Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hypotéky
Dobrý den.Dcera vyrizuje hipoteku na byt,pribuzny se ručil bytem jelikož na splaceni 20 procent nemela.Smlouva uz byla podepsana dcerou a kdyz došlo na podepsani pribuznym ten odstoupil.Ted dcera si nemuze dovolit hipoteku a bance ma zaplatit 100 000.Muzete nam poradit,prosim?Dekuji moc.
Nela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, neviděl jsem úvěrovou smlouvu, tedy vyvozuji pouze z informací, které jste uvedla. Banky při nevyčerpání úvěru většinou účtují sankční poplatek, který může dosahovat až 200 000 Kč (dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru). Tedy v tomto případě může být sankce 100 000 Kč reálná. Doporučuji, aby dcera, nebo někdo z rodiny, se pokusila získat (překlenovací) úvěr ze stavebního spoření bez zajištění nemovitostí, který u některých stavebních spořitelen může dosahovat, dle příjmů žadatele, až 800 000 Kč. Pokud to nebude možné, zkuste jednat s bankou o snížení sankce. Nicméně, při předcházení takovýmto situacím doporučuji nejednat s bankou, ale zkušeným finančním poradcem, který dokáže navrhnout celou strategii financování bydlení. Ten by Vás upozornil na všechna rizika a třeba Vám ani financování tímto způsobem nedoporučil.
Životní pojištění
Dědil jsem po zemřelém bratrovi kapitálové životní pojištění. Dědici jsou i 2 děti po zemř.sestře. Ostatní položky dědictví děleny v poměru 50%.25%,25%. Pojišťovna rozdělila plnění z pojistky na 3 stejné díly.Upozorňuji že pojištění nebylo předmětem dědického řízení. Toto vyřizovalo notářství přímo s pojišťovnou. Je správně, že životní pojistka je rozdělena mezi dědice jinými podíly než ostatní položky dědictví?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jsou ustanoveny v pojistné smlouvě životního pojištění oprávněné osoby pro případ smrti, pak toto plnění není součástí dědického řízení a výplata probíhá oprávněným osobám předložením požadovaných dokladů. Je to z důvodu urychlení výplaty pojistného plnění, aby takto ustanovené osoby mohly hradit případné závazky za zesnulého, protože dědické řízení může trvat několik měsíců. V případě, že nejsou stanoveny, pak standardně vstupuje pojistné plnění do dědického řízení.
Investice
Dobrý den,
jak byste investoval 100-200 tisíc? Děkuji za info
A.H.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na podobný odkaz jsem již odpovídal níže, tedy zkráceně rekapituluji. V prvé řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Nejprve by můj dotaz směřoval k rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici vyšších částek. Podle délky investičního horizontu a Vašeho investičního profilu by se musela stanovit přiměřenost investice. Pokud by byla vyvážená, doporučil bych do portfolia max. korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou. Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně. Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na krátkém horizontu (např. 3 roky) nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na stavebním spoření. Pokud uvažujete o investici do akcií na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR; můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou navázány na různé významné indexy. Bohužel, nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem poradit.
Životní pojištění
Dobrý den, mám sjednané životní pojištění od 1.5. platbu jsem zaslal až dnes. Bohužel jsem tak šikovný a úraz se mi stal včera. Bude pojišťovna plnit? Děkuji
Oldřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba zjistit dle pojistných podmínek, zda je nezbytná úhrada smlouvy. Bohužel, řada pojišťoven má ve svých podmínkách, pokud se jedná o novou pojistnou smlouvu, že musí být řádně uhrazeno první pojistné období, tedy včas, nejpozději v den jeho počátku, což je v tomto případě 1. 5. Zejména, pokud platba je zaslána po vzniku škodní události, nemusí v souladu s pojistnými podmínkami vzniknout nárok na pojistné plnění. Je tedy třeba, abyste Vy, nebo např. zprostředkovatel smlouvy, prozkoumal, zda v tomto případě nárok vzniká nebo ne.
Hypotéky
dobry den mam dotaz mam preklenovaci uver u lisky ale veritel by chtel byt vyvazan za jineho chtela jsem se zeptat jestli to jde dekuji
jitka s
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že máte na mysli dlužníka. Ten z úvěrové smlouvy může být vyvázán, ale musí s tím souhlasit věřitel, tedy v tomto případě ČMSS. Zpravidla základní podmínkou je, aby nový dlužník splňoval podmínky bonity (tedy dostatečné příjmy na splácení) a zároveň vyhovoval z hlediska bankovních a nebankovních registrů. K tomuto se musí věřitel vždy vyjádřit. Za změnu úvěrové dokumentace je pak účtován poplatek, který se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud by mělo dojít ke změně věřitele, pak byste svůj dotaz musela více specifikovat, protože by to bylo předpokládám z nějakých mimořádných důvodů.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat,když si nejsem jistá zda mi zaměstnavatel dobře vypočítal roční vyúčtování daní.V roce 2016 jsem odpracovala 4,5 měsíce a do konce roku jsem byla v pracovní neschopnosti.Neuplatnuji žádné odpisy ze spoření a podobně,mám jen úlevu na dceru a na poplatníka.Mou mzdovou účtárnou mi bylo zděleno,že mi žádný přeplatek nevznikl.Děkuji za odpověd
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, Váš dotaz má být směřován na daňového poradce, nikoli na finančního, kterým jsem já. Nicméně, pokud si nejste jistá, pak můžete využít výplatní pásky a nechat si např. účetní či daňovým poradcem zkontrolovat výpočet. Bylo by ale lepší požádat zaměstnavatele a domluvit se s ním, které podklady Vám vzal v úvahu, a zda např. byla uplatněna sleva na dani za dítě (nezletilé, nebo studující do 26 let věku).

Daně
Dobrý den, nastoupila jsem do nového zaměstnání a zaměstnavatel mi neodečítá slevu na poplatníka. V jakých případech mám na slevu poplatníka nárok a kdy ne ? Děkuji za odpověd Jana
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ten, kdo podává daňové přiznání, nebo za něj vyúčtování daně dělá zaměstnavatel, pak má nárok na základní slevu na poplatníka. Pokud jste ovšem nepodepsala u zaměstnavatele prohlášení (růžový papír), pak si musíte vyúčtování daně udělat sama, tedy podat daňové přiznání. Informujte se u svého zaměstnavatele.
Životní pojištění
Dobrý den, ukončil jsem daňově neuznatelnou smlouvu IŽP a přišlo mi odkupné. Ve výpisu pojišťovna uvádí, že srážková daň je 0 Kč. Mám odkupné přidat do daňového přiznání a zaplatit z odkupného daň z příjmu?
Na smlouvu jsem nedostával žádné příspěvky od zaměstnavatele, ani jsem nečerpal daňové výhody ze smlouvu z důvodu nízkého pojistného.
Předem děkuji za odpověď.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud smlouva nebyla v daňově uznatelném režimu, pak nevzniká při ukončení smlouvy povinnost dodanění. To, že byla pojišťovnou vyčíslena nulová srážková daň vyplývá z toho, že celkové zaplacené pojistné bylo vyšší než vzniklé odkupné. V opačném případě by byla srážková daň uplatněna na straně pojišťovny.
Životní pojištění
Dobrý den.
K 31.3.2017 jsem ukončil pojistnou smlouvu a poslal výpověď na pobočku s tím,že odkupné chci vyplatit na účet. Přišla mi odpověď,že pojistná smlouva bude ukončena k výročí pojištění, tj. ke dni 17.9.2017. Odkupné vyplácíme ve lhůtě 21 dnů od ukončení smlouvy,respektive od splnění všech náležitostí pro jeho výplatu. Znamená to,že peníze mi přijdou až za půl roku,tedy až někdy v říjnu?
Děkuji Josef
Pepa
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, odkupné ze smlouvy životního pojištění s rezervotvornou složkou se vždy vyplácí s řádným ukončením smlouvy, aby mohlo dojít ke konečnému vyúčtování všech nedoplatků a přeplatků. Ve Vašem případě tedy až po 17. 9. 2017.
Nezařazené
Dobrý den,
do práce dojíždím denně 20 km. Zaměstnavatel se rozhodl mi proplácet dopravu peněžní formou na základě předložených dokladů, tedy z místa bydliště do místa výkonu práce. Zajímalo by mě, jak se tato částka promítne ve mzdě, tedy jak je daněna (kolik procent)?

Děkuji za odpověď.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto dotazem oslovte daňového poradce, účetní, nebo mzdové oddělení zaměstnavatele. Já jsem finanční poradce a mzdovou tématikou se nezabývám.
Nezařazené
Jak je to prosím s příspěvkem na OČR pro mojí 80letou maminku?Kde musím zažádat?
KIKY
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz není určen pro mě, jako finančního poradce. Každopádně se obraťte na ČSSZ, kde si podáte příslušnou žádost - žádost o ošetřovné, potvrzenou lékařem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik mi může zaměstnavatel maximálně přispívat na penzijní připojištění, aniž by se částka musela danit?

A jaké jsou s tímto spojeny výhody pro zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na penzijní spoření (PS) může zaměstnavatel přispívat až 50 000 Kč ročně (nebo libovolně rozdělit mezi PS a životní pojištění), které jsou osvobozeny od odvodů. Výhodou pro zaměstnavatele je, že ani on z této částky neodvádí sociální ani zdravotní.
Daně
Zdrvim mam prerusenou zivnost cely rok a celkove nulove vydelky musim odezdavat dan.priznani treba i z nulou? Dekuji
David
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok 2016, pak nemusíte odevzdávat nic. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na FÚ, ZP a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech.
Stavební spoření
Dobrý den, uzavřela jsem SS Wustenrot na CČ 400 000 Kč. Týden na to, se mi poskytla výhodná koupě druzstevniho bytu a tak jsem si chtěla vzít překlenovací úvěr z této smlouvy. Poslala jsem tam vklad 100 000 Kč v domnění, že mi to pomůže získat lepší podmínky. Lepší podmínky nezískám a navíc mi řekli, že nemám dostatečnou bonitu.Chtěla jsem tedy smlouvu vypovědět a dostat zpět své peníze, ale zjistila jsem, že mi chtějí naučtovat 0.9% pokutu za předčasné ukončení SS.Vzhledem k tomu, že jsem SS uzavírala přes externího poradce, ne přímo v pobočce Wustenrotu a od doby uzavření a data možné výpovědi neuběhl ještě měsíc, není nějaká možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí? Už jsem se smířila s tím, že přijdu o 4 000 Kč jako poplatek za CČ, ale dalších
3 600 Kč zaplatit pokutu mi přijde opravdu hodně. Děkuji
Žáneta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejprve odpovím obecně. Před jakýmkoli záměrem žádosti o úvěr je třeba si nejprve nechat vyhotovit oficiální nabídku, kde budou zřejmé parametry úvěru. Zároveň při nabídce již může být propočtena bonita klienta, zda je pro případný úvěr dostačující. Zjistila byste totiž přesně to, co popisujete, že na úvěr ze stavebního spoření nedosáhnete, a tedy ani na lepší parametry. Podmínkou totiž je mít naspořeno alespoň 40 % cílové částky a stavební spoření musí běžet minimálně 2 roky. Dále pak je rozhodující tzv. hodnoticí číslo. Bohužel, možnost odstoupit bez sankce nemáte, pokud není uvedeno jinak v obchodních podmínkách stavební spořitelny. Zkuste spořitelnu požádat o prominutí poplatku za předčasné ukončení, vzhledem k tíživé finanční situaci.
Nezařazené
Dobrý den, firma si z naší půjčovny zapůjčila stavební stroj. Ten poškodila a některé díly ztratila. V nájemní smlouvě je uvedeno, že opravy a ztráty hradí nájemce. Aby byl stroj nadále funkční, v našem servisu jsme ho opravili. Vyfakturovali jsme jim za opravu půjčeného stroje. Bude faktura s a nebo bez DPH? Děkuji
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem daňový poradce, ale finanční. Obraťte se, prosím, na něj. Nicméně můžete se podívat na komentář k přenesené daňové povinnosti pod odkazem na ZDE.
Daně
Po podání daňového přiznání vznikl díky daňovým bonusům na děti přeplatek .FU mi tento odmítl vrátit, prý nemám zaregistrované konto a složenkou nelze přeplatek poslat. je to tak. Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem se máte obrátit na daňového poradce, nikoli finančního, kterým jsem já. Nicméně, takovouto informaci můžete nalézt v Daňovém řádu, konkrétně § 155 odst. 3: Je-li daňový subjekt u správce daně registrován, je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů platebních služeb uvedených v registraci. Odst. 6 téhož paragrafu uvádí: Vratitelný přeplatek poukazuje správce daně v české měně ve výši, v jaké byl evidován, a to bezhotovostním převodem na účet vedený u poskytovatele platebních služeb nebo poštovním poukazem. Tedy pokud nemáte u FÚ registrovaný účet nebo již neexistuje, měl by Vám jej zaslat na adresu.
Hypotéky
Dobrý den, prosím vás, vzala jsem si hypotéku u ČMSS a jsem již na katastru vedená jako zástavce a banka je zástavní věřitel od 23.3.2017. do kdy mi banka vyplatí na účet půjčku?děkuji
Jarmila Gabrielová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte splnit podmínky k čerpání úvěru včetně podání příkazu k čerpání, aby peníze z úvěru mohly být uvolněny. Obraťte se tedy o radu na sjednatele úvěru, pokud podmínkám čerpání nerozumíte. Každá banka či stavební spořitelna a každý klient mají různé podmínky k čerpání - jsou vždy individuální.
Nezařazené
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu zda je výhodnější požádat o předčasný důchod a nebo předdůchod.Narodila jsem se v listopadu 1959 a od dubna 2016 jsem na podpoře, která mi končí nyní v březnu 2017 a v současné době řeším co je pro mě z finančního hlediska výhodnější.
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobnou otázku jsem již odpovídal v některém z předchozích dotazů. Pro výpočet kontaktujte ČSSZ, kde mají detailní údaje o nárocích na starobní důchody a případné redukce. Orientační propočet si můžete zkusit na ZDE.
Životní pojištění
Dobrý den. Dá se prosím někde zjistit zda li otec má sjednanou úrazovou pojistku na své nezletilé děti a u jaké pojišťovny?Děkuji za odpověď.
Eliška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to bohužel u životních (či úrazových) pojištění nelze, ví to jenom pojistník, tedy majitel smlouvy. Lze to zjistit z bankovního účtu, ze kterého probíhají platby, kde je uveden příjemce a variabilní číslo je většinou číslem smlouvy.
Daně
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. V prosinci 2016 jsem dostal od známé pozemky, které jsou označené jako orná půda a trvalý travnatý porost. Připravuji daňové přiznání a potřeboval bych vědět, jak mám zjistit hodnotu pozemků, jestli existuje nějaká tabulka, kde bych si to mohl vypočítat a jak a kam to uvést do daňového přiznání?
Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Vevera
Vevera
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v této věci se obraťte na daňového poradce, já jsem poradce finanční. Jen upozorňuji, že v případě darování, nejedná-li se o rodinu (viz dary osvobozené od daně), je nutné odvést darovací daň. Pak by měla být stanovena hodnota pozemku znaleckým posudkem nebo směrnou hodnotou, viz stránky finančního úřadu: http://smernahodnota.financnisprava.cz/. Informujte se u daňového poradce, protože jste také měl podat přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna 2017, pokud jste již tak neučinil.
Daně
Dobrý den,pobírám starobní důchod, pracuji jako dětská lékařka a ještě mám 2 potvrzení o zdanitelných příjmech, kde mi byla srážena daň 15%. Mám tato potvrzení uvádět v daňovém přiznání?
Ivana Prušová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na obdobný dotaz jsem odpovídal asi o čtyři otázky zpět (tam můžete odůvodnění najít v detailu). Pokud chcete ale využít nezdanitelný základ daně apod., pak si daňové přiznání podejte, máte pak možnost získat případný přeplatek na dani zpět.
Kreditní karty
chtěla bych se zeptat , když na internetu vydělávam , ale v Rusku ,tak na mě chtěly číslo účtu , to jsem jim dala , nyni chtějí na mě číslo kreditní karty a já váhám ,
Kristina Svobodová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, moc nerozumím Vašemu dotazu. Pokud by ovšem po Vás chtěl někdo osobní údaje, musíte vědět, za jakým účelem mu je sdělujete a zejm. komu. Pokud chce po Vás někdo údaje ke kreditní kartě, měla byste si být jista, zda se jedná o internetový obchod, jaké má renomé apod. Každopádně se údaje k platební/kreditní kartě zadávají na zabezpečených portálech (odkaz začíná https://), tedy při elektronických platbách dochází ke přesměrování na portál banky pro el. platby, která pouze předá e-shopu informaci o provedení transakce, nikoli o údajích karty - toto je bezpečný způsob platby, ideálně s doplněním o 3D secure kód. Neměly by být údaje např. o kreditní kartě permanentně zadány v nějakém systému e-shopu, kdy by bylo umožněno bez autorizace majitele karty provádět platby. Buďte obezřetná.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem v insolvenci a na konci mesice mi konci stavebni sporeni,muzu jej vybrat nebo co mam delat abych o ty nasporene penize neprisla? Dekuji za odpoved
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte schváleno oddlužení a plníte splátkový kalendář, může být příjem z ukončovaného stavebního spoření považován za tzv. mimořádný příjem a jako takový použit na splátky věřitelům. V praxi je toto častější výklad zákonných povinností dlužníka v insolvenci... Obraťte se na právního zástupce, nebo ještě lépe na Vašeho insolvenčního správce ještě před rozhodnutím výběru prostředků ze spoření, protože pak takové rozhodnutí již bude nevratné se všemi jeho důsledky.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, je mi 49 let, nar. 1968, mám 2 děti, chtěla bych poradit jaké důchodové spoření nejlépe založit.
pospichalovajitka@seznam.cz
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte namysli penzijní spoření (přesně řečeno Doplňkové penzijní spoření), které je se státním příspěvkem, tak Vám doporučuji se podívat na srovnání výkonností jednotlivých fondů v různých investičních strategiích. Pravděpodobně pro Vás může být vhodná vyvážená nebo konzervativní strategie, tedy se dívejte po těchto výsledcích. Na základě jiných kritérií nemá moc smysl penzijní společnosti, resp. penzijní fondy hodnotit, protože jsou dosti přísně regulované, tedy neumožňují nějaké zvláštní rozdíly. Bohužel, konkrétní fondy zde nemohu zmiňovat. Můžete využít např. toto srovnání (klikněte na odkaz).
Daně
Dobrý den,
měl bych jeden dotaz týkající se daně z příjmů pro pracující důchodce. Pobírám klasický starobní důchod (do 15 tis/měs) a k němu jsem si v roce 2016 přivydělával na DPP (měsíčně cca 6 tis Kč hrubého - dostávám stejnou částku i jako čistého - tzn. fakticky nezdaněno). Jsem povinen v tomto případě podávat daňové přiznání za rok 2016? Jiné příjmy nemám.
Děkuji za odpověď, Fajt
Fajt
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zaměstnavatel by měl v takovém případě strhnout z výdělku 15procentní srážkovou daň, pokud Váš výdělek byl do 10 000 Kč měsíčně. Na to se u něj informujte. Pokud jste nepodepsal přihlášení k dani, zaměstnavatel z příjmu odečte onu 15% srážkovou daň. Příjem můžete zahrnout do daňového přiznání, když si v průběhu daného roku vyděláte jen několik tisíc, dostanete pak sraženou daň zpátky. Započtení příjmů zdaněných srážkovou daní umožní využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Pokud jste prohlášení k dani u zaměstnavatele podepsal, pak v takovém případě vám zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud jste v daném roce nepracoval  zároveň u dvou zaměstnavatelů.
Daně
Co dělat když zaměstnavatel odmítá vyplnit potvrzeni o výši ročního příjmu potřebné k vyřízení mateřské a dalších s tím souvisejících věcí? Odůvodňuje to tím ze přítelkyně neměla odpracovany tři měsíce (zkušební doba), což mi přijde jako nesmysl. I kdyby tam pracovala jen třeba měsíc ta ji musí potvrdit kolo za ten měsíc dostala. Poraďte prosím co dělat nebo kam se obrátit. Děkuji
Michal Mičulka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud Vaše přítelkyně končila v zaměstnání v prosinci 2016, pak by i vyúčtování daně měl vyhotovit předchozí zaměstnavatel. Pokud končila v průběhu roku 2016, pak měla od původního zaměstnavatele dostat pro nového potvrzení o výši příjmů, aby ten mohl vyhotovit vyúčtování. Každopádně, o potvrzení má žádat posledního zaměstnavatele, u kterého ke konci roku pracovala. Můžete argumentovat tím, že jste oslovili finanční úřad a že vám bylo řečeno, že zaměstnavatel tuto povinnost má. Uvidíte, že z obavy kontroly zaměstnavatel potvrzení vydá. Samozřejmě, že na to Vaše přítelkyně má nárok a zaměstnavatel potvrzení vydat musí, pokud ho nějaká státní instituce vyžaduje.
Penze a penzijní spoření
V roce 2016 jsem zaplatila v součtu 24 000,- Kč do PP a DPS u více společností. U jedné jsem ukončila PP, pak založila nové DPS a v průběhu roku jsem přešla k jiné penzijní společnosti. Dvě penzijní společnosti mi poslaly daňové potvrzení o zaplacených příspěvcích a třetí společnost u které jsem zaplatila 4 000,- mně odmítá daňové potvrzení vydat, je její chování oprávněné? Vzhledem k tomu si mohu odečíst pouze 8 000,-Kč místo 12 000,- Kč. Mohu se odkázat na povinnost penzijní společnosti zaslat klientovi daňový doklad o zaplaceném příspěvku? Děkuji
Iveta Čermáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, měly by Vám vydat potvrzení všechny penzijní společnosti, pokud správně jednotlivé procesy na sebe navazovaly. Toto ale z Vašich informací nedokáži posoudit. Nicméně, pokud byste své penzijní připojištění převedla do účastnického fondu, tedy doplňkového penzijního spoření (DPS), pak se muselo jednat o jednu a tutéž penzijní společnost. Tedy na zaplacené příspěvky v roce 2016 v obou fondech nad 12 000 Kč ročně by měly být daňově uznatelné, a tedy byste měla obdržet potvrzení. Pokud jste ovšem DPS převáděla k jiné penzijní společnosti (PS), nevzniká nové DPS stanovením počátku ve smlouvě, ale řádným ukončením předchozího DPS. Nemůže dojít k souběhu. Zde mohla patrně vzniknout chyba, kdy jste ukončila příspěvky na DPS původní PS, ale ještě nabyla smlouva ukončena, a začala jste přispívat do nového DPS, kde byly brány platby jako záloha na příspěvek, ale nemohly být díky jiné existující smlouvě řádně zaúčtovány. Informujte se na obou PS, jak byly příspěvky zaúčtovány, resp. ve který den zanikla DPS předchozí.
Nezařazené
Jsem rocnik 1950. V roce 1985 jsme opustily CR a ted ziji v Kanade. Mam narok na duchod v CR a kde si onej pozadat. V Kanade anebo v CR?
Josef
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, to, zda máte v ČR nárok na starobní důchod Vám musí zodpovědět Česká správa sociálního zabezpečení. Podle počtu odpracovaných let Vám sdělí, zda vznikl nárok či nikoli. Pokud o důchod požádáme v roce 2017, musíte mít dobu pojištění nejméně 33 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob.
Nezařazené
Dobrý den,mám dotaz ohledně vyrovnání majetku po rozvodu manželů.Po rozvodu a dohodě s manželem,že on si nechá chatu a já byt,mu musím ještě vyplatit částku 260000.musí on tuto částku nahlásit a danit na finančním uřadu.Za info moc děkuji s pozdravem. R
Romana Svobodova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz je určený pro daňového poradce. Nicméně, příjmy, a to i nepeněžní, plynoucí z vypořádání společného jmění manželů (SJM) nejsou předmětem daně z příjmů. To, co každý z manželů po rozvodu ze SJM do svého osobního vlastnictví získal, nepodléhá dani z příjmů. Dani z převodu nemovitosti podléhá jen vypořádání podílového spoluvlastnictví, tj. v případě, že nedošlo do tří let od zániku SJM k jeho vypořádání dohodou nebo do tří let od jeho zániku nebyl podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu.
Daně
Dobrý den, chci požádat o dotaz. V roce 2016 jsem pracovala pouze dva měsíce. Mám dilema se slevou na poplatníka, uplatnit do výše daňové povinnosti, tedy 15 % ze ZD? Prosím o radu jakou kolonku použít. Děkuji Hradilová
Alena Hradilová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na slevu mají nárok všichni poplatníci, jako např. podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci, matky na mateřské aj., kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Sleva 24 840 Kč se uplatňuje vždy v plné roční výši, a to i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců. Slevu uplatňujete buď podpisem prohlášení poplatníka u posledního zaměstnavatele či v daňovém přiznání. Nicméně, nejsem daňový poradce, ale finanční, tedy Vám doporučuji se s podobnými dotazy obracet právě na daňové poradce. Pokud si s daňovým přiznáním nevíte rady, pak jej nechte zpracovat nějaké účetní, je to pro ně zpravidla rutinní práce a nebudete muset řešit kolonky. ;-)
Daně
Dobrý den,

jak je to s povinností podat daňové přiznání za minulý rok? Měl jsem dvě zaměstnání a po dva týdny jsem pracoval současně u dvou zaměstnavatelů. Od poloviny roku mám k zaměstnání i vedlejší příjem.

V mém nynějším zaměstnání mi tedy řekli, že si musím daňové přiznání udělat sám. Někde jsem četl, že jej podávat nemusím, protože by mi peníze vraceli (jak mi vyšlo). Je to pravda? Skutečně daňové přiznání podat nemusím, když mi mají vracet peníze a já měl vedlejší příjmy i souběh zaměstnání? Abych potom neměl nějaké problémy.

Děkuji mnohokrát za informaci,
Viktor
VIktor
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže. Pokud máte souběh příjmů, pak je Vaší povinností si podat daňové přiznání, aby bylo zřejmé, zda Vám vznikl daňový přeplatek nebo nebo nedoplatek. Bez řádně podaného daňového přiznání nemáte žádný prokazatelný důkaz o tom, že Vám nevznikl např. nedoplatek. Zaměstnavatel v případě souběhu příjmů vyúčtování daně neprovádí, to je pak Vaší povinností.
Nezařazené
Dobrý den ,

Jak dlouho mohu zpětně požádat o důchod když budu dál pracovat a má taky vliv na důchod když jsem invalidna 2 stupně , budu dostávat eventuálně procento k důchodu Děkuji Rys
Jaroslav Rys
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jsem finanční poradce, tento dotaz nesouvisí s mou profesí. Obraťte se, prosím, na Českou správu sociálního zabezpečení, kde Vám toto zodpoví.
Daně
Manželka nebude mít odpracované příslušné roka a nevznikne jí tedy nárok na důchod, na který by měla nárok v letošním roce. Jak je to se zdravotním pojištěním? Do kdy si bude muset platit zdravotní pojištění sama?
Zdenek
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, předpokládám, že pokud Vaše paní nemá zatím odpracované roky, tak buď pracuje, pak platby za zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo je registrovaná na úřadu práce, pak je odvádí stát.

Daně
Dobrý den.jsem OSVČ a chci se zeptat na výdajové paušály..Poslanci schválili daňový balíček týkající se omezení výše daňových paušálů..za rok 2017,tedy přiznání k dani v roce 2018 se bude uplatňovat ještě starý odpočet a nebo až daně za rok 2018?
Pavel M.
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, ideálně se informujte u daňového poradce, já jsem poradce finanční. Nicméně, u příjmů za rok 2017 si podnikatelé budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 bude platit jen nový systém se sníženými paušály a odpočty.

Penze a penzijní spoření
dobry den potrebuju poradit jaky leta se pocitaj do duchodu posledni4 nebo 5 nejlepsich let dekuji
vadim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, od roku 1996 se pro výpočet důchodu zohledňují všechny příjmy od roku 1986 až do roku, který předchází roku přiznání důchodu. Tedy v roce 2017 posledních 30 let.
Daně
Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda si mohu odečíst z daní více úvěrů. Abych to objasnila: mám 2 úvěry na rekonstrukci bytu kde mám trvalé bydliště. Dále mám hypotéku na nový byt který jsem koupila, ale ještě zde nemám předělaný trvalý pobyt. Je možné, že by s tím byl nějaký problém? Děkuji za odpověď
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete, splňují-li oba podmínky účelového financování bydlení - úvěr poskytnutý na bytovou potřebu dle § 15 odst. 3 a 4 zákona o daních z příjmů. Celkový odpočet může činit až 300 000 Kč. Měla byste uplatňovat pouze úvěry na nemovitost, kde máte trvalé bydliště, nebo se chystáte žít, popř. žije osoba blízká.
Daně
Dobrý den prosím o dotaz v roce 2015 jsem byl 5 měsíců nemocná vyrovnání daně mi dělala mzdová účtárna a nebyla mi vrácena částka za dlouhodobou nemocenskou můžu tuto částku která činí as 2080 kč za měsíc zpětně dostat a kde o to mám požádat děkuji
Pavlína Mrozkova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, nikoli daňový, proto by bylo lépe se obrátit na něj, nebo mzdové oddělení svého zaměstnavatele. Nicméně, při ročním zúčtování daně (nebo podání ročního daňového přiznání) se uplatňuje roční daňová sleva, ale z vyplácené nemocenské se přitom daň z příjmu fyzických osob neodvádí, protože nemocenská je dle § 4 zákona o dani z příjmu osvobozena. Máte tedy obdržet po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem daňový přeplatek. Tedy Vámi dotazové zohlední zaměstnavatel v zúčtování daně.
Nezařazené
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na čistý měsíční příjem u hrubé částky 8250,- kč. Jsem v invalidním důchodu 3.stupeň. Mám jedno dítě a uplatňují na něj slevu na dani. Pracují na zkrácený úvazek 6 hodin. Děkuji za odpověď.
Ludmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, čistá mzda vychází přibližně 8 088 Kč. Nicméně, toto Vám přesně sdělí Váš zaměstnavatel.
Daně
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu. V roce 2015 jsem podepsal, ve prospěch syna, dohodu o provedení práce. Syn, tehdy ještě jako student, pracoval ve fy, kde mu vypláceli 10000Kč měsíčně a nepodával žádné daňové ani jiné přiznání. V době 1.9.-31.12.2015 měli velkou zakázku, tak jsem mu napsal, na uvedenou dobu, dohodu o provedení práce. Práce i výdělek náležel synovi a mě vůbec nenapadlo, že bych měl ohledně tohoto podávat přiznání, danit nebo cokoliv jiného. Od roku 2014 jsem ve starobním důchodě a neměl jsem již nikdy žádný jiný příjem zmíněný důchod.
Prosím o informace k mému případu a radu, jak se zachovat a co udělat.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Jindra
Jindra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, omlouvám se, ale nerozumím formulaci "jsem podepsal ve prospěch syna". Buď ji podepsal Váš syn nebo jste ji podepsal sám, ale neznám jinou variantu. V takové dohodě se pak daný zavazuje naplnit podmínky smlouvy. Pokud jste byl ovšem Vy jeho zaměstnavatelem, a to navíc dalším, pak má povinnost si podat daňové přiznání, protože ani u jednoho ze zaměstnavatelů nesměl podepsat prohlášení k dani, protože se jednalo o souběh příjmů. V případě, že jste byl zaměstnán Vy na DPP u nějakého zaměstnavatele a podepsal jste u něj prohlášení k dani, pak má povinnost provést vyúčtování zaměstnavatel, jinak si podáváte daňové přiznání sám. Bylo by v takovém případě dobré kontaktovat takového zaměstnavatele a zjistit, zda vyúčtování daně za dané období provedl.
Daně
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,co mám dělat když mi přišel dopis s zúčtování za rok 2016, že nelze to zúčtování provést. Nevím kde si mám formulář najít Děkuji za odpoved
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, kontaktujte v takovém případě odesílatele dopisu. Pokud je jím zaměstnavatel, pak Vám sdělí důvody, proč nemohl vyúčtování daně provést. V případě, že jeho důvody byly oprávněné, podejte si daňové přiznání, popř. si jej nechte vyhotovit nějakou účetní či daňovým poradcem - s nimi i můžete konzultovat oprávněnost jednání zaměstnavatele.
Nezařazené
Dobrý den, chtěl bych začít pracovat jako osvć. jak probíhají platby soc a zdrav. a daň ze mzdy?
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bylo by dobré, abyste se informoval na ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Já jsem finanční poradce, což je mimo můj obor - v této věci radí daňový poradce. Každopádně po registraci na živnostenském úřadě máte povinnost začít platit zálohy na sociální a zdravotní, pokud je podnikání Vaším hlavním příjmem. Veškeré informace Vám podají na příslušných úřadech.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Když jsem na MD a pracuji na dohodu mam podávat daňové přiznání? A ještě jeden dotaz je v pořádku když mi strhají z výplat soc. a zdr. Moc děkuji za odpověď
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jak jsem již odpovídal u jiného dotazu, pokud máte podepsáno prohlášení zaměstnance u svého zaměstnavatele (růžový papír), pak vyúčtování daně provede zaměstnavatel, jinak si podáte daňové přiznání, pokud chcete uplatnit případné odpočty apod. Pokud bude měsíční příjem na základě DPP vyšší než 10 000 Kč, tak daný příjem podléhá odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den, v listopadu 2016 sem si nechal založit IŽP kolegou z práce,který začal dělat fin. poradce žádné urázové pojištění nemám takže sem do toho šel, problém je že sem to podepsal a následně zjistil že kolega tomu vůbec nerozumí nedokáže mi s ničím poradit a ještě lže, takže sem IŽP vůbec nezaplatil ani jednu splátku s tím že sem tím chtěl docílit zrušení smlouvy, ted mi přišel dopis že mám zapatit 2500,- + 500 kč za zrušení smlouvy, á na to pojištovna právo když sem ji nikdy nic nezaplatil a tím pádem sem myslel že se smlouva automaticky ruší děkuji za odpověd.
Marek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při akceptaci pojišťovnou vzniká smluvní vztah, pojišťovna má k Vám své povinnosti, tedy nelze vztah reaktivovat pouze nezaplacením, protože pojišťovna již poskytuje pojistnou ochranu. Smluvní vztah máte možnost ukončit dle občanského zákoníku např. odstoupením smlouvy od jejího počátku bez udání důvodu, a to do dvou měsíců od jejího sjednání. Sjednáním se míní den podpisu návrhu smlouvy, nikoli konkrétní počátek smlouvy. Směrodatným dnem se bere doručení odstoupení na pojišťovnu. Pak se vrací zpět nespotřebované pojistné na krytí rizik (zpravidla i v plné výši), v plné výši z investiční složky. Pokud byste toto datum nestihl, pak můžete podat výpověď smlouvy, a to vždy min. 6 týdnů před pojistným obdobím, což u životních pojištění s měsíční platbou bývá zpravidla každý měsíc. V takovém případě obdržíte zpět jen část vložených prostředků, resp. spotřebované pojistné na krytí rizik se nevrací a vrací se pouze odkupné z investiční složky (nesprávně také zvané "spořicí" složky). Veškeré dlužné pojistné budete muset v takovém případě uhradit až do řádného ukončení smlouvy, jinak může pojišťovna dlužnou částku vymáhat. V krajním případě se může obrátit na finančního arbitra, a pokud máte pádné důvody, že došlo k Vašemu poškození záměrem poradce, nebo i jeho nedbalostí, můžete požadovat ukončení smlouvy s plnou náhradou zaplaceného pojistného. Je to ale dlouhodobější proces a výsledek nelze předjímat.
Investice
Je mi 30 let, OSVČ, a chci začít pořádně "šetřit" na důchod. Plán mám následující : po dobu zhruba tří let odkládat cca 10 000 Kč měsíčně, s cílovou částkou (360 000 Kč + hypotéka cca 1 mil.) poté koupit menší byt a ten pronajímat. Po koupení bytu bych chtěl dále pokračovat ve spoření formou investic do akcií (pravidelné investice cca 3000 - 5000 Kč měsíčně).
Otázky jsou tedy dvě:
- Je takto nastavená dlouhodobá investiční strategie vůbec správná?
- Kam ukládat peníze v oněch prvních třech letech (10tis měsíčně), aby se co nejlépe zhodnotily? - otázka upravena poradcem
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, v prvé řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Pokud jsem správně pochopil Vaši formulaci, jak byla zamýšlena, pak k 10 000 Kč měsíčně splácíte ještě hypoteční úvěr ve výši 1 mil. Kč. V takovém případě by můj dotaz směřoval nejdříve k rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici vyšších částek. Každopádně, pokud uvažujete o investici pouze na 3 roky, pak i kdyby byl Váš rizikový profil dynamický, stejně se budeme pohybovat v poměrně konzervativním pásmu. Tedy bych doporučil do portfolia max. korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou. Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně. Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na takto krátkém horizontu nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na již běžícím stavebním spoření, kterému bude končit vázací doba, nebo již skončila (aby byly případně prostředky dostupné do 3 měsíců). Pokud uvažujete o investici do akcií 3 000 Kč až 5 000 Kč měsíčně na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR; můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou navázány na různé významné indexy. Myslím, že i využití vhodných high yield dluhopisů není od věci a může Vaše akciové portfolio doplňovat. Bohužel, nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem poradit.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy bych mohl jít do předčasného důchodu. Jsem ročník 1958. Děkuji .
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle ročníku je to věk 63 let a 10 měsíců. Pokud byste chtěl odejít do předčasného důchodu co nejdříve, pak můžete o 990 sní dříve, zkrátil by se Vám důchod o cca 12,9 %. O kolik se důchod zkrátí, se můžete podívat na stránkách České správy sociálního zabezpečení, viz odkaz Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích.
Hypotéky
Dobrý den,
chci si vzít hypotéku na byt a chtěla bych Vás poprosit o radu, u jaké banky je to nejvýhodnější.
Byt za 850 000 Kč, doba splatnosti max 15let (nejlépe do 10-12 let, abych jí měla splacenou). A platit max 8000 Kč měsíčně.
Děkuji
Marta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemám doporučení na konkrétní banku, protože nevím, co nabídnou právě Vám, pokud je navštívíte se svým požadavkem. My za naše klienty vyjednáváme podmínky, tedy nikdy není zcela zřejmé, u jaké banky hypoteční úvěr zrealizujeme. Myslím, že ale máte šanci, když si několik bank obejdete, se dostat na sazbu pod 2 % p.a., resp. v rozsahu 1,89 až 1,99 % p.a., např. i bez nutnosti úvěrového pojištění a jiných "přilepených" produktů. Nebo můžete oslovit nějakého finančního poradce, ať Vám s tím pomůže.
Nezařazené
Vážený pane! Ptám se zda v bytovém družstvě v čtyřbytovém domu při velké opravě za 1 500 00kč nás můžou přehlasovat zbývající nájemníci a je správné, že družstevní technik se chová jak lobbista stavebních firem a úvěrový agent a nutí nás do půjčky která bude trvat 20 let a s kterou nesouhlasíme protože jsme důchodci. Když se nám to nelíbí tak ať se prý vystěhujeme řekl.
blanka trojanowská
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jsem finančním poradcem, nikoli právníkem, tento dotaz směřujte tedy k jiné profesi. Nicméně, musíte samozřejmě postupovat dle stanov družstva a případně rozporovat jednání ostatních družstevníků, pokud s nimi není v souladu. Zákon o obchodních korporacích (k 1. 1. 2014) se týká i družstev, včetně družstva bytového. Mezi zásadní změny zákona patří i povinnost družstva přizpůsobit do 30. 6. 2014 své stanovy nařizujícím ustanovením zákona (změny v odměňování a odpovědnosti členů orgánů družstva, neomezitelnost převodu a přechodu družstevního podílu a výslovné zákonné stanovení minimální výše vypořádacího podílu). Zjistěte tedy s právním zástupcem, zda nedochází k porušování zákona a stanov družstva.
Nezařazené
Prosím o radu. Zaměstnavatel mě má zaplatit náhradu mzdy cca 2,4 milionu (soudní rozdnodnutí) Podléhá tato náhrada také odvodu na sociálním a zdravotním pojištění? resp. kolik tím pádem bude čistý příjem z této částky. Děkuji moc. MF
Michael F.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, opět zdůrazňuji, že jsem finanční poradce, a tedy řeším problematiku úvěrů, finančních investic a soukromého pojištění. S tímto dotazem se, prosím, obraťte na daňového poradce, popř. na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu.
Nezařazené
Dobry den, jsem v Ceske republice jiz v duchodovem veku. Mam to vsak vice nez komlikovane: Po vysoke skole jsem pracovala do asi do 41 let jako zamestnanec i ke konci jako spoumajitel vice firem s omezenym rucenim. Mam potvrzene 4 roky odpracovane ve Vekle Britanii a 12 let v Italii. Jedno dite. Da se z toho neco spocitat? Posledni zamestnani v Italii jako samostatny zemedelec jsem vsak nevykazovala a nemela zadne prijmy, nicmene jsem platila prispevky do INPS. Chtela bych vedet, zda vubec mam nejaky narok na duchod. Nikdy jsem se tim nezabyvala a nevim jak odpracovane roky prokazat, specielne ty roky odpracovane v ruznych firmach a pod ruznymi rezimy v CR. V zahranici to je jednoduche. Kde eventuelne mohu najit pomoc/osobu. Dotazniky me vice nez desi. Predem Vam dekuji za odpoved S pozdravem Greenova, dat naro. 19/6/1955
Stanislava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takové případě se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení. Přes jejich pobočku můžete zažádat centrálu o výpis vyměřovacích základů, které se Vám budou v ČR počítat do uznání a výpočtu starobního důchodu. Pokud by Vám některé roky chyběly, ale byla jste si jista, že jste v daném období pracovala u zaměstnavatele v ČR, nebo podnikala, pak máte povinnost toto doložit. Musela byste oslovit původní zaměstnavatele pro vyhotovení potvrzení. Pokud jste měla i příjmy v zahraničí, na stejné pobočce Vás pak instruují, co je třeba doložit ze zahraničí, bude-li to třeba. Zda Vám vznikl nárok na výplatu důchodu ze zahraničí, se musíte informovat na tamních úřadech.
Nezařazené
DOBRY DEN..MUJ BRATR MA OD MLADI DLUHY..A NEHODLA JE PLATIT..RODIČE NEMAME A JA BYCH SE CHTĚLA ZEPTAT..KDYBY NEDEJBOŽE BRATR UMŘEL KDO BUDE PLATIT TY DLUHY PO NĚM..POKUD TO MAM BYT JA JAKO SESTRA TAK JAK SE MUŽU TOHO JEHO DLUHU ZŘICT..DĚKUJI ZA ODPOVĚD
DANA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na právníka. Nicméně, dle občanského zákoníku můžete celé dědictví buď přijmout, nebo odmítnout. Pokud tedy dluhy převyšují majetek, pak můžete práva odmítnutí případně využít. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví (nebo do 3 měsíců, má-li dědic jediné bydliště v zahraničí). Uplynutím lhůty, k odmítnutí dědictví, toto právo zaniká.