Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pane Kučero,
mám od roku 2004 uzavřeno penzijní připojištění. Nyní mi vznikl nárok na starobní důchod, splňuji veškeré podmínky k výběru, a tak uvažuji o jednorázovém výběru naspořených prostředků. Dvě třetiny naspořené částky mi na penzijní připojištění zasílal zaměstnavatel a jednu třetinu jsem si naspořila ze své mzdy. Dále mám na účtě státní příspěvky a úroky. Dozvěděla jsem si, že při jednorázovém výběru penzijního připojištění mi penzijní společnost z výnosů odečte a odvede daň. Konkrétně z kterých výnosů - z částky, kterou mi posílal zaměstnavatel, ze státních příspěvků, z úroků? Či pouze z některých z nich? Kolik činí % daně?
Děkuji moc za Vaši odpověď.
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, při jednorázovém vyrovnání se daní příspěvek zaměstnavatele ve výši 15 %. Státní podpora je připisována pouze na příspěvek účastníka, tedy Váš, nikoli zaměstnavatele - ten se nedaní nikdy. Dále se pak daní výnosy (tedy připsaný úrok penzijní společností), opět 15 %. Pokud chcete získat příspěvek zaměstnavatele nezdaněný, pak si můžete požádat o výplatu penzí na dobu určitou do 10 let (zvolit co nejkratší dobu výplaty penze po konzultaci s penzijní společností vzhledem ke sjednanému produktu). Pokud byste nechtěla odvádět ani daň z výnosů, pak by výplata penze musela být delší jak 10 let. Je třeba posoudit dle výše naspořených peněz, co se vyplatí.
Životní pojištění
Dobrý den,
mám jeden problém s pojišťovnou, kdy jsem dala výpověď a pojistka se zrušila, pojišťovna mi zaslala výpověď z pojistné smlouvy, že mám doplatit za výpovědní lhůtu. To jsem zapomněla, ale pojišťovnou žádanou částku jsem odeslala pojišťovně se zpožděním a následnou žádostí o vydání potvrzení o bezdlužnosti na této pojistce, kdy mě pojišťovna odmítá vydat potvrzení a odkazuje mě na nějakou společnost, která po mě vymáhá jakési náklady vymáhání a potvrzení pojišťovna vydá, až se vyrovnám s tou další firmou se kterou nemám žádný vztah. Má na to pojišťovna právo, zadržovat potvrzení, když dlužná částka byla uhrazena? Z pojišťovny operují úroky z prodlení, ale nikde nemohu dohledat, kolik. A jak je možné, že do vztahu já a pojišťovna vstupuje další osoba, když jsem nebyla ani z jedné strany informována, že se tak může stát? Děkuji Vám za odpověď.
Karolína
Karolína
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, i v rámci výpovědní doby je třeba řádně hradit pojistné až do ukončení smlouvy. Pokud jste tak neučinila, pak by Vás měla pojišťovna upomínat o uhrazení dluhu na smlouvě. Po několika upomínkách může předat vymáhání jiné společnosti (odprodejem pohledávky). Tímto zaniká vypořádání s pojišťovnou a je třeba se vypořádat s vlastníkem pohledávky. O tomto jste měla být řádně informována. Doporučuji jednat s vymáhací společností, nechat si předložit veškeré dokumenty, na základě kterých je předmětná částka vymáhána a buď dlužnou částku s příslušenstvím (sankcemi a náklady společnosti) uhradit, nebo oslovit právního zástupce k dořešení, pokud považujete celkovou částku za nepřiměřenou a neodůvodněnou.
Nezařazené
Dobrý den,prosím můžete mě poradit :Kam se mohu obrátit,když prac.agentůra,strhává více než má,neplatí pojištění a odmítá vydat mesíční vyučtováni,a započtový list.Děkuji za odpověď
Šárová Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je určena k finančnímu poradenství, nikoli daňovému. Nicméně, obrátit se v této věci můžete na místně příslušný finanční úřad, pokud zaměstnavatel Vám odmítá vydat potvrzení či neplní jiné své závazky, které mu vyplývají ze zákona.
Nezařazené
Dobry den.Chtela bych se zeptat. Jsem invalida 3 stupne stále pracuji. Presla jsem s invalidního duchodu do starobního tim padem me mzdova nedava slevu na dani pro invaliditu na kterou mam nárok ale musim predlozit nejake potvrzeni ze jsem stále invalida.Byla jsem na CSSZ tam me to nedali. Moc prosim na koho se mam obrátit proto potvrzeni které musim dokládat na mzdove oddeleni .Moc dekuji za radu.Hezky den.
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, do kterého tento dotaz bohužel nespadá. Nicméně, potvrzení o invalidním důchodu si můžete osobně či telefonicky vyžádat na OSSZ dle místa Vašeho trvalého bydliště. Potvrzení může být s uvedením částky důchodu, kterou pobíráte, tak i bez ní, to je na Vašem rozhodnutí. Pokud Vám jej nechtěli na ČSSZ vydat, pak byste měla znát důvod proč a na koho se obrátit, tedy informujte se právě tam.
Nezařazené
Dobrý den může mi exekuce sebrat prémie k platu a penize z prezcasu
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je na finanční poradenství, nikoli právní. Nicméně, ano, může, ba naopak ty jsou vhodnou příležitostí, protože jsou mimořádnou odměnou a zpravidla nepokrývají nezbytné životní potřeby, jako jsou např. jídlo a bydlení. Zaměstnavatel je ze zákona povinen srážet stanovenou částku z čisté mzdy, do které jsou započítávány i odměny z vedlejších činností a veškeré příplatky, tedy i přesčasy apod.
Nezařazené
Dobrý den pane Kučero,
v říjnu 2017 jsem zažádala v práci, kde mám smlouvu na DPČ o zrušení růžového prohlašení, přislíbili, že ho k datu 31.10. zruší. Bohužel to nemám písemně. Důvodem této žádosti bylo, že jsem podepsala na listopad růžové prohlášení ve firmě, kde pracuji na HPP (nad 10 000). V práci (DPČ) mi ovšem prohlášení nezrušili a tak sleva na poplatníka byla uplatněna ve dvou zaměstnáních. Co se týče práce na DPČ, přišlo mi pouhých 360 KČ (tedy daně, které se měly odečíst byly v hodnotě 60Kč). Co mám v tomto případě dělat?Je to nulová položka, kterou nemám řešit a obě zaměstnání v lednu normálně uvést do daňového přiznání?Nebo mohu státu těch 60 Kč nějakým způsobem vrátit? Vyřešit tento problém zpětně? Případně jak či na koho se s tím mohu obrátit? Děkuji
Adriana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel tato poradna se týká finančního poradenství, nikoli daňového. Obraťte se prosím na daňového poradce, nebo na nějakou účetní, která má s tímto zkušenosti. Nicméně, prohlášení nemůže být současně u více zaměstnavatelů. Do tohoto dokumentu se píšou veškeré změny, tedy i to, pokud již od určitého data nechcete odpočty uplatňovat. Pokud, jste toto společně se zaměstnavatelem do prohlášení uvedli, pak je to jeho zodpovědnost a musí chybu napravit. Pokud jste prokazatelně, tedy např. písemnou a ze strany zaměstnavatele potvrzenou formou, nepožádala, pak byste neměla žádat o vyúčtování daně u jiného zaměstnavatele. Nejprve bych tuto záležitost řešil se zaměstnavatelem, kde jste "vyúčtování" ukončovala, pokud nenajdete řešení, pak se obraťte na daňového poradce.
Daně
Dobrý den pane Kučero,
chtěl bych se zeptat na následující. Manželka nebude za rok 2017 podávat daňové přiznání (celý rok pobírala pouze rodičovský příspěvek). Slevu na dani za ni si tedy budu uplňovat ve svém daňovém přiznání já. Chtěl bych se, ale zeptat, jak je to s odpočitatelnou položkou z penzijního připojištění. Existuje nějaká možnost si její odpočitatelnou položku uplatnit ve svém daňovém přiznání i za ni. Předem děkuji za odpověď.
Marek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, v případě rodičovského příspěvku, jako sociální dávky, nelze uplatňovat odpočty, pokud manželka neměla jiné příjmy. Pokud podnikáte, pak by se mohla stát spolupracující osobou, nastavil by se vhodně poměr příjmů a výdajů tak, aby nemusela hradit zálohy, pak by si uplatnila svůj nezdanitelný základ, popř. i  odpočty ze souvisejících finančních produktů. Jedná se o zákonnou daňovou optimalizaci, ale doporučuji se obrátit na šikovnou účetní nebo daňového poradce.
Nezařazené
mám plný důchod 6.602kč je mi 51 let a lékař mně nepustí do zaměstnání co mám dělat a normálně žít?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je vhodné se obrátit na příslušný úřad, aby Vám poradili, jaké příspěvky od státu můžete ve Vaší finanční situaci čerpat. Mezi ně bude patřit příspěvek na bydlení apod. Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na sociálních odborech pověřených obecních úřadů podle místa trvalého pobytu občana na předepsaném tiskopisu. Více naleznete pod odkazem ZDE. Sociální poradenství není mou specializací.
Životní pojištění
Dobry den,

je nejaka moznost zjistit po otcove smrti zda byla vedena nejaka pojistka? Kdyz vi o pojistce jenom dalsi manzelka, muze toho zneuzit a nenahlasit to notari pred dedickym rizenim?

Dekuji,
V
Vendula
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovídal jsem již na podobný odkaz níže. Bohužel, registr smluv neexistuje, tedy není možné zjistit existenci pojistné smlouvy. Manželka má povinnost přihlásit veškerý majetek zůstavitele do dědického řízení, tedy i finanční. Pokud by byla ve smlouvě životního pojištění uvedena obmyšlená osoba, pak plnění z pojištění plyne jí a nevstupuje do dědictví. 
Životní pojištění
Dobrý den,loni od 1.června jsem zrušila nevíhodnou Životní pojistku u Vienna groupe.Měla být se spořením.Od 1.6.2014-1.6.2016 mi,ale žádné spoření nepřibylo.Když jsem se na to ptala,proč to tam není.Řekli,že až za dva roky.Ve smlouvě to,ale tak nebylo.Těď po mě za zrušenou smlouvu chtějí asi 12 000,-kč,prý jim dlužím.Ale oni dluží mě.Nic jsem na odstupném nedostala zpět.Děkuji
Ivča
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, u životních pojištění rezervotvorných (investiční složka, kapitálová hodnota) je vyplácena v případě zrušení smlouvy jako odkupné. Toto odkupné ovšem neodpovídá výši hodnoty ve výpisu, ale od této hodnoty se odečítají poplatky související s předčasným zrušením. Tedy odkupné může být nulové v případě, že smlouva trvá kratší dobu. Zpravidla do dvou let bývá nulové. Při sjednání smlouvy jste měla obdržet tabulku s vývojem kapitálové hodnoty a odkupného, kde byste tuto skutečnost zjistila. Pokud jste smlouvu ukončila, tak až do doby konce výpovědní lhůty je povinností hradit pojistné. Pokud na smlouvě byl jakýkoli dluh, pak má pojišťovna nárok toto požadovat. Pokud Vám nebyla funkce smlouvy řádně vysvětlena a neobdržela jste podstatné dokumenty (jako pojistné podmínky, modelaci vývoje odkupného, protokol zjištění potřeb zájemce o pojištění), doporučuji se obrátit na pojišťovnu, že řádně nepostupovala a že žádáte o nápravu, nebo v případě nereakce pojišťovny přímo na Finančního arbitra s žádostí o prošetření, zda jste nebyla poškozena zástupcem pojišťovny apod.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na méně závažnou otázku, jak přesně souvisí odpočty na dítě s brigádou nezaopatřeného dítěte? Situace: Vysokoškolák chodí na brigádu během celého roku, ne jenom o prázdninách s výdělkem max do 10 000 Kč. Děkuji za odpověď!
Nikola
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený paní, toto je poradna na finanční, nikoli daňové poradenství. Nicméně, jedná se o slevu na dítě, kterou uplatňují rodiče, na niž nemá vliv výdělek dítěte. Pokud je dítě studentem s nepřerušeným studiem do věku 26 let (nebo až 28 let při prezenčním studiu Ph.D.), pak může jeho zaměstnavatel v ročním vyúčtování uplatnit slevu na studenta v případě DPP (pokud podepsal prohlášení u zaměstnavatele).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, 2.8 2017 jsem nechal ekologicky zlikvidovat vozidlo, tentýž den jsem odnesl doklad o likvidaci na příslušný dopravní úřad a nechal vozidlo řádně odhlásit a ještě ten den zašel na čes. pojištovnu se všemi doklady o vyřazení vozidla a požádal o zrušení povin. ručení,kde jsem obdržel doklad žádosti o zrušení pov. ručení. Po dvou měsících jsem dostal email že nemám zaplacené povin. ručení. Potom jsem si doma pročítal žádost o zrušení pojištění a zjistil jsem že paní v pojištovně napsala do žádosti jiné číslo smlouvy, tudíž to na centrále v Brně zřejmě zametli pod stůl.Několikrát jsem informoval pojištovnu,kde pořád slibují že vše dají do pořádku, ale nic se neděje a dnes jsem obdržel dopis o dlužné částce s penálem. Prosím o radu jak postupovat, protože si mohu vyžádat jen doklad z dopravního úřadu o likvidaci a zrušení vozidla, velký technický průkaz jsem již zlikvidoval. Děkuji za odpověd.
MIREK
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, bohužel, s tímto se setkávám poslední dobou častěji, že pracovníci zejména na některých pojišťovnách chybují, a pak zůstává odpovědnost na klientovi. Postupoval jste správně, nyní je třeba zjistit, jaké číslo pojistné smlouvy bylo uvedeno na žádosti o ukončení. Pokud by se jednalo o číslo smlouvy, která Vám nepatří, pak by bylo jednoznačné, že pojišťovna chybovala. Pokud by se jednalo o Vaši pojistnou smlouvu na jiné vozidlo, pak by situace byla horší. Rozhodně uhraďte všechny závazky, které po Vás pojišťovna požaduje až do vyřešení celé záležitosti. Je totiž povinností každého z nás si kontrolovat údaje na dokumentech, které podepisujeme. Pokud se podaří prokázat, že zaměstnanec pojišťovny chyboval, pak máte nárok na vrácení nespotřebovaného pojistného a zrušení všech souvisejících sankcí. Zároveň znovu podejte žádost o ukončení smlouvy s doložením souvisejících dokumentů (alespoň těch, které máte ještě možnost doložit) a všechny přílohy si nechte potvrdit i pojišťovnou, že je přijala. Podejte reklamaci na úhradu poplatků s patřičným komentářem, pokud Vám pojišťovna nevyhoví, zkuste jí pohrozit, že předáváte celou věc k řešení právnímu zástupci. Pokud se dle výše uvedeného nebo jiných důkazních prostředků podaří prokázat, že pojišťovna chybovala, poplatky Vám jistě vrátí zpět. S pojišťovnou komunikujte především písemně, korespondenci buď předejte přímo na pobočce s potvrzením přijetí konkrétních dokumentů, nebo posílejte doporučeně s nafocením obsahu. Pokud budete s pracovníky komunikovat telefonicky, hovory si nahrávejte, protože k záznamům pojišťovny se není možno dostat. Vždy si nechávejte kopie všech dokumentů až do konečného zrušení smlouvy, tedy obdržení akceptace druhou smluvní stranou. Dokumenty o ukončení zaslané protistranou doporučuji archivovat, alespoň elektronicky.

Životní pojištění
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné zpětně požadovat po pojišťovně přeplatek na pojištění, Konkrétní situace: Ukončil jsem smlouvu o životním pojištění, nicméně jsem nezrušil trvalý bankovní přikaz, tudíž platby z m0ho účtu nadále odcházely ještě několik měsíců po ukončení smlouvy. Je možné požadovat vrácení této částky?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, samozřejmě požádejte o vyčíslení a navrácení všech přeplatků. Pojišťovna má povinnost je vrátit, protože vy se jinak jednalo o bezdůvodné obohacení, které definuje Občanský zákoník (89/2012 Sb.).
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
mám sjednanou hypotéku u Modré Pyramidy pro nákup pozemku a výstavbu RD v poměru 85% hypo a 15% vlastní zdroje. To že se musí nejdříve profinancovat vlastní zdroje jsem věděl. Myslel jsem si ale že je mohu využít i na vyhotovení projektu, který včetně prováděcí dokumentace výjde na cca 100 tis. Nyní jsem se však dozvěděl, že projekt se z těch vlastních zdrojů platit nesmí. Tzn. že musíme mít našetřeno mnohem více než 15%.
Chci se zeptat, zda-li je toto normální praxe nebo jen nějaký blbý výmysl. Bez projektu přeci nemohu zahájit stavbu, tak proč by neměl být součástí ceny?

Děkuji
Vojta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na detailní účel úvěru je třeba se vždy informovat dopředu. Spořitelna projektovou dokumentaci nebude považovat za účelové financování, tedy je nezbytné mít na to vyhrazeny vlastní zdroje. Tedy nejde o poměr 85 %  a 15 %, ale o to, kolik zdrojů Vám instituce půjčí na úvěr. Vzhledem k tomu, že je to 85 % ze zástavní hodnoty nemovitosti (resp. budoucí ceny), pak zbytek musí být z vlastních zdrojů, ať je to jakákoli suma. Pozor, nejedná se o 85 % z investičního záměru, ale ze zástavní hodnoty! To Vám měli na stavební spořitelně vysvětlit. Je to tedy normální praxe, nikoli ale to, že klient není řádně poučen.
Životní pojištění
Dobrý den. Chtěla by jsem zrušit smlouvu o ŽP u NN a vyplatit odkupné na svůj účet v bance. Nyní mám, ale úraz. Mám s výpovědí počkat až po vyplacení odškodného? Ještě mám dotaz, zda mám nárok na plnění za pracovní neschopnost (mám sjednané připojištění), i když jsem evidovaná na ÚP? Děkuji za rychlou odpověď
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud ke škodní události došlo za existence pojistné smlouvy, pak ji můžete vypovědět, považujete-li to za nezbytné. Pojišťovna musí plnit, pokud je žádost oprávněná (zakládá pojistnou událost), i když bude smlouva ve výpovědi. Pracovní neschopnost se vyplácí v souvislosti s pracovní činností. Pokud jste vedená na pracovním úřadě, pak by Vám nemělo být plněno ani z připojištění pracovní neschopnosti. V takovém případě doporučuji se ujistit v pojistných podmínkách, že plněno nebude či bude - může se totiž individuálně lišit pojišťovna od pojišťovny nebo produkt od produktu. Obecně se ale neplní.
Hypotéky
Dobrý den, resim s partnerem hypotéku na stavbu domu. Mám schválenou hypotéku na pozemek, ale na stavbu bohužel už ne, protože partner ma půjčku kterou řádně a včas platí, ale 4x do jednoho roku se ji snažil refinancovat. Díky tomu byla hypotéka zamítnuta. Poradite nám jak tuto situaci řešit? Nechceme čekat další 4 roky az registr bude čistý. Dekuji
Tonda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vzhledem k tomu, že nemám k dispozici původní smlouvu, mohu odpovědět pouze obecně. Každopádně důvod neschválení úvěru je třeba přesně znát, protože zpravidla pokusy o konsolidaci více úvěrů nebo refinancování by neměly výrazně negativně ovlivnit schválení hypotečního úvěru, kde je zajištění nemovitostí. Je pravděpodobné, že v tomto období se mohly vyskytnout splátky po splatnosti nebo podobné problémy, a to už může být důvodem neschválení hypotéky. Pokud nemáte jinou nemovitost k dozajištění na výstavbu, pak doporučuji z úvěrové smlouvy a sazebníku zjistit, jaká by byla sankce za předčasné splacení hypotéky, a popř. zkusit proces refinancování stávající hypotéky a účelu výstavby (vše v rámci jednoho úvěru) jinde, kde nebudou tak přísní na negativní informace z úvěrových a jiných registrů. Doporučuji, aby vás tímto procesem raději provedl zkušený finanční poradce, protože proces vyjednávání bude složitější a je pravděpodobné, že neúspěšné pokusy o refinancování/konsolidaci spotřebitelských úvěrů vás zbytečně mohly zablokovat, což by se pod zkušeným vedením nemuselo stát. Jinak tyto informace v registrech, pokud se nejedná o pozdní splátky, mají váhu spíše rok zpětně, tedy není zpravidla třeba čekat více jak rok - je to odvislé od hodnocení rizik té které finanční instituce.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mne, zda lze založit nové penzijní připojištění a čerpat státní příspěvek, pokud jsem své předchozí penzijko zrušil a vybral z něj peníze.
Děkuji předem za odpověď,
Michal
Michal Vávra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete založit nové doplňkové penzijní spoření (DPS), jak nový produkt, který nahrazuje původní penzijní spoření. Budete opět moci čerpat státní podporu a/nebo využívat daňové odpočty, v tomto jsou produkty identické.
Nezařazené
Pobírám penzi cca 12 000 ,-Kč. A nájem platím 10 000,-Kč. Což je zřejmé, že mi penze nestačí. Syn je ochoten mi doplácet na přispění k penzi "i pro manželku" 40 000,-Kč. Ale neví si rady, jak tuto částku vyúčtovat od daní, a jestli to vůvec jde, Děkuji za odpověď. Braunstein. - otázka upravena poradcem
Vladimír Braunstein
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, tato poradna se netýká tématu Vašeho dotazu. Nicméně, v daňovém přiznání není kolonka na odpočet příspěvku rodičům atp., tedy lze předpokládat, že žádné úlevy mít syn nebude. Pro upřesnění kontaktujte daňového poradce. Pokud Vám starobní důchod nepostačuje, můžete požádat o sociální dávku, a to příspěvek na bydlení, viz odkaz

Příspěvek na bydlení


Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám dotaz ohledně spoření v důchodu. Mohu mít penzijní pojištění když již jsem ve starobním důchodu? A pokud ano dostávala bych státní podporu od státu? slevu na daních asi ne když již nejsem výdělečně činná? Děkuji za odpověd a spozdravem Monika Jetelová
Monika jetelová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete mít penzijní spoření (DPS) se státním příspěvkem (maximum je na 1 000 Kč měsíčního příspěvku 230 Kč od státu). Nová smlouva pak musí běžet minimálně 5 let. Pokud pobíráte pouze starobní důchod, pak nelze uplatňovat odpočty u příspěvků nad 12 000 Kč ročně.
Životní pojištění
Jak můžu zjistit jestli měl otec před smrtí v roce cca1985 životní pojištění?
Zdeňka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musela byste mít k dispozici návrh smlouvy, smlouvu, nebo alespoň složenku, aby bylo možné identifikovat pojišťovnu, pak by bylo možno smlouvu dohledat podle rodného čísla pojistníka. Registr smluv životního pojištění bohužel v ČR nemáme. 
Bankovní účty
Fio - USD - poplatky zprostředkujících bank
Fio a.s. má v Ceníku finančních operací a služeb takovou zvláštní formulku:1.i/ )dožádání neúplných informací od banky převodce, 250 Kč včetně DPH + poplatky zprostředkujících bank (Výše poplatků zprostředkujících bank obvykle nepřesáhne ekvivalent 80 USD).
Mnozí moc nevědí, co to znamená. Můj příklad z praxe. Posílal jsem něco přes 4000,-USD na účet do USA. Majitel účtu v USA mi ale nahlásil špatné číslo účtu, to jsem ale já nevěděl. Fio to asi týden zpracovávala a pak přišla platba zpět ale o 75,-USD nižší bez udání důvodu, proč se vrátila. Fio úředník mi řekl, že si zprostředkující banky mohou stáhnout libovolný poplatek, že to je v ceníku a souhlas s tímto ceníkem jsem stvrdil podepsáním smlouvy s FIO. Proč se platba vrátila zpět mi nabídl dopátrat za další poplatek, kolik neřekl. Myslím, že to není v pořádku. Na koho se mám obrátit? Jaká mám práva?
Olda J.
Olda Jelínek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud se jedná o platbu do zahraničí (zpravidla mimo Slovensko), pak se platí i dodatečné poplatky za převod. Ty jsou vždy stanoveny v sazebníku dané banky. Pokud např. pošlete platbu chybně, pak bude platba vrácena a zaúčtován poplatek za převod. Banka by Vám ale měla být schopna doložit, že tento poplatek protistrana v dané výši skutečně účtovala. Můžete případně podat reklamaci na FIO, pokud Vám to není schopen předložit zaměstnanec banky. Pak je nezbytné, abyste si zjistil, jaké poplatky účtuje banka příjemce za platby ze zemí EU - ten může být dán fixní částkou a procentem z výše platby. Pokud byste zjistil, že byla poškozena Vaše práva a banka nereagovala, pak Vám doporučuji se obrátit na finančního arbitra, který může posoudit, zda informace v sazebníku banky jsou dostatečné a zda celý proces proběhl transparentně. Pokud byste byl v právu, byla by bance nařízena úhrada vzniklé škody apod.
Nezařazené
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné zpětně doplatit sociální pojištění. Zůstala jsem po mateřské dovolené doma s často nemocnými dětmi a již je to pět let. Za tuto dobu nemám zaplacené sociální pojištění. Je možné si ho doplatit a jakým způsobem? Předem děkuji za odpověď.
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz položte na místně příslušný úřad ČSSZ, protože nespadá do témat této poradny. Každopádně budete muset danému úřadu doplnit důvody, které ani zde neuvádíte: zda máte na mysli sociální nebo nemocenské pojištění (není totéž co zdravotní), protože z každého se vyplácejí jiné dávky. Pokud jste byla např. OSVČ, pak byste měla nárok na nemocenské dávky v nemoci, pokud byste si platila nemocenské pojištění, které není povinné apod. Pokud jste na rodičovské dovolené (není stejné co mateřská), pak za Vás sociální pojištění včetně zdravotního platí stát, tedy nic doplácet nemusíte.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
prarodič(důchodce) se před několika lety odstěhoval na Slovensko vzal si s sebou i své auto. Má dvojí občanství a trvalý pobyt v ČR i na Slovensku. Je možné ponechat auto registrované a pojištěné v ČR?
Děkuji za odpověď.
Marcel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vozidlo se registruje dle trvalého pobytu majitele. Pokud jej má v ČR, pak bude vůz registrován zde a také pojištěn, pokud v SR, pak registrace a pojištění tam.
Životní pojištění
K 1.7.2017 skončilo kapitálové životní pojištění mé dcery, které bylo v květnu 15let. Mě jako zákonného zástupce byla ověřena identifikace přímo u pojištovny.
Rád bych se zeptal, co je třeba pro výplatu pojistky nutné udělat.
děkuji
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, u Vaší pojišťovny musíte podat žádost o výplatu kapitálové hodnoty (pojistného plnění - dožití) na příslušném formuláři pojišťovny, nebo si jej stáhnout na webu pojišťovny, vyplnit a nechat podpis úředně ověřit a zaslat na pojišťovnu poštou. První varianta je jednodušší, ale musíte počítat s faktem, že se Vám bude snažit pojišťovna nabídnout jiný pojistný produkt. Nedoporučuji investovat přes životní pojištění pro dceru, ale raději využít vhodného podílového fondu, kde budou poplatky nižší, než v pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
stal jsem se poškozený při dopravní nehodě. Totální škoda na mém vozidle. Viník má sjednáno povinné ručení a já mám sjednáno i havarijní pojištění. Mohu se obrátit s uhrazením škody i na svou pojišťovnu ( havarijní pojištění)? Je pro mne výhodné nechat vozidlo zařadit do aukce od pojišťovny viníka, nebo jsou i jiné možnosti? Jak se vypočítá škoda na mém vozidle, kterou by měla proplatit pojišťovna viníka?
Jindřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jste-li poškozený, nahlaste škodu právě na pojišťovnu viníka, protože na svém havarijním pojištění jistě máte spoluúčast a zároveň by se Vám zdražilo pojistné. Pojišťovna viníka musí celou škodní událost řádně vyřešit a odškodnit Vás. Pojišťovna Vám vyplatí plnění a vydražitel je schopen ještě zajistit další prostředky prodejem vraku. Aukce může tedy zajistit co nejvyšší cenu, tedy i Vaše maximální odškodnění, ale nemusíte s ní souhlasit: pak Vám vrak zůstává a naložíte s ním dle svého uvážení. Pokud byste měl pocit, že jste byl poškozen a že cena vozu při totální škodě byla vyšší (než vyplatila pojišťovna), je možné oslovit nezávislého znalce a nechat plnění posoudit.
Stavební spoření
Dobrý den,
uzavřeli jsme smlouvu o stavebním spoření přes finančního poradce, nicméně jsme zjistili, že smlouva obsahuje jiné podmínky než nám byli ústně poradcem sděleny. Chtěla bych se zeptat, do kdy můžeme od smlouvy odstoupit ze zákona a zda nám instituce musí vrátit zaplacené poplatky a také podle kterého konkrétního zákonu při odstoupení postupovat (abychom věděli, o co se konkrétně v případě problémů opřít).
Moc Vám děkuji za odpověď!
Laura Kovářová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, problematické je takové skutečnosti prokazovat, že vám bylo sděleno něco jiného, než je uvedeno ve smlouvě a podmínkách. Pokud by vám ke smluvní dokumentaci nepřiložil zprostředkovatel obchodní podmínky, což se ovšem dle Vašeho komentáře nestalo, tak by se s tím dalo něco dělat. Bohužel, v rámci smluvní dokumentace podepisujete, že jste obchodní podmínky převzali a že jste se s nimi seznámili. Obraťte se stížností přímo na stavební spořitelnu, uveďte konkrétní důvody a požádejte o ukončení smlouvy bez sankcí a vrácení všech prostředků. Uveďte také, že pokud vám nebude vyhověno, že se obracíte na finančního arbitra, což v případě neúspěchu učiňte. Ten má k dispozici tým právníků, se kterým posoudí, zda došlo k pochybení ze strany spořitelny a jeho rozhodnutí ve váš prospěch by musela spořitelna respektovat.
Bankovní účty
Dobrý den jsem kadeřnice budu si pronajímat křeslo,prosím poradte,kde si založit učet z kterého bych platila pronájem,zdr.poj. soc.poj.A vkládala bych si tam vydělané peníze,i když ze začátku počítám asi pouze s výdaji jsem z Jicína děkuji Marie
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemohu zde dělat reklamu jakékoli soukromé instituci. Můžete vybrat některý z účtů viz přehled ZDE. Zajímavé nabídky mají i menší banky, ze kterých bych vybíral.
Daně
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně daní.
Daně za mě odvádí zaměstnavatel, ale měsíčně mi odečítal méně než měl a tudíž mi vznikl dluh na daních v řádech tisíců. Chtěla bych se zeptat, zda pokud je na vině zaměstnavatel, zda by tento dluh neměl zaplatit on. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Nicméně se obraťte na příslušný finanční úřad, kde Vám poradí, jak postupovat, protože odvádět řádně platby za zaměstnance musí zaměstnavatel, pokud zaměstnanec podepsal "růžový papír", tj. prohlášení k dani. Pokud zaměstnavatel vypočetl odvody chybně, musí rozdíly příslušným úřadům uhradit. Pokud Vám vyplatil chybným výpočtem více, než měl, pak po Vás může požadovat rozdíl zpět po opravě vyúčtování, ale nemůže jej vymáhat nebo svévolně strhnout ze mzdy. Detaily nechť Vám sdělí finanční úřad.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den prodal sem kamaradovy a zustal sem majitel on si uzavrel povine ruceni atd a tet auto uz nevyuziva po 6 mesicich a domluvily jsme se ze si auto vezmu zpet otazka je jak on zrusi povine ruceni na aute kdyz na pojistovne tvrdi ze musi auto zmenit majitele atd ja si pojistku uzavru svoji jde spis o to jak on ji zrusi dekuji za rychlou odpoved
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jestliže jste vůz prodal, pak jste měl zajistit změnu vlastníka ve velkém technickém průkazu (VTP). Platí povinnost, která ukládá prodávajícímu přehlásit vůz na nového majitele do 10 pracovních dní od prodeje. V opačném případě se prodávající vystavuje riziku uložení pokuty až do výše 50 000 korun. Pojištění, které si nový majitel uzavřel, bylo a je neplatné, protože nedošlo k přeregistraci vozu. Bude muset požádat pojišťovnu o ukončení smlouvy dohodou, pro její neplatnost, protože se vlastníkem dle VTP nestal. Pojišťovna by mu měla vyhovět. Doloží se VTP jako doklad, že majitelem pojištěného vozu není. Samozřejmě také může pojištění vypovědět 6 týdnů před výročím takové smlouvy bez udání důvodu.
Hypotéky
Dobrý den, pane Kučero,
budu refinancovat hypotéku v částce 380.000,- Kč. Otázka zní, je pro mě výhodnější hypotéka s danou částkou a fixací nebo překlenovací úvěr s možností kdykoli navýšit částku dle možností. Toto jsou velmi stručné informace, vím, záleží mi na Vašem názoru.
Mnohokrát děkuji
Karin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, i přestože se jedná o poměrně malou sumu u úvěrů na bydlení, vždy při rozhodování závisí na podmínkách, které Vám banka a spořitelna nabídly. Je třeba zdůraznit, že i překlenovací úvěry mají fixaci sazby (po tomto období se může změnit), dokud není dosaženo řádného úvěru ze stavebního spoření. Zpravidla podmínky u překlenovacích úvěrů a řádných jsou horší než u hypoték, rozumějte výši sazeb. Pokud by nový úvěr měl být se zástavou, aby byla lepší úroková sazba, pak je třeba vzít v úvahu veškeré náklady, tedy poplatky: katastru a původní bance za vyčíslení a výmaz zástavy apod. Zpravidla mám zkušenost, že refinancování ke stavební spořitelně se v souhrnu všech nákladů nevyplácí, zejm. také, že v průběhu překlenovacího úvěru není splácena jistina, ale pouze úroky, tedy při stejné úrokové sazbě jako na hypotéce zaplatíte na překlenováku více. Navýšení úvěru v průběhu splácení je snazší pouze u úvěrů bez zajištění, ale rovněž spojeno s poplatky, takže se nemusí příliš vyplatit tato "výhoda". Hodně zdaru!
Úvěry a půjčky
Přeji hezký den, obracím se na Vas s dotazem.
V září mi skončí tří měsíční zkušební doba. V tu dobu bych si ráda pujčila. Jenže se jedná o částku 150 000,-
Můj měsíční příjem činní 13 400,- plus navíc 10 000,- v podobě dýšek, které ovšem nehrajou při půjčce žadnou roli. Samozrejme ziji ve spolecne domacnosti s pracujicim partnerem.
Když si tedy vemu, že mam praci teprve cca 4měsíce a k tomu malý příjem 13 400,-, nedávám si moc velké naděje, že by mi pujčili tak velkou částku, i presto, ze bych dokazala splacet.
Mohu se tedy prosim zeptat odbornika, zda ma cenu to aspon zkusit?
Dekuji moc. - otázka upravena poradcem
Lucka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vždy je třeba mít ukončenou zkušební dobu - to je pro banky zásadní. Příjem je dostačující na takovou výši závazku, pokud nemáte ještě jiné. Bohužel spropitné není uznatelný příjem, tedy po započtení životních nákladů není Váš příjem dostačující pro schválení úvěru. Zkuste svou banku, zda na základě obratu na svém účtu nemáte předschválený úvěr. Doporučuji vkládat hotovost na účet, což by mohlo Vaše obraty zvyšovat. Většinou po cca 6 měsících u nových účtů je banka schopna nabídnout na základě obratů spotřebitelský úvěr. Zvažte, zde je skutečně nezbytné nyní o úvěr žádat, když pracujete v novém zaměstnání pouze 4 měsíce, protože je to poměrně krátká doba na činění významných finančních rozhodnutí.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,jsem invalidní dúchodkyně a měla jsem penzijní spoření které jsem jsem po třech letech jako dúchodkyně mohla zrušit. Vše probíhalo normálně až do příchodu emailu mé poradkyni že mi nemohou zaslat naspořenou částku jednorázově ale nejvýš 30% a zbytek po dobu tří let. Tak se ptám jestli mají na to právo disponovat z mýma prostředkama děkuji
jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že se jednalo o nový typ penzijního spoření (DPS - účastnický fond). Transformovaný fond již nelze sjednat. V případě, že jste (nebo se stanete) plně invalidní (3. stupeň invalidity), můžete si peníze nechat vyplatit v podobě pravidelné renty (obdobně jako u starobní penze), podmínkou je délka spoření minimálně 3 roky (tj. 36 zaplacených měsíčních příspěvků), penze se vyplácí měsíčně po dobu min. 3 let. Jedná se o tzv. Invalidní penzi na určenou dobu. Možná zde došlo ke změně, na kterou jste nebyla doposud zvyklá.
Nezařazené
Dobrý den,manžel z dob podnikání dluží na zdravotním pojištění 30000Kč u VOZP. Snaží se poslat peníze jak může.Svůj dluh uznal a požádal o splátkový kalendář v rozumné výši.Popsal i své finanční možnosti.Já jsem bez příjmu ,máme dvě děti a splácíme hypotéku.Přesto nám zdravotní pojišťovna poslala dohodu na splátkový kalendář, kde měsíční splátka je 6500 Kč.Pro nás by to znamenalo nezaplatit hypotéku a přijít o byt. Jsem zoufalá a nevíme co už dělat.Pán na pobočce pod kterou patříme je dost nepříjemný a arogantní.Když jsem se zmínila že máme dvě děti a tohle neuplatíme,tak mi řekl že se o děti postará stát a jeho to nezajímá.Nikde není že se můžeme odvolat.V dopise stojí dohoda o uhradě dluhu ve splátkách.Máme je podepsat a odeslat zpět.Předem děkuji za odpověď.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to je jistě nepříjemné. V prvé řadě jste měli požádat o "Odstranění tvrdosti zákona", aby manželovi mohly být prominuty sankční úroky. Nicméně, před podpisem jakéhokoli dokumentu vám doporučuji, abyste jej konzultovali s právníkem, nebo využili bezplatných služeb poraden v tísni. Například se můžete obrátit na www.obcanskeporadny.cz. Zároveň řešte s místně příslušným Úřadem práce možnosti pomoci v hmotné nouzi. Přeji hodně zdaru a pevné víry v dobrý konec.
Životní pojištění
Dobrý den,

chci ukončit životní pojištění u Kooperativy a zaslat odkupné na účet a bylo mi sděleno, že se musím dostavit osobně na pobočku k identifikaci, neboť mě musí identifikovat pokud jde o částku vyšší jak 1000 Euro. Podotýkám, že bydlím v zahraničí a tak se nemůžu dostavit. Jaké jsou alternativy, aby mi vyplatili celou částku vložených peněz.

Děkuji.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jakákoli finanční instituce potřebuje, aby při výplatě peněz klientovi byl ověřen. Pokud by tomu tak nebylo, pak by kdokoli mohl podat výpověď na Vaše životní pojištění a inkasovat prostředky. Tedy postačuje, pokud podpis na výpovědi (s uvedením osobních údajů, údajů o smlouvě a účtu na výplatu odkupného) bude úředně ověřen notářem nebo na Czech pointu ČP. Pokud jste v zahraničí, pak nechte svůj podpis na takové výpovědi ověřit na zastupitelském úřadě. 
Hypotéky
Dobrý den,

můj přítel se rozhodl, že pomůže své sestřenici, která se dostala do insolvence, protože si vzala nějakou pofidérní půjčku, kterou nesplácela a tím se jí to navýšilo cca na 900 000kč (Údajně to měla být půjčka svázaná na dům jejich rodičů).

Rozhodli se, že to udělají tak, že můj přitel si půjčí oněch 900 000kč aby vyplatili její dluh a ona mu to bude postupně splácet. Myslela jsem, že na něho i přepíší jejich dům, tak aby měl jistotu, že když se něco stane, tak mu nic neseberou, to prý ale nyní není možné, protože na tu půjčku, kterou si vezme můj přitel bude ručit jeho platem + domem jeho tety.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je vůbec možné, aby si můj přítel vzal půjčku a ručil (skoro) cizím majetkem? Nebo si myslíte, že se jedná o to, že jeho teta bude jeho ručitelem? Půjčku bude mít od Českomoravské stavebí spořitelny s úrokem 3.9/ na dobu 30let. Hrůza, já říkala, aby tohle nedělal, protože neví co se může stát a uváže se takhle na 30 let, ale nedá si říct.
Děkuji
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v prvé řadě byste měli řešit s právním zástupcem, zda vymáhaní dané sumy po sestřenici je oprávněné, resp. zda sankční úroky jsou přiměřené. Rozhodnutí Vašeho přítele nebudu komentovat, neboť vychází z jiných pohnutek, než pouze racionálních. Pokud ale úvěr bude splacen, pak by se měla uvolnit i údajná zástava nemovitosti rodičů sestřenice. Pak by bylo lépe, aby znovu byla využita k zástavě nového úvěru, než toto břemeno přenášet na někoho jiného. Samozřejmě ani stavební spořitelna poskytující úvěr nebude řešit, zda je to možné, protože je jim to zpravidla jedno - raději budou řešit tu nejjednodušší cestu, než hledat lepší řešení pro klienta. Pokud daný účel splňuje požadavky na poskytnutí úvěru a je vhodná nemovitost k zástavě, pak není důvod nezastavit jakoukoli nemovitost. Doporučuji, aby si váš přítel našel nějakého šikovného a zkušeného finančního poradce, aby pro něj navrhl co nejlepší řešení a sdělil mu veškerá rizika plynoucí z daného rozhodnutí.
Stavební spoření
Dobrý den, Chci se zeptat. V listopadu roku 2014 jsem docílil cílové částky 100 000 na stavebním spoření. chtěl jsem to prodloužit na 200, ale řekli mi, že to není vyhodné, že mi raději založí nové spoření s vyšší cílovou částkou a těch 100 tam přepošlou. Tak jsem tedy souhlasil. Nyní jsem docílil částky 200 tisíc a chtěl bych peníze vybrat - poslat na účet. Když tedy vypovím smlouvu, jelikož jsem docílil cílové částky, ale dříve jak po 6ti letech. Dojdou mi peníze i tak po 3 měsících po vypovězení smlouvy? Děkuji za odpověď.
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, podle toho, co uvádíte, pak nová smlouva vznikla 11/2014, vázací doba je 6 let, tedy peníze budou muset zůstat na stavebním spoření do 11/2020. Pokud byste chtěl smlouvu předčasně ukončit, zaplatíte sankci dle sazebníku spořitelny (zpravidla 0,5 % z cílové částky) a zároveň bude státní podpora připsaná na novou smlouvu vrácena zpět do rozpočtu. Jinak výpovědní lhůta je 3 měsíce od 1. dne měsíce následujícího po měsíci, kdy byla doručena výpověď nebo žádost o výplatu. Obecně považuji jednorázový vklad z původních stavebních spoření do nového ve výši vyšší jak 20 000 Kč za chybnou volbu. Peníze bych Vám doporučil tehdy vybrat a vložit do nového pouze oněch 20 000 Kč. Zbylou sumu byste měl na spořicím účtu a mohl s ní libovolně nakládat, popř. každý rok z ní poslat do stavebního spoření 20 000 Kč na dosažení max. státní podpory, tj. 2 000 Kč.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, chtěl bych koupit starší lesnický stroj v hodnotě 750 000,-kč. Na rozjezd podnikání ale nemám nic na akontaci! Je to možné realizovat bez akontace a jak? Děkuji za odpověď. Karel
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ještě závisí také na tom, jak vypadalo Vaše daňové přiznání za rok 2016. Píšete o rozjezdu podnikání, pokud tedy nemáte DAP 2016 a nelze určit Váš obrat z předchozího daňového období, pak patrně nemáte šanci úvěr získat. Pro začínající podnikatele se bez zajištění poskytují úvěry do cca 300 000 Kč až 500 000 Kč (u vybraných profesí). Pokud byste měl nemovitost k zajištění, pak byla šance dosáhnout až na 50 % výše hodnoty nemovitosti, a to i bez prokazování příjmů (pokud je žadatelem podnikatel) - umí zafinancovat některé firmy na trhu, ale je třeba pečlivě prostudovat podmínky. Bez akontace nelze ani očekávat, že by Vám byl poskytnut např. leasing na nákup stroje.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, bratr me vytlačil ze silnice načež jsem se dostal smyk a zastavil se o protejší zed, auto je bohužel na totálku ale pojistný agent ktery bratrovi dělá povinne ručení mu řekl že se povinne ručení v rodině na to nevztahuje . Jak to tedy je ? Díky :)
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se nevztahuje na rodinné příslušníky (ve Vámi popisovaném případě). Odškodněni by byli pouze rodinní příslušníci, kteří by utrpěli při nehodě poškození na zdraví. Za takových okolností je možno plnit pouze z havarijního pojištění, nebo, pokud selže dohoda s viníkem, pak to řešit občanskoprávním sporem.
Nezařazené
S přítelem jsme si pořídili dům v hodnotě 1200000 Kč.Přítel má dvě dospělé dět a já jedno dospělé. Jak to bude s dědictvím v případě, kdy jeden z nás zemře?Bude muset jeden z nás vyplatit děti i když v domě má trvalé bydliště?
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz spadá do oblasti práva, nikoli financí. Nicméně, předpokládám, že každý vlastníte ideální polovinu domu. Pokud by někdo z vás zemřel, pak by onu polovinu, kterou vlastnil, dědily jeho děti (popř. manžel/manželka 50 % (z 1/2) a 50 % děti), a to rovným dílem. Pozůstalý partner a jeho děti by nárok neměli. Samozřejmě, že je možno toto upravit závětí, kde by zůstavitel definoval jiné rozdělení. Děděný podíl pak přechází na pozůstalé, tedy se stanou spoluvlastníky, kteří se mohou rozhodnout, zda svůj podíl odprodají.
Daně
Dobrý den, rád bych se zeptal na trochu specifický případ. Letos jsem prodal svůj pozemek za cenu 90000,-- Kč a moje žena je tento rok ještě poslední rok na mateřské dovolené. Budu mít v příštím roce nárok na vrácení daně? Musím získané peníze zapsat do příjmů příští rok? Děkuji
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem byste se měl obrátit na daňového poradce, nikoli finančního. Nicméně, daň z nabytí pozemku ve výši 4 % má odvádět kupující, nikoli vy. Pokud se jedná o daň z příjmů, pak byste musel pozemek vlastnit 5 a méně let, dle § 4, písmena 1b) zákona o dani z příjmu. Pokud byla doba vlastnictví delší, pak se daň z příjmů nehradí. Co se týče vrácení daně v ročním vyúčtování, to nelze posoudit, protože to závisí na více faktorech, které je nezbytné znát. Nechte si toto zpracovat zkušenou účetní nebo daňovým poradcem.
Hypotéky
Dobrý den,mám hypotéku u Hypoteční banky a musel jsem si založit účet u CSOB.V září 2018 mi končí refinanc a budu prechazet k CS, kde už mám zřízený běžný účet.Musim mít stále účet u CSOB když podle zákona od ledna už není povinnost mít Bú u banky která mi poskytuje úvěr?
Předem děkuji za odpověď
Stanislav Máša
Stanislav Máša
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, do okamžiku, než bude úvěr zrefinancován, tak musíte mít běžný účet, který je uveden v úvěrové dokumentaci. Nové podmínky se vztahují na úvěry vzniklé před 1. 12. 2016 až po ukončení běžícího fixačního období. Pokud byste chtěl účet změnit již nyní, je možné změnit úvěrovou dokumentaci, samozřejmě za poplatek a s dalšími konsekvencemi. Doporučuji vydržet s účtem do konce fixace.
Životní pojištění
Dobrý den,20,8,2004 mi byla zrušena smlouva ČP z důvodu nevýhodnosti a převedeno 17000kč uzavřena nová smlouva DYNAMIK životní pojistka /konec20,6,2017smrt nebo dožití 50000/jak je možné že mi ČP chce vyplatit jenom 27373kč
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, informace jsou neúplné, takže nedokáži přesně odpovědět. Nicméně, pokud by se u nové smlouvy jednalo o investiční životní pojištění, pak částka pro dožití není garantována. Neuvádíte sumu vložených plateb, tak z toho nelze ani nic vyvodit. Důležité je, zda Vám zprostředkovatel nebo zaměstnanec pojišťovny předali tabulku s přehledem vývoje odkupného, včetně vyčíslení ukazatele SUN (pro rezervotvorné životní pojištění), což je nyní jejich povinností dle usnesení ČAP. Z těchto dat lze zjistit, zda je vše v pořádku, nebo Vám bylo něco zatajeno. V případě, že byste byl prokazatelně poškozen a/nebo řádně neinformován, obraťte se přímo na pojišťovnu nebo na finančního arbitra, v případě nenalezení smíru s pojišťovnou.
Nezařazené
Dobrý den, při odchodu od zaměstnavatele jsem od něj odkoupil za zbytkovou cenu mobilní telefon, který jsem používal. Telefon se mi poškodil, reklamoval jsem jej a jako neopravitelný mi byla firmou one-net navržena výměna za nový telefon nebo vrácení peněz (plné výše). Chtěl jsem telefon vyměnit, muselo se to však řešit přes zaměstnavatele a ten trvá na vrácení finančních prostředků s tím, že mi vrátí částku, za kterou jsem telefon odkoupil a zbytek si nechají. Je takové jednání (bránení ve výměně) od mého bývalého zaměstnavatele fér? Od bývalého zaměstnavatele mám podepsanou fakturu a předávací protokol a plnou moc k jednání ve věci reklamování telefonu (není ověřena). Děkuji
Vítězslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna není určena na tento druh dotazů, neboť je zaměřena na finanční poradenství, nikoli pomoc v oblasti občanského práva apod. Každopádně, pokud jste odkupoval mobilní telefon za zbytkovou cenu, pak Vám měla firma i předat veškeré dokumenty, včetně záručního listu, jako novému majiteli. Zároveň předpokládám, že jste kupovaný předmět přebíral na základě nějaké dohody nebo kupní smlouvy. Smlouva mohla být ústní, nebo i písemná, např. formou e-mailu, kde se za převzetí věci zavazujete složit kupní cenu v domluvené výši. V daném okamžiku zaplacením a převzetím věci se stává Vaším majetkem, tedy i plynoucí záruky se vztahují na Vaší osobu. Chcete-li celou věc řešit, obraťte se na právníka, který Vám podá přesnou informaci, jak mělo být řádně postupováno. 
Nezařazené
Dobrý den , chci se zeptat, pobírám starobní důchod,
jsem OSVČ, a občas si přivydělávám. Jak to je s placením daně . příklad : přivydělám si za rok 2017, částku 490 000, kolik budu platit daní za tuto částku ?

Děkuji BERUŠKA13
BERUŠKA 13
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, obraťte se, prosím, na daňového poradce, tato poradna je určena pro jiná témata. Pro výpočet můžete použít některou z kalkulaček na internetu, jako např. ZDE.
Hypotéky
Dobrý den mám dotaz,byvalý manžel mě nechce vyjmout již po dva roky po rozvodu z hypotéky.V bance mě řekli,že musí být na učtu v plusu a musí mít nového ručitele,ale nemá ani jedno a mě t všude v registrech ukazuje,že mám hypotéku.Proto prosím o radu co se s tím dá dělat.Díky Vančuevá E
Eva Vančurová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel, je to tak, že to, co jste nabyli během manželství za závazky, můžete na sebe vzájemně převést jen tehdy, pokud ten druhý má dostatečnou bonitu, řádnou platební morálku apod. Pokud manžel není sám dostatečně bonitní, pak "část Vašeho úvěru" za Vás nemůže převzít. V takovém případě je ke zvážení i alternativa prodeje nemovitosti, která by dosavadní závazek uhradila a Vy jste se mohla z hypotéky vyvázat. Nicméně, s předčasným splacením hypotéky mohou být spojeny sankce, tedy se nejlépe informujte u své banky nebo finančního poradce.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, prosím o radu. Splácím spotřebitelský úvěr na 100.000 Kč s úrokovou mírou 15%. Měsíční splátka činí cca 2.300 Kč. Zbývá mi doplatit 67.000 Kč. Mám možnost uhradit částku jednorázově. Otázka : vyplatí se co nejrychleji částku uhradit nebo již není takový rozdíl mezi jednorázovým uhrazením a měsíčními splátkami.

Děkuji za odpověď

Karel
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při uvedených parametrech Vám zbývá ještě cca 37 měsíců splácení. Za toto období zaplatíte ještě cca 18 000 Kč na úrocích. Pokud by činila sankce za předčasné splacení 1 % z výše jistiny, jak je běžné u spotřebitelských úvěrů pro fyzické osoby, pak předčasnou splátkou ušetříte cca 11 000 Kč. Nechte si vyčíslit poplatky spojené s předčasným splacením, a pokud budou nižší než uvedené úroky, které byste jinak uhradil za zbývající dobu splácení, pak má smysl úvěr splatit předčasně.
Investice
Dobrý den. Syn 5 let, dostal vyplacenou pojistku za úraz. Je to 20.000 Kč. Prosím poraďte mně, kam peníze uložit či investovat nejlépe? Mělo by se jednat o dlouhodobé spoření, tak aby v 18 letech peníze mohl využít na studia.
Děkuji moc.
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je to poměrně malá částka, ale i přesto by měla být řádně zhodnocována. Na 13letém horizontu doporučuji některý z podílových fondů s vyváženou nebo dynamickou strategií, nebo fondy životního cyklu. Doporučuji, aby byl na jméno některého z rodičů, aby v případě nouze nebylo třeba řešit výběr se souhlasem opatrovnického soudu. Bohužel zde nemohu uvádět konkrétní společnosti. Můžete oslovit některého ze zkušených a prověřených finančních poradců, který jistě vhodné řešení pro Vás nalezne.
Nezařazené
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je zamestnavatel povinny vyplacat diety ak mam v zmluve uvedene pracovisko Brno a vsechna pracoviste zamestnavatele? Ak uz tera viem ze 80% prace byde vykonavane vramci EU. A podla coho sa prosim odvija ich vyse? Dakujem vopred za odpoved. S pozdravom Erika
Erika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, Váš dotaz nepatří do této poradny, která je určena na finanční poradenství, nikoli v souvislosti se zákoníkem práce. Nicméně, cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při: 1.pracovní cestě, 2. cestě mimo pravidelné pracoviště, 3. cestě v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště, 4. přeložení, 5. přijetí do zaměstnání v pracovním poměru, 6. výkonu práce v zahraničí. Seznam cestovních náhrad máte ZDE.
Nezařazené
V roce 2007 jsme koupili pozemky, které byly vedeny jako orná půda. Z jednoho pozemku se vyčlenila část a přeměnila se na stavební parcelu, na které se následně postavil dům, který byl v roce 2015 zkolaudován. Nyní bychom jak původní pozemky, tak tento stavební + dům chtěli prodat. Budeme platit daň z příjmu fyz.osob z hlediska časového testu 5 let (nebydleli jsme tam) nebo ne? Vztahuje se časový test k původnímu pozemku nabytým 2007 nebo k nově vzniklému stavebnímu pozemku?
Čermák Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, nejsem daňový poradce, ale finanční. Váš dotaz nesouvisí s mou odborností. Nicméně, důležité je nabytí pozemku nebo nemovitosti, které splňuje časový test, jak uvádíte. V takovém případě se daň z příjmů FO nehradí. Obraťte se v této věci na daňového poradce.
Hypotéky
Dobrý den.Dcera vyrizuje hipoteku na byt,pribuzny se ručil bytem jelikož na splaceni 20 procent nemela.Smlouva uz byla podepsana dcerou a kdyz došlo na podepsani pribuznym ten odstoupil.Ted dcera si nemuze dovolit hipoteku a bance ma zaplatit 100 000.Muzete nam poradit,prosim?Dekuji moc.
Nela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, neviděl jsem úvěrovou smlouvu, tedy vyvozuji pouze z informací, které jste uvedla. Banky při nevyčerpání úvěru většinou účtují sankční poplatek, který může dosahovat až 200 000 Kč (dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru). Tedy v tomto případě může být sankce 100 000 Kč reálná. Doporučuji, aby dcera, nebo někdo z rodiny, se pokusila získat (překlenovací) úvěr ze stavebního spoření bez zajištění nemovitostí, který u některých stavebních spořitelen může dosahovat, dle příjmů žadatele, až 800 000 Kč. Pokud to nebude možné, zkuste jednat s bankou o snížení sankce. Nicméně, při předcházení takovýmto situacím doporučuji nejednat s bankou, ale zkušeným finančním poradcem, který dokáže navrhnout celou strategii financování bydlení. Ten by Vás upozornil na všechna rizika a třeba Vám ani financování tímto způsobem nedoporučil.