Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

práce a ZTP
Jsem invalidní 1. stupně a hledám práci v administrativě
Jan Horský
Hezký den, můžete to zkusit na www.jobdnes.cz

květen 2012

práce a ZTP
Hezký večer, ráda bych zeptala, pokud podám výpověď ze zdravotních důvodů, potřebuji k tomu písemné vyjádření mého specialisty? (Nechci totiž zaměstnavateli uvádět typ onemocnění). A mám pak nárok na podporu ve výši 65%, než si najdu něco adekvátního? Děkuji.
Zdenka
Hezký den, pro potřeby zaměstnavatele a úřadu práce není třeba uvádět konkrétní diagnózu. Stačí vyjádření praktika, že vzhledem k vyjádření specialisty nejste schopna práci vykonávat. Při výpovědi si hlídejte, aby v názvu a důvodu nebylo napsána "dohoda"

květen 2012

práce a ZTP
Zdravím,zajímalo by mne zda jako osvč mohu zřídit chráněné pracovní místo sám na sebe a za jakých podmínek.Děkuji za odpověd Jirka
Jirka
Hezký den, ano je to možné.I osoba ZTP jako OSVČ pracuje v podstatě jako chráněná dílna. Vše je nutné konzultovat s úřadem práce, navrhnou Vám další možnosti.

květen 2012

práce a ZTP
Dostal jsem vypoved - ke ktere vedlo zhorseni zdravotniho stavu - chtel bych ve vypovedi odejit ze zdravotnich duvodu - jsem nucen vedoucim k odchodu dohodou- chtel bych mit nadeji - ze dostanu odstupne - mam jiz ZTP , a zadnou zavaznou chybu jsem neudelal - krome rychlosti a mensi kondice - delam zahradnika v parku na zahradnicke skole - pracuji tam 4 roky, a smlouvu mam na dobu neurcitou. Mam v nejakem pripade narok na alespon 2 platy odstupneho? Dekuji moc. Jar. Zrzavecky. 61 let- mam pracovat do 63 let.
Zrzavecky Jaromir
Je mi líto. Odstupné můžete dostat jen při výpovědi pro nadbytečnost. Výpověď dohodou je pro Vás nevýhodná, kvůli sníženým dávkám na ÚP.

duben 2012

práce a ZTP
DOBRÝ DEN,CHCI SE ZEPTAT PROSÍM.PEČUJI O BABI PO MRTVIČCE 8 MĚSÍC,JEJÍ STAV SE ZHORŠUJE.PŘED OPATROVNIVNICTVÍM JSEM BYLA ROK NA ÚŘADU PRÁCE.CHCI SE OPTAT,KDYŽ NEBUDU DÁL ZVLÁDAT PÉČI,CO PAK,MÁM JÍT NA ÚŘAD PRÁCE,NEBO NA CO MÁM NÁROK,JAK POSTUPOVAT DÁL DĚKUJI ZA IDPOVĚD.
URBANKOVA
Hezký den, pokud péči o babičku nezvládnete a bude umístěna například na LDN nebo do domova důchodců, přestanete pobírat příspěvek na péči. Pak budete muset hledat zaměstnání a registrovat se na úřadu práce. Předtím Vám doporučuji ÚP kontaktovat a zjistit, jaké budete potřebovat v tomto případě doklady.

únor 2012

práce a ZTP
Dobrý den. Píši za přítelkyni. Předem chci napsat, že má postižení - Usheruv syndrom a po sedmi letech se vrátila ze zdravotních důvodů z Anglie, kde pracovala. Nejdrive byl problem vubec dostat podporu vypoctenou z platu z Anglie. Urednici se ohaneli prukaznosti ke vztahu k CR. nakonec to dopadlo dobre. Zazadala take o invalidni duchod, dle dolozenych dokumentu dostala stupen 3. Jake bylo ale jeji prekvapeni, kdyz ji dosla slozenka na castku kolem 3000Kc za mesic. Neprislo ani vyjadreni, ani nejaky dopis objasnujici tuto castku. Po telefonovani zjistila, ze kdyz v CR nikdy nepracovala, nema narok. Invalidni duchod se pocita pry z vyse platu, ale ona tu nikdy nepracovala. Jake je tedy jeji reseni zivotni situace, kdyz praci od UP nedostala, nema ted narok na podporu a duchod je tak maly. Nechapu jak jedna instituce umozni vypocet z platu v zahranici a druha ne! Mame chut se hledat podporu nekde jinde, nemluve o tom, ze potrebuje sluchatka (ty na míru) v cene 60tisic) Diky a hezky den.
Martin
Hezký den. Nejsem odborníkem na výpočet důchodů, ale z toho co vím, je postup úřadů správný. Obraťte se pro informace nejlépe na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám nejlépe vše vysvětlí, případně i poradí. Zjistěte, zda by jí nevyšel nějaký nárok na dávky v Anglii.

únor 2012

práce a ZTP
Dobrý den, manžel jako otec postiženého dítěte (držitel průkazu ZTP/P) dostal výpověď od zaměstnavatele dohodou. Chtěla jsem se zeptat jestli má na to zaměstnavatel nárok a jestli nemá nějakou povinnost vyššího odstupného či jiného zvýhodnění. Děkuji
Rena
Bohužel ne. Pracovní vztahy rodičů handicapovaných dětí zákon nezvýhodňuje.

únor 2012

práce a ZTP
Dobrý den,mám osteofyty na bederní páteři, pro vyučenýho zedníka to znamená ukončení řemesla, mám dokončený rekvalifikační kurz na skladníka, 18.7. mi začíná kurz na VZV a pak najít práci, na kartu ZP podle doktorky mám nárok, pomůže mi karta při hledání zaměstnání v chráněných dílnách ? děkuji, pěkný den
J.Pospíšil
Ano, jednoznačně Vám to pomůže, odstraní to počáteční nepříjemné formality.

červenec 2011

práce a ZTP
Dobrý den, do 7.5.2012 pobírám rodičovský příspěvek. Během rodičovské jsem onemocněla roztroušenou sklerozou a zaměstnavatel mému zástupu prodloužil smlouvu na dobu neurčitou. Budu tedy propuštěna. Na jaké mám nárok odstupné? Ihned po rozvázání pracovního poměru pravděpodobně budu muset nastoupit nemocenskou, protože mi můj zdravotní stav nedovolí práci na plný úvazek. Lze požádat o invelidní důchod ihned po skončení rodičovské dovolené? Musím se nahlásit také na pracovní úřad? Děkuji moc za odpověď. Iva Králová
Iva Králová
Hezký den, Váš pracovní poměr je po dobu rodičovské dovolené stále stejně ošetřen. Takže pokud dostanete výpověď, máte nárok na odstupné. Jiné by to bylo, pokud byste výpověď ze zdravotních důvodů podala sama. Nastoupit nemocenskou můžete ještě v době trvání pracovního poměru, např. ve výpovědní době. Pokud se týká invalidního důchodu, můžete o něj požádat již v době trvání RD, je to pro Vás dokonce výhodné, pokud se svojí žádostí uspějete, můžete souběžně pobírat invalidní důchod i rodičovský příspěvek.

červenec 2011

práce a ZTP
Dobrý den, zaměstnavatel mi z důvodu zeštíhlování firmy zkrátil pracovní úvazek z plného na poloviční. Slíbil mi za to jeden celý plat jako odstupné, ale již druhý měsíc na odstupné marně čekám. Jsem držitelkou průkazu ZTP. Smlouvu jsem měla i mám na dobu neurčitou. Mám při takové změně na odstupné zákonný nárok? Je status ZTP něčím výhodný při jednání s tímto nebo dalším zaměstnavatelem? Děkuji Vám mnohokrát za radu a zdravím.
Alice
Hezký den, záleží na tom, zda jste se dohodla se zaměstnavatelem, pokud je tato dohoda písemná, pak musí dodržet svůj závazek. Jinak bude obtížné tu částku vymáhat. Status ZTP při vyjednávání se současným zaměstnavatelem Vám moc nepomůže, s tím příštím možná ano-zatím je povinné zaměstnávat osoby se ZTP (platí u organizací s počtem zaměstnanců 25 a vyšším, nebo odevdávat procenta státu. Ale pokud vím, připravuje se novela, která i toto nařízení zruší.

březen 2011

práce a ZTP
Dobrý den, jaké jsou podmínky pro práci při ztp. Jsem držitelem průkazu ZTP, pobírám starobní důcho a příspěvek na motorové vozidlo. Děkuji
Jaroslav
Zdravím Vás, vzhledem k tomu, že již jste starobní důchodce, vztahují se veškerá pravidla na tuto skutečnost. Práci si můžete hledat jakkoliv dle Vašeho zdravotního stavu. To, že máte průkaz ZTP Vám může pomoci tak, že budete odvádět nižší daně z příjmu.

únor 2011

práce a ZTP
Dobrý den, jsem držitel průkazu ZPT/P. Mám nějaké výhody v podnikání pokud bych byl OSVČ? Děkuji.
Pavel
Také Vám přeji hezký den, prakticky pro Vás platí stejná pravidla v základních věcech. Jen počítám, že pokud máte přiznány mimořádné výhody 3. stupně, tak zřejmě pobíráte i invalidní důchod. Poté můžete podnikat k důchodu i jako vedlejší činnost, což přináší úlevy v některých povinných platbách. Zároveň, pokud budete podnikat sám, splníte automaticky i podmínku chráněné dílny, z čehož za jistých podmínek mohou plynout dotace z úřadu práce, případně příspěvek na zřízení pracovního místa. Více informací můžete zjistit na www.mpsv.cz, nrzp.cz, a na úřadech práce.

leden 2011

práce a ZTP
Hezký den. chci se zeptat na zaměstnávání tělesně postižených. Jaké výhody má živnostník z toho, že zaměstná ZTP nebo ZTP-P? Obávám se, že mi to přinese jen povinnosti a vyšší náklady...
Maria
Záleží také na tom, zda jste zaměstnavatelem více než 25 osob. Pak dokonce máte povinnost určité procento postižených zaměstnat, nebo odebírat služby od jiných organizací. V každém případě (i když jste malá organizace) zaměstnat osobu se ZTP není jen hromada papírů a vyšší náklady. Naopak, můžete získat levnější pracovní sílu. Zatím (chystají se změny v souvislosti s nižším st. rozpočtem) můžete od úřadu práce získat příspěvek na nově vytvořené místo pro osobu se ZTP, případně dostat i "příspěvek na mzdu" takto nově zaměstnaného. O konkrétních podmínkách těchto příspěvků se informujte na jakémkoliv úřadu práce.

listopad 2010