Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den,
zrušil jsem nezletilému synovi životní pojištění (velmi nevýhodné), ale dle občanského zákoníku Pojišťovna vyžaduje rozhodnutí opatrovnického soudu, aby mi mohla vyplatit prostředky, které pak hodlám ve prospěch syna lépe investovat. Nikdy jsem podobnou žádost nesepisoval a tak nevím jak na to a co by taková žádost měla obsahovat. Díky.
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli právní. Můžete postupovat podle návodu jak byl uveden pro stavební spoření, viz odkaz ZDE.
Životní pojištění
Dobrý den,
mám jeden problém s pojišťovnou, kdy jsem dala výpověď a pojistka se zrušila, pojišťovna mi zaslala výpověď z pojistné smlouvy, že mám doplatit za výpovědní lhůtu. To jsem zapomněla, ale pojišťovnou žádanou částku jsem odeslala pojišťovně se zpožděním a následnou žádostí o vydání potvrzení o bezdlužnosti na této pojistce, kdy mě pojišťovna odmítá vydat potvrzení a odkazuje mě na nějakou společnost, která po mě vymáhá jakési náklady vymáhání a potvrzení pojišťovna vydá, až se vyrovnám s tou další firmou se kterou nemám žádný vztah. Má na to pojišťovna právo, zadržovat potvrzení, když dlužná částka byla uhrazena? Z pojišťovny operují úroky z prodlení, ale nikde nemohu dohledat, kolik. A jak je možné, že do vztahu já a pojišťovna vstupuje další osoba, když jsem nebyla ani z jedné strany informována, že se tak může stát? Děkuji Vám za odpověď.
Karolína
Karolína
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, i v rámci výpovědní doby je třeba řádně hradit pojistné až do ukončení smlouvy. Pokud jste tak neučinila, pak by Vás měla pojišťovna upomínat o uhrazení dluhu na smlouvě. Po několika upomínkách může předat vymáhání jiné společnosti (odprodejem pohledávky). Tímto zaniká vypořádání s pojišťovnou a je třeba se vypořádat s vlastníkem pohledávky. O tomto jste měla být řádně informována. Doporučuji jednat s vymáhací společností, nechat si předložit veškeré dokumenty, na základě kterých je předmětná částka vymáhána a buď dlužnou částku s příslušenstvím (sankcemi a náklady společnosti) uhradit, nebo oslovit právního zástupce k dořešení, pokud považujete celkovou částku za nepřiměřenou a neodůvodněnou.
Životní pojištění
Dobry den,

je nejaka moznost zjistit po otcove smrti zda byla vedena nejaka pojistka? Kdyz vi o pojistce jenom dalsi manzelka, muze toho zneuzit a nenahlasit to notari pred dedickym rizenim?

Dekuji,
V
Vendula
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovídal jsem již na podobný odkaz níže. Bohužel, registr smluv neexistuje, tedy není možné zjistit existenci pojistné smlouvy. Manželka má povinnost přihlásit veškerý majetek zůstavitele do dědického řízení, tedy i finanční. Pokud by byla ve smlouvě životního pojištění uvedena obmyšlená osoba, pak plnění z pojištění plyne jí a nevstupuje do dědictví. 
Životní pojištění
Dobrý den,loni od 1.června jsem zrušila nevíhodnou Životní pojistku u Vienna groupe.Měla být se spořením.Od 1.6.2014-1.6.2016 mi,ale žádné spoření nepřibylo.Když jsem se na to ptala,proč to tam není.Řekli,že až za dva roky.Ve smlouvě to,ale tak nebylo.Těď po mě za zrušenou smlouvu chtějí asi 12 000,-kč,prý jim dlužím.Ale oni dluží mě.Nic jsem na odstupném nedostala zpět.Děkuji
Ivča
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, u životních pojištění rezervotvorných (investiční složka, kapitálová hodnota) je vyplácena v případě zrušení smlouvy jako odkupné. Toto odkupné ovšem neodpovídá výši hodnoty ve výpisu, ale od této hodnoty se odečítají poplatky související s předčasným zrušením. Tedy odkupné může být nulové v případě, že smlouva trvá kratší dobu. Zpravidla do dvou let bývá nulové. Při sjednání smlouvy jste měla obdržet tabulku s vývojem kapitálové hodnoty a odkupného, kde byste tuto skutečnost zjistila. Pokud jste smlouvu ukončila, tak až do doby konce výpovědní lhůty je povinností hradit pojistné. Pokud na smlouvě byl jakýkoli dluh, pak má pojišťovna nárok toto požadovat. Pokud Vám nebyla funkce smlouvy řádně vysvětlena a neobdržela jste podstatné dokumenty (jako pojistné podmínky, modelaci vývoje odkupného, protokol zjištění potřeb zájemce o pojištění), doporučuji se obrátit na pojišťovnu, že řádně nepostupovala a že žádáte o nápravu, nebo v případě nereakce pojišťovny přímo na Finančního arbitra s žádostí o prošetření, zda jste nebyla poškozena zástupcem pojišťovny apod.
Životní pojištění
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné zpětně požadovat po pojišťovně přeplatek na pojištění, Konkrétní situace: Ukončil jsem smlouvu o životním pojištění, nicméně jsem nezrušil trvalý bankovní přikaz, tudíž platby z m0ho účtu nadále odcházely ještě několik měsíců po ukončení smlouvy. Je možné požadovat vrácení této částky?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, samozřejmě požádejte o vyčíslení a navrácení všech přeplatků. Pojišťovna má povinnost je vrátit, protože vy se jinak jednalo o bezdůvodné obohacení, které definuje Občanský zákoník (89/2012 Sb.).
Životní pojištění
Dobrý den. Chtěla by jsem zrušit smlouvu o ŽP u NN a vyplatit odkupné na svůj účet v bance. Nyní mám, ale úraz. Mám s výpovědí počkat až po vyplacení odškodného? Ještě mám dotaz, zda mám nárok na plnění za pracovní neschopnost (mám sjednané připojištění), i když jsem evidovaná na ÚP? Děkuji za rychlou odpověď
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud ke škodní události došlo za existence pojistné smlouvy, pak ji můžete vypovědět, považujete-li to za nezbytné. Pojišťovna musí plnit, pokud je žádost oprávněná (zakládá pojistnou událost), i když bude smlouva ve výpovědi. Pracovní neschopnost se vyplácí v souvislosti s pracovní činností. Pokud jste vedená na pracovním úřadě, pak by Vám nemělo být plněno ani z připojištění pracovní neschopnosti. V takovém případě doporučuji se ujistit v pojistných podmínkách, že plněno nebude či bude - může se totiž individuálně lišit pojišťovna od pojišťovny nebo produkt od produktu. Obecně se ale neplní.
Životní pojištění
Jak můžu zjistit jestli měl otec před smrtí v roce cca1985 životní pojištění?
Zdeňka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musela byste mít k dispozici návrh smlouvy, smlouvu, nebo alespoň složenku, aby bylo možné identifikovat pojišťovnu, pak by bylo možno smlouvu dohledat podle rodného čísla pojistníka. Registr smluv životního pojištění bohužel v ČR nemáme. 
Životní pojištění
K 1.7.2017 skončilo kapitálové životní pojištění mé dcery, které bylo v květnu 15let. Mě jako zákonného zástupce byla ověřena identifikace přímo u pojištovny.
Rád bych se zeptal, co je třeba pro výplatu pojistky nutné udělat.
děkuji
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, u Vaší pojišťovny musíte podat žádost o výplatu kapitálové hodnoty (pojistného plnění - dožití) na příslušném formuláři pojišťovny, nebo si jej stáhnout na webu pojišťovny, vyplnit a nechat podpis úředně ověřit a zaslat na pojišťovnu poštou. První varianta je jednodušší, ale musíte počítat s faktem, že se Vám bude snažit pojišťovna nabídnout jiný pojistný produkt. Nedoporučuji investovat přes životní pojištění pro dceru, ale raději využít vhodného podílového fondu, kde budou poplatky nižší, než v pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den,

chci ukončit životní pojištění u Kooperativy a zaslat odkupné na účet a bylo mi sděleno, že se musím dostavit osobně na pobočku k identifikaci, neboť mě musí identifikovat pokud jde o částku vyšší jak 1000 Euro. Podotýkám, že bydlím v zahraničí a tak se nemůžu dostavit. Jaké jsou alternativy, aby mi vyplatili celou částku vložených peněz.

Děkuji.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jakákoli finanční instituce potřebuje, aby při výplatě peněz klientovi byl ověřen. Pokud by tomu tak nebylo, pak by kdokoli mohl podat výpověď na Vaše životní pojištění a inkasovat prostředky. Tedy postačuje, pokud podpis na výpovědi (s uvedením osobních údajů, údajů o smlouvě a účtu na výplatu odkupného) bude úředně ověřen notářem nebo na Czech pointu ČP. Pokud jste v zahraničí, pak nechte svůj podpis na takové výpovědi ověřit na zastupitelském úřadě. 
Životní pojištění
Dobrý den,20,8,2004 mi byla zrušena smlouva ČP z důvodu nevýhodnosti a převedeno 17000kč uzavřena nová smlouva DYNAMIK životní pojistka /konec20,6,2017smrt nebo dožití 50000/jak je možné že mi ČP chce vyplatit jenom 27373kč
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, informace jsou neúplné, takže nedokáži přesně odpovědět. Nicméně, pokud by se u nové smlouvy jednalo o investiční životní pojištění, pak částka pro dožití není garantována. Neuvádíte sumu vložených plateb, tak z toho nelze ani nic vyvodit. Důležité je, zda Vám zprostředkovatel nebo zaměstnanec pojišťovny předali tabulku s přehledem vývoje odkupného, včetně vyčíslení ukazatele SUN (pro rezervotvorné životní pojištění), což je nyní jejich povinností dle usnesení ČAP. Z těchto dat lze zjistit, zda je vše v pořádku, nebo Vám bylo něco zatajeno. V případě, že byste byl prokazatelně poškozen a/nebo řádně neinformován, obraťte se přímo na pojišťovnu nebo na finančního arbitra, v případě nenalezení smíru s pojišťovnou.
Životní pojištění
Dědil jsem po zemřelém bratrovi kapitálové životní pojištění. Dědici jsou i 2 děti po zemř.sestře. Ostatní položky dědictví děleny v poměru 50%.25%,25%. Pojišťovna rozdělila plnění z pojistky na 3 stejné díly.Upozorňuji že pojištění nebylo předmětem dědického řízení. Toto vyřizovalo notářství přímo s pojišťovnou. Je správně, že životní pojistka je rozdělena mezi dědice jinými podíly než ostatní položky dědictví?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jsou ustanoveny v pojistné smlouvě životního pojištění oprávněné osoby pro případ smrti, pak toto plnění není součástí dědického řízení a výplata probíhá oprávněným osobám předložením požadovaných dokladů. Je to z důvodu urychlení výplaty pojistného plnění, aby takto ustanovené osoby mohly hradit případné závazky za zesnulého, protože dědické řízení může trvat několik měsíců. V případě, že nejsou stanoveny, pak standardně vstupuje pojistné plnění do dědického řízení.
Životní pojištění
Dobrý den, mám sjednané životní pojištění od 1.5. platbu jsem zaslal až dnes. Bohužel jsem tak šikovný a úraz se mi stal včera. Bude pojišťovna plnit? Děkuji
Oldřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba zjistit dle pojistných podmínek, zda je nezbytná úhrada smlouvy. Bohužel, řada pojišťoven má ve svých podmínkách, pokud se jedná o novou pojistnou smlouvu, že musí být řádně uhrazeno první pojistné období, tedy včas, nejpozději v den jeho počátku, což je v tomto případě 1. 5. Zejména, pokud platba je zaslána po vzniku škodní události, nemusí v souladu s pojistnými podmínkami vzniknout nárok na pojistné plnění. Je tedy třeba, abyste Vy, nebo např. zprostředkovatel smlouvy, prozkoumal, zda v tomto případě nárok vzniká nebo ne.
Životní pojištění
Dobrý den, ukončil jsem daňově neuznatelnou smlouvu IŽP a přišlo mi odkupné. Ve výpisu pojišťovna uvádí, že srážková daň je 0 Kč. Mám odkupné přidat do daňového přiznání a zaplatit z odkupného daň z příjmu?
Na smlouvu jsem nedostával žádné příspěvky od zaměstnavatele, ani jsem nečerpal daňové výhody ze smlouvu z důvodu nízkého pojistného.
Předem děkuji za odpověď.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud smlouva nebyla v daňově uznatelném režimu, pak nevzniká při ukončení smlouvy povinnost dodanění. To, že byla pojišťovnou vyčíslena nulová srážková daň vyplývá z toho, že celkové zaplacené pojistné bylo vyšší než vzniklé odkupné. V opačném případě by byla srážková daň uplatněna na straně pojišťovny.
Životní pojištění
Dobrý den.
K 31.3.2017 jsem ukončil pojistnou smlouvu a poslal výpověď na pobočku s tím,že odkupné chci vyplatit na účet. Přišla mi odpověď,že pojistná smlouva bude ukončena k výročí pojištění, tj. ke dni 17.9.2017. Odkupné vyplácíme ve lhůtě 21 dnů od ukončení smlouvy,respektive od splnění všech náležitostí pro jeho výplatu. Znamená to,že peníze mi přijdou až za půl roku,tedy až někdy v říjnu?
Děkuji Josef
Pepa
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, odkupné ze smlouvy životního pojištění s rezervotvornou složkou se vždy vyplácí s řádným ukončením smlouvy, aby mohlo dojít ke konečnému vyúčtování všech nedoplatků a přeplatků. Ve Vašem případě tedy až po 17. 9. 2017.
Životní pojištění
Dobrý den. Dá se prosím někde zjistit zda li otec má sjednanou úrazovou pojistku na své nezletilé děti a u jaké pojišťovny?Děkuji za odpověď.
Eliška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to bohužel u životních (či úrazových) pojištění nelze, ví to jenom pojistník, tedy majitel smlouvy. Lze to zjistit z bankovního účtu, ze kterého probíhají platby, kde je uveden příjemce a variabilní číslo je většinou číslem smlouvy.
Životní pojištění
Dobrý den, v listopadu 2016 sem si nechal založit IŽP kolegou z práce,který začal dělat fin. poradce žádné urázové pojištění nemám takže sem do toho šel, problém je že sem to podepsal a následně zjistil že kolega tomu vůbec nerozumí nedokáže mi s ničím poradit a ještě lže, takže sem IŽP vůbec nezaplatil ani jednu splátku s tím že sem tím chtěl docílit zrušení smlouvy, ted mi přišel dopis že mám zapatit 2500,- + 500 kč za zrušení smlouvy, á na to pojištovna právo když sem ji nikdy nic nezaplatil a tím pádem sem myslel že se smlouva automaticky ruší děkuji za odpověd.
Marek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při akceptaci pojišťovnou vzniká smluvní vztah, pojišťovna má k Vám své povinnosti, tedy nelze vztah reaktivovat pouze nezaplacením, protože pojišťovna již poskytuje pojistnou ochranu. Smluvní vztah máte možnost ukončit dle občanského zákoníku např. odstoupením smlouvy od jejího počátku bez udání důvodu, a to do dvou měsíců od jejího sjednání. Sjednáním se míní den podpisu návrhu smlouvy, nikoli konkrétní počátek smlouvy. Směrodatným dnem se bere doručení odstoupení na pojišťovnu. Pak se vrací zpět nespotřebované pojistné na krytí rizik (zpravidla i v plné výši), v plné výši z investiční složky. Pokud byste toto datum nestihl, pak můžete podat výpověď smlouvy, a to vždy min. 6 týdnů před pojistným obdobím, což u životních pojištění s měsíční platbou bývá zpravidla každý měsíc. V takovém případě obdržíte zpět jen část vložených prostředků, resp. spotřebované pojistné na krytí rizik se nevrací a vrací se pouze odkupné z investiční složky (nesprávně také zvané "spořicí" složky). Veškeré dlužné pojistné budete muset v takovém případě uhradit až do řádného ukončení smlouvy, jinak může pojišťovna dlužnou částku vymáhat. V krajním případě se může obrátit na finančního arbitra, a pokud máte pádné důvody, že došlo k Vašemu poškození záměrem poradce, nebo i jeho nedbalostí, můžete požadovat ukončení smlouvy s plnou náhradou zaplaceného pojistného. Je to ale dlouhodobější proces a výsledek nelze předjímat.
Životní pojištění
Dobrý den, mám od roku 2006 Životní pojištění od Kooperativy. Od roku 2015 jsem zvolil možnost "výběru prostředků" před možností odečtu z daní. Dříve jsem daňové odpočty prováděl. Pokud bych pojištění zrušil, je mi jasné, že musím ty odpočty dodanit za 10 let zpětně. Ale pokud jsem v minulosti vybíral finanční prostředky (naposledy v létě 2016), musím také dodanit? Na účtárně mě řekli, že i při výběrů prostředků musím zpětně danit. Je to pravda? - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů je účinná od 1. 1. 2015, tedy, pokud jste před tímto datem svou smlouvu životního pojištění "přepnul" do daňově neuznatelného režimu (a ponechal ji tak), pak mimořádné výběry dodaňovat nemusíte. 
Životní pojištění
Dobrý den, přišel mi dopis, že mi pojisťovna vypovídá úrazové pojištění v životní pojistce. Citace:
na základě vyhodnocení nepříznivého rizika sjednaného úrazového pojištění jsme dospěli k řešení vypovědět sjednané pojištění pojištěného:

Můžou takhle jednostranně vypovědět smlouvu? Smlouvu už mám od roku 2010, teď v posledních dvou měsících jsem čerpala pojistné plnění za 2 úrazy.
Děkuji za odpověď
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano mohou. Protože se jedná v rámci pojištění o tzv. připojištění, může jej pojišťovna jednostranně vypovědět, zejm. tak činí při zvýšené četnosti pojistných událostí. Ze strany pojišťovny tzv. nevypověditelná rizika jsou definována v pojistných podmínkách, v hlavním tarifu je to smrt, některé pojišťovny mají také zahrnutu např. invaliditu.
Životní pojištění
Dobrý den,mé životní pojištení skoncilo cca před rokem a minulí čtvrtek jsem byl na pobočce zažadat o výplatu..
jak dlouho budu čekat než oni to schvalí a odešle se mi to na můj učet od banky?
dekuji za odpověd
123456789
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený, zpravidla jsou po podání žádosti na výplatu peníze poukázány do 15 dnů od jejího doručení, nicméně, doba může být i delší, např. i několik týdnů - závisí na pojišťovně. Je vhodné se dotázat přímo při podávání žádosti o výplatu nebo položit telefonický dotaz dané pojišťovně.
Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych se zeptá,kde se da zjistit zda me zivotni pojisteni bylo zruseno a u jaké pojišťovny .
Dekuji za odpoved
Marcel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejdříve je potřeba znát název pojišťovny a potom číslo pojistné smlouvy nebo alespoň své rodné číslo. Pak už je to jednoduché. Stačí zajít na pobočku pojišťovny nebo zavolat na infolinku.
Životní pojištění
Dobry den,
bratr před lety uzavřel úrazovou pojistku na sebe, manželku a syna.
Nyní je syn již plnoletý, s manželkou je rozvedený a pojistku chce proto zrušit (platí ji totiž po celou dobu pouze on).
V pojišťovně mu však řekli, že je na výpovědi nutný i podpis jeho bývalé manželky, ta ale podepsat odmítá.
Jak může bratr postupovat? Přestal pojistku platit – zruší mu ji v tom případě sama pojišťovna? Nebo ho čekají nějaké sankce?
Děkuji moc za odpověď.
Eva
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
 Dobrý den Evo, 
poradil jsem se s právníkem a mám pro Vás následující poznatky:
1) pojišťovny se odvolávají na ustanovení občanského zákoníku (dříve bylo stejné v zákonu o pojistné smlouvě), které říká, že pokud je smlouva uzavřena ve prospěch obmyšleného, musí s výplatou odkupného souhlasit i pojištěný – tj. i exmanželka. Obmyšlenou osobu lze ovšem změnovým formulářem změnit.
2) vypovědět smlouvu může pojistník kdykoliv. Pokud se to pojišťovně nelíbí, doporučuji pojišťovnu upozornit, že v případě, že žádosti o výpověď nevyhoví, bratr se obrátí na finančního arbitra a odkupné bude po pojišťovně vymáhat.
3) další varianta: exmanželku je potřeba upozornit, že pokud by bezdůvodně neposkytla souhlas k výpovědi, bude odkupné vymáháno po ní.
Pokud bratr přestal pojistku platit, tak pojišťovna bude dlužné pojistné vymáhat. Toto není správný postup.Životní pojištění
Dobrý den,chtěla bych zeptat přítel měl pracovní úraz čekáme od pojíštovny už 2 měsíc na peníze 11.11.016 jsme se dozvěděliže to má likvidator za jak dlouho nám to odešle děkují za odpověd.
Žaneta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Žaneto, 
pojistné plnění se vyplácí dle pojistných podmínek a pokud pojišťovna obdrží všechny potřebné dokumenty měla by vyjádření o ukončení šetření pojistné události poslat nejpozději do 30 dnů. Doporučuji tedy obrátit se na pojišťovnu a požadovat vysvětlení. Třeba ještě na něco čekají a vy o tom nevíte.
Životní pojištění
Dobrý den,
mám dotaz na možnosti vypovězení smlouvy o životním pojištění a to z důvodu mé nespokojenosti s účtováním mých plateb. Pojištění bezeškodně trvá zhruba 3 roky ,ale poslední rok se snažím neúspěšně vyřešit nezaúčtování jedné mé splátky. Platbu provádí od počátku pojištění zaměstnavatel strháváním částky ze mzdy ,ale jednu splátku pojišťovna nezapočetla ,nevím z jakého důvodu. Co se stalo jsem začal ihned řešit jak v pojišťovně tak i u svého zaměstnavatele. V pojišťovně se neustále (již téměř rok) vymlouvají na chybu zaměstnavatele ,ale po ověření ,a nakonec i dle mých výplatních lístků jsem se ujistil ,že u zaměstnavatele je vše v pořádku. Přes veškeré šetření ,a dokazování pojišťovna mou jednu platbu bere neustále jako dlužnou. Jak mohu v takovémto případě ukončit smlouvu? Pojistné ani obchodní podmínky mnou odsouhlasené podpisem smlouvy tuto situaci neznají takže ani neřeší. Děkuji za odpověď David
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide, 
věřím Vám, že Vaše nespokojenost asi už přesahuje všechny meze, ale zkuste raději vše s pojišťovnou vyřešit. Neznám zatím případ, kdy by se to nepovedlo. Každá platba lze dohledat. Vyřešení této situace by právě mohlo být pro Vás nejlepším řešením. Nové pojištění se Vám nemusí podařit uzavřít, nebo bude dražší. Pokud potřebujete s řešením Vaší situace pomoci, obraťte se na šikovného finančního poradce, který Vám jistě poradí a bude Vám nápomocen i v budoucnu.
Pojistnou smlouvu můžete vypovědět kdykoliv. Je zde 6 týdenní výpovědní lhůta a je potřeba počítat s tím, že pokud pojišťovna eviduje nějaký dluh na pojištění, tak ho bude chtít uhradit.

Životní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. V roce 2008 si manžel zřídil IŽP. V roce 2013 ho finanční poradce přesvědčil, že mu nabízí výhodnější ŽP u jiné pojišťovny. Původní IŽP tedy manžel snížil na minimální měsíční částku 300,-Kč. Manžel ale nechce dále platit tuto částku a tak mu finanční poradce doporučil IŽP zrušit. Problém je, že odbytné mu nyní bude pojišťovnou zdaněno, navíc bude muset dodanit odpočty na daních z let 2008-2013 a nevím, jaké další poplatky z toho ještě plynou. Aktuální stav podílového účtu je cca 61.000,-Kč, manžel z toho ale prý dostane po všech odečtech asi tak polovinu. Je nějaký vhodnější způsob, jak s pojištěním naložit, aby už manžel nemusel pojištění měsíčně platit a při tom tolik netratil? Např. převedení do splaceného stavu apod.? Dozvěděla jsem se, že dodanění i v případě převedení odbytného na další ŽP, kterou máme od r. 2013, budeme muset provést. Je to pravda? Děkuji.
Iveta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Iveto, 
pokud se peníze převedenou na novou smlouvu, která splňuje podmínky pro daňové úlevy, bude vše v pořádku.
S výpovědí IŽP je to vždy složité. Nedá se jednoznačně říci, kdy je to výhodné a kdy už ne. Nejdůležitější je mít k dispozici dostatek informací a vyhodnotit všechna rizika spojená se změnou pojištění. Teprve potom je možné se rozhodnout.
Dle mého názoru by měl být postup následující:
1) Pečlivě vyhodnotit potřebu pojištění.
2) Stanovit rizika, která ohrožují moji finanční situaci.
3) Tyto rizika vyčíslit.
4) Vyhodnotiti vlastní rezervy a aktiva, která mi pomohou nenadálé životní situace překlenout.
5) Stanovit výši pojistných částek.
6) Spočítat pojistné po změně stávající smlouvy.
7) Porovnat požadovanou pojistnou ochranu s jinými nabídkami na trhu.
8) Zjistit od stávající pojišťovny všechny dostupné informace k ukončení PS (odkupné, splacený stav...).
9) Dle výše uvedených informací se rozhodnout, co bude správně.

Doporučuji se tedy obrátit na opravdového poradce. Pokud si nejste jistá, zkuste vyhledat poradce, který je držitelem certifikátu EFA. U něj by měla být dostatečná kvalita a odbornost zajištěna.
Životní pojištění
Dobrý den.Můžete mi prosím poradit , kde by jsem se dozvěděla pravdu , o vyplacení částky zrušené pojistky? Dne 4.6.2015 jsme byli s manželem zrušit pojistku - AXA Karlín . Slečna L.F. nám řekla není problém, do 14 dnů pojistku vyplatíme, ale nic nepřišlo.Po měsíci jsem volala opět a slečna nám to prý zjistí. A hle , prý volali z centály , že jsem to měli oznámit 6 týdnů předem a chtěli zaplatit další kvartál platby pojistného. Slečna však nás ujistila že nic platit nemáme. Závěr je takový : vyplacená částka nám přišla po třech měsících a ještě o pět tisíc méně než jsme měli dostat.Dá se s tím něco dělat? Poradí nám někdo? Děkuji
Drahomíra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Drahomíro, 
z mého pohledu celá situace mohla proběhnout takto: pracovnice na pojišťovně s Vámi sepsala špatně výpověď, nebo Vás špatně informovala. Zkrátka výpověď neproběhla k Vámi požadovanému datu (standardní výpovědní lhůta je 6 týdnů a musí být dodržena), ale až o další čtvrtletí později. Pokud jste nezaplatili pojistné, tak si ho pojišťovna odečetla sama z rezervy, která na pojištění již byla vytvořena.
Druhý možný důvod nižší výplaty může být srážka daně z výnosu, kterou pojišťovna musí ze zákona uplatnit. Daň je ve výši 15 %. Mohlo také dojít ke zdanění příspěvku zaměstnavatele.

Doporučuji si vzít výpis zaslaný s informací o ukončení pojistné smlouvy a zajít na pojišťovnu a nechat si vysvětlit všechny položky a jak k nim pojišťovna došla. Pokud Vás odpověď neuspokojí, vyžadujte nadřízeného daného pracovníka. Pokud ani on Vám nepodá patřičné vysvětlení, sepište žádost o vysvětlení a pošlete na pojišťovnu. A uvidíte.
Pokud by se jednalo opravdu o pochybení pracovnice pojišťovny bude důležité z Vaší strany toto pochybení prokázat. Nejlépe kopií první podané výpovědi atp. A opět bych posílal vše doporučeně na pojišťovnu.
Životní pojištění
Dobrý večer.
Syn, 13 let, má úrazové pojištění. V případě úrazu ve škole má i škola své pojištění. pokud dojde k úrazu při vyučování, má syn nárok na vyplacení obou pojistek, nebo se pojistná událost hlásí pouze u jedné pojišťovny?
Děkuji za odpověď.
bibi
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
v případě pojistné události budete mít nárok na plnění z obou pojistných smluv. Škola musí takový úraz odškodnit (buď sama nebo přes pojišťovnu) a Vaše soukromé pojištění je vámi placené a tudíž bude nárok i na plnění z něj.

Životní pojištění
Dobrý den,chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně úrazového pojištění.

Rád bych tyto volné peníze rozvrhnul na pojištění a spoření asi takto:

Úrazové pojištění do 1.400,- kč mesíčně.
Věk 24 nekuřák,sport pouze rekreačně,registrovaný pouze v amatérských soutěžích,
žádně rizikové aktivity
Práce:manuální (stěhovací služba)
Požadavek: (podle důrazu na konkretní položky 0 – 5)
denní odškodné v případě úrazu:5
odškodnění v případě invalidity:3
odškodnění v případě trvalých následků:3
odškodnění v případě vážné nemoci:3
denní odškodnění v případě pracovní neschopnosti:0-2
denní odškodnění v případě hospitalizace: 0-2
Úmrtí:0
Ostatní:0

Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.

S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jakube, 
dle poskytnutých informací Vám nedokážu lépe poradit, než Vám dát odkaz na webový seriál zaměřený na tuto problematiku.
Nejsem si jistý, jestli ve Vašem případě 100 % soustředění se na úraz je ta nejlepší volba. Úraz je totiž příčinou invalidity a úmrtí pouze cca v 6 % případů.

Opět bych raději doporučil osobní konzultaci s odborníkem, který vyhodnotí všechny rizika ve vztahu k Vašemu zaměstnání, majetku, finančním rezervám atp.... Teprve potom bych se rozhodoval o způsobu zajištění rizik.

Životní pojištění
Dobrý den, mám založeno flexi zivotni pojisteni asi 5 let vztahuje se na to i pobyt v nemocnici v dobe porodu / cerven 2014/ ? Mam zde nastaven pobyt v nemocnici.
Zaroven bych chtela flexi zrusit prijde mi neefektivni. Mam cekat na proplaceni doby v nemocnici a pak zrusit nebo muzu soucasne zrusit s zadosti o proplaceni.
Hana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
pokud máte v pojištění sjednanou hospitalizaci, tak je potřeba se ještě podívat do pojistných podmínek, kdy bude případná výluka uvedena. Těhotenství velmi často patří mezi ně, ale přesně nevím. Záleží na konkrétní smlouvě a době sjednání.
Pojistnou smlouvu lze ukončit kdykoliv k výročí pojistné doby. Výpovědní lhůta je 6 týdnů. Pokud nastala pojistná událost v době pojištění, budete mít nárok na pojistné plnění bez ohledu na termín podání výpovědi.

Životní pojištění
Dobrý den,
zajímalo by mě kde je pravda.
Před 14ti lety jsem uzavřel kapitálove životní pojištění u Kapitolu s dlouhodobým zhodnocováním investic. Dle tabulek a grafu které mi byly při podpisu smlouvy předloženy, mi po 35 letech mělo být vyplaceno cca 900.000,- Kč.
Nedávno mě navštívil poradce od Kapitolu, doporučil mi pojistnou smlouvu ukončit s tím, že mi založí novou a výhodnější také s investičním spořením. Důvod proč ukončit uvedl, že u stávajícího spoření po 35 letech mi prý bude vyplacena naspořená částka ve výši cca 208.000,-Kč Proč mi tedy při uzavírání smlouvy tvrdili že to bude cca 900.000,-?? Prosím o radu, co dál. Mám smlouvu ukončit nepo pokračovat. Děkuji
Vojtěch Kozmer
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vojtěchu,
já bych nevěřil ani jednomu z nich :-). Ten první obchodník Vám nejspíš ukázal nějakou modelaci vývoje kapitálové hodnoty, která byla založena na nereálně vysokém zhodnocení. KŽP je ultra-konzervativní produkt, který na dlouhém horizontu garantuje spíše reálnou ztrátu. To, jestli je to tak opravdu, je potřeba zjistit a bez dalších informací získaných od pojišťovny, bych se do žádných kroků nepouštěl.
Druhý obchodník si chce pouze vydělat. Pojištění není na spoření, ale na pojištění. Investování přes pojistku vyjde orientačně na 10-20% poplatků. Pravidelná investice znamená poplatek 2-3,5 %.

Jestli bych měl poradit, tak jednoznačně si nechejte od pojišťovny poslat následující informace:
1) Jaké bude celkové zaplacené pojistné na pojistné smlouvě?
2) Jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojištění?
3) Jaká je výše doposud zaplaceného pojistného?
4) Jaká je výše odkupného k nejbližšímu možnému termínu?
5) Lze převést smlouvu do splaceného stavu? Pokud ano, jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojistné smlouvy? Jaká bude výše pojistných částek?
Odpověď potom předejte finančnímu poradci nebo mi společně se smlouvou pošlete na mail. 
Pro konečné rozhodnutí je potřeba ještě vyhodnotit zátěž spojenou s případným dodaněním.

Životní pojištění
Dobrý den,byla jsem 71dnů v jedné PN a pojištovna mi odečetla 2 x 14dní za uvedené 2 různé diagnozy,které mi tam mudr napsala,.(mám plnění od 15tého dne PN). Co se dá dělat,aby mi to bylo doplaceno? Mám pojištěnu pracovní neschopnost a ne diagnozy,děkuji, Zuzana
Zuzana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zuzano, 
pokud pojišťovna zvolila takový postup, asi k tomu má důvod. Doporučuji Vám tedy obrátit se na pojišťovnu s žádostí o vysvětlení a uvedení odkazu na příslušný bod pojistných podmínek, kde by mělo být vše popsáno.
Nevím jakou máte smlouvu a jakými pojistnými podmínkami se řídí, abych Vám mohl lépe odpovědět.
Životní pojištění
Dobrý den chci se zeptat na jednu věc ukončil jsem investični spořeni u ted už společnosti NN dříve ING peníze poslali na učet vše ok po cca 10dnech mi došel dopis od NN jestli jsem uplatnoval zdanové zvýhodněni(což jsem dělal) je třeba vracenou částku dodanit je to pravda nebo ne??
,děkuji za info
hezký den Kučera
tomáš k.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
vše záleží na tom, kolik je Vám let a jak dlouho trvalo Vaše pojištění. Pokud jste ukončil pojistnou smlouvu před svými 60 lety a v minulosti jste si ponižoval daňový základ o zaplacené pojistné, musíte dodanit. Příští rok, je potřeba vše uvést do daňového přiznání za letošní rok.
Může se ovšem také stát, že tuto formulaci používá pojišťovna jako plošný postřik, aby veškerou odpovědnost přenesla na klienty, kteří si potom sami musí zjistit, jestli povinnost mají či nikoliv.
Životní pojištění
Prosím o radu - dceři (35) byla v 18 letech založena smlouva na důchodové pojištění (Česká pojišťovna) s dobou spoření 47 let (zjištěno dodatečně) Je možno s touto smlouvou nakládat bez ztráty (stržení částky za vypovězení) např. převedení na jinou výhodnější u jiné pojišťovny nebo eventuální vybrání naspořených peněz - po jaké době Děkuji Johanna
Johanna H.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Johanno, 
pokud se jedná o takovou smlouvu jak píšete, tak s největší pravděpodobností moc výhodná nebude. Jedná se o starý typ kapitálového životního pojištění s možností čerpání renty. Tyto smlouvy se vyznačují velmi konzervativní strategií pro zhodnocování rezerv a většinou garantují klientům reálnou ztrátu. Chytřejší budete, pokud Vaše dcera pošle na pojišťovnu žádost o sdělení následujících informací:
1) Jaké bude celkové zaplacené pojistné na pojistné smlouvě?
2) Jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojištění?
3) Jakou výši důchodu a jak dlouho bude možné čerpat při dodržení pojistné doby? 
3) Jaká je výše doposud zaplaceného pojistného?
4) Jaká je výše odkupného k nejbližšímu možnému termínu?
5) Lze převést smlouvu do splaceného stavu? Pokud ano, jaká bude výše jednorázového vyrovnání na konci pojistné smlouvy?

Odpověď z pojišťovny mi potom pošlete nebo se s ní obraťte na finančního poradce, který Vám poradí, jaké další kroky podniknout. S největší pravděpodobností se při výpovědi neobejdete bez ztráty, ale z pohledu využití jiných možností (Doplňkové penzijní spoření, podílové fondy, s opatrností také Investiční životní pojištění) Vám bude taková ztráta mnohonásobně kompenzována.

Pokud nechcete nikam psát, tak si jenom dle smlouvy porovnejte výši sjednaného důchodu a spočítejte zaplacené pojistné. Pokud je zaplacené pojistné vyšší než důchod, nemá to moc smysl pokračovat. 

Životní pojištění
Manžel je OSVČ (elektrikář) a poradcem z jedné pojišťovny byl přesvědčen k uzavření "výhodného" životního a úrazového pojištění" Platí 12000 ročně přičemž při úrazu (vymknutí kotníku) mi paní v pojišťovně sdělila že nárok by byl tak na 200,--Kč přičemž za vyplnění žádosti lékařem se platí 300,-- Jaké pojištění byste doporučoval aby byl aspoň trochu krytý při úrazu Děkuji Hanka - otázka upravena poradcem
Hanynka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
to že pojišťovna nebude plnit při této události ještě neznamená, že se jedná o špatnou pojišťovnu nebo pojistnou smlouvu. Příčina může být "pouze" v nesprávném nastavení pojistné smlouvy a výběru pojištěných rizik. Životní a úrazové pojištění je velice komplikovaný produkt a správné nastavení pojistné smlouvy je velmi obtížné.
Pokud potřebujete mít krytý jakýkoliv pokles příjmu, tak pro případ úrazu bude nejednodušší mít v pojistné smlouvě sjednáno denní odškodné za léčení úrazu. Tyto dávky nemají vliv na to, jestli manžel bude pracovat nebo ne. Rozhodující je léčený úraz. Rozšířeným krytím potom může být pracovní neschopnost. Do této množiny patří také nemoci. Pojistné plnění je zpravidla až od 29. dne. Na podmínky pro OSVČ je potřeba se informovat. Oba typy denních dávek jsou z mého pohledu důležité hlavně tam, kde chybí vlastní finanční rezervy. Pojištění vždy něco stojí a možná zjistíte, že ho nepotřebujete.
V případě vážnější a trvalejší změny zdravotního stavu se můžete pojistit na riziko trvalých následků úrazem a trvalé invalidity. U Vašeho manžela je asi větší riziko úrazu, než u člověka sedícího celý den v kanceláři, ale i tak bych neopomíjel pojištění trvalé invalidity. Riziko, že nastane invalidita z důvodu nemoci je výrazně vyšší, než invalidita následkem nemoci. Tomu také odpovídá cena za pojištění.

Pokud se budete chtít dozvědět více, mohu Vám doporučit náš emailový seriál na téma životního a úrazového pojištění, který by měl být opět v příštím týdnu k dispozici na www.vipco.cz.

Životní pojištění
Dobrý den, vůbec jsem nepochopil, kdy mohu zrušit úrazovou pojistku. Když mám úraz a pošlu oznámení o pojistné události, mohu do 3 měsíců od tohoto poslaného oznámení poslat také výpověď s tím, že zaplatím ještě 1-2 měsíce, a po 6 týdnech je pojistka zrušená? Děkuji.
Marek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marku, 
při dodržení 6 týdenní výpovědní lhůty můžete pojistnou smlouvu vypovědět k výročí pojistné smlouvy kdykoliv. Dokud je smlouva platná a platíte si za pojistnou ochranu, máte nárok na pojistné plnění. Výpověď tedy můžete poslat kdykoliv.
Životní pojištění
Dobrý den, mám již cca 15 let založeno kapitálové životní pojištění u fy Generali. Loni jsem pojišťovnu z rodinných důvodů požádala o redukci smlouvy, abych nemusela v tíživé situaci pokračovat v běžném režimu plateb. Přizvala jsem před tímto krokem, ke konzultaci také jejich agenta, abych se ujistila, jaké důsledky tento krok pro mne bude mít. Po redukci mi bylo pojišťovnou vyčísleno okamžité odkupné a také odybytné v době ukončení smlouvy v rádném termínu. Agent pojišťovny mě ujistil, že pokud nebudu požadovat okamžité odkupné, ale vyberu si částku někdy později, bude částka odkupného lineárně v čase navýšovat směrem k cílovému odbytnému. Letos mi pojišťovna vyčíslila odkupné cca o sedm tisíc menší než před rokem.
Pojišťovna se ke klientům chová velmi arogantně, nekomunikuje jinak než skze doporučené dopisy. Mohu se nějakým způsobem bránit ?Je pojišťovna povinna zveřejňovat obchodní podmínky včetně příkladů výpočtu odkupného a odbytného?Děkuji za radu V.
Veronka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
pokud nejste s přístupem pojišťovny, určitě se bránit můžete. Pokud pojišťovna na Vaše výtky nereaguje, můžete se obrátit na Asociaci pojišťoven, na Finančního arbitra nebo na Českou národní banku. Pomoci Vám může také právník. Vždy je ovšem potřeba posoudit, do jaké míry budete schopna prokázat pochybení pojišťovny a jejího agenta.
Obecně doporučuji klientům v případě, že řeší otázku úpravy smluv, změny pojistného, částečné odkupy atp. vše řešit s pojišťovnou písemně. Je to jediný způsob, jak předejít pozdějším nepříjemnostem.

Životní pojištění
Dobrý den, jsem zaměstnanec a platím si životní pojištění (asi už 10 let). Myslím si, že to mám dobře nastaveno. Volali mi z pojišťovny, že si to mám předělat a zrušit, protože jsou nové zákony. Co byste mi poradil? děkuji, P.B.
Petr Bauer
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
pokud si myslíte, že Vaše pojistná smlouva je v pořádku, tak si ji nechejte. S největší pravděpodobností se jedná pouze o fintu pojišťovny. Může se ovšem také stát, že pojišťovna má opravdu pro Vás lepší podmínky. Pokud budete mít tedy čas, můžete si novou nabídku nechat představit. U změny pojistné smlouvy potom doporučuji si pohlídat zejména poplatkovou strukturu pojištění a výši poplatků, které budete muset zaplatit. Férové bude, pokud Vám pojišťovna všechny počáteční poplatky spojené se smlouvou odpustí.
V případě, že budete mít zájem dozvědět se více o možnostech životního pojištění a správném nastavení pojistné smlouvy, tak Vám mohu doporučit knihu "Jak ovládnout své peníze" nebo emailový seriál zaměřený na tuto problematiku.

Životní pojištění
Dobrý den. Od roku 2001 mám uzavřeno Kapitálové životní pojištění pod označením K1B s připojištěním u Komerční pojišťovny KB. Po celou dobu jsem si zaplacené pojistné odečital ze základu daně, ale nyní mi přišel od výše uvedené pojišťovny dopis, že již toto nebude možné, že moje pojistka bude dále nastavena pouze na výběr peněz a nikoliv na možnost odečtu ze základu daně. Na můj dotaz mi bylo z pojišťovny odpovězeno, že řešením je pouze nové pojištění. Prosím laskavě o radu jak nyní postupovat. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
z mého pohledu na tento krok nemá pojišťovna právo. Dnes je to tak, že pojišťovny potřebují od svých klientů písemné vyjádření o tom, zdali se rozhodli pro daňovou nebo nedaňovou variantu. Jednostranně Vám nesmí cokoliv pojišťovna nutit.
Zkuste se tedy prosím ještě jednou podívat na zaslané dokumenty z pojišťovny, jestli jste náhodou něco nepřehlédnul. Pokud by bylo skutečně vše tak, jak píšete, doporučuji se znovu obrátit na pojišťovnu a chtít po ní vysvětlení.
Pokud by se stále nedařilo, kontaktujte mě na email: lukas.urbanek@partners.cz

Životní pojištění
Dobrý den, mám uzavřené investiční životní pojištění od roku 2008 na 46 let (konec 2054). Nyní se musím rozhodnout zda chci nadále čerpat daňové zvýhodnění (podepsat dodatek). Můj dotaz je, kdybych chtěla smlouvu vypovědět dřív (než v roce 2054) co to pro mě znamená v případě, že dodatek podepíši (budu nadále čerpat daň. zvýhodnění) a v případě, že ho nepodepíši.
Děkuji
Anna
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Anno, 
dovoluji si Vás odkázat na článek Petry Dlouhé, která v druhé části textu popisuje právě problematiku daňových odpočtů.
Já bych jenom dodal, že dnes pojišťovny oslovují své klienty znovu z důvodu doporučení České národní banky, která vyžaduje aktivně provedení souhlasu či nesouhlasu s úpravou PS. 
Životní pojištění
Dobrý den,jde mi o soukromé pojištění,kde si platíme pracovní neschopnost,pojistku máme od 1.10.2014 a tato pojišťovna má 3 měsíce čekací dobu na nemoce,od 1. ledna už není čekací doba,jde mi o to jestli nemoc na neschopenku od 1.ledna zaplatí nebo by musel mít jinou diagnozu,než měl v čekací době,děkuji.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
s největší pravděpodobností by pojišťovna plnila pouze v případě jiné diagnózy. Podrobný postup pojišťovny bude uveden v pojistných podmínkách. Pokud máte pochybnost, nahlaste pojistnou událost, vyplňte potřebné dokumenty a pojišťovna se Vám vyjádří.

Životní pojištění
Dobrý den,mám prosbičku,manžel omarodil 27.10 v čekací době,nejdříve měl úraz,pak se mu diagnoza změnila na zánět M006,platíme si neschopenku,nyní už není v čekací době,stále marodí na jednu neschopenku a zajímá mě,když jsme byli v čekací době,jestli nám neschopenku pojišťovna zaplatí,děkuji za odpověď.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
z informací ve Vaší otázce si nejsem jistý, jestli se trefím s odpovědí. Pokud měl manžel pracovní smlouvu, byl automaticky účastníkem nemocenského pojištění (platil za něj zaměstnavatel) a podle mého názoru, na to nemá zkušební doba vliv. Ošetřující lékař vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti, které slouží jako podklad pro Okresní správu sociálního zabezpečení a pro zaměstnavatele. Takže manžel by měl již nemocenskou dostávat. Pokud ne, je někde chyba.

Pokud jste měla na mysli soukromé pojištění u komerční pojišťovny, kde si manžel platí pojištění pracovní neschopnosti, tak opět není důležitá diagnóza, ale potvrzení o pracovní neschopnosti od ošetřujícího lékaře, Zde je ovšem potřeba pojišťovnu co nejdříve informovat o vzniku pojistné události (telefonicky, poštou, emailem). Může se totiž stát, že má pojišťovna stanovenou lhůtu, ve které je potřeba takovou pojistnou událost ohlásit. Při nedodržení těchto podmínek hrozí to, že pojišťovna bude poskytovat pojistné plnění až od okamžiku nahlášení pojistné události.

Pokud se ptáte pouze na čekací dobu stanovenou pojišťovnou a definovanou v pojistných podmínkách, tak záleží na konkrétní pojistné smlouvě. Standardně platí to, že pojišťovny poskytují plnění až od 15., 29., 45.... dne. Ale existují také pojišťovny, které proplácí pracovní neschopnost zpětně, pokud pojištěný je na PN alespoň třeba 29 dní. Všechny tyto informace by měly být obsaženy v pojistných podmínkách.

Životní pojištění
Dobrý den,
životní pojitka uzavřená od 1.8.2003 pro muže ročník 1959 platba 636 Kč, 440,- pojistné za smrt nebo dožití, pojištění vážných chorob 40,-, pojitné za vedlejší úřazové pojištění 156,-. Je výhodné, či nevýhodné tuto pojistku zrušit???
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
děkuji za Váš dotaz. Ke korektní odpovědi ovšem potřebuji ještě další údaje z pojistné smlouvy a možná také informace z pojišťovny.
Obecně!
Podle toho, co uvádíte se jedná o Kapitálové životní pojištění, smlouva bude cca do 60 - 65 let věku. Smlouva tedy končí nejpozději za 9 let. o výhodnosti ukončení PS rozhoduje hned několik faktorů: 1) nutnost dodanění, pokud nebude navozovat na tuto smlouvu nová smlouva v daňovém režimu, 2) Výše odkupného - kolik pojišťovna vyplatí v případě ukončení pojistné smlouvy, 3) hospodaření pojišťovny - jak efektivně dokáže zhodnocovat finanční rezervy klientů, 4) Životní situace pojištěného - jestli potřebuje pojistnou ochranu a v jaké výši, 5) V jaké výši je potřeba mít pojistnou ochranu a jestli je reálné se někde jinde za rozumných podmínek pojistit, 6) jakým způsobem lze pojistnou smlouvu upravit.
Pokud si přejete podrobnější odpověď, kontaktujte mě prosím na email lukas.urbanek@partners.cz a poskytnu Vám šablonu dopisu na pojišťovnu za účelem získání více informací o pojistné smlouvě.
Životní pojištění
Dobrý den, 1.6. 2012 jsem uzavřela variabilní život. pojištění platila jsem každý měsíc 1000 kč, přesně po dvou letech mi zavolal stejný makléř s tím, že mě může připojistit na rakovinu prsa, jasně jsem mu řekla že souhlasím, ale že nechci novou smlouvu, dušoval se že o peníze v žádném případě nepřijdu, že mi je převedou do nové pojistky a že se vlastně vůbec nic nemění. Bohužel až teď jsem zjistila že, žádné peníze mi na novou smlouvu nepřevedou a ještě si musím udělat sama dodanění což nejspíš znamená že asi budu muset vracet peníze na daních, přemýšlím jak postupovat dál, zda podat na dotyčného pána stížnost a zrušit novou pojistku. Prosím o radu jak postupovat dál děkuji Popova
Popova Kateřina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážená paní Popová, 
to co popisujete je docela rozšířený nešvar a není to vůbec dobré. Pokud je vše jak píšete, tak bych doporučil se bránit. Prvně zkuste kontaktovat současnou makléřskou společnost, u které je zástupce, který s Vámi smlouvu podepisoval. Pokud to nepomůže, můžete se obrátit na finančního arbitra, který podobné případy řeší. Dále můžete kontaktovat Českou národní banku, pojišťovnu, u které je smlouva uzavřená (pokud nebyl přechod z pojišťovny do pojišťovny). Nebo se také můžete obrátit na soukromé společnosti, které se ochranou spotřebitele zabývají.
K Vaší povinnosti dodanění - pokud na stávající smlouvu navazuje nová smlouva, která splňuje všechny podmínky pro daňovou uznatelnost (je do 60 let věku) a stará smlouva byla vypovězena tak, že se finanční rezerva ze staré smlouvy převádí na novou pojistnou smlouvu, povinnost dodanění se Vás netýká.
Případně mi můžete napsat (lukas.urbanek@partners.cz) a pokusím se Vám najít zkušeného poradce v místě Vašeho bydliště, se kterým se můžete osobně poradit o dalších krocích.

Životní pojištění
Dobrý den,
minulý rok v Listopadu jsem si nechal uzavřít životní pojištění u České Pojišťovny (Život v pohodě), Kooperativa (Perspektiva), ING (ING Smart) a chtěl bych snížit měsíční poplatky protože takhle to mám měsíčně za 3.000,- a úplně mi to nevyhovuje. Kdyby to šlo udělat dohromady dejme tomu za cca 1.000,- bylo by to velice fajn, takže bych jenom rád věděl o pro to mám udělat? Děkuji.
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Tomáši, 

na opravdu seriózní odpověď bych potřeboval znát více informací. Důležité je, abyste věděl, jestli vůbec pojištění potřebujete. Jedna věc je, snížit za každou cenu náklady na pojištění a druhá věc, mít rozumně nastavenou pojistnou ochranu, která Vám zajistí dostatečně stabilní situaci v případě nenadálých situací. Nejlepší by bylo vyhledat profesionála, který by tyto dvě oblasti dokázal skloubit k Vaší spokojenosti. Dále mohu doporučit knihu "Jak ovládnout své finance", kde jsem psal kapitolu právě na téma nenadálé životní situace.

Obecně k Vašemu dotazu: rozpětí pojistného si můžete nadefinovat libovolně. U Vámi zmiňovaných pojišťoven od 500 Kč a více. Vy máte všechny pojištění v režimu Investičního životního pojištění, které je spojeno s poměrně vysokými poplatky za vedení, uzavření a investování. pokud si vyberete jednu z těchto pojišťoven, tak asi velkou chybu neuděláte. Všechny jsou velice podobné. Do zbývajících pojišťoven stačí zajít a smlouvy vypovědět, nebo výpovědi poslat poštou. Do dvou měsíců od počátku, je možné smlouvy vypovědět bez výpovědní lhůty (nevím, jestli se ještě vlezete, záleží na počátku PS), jinak 6 týdnů. Určitě počítejte s tím, že přijdete o zaplacené pojistné. Jinak já osobně preferuji spíše pojištění rizikové, kde se žádná finanční rezerva nevytváří.

 

Zkuste vyhledat nejbližšího certifikovaného poradce (EFA) a domluvit se s ním na osobní konzultaci, aby jste se vyvaroval dalších chyb. Případně mi napište na lukas.urbanek@partners.cz.