Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

hledám práci
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat , jestli se dá řešit s úřadem práce to , že mi zaměstnavatel slíbil zaměstnání , měla jsem u té podnikatelky smlouvu na dpp s tím , že od listopadu nastoupím do firmy , kde se vyhrálo výběrové řízení s tím , že to budu mít na zkrácený úvazek tak jsem s tím souhlasila a už nic nehledala jiného , nyní mi zdělila paní podnikatelka , že mě nemůže nikde zaměstnat at si hledám práci na hlavní poměr jinde , ještě podotknu , že se jí nelíbilo aby státu odváděla za mě hodně peněz má to být 11 000 kč , to je dobrý podraz tak s ní rozvážu pracovní poměr , no chtěla jsem mít vše v pořádku což je asi špatně v dnešní době děkuji za odpověd

Šosvaldová Martina .

Jestli můžu poprosit mi odpověd poslat na můj email martina.brezina@seznam.cz děkuji.
Martina Šosvaldová
Dobrý den, obraťte se, prosím, na právní poradnu jobDnes.

září 2016

hledám práci
Dobrý den,
chci se zeptat, má smysl žádat o práci ve stejném řetězci, jen v jiné prodejně, když mě v jedné prodejně vyhodili?
Děkuji za odpověď.
Hana
Dobrý den,
záleží na důvodu, proč byl s Vámi pracovní poměr ukončen. Lze předpokládat, že zaměstnavatel má jednotný personální a mzdový systém, takže pokud ukončení vašeho pracovního poměru provázeli nějaké problémy, budou o nich informováni i jiné pobočce. Pokud jste ukončil pracovní poměr standardně, nevidím důvod, proč nezkusit štěstí jinde. 

září 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem dúchodkyně a pobírám příplatky na bydlení.Mohu si ještě vydělat na brigádě, aniž bych o tuto částku přišla a jakou smlouvu bych měla uzavřít? Dekuju - otázka upravena poradcem
Ladislava
Dobrý den,
informujte se na úřadu, který Vám dávky vyplácí, tam jsou s Vaším případem přesně seznámeni.

srpen 2016

hledám práci
doibry den dne 31.5 mi byl ukoncen pracovni pomer na dobu urcitou zaroven jsem byla jeste na nemocenske davky mi 19 srpna jiz neprodlouzili od kdy se pocita narok na podporu z UP myslim ktere datum dekuji
dasa
Dobrý den,
nárok na podporu máte od data zaregistrování na úřadu práce.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
Mezi ukončením zaměstnaní a nástupem do dalšího je období 2 měsíců.
Mám v tomto období nárok na dávky v nezaměstnanosti pokud mám již podepsanou pracovní smlouvu v příštím zaměstnání?
Martin
Dobrý den,
určitě bych Vám doporučila se přihlásit na úřad práce, minimálně kvůli platbě zdravotního pojištění, ale i co se týká podpory, tak byste měla mít nárok.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den žena je po 3 lete mateřské dovolené nucena ukončit pracovní poměr dohodou kvůli dítěti které nemá školku ani hlídání a před tím pracovala normálně ale teď ji na úřadu práce dávají jen minimum peněz co stim?peníze se vypocitavaji údajně z mateřské a ne ze zaměstnání předchozího
Robin

Dobrý den,

při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené. Většina rodičů ovšem končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence Úřadu práce ČR v zaměstnání fyzicky nepracovala. Tím pádem mají dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. Úřad práce ČR jim tedy vypočítá – v případě, že splní podmínky nároku – podporu v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, mám dotaz ohledně práce, snad mi poradite... mám možnost pracovat jako poradce finančního plánování, nikdy pred tím jsem to nedělal, tak nevím jak to chodí... na pohovoru mi bylo řečeno, že budu dostávat fixní plat plus provize. Nebudu mít klasickou smlouvu, ale na dohodu o provedení práce, s tím ze bych si musel udělat ICO nebo OSVC. Zajímá mě zda si potom platím sociální a zdravotní sám a jak je to s daněmi... A zda se na mě vztahuje zákoník práce a byl bych nějak krytý... předem děkuji za odpověď
Dan
Dobrý den, pokud budete pracovat na základě dohody o provedení práce (DPP), vztahují se na vás ustanovení zákoníku práce. Pro DPP však platí určitá pravidla. Na DPP můžete odpracovat pouze 300 h za rok u jednoho zaměstnavatele. Z DPP se odvádí sociální a zdravotní pojištění jen pokud váš měsíční příjem bude vyšší než 10 000,- Kč. Jinak řečeno......, jestliže v kalendářním měsíci bude vaše odměna činit 10 001,- Kč, odvede za vás zaměstnavatel  sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnavatel za vás samozřejmě odvádí daň z příjmu. Jakmile však začnete pracovat jako OSVČ, musíte si hradit sociální a zdravotní pojištění sám. To samé se týká i daně.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat už rok a více jsem zaměstnaná na dotace. Podala jsem výpověď, s tím, že nastoupím do jiné práce. Bohužel mi ta práce nevyšla, tak musím jít na úřad práce, dostanu podporu i když jsem byla zaměstnaná na dotace? Děkuji.
Jana
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění.  Omezení pro dotovaná místa je pouze v tom, že se zaměstnanci nemohou zaregistrovat na úřad práce dříve než po 6 měsících od data nástupu na dotovanouo pozici.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,chci se zeptat,když jsem zaměstnaná do 31.8..2016,zda se mohu jít zaregistrovat na ÚP již poslední den v měsíci.
Děkuji za odpověď.
Iveta
Dobrý den,
úřad práce Vás zaregistruje nejdříve den následující po ukončení pracovního poměru.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, na koho se obrátit, nebo jestli mi můžete poradit.
jsem OSVČ a nyní mám vyděláno něco přes 500 000.- a od 12.9. nám začíná větší akce co potrvá až do konce roku, na kterou potřebuji i nějaké zaměstnance (brigádníky) tak nevím zda mám založit s.r.o. nebo jakým způsobem to vyřešit, předpokládaný výdělek (fakturováná částka) bude cca 250 000 měsíčně, takže bych překročil částku pro neplátce dph.
Předem děkuji za radu.
Jan
Dobrý den,
bohužel Váš dotaz není pracovně právního charakteru.

srpen 2016

hledám práci
Dobry den, jsem pozvána k výběrovému řízení na služební místo pracovník hmotné nouze. Výběrové řízení se bude skládat z písemného testu a ústního pohovoru. Chtěla jsem se zeptat, zda byste mi prosím mohli přiblížit, na co bych se měla zaměřit, než půjdu k výběrovému řízení, co vše bude komisi zajímat? Moc rada bych to místo dostala. Předem velice dekuji za Vas čas.
Veronika
Dobrý den, bohužel přesně netušíme, co danou komisi na této pozici bude zajímat, ale určitě si projděte podklady s tématikou hmotné nouze a ujasněte si, co chcete, aby u ústního pohovoru za vás zaznělo. 
Určitě si projděte informace o dané společnosti/úřadu a nachystejte si i dotazy, které vás budou zajímat a zároveň i reprezentovat před komisí.
Přejeme vám mnoho štěstí!

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,

našla jsem si práci na DPP, kde budu v příštím týdnu nastupovat a zajímá mne, zda mohu uplatnit slevu na poplatníka, když jsem zároveň vedena na Úřadu práce? Mám za to, že ano, ale jistota je jistota.

Děkuji za radu
Lucie
Dobrý den,
slevu na poplatníka můžete uplatnit i v případě, že jste vedená na úřadu práce.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda můžu být na úřadě práce a zároveň studovat celoživotní vzdělání. Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, nevím jak moc je Vaše celoživotní vzdělávání časově náročné a zamezuje Vašemu nástupu do pracovního poměru. Poraďte se s pracovníky úřadu práce. Na některé kurzy celoživotního vzdělání úřad práce dokonce finančně přispívá.

srpen 2016

hledám práci
prosím vás kdy chodí dávky v srpnu výplatní den děkuju nikde to nemůžu najít
Monika Hušáková
Dobrý den, pokud jde o dávky státní sociální podpory, obraťte se na pracovnice úřadu práce.

srpen 2016

hledám práci
dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli se můžu nechat dát ihned odhlásit z evidence nebo může být nějaká prodleva potom co obdržím doporučenku či pozvánku na výb.řízení do firmy která mi nebude nevyhovovat. Nebo tam budu muset zajít a nechat si vše potvrdit,případně nastoupit?Podle mne se můžu odhlásit kdykoli, když mi bude úřednice cpát nějaký nevhodný místo a hrozit sankčním vyřazením,jelikož směrnice.která by to nějak zakazovala myslím není. Děkuji za odpověd
simona
Dobrý den,
z úřadu práce se můžete na vlastní žádost odhlásit kdykoliv. Je potřeba počítat s tím, že si budete muset hradit zdravotní pojištění do doby, než si najdete nové zaměstnání.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, zprostředkovatelka z úp mě poslala na vyběrove řizeni do jedne firmy. Ja sem to odmít a chtěl jsem se hned nechat odhlásit na vlastní žádost z evidence.Ona mi tvrdila ,ze to nemůžu odmítnout jinak mě prý vyřadí sankčně z evidence.Má na to právo??
radek
Dobrý den, pracovnice úřadu práce zná nejlépe podmínky pro evidenci na úřadu práce. Při nesplnění podmínky Vaší součinnosti při hledání zaměstnání má právo na vyloučení z evidence.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,

v současném zaměstnání končím k 31.8.2016. Mám již sehnané nové zaměstnání, kam ale nastupuji až v půlce září. Mohu se a) na první polovinu měsíce zaregistrovat na ÚP b) pobírat za onu polovinu měsíce podporu v nezaměstnanosti (podmínku pro výplatu splňuji)?

Děkuji
Milan
Můžete se na tu dobu dojít zaregistrovat na úřad práce.

srpen 2016

hledám práci
K čemu má portál sloužit? Je zde skutečně možné najít práci? Když jsem do vyhledávače žádala filtr např. Karlovarský kraj, zobraily se mi nabídky práce v Praze, Jičíně atd. Moc to nechápu a přínos webu už vůbec ne.
Lenka

Dobry den, regiony, do kterych se inzeraty na portalu zadavaji, si vybiraji inzerenti. Na to provoz ani sprava portalu nema zadny vliv. Portal jobDNES.cz pusobi celorepublikove, tudiz i firmy muzou hledat uchazece z cele CR, pokud je nemuzou ziskat v regionu, kde se nachazi misto pracoviste. Proto nabidky v danem regionu nemusi byt striktne vazany pouze s mistem pracoviste v danem regionu. 

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem osoba zdravotně znevýhodněna a chtěla bych se zeptat, jestli bych mohla pracovat na zkrácený úvazek. Děkuji za odpověď
Milena
Pracovat určitě můžete, pokud Vám to Vaše zdravotní omezení dovoluje.

srpen 2016

hledám práci
Dobry den,zaměstnavatel mě dal vypověd §55,jsem na Up.Davky nemam ok.Budou mi nalezet davky(vyšě,s čeho se vypočitaji),pokud najdu brigadu,smlouvu na provedeni dila atd.(rozhoduje delka smlouvy)
Předem děkuji,honza
jan
Dobrý den, této otázce úplně nerozumí. Obraťte se, prosím, na úřad práce.

srpen 2016

hledám práci
Dobry den,chtel nych se zeptat po roce a pul jsem ukoncil vypovedi zamestnani a presel hned do jine firmy,bohuzel co slibovali neni pravda a nejsem tam spokojen,nyni chci ukoncit zamestnani ve vypovedni lhute,nez si najdu neco jineho z ceho se prosim pocita podpora v nezamestnanosti?z posledniho prijmu za ten prvni mesic ve zkusebni dobe zde?nebo nejak zpetne i ze stareho zamestnani?dekuji
Jan
Dobrý den,
výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
ukončil jsem magisterské studium a studentem jsem byl do konce 31.7.2016. Teď se rozhoduji, zda nastoupím na jinou školu nebo zda půjdu od září do práce.

Chtěl bych se zeptat, kdy bych se ml hlásit na úřadu práce pokud bych šel od září do práce? Nebo v druhém případě kdybych šel na jiné studium, avšak pokud bych neudělal přijímačky, tak by mi chyběl celý srpen a polovina září.

Děkuji za informaci.
Tomas
Dobrý den,
bohužel uplně nerozumím Vaší otázce. Není Vaší povinnosti se hlásit na úřadu práce, je to Vaše právo. Pokud jde o platbu zdravotního pojištění, informujte se na své zdravotní pojišťovně, která Vám případně spočítá dlužnou částku.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,

jsem na ÚP, mám uzavřenou DPP květen - červenec, měsíční výdělek 4900 hrubého. Mám povinnost danit? Zaměstnavatel zatím nic nestrhl. Lze tzv. růžový papír podepisovat dodatečně? Předem Děkuji za odpověď.
Kateřina
Dobrý den,
pokud jste nepodepsal růžové prohlášení (prohlášení poplatníka daně z příjmu), měl by Vám zaměstnavatel srazit 15% srážkovou daň. Po uplatnění této daně už ho nemusíte nikde vykazovat. Prohlášení nemůžete podepsat zpětně, ale můžete ho podepsat ke konkrétnímu měsíci. V tom měsíci Vám pak zaměstnavatel srazí 15% srážkovou daň a uplatní daňové slevy na které máte nárok.

srpen 2016

hledám práci
Chci odmítnout pracovní smlouvu daleko na dojíždění a pracovní doba jsou 12h mohou mě vyřadit z ˇUP za toto odmítnutí práce.
Dana
Dobrý den,
ano z úřadu práce Vás mohou vyřadit, pokud odmítnete nabídku z jiného důvodu, než je uvedený v § 5 Zákona o zaměstnanosti. Mezi ně patří:
 

1. nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
2. nezbytná osobní péče o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě ve věku do 18 let,
3. nezbytná osobní péče o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu nebo částečně bezmocnou fyzickou osobu starší 80 let, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
4. docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
5. místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela,
6. zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
7. jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, které uchazeč o zaměstnání doloží a prokáže,

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,

má právo zprostředkovatelka úp mému ošetřujícímu lékaři nařídit, aby mi nevystavoval omluvenky?
Iveta
Dobrý den,
předpokládám, že Váš ošetřující lékař je dostatečně fundovaný na to, aby dokázal posoudit Váš zdravotní stav. Pokud usoudí, že je nutné Vám vystavit neschopenku, je to plně v jeho kompetenci a ne na posouzení úřadnice z úřadu práce.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,
nevím jak přesně postupovat. Nastoupila jsem do nového zaměstnání, smlouvu mám od 1.6.2016, takže mi běží 3 měsíční zkušební doba, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Vedení už to ví a máme se kvůli tomu sejít co a jak dál. Chtěla bych se tedy zeptat, pravděpodobně mě ve zkušební době vyhodí, tak co je pro mě výhodnější jít na úřad práce, kde mi stejně práci nikdo nedá nebo ji na nemocenskou? Děkuji za odpověď
Klára
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že neznám výši vašich příjmů, dobu zaměstnání, případnou dobu registrace na úřadu práce, nemohu Vám v tomto případě zodpovědně poradit. Je třeba si uvědomit rizika každé situace.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,
* jsem 3 měsíce evidován na UP, po ukončení PP mám odstupné a výsluhový příspěvek, o podporu v nezaměstnanosti tudíž nežádám, neboť zřejmě ani nemám nárok
*naskytla se mi nabídka DPP za 4.900,- měsíčně ( tento stav mi vyhovuje )
* na jak dlouho mohu uzavřít DPP?
* mohu tuto v případě pouze 1leté smlouvy DPP tuto uzavírat opakovaně? S jedním zaměstnavatelem, popř. s odlišnými zaměstnavateli?
* UP za mě po celou dobu hradí zdravotní pojištění?
* bude mi i nadále UP v této době výkonu práce DPP nabízet práci na trvalý PP?
Děkuji , s pozdravem Pavel
Pavel
Dobrý den,
ve Vašem případě by se jednalo o nekolidující zaměstnání. Úřad práce by za Vás po tu dobu kdy vykonávate DPP měl hradit zdravotní pojištění. DPP není podmíněna časovým úsekem, ale počtem odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat 300 hodině ročně. Úřad práce Vám může i nadále nabízet zaměstnání na hlavní pracovní poměr.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když jsem na úřadě práce a neberu podporu mohu chodit na brigádu?
kuba
Dobrý den, domluvte se s pracovníkem ÚP.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den, nebyla dříve doba pro evidenci na Úřad práce do 8 dnů? děkuji
Luca

Dobrý den, do 8 kalendářních dnů je povinnost doložit vznik pracovněprávního vztahu.


červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,

do studoval jsem VŠ a nejsem zaměstnán. Namísto toho jsem společníkem v s.r.o. Musím se registrovat na ÚP?
Honza
Registrovat na ÚP se nemusíte. Musí ale za Vás odváděny platby zdravotního pojištění. 

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr dohodou a našla za sebe náhradu, protože mi byla slíbena lepší práce v jiné firmě, ale nakonec jsem práci nedostala žádnou. Jak to mám řešit?
Lucie
Dobrý den,
zaregistrujte se na úřadu práce, který Vám bude nápomocný při hledání nového zaměstnání, zároveň za Vás bude hradit zdravotní pojištění.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den jsem měsíc na UP dali mě doručenku na popeláře hned mě od 1.7.2016 přijali podepsal sem smlouvu do 31,12,2016 z 3 měsíční zkušební dobou práci sem fyzicky nezvladl špatný podmínky moc se to tam střída firma v konkurzu druhy den sem dal výpověd bez udání duvodu písemně mám nárok se znovu zaregistrovat na UP nebo mě nezaregistrují děkuji
pavel
Dobrý den,
bohužel nemám dostatečné informace ohledně délky předchozího čerpání podpory v nezaměstnanosti ani o odpracovaných dobách před registrací na úřadu práce. Doporučuji kontaktovat příslušný úřad práce, kde znají podrobnosti k Vašemu případu a jistě Vám sdělí všechny potřebné informace.

červenec 2016

hledám práci
Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne nastupu do noveho zamestnani. Nyni jsem vedena na uradu prace, ale jiz jsem vyhrala vyberove rizeni u jedne firmy. Tam mi vsak rekli, ze s ohledem na letni dovolene mohu nastoupit az 1.8.2016 s tim, ze smlouvu jedu podepsat jiz zitra 29.6.2016. Takze do te doby budu normalne vedena na UP. Tento tyden mam i jine pohovory a je mozne, ze pokud mi vyjde jine vyberove rizeni,ktrere vyhraji, radeji bych nastoupila do jine spolecnsoti, ktera take nabizi uzavreni pracovniho pomeru v prubehu cervence 2016. Hrozi mi nejake riziko, pokud v prubehu cernevce pripadne vypovim pracovni smlouvu, ktera nabyva ucinnosti od 1.8.2016??? Jedna se o klasickou smlouvu, bez konkurenci dolozky, a take bez smlouvy o smlouve budouci. Jen bych se rada ujistila, ze tu neni zadne zakonem skryte riziko, ze bych mohla zamestanavtele poskodit apod.
Predem dekuji za radu.
Martina
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje Občanský zákoník. Podpis pracovní smlouvy je příslibem zaměstnání. Tento příslib není možné brát jako nezávazný, zaměstnanec se zavazuje k zaměstnavateli nastoupit za podmínek, které spolu obě strany dohodly. Příslib zaměstnání můžete odvolat, je však nutné odvolat ho písemnou formou. Pokud se rozhodnete nenastoupit, bez odvolání příslibu, zaměstnavatel po Vás může požadovat náhradu škody ve finanční podobě.  Doporučuji Vám tedy, v případě, že byste si našla jiné zaměstnání, se co nejdříve spojit s budoucím zaměstnavatelem a dohodnout se na řešení tohoto problému.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, ÚP mi nabídla práci a dala mi doporučenku. U firmy jsem uvedla, že jí odmítám pro jinou - na doporučenku mi tento důvod napsaly. (pro mě nevyhovující, kvůli dítěti). Našla jsem si práci, ale na dohodu. Když jsem přišla na ÚP odevzdat doporučenku a řekla jsem, že jdu do jiné práce, ale na dohodu, tak mi bylo oznámeno, že mě vyřadí z evidence, poněvadž jsem odmítla jejich doporučenou práci. Opravu mě můžou vyřadit ?Tímto vás moc prosím o odpověď na mou otázku. Děkuji.
Romana
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje Zákon o zaměstnanosti, konkrétně § 5, který stanoví vážné důvody pro odmítnutí pracovního místa. Mezi tyto důvody patří také péče o dítě do 4 let věku, docházka dítěte do předškolního zařízení nebo povinná školní docházka dítěte. Podle mého názoru by Vás úřad práce vyřadit neměl.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné si najít brigádu v 16 letech někde v zahraničí, třeba na sběru ovoce..
Kryštof L
Dobrý den,
doporučuji kontaktovat agentury, které se zabývají zprostředkováním sezonních prací v zahraničí a informujte se na podmínky zaměstnávání mladistvých v cizině.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, mám po neúspěšných učňovských závěrečných zkouškách a chci se zeptat jestli je za mě hrazeno sociální a zdravotní pojištění po dobu letních prázdnin(červenec, srpen). Ptal jsem se ve škole a tam mi bylo zděleno že hrazení jsou jen úspěšní absolventi závěrečných zkoušek ale nebyli si moc jisti zda-li to tak opravdu je. Opravnou zkoušku budu mít začátkem září. Po její dokončení bych šel pracovat. Mám tedy jít na úřad práce až na pár dní v září než si opravím zkoušku nebo se mám přihlásit do 30.6(konec školního roku)?

Děkuju za odpověď
Michal
Dobrý den,
dle informací VZP jste v kategorii nezaopatřené dítě do 31.8.2016, takže plátcem zdravotního pojištění by měl být stát. Podmínkou je, že občan nevykonává po prázdniny výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Doporučuji Vám i tak kontaktovat zdravotní pojišťovnu

červen 2016

hledám práci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na opakovanou podporu v nezaměstnanosti. V předchozí evidenci na uřadu prace jsem vyčerpal celou podpurčí dobu a posléze jsem odpracoval 4 měsíce a další 3 měsíce jsem byl na nemocenské. Na uřadu prace mi tvrdí že náhradní doba ,tedy nemocenska se počíta jen do celkove doby potřebné tedy 12 měsícu , nikoliv do doby 6 měsícu potřebné pro opětovnou podporu. Děkuji za odpověd
Rene Kapsia
Dobrý den, na úřadu práce jistě přesně znají podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti.

červen 2016

hledám práci
Dobry den,
Pomohl byste mi najít domácí práci v Hranicích na Moravě? Jsem ZTP-hluchoněmá.
Děkuji,Martina Raptová
Martina
Dobrý den, obraťte se, prosím, na místně příslušný úřad práce nebo na personální agenturu v okolí Vašeho bydliště. Případě můžete sama zkusit vyhledat nějakou brigádu na různých pracovních portálech, např. na našem www.jobdnes.cz


červen 2016

hledám práci
Zdravim udelaly na me podraz ty socialove co tam sedej na UP .Ja jsem koncil praci a zamestanaakuvatel my naubidl jeset dodatecne brigadu do castky peti tisic jak muze byt a predtim jsem byl na pracaku a rekl jsem ji ze ji nto donesu pristi mesic ze ted dostanu z minuleho vyplatu tak jsem mel za to ze jak jsem se tam znova prihlasil takze tza me budou platit zdravotni jenze jsem tam byl vcera dolozit urcity poapiry a hlavne tu vyplatnici ohledne toho mesicjje pravda ze tam nebyl datum ukonceni úproste ciste a jasne to se nedela
xxx
Tomuto dotazu nerozumíme.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem na ÚP a sehnala jsem si brigádu na DPP budu pobírat 4500 kč měsíčně, co musím platit na odvodech ...a také pokud mi ÚP najde jiné zaměstnání...musím tuto brigádu zrušit děkuji za odpověď
mirka
Dobrý den,
pokud jste registrovaná na úřadu práce, můžete současně vykonávat závislou činnost - nekolidující zaměstnání (DPP nebo DPČ). Váš příjem nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, což je v roce 2016 až 4950 Kč. Tuto skutečnost jste povinna nahlásit úřadu práce. Pokud stále pobíráte podporu v nezaměstnanosti, bude vám po dobu výkonu nekolidujícího zaměstnání přerušeno její vyplácení a po skončení tohoto zaměstnání poběží dál). Pokud si najdete sama zaměstnání, příp. Vám ho najde úřad práce, brigádu přerušit nemusíte, můžete ji vykonávat mimo vaši pracovní dobu v novém pracovním poměru.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den,budu nejspíše vyřazena z UP,ale ještě mi nepřišlo konečné rozhodnutí. Nemám se tedy zatím zajímat o placení zdr.poj.? Paní ze zdr.pojištení mi řekla,že se musím dostavit s dopisem o sankčním vyřazení,jinak že si prý nemůžu sama platit zdr.poj.

Díky.
Petra Malá
Dobrý den,
pokud zatím nevíte k jakému dni budete vyřazena, nemůžete si sama platit zdravotní pojištění, mohlo by dojít k duplicitě plateb. Vyčkejte, dokud Vám nepřijde úřadní oznámení z úřadu práce, pak vše řešte se svojí zdravotní pojištovnou.

červen 2016

hledám práci
mam dotaz po rocni neschopnosti mam narok na podporu ze zdr. duvodu nemuzu jiz pracovat v pekarne tak mne propustili mam astma a spatnou krev pri urazu mne hrozi vykrvaceni
milada palkova
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, k 30.6.2016 končím pracovní poměr dohodou (z důvodu změny bydliště, ale ve výpovědi to uvedeno není). Mám nárok na podporu? Do kolika dní se musím dostavit na ÚP? Děkuji za odpověď
Lenka Klárová
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.
  • Pokud  z práce odejdete z vlastní vůle podáte výpověď nebo odejdete dohodou máte nárok pouze na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
  • Pokud naopak dostanete výpověď, zůstane Vám podpora ve výši, která činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
  • Registrovat se musíte do 3 dnů od ukončení posledního zaměstnání.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den.Jsem v evidenci UP delší dobu.Chodím na doporučenky.Jednou mi paní úřednice dá doporučenku mimo mojí kvalifikaci.Tam mě samozřejmě nevemou a pak jdu na inzerát který je na UP.Ale tam zase zaměstnavatel zase nechce dát smlouvu pouze dohodu.Chci se zeptat.Nepobírám žádné dávky.Ale úspory docházejí a práci stále nemám.Můžu si o nějakou dávku zažádat?Konkrétně kde?Jsem svobodný a bydlím sám ve vlastním bytě.Ještě jak je to ze zdravotním pojištěním kdybych se náhodou odhlásil z evidence nebo bych byl případně vyloučen.Lze to z nějaké dávky pokrýt.Prosím o radu.
Jíří Walda
Dobrý den,
bohužel neznám podrobně Vaši situaci, pokud máte zájem o informace, které se týkají sociálních dávek, obraťte se na správu sociálního zabezpečení, Tam získáte přesné informace o možnosti čerpání sociálních dávek.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda mohu odcestovat na zahraniční dovolenou, přestože jsem v evidenci ÚP. Dovolená nezasahuje do plánované schůzky s paní zprostředkovatelkou, která mi však sdělila, že nesmím opustit republiku, jsem-li v evidenci.
Richard S.

Dobrý den,

podle zákona o zaměstnanosti  je uchazeč o zaměstnání povinen poskytovat ÚP ČR potřebnou součinnost. Tedy spolupracovat při zprostředkování zaměstnání. To tedy v praxi znamená, že pokud vycestuje do zahraničí během evidence na ÚP ČR, a ten ho během té doby vyzve k součinnosti (např. aby se dostavil za účelem sjednání schůzky u zaměstnavatele, poradenství apod.), není možné  pobyt mimo území ČR podle platné legislativy brát jako vážný důvod absence. Tím pádem ho ÚP ČR na základě zákonné úpravy kvůli nespolupráci může sankčně vyřadit z evidence. Pokud člověk ví, že v nejbližší době stráví určitou dobu v zahraničí, měl by evidenci na ÚP ČR sám ukončit. Po návratu domů, pokud se mu nepodaří najít práci, se pak může opět zaevidovat.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu ohledně ÚP-nároku na podporu a dovolené (vím, že člověk na podpoře nemá na dovolenou nárok-má se věnovat hledání práce). Končím v zaměstnání a budu žádat o podporu v nezaměstnanosti. Zároveň mám však koupenou letenku na tři týdny na přelomu měsíce, tj. zaeviduji se a následně cca za 14 dní letím na dovolenou na tři týdny a vracím se až v půlce dalšího měsíce. Mám obavy, že budu na ÚP znovu pozvána v době, kdy nebudu v ČR. Jak byste mi poradili postupovat?Doufat, že se s paní na ÚP půjde domluvit a přiznat to rovnou aniž bych čekala, jaký termín navrhne? Nebo se případně 1x nedostavit a riskovat vyhození?
Druhou otázkou je, zda mám povinnost dle Zákona doložit i doklad o ukončení zam. (Dohodu/Výpověď apod) či stačí doložit jen "Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku" a samotnou ukončovací smlouvu dokládat nemusím?
Mnohokrát Vám děkuji!
- otázka upravena poradcem
Hana

Dobrý den,

podle zákona o zaměstnanosti  je uchazeč o zaměstnání povinen poskytovat ÚP ČR potřebnou součinnost. Tedy spolupracovat při zprostředkování zaměstnání. To tedy v praxi znamená, že pokud vycestuje do zahraničí během evidence na ÚP ČR, a ten ho během té doby vyzve k součinnosti (např. aby se dostavil za účelem sjednání schůzky u zaměstnavatele, poradenství apod.), není možné  pobyt mimo území ČR podle platné legislativy brát jako vážný důvod absence. Tím pádem ho ÚP ČR na základě zákonné úpravy kvůli nespolupráci může sankčně vyřadit z evidence. Pokud člověk ví, že v nejbližší době stráví určitou dobu v zahraničí, měl by evidenci na ÚP ČR sám ukončit. Po návratu domů, pokud se mu nepodaří najít práci, se pak může opět zaevidovat.

červen 2016

hledám práci
je možné se zaměstnancem na zkrácený úvazek uzavřít také DPP nebo DPČ na stejný druh práce?
Děkuji L.
Liba
Není, dohoda musí být uzavřena na jiný druh práce.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP, dostala jsem doporučenku a následně i zaměstnavatelem byla vybrána, ale našla jsem si během této doby jiné zaměstnání a teď nevím, jak dále postupovat, zda je pro mne nějaký postih, když do doporučeného zaměstnání nenastoupím smlouvu tedy s nimi vůbec nepodepíši.
Pavla
Dobrý den,
postih by se na Vás vztahoval, pokud byste i nadále zústávala v evidenci úřadu práce. Při odmítnutí zaměstnání by Vás mohli příp. i vyloučit z evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud jste si našla mezitím jiné zaměstnání, do kterého nastoupíte, neměl by se na Vás tento postih vztahovat.

červen 2016

hledám práci
Dobrý den.Mám prosím dotaz,ukončila jsm po 12 letech zaměstnání dohodou z mé strany. Měsíc pracuji v jiné firmě kde chci ukončit pracovní poměr v záuční době. Můžu se přihlásit na Uřad práce? V jaké dané výši budu pobírat sociální dávky. Děkuji.
Jana Šulová
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.
  • Pokud  z práce odejdete z vlastní vůle podáte výpověď nebo odejdete dohodou máte nárok pouze na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
  • Pokud naopak dostanete výpověď, zůstane Vám podpora ve výši, která činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

červen 2016

hledám práci
Dobry den. Chtela bych se zeptat na dotaz ohledne privydelku na UP. Jsem studentka a tento mesic bych mela ukoncit VS. Od unora 2015 do brezna 2016 jsem pracovala pri studiu na pracovni smlouvu (nejprve uvazek 20 hodin tydne, pote 25 hodin tydne). Kdyz pujdu po ukonceni VS na UP, mela bych tedy mit narok na podporu v nezamestnanosti, pokud se nepletu. Chtela bych se zeptat, pokud budu na UP a budu pobirat podporu v nezamestnanosti, je mozne si privydelavat na brigade? Dekuji za odpoved.
Martina S.
Dobrý den,
v roce 2016 si můžete přivydělat formou nekolidujícího zaměstnání 4 950 Kč.
Během výkonu nekolidujícího zaměstnání není možné pobírat podporu v nezaměstnanosti. V praxi si tedy většinou formou nekolidujícího zaměstnávání přivydělávají občané po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, kterým se ještě nepodařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. Nekolidující zaměstnání je nutné ihned oznámit na úřadu práce nejpozději v den nástupu, jinak hrozí sankční vyřazení z evidence.

květen 2016