Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

hledám práci
Dobrý den :) Chtěl jsem se zeptat,když ukončím pracovní poměr a chci jít dodělat maturitu jak je to s Uřadem Práce? Musim tam? Děkuji :)
Martin Klimeš
Nemusíte. Musíte si ale platit sám zdravotní pojištění, pouze pokud byste byl mladší 26ti let a soustavně byste se připravoval na své budoucí povolání, pak je za Vás plátcem pojistného stát.

květen 2016

hledám práci
Dobrý den prosím o radu.... po 10ti mesicich na dotacich z ÚP na mě došla exekuce a šéf mi tvrdí ze budu muset vracet dotace za celý rok co je na tom pravdy? Diky
Jan
Dobrý den,
podmínky pro poskytování dotací se liší podle projektů. Informujte se na úřadu práce, kde jste byl evidovaný, zda je Vaše exekuce důvodem k navrácení dotací.

květen 2016

hledám práci
Od 5,3,2016 jsem vedena na ÚP.Podpora v nezam.mi byla přiznána na dobu 5 měsíců.Do kdy si mám najít práci?Červenec nebo srpen?Děkuji za odpověď
Helena
Dobrý den, práci byste si měla hledat průběžně a nespoléhat na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pokud Vám byla podpora přiznaná od března, tak poslední Vám bude vyplacená za měsíc červenec.

květen 2016

hledám práci
Dobrý den,

pokud jsem vedená na ÚP v Kroměříži, ale našla jsem si práci v jiném kraji, zatím na DPP, mohu přejít na ÚP v tomto kraji i když tam nemám trvalé bydliště? Můj zaměstnavatel by mě chtěl zaměstnat a získat tak na mě dotace, ale nevím zda je to možné když jsem vedená v jiném kraji.

Děkuji za odpověď
Nicole
Dobrý den, přejit na jiný úřad práce samozřejmě můžete. Podejte si žádost, kterou zdůvodníte stěhováním. Ohledně problematiky dotací se informujte na úřadu práce.

květen 2016

hledám práci
Dobrý den,

ke konci března jsem ukončila pracovní poměr a nahlásila se na pracovní úřad. Podařilo se mi sehnat práci a minulý čtvrtek jsem nastoupila. V pondělí jsem bohužel zjistila, že po mně zaměstnavatel požaduje 2x v týdnu práci do cca 21 hod večer, o tom jsem bohužel před tím nevěděla. Z tohoto důvodu jsem v zaměstnání třetí den skončila. Zaměstnavatel tvrdí, že jsem již přihlášená na úřadech. Jak je to prosím s podporou ( mám na ni i nadále nárok, v jaké výši a z čeho se vypočítává ) ?
v předchozím zaměstnání jsem byla 7 let. Jak mám postupovat dál ?

Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce. Děkuji.

květen 2016

hledám práci
Dobrý den. Jsem zaměstnaný 2 měsíce u soukromníka a soukromník na mě pobírá dotace . Ale oslovil mě jiný soukromník v mém oboru a neví jestli by na mě mohl také pobírat dotace, když dám výpověď ihned.
Děkuji za odpověď.
Jirka
Dobrý den, problematiku dotací Vám nejlépe objasní příslušný úřad práce. Zaměstnavatel se musí informovat, zda splňuje podmínky vypsaných dotací a s předstihem si o ně zažádat.

květen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem vedena na UP, našla jsem si práci. Zaměstnavatel chce "na mě" vyřidit dotace. Jsem samoživitelka tak jsem ho požádala abych mohla nastoupit od září, bohužel nemám o prázdninách hlídání dětí. Zaměstnavatel souhlasil s tím, že ty dotace začne tedy vyřizovat v srpnu. Včera mi ale řekl, že začne příští týden, ale že můžu nastoupit až v tom září. Chtěla bych se zeptat jestli to tak opravdu funguje? Nerada bych, aby mi třeba za měsíc oznámil, že nastoupit už musím, mám malé děti které sami doma 2 měsíce zůstat nemůžou.
Předem moc děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Iveta V.
Dobrý den, dotace je lepší vždy vyřizovat s předstihem. Ovšem záleží na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud Vám přislíbil nástup k 1.9.2016 měl by své slovo dodržet.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si musím sama zaplatit zdravotní a sociální pojištění, pokud v práci končím k 29.4. a do nové nastupuji až 9.5.?
Kateřina
Dobrý den, zdravotní pojištění si zaplatit musíte určitě. Případně se po tuto dobu zaregistrujte na Úřadu práce, který za Vás zdravotní pojištění bude odvádět.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den od 18.června 2015 jsem se vyučil a po školních prázdninách jsem zaevidovaný na ÚP. Měl jsem dlouhé zdravotní problémy takže jsem žádnou práci nehledal. 1.dubna jsem šel na obecní úřad tam my řekli že o mě mají zájem dnes jsem se dozvěděl že mě ÚP nepustí že něco nesplňuji(přesně ještě nevím co) z jakého důvodu to může být? děkuji za odpověď
Roman
Dobrý den, vůbec netuším jaký problém může mít Úřad práce. Kontaktujte úřednici a ona Vám jistě vše vysvětlí.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, byl jsem nezaměstnaný celý měsíc. Na úřad práce jsem se přihlásil až 9. v měsíci. Podpora mi byla vyměřena 11 019 Kč, ale přišlo mi pouze 8 175 Kč. Má datum registrace vliv na počet dní, kdy mám nárok na podporu? Nevím, z jakého důvodu byla zkrácena a paní z úřadu mi neodpovídá. Děkuji za odpověď.
Daniel
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část z měsíční výměry podpory v nezaměstnanosti. Podporu pobíráte od data, kdy jste na Úřadu práce registroval.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, dal jsem sám výpověď zaměstnavateli, zatím druhou práci nemám. Na co budu mít nárok a nebudu, pokud si nezajistím jiné zaměstnání?
Děkuji.
Radim
Dobrý den, zaregistrujte se na místně příslušném úřadu práce, jehož pracovnice Vám vyčíslí výši podpory a dobu jejího pobírání. Po dobu Vaší registrace na ÚP bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den. Jedná se o situaci již níže psanou. Zaměstnavatel mi nechce sepsat a podepsat výpověď vycházející z jeho předchozího jednání...a nakonec mi řekl ať přijdu do práce...co mám dělat dál??? To si takové chování může dovolit vždy když ho něco naštve??
Michal Kovář
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Každopádně pokud nemáte podepsané ukončení pracovního poměru, musíte docházet do zaměstnání.

duben 2016

hledám práci
DOSTALA JSEM VČERA OD UP DOPORUČENKU DO ZAMĚSTNANI ALE DNES MI ONEMOCNĚL SYN CO MAM DĚLAT.

RENATA
Dobrý den, kontaktujte, prosím, pracovnici úřadu práce a domluvte se s ní.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, dostala jsem doporučenku od ÚP Veřejně prospěšné práce, ale mám brigádu na DPP, kde si mne časem chtějí z ÚP stáhnout, přesný datum mi ovšem neoznámil, proto stále pracuji na DPP. Mohu odmítnout tedy na pohovoru tuto práci nabídnutou od ÚP, která absolutně nevyhovuje mé kvalifikaci a mám tedy DPP, kterou musím vykonávat a tím pádem nemohu pracovat na VPP? Popřípaděm jak to vysvětlit úřednici na ÚP, která je na mne zasedlá. Děkuji za odpověď.
Carrolline
Dobrý den, toto rozhodnutí je plně v kompetenci příslušného úřadu práce a s nemožností nastoupit na veřejně prospěšné práce se proto musíte vždy obrátit na něj.

duben 2016

hledám práci
Dobry den, chtel bych se zeptat mel jsem 5 let stálou praci a jsem cca14 dni veden na UP. Mam nárok na podporu kdyz za tyden jedu do EU a budu si hledat praci ? Respektive me zajima jestli mi prijde treba jedna podpora nez si najdu praci v zahranici ? Dekuji za radu a preji hezky den.
Radek
Dobrý den, nárok na podporu určitě máte.

duben 2016

hledám práci
Dobri den mam dotaz jsem samozivitelka dvou nez deti jedne ssou 4adruhe16 let ma prerusene studium atak se evidovala na up bohuzel si spletla datum schzky a bila virazena z up ja pobiram davku na bydleni a ani mi neprisli pridavky na dcery jeto problem pro zadosty jeji virazeni nikdy nepracovala zadny videlek mema mohu zadat davky socialni a pridavky socialni azdravotni musim tedy take platit ja ? Moc dik za radu Ada
ada
Dobrý den, tento dotaz se netýká pracovně právních vztahů. Obraťte se prosím na příslušný úřad práce, popř na správu sociálního zabezpečení a svou situaci řešte s nimi.

duben 2016

hledám práci
Mohu mít brigadu když jsem na nemocenské
Daša
Dobrý den, pokud jste na nemocenské, je nutné dodržovat léčebný režim. Brigádu proto vykonávat nemůžete.

duben 2016

hledám práci
dobrý den,pracuji u společnosti penny market ....zaměstnavatel nás neustále nutí chodit do prace i když máme naplánované volno,většinou se to dozvíme den předem a když řeknem že už něco máme tak je hned zle..přestávky ty ani neexistujou...práce kidně 7,8dní v kuse...chodíme z odpolední cca ve 22hod a ráno už na4 rano zas...všechny hodiny nejsou proplaceny v březnu sem měla 198 hod odpracovaných a na výplatní pásce jen 160....už nevíme jak se mužem bránit....stížnosti na inspektorátu práce byly několikrát podány a vždy se to zametlo pod koberec
Petra
Dobrý den, nejlepší by asi bylo změnit v tomto případě zaměstnavatele.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, uprostřed března jsem nastoupil do zaměstnání. Pobíral jsem podporu v nezaměstnanosti, a tak se chci zeptat, z ÚP jsem dostal potvrzení, že jsem pobíral podporu do 20. března. Znamená to, že nyní ještě dostanu 2/3 podpory z měsíce březen? děkuji za informaci, hezký den
Adam
Dobrý den, za měsíc březen Vám ještě bude vyplacena poměrná část podpory v nezaměstnanosti.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den,

už pár měsíců se snažím nějak zařadit do nabídek práce, ale marně. Mé schopnosti se dají asi těžko někam zařadit. Rozumím trochu technice, rozumím fyzice, ale hlavně mám talent na prezentace a mluvený projev. Vím své i o osobním rozvoji. Je mi 21 let a ještě jsem nikde nepracoval. Nabízené práce prostě asi nejsou pro mě, i když mám kvalifikaci kolikrát vyšší, tak tu práci nedostanu. Prostě je určená někomu jinému. Měli byste návrh pro člověka, jako jsem já? Mám pocit že klasické internetové inzeráty v takovém případě jsou k ničemu. Nemám co najít a nikdo nehledá mě.
Mikoláš
Dobrý den,
v prvé řadě je důležité si uvědomit, co chcete dělat vy a dle toho postupovat - odpovídat na ty inzeráty, které se týkají oboru, který vy hledáte a ve kterém se budete cítit dobře.
Vyhledávejte klidně i brigády zaměřené tímto směrem, trainee programy, případně juniorní pozice - klidně i v obchodních odděleních, kde můžete využít svých komunikačních a prezentačních schopností.
Upravte si i životopis, uveďte směrodatnou praxi (i brigádní, dobrovolnickou aj.) a v motivačním dopise uveďte, co Vás zajímá, proč a co by ve Vás mohl potenciální zaměstnavatel najít.

Budu Vám přát mnoho úspěchů.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Chtěla bych se zeptat, co se stane, pokud nenastoupím na pracovní místo, na které byly firmě odsouhlaseny dotace přes ÚP. Vyřadí mě z evidence? Moc děkuji!
K

Dobrý den, v tomto případě opravdu důrazně doporučuji vše konzultovat s úředníky na ÚP! Jednejte velmi citlivě a diplomaticky. Pokud nenastoupíte do vhodného zaměstnání, které vám ÚP doporučí je to důvodem k vyloučení z evidence uchazečů o zaměstnání !

duben 2016

hledám práci
Ještě tedy update (omlouvám se) k mému dotazu ohledně SMS pozvánky:

Na firmu, kde má probíhat doporučený pohovor, jsem aktuálně zavolal, zda-li by nešlo termín aspoň o 2 dny posunout a bylo mi hned při zmínce, že se nemohu dostavit z důvodu příjmacích zkoušek na školu, sděleno, že se nemám ani obtěžovat, neboť potřebují někoho jistého a né někoho, kdo jim po půlroce odejde.

Proto se ptám, zda-li mi při další schůzce, kterou mám na ÚP domluvenou za měsíc, stačí sdělit pouze tyto skutečnosti a nebudu nijak postižen vzhledem k tomu, že něšlo ani o hmatatelnou doporučenku, u které je nutno potvrzení od firmy, nybřž pouze o sms zprávu.

Děkuji.
Oliver
Dobrý den, sdělte tyto informace pracovníkovi Úřadu práce. V tomto případě byste neměl být nijak sankcionován.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den,
když mám smlouvu do 31.3.2016 a neprodloužím ji, mám nárok na podporu? Jsem zaměstnána už několik let bez přestávky. Děkuji za odpověď
Lukačovičová
Jana Lukačovičová
Dobrý den, na podporu nárok určitě máte.

duben 2016

hledám práci
dobry den chtela bych se zeptat kdiz sem vihozena zevidence z uradu prace apobirala sem podporu chtela sem se zeptat jestli bych jeste mela dostat vsichni rikaji ze to de nak po zadu dekuji
lucie
Dobrý den, s dotazem týkajícím se výše podpory se prosím obraťte na místně příslušný Úřad práce, na kterém jste registrovaná.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den.Již jsem psal.Dostal jsem doporučenku do frirmy která je pochybná.V kanceláři kde sídlí jsem nikoho nezastihl.Kontaktoval jsem ho telefonicky a pán mi řekl že na doporučenku z úřadu práce nikoho nezaměstná.To že mám sdělit na úřadě práce.Navíc když jsem žádal o razítko na potvrzení mi sdělil že není přítomen.Pokud tedy nemám vyplněnou doporučenku.Můžu se nějak bránit kdyby mě chtěli vyřadit z úřadu práce.Prosím o odpověd.Díky.

- otázka upravena poradcem
Jiří Wolf.
Dobrý den, v tomto případě je vše na domluvě s úředníkem z Úřadu práce. Nahlašte na Úřadu práce způsob jednání majitele firmy, do které jste se měl s doporučenkou dostavit. Pokud není ochoten s Vámi spolupracovat, není to důvod k vyřazení z evidence.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den,
jsem na ÚP již skoro rok ale nemohu nastoupit do pracovního poměru, jelikož mám zdravotní problémy.
Nedostávám již podporu z ÚP a nevím kam se obrátit kvůli finanční podpoře. Kdybych nastoupila na neschopenku dostala bych nějakou podporu?Děkuji za radu.
Dana
Sopoušková Dana
Dobrý den, obraťte se na Správu sociálního zabezpečení a konzultujte s nimi Váš případ. Tam Vám nejlépe poradí na jakou podporu máte ve Vaší situaci nárok.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Dnes jsem byla na ÚP a paní mi dala další termín 6. srpna.Já jí poprosila jestli by mi mohla termín změnit třeba na 15.8. z důvodu že bych na prázdniny odjela s dětma k bratrovi na Slovensko na 14 dnů.Paní mi na to řekla že když jsem vedená na ÚP nemůžu odcestovat do zahraničí a nikam jet a prostě mám přijít kdy mi ona řekne.Docela mě to zamrzelo.Můžu proto něco udělat abych s dětmi odjela?Stačilo by mi jen posunout termín o 1 týden ale prý né.
Veronika
Dobrý den, stanovení termínu schůzky je plně v kompetenci Úřadu práce. Pokud jste evidovaná na Úřadu práce, samozřejmě vycestovat můžete, pouze je potřeba své plány podřídit snaze o nalezení nového zaměstnání. Je možné, že v průběhu 5 měsíců již budete zaměstnaná a čerpání Vaší dovolené proběhne po domluvě se zaměstnavatelem.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěla bych prosím poradit ohledně práce. Jsem 1 rok na ÚP a mám možnost nastoupit do realitní kanceláře. Tato práce by měla být zatím nárazová. Nevím jestli je lepší na DPP nebo na DPČ i ohledně placení soc. a zdrav.pojištění a jaké doklady bych měla předkládat ÚP měsíčně, i kdybych si třeba 3 měsíce nic nevydělala. Děkuji Vám mnohokrát a přeji hezký den Monika
Monika
Dobrý den, pracovník úřadu práce Vám zajisté sdělí, jaké doklady mu máte každý měsíc předkládat, rovněž tak i výši přivýdělku, abyste nepřišla o podporu v nezaměstnanosti. Určitě by pro Vás bylo výhodnější uzavřít DPP. Dohodu o provedení práce lze uzavřít na maximálně 300 hodin/rok u jednoho zaměstnavatele. Z odměny 10 000 Kč brutto a méně neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění.


duben 2016

hledám práci
Mám být zaměstnána jako zástup za mateřskou/rodičovskou dovolenou na dobu určitou, ale v zákoníku práce byl dříve §39 odst 3, který toto upravoval a nyní ho tam nevidím. Je vůbec možné tímto způsobem vymezit konec pracovní smlouvy? Děkuji
Denisa
Ano, takto zaměstnavatel může vymezit délku trvání pracovního poměru, a to dle ustanovení § 39 odst. 3 písm. b) zákoníku práce. Pracovní poměr se tak uzavírá na dobu určitou „z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance“. Ve smlouvě však musí být vymezen nejzazší termín, dokdy je pracovní poměr uzavřen.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den.Děkuji vám za vši odpověď. Brigádu mám hlášenou na ÚP a přesto mi došla doručenka pod obecní úřad.Nevím jakou práci by mi pod obcí mohly dát ,když potřebují většinou na sekání trávy,.Pokud my prý, nevyjde rozjednaná práce ,mám si přijít pro další doručenku.Ale obec pro mě vhodnou práci mít nebude. Jak se prosím zachovat .Děkuji.
Věra
Hlavně jednat se zprostředkovatelem práce. V případě nespokojenosti klidně s vedoucím oddělení zprostředkování. Není-li pro vás VPP vhodná ze zdravotního hlediska, doneste lékařské potvrzení - tím vám již tato práce nebude doporučována.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den.Dostal jsem doporučenku poštou od ÚP.Ale firma do které jsem nabídku dostal je pochybná.Pracovní smlouva a dojíždění i 40 km daleko.Navíc mám rozjednanou jinou práci.Jak mám postupovat u zaměstnavatele kam jsem doporučenku dostal.A pak na úřadě práce kdyby mě náhodou chtěli vyřadit z evidence že jsem místo u takovéto společnosti odmítl.Když nebude s nima rozumná domluva.Prosím o odpověd.Děkuji.
Jiří Wolf.

Pro vás ve vašem případě by bylo nejlepší, kdyby vám firma, kde máte zaměstnání rozjednané napsala tkzv. "příslib zaměstnání", kde by bylo napsáno, že budete nastupovat. Pak má takové zaměstnání vždy přednost.

Jinak byste místo nemusel přijmout, kdyby to dojíždění pro vás bylo nedostupné, např. byste se neměl jak dostat na směnu (nemáte auto a autobus nejede), pečoval osobně o nezletilé děti apod.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den dnes jsem byla s doručenkou od uřadu práce v supermarketu a mám razítko a duvon nepříjetí mám nevyhovující smeny což je pravda mohou me i pres to že mám duvod a potvrzení že jsem tam byla vyhodit nebo ne a budou to nejak řešit ci do me rýpat že sem nenastoupila kuli smenám děkuji
petra

Hezký den,

pokud jsou pro vás z vážného důvodu (zdraví, péče o děti, nemožnost dojíždění), pak vám nic nehrozí, nebude ukončena evidence.

březen 2016

hledám práci
dobry den,
chci se zeptat ,muzu se odhlasit z pracovniho uradu bez smlouvy-vysvetleni ,dekuji za info
marcel ferenc
Ano, můžete. Lze to i bez udání důvodů.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu přestoupit z úřadu práce v mém bydlišti do jiného úřadu práce, který sídlí ve velkém městě? S paní na úřadu práce nejsem za dobře a nerozumíme si, a od známých vím, že úřad ve velkém městě je lepší a dá se s nimi spolupracovat. Děkuji
Jitka007

Jitko,

zákon o zaměstnanosti toto řeší jen v tomto případě: " Uchazeč o zaměstnání může požádat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce (§ 24) o zprostředkování zaměstnání krajskou pobočkou Úřadu práce, v jejímž územním obvodu se z vážných důvodů skutečně zdržuje." Jiné případy "přeložení" zákon nestanoví.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem na uřadu práce a momentlně absolvuji rekvilifikacni kurz a mám podporu v nezamestnanosti to mi bylo receno ze o ni neprijdu ale ted jsem dostala moznost brygady jen na vykendy je mozne si u kurzu brygadne privydelat ? A prisla bych tim o podporu ? Protoze za tu sobotu si moc nevidelam tak jestli mi do nejake urcite castky potpora zustane nebo mi ji vemou uplne .? Dekuji
Klára
Hezký den, ano, je možné si přivydělat i při rekvalifikaci stejně, jako u klasické evidence na ÚP. Zřejmě budete přecházet i na podporu při rekvalifikaci. Pokud nepřesáhnete stanovený výdělek, nic se neděje, podpora při rekvalifikaci vám poběží dál, pokud pobíráte opravdu jen podporu klasickou, bude na měsíc pozastavena.

březen 2016

hledám práci
Je možné dostat doporučenku,nevyřídit ji do stanoveného termínu 3 dnu a pote referentce nahlásit odchod na vlastní žádost nebo musí byt doporučenka vyřízená at už kladně či nekladně či vůbec nevyřízená jaký je prosím postup...
Děkuji
tomáš
Přesný postup musíte dohodnout s referentkou. Pokud jste doporučenku nevyřídil, je v co nejkratší možné době nutné tuto evidenci ukončit (tedy mimo řádně sjednanou schůzku) sám na vlastní žádost, jinak budete vyřazen pro maření součinnosti.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den
Mám dotaz dostla jsem doporučenku s ÚP a zajímalo by mě jestli se do 3 denního vyřízení započítavají víkendy a státní svátky?
Děkuji za odpověd
michala
Nikoliv, jde o pracovní dny.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den,
1.2-28.2 jsem byla evidovana na Uradu práce s podporou cca 8tis czk. Koncem února jsem si domluvila praci na Dohodu, jenomze jsem si neohlidala ze byla napsna jiz na unor a od 20.2 běžela Dohoda s vydelkem vyssim nez dovoluje k pobirani podbory... Protože jsem nemela prostředky v te době ani z jednoho, tak jsem podoru prijala...ted resim podklady pro dane a nevim jak to udelat spravne...myslim, ze v tomhle pripade byla pak socliani a zdravotni pojistovna odvedena 2x. Pokud se nahlasim na Urad od 1.2 a od 20.2 zacne bezet Dohoda (s vyssim prijmem)nalezi mi pomerna castka podpory v nezmaestnanosti za tu dobu? pokud ano urad by musel odvezt sociálku+zdravotku za unor ale zamestnavatel z Dohody taky? protože oba zasahuji do února? nebo jak se to resi? a jak to jde doresit i zpetne aby to bylo v poradku po všech strankach? dekuji.
Sona

Soňo,

tohle rozhodně není dobrá situace. Podporu máte neoprávněně. Pokud máte při současné evidenci DPP v určitém měsíci, podpora se vám nevyplatí. Navíc, neohlášení takového stavu může mít za následek vyřazení z evidence ÚP. Zaměstnavatel nemá povinnost z DPP (pokud výdělek nepřesáhne 10.000/měsíc) hradit ani zdravotní, ani sociální. Jen daňové zálohy.

Víc vám neporadím, jde vám o daně a já nejsem daňový poradce. Musíte se obrátit na něho.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den. Sedm let jsem pracoval v Irsku. Na konci minulého roku jsem se vrátil do České Republiky a žádal o podporu v nezaměstnanosti. Pracovní úřad si vyžádal z Irska dokument U1. Podpora mi nebyla přiznána a tak jsem žádal, aby mi byl tento dokument navrácet. Dostal jsem jen kopii s tím, že originál musí zůstat na v jejich rukách. Je to pravda nebo mám nárok na vrácení originálu?
Marek

Pokud si ÚP dokument sám vyžádal, pak mu náleží originál. Pokud jste dokument požadoval vy, pak by originál měl náležet vám.

K dalším účelům by vám stejně měla stačit kopie.

březen 2016

hledám práci
Dobry den! Dne 29.2.2016 jsem dostala po 34 letech od zamestnavatele vypoved na paragraf 52.g protoze sef mne pod pohruzkou vyhazovu(mezi 4 ocima) vyzadoval nekale transakce ktere se ale hned vratily do systemu zamnestnavatele ja jsem poslouchala sveho nadrizeneho a nic nepodnikla tak mi zamnestnavatel dal vse k uhrade a dal mi vypoved trestni rejstrik i zapoctovy list mam bez tohoto paragrafu musim rici na pohovoru tuto skutecnos a nebo si novy zamnestnavatel toto bude zjistovat sam?kdyz pozaduji pouze cisty tresni rejstrik a zapoctovy list.Na up se 6 mesicu nemohu hlasit o podporu v nezamestnanosti tak si sama hledam nove zamnestnani je mi 59 let
Lenka)

Hezký den Lenko,

je mi líto vaší situace. Nemáte-li uveden tento paragraf uveden v zápočtovém listě, nebude ani ve výpovědi. (mělo by  se to shodovat) Pokud to tak není, bude asi lépe to tak nechat. V dnešní době si zaměstnavatel může např. telefonicky zažádat o reference předchozího zaměstnavatele. Nezavdáte-li však příčinu ke zkoumání, např. nejistotou nebo divným mlžením při pohovoru a nehlásíte se o velmi prestižní místo (manažerské, vedoucí pozice) k vyžádání si referencí vůbec nemusí dojít a zřejmě ani nedojde. Zaměstnavatel pak bude vycházet ze skutečností uvedených v zápočtovém listu. Připravte si odpověď na otázku, proč jste zničehonic po tolika letech skončila - např. změna náplně práce, zdravotní důvody, psychická potřeba změny prostředí po tolika letech, nemožnost dalšího kariérního postupu atd.  Dostanete-li otázku, proč jste v mezidobí nebyla registrována na ÚP, můžete odpovědět tak, že si zdravotní a sociální hradíte sama a doufáte, že nové zaměstnání seženete rychle sama.

březen 2016

hledám práci
Dobry den,
Jsem v evidenci up od zari 2015 a mam brigadu na DPP, ktera mi skoncila k 31.12.2015 a chtela jsem si ji prodlouzit jenze jsem odevzdala pozde novou dohodu. Pani na up mi rekla ze by se to dalo zachranit tim, ze si vydelam aspon 5000kc coz se mi podarila ale i pres to mi pak rekla ze nakonec budu muset byt vyrazena na 3 mesice, krome toho bych chtela jit na zivnost a otevrit si kosmeticky salon a zazadat o dotaci na kterou ted nebudu mit narok tak by me zajimalo jak dal postupovat a jak se pripadne branit. Dekuji za odpoved
Dominika
Upřímně, je to velmi složité. Z jakého důvodu budete vyřazena z evidence? Z důvodu maření součinnosti (za nedodání dohody?) nebo proto, že máte zaměstnání (DPP) s vyšším výdělkem, než u kterého můžete být evidována? Doporučuji situaci ještě řešit s ÚP - s nadřízenými zprostředkovatelky (případně s oddělením poradenství), která vám poradila tento postup.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den děkuji za odpověď. Jen pro doplnění za poslední 2 roky mám odpracovaných 9 měsíců. S pozdravem Libechová
Kamila Libechová
Tak to vám, bohužel nárok na podporu nevznikne.

březen 2016

hledám práci
Dobry den chci se zeptat..mam moznost ziskat kratkodobou brigadu se smlouvou na dobu urcitou.musim to hlasit na up?a da se tato smlouva povazovat za smlouvu na dohodu o pracovni cinosti?
Iveta
Nepíšete, zda jste v evidenci ÚP. Pokud ano, pak to samozřejmě hlásit musíte. Má-li se pracovní poměr považovat za dohodu o pracovní činnosti, pak to takto ve smlouvě musí být i uvedeno. Váš pracovní poměr se za určitých podmínek může považovat za krátkodobé zaměstnání (pokud jeho doba nepřesáhne 3 měsíce)

březen 2016

hledám práci
Dobrý den,
Půl roku jsem OSVČ a půl roku na UP. Co si vydělám za půl roku, z toho žiji, když jsem na UP. Nemám nárok na podporu. Jako OSVČ jsem si vydělal 200000 Kč za půl roku a platil si minimální soc. a zdrav. pojištění. Po vyplnění přehledu za rok 2015 pro OSSZ mi ale vyšlo zdvojnásobení záloh na pojistném. Oni můj příjem dělí 6 měsíci ne dvanácti a to je problém. Je to tak správně? Děkuji.
Petr Michálek

Hezký den,

v tomto vám opravdu neporadím, nejsem odborník na stanovování výše záloh na pojištění. Zeptat se musíte přímo na OSSZ, případně na ČSSZ.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den.
Můžete mi prosím říct, zda po ukončení evidence na ÚP budu pobírat nějaký příspěvek, pokud se mi nadále nepodaří najít zaměstnání?
Hana Topičová
Pokud jste nesehnala zaměstnání, proč končit evidenci  na ÚP? Alespoň je za vás hrazeno zdravotní a sociální pojištění. A pokud se týká dalších sociálních dávek, o tom vám z vašeho dotazu nic neřeknu, informujte se přímo na ÚP, který vyplácí další nepojistné sociální dávky jako příspěvek na bydlení apod.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem veden na UP od 28.1.2016, do dnešního dne mi na pracáku dala zprostředkovatelka již dvě doporučenky na místo, které je mimo můj obor a za úplně jiné peníze než v minulém zaměstnání.Ani na jedno místo jsem nenastoupil z důvodů nevhodného kandidáta. Mám zájem o jednu práci, avšak daná společnost mi nabídla pracovní poměr až od 1.4.2016. Chci se zeptat zda písemný příslib k práci, který doručím na úřad práce bude závazný, a zda mi zprostředkovatelka dále nebude dokola zasílat doporučenky. Děkuji za odpověd
Marek

Hezký den,

pokud přinesete příslib zaměstnání s datem nástupu 1.4., zprostředkovatelka vám už nic jiného nabízet nebude. Závazný nebude, nicméně pokud z nějakého důvodu nenastoupíte, zhorší se vaše pozice na ÚP a pak vám zcela jistě bude nabízena práce s ještě větší intenzitou. (Což je koneckonců smysl ÚP.)

březen 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, byla jsem na ÚP a paní když mi klasicky tiskla nejake vhodne prace, mi vytiskla i jednu, u ktere mi řekla, že tam musim poslat životopis ještě ten den na email a pak ji tentýž email přeposlat na její mail, že po nich chce ta firma zpětnou vazbu. (Je to nějaké dotované místo, neřekla nic o razítku) Každopádně ta práce se mi vubec nezamlouvá a nemam o ni vubec zajem, naneštěstí mě vybrali do užšího kola a mám přijít na pohovor. Moje otazky zni: Je toto ta nabidka, kde se musim dostavit napohovor a pri neuspechu dostanu nejake razitko, ktere musim pak donest na pracak? Muzu tuto nabidku vubec odmitnout? Dekuji za odpoved.
Anna
Ano, určitě máte povinnost se na vyzvání ÚP se dostavit na pohovor. Je také možné, že přímo ÚP toto výběrové řízení ve spolupráci se zaměstnavatelem spoluorganizuje. Hlavně zprostředkovatelce neříkejte, že o práci vůbec nemáte zájem. To by bylo důvodem k vašemu vyřazení. Spíše hledejte objektivní důvody (tkzv. vážné), proč tuto práci nemůžete vykonávat. Informujte se, zda opravdu jde o dotované místo. Pokud by tomu tak nebylo, můžete skončit zaměstnání ve zkušební době.

březen 2016

hledám práci
Dobrý den,
vloni jsem v únoru ukončila VŠ, od března jsem nastoupila na stáž na Dohodu o provedení práce, při této stáži jsem si platila zdravotní pojištění sama. Stáž jsem ukončila ke konci května a od června jsem nastoupila do práce na plný úvazek. Počítá se mi DPP do nároku na podporu v nezaměstnanosti nebo musím mít odpracováno 12 měsíců na hlavní pracovní poměr? Děkuji za odpověď.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti
DPP, pokud výše výdělku nezakládala povinnost odvádět sociální pojištění, se nezapočítává do odpracované doby nutné pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Tam se započítává jen zaměstnání, při kterém je sociální poj. odváděno, případně stanovené náhradní doby.

únor 2016

hledám práci
Zdravím
Je považována doporučenka z úřadu práce vždy jako dotované místo?
Pokud ne... jak se dozvím jako uchazeč o zaměstnání že jde o dotované místo? Díky
luděk
Nikoliv. Pokud byste nastupoval na dotované místo, budete na tuto skutečnost upozorněn a úředníkem ÚP obeznámen s jistými specifiky takového zaměstnání.

únor 2016

hledám práci
Dobrý den, mám dotaz. Přišel mi z pracovního úřadu papír o schválení podpory v nezaměstnanosti.
Jelikož jsem na pracovním úřadě poprvé, nevím zda teď mám tento dopis poslat někam dál nebo si ho jen ponechat. Děkuji za informaci.
Marie
Jen si ho ponechte. Je to doklad pro vás. Nikam jej posílat nemusíte.

únor 2016