Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a důchody
Dostala jsem smlouvu 1.6.2017,jenže týž den jsem onemocněla.Řádně jsem se omluvila,ale zaměstnavatel nechce neschopenku uznat.Co mám dělat?Do té doby jsem u něho byla na dohodu,tudíž vedená na úřadu práce.
Yveta Pšenčíková
Dobrý den, podepsala jste pracovní smlouvu s datem vzniku pracovního poměru od 1.6.2017 a od téhož dne vám bylo lékařem vystaveno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Dočasná pracovní neschopnost je důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance (§ 191 zákoníku práce) a zaměstnavatel je povinen omluvit vaši nepřítomnost v práci.

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dobry den. Vcera v praci nas tri lidi P.manazer .obvinil zw sikanovani . Chteli sme vysvetleni ,dukazy ..nic jsme se nedozvedeli , jenom to ze jsme presunuty na jine pracoviste coz sme odmitly protoze sme nic nikomu neudelali. Patrime k nejlepsim pracovnikum mame hodne dobre vysledky. Bohuzel se na druhou smenu dostal novy mistr ktereho si P.manazer pritahl a od ty doby delaji kazdemu zle. Same intriky , vsichni poodchazeli a jeste ty co tam zbyli chteji likvidovat . Premyslim,ze na nich podam trestne oznameni za krive obvineni a presetreni celeho pripadu. Poradite mi jak se branit ? Pracuju v te firme 6 let nikdy zadny problem nebyl ... a ted sme neskutecne ponizili a udelali ostudu .a nechci aby jim to jen tak preslo.
Zituska

Dobrý den, vedoucí vás obvinil z šikany na pracovišti, tzn. z jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a dobrými mravy. V praxi jde o jednání dlouhodobé, soustavné. Šikanující používají různých, zpravidla rafinovaných, intrik, které navenek vypadají banálně a neškodně. Takové jednání je proto těžko dokazatelné. Trvejte na tom, aby vám vedoucí sdělil důvody, pro které vás obvinil z šikany a to písemně, a aby prokázal (např. svědkem), že jste své kolegy šikanovali (pomluvami, zesměšňováním, ponižováním, zahanbováním, zastrašováním atd.)   

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den.mám dotaz, příští rok 2018 mám jít už do důchodů ale chybí mi dva roky.1974až 75.vté době jsme pracoval v Č.K.D.Praha. Už jsme psal do růzdných archívu které mi byli nabýdnuté ale bezvýsledně. Nemám ani žádné svědky které by mi mohli zaručit že jsem tam pracoval,,už jsou všichni posmrti. Nemám žádné dokumenty jako je zápočtoví list ani knížku R.O.H.výplatní pásek ,,Vté době jsem musel pracovat, byl nato paragraf ,, Tak už nevím nakoho semám obrátit.. Jsem stoho zoufalí a nikdo už mi as,i nepomůže a já příjdu o peníze? Musím ty dva roky odpracovat? To už bych asi nepřežil už tak mám dost narušený zdraví.. Vím že chyba je úředníků a né přeci moje!.Dšěkuji za radu,,,Antonín jedla
Antonin JedlA
Dobrý den, zkuste se ještě obrátil na městský úřad, kam spadala společnost ČKD. Tam by měli vědět, kde firma archivuje mzdové listy.

březen 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den, mám ID 1.st., můj nový zaměstnavatel na mě bere dotace a má zřízenou chráněnou dílnu (koupili pro mě speciální vybavení, které nepoužívám sama), nyní po 5 měsících po mě neoficiálně žádá více hodin než mám ve smlouvě. Mám chuť ukončit pracovní vztah, ale mám podepsanou smlouvu na dobu určitou - 3 roky. Co to bude pro mě znamenat - může na mě žádat dotace i připadný nový zaměstnavatel? A co to zařízení, které si pro mě koupili? Budou muset vracet peníze? Předem děkuji za odpověď.
Daniela
Dobrý den,
problematiku úřadu práce tato poradna neřeší, konzultujte prosím vše s pracovníky příslušného úřadu.

únor 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Kolik se zhruba odečítá zdravotní a sociální u práce vhodné pro ČID ,když je plat 4100 . Práce na tři hod. denně. Děkuji mockrát
Michaela

Dobrý den, zdravotní pojištění je ve výši : za zaměstnance 4,5 % ze 4100 Kč , za zaměstnavatele 9 % ze 4100 Kč

sociální pojištění je ve výši : za zaměstnance 6,5 % ze 4100 Kč, za zaměstnavatele 25% ze 4100 Kč.

prosinec 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Pracuji na zkrácený úvazek po úraze u stejné firmy kde jsem pracoval na plný úvazek, až do 24.09.2016, kdy jsem omarodil na prý těžký pásový opar, který mě zasáhl na půlku levé strany těla včetně rozkroku. To jen na úvod. Jde mi o to, že stále marodím a 28.11.2016 jsem se dostal do starobního důchodu a já nedostal do dneška to je 29.11.2016 nemocenskou. Proto se ptám kdy ji dostanu a kdy také budu brát důchod. A musím u mého zaměstnavatele též oznámit, že jdu do důchodu ? Nebo jak to nyní bude pokračovat se zaměstnáním. Prosím o brzkou odpověd´nejlépe na můj e-mail tatik1@seznam.cz. Děkuji a s pozdravem Vlastimil.....
Vlastimil
Dobrý den, obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení, která důchody vyplácí. Svého zaměstnavatele byste měl informovat, že od určité doby jste poživatelem starobního důchodu. 

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Dobry den pobiram plny invalidni du hod 3 stupne manzel na me pobira peci 1 stupne a vlastnim prukaz ztp/p muzu pracovat dekuji
Hanka
Dobrý den, při přiznávání důchodu pro Vás a příspěvku na péči pro manžela jste jistě byla obeznámena v jakém rozsahu a zda vůbec můžete pracovat (příp. jaké práce jsou pro Vás vhodné). Obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení, kde Vám invalidní důchod vyplácejí.

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Chci se zeptat, když budu nyní tj.28.11.2016 nastupovat do starobního důchodu a chtěl bych si najít práci na plný úvazek , a dejme tomu že ji najdu bude můj plat nebo jeho výše nějak omezena ?Děkuji a s pozdravem Vlastimil.
Vlastimil
Dobrý den,
výše Vaší mzdy nebude nijak omezena. Starobní důchodci nejsou nijak omezováni oproti ostatním zaměstnancům.

listopad 2016

zaměstnání a důchody
Může člověk s částečným důchodem pracovat 8 hodin,když má doporučený spíše kračí úvazek a vý, že osm hodin zvládne? Může přijít o důchod?
Hanka
Dobrý den, měla byste respektovat doporučení lékaře. V opačném případě se vystavujete riziku odebrání částečného invalidního důchodu.

říjen 2016

zaměstnání a důchody
Musí zaměstnavatel vědět, že má zaměstnanec čid. Děkuji
Filip
Dobrý den, zaměstnavatel by to měl vědět. Musíte být zařazen na takový druh práce, který nijak nezhoršuje Vaše onemocnění, pro které jste získal ČID.září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Musí být člověk s invalidním důchodem 1 na úřadu práce? Pokud by si chtěl platit zdravotní a sociální sám je to možné? kolik by to bylo peněz. Děkuji.
září
Dobrý den, není Vaší povinností být registrovaný na úřadu práce. O výši úhrad se informujte na své zdravotní pojišťovně a na ČSSZ.

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den.Mám in důch1 . Pokud bych zkusila práci pečovatelky denní noční 12 hod. Můžu o důchod přijít? mám doporučený zkrácený uvazek. Nějakou práci nenáročnou na psychiku. V tomto oboru jsem vyučená.
M
Dobrý den, měla byste pracovat v režimu, který máte doporučený lékařem pro Vaše zdravotní omezení. Pokud byste jej nerespektovala, mohla byste o invalidní důchod přijít.

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, mnohokrát děkuji za odpověď k mému dotazu (Možnost odebrání ID při práci na víc než 8 h. denně). Ještě něco o mně: Je mi 54 let, ID 1. st. mám od svých 26 let, tedy od roku 1988. Časem přibyly další dosti závažné zdrav. problémy. Nechci podrobně psát, tak alespoň ta nejdůležitější zdravot. zařízení, kde jsem léčena: Alergol. a imunol. FN Plzeň, Plicní amb. LPZ Sokolov (Astma alerg. původu - spreje na dýchání), Nefrol. amb. Nemocnice Sokolov, Neurol. amb. LPZ Sokolov (Velmi silné migrény s kolapsovými stavy, bolesti hlavy a celé páteře). Od loňska i Dia ambulance LPZ (mám prášky, nikoliv inzulin). Toto vše jsem v dotazu nesdělila.
Vzhledem k výše uvedenému a k mému věku nemohu sehnat vhodné zam. Jak by revizní lékař mohl posoudit dobrou aklimatizaci na trhu práce, když jsem trvale na ÚP v evid. již 11 let? Bojím ev. ztráty důchodu - jediného zdroje příjmu. V domácnosti pouze s mami - starob. důch., na jiné peníze prý nárok nemám. Prosím o radu, co dělat. Předem děkuji. M. T.
Milada Trojánková
Dobrý den, Váš zdravotní stav je opravdu na posouzení revizním lékařem.

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den mám mám kamarádku která pobírá ID 3 stupně a příspěvek na péči a na mobilitu dotaz je zda může při tomto pracovat
Eva Čechová
Dobrý den, pracovat může, pokud ji to její zdravotní omezení dovoluje.

září 2016

zaměstnání a důchody
počítá se zaměstnání na dohodu o provedení práce do důchodu
Božena
Dobrý den,
počítá se pouze v případě, že hrubý výdělek přesáhne 10 000 Kč. Z něj se pak odvádí zdravotní a sociální pojištění. Započítávají se tedy pouze měsíce, ve kterých bylo odvedeno SP.

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, pobírám starobní důchod, a protože je velmi nízký, jsem už třetí rok po přiznání důchodu na půl úvazku zaměstnána. Bude se mi takto odpracovaná doba do důchod počítat? Mohu požádat o navýšení důchodu? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Jitka z Frýdku

Dobrý den,

S účinností od 1. 1. 2014 platí, že důchodce, který vykonává výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění a současně mu ČSSZ vyplácí v plné výši tzv. řádný starobní důchod (přiznaný podle § 29 odst. 1 nebo 3 z. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění), může požádat o zvýšení důchodu za každých „odpracovaných“ 360 kalendářních dnů. Žádost o zvýšení důchodu může podat i poživatel předčasného starobního důchodu, který po dosažení důchodového věku vykonává výdělečnou činnost (do dosažení důchodového věku platí, že výplata předčasného starobního důchodu nenáleží, pokud je vykonávána výdělečná činnost).

Zvýšení nadále činí 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti. Do doby výdělečné činnosti se pro účely zvýšení starobního důchodu nezapočítávají doby neplaceného volna, neomluvené absence ani doby, pro které platí tzv. omluvné důvody (doba dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti). Nárok na toto zvýšení vznikne ode dne následujícího po dni, kterým důchodce získal 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti. Případný nezhodnocený zbytek započitatelných dnů získaných před 1. 1. 2014 se použije pro eventuální následující zvýšení.

Zvýšení starobního důchodu za další výdělečnou činnost se neprovádí automaticky, ale na základě písemné žádosti. Tu je možné sepsat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), popřípadě zaslat přímo na ústředí ČSSZ. K žádosti se předkládá evidenční list důchodového pojištění prokazující dobu výdělečné činnosti, pokud již nebyl zaměstnavatelem zaslán ČSSZ.

Částka, o kterou se důchod navýší, je individuální, protože se stanovuje z výpočtového základu, ze kterého byl důchodci vyměřen jeho starobní důchod. Poznatky z praxe ukazují, že při pobírání důchodu pracují a o přepočet si žádají lidé různých profesí, např. učitelky, lékaři, vědci, ale i úřednice, prodavačky nebo údržbáři. Výjimečné není ani to, že lidé při pobírání starobního důchodu pokračují v podnikání nebo si přivydělávají méně kvalifikovanými činnostmi oproti své původní profesi. Některé zvýšení důchodu potěší, jiní jsou zklamaní, neboť se domnívali, že částka bude vyšší. Mnoho lidí totiž očekává, že jim důchod bude zvýšen o 0,4 % z vypláceného důchodu, nikoliv z výpočtového základu.

 

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Jsem v plném invalidním důchodu do 15.3.2017,do starobního důchodu mi budou chybět 2roky a 10dni.Co mám dělat,co je výhodnější děkuji.
Vera Dastychova
Dobrý den, obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení. Děkuji.

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den chtěl bych se zeptat když jsem hlášen na zdravotním pojištění jako samoplátce a nastoupil jsem do práce na dpč a chi si nadále platit sám zdravotní pojištění neměla by firma která mi strhává odvody za zdravotní pojištění vrátit?Nebo neměla by mi pojištovna vrátit peníze?nemůžu mít přeci 2x zaplaceno aniž by někde byl přeplatek.děkuji za odpověd
Jiří
Dobrý den, zaměstnavatel je povinen za vás odvádět zdravotní pojištění, pokud dosáhnete měsíčně příjmu 2.500,- Kč.  

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Do starob. důchodu mám jít 3.4.2021. Nyní jsem díky těžkému úrazu v pracovní neschopnosti. Dost možná mi zůstanou trvalé následky díky kterým nebudu moci vykonávat své stávající pracovní zařazení. Zaměstnavatel mi nejspíš nenabídne jiné vhodné zařazení. Na neschopence mohu být 1 rok tj. do 30.1.2017. Následně bych mohla podat výpověď ze zdravotního důvodu a mohla jít na úřad práce na dobu 11 měsíců - to by bylo do konce roku 2017. Od 3.4. 2018 bych mohla zažádat o předčasný důchod, ale to bych přišla o dost peněz a proto tuto možnost beru jako krajní mez. Když přijmu méně placené zaměstnání, tak si zase snížím výši starob. důchodu. Když zůstanu i po 11 měsících v evidenci úřadu práce, kde je možné čerpat finanční prostředky k přežití tří roků do nároku starobního důchodu. Prosím Vás o radu jak mám postupovat. Děkuji.
žena ročník 1958
Dobrý den, nevím, jestli má odpověď bude přesná, nemám úplné informace (čerpám pouze z vašeho dotazu), ale pokud máte nárok na odchod do starobního důchodu 3.4.2021, mohla byste odejít do předčasného důchodu již 3.8.2017. Doporučuji vám, abyste využila možnost požádat (jednou za kalendářní rok je to bezplatně) ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění a to písemně na adrese: Trojská 1997/13a, Praha 8. Na osobním listu zjistíte, zda všichni vaši předcházející zaměstnavatelé splnili svoji povinnost a nahlásili na ČSSZ od kdy - do kdy jste u nich pracovala a jakého příjmu jste dosáhla v jednotlivých letech.  Pak běžte na správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa trvalého bydliště a nechte si spočítat výši předčasného důchodu. Pak lze porovnat, zda je pro vás výhodnější podpora v nezaměstnanosti nebo předčasný důchod. Myslím si, že pro vás bude výhodnější se po ukončení dočasné PN evidovat na ÚP a tam setrvat maximální možnou dobu a pak odejít do předčasného důchodu.

červen 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den,jsem zaměstnaná na 0,65 pracovního úvazku,počítá se mi toto zaměstnání do důchodu?Je to pracovní smlouva,ne dohoda.Děkuji za odpověď.
Kateřina
Dobrý den,
ano i zkrácený úvazek se Vám "do důchodu" počítá.

červen 2016

zaměstnání a důchody
mam jit do star.duchodu cervnu 23.6.2016,jse zamnestnan na dobu nercitou,ale budu pracovat jeste 24.6.2016na co mam narok od zamnestnavatele
zdenek
Dobrý den, vaším odchodem do starobního důchodu se nic nemění. Váš pracovní poměr trvá beze změny dále. 

červen 2016

zaměstnání a důchody
Dobry den, jsem zamestnan ve firme v CZ a 2.5. mam zarizovat bydleni a vyrizovat papiry do zamestnani v DE. Chci se zeptat plati zamestnavatel za kveten socialni zdravotni ? Presny nastup do zamestnani v DE ma byt kolem 10 kvetna. Dekuji
Pavel
Dobrý den, z vašeho příjmu dosaženého v průběhu pracovního poměru je za vás zaměstnavatel povinen odvést vždy sociální a zdravotní pojištění.

duben 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den,

jsem ve 3 měsíční zkušební době, zaměstnavatel na mě čerpá dotace na zaměstnance cca 2 měsíce. Nyní mi oznámil, že před skončením mé zkušební doby bude muset ukončit činnost firmy i jako OSVČ. Budu se moci registrovat hned zpět na ÚP, nebo až za 6 měsíců? Jak to bude se sociálním a zdravotním?

Děkuji.

Jitka - otázka upravena poradcem
Jitka

Dobrý den,

 

na ÚP se můžete hlásit kdykoli. Zdravotní pojištění Vám automaticky budou hradit, sociální nikoliv, ale to není povinné. Jen se Vám tudíž tato doba nebude počítat do důchodu.

duben 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den!
Chci se zeptat-pracovala jsem 8mesicu v UK. Ted jsem zas v ČR. Vim , že nemam narok na podporu , jen chci vědet jestli se mi těch 8 měsicu započita do odpracovanej doby do duchodu. Moc děkuji za odpoved.Alica Č
Alica
Ano, ale pouze pro splnění potřebné doby pojištění. 

duben 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den,ráda bych se zeptala když půjdu o 3 roky dříve do starobního důchodu.Mohu si přivydělat na nějaké brigádě a kolik.Bylo mi řečeno,že ty 3 roky nesmím až prý po třech letech.Předem děkuji za Vaší odpověď.
JANKA J.

Přivydělat si při pobírání předčasného starobního důchodu můžete, ale jste omezeni výší příjmu. Výplatě předčasného starobního důchodu před dosažením důchodového věku nebrání:

  • tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy rozhodný (sjednaný i skutečně dosažený) příjem nedosahuje 2 500 Kč za kalendářní měsíc,
  • činnost vykonávaná na základě dohody o provedení práce, pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč,
  • výkon samostatné výdělečné činnosti (podnikání) v rozsahu, který nezaloží účast na pojištění (tj. v roce 2014 do výše ročního příjmu 62 261 Kč).

březen 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, 16.10.2016 mám jít do starobního důchodu, bude mít nějaký vliv na výši důchodu když dodělám do konce roku, a mohu i v důchodu pracovat na ŽL - jestli ano je nějak omezen výdělek děkuji
JIŘINA
Zdravím, ty 2 měsíce o ničem rozhodovat nebudou. Samozřejmě, že při čerpání starobního důchodu smíte podnikat na ŽL, výše takového výdělku omezena není.

únor 2016

zaměstnání a důchody
Dobry den mam dostat zpétně vyplaceny invalidni duchod 1 st.asi 40000kc s přitelem bydlime v jedne domacnosti chtěla by se zeptat jestli kvuli tomu źe mi to vrati mu vezmou davku v hmotne nouzi nebo pŕispěvek na bydleni děkuji za odpověď
marta

Hezký den,

bohužel vám nemůžu odpovědět, vaše otázka se netýká práce ani zaměstnání, ale sociálních dávek. Musíte se zeptat na tom místě, odkud vám tyto dávky vyplácejí.

únor 2016

zaměstnání a důchody
Chybí mi 93 dnů do duchodu.Jsou to dny do roku 1989.Kde mam dohledat proč mi chybí v měsíci 11.1984. 30 dní atd.Kam se mám obrátit?Děkuji Doležalova. Kontakt 737 685 515 mail doalena@seznam.cz.
Alena
Pokud si jasně vzpomínáte, že jste v té době pracovala, zkuste doma najít zápočtové listy z těchto předchozích zaměstnání a tím by bylo vše vyřešeno. Pokud nenajdete doklady, vzpomeňte si, kde jste pracovala a v místě této bývalé práce hledejte v archivu příslušné OSSZ. Zřejmě se tu jedná o nějaký nesoulad v databázích. Nechte si též poradit, jak doby dohledat od úředníků z OSSZ.

leden 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, pokud jsem nastoupil do zaměstnání 9.12. , tak poměrná část výplaty za odpracované dny mi příjde 14.12. nebo se tyto dny počítají do následujícího měsíce?
Daniel

Dobrý den,


pokud jste nastoupil do zaměstnání 9.12., první výplata Vám přijde v lednu, tedy poměrná část za odpracované dny v měsíci prosinci.

leden 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den,

jsem zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti, na pracovním uřadě jsem vedena 2 měsíce a můj zaměstnavatel si chce po uplynutí 5 měsíců v evidenci na mě vzít dotaci na zaměstnance. Chci se zeptat zda je to možné. Děkuji
Katka V.
  1. Dobrý den.

  2. Zaměstnavatel může v určitých případech žádat o dotaci na zaměstnance (matky po rodičovské dovolené, absolventi, atd.). Doporučili bychom Vám obrátit se s tímto dotazem přímo na příslušný Úřad práce, kde Vám poskytnou přesné informace.

listopad 2015

zaměstnání a důchody
Zdravim, chtela bych se zeptat.Kdyz budu na UP a na DPP si budu vydelavat vice nez muzu tj. neco pres 4000 Kc a vice.Co se stane? Z UP me vyhodi a nasledne si musim zdravotni a socialni pojisteni platit sama?Popr. kdyz si chci nadale vydelavat na dpp, muzu nebo potrebuji zivnostak nebo jak je to v tomto pripade? Dekuji
Michaela

Dobrý den,

 

k uzavření dohody o provedení práce živnostenský list nepotřebujete. Každý přivýdělek musíte hlásit Úřadu práce a ten Vám vždy podá informaci o dalším postupu.

listopad 2015

zaměstnání a důchody
Dá se alespoň zhruba porovnat výše starobního důchodu a podpory v nezaměstnanosti, resp. jejich poměru k výši mzdy? Jinými slovy, po ukončení zaměstnání - je výhodnější požádat o starobní důchod, nebo žádat o podporu?
Josef

Hezký den,

nejsem specialistkou na výpočty výše starobního důchodu. Ale všeobecnou praxí, která je právě výhodná vzhledem k výši starobního důchodu je: Pokud jste 3 roky před nárokem na starobní důchod je nejlépe pokusit se práci najít, případně čekat v evidenci ÚP alespoň 1 rok, protože předčasný důchod o 3 roky je procentní výší důchodu v nejhorší sazbě. I těm, kteří jsou 2 roky před nárokem na starobní důchod doporučuji strávit celou podpůrčí dobu na ÚP (nenajdou-li náhodou ještě práci) a teprve potom žádat o předčasný důchod.

duben 2015

zaměstnání a důchody
chci ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů a jít na 11 měsíců na pracovní úřad.Vedoucí mě řekl,že to ukončíme dohodou do konce dubna.mám rok do důchodu,nebude mít těch 11 měsíců vliv na výši mého důchodu?Děkuji
pavel

Hezký den,

obecně se tyto problémy řeší tímto způsobem. Nejsem specialistka na výpočet starobního důchodu, ale tento postup je velmi častý a obvyklý. Nemělo by to způsobovat vámi zmiňované negativum.

březen 2015

zaměstnání a důchody
Dobrý den, jsem již ve starobním důchodu a hledám brigádu. Pokud bych nastoupila na brigádu, jak to bude s odvodem daní a zda se odvádí i na soc. a zdrav. pojištění nějaká částka. Děkuji za odpověď.
Věra
Hezký den, pokud nastoupíte brigádu a budete mít pracovní poměr na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, bude za vás daně řešit zaměstnavatel. Z dohody o provedení práce nemusíte hradit ani sociální ani zdravotní pojištění do částky výdělku nepřesahujícím 10.000/ měsíc. U dohody o pracovní činnosti je tato částka 2500,-/měsíc.

únor 2015

zaměstnání a důchody
dobry den jsem plne invalidni a vymer duchodu mi cini pres 5000kc.Zaroven jsem se tam docetla ze pece kterou jsem poskytovala 8let a urad prace a evidence se zapocitava az pred 53rokem.Jak tomu mam rozumet a jak to ovlivni vymer duchodu.dekuji
Ivana
Hezký den, omlouvám se, ale nerozumím zcela přesně vaší otázce. Co se týká výměru důchodu, obraťte se přímo na OSSZ ve vašem bydlišti, tam vám vše vysvětlí.

únor 2015

zaměstnání a důchody
Dobrý den, jsem osoba s II.st. invalidity. V současné době jsem nastoupila do zaměstnání se zkráceným úvazkem na 6 hodin s výdělkem 6500 brutto. Na úřadu práce jsem již nepobírala podporu tři měsíce. Je lepší kvůli výpočtu starobního důchodu pracovat aspoň za tyto peníze a nebo být neplaceně hlášená dál na úřadu práce. Mám tři roky do st. důchodu a nevím, zda jsem udělala dobře. Vím jen, že kvůli výpočtu opracovaných let, že ano, ale nevím kvůli výdělku. a pak výpočtu financí ve st. důchodu. Doufám, že je můj dotaz dost srozumitelný. Děkuji za odpověď.
Danuše
Hezký den, udělala jste dobře. Jak kvůli financím, tak i kvůli výpočtu důchodu. Při přechodu z invalidního na starobní důchod máte právo si nechat přepočítat, z čeho by pro vás pak byl starobní důchod výhodnější, zda z práce a mzdy, nebo z invalidního důchodu.

listopad 2014

zaměstnání a důchody
dobry den.vratil jsem se v dubnu z anglie ze zdrav.duvodu a priznali mi podporu v nezamestnanosti.za 3 mesice na to mi dali ID3 a podporu v nezamestnanosti mi bezela jeste 2 mesice.momentalne cekam na rozhodnuti z prahy a zastavil jsem vyplaceni posledniho mesice podpory v obavach ze ji budu muset vracet.ted nemam z ceho zit a pri sepisovani duchodu mi zdelili ze budu pobirat duchod zdileny a muze to potrvat I jeden rok nebot od 1998 jsem nepracoval v cr.7 let usa pul roku Canada a do dubna 2014 anglie.rad bych se zeptal kdo mi bude vyplacet duchod,kdy a kolik?muj mesicni cisty prijem byl 52000kc za poslednich 7 let ale bohuzel jsem malo setril na dnesni dobu nebo to bude nejspis tim ze je vse tak drahe a mam 6 letou dceru.dekuji predem za odpoved
marcel
Hezký den, na otázky ohledně způsobu a výše vyplácení ID se zeptejte přímo na OSSZ, tam vám poskytnou nejlepší informace. Pro překlenutí období, než vám bude ID poskytnut zálohově si požádejte o sociální dávky.

říjen 2014

zaměstnání a důchody
Dobrý den,
Mám dva roky do důchodu a z reorganizačních důvodů jsem přišel o práci. Vzhledem k mému věku, lze předpokládat, že na ÚP budu až do doby nároku na starobní důchod, tedy 2 roky. Bude mít tato doba strávená na ÚP negativní dopad na výši mého důchodu ? - otázka upravena poradcem
Pavel K
Hezký den, nejsem odborník na výpočet starobních důchodů. Obvykle vám poradí i samy zprostředkovatelky práce. Z praxe se vyplácí vyčerpat podpůrčí dobu a pak odejít do předčasného důchodu. Přesné informace o způsobech výpočtu a výši důchodu obdržíte na důchodovém oddělení OSSZ.

říjen 2014

zaměstnání a důchody
dobry den,
uz ziju v Anglii 7 let, patim socialni pojisteni 6 let, cetla jsem, ze o duchod z Anglie si muzu pozadat v 68 letech, ale musi se mi pocitat 10 let odvadeni socialnich(zdravotniho) pojisteni, ale zapocitavaji se tam I 3 roky 16,17,18. Je mi 30 let. Ale ted nevim jestli se mi zapocitaji taky, protoze jsem v techto letech bydlela u nas v krajine. Nikdo mi s timto v Anglii nevi poradit, proto se obracim na vas. Dekuji - otázka upravena poradcem
Zuzana
Hezký den, vzhledem ke složitosti vašeho případu vám doporučuji, abyste se obrátila přímo na OSSZ, kde vám bude přesně sděleno, jak si vaše záležitost stojí a případně, co je nutné doložit.

září 2014

zaměstnání a důchody
mam dotaz jsem v starobnim duchodu a mam praci v satne ted me poradili abych si to vzala na zivnostensky list a nemusi se resit 300 hodin na 3 mesice jake jsou predpoklady ze se me to vyplati prace me bavi, jeste kde se mam obratit na vyrizeni Z.L. DEKUJI
Jana
Hezký den, pokud budete pracovat jako OSVČ, musíte platit zdravotní a sociální pojištění a daně. Zda se to vyplatí, musíte si spočítat sama. Možná by bylo výhodnější, kdybyste přešla na dohodu o pracovní činnosti, kde není podmínka max.300 hodin a do výdělku 2500 měsíčně není třeba platit zdravotní a sociální pojištění.

květen 2014

zaměstnání a důchody
dobrý den,Jsem velmi dlouho a nepřetržitě v evidenci práce a to od roku 2003 dosud do té doby jsem pracovala,nebo byla na mateřské dovolené.mám 4 děti.Ročník narození mám 1960 -je mě 54 roků, práci nemohu sehnat bud kvůli dojíždění nebo věku a vzdělání.Pokud se mě tedy nepodaří sehnat práci ,nebudu mít splněnou účast na sociálním pojištění, která má být prý 35 roků(myslím ,že by mě chybělo asi 7 roků).Na doplacení soc. poj. nemám peníze, protože jsme soc. slabá rodina, a manžel pracuje ,ale má nízký příjem.Chci se zeptat jak na tom budu s důchodem,zda na něj budu mít nárok ,když budu mít věk asi 60 roků(dle tabulek věk pro nárok na důchod),a zda budu mít vůbec z čeho žít?děkuji Marta
Marta
Hezký den, doporučuji ve vašem případě absolvovat rekvalifikaci a přiblížit se k znovuzapojení do pracovního procesu. S otázkami důchodu (a vzhledem k častým změnám v zákonech, kdy zůstávají někdy v platnosti ty staré) vám moc neporadím- bude lepší přímo oslovit OSSZ, nebo MPSV, kde na jejich stránkách můžete klást dotaz, nebo poslat mail-jsou povinni vám odpovědět. Při jednání je třeba doložit vše- nejlépe na OSSZ

březen 2014

zaměstnání a důchody
Dobrý den. Je mi 54 let a jsem bez práce. Je mi jasné, že v tomhle věku práci nenajdu, platím si zdravotní i sociální pojištění. Manžel má vysoký plat a tak si můžu dovolit zůstat doma. Roky na důchod mám odpracované, ale zajímalo by mě, jak vysoké pojištění si mám platit, aby to výši důchodu dostatečně ovlivnilo, zatím si platím pouze minimální částku určenou úřadem. Pře ukončením pracovního poměru jsem pracovala 20 let v bance. Děkuji
Jana Nováková
Hezký den, nejsem odborník na výši důchodu. Obraťte se, prosím, přímo na příslušnou OSSZ, kde vám poradí.

leden 2014

zaměstnání a důchody
Dobry den,u podniku u ktereho jsem byla zamestnana od 2.5.2010 az do 23.9.2013.Od 24.9.3013 jsem ve starobnim duchodu,chtela bych se zeptat jestli mam narok na dovolenou od 2.1.2013 do 23.9.2013 vycerpala jsem jeden a 4dny me byli proplaceny navic pry nemam narok protoze jsem neodpracovala cely rok dekuji za odpoved
miluse 56
Máte nárok na poměrnou dobu odpracované doby, tedy za 1 měsíc 1/12 celkové dovolené.

listopad 2013

zaměstnání a důchody
Dobry den, chtel jsem se Vas zeptat: V roce 2009 jsem si zadal o inval.duchod a z Prahy jsem obdrzel dopis,ze mi chybi 2 roky odprac.let.Od roku 2009 jsem byl v invalidnim duchodu jenze jsem nic nepobiral.Nyni jsem 2 roky odpracoval a spolu s p.doktorkou jsme opet pozadali o inval.duchod.Moje otazka zni:Mohl bych obdrzet duchod zpetne od roku 2009?Opet pripominam,ze jsem byl inv.duchodce od r.2009 jenze bez prijmu.Pokud mam nrok n zpetne vyplceni musim si o to pozadat osobne nebo to vyrizuje Praha? Dekuji - otázka upravena poradcem
ZDENEK SPLICHAL
V každém případě si dejte důchod přepočítat. Otázky zpětného vyplácení důchodů jsou velmi individuální, zeptejte se přímo na důchodovém oddělení OSSZ.

říjen 2013

zaměstnání a důchody
Dobrý den, prosím o informaci zda je z hlediska výše budoucího důchodu výhodnější předdůchod nebo evidence na ÚP bez podpory, do řádného důchodu zbývají 3 roky. Děkuji.
Zdenek S.
V tomto případě rozhodně evidence na ÚP, přišel byste o hodně peněz.

září 2013

zaměstnání a důchody
Dostal jsem od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost ke dni 31.8 2013, byl jsem tam zaměstnán 20 let. V březnu mně bylo 60 let, kdy se mám hlásit na pracovním úřadě? Poraďte mně jak mám dále postupovat, aby v případě volby předčasného důchodu nepřišel o mnoho peněz. Děkuji Burian
Jaroslav Burian
Hezký den, na úřad práce se hlaste ihned po skončení zaměstnání. Je to důležité kvůli dobám započítaným do důchodu. V současné době je výhodnější, když odejdete do předčasného důchodu až 2 roky před věkem, kdy dosáhnete nároku na důchod normálně.

září 2013

zaměstnání a důchody
ve starobním důchodu jsem od 1.1.2009 chyběl mi jeden den aby mi byl navýšen důchod o 0,4%. Od září 2013 bych chtěla začít pracovat na ŽL . Budu mít náro na toto navýšení ev. za jak dlouho? Musím odpracovat další 2 roky v kuse? Aby znovu vznikl nárok?Děkuji.
Laděna
Hezký den, bude nejlepší, když se na tyto specifické podmínky zeptáte přímo na OSSZ.

září 2013

zaměstnání a důchody
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na důchod, který bych měl pobírat již za pár let. Můj důchod komplikuje to fakt, že jsem byl v ČR donedávna cizincem a teprve před pár lety jsem získal občanství. Nejsem si proto jistý tím, co všechno musím splnit a dokázat, abych měl na důchod zde v ČR nárok. Od 16-ti let jsem na Ukrajině pracoval, ve věku 34 let jsem pak začal pracovat zde v ČR, to byl roku 1997. Občanství jsem získal roku 2010 a do současnosti pracuji pro Dopravní podnik Praha. Musím doložit své dřívjší zaměstnání a práci na Ukrajině, abych měl nárok na důchod zde v ČR?Jak konkrétně se jmenuje ten doklad co musím donest?Mám (трудовая книжka) kde je přesné napsano od do a kde jsem pracoval .Kolik let je nutno odpracovat, abych měl na důchod nárok? Předem díky za odpověď. Qeen63
Qeen63
Prosím, obraťte se přímo na okresní správu sociálního zabezbečení - důchodové oddělení. Důchodové předpisy jsou velmi složité, nejsem na ně přímo specialistka. Děkuji za pochopení

červen 2013

zaměstnání a důchody
Od března jsem v důchodu, manžel podniká a já byla jako osoba spolupracující a tím za mě platil sociální a zdravotní pojištění a platil daně 50%, ale nyní už neplatí. Je možné na konci roku dělit daně na osobu spolupracující ? Děkuji za odpověď Zdeňka B.
Zdeňka B.
Omlouvám se, nejsem schopná vám odpovědět. Obraťte se, prosím, na daňového poradce.

květen 2013

zaměstnání a důchody
Dobrý den, mému otci bude v 07/2013 62 let. Zároveň mu skončí pracovní poměr, pravděpodobně dohodou. Zbude mu 8 měsíců do důchodu. Těžko ho někde zaměstnají. Je lepší, aby šel do předčasného důchodu a tím si ukrátil důchod nebo jít na úřad práce, snížit si dočasně životní úroveň, ale pak dostat důchod normální? Nebo jak se má zachovat? Předem moc děkuji za odpověď
Alena
Doporučuji mu, aby se zaevidoval na ÚP, je to z dlouhodobého hlediska mnohem výhodnější.

květen 2013