Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
v motivačním dopise mám uvést, že jsem v evidenci úřadu práce s možností rekvalifikace, nebo se raději o tom nezmiňovat?
Děkuji
Střelec
Dobrý den, doporučuji vám uvést do motivačního dopisu (nebo do CV), že jste v evidenci úřadu práce. Pokud vám bude v CV chybět určité časové období, kdy jste nebyl zaměstnán, bude se vás recruiter určitě dotazovat, co jste v tomto období dělal/-a. To, že jste měl/-a zájem o rekvalifikaci, je známkou toho, že máte zájem o svůj odborný růst. Pochlubte se tím.

květen 2018

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovana na UP, nasla jsem si praci na HPP prvni den jsem nastoupila ale v te praci mi to nevyhovuje. Smlouvu mi jeste podepsat nedali. Musim to hlasit na UP kdyz bych chtela po prvnim dni skoncit a nemam jeste podepsanou smlouvu?
Simona
Dobrý den, pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Aby byla pracovní smlouva uzavřena písemně, musí být podepsána nejpozději v den, který je sjednán jako den nástupu do práce. Pozdější písemné vyhotovení pracovní smlouvy, které vám předloží zaměstnavatel, není už písemnou pracovní smlouvou zakládající pracovní poměr, ale pouze písemným potvrzením o obsahu pracovní smlouvy jinak sjednané, např. ústně. I když není dodržena povinnost písemné formy pracovní smlouvy, zákoník práce nestanoví sankci její neplatnosti, takže platná je i pracovní smlouva uzavřená ústně. 
Pokud jste zaměstnavatelem diskutovali o obsahu pracovní smlouvy a domluvili jste se na zkušební době, oznamte zaměstnavateli písemně, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době. Můžete odejít ihned.

srpen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovaná na úřadě práce a dělám si přes něj rekvalifikační kurz. Kurz mi končí 12.7.2017. Dále jsem zaměstana na dohodě, kterou mám řádně nahlášenou. Zaměstnavatel mi nabizí, že mě zaměstná na pracovní smlouvu od 3.7.2017. Může i když nemám dokončenou rekvalifikaci.
Jana
Dobrý den,  podmínky rekvalifikace jsou stanoveny v dohodě mezi úřadem práce a uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání. 

červenec 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, od 1.8. mne zaměstnavatel (příspěvková organizace) přijme na pozici knihovnice, podmínkou nástupu je, že si doplním vzdělání rekvalifikačním kurzem, tento kurz i náklady na cestovné a stravu si prý musím uhradit sama proplatit mi ho nemohou, protože jde o kurz rekvalifikační. Dobu strávenou na kurzu, což je pracovní den si budu muset naddělat? Je tomu tak či má právo na proplacení alespoń doby na kurzu strávené? Děkuji
Lenka
Dobrý den, nesplňujete kvalifikační požadavky zaměstnavatele na pracovní místo, a přesto vás zaměstnavatel na toto pracovní místo přijal. Zaměstnavatel vám umožnil, abyste si doplnila kvalifikaci. Jestliže s tím zaměstnavatel souhlasil, nemůže to jít k vaší tíži. Zaměstnavatel je to povinen posoudit jako překážku v práci na straně zaměstnance a poskytnout vám za ni plat.  

červen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám invalidní důchod III. stupeň, ráda bych absolvovala rekvalifikační kurz, ale nejsem registrovaná na ÚP (jelikož mám plný invalidní důchod). Je nějaká reálná možnost absolvovat rekvalifikační kurz od ÚP?
Jedličková Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, přímo na úřad práce a domluvte se tam. Děkuji.

květen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat.
Jsem vyučená Kuchař-čisnik bez maturity,a chtěla bych si udělat rekvalifikační kurz na pedagogiku .Lze si kurz udělat bez maturity? Nebo je k tomu potřeba maturita? Děkuji
Dvořáková Kristyna
Dobrý den,

přesné podmínky rekvalifikací se dozvíte na úřadu práce.

duben 2017

rekvalifikace a vzdělávání
dobrý den,chtěla bych se dotázat jak dlouho musím být registrovaná na úřadu práce aby mi ú.p. schválil finance na rekvalifikaci na řidičský průkaz na skupinu C+E a profesní průkaz pokud bych měla příslib firmy která by mě zaměstnala.Děkuji za případnou odpověď
Kateřina
Dobrý den, informujte se, prosím, na úřadu práce.

prosinec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Prosím o radu,zaměstnavatel mně odesílá na kurz,abych si zvýšila kvalifikaci. Ovšem trvá na tom ,ze si budu půlku hradit sama vcetne ubytování a stravy, kurz se vším všudy stojí cca 30 000 kč.Dále mi nechce hradit mzdu,po dobu trvání kurzu.Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji.
Karla Galetková
Dobrý den, účast na zvyšování kvalifikace se nepovažuje za výkon práce. Pokud účast na zvyšování kvalifikace zasáhne do pracovní doby zaměstnance, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout v nezbytném rozsahu pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku. Náklady spojené se zvyšováním kvalifikace hradí zaměstnavatel, pouze pokud se na nich se zaměstnancem dohodne. Pokud zvyšování kvalifikace odpovídá předmětu činnosti zaměstnavatele, budou náklady na něj vynaložené považovány za daňově uznatelné náklady zaměstnavatele.


listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám příslib zaměstnání na práci řidiče kamionu, jen bych si musel udělat řidičák C + E + profesní průkaz budoucí zaměstnavatel mi ho neproplatí. Jsem zaměstnaný. Chci se zeptat zda je možné dát v prací výpověď a řidičák si udělat přes ÚP jako rekvalifikaci. Pomůže mi příslib zaměstnání? A jak dlouho bych musel být evidovaný?
Děkuji za odpověď.
Dušan
Dobrý den, optejte se, prosím, na úřadu práce zda by vám mohl být nápomocen při zvyšování vaší kvalifikace.

listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
má otázka se týká dokumentů potřebných k získání podpory v nezaměstnanosti na úřadu práce.
V průběhu dvou let jsem pracovala u tří zaměstnavatelů, dohromady mi všechny tyto práce dávají povinný rok k získání podpory. Dočetla jsem se, že od posledního zaměstnavatele jsou nutné tyto dokumenty - zápočtový list, potvrzení o průměrném výdělku, evidenční list důchodového pojištění.
Co za dokumenty je tedy potřebné od předchozích zaměstnavatelů, jsou také nutné všechny či nikoliv?Děkuji.
Ter
Dobrý den, mělo by Vám vše stačit od posledního zaměstnavatele. V případě, že budete potřebovat ještě další doklady, pracovník úřadu práce Vás bude informovat.

listopad 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ,chci si podat žádost na rekvalifikační kurz.Bohužel ale nevím jak správně formulovat zdůvodnění.Mám pouze základní vzdělání a proto bych kurz floristiky chtěla absolvovat.
moc děkuji za odpověď
Monika
Dobrý den, konzultujte svoji žádost s úřadem práce, kde mají s těmito žádostmi zkušenost.

říjen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Co zhruba obsahují zkoušky z odborné kvalifikace strážný. Děkuji
Pavel
Dobrý den, obraťte se, prosím, na společnost, která tyto zkoušky zabezpečuje.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den.
Je nějaká možnost, že by mi pracák proplatil rekvalifikační kurz i když jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr? Jsou zde nějaké kličky?

Děkuji T.
Terka
Dobrý den, pokud nejste vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nesplňujete další podmínky pro rekvalifikaci, nemůžete čerpat rekvalifikační kurz placený úřadem práce.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, byla mi ÚP schválena rekvalifikace a tu jsem 2.9. zdárně ukončila. Zároveň pracuji na DPČ a rekvalifikaci jsem potřebovala právě k této činnosti. Na ÚP mi řekli, že mohu ukončit evidenci od 3.9. a doložit potvrzení o příjmu jen za 1. a 2.9. Ale mzdová účetní tvrdí, že mi vystaví potvrzení za celý měsíc září. A v tom je problém, protože tím pádem já budu mít větší příjem než je povoleno (4950,-Kč). Proplatí mi pak celý kurz ÚP a nebo si budu muset poměrnou částku (za 1. a 2.9.) zaplatit sama. Kurz trval od 15.7.2016 - 2.9.2016. Děkuji za odpověď.
Jarča
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den. Pokud nastoupím na rekvalifikaci, kterou hradí Pracovní úřad a já budu brát podporu při rekvalifikaci, můžu si ještě přivýdělavat? A musím to někde hlásit? A jak to bude z podporou, tu by mi pozastavili?..... Děkuji za odpověď
Michaela
Dobrý den, všechny tyto dotazy Vám zodpoví pracovníci úřadu práce.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, když se stanu opět studentem, platí na mě dvouměsíční výpovědní lhůta? Děkuji za odpověď
Sim
Dobrý den, dvouměsíční výpovědní lhůta je stanovena zákoníkem práce a platí pro všechny.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná a k tomu jdu studovat dálkové studium. Jedná se o studium na 2 roky, 1x v měsíci o víkendu. Nejedná se o studium ke zvýšení mé profese, ale o úplně jiný obor. Má firma právo na to, vědět, co jdu studovat, kam jdu studovat a veškeré informace, co se studia týkají, když se vlastně firmy ničím ,,nedotknu"? Myslím tím, že si 1x za měsíc vezmu dovolenou v pátek a nijak jinak ji v chodu neohrozím? Děkuji za odpověď, Kristýna. - otázka upravena poradcem
Kristýna
Dobrý den, zaměstnavateli samozřejmě nic hlásit nemusíte, pokud studujete ve svém volném čase a nijak Vám to nezasahuje do Vašich pracovních povinností. Jen pozor na to, aby Vám zaměstnavatel poskytl 1x měsíčně dovolenou v pátek, protože ze zákoníku práce čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Z tohoto důvodu by bylo dobré se dopředu domluvit se svým nadřízeným, zda Vám dovolenou každý měsíc poskytne.

srpen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

třikrát jsem žádasla o rekvalifikační kurz, který mi byl pokaždé zamítnut z důvodu, že mám dostatečné vzdělání v oboru účetní. Jsem uchazečkou již pět měsíců a nemohu v oboru práci sehnat, jelikož mi je přes 50 let a ve svém oboru jsem se více neškolila , což je nutné . Kam se obrátit, aby mi kurz byl schválen. Děkuji
Lenka
Dobrý den,
schvalování rekvalifikačních kurzů je plně v kompetenci úřadů práce. Pokuste se domluvit s pracovnicí úřadu práce a pečlivě ji vysvětlit svou situaci.

srpen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu vycestovat na 3měsíce do USA kvůli studijnímu pobytu na zdokonalení AJ pro ulehčení sehnání pracovní pozice? Podotýkám, že jsem již 14 dní na ÚP a pobírám podporu. Je vůbec možné na takto dloho vycestovat?

Děkuji za odpověď.
Jitka
Dobrý den, obávám se, že to není možné. Pokud jste evidovaná na ÚP, předpokládá se, že si hledáte práci sama nebo ve spolupráci s ÚP. V každém případě jste povinna poskytovat ÚP součinnost.

srpen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
pracuji na plný úvazek(asistent) již nějaký rok, pouze noční.Pokud bych si dodělala rekvalifikaci v oboru, zaměstnavatel by mi umožnil pracovat přes den.Ze zdravotních důvodů jsem nucena s nočními služby jinak skončit.Má otázka zní: Mohu se evidovat , jako zájemce o práci na ÚP a rekvalifikaci udělat přes ÚP? Finanční situace mi nedovoluje si kurz uhradit. Děkuji za radu.
Jana
Dobrý den, na úřadu práce se evidovat můžete (to je vaše právo), ale rozhodnutí o tom, jestli vám ÚP schválí finanční prostředky na rekvalifikaci, je pouze v kompetenci úředníků ÚP. Proto vám doporučuji obrátit se s tímto dotazem na ně.

srpen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,registrovala jsem se na UP,ráda bych absolvovala rekvalifikační kurz na Účetnictví, aby mi byl schválen musím buď po absolvování začít podnikat,nebo mít příslib od budoucího zaměstnavatele.Co když si to zaměstnavatel v průběhu kurzu nebo po skončení rozmyslí a nezaměstná mě? Kdo a jaký problém může mit? Moc děkuji za odpověď.
Simona
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná pod agenturou do konce srpna a nedávno jsem se byla zapsat do 1. ročníku vysoké školy dálkového studia. Musím nahlásit agentuře, že jsem byla přijatá ke studiu, ikdyž spolupráce s agenturou končí posledním dnem měsíce srpna a zimní semestr začíná až v září? A je také potřeba tuto informaci sdělit pojišťovně, pokud mi nebyla ještě 26 let? Moc děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Katka

Dobrý den,

agentuře byste tuto novou skutečnost sdělovala v případě, že byste s nimi i nadále spolupracovala. A to z důvodu uplatnění slevy na poplatníka daně (růžové prohlášení), jelikož studenti mají nárok na uplatňování nižší srážkové daně. Ale pokud pracovat během studia nebudete, nemusíte nic hlásit.

Na zdravotní pojišťovně se pro jistotu zastavte. 

červenec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem 11 měsíců na ÚP, je mi 59 let. Za 2 roky mám nárok na důchod, rok a půl jsem v invalidním důchodu. Na ÚP mi nabízejí rekvalifikaci. Musím ji přijmout? Myslím, že už to nemá smysl, z důvodu nevyužití, uvažuji jít o rok dříve do důchodu. Mohu odmítnout ze zdravotních důvodů, beru dost léků na svou nemoc, potvrzení bych přinesla? Pokud bych ukončila evidenci na ÚP, kolik bych platila sociální a zdravotní pojištění, když nemám žádný plat? Děkuji vám za radu, co mám dělat.
Iva
Iva
Dobrý den,
jedním z důvodů pro odmítnutí rekvalifikace jsou zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání. Nemělo by Vám tedy hrozit vyřazení z úřadu práce. Výše zdravotního pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) je od 1. 1. 2016 měsíčně 1 337 Kč. OBZP nemá povinnost platit sociální pojištění. Pokud jej nebudete platit, nezapočítává se Vám tato doba do důchodu. Pokud se rozhodnete, že sociální pojištění platit chcete, připravte si částku 1 972 Kč.

červenec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
nyní jsem se rozhodl, že si zaplatím rekvalifikační kurz Obsluha CNC obráběcích strojů popř. Programátor CNC. Kurz je v období 9-10/2016 a já budu muset ukončit pracovní poměr, abych mohl tento kurz navštěvovat. Bude během těchto dvou měsíců za mě stát hradit sociální a zdravotní pojištění? Po dokončení rekvalifikace nemám strach, že bych byl bez práce, jelikož mi lektor vyučující tento obor potvrdil, že poptávka je větší než nabídka.

Děkuji za odezvu.

PS:Na ÚP mě div nevyhodili, když jsem tam přišel prosit o radu, proto volím tuto cestu.
Marek
Dojděte se, prosím, domluvit na úřad práce, za jakých podmínek se můžete zaregistrovat na úřadu práce aby plátcem zdravotního pojištění byl za Vás stát. Pokud byste se neregistroval na úřadu práce, je třeba si po dobu rekvalifikace sám hradit zdravotní pojištění.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den, mohu si udelat rekvalifikacni kurz i v dobe neschopnosti? Uhradi mi jej urad prace? Nejedna se o zlepseni dosavadni kvalifikace, ale o uplne jiny kurz. Chci totiz menit praci po ukonceni neschopnosti. Dekuji za odpoved!
Marketa
Dobrý den,
v době pracovní neschopnosti se nemůžete registrovat na úřadu práce. Pokud chcete absolvovat rekvalifikační kurz hrazený úřadem práce, je nutné nejdříve ukončit pracovní neschopnost a pracovní poměr, zaevidovat se na úřadu práce a následně s nimi domluvit rekvalifikaci.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovaná na ÚP už skoro rok a rozhodla jsem se, že si udělám jednoleté denní studium angličtiny. Je možné být přihlášená na ÚP a chodit na toto denní studium?
Radka
Dobrý den,
můžete být i nadále registrovaná na úřadu práce. Pokud se jedná o jazykovou školu s právem státní zkoušky, jedná se o soustavnou přípravu na povolání. Pokud ji jazyková škola nemá, nemusí úřad práce brát na vaše studium ohled a bude Vám dále nabízet vhodné zaměstnání. Během evidence na úřadě práce za Vás hradí zdravotní pojištění stát a doba evidence se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, chystám se na ÚP a vybral jsem si kurz svařování. Podporu v nezaměstnanosti budu pobírat i tak ?
David
Dobrý den,
nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se zúčastní rekvalifikace zabezpečované krajskou pobočkou Úřadu práce a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem starobního důchodu. Výše podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním zaměstnání.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den chtěl jsem se zeptat proč mi Chrudimský ÚP nechce zaplatit řidičak na C že prej jsem moc mladej věk na to mám a cítím se na to. a přitom mam příslib od zaměstnavatele. děkuji za info.
Jan
Dobrý den, na tuto otázku vám mohou odpovědět pouze pracovníci chrudimského úřadu práce.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Pěkný den přeji.

Cca před týdnem jsem ukončil rekvalifikaci na IT technika hrazenou ÚP a s mým budoucím zaměstnavatelem jsme domluveni na spolupráci tak, že až o prázdninách mu mám zavolat a domluvíme se co dál. Naskytla se mi však krátkodobá sezónní práce v zahraničí. Otázka zní: Nemůže po mně ÚP chtít zpětně zaplatit cenu rekvalifikace, když jsem si našel práci mimo obor rekvalifikace? Děkuji
Tomáš
Dobrý den,
doporučuji obrátit se s tímto problémem na příslušný úřad práce. Podmínky pro poskytovaní rekvalifikací a dotací se liší.

červen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den sem invalidni duchodce s 1.stupnem invalidity a tudis evidovan na UP.Urad Prace mne vyslal na 4mesice na Pripravu k Praci,po 3 tydnech prace jsem pracovne nechopny s bolesti patere podle lekarske zpravy od lekare kterou jsem dolozil pri nastupu.Chci se zeptat kdo mi uhradi dobu pracovni neschopnosti.Urad prace nebo organizace ke ktere jsem byl poslan Uradem prace.Dekuji za odpoved.
Ivan
Dobrý den,
pokud jste evidovaný na úřadu práce a je Vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, nemáte nárok na dávky z nemocenského pojištění. Vystavená neschopenka Vám slouží pouze jako omluvenka z povinností uchazeče o zaměstnání.

květen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
v listopadu 2015 jsem ukončila rekvalifikaci hrazenou úřadem práce. ÚP mi kurz uhradil, i když jsem byla zaměstnána na poloviční úvazek - kurz byl podmínkou, abych nadále mohla zůstat v zaměstnání. Chtěla bych se zeptat, zda nyní mohu dát výpověď a přihlásit se na ÚP, aniž bych musela kurz úřadu nějak doplácet. Není podmínkou po ukončení rekvalifikace práce v oboru po nějakou danou dobu?
Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den,
doporučuji kontaktovat příslušný úřad práce, který Vám rekvalifikační kurz nabídnul a proplatil. Úřednice bude nejlépe informována o podmínkých, které se k danému kurzu vztahují.

květen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, prosím Vás o informaci. Zaměstnavatel mi uhradil kvalifikacní kurz. Zaměstnaná jsem asi 2 roky, nyní jsem dostala nabídku nového zaměstnání na HPP a plný úvazek. Ve stávající firmě pracuji na zkrácený úvazek a na dobu určitou. Je mou povinnosti zpětně uhradit tento kurz zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.
Hana
Dobrý den, pokud jste se zaměstnavatelem podepsala dohodu o zvýšení kvalifikace, v níž jste se u něho zavázala setrvat po sjednanou dobu nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace pro případ, že ukončíte pracovní poměr před uplynutím sjednané doby, pak se budete vy i zaměstnavatel řídit touto dohodou.  Jestliže dohoda neexistuje, nemůže po vás zaměstnavatel nic dodatečně požadovat.

květen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den , momentalne sem na rekvalifikačnim kurzu od uřadu prace který končí v ponděli 16 ale zaroven v pondeli zacina dalši kurz navazujci na tento současny jde to nejak udelat když nemohu byt na obou v ten den současne? jde o posledni den kurzu a prvni den dalšiho kurzu předem dekuji za odpoved
Michal
Dobrý den, konzultujte prosím svůj problém s Úřadem práce, který je provozovatelem těchto rekvalifikačních kurzů.

květen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, nyní jsem zaměstnána a chystám se absolvovat zvolenou rekvalifikaci, po ukončení rekvalifikace budu žádat o vystavení živnostenského listu. Chtěla bych se zeptat, jaká je lhůta odchodu od nynějšího zaměstnavatele, pokud mi úřad práce rekvalifikaci zaplatí a já se stanu osvč? Četla jsem, že pokud úřad práce zaplatí rekvalifikaci a účastník neukončí pracovní vztah, musí rekvalifikaci úřadu práce zaplatit. Počítám s tím, že budu po ukončení kurzu vedená jako osvč, jde mi jen o tu lhůtu, dokdy musím opustit nynější zaměstnání? Děkuji
Katka
Dobrý den, doporučuji kontaktovat příslušný úřad práce, kde budete o rekvalifikaci žádat. Úřednice Vám přesně sdělí podmínky, za jakých je možné rekvalifikaci absolvovat.

květen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem na UP od 27.2.2016 již pátá evidence. Je mi 26 let, proplatili mi dvě rekvalifikace. šití a pracovník v soc.službách. dokončený mám gympl. vysoké školy vystřídány,práce taky.nulové naplnění a smysl.začátek duchovní praxe a touha po otevření restaurace - Krishnova vegetariánská v Ostravě, Nejen jídlo, ale místo klidu,inspirace,atd. v každém světově proslulém městě je taková:) Je zde někdo, kdo má podobný záměr, prostory, investor. Který by chtěl zaměstnance. Mohu žádat od UP dotaci ve výši 80.000 na začátek podnikání ? nebo v tomto případě mám nárok pouze skrze investora na to, aby na mě dostal finance v podobě dotace na zaměstnance? ..je pro mne lepší jet solo a zažádat si sama ? s tím, že místo najdu a začnu sama př. 20 porcí ? měla bych i garanta a licenci od něj..UP dnes zavřeno...já nedočkavá vědět, co můžu a jak toho docílit..spíše bych chtěla od UP nevratnou půjčku. Je to reálné ? i pro lidi, co mají dvě placené rekvalifikace ? co si budeme povídat, berličky na cestě.:) děkuji mnohokrát :) hezký den.. Petra
Petra
Dobrý den, tato otázka nespadá do pracovněprávní tématiky, obraťte se na úřad práce, který Vám jistě podá odpovídající odpovědi na Vaše otázky.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
Existuje při zvolené rekvalifikaci nějaká možnost jak nepřijít o podporu v nezaměstnanosti?
Aneta

Pokud si vyberete rekvalifikační kurz sám, sám si ho zajistíte, musíte o svém záměru informovat ÚP. Jestliže ÚP vaši žádost schválí, kurz zaplatí. Na rekvalifikaci můžete vyčerpat až 50tis. Kč během 3 let. ÚP (resp. stát) vám při zvolené rekvalifikaci nebude hradit další náklady – např. na dopravu. A především  nedostanete podporu v nezaměstnanosti.


duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Mohu si udělat rekvalifikaci přes úřad práce, i když jsem zaměstnaný?
Lada
Dobrý den, rekvalifikace může být prováděna i u zaměstnavatele v zájmu dalšího pracovního uplatnění jeho zaměstnanců. Rekvalifikace zaměstnanců se provádí na základě dohody uzavřené mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. O rekvalifikaci zaměstnanců spočívající v získání, zvýšení nebo rozšíření kvalifikace může Úřad práce uzavřít se zaměstnavatelem dohodu. Pokud je rekvalifikace zaměstnanců prováděna na základě dohody s Úřadem práce, mohou být zaměstnavateli nebo rekvalifikačnímu zařízení, které pro zaměstnavatele rekvalifikaci zaměstnanců zajišťuje, Úřadem práce plně nebo částečně hrazeny náklady rekvalifikace zaměstnanců a náklady s ní spojené.  Rekvalifikace zaměstnanců spočívající v získání, zvýšení nebo rozšíření kvalifikace se uskutečňuje v pracovní době a je překážkou v práci na straně zaměstnance; za tuto dobu přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu se rekvalifikace uskutečňuje, jen pokud je to nezbytné vzhledem ke způsobu jejího zabezpečení.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den
jsem zaměstnán jako opravář nákladních vozidel
a zaměstnavatel po mě požaduje řidičský průkaz skupiny C což chápu mám pouze A,B. Pokud ho nebudu mít budu propuštěn a musel bych se hlásit na ÚP. Je možnost získat na finance na řidičský průkaz v rámci rekvalifikace i když jsem zaměstnán? Mám přítelkyni na mateřské a 15000 Kč je v našem rozpočtu opravdu mnoho peněz které si nemohu dovolit momentálně vydat.
Děkuji předem za odúpověd
michal
Dobrý den,
náklady spojené se zvyšováním kvalifikace hradí zaměstnavatel, pouze pokud se na nich se zaměstnancem dohodne – s výjimkou náhrady mzdy při poskytnutí pracovního volna. Pokud zvyšování kvalifikace odpovídá předmětu činnosti zaměstnavatele, budou náklady na něj vynaložené považovány za daňově uznatelné náklady zaměstnavatele.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

musela jsem ze zdravotních důvodu přerušit studium na VŠ. Při studiu ještě pracuji na částečný úvazek, musím se tedy přihlásit na úřad práce, když mám jen částečný úvazek?Děkuji vám předem za odpověď..
Veronika Syslová
Na ÚP se hlásit nemusíte, není to vůbec žádná povinnost. Jen si ohlídejte, zda je za vás hrazeno zdravotní pojištění, případně i sociální.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, po rodičovské jsem odpracovala ve své původní práci jeden den )8.2.2016), poté jsem rozvázala poměr dohodou a evidovala se na ÚP. Od 20.03.2016 nastupuji do nové práce. Ale jelikož jsem si již domlouvala rekvalifikaci ( kterou bych si sama hradila), budu muset možná z práce odejít. Měla bych opět nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z čeho by se mi vypočítala podpora? Děkuji za odpověď
Iva

Jde tedy o kurz, který není schválen ÚP?

Zvažte tedy, pokud máte nové zaměstnání, zda kurz absolvovat právě teď. Pokud jej nebudete stíhat při zaměstnání a dáte tedy výpověď, můžete do evidence ÚP, nárok na podporu vám vznikne, ale budete "dočerpávat" předchozí podpůrčí dobu. Její výše by se měla počítat již z nového zaměstnání.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den.Zaměstnavatel nutí manželku,aby si udělala řidičské oprávněnění ačkoliv to její pozice nutně nevyžaduje a ona sama má z řízení vozidla panickou hrůzu.Má na to zaměstnavatel právo?
Jiří
Pokud má panickou hrůzu z řízení motorového vozidla, pak zřejmě bude potřebovat od lékaře potvrzení. Nevím, zda má vaše manželka v pracovní smlouvě např. větu, že se bude vzdělávat apod. Pak by zaměstnavatel měl právo jí  absolvování kurzu nařídit, i když to její pozice právě nevyžaduje. Pokud by na paniku měla potvrzení a pracovní místo řidičák nevyžadovalo, mělo by to být bez problémů.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den paní magistro, jsem registrován na úřadu práce a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Nalezl jsem si sám rekvalifikační kurz který bych chtěl absolvovat. V případě že mi ho úřad práce schválí bude mi přerušena výplata podpory v nezaměstnanosti a po dobu kurzu nebudu pobírat nic? Děkuji za odpověď
Pavel
Pokud bude váš kurz schválen a proplácen ÚP, bude vám pobírání podpory opravdu přerušeno. Nicméně po dobu kurzu byste měl čerpat podporu při rekvalifikaci a potom opět navázat na čerpání klasické podpory v nezaměstnanosti.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý deň, som evidovaná na UP na Slovensku, ale chcela by som absolvovať rekvalifikačný kurz v ČR. Českým občanom na UP to prepláca úrad, preplatil by to aj mne? Ďakujem.
Alena
Ve vašem případě by nebylo možné žádat v ČR o proplacení rekvalifikačního kurzu český ÚP, když jste evidována na Slovensku. Jiné by to mohlo být, pokud by vám slovenský ÚP český rekvalifikační kurz schválil. A v tomto případě záleží na podmínkách slovenského ÚP, zda vám toto umožní.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Ahoj. Kdyz jsem veden na up mohu si udelat kurz, ktery stoji asi 3.000 kc nebo to musi byt vylozene napsano rekvalifikacni kurz? Popripade kolik si jich mohu udelat a za jakou sumu. Nevim, jestli si to nebudu muset doplacet. A o podporu neprijdu, jen se mi podpurci doba posune??Dekuji.
david

Ahoj Davide,

pokud chceš mít rekvalifikaci hrazenou, pak ji musí schválit ÚP. Mnohem méně komplikované bude, zvolíš-li přímo vypsaný kurz, který by ti vyhovoval. Pokud vybereš mimo vypsané kurzy, je větší pravděpodobnost, že nebude schválen.

A pokud ti bude přiznán příspěvek při rekvalifikaci, pak se podpůrčí doba opravdu jen posune.

březen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den musel jsem si zaplatit skoleni abych mohl vykonávat praci. Zamestnavatel po me chtěl 20000 za skoleni a 10 000 musim ještě splácet. V lednu jsem ukoncil pracovni pomer , Dostaval jsem odmenu 7% za prinos do organizace a po skonceni pracovního pomeru mi ji zamestnavatel nechce proplatit. Dá se proti tomu nejak bránit?
martin

Měl jste tuto odměnu zanesenou do nějaké smlouvy? Navíc, už u zaměstnavatele nepracujete, takže on nemá zřejmě povinnost (nemáte-li tuto jeho povinnost zakotvenu smluvně) vám něco proplácet, zvlášť když se jedná o odměnu za přínos do organizace - pro kterou nepracujete a tak nic nepřinášíte.

Ovšem pokud po vás zaměstnavatel školení požadoval, správně by vám ho měl proplatit - za určitých podmínek smluvně stanovených. Opravdu záleží na tom, jak jste se se zaměstnavatelem dohodl a co jste případně podepsal.

únor 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, Měl bych několik otázek ohledně zvolené rekvalifikace. 1. Rád bych si zažádal o zvolenou rekvalifikaci, jenže mám problém sehnat zaměstnavatele který by mi dal příslib, jelikož rekvalifikace by trvala cca 3 měsíce a tak bych rád věděl jestli lze žádost podat i bez příslibu (zájem mám C, C+E a profesák a pracovních nabídek je plno). 2. V případě že by mi byla rekvalifikace schválena, byl by jsem nějak postihován kdyby jsem si přivydělal formou brigády více jak 4.000CZK když při zvolené rekvalifikaci nemám nárok na podporu jsem nahlášen na ÚP?
Tomáš

Budu odpovídat postupně:

1. Ano, zažádat můžete i bez příslibu, jen je třeba si uvědomit, že rekvalifikace není nároková. Může vám být nabídnut i jiný kurz - stejně zaměřený, ale u jiného školitele, se kterým má váš ÚP sepsanou smlouvu.

2. tuto částku si samozřejmě přivydělat můžete. Brigáda však nesmí ohrozit studijní výsledky.

únor 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

9. 2. jsem úspěšně zakončila studium na VŠ. Pokud to chápu správně, vzniká mi již v dubnu povinnost platit zdravotní pojištění? A kdy ideálně bych měla zajít na úřad práce a nahlásit změnu své zdravotní pojišťovně? Děkuji
Monika

Gratuluji k úspěšnému ukončení studia!

Přesné datum, kdy ztrácíte statut studenta vám sdělí na studijním oddělení. Po tomto datu nahlaste změnu vaší ZP. Hned druhý den se můžete také zaregistrovat na ÚP, kde vám vydají dokument pro ZP, takže byste to v případě, že se rozhodnete zaevidovat, měla při jednom jednání.

únor 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem zaměstnaná a od března začnu dělat kurz,který si sama hradím. Umožní mi zaměstnavatel volné pátky, v tyto dny bude totiž probíhat kurz. Děkuji
Iveta
Hezký den, pokud kurz požaduje zaměstnavatel, pak ano. Ale vzhledem k tomu, že si ho hradíte sama, pak tato možnost asi není moc pravděpodobná. A pak je to na dohodě se zaměstnavatelem, zda vás bude v pátek omlouvat, dá vám dovolenou, nebo neplacené volno.

únor 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den,jsem na rodicovske dovolene,mam nejakou sanci,ze mi UP proplati rekvalifikacni kurz?
Aneta
Možnost žádat o rekvalifikační kurz máte i když jste "zájemce o zaměstnání" a to lze i při rodičovské dovolené.

únor 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, chci s zeptat po jak dlouhé době od rekvalifikačního kurzu se můžu opět přihlásit na ÚP. Děkuji za odpověď.
Marie
Kdykoliv, pokud nemáte zaměstnání a neopustila jste dotované místo dříve, jak 6 měsíců od nástupu.

únor 2016