Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem zamestnana na dobu urcitou do konce cervna 2017. Smlouva mi byla jiz 2x prodlouzena- Pokud se mnou podepise novou smlouvu, uz by musela byt na dobu neurcitou. V unoru jsem zjistila, ze jsem tehotna. Musim to oznamit zamestnavateli? Prip. od kdy/ do kdy? Mam povinnost zamestnavateli pred prodlouzenim smlouvy oznamit, ze jsem tehotna? Pokud nastoupim na rizikove tehotenstvi, nebo jinou nemocenskou, jak to ovlivni trvani smlouvy? Ma ji zamestnavatel povinnost prodlouzit? Dekuji za odpoved.
Vaila
Dobrý den, v zákoníku práce není nikde stanoven termín (týden těhotenství), kdy je zaměstnankyně povinna oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Je třeba ale počítat s tím, že pokud to zaměstnavateli oznámíte před vypršení platnosti smlouvy, s největší pravděpodobností s Vámi PP již neprodlouží.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Pokud bych během rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání k jinému zaměstnavateli, na plný úvazek (dobu neurčitou), a tento pracovní poměr trval i po skončení rodičovské dovolené, ztrácím tak nárok na odstupné od původního zaměstnavatele? Za předpokladu, že by mi tedy práci nabídnout nemohl. Děkuji
Jahana
Dobrý den, můžete mít i více souběžných pracovních poměrů. U svého původního zaměstnavatele byste ztratila nárok na odstupné ve chvíli, kdy byste se nemohla vrátila zpět do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené z osobních důvodů, nikoli proto, že by Váš zaměstnavatel pro Vás práci neměl.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den přeji. Mám dotaz. PP na dobu určitou mi skončí dne 31. 3. 2017 a od ledna 2017 jsem práce neschopná z důvodu rizikového těhotenství. Pravděpodobný den porodu je 5. 9. 2017 a já se domnívám, že splňuji podmínky pro uplatnění nároku na PPM. Domnívám se správně?
Moc Vám děkuji
Lucie

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

únor 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den,může mi zaměstnavatel ihned po nástupu zpět do zaměstnání po 3leté MD (na tu samou pozici jako před MD) bez písemného odůvodnění odejmout osobní ohodnocení s tím, že je "to tak nastaveno"?? Na stejné pozici jako po nástupu z MD jsem před nástupem na MD pracovala 7 let..! Domnívám se, že na to právo nemá.Děkuji! - otázka upravena poradcem
Eva
Dobrý den, nejdříve je důležité vědět, zda máte se zaměstnavatelem uzavřen mzdový výměr či mzdu sjednanou v pracovní smlouvě, jako dohodu 2 stran. Mzdový výměr má pro pracovníka tu nevýhodu, že jej firma může kdykoliv jednostranně měnit - není tedy potřeba jeho souhlas, ani kdyby šlo o výrazné snížení mzdy.

únor 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat čistě teoreticky...mám rodičovskou na 3 roky a v práci smlouvu na dobu určitou. Jak by to bylo kdybych otěhotněla když synovi bude kolem 3 let a bude mi končit rodičák. Mohu pak jít na neschopenku i když nejsem zaměstnaná nebo jak se to potom řeší ? Děkuji za odpověd
Iveta
Dobrý den, smlouvu u zaměstnavatele máte uzavřenou do jakého data?

únor 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den. Nyní jsem na rodičovské dovolené s 2 letou dcerou. Jsem podruhé těhotná a byl mi narizeny klidovy režim kvůli předčasnému porodu na několik týdnů. Můžu jen ležet. Teď má ošetřovné na dceru manžel. Mohla by se o vnučku starat i babička? Má nárok na ošetřovné, když pobira částečný invalidní důchod? Děkuji předem za odpověď.
Petra Hanzlikova
Dobrý den, obraťte se, prosím, s tímto dotazem na správu sociálního zabezpečení.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v záři mi bude končit rodičovská dovolena, kterou jsem si zvolila na 3 roky. Od 2 let dítěte si přivydělávam 2 dny v tydnu u jiného zaměstnavatele než jsem měla pred otěhotněním. Behem léta oznámil původnímu zaměstnavateli, ze již po rodičovské nenastoupim. Od záři nastoupim k novému zaměstnavateli u kterého jsem si přivydělávala na plný úvazek. Kdybych napr. v listopadu zjistila, ze jsem těhotná, z jakého platu se mi bude vyměňovat mateřská popr. i neschopenká ?Z platu, ze kterého se mi počítala první mateřská? Děkuji za odpověď
Lucie

Dobrý den, pokud bude pracovní poměr u původního zaměstnavatele ukončen a vznikne nový pracovní poměr, peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude počítat z nového zaměstnání.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem těhotná a chci si zažádat o peněžitou pomoc v mateřství na kterou splňuji podmínky. Je možné pak tuto dávku třeba po porodu odmítnout a přejít rovnou na rodičovský příspěvek? Děkuji Horáčková
Horáčková Gina
Dobrý den, obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den . četla sem na internetu že je soudně schváleno pro rodiče že zaměstnavatel je povinen umožnit matce ,nebo otci půl úvazek .Bez jakých koliv zábran.Můžete mi něco o tomto říci v případě poradit jak na zaměsnavatele aby mi to bylo umožněno ? Děkuji
Darina
Dobrý den, zaměstnavatel by měl rodiči povolit úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. 

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem zamestnana na dobu urcitou momentalne jsem na rodicovske dovolene (poviram rodicovsky prispevek ten co nasleduje po materske). Prvnimu diteti budou tri v dubnu. Jsem znovu tehotna. Nastup na novou materskou bych mela mit prvniho dubna. A chci se zeptat zdali me muzou vyhodit z prace kdyz jim oznamim ze jsem znovu tehotna a nenastoupum do prace?
martina
Dobrý den, zaměstnavateli pouze oznamte, že se v dubnu do práce nevrátíte, že nastupujete na druhou mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel s Vámi v této době nemůže rozvázat pracovní poměr.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, od září jsem po rodičovské dovolené evidována na úřadu práce. Syn začal chodit do MŠ, ale již 3 měsíce je nemocný a já se o něho starám doma. Navíc jsme se s manželem rozhodli, že se budeme snažit o 2.dítě a práci si momentálně hledat nebudu. Mám právo být i nadále na UP a mám to pracovnici takto oznámit?? Nevyřadí mě?? Nebo jak se v této situaci zachovat?? Děkuji.
Žaneta
Dobrý den, jedním ze základních úkolů úřadu práce je pomoci uchazeči o zaměstnání s hledáním vhodného pracovního uplatnění, tudíž pokud pracovat nechcete, neměla byste být evidována na úřadu práce. Můžete si podat žádost na svou zdravotní pojišťovnu s tím, že jste osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku a nemáte příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. V takovém případě za Vás hradí zdravotní pojištění opět stát.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

na konci listopadu jsem dala výpověď - běží mi výpovědní lhůta. Zjistila jsem, že jsem těhotná a lékař mi z důvodu komplikací navrhuje okamžitě nyní přejít na neschopenku - až do nástupu na mateřskou. Měla jsem nastoupit 1. 2. do nového zaměstnání, kam samozřejmě nastoupit nemohu. Dosavadní zaměstnavatel samozřejmě výpověď zpět nevezme (zaměstnaná jsme od 1. 6. 2012). Jak to prosím bude s mateřskou? Budu na ni mít nárok, i když jsem podala výpověď sama (nevím, zda se na mne vztahuje ochranná lhůta).

Děkuji za odpověď
Veronika Bartoňová
Dobrý den, podmínkou pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je, abyste alespoň 270 dní před nástupem na PPM byla pojištěna, což jistě budete splňovat.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den chtěla bych se zeptat . Od září 2016 jsem z aměstnaná na dobu neurčitou. Ale tedkom ke dni 1.1.2017 jsem zjistila že jsem těhotná . Nikdy jsem nebyla zamestnana jenom tedkom ty 4 měsíce předtím jsem byla studentka . Chtěla bych se zeptat na co mám nárok tak abych v těhotenství dostávala nějaká peníze . Jelikož jsem servírka tak mi doktor nedoporučuje pracovat dale
Děkuji moc za odpověď
Jana
Dobrý den, podmínkou pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je, abyste alespoň 270 dní před nástupem na PPM byla pojištěna (doba případné pracovní neschopnosti se do této doby započítává).

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v případě, že bych si v práci prodloužila rodičovskou dovolenou ze 3 let na 3,5 roku popř.4 roky a během té doby otěhotněla, mohla bych nastoupit na rizikovou neschopnost, nebo bych musela nejdříve rodičovskou ukončit, zaměstnavatel mi to ale musí povolit a následně bych tedy mohla jít marodit? První těhotenství jsem měla také rizikové. Děkuji
Dana
Dobrý den, neplacené volno mezi 3 a 4 rokem věku dítěte musí zaměstnavatel povolit, není na něj zákonný nárok. Pokud byste v té době otěhotněla, zašlete na svého zaměstnavatele až doklad o nástupu na mateřskou dovolenou. Samozřejmě by bylo férové k Vašemu zaměstnavateli oznámit mu zavčas, že nenastoupíte, aby s Vaším návratem nepočítal.

leden 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den,chtela bych se zeptat jak mam postupovat.Jedna se o to,ze mam pracovni smlouvu na dobu urcitou ktera zacala 1.6.2015 konci 31.12.2016 od 27.12.2016 nastupuji na materskou dovolenou mam se nahlasovat na UP nebo az dyl a vlastne kdy?Dekuji za odpoved
Ivana Vicanova
Dobrý den, na úřad práce se nahlaste až po ukončení rodičovské dovolené, kdy budete hledat zaměstnání.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti v případě, že RD mi končí k 9.únoru 2017, kdy synovi budou 3 roky a jsem znovu těhotná, kdy termín porodu mám 1.května, na mateřskou tudíž můžu nastoupit nejdříve cca 6.března. Syn se nedostal do školky, tudíž nástup na ty cca 3 týdny není možný. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Moc děkuji za radu.
Anna
Dobrý den, pokud nebudete v té době na pracovní neschopnosti, zažádejte svého zaměstnavatele po tuto dobu o pracovní volno.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Hezky den,chtela bych se zeptat.Dnes jedu se synem k lekari, podle vseho mi napise paragraf na dite.Prvni otazka zni,na kolik dni mam narok a je do techto dnu zapocitan i vikend?A druhy dotazni, jde z paragrafu prejit plynule na neschopenku?Dekuji za odpoved.
Jana

Dobrý den, na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí

  • ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Zaměstnanec nemůže uplatnit nárok na ošetřovné na dítě, na které již (zpravidla) druhý z rodičů uplatnil nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace zákonem stanovené, porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.

Některé skupiny pojištěnců nemají vzhledem k charakteru vykonávané činnosti na ošetřovné nárok (např. zaměstnanci, jejichž zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu, členové kolektivních orgánů právnické osoby, zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, OSVČ).

Ochranná lhůta pro ošetřovné není stanovena.

Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 9 kalendářních dnů. U osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů.

Pokud osoba, která o nemocné dítě pečuje onemocní, vystaví lékař pracovní neschopnost v den, kdy sociální událost nastane, tedy i bezprostředně po ukončení OČR.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodicáku ale ten mě končí k 1.1.2017, jsem opět těhotná ale v práci maj u mě napsaný rodičák až do 10.12.2017 mohu tam I presto donest kontrolku?Smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji
petra
Dobrý den, pokud máte na mysli doklad k přiznání peněžité pomoci v mateřství, tak ten určitě předejte svému zaměstnavateli.

prosinec 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
byla jsem zaměstnaná od 1.5. 2011 do 30.11.2016. Od 1.12.2016 nastupuji do nové práce, pokud během té doby otěhotním a budu kvůli tomu propuštěna, budu mít nárok na PPM?
Mirka
Dobrý den, ano na PPM budete mít nárok.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolená před tím jsem byla zaměstná a ted si budu přividělávat jinou prací kde jsu vedená jako záskok za nemoc. Práce bude na smlouvu a chci se zeptat jestli můžu dělat na smouvu i když jsem jinde vedená jako zaměstnanec. Děkuji
Hanka
Dobrý den, na rodičovské dovolené si můžete přivydělávat.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
budu mít nárok na PPM, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou od 1.1.2016 a od 29.8.2016 jsem na neschopence?Pracovní poměr trvá- započítává se do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v tomto případě i neschopenka? před tím jsem byla OSVČ(placeno jen zdrav.p.)Děkuji
Tereza

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Nemocensky pojištěná jste i v době pracovní neschopnosti, pokud Váš pracovní poměr trvá. Tato doba se započítává do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
dobrý den, k 30.11.2016 mi končí smlouva na dobu určitou a zároveň mi končí rodičovsky příspěvek od 1.12.2016 půjdu zaregistrovat na úřad práce chci sE zeptat kdybych byla těhotná mela bych nárok na mateřskou nebo bych měla pouze na rodičovský příspěvek a nebo pokud bych nastoupila do nové práce alspon na měsíc nebo dva zda bych potom mela nárok na materskou děkuji moc za odpověď - otázka upravena poradcem
Hana Piskotova

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, pracovala jsem 3 roky, pak jsem 3 měsíce před porodem jsem měla nemocenskou, nyní jsem na MD, která mi končí k 10.12.2016 a následně mi již během RD k 1.1.2017 končí pracovní poměr při smlouvě na dobu určitou. Co to pro mě znamená - bude za mě někdo platit sociální a zdravotní pojištění? musím se někde hlásit? Moc děkuji za odpověď
Jana
Dobrý den, do 3 let věku dítěte za Vás platí zdravotní pojištění stát.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den,
jsem na trilete RD,ktera mi bude koncit az v dubnu 2018,avsak planujeme druhe dite a rada bych mela narok na PMM. Pracovni smlouva mi totiz konci v srpnu 2017,od te doby bezi tedy ochranna lhuta 180 dni. Muj dotaz - do skonceni teto lhuty musim porodit nebo staci nastup na materskou,tedy 6-8 tydnu pred terminem porodu? Dekuji moc za odpoved.
Míša
Dobrý den, stačí když do ochranné lhůty budete alespoň 8 týdnů před porodem.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, od 14.9.2015 - 31.8.2016 jsem byla zaměstnaná, v srpnu jsem otěhotněla. Výpověď dohodou. Termin porodu 3.5.2016. Mám nárok na mateřskou?
Ivana

Dobrý den,

pro peněžitou pomoc v mateřství činí ochranná lhůta 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud toto zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Jelikož máte termín porodu 3.5.2017 (předpokládám, že rok 2016 je překlep), váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství by měl být od 7.3.2017. Od 1.9.2016 do 7.3.2017 je to 188 kalendářních dnů, tzn. nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, jelikož by vznikl až po uplynutí ochranné lhůty. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení a uvedenou situaci s nimi prokonzultovat.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, potrebuju poradit 2.kvetna 2016 jsem nastoupila do zamestani,tam davaji smlouvu na pul roku. Otehotnela jsem.O mem tehotenstvi jsem me vedeni informovala. Koncem rijna mi smlouvu prodlouzili ale uz ne na pul roku ale do konce ledna. Na zacatku brezna 2017 mam rodit.Chtela bych se zeptat az mi vyprsi smlouva mam pote narok na materskou ? Nebo mam jit marodit nez mi.skonci smlouva popr. Jak dlouho bych mela jit marodit nez mi skonci. Moc Vam dekuji za odpoved.Hezky den .
Jana
Dobrý den,
v pracovní neschopnosti před ukončením pracovním smlouvy být nemusíte. Budete totiž v tzv. ochranné lhůtě, která Vám zaručuje nárok na mateřskou dovolenou. 

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím o informaci. V 2,5 letech dcery jsem ukončila pracovní poměr, který trval cca 9 let dohodou ( k 30 dubnu) a plynule a nastoupila do nového zaměstnání ( od 1 května) . Po půl roční práci v novém zaměstnání jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Plním podmínku 270 dní účasti na pojištění? Děkuji Vám předem
Marcela Sýkorová
Dobrý den, ano, tuto podmínku plníte.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den,jsem zamestnana od 4.10.2016 na dobu neurcitou.Od 6.10.2016 jsem v PN.Jakou budu mit nemocenskou,kdyz za mesic 10/2016 nemam zatim zadny zspocitatelny prijem.Vim,ze se musi urcit pravdepodobny prijem.Tento prijem se mi bude delit temi 2 dny,ktere jsem odpracovala nebo to je nejak jinak?Jaky tedy bude denni vymerovaci zaklad?Dekuji za odpoved.
Misa

Dobrý den,

předpokládám, že dne 4.10. jste nastoupila do zaměstnání a ve dnech 4. a 5.10. jste odpracovala naplánované směny.

Pokud v rozhodném období (tj. v říjnu) nebudete mít alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je denním vyměřovacím základem tzv. pravděpodobný denní vyměřovací základ. Pravděpodobný denní vyměřovací základ se počítá z úhrnu započitatelných příjmů, kterých by jste v říjnu pravděpodobně dosáhla, kdyby jste neměla pracovní neschopnost.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, moc prosím o radu jelikož jsem trošku zoufalá.

V září jsem podala výpověď v zaměstnání. Výpovědní doba mi končí 30.11.2016. Čtrnáct dní po podání výpovědi jsem zjistila, že jsem neplánovaně a nečekaně těhotná. Bohužel se mi nepodařilo se zaměstnavatelem domluvit na stáhnutí výpovědi. Výpovědní lhůta tedy běží. Termín porodu mám stanoven na 24.5.2017. Prosím o radu, jestli budu mít nárok na PPM a možnost vybrat si délku pobírání RP???
Andrea

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

Co se týče možnosti vybrání si délky pobírání rodičovského příspěvku, obraťte se na Odbor státní sociální podpory příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR dle místa trvalého bydliště.

listopad 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na dobu určitou, smlouva mi končí 30.6.2017, zjistila jsem, že jsem těhotná a dr. mi napsala neschopenku. Termín mám cca květen/červen 2017. Mohu z neschopenky přejít hned na MD a poté na RD? a mám se zaevidovat na úp po skončení pracovního poměru? Děkuji moc za odpověď
Michaela
Dobrý den, z PN přejdete přímo na MD. Na úřad práce se zaevidujte až ve chvíli, kdy budete hledat zaměstnání.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, musím někde nahlasit, že nastupuji do nové práce na hlavní pracovní poměr při rodičovské dovolené? Dceři jsou skoro tři roky a v době mé práce bude chodit do soukromé školky. Rodičovskou mám - 4. letou variantu. Budou mi i nadále posílat rodičovský příspěvek? Zamestnavatel mi bude platit soc. a zdrav. pojištění. To musím také někde nahlásit?
Jana
Dobrý den, pokud jste tak měla nastavené čerpání rodičovského příspěvku, tak Vám bude chodit nadále. 

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam všude musím hlásit nástup do zaměstnání, když zároveň pobírám rodičovský příspěvek a zaměstnavatel chce platit sociální, zdravotní a daně? Předem děkuji za odpověď
Barbora
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete vydělat bez omezení a nikam nic hlásit nemusíte.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý večer, chci se zeptat. Jsem zaměstnána na HPP a dobu určitou, v září jsem zjistila že jsem těhotná, ihned jsem šla na nemocenskou, těhotenství bohužel nevyšlo. K 31.10.2016 mi končí smlouva na dobu určitou a od 1.11.2016 chci nastoupit do nového zaměstnání , má otázka tedy zní , budu mít nějaký narok na peněžitou pomoc mateřství , mateřskou kdybych otěhotněla znovu po zkušební době ? Nebo musím pracovat alespoň 1 rok. A mohu jít na 3 letou mateřskou ? Děkuji
Petra

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, vratila jsem se po 17 mesicich z rodicovske dovolene zpet do zamestnani. Nicmene jsem zjistila, 63 je to s roli matky v takovem rezimu neslucitelne. Mohu nyni odejit opet na rodicovkou dovolenou do 3 let veku ditete? Dekuji za odpoved. Radka
Radka Nechlubova
Dobrý den, na rodičovskou dovolenou se můžete vrátit.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
3 roky jsem pracovala u stejného zaměstnavatele, kde jsem měla hrubý měsíční příjem 21 000 Kč. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost k 31.8. 2016. Pracovala jsem u tohoto zaměstnavatele od 1.1. 2014 do 31.8.2016.

Od 3 října 2016 jsem zaměstnaná u nového zaměstnavatele, kde mám však nástupní hrubou měsíční mzdu pouze 11 500 Kč. Zjistila jsem, že jsem těhotná a lékař mi doporučil jít na nechopenku vzhledem k mému věku a již prodělanému potratu (36 let.)

Mám dotaz, od kterého zaměstnavatele se mi bude počítat neschopenka a od kterého zaměstnavatele se bude vypočítávat peněžitá pomoc v mateřství, když půjdu ihned na neschopenku.Termín porodu: koncem května

Děkuji za odpověď
Michaela Pavlíčková
Dobrý den, žádost o nemocenskou a její výplatu budete podávat u aktuálního zaměstnavatele. V případě pracovní neschopnosti delší než 14 kalendářních dnů váš aktuální zaměstnavatel předá žádost společně s přílohou, kterou vystaví, na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Pokud do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nezměníte zaměstnavatele, rovněž žádost o peněžitou pomoc v mateřství budete podávat u aktuálního zaměstnavatele. Nemocenské dávky (nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství) budou počítány z příjmů, které jste dosáhla u aktuálního zaměstnavatele.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, 1.10.2016 mi konci rodičovská dovolená. Už 14dni jsem hospitalizovana v nemocnici a ještě dalších 7dni tu budu.uznají mi na urade prace papír z nemocnice?
Markéta
Dobrý den, určitě uznají.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

obracím se na Vás s následujícím dotazem. Byla jsem zaměstnána na dobu určitou k 31.12.2014. Nicméně jsem mezitím otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou od 1.9.2014. Po MD jsem nastoupila na RD a ta mi končí k 31.10.2016.
V současné době jsem zjistila, že jsem v druhém měsíci těhotenství a termín porodu mám v květnu 2017. Prodloužila jsem si RD do února 2017 s tím,že pak nastoupím na MD s druhým dítětem.
Chtěla bych se zeptat, zda vůbec mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzhledem k tomu,že mám již ukončenou smlouvu v zaměstnání.

Předem moc děkuji za odpověď.
Štěpánka

Dobrý den, pro to, aby jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit tyto podmínky:

- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství

- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná

Jelikož váš pracovní poměr u zaměstnavatele skončil 31.12.2014, podmínky nesplňujete. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde by vám měli podat bližší informace.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
v r.2011 jsem nastoupila na HPP do zaměstnání, v r.2014 jsem otehotnila a byla na neschopence z duvodu rizikového tehotenství od dubna do zaří 2014 , poté jsem měla mateřskou dovolenou od října 2014 do dubna 2015 a následně rodičák. Nastoupila jsem při rodičáku na poloviční uvazek k puvodnímu zamestnavateli.Muj dotaz prosim je: planujeme druhe dite, do kdy se mi bude nemocenske pojistení a nasledne mateřská vypočítavat z puvodního platu, abych nemela všechny davky z polovičního uvazku?
Pavla

Dobrý den, rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu je 12 kalendářních měsíců před měsícem, v němž vznikla sociální událost (mateřská dovolená). Nebudete-li mít v této době u svého zaměstnavatele vyměřovací základ a alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž jste měla vyměřovací základ a alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu. Pokud v této době budete mít u svého zaměstnavatele pracovní poměr na poloviční úvazek, bude se z něho počítat denní vyměřovací základ, ze kterého se následně počítá peněžitá pomoc v mateřství. Pokud nastoupíte na novou mateřskou dovolenou do čtyř let věku dítěte, se kterým jste byla na mateřské dovolené od října 2014, bude se denní vyměřovací základ pro novou peněžitou pomoc v mateřství porovnávat s denním vyměřovacím základem, ze kterého Vám byla vypočítána peněžitá pomoc v mateřství v říjnu 2014. Nová peněžitá pomoc v mateřství se vám bude počítat z pro vás výhodnějšího denního vyměřovacího základu.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem se poradit. 3 října mám nastoupit po Mateřské do zaměstnání, ale z důvodu hlídání se nemohu vrátit na 3 směny. požádala jsem o ranní směnu, ale tu pro mě nemá. Mám v tomto případě nárok na odstupné? Ve firmě mám smlouvu na dobu neurčitou děkuji
Anna
Dobrý den, zaměstnavatel by Vám měl vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, které by musel v případě soudního sporu doložit. V tomto případě byste musela ukončit pracovní poměr z Vaší strany, bez nároku na odstupné.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
2 dny pred ukonceni 3měsíční zkušební doby jsem dostala neschopenku, rizikove tehotenstvi. Z prace mi poslali výpověd, chci se zeptat jestli se musim přihlásit na ÚP kvůli zdr. a soc. pojistění? A budu mít nárok na nějakou mateřskou?
Díky za odpověd.
Lenka

Dobrý den,

pokud budete mít pracovní neschopnost v ochranné lhůtě i po ukončení pracovního poměru, budete po tuto dobu pojištěncem státu. Tzn. zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Bylo by vhodné, aby jste na vaší zdravotní pojišťovně nahlásila tuto nemoc a doložila jim kopie počátku pracovní neschopnosti a ukončení pracovní neschopnosti. Po ukončení pracovní neschopnosti, když nebudete ihned pobírat peněžitou pomoc v mateřství, by bylo vhodné se nahlásit na úřad práce.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít při splnění těchto podmínek:

- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství

- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, z čeho se mi prosím bude počítat druhá peněžitá PPM a jaké období je rozhodné, pro tuto PPM na kterou nastoupím 19.9.2016?
1. Peněžitá PM - V roce 2014 - příjmy rozhodný příjem jsem měla:
- červen 2014 - 25.000,- Kč
- červenec 2014 - 25.000,- Kč
- srpen 2014 - 25.000,- Kč-
Nástup na mateřskou 21.9.2014.
Nyní čerpám rodičovský příspěvek.
2. Peněžitá PM - mám nastoupit 19.9.2016. V roce 2015 jsem měla pouze příjem z dovolené, která mi byla proplacena v měsíci duben a květen po skončení mateřské dovolené v roce 2015 ve výši:
- 21.575,- Kč a další měsíc 19.431,- Kč.
Děkuji za informace
Radka

Dobrý den, předpokládám, že na mateřskou dovolenou od 19.9.2016 nastupujete u stejného zaměstnavatele, u kterého jste měla mateřskou dovolenou od 21.9.2014.

Potom Váš zaměstnavatel bude na Správu sociálního zabezpečení zasílat spolu se žádostí  o PPM přílohu, na kterou uvede období pro výpočet vyměřovacího základu od 1/2015 do 12/2015, ve kterém bude uveden příjem za duben a  květen roku 2015. Současně na přílohu uvede, že nastupujete na PPM do čtyř věku vašeho předchozího dítěte a zde také uvede denní vyměřovací základ minulé PPM, na kterou jste nastupovala 21.9.2014. Sociálka posoudí, který vyměřovací základ je pro vás výhodnější a z toho vám bude počítat novou peněžitou pomoc v mateřství, na kterou nastupujete 19.9.2016.

září 2016

zaměstnání a maminky
dobrý den, když za celý kalendářní rok neodpracuji ani jeden den, protože jsem v rizikovém těhotenství ( 9 měsíců ) a pak se narodila dcera tudíž jsem do práce nanastoupila...mám nárok na nějakou dovolenou nebo ne? děkuji
Pavlína M.
Dobrý den, nárok na roční výměru dovolené máte pokud v roce odpracujete alespoň 60 dnů, do odpracované doby se započítává i mateřská dovolená, která se považuje za výkon práce. Za nemoc se dovolená krátí, za prvních 100 pracovních dnů nemoci o 1/12, za každých dalších 21 zameškaných pracovních dní o další 1/12.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den
dne 28.7.2016 jsem dala výpověď v práci. Od 1.10 jsem bez práce. Mám nárok na MD, když zůstanu na nemocenské i po skončení výpovědní lhůty nebo bych šla na pracák? Jak to je a na co mám nárok?
Katarína

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste splnila dvě podmínky, a to:

1. V době ukončení pracovního poměru, které zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná … potom Vaše ochranná lhůta je v délce trvání vašeho posledního zaměstnání, max. 180 kalendářních dnů. Pokud váš poslední pracovní poměr byl kratší než 180 dní, je vaše ochranná lhůta max. v délce posledního pracovního poměru. Do ochranné lhůty, pokud bylo vaše zaměstnání kratší než 180 kalendářních dnů, lze započítat i nevyčerpanou ochrannou lhůtu z předešlého zaměstnání . Nevyčerpaná ochranná lhůta z předešlého zaměstnání, pokud jste v době ukončení pracovního poměru v tomto zaměstnání nebyla těhotná, je pouze max. 7 dní! Doporučuji Vám se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, která by vám mohla sdělit přesnou délku ochranné lhůty.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud jste měla v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte 1. podmínku – tzn. nastoupíte na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě, a současně splníte i 2. podmínku, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zdali jste splnila obě podmínky vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste splnila dvě podmínky, a to:

1. V době ukončení pracovního poměru, které zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná … potom Vaše ochranná lhůta je v délce trvání vašeho posledního zaměstnání, max. 180 kalendářních dnů. Pokud váš poslední pracovní poměr byl kratší než 180 dní, je vaše ochranná lhůta max. v délce posledního pracovního poměru. Do ochranné lhůty, pokud bylo vaše zaměstnání kratší než 180 kalendářních dnů, lze započítat i nevyčerpanou ochrannou lhůtu z předešlého zaměstnání . Nevyčerpaná ochranná lhůta z předešlého zaměstnání, pokud jste v době ukončení pracovního poměru v tomto zaměstnání nebyla těhotná, je pouze max. 7 dní! Doporučuji Vám se obrátit na Správu sociálního zabezpečení, která by vám mohla sdělit přesnou délku ochranné lhůty.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud jste měla v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte 1. podmínku – tzn. nastoupíte na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě, a současně splníte i 2. podmínku, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zdali jste splnila obě podmínky vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
8.8. 2016 jsem nastoupila na mateřskou, k 31.8.2016 mi skončila pracovní smlouva. Musím se jít nahlásit na úřad práce? A kdo mi platí zdravotní pojištění pokud jsem na MD?

Děkuji za pomoc
Veronika
Dobrý den,
spadáte do kategorie, kdy za Vás platí zdravotní pojištění stát. Na úřad práce se hlásit nemusíte, tam se případně registrujte až po skončení rodičovské dovolené. Jen bych Vám doporučovala kontaktovat zdravotní pojišťovnu a ověřit si, že Vás zaměstnavatel na zdravotní pojišťovna nahlásil jako matku na MD.

září 2016

zaměstnání a maminky
K 31.8.2016 mi končí pracovní smlouva,od 1.9.2016 nastupuji na mateřskou dovolenou, musím se tímto hlásit na ÚP,skrz placení pojištění?
Zdeňka
Dobrý den,
na úřad práce se hlásit nemusíte. Zdravotní pojišťovnu bude informovat Váš zaměstnavatel.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
pracuji na HPP a smlouvu mám na dobu určitou do 31.1.2017.Ale nyní jsem v prac.neschopnosti(rizikové těhotenství) zaměstanavatel mi nabízí podepsání výpovědi dohodou.Tvrdí,že to pro mě nebude mít žádné následky.
Ale já o tom mám pochybnosti.
Jaké by pak pro mě byli podmínky?
Jako třeba vracení daní příští rok,když bych byla od 1.9.2016 nezaměstnaná,ale stále na PN.
Popřípadě podpora v nezaměstnanosti po rodič.dovolené?
Kdo by mi proplatil zbývající dovolenou kterou u zaměstnance mám?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den,
ukončení pracovního poměru nedoporučuji. Lepší pro Vás bude ukončit pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Zaměstnavatel má povinnost Vám udělat zúčtování daně z příjmu za rok 2016, dovolenou Vám proplatí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru. Připravila byste se o nárok na dovolenou do konce roku. Dovolená se krátí až za 100 neodpracovaných dní o 1/12, takže byste měla mít nárok na celou dovolenou.  Na následnou podporu v nezaměstnanosti to nebude mít vliv. Úřad práce ČR vypočítává nárok na podporu u rodičů pro rodičovské dovolené, kteří během rodičovské dovolené nepracovatli z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

řeším tuto situaci: Jsem momentálně na rodičovské dovolené a ještě rok budu, běží mi smlouva na dobu neurčitou u prvního zaměstnavatele a teď se mi naskytla možnost přivýdělku na částečný úvazek (stejný obor - pedagogika, ale v místě bydliště, dítě pohlídá babička.. ) u jiného zaměstnavatele a to na dobu určitou. Chci se zeptat, zda mám povinnost toto nahlásit prvnímu zaměstnavateli - zda potřebuju jeho souhlas, nebo jestli mi tento může smlouvu na dobu neurčitou kvůli nové smlouvě třeba i ukončit. Ráda bych se po rodičovské dovolené vrátila opět na původní místo. Díky za informace.
Veronika Šeneklová
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete libovolně "přivydělat". Prvního zaměstnavatele o tom informovat nemusíte. Raději se však podívejte do pracovní smlouvy, kterou jste s ním podepsala, jestli neobsahuje ustanovení o povinnosti ho o některých skutečnostech informovat. Pracovní smlouvu na dobu neurčitou s vámi může první zaměstnavatel ukončit pouze dohodou nebo výpovědí, ale k tomu by musel mít důvod.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den chci se zeptat když jsem nastoupila na plný úvazek do práce ale zjistila jsem těhotenství a mám jít na nemocenskou.Mohu se bát že mě vyhodí či že budu úplně bez financí?Děkuji
Marie
Dobrý den,
jako na těhotnou se na Vás vztahuje zákaz výpovědi, takže zaměstnavatel s Vámi nemůže ukončit pracovní poměr.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
V minulém měsíci jsem byla evidována na up, předtím jsem byla zaměstnaná 5 let v kuse.
Od srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem však zjistila, že jsem těhotná a s největší pravděpodobností, vzhledem k tomu, že jsem chronický nemocná av invalidním důchodu mi bude doporučeno rizikove těhotenství.
Jaká bude výše mé neschopenky? V novém zaměstnání jsem ještě nedostala ani první mzdu, jelikož nemám odpracovaný celý měsíc.
A budu mít nárok na PPM?

Diky
Katka
Dobrý den, dávky pracovní neschopnosti budete mít vypočítanou buď z pravděpodobného výdělku (v případě, že jste odpracovala méně jak 7 dnů) nebo ze skutečného výdělku (pokud jste odpracovala více jak 7 dnů). Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství by měl vzniknout, více informací obdržíte na České správě sociálního zabezpečení, která tuto dávku stanovuje a vyplácí

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 5 měsíci těhotenství je to mé první těhotenství v říjnu budu mít odpracovaný rok ,ale mám smlouvu na dobu určitou .Termín porodu mám v lednu smlouva mi končí v březnu 2017 ,co se bude dít pak mám nárok na mateřskou ? a budu muset být hlášena na úřadě práce ?nebo budu pořád uvedená v práci ? Děkuji
Tereza
Dobrý den, peněžitou pomoc v mateřství vám náležet bude. Vyplácet vám ji bude správa sociálního zabezpečení na základě dokladů od vašeho současného zaměstnavatele.

srpen 2016