Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

práce a ZTP
Dobrý den,
mám zařízené lázně a měl bych nastoupit za týden. Může mi podle zákoníku práce či předpisů o nemocenském pojištění zabránit v nástupu do lázní.
Předem děkuji za odpověď.
Martin Kuba
Martin Kuba
Dobrý den, je třeba rozlišovat, zda do lázní nastupujete na návrh ošetřujícího lékaře, který vám na pobyt v lázních vystaví potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti nebo jste si sám zaplatil pobyt v lázních (welnes). V prvním případě vám jako omluvenka pro zaměstnavatele poslouží potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel je povinen vás uvolnit; ve druhém případě musíte požádat zaměstnavatele o dovolenou. Vzhledem k tomu, že podle zákoníku určuje čerpání dovolené zaměstnavatel, může se vám stát, že dovolenou na pobyt v lázních nedostanete.

srpen 2017

práce a ZTP
Dobrý den.Bude mi přiznán invalidní důchod 3 stupně.Nerada bych dávala výpověď, pracovala bych 2 hodiny denně, jenže mám jít v říjnu na operaci a nemoc se protáhne nejspíš do března. Marodit nebudu, budu mít ten důchod. Dá se nějak domluvit smlouva, že bych si třeba vzala neplacené volno během rekonvalescence ? Děkuji za odpověď
Mila
Dobrý den, neplacené volno vám musí zaměstnavatel odsouhlasit. Obraťte se na něj se žádostí a v případě, že tomu bude zaměstnavatel nakloněn, nechte si čerpání neplaceného volna odsouhlasit písemně. Vyřešte také, jak za vás bude v době čerpání neplaceného volna hrazeno zdravotní pojištění, resp., kdo ho bude hradit.  

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den nevím přesně jak se mohu bránit. Stal se mi pracovní úraz,jsem již několik měsíců na neschopence. V práci jedna zaměstnankyně (je zástupce vedoucího-já pokladní)začala mezi ostatními prohlašovat,že mluvila s mým lékařem a ten jí sdělil,že nechodím na kontroly,že jsem zdravá,nahlásil to na sociálku a další věci. Okamžitě jsem se spojila s lékařem ten o ničem neví ,dokonce mi dal písemně,že o mém zdrav. stavu s ní nemluvil.Začala jsem to tedy řešit s mým nadřízeným-ten mi řekl že to je můj osobní spor,ale pokud to budu chtít řešit,že se za mne postaví (že to slyšel co říkala).Nemyslím si, že je to osobní spor,některé kolegyně tomu uvěřili a začaly to šířit dál i mezi pravidelné zákazníky. V práci když tam přijdu tak se cítím hrozně,někteří otevřeně mají narážky-ale většinou za zády (dozvídám se to od těch které vědí,jak to je doopravdy.).Mohu doložit veškeré léčení a rehabilitace.Nechce se mi vracet ani do práce,ale nechci o ní přijít jen kvůli nějakým ležím. Děkuji za radu.
Klimentová
Dobrý den, písemně požádejte vedoucího, aby sdělil svým podřízeným (vaším kolegyním) skutečnou příčinu vaší nepřítomnosti v práci. Žádost mu předejte proti podpisu nebo zašlete doporučeně. Tuto záležitost musí řešit vedoucí. Měl by upozornit kolegyni, která sděluje týmu nepravdy, na porušování pracovních povinností. 

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den.
Chci se zeptat zda nařízení přesčasu zaměstnavatelem tj.7,5hod týdně se vztahuje i na sobotu či neděli. Smlouva je uzavřena na 37,5 hod.týdně a to v rovnoměrných směnách ale teď přišli s tím že nam na určitou dobu nařídí i povinné soboty. Jsme firma na zpracování plastů.
Vašek
Dobrý den, jestliže má práce o víkendu probíhat nad rámec vám stanovené 37,5 h  týdenní pracovní doby (jde o práci přesčas), je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel může podle zákoníku práce nařizovat přesčasy jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Zaměstnavatel vám může nařídit nejvýše 8 h práce přesčas v jednom týdnu a 150 h v kalendářním roce. Nad tyto limity je možné práci přesčas sjednat (nikoliv nařídit) s vaším souhlasem.  

červen 2017

práce a ZTP
Dobry den muzou mi vzit dovolenou pul dne kdyz mi chybi napr.3 hodiny a davat mi to podepsat v pulce mesice dekuji za odpoved
Tereza
Dobrý den, zaměstnavatel MŮŽE krátit dovolenou pro neomluvenou nepřítomnost v práci (zákoník práce to neukládá jako povinnost, ale nechává na rozhodnutí zaměstnavatele). Za každou neomluveně zameškanou směnu (pracovní den) může krátit dovolenou o 1 až 3 dny.Neomluvená zameškání kratších částí směn může zaměstnavatel sčítat. Ve vašem případě byl měl zaměstnavatel krátit dovolenou o celý 1 den, protože dovolená je stanovena v celých dnech nikoliv půl dnech. Vaše seznámení s krácením dovolené by mělo proběhnout co nejdříve po zjištění neomluvené absence.   

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den, ráda bych věděla, jak mohu postupovat v případě, že zaměstnavatel neplní své požadavky a já bych chtěla dosáhnout, že začne. Na směny pracujeme 14 hodin denně krátký-dlouhý týden, to je prokazatelně nezákonné nebo není? Dále dostáváme mzdu na účet nižší než by právem měla být, máme např. strhávané provize, když si vybereme dovolenou a míváme často dovolenou zakázanou. Mockrát děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den, položila jste 3 dotazy:
1. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Zaměstnavatel musí dále dbát na to, aby byl dodržen odpočinek mezi směnami alespoň 11 h. 
2. Na otázku, zda je zaměstnavatel oprávněný krátit provize za dobu čerpání dovolené, nejsem schopná odpovědět. Tuto skutečnost má zaměstnavatel pravděpodobně upravenou ve mzdovém předpisu. Pokud máte odbory, obraťte se na ně, aby dosáhly nápravy.
3. O čerpání dovolené rozhoduje vždy zaměstnavatel. 

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den, prosím, existuje nějaká možnost zpětného, alespoň částečného proplacení peněz, které jsem zaplatil za řidičský průkaz? Konkrétně. Jsem na ÚP a nečekal jsem na to, "co bude" a našel jsem si možnost ježdění kamionem. Navyšuju si tedy ŘP ze skupiny B, na skupinu C+E. Dočetl jsem se ale, že možnost posouzení možnosti účasti ÚP na tomto mém výdaji, je pouze tehdy, když si zažádám alespoň měsíc před tím, než se zúčastním samotné rekvalifikace. Je to tedy "konečná?" Neexistuje žádná možnost nějakého příspěvku? Jako invalidnímu důchodci by se mně určitě hodil :)
Děkuju za info, hezký den. - otázka upravena poradcem
Josef Zima
Dobrý den, o podmínkách finanční spoluúčasti úřadu práce na rozšíření řidičského oprávnění se budete muset domluvit na úřadu práce.

prosinec 2016

práce a ZTP
Dobrý den, již mnoho let pobírám inv. důchod 1. st. a zároveň jsem dlouhodobě (11 let) nepřetržitě v evidenci ÚP. Poslední zaměstnání rok 2005 dělnice - balení hotových výrobků do folie na jednoduchém stroji vakuová balička a následně do kartonů či železných drátěných boxů atd. Prac. doba 8h. Nyní možnost lehké práce na DPP na počítaci, ale 12h. směny denní a noční. Slyšela jsem názor, že při práci více než 8h. denně hrozí odebrání důchodu. Je to pravda? Výdělek snad omezený není, ale jak je to s pracovní dobou? Prosím o sdělení Vašeho názoru. Předem mnohokrát děkuji.
Milada Trojánková
Dobrý den,
je skutečně možné, že revizní lékař uzná, že jste se dobře aklimatizovala na trhu práce a není již nutné Vám přiznávat invalidní důchod. Ale tento problém spíš konzultujte se svým praktickým lékařem, popř. specialistou, který Vás ošetřuje. 

září 2016

práce a ZTP
Dobrý den ,mám smlouvu na neurčito ,tet jsem marodila rok se zdravtních důvodu .Mám jít k zavodnímu lekaři ,pokud by mi napsal nějaké omezení v práci ,mohou mě propustit ?Děkuji Martina
Martina
Dobrý den, pokud byste nemohla nadále vykonávat práci, na kterou máte uzavřenou pracovní smlouvu a zaměstnavatel by Vám nemohl nabídnout ani práci jinou, musela byste ukončit pracovní poměr.

září 2016

práce a ZTP
Dobrý den,mam 1 . stupeň invalidity,kolik hodin mužů pracovat týdně.dekuji
Kybu
Dobrý den, předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti poživatele invalidního důchodu. Poživatel invalidního důchodu je ve svých možnostech výkonu zaměstnání omezován jen svým nepříznivým zdravotním stavem.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, po několika letech usilovné práce jsem nastoupil na místo, kde jsem získal práci za pro mne skvělé podmínky (33.200 Kč hrubého předtím 15.500 Kč). Bohužel jsem po 28 odpracovaných dnech dlouhodobě onemocněl (lékaři slibují min. rok až rok a půl). Mám hypotéku atd. Počítá se mi nemocenská z výdělku těchto dní nebo průměrem s předchozím zaměstnáním? Můj dotaz je s ohledem na problémy s hypotékou. Děkuji za reakci Vl.
Vladimír Boura

Dobrý den, Váš stávající zaměstnavatel vystaví Přílohu k žádosti o PN, kde uvede započitatelný příjem v rozhodném období, který jste si u něj vydělal. Tuto přílohu spolu s doklady k PN zašle na ČSSZ, která stanovuje a vyplácí nemocenské.

 Předešlé zaměstnání a příjmy z něj, by v tomto již neměly hrát roli.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den... jsem před operací karpál ,tím pádem jsem zdravotně omezená ,nemůžu dělat už v podstatě nic... Chtěla jsem se zeptat zda v tomto případě mohu dostat na úřadu práce nějaké peníze... Po operaci jedné ruky mě čeká ještě druhá ruka. Na úřad práce jsem dodala od doktorky papír že nemohu dělat manuální práci.. Je tady nějaká šance? nemůžu to nikde dohledat a před návštěvou úp bych chtěla vědět od vás jesti to je možné...Bez práce jsem díky karpálům už delší dobu a nepobírám žádnou podporu ani příspěvky nic... Děkuji za vaší odpověd přeji hezký den
ŠTĚPÁNKA
Dobrý den, mohla byste zažádat o dávky státní sociální podpory na úřadu práce, příp. o přiznání invalidního důchodu.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám pracovní poměr na dobu určitou - zástup za nemoc do konce října. Byla mi vypočítaná dovolená 8 dní. Jelikož pro mě paní ředitelka nemá práci, školka je zavřená, dostala jsem neplacené volno. Neměla bych mít nárok ze zákoníku práce - překážka na straně zaměstnavatele - na náhradu mzdy ve výši 60% průměrného výdělku a ne neplacené volno? Děkuji moc za odpověď.
Veronika
Dobrý den, pokud nemáte dostatek dovolené, abyste jí pokryla dobu, kdy je školka zavřená, měl by vám zaměstnavatel na toto období přidělovat práci. Jestliže pro vás zaměstnavatel nemá žádnou práci, měl vás poslat na tzv. pracovní volno pro překážky v práci na straně zaměstnavatele. Za dobu čerpání pracovního volna pro překážky v práci, Vám bude zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, v září bych měla mít nový pracovní poměr - asistent pedagoga jen na zkrácený úvazek - 20 hodin týdně. Kolik budu mít vypočítané dovolené do konce kalendářního roku? Děkuji.
Šárka
Dobrý den, abych mohla spočítat nárok na dovolenou, potřebovala bych vědět, kolik dnů v týdnu budete pracovat (počet odpracovaných hodin v týdnu není pro výpočet dovolené (DOV) rozhodující. Příklad pro roční výměru dovolené 4 týdny (20 dnů): práci budete vykonávat 5 dnů v týdnu: 20:12=1,5 dne/ 1,5 x 4 měsíce =nárok na DOV (9-12/2016) 6,5 dne NEBO práci budete vykonávat 4 dny v týdnu: nárok na DOV (9-12/2016) 5 dnů NEBO práci budete vykonávat 3 dny v týdnu: nárok na DOV (9-12/2016) 4 dny.

srpen 2016

práce a ZTP
Mám III.stupeň invalidity.Do této doby jsem byla zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou. Vední mi chce změnit úvazek na částečný.Mám strach,že v případě odebráníID se mi prac.smlouva nevrátí na původní.Mohu se nějak bránit?Může být v uzavření dodatku o prac.smlouvě věta, že opatření sníženého úvazku je jen po dobu od ...do....Uvědomuji si, že mi může být ID při plném úvazku odebrán. děkuji za odpověď.
Kamila
Dobrý den,
výše úvazku je součástí pracovní smlouvy. Se změnou úvazku musíte souhlasit. Pokud nesouhlasíte s pokrácením úvazku, zaměstnavatel na to nemá právo. Pokud s tím budete souhlasit, je možné udělat dodatek na dobu určitou.

červenec 2016

práce a ZTP
dobry den mam 3 stupen 70 procet invaliditi sem po tezke operaci pocita se to do soc. davek muzou prijit o bydleni nebo o davky predem dekuji za odpoved
lucie
Dobrý den,
bohužel Váš dotaz nemá pracovněprávní charakter. Doporučuji se obrátit s dotazem na správu sociálního zabezpečení, kde Vám jistě poradí, jak máte ve vaši situaci postupovat.

červenec 2016

práce a ZTP
Pobírám invalidní důchod číslo1.Našlajsem si práci,kde pracuji na 6 hodin.Práce ale vyžaduje po dobu jednoho měsíce dělat přesčasy.Tudíž bych měl vjednom měsíci daleko vyšší mzdu.Nemohu přijít o invalidní dlůchod.
Předem děkuji za odpověd.
Alena Hauerová
Dobrý den,
v současné době je jediným limitem při zaměstnávání invalidních důchodců jejich zdravotní stav, ne výše mzdy. Pokud se jedná o jednorázové zvýšené pracovní nasazení, neměl by s tím být problém, spíš bych dávala pozor do budoucna. Může se stát, že posudkový lékař usoudí, že jste se dobře aklimatizovala na trhu práce a invalidní důchod Vám odebere.

červenec 2016

práce a ZTP
Dobry den,mam 3 stupeň ZTP,mam Hantingnovu Choreu ,mužu si najit brigádu na 4 hod?dekuji za odpověď Anna

Ann
Dobrý den,
invalidním důchodcům zákon nezakazuje pracovat, jen je potřeba počítat s rizikem, které může při Vašem zaměstnání nastat. Je možné, že posudkový lékař přehodnotí vzhledem k výkonu zaměstnání Váš zdravotní stav. Usoudí, že jste se úspěšně adaptovala a sníží Vám procentní ohodnocení invalidity.

červen 2016

práce a ZTP
Jsem delší dobu v pracovní neschopnosti. Slyšela jsem, že po 180 dnech chodí nemocný ke komisi, kde projednají nárok na částečný invalidní důchod. Je to tak a mám se o to starat já nebo můj lékař? A počítají se do pracovní neschopnosti i víkendy a svátky?
Iva B.
Dobrý den,
Váš dotaz se netýká pracovně-právních záležitostí, doporučuji kontaktovat Vašeho obvodního lékaře, který má přesné informace o Vašem zdravotním stavu a jistě Vás bude informovat o další postupu.

červen 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
pracuji na čerpací stanici v nepřetržitém provozu...střídání na směny. Kolik hodin týdně mohu odpracovat??? Může mi vedoucí nařídit šichty navíc v mém volnu když už jsou nad rámec zákoník práce. Třeba za měsíc červenec mám kolem 55 hodin týdně a na konci měsíce mi to dělá 200 hodin. Nikdo se nás nezeptal a prostě udělal docházku z mnoha přesčasy. Za rok 2016 mám již odpracováno 130 hodin přesčasu. Může mi vedoucí nařídit tolik dalších přesčasu bez mého souhlasu?? Jak se bránit. Děkuji - otázka upravena poradcem
Denisa

Dobrý den,

jste-li "běžný" (tedy nikoliv vedoucí) zaměstnanec, může být ve mzdě zahrnuta práce přesčas jen v rozsahu 150 hodin za kalendářní rok, přičemž tento limit by měl být uveden v pracovní smlouvě. U vedoucích zaměstnanců (tedy osob, které řídí alespoň jednoho podřízeného), tento limit činí v průměru 8 hodin týdně.

Na co se často v této souvislosti zapomíná, je fakt, že práce přesčas by měla být nařizována výjimečně a zaměstnavatel ji smí nařídit pouze z vážných provozních důvodů.

Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený výše pouze na základě dohody se zaměstnancem.

červen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, jsem invalidní III.st. V posudku mám napsáno - " Pro zdravotní postižení není účastník řízení schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Chtěla bych se zeptat, zda si mohu přesto něco k důchodu přivydělat. Mám obavy, aby mi nebyl důchod odebrán. Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Dana
Dobrý den,
zákon nezakazuje invalidním důchodcům pracovat, ale je skutečně potřeba počítat s rizikem, že posudkový lékař přehodnotí Váš zdravotní stav a může dojít ke snížení procentního ohodnocení invalidity.

červen 2016

práce a ZTP
Mám už velmi dlouho ID 3.stupně a nějaký příspěvek na péči 1.stupně. ID mám na psychické problémy (nechci upřesňovat), mám pocit že mě nikde nevezmou. Jak je to tedy s možným výdělkem k plnému důchodu? Přijde mě, že pro takové lidi není žádná práce....
Jiří
Dobrý den,
invalidním důchodcům zákon nezakazuje pracovat, jen je potřeba počítat s rizikem, které může při Vašem zaměstnání nastat. Je možné, že posudkový lékař přehodnotí vzhledem k výkonu zaměstnání Váš zdravotní stav. Usoudí, že jste se úspěšně adaptoval a sníží Vám procentní ohodnocení invalidity.

červen 2016

práce a ZTP
dobrý den, pracuji na pozici koordinátor, je to administrativní pozice, mám na starosti faktury - formální kontrola faktur, vyúčtování do zahraničí apod.

Nyní mi bylo řečeno, že bych měla převzít práci navíc za kolegu z jiného oddělení, který svoji práci nezvládá (dělá vyúčtování na pojišťovnu i pro naše oddělení) a prý bude lepší, když si to naše oddělení bude dělat samo!

Jenže pro mě to znamená výrazné navýšení práce, o zvýšení peněz ale nikdo nemluvil!

rozhodně nehodlám dostat tuny papírů za stejný plat!

Můžu se nějak bránit - trvat na změně pracovní náplně a adekvátní zvýšení platu?

Nebo může to zaměstnavatel udělat i bez mého souhlasu?

Děkuji moc!!!
Ivana

Dobrý den, podepisovala jste při nástupu do práce jako součást pracovní smlouvy i pracovní náplň, resp. popis práce? Pokud ano, je pracovní náplň považována za dohodu, a lze ji změnit zase pouze dohodou. Tzn,, že musíte zaměstnavateli odsouhlasit změnu jejího obsahu. Pracovní náplň vám však mohl zaměstnavatel předat i samostatně (tzn., že není v ní uvedeno, že je součástí pracovní smlouvy). Touto pracovní náplní konkretizuje, co je obsahem vaší práce a tuto může i kdykoliv změnit a to bez vašeho souhlasu. Pro tento druhý případ vám doporučuji připravit si "časový snímek vašeho pracovního dne" (co vše děláte pravidelně a kolik času vám to zabere; co zpracováváte ad hoc i s časovým odhadem), tím získáte argumenty pro jednání s nadřízeným. Zároveň byste se měla připravit na variantu, že práci převezmete a pak si udělejte jasno v tom, za jakou mzdu byste byla ochotná na toto přistoupit. 

květen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, můj přítel je po DMO a má 3.stupeň invalidity a chtěl by pracovat. Kolik by si mohl vydělat, aby mu ten jeho důchod nestrhli prosim? A ještě předtím měl kartičku ZTP, ale vzali mu ji. Dá se s tím něco dělat, aby ji dostal zpátky? Na co vše má nárok při své invaliditě a kolik by správně měl dostávat? A co třeba nějaké výhody? Máme ted dost těžkou situaci životní. Děkuji za odpovědi.
Aneta
Dobrý den,
Váš dotaz není pracovně právního charakteru, doporučím Vám proto, obrátit se na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde Vám podají přesné odpovědi na Vaše otázky.

květen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, rada bych se zeptala zda musim nahlasit zamestnavateli priznani karticky ZTP. Pracuji na cely uvazek na Hpp.

Moc dekuji
Nikol
Dobrý den,
povinnost náhlasit změnu nemáte, nicméně bych Vám doporučila s touto skutečností zaměstnavatele seznámit.

květen 2016

práce a ZTP
Dobrý den
Chtěl sem sa zeptat sem samoplátce a mám možnost jít na dohodu o provedení práce. Kam mám tuhle smlouvu donést? děkuji
Pepa
Dobrý den, tomuto dotazu nerozumím. Pokud jste se dohodl se zaměstnavatelem na uzavření dohody o provedení práce, je jedno vyhotovení dohody uložené u zaměstnavatele a jedno dostane vy. Zaměstnavatel za vás bude každý měsíc odvádět daň a jestliže dosáhnete na měsíční odměnu 10 001,- Kč a více přihlásí vás zaměstnavatel k zdravotnímu a sociálnímu pojištění a odvede za vás pojistné v příslušné výši.

květen 2016

práce a ZTP
DObry den, chtela bych se zeptat od 2.5.2016 jsem nastoupila do prace ale 4.5.2016 uz jsem byla u doktora a mam vystavenou neschopenku chtela bych se zeptat jak to bude s penezmi zda v cervnu dostanu normalne za nemocenskou dekuji
Tereza
Dobrý den, za 1.-3.den dočasné pracovní neschopnosti (PN) nedostanete nic, od 4.do 14. dne PN vám bude zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy, od 15. dne PN vám bude správa sociálního zabezpečení vyplácet tzv. nemocenskou. Doklad o PN musíte odevzdat zaměstnavateli, ten za vás bude vše řešit i se správou sociálního zabezpečení.

květen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, v práci už pracují rok a prodloužili mi smlouvu zase na rok a já ji dnes podepsal. Mohu můj podpis "reklamovat" jak to bývá v obchodě? Uvědomil jsem si že mi ta smlouva nevyhovuje. Pracuji zde jako OZP a mám epilepsii.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Petr
Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel předložil k podpisu dodatek k pracovní smlouvě s prodloužením pracovního poměru o rok a vy jste ho podepsal, znamená to, že jste vyjádřil SOUHLAS s návrhem dohody, který předložil zaměstnavatel. Vy jste mohl tento návrh dohody odmítnout. Dodatek k pracovní smlouvě, který jste podepsal je platný a musíte se jím řídit. Máte však možnost  předložit zaměstnavateli svůj návrh na změnu a čekat, jestli ho přijme. Ani to, že jste OZP nemá na platnost podepsaného dodatku žádný vliv.

květen 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
dal jsem výpověď z PP, zaměstnavatel mne chce přeložit na dobu výpovědní lhůty na jinou pracovní pozici kterou nikdo nechce dělat . chci se zeptat ... má na to právo. Popřípadě jak se mohu bránit abych si zmiňovanou výpovědní lhůtu odpracoval na pozici kde jsem momentálně zaměstnán.
Axxe

Dobrý den, pracovní smlouvu jste podepisal na určitý druh práce a tuto práci máte také vykonávat. Práci jiného druhu vám může zaměstnavatel přidělit pouze v případě, kdy mu to zákoník práce umožňuje. Zaměstnavatel má přesně stanovené důvody, pro které 1) může převést zaměstnance a 2) musí převést zaměstnance na jinou práci. MŮŽE převést: a) pokud dal zaměstnanci výpověď (situace, kdy zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro řádný výkon práce); nebo existují důvody, pro které může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr okamžitě; nebo pokud zaměstnanec porušuje určitým způsobem své povinnosti podle právních předpisů, b) proti zaměstnanci bylo zahájeno trestní stíhání pro úmyslný trestný čin, který spáchal při plnění pracovních úkolů; c) pokud zaměstnanec pozbyl dočasně předpoklady pro výkon práce (např. řidič, kterému byl mu odebrán ŘP). Zaměstnavatel vás může také převést na jinou práci bez souhlasu na nezbytně nutnou dobu, jestliže je to nutné k odvrácení mimořádné nebo živelné události. Důvody, pro které zaměstnavatel MUSÍ zaměstnance převést, nebudu vyjmenovávat - týkají se zejména zdravotního stavu zaměstnance.

Z jiných než zde uvedených důvodů vás zaměstnavatel může převést jen s vaším souhlasem. Pokud vás zaměstnavatel přesto převede, můžete se bránit soudní cestou.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den, tuším 12.4.16 jsem zde položil otázku, na kterou jsem dosud nedostal odpověď.
Týkala se NUTNOSTI být v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání, když pobírám dávky HN a SSP, jsem ID 1.stupně. Pracuji brigádně, brigády si sháním sám, ÚP mě za dva roky nikam nevyslal s tzv.doporučenkoul ani nezprostředkoval práci.
Karel
Dobrý den, kontaktujte prosím příslušný úřad práce. Tato poradna má pracovněprávní charakter. O nutnosti registrace Vás bude nejlépe informovat sám Úřad práce.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
jsem na pracovni neschopnece 4.den se zánětem šlachy v zápěstí. Zrovan když jsem si šel ven zakouřit přijela kontrola, rodiče se kterýmy bydlim oznamili že jsem jenn venku za rohem cca 30od baraku a hned pro mě bežěli, než jsem však doběhl kontrolor hodil listek do schranky. Zastihl sjem ho ještě jak odjižděl, zeptal se mě zdali mam vycházky řekl sjem že ne,ale že sjem si šel jen ven zakouřit jelikož doma nekouříme. Kontrol jen odvětil že toho nezajma, listek mám ve schrance a dal to mam řešit se zaměstnavatelem. Chci se zeptat co mi hrozí a jak dal postupovat . Děkuji
David Třeťák

Dobrý den, zaměstnavatel je oprávněn podle § 192 odst. 6 zákoníku práce kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek.

Zaměstnavatel je povinen v případě zjištění porušení povinnosti zaměstnancem vyhotovit o kontrole písemný záznam s uvedením skutečností, které znamenají porušení tohoto režimu; stejnopis tohoto záznamu je zaměstnavatel povinen doručit zaměstnanci, který tento režim porušil, okresní správě sociálního zabezpečení příslušné podle místa pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a ošetřujícímu lékaři dočasně práce neschopného zaměstnance.

V případě, že zaměstnavatel zjistí porušení povinností, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, je oprávněn s ohledem na ustanovení §192 odst. 6 zákoníku práce a se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout. V případě porušení povinnosti zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu vycházek zvlášť hrubým způsobem, lze se zaměstnancem ukončit pracovní poměr výpovědí.

duben 2016

práce a ZTP
Dobry den, našla jsem si praci na zkraceny úvazek.. Ve smlouvě mam napsany ze budu dělat 27,5hod.týdně.. Ve skutečnosti dělám 38,5 hod. týdně.. Jak se mam tomu zabránit?
Sandra
Dobrý den, pokud máte ve smlouvě sjednanou kratší pracovní dobu 27,5 h/týden, tj. 5,5 h denně, odejděte po odpracování sjednaných hodin domů. Nechápu proč pracujete více hodin.  Zaměstnavatel vám při sjednané kratší pracovní době nemůže NAŘÍDIT práci přesčas a tudíž s vámi ani NEMŮŽE sjednat, že mzda za případně odpracovaných 150 h přesčasové práce je již zahrnuta ve mzdě.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den, prosím o pracovně právní radu. Jsem zaměstnána 6 let u soukromé firmy v pracovním poměru na dobu neurčitou jako mistrová. Za celou dobu trvání prac. poměru nebyla kvalita mé práce zpochybněna. Po odmítnutí stupňujících se sexuálních návrhů ze strany vedoucího, který je zároveň majitelem firmy, mám být přeřazena na dělnickou profesi s podstatně nižším platem bez udání důvodu. Pokud nebudu souhlasit, je mi vyhrožováno výpovědí. Mé funkční místo se neruší a náhrada za mne je již určena. Jakými zákonnými prostředky se mohu bránit a jaké mám možnosti? O jaké zákony a paragrafy se mohu opřít? Děkuji za odpověď, Martina.
Martina

Dobrý den, pracovní smlouvu podepisujete na určitý druh práce a tuto práci máte také vykonávat. Práci jiného druhu vám může zaměstnavatel přidělit pouze v případě, kdy mu to zákoník práce umožňuje. Zaměstnavatel má přesně stanovené důvody, pro které 1) může převést zaměstnance a 2) musí převést zaměstnance na jinou práci. MŮŽE převést: a) pokud dal zaměstnanci výpověď (situace, kdy zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro řádný výkon práce); nebo existují důvody, pro které může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr okamžitě; nebo pokud zaměstnanec porušuje určitým způsobem své povinnosti podle právních předpisů, b) proti zaměstnanci bylo zahájeno trestní stíhání pro úmyslný trestný čin, který spáchal při plnění pracovních úkolů; c) pokud zaměstnanec pozbyl dočasně předpoklady pro výkon práce (např. řidič, kterému byl mu odebrán ŘP). Zaměstnavatel vás může také převést na jinou práci bez souhlasu na nezbytně nutnou dobu, jestliže je nutné k odvrácení mimořádné nebo živelné události. Důvody, pro které zaměstnavatel MUSÍ zaměstnance převést, nebudu vyjmenovávat - týkají se zejména zdravotního stavu zaměstnance.

Z jiných než zde uvedených důvodů vás zaměstnavatel může převést jen s vaším souhlasem. Pokud vás zaměstnavatel přesto převede, můžete se bránit soudní cestou.

duben 2016

práce a ZTP
Mám prohnutí o radu jsem po druhé operaci páteře ,druha operace byla složitější mám sezrobovanou pater dostala jsem invalidní důchod 2 stupně ,ma problém sehnat praci protože mám velké omezeni a můj zdravotní stav se zhoršil musí chodit píchal injekce. Jsem na tom psychicky zdatně protože nejsem na tom finančně dobře můžete mi poradit dekuji
Marie S
Dobrý den, obraťte se prosím na Správu sociálního zabezpečení a proberte s nimi svoji nelehkou situaci, tam vám sdělí na jakou formu podpory máte nárok.

duben 2016

práce a ZTP
Dobry den chtela bych se zeptat mam neschopenku bez vychazek, muzu jit do prace podepsat dovolenou za minuli tyden? Dekuji predem za odpoved
Denisa
Dobrý den, pokud nemáte vycházky, musíte dodržovat léčený režim práceneschopného zaměstnance, tj. nikam nechodit.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jsem invalidní důchodce 1 stupně a byla mi doručena doručenka ÚP na VPP pod obec na 3 měsíce. Nepobírám žádné sociální dávky a mám stálou brigádu celoroční. Prozatím promě nebyla v hodná práce nalezena. Musím tu to práci vykonat je to povinné. Děkuji.
Věra

Hezký den,

toto je složitá situace. Máte tu brigádu hlášenou na ÚP? Nebývá totiž zvykem někomu, kdo vykonává brigádu souběžně s evidencí ÚP ještě přidělovat VPP. Je pro vás ona práce na VPP zdravotně vhodná? Jestli nikoliv, byl by to důvod ji bez obav odmítnout. Jinak doporučuji vše probrat se zprostředkovatelem.

březen 2016

práce a ZTP
Dobrý den.,chtěla bych se zeptat,jest-li může ÚP posílat na VPP když máte brigádu .Jsem invalidní důchodce a jest-li musím podepisovat ten papír účastnit se poradenských aktivit na pú. Děkuji
Věra

Hezký den,

úřad práce je tu od toho, aby vám sehnal práci. O to více, že jste z titulu invalidity brán jako uchazeč, kterému je třeba věnovat zvláštní péči. Účast na poradenských aktivitách je tedy důležitou součástí hledání práce a poskytování součinnosti ÚP při hledání zaměstnání. Pokud se těchto aktivit bez vážného důvodu nezúčastníte a byly vám nabídnuty, mohl by to být i důvod k ukončení evidence.

březen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, čerpám dotací na mzdu u 3 invalidních důchodců a vypadá to tak že v nejbližší době půjdou všichni 3 na delší dobu marodit. Dá se pobírat příspěvek na mzdu i po dobu jejich pracovní neschopnosti ? Bojím se totiž toho že bez nich budu muset ukončit živnost protože mě v podstatě z velké části jejich výrobky živili.
Martin

Hezký den,

záleží na tom, jak máte sepsanou pracovní smlouvu s ÚP (poskytovatelem dotace). Pokud jsou dotace vázány na jejich setrvání v pracovním poměru, pak pokud budou v PN, jejich pracovní poměr stále trvá a příspěvek můžete nadále dostávat. Bude dobré se přímo poradit s úředníkem, s nímž vyřizujete všechny náležitosti příspěvku.

březen 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, v roce 2014 mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně s tím že mám omezenou pracovní dobu s 8.hod. na 6.hod. Po roce a půl mi zaměstnavatel vystavil novou smlouvu se sníženým platem o 3000 hrubého a vykonávám stejnou práci jako před přiznáním invalidity. Jsem epileptik už od 12. let dnes mi je 53. Když jsem se zaměstnavatele ptal proč mi snížil mzdu tak mi bylo řečeno že pobírám důchod tak co bych chtěl víc? Dále mě neustále obviňoval z toho , že nedodržuji pracovní dobu 40.hod. týdně a přitom jsem měl smlouvu na 30. hod. týdenní úvazek po přiznání invalidity.. Dale jsem na této pozici zaměstná už pátým rokem a každý rok mi byla smlouva obnovována na dobu určitou, tak by mi zajímalo jak je to s těmi smlouvami , zda to pro někoho platí 3x a dost a někdo má vyjímku? vždyť moje předchozí smlouva měla být už na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď JiříŠ.
Jiří Šonka

Vážený pane Jiří,

zdá se, že váš zaměstnavatel porušuje nejen vaši pracovní smlouvu, ale asi i zákoník práce. Nemohu vám poradit nic jiného, než se obrátit na inspekci práce, případně i na právníka, který se specializuje na pracovní právo. Jen tak můžete váš problém vyřešit.

březen 2016

práce a ZTP
Dobry den,chtela bych poprosit o radu.Mam ID I.stupne.Musim splnit fond odpracovanych hodin za mesic jako zdravy clovek nebo se vztahuje neja vyjimka?Dekuuji za odpoved
Martina

Hezký den,

záleží na tom, jakou podepíšete pracovní smlouvu. Žádná vyjímka není, i poživatelé ID 3st. mohou pracovat na plný úvazek - pokud to odpovídá jejich zdravotnímu stavu. Pokud potřebujete pracovní úvazek snížit, dohodněte se se zaměstnavatelem.

březen 2016

práce a ZTP
Dobrý den-jsem ZTP 2.stupně.31.12.2015 jsem byl vyřazen z evidence ÚP. Vzhledem k dlouhodobě nepříznivému zdrav.stavu si však nemohu najít práci ani brigádu(pohybové potíže).Pokud si požádám o ZTP 3.stupně,nebude mi přiznán,protože zvládám schody,dojdu si na toaletu apod.Mám nárok na příspěvek v hmotné nouzi?Popřípadě jaké mám jiné možnosti?Děkuji za odpověď.
Luboš Běloch

Vážený pane Bělochu,

nepletete si trochu invalidní důchod (ID) s přiznáním mimořádných výhod(ZTP) ?

Zřejmě jste invalidní ve druhém stupni. Za žádost o přiznání 3. stupně ID nic nedáte, jen jistou míru obíhání úřadů. Zkuste to.

Jinak se obraťte právě na ÚP, kde se v současnosti vyplácejí i další dávky sociálního zabezpečení jako např. příspěvek na bydlení,  dávky v hmotné nouzi a zeptejte se, na co přesně byste ve vašem případě měl nárok.

únor 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské dovolené, minulý rok mi byl přiznán invalidní důchod III.stupně. V březnu mi bude končit pracovní poměr na dobu určitou-zamestnavatel již mi poslal dopis.
Mám dotaz zda jsem měla nahlásit zaměstnavateli, že mi byl přiznán invalidní důchod? A zda by to neovlivnilo třeba další prodloužení PP? Kdy dostanu zápočtový list? Mám se hlásit na úřadu práce? Děkuji
Milena Hovorková
Prodloužení pracovního poměru by to zřejmě nijak neovlivnilo. Zaměstnavateli přiznání důchodu nahlašte, pokud pobráte mzdu, pak by se vám mohly snížit daňové zálohy. Zápočtový list byste měla dostat na vyžádání ihned po skončení pracovního poměru. Pokud jste invalidní ve 3.st. a nemáte dodatek, že jste schopna pracovat jen za zvláštních podmínek, pak byste do evidence Úp nebyla ani přijata.

únor 2016

práce a ZTP
Dobry den,prosim Vas, drive bylo ze kdyz si ID st.3 (ma zamestnani) vzal neplacene volno na nekolik mesicu tak soc. a zdrav. pojisteni za nej vlastne plati stat a pokud by to byl ID 1 nebo 2st tak pojisteni placeno statem myslim nebylo. Jak je to dnes? Dekuji
Johana
Hezký den, bohužel vám neodpovím. Nejsem odborník na sociální a zdravotní pojištění, doporučuji se informovat přímo na zdravotní pojišťovně a OSSZ.

únor 2016

práce a ZTP
dostal sem invalida 1stupne tohoto času na UP kdyz si najdu praci musim to nahlasit na UP ze jsem CID
Karlicek
Ano, určitě to hlásit musíte! A co nejdříve. Předejdete tím i případným nedorozuměním, pokud by vám doporučili nevhodnou práci vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.

leden 2016

práce a ZTP
Dobrý den, v prosinci mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně a k 31.12.2015 jsem ukončila pracovní poměr. Přihlásila jsem se do evidence uchazečů o zaměstnání a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Stále nejsem zdravá, pokud bych ukončila evidenci na úřadu práce, bude mi vyplacena celá přiznaná podpora v nezaměstnanosti nebo skončí dnem , kdy se odhlásím z úřadu práce ? Děkuji za odpověď.
Olga
Dnem, kdy se odhlásíte z evidence ÚP vám skončí i nárok na pobírání podpory. To znamená, že nevyčerpáte celou podpůrčí dobu. Tu však při opětovné evidenci můžete dočerpat, pokud splníte další podmínky pro výplatu hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti. Pokud jste stále nemocná, doporučuji spíše přechod na pracovní neschopnost o jejíž dobu se vám vyplácení podpory prodlouží.

leden 2016

práce a ZTP
Jsem inv.ZTP3.Pracuji jako vrátný ve 12 hod.směnách jen o so,ne,sv. Smlouvu mám na 20 h.týdně. Kdýž neodpracuji 80 h. za mněsíc a ne vlastní vinou, podepisuji náhradní volno.Co z toho pro mne plyne?Musím platit zdravotní a jsou z toho i jiné nevýhody? Prosím o radu jak se zachovat. Děkuji
PetrHofman
Pro vás z toho neplyne nic špatného. Jste v zaměstnaneckém poměru, neplacené volno nezakládá povinnost sám doplácet zdravotní pojištění, je za vás hrazeno z toho titulu, že jste zaměstnán.

leden 2016

práce a ZTP
JSEM INVALIDA PRVNIHO STUPNE A NASEL JSEM SI PRACI S PRACOVNI DOBOU DLE POTREB ZAMESTNAVATELE. VE SMLOUVE MAM 20 HODIN TYDNE. JE NEJAK STANOVEN MINIMALNI PRACOVNI ÚVAZEK?
PRASTREJC
Není stanoven minimální pracovní úvazek, a není ani omezena výše výdělku při ID. Gratuluji k získání zaměstnání.

leden 2016

práce a ZTP
Dobry den chtela bych se zeptat jsem na nemocenske uz 8 mesicu a mela jsem pracovni smlouvu na dobu urcitou ktwra mi skoncila ale stale marodim kdo za me bude plati socialni zdravotni. Jinak jsem častecnej duchodce dekuji za odpoved litauska
romana
Pokud vám vznikl nárok na nemocenskou, pak vám bude i nadále hrazena z OSSZ. Stejně tak bude hrazeno i zdravotní pojištění až do ukončení pracovní neschopnosti. Navíc zdravotní pojištění máte hrazeno už z titulu ID.

leden 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
po mimopracovním úraze jsem zdravotně omezen a můj zaměstnavatel nemá pro mě jinou práci. Sdělil mi, že musím chodit do zaměstnání , s tím, že celou směnu budu sedět na šatně. Je toto rozhodnutí zaměstnavatele v souladu se ZP?
Kamil Peřina

Dobrý den,

nevím zda se jedná o dočasnou neschopnost vykonávat Vaše pracovní zařazení nebo trvalou. Pokud by se jednalo o trvalou a zaměstnavatel by neměl jinou práci, na kterou by Vás mohl převést, byla by to, vzhledem na nepracovní úraz, překážka na Vaší straně a z Vaší strany by musel přijít podnět k ukončení pracovního poměru. Pokud jste jen na krátkou dobu omezen ve výkonu své práce, jevila by se mi jako nejsnazší cesta vzít si na tuto dobu dovolenou nebo neplacené volno.

 

pěkný den.

 

personální útvar

prosinec 2015

práce a ZTP
Dobrý den , chtěla bych se prosím zeptat.Jsem ČID 2st.jsem v evidenci ÚP.Mám možnost jít pracovat na pr.smlouvu ale já mám exekuci a podporu mám malou takže mi nic nestrhájí.Chtěla bych se odhlasit z ÚP a platit si sama soc.pojištění, zdr.pojištění mi platí stát měl by potom můj zaměstnavatel nějakou povinnost při hlašovaci? Děkuji
Iva
Ivo, jakmile začnete pracovat, vždy vás zaměstnavatel někam přihlašuje. I pokud byste pracovala na DPP, tak musíte podat daňové přiznání z příjmu a zaměstnavatel bude za vás odvádět daň. Pokud budete pracovat na klasickou pracovní smlouvu, zaměstnavatel má povinnost vás nejen přihlásit, ale také za vás odvádět zdravotní a sociální pojištění.

listopad 2015