolené, ztrácím tak nárok na odstupné od původního zaměstnavatele? Za předpokladu, že by mi tedy práci nabídnout nemohl. Děkuji
Jahana
Dobrý den, můžete mít i více souběžných pracovních poměrů. U svého původního zaměstnavatele byste ztratila nárok na odstupné ve chvíli, kdy byste se nemohla vrátila zpět do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené z osobních důvodů, nikoli proto, že by Váš zaměstnavatel pro Vás práci neměl.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

má známa podepsala dohodu v níž bylo napsáno, že rok po skončení nesmí pracovat nikde jako servírka pod pokutou 50,000,- tisíc? má na to nárok. Špatně si to přečetla a podepsala.

Děkuji za odpověď.
Michal G.

Dobrý den, na Váš dotaz odpovídá Hlava VI: Konkurenční doložka zákoníku práce:

(1) Byla-li sjednána konkurenční doložka, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí konkurenční doložky závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti.

(2) Konkurenční doložku může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat, jestliže to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti uvedené v odstavci 1 by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.
(3) Byla-li v konkurenční doložce sjednána smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec zaměstnavateli povinen zaplatit, jestliže závazek poruší, zanikne závazek zaměstnance z konkurenční doložky zaplacením smluvní pokuty. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu podmínek uvedených v odstavci 1.

Pokud nejsou naplněny výše uvedené podmínky, je konkurenční doložka s největší pravděpodobností neplatná.

březen 2017

nástup do práce
Dobry den chtela bych se zeptat 30.6.my konci pracovni smlouva dalsi smlouvuu nepodepisi v zamestnani jsem 2 roky a 7 mesicu mam narok na podporu v nezamestnanosti dekuji jiravova
jiravova
Dobrý den, ano, na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den kolegini se v práci udělalo špatně klesl tlak nemohla chodit. Odvezla jsem jí k lekaři ,který mi potvrdil navštevu razítkem na propustku. Mám narok na proplacení navšte. lekaře ?Děkuji Krňávková
Krňávková
Dobrý den, nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v případě doprovodu k lékaři máte dle zákoníku práce u rodinného příslušníka. Pokud se kolegyni udělalo v zaměstnání špatně a Váš nadřízený Vás poslal s ní jako doprovod, měla by Vám být tato doba placena.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, od února jsem v novém zaměstnání a jsem ve zkušební době mám tedy odpracovaný jeden měsíc. Dnes jsem dostala Nemocenskou. Chci se zeptat zda mi jje zaměstanavatel povinen poslat v březnu únrovou výplatu, nebo může počkat až nemocenskou ukončím? Děkuji Irena
Irena
Dobrý den, zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy v pracovní neschopnosti od 3.-14. dne pracovní neschopnosti, po té je doklad o PN zaslán na správu sociálního zabezpečení. Dávky vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení prostřednictvím účtu, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl stanovený, řádně vyplněný doklad pro nárok na výplatu dávky včetně příslušných podkladů doručen.

březen 2017

ukončení zaměstnání
DOBRÝ VEČER CHCI SE ZEPTAT 15.2 JSEM ODEŠEL ZE ZAMĚSTNÁNÍ HNED 16.2 JSEM NASTOUPIL DO JINÉHO ZAMĚSTNÁNÍ KTERÉ NENÍ PODLE MÝCH PŘEDSTAV A CHTĚL BYCH HNED ODEJÍT ZATÍM NEMÁM ŽÁDNÉ ZAMĚSTNÁNÍ MŮŽU JÍT NA UŘAD PRÁCE BUDU MÍT NÁROK NA PODPORU DĚKUJI ZA ODPOVĚD
MIROSLAV

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je zaměstnavatel povinen dát zaměstnanci dovolenou. Může zaměstnance nutit pracovat bez dovolené z důvodu nedostatku personálu?

Děkuji za odpověď.

Renata Vedlich
rsvedlich@volny.cz
602248961
Renata Vedlich
Dobrý den, tak předně je třeba napsat, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

únor 2017

nástup do práce
dobrý den,chci se zeptat, kdy je možné přesunout zaměstnance na jinou pozici nez je sjednáno v pracovní smlouvě. Další otázka dá se považovat email kde je napsano radši bych šla na směny jako žádost o změnu?děkuji
marcela


Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

  1. 1) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
  2. 2) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, 
  3. 3) anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice),
  4. 4) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
  5. 5) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,
  6. 6) jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,
  7. 7) je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,
  8. 8) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně – matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

únor 2017

ukončení zaměstnání
13.2. jsem nastoupila do nové práce. Jsem ve zkušební době a smlouvu mám na dobu určitou. Požádala jsem o zrušení evidence na PÚ. Nyní jsem ve stresu, že jsem se špatně rozhodla. Práce je velice stresující a chci si najít jinou. Pokud bych se chtěla zaevidovat na úřadě práce, kdy opětovně mohu. Před tím jsem byla měsíc na úřadě práce v měsíci lednu 2017, ale jinak jsem pracovala celý rok 2016 a před tím třináct let do 2015 u jiné firmy. Mám nárok, když odejdu ve zkušení době na podporu v nezaměstnanosti? Nebo vydržím tři měsíce a pak odejdu? Je mně 57 let. Děkuji za odpověď.
Gabriela
Dobrý den, pokud jste byla na úřadu práce evidována pouze po dobu 1 měsíce, určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo-li poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti.

únor 2017