Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v únoru jsem řádně ukončoval DPS a bylo mi řečeno, že prostředky dostanu do konce května. Nestalo se tak, a proto jsem šel se zeptat, jak to tedy je. Bylo mi řečeno, že výpověď nebyla vůbec odevzdána a je potřeba sepsat novou, že peníze do měsíce pošlou. Postupuje PF správně, když po mně požaduje kopii staré výpovědi z února a ještě i novou výpověď a prostředky mi pošlou až v červnu? Mohu se soudit a vyhrát?

Děkuji a s pozdravem,
Honza
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď musíte buď podat doporučenou poštou nebo na pracovišti fondu a nechat si svou kopii potvrdit razítkem přijetí. Mohl někdo pochybit, ale není jasné kdo, protože k tomu není žádný dokument. Pokud máte kopii s razítkem podatelny, musí fond vyhledat výpověď. Pokud by ji nemohli (z nedbalosti) najít, mohou vás (slušně a s omluvou) požádat o její znovu podání a vyřešit požadavek přednostně díky jejich pochybení. Řešit právně nedoporučuji vzhledem k nákladům na právní služby a výši potenciální škody, která mohla vzniknout.
Pojištění odpovědnosti
Dobrý den. Stal se mi úraz v obchodě při nákupu jak postupovat a co požadovat?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud to bylo následkem nedbalosti provozovatele obchodu, pak musíte na místě sepsat k čemu došlo a jakou příčinou - příčina musí být prokazatelná. Provozovatel pak může škodu uplatnit u své pojišťovny, je-li pojištěn. Např. vyvrknutí kotníku vlivem špatného došlápnutí, protože jste nevěnovala svou pozornost bezpečné chůzi, nelze uplatňovat po provozovateli, to je vaše odpovědnost.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám opravený vůz po lehčí nehodě (oprava hrazena z havarijního pojištění) a ve faktuře je u dvou dílů uvedeno, že jsou měněny. Ve skutečnosti to tak není, díly nebyly poškozeny a tudíž nebyly vyměněny. Jak v tomto připadě nejlépe postupovat? Obrátit se nejdřív na autoservis, který opravu řešil, a žádat nápravu (výměnu dílů, nebo opravu faktury) nebo toto rovnou řešit s mou pojišťovnou?
Děkuji.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna nemá s opravou nic společného, ta má pouze hradit náklady spojené s opravou dle pojistné smlouvy. Pokud autoservis vyhotovil chybně fakturu, pak jí musí opravit, nebo prokázat, že ony díly byly vyměněny. Pokud by pojišťovna zjistila, že díly byly fakturovány, ale nebyly vyměněny, pak by odmítla i jejich proplacení.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
dle penziního plánu se zdá, že je možné v penzijním připojištění pokračovat neomezene dlouho. Tedy platit příspěvky připojištění např.až tesně pod věk dožití a pak si nechat vyplácet doživotní penzi? V tom případě by bylo dožití každý měsíc nad statistický věk dožití celkem zajímavá varianta výdělku před smrtí. Ano, to si pojištěnec už moc neužije, ale pro blízké by to byla vítaná finanční výpomoc. Jak je to tedy s možností/povinností ukončení fáze placení příspěvku? Děkuji
Leoš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, penzijní spoření (transformovaný nebo účastnický fond) fyzicky končí požádáním o výplatu z fondu, např. některou z penzí nebo vyrovnání. Do tohoto času je povinnost přispívat částku dle zvolené frekvence placení alespoň 100 Kč. Existuje řada specifik, např. při pobírání nekonečné renty smrtí účastníka výplata zaniká, a není tedy předmětem dědictví, a tedy pozůstalostní penze.
Nezařazené
Dobr den, chci se zeptat s bývalím přítelem máme syna 4 roky. On po těch 4 let si dělá slevu na daních, když jsem to chtěla já, tak mi řekl že ah příští rok, že to má teď on.. Tak jsem musela bohužel souhlasit. Syna máme ve střídavé péči, jen domluvou. Já už mám jiného přítele s kterým čekám miminko, takže zase to bude mít bývalí přítel tu úlevu na daních na syna. Slíbil mi že se tento rok rozdělíme, a co mu přijde, tak mi pošle z toho půlku peněz. Vím kolik zhruba to tak může dělat. On tvrdí že dostal jen 1700,- dá se někde zjistit kolik dostal opravdu? Mám vůbec na ty peníze nárok? Nic si neplatime, ale syna mám častěji, a on odmítá mi na něj přispívat, a ještě takhle 4 roky za něj má peníze, a nikdy mi z toho nic nedal, prý že mu skoro nic nepřišlo. Tak proc o to tak stojí každý rok? To samé si dal i zvýhodnění na školku na daně, a z toho mu prý taky přišlo málo, že to nestojí za řeč. Jak mám postupovat? Předem děkuji
Denisa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové ani sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 24. 5. 2020.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, lze vyčerpat určitou část z penzijní spoření prosím? mám uvedeno na výpisu 217 měsíců. Lze čerpat výsluhovou penzi dříve než v 60ti letech prosím? děkuji
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výsluhovou penzi (u penzijního připojištění - transformovaný fond) ve výši 50 % prostředků lze čerpat po 180 měsících spoření, je-li tak dlouho daná penze sjednána.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,kolegyně mi nabourala zaparkované starší auto..Její pojišťovna odmítá uhradit celou částku,protože nárazník jsem měla již dříve odřený na druhé straně.Jak se mám bránit.Nejsem viníkem a mám doplácet?Děkuji za odpověď
Milena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud už vozidlo bylo poškozeno, tak skutečně může pojišťovna snížit plnění, a to ve výši, která by odpovídala opravě dřívějšího poškození. K tomuto by se měl vyjádřit technik servisu, zda snížení není vyšší. Pokud by se tak stalo, pak doporučuji vyjádřit nesouhlas s plněním a zažádat o přezkoumání škodní události. V konečném důsledku lze řešit i se znalcem a právně, ale to může být nevýhodná varianta ve vztahu k výši škody. Pokud by vozidlo na opravované části nebylo poškozeno, pak pojišťovna by musela uhradit opravu do původního stavu.
Stavební spoření
Dobrý den,
syn má zřízené stavebko otcem. Nic na účet neposílá. Ráda bych sama synovi založila stavebko. Jak postupovat. Děkuji
Marta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete založit novou smlouvu na RČ syna a požádat o státní podporu. Ta je pak rozdělována v poměru příspěvků na jednotlivé smlouvy. Před sjednáním nové smlouvy informujte stavební spořitelnu o této skutečnosti, aby skutečně bylo o státní podporu na smlouvu zažádáno.


Úvěry a půjčky
Dobrý den,
zdědila jsem po otci účet, na tomto účtu byl úvěr 135 tisíc a hotovost 60 tisíc ke dni úmrtí (úmrtí otce jsem v bance hlásila - mám doklad) Otec měl úvěr pojištěn pro případ smrti. Když jsem došla na banku se domluvit co a jak, bylo mi sděleno, že účet byl bankou zrušen a zbytek pohledávky byl předán vymahačské službě. Nemyslím, že to bylo správně. Byl pojištěn pro případ smrti a i kdyby dál strhávali splátky od smrti do dědického řízení mělo by na kontě zůstat cca 35 tisíc.
Děkuji za radu
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bezprostředně po okamžiku úmrtí bylo ideální tuto skutečnost nahlásit bance, aby mohlo být zahájeno řízení k pojistné události. Banka postupuje v souladu s úvěrovou smlouvou, a pokud dlužník, nebo pozůstalí nereagovali, pak úvěr zesplatní a může pohledávku odprodat. Pokud jste skutečnost hlásila bance, pak podejte oficiální stížnost bance a žádejte na příslušné pojišťovně výplatu pojistného plnění k úvěru ve výši dlužné částky. Banka bude muset pak učinit takové kroky, pokud nejednala oprávněně, aby uvedla vše do souladu. V takovémto případě, pokud by banka nekonala, pak se obraťte na finančního arbitra, jehož kancelář vám poskytne právní službu a rozhodne ve váš prospěch, je-li oprávněný. Správně, v okamžiku bezprostředního nahlášení úmrtí měla banka postupovat u pojištěného úvěru tak, že požádá o výplatu pojistitele a úvěr ukončí s nulovou pohledávkou. Většinou banka u tzv. bankopojištění vystupuje jako pojistník (nutno ověřit v pojistné smlouvě), tedy jedině ona je oprávněna požádat o výplatu pojistného plnění.
Nezařazené
Dobry den.Rada bych se optala.nastoupila jsem do zamestnani na dpp.a az pri druhe vyplate jsem si vsimla ze mi nestrhavaji slevu na poplatnika a na dite.presto ze jsem to uplatnit chtela ale nedala mi podepsat “ruzovy papir”lze to zpetne doplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 21. 5. 2020.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
12/2019 jsem dal výpověd smlouvy o penzijním připojistění.Do ted mi dbytné nebylo vyplaceno a po dotazu na pojištovnu mi bylo zděleno že peníze z neznámeho důvodu blokuje ministerstvo "pravdepodobne financií".Víc pojištovna neví a za 30 dnů končí pojištovně zakonná lhůta pro vyplacení odbytného.Nevíte jaký důvod může vést k zadržení platby ze strany ministerstva? Upozornuju že jsem si po dobu placení penzijního připojistění nenárokoval na odečet daně.Děkuju - otázka upravena poradcem
Karol
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jakmile uplyne zákonná lhůta a nebudou-li peníze vyplaceny, budete muset požádat oficiální formou o zdůvodnění, proč se tak nestalo. Je ale pravděpodobné, že by vás měl o tom dříve informovat penzijní fond (pokud hovoříte penzijním spoření - píšete totiž "pojišťovna"). Při odbytném, pokud není splněna podmínka na výplatu formou některé z penzí, se vrací příspěvky státu zpět do státního rozpočtu. Z tohoto pohledu je třeba vše zprocesovat a je možné, že v současné situaci nemá dostatečné kapacity na vyřizování těchto záležitostí. Zároveň by na toto mohlo mít vliv, pokud byste měl nějaké nedoplatky vůči státním institucím a byly stanoveny splátkové kalendáře, nebo bylo vymáháno exekucí. Pak by mohly být všechny výplaty prostředků pozdrženy, aby byli uspokojeni nejdříve věřitelé.
Stavební spoření
Dobry den,
mam zalozene stavebni sporeni u CS s cilovou castkou 300.000 Kc s terminem v r. 2022. Nyni jsem ale na rodičovské dovolene a neni v mych silách vcas na cilovou castku dosetrit (nyni tam mam cca 110.000 Kc). Mohu si i tak penize po uplynuti doby bez problemu vybrat?
Dale se chci zeptat, zda mohu z techto penez zaplatit cast hypoteky, kterou mam na byt? Resp. se chci zeptat, zda banka bude nejakym zpusobem kontrolovat, za co byly penize utraceny? Vsude hodne ctu, ze stavebni sporeni čerpají mladi lide na studia apod., pritom k tomu prece toto sporeni urcene neni. Muze byt za to klient nejak dodatecne sankciovan?
Dekuji predem za odpovedi a preji hezky den.
Vanda B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po uplynutí vázací doby můžete peníze vybrat, aniž byste dospořila cílovou částku. Naspořené peníze ze stavebního spoření, pokud nejsou čerpané úvěrem, můžete utratit za cokoli - není podmíněno účelem.
Pojištění majetku
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda lze uplatnit na pojištění domácnosti, případně na pojistku odpovědnosti v běžném občanském životě, poškozený externí disk, včetně nákladů za záchranu dat na něm uložených. Malý syn ten externí disk shodil, pádem došlo k jeho poškození a obnova dat na něm uložených vychází na částku 10-12 tisíc. Předem moc děkuji za vaši odpověď.
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud takové riziko nemáte připojištěno, pak se standardně z pojištění domácnosti nedá plnit. Jsou pojišťovny, které umí plnit zničení vlastních elektronických věcí, ale je to součástí speciálního připojištění s různými specifikacemi. Informujte se na své pojišťovně, zda máte takové riziko pojištěno. Pojištění odpovědnosti je ve vztahu ke třetím osobám, nikoli členům domácnosti.
Nezařazené
Od svého zahraničního zaměstnavatele mám možnost nákupu akcií se slevou.
Jak tuto slevu zdanit? výše slevy za 2019 je cca 2000 Kč.
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 17. 5. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, jsem OSVČ a živnost mi stale běží. Od roku 2014 dite, 2017 2 dite. Stale pobiram rodičovský příspěvek. Dánové přiznání odvadim 0. Letos od 1.1.2020 jsem zacla znovu pracovat. Mam nárok na 25000 kc? (Živnost neni přerušena) - otázka upravena poradcem
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na příslušný úřad a jeho stránky, kde jsou formy podpory a podmínky přehledně vypsány. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2020.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem studentka a chtěla bych se zeptat na něco ohledně růžového prohlášení. Momentálně mám tedy podepsané tohle prohlášení u jednoho zaměstnavatele, kde jsem ale již od dubna nepracovala kvůli koronavirové krizi a dále tam pracovat nechci. Teď však chci od května nastoupit na jinou brigádu, kde budou chtít taky podepsat růžové prohlášení. Musím to původní z předchozí brigády zrušit nebo zkrátka už neplatí, když tam dále nevykonávám žádnou práci.
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Michaela Bouzková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 5. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
na základě dopisu o navýšení ceny povinného ručení od pojištovny jsem poslal pojištovně výpoved smlouvy doporucenym dopisem.Muzu uzavřít nové pojištěni,když mi ještě neposlali potvrzení o zrušení smlouvy?
Jde mi o to,abych nemusel platit dvě pojistky.Děkuji za odpověd
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, měl byste si ověřit doručení výpovědi a její přijetí pojišťovnou. Pokud by výpověď nebyla akceptována díky nedodržení zákonný požadavků, mohla by vzniknout duplicita a další komplikace. Po potvrzení akceptace výpovědi můžete uzavřít nové pojištění - bezpečnější varianta.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,

mám auto na leasing ( starší auto), bourala jsem (jako viník) a neměla jsem sjednané havarijní pojištění. U nehody byla policie, nehoda byla nahlášená jak na leasingovce tak na pojišťovně. Teď bych ráda vozidlo odhlásila, dala pryč a tak podobně... jenže na leasingovce mi řekli, že musím mít potvrzení od pojišťovny, že auto je bourané na totálku. Pojišťovna mi žádné potvrzení nedá, protože jsem neměla havarijní pojištění, servis mi také nedá potvrzení, protože ten potřebuje také od pojišťovny. Jsem tedy v takovém začarovaném kruhu a točím se dokola, všude mě posílají zase zpět. Můžete mi poradit jak z toho ven nebo co mám udělat aby se to nějak pohlo a nemusela dále platit pojistku atp?

Děkuji mockrát
Kristýna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z popisu není zcela jasné, zda jedná o leasing nebo úvěr na auto. V každém případě, pokud bude cena opravy vyšší než obvyklá cena vozu (průměr z autobazarů), pak se jedná o totální škodu. Toto může případně potvrdit znalec, který se oceňováním zabývá. Pak záleží na tom, jaké máte podmínky v úvěrové smlouvě, zda jste úvěr doplatila apod. Pokud byste totiž vozidlo odhlásila, pak ke stejnému datu můžete zrušit pojištění auta, pokud jste na smlouvě pojistníkem (smluvní stranou s pojišťovnou), nebo zaslat žádost o zrušení pojistníkovi s potvrzením o vyřazení vozidla, nebo RZ v depozitu.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
Chci si vzít nebankovní půjčku, schválily mi to a teď po mě požadují kopii Op, řidičák a výplatní pásky a ještě k tomu 13tis. Prý pojska kvůli bonite. Je to vůbec možná, měl bych něco platit předem když si chci půjčit? Děkuji za odpověď
Aaa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte podepsanou úvěrovou dokumentaci, pak žádné takovéto doklady nemusíte dokládat, pokud nemáte ve smlouvě stanoveno jinak. Tyto doklady se vždy dokládají při žádosti o úvěr. Ověřte si, pokud nemáte úvěrovou smlouvu podepsanou, že byl vůbec úvěr schválen. Dalšímu dotaz je dost nespecifický. Samozřejmě, že sjednáním úvěru mohou být spojeny poplatky, např. za vyřízení. S poplatky musíte být předem seznámen, a to v předsmluvní dokumentaci.
Úvěry na bydlení
Mám schválený hypoteční úvěr na koupi domu v developerském projektu. Developer ještě nemá stavební povolení, pokud nezačnu čerpat hypotéku v době k tomu určené, nebo odstoupím od smlouvy o hypotečním úvěru, budu povinen zaplatit sankci bance? Pokud ne, je to dle zákona, najdu to někde?
Děkuji Petr
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sankce za nečerpání úvěru nebo odstoupení jsou uvedeny přímo v úvěrové smlouvě, nebo smlouva odkazuje na platný sazebník. Zákon toto neupravuje, resp. je stanovena jen horní hranice sankcí. Ideálně se informujte u své banky. Doporučuji s bankou jednat a domluvit si např. prodloužení doby čerpání o jeden rok apod., je-li šance, že developer zahájí stavbu. Změna úvěrové dokumentace bude patrně zpoplatněna dle sazebníku, zpravidla cca 5 000 Kč.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Jak se to s přepisem bonusů mezi IČO a RČ v rámci povinného ručení? Je to dnes ještě možné? Díky, H.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, některé pojišťovny umožňují načíst bonusy z rodného čísla na IČO OSVČ, zpravidla nikoli zpět. Z RČ na např. s.r.o. to možné není, protože se jedná o právnickou osobu.
Nezařazené
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžu žádat o příspěvek 25000 jako OSVČ, když jsem od 18.3 v pracovní neschopnosti a nemám žádný příjem, protože si neplatím nemocenskou a soukromé pojištění na úraz se na tuto diagnózu nevztahuje? Děkuji za odpověď.
Marek G.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na stránky MPSV. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den, vcera jsem havaroval se svym motocyklem z duvodu unikajiciho oleje na vozovku, z nakladniho vozidla. Po prijezdu pcr byl sepsano potvrzeni o ucasti na nehode, i s ridicem nakladniho vozidla. Bylo mi sdeleno ze skodu na motorce mohu zkusit resit plnenim pojistovny ridice nakladniho vozidla, ale taky se muze stat ze pojistovna rekne ze to nebyla vada zousobena vedomne ridicem a nic mi neproplati z jeho povinneho ruceni. Je to mozne? Dekuji
Kamil
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, způsob vzniku škody bude posuzovat likvidátor pojišťovny dle protokolu PČR. Z toho by mělo být jasné, jak nehoda vznikla. Pokud vozidlo viníka svým technickým stavem zapříčinilo nehodu, pak je odpovědný provozovatel vozidla. Tím byla např. zanedbána pravidelná údržba, tedy odpovědnost provozovatele a mělo by být plněno právě z povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V případě zamítnutí škody se můžete obrátit na společnosti, které umí posoudit dle pojistných podmínek a podkladů, zda škoda měla být hrazena pojišťovnou či nikoli. V nejhorším případě lze uplatňovat škodu v občansko-právním sporu s provozovatelem vozidla.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, od listopadu nám běží nečerpaná hypotéka na rodinný dům , kde je dědické řízení, trvá to uz poměrně dlouho a pan majitel chce změnit notářku, což se zase prodlouží a my čerpat do 1 roka nestihnem, nemovitost ještě nemá daného majitele je tam to dědické řízení...Už nám došla trpělivost a naskytla se nová nemovitost ve stejné výši, lze tuto nečerpanou hypo sjednat na jinou nemovitost, hrozí nám sankce 5% za nečerpaní ? Děkuji a hezký den. Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sankce za nečerpání úvěru hrozí, pokud se nedomluvíte s bankou jinak. Pokud budete mít jinou nemovitost, banka může za poplatek úvěr přeschválit. Patrně také znovu bude prověřovat bonitu. Konzultujte postup se zprostředkovatelem úvěru nebo úvěrářem banky, abyste docílili optimálního řešení.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtel jsem se Vas zeptat dubnu budu kupovat svůj první nový vůz takze budu řešit povinné ručení i havarijní. Jelikoz nemám takové bonusy u pojišťoven jako můj otec chtěl bych tyto pojištění udělat na něj. Vím že pokud by se stal nějaký bodovany přestupek (radar v obci, spát e parkování atd.) jde to vše za ním. Spíše by me zajimalo co se stane pokud povinné i havarijní je psané na jeho osobu ale při autonehodě budu za volantem sedět ja. Dekuji
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě nehody způsobené jinou osobou než je pojistník (tedy osoba uzavírající vztah s pojišťovnou), se snižuje bonus pojistníkovi.
Nezařazené
Hrozí v této situaci (pandemie koronaviru) nějaký kolaps bank? Například že nepůjdou vybrat peníze z účtu? Má smysl jít pro jistotu radši úspory z účtu vybrat domů a nebo je to unáhlené? Děkuji.
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neočekáváme kolaps bankovního sektoru. Banky v ČR jsou v dobré kondici a mají dostatečné rezervy. Vaše peníze jsou pojištěny do 100 % a 100 000 euro. Doma spíše hrozí jejich zcizení, nebo ztráta živelní pohromou, jako požár apod. Doporučujeme mít peníze v bankách, doma pouze hotovost např. na 1 měsíc standardních rodinných výdajů.
Daně
Máme s přítelem hypotéku na nákup a rekonstrukci nemovitosti z roku 2018. V loňském roce 2019 se v domě ještě nedalo trvale bydlet, na FU mi paní řekla, že za rok 2019 si mohu uplatnit zapl. úroky z hypotéky, i když jsme v domě ještě nebydleli. Že důležité je vlastnictví po celý rok. Za rok 2018 jsme neuplatňovali.
Děkuji.
Anna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz jasně není specifikován, proto odpovídám obecně. O možnosti odpočtu úroků účelového úvěru na bydlení rozhoduje správce daně, který posuzuje, zda jsou splněny všechny zákonné požadavky. Bydlet v nemovitosti nemusíte, pokud dochází k její výstavbě nebo rekonstrukci, a tedy připravujete si tím své budoucí bydlení, ale odečítat úroky můžete, pokud jsou splněny další podmínky.
Nezařazené
Mám cca 2 roky přerušenou živnost ve službách, po celou tuto dobu co ji mám přerušenou mi finančně pomáhala rodina, ale vzhledem k nynější situaci s koronavirem již nemohou, když se vrátím ted do živnosti, přesto že nemohu pracovat a mám doma 11ti letého syna, mám nárok na ošetřovné? Děkuji
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sledujte zprávy, nové úlevy apod. pro OSVČ jsou aktualizovány. O příspěvku rozhoduje orgán státní správy. Závisí na jeho posouzení, zda by právě obnovení živosti nebylo bráno jako spekulace, pokud byste neměla následně žádné příjmy. Přehledně je vše uvedeno na stránkách MF (Odkaz1) a MPSV (Odkaz2).
Úvěry na bydlení
Dobrý den, dcera a její přítel mají hypotéku.
Prosím o radu. Dceři a jsme platili hypotéku a dneska je na mateřské dovolené. Přítel odešel od dcery a letos jsme šli s manželem do důchodu a už nemáme peníze na splácení. Jak to máme řešit? Kdo má splácet hypotéku. Děkuji
Irena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, povinnost mají splácet hypotéku ve smlouvě uvedení dlužníci, nezáleží jakou měrou. Mělo by tedy dojít k majetkovému vyrovnání, aby bylo zřejmé, komu zůstane nemovitost a kdo má tedy povinnost úvěr splácet. V tomto případě byste měli postupovat právní cestou a nalézt shodu a odpovědnost. Bývalý přítel má vyživovací povinnost ke svým dětem (tedy mělo by mu být stanoveno výživné), pokud ovšem nebyli sezdaní, pak tuto povinnost nemá k vaší dceři. Protože se jedná spíše o právní problematiku, kontaktuje pro detailní řešení svého právního zástupce.
Životní pojištění
Dobrý den, mám pojistku na pracovní neschopnost a v ní výluky z plnění ve znění (kdy je pojištěný nezaměstnaný nebo aktivně nevykonává samos. výdělečnou činnost). Z důvodu zavření podniku jsem nezaměstnaný, ale marodim v ochranné lhůtě 3 den po ukončení smlouvy. Mám nárok na pojistné? Děkuji za odpověd
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, záleží na tom, zda jste vedený na úřadu práce, nebo vám byla ze strany zaměstnavatele, či státního orgánu nařízena karanténa. Pokud jste vedený jako nezaměstnaný, pak nelze z pracovní neschopnosti plnit ani v nemoci, protože se vztahuje pojištění k aktivnímu pracovnímu poměru nebo podnikání. Pokud byste měl karanténu nařízenou státním orgánem, pak plní jen některé pojišťovny z pracovní neschopnosti. V případě skutečného projevu onemocnění je plněno u všech pojišťoven po uplynutí karenční doby (viz pojistná smlouva), ale pouze v případě, kdy se nejedná o nezaměstnaného nebo OSVČ s pozastavenou živností.
Penze a penzijní spoření
Dobry den, potreboval bych osvetlit pripad: obmyslena osoba dostane vyplacny penize z penzijniho pripojisteni, protoze klient zemrel. Po nejakem case, ale obmyslene osobe zemre manzel. Musi obmyslena osoba uvest-zahrnout tyto penize do dedickeho rizeni ? Jinymy slovy spadaji ty penize to spolecneho jmeni manzelu?
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domnívám se, že do společného jmění manželů nespadají. Nicméně, jedná se už o právní problematiku, tedy je třeba se domluvit ideálně s právním zástupcem. Výjimka by totiž mohla vycházet z ustanovení občanského zákoníku: "...co získal jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, např. pokud získá manžel odškodnění či výplatu pojistného za újmu na zdraví, jsou takto získané prostředky pouze jeho atp."
Nezařazené
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.
Musím firmě která mi stavěla dům,doplatit celou částku,když nepdvedla práci co jsem po nich chtěla?
Jsou tam různé nedostatky,například světla mám úplně jiné a úplně jinde než měli být,špatná zásuvka na terase,špatně zapracená stěna.
Nemám faktury od oken,myslím si že firmě někde zůstali,protože jsem přišla na dům a viděla jsem že mám jiný odstín než jsem chtěla a ze dvora je barva úplně jiná jako zepředu domu.
Těch chyb je tam daleko více.
A chci se zeptat jestli firmě musím doplatit vše,nebo nemusím za takhle odvedenou práci
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Nicméně, firma je vázána uzavřenou smlouvou, která by měla v příloze obsahovat soupis dodávaného materiálu, včetně typového označení. Pokud máte stanoven smluvně platební kalendář a jednotlivé dodávky, je třeba je respektovat oboustranně, popř. využít sankčních ujednání. Pokud máte definovanou pozastávku úhrady zbývající ceny do odstranění závad, využijte ji.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, máme sjednanou pojistku na auto (havarijní) s nájezdem km pro danný rok. Který jsme překročily. Pojistku nám zdvyhli o cca 3,500,- . Pojistku jsme vypověděli včas ,ale chtějí po nás zaplatit ještě 1800,-. K té předešlé pojistce,že jsme najeli více km. Jsme povinni zaplatit částku,kterou po nás chtějí? a nebo ,když s nimi již nenavážeme na další pojistku, nic platit nemusíme?? Děkuji Vám M.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte ve smluvních podmínkách, že sleva je tímto způsobem uplatňována, pak je třeba uhradit dle zaslaného doplatku. Prostudujte si smlouvu a obchodní podmínky. Některé pojišťovny tímto způsobem snižují cenu, ale nesmí se odchýlit pojištěný od smluvních podmínek, např. deklarovaného ročního nájezdu.
Stavební spoření
Dobrý den,prosím o radu. Mám v úmyslu založit své dceři, jež má nyní 9 let, stavební spoření. Ihned bych vložil na tento účet částku 300000 Kč, s tím, že by dcera měla přístup k těmto penězům až v době dovršení plnoletosti. Tedy za 10 let. Je to možné takto udělat?. Důvod, proč chci takto učinit, je ten že dcera žije s matkou, mou bývalou manželkou( jsme rozvedeni). Děkuji Vám z a radu. Ladislav
Ladislav B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete to takto udělat, ale musíte se domluvit se stavební spořitelnou, aby částku rozepisovala tak, aby na ní chodila státní podpora po celou dobu smlouvy. Jinak by to bylo bráno jako mimořádný vklad a byla by připsána pouze na něj.
Daně
Dobrý den.K 1.3. jsem ukončila předčasně životní pojišťění z důvodu rozvázání pracovního poměru.Na toto pojištěni mi přispíval zaměstnavatel formou benefitu.U Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z důvodu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti.Byl mi přiznán invalidní důchod v I stupni.Musím podat po vyplatě pojistného daňové přiznání nebo je od dodanění osvobozeno?Děkuji za odpověď.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se nejedná o invaliditu 3. stupně, pak je třeba uplatněné odpočty a/nebo příspěvky zaměstnavatele dodanit. Blíže se informujte u znalé účetní nebo daňového poradce.
Životní pojištění
Jsem jedinou obmyšlenou osobou k výplatě životního pojištění. Jak by bylo postupováno v případě "současného" úmrtí pojištěného i obmyšlené osoby (např. při autohavárii). Může to být upraveno v závěti nebo bude řešeno děděním potomky ze zákona? - otázka upravena poradcem
Nikolas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, postupováno by bylo dle občanského zákoníku, tj. výplata by vstoupila do dědictví.
Úvěry a půjčky
Dobry den.Prosím o radu,Měl sem insolvenci a včíl mě škončila a mám hypotéku na dále a chtěl by se zeptat jestly včíl po insolvenci můžu revinancovat hypotéku.děkuji
VLASTIMIL
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete žádat po insolvenci o refinancování úvěru, ale je třeba počítat s tím, že budou v úvěrových registrech negativní záznamy, související s úvěry, které byly součástí insolvenčního řízení. Právě na základě nich zřejmě nebude refinancování schváleno. Zamítnutá žádost pak bude dalším negativním záznamem. Můžete tedy požádat o výpis registrů BRKI (viz https://www.cbcb.cz/) a NRKI, pak konzultovat se zástupcem banky/stavební spořitelny, zda má vůbec smysl žádost o refinancování podávat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
měla jsem autonehodu ve vypůjčeném voze, který neměl sjednané havarijní pojištění. Škodu na havarovaném autě jsem majitelce po ústní dohodě vyplatila, ale záhy si řekla o vyšší částku, kterou jí ale nemám kapacitu splatit.

Proro bych ráda věděla, zda existuje zákonná povinnost finančně odškodnit majitele vozidla, který neměl na vlastní riziko sjednané havarijní pojištění, a na vlastní riziko mi vůz půjčil?


Předem velmi děkuji za odpověď
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Při zapůjčení věci, za ni odpovídáme do té míry, abychom ji vrátili v nejlepším možném stavu, jako v okamžiku zapůjčení, resp. s odpovídajícím opotřebením, vzhledem k délce zápůjčky a charakteru užívání. Bylo by vhodné, aby např. posoudil znalec danou škodu a zda oprava byla v souladu s běžnými cenami, nebo byly např. neodvodněně nadhodnoceny apod.
Stavební spoření
Dobrý den, založila jsem dceři SS, smlouva je stará cca 12 dní. Problém je v tom, že již tak učinil i manžel, tudíž na dceru jsou vedeny dvě smlouvy, s plnou státní podporou. Můžeme spolu s manželem odstoupit od té smlouvy, která je založena nyní( cca 12 dní), máme na to jako zákonní zástupci nárok? A co k tomu musíme spolu doložit? Děkuji za odpověď. Lenka K
Lenka K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odstoupení od smlouvy je jeden ze způsobů, jak může být smlouva ukončena. Platí, že při odstoupení od smlouvy obě strany si vzájemně vyrovnají své závazky, jako by nevznikla. Stavební spořitelna vrátí klientovi vklady, které na účet vložil, ale ve smlouvě nebo Všeobecných podmínkách může být sjednáno, že nevrátí některé poplatky. Informujte se tedy na své stavební spořitelně nebo prostudujte ve smlouvě, jaké podmínky se na váš případ vztahují.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měla jsem zaparkované vozidlo na parkovišti a kolem jel kamion kterému začala hořet návěs, bohužel tím žárem bylo poškozené i moje auto. Prosím o informaci jak se to bude dále řešit. Děkuji.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nahlaste škodní událost na pojišťovnu viníka a doložte příslušné dokumenty, jako záznam o nehodě, záznam policie apod. Můžete také kontaktovat svou pojišťovnu, která vyhledá dle SPZ pojišťovnu viníka a případně můžete např. využít přímé likvidace u své pojišťovny, pokud tuto službu máte sjednánu.
Životní pojištění
Dobrý den. Měl bych být obmyšlenou osoubou z životní pojistky po zemřelém otci. Jak mám kontaktovat pojišťovnu, když neznám číslo pojistky. Nebo bude pojišťovna kontaktovat mě? Stačí mi úmrtní list otce a jeho rodné číslo?
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, kontaktovat pojišťovnu musíte vy, např. telefonicky, osobní návštěvou apod., doložit úmrtní list, své osobní doklady a požádat o výplatu pojistného plnění. Smlouvu vyhledají podlé rodného čísla pojištěného na smlouvě.
Stavební spoření
V 01/2018 jsem uzavřela sml. na staveb. spoření u ČMSS, složila jsem celou částku na 6 let dopředu. Ihned byla odepsána čátka Kč 5000,- za zřízení účtu, Kč 360,- za vedení účtu, úročeno je 0,5 %, státní podpora nebyla zatím k dneš. dni žádná vyplacena, jen opět Kč 360,- za r. 2019 sražena položka za vedení účtu. Už nyní vidím, že toto spoření je pro mně nevýhodné, za jakých podmínek ho mohu zrušit? Vloženo bylo Kč 123000,-. Díky za odpověď.
Jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě je třeba požádat o státní podporu na danou smlouvu, pokud není využívána na jiné na vaše rodné číslo. Jednorázová úhrada spořené částky musí být se spořitelnou konzultována, aby ji rozúčtovala do jednotlivých let, jinak byste získala státní podporu jen v období vkladu. Zrušení smlouvy ve vázací době může být spojeno se sankcí, zpravidla 0,5 % ze sjednané cílové částky. Pokud by tomu tak bylo, doporučuji před rušením smlouvy nejprve snížit cílovou částku.Výše sankce je dána sazebníkem spořitelny, informujte se tedy u ní.
Daně
Dobrý den, v důchodu jsem učil, loni ale už jen do června. Současně si roky platím doplňkové penzijní spoření a životní pojištění, což mi o pár tisíc Kč snižovalo daně. Školní účtárna vše vyřizovala. Za poslední půlrok si mám sám podat daňové přiznání, ale nevím, na jakém formuláři, když mám už daně zaplacené, ale potřebuji jen vrátit část peněz za spoření a pojištění. Škola už mi to nezařídí, už nejsem jejich zaměstnanec. Vydali mi potvrzení o výdělku za půl roku. Mé přiznání bude obsahovat jen 3 čísla: kolik jsem celkem vydělal(už zdaněno), a kolik jsem zaplatil na spoření a pojištění. Jak a na jakém formuláři to mám zpracovat? Na internetu jsem na takto specifické daňové přiznání nenašel žádný návod.
Děkuji
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Nicméně, odpočty za penzijní spoření (lze uplatnit pouze sumu, která přesahuje 12 000 Kč ročně, max. 24 000 Kč ročně, tj. při příspěvku 3 000 Kč měsíčně) a životní pojištění (daňově uznatelná smlouva, uplatňuje se pojistné na krytí smrti v hlavním tarifu a kapitálová složka, max. do 24 000 Kč ročně) se uplatňují v části daňových odpočtů, ř. 48 a 49.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, babička chce uzavřít DPS je jí 80 let a chce spořit 1000Kč. Co by se stalo kdyby umřela? Kdo dostane naspořené peníze a jak to bude se státní podporou či s úroky. Je to výhodné? Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je důležité, aby byla stanovena obmyšlená osoba pro případnou výplatu pozůstalostní penze. Ta může být vyplacena až po 3 letech nepřerušeného spoření, jinak se po roce nepřerušeného spoření vyplácí pouze odbytné, tj. bez státní podpory. Nelze určit, zda je to výhodné, záleží na době, jak dlouho bude spořeno.
Úvěry na bydlení
Dobrý den.
Moje dcera je v rozvodovém řízení a chce si od banky nechat převést splátku hypotéky z manžela na sebe. Já bych vstoupila do hypotéky jako spoludlužník místo jejího ještě manžela.
Ale její pracoviště se ruší a převádí do jiného města asi o 70 km dál od jejího bydliště a tak bude nucena hledat si jinou práci.
Převede na ni banka hypotéku v průběhu změny zaměstnání?
Díky.
Marie
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, důležitá je bonita spoludlužníků - budou-li vaše příjmy dostatečné z pohledu banky, pak není třeba dokládat příjmy dcery. Bonitu si nechte bankou propočítat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
od roku 1997 spořím na PP, v minulých letech jsem již vyčerpal výsluhovou penzi (výplata na dobu určitou) a nyní bych rád využil nové spoření - DPS. Z daňových důvodů bych ale nechtěl PP ukončit jednorázovým vyrovnáním, nýbrž výplatou starobní penze na dobu např. 10 let a tyto měsíční dávky převádět na nově založenou smlouvu DPS. Je možné mít zároveň smlouvu na PP (ve fázi výplaty penze) a novou DPS?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud v době očekávané výplaty PP - transformovaného fondu dosáhnete věku 60 let, pak může být vyplacena penzí. Tím spoření na PP končí v okamžiku první výplaty a můžete si založit nové DPS - účastnický fond. Pokud je daňovým důvodem např. příspěvek zaměstnavatele, pak si můžete PP převést do DPS a nechat si vyplatit z DPS 3letou penzí a založit si nové DPS. V době výplaty je DPS rovněž ukončeno.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, prosím ještě upřesnit odpověď na můj dotaz z dřívějška. Penzijní společnost mi vyplatila na základě mé žádosti jednorázové vyrovnání místo starobní penze. Část vyplacené částky byla zdaněna 15%. Mohu si při ročním zúčtování daně uplatnit tuto zaplacenou daň? Děkuji za odpověď.
Jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Nelze uplatnit odpočet, jedná se o srážkovou daň.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
jsem provozovatelem, pojištěným a pojistníkem automobilu, který ale zatím vlastní autosalon a nejsem plátce daně. Po mé škodné události zaslala pojišťovna částku bez DPH (na základě vlastníka, který je plátcem DPH). V pojišťovně se ohánějí, že dle zákona se o DPH z plnění rozhoduje dle vlastníka vozidla. Osobně mi to přijde jako nesmysl, když vlastník nemá se smlouvou nic společného? Je nějaký zákon, který toto upravuje? Děkuji.
Pavel Albrecht
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o DPH se rozhoduje dle vlastníka vozidla, protože ten si jej odečetl, tedy případné pojistné plnění je kráceno o DPH. Jedná se o uzavření smlouvy pojištění cizího rizika -  vlastník = pojištěný není stejný jako pojistník, uzavírající smlouvu. Kompenzace nebo náhrady škod pak musí být definovány mezi majitelem a pojistníkem smluvně.
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji, ráda bych letos stavěla za pomocí hypotéky. Za minulý rok jsem ale měla příjmy jen takové, které byly osvobozeny od daně z příjmu (příjmy z hazardu, cca 1mil.). Ráda bych je letos v daňovém přiznání přiznala, abych se pro banky stala bonitní. Je to tak možné provést? Za uplynulý rok jsem byla vedena jako OBZP. Děkuji za odpověď.
Kristýna Nová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příjmy z hazardu není možné využít k bonitě při žádosti o hypoteční úvěr. Musí se jednak jednat o příjem, který podléhá standardním odvodům - sociální a zdravotní pojištění, případně daň z příjmů, např. jako OSVČ. Příjem totiž musí být z dlouhodobého hlediska udržitelný. Zároveň, řada bank neakceptuje příjmy z hazardu i kvůli jejich podstatě.
Životní pojištění
Dobrý jsem odmyšlená osoba na životní pojistku a majitel životní pojistky má dluhy. Je velice nemocen a co bude s pojistkou když dluhy nestihne splatit? Děkuji za odpověď.
Kristýna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistné plnění je vypláceno obmyšlené osobě v případě úmrtí pojištěné osoby a nevstupuje do dědictví. Dědictví pak lze odmítnout, pokud dluhy převyšují jmění zůstavitele. Pro detaily se ale obraťte na právního zástupce.