Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Děkuji Vám za odpověď pane Kučero,
chtěl bych ještě navázat na předchozí dotaz ohledně sporu s pojišťovnou v případě totální škody vozu s Havarijním pojištěním. Dokud nebude můj spor s pojišťovnou o výši škody a její hrazení vyřešen, (pojišťovna trvá na totální škodě a já na proplacení formou rozpočtu) mohu již započít s opravami vozu s tím, že bych tuto skutečnost pojišťovně samozřejmě oznámil a nebo musím čekat na výsledek sporu ?

Děkuji Vám za odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba, aby vše bylo řádně zdokumentováno jak pojišťovnou, tak servisem, který bude opravu provádět, aby byl zřejmý výchozí stav před opravou (fotodokumentace a zpráva). Opravu lze pak zahájit, protože v nejhorším případě by pojišťovna nakonec vyplnila pouze částku, kterou stanovila na začátku. Důležitý bude znalecký posudek vozu před havárií a stanovení rozsahu oprav - doporučuji, aby Váš znalec zdokumentoval vůz před opravou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, zda mě (fyzickou osobu) může ADR (COI) zastupovat při sporu s pojišťovnou ohledně řešení havárie osobníhovozu v rámci Havarijního pijištění, kdy pojišťovna ohodnotila škodu na vozidle jako totální s čímž nemohu souhlasit. Rozdíl mezi náklady vyčíslenými pojišťovnou na opravu vozu a odhadní cenou vozu před havárií (opět určila pojišťovna) je necelých 2.000,- Kč. Pojišťovna uvádí, že se mohu v této věci obracet na Českou obchodní inspekci. Tam, ale i u Finančního arbitru a Asociace českých pojišťoven zjišťuji, že tomu tak není a mohu si pouze najmout právníka a dát záležitost k soudu.

Děkuji Vám za odpověď na koho se mohu v této věci obracet, kdo mě múže v této věci zastupovat mimo právníka, respektive jak mi doporučujete postupovat.

Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, můžete zplnomocnit třetí stranu k zastupování v dané věci. Samozřejmě, taková třetí strana musí se zastupováním souhlasit, tedy se nemohu vyjádřit k tomu, zda Vás bude ta či ona společnost zastupovat. Každopádně, existují na trhu společnosti, které pomáhají svým klientům při plnění, resp. v případech, kdy pojišťovna neoprávněně plnila nižší částku než měla. Nemohu zde uvádět konkrétní společnosti, ale některé spolupracují s asociací EFPA Česká republika, tak je možné podle referencí vybrat některou z nich.
Stavební spoření
Dobrý den. Je nějaká šance se bránit v tomto případě? Pan x před 9 lety uzavřel 2 x SS pro děti. Měsíční uložka 500 Kč, CČ 5 mil! Zaplatil na poplatcích za uzavření 30 tis. Podepsal, ale nebyl i přes to okraden? Stačila by CČ např 50 tis. Nebylo mu to vysvětleno. Děkuji
Zvědavá
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pan X měl být s poplatky seznámen. Pokud se tak nestalo, měl toto bezprostředně reklamovat po uzavření smlouvy, nebo s prvním výpisem ze smlouvy, kde je vidět zaúčtování poplatku. Lze předpokládat, že stavební spoření uzavřel s myšlenkou, že jednou si děti na něj vezmou úvěr na bydlení. Samozřejmě, něco takového nelze do budoucna předjímat, že bude reálně využito, tedy mohlo dojít k určité informační asymetrii, kdy klient byl v nevýhodné pozici oproti prodejci. Prodejce mu totiž měl sdělit, že cílovou částku může navýšit kdykoli v budoucnu, dokud nebude stavební spoření dospořeno, čímž zaniká. Můžete se obrátit se svým dotazem na Finančního arbitra, který posoudí, zda klient nebyl dostatečně informován o poplatcích a funkci produktu a navrhne další postup.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, koupil jsem dum s číslem popisným na hypotéku, na kterém probíhá rekonstrukce. Dům mi bude sloužit po rekonstrukci na rekreaci, ne na trvale bydlení. Lze odepisovat úroky z hypotéky?
Druhy dotaz. Bydlím v bytě přítelkyně, který jsme zrekonstruovali na me stavební spoření, kde čerpáme řádný úvěr. Nejsme svoji, ale máme zde trvale bydliště. Lze v tomto případě odepisovat úroky z úvěru? Děkuji Tomáš ( jsem zaměstnanec )
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud bydlení slouží k rekreaci a nemáte tam trvalé bydliště, pak Vám nepovolí finanční úřad uplatňovat odpočty úroků z účelového úvěru na bydlení. Chcete-li uplatňovat odpisy úroků z účelového úvěru na bydlení, pak můžete rekonstruovat nemovitost např. rodičů. Nemovitost partnerky patrně nebude finančním úřadem pro odpisy akceptována, i přestože tam máte trvalé bydliště, protože zhodnocujete nemovitost ve vlastnictví jiné osoby. Oblast daňového poradenství řeší daňový poradce, nikoli finanční, proto se pro detaily informujte u něj.
Životní pojištění
Dobry den, prosim matka mela pojistku a po smrti jsem byla odmyslena osoba ja. Sourozenci o pojistce vi a zadaji overeni u notare. Notarka jim rea ze si musi zjistit o jakou pojistku jde. Chtela jsem se zeptat zda jim notarka o gom povi. Nechci s nemi mit rozepre.
Dekuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla na smlouvě obmyšlenou osobou, pak při úmrtí pojištěného přechází plnění na Vás procentem, ve kterém jste byla stanovena jako obmyšlená osoba (lze uvést více osob a procenta plnění v pojistné smlouvě). Vy pouze dodáte na pojišťovnu dokumenty, které prokazují úmrtí pojištěného, a vyplníte žádost o výplatu plnění - musíte zpravidla znát číslo pojistné smlouvy. Výplata pojistné částky pak půjde na Váš účet (v uvedeném procentu). Pojistné plnění nevstupuje v takovém případě do pozůstalosti a notář jej neřeší.
Životní pojištění
Dobrý den, od roku 2011 jsem si spořila na radu poradce pro dítě 500 Kč, po narození dalšího dítěte jsem loni zvedla na 1000 Kč. Mám záznam v analýze, kde je uvedeno, že jde o spoření. nyní jsem zjistila, že jsem přišla o 2 roky naspořených peněz, protože se prý jedná o pojistku. IŽP. Podotýkám, že v tom spoření žádné pojištění /připojištění nemám, jenom spořím.
Poslala jsem na Axu dotaz, proč mám ve spoření o dost míň než jsem dětem vložila, přišla mi odpověď, že jde o pojištění a že jsem to přece věděla !! NEVĚDĚLA !! Proč bych to dělala spořit přes pojištění? Na jaký orgán se obrátit? Ombudsman, ČNB? Ředitele Axy? Kdo mi pomůže? V analýze mám napsáno spořeníí a vypsané nějaké investice.. Děkuji
Radka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z žádosti a pak samotného výročního dopisuje je zřejmé (jak se setkávám s dokumenty AXA), že se jedná o pojištění s rezervotvornou složkou, a zejména u investičního životního pojištění. Měla jste být ovšem prokazatelně seznámena s vývojem kapitálové hodnoty a odkupného, tzv. modelací pojištění v čase. V takovém případě byste jasně viděla, že odkupné v prvních letech je minimální, nebo nulové. Pokud jste takový dokument nepodepisovala, pak je pravděpodobné, že Vás skutečně poradce neseznámil s důležitými skutečnostmi. Můžete podat žádost Finančnímu arbitrovi, který rozhodne, zda došlo k pochybení na straně poradce (a velmi pravděpodobně by pak zanikla smlouva od počátku, tedy by se Vám vrátily veškeré vložené prostředky).
Životní pojištění
Dobrý den, v roce 2009 jsem si udělal životko a spořil si každý měsíc 1000kč, ročně jsem si u zaměstnavatele tedy zdaňoval 12 000kč. Letos byla potřeba koupit nový vůz, tak jsem většinu peněz vybral a ve spoření pokračuji dál, tak se chci zeptat jestli budu muset zpětně dodaňit vše. Děkuji za odpověď
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud smlouva byla v daňově uznatelném režimu a daňové odpočty jste uplatňoval, nebo Vám do smlouvy přispíval zaměstnavatel, pak je povinností dodanit uplatněné odpočty a příspěvky zaměstnavatele až 10 let zpětně. Musíte dodanit vše, protože smlouva musela být "přepnuta" do daňově neuznatelného režimu, aby Vám pojišťovna povolila výběr z pojištění před dosažením věku 60 let bez zrušení pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den.Mám dotaz::Mám založenou životní pojištění České spořitelny přes chytrého Honzu jsem vypověděl smlouvu 31.10.2018 a založil novou u ČPP ,z ČPP mi přišla nová smlouva a v ní jsem zjistil že z pojištění 1702kč mám po dobu 5 let platit měsíční poplatek 714 kč měsíčně,co mě dost překvapilo až vylekalo.Pojištění u spořitelny ni končí k 31.12,2018 a nová začíná k 1.1.2019..Začínám mít silné pochybnosti ohledně nové smlouvy.Starou smlouvu u spořitelny mám od roku 2015.A ted ten dotaz - jakou mám dobu pro zrušení vypovězení nové smlouvy?Děkuji za odpověd.
Vrečka Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, od nové smlouvy můžete odstoupit od počátku dle zákona do 2 měsíců od data podpisu návrhu smlouvy (datum podpisu návrhu není datem počátku smlouvy, ale dnem sjednání smlouvy se zástupcem pojišťovny). V opačném případě byste musel již smlouvu vypovídat, přičemž běží výpovědní lhůta 6 týdnů od doručení výpovědi, tedy byste musel uhradit pojistné na nové smlouvě za období, kdy bude v platnosti. 
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
s manželem jsme si chtěli vzít hypotéku na rekonstrukci nemovitosti a podepsali jsme tzv. předsmlouvu. Bohužel banka po nás požadovala dokumenty, které jsme nemohli dodat a proto jsme se rozhodli, že ostrou úvěrovou smlouvu nepodepíšeme. Hrozí nám za to nějaké pokuty.
děkuji za informaci
Martina Kmůchová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nepodepsání úvěrové smlouvy není nijak sankcionováno, max. by banka mohla požadovat účelně vynaložené náklady, např. za vyhotovení znaleckého posudku. S tímto byste ale měli být seznámeni při podpisu žádosti o úvěr, zda nějaký poplatek může vzniknout. Praxe je taková, že banky ani tyto náklady po klientech nepožadují.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den byl jsem uznány jako vinnik dopravní nehody nedal jsem přednost v jízdě...druhý řidič ale neměl zaplacené povinné ručení a byl pod vlivem 0,58 promile
Jak dopadne řízení s pojišťovnou atd děkuji za odpověď
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučuji Vám, aby jste se obrátil na právního zástupce, aby bylo naprosto zřejmé, zda za daných okolností nepřechází vina na řidiče v podnapilém stavu. Každopádně odškodnění poškozeného probíhá z povinného ručení, tedy z Vašeho pojištění. Pak už záleží na pojišťovně, jak využije možnost krácení plnění poškozenému, pokud porušil zákonné povinnosti. Míra zavinění bude posuzována ze zprávy Policie ČR.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, co mám dělat když jsem si vzala úvěr a bohužel nám strašně velký úrok, protože jsem úvěr navýšila dvakrát a nechtěla bych kolik peněz přeplatit ?
Aneta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vyhledejte zkušeného finančního poradce, ať Vaše úvěry posoudí a dá Vám doporučení, zda je refinancování úvěru reálné a výhodné. Podle uvedeného nelze posoudit, co myslíte velkým úrokem, kolik peněz byste chtěla platit atd.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
máme překlenovací úvěr od ČMSS, který končí ke konci tohoto roku. Zbývá doplatit 800 000 Kč. (naspořeno 700 000Kč) Refinancovali jsme u jiné banky, kde nám byl nabídnut výhodnější úrok. Smlouvu jsme již před rokem podepsali a začne běžet po převedení zástavního práva nemovitosti. Ale nyní máme možnost doplatit zbytek dluhu z vlastních zdrojů před refinancováním. Je to možné?
Úplně přesně nerozumím větě. "Povinnost uhradit nám náklady podle předchozí věty Vám nevznikne, bude-li úvěr splacen z jiných zdrojů
proto, že Vám neumožníme čerpání uvedeného souvisejícího úvěru, nebo za podmínek, za nichž by jinak bylo možné provést předčasnou splátku úvěru bez vzniku povinnosti hradit náklady vzniklé v souvislosti s jeho předčasným splacením." Děkuji - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte podepsanou novou úvěrovou smlouvu, pak ji musíte vyčerpat, jinak Vás čeká dle sazebníku banky poměrně velká sankce. U nového úvěru pak budete mít možnost každý rok zdarma splatit až 25 % výše úvěru. Informujte se na bance, kde jste si úvěrovou smlouvu sjednal pro další detaily.
Pojištění majetku
Dobrý den,

Mám pojištění na byt a zahradu, které není u domu.
Zahrada není, ale napsaná na mně. když se něco stane, nedejbože někdo zapálí, mám potom právo na vyplacení pojistného? Děkuji
Marek M.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v rámci rozšířeného krytí u některých pojišťoven jsou pojištěny i vedlejší stavby nebo domácnosti, které má pojištěný ve vlastnictví. Pokud není nemovitost Vaše, pak ji můžete pojistit pouze s písemným souhlasem vlastníka a uvést to v pojistné smlouvě. Každopádně není zřejmé, co myslíte zahradou, protože pozemky se obecně nepojišťují. Pojistit lze stavby na takovém pozemku, výjimečně plodiny (specializované pojištění). Informujte se na své pojišťovně, zda je Vaše smlouva nastavena v souladu s Vašimi požadavky a případně ji upravte.
Úvěry na bydlení
Dobry den,

Mam zažadano o hypoteku. Prešel jsem scoringem a odhad nemovitosti mam dany na supervizii. Muzete mi prosim poradit za jak dlouho se dozvim či mam hypoteku komplet schvalenou ?
Peter E.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, každá finanční instituce má svou metodiku. Zpravidla většina z nich má po doložení úplné úvěrové složky (tedy všech dokumentů včetně hotového znaleckého posudku) přibližně 5 pracovních dní na zpracování, některé až 20. Informujte se tedy na své bance, jak dlouho bude u ní probíhat schvalovací proces. 
Životní pojištění
Dobry den chteji po me financne urad Danovi potvrzeni z roku 2012 kvuli zivotniho urazovemu pojisteni kterej se mnou pojistovny rozvazala roku 2015 maji na to pravo a vubec to mu nerozumim dekuji za odpoved.
Ivan větrovec
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste uplatňoval odpisy u tohoto pojištění od základu daně (u svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání), pak ano, má nárok na to, abyste doložil, jak jste s prostředky po zrušení pojištění naložil, protože byste musel uplatněné odpočty dodanit až 10 let zpětně. Pokud se ovšem jednalo o pojištění rizikové (bez kapitálové složky), pak doložte FÚ smlouvou tento typ smlouvy.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
obracím se na Vás s obecným dotazem, zda lze provozovat motorové vozidlo opravené po ekonomické totální škodě a zda lze na takové vozidlo sjednat povinné ručení a havarijní pojištění
Marek Matuška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud vozidlo projde technickou kontrolou, a tedy bude způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, tak je i pojistitelné minimálně na riziko odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení. Vaše pojišťovna vzhledem ke stáří vozu apod. Vám sdělí, zda jej případně pojistní i havarijně.
Investice
Již 3 roky pravidelně měsíčně investuji do podílového fondu EVOLUTION Dynamic Fund EUR Class. Vývoj hodnoty podílů je za tu dobu stále méně příznivý. Prosím o názor, jaký odhadujete další vývoj. Děkuji za odpověď
Zdeněk
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o poměrně rizikový fond (SRRI 6, max. je 7), ale to nemusí být na závadu. Je třeba vědět, do čeho se investuje, tedy jaká je strategie. Fond lze velmi špatně hodnotit, protože zahájil činnost v listopadu 2013, údaje o kurzech jsou o cca rok později. Od založení setrvale klesá. Na jeho výnosech, resp. ztrátách se navíc podílelo i posílení české koruny vůči EUR. Protože fondy na rozvíjející se trhy jsou v daném období spíše jen na svém, cena dluhopisů s rostoucími sazbami klesá, promítá se to i do tohoto fondu. Výrazným problémem tohoto fondu jsou vstupní a výstupní poplatky, včetně TER, které jsou dosti vysoké a vlastně výnosy (jsou-li) úspěšně mažou. Neznám celé Vaše investiční portfolio, ale investovat pouze do tohoto fondu bych považoval za špatné rozhodnutí. Připomíná mi to distribuci již zaniklé společnosti Evolution od Ertrag & Sicherheit, která podobně vysokonákladové fondy prodávala, takže nakonec investor z toho neměl nic, jen zprostředkovatelé. Doporučuji Vám se poradit se zkušeným investičním poradcem, jak nastavit celé investiční portfolio a jak naložit s tímto fondem za co nejmenších ztrát. Poslední rada, máte-li splacen vstupní poplatek (což předpokládám, že po 3 letech ano), tak zastavte trvalý příkaz a do fondu již peníze nevkládejte. Podrobnou analýzu fondu Vám zajistí Váš investiční poradce, to není cílem této poradny.
Životní pojištění
dobrý den , otec chce přepsat svoji životní pojistku z důvodu rozvodu z manželky na svoje nezletilé dítě (2007)- kdo a jak může, pokud bude dítě nezletilé disponovat s penězi, pokud by k plnění došlo ještě v době nezletilosti dítěte ?
předem děkuji za odpověď
Jaromíra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, "přepsat pojistku" na nezletilé dítě nelze, pokud hovoříte o změně pojistníka, tedy tzv. majitele smlouvy, plátce atd. Pokud chce takové dítě definovat jako obmyšlenou osobu, pak může, a bude vyplaceno pojistné plnění pouze v případě smrti pojištěné osoby (která může být zároveň pojistníkem). Pokud bude pojištěná osoba živa, pak výplatu (plnění) pojištěných rizik při pojistné událostí dostane ona.
Životní pojištění
Pojistila jsem vnučku, které se stal úraz a vyplacení z pojistky dostala matka, protože je zákonný zástupce. Když jsem pojistku uzavírala ujistila mne slečna, že když jsem já pojistitel případné plnění půjde na můj účet. Jak to tedy je?
Hezký den Zemanová
Zemanová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na výplatu pojistného plnění při pojistné události u pojištěné osoby má nárok právě pojištěná osoba. Je-li nezletilá, pak její zákonný zástupce, který s penězi naloží ve prospěch pojištěné osoby. Naopak pojistník, tedy Vy, je osoba, která uzavřela s pojistitelem pojistnou smlouvu a je oprávněn měnit její obsah nebo ji vypovědět, povinen platit pojistné, má právo stanovit obmyšlenou osobu pro případ smrti pojištěného a může být zároveň pojištěným.
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji chtěla bych se optat když máme hypotéku na rodinný dům cca 800 tisis v osobním vlastnictví a hypotéka nám bude končit cca za 5 let je možné si vzít další hypotéku u stejné banky například 600 tisíc na rekonstrukci poté co nám hypotéka skončí ?? Je to možné ( je to z důvodu obav aby nám na dům neskončili exekutoři se kterými má problémy bratr který má u nás trvale bydliště ) tak jestli je ta možnost když hypotéku řádně splácíme ? Že by nám ji dali ? Už jen aby dům byl ve vlastnictví banky pro náš klid..
Angela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o další hypotéku můžete žádat na stejnou nemovitost pouze od stejného finančního ústavu, resp. na nemovitosti bude zástavní právo vůči dvěma úvěrům od stejné banky/stavební spořitelny. Není třeba při žádosti o nový úvěr čekat na konec fixačního období prvního úvěru. Je-li dostatečná zástavní hodnota nemovitosti, máte-li dostatečné příjmy (resp. bonitu) a zároveň řádně splácíte i jiné závazky, pak Vám ona instituce nebo finanční poradce propočítá, kolik je max. výše dalšího úvěru.
Životní pojištění
Dobrý den dnes mám v plánu zrušit životní pojištění u NN musim mít sebou něco speciálního? Smlouvu nebo tak? Dekuju za odpověď
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud byla smlouva v daňově uznatelném režimu, pak musíte uplatněné odpočty dodanit 10 let zpětně, nebo převést odkupné do nové smlouvy životního pojištění v daňově uznatelném režimu. Protože od Vás nemám detailnější informace, nedokáži se blíže vyjádřit. Pokud budete ukončovat smlouvu na pobočce NN, pak si Vás vyhledají podle rodného čísla, tedy s sebou potřebujete pouze občanský průkaz.
Stavební spoření
Dobrý den, je nějaká šance na vrácení poplatku za uzavření smlouvy? První 2 roky jsem od Lišky nic nedostala, šlo to refundaci 4 tis. za uzavření. Cítím se okradena.
Vali
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, poplatky se řídí platným sazebníkem dané instituce. Jestliže v daném období, kdy jste smlouvu uzavírala, byl účtován poplatek za založení smlouvy, pak nevzniká nárok na jeho vrácení. S poplatkem jste měla být seznámena zástupcem spořitelny. Pokud se tak nestalo a nebyla Vám předložena žádná modelace včetně poplatků, pak se obraťte na stavební spořitelnu, že žádáte o navrácení poplatku z výše uvedených důvodů, popř. se můžete obrátit na finančního arbitra. V případě sporu ale potřebujete mít k dispozici dokumenty, které ukazují na pochybení zástupce spořitelny.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelem řešíme koupi RD domu. Hodnota nemovitosti kterou chceme koupit je 3.2 MLN, a však víme, že bude třeba rekonstrukce. 20% jako základ hypo máme, dále máme ještě finance na provizi RK a platbu dane z nabytí nemovtosti. Moje otázka je následující. lze si navýšit hypoteku bud o tyto dvě platby (daň a provize RK) aby nám prostředky v hotovosti zbyly, a nebo rovnou zažádat o navýšení hypoteku kvuli rekontrukci? Předem se omlouvám za dotaz, možná to ani není možné ten první případ navýšení (bylo mi to porazeno z RK) ale předpokládám, že navýšení kvuli rekonstrukci by jít mělo, spíš mi jde o to, zda je to možné ihned? V rámci odhadu pro tu hypoteku. Dekuji za odpoved.
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o výši úvěru rozhoduje tzv. LTV, tedy poměr výše úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti vyplývající z odhadu. Jestliže máte 80% hypotéku, a tedy 20 % vlastních zdrojů, pak již nezbývá zástavní hodnota na výplatu provize RK (která by musela být mj. jako součást kupní ceny, nikoli uvedena jako provize) a stejně tak na výplatu daně z nabytí. Měl by Vám poradit Váš finanční poradce nebo bankéř, protože ti vědí, jaká je přesná situace, kolik vyšel znalecký posudek na cenu současnou a budoucí (po rekonstrukci). Nebo je řešení pro uchování vlastních zdrojů si vzít 90% hypotéku, ale zvýší se úroková sazba, tedy se úvěr prodraží.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné do zástavy k hypotečnímu úvěru dát nemovitost mého bývalého švagra,tudíž "osoba cizí", nebo to musí být nemovitost pouze osoby v přímé linii? Děkuji za odpověď. Pánková - otázka upravena poradcem
Petra Pánková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, zpravidla to možné není, měli by být vlastníky nemovitosti např. rodiče nebo děti. Informujte se na své bance, neboť o tom, kdo může vstoupit do úvěru a kdo může být zástavcem rozhoduje metodika dané banky.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelkyní jsme podepsali před měsícem hypoteční úvěr. Hypotéka je nastavena tak, že až začneme stavět, nakoupime nějaký materiál, tím se hypoteční úvěr tzv. spustí (tak je nastavena hypotéka)a začneme splácet. Jenže vzhledem k průtahům úředním je sice hypoteční úvěr podepsán, ale ještě se žádné splátky "nerozjely" jelikož jsme nic ještě nenakoupili. Po měsíci došlo k rozchodu a zajímalo by mě jak řešit odstoupení jednoho partnera od smlouvy, jestli je to možné. Děkuji - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle hypoteční smlouvy budete mít jistě závazek úvěr vyčerpat do konkrétního data. Na to dejte pozor, protože za nečerpání atd. banka může uplatnit nemalé sankce. Rozhodně nikdy nedoporučuji podepisovat úvěrovou smlouvu, pokud nejsou k dispozici veškerá povolení úřadů, která by výstavbu nebo rekonstrukci mohla zhatit. Bohužel, to na bankách neřeší, a dokonce to neřeší ani někteří zprostředkovatelé - hlavně, když je sjednán obchod, nehledě na následky. Pokud chcete z úvěrové smlouvy vyvázat jiného dlužníka, pak musíte mít dostatečnou bonitu dle propočtů banky, že jste schopen splácet úvěr sám. Tedy budete muset doložit příjmy, banka provede kontrolu všech závazků (registrů) a úvěr bude muset být přeschválen, nebo zamítnuto vypuštění dalšího dlužníka. S tímto jsou spojeny poplatky, zejm. změna úvěrové dokumentace - cena se v průměru pohybuje kolem 5 000 Kč.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, prosím Vás, řeším teď hypotéku 2 000 000 na rekonstrukci rodinného domu. Dokážete mi poradit, jestli je v dnešní době lepší fixace na 3roky,5let, nebo 10 let? Jestli se to dá nějak odhadnout? Mám návrh smlouvy s 3 lety a známý mi to vymlouvají. Tak si nejsem jistý. Děkuji za odpověď Radim
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože sazby stále rostou a s přelomem roku očekáváme, že budou v průměru kolem 3 % p.a. u delších fixací, doporučuji zvolit 5letou, max. 10letou fixaci. Další vývoj očekáváme ve smyslu růstu sazeb a ČNB nezahálí a žene sazby nahoru (aby mj. měla k dispozici nástroj monetární politiky a mohla v případě finanční krize sazby ovlivňovat směrem dolů). Vzhledem k tomu, že úvěr při prodeji můžete splatit max. se sankcí 1 %, max. 50 000 Kč, každý rok můžete splatit bez sankce až 25 % úvěru, pak delší fixace, rozumějte nad 5 let, jsou spíše výhodou. Pokud by přišla finanční krize, je reálné, že by opět centrální banky přistoupily ke snižování sazeb. Například od počátku krize 2008 sazby klesaly k minimu cca 8 let. Samozřejmě, že nelze očekávat, že by se scénář vyvíjel zcela stejně, protože nevíme, co budoucí krizi odstartuje, sazby na finančních trzích jsou pořád stále nízké (tedy by nebylo příliš kam klesat), ale lze se přinejmenším inspirovat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Stala se mi nemilá věc, kdy jsem přehlédl při odbočování do leva cyklistu a vjel jsem mu do cesty. Cyklista to už bohužel neubrzdil a došlo ke střetu. Kvůli úrazu nemohl následující den odjet na zaplacenou dovolenou. Můj dotaz : Jelikož storno zájezdu nejspíš nepřipadá již v úvahu, lze uplatňovat uhrazení neuskutečněného zájezdu z povinného ručení, když škoda která mu vznikne je následkem mnou způsobené dopravní nehody? Děkuji za odpověď.
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o přímý nárok poškozeného v přímé souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by tedy měla plnit. Nicméně jednotlivá pojištění se liší pojistnými podmínkami, proto je vhodné ověřit, že tato forma plnění není ve Vašem pojištění vyloučena. Zejména u pojištění, které si klienti vybrali díky nejnižší ceně se mohou objevit rozšířené výluky, nebo dokonce i spoluúčast (u povinného ručení).
Úvěry na bydlení
Dobrý večer.
Chci se zeptat, zda při refinancování hypotéky, může banka žádat podrobný výpis z účtu z posledních tří měsíců i přesto, že dostane potvrzení od zaměstnavatele o průměrném příjmu včetně čísla účtu, kam a z jakého účtu se příjem posílá. Potvrzení dále obsahuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Výpis z účtu mi přijde jako velmi soukromá věc. V opačném případě, zda můžu bance předložit jen část výpisu, kde je zřejmé, že mzda chodí na uvedený účet. Děkuji za info.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, může si vyžádat jakýkoli dokument, potvrzující, že mzdu skutečně pobíráte, a to např. i výpis z ČSSZ za předchozí zdaňovací období apod. Jelikož na získání úvěru není právní nárok, pak si banka může definovat takové podmínky, které ji přijdou nezbytné pro řádné ověření žadatele. Zpravidla banky pouhý výpis transakcí neakceptují, protože žadatel může záměrně zamlčovat transakce, na základě nichž by standardně banka úvěr neschválila. Těmito transakcemi mohou být např. i zápůjčky od třetích osob, které se v registrech dlužníků neuvádějí apod.
Investice
Dobrý den,
Jaký je váš názor na "investování" do společnosti FWAM (Five Winds Asset Management)? V našem okolí znám 2 lidi, kteří uvedené nabízí jako super-výdělek s mimořádným ziskem. Na netu ale vidím jenom informace negativního rázu a hlavně, že se může jednat o Ponziho systém. Váš názor prosím?
Děkuji a přeji hezký den. - otázka upravena poradcem
Ludmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na toto téma si prosím najděte na internetu odkazy a prostudujte si je. Nicméně pozastavení činnosti  dané společnosti regulátorem trhu v Belgii (např. dle serveru a1finance.cz) značí, že je třeba bedlivěji zkoumat o jaké aktivity se jedná. Danou společnost jsem neanalyzoval, a tedy se k ní nemohu vyjadřovat. Doporučuji při investování vždy mít na paměti investiční trojúhelník: riziko, výnos a čas. Chcete-li  vysoký výnos, pak k tomu potřebujete dostatečný čas a postoupit vyšší riziko (např. akcie s průměrným výnosem 6 % ročně s horizontem min. 5 (spíše 7) a více let).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem lehčí nehodu jíž jsem byl viníkem. Měl jsem menší částku při placení povinného ručení za dosavadní (cca 12let) beznehodovost a teď po mně bude chtít banka u které mám auto pojištěné doplatit plnou cenu pojistného. Má na toto právo? Děkuji.
Martin Mejtský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, formulaci Vašeho dotazu příliš nerozumím. Nicméně, pokud jste neměl žádnou nehodu po dobu 12 let, pak jste za tento bezeškodní průběh získával bonusy. Jakmile nehodu způsobíte, získáte tzv. malus, tedy odečtení bonusů, zpravidla ve výši 36 měsíců. To pak způsobí nárůst pojistného. Pokud jste si sjednal v posledních 3 letech nové pojištění s tzv. Bonusem důvěra, pak máte zpravidla povinnost vrátit danou slevu za min. 3 roky, za které byla uplatněna. Prostudujte si tedy pojistné podmínky od své pojišťovny, resp. uplatňování malusu, a zda jste neměl nějaké cenové zvýhodnění.
Životní pojištění
Dobrý den. V roce 2006 jsem si založila ŽP, do roku 2014 jsem si uplatňovala úlevu a v roce 2015 proběhla změna smlouvy na sml.bez odečtu na dani a posléze byla zrušena a odbytné převedeno na novou smlouvu. Tuto smlouvu jsem však po třech letech hloupě zrušila. Musím dodanit i částky z první smlouvy nebo jen z té další? Děkuji
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, až po převod odkupného na novou smlouvu bylo vše v pořádku, její nastavení do daňově neuznatelného režimu a zrušení však nikoli. Správně byste měla dodanit uplatněné odpočty 10 let zpětně (resp. za roky, kdy jste odpočty reálně uplatňovala). Vaší povinností je však udržovat dokumentaci alespoň po 3 předchozí zdaňovací období, kterou byste daný stav doložila. Doporučuji zde uvedené konzultovat s daňovým poradcem a nalézt vhodnou cestu.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
byl jsem viníkem nehody (nacouval jsem do projíždějícího vozidla) měl jsem poškozeny zadní dveře a nárazník nedržel úplně pevně, platím si havarijní pojištění.Když u mne byl technik z pojišťovny nafotil jen zadní dveře s tím že na nárazníku nic viditelného není (kdyby náhodou něco našli v servisu není problém dofotit) a autoservisu zjistili skrytou závadu. Technik z pojišťovny tam znovu přijel vše nafotil podepsal jim opravu a teď chce pojišťovna abych opravu nárazníku uhradil sám.
Mám nějakou možnost se odvolat, když jsem opravu neschválil? Děkuji za odpověď
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na skryté závady, jak uvádíte, se havarijní pojištění nevztahuje. Pokud ovšem autoservis zjistil, že poškození vzniklo při nehodě, pak by měl celou věc zdokumentovat a předložit pojišťovně, která by měla opravu poškození uhradit. Předpokládám, že Vám vozidlo bylo vydáno na základě vázacího dopisu, tedy mělo být hned jasné, co pojišťovna chce hradit a co nikoli. Zároveň jste při popisu nehody a poškození měl uvést, které části vozu byly při nehodě poškozeny, aby nebylo sporu. Doporučuji se obrátit na likvidátora pojišťovny a domluvit se s ním, na základě čeho nebyla likvidována plná cena poškození. On Vám sdělí skutečnosti, které k tomu pojišťovnu vedly. Vy pak musíte doložit, např. dokumentací z autoservisu, že poškození vzniklo při nehodě, nikoli, že nárazník již před ní "špatně držel".
Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem v insolvenci a letos dostanu finanční odměnu za odpracované roky ve firmě celá částka se mi ale bohužel strhne .Je možné darovat finance např. kolegyni sepsáním prohlášením o tom že se odměny vzdávám ve prospěch kolegyně
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Zkuste se pro detaily obrátit na právního zástupce. Samozřejmě smlouvu o daru je možné sepsat, musel by ale zaměstnavatel akceptovat převod prostředků na účet obdarovaného, k čemuž ho darovací smlouva nemůže zavazovat. Zároveň může daný úkon považovat za spekulaci, a to vyhýbání se splácení závazků věřitelům plynoucích z insolvenčního řízení, neboť svádí k myšlence, že kolegyně Vám zpět finance daruje, ovšem v hotovosti.
Investice
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jakým způsobem se určuje hodnota kmenových akcií - konkrétně u české společnosti, která není kótována na burze? Držím určité procento kmenových akcií spol., rád bych je prodal, ale nemám představu, kolik si za ně mohu říct.

Děkuji
Tomáš
Tomáš C.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vnitřní hodnotu akcií odhadují odborníci na základě účetních podkladů a celkové situace společnosti, která je emitovala. Majetek akciové společnosti se časem mění, z účetnictví se pak zjišťuje, jaký skutečný majetek připadá na jednu akcii; hodnota na jednu akcii pak může být nižší nebo vyšší než nominální. Akciová společnost by Vás měla každoročně informovat jako akcionáře o hodnotě akcií, resp. ceně, za kterou je můžete společnosti zpět prodat.
Životní pojištění
Dobrý den. Chtěla bych se vás zeptat budu moc ráda když mi pomůžete. Před rokem mi zemřel tatínek. Já a můj bratr jsme dědici. Tatínek měl půjčku kterou nestihl před smrtí zplatit. Měl však na tuto půjčku životní pojištění. Dědické řízení jsme uzavřeli nedávno. Notářka nám zdělila že se můsíme dohodnout s bankou sami. V bance nám zdělili že nejprve musíme zažádat o vyplacení bankou a následně zaplatit tento nedoplatek. Banka nás požádala o potvrzení na co tatínek zemřel. Ale začla se trochu bránit jaktože notářka neupozornila dříve na životní pojištění. My jsme neměli žádné podklady až do nedávna. Našly jsme doma papíry týden před uzavřením dědického řízení ,že tátinek měl životní pojistku. Banka nám zdělila že se částka musí zaplatit do 17. září. Tak se chci zeptat. V životní pojistce je napsáno že se týká pouze pokud člověk vážně onemocní nebo zemře. Je to tedy banka která můsí uhradit dluh? Moc děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v případě, kdy není sjednáno úvěrové pojištění přímo s úvěrem, pak nelze očekávat součinnost pojišťovny a úvěrující instituce. Tedy je třeba nejprve úvěr uhradit a zároveň řešit výplatu pojistného plnění z pojistné smlouvy. Pokud ale bylo v úvěrové smlouvě uvedeno pojištění, pak je standardní postup takový, že se nahlásí úmrtí úvěrující instituci a pojišťovně, které si pak vyřeší úhradu závazku. Je nutné si prostudovat úvěrovou a pojistnou smlouvu, kde jsou takové postupy napsány. Informujte se u advokáta, jakým způsobem postupovat. Každopádně, jsou-li zjištěny nové skutečnosti, pak lze dědické řízení znovu otevřít na základě Vámi podané žádosti k soudu, který dá pokyn notáři. Doporučuji se nejprve informovat u advokáta, který by měl znát tyto postupy a pomůže Vám sladit postup mezi bankou a pojišťovnou, pokud by kladly obstrukce.
Životní pojištění
Dobrý den,
po mamče jsme našli životní pojistku (opravněné osoby: Děti) pojišťovna po mě a bratrovi žádá potvrzení od notáře, že měla mamča dvě děti, ale usnesení bylo již uzavřeno, notář tedy nemůže s věcí dál pracovat, potvrzení tedy nedostanu. může pojišťovna něco takového žádat? není jiný způsob jak prokázat, "které děti zesnulá zanechala" - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto nemám osobní zkušenost, ale lze předložit např. rodný list. Doporučuji se informovat na matrice o případné vydání opisu. Nevím, jaké jsou povinnosti notáře, proto by bylo lépe kontaktovat advokáta, který by mohl tyto postupy znát.
Úvěry na bydlení
S přítelem nejsme manželé, na druzstevní byt jsme si museli vzít klasický uvěr. Abychom na něj dosáhli (nemělli jsme nic naspořeno,ani stavebko) přítel je zadatel a já spoluzadatel.
Avšak "majitelem" druzstevního bytu je JEN přítel. Já tedy sice splácím něco, co není moje a kdybychom se s přítelem rozešli, budu mít na krku dalích 20 let splátek.
Jak tohle vyresit? Lze mě vymazat? nebo sepsat nějakou smlouvu? Svatbu v planu nemame. - otázka upravena poradcem
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže, a velmi podrobně. Je třeba si s přítelem sepsat smlouvu, kde si specifikujete účel vynaložených prostředků, aby bylo průkazné, z jakých zdrojů je úvěr hrazen. Doporučuji Vám navštívit právního zástupce a vše jasně definovat.
Nezařazené
Dobrý den, chci se Vás zeptat.
Manžel se přiznal, že dluží v hospode 25000, no memá od toho žádne EET jenom kartičky s částkama. Některé sú již 5 let staré. Sem povinná to zaplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz nespadá do finančního poradenství, ale do právního. Přiznání dluhu musí být průkazné, tedy i dokumenty s tím související musí vykazovat formální náležitosti - kdo je dlužníkem, co prohlašuje a v jaké výši apod. Domnívám se, že pouhé kartičky s poznámkami nejsou dostatečným důkazním prostředkem. Informujte se na přesný postup u advokáta.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Prosím o radu.
Čekáme na schválení hypotéky, ale vše potřebne jsme už odevzdali a je to v jednáni na schvaleni uz třetí týden.
Co když ve schvalovací době, skončí člověk v zaměstnání? Děkuji s pozdravem Iva
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, žádost s veškerými dokumenty jste již podali a ty odpovídaly aktuálnímu stavu. Zpravidla se v potvrzení o příjmech uvádí, zda se nejedná o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste práci pouze měnila a nastupovala do nové, kde bude zajištěn stejný nebo vyšší příjem, pak z etického hlediska je to v pořádku. Nicméně z formálního hlediska banky požadují dle obchodních podmínek nahlášení klientem změny, která by mohla ovlivnit rozhodování o schválení úvěru. Prostudujte si tedy obchodní podmínky a dle nich postupujte.
Investice
Dobry den.Chtel bych se zeptat na Vas nazor ohledne fondu Amundi Silver age,Water fund a KB 5 popular.Uvazuji o nich jako o alternative k penzijnimu sporeni.Myslite,ze tyto fondy jsou ohledne dlouhodobeho investovani vhodne?A take napr. Conseq Horizont invest?Chapu,ze zde asi nemuzete doporucovat konkretni produkt,ale zajimalo by me,jestli zamereni techto fondu je podle Vas vhodne pro dlouhodobejsi investovani.Dekuji za radu.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, začnu odzadu. Co se týče Conseq Horizont Invest, je to fond životního cyklu a v případě dlouhodobějšího investování doporučuji začít v dynamické strategii. Výhodou je, že investor nemusí příliš řešit časování trhu, protože ke konci investování se mění dynamická a konzervativní část (v její prospěch). Nicméně nemusí v období propadů nebo finanční krize vhodné zamknout ztráty v konzervativních nástrojích. Většině laických investorů menších částek při pravidelném investování, např. 500 – 5 000 Kč měsíčně, může stačit. Větší pravidelné investice, nebo jednorázové, pak doporučuji řešit vhodným mixem fondů, a to výběr přes teritoria (různé země), obory (technologie, finance, zdravotnictví aj.) a měny atd. Diverzifikace měnami je velmi důležitá, protože hedging u akciových fondů do CZK ve 100 % je spíše nevýhodou, jak se i ukazuje z dlouhodobých statistik. Pokud se ptáte na fond Amundi Global Silver Age – pak se jedná o fond s krátkou historií, cca 2 roky, tedy jej lze z pohledu rizikovosti (volatility) velmi špatně hodnotit – tento podfond nemá benchmark, Index MSCI World Net Total Return je uveden pouze pro účely srovnání. Zaměření fondu bych řekl že je spíše úzké, obsahuje i odvětví, která jsou výrazně závislá na ekonomickém cyklu, tedy bych je zařadil do celkového portfolia max. 5 - 10 %, nebo pro širší pokrytí raději zvolil fond zaměřený na sledování bechmarku MSCI World (v USD nebo EUR). Co se týče KBI Water fund, jedná se o sektorově orientovaný fond, opět by neměl být v celku zastoupen více jak do 5 %. Marketing je založen na emocích – budoucího nedostatku vody – jistě je to důležité téma, ale to ještě neznamená, že je strategie fondu dobře postavena, proto tedy jeho zastoupení, jak jsem uvedl. Fond je nový a nelze jej tedy vůbec posuzovat podle dat, ale jen podle dostupných materiálů vydaných fondem, kdy zejména lákají ty marketingové. KB PSA 5D – Popular je zaměřen spíše na známé společnosti a je opět poměrně mladý, cca 3 roky. Svým potenciálem příliš nezaujal (0,34 % p.a. za 3 roky) ve srovnání s fondy zaměřenými na index MSCI World (kde byl výnos řádově o 1-3 % p.a. vyšší na 3letém horizontu). Váš dotaz je hodně detailní a nemohu Vám zde dělat analýzu fondů a jakkoli je hodnotit, protože také neznám Váš investiční profil, cílový horizont, očekávání apod. V takovém případě je vhodné se obrátit na zkušeného investičního poradce, nikoli však na bance, kde Vám nabídnou pouze jejich produkty. V ČR lze realizovat investice do různých velmi zajímavých fondů, a to světových správců aktiv. Myslíte-li to s investicemi vážně, najděte si zkušeného investičního poradce a s ním je konzultujte.

Stavební spoření
dobrý den, ve dnešním článku se objevila věta: "Momentálně je na trhu možné uzavřít stavební spoření s čistou úrokovou sazbu (po započítání státní podpory) v rozmezí 2,35 až 3,52 procenta pro dospělé a 3,69 procenta pro děti...."
zdá se mi to nebo děti mají nějakou bonusovou státní podporu?

Zdroj: https://finance.idnes.cz/stavebni-sporeni-zhodnoceni-vkladu-uvery-staveblo-trend-pzt-/pujcky.aspx?c=A180802_090412_pujcky_sov - otázka upravena poradcem
HONZA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se pravděpodobně o vyjádření efektivní úrokové míry, tedy při úložce 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let při plné státní podpoře, započtení poplatků a cílové částce 140 000 Kč. Nejedná se tedy o žádný bonus, protože k tomu v současné době není potenciál na trhu, protože stále jsou úrokové sazby poměrně nízko. Efektivní úroková míra se v průměru pohybuje kolem 2,6 % p.a. (s parametry viz na začátku uvedený příklad) - takto bude spoření a smlouva nejefektivněji využita. Čísla nad 3 % jsou podle mě zavádějící, možná i lživá - muselo by být doloženo výpočtem. Přiložený článek jsem nečetl, tedy se k němu ani má odpověď nevztahuje, ale pouze k Vámi položenému dotazu.
Nezařazené
Dobrý den. Manžel koupil rok pred svatbou pro nas byt druzstevni.Od zacatku jsem snim vse zarizovala.Tet jsme spolu 19 let manzele.A mame neustále problemy tak chci odejit.Mam narok na vyplacení z bytu.
A druha vec penzijni sporeni to je brano jako spolecny majetek.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takovém případě doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože dotaz nesouvisí s oblastí finančního poradenství. Nicméně, v rámci družstevního bydlení je manžel vlastníkem družstevního podílu, nikoli nemovitosti. Protože jej nabyl před manželstvím, tak podíl nespadá do společného jmění manželů (SJM). V případě, že jste se podílela na úhradě kupní ceny podílu, pak je možné toto prokázat (výpisem z účtu) a požadovat poměrnou část současné hodnoty podílu. Pokud byla nemovitost zhodnocována společně ze SJM, opět je možno tyto náklady prokázat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, buďte tak laskav, na parkovišti mě prořezali dvě pneumatiky, takže vandalství. A pojišťovna mě odmítá zaplatit, třeba že na vandalství jsem pojištěn. Děkuji za odpověď.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tomto případě je třeba postupovat dle pojistných podmínek, čl. vandalismus a výluky. Nicméně, řada pojišťoven má pneumatiky ve výlukách, tedy se zpravidla neplní ani z vandalismu. Pojišťovny se tím chrání před pojistnými podvody, kdy si chce majitel nechat zaplatit výměnu sjeté pneumatiky, a tak ji záměrně poškodí.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
moje maminka má hypotéku na dům. S manželem bychom chtěli stavět na její zahradě. A otázka zní, zda je možné z tý zahrady vyjmout hypoteku, protoze hodnota domu by uplne v pohode pokryla hypoteku. Hodnota domu je 4 miliony a mamince zbyva zaplatit 700 tis. Děkuji
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o vyjmutí pozemku ze zástavy je nutné jednat s bankou, která má zástavní právo. Ta může, ale také nemusí, pozemek ze zástavy vyjmout. Je-li zástavní hodnota dostatečná a nebrání-li tomu jiné právní okolnosti (např. musí být pozemek rozdělen v katastru nemovitostí a zajištěn k němu přístup apod.), pak je pravděpodobné, že banka žádost na vynětí části pozemku schválí. Vše tedy konzultujte s danou bankou a jejím smluvním znalcem, který bude posuzovat vliv rozdělení na cenu nemovitosti.
Životní pojištění
Je povinností pojišťovny zasílat roční výpis? V podmínkách IŽP Generali to nevidím... Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pojišťovny mají povinnost informovat své klienty každý rok o stavu pojistné smlouvy k jejímu výročí (zpravidla datum počátku smlouvy), a to smluveným způsobem, např. jen elektronicky, e-mailem.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
chci se zeptat z jakych možných důvodů manžel nedostane úvěr. Pracuje na dobu neurčitou ve firmě pátý měsíc. Příjem má 17900,-, tento měsíc dokonce dostal přidáno na 18900,-. Jediné co platíme je společný úvěr se splátkou 8800,-, kde on figuruje jako spolužadatel. Jiný úvěr nemá. Jediné, co nás napadlo je že v únoru měl prodlení s fakturou za mobilní služby, ale ta už je zaplacena. Jestli je to ono? A dá se případně proti tomu něco udělat? Záznam v registru dlužníků Solus také není to jsme si nechali udělat výpis. Nebo myslíte, že by na to mohlo mít vliv z dřívějšího úvěru prodlení splátek? (Cca 6-7let zpátky). Moc děkuji za odpověď.
Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud banka zamítne žádost na základě informace z úvěrových registrů BRKI nebo NRKI, nebo registru Solus, pak je povinna Vám sdělit, na základě jakého záznamu tak došlo. Můžete se pak ujistit, zda skutečně k něčemu takovému došlo, nebo zda se jedná o omyl, který mohl vzniknout historicky, např. i vinou nějaké instituce. Negativní záznam v Solus může být příčinou neschválení úvěru, i když byla faktura dodatečně uhrazena - závisí na počtu dní z prodlení. Pokud ovšem finanční instituce zamítla úvěr z jiného důvodu, tak ten již uvádět nemusí. Je možné podat žádost na ústředí instituce o prozkoumání případu a vyjádření se k němu, ale opět nemusí být konkrétní informace sdělena. Zpravidla informace z registrů využívají instituce až 5 let zpátky. Na poskytnutí úvěru není právní nárok.
Životní pojištění
dobrý denzajima mě jedna věc, zapomel jsem tenhle měsíc poslat částku na investicni zivotni pojisteni, stačí když ji dopisu druhý měsíc?Nebo co se bude dít když sem to nestihl dekuji
jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vznikne Vám na smlouvě dluh. Zpravidla pojišťovna neupomíná při jedné dlužné splátce pojistného při měsíční frekvenci placení. Doporučuji, co nejdříve pojistné uhradit, protože povinností pojistníka je mít uhrazeno nejpozději v den začátku pojistného období. Za upomínku může pojišťovna dle sazebníku inkasovat poplatek.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den zridil sem si havarijni pojistku proti vandalismu a kradezi pri sjednani povinneho ruceni.po roce se mi pred domem neznamy pachatel ponicil vozidlo.zavolal sem tedy policii prijela dopravni policie a ta mi rekla ze se nejedna o dopravni nehodu ale o vandalismus zavolali tedy PCR sepdaly jsme protokol ve kterwm je jasne napsano ze vozidlo v dobe poniceni bylo zaparkovano pred domem a byla pouzita sila.z mile pojistovny mi napsaly ze se na to pojistka nevztahuje ze to neni vandalismus tak jsem se odvolal.na druhy pokus mi bylo odpovezeno stylem ze mi pani z pojistovny presne napsala definici vandalismu.kdyz sem nahledl do protokolu vse to obsahovalo tak nevim jak mam dale resit situaci dekuji za odpoved
Lukas f
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, z Vašeho dotazu nelze posoudit obsah zprávy z policie, ani vyjádření pojišťovny dle pojistných podmínek. V případě, že nemáte svého finančního poradce, který by mohl prověřit oprávněnost Vašeho požadavku, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Většina havarijních pojištění s obecným názvem KASKO obsahují i pojištění při vandalismu. Nicméně variantu pojištění si nakonec vybírá klient pojišťovny, je tedy nutné prověřit, že takové riziko máte ve smlouvě skutečně sjednáno, a pak na základě pojistných podmínek zjistit, zda vzniklá situace ze záznamu policie odpovídá konkrétnímu rozsahu krytí v rámci pojistných podmínek. Z poškození vozu by mělo být skutečně zřejmé, zda škoda vznikla vandalismem (tedy způsob a míra poškození), nebo dopravní nehodou, tj. jiným vozem. Pokud je z fotodokumentace zřejmé, že zaparkované vozidlo bylo poškozeno jiným vozidlem, pak se nejednalo o vandalismus a pochybila policie; pojišťovna by pak ze škody vandalismem oprávněně neplnila. Pak by bylo zapotřebí přehodnotit výsledek šetření policií na dopravní nehodu a pojišťovna by plnila z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Zaslala jsem výpověď (doporučeně) na pojišťovnu, kde jsem žádala o ukončení smlouvy povinného ručení. Dopis jsem odeslala 6.6. a výročí smlouvy je 23.7., 6 týdenní lhůtu jsem tedy dodržela, ale pošta dopis doručila 12.6. (nebo si poštu pojišťovna převzala pozdě). Od pojišťovny přišel dopis, že výpověď byla doručena pozdě a povinné ručení bude zrušeno za rok? Lze s tím něco udělat? Mohu využít podací lístek z pošty jako datum, kdy jsem odeslala výpověď a 6 týdenní lhůta tedy začíná od data odeslání pošty? V místě bydliště není pobočka pojišťovny a nejbližší pobočka je 30 km, proto jsem výpověď poslala poštou. Předem děkuji za odpověď a radu.
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, 6týdenní lhůtou se míní 6 kalendářních týdnů a nejpozději v první den této lhůty, před výročím smlouvy, musí být doručena výpověď na pojišťovnu. Tedy zpoždění pošty může způsobit pozdní doručení a odmítnutí ukončení smlouvy pojišťovnou v zákonné lhůtě. Pokud je výroční smlouvy 23. 7., pak výpověď měla být doručena nejpozději 11. 6. Můžete smlouvu ukončit i jinými způsoby, např. pokud se změnilo pojistné na nové pojistné období, tak do 1 měsíce od doručení předpisu můžete požádat o ukončení smlouvy, nebo dohodou k libovolnému datu, tedy i k datu 23. 7., ale dohodu nemusí pojišťovna akceptovat, protože musí být oboustranná.