Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den. V roce 2006 jsem si založila ŽP, do roku 2014 jsem si uplatňovala úlevu a v roce 2015 proběhla změna smlouvy na sml.bez odečtu na dani a posléze byla zrušena a odbytné převedeno na novou smlouvu. Tuto smlouvu jsem však po třech letech hloupě zrušila. Musím dodanit i částky z první smlouvy nebo jen z té další? Děkuji
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, až po převod odkupného na novou smlouvu bylo vše v pořádku, její nastavení do daňově neuznatelného režimu a zrušení však nikoli. Správně byste měla dodanit uplatněné odpočty 10 let zpětně (resp. za roky, kdy jste odpočty reálně uplatňovala). Vaší povinností je však udržovat dokumentaci alespoň po 3 předchozí zdaňovací období, kterou byste daný stav doložila. Doporučuji zde uvedené konzultovat s daňovým poradcem a nalézt vhodnou cestu.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
byl jsem viníkem nehody (nacouval jsem do projíždějícího vozidla) měl jsem poškozeny zadní dveře a nárazník nedržel úplně pevně, platím si havarijní pojištění.Když u mne byl technik z pojišťovny nafotil jen zadní dveře s tím že na nárazníku nic viditelného není (kdyby náhodou něco našli v servisu není problém dofotit) a autoservisu zjistili skrytou závadu. Technik z pojišťovny tam znovu přijel vše nafotil podepsal jim opravu a teď chce pojišťovna abych opravu nárazníku uhradil sám.
Mám nějakou možnost se odvolat, když jsem opravu neschválil? Děkuji za odpověď
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na skryté závady, jak uvádíte, se havarijní pojištění nevztahuje. Pokud ovšem autoservis zjistil, že poškození vzniklo při nehodě, pak by měl celou věc zdokumentovat a předložit pojišťovně, která by měla opravu poškození uhradit. Předpokládám, že Vám vozidlo bylo vydáno na základě vázacího dopisu, tedy mělo být hned jasné, co pojišťovna chce hradit a co nikoli. Zároveň jste při popisu nehody a poškození měl uvést, které části vozu byly při nehodě poškozeny, aby nebylo sporu. Doporučuji se obrátit na likvidátora pojišťovny a domluvit se s ním, na základě čeho nebyla likvidována plná cena poškození. On Vám sdělí skutečnosti, které k tomu pojišťovnu vedly. Vy pak musíte doložit, např. dokumentací z autoservisu, že poškození vzniklo při nehodě, nikoli, že nárazník již před ní "špatně držel".
Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem v insolvenci a letos dostanu finanční odměnu za odpracované roky ve firmě celá částka se mi ale bohužel strhne .Je možné darovat finance např. kolegyni sepsáním prohlášením o tom že se odměny vzdávám ve prospěch kolegyně
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Zkuste se pro detaily obrátit na právního zástupce. Samozřejmě smlouvu o daru je možné sepsat, musel by ale zaměstnavatel akceptovat převod prostředků na účet obdarovaného, k čemuž ho darovací smlouva nemůže zavazovat. Zároveň může daný úkon považovat za spekulaci, a to vyhýbání se splácení závazků věřitelům plynoucích z insolvenčního řízení, neboť svádí k myšlence, že kolegyně Vám zpět finance daruje, ovšem v hotovosti.
Investice
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jakým způsobem se určuje hodnota kmenových akcií - konkrétně u české společnosti, která není kótována na burze? Držím určité procento kmenových akcií spol., rád bych je prodal, ale nemám představu, kolik si za ně mohu říct.

Děkuji
Tomáš
Tomáš C.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vnitřní hodnotu akcií odhadují odborníci na základě účetních podkladů a celkové situace společnosti, která je emitovala. Majetek akciové společnosti se časem mění, z účetnictví se pak zjišťuje, jaký skutečný majetek připadá na jednu akcii; hodnota na jednu akcii pak může být nižší nebo vyšší než nominální. Akciová společnost by Vás měla každoročně informovat jako akcionáře o hodnotě akcií, resp. ceně, za kterou je můžete společnosti zpět prodat.
Životní pojištění
Dobrý den. Chtěla bych se vás zeptat budu moc ráda když mi pomůžete. Před rokem mi zemřel tatínek. Já a můj bratr jsme dědici. Tatínek měl půjčku kterou nestihl před smrtí zplatit. Měl však na tuto půjčku životní pojištění. Dědické řízení jsme uzavřeli nedávno. Notářka nám zdělila že se můsíme dohodnout s bankou sami. V bance nám zdělili že nejprve musíme zažádat o vyplacení bankou a následně zaplatit tento nedoplatek. Banka nás požádala o potvrzení na co tatínek zemřel. Ale začla se trochu bránit jaktože notářka neupozornila dříve na životní pojištění. My jsme neměli žádné podklady až do nedávna. Našly jsme doma papíry týden před uzavřením dědického řízení ,že tátinek měl životní pojistku. Banka nám zdělila že se částka musí zaplatit do 17. září. Tak se chci zeptat. V životní pojistce je napsáno že se týká pouze pokud člověk vážně onemocní nebo zemře. Je to tedy banka která můsí uhradit dluh? Moc děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v případě, kdy není sjednáno úvěrové pojištění přímo s úvěrem, pak nelze očekávat součinnost pojišťovny a úvěrující instituce. Tedy je třeba nejprve úvěr uhradit a zároveň řešit výplatu pojistného plnění z pojistné smlouvy. Pokud ale bylo v úvěrové smlouvě uvedeno pojištění, pak je standardní postup takový, že se nahlásí úmrtí úvěrující instituci a pojišťovně, které si pak vyřeší úhradu závazku. Je nutné si prostudovat úvěrovou a pojistnou smlouvu, kde jsou takové postupy napsány. Informujte se u advokáta, jakým způsobem postupovat. Každopádně, jsou-li zjištěny nové skutečnosti, pak lze dědické řízení znovu otevřít na základě Vámi podané žádosti k soudu, který dá pokyn notáři. Doporučuji se nejprve informovat u advokáta, který by měl znát tyto postupy a pomůže Vám sladit postup mezi bankou a pojišťovnou, pokud by kladly obstrukce.
Životní pojištění
Dobrý den,
po mamče jsme našli životní pojistku (opravněné osoby: Děti) pojišťovna po mě a bratrovi žádá potvrzení od notáře, že měla mamča dvě děti, ale usnesení bylo již uzavřeno, notář tedy nemůže s věcí dál pracovat, potvrzení tedy nedostanu. může pojišťovna něco takového žádat? není jiný způsob jak prokázat, "které děti zesnulá zanechala" - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto nemám osobní zkušenost, ale lze předložit např. rodný list. Doporučuji se informovat na matrice o případné vydání opisu. Nevím, jaké jsou povinnosti notáře, proto by bylo lépe kontaktovat advokáta, který by mohl tyto postupy znát.
Úvěry na bydlení
S přítelem nejsme manželé, na druzstevní byt jsme si museli vzít klasický uvěr. Abychom na něj dosáhli (nemělli jsme nic naspořeno,ani stavebko) přítel je zadatel a já spoluzadatel.
Avšak "majitelem" druzstevního bytu je JEN přítel. Já tedy sice splácím něco, co není moje a kdybychom se s přítelem rozešli, budu mít na krku dalích 20 let splátek.
Jak tohle vyresit? Lze mě vymazat? nebo sepsat nějakou smlouvu? Svatbu v planu nemame. - otázka upravena poradcem
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže, a velmi podrobně. Je třeba si s přítelem sepsat smlouvu, kde si specifikujete účel vynaložených prostředků, aby bylo průkazné, z jakých zdrojů je úvěr hrazen. Doporučuji Vám navštívit právního zástupce a vše jasně definovat.
Nezařazené
Dobrý den, chci se Vás zeptat.
Manžel se přiznal, že dluží v hospode 25000, no memá od toho žádne EET jenom kartičky s částkama. Některé sú již 5 let staré. Sem povinná to zaplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz nespadá do finančního poradenství, ale do právního. Přiznání dluhu musí být průkazné, tedy i dokumenty s tím související musí vykazovat formální náležitosti - kdo je dlužníkem, co prohlašuje a v jaké výši apod. Domnívám se, že pouhé kartičky s poznámkami nejsou dostatečným důkazním prostředkem. Informujte se na přesný postup u advokáta.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Prosím o radu.
Čekáme na schválení hypotéky, ale vše potřebne jsme už odevzdali a je to v jednáni na schvaleni uz třetí týden.
Co když ve schvalovací době, skončí člověk v zaměstnání? Děkuji s pozdravem Iva
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, žádost s veškerými dokumenty jste již podali a ty odpovídaly aktuálnímu stavu. Zpravidla se v potvrzení o příjmech uvádí, zda se nejedná o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste práci pouze měnila a nastupovala do nové, kde bude zajištěn stejný nebo vyšší příjem, pak z etického hlediska je to v pořádku. Nicméně z formálního hlediska banky požadují dle obchodních podmínek nahlášení klientem změny, která by mohla ovlivnit rozhodování o schválení úvěru. Prostudujte si tedy obchodní podmínky a dle nich postupujte.
Investice
Dobry den.Chtel bych se zeptat na Vas nazor ohledne fondu Amundi Silver age,Water fund a KB 5 popular.Uvazuji o nich jako o alternative k penzijnimu sporeni.Myslite,ze tyto fondy jsou ohledne dlouhodobeho investovani vhodne?A take napr. Conseq Horizont invest?Chapu,ze zde asi nemuzete doporucovat konkretni produkt,ale zajimalo by me,jestli zamereni techto fondu je podle Vas vhodne pro dlouhodobejsi investovani.Dekuji za radu.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, začnu odzadu. Co se týče Conseq Horizont Invest, je to fond životního cyklu a v případě dlouhodobějšího investování doporučuji začít v dynamické strategii. Výhodou je, že investor nemusí příliš řešit časování trhu, protože ke konci investování se mění dynamická a konzervativní část (v její prospěch). Nicméně nemusí v období propadů nebo finanční krize vhodné zamknout ztráty v konzervativních nástrojích. Většině laických investorů menších částek při pravidelném investování, např. 500 – 5 000 Kč měsíčně, může stačit. Větší pravidelné investice, nebo jednorázové, pak doporučuji řešit vhodným mixem fondů, a to výběr přes teritoria (různé země), obory (technologie, finance, zdravotnictví aj.) a měny atd. Diverzifikace měnami je velmi důležitá, protože hedging u akciových fondů do CZK ve 100 % je spíše nevýhodou, jak se i ukazuje z dlouhodobých statistik. Pokud se ptáte na fond Amundi Global Silver Age – pak se jedná o fond s krátkou historií, cca 2 roky, tedy jej lze z pohledu rizikovosti (volatility) velmi špatně hodnotit – tento podfond nemá benchmark, Index MSCI World Net Total Return je uveden pouze pro účely srovnání. Zaměření fondu bych řekl že je spíše úzké, obsahuje i odvětví, která jsou výrazně závislá na ekonomickém cyklu, tedy bych je zařadil do celkového portfolia max. 5 - 10 %, nebo pro širší pokrytí raději zvolil fond zaměřený na sledování bechmarku MSCI World (v USD nebo EUR). Co se týče KBI Water fund, jedná se o sektorově orientovaný fond, opět by neměl být v celku zastoupen více jak do 5 %. Marketing je založen na emocích – budoucího nedostatku vody – jistě je to důležité téma, ale to ještě neznamená, že je strategie fondu dobře postavena, proto tedy jeho zastoupení, jak jsem uvedl. Fond je nový a nelze jej tedy vůbec posuzovat podle dat, ale jen podle dostupných materiálů vydaných fondem, kdy zejména lákají ty marketingové. KB PSA 5D – Popular je zaměřen spíše na známé společnosti a je opět poměrně mladý, cca 3 roky. Svým potenciálem příliš nezaujal (0,34 % p.a. za 3 roky) ve srovnání s fondy zaměřenými na index MSCI World (kde byl výnos řádově o 1-3 % p.a. vyšší na 3letém horizontu). Váš dotaz je hodně detailní a nemohu Vám zde dělat analýzu fondů a jakkoli je hodnotit, protože také neznám Váš investiční profil, cílový horizont, očekávání apod. V takovém případě je vhodné se obrátit na zkušeného investičního poradce, nikoli však na bance, kde Vám nabídnou pouze jejich produkty. V ČR lze realizovat investice do různých velmi zajímavých fondů, a to světových správců aktiv. Myslíte-li to s investicemi vážně, najděte si zkušeného investičního poradce a s ním je konzultujte.

Stavební spoření
dobrý den, ve dnešním článku se objevila věta: "Momentálně je na trhu možné uzavřít stavební spoření s čistou úrokovou sazbu (po započítání státní podpory) v rozmezí 2,35 až 3,52 procenta pro dospělé a 3,69 procenta pro děti...."
zdá se mi to nebo děti mají nějakou bonusovou státní podporu?

Zdroj: https://finance.idnes.cz/stavebni-sporeni-zhodnoceni-vkladu-uvery-staveblo-trend-pzt-/pujcky.aspx?c=A180802_090412_pujcky_sov - otázka upravena poradcem
HONZA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se pravděpodobně o vyjádření efektivní úrokové míry, tedy při úložce 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let při plné státní podpoře, započtení poplatků a cílové částce 140 000 Kč. Nejedná se tedy o žádný bonus, protože k tomu v současné době není potenciál na trhu, protože stále jsou úrokové sazby poměrně nízko. Efektivní úroková míra se v průměru pohybuje kolem 2,6 % p.a. (s parametry viz na začátku uvedený příklad) - takto bude spoření a smlouva nejefektivněji využita. Čísla nad 3 % jsou podle mě zavádějící, možná i lživá - muselo by být doloženo výpočtem. Přiložený článek jsem nečetl, tedy se k němu ani má odpověď nevztahuje, ale pouze k Vámi položenému dotazu.
Nezařazené
Dobrý den. Manžel koupil rok pred svatbou pro nas byt druzstevni.Od zacatku jsem snim vse zarizovala.Tet jsme spolu 19 let manzele.A mame neustále problemy tak chci odejit.Mam narok na vyplacení z bytu.
A druha vec penzijni sporeni to je brano jako spolecny majetek.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takovém případě doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože dotaz nesouvisí s oblastí finančního poradenství. Nicméně, v rámci družstevního bydlení je manžel vlastníkem družstevního podílu, nikoli nemovitosti. Protože jej nabyl před manželstvím, tak podíl nespadá do společného jmění manželů (SJM). V případě, že jste se podílela na úhradě kupní ceny podílu, pak je možné toto prokázat (výpisem z účtu) a požadovat poměrnou část současné hodnoty podílu. Pokud byla nemovitost zhodnocována společně ze SJM, opět je možno tyto náklady prokázat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, buďte tak laskav, na parkovišti mě prořezali dvě pneumatiky, takže vandalství. A pojišťovna mě odmítá zaplatit, třeba že na vandalství jsem pojištěn. Děkuji za odpověď.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tomto případě je třeba postupovat dle pojistných podmínek, čl. vandalismus a výluky. Nicméně, řada pojišťoven má pneumatiky ve výlukách, tedy se zpravidla neplní ani z vandalismu. Pojišťovny se tím chrání před pojistnými podvody, kdy si chce majitel nechat zaplatit výměnu sjeté pneumatiky, a tak ji záměrně poškodí.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
moje maminka má hypotéku na dům. S manželem bychom chtěli stavět na její zahradě. A otázka zní, zda je možné z tý zahrady vyjmout hypoteku, protoze hodnota domu by uplne v pohode pokryla hypoteku. Hodnota domu je 4 miliony a mamince zbyva zaplatit 700 tis. Děkuji
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o vyjmutí pozemku ze zástavy je nutné jednat s bankou, která má zástavní právo. Ta může, ale také nemusí, pozemek ze zástavy vyjmout. Je-li zástavní hodnota dostatečná a nebrání-li tomu jiné právní okolnosti (např. musí být pozemek rozdělen v katastru nemovitostí a zajištěn k němu přístup apod.), pak je pravděpodobné, že banka žádost na vynětí části pozemku schválí. Vše tedy konzultujte s danou bankou a jejím smluvním znalcem, který bude posuzovat vliv rozdělení na cenu nemovitosti.
Životní pojištění
Je povinností pojišťovny zasílat roční výpis? V podmínkách IŽP Generali to nevidím... Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pojišťovny mají povinnost informovat své klienty každý rok o stavu pojistné smlouvy k jejímu výročí (zpravidla datum počátku smlouvy), a to smluveným způsobem, např. jen elektronicky, e-mailem.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
chci se zeptat z jakych možných důvodů manžel nedostane úvěr. Pracuje na dobu neurčitou ve firmě pátý měsíc. Příjem má 17900,-, tento měsíc dokonce dostal přidáno na 18900,-. Jediné co platíme je společný úvěr se splátkou 8800,-, kde on figuruje jako spolužadatel. Jiný úvěr nemá. Jediné, co nás napadlo je že v únoru měl prodlení s fakturou za mobilní služby, ale ta už je zaplacena. Jestli je to ono? A dá se případně proti tomu něco udělat? Záznam v registru dlužníků Solus také není to jsme si nechali udělat výpis. Nebo myslíte, že by na to mohlo mít vliv z dřívějšího úvěru prodlení splátek? (Cca 6-7let zpátky). Moc děkuji za odpověď.
Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud banka zamítne žádost na základě informace z úvěrových registrů BRKI nebo NRKI, nebo registru Solus, pak je povinna Vám sdělit, na základě jakého záznamu tak došlo. Můžete se pak ujistit, zda skutečně k něčemu takovému došlo, nebo zda se jedná o omyl, který mohl vzniknout historicky, např. i vinou nějaké instituce. Negativní záznam v Solus může být příčinou neschválení úvěru, i když byla faktura dodatečně uhrazena - závisí na počtu dní z prodlení. Pokud ovšem finanční instituce zamítla úvěr z jiného důvodu, tak ten již uvádět nemusí. Je možné podat žádost na ústředí instituce o prozkoumání případu a vyjádření se k němu, ale opět nemusí být konkrétní informace sdělena. Zpravidla informace z registrů využívají instituce až 5 let zpátky. Na poskytnutí úvěru není právní nárok.
Životní pojištění
dobrý denzajima mě jedna věc, zapomel jsem tenhle měsíc poslat částku na investicni zivotni pojisteni, stačí když ji dopisu druhý měsíc?Nebo co se bude dít když sem to nestihl dekuji
jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vznikne Vám na smlouvě dluh. Zpravidla pojišťovna neupomíná při jedné dlužné splátce pojistného při měsíční frekvenci placení. Doporučuji, co nejdříve pojistné uhradit, protože povinností pojistníka je mít uhrazeno nejpozději v den začátku pojistného období. Za upomínku může pojišťovna dle sazebníku inkasovat poplatek.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den zridil sem si havarijni pojistku proti vandalismu a kradezi pri sjednani povinneho ruceni.po roce se mi pred domem neznamy pachatel ponicil vozidlo.zavolal sem tedy policii prijela dopravni policie a ta mi rekla ze se nejedna o dopravni nehodu ale o vandalismus zavolali tedy PCR sepdaly jsme protokol ve kterwm je jasne napsano ze vozidlo v dobe poniceni bylo zaparkovano pred domem a byla pouzita sila.z mile pojistovny mi napsaly ze se na to pojistka nevztahuje ze to neni vandalismus tak jsem se odvolal.na druhy pokus mi bylo odpovezeno stylem ze mi pani z pojistovny presne napsala definici vandalismu.kdyz sem nahledl do protokolu vse to obsahovalo tak nevim jak mam dale resit situaci dekuji za odpoved
Lukas f
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, z Vašeho dotazu nelze posoudit obsah zprávy z policie, ani vyjádření pojišťovny dle pojistných podmínek. V případě, že nemáte svého finančního poradce, který by mohl prověřit oprávněnost Vašeho požadavku, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Většina havarijních pojištění s obecným názvem KASKO obsahují i pojištění při vandalismu. Nicméně variantu pojištění si nakonec vybírá klient pojišťovny, je tedy nutné prověřit, že takové riziko máte ve smlouvě skutečně sjednáno, a pak na základě pojistných podmínek zjistit, zda vzniklá situace ze záznamu policie odpovídá konkrétnímu rozsahu krytí v rámci pojistných podmínek. Z poškození vozu by mělo být skutečně zřejmé, zda škoda vznikla vandalismem (tedy způsob a míra poškození), nebo dopravní nehodou, tj. jiným vozem. Pokud je z fotodokumentace zřejmé, že zaparkované vozidlo bylo poškozeno jiným vozidlem, pak se nejednalo o vandalismus a pochybila policie; pojišťovna by pak ze škody vandalismem oprávněně neplnila. Pak by bylo zapotřebí přehodnotit výsledek šetření policií na dopravní nehodu a pojišťovna by plnila z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Zaslala jsem výpověď (doporučeně) na pojišťovnu, kde jsem žádala o ukončení smlouvy povinného ručení. Dopis jsem odeslala 6.6. a výročí smlouvy je 23.7., 6 týdenní lhůtu jsem tedy dodržela, ale pošta dopis doručila 12.6. (nebo si poštu pojišťovna převzala pozdě). Od pojišťovny přišel dopis, že výpověď byla doručena pozdě a povinné ručení bude zrušeno za rok? Lze s tím něco udělat? Mohu využít podací lístek z pošty jako datum, kdy jsem odeslala výpověď a 6 týdenní lhůta tedy začíná od data odeslání pošty? V místě bydliště není pobočka pojišťovny a nejbližší pobočka je 30 km, proto jsem výpověď poslala poštou. Předem děkuji za odpověď a radu.
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, 6týdenní lhůtou se míní 6 kalendářních týdnů a nejpozději v první den této lhůty, před výročím smlouvy, musí být doručena výpověď na pojišťovnu. Tedy zpoždění pošty může způsobit pozdní doručení a odmítnutí ukončení smlouvy pojišťovnou v zákonné lhůtě. Pokud je výroční smlouvy 23. 7., pak výpověď měla být doručena nejpozději 11. 6. Můžete smlouvu ukončit i jinými způsoby, např. pokud se změnilo pojistné na nové pojistné období, tak do 1 měsíce od doručení předpisu můžete požádat o ukončení smlouvy, nebo dohodou k libovolnému datu, tedy i k datu 23. 7., ale dohodu nemusí pojišťovna akceptovat, protože musí být oboustranná.
Úvěry na bydlení
dobry den , jsem cesky obcan pracujici v zahranici (anglie) je mozne dostat hypoteku v cechach na dum neboli byt v cechach? predem dekuji.
rostislav drska
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, ale české banky mají v tomto ohledu řadu omezení nebo požadavků. Každopádně, zastavovaná nemovitost musí být na území ČR, potvrzení o příjmech budete dodávat v angličtině - na to mají některé banky své cizojazyčné formuláře. Pokud budete muset dokládat jiné doklady ze zahraničí, pak budete dle výběru banky si muset zajistit autorizované překlady. Doporučuji raději toto řešit se zkušeným finančním poradcem, aby Vám vybral banku/banky, která bude na daný účel nejvhodnější.
Investice
Zdravím, rád bych investoval cca 5 tisíc + mesíčně třeba po 200 do nějákeho smišeneho fondu na 5 let. Jak vybírat? Kde jsou nejmenší poplatky atd.
Zároveň si založil i akciový fond a spořil si na stáří taky s pravidelnou měsíční částkou. (je mi 22, takže min 40let spoření). Zde mám stejnou otázku.
Děkuji
Ondra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, musím v tomto případě odpovědět obecně, protože nemám dostatek údajů ke konkrétní odpovědi a bohužel také na tomto místě nemohu doporučovat konkrétní produkty. Nicméně, pro kompetentní radu u svých klientů potřebuji znát jejich příjmy a výdaje (zejm. závazky), další jiné rezervy (např. na spořicích účtech apod.), jak by reagovali na poklesy hodnoty investic, zda předpokládají, že budou chtít do investice zasahovat, co plánují za jiné cíle apod. Většina poradců na trhu poskytuje pouze zprostředkování investic, tedy nese odpovědnost za své rozhodnutí klient. Má kancelář ovšem poskytuje klientům investiční poradenství, tedy za svou radu nesu také zodpovědnost, pokud by nebyla investice pro klienta vhodná. U dlouhodobých investic nad 10 let bych se přikláněl k široce diverzifikovanému akciovému portfoliu, např. navázanému na index MSCI World. U kratšího horizontu do 5 let lez očekávat s určitou pravděpodobností zásah větší korekce (resp. finanční krize), proto bych byl obezřetnější a skladba by byla z termínovaných vkladů (např. 1 až 2letých), solidních korporátních dluhopisů s příměsí akciových fondů do max. 40 % portfolia. Na pět investičních tipů se můžete podívat ZDE, kde o nich hovořím.
Úvěry na bydlení
Dobry den,
resim hypoteku na byt. Mam 10% ceny bytu, banker mi poradil 80% hypoteku u "jeho" banky + dofinancovani 10% uverem ze stavebního spoření u jine banky + 10% me vlastni prostredky. Mam otazku, pro pripad, ze jeden techto dvou uveru bude schvalen, ale druhy nikoliv. Mohu pockat s podpisem uver. smluv az skutecne budou schvaleny obe zadosti? Mohu odmitnout/NEpodepsat smlouvu (bez pokuty/sankce) uz schvaleny uver, pokud mi nebude schvalen ten druhy?
Dekuji. - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, rozhodně počkejte s podpisem na schválení druhého úvěru. Pokud by totiž nebyl schválen a vy jste neměl oněch 20 % vlastních zdrojů, a tedy nemohl úvěr čerpat, pak by vás čekaly vysoké sankce za nečerpání. Oněch 80 % LTV je ovšem závislých na výši zástavní hodnoty vyplývající ze znaleckého posudku. Je také možné, že tato výše nebude odpovídat výši kupní ceny, ale hodnota bude nižší. Pak nároky na vlastní zdroje stoupnou. Vezměte to v úvahu při řešení doplňkového úvěru. Za nepodepsání úvěrové smlouvy Vám žádná sankce nehrozí, banka by mohla pouze požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, např. za odhad, pokud jste jej měl k úvěru zdarma. Na tyto skutečnosti byste měl ale být na začátku jednání o úvěru prokazatelně upozorněn.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat. Včera 16.4.2018 mi skončila platnost zelené karty.... Dnes jsem na e-pojištění něco nového našel a zítra se mi ozvou... Co se stane když nebudu mít povinné ručení dva až čtyry dny? V případě, že dlužím nějakou tu korunu zjistím kde? Děkuji za odpověď. Zabilka
Š. Zabilka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v případě, kdy není vozidlo pojištěno, byste měl vložit SPZ do depozitu - vozidlo nesmí být provozováno. Motoristé opět platí České kanceláři pojistitelů za nepojištěná vozidla. Obnovu příspěvku schválila Sněmovna v poslanecké novele zákona o povinném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla. Za automobil bez povinného ručení může jeho majitel zaplatit podle objemu motoru až 93 Kč denně, viz výše denního příspěvku ZDE. První výzvy k zaplacení příspěvku měla ČKP začít rozesílat v březnu 2018.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
nyní si zařizuji hypoteční úvěr. Navštívil jsem nejdříve nemovitost a po vyslechnutí všech podmínek a dohodě na ceně jsem zašel do banky. V bance jsem vše projednal a potvrdili mi, že na hypotéku dosáhnu a proto je nutné zaplatit rezervační poplatek u makléře. Poplatek (4% z ceny nemovitosti) jsem uhradil a pokračoval dále ve vyřizování hypotéky a papírování. Vše probíhalo dobře, ale po měsíci a půl jsem měl hovor z banky že nedosáhnu na hypotéku i když jsem byl ujištěný poradcem (se kterým jsme udělali návrh a výpočty pro dosažený hypotéky). Odhad dopadl dobře. Mám nějakou možnost obrany proti bance, kvůli které bych přišel o rezervační poplatek (4%)? Děkuji.
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na základě bonity, tedy propočtu dostatečnosti příjmů, nelze garantovat, že úvěr bude schválen. Pro schválení je nezbytné mít hotov znalecký posudek, úvěrové registry dlužníka, doloženou bonitu - příjmy (potvrzením zaměstnavatele, nebo dodáním daňového přiznání), návrh kupní smlouvy. To jsou základní věci, na základě nichž lze již usuzovat, zda bude úvěr schválen. Na získání úvěru nevzniká žádný právní nárok, tedy je třeba si toto podchytit již v seposivaných smlouvách, za jakých podmínek budete moci odstoupit, pokud Vám nebude schválen úvěr na financování. Bohužel, realitní kanceláře toto neřeší a rádi si v případě neschválení úvěru svou provizi nechají. Nyní je to na dohodě Vás a realitní kanceláře, resp. prodávajícího, zda z něčeho sleví. Banka k Vám neměla žádný právní závazek, a tedy lze předpokládat, že i přes možné pochybení zaměstnance banky, žádné odškodnení nemůžete obdržet, maximálně můžete trvat na potrestání onoho zaměstnance. Zbývá ještě řešení, že seženete spoludlužníka, který Vaši bonitu zlepší natolik, že bude dostatečná pro schválení úvěru. Pokud by se ale jednalo o zprostředkovatele, kterého Vám doporučila prokazatelně realitní kancelář, pak je tu možné právně napadnout celý postup, pokud by se podařilo prokázat, že se jednalo o úmyslné uvední v omyl pro získání provize za rezervaci. Takové kroky ale už konzultujte se svým právníkem.
Stavební spoření
Dobry den,muzu uzavrit stavebko na druzku?Mam uspory ktere bych rad vyhodne ulozil,ja sam uz s.sporeni mam.A kolik procent musim nasporit z cilove castky 150000?Dekuji za odpoved.
Novotny Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete uzavřít stavební spoření na družku, ale vězte, že smlouva je vedena na její rodné číslo, a tedy s prostředky na smlouvě může volně nakládat Vaše družka, nikoli Vy. Vy ji tímto v podstatě prostředky darujete, pokud si jinou smlouvou nestanovíte jinak. Druhý dotaz je pro mě nesrozumitelný, protože nejsou stanovena % naspoření. Spoříte min. 6 let, a to zda dospoříte cílovou částku nebo ne, záleží na Vás. Samozřejmě naspořit např. 20 000 Kč za dobu 6 let by bylo poměrně neefektivní, vzhledem i k poplatkům na stavebním spoření.
Úvěry a půjčky
Dobry den, -Mam uver v bance,jsem majitel nemovitosti (byt) nebydlim v CR, potrebuji zjistit kolik jiz bylo na uveru zaplaceno. V bance mi tuto informaci nechteji sdelit po telefonu. Jak mam postupovat. Bydlim v Saudske Arabii. Dekuji.
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, měl byste mít přístup k informací o úvěru ve svém bankovnictví. Pokud nemáte, pak si můžete nechat zaslat informace o úvěru na korespondeční adresu, kterou jste uvedl při sjednávání úvěru. Je již běžné, že se volí i forma elektronického doručování, např. e-mailem. Pokud je banka schopna Vás po telefonu identifikovat pomocí domluvených bezpečnostích indentifikátorů, pak si můžete zkusit změnit formu doručování výpisů k úvěru, a to na elektronickou. Pokud Vás banka není schopna domluveným způsobem identifikovat po telefonu, pak se žel budete muset dostavit na pobočku banky. Banky nesdělují zůstatky ani jiné konkrétní informace o platbách do telefonu. Můžete se případně informovat o tom, zda by banka akceptovala úředně ověřenou žádost místními úřady o změnu formy doručování korespondece. Vaší povinností při sjednávání úvěru je mít korespondeční adresu na území ČR pro zasílání pamírové korespondence.
Životní pojištění
V současné době vzniká nejistota okolo platnosti smluv o životním pojištění u některých pojišťoven, např. AXA. Jak se lze prosím přesvědčit, zda moje konkrétní smlouva, která je uzavřena právě s AXA, je platná?
Anna
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, bohužel, ale články na internetu, které jsme měl možnost číst, byly vždy zavádějící, a to zejména ve svých titulcích, aby patrně dostatečně postrašily a přiměly k případnému přečtení, nebo alespoň zvýšily množství zobrazených reklam. Nakonec samotný text daných článků hovořil nikoli o neplatnosti smluv, ale o tom, že finanční arbitr rozhodl o zneplatnění některých smluv, což je zásadní rozdíl. Všechny smlouvy životního pojištění, pokud byly uzavřeny s pojišťovnou na základě pravdivých údajů, jsou platné. Ve skutečnosti se jedná o to, že někteří klienti pojišťoven napadli platnost svých smluv, že nebyli důkladně seznámeni s parametry smlouvy a finanční arbitr jim dal za pravdu. Jedná se však o individuální případy a média z toho udělala závěr, že se může jednat o tisíce takových "neplatných" smluv, což je značně zavádějící. Nikoli tedy, že by byly smlouvy neplatně uzavřeny a nebyly by platné, ale pouze pochybnosti klientů těchto pojišťoven je mohou zneplatnit. Bohužel, celá situace na trhu s životními pojištěními s rezervotvornou složkou (zejména tedy investičními životními pojištěními, zkr. IŽP) vznikla tím, že některé zprostředkovatelské firmy uzavíraly tyto produkty ve smyslu "výhodné" investice, kde nebyla sjednána žádná riziková složka (tedy např. bez pojištění smrti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků apod.). V takovém případě mohlo být onomu klientovi nabídnuta investice do podílových fondů, kde jsou poplatky o poznání nižší. Zpravidla si klienti pojišťoven mysleli, že např. za dva roky budou moci část nebo veškeré peníze vybrat, ale po odečtení poplatků (tedy výplatou odkupného) zjistili, že nedostanou nic. Tato skutečnost je vždy uváděna v modelacích IŽP, kterou daní klienti patrně neměli k dispozici, a tedy nebyli řádně seznámeni s poplatkovou strukturou produktu. Co je ještě horší, že některé firmy a jejich zástupci, kteří takové smlouvy sjednávali, své podnikání ukončili, a nyní někteří z nich založili firmy nové, které "pomáhají" takto poškozeným klientům získat peníze zpět. Nemám nic proti takové pomoci, ale právě ty firmy, které poškozovaly trh a klienty, a dále trh poškozují, by měly být vedeny k zodpovědnosti, což je však spíše zbožné přání. Zároveň bych také apeloval i na etiku novinářů, kdy někteří se rovněž snaží prodat svůj produkt – článek za každou cenu, ale zbytečně tím stresují čtenáře za účelem zisku.

Hypotéky
Dobrý den, s přítelem si chceme sjednat hypotéku na rekonstrukci domu. Jelikož nemáme dostatek prostředků (10% požadované prostředky na účtu), bude přítel dům zajišťovat zástavním právem na dům jeho otce. Budeme rekonstruovat část tohoto domu. Je zde nějaký problém? Když je vlastník otec a syn si bude brát hypotéku? Dále máme dotaz, pokud budeme manželé, a manžel si bude chtít vzít hypotéku jen na sebe, je to možné? Jestliže mám nějaký úvěr a pravděpodobně bych jako spolužadatel nebyla bonitní. Tudíž společné spolužádání bude asi problém Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, dozajištění nemovitostí osoby blízké je běžná praxe, tedy dlužník může být syn, zástavce otec. Hypoteční úvěr je součástí společného jmění manželů (SJM), a nemůže si jej tudíž sjednat jen jeden z nich. SJM by muselo být právně rozděleno. Při žádosti o hypoteční úvěr je prověřována bonita obou manželů, pokud je dostatečná u jednoho znich, pak se pouze prověřují úvěrové registry obou a může prokazovat bonitu pouze jeden. Nicméně, druhý partner vždy vystupuje v pozici vyživované osoby a počítají se mu veškeré závazky (úvěry aj.) do výdajů, i které nabyl před manželstvím. Musíte žádat společně, pokud nemáte zúžené SJM.
Životní pojištění
Můžu si nechat vystavit neschopenku i když nemám nárok na nemocenskou. Jsem OSVČ a mám připojištění od pojištoven na pracovní neschopnost a proto potřebuji neschopenku. Tu mám vystavenou po operaci a jednu část poslali na OSSZ a ti teď po mě chtějí abych ji ukončil tím pádem ale mě zase nezaplatí pojištovna. Prosím o radu jak to řešit.
Děkuji Petr.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, vystavuje lékař na požádání OSVČ. Nerozumím ale zbytku dotazu. Pokud hovoříte o karenční lhůtě o své pojišťovny, kterou byste nesplnil, protože Vám dříve ukončí neschopnost, pak se s tím nedá nic dělat, protože neschopnost ukončuje lékař. Pokud ovšem Váš zdravotní stav vyžaduje delší léčbu, tak ji lékař jistě ukončovat nebude. OSSZ může pracovní neschopnost ukončit pouze tehdy, pokud shledala, že není dodržován nařízený léčebný režim. V průběhu pracovní neschopnosti nesmíte pracovat a fakturovat za uvedené období léčby.
Pojištění odpovědnosti
Dobrý den, prosím o radu. Jsme stavební firma a nyní pro nás bude pracovat pán jako stavební mistr na ŽL. Bude jezdit na stavby se služebními vozy a používat firemní nářadí... Poradíte mi, kterým formulářem mám sepsat jeho odpovědnost vůči firemnímu majetku? Bohužel nebude použít služební vozidla sám, ale o vozidla se na stavbách střídají. Děkuji za odpověď. Michaela
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, taková osoba není zaměstnancem, tedy k ní máte vztah jako k obchodnímu partnerovi! Nelze zaměňovat a chápat ji jako zaměstnance, protože se na ní vztahují jiná práva a povinnosti. V takovém případě si musí uzavřít pojistnou smlouvu na odpovědnost z podnikání. Vy musíte mít auta havarijně pojištěna a smíte (a to i v případě zaměstnanců), požadovat náhradu škody pouze ze spoluúčasti (plnou náhradu škody odmítají pojišťovny plnit bez havarijního pojištění). Vzhledem k tomu, že se nejedná o pracovně-právní vztah, velmi pravděpodobně nebude pojišťovna z odpovědnosti podnikatele oné osoby plnit za škody vám způsobené, pokud se bude jednat o věci zapůjčené a tato osoba nebude speciálně na vyjmenovaná rizika pojištěna.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,zajímá mě kdo má být uveden na zelené kartě..Zda pojistník(já) ,nebo majitel( provozovatel ) vozidla..Po uzavření pojištění na mé jméno mi došla zelená karta a na ji je uveden provozovatel(současný majitel) vozidla.. děkuji
l.K.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zelené karty se tiskou automaticky ze systémů pojišťoven a formát je standardizovaný, tedy je nepravděpodobné, že by při správném uvedení všech osob v pojistné smlouvě byla vytištěna zelená karta jinak. Osoba v zelené kartě by měla souhlasit s osobou uvednou v technickém průkazu, tedy provozovatelem vozidla. Pojistník může být kdokoli, ale není to osoba za vozidlo zodpovědná, tedy nemůže být udedena v zelené kartě.
Nezařazené
Dobry den mam dotaz .Musim ztvrdit svym podpisem rocni zuctovani dane ktere mi delal zamestnavatel .Dekuji
Bozena Peckova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na vyúčtování daně kolonka pro podpis zaměstnance není, tedy jej zaměstnanec nepodepisuje.
Nezařazené
Za 6,5 měsíce máme možnost koupit starší auto. Cena auta je 65 000 Kč. Naše finanční hotovost je 57 000 Kč. Jakou úrokovou sazbu nám musí nabídnout banka, abychom měli požadovanou částku na zakoupení auta?
idkmajs
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, pokud míníte úrokovou sazbu na spořicím účtu, tak taková sazba je nereálná, protože 8 000 Kč úroku z 57 000 Kč je 14 %, a to na roční bázi. Spořicí účty se pohybují v současné době v rozmězí 0,5 až 0,8 % p.a. před zdaněním. Spíše to vypadá jako středoškolský příklad, než dotaz související s realitou. Pokud Váš dotaz byl míněn jinak, jak jej, prosím, jasně a zcela specifikujte.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
mám havarijní pojištění, začalo nám hořet auto za jízdy, auto bylo v servisu,kde komunikace byla automechanik s technikem pojišťovny. Škoda byla vyčíslena na 70 tis., ve zprávě HZS bylo napsáno, že následek požáru byl zkrat elektroinstalace, což potvrdil i technik pojišťovny. Technik řekl, že vše uhradí pojišťovna, byla na základě toho provedena oprava auta, a nyní nám došlo vyjádření od pojišťovny, že se proplacení nevztahuje na kabeláž, protože je to příčina požáru a chtějí to od nás uhradit.
Je něco, co bych vůči tomuto jejich vyjádření mohl udělat, když si platím havarijní pojištění, v kterém jsou i vedeny živly?
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
Vnenčák
P.S.: prosím odpověď zaslat na e-mail
emil,.vnencak@seznam.cz
Emil Vnenčák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, s tímto jsem se nikdy nesetkal, že by pojišťovna vyloučila hradit zařízení, které bylo původcem požáru. Rozhodně bych trval na vyjádření pojišťovny, aby dokumentovala, na základě jakého ustanovení v pojistných podmínkách se rozhodla neplnit. Protože příčinou byl požár, který je základním pojistným rizikem, pak by pojišťovna si neměla vyhrazovat právo vylučovat např. kabeláž, jako původce. Samozřejmě, že předpokládám, že vozidlo bylo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a byla prováděna řádná údržba. V případě, že pojišťovna takovou výluku v pojistných podmínkách má, pak bych zvážil její výměnu.
Stavební spoření
DOBRÝ DEN NA JAKÉM FINANČNM PRODUKTU LZE DCEŘI VÝHODNĚ NASPOŘÍT NA STUDIUM DĚKUJI
JARKA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, záleží, jak dlouho chcete spořit, jaké jste ochotna přijmout riziko a jaký výnos očekáváte. Možnosti popisuji v článku ZDE. Nicméně, při současných úrokových mírách na stavebních spořeních, cca 1 % p.a., přepočtená efektivní úroková míra odpovídá cca 2,5 % p.a., což v podstatě stačí na pokrytí průměrné dlouhodobé inflace. Chcete-li vydělat něco více, pak už je třeba podstoupit určité riziko a investovat. Bohužel, konkrétní produkty v poradně Vám doporučit nemohu, neboť ani neznám Vaši detailní finanční situaci. Doporučuji se osobně poradit s nějakým zkušeným finančním poradcem.
Životní pojištění
Dobrý den, pane Kučero,
prosím také o radu. Mám od r. 1998 Smíšené životní pojištění pro připad úmrtí nebo dožití se sjednaného konce u AXA živ. poj. a.s. na 20 let. Na podzim mi končí. Jde mi o to, že již od roku 2004 se mi částka částka „Zisk“ nezvyšuje. I částka „Plnění“ zůstává od r. 2012 stejná, přestože jsem od tohoto data vložila cca 92 654 Kč. Při dotazu na poj. mi bylo sděleno: „Podíl na zisku souvisí s technickou úrokovou mírou, která je vlastně určitým zhodnocením, neznamená to však, že bude na smlouvu připisován jen zisk, který odpovídá TUM (je propočítaný do výše pojistného). Pojistník může navíc získat i podíly na výnosech pojišťovny, pokud jsou však výnosy nižší než TUM, podíl na zisku se nenavyšuje. Vzhledem k tomu, že Vaše smlouva je z roku 1998, TUM činí 4,5 %, a proto není připisováno zhodnocení (nedosahuje hodnoty TUM).“ Děkuji moc za odpověď. Marcela
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v rámci kapitálového životního pojištění pojišťovna garantuje částku sjednanou ve smlouvě pro dožití. U tohoto typu pojištění technická úroková míra zajišťuje, aby bylo dosaženo sumy pro dožití. Pojišťovna může, ale nemusí připisovat podíly na ziscích nad rámec TÚM. Protože pojišťovna musí garantovat uvedenou TÚM, což může být pro ni nákladné za nízkých úrokových sazeb na trhu, pak je téměř jisté, že nebude připisovat podíly na ziscích. Tedy z uvedených informací se zdá být vyjádření pojišťovny v pořádku.
Daně
Dobrý den, pokud jsem podnikala jako OSVČ v roce 2017 jen 6 měsíců mám nárok na slevu na poplatníka v částce 24840,- Kč nebo mohu uplatnit jen polovinu.
Děkuji za odpověd Jarka
Jarka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, celou částku lze uplatnit i v případě, že jste měla zdanitelné příjmy jen po část roku.
Úvěry na bydlení
Dobry den, manzel zadal o hypoteku na pristavbu patra rodinneho domu. Dum patri manzelovi. Ja jsem vexena jako spoluzadatel a kvuli me manzelovi hypoteku zamitli. Mame tuseni proc, driv nez jsme se poznali mela jsem pujcku u providentu, a nesplacela jsem radne. Pujcka je uz neco malo pres celkove zaplacena. A bylo nam receno , ze pokud podepiseme pred notarem smlouvu , ze mi tu nic nepatri ( coz je pravda) a ze si nemuzu nic narokovat, tak ze by mohli hypoteku manzelovi dat, tak bych se chtela zeptat jestli se to da takhle vyresit. Mockrat dekuji Iveta
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, údaje o splácení jsou v úvěrových registrech zaznamenány až 5 let. Pokud jste špatně splácela, pak je tato informace z registrů zřejmá za dané období. Jako manželé máte povinnost vstupovat do společného závazku nerozdílně. V takovém případě může banka apod. zamítnout hypotéku díky delikvenci jednoho z manželů. Řešením je rozdělení společného jmění manželů (SJM), jak uvádíte, ale je to právní proces, který stojí i nemalé peníze. Zároveň se vystavujete nebezpečí, že už v budoucnu si nebudete moci nijak nemovitost nárokovat, pokud byste se s manželem rozvedli. Je-li to možné, doporučuji začít splácet půjčku řádně a zkusit zažádat o hypotéku za 6 až 12 měsíců. Pak výběrem vhodné banky by mohl být pokus o získání hypotéky úspěšný, pokud buou splněny ještě jiné požadavky na bonitu apod.
Životní pojištění
Dobrý den, mám životní pojištění, které jsem v roce 2015 přepla do daňového odpočtu. V loňském roce jsem tuto variantu přepla do možnosti výběru a vybrala část peněz. Musím zpětně výběr dodanit? Smlouva běží dál. Děkuji za odpověď.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v případě, že smlouva životního pojištění byla daňově uznatelná a odpočty jste reálně uplatnila, pak je máte povinnost zpětně dodanit za období, kdy byly odpočty uplatněny, a to až 10 let zpětně. Samozřejmě pouze v případě, kdy je smlouva zrušena nebo je z ní vybrána částečně nebo zcela uspořená částka a stalo se tak před dosažením věku 60 let pojistníka a trvání smlouvy do 5 let.
Životní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat, jestli musím dosahovat životní pojistku, kterou jsem v jedné bance zrušila a přendala ihned do jiné i s odkupem z té dřívější banky. Bylo nám řečeno, že pokud se pouze pojistka přesouvá, danit se nic nemusí.v první bance jsme zaplatily výdaje spojene se zrušením. Děkuji
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud odkupné z pojistné smlouvy životního pojištění bylo posláno přímo jako vklad do nového žitovního pojištění, které splňuje daňovou uznatalelnost, pak nemáte povinnost uplatněné odpočty v minulých letech dodaňovat. Poznámka: Výdaje uplatněné předchozí pojišťovnou nemají vliv na splnění daňové uznatelnosti ani na povinnost dodaňovat či nikoli.
Daně
Dobrý den
Mám dotaz. Je mou povinností, jakožto zaměstnance si nechat udělat u zaměstnavatele nebo sama vyučtování daně (růžový formulář)? Stejně mi nikdy nic nevrátí nebo je ta částka zanedbatelná.Jsem zaměstnána na hpp a jen u jedné firmy.
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vyúčtování daní je nezbytné a musí být provedeno. Pokud tedy máte pouze jednoho zaměstanavatele a nepodnikáte, provádi jej právě on.
Nezařazené
Dobry den.
Manžel v zaměstnání podepsal daňové přiznání a poté dal výpověď. Nyní je veden na ÚP.je možné aby sám udělal dodatek k daňovému přiznání na manželku-nyní jsem na mateřské a dostavam rodičovský příspěvek. Popřípadě co je nutno pro tento krok udelat.
Děkuji za odpověď
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z Vašeho dotazu mi není zřejmé, na co se přesně ptáte. Pokud míníte, že by manželka byla jako spolupracující osoba, tak ano, ale je důležité, v jakém období byla manželova živnost přerušena, když je veden na úřadu práce. Zároveň není zřejmý důvod, proč by tomu tak mělo být. Detaily konzultujte případně s daňovým poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,mám dotaz ohledně povinného ručení.V prosinci jsem byla účastníkem dopravní nehody jako poškozená strana.Vše jsme nahlásili jak já,tak viník.Dnes mi volali z nasmlouvaného autoservisu,že technik pojišťovny vyhodnotil stav mého vozu jako totální havárii a vůz mi neopraví,že hodnota vozu je menší,nežli by stála oprava.Auto je normálně pojízdné,mám akorát na výměnu zadní blatník a trochu chycené dveře.Nicméně mi bylo v servisu řečeno,že proběhne jakási aukce a dle toho mi poj.vyplatí nějakou část z hodnoty mého vozu,zbytek hradí ten,kdo by vůz koupil.Jenže já vůz prodat nechci,jelikož normálně jezdí a je jinak v pořádku.Mám nárok na to,aby mi pojišťovna vyplatila celou odhadnutou hodnotu mého vozu,když ho neprodám v aukci? A na co v tomto případě mám tedy nárok,jako poškozená klientem jejich pojišťovny? Děkuji za odpověď Helena Jelínková
Helena Jelínková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem nedávno odpovídal níže. Tedy uvádím znovu: "Vážená paní, pokud se jednalo o totální škodu, pak pojišťovna stanoví hodnotu vozidla před nehodou, odečte hodnotu vraku po nehodě a rozdíl vyplatí pojistníkovi. Vrak tedy zůstane Vám a můžete jej rozprodat na díly, či jakkoli jinak s ním naložit. Odhad hodnoty řeší likvidátor pojistné události. Nemusíte souhlasit s výměnou za originální díly, ale servis nemusí souhlasit s tím, aby použil díly jiné, např. originální, pokud se jedná o autorizovaný servis. Můžete se s pojišťovnou domluvit na jiné opravně vozidel, která se může chovat ekonomičtěji a co bude možno opravit, opraví, co bude nutno vyměnit, vymění." Doplním pouze, že nemusíte souhlasit s aukcí a prodejem a můžete postupovat, jak je uvedeno výše v textu. Je vhodné nechat nezávislým znalcem posoudit (nebývá příliš drahé, mám zkušenost do cca 1 000 Kč), nejen cenu vozidla, pokud je označeno jako totální škoda, ale zároveň doporučuji nechat posoudit, ideálně nezávislým technikem, že se skutečně jedná o škodu, jejíž výše přesahuje cenu vozidla - totální škoda. Zjistíte tak nejen cenu vozidla před škodou, ale i vraku, a zároveň výši předpokládané opravy. Z toho už lze usoudit, jak s vozem naložit.
Daně
Dobrý den chtěla bych se jen zeptat celý rok 2017 sem pracovala na HPP a také jsem probírala rodičovský příspěvek na dceru je možné že bych měla nárok na nějaké daně zpět úlevu na dceru na kterou sem probírala rodičovský příspěvek má přítel děkuji mockrát
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Informujte se u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo zkušené účetní. Nicméně, odpočty je možné uplatit, pokud jsou příjmy dostatečné a je co odečíst. V případě nízkého příjmu je možné získat daňový bonus na dítě v rámci daňové slevy na dítě. Pokud jste byla na HPP a podepsala tzv. růžový papír - prohlášení, pak Vám toto zpracuje zaměstnavatel, jinak se obraťte na nějakou znalou účetní pro zpracování daňového přiznání.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chceme si s manželem půjčit na výstavbu RD cca 2,100.000Kč. Předpokládáme, že cca za 3 roky budeme mít 1mil Kč z prodeje stávajícího domu. Můžete mi poradit, zda je pro nás výhodnější hypotéka s fixací na 5 let a umořováním 1x ročně nebo stavební spoření? Jeden finanční poradce nám radil neumořovat v prvních pěti letech, prý se splátky nijak nesníží, další poradce radil umořovat.
Děkuji za radu.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v současné době mají všechny nové hypoteční úvěry (tzv. spotřebitelské úvěry na bydlení) možnost splatit až 25 % výše úvěru (definované v úvěrové smlouvě) bez sankce jedenkrát za rok k výročí úvěru (nejpozději požádat měsíc před výročím smlouvy, tedy před datem podpisu dlužníků). Tedy za 4 roky může být tímto způsobem hypotéka splacena zcela. Doporučuji v současné době stále ještě nízkých úrokových sazeb využít hypotéky, zafixovat na delší období, min. 5 let, nebo 7, 8 až 10 let, a pak využít možnosti mimořádných splátek. Sazba Vám zůstane stále stejná po celé období (předpokládaného růstu sazeb) a zároveň Vám bud klesat splátka, nebo se dohodnete s bankou na zkrácení splatnosti při stejné splátce. Je třeba se ale nejprve na bance informovat, kde si budete brát hypotéku, zda obě varianty umožňují, zpravidla se totiž snižuje splátka (naopak u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření zase splatnost).
Úvěry a půjčky
Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Přítel si vzal hypotéku na dům s tím, že jsem mu poskytla určitý obnos,který nám pomohl na nemovitost dosáhnout. V katastru je zapsán on jako jediný vlastník nemovitosti.Lze sepsat nějaký dokument o tom, že mu mnou byly poskytnuty peníze, který by mne do budoucna ochránil v případě rozchodu, aby jsem o své peníze nepřišla ? Mnohokrát děkuji.
Ivana Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, můžete zvolit např. možnost zápůjčky, jako smlouvy, kdy Vám musí být prostředky do určitého data vráceny, a to případně i včetně úroků. Předpodkládám, že prostředky byly převáděny z Vašeho bankovního účtu, tedy je to doložitelné, nebo je třeba mít ve smlouvě uvedeno, že vydlužitel prostředky přijal v době podpisu smlouvy. Tím, že nejste vlastníkem a nejedná se o společné jmění manželů, pak si na nemovitost nebo případně finanční prostředky z jejího prodeje nemůžete klást nároky, proto doporučuji oslovit právního zástupce, který případně připraví dokument, který bude definovat smluvně dohodu o případném finančním narovnání, pokud byste se rozešli.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, jsem matka samoživitelka a s bývalým přítelem jsem si vzala 2 půjčky a jeste mam kreditní kartu. Celkova vyse pujcek je kolem 110000. Momentálně jsem nezaměstnána ale mam stálý měs. Prijem 8800( příspěvek na péči)+ 2000alimenty. jenže vzhledem množství půjček se dostavám pomalu do dluh. Pasti. Muzete mi prosim poradit jak co nejlépe se z pasti dostat. Chtěla jsem si sjednotit půjčky, ale můj příjem se prý nedá započítat ke schvaleni zadosti. Nyni splácím skoro na 5tis. Kc mes.a nezvládám splácet v čas. Sla bych alespoň na Brigádu jenže dceru mam stale nemocnou a vice casu tráví doma, než ve školce. Za každou radu Vám moc děkuji.
Irena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, věřím, že Vaše situace je za takové bilance příjmů a výdajů tíživá, ale bohužel banky konsolidaci neprovedou, zejm. když splácení je nepravidelné a v úvěrových registrech jsou o tom záznamy. Doporučuji Vám, abyste si zažádala ještě o příspěvek na bydlení, který by mohl částečně pomoci rodinnému rozpočtu. Protože jste si brali půjčky s přítelem, o kterém nezmiňujete, zda přispívá, měla byste jej o tuto pomoc požádat. Pokud nepřispívá, a ani nechce, do rodinného rozpočtu, doporučuji zvážit právní kroky vymáhání alimentů apod. Poslední možností je podání žádosti o osobní oddlužení, ale v takovém případě byste musela být zaměstnaná. Za této situace jste bohužel odkázána na sociální pomoc, nebo pomoc rodiny a přátel.
Daně
Dobrý den, v lednu mi bylo od nového majitele firmy sděleno, že už nemohu být zaměstnancem, ale že mohu svou práci pro něj dále vykonávat, když si pořídím živnostenský list. Co z toho pro mě plyne? Vím, že si musím platit sám zdravotní a sociální pojištění a tuto částku mi majitel slíbil dorovnat k současné mzdě. Co však daň z příjmu? Kolik jí budu platit s ročním příjmem 350 tisíc Kč. Děkuji
josef
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, proto se informujte u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo znalé účetní. Nicméně, pokud je podnikání Vaším hlavním příjmem, pak máte povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň se vypočítává z posledního zdaňovacího období, tedy za rok 2017 až v roce letošním. Tehdy zjistíte, zda máte povinnost vzhledem k výši příjmů z podnikání zálohy platit a s jakou frekvencí. Neuvádíte výdaje, jaké budete uplatňovat, či zda je budete uplatňovat paušálem. Pokud paušálem a byl-li 40%, pak by daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč, pak zálohy nebyly stanoveny, viz odkaz ZDE.
Daně
Dobrý den, mám dotaz mám hypotéku za rok 2017 jsem pracovala do půlky dubna do 3.7 jsem byla na neschopence a od 3.7 do konce roku mateřská dovolená má účetní spočítala že jsem zaplatila zálohu na dani cca 13500 Kč nyní bych chtěla dát do daní hypotéku bude se mi něco z hypotéky vracet nebo ne ? Moc děkuji
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, proto se informujte u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo znalé účetní. Vzhledem k zaplaceným zálohám na dani lze přepokládat (pokud nebudete uplatňovat ještě jiné odpočty), že budete moci uplatnit část či celý odpočet úroků z účelového hypotečního úvěru.