Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Jsem zamestnancem firmy, kterou koupil cizinec, ze Slovenska. Vsichni jsou propusteni, zbyvame pouze my dva s kolegou. Byvaly majitel vsechny propustil a nasekal vszude jen dluhy. Novy majitel neplati mzdu, ani nekomunikuje, nema ani svou ucetni, prostě koupil firmu zadluzenou az na půdu. Takze není komu podat vypoved, odstupné asi nedostanu. Zapoctovy list take ne. A co pojištění, to budu doplacet take sam? Uz je to dva mesice. Na pracak nemuzu....pracuju....za praci mzdu nedostanu a pojistne taky neplati....co s tím? Jak skoncit, jak ziskat zapoctovy list? Hruza.
Pavel
Dobrý den, máte tyto možnosti
- okamžitě zrušte pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy do 15 dnů po uplynutí výplatního termínu, máte nárok na zaplacení mzdy a odstupné ve výši dvou průměrných výdělků, okamžité zrušení pracovního poměru zašlete zaměstnavateli písemně (doporučeně na dodejku)
- vymáhejte dlužnou částku, vyzvěte zaměstnavatele ještě jednou písemně (doporučeně na dodejku), aby zaplatil dlužnou částku; když vám nezaplatí, obraťte se nejlépe s pomocí advokáta žalobou na soud
- obraťte se na úřad práce; nahlaste jim, že vám zaměstnavatel neplatí mzdu; jestliže je zaměstnavatel v insolvenci, můžete žádat úřad práce, aby vám vyplatil dlužnou mzdu za zaměstnavatele (za tři měsíce)

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co je potřeba doložit novému zaměstavateli, pokud jsem chvíli pracovala na ŽL a byla to má jedinná činnost (nejsem tedy schopna dodat zápočtový list). Předem děkuji za odpověď
Vera
Dobrý den, jestliže jste pracovala před nástupem do zaměstnání jako OSVČ, nebude novému zaměstnavateli předkládat žádný doklad. Pouze mu tuto skutečnost oznámíte.

červen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, od 1.8. mne zaměstnavatel (příspěvková organizace) přijme na pozici knihovnice, podmínkou nástupu je, že si doplním vzdělání rekvalifikačním kurzem, tento kurz i náklady na cestovné a stravu si prý musím uhradit sama proplatit mi ho nemohou, protože jde o kurz rekvalifikační. Dobu strávenou na kurzu, což je pracovní den si budu muset naddělat? Je tomu tak či má právo na proplacení alespoń doby na kurzu strávené? Děkuji
Lenka
Dobrý den, nesplňujete kvalifikační požadavky zaměstnavatele na pracovní místo, a přesto vás zaměstnavatel na toto pracovní místo přijal. Zaměstnavatel vám umožnil, abyste si doplnila kvalifikaci. Jestliže s tím zaměstnavatel souhlasil, nemůže to jít k vaší tíži. Zaměstnavatel je to povinen posoudit jako překážku v práci na straně zaměstnance a poskytnout vám za ni plat.  

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat..
Podepsala jsem smlouvu, že budu nastupovat od 1.10., ale tento den vychází na neděli, kdy je v zaměstnání zavřeno.
Je to nějaký problém, že by smlouva byla neplatná třeba? Má tam být správně datum nástupu 2.10.?
Děkuji za rychlou odpověď
Šenková Dana
Dana Šenková
Dobrý den, pracovní smlouva s datem vzniku pracovního poměru od 1.10. (neděle), je v pořádku i když neděle není podle sjednaného režimu vaší pracovní doby pro vás pracovním dnem. 

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den.
Chci se zeptat zda nařízení přesčasu zaměstnavatelem tj.7,5hod týdně se vztahuje i na sobotu či neděli. Smlouva je uzavřena na 37,5 hod.týdně a to v rovnoměrných směnách ale teď přišli s tím že nam na určitou dobu nařídí i povinné soboty. Jsme firma na zpracování plastů.
Vašek
Dobrý den, jestliže má práce o víkendu probíhat nad rámec vám stanovené 37,5 h  týdenní pracovní doby (jde o práci přesčas), je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel může podle zákoníku práce nařizovat přesčasy jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Zaměstnavatel vám může nařídit nejvýše 8 h práce přesčas v jednom týdnu a 150 h v kalendářním roce. Nad tyto limity je možné práci přesčas sjednat (nikoliv nařídit) s vaším souhlasem.  

červen 2017

práce a ZTP
Dobry den muzou mi vzit dovolenou pul dne kdyz mi chybi napr.3 hodiny a davat mi to podepsat v pulce mesice dekuji za odpoved
Tereza
Dobrý den, zaměstnavatel MŮŽE krátit dovolenou pro neomluvenou nepřítomnost v práci (zákoník práce to neukládá jako povinnost, ale nechává na rozhodnutí zaměstnavatele). Za každou neomluveně zameškanou směnu (pracovní den) může krátit dovolenou o 1 až 3 dny.Neomluvená zameškání kratších částí směn může zaměstnavatel sčítat. Ve vašem případě byl měl zaměstnavatel krátit dovolenou o celý 1 den, protože dovolená je stanovena v celých dnech nikoliv půl dnech. Vaše seznámení s krácením dovolené by mělo proběhnout co nejdříve po zjištění neomluvené absence.   

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den, ráda bych věděla, jak mohu postupovat v případě, že zaměstnavatel neplní své požadavky a já bych chtěla dosáhnout, že začne. Na směny pracujeme 14 hodin denně krátký-dlouhý týden, to je prokazatelně nezákonné nebo není? Dále dostáváme mzdu na účet nižší než by právem měla být, máme např. strhávané provize, když si vybereme dovolenou a míváme často dovolenou zakázanou. Mockrát děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den, položila jste 3 dotazy:
1. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Zaměstnavatel musí dále dbát na to, aby byl dodržen odpočinek mezi směnami alespoň 11 h. 
2. Na otázku, zda je zaměstnavatel oprávněný krátit provize za dobu čerpání dovolené, nejsem schopná odpovědět. Tuto skutečnost má zaměstnavatel pravděpodobně upravenou ve mzdovém předpisu. Pokud máte odbory, obraťte se na ně, aby dosáhly nápravy.
3. O čerpání dovolené rozhoduje vždy zaměstnavatel. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

od 24.2.2017 jsem evidovaný na úřadu práce a beru podporu v nezaměstnanosti.

Od 1.8..2017 nastupuji do nového zaměstnání a chci se zeptat jaké musím novému zaměstnavateli předložit dokumenty.

Děkuji za odpověď
Josef
Dobrý den, doklad o evidenci na ÚP je pro nového zaměstnavatele náhradou za tzv. zápočtový list (vystavuje ho při ukončení pracovního poměru zaměstnavatel). Novému zaměstnavateli doložte 
zahájení a ukončení evidence na ÚP (stačí kopie dokladu). Doklad o ukončení evidence vám ÚP vystaví po předložení pracovní smlouvy. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je s bezpečností práce při práci na dvou CNC(frézy,..) ? Děkuji za odpověď
Zdenek
Dobrý den, bohužel vám nedokážu odpovědět. S dotazem se obraťte na kolegu (nebo smluvního dodavatele), který má na starosti u vašeho zaměstnavatele bezpečnost práce.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den...

Behem dlouhodobe nemoci cca 1,5 roku ( uraz ), me prisla postou zprava z prace a oznameni, ze jsem porusil pracovni kazen -nedostavil jsem se 20 smen do prace- , at se dostavim podepsat papiry s 55 paragrafem. Doktor i sestra tvrdi, ze odesilay dopis o ukonceni ( nemaji zadne zaznami ci kopie o odeslani ) osobne mi nic nedoslo, jak mohu postupovat k vyreseni situace? Dekuji
anonimo
Dobrý den, jestliže se domníváte, že pracovní poměr byl zaměstnavatelem rozvázán neplatně, a trváte na tom, aby vás zaměstnavatel nadále zaměstnával, je třeba abyste:
- písemně oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na dalším zaměstnávání,
- obrátil se s žalobou na soud nejpozději do 2 měsíců ode dne , kdy měl váš pracovní poměr podle zaměstnavatele skončit.
Jestliže soud rozhodne, že rozvázání pracovního poměru bylo neplatné, má to tyto důsledky:
- pracovní poměr trvá i nadále,
- zaměstnavatel je povinen poskytnout vám náhradu mzdy ode dne , kdy jste mu písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání, a to až do doby, kdy vám umožní dále pracovat nebo kdy dojde k platnému rozvázání pracovního poměru.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, kdybych byla donucena, odejít ze zaměstnání z důvodu mobbingu. Mobbing vznikal velice nenápadně, kdy má kolegyně mi začala podávat neúplné informace, či mylné. Pomlouvá a zesměšňuje mě u ostatních kolegyň. Šéf si s tím neví moc rady, ráda bych se ozvala a podala nějakou stížnost k řediteli. Když podám tu stížnost, když budu mít svědectví osoby, která na této pozici a s tou samou kolegyní pracovala přede mnou a z též samého důvodu toto zaměstnání opustila. Myslíte, že mám šanci ze zaměstnání odejít s odstupným? Předem moc děkuji.
Alena
Dobrý den, za mobbing na pracovišti je vždy zodpovědný zaměstnavatel. Zákoník práce zakazuje na pracovišti jakoukoliv diskriminaci, obtěžování a pronásledování. Povinností zaměstnavatele je vytvářet dobré pracovní prostředí. Požadujte po svém šéfovi, aby situaci řešil. 
Mobbing je důvodem, pro který může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr s kolegyní, která se ho dopouští. Jestliže se však rozhodnete vy, jako oběť mobbingu, pracovní poměr ukončit výpovědí, nemá zaměstnavatel povinnost vyplácet vám odstupné. Ale může se s vámi dohodnout na rozvázání pracovního poměru dohodou a na určité finanční kompenzaci. Je však nutno říct, že mobbing se prokazuje velice těžko.


červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím v poslední den zaměstnání být v práci po celou pracovní dobu, tj. 8 hodin, nebo nemusím. Děkuji.
Mirka
Dobrý den, váš poslední den v zaměstnání je normální pracovní den. Takže ano, i poslední pracovní den musíte být v zaměstnání 8 h. 

červen 2017

hledám práci
Můžu odmítnout práci doporučenou úřadem práce,když neodpovídá mé kvalifikaci?A z jakých jiných důvodů?
Hanka

Dobrý den, pokud bez vážných důvodů odmítnete do takového zaměstnání nastoupit, budete z úřadu práce vyřazena na 6 měsíců a budete si muset sama hradit zdravotní pojištění. Vážné důvody vymezuje § 5c zákona o zaměstnanosti. Mezi tyto důvody patří například: péče o dítě do čtyř let věku, péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV, docházka dítěte do předškolního zařízení nebo povinná školní docházka dítěte, místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela, zdravotní důvody bránící ve výkonu zaměstnání nebo jiné vážné osobní důvody (např. mravní či náboženské).

červen 2017

hledám práci
Dobrý den jsem vedena 4 měsíce na úřadu práce.Nyní mi zprostředkovali prodej a třídění použitého textilu.Jsem vyučená prodavačka.Můžu tuto práci odmítnout,když mám z této práce i kolektivu na prodejně velice špatný pocit?Myslím,že tato práce neodpovídá mé kvalifikaci a schopnostem.Děkuji za odpověď.
Hudka
Dobrý den, práci prodavače/prodavačky si jistě najdete i bez úřadu práce a vyberete si i kolektiv, který vám bude vyhovovat. Nabídek práce pro zmíněnou profesi je na všech personálních portálech nepřeberně, např, na www.jobdnes.cz je těchto nabídek přes 2000.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den když marodim v dvouměsíční výpovědní lhůtě zůstává ta doba dvou měsíců nebo se to o tu dobu marození prodlouzi?
Katka
Dobrý den, je rozdíl v tom, jestli jste výpověď dala zaměstnavateli vy nebo jestli vám byla dána výpověď zaměstnavatelem.
Výpověď dal zaměstnanec: výpovědní doba se o dobu trvání nemoci neprodlužuje
Výpověď dal zaměstnavatel: pokud zaměstnanec po předání výpovědi onemocněl a nemoc by měla skončit až po uplynutí výpovědní doby, pak se výpovědní lhůta zastaví. Pracovní poměr pak skončí uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení nemoci. Jestliže zaměstnanec nemá zájem na prodloužení výpovědní doby o nemoc, musí to zaměstnavateli písemně sdělit. 

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dostala jsem smlouvu 1.6.2017,jenže týž den jsem onemocněla.Řádně jsem se omluvila,ale zaměstnavatel nechce neschopenku uznat.Co mám dělat?Do té doby jsem u něho byla na dohodu,tudíž vedená na úřadu práce.
Yveta Pšenčíková
Dobrý den, podepsala jste pracovní smlouvu s datem vzniku pracovního poměru od 1.6.2017 a od téhož dne vám bylo lékařem vystaveno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Dočasná pracovní neschopnost je důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance (§ 191 zákoníku práce) a zaměstnavatel je povinen omluvit vaši nepřítomnost v práci.

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dobry den. Vcera v praci nas tri lidi P.manazer .obvinil zw sikanovani . Chteli sme vysvetleni ,dukazy ..nic jsme se nedozvedeli , jenom to ze jsme presunuty na jine pracoviste coz sme odmitly protoze sme nic nikomu neudelali. Patrime k nejlepsim pracovnikum mame hodne dobre vysledky. Bohuzel se na druhou smenu dostal novy mistr ktereho si P.manazer pritahl a od ty doby delaji kazdemu zle. Same intriky , vsichni poodchazeli a jeste ty co tam zbyli chteji likvidovat . Premyslim,ze na nich podam trestne oznameni za krive obvineni a presetreni celeho pripadu. Poradite mi jak se branit ? Pracuju v te firme 6 let nikdy zadny problem nebyl ... a ted sme neskutecne ponizili a udelali ostudu .a nechci aby jim to jen tak preslo.
Zituska

Dobrý den, vedoucí vás obvinil z šikany na pracovišti, tzn. z jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a dobrými mravy. V praxi jde o jednání dlouhodobé, soustavné. Šikanující používají různých, zpravidla rafinovaných, intrik, které navenek vypadají banálně a neškodně. Takové jednání je proto těžko dokazatelné. Trvejte na tom, aby vám vedoucí sdělil důvody, pro které vás obvinil z šikany a to písemně, a aby prokázal (např. svědkem), že jste své kolegy šikanovali (pomluvami, zesměšňováním, ponižováním, zahanbováním, zastrašováním atd.)   

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň, chcela by som sa informovat,žijem s celou rodinou a pracujem v CZ 15 rokov.Máme tu prechodný pobyt.Momentálne som na rizikovom tehotenstve od 18.4.2017.Stále som zamestnaná, ale zmluvu mám na dobu určitú do 31.12.2017.Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel.Chcela som sa preto opýtať, akoby to bolo, ak by ma starý zamestnávatel prepustil a nový so mnou zmluvu nepodpísal...Mala by som ďalej nárok na nemocenskú,alebo by som musela nemocenskú ukončiť,čo nechcem,pretože vzhladom na zdravotné problémy by som ukončenie musela podpísať na vlastnú zodpovednosť.Mám nárok ako cudzinka s prechodným pobytom na nemocenské dávky aj po ukončení prac.pomeru?A može ma zamestnávatel prepustiť za hore uvedených podmienok aj keď som na PN....Ďakujem za odpoveď
Renča 05.12.2017
Dobrý den, úplně nerozumím větě "Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel. Znám pouze tyto možnosti: 1) zaměstnavatel se ruší, 2) přemisťuje se (s ohledem na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě), 3) dochází k přechodu činností, úkolů zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli. K bodu 1) zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí s 2-měsíční výpovědní lhůtou i v době těhotenství, vyplatí odstupné ve výši podle zákoníku práce. K bodu 2)   zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr výpovědí v době těhotenství. K bodu 3) na nového zaměstnavatele přecházejí práva a povinnosti z existujících pracovně právních vztahů. Tzn., že již uzavřené pracovní smlouvy budou trvat beze změny i dál. 
Píšete, že máte pracovní smlouvu uzavřenou do 31.12.2017, tedy na dobu určitou. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne jeho prodloužení, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byl sjednán. To vám zaměstnavatel pravděpodobně oznámí písemně. Jestliže budete k 31.12. stále v dočasné pracovní neschopnosti, vztahuje se vás tzv. ochranná lhůta a všechny skutečnosti týkající se PN budete i nadále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele. Na nemocenské dávky máte nárok i po skončení pracovního poměru, pracovala jste na území ČR a zde i odváděla ze mzdy sociální pojištění.

květen 2017

nástup do práce
Dobry den, mam pracovni smlouvu od 1.10.2016 (sobota), pracuji jako ucetni. Evidencni list duchodoveho pojisteni za 2016 mam ale ne od 1.10.2016, a od 3.10.2016. Na otazku, proc zacatek neni stanoven tak jak je ve smlouve (1.10.2016) mi bylo receno "Ano, smlouva je od 1.10.2016, ale 1. - 2.10. byl víkend (neměla naplánovanou směnu), tudíž začala být důchodově pojištěná až od 3.10.2016". Je to podle vas spravne? Dekuji za odpoved, - otázka upravena poradcem
Tereza
Dobrý den, ano váš zaměstnavatel postupuje správně, důchodově pojištěna jste skutečně až od prvního pracovního dne, tj. ode dne, na který jste měla naplánovanou směnu.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v práci mám smlouvu na dobu určitou do konce června 2017. Od 21.4.2017 jsem v neschopnosti práce z důvodu těhotenství - nesmím jako těhotná skrz bezpečnost vykonávat nadále svoji práci. Určitě mě nepodlouží smlouvu. Termín porodu mám 30.12.2017. Teď se tedy ptám, co mám udělat od 1.7.2017 kdy budu mít neschopenku a už nebudu zaměstnaná. Dále budu mít nárok na mateřskou? Kromě asi 1 týdne na ÚP pracuji nepřetržitě přes 5 let.
Jarka
Dobrý den, i kdyby vám zaměstnavatel neprodloužil pracovní poměr a 30.6.2017 skončil, budete v tzv. ochranné době. Vaši dočasnou pracovní neschopnost budete stále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele a pak plynule přejdete na mateřskou dovolenou.   

květen 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den,
jak má správně vypadat přihláška do zaměstnání? Existuje vzor?
Děkuji
Hana
Dobrý den, nerozumím otázce. Potřebujete poradit, jak napsat životopis? Podívejte se na https://www.jobdnes.cz/zivotopis/, tam získáte cenné rady. 

květen 2017

hledám práci
Dobrý den, jsem rok na nemocenské, v květnu bych ji chtěla ukončit. Mohu na ÚP, než najdu s mou nemoci práci? Problém je ale v tom,. že u firma u které jsem pracovala již neexistuje
martina
Dobrý den, ano, po ukončení dočasné pracovní neschopnosti se můžete na ÚP přihlásit.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Da sa dať výpoveď na základe mobinngu zamestnatelovi bez vypovednej lehoty?
Pavol
Dobrý den, bohužel ne. S výpovědí je vždy spojena 2-měsíční výpovědní lhůta. Snažte se ukončit pracovní poměr dohodou.  

květen 2017

nástup do práce
Dobry den,může zaměstnavatel požadovat,abych s nim podepsala dohodu ke smlouvě,o tom,že po ukončení pracovniho poměru nesmim po dobu 12 měsíců pracovat u žádného z jeho zákazníků(klientů)?
Ada
Dobrý den, podle §310 zákoníku práce s vámi může zaměstnavatel konkurenční doložku sjednat, ale i on musí dodržet určité podmínky: 
1) nejdéle na dobu 1 roku
2) zdržíte se výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu
3) přiměřené peněžité vyrovnání pro zaměstnance, tj. nejméně ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku   

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chci se zeptat. Od června budu nastupovat do práce a v červenci na 14 dní jedu do zahraničí, mám nárok na dovolenou?

Děkuji.
Karel
Dobrý den, doporučuji vám, upozornit zaměstnavatele na dovolenou v červenci, ještě před nástupem do práce a nechat si od něho písemně potvrdit, že souhlasí s žádostí o dovolenou. Zaměstnavatel by vám totiž nemusel umožnit čerpat dovolenou. V průběhu června neodpracujete 60 dnů a tudíž vám nevznikne nárok na poměrnou část dovolené za rok 2017. Za odpracované dny v červnu vám vznikne nárok pouze na dovolenou za odpracované dny a to na 1/12 dovolené za kalendářní rok za každých odpracovaných 21 dnů. Tzn., jestliže je u zaměstnavatele nárok na dovolenou za kalendářní rok 25 dnů, činí 1/12 2 dny (25:12= 2).   

květen 2017

alternativní úvazky
Dobrý den

chtěla bych se zeptat, zda mám právo na snížení počtu odpracovaných hodin za měsíc (např. na 100 h) ze zdravotních důvodů, když mám 1. st. ID?

Děkuji
Pavlína
Dobrý den, pravděpodobně máte v pracovní smlouvě sjednán určitý pracovní úvazek, tzn. počet hodin, který musíte odpracovat v průběhu pracovního týdne. Plný úvazek je 40 h. Domluvte se se zaměstnavatelem na změně úvazku, na jeho zkrácení. Sepíšete o tom se zaměstnavatelem dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, jsem ve zkusebni dobe, ktera mi konci 31.5.Chci se zeptat, jestlize podam dvou mesicni vypoved k 1.6. kdy mi bude koncit vypovedni lhuta. Predem dekuji za odpoved.
Kamila
Dobrý den, zrušte pracovní poměr ve zkušební době .......k 31.5.2017. To je nejjednodušší varianta. Další varianta je výpověď: pokud 31.5.2017 předáte zaměstnavateli výpověď, pracovní poměr skončí 31.7.2017. 

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. V současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi, která mi končí v 6.10 2017. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na výpovědi s tím, že mi poběží dvouměsíční výpovědní doba, během které nebudu chodit do práce, ale budu normálně placená jako kdybych v práci byla, a poté dostanu odstupné. Zajímá mě, když bych od 1.9. 2017 nastoupila do jiného zaměstnání, zdali by stále platila ta výpovědní lhůta a s tím spojené finance děkuji Vacková
vacková
Dobrý den, k novému zaměstnavateli můžete klidně nastoupit, výpovědní doba Vám u předchozího zaměstnavatele doběhne tak, jak bylo sjednáno.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den mam pracovni smlouvu na dobu neurcitou. Chtela bych skoncit,ale se zamestnavatelem neni rec. Takze dohoda neni mozna. Je nejaka sance nejak ukoncit pr.pomer tj. K 31.5...
Mam novou nabidku od 1.6.
Je nejaka moznost ukonceni pr. Poměru
Co napr. Neomluvena absence
Děkuji
Jana
Dobrý den, jedinou zákonnou možností ukončení PP k 31.5.2017 je dohoda se zaměstnavatelem.

květen 2017

CV a motivační dopis
Jak smazat životopis?
Jakub

Dobrý den, napište žádost na e-mail podpora@jobdnes.cz

Uveďte jméno, příjmení, tel. a e-mailovou adresu. Životopis bude smazán na základě této žádosti.

 


květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské a peněžité pomoci v mateřství. K 31.5. 2017 mi končí pracovní smlouva, výpověď jsem podala sama, neboť k 1.6. jsem měla nastoupit do nového zaměstnaní, do které nemohu nastoupit, neboť jsem zjistila, že jsem těhotná. V tuto chvíli jsem na nemocenské z jiného zdravotního důvodu. Mohu přejít na nemocesnkou ke svému gynekologovi a pobírat nemocenskou i po dobu po ukončení mé pracovní smlouvy ? Děkuji za odpověď.
Natalie

Dobrý den,

na nemocenské dávky by Vám vznikl nárok za doby trvání pracovního poměru či v tzv. ochranné lhůtě, tj. do 7 kalendářních dní od dne skončení zaměstnání. U nemocenské za první tři dny nepřísluší žádná náhrada mzdy, od 4. do 14. kalendářního dne doby trvání dočasné pracovní neschopnosti by Vám náležela náhrada mzdy za každý den, na který Vám připadla pracovní směna. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské dávky příslušná správa sociálního zabezpečení, a to za každý kalendářní den. Náhrada mzdy, kterou v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel, se vztahuje pouze na situaci, kdy trvá pracovní poměr. Pokud byste tedy na nemocenskou nastoupila až v ochranné sedmidenní lhůtě, za prvních čtrnáct dní by Vám žádná náhrada mzdy nepříslušela a až od 15. dne by Vám náležely nemocenské dávky od správy sociálního zabezpečení.

Co se týká navazující pracovní neschopnosti, v případě, že by Vám jedna dočasná pracovní neschopnost byla ukončena a bezprostředně by Vám navazovala druhá dočasná pracovní neschopnost, jednalo by se dle ustanovení § 55 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, o pokračování první pracovní neschopnosti, protože první i druhá dočasná pracovní neschopnost se týká stejné pojištěné činnosti.

květen 2017

hledám práci
Dobrý den, touto cestou bych se chtěla zeptat, zda je mi zaměstnavatel povinen poskytnout neplacené volno za účelem hledání nového zaměstnání v případě vypršení smlouvy na dobu určitou. Na který paragraf Zákoníku práce se případně mohu odvolat? Předem děkuji za odpověď.
Anna
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání. Vyhledání nového zaměstnání spadá do kategorie jiných důležitých osobních překážek v práci.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, pracuje u nás starobní důchodce jako vrátný. V pracovní smlouvě má uvedeno vrátný - zástupy . Nyní mi donesl neschopenku, nevím, jaké dny platit, když byl vlastně vedený jako zástup, tedy chodil do zaměstnání podle potřeby. Děkuji
Jana

Dobrý den, každý zaměstnanec, se kterým je uzavřen pracovní poměr na základě pracovní smlouvy, musí mít stanovenou týdenní pracovní dobu.

Dle § 84 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Tímto rozvrhem se zaměstnavatel řídí při proplácení náhrady za nemoc.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem 5let a pak jsem otěhotněla a měla jsem rizikové tudíž jsem musela být doma. Pracovní poměr mi skončil v srpnu 2012, protože jsem měla dobu určitou. Byla jsem ale na nemocenské a v říjnu jsem nastoupila na mateřskou, a v listopadu porodila. Druhé dítě se mi narodilo v září 2014, na mateřskou jsem ale už neměla nárok, ale rodičák ano. Ted v září 2017 mi končí mateřská, a jde mi o to, když nenajdu práci budu se hlasit na úřadě práce, a dostanu peníze vypočtené z minima nebo z předchozí práce ještě před nástupem na rodičák?děkuji.Eva
Eva
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste v posledních letech neměla žádný příjem, ze kterého by se dala vypočítat výše podpory v nezaměstnanosti, tak se její výše bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den,
chtela jsem se zeptat, zda budu mit narok na materskou. Mam odpracovano 5 let a pred mesice jsem dala vypoved. Mesic jsem vede na na UP.Od pristiho mesice mam nastoupit do nove prace na dohodu o provedeni prace. Planujeme dite, ale nevim, zda budu mit na materskou narok. Dekuji Jana
jana

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. na dávku, kterou by Vám příslušná správa sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) by Vám vznikl v případě, že byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době trvání těhotenství činí 180 dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.

Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že byste měla začít pracovat na dohodu o provedení práce. Ta je specifická tím, že účast na nemocenském pojištění za dané období vzniká až v případě, kdy odměna činí více než 10.000 Kč hrubého měsíčně, a také tím, že ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce neplyne ochranná lhůta.

Pokud byste tedy výše uvedené podmínky nesplnila, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám bohužel nevznikl.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v lednu jsem nastoupila do nového zaměstnání a mám smlouvu na 6 měsíců. Nastupovala jsem z rodičovské dovolené a po celou dobu jsem byla zaměstnancem jiné firmy. Pokud bych teď otěhotněla, vztahovala by se na mě 180 denní ochranná lhůta a měla bych nárok na mateřskou? Děkuji za odpověď.
Zuzka

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. dávka, kterou by Vám příslušná práva sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) Vám vznikne v případě, když byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době těhotenství činí 180 kalendářních dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.

Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že z rodičovské dovolené v předchozím zaměstnání jste rovnou nastupovala do nového zaměstnání. Jedná-li se v obou případech zaměstnání o zaměstnání, za jejichž trvání Vám vznikla účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dní v posledních dvou letech (účast na nemocenském pojištění trvá i při rodičovské dovolené, pokud pracovní poměr stále trvá), a stihnete-li nastoupit na PPM v době trvání účasti na nemocenském pojištění či v ochranné lhůtě během výše specifikovaných podmínek, nárok na PPM Vám vznikne.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2017 Pracovní smlouvu nebudu chtít prodloužit. Zajímá mě jak dopředu musím o této skutečnosti informovat zaměstnavatele. Dále mě zajímá do jakého data se musím nahlásit na úřad práce když následující dny v červenci jsou státní svátky? Děkuji za odpověď.
Ivana
Dobrý den, v zákoníku práce není žádná taková lhůta uvedena. Je ale slušnost informovat svého nadřízeného (a platí to i opačně) v dostatečném časovém předstihu. Kdybyste tak ale zavčas neučinila a ohlásila to až v okamžiku předložení prodloužení pracovní smlouvy, nehrozí Vám žádný postih.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem ve výpovědní lhůtě z odstupným po skončení pracovního.poměru budu muset jít na UP.Zároveň pobírám rentu z bývalého zaměstnání.Otázka zní zda si můžu na UP přivydělat,když budu mít odstupné a zároveň rentu?Děkuji P
Pavel
Dobrý den, obraťte se, prosím, na pracovníky úřadu práce.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prac. smlouvu na dobu určitou, která mi končí 15.5.2017, nejspíše mi smlouvu prodlouží, ale ráda bych ze zaměstnání odešla až mi smlouva skončí. Když se nahlásím na ÚP, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budu mít nárok? Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, pokud ukončíte zaměstnání uplynutím sjednané doby, první dva měsíce dosahuje podpora v nezaměstnanosti 65% průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce 50%. Následně 45% předchozího výdělku.


květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, dne 9.5.2017 jsem podepsala pracovní smlouvu s nástupem od 1.6.2017. Za 2 dny jsem ale dostala lepší nabídku, s nástupem ihned, kterou bych chtěla přijmout. Ihned jsem zavolala prvnímu zaměstnavateli, abych se s ním dohodla o zrušení smlouvy, ale nechce o tom ani slyšet, nechce přistoupit na zrušení a vyhrožuje mi, že veškeré náklady spojené s mým nenastoupením uhradím. Má na to právo, když jsem mu svůj úmysl nenastoupil oznámila 3 týdny dopředu? Má dost času si najít náhradu. A jak mám tedy smlouvu zrušit? Teď po tom jak byl hnusnej v telefonu, se s ním nechci ani setkat, natož nastoupit do práce.Jak mám postupovat, aby nemohl napadnou zrušení? Oznámila jsem mu to jen v telefonu, písemně zatím ne, protože nevím jak. Je právník. Jsem zoufalá...poraďte prosím co mám dělat.
Hana
Dobrý den, pokud již máte podepsanou pracovní smlouvu, musíte od ní písemně odstoupit. Zaměstnavatel jistě musel učinit nějaké kroky k administraci Vašeho nástupu, ale ani ve zkušební době nemá zaměstnavatel žádnou jistotu, že u něj zůstanete.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, je 3 měsiční zkušební doba povinně stanovená zákonem? Nebo nemusí být žádná? Nastupuji do nové práce a bojím se že nebudu moci praocvní poměr ukončit kdyby se mi tam náhodou nelíbilo. Děkuji
Adriana
Dobrý den, máte právo požadovat zkušební dobu, takže rozhodně dbejte na jejím sjednání v pracovní smlouvě.

květen 2017

nástup do práce
Od 1.4.2017jsem s THP převeden na vlastní žádost na VD, toto jsem oznámil zaměstnavateli písemně 28.2.2017 s ústní dohodou o mzdě a vykonávané práci, převod jsem podepsal 14.3.2017, do dnešního dne nemám novou smlouvu ani platový výměr , takže vlastně nevím co mám a za kolik !? nebo platí stále smlouva THP a mám vykonávat práci mistra když již jsem veden jako VD? děkuji
Jiří Burda
Dobrý den, domluvte se se svým nadřízeným, smluvně to mělo být ošetřeno nejpozději v den nástupu na novou pracovní pozici.

květen 2017

nástup do práce
dobry den ...za jake dlouho se mužu opet prihlasit na UP kdyz ted sama zažadam o vyřazeni z evidence. dekuji
Marketa
Dobrý den, pokud byste skončila ve zkušební době, na úřad práce se můžete přihlásit. Abyste ale pobírala podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit podmínky pro její přiznání.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla jsem se zeptat podala jsem výpověd v práci do které jsem chodila pondělí až pátek a ted chce zaměstnavatel abych chodila i o víkendu do práce ale mám malou holku a nemůžu chodit o víkendu do práce 4 roky se nechodilo o víkendu do práce
může to po mne chtít? a co když nepůjdu? Děkuji
renda
Dobrý den, záleží na tom, jak máte uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že týdenní pracovní úvazek je 40 hodin týdně a pracovní doba je rovnoměrně rozdělena, má se za to, že klasický pracovní týdne je Po-Pá. Pokud by zaměstnavatel chtěl, abyste chodila do zaměstnání o víkendu, měl by pak uzavřít s Vámi dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem samoživitelka, nezaměstnaná- evidovaná na ÚP, pobírám příspěvek na živobytí, mám 3,5-leté dítě s docházkou do MŠ na 4 hodiny. Nyní bych chtěla evidenci na ÚP ukončit a nahlásit se u VZP jako matka pečující o dítě do 7let na dobu než si zajistím práci. K tomto kroku jsem nucena z osobních důvodů /nevhodný přístup pracovnice ÚP, z kterého jsem na zhroucení - mimo jiné zmínila, že mohu být v domácnosti/. Nevím jak mám přesně postupovat, mým příjmem jsou pouze přídavky na dítě, žiji sama, otec není v RL. Budu mít nadále nárok na příspěvek na živobytí? Děkuji za radu.
Helena
Dobrý den, informujte se, prosím, na obecním/městským úřadě poskytující příspěvky hmotné nouze. Tato poradna odpovídá pouze pracovně-právní problematiku. Děkuji.

květen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám invalidní důchod III. stupeň, ráda bych absolvovala rekvalifikační kurz, ale nejsem registrovaná na ÚP (jelikož mám plný invalidní důchod). Je nějaká reálná možnost absolvovat rekvalifikační kurz od ÚP?
Jedličková Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, přímo na úřad práce a domluvte se tam. Děkuji.

květen 2017

hledám práci
Dobry den chtela bych se zeptat, jsem hlasena na up a zazadala jsem si o podporu ale stale neni vyrizena a budu nastupovat do nove prace.Bude mi vyplacena zpetne ta podpora nebo ne? Dekuji za odpoved
Eliška
Dobrý den, pokud jste splnila podmínky pro její přiznání, měla by Vám být vyplacena.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, se zaměstnavatelem jsme se ústně dohodli, že do konce dubna odejdu se zaměstnání a nastoupím v nové práci, ale v současné době s tím nesouhlasí a řekl mi, že mám podat výpověď a vše popírá. Ale v tom případě přijdu o možnost nastoupit do nové práce. Jak mám v tomto případě postupovat? Co mi hrozí, když bych v květnu nastoupila do práce nové? Zákoník práce počítá i s ústní dohodou o rozvázání prac. poměru a je tam přímo uvedeno, že nemá právo uplatňovat náhradu škody. Chápu dobře, že by mi sankce nehrozila. Ale bohužel nemám přímého svědka a ani on. Co když mi poté pošle dopis, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí, jak mám postupovat poté? Mockrát děkuji za odpověď.
Martina
Dobrý den, tak předně, ukončení pracovního poměru musí být vždy vyhotoveno písemně a prokazatelně doručeno druhé ze smluvních stran, tzn. že pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení PP dohodou pouze ústně, je toto rozvázání neplatné, tj. budete muset se s ním domluvit na jiném datu ukončení nebo podat výpověď z pracovního poměru. Pokud přestanete chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP, které by mohlo mít příp. další dopad např. pokud byste se chtěla jít registrovat na úřad práce. Tento způsob jednání tedy nelze doporučit. Opravdu jediná možnost, jak odejít ze zaměstnání dříve, je domluvit se s dosavadním zaměstnavatelem.

duben 2017

hledám práci
Když budu v evidenci úřadu práce čerpat odstupné,tim pádem nemám nárok na podporu,můžu si najít brigádu na dva měsíce,poté bych měla nastoupit do noveho zaměstnání.Děkuji Ivona
Ivona
Dobrý den, pokud nebudete čerpat podporu v nezaměstnanosti, můžete si na při evidenci na úřadu práce přivydělávat v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tj. Váš měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Základní podmínkou tedy  je, že měsíční výdělek zaměstnance, který je současně uchazečem o zaměstnání, nepřesáhne 5500 Kč měsíčně.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den. Jsem první měsíc v nové práci. Nyní mám 3 měsíční zkušební dobu. Když mi přišel prvni vyplatni pásek, tak tam není započtena daňová sleva na poplatnika. Nemam děti ani manželku. Chtěl bych vědět, zda mám na ni nárok a od kdy. Děkuji za odpověď.
Jirka
Dobrý den, podepsal jste daňové prohlášení (růžový dvojlist) s tím, že chcete odpočet daně na poplatníka? Pokud jste o slevu na poplatníka zažádal a nebyla Vám poskytnuta, nastoupil jste k novému zaměstnavateli k 1.dni v měsíci? Pokud ne a přecházel jste od jiného zaměstnavatele, nynější zaměstnavatel má za to, že jste odpočet na poplatníka uplatnil u bývalého zaměstnavatele. Pokud jste nastupoval do zaměstnání z úřadu práce, měl jste čestně prohlásit, že nemáte u jiného zaměstnavatele podepsané prohlášení a zaměstnavatel by Vám poskytl slevu ihned od 1 měsíce pracovního poměru. Uplatnit slevu na poplatníka můžete v jednom měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele. O zpětné vrácení daňové slevy na poplatníka můžete zažádat i v daňovém vyrovnání za rok 2017.

duben 2017