Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
sem ve skusebni dobe,mam pracovni neschopnost kdy uz me neplati zamestnanec a chci ukoncit pracovni pomer k 30.6.2018,zamestnavatel chce od 11.6 .2018 nebude nejakej problem ze budu muset jit na pracak nebo se zapoctovym listem ,do druheho zamestnani nastupuji 2.7.2018 dekuji za radu
Roman
Dobrý den, zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti zaměstnance. Po  této lhůtě mu už nic nebrání, aby písemně pracovní poměr ukončil. Na úřadu práce se budete evidovat po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. 

červen 2018

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat.Od 11.5.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a 31.5 2018 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou.Zaměstnavatel mi dal výpoveď.Mám se jít zapsat na úřad práce?Kdo bude platit dociální a zdravotní?Děkuji
Adéla
Dobrý den, pokud jste měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak vám zaměstnavatel zřejmě oznámil, že nemá možnost vás nadále zaměstnávat a váš pracovní poměr skončil k datu sjednanému v pracovní smlouvě, tedy k 31.5.2018. Nešlo tedy o ukončení pracovního poměru výpovědí, protože tím by zaměstnavatel porušil ustanovení zákoníku práce. V době mateřské dovolené vám nesmí dát výpověď. Na úřadu práce se evidovat nemusíte, protože v době, kdy pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, za vás platí zdravotní pojištění stát.  

červen 2018

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Nyni jsem od 13.3. na nemocenské až do konce června do kdy mám smlouvu . Bylo mi oznámeno že mi už neprodlouzi smlouvu. Jak je to s dovolenou. Mám tam 10 dní. Proplatí mi ji. Děkuji
Zuzana
Dobrý den, za nevyčerpanou dovolenou vám přísluší při skončení pracovního poměru náhrada mzdy.

květen 2018

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
ukončila jsem pracovni poměr v zkušební lhůtě dne 22.8. a do nové prace mam nastoupit 4.9. Chci se Vás zeptat, zda bude lepší se zaevidovat na pracovní úřad, aby za me stat zaplatil socialni a zdravotni, nebo mam socialni a zdravotni zaplaceno na tento měsíc z minulé prace?
Eva
Dobrý den, zaměstnavatel za vás zaplatí zdravotní a sociální pojištění za srpen. Nový zaměstnavatel za vás bude pojištění platit od 4.9. Přesto bych si, být vámi, ověřila na zdravotní pojišťovně, zda není třeba doplatit zdravotní pojištění od 1.9. do 3.9. Pojištění na sociální zabezpečení  doplácet nemusíte. Dobu od 23.8. do 3.9. však nebudete mít započítanou tzv. do odpracovaných let na důchod. Výhodnější je, zaevidovat se na přechodnou dobu, na úřadu práce.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak by to bylo s placením pojištění když bych dala výpověď (nyní jsem zaměstnaní na DPČ) například k 4.zaří 2017 a do nové práce nastoupila například 11.nebo 18. zaří 2017. Jak to bude s pojištěním a hlášením se na úřad práce ? A jak by se postupovalo, když bych dala výpověď tedy k 4. zaří a do práce nové práce nastoupila až v říjnu ?
Moc děkuji za odpověď
Martina
Dobrý den, pokud se po ukončení pracovního poměru zaevidujete na úřadu práce, bude za vás platit stát zdravotní pojištění a na dobu evidence na ÚP bude nahlíženo jako na "dobu odpracovanou na důchod". Jestliže se na úřadu práce evidovat nebudete (je to vaše právo nikoliv povinnost), musíte si zdravotní pojištění zaplatit sama.  

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 31.8. končím zaměstnanecký poměr ve školství (výpověď jsem po dlouhodobých neshodách s vedením v červnu dal já). Zajímá mě,
1) zda pro účely přiznání podpory v nezaměstnanosti kromě Zápočtového listu musím posledního zaměstnavatele nevyhnutelně žádat i o "Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti". Upřímně už s ním nechci mít nic společného. Je výši průměrného výdělku možné doložit i jinak?
2) zda o mé registraci na ÚP a případném pobírání podpory bude srozuměn můj potenciální budoucí zaměstnavatel,
3) pokud 1) a 2) ano, (nerad) uvažuji, zda 45% podporu raději neoželet a vzhledem k rozdílné výši zdravotního (a dobrovolnosti placení soc.) pojistného nebýt po dobu hledání vhodného zaměstnání či podnikatelské praxe veden jako OBZP (např. místo OSVČ).
Předem Vám děkuji za Vaši reakci a případné doporučení. - otázka upravena poradcem
Mikuláš
Dobrý den, ad 1) Zaměstnavatel má povinnost vystavit zápočtový list a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a předat vám ho poslední den trvání pracovního poměru v místě pracoviště. Pokud nelze předat zápočtový list osobně, je zaměstnavatel povinen vám ho doručit poštou jako zásilku do vlastních rukou. Zaměstnavatel se vystavuje vysokému postihu z strany inspekce práce, pokud vám zápočtový list nepředal ani doručil. ad 2) Nový zaměstnavatel vás bude při nástupu do práce žádat o zápočtový list. Nový zaměstnavatel sám nezjistí, že jste byl evidován na úřadu práce.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mohu Vás poprosit o radu ohledně návratu z rodičovské dovolené do zaměstnání?
Konec rodičovské dovolené (3leté) s druhým dítětěm jsem měla koncem června. V té době pro mě zaměstnavatel neměl žádnou práci.Já bych se ráda vrátila na částečný úvazek,protože pro mě žádná na částečný úvazek nebyla, domluvili jsme se na prodloužení (tneplaceném volnu)
do konce září. Za celou dobu mi nic nenabídli,až jsem se sama dostala k nabídce práce,ale opět byla na plný úvazek.Čekám tedy 3 měsíce na nabídku práce a jsem bez financí.Dotazy ode mě zní: 1.mám nárok na to, aby mi zaměstnavatel poskytl zaměstnání na částečný úvazek?
2. mám nárok na odstupné v této situaci (nemohu nastoupit na plný a částečný úvazek nedostanu)
v případě ukončení prácovního poměru dohodou?
Máte nějakou jinou radu, jak to vyřešit? V dobré naději jsem místo hledání práce jinde a registraci na úřadu práce (kdy bych měla alespoň nějaké finance) prodloužila rodičovskou a čekala, až se něco ve firmě najde. Děkuji za rady.
Kateřina
Dobrý den, při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen vás zařadit na pracovní místo podle uzavřené pracovní smlouvy. Zaměstnavatel má povinnost přihlížet rodinným potřebám zaměstnankyň pečujícím o děti mladší 15 let a umožnit zkrácení stanovené týdenní pracovní doby (nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby), pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody je míněn tak významný zásah do provozu zaměstnavatele, který by znemožnil, narušil nebo vážně ohrozil řádný provoz. Zaměstnavatel by tedy měl mít pro odmítnutí vaší žádosti o úpravu pracovní doby vážný důvod.  
Na odstupné byste měla nárok tehdy, pokud by vaše pracovní místo zaniklo z důvodu zrušení pracovního místa zaměstnavatelem (tzv. nadbytečnost).

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,chci se jen zeptat,pokud mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou a zbývají mi dva měsíce do konce smlouvy.Jakým způsobem mohu ukončit pracovní poměr když chci přejít do jiného zaměstnání?Děkuji
Markéta
Dobrý den, pracovní poměr ukončete dohodou se zaměstnavatelem.

září 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně ukončení pracovního poměru dohodou. Mám to již domluvené, ale má otázka zní, zda-li musím na UP když výpověď dohodou je ke dni 28.8.17 a nástup do Noveho zaměstnání 1.9.17 Děkuji Dufková
Radka Dufková
Dobrý den, zaevidovat se se na úřadu práce je vaším právem nikoliv povinností. V každém případě si ověřte, že je za vás za celý srpen zaplaceno zdravotní pojištění. Pokud není, musíte si ho zaplatit.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 31.7.2017 končím v současném zaměstnání a do nové práce nastupuji 4.8.2017. Musím
se na ty tři volné dny nahlásit na pracovním úřadu?
Předem děkuji za odpověď. Dáša
Dáša
Dobrý den, přihlásit se na úřadu práce je vaším právem nikoliv povinností. V každém případě si ověřte, že je za vás za celý srpen zaplaceno zdravotní pojištění. Pokud ne, musíte si ho zaplatit.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 20.8. mi zkončila smlouva na dobu určitou a od 21.8. měla automaticky přejít na mlouvu neurčitou. Od 21.8. jsem ale s dítětem na paragrafu a do zaměstání se již vrátit nechci, jelikož jsem dostala jinou nabídku. Mohu dát výpověd i bez 2 měsíční výpovědní lhůty?
petvalska.e@seznam.cz
Dobrý den, pracovní poměr je možné ukončit pouze způsoby uvedenými v zákoníku práce. Vy můžete navrhnout zaměstnavateli ukončení pracovního poměru dohodou tzn., že si dohodnete datum, ke kterému váš pracovní poměr skončí. Dalším způsobem je výpověď. Zaměstnavateli doručte písemné vyhotovení výpovědi do 31.8. Dvouměsíční výpovědní doba začne běžet od 1.9. a pracovní poměr skončí 31.10.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,v ramci 2 mesicni vypovedni lhuty ze zamestnami bych rada vycerpala nevybranou dovolenou(40 dnu).Mohu v teto dobe(kdyz budu na dovolene) uz nastoupit u noveho zamestnavatele nebo musim pockat az uplyne posledni den vypovedni lhuty?Dekuji
Lucie
Dobry den, vedle sebe můžete mít dva pracovní poměry, pokud budete schopna plnit řádně své pracovní povinnosti vůči všem zaměstnavatelům. 

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat co je pravdy na tom když si najdu nové zaměstnání do kterého můžu nastoupit hned druhým dnem, tak nemusím dodržet dvouměsíční výpověď? Presto že ji v pracovní smlouvě mám.
Helena
Dobrý den, to pravda není. Pracovní poměr lze ukončit pouze způsoby uvedenými v zákoníku práce. Vás se bude týkat ukončení pracovního poměru DOHODOU. Tzn., že se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení pracovního poměru. Jestliže zaměstnavatel nepřistoupí na váš návrh ukončit pracovní poměr dohodou, musíte mu předat VÝPOVĚĎ. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po datu předání výpovědi. Pro obě formy ukončení pracovního poměru je předepsaná písemná forma.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem na začátku měsíce do zaměstnání a naskytla se mi jiná nabídka v mém oboru. Mé nynější zaměstnání je v obchodě a jsou zde 12ti hodinové směny, mohu ukončit pracovní poměr i v den volna? Děkuji
Denisa
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jde ukočit pracovní poměr v záuční době z hodiny na hodinu ?
Paní Di
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, letos jsem odmaturovala a k 10.7. 2017 jsem nastoupila do práce. Teď chci ukončit po měsíci pracovní poměr ve zkušební době. Musím se hlásit na ÚP? Budu si muset něco případně hradit? Děkuji za odpověď
Hana D.
Dobrý den, na úřadu práce se registrovat můžete, ale nemusíte. Je to vaše právo, ne povinnost. Pokud se rozhodnete, že se na ÚP registrovat nebudete, musíte si platit zdravotní pojištění. 

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den je zapotrevy se registrovat na up pokud prechazim z jednoho zamestnani do druheho behem toho sameho mesice s prodlevou peti dnu existuje nejaka ochrana lhuta?dekuji.
pan dan
Dobrý den, na ÚP se hlásit nemusíte, není to vaše povinnost, ale právo. Pokud se tam však zaevidujete, bude za vás stát hradit zdravotní pojištění, v opačném případě si ho musíte doplatit sám.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jsem ve zkušební době.Po dohodě se zaměstnavatelem jsem nastoupila na dovolenou která mi začala 3.6.dostala jsem nabídku na práci, která je pro mě výhodnější zejména proto že je v místě bydliště.Mohu zrušit pracovní poměr ve zkušební době,a jak je to z přečerpáním dovolené.
Klára.s
Dobrý den, pracovní poměr můžete ve zkušební době zrušit. Dovolená vám bude proplacena.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den. Od unora 2017 mam nemocenskou kvuli pretrvavajicim problemum se strevama. Nyni jsem po operacich a cekaji me lazne, takze nemocenska se mi prodlouzi cca do zari. Nicmene mi 31.7.2017 konci smlouva v praci, ktefou mi jiz neprodlouzi. Chtela jsem se zeptat, kam mám pak odevzdávat lístky na peníze a zda se mám hlásit na UP. V zaměstnání mi řekli, že se musím přihlásit na UP a lístek nosit tam. Děkuji za odpoved a pomoc.
Monika
Dobrý den, "Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény" (tzv. lístek na peníze) předávejte i po skončení zaměstnání (v ochranné době) zaměstnavateli. Na ÚP vás zaevidují až po skončení dočasné pracovní neschopnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 17.7.2017 jsem podala dvouměsíční výpověď, která mi končí 17.9.2017. Dne 21.7.2017 jsem ze zdravotních důvodů musela nastoupit na nemosenskou dovolenou. Protahuje se mi výpovědní lhůta po dobu nemocenské nebo mi končí 17.9.2017? Děkuji Marcela
Marcela
Dobrý den, jestliže jste 17.7. předala zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru, začne výpovědní doba běžet od 1.8. Váš pracovní poměr skončí 30.9. Výpovědní doba se v tomto případě nebude protahovat o dobu trvání pracovní neschopnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, den 1.4.2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání s 3 měsíční zkušební dobou. Nyní už mám po zkušební době avšak stále nemám podepsanou novou smlouvy. Chci ukončit pracovní poměr musím už dávat dvouměsíční výpověď, nebo mohu ukončit pracovní poměr ze dne na den když nemám podepsanou novou smlouvu? Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, předpokládám, že když jste 1.4. nastupovala do zaměstnání, podepsala jste pracovní smlouvu. V pracovní smlouvě bylo uvedeno, že s vámi zaměstnavatel sjednává zkušební dobu (3-měsíční) a dále v ní je jistě uvedeno, že pracovní poměr je uzavírán na dobu neurčitou nebo dobu určitou (do konkrétního data). Ověřte si to nahlédnutím do pracovní smlouvy. Zkušební doba uplynula 30.6. Novou pracovní smlouvu, na dobu po uplynutí zkušební doby, nedostanete, platí stále ta původní. Nyní můžete pracovní poměr platně ukončit buď dohodou nebo výpovědí. 

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je možné se se registrovat na úřadu práce den před výpovědí?
Smlouva mi končí koncem června a budu v té době na dovolené.
Děkuji
karla
Dobrý den, evidence na úřadu práce je vaše právo nikoliv povinnost. Na úřadu práce je třeba se registrovat do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání. Jen tak vám bude doba evidence navazovat na ukončený pracovní poměr. Můžete se evidovat i později, ale doba evidence na ÚP na pracovní poměr bezprostředně nenaváže (až se budou posuzovat "roky odpracované" pro účely důchodu, bude vám tato doba chybět). Úřadu práce budete předkládat dokumenty, které vám zaměstnavatel vystaví až poslední den trvání pracovního poměru (potvrzení o zaměstnání a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti).

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěl bych se zeptat, můj bývalý zaměstnavatel mi za jeden den dovolené strhávál 1,5 dne dovolené je to možné. Pracovnípoměr jsem měl na dobu určitou a rovnoměrný pracovný poměr 40 hodin týdne.
Lukáš
Dobrý den, za každý den vaší dovolené vám měl zaměstnavatel odčítat pouze jeden den, odčítání 1,5 dne je v rozporu se zákoníkem práce.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
měla jsem smlouvu na dobu určitou a to do 30.6.2017, zaměstnavatel mi dal novou -zaměstnavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou na 3 roky. dnes je 4.7.2017 já stále chodím do práce s vědomím zaměstnavatele ale rozhodla jsem se skončit tu novou smlouvu jsem ještě stále nepodepsala mohu tedy skončit kdykoliv když jsem jí já nepodepsala ale mám jí u sebe ? Děkuji
anonymní
Dobrý den, jestliže jste na základě pracovní smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou do 30.6., pracovala i v červenci a zaměstnavatel vám přiděloval práci, změnila se doba trvání této pracovní smlouvy automaticky na dobu neurčitou. Dodatek k této pracovní smlouvě (na dobu určitou tří let), který vám předložil zaměstnavatel, už nepodepisujte. Se zaměstnavatelem se musíte na ukončení pracovního poměru dohodnout nebo mu předat výpověď.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,

Moze zamestnanec pracovat v novej firme, ak mu este neskoncila dohoda o skonceni pracovneho pomeru? Trebars do novej firmy by nastupil 1.8. ale dohoda o skonceni pracovneho pomeru trva do 31.8.2017.
Ake to moze mat nasledky?

Dakujem za radu

Gabriela
Dobrý den, ano, můžete mít vedle sebe souběžně několik pracovních poměrů. Tzn., že můžete za trvání pracovního poměru uzavřít pracovní smlouvu o vzniku dalšího pracovního poměru.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Jsem zamestnancem firmy, kterou koupil cizinec, ze Slovenska. Vsichni jsou propusteni, zbyvame pouze my dva s kolegou. Byvaly majitel vsechny propustil a nasekal vszude jen dluhy. Novy majitel neplati mzdu, ani nekomunikuje, nema ani svou ucetni, prostě koupil firmu zadluzenou az na půdu. Takze není komu podat vypoved, odstupné asi nedostanu. Zapoctovy list take ne. A co pojištění, to budu doplacet take sam? Uz je to dva mesice. Na pracak nemuzu....pracuju....za praci mzdu nedostanu a pojistne taky neplati....co s tím? Jak skoncit, jak ziskat zapoctovy list? Hruza.
Pavel
Dobrý den, máte tyto možnosti
- okamžitě zrušte pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy do 15 dnů po uplynutí výplatního termínu, máte nárok na zaplacení mzdy a odstupné ve výši dvou průměrných výdělků, okamžité zrušení pracovního poměru zašlete zaměstnavateli písemně (doporučeně na dodejku)
- vymáhejte dlužnou částku, vyzvěte zaměstnavatele ještě jednou písemně (doporučeně na dodejku), aby zaplatil dlužnou částku; když vám nezaplatí, obraťte se nejlépe s pomocí advokáta žalobou na soud
- obraťte se na úřad práce; nahlaste jim, že vám zaměstnavatel neplatí mzdu; jestliže je zaměstnavatel v insolvenci, můžete žádat úřad práce, aby vám vyplatil dlužnou mzdu za zaměstnavatele (za tři měsíce)

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den...

Behem dlouhodobe nemoci cca 1,5 roku ( uraz ), me prisla postou zprava z prace a oznameni, ze jsem porusil pracovni kazen -nedostavil jsem se 20 smen do prace- , at se dostavim podepsat papiry s 55 paragrafem. Doktor i sestra tvrdi, ze odesilay dopis o ukonceni ( nemaji zadne zaznami ci kopie o odeslani ) osobne mi nic nedoslo, jak mohu postupovat k vyreseni situace? Dekuji
anonimo
Dobrý den, jestliže se domníváte, že pracovní poměr byl zaměstnavatelem rozvázán neplatně, a trváte na tom, aby vás zaměstnavatel nadále zaměstnával, je třeba abyste:
- písemně oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na dalším zaměstnávání,
- obrátil se s žalobou na soud nejpozději do 2 měsíců ode dne , kdy měl váš pracovní poměr podle zaměstnavatele skončit.
Jestliže soud rozhodne, že rozvázání pracovního poměru bylo neplatné, má to tyto důsledky:
- pracovní poměr trvá i nadále,
- zaměstnavatel je povinen poskytnout vám náhradu mzdy ode dne , kdy jste mu písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání, a to až do doby, kdy vám umožní dále pracovat nebo kdy dojde k platnému rozvázání pracovního poměru.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, kdybych byla donucena, odejít ze zaměstnání z důvodu mobbingu. Mobbing vznikal velice nenápadně, kdy má kolegyně mi začala podávat neúplné informace, či mylné. Pomlouvá a zesměšňuje mě u ostatních kolegyň. Šéf si s tím neví moc rady, ráda bych se ozvala a podala nějakou stížnost k řediteli. Když podám tu stížnost, když budu mít svědectví osoby, která na této pozici a s tou samou kolegyní pracovala přede mnou a z též samého důvodu toto zaměstnání opustila. Myslíte, že mám šanci ze zaměstnání odejít s odstupným? Předem moc děkuji.
Alena
Dobrý den, za mobbing na pracovišti je vždy zodpovědný zaměstnavatel. Zákoník práce zakazuje na pracovišti jakoukoliv diskriminaci, obtěžování a pronásledování. Povinností zaměstnavatele je vytvářet dobré pracovní prostředí. Požadujte po svém šéfovi, aby situaci řešil. 
Mobbing je důvodem, pro který může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr s kolegyní, která se ho dopouští. Jestliže se však rozhodnete vy, jako oběť mobbingu, pracovní poměr ukončit výpovědí, nemá zaměstnavatel povinnost vyplácet vám odstupné. Ale může se s vámi dohodnout na rozvázání pracovního poměru dohodou a na určité finanční kompenzaci. Je však nutno říct, že mobbing se prokazuje velice těžko.


červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím v poslední den zaměstnání být v práci po celou pracovní dobu, tj. 8 hodin, nebo nemusím. Děkuji.
Mirka
Dobrý den, váš poslední den v zaměstnání je normální pracovní den. Takže ano, i poslední pracovní den musíte být v zaměstnání 8 h. 

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den když marodim v dvouměsíční výpovědní lhůtě zůstává ta doba dvou měsíců nebo se to o tu dobu marození prodlouzi?
Katka
Dobrý den, je rozdíl v tom, jestli jste výpověď dala zaměstnavateli vy nebo jestli vám byla dána výpověď zaměstnavatelem.
Výpověď dal zaměstnanec: výpovědní doba se o dobu trvání nemoci neprodlužuje
Výpověď dal zaměstnavatel: pokud zaměstnanec po předání výpovědi onemocněl a nemoc by měla skončit až po uplynutí výpovědní doby, pak se výpovědní lhůta zastaví. Pracovní poměr pak skončí uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení nemoci. Jestliže zaměstnanec nemá zájem na prodloužení výpovědní doby o nemoc, musí to zaměstnavateli písemně sdělit. 

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň, chcela by som sa informovat,žijem s celou rodinou a pracujem v CZ 15 rokov.Máme tu prechodný pobyt.Momentálne som na rizikovom tehotenstve od 18.4.2017.Stále som zamestnaná, ale zmluvu mám na dobu určitú do 31.12.2017.Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel.Chcela som sa preto opýtať, akoby to bolo, ak by ma starý zamestnávatel prepustil a nový so mnou zmluvu nepodpísal...Mala by som ďalej nárok na nemocenskú,alebo by som musela nemocenskú ukončiť,čo nechcem,pretože vzhladom na zdravotné problémy by som ukončenie musela podpísať na vlastnú zodpovednosť.Mám nárok ako cudzinka s prechodným pobytom na nemocenské dávky aj po ukončení prac.pomeru?A može ma zamestnávatel prepustiť za hore uvedených podmienok aj keď som na PN....Ďakujem za odpoveď
Renča 05.12.2017
Dobrý den, úplně nerozumím větě "Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel. Znám pouze tyto možnosti: 1) zaměstnavatel se ruší, 2) přemisťuje se (s ohledem na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě), 3) dochází k přechodu činností, úkolů zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli. K bodu 1) zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí s 2-měsíční výpovědní lhůtou i v době těhotenství, vyplatí odstupné ve výši podle zákoníku práce. K bodu 2)   zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr výpovědí v době těhotenství. K bodu 3) na nového zaměstnavatele přecházejí práva a povinnosti z existujících pracovně právních vztahů. Tzn., že již uzavřené pracovní smlouvy budou trvat beze změny i dál. 
Píšete, že máte pracovní smlouvu uzavřenou do 31.12.2017, tedy na dobu určitou. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne jeho prodloužení, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byl sjednán. To vám zaměstnavatel pravděpodobně oznámí písemně. Jestliže budete k 31.12. stále v dočasné pracovní neschopnosti, vztahuje se vás tzv. ochranná lhůta a všechny skutečnosti týkající se PN budete i nadále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele. Na nemocenské dávky máte nárok i po skončení pracovního poměru, pracovala jste na území ČR a zde i odváděla ze mzdy sociální pojištění.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Da sa dať výpoveď na základe mobinngu zamestnatelovi bez vypovednej lehoty?
Pavol
Dobrý den, bohužel ne. S výpovědí je vždy spojena 2-měsíční výpovědní lhůta. Snažte se ukončit pracovní poměr dohodou.  

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, jsem ve zkusebni dobe, ktera mi konci 31.5.Chci se zeptat, jestlize podam dvou mesicni vypoved k 1.6. kdy mi bude koncit vypovedni lhuta. Predem dekuji za odpoved.
Kamila
Dobrý den, zrušte pracovní poměr ve zkušební době .......k 31.5.2017. To je nejjednodušší varianta. Další varianta je výpověď: pokud 31.5.2017 předáte zaměstnavateli výpověď, pracovní poměr skončí 31.7.2017. 

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. V současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi, která mi končí v 6.10 2017. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na výpovědi s tím, že mi poběží dvouměsíční výpovědní doba, během které nebudu chodit do práce, ale budu normálně placená jako kdybych v práci byla, a poté dostanu odstupné. Zajímá mě, když bych od 1.9. 2017 nastoupila do jiného zaměstnání, zdali by stále platila ta výpovědní lhůta a s tím spojené finance děkuji Vacková
vacková
Dobrý den, k novému zaměstnavateli můžete klidně nastoupit, výpovědní doba Vám u předchozího zaměstnavatele doběhne tak, jak bylo sjednáno.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den mam pracovni smlouvu na dobu neurcitou. Chtela bych skoncit,ale se zamestnavatelem neni rec. Takze dohoda neni mozna. Je nejaka sance nejak ukoncit pr.pomer tj. K 31.5...
Mam novou nabidku od 1.6.
Je nejaka moznost ukonceni pr. Poměru
Co napr. Neomluvena absence
Děkuji
Jana
Dobrý den, jedinou zákonnou možností ukončení PP k 31.5.2017 je dohoda se zaměstnavatelem.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2017 Pracovní smlouvu nebudu chtít prodloužit. Zajímá mě jak dopředu musím o této skutečnosti informovat zaměstnavatele. Dále mě zajímá do jakého data se musím nahlásit na úřad práce když následující dny v červenci jsou státní svátky? Děkuji za odpověď.
Ivana
Dobrý den, v zákoníku práce není žádná taková lhůta uvedena. Je ale slušnost informovat svého nadřízeného (a platí to i opačně) v dostatečném časovém předstihu. Kdybyste tak ale zavčas neučinila a ohlásila to až v okamžiku předložení prodloužení pracovní smlouvy, nehrozí Vám žádný postih.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem ve výpovědní lhůtě z odstupným po skončení pracovního.poměru budu muset jít na UP.Zároveň pobírám rentu z bývalého zaměstnání.Otázka zní zda si můžu na UP přivydělat,když budu mít odstupné a zároveň rentu?Děkuji P
Pavel
Dobrý den, obraťte se, prosím, na pracovníky úřadu práce.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prac. smlouvu na dobu určitou, která mi končí 15.5.2017, nejspíše mi smlouvu prodlouží, ale ráda bych ze zaměstnání odešla až mi smlouva skončí. Když se nahlásím na ÚP, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budu mít nárok? Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, pokud ukončíte zaměstnání uplynutím sjednané doby, první dva měsíce dosahuje podpora v nezaměstnanosti 65% průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce 50%. Následně 45% předchozího výdělku.


květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla jsem se zeptat podala jsem výpověd v práci do které jsem chodila pondělí až pátek a ted chce zaměstnavatel abych chodila i o víkendu do práce ale mám malou holku a nemůžu chodit o víkendu do práce 4 roky se nechodilo o víkendu do práce
může to po mne chtít? a co když nepůjdu? Děkuji
renda
Dobrý den, záleží na tom, jak máte uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že týdenní pracovní úvazek je 40 hodin týdně a pracovní doba je rovnoměrně rozdělena, má se za to, že klasický pracovní týdne je Po-Pá. Pokud by zaměstnavatel chtěl, abyste chodila do zaměstnání o víkendu, měl by pak uzavřít s Vámi dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, se zaměstnavatelem jsme se ústně dohodli, že do konce dubna odejdu se zaměstnání a nastoupím v nové práci, ale v současné době s tím nesouhlasí a řekl mi, že mám podat výpověď a vše popírá. Ale v tom případě přijdu o možnost nastoupit do nové práce. Jak mám v tomto případě postupovat? Co mi hrozí, když bych v květnu nastoupila do práce nové? Zákoník práce počítá i s ústní dohodou o rozvázání prac. poměru a je tam přímo uvedeno, že nemá právo uplatňovat náhradu škody. Chápu dobře, že by mi sankce nehrozila. Ale bohužel nemám přímého svědka a ani on. Co když mi poté pošle dopis, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí, jak mám postupovat poté? Mockrát děkuji za odpověď.
Martina
Dobrý den, tak předně, ukončení pracovního poměru musí být vždy vyhotoveno písemně a prokazatelně doručeno druhé ze smluvních stran, tzn. že pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení PP dohodou pouze ústně, je toto rozvázání neplatné, tj. budete muset se s ním domluvit na jiném datu ukončení nebo podat výpověď z pracovního poměru. Pokud přestanete chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP, které by mohlo mít příp. další dopad např. pokud byste se chtěla jít registrovat na úřad práce. Tento způsob jednání tedy nelze doporučit. Opravdu jediná možnost, jak odejít ze zaměstnání dříve, je domluvit se s dosavadním zaměstnavatelem.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí v roce 2018. Chci dát výpověď a v pracovní smlouvě se píše toto: Pracovní poměr zaměstnance může být rozvázán jen způsoby uvedenými v zákoníku práce a z důvodů a ve lhůtách tam stanovených? Co to znamená? Musím tedy dávat výpověd s 2 měsíční výpovědní lhůtou, nebo je možná dohoda, nebo ukončení ihned? Děkuji Karolína
Karolína
Dobrý den, buď podáte výpověď z pracovního poměru a Váš pracovní poměr skončí uplynutím zákonné 2-měsíční výpovědní doby (nezapomeňte, že výpovědní doba začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po podání výpovědi) nebo se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení PP k určitému datu.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pokud chci ukoncit pracovni pomer po zkusebni dobe to znamena na zacatku prazdnin delam ve skolni jidelne v kuchyni a chtela bych ukoncit pracovni pomer dohodou mam narok na uradu prace na podporu v nezamestnanosti?pracovni pomer bych chtela ukoncit 30.6. 2017 Dekuji za radu
Lucka
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, musíte podat zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít, pokud splníte podmínky pro její přiznání. Více informací Vám poskytnou pracovníci úřadu práce po předložení dokladů o odpracované době.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,podal jsem výpověď,běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta,která končí 30.4.2017. Mám nárok na nějaký den volna (ať už placeného nebo neplaceného) na vyřízení přestupu do nového zaměstnání? Děkuji předem za odpověď.
Vít
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, když ukončím evidenci na úřadu práce na vlastní žádost po jaké době se mohu zase přihlásit? Děkuji moc za odpověď
Ivet
Dobrý den, nahlásit na úřad práce se budeme moci, otázkou ale je, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Aby Vám byla opětovně přiznána podpora v nezaměstnanosti, musíte splnit určité podmínky.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prosbičku - budu podávat výpověď ze zaměstnání s výpovědní lhůtou do 30/6/2017 - do nového zaměstnání nastupuju až 1/8/2017 - je možné se na ten měsíc nahlásit na ÚP, případně jim tam rovnou předložit smlouvu o nástupu do nové práce 1/8/2017? Děkuji moc za odpověď
Veronika
Veru
Dobrý den, na úřad práce se určitě můžete nahlásit.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám dotaz k 30.4.2017 mi končí zkušební doba .... Ale práce kterou vykonávam nyní mi nevyhovuje z důvodu dojíždění a rád bych odešel . Poslední šichty v tomto měsíci mám 27 a 28. Ranní chci se zeptat pokud bych hned 2.5.2017 nastoupil jinde . A podepsal smlouvu je možné přinést písemne výpověď pro nynějšího zaměstnavatele už na toho 27.4.2017 a nastoupit do nové až 2.5.2017 nebo se mezi tím musím hlásit na pracovní úřad. Rád bych to věděl protože si potřebuju přestěhovat věci z bytu atd. A rád bych to stihl před nástupem do nové práce. Díky za odpoved
Kroupa
Dobrý den, nejlepší by bylo ukončit pracovní poměr k poslednímu dni zkušební doby.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracovala jsem v zaměstnání 1 rok a 107 dnů, kde jsem měla plat 20 tisíc hrubého, poté jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mám ve smlouvě nástupní plat 26 tisíc ale po týdnu zkušební doby ( odpracováno 45h) jsem se rozhodla odejít. Chtěla bych se zeptat z čeho mi tedy bude UP vypočítávat podporu v nezaměstnanosti?
Veronika
Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti by Vám měla být vypočítána dle pravděpodobného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Mám dotaz dne 10.4.2017 jsem podepsala se zamětnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.4.2017, v případě nástupu na PN by se mi tato dohodnutá doba nějak oddálila?Děkuji
Martina
Dobrý den, pracovní poměr skončí datem, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodla.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám možnost před ukončením prac.pomeru duben 2017 vyčerpat 11 dní dovolené,nebo nechat proplatit.Co je finačne výhodnější? Děkuji za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Bára Janoušková
Dobrý den, samozřejmě je pro Vás finančně výhodnější nechat si dovolenou proplatit, proto většina zaměstnavatelů požaduje po odcházejícím zaměstnanci, aby si zbývající dovolenou vyčerpal alespoň zčásti.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem svému zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru. Po mém uhánění se mi majitelka firmy ozvala s tím,že moje dohoda je neplatná,protože v ní chybí datum navrhovaného ukončení.Je to tedy moje vina,že jsem do dohody napsala,že na datu se obě strany dohodnou,ale chci se zeptat,jestli i takhle formulovaná dohoda nepřechází ve výpovědní lhůtu,kterou mám 3 měsíce?Nebo jestli musím podat novou výpověď.Zaměstnavatel mi od ledna strhnul osobní ohodnocení a nedává mi již ani stravenky.Nemám,ale pocit,že mé pracovní nasazení se nějak změnilo.Má zaměstnavatel právo nevydávat stravenky,když ještě nejsem ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Sára
Sára
Dobrý den, pokud chcete ukončit PP dohodou, musíte v dohodě, kterou předkládáte zaměstnavateli uvést navrhované datum, ke kterému byste chtěla odejít. Na ukončení pracovního poměru dohodou buď zaměstnavatel přistoupí či nikoli. Vždy je třeba hlídat si konec měsíce, aby zaměstnanec příp. stihl dát výpověď z pracovního poměru, která je 2-měsíční a začíná běžet od 1 dne měsíce následujícího.
Co se týče stravenek, jedná se o benefit zaměstnavatele, který ale není nárokový, tzn. zaměstnavatel si sám určí, za jakých podmínek je bude zaměstnancům poskytovat.

duben 2017