Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

alternativní úvazky
Dobrý den,
Pracuji v jedné firmě, na DPP, 2x týdně přes školní rok a chci pokračovat i přes léto, pokud přesáhnu 300 h, nesu odpovědnost ja, nebo zaměstnavatel?
Tomáš
Dobrý den, za sledování hranice 300 odpracovaných hodin při práci na DPP, nese odpovědnost zaměstnavatel.

červenec 2017

alternativní úvazky
Dobrý den

chtěla bych se zeptat, zda mám právo na snížení počtu odpracovaných hodin za měsíc (např. na 100 h) ze zdravotních důvodů, když mám 1. st. ID?

Děkuji
Pavlína
Dobrý den, pravděpodobně máte v pracovní smlouvě sjednán určitý pracovní úvazek, tzn. počet hodin, který musíte odpracovat v průběhu pracovního týdne. Plný úvazek je 40 h. Domluvte se se zaměstnavatelem na změně úvazku, na jeho zkrácení. Sepíšete o tom se zaměstnavatelem dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

alternativní úvazky
Dobrý den, pracovala jsem na DPP, ale překročila jsem 300 hodin. Mám nárok na výplatu i po překročení těch 300 hodin, pokud nedostanu novou smlouvu? Zaměstnavatel mi ji odmítá vyplatit.
Děkuji
J.A.
Dobrý den, 300 hodin na rok je maximální počet hodin na DPP. Tento rozsah je závazný a nelze překročit.

leden 2017

alternativní úvazky
Dobrý den,
v současné době jsem vedena na ÚP. Naskytla se mi brigáda na dohodu o provedení práce. Chtěla jsem se Vás zeptat, co je lepší variantou? Zdali si tuto brigádu mám nechat jen jako přivýdělek při ÚP (možno vydělat 4950 Kč), nebo mám odejít z ÚP, mít tuto brigádu na 2 měsíce, oddělat si těch 300 hodin a vydělat si více? (bylo mi slíbeno 75 Kč/hod.). A ještě jsem se chtěla zeptat, když bych přeci jen odešla z ÚP, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji
Zdeňka
Dobrý den,
rozhodnutí zdali být vedena na ÚP nebo si raději vydělat více peněz na brigádě, je zcela na Vás a Vaší finanční situaci. Pokud byste se z ÚP odhlásila, musíte si zdravotní pojištění hradit sama (pokud nejste samozřejmě student). 

listopad 2016

alternativní úvazky
Mám HPP na zkrácený úvazek 4hod. Musel jsem k lékaři. Lékař má přes prázdniny pouze od 7:30 do 11:45 a má procovní doba je shodná. Tudiž jsem jí nemohl navštívit mimo pracovní dobu což je evidentní. Donesl jsem propustku. V práci chtějí ale neschopenku, že prý propustka v rámci tohoto pracovního poměru nestačí. Jak mám postupovat. ?
Martin
Dobrý den,
pracovní volno na návštěvu lékaře se poskytuje na nezbytně nutnou dobu a měl byste si zvolit lékaře nebo zdravotní centrum nejbližší Vašemu bydlišti nebo pracovišti. Pokud je možné navštivit lékaře mimo pracovní dobu, měl byste tak učinit. Ve Vašem případě to nebylo možné, proto si myslim, že by zaměstnavatel neměl mít s propustkou problém, ani vzhledem ke zkrácenému úvazku.

srpen 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli jsi manžel může nárokovat jako náhradu mzdy od zaměstnavatele,pokud byl jako doprovod s manželkou, která je na mateřské dovolené.
Manželka šla na bežnou prohlídku po porodu. A jestli jsi manžel může taky nárokovat náhradu mzdy jako doprovod s dítětem k lékaři, když manželka je na mateřské nebo rodičovské dovolené.
Děkuji za odpověď.
Janina
Dobrý den,
manžel má právo na doprovod  člena rodiny k lékaři po dobu nezbytně nutnou.

červenec 2016

alternativní úvazky
Pěkný den,
právě jsem absolvovala uměleckou školu obor grafický design a zaregistrovala jsem se na úřadu práce. Mám nyní drobné zakázky - jak mohu zákazníkům doložit jimi zaplacenou částku, pokud nejsem registrována jako osvč?

Mám pracovní nabídku v mém oboru a budoucí zaměstnavatel mě požádal, abych si založila živnosťák... Stále slyším, že jako designér nepotřebuji živnosťák - tedy mám si zařídit osvč a pracovat takto pro něj?

Dále jsem nikde nezjistila - v čem konkrétně je pro umělce lepší mít osvč než-li živnosťák??

Prosím moc o informace
Lenka
LENKA
Dobrý den,
Váš dotaz nemá pracovněprávní charakter, týká se spíše autorského práva a podnikání.

červenec 2016

alternativní úvazky
Dobrý den, jsem mám pracovní poměr na dobu neurčitou s výši úvazku 1,0. Je možné sjednat se zaměstnavatel na stejném pracovním místě i DPČ s úvazkem 0,5? Je tedy možné, aby jeden zaměstnanec měl 2 pracovní poměry s úvazkem 1,5? Děkuji za odpověď, Veronika
Veronika
Dobrý den,
u stávajícího zaměstnavatele můžete sjednat i dohodu o pracovní činnosti, jen musí mít jiný předmět činnosti, než práce kterou vykonáváte na hlavní pracovní poměr.

červenec 2016

alternativní úvazky
Dobry den, budu davat v zamestnani vypoved a behem dvoumesicni vypovedni lhuty se stanu jednatelem v sro, firma pravdepodobne zatim nebude nic vydelavat, tudiz nebudu z toho mit ani zadny zisk, budu mit narok na podporu?podle novely z roku 2015 jako jednatel mit nemam, je to skutecne tak? Dekuji
Jan B
Dobrý den,
skutečně jak píšete, podle novely zákona o zaměstnanosti platné od 1.10.2015, se členství v obchodních společnostech a družstvech neslučuje s pobíráním podpory.

červen 2016

alternativní úvazky
Dobrý den, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění při uzavření Dohody o provedení práce? Za jakých podmínek je při DPP placeno? Od 15.6. mám DPP a od 1.8. půjdu na HPP a zároveň mi 30. 6. končí HPP v předchozím zaměstnání. Takže řeším platby v měsíci červenci.
Děkuji za odpověď!
Petra Bártová
Dobrý den,
pokud budete zaměstnaný na dohodu o provedení práce, dochází k odvodům na zdravotním a sociálním pojištění až v případě, že vaše měsíční odměna přesáhne výši 10.000 Kč.

červen 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,
pracuji na plný úvazek na dobu neurčitou. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a vyslovila jsem zaměstnavateli přání, že bych chtěla zkrátit pracovní úvazek (na 60%, tzn. 3 dny v týdnu). Bývám hodně unavená a otýkají mi nohy (sedavé zaměstnání). Zaměstnavatel mi nevyhověl z důvodu, že jsem na nově založené pozici a tak to musím vydržet. Zřizovatelem je magistrát. Chci podat oficiální stížnost, ale nejsem si úplně jistá, zda mám opravdu nárok na zkrácení úvazku v době těhotenství. Dále, zda je nutné přiložit doklad, že mi lékař zkrácení úvazku doporučuje. Děkuji moc za odpověď. - otázka upravena poradcem
Lucie

Dobrý den,

kratší pracovní doba je založena na smluvním základě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V případě sjednání (povolení) kratší pracovní doby náleží zaměstnanci mzda nebo plat odpovídající této sjednané (povolené) délce pracovní doby. Těhotná zaměstnankyně má právní nárok na to, aby jí na její žádost byla umožněna kratší pracovní doba nebo jinak vhodně upravena stanovená týdenní pracovní doba, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

červen 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,chci ukončit dohodu o provedení práce,vztahuje se na tuto dohodu ochranná lhůta 7 dní pro onemocnění? Děkuji.
karina

Dobrý den,

zaměstnanec pracující pouze na základě dohod by měl pamatovat na to, že nemusí být nemocensky pojištěn a mimo jiné mít nárok v případě nemoci na nemocenskou = na ochrannou lhůtu.

  • Při práci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištěni zaměstnanci, jejichž měsíční odměna činí 10 000 Kč a méně.
  • Při práci na dohodu o pracovní činnosti nejsou nemocensky pojištěni zaměstnanci, jejichž měsíční odměna je nižší než 2 500 Kč.

Pracující studenti jsou případně pojištěni za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci, proto není špatné při brigádách na dohody pamatovat na tuto skutečnost.

červen 2016

alternativní úvazky
Mám ŹL, ale pracuji pro zahraniční firmu (kanadskou) - mám s nimi podepsanou jednouduchou msmlouvu service offer, na základě které dostávám peníze - je nutné, abych měl ZL? Oni za mě nic neodvádí, ale zároven já jim nevystavuji faktury, takže pro ně nefunguji jako osvč... Bylo by možné se stát samoplátcem a platit si zdrav a soc. sama a poté podat daňové přiznání s příjmem ze zahraničí? Nebo ŽL musím mít? Díky moc!
BP
Dobrý den, tato otázka nesouvisí s pracovně právními vztahy, prosím obraťte se na živnostenský úřad, kde Vám nejlépe poradí.

květen 2016

alternativní úvazky
Jsem na RD a našla jsem si přivydělek na dohodu o práci. Pokud odpracuji těch 300 hodin dříve než za rok, ale třeba už za půl roku, mohou mi dát hned další smlouvu zase na dalších 300 hodin? Děkuji
Věra
Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat pouze jednu dohodu o provedení práce za rok (tj. 300 h). Pokud odpracujete za rok více, bude nutné uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Dohoda o pracovní činnosti je upravena v § 76 zákoníku práce a lze jí považovat za jakousi pracovní smlouvu na zkrácený úvazek. Roční rozsah hodin není nijak omezen, týdenní rozsah však nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů.

květen 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,

v dubnu jsem nastoupila jako prodavačka do obchodu s oblečením, nicméně jsem onemocněla a musela jít na zákrok do nemocnice a jsem teď během zkušební doby na neschopence. Vše se lepší a mohu nastoupit již tento týden, nicméně mi vzhledem k tomu, že bych údajně do konce měsíce musela hodiny dopracovávat (přesto, že mám neschopenku) navrhuje vedoucí zkrácení úvazku...Není to úplně jiné počítání hodin vzhledem k tomu, že jsem na neschopence? Navíc jsem do dnešního dne neobdržela pracovní smlouvu. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Naďa

Dobrý den,

hodiny do konce měsíce dopracovávat podle zákoníku práce nemusíte. Stejně tak nemusíte přistoupit na zkrácení pracovního úvazku. Je to čistě na domluvě mezi Vámi a zaměstnavatelem.

duben 2016

alternativní úvazky
Dobry den, v lednu 2016 jsem podepsala dohodu o provedeni prace. Z duvodu nevyplaceni vyplaty jsem odesla ze dne na den. Zamestnavateli jsem ovsem sve ukonceni oznamila pouze slovne a nemam zadnou podepsanou dohodu o ukonceni pracovni dohody. Vyplatu jsem stale nedostala. Chtela jsem se zeptat jak nyni nejefektivneji postupovat abych dostala penize za odpracovane hodiny a radne ukoncila dohodu tak abych nemela pripadne problemy.

Predem dekuji.
Klara
Ve vašem případě bude nejlépe oslovit právníka, který se zabývá pracovním právem. Případně se ještě obrátit na inspekci práce. Přeji vám hodně úspěchu.

březen 2016

alternativní úvazky
Dobry den,
Jsem 23leta studentka VOS, bydlim stale u rodicu a pri skole jsem si nasla brigadu v kine. Pracuji tam uz 3.rok, doted jsem mela dohodu o provedeni prace, kterou mi ale ted meni na DPC. Zajimalo by me, co se tim pro me meni a jestli i presto budou moct moji rodice na mne uplatnit ulevu na danich.

Dekuji za odpoved.

KJ
Klara Janska

Hezký den Kláro,

pro vás se toho příliš nemění, jen to, že budete moci odpracovat více jak 300 hodin za rok. Při výdělku více jak 2500Kč za vás bude odváděno zdravotní pojištění.

Pokud studujete řádné denní studium, nemělo by toto mít vliv na daňové zvýhodnění, ale nejsem odborník na daně, v této části otázky bude lépe, pokud kontaktujete daňového poradce.


únor 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,

mám dotaz, když můj přítel nastoupil na brigádu do Kiku, kde dělá hlídače, zaměstnavatel mu řekl, že mu smlouvu vydá až po odpracování 8 dnů jelikož se má jednat o brigádu na dohodu o pracovní činnosti, má celkem 11 šichet, to znamená, že vlastně odpracuje celý měsíc, než dostane pracovní smlouvu je to v souladu se zákonem, nebo se může jednat o podvod?
Hanka

Správně by smlouvu měl obdržet  v den nástupu do zaměstnání, i když se jedná o DPP.

Nevím, jestli se u takto velké společnosti jedná právě o podvod, to nelze soudit, spíše o něco jako "pojistku"

únor 2016

alternativní úvazky
Dobrý den, poraďte prosím co dělat v případě, že jsem registrována na ÚP ale mám přivýdělek. Obávám se však, že jej tento měsíc překročím. Tím budu vyřazena z registrace. Mohu přesto dále pokračovat v tomto přivýdělku nebo budu pro zaměstnavatele nevhodná? Lze si např. zaplatit zdravotní pojištění a dále pokračovat v přivýdělku? Mám DPP a také DPČ. Děkuji za odpověď. Magdalena
Magdalena
Samozřejmě, že můžete pokračovat v přivýdělku. Zaplaťte si zdravotní pojištění (pokud z výše výdělku nevznikne zaměstnavateli povinnost jej odvést) a klidně pokračujte.

únor 2016

alternativní úvazky
Jak ukončit pracovní poměr DPP.Smlouva je do konce roku.Jde to den ze dne.Děkuji
josef
Den ze dne můžete DPP ukončit pouze dohodou. I tato dohoda musí být písemná. Jinak lze DPP ukončit písemnou výpovědí s patnáctidenní výpovědní lhůtou, která se počítá dnem doručení výpovědi.

únor 2016

alternativní úvazky
Dobry den, byla jsem zametsnana na dohodu a po 2 ve zkusebce a po 2 tydnechsem chtela skoncit a napsala jsem ze uz nedojdu.zamestnavatel mi odmita vyplatit penize , zepry to zapocita do zaskoleni , ale prece i zaskoleni je placene ne ?! diky
zruseni DPP
Pokud jste byla zaměstnána na DPP, pak ani tak nemůžete odejít  bez výpovědi jen tak, pokud s tím zaměstnavatel nesouhlasí. Je na místě výpověď, vzhledem k formě pracovního poměru jen s 15 denní výpovědní dobou. A pokud se týká zaškolení, je placené zaměstnavatelem, pokud např. ve smlouvě není uvedeno jinak.

leden 2016

alternativní úvazky
Dobry den muzu mit brigadu v zaranici (nemecko) kdyz jsem evidovan na UP dekuji za odpoved
michak
Nemůžete. Pokud jste výdělečně činný v zahraničí, nemůžete být v evidenci ÚP.

leden 2016

alternativní úvazky
Dobrý den, může mi někdo logicky vysvětlit, k čemu slouží zákon o možnosti přivýdělku při evidenci na ÚP?
Přeci když mám podporu 13 tisíc, o které přijdu, když si přivydělám 4600 Kč, tak proč bych to dělala? Není ten zákon úplně nesmyslný? K čemu to slouží? Qui bono tedy. Děkuji
Eliška
Ne každý má podporu tak vysokou, jako vy. Patříte v tomto směru mezi ty šťastnější. Navíc ne všem se podaří najít práci v podpůrčí době, tedy spousta lidí zůstává v evidenci i v době, kdy vyčerpají dobu pobírání hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti. A tehdy je každá koruna drahá, pokud nemůžete najít jiné vhodné zaměstnání. Navíc o těch 13.000 nepřijdete, výplata podpory je pouze pozastavena, takže vyčerpáte vše, na co máte dle zákona nárok.

leden 2016

alternativní úvazky
Dobry den nastoupila jsem do zamestnani na DPP odpracovala jsem 14 dni a 105 hodin když jsem dostala pasku od zamestnavatele bylo na ni 13 dni a 100 hod dělala jsem ukolovou praci Zamestnavatel se haji tim ze jsem asi nebyla v praci nebo uz jsem mela praci započítanou když jsem druhy mesic napsala zamestnaveteli hodiny na poslední papir plus dny tak znova nesedeli dny a hodiny jak mam postupovat dekuji
Terka
Pokud nejste spokojena, vejděte se zaměstnavatelem v oficiální jednání, kde se ohradíte. Nechávejte si podepsat docházkovou knihu. Pokud ani tak nic nevyřešíte, obraťte se na inspekci práce, nebo na právníka

leden 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda mohu ukončit brigádu na dpč dříve než mám nastoupit děkuji
Lucie
Rozumím tomu správně, máte sepsánu Dohodu o provedení práce a nechcete na tuto brigádu nastoupit? Pokud je to tak, tak samozřejmě ano, sdělte skutečnost zaměstnavateli.

prosinec 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, jsem hlášena na ÚP a pobírám pdporu v nezaměstnanosti, nicméně jsem si předevčírem v út večer při placeném 2 hod. výzkumu vydělala 500,- (dostala jsem pouze příjmový doklad) musím jít tuto skutečnost přiznat? Jestli ano bude mi pozastavena podpora na 2 hod.? Další věc je, že se to má hlásit v den nástupu ale večer na ÚP už nikdo není a ve st jsou úřední hod. jen pro zvané bude problém, že vše hlásím až 2 dny po výkonu práce?
Denisa

Pokud jste nedostala žádnou pracovní smlouvu, ani na DPP a opravdu jste pracovala 2 hodiny....

Asi bych tuto skutečnost nehlásila, do budoucna je však třeba si na toto dát pozor a raději hledat klasické brigády, abyste se vyhnula případným nepříjemnostem a sankcím.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, dne mě yhodila zpětně z pracaku že jsem nenahlasila brigadu je to zpatky asi 5 měsícu co jsem tam byla a jen asi 7 dni. Budu muset platit ecdl kurz ? a vracet podporu co jsem podobu kurzu dostava když jsem na kurz pravidelně chodila ? a co budu ještě platit kromě zdravotního ? předem moc děkuji
Katka

Hezký den,

ve vaší otázce je tolik překlepů, že velmi stěží rozumím tomu, na co se ptáte.

Asi jste byla vyřazena pro maření součinnosti s ÚP? Pak se opravdu může stát, že část kurzu asi zaplatíte. Přečtěte si dohodu, kterou jste ohledně rekvalifikace s ÚP podepsala. Tam jsou i podmínky.

Zaplaťte si zdravotní pojištění a případně i sociální.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den ,byla jsem zaměstnána na dpp u zaměstnavatele ,chtěla jsem skončit donesla jsem mu výpověď tu mi podepsal ,ale nějak si neuvědomil ze chciodejit hned do jine prace,druhy den mi volal ze se semnou chce sejít tam mi řekl ze Pokud odejdu hned tak mi nezaplatí odpracovany mesic.Ale to já už nemohla tam dal chodit když jsem měla jinou práci .Dohoda byla uzavřena od 1.7.2015-na dobu neurcitou .Nechce mi podepsat ani potřebné papíru na up a ani vyplatit mzdu . Mužů to nějak řešit nebo ne. Chtěla jsem se sním sejít ale nebere mi telefon ani neodpovídá. Jak to mužů řešit děkuji za odpověď .
iveta

Hezký den,

pokud zaměstnavatel podepsal výpověď, pak je platná. Nepíšete, jakou formu výpovědi jste zvolila. Pokud dohodou k určenému datu, není problém, pokud probíhala výpovědní doba (max. 15 dní u DPP) pak jste mohla odejít až po skončení této doby. Zaměstnavatel je povinen vám vyplatit mzdu za odpracovanou práci a vydat vám všechny potřebné dokumenty. Pokud se tak nestane, obraťte se na právníka, případně inspektorát práce.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den. Měla bych na Vás otázku - když chci ukončit DPP ze strany zaměstnance, je zde nějaká výpovědní lhůta nebo smlouva končí hned dalšího dne? Děkuji za odpověď.
Sabina
Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, stačí tato dohoda. Pokud ne, ˇpřipadá v úvahu písemná výpověď s patnáctidenní výpovědní dobou, která běží následujícím dnem po předání výpovědi.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den mám brigádu ale muj plat je vyšší než 4600 vyřadímě z uřadu práce ? a nebo se to dá nějak ošálit
Petr
Ošálit se to nedá, a takovou radu bych vám ani nedala, protože by se jednalo o spolupodílnictví na podvodu. Budete vyřazen.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den,
chci se zeptat, již delší dobu jsem pracoval v jednom menším podniku na DPP, nyní jsem dostal smlouvu, nicméně úplně do jiné firmy (kde pracovat nebudu, pouze tam mám smlouvu) se slovy, že je to pro ně daňově výhodnější. Dále budu pracovat v tom prvním podniku, kde budu mít sepsanou fiktivní DPP. Co to pro mě znamená a jakej by mohl mít zaměstnavatel záměr?
Pavel
Upřímně, jednání vašeho zaměstnavatele nerozumím. Pokud do něčeho takového půjdete, dobře si to celé rozmyslete. Mohlo by se jednat o podvod se všemi jeho právními důsledky i pro vás.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, ráda bych se zeptala, když mám od zaměstnavatele, kde jsem pracovala na DPP zápočtový list, ale nemám písemnou výpověď, zda tento zápočtový list může být brán jako výpověď nebo tímto smlouva DPP není uzavřena a musím ještě podat výpověď?
Pokud je v zápočtovém listu uvedena délka prac. poměru do 16.09.2015 je k tomuto datu i automaticky vedena výpověď,
Děkuji za odpověď,
Rážová Andrea
Rážová

Zdravím vás,

vzhledem k tomu, že DPP není brán jako klasický pracovní poměr, není nutná výpověď. DPP skončí buď splněním nasmlouvaného obsahu, nebo datem, které je určeno jako konec. Takže pokud máte v zápočtovém listu toto datum uvedeno, je počítáno jako konec. Nic více za doklady nepotřebujete.

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když se registruji na úřadu práce poslední den v měsíci 30.9. zaplatí za mě zdravotní pojištení za celý měsíc? K 29.9. mi totiž končí DPP.
Zlata
Nikoliv. ZP je za vás hrazeno jen po dny, kdy v evidenci jste. A pozor, pokud pracujete na DPP a zaměstnavatel za vás nemusí odvádět zdravotní pojištění, pak si jej musíte doplatit!

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý deň,
pracujem na DPP ale, nemal som podpísaný ružový papier, keďže mi bolo povedané, že to mi netreba. Až teraz po 2 mesiacoch mi povedali, že by to bolo dobré mať podpísané. Budú mi peniaze zdanené vrátene za týchto okolností ak o ne požiadam pri daňovom priznaní?
A ešte mi účtovníčka vo firme povedala, že keď budem chcieť nejaké podklady na daňové priznanie, že jej mám na konci roka zavolať a ona mi ich pošle. Aké doklady by som si mal žiadať, keď budem končiť? Pretože doteraz som nedostal ani výplatnú pásku
Dávid

Hezký den,

práce na DPP není "klasickým" pracovním poměrem. Výdělek vám daní zaměstnavatel, nicméně pokud si podáváte na konci roku daňové přiznání sám, případně budete pracovat i pro někoho jiného,nechte si od účetní vystavit ono potvrzení o příjmech a daních, které jste z výplat zaplatil.

Vzhledem k tomu, že pracujete na DPP není třeba mít ani zápočtový list po skončení takového pracovního poměru, jen potvrzení o jeho skončení k určitému datu. (tedy pokud váš výdělek nedosahoval více jak 10.000,-měsíčně čistého)

listopad 2015

alternativní úvazky
Dobrý den,
dohodl jsem se u jedné firmy na brigádě DPP. Podepsal jsem jen prohlášení poplatníka a papír kde potvrzuji, že jsem tohle prohlášení neměl podepsané u jiné firmy. Žádnou smlouvu jsem nepodepisoval, pouze jsme se dohodli že bych nastoupil za týden. Přišla mi ale lepší nabídka a chtěl bych zrušit tuto brigádu na které jsem se domluvil. Je to možné bez problémů nebo by mohli nějaké problémy nastat ?
Děkuji
Tomáš Bedrna
Pokud podáte klasickou písemnou výpověď dohodou, nebo s patnáctidenní výpovědní dobou, pak problémy rozhodně nenastanou.

říjen 2015

alternativní úvazky
Dobrý den mám otázku,pobýram rentu 11400kč,kdybych si sehnala praci na dohodu bylo by mi to strhnuto kooperativou která mi to vypláci ?Když ne tak kolik si mužu přivydelat?
Nada
Bohužel netuším, jaké jsou podmínky vyplácení renty. Musíte se informovat u plátce této renty.

říjen 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, budu pracovat 2 měsíce na DPP, tak by zajímalo, do kdy mám nahlásit zdravotní pojištovně, že budu pracovat nastupoval jsem dnes.
neznámý
Obecně platí povinnost ohlásit vše do 8 dnů. Ale upozorňuji, že při DPP si musíte zdravotní pojištění hradit sám.

srpen 2015

alternativní úvazky
Jsem OSVČ a sháním brigádníka na dohodu o provedení práce. Přihlásila se mi slečna 26 roků, kterou vyřadili z evidence pracovního úřadu (nedostavila se na dojednanou schůzku). Hlavní pracovní poměr nemá. Musím ji při DPP platit zdravotní a sociální? Nemá žádný příjem a přesto, že je mi ji líto, já zase nemám peníze na hl. pracovní poměr.
Olga Kyjovská
Při Dohodě o provedení práce nemusíte za slečnu odvádět zdravotní a sociální pojištění, pokud její výdělek nepřesáhne 10.000 hrubého za měsíc.

červenec 2015

alternativní úvazky
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda-li se musim prihlasit na urad prace,kdyz mam praci na zkraceny uvazek.A jak je to s nemocenskou kdyz mam praci na zkraceny uvazek.Predem dekuji za odpoved.
Lucka
Hezký den, na úřad práce by vás ani nepřijali, pokud váš výdělek přesahuje 4600,- Kč hrubého měsíčně. Nemocenskou budete dostávat, vznikne-li vám na ní nárok podle předpisů, výše se bude vypočítávat z výše vašeho výdělku.

únor 2015

alternativní úvazky
Kolik muze dostat nejmene brygadnik na hodinu
filip
Zcela záleží na dohodě. Pokud nepracujete na klasický pracovní poměr, neplatí ani nařízení o minimální mzdě.

srpen 2014

alternativní úvazky
Dobrý den, jak je to s neplaceným volnem? Mám nárok na neplacené volno? A platí za mě v té době odvody, pojištění a tak a počítá se mi ta doba do dalších dnů dovolené, když bych byl doma třeba i přes měsíc, děkuji...
Dan
Hezký den, nárok na neplacené volno není, zaměstnavatel Vám to pouze může umožnit na základě oboustranné dohody. Pokud pracovní poměr trvá, pak je za vás placeno i zdravotní pojištění.

srpen 2014

alternativní úvazky
Dobrý den,
počítá se dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti jako pracovní poměr na ÚP, započítává se do12 měsíců odpracovaných při nároku
na podporu?
Jak je to s placením sociálního a zdravotního u těchto dohod?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Helena
U těchto druhů zaměstnání se jejich doba do odpracované doby pro účely přiznání hmotného zabezpečení počítají jen tehdy, pokud vznikne povinnost odvádět sociální pojištění, což je u DPP výdělek nad 10.000 měsíčně a u DPČ nad 2500 měsíčně. U takto vysokých částek mezd pak vznikne zaměstnavateli i vám povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.

červen 2014

alternativní úvazky
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Chtěla bych pracovat na zkrácený úvazek a zároveň jako kosmetička na živnostenský list, do té doby než budu mít klientelu. Jak je to s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění? Hlavní příjem by byl z té práce na zkrácený úvazek, mzda cca 6400 hrubého. S kosmetikou teprve začínám. Předem děkuji.
Lenka

Hezký den,

nejlépe bude se zeptat přímo na zdravotní pojišťovně a OSSZ. Podají vám přesné informace.

únor 2014

alternativní úvazky
Dobrý den,mám dvě práce ale oba na pul uvazku chtěl bych se zeptat jestly to nemá nějaky nevýhody jestly třeba nebudu danit víc atd.děkuju
miki
V otázce daní nejsem specialista. To je otázka pro někoho jiného. Jinak z hlediska trhu práce je to bez problému.

prosinec 2013

alternativní úvazky
Syn pracuje na ŽL, od 1.12.2013 je hospitalizovaný.
Má přerušit živnost ? Má nárok na dávky hmotné nouze
nebo příspěvek na bydlení? Nemocenskou nemá. Bude
platit za prosinec soc. a zdrav. pojištění ?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
viera
Zda má nárok na dávky v hmotné nouzi vám neporadím, nejsem specialistka na sociální dávky. Zdravotní pojištění musí být uhrazeno vždy. Pokud nemá nárok na nemocenskou, zřejmě si neplatí sociální pojištění.

prosinec 2013

alternativní úvazky
Dobrý den, měla jsem brigádu (dohoda o provedení práce) ve smlouvě jsem neměla jakým způsobem mohu ukončit prac. poměr. Rozhodla jsem se po jednom konfliktu dát výpevěď. Když mám brigádu tak mohu odejít ihned, nemám pravdu. A můj zaměstnavatel mi začal vyhrožovat, že se poradí s právníkem a že to budeme řešit jinou cestou a také že si mě pohlídá na úřadě práce jestli mám nějakou jinou práci, ale na to on nemá právo, nebo ano. Celkem mám strach aby mi neudělal nějaké problémy a zajímalo by mě zda se mohu nějak bránit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Pavlína
DPP může být uzavřena maximálně na 1 rok. Poté přestává platit. Takže první možností, jak ukončit tento prac. poměr může být uplynutím doby. Jinak je třeba podat klasicky výpověď. Hlídat Vás nemá právo, do evidence uchazečů nemá nikdo kromě úředníků přístup.

říjen 2013

alternativní úvazky
Dobrý den, k 31.8.2013 mi skončila DPP. Práci však nadále vykonávám, ale chtěla bych odejít. Jakým způsobem mohu nejlépe ukončit stávající pracovní poměr, který je v tuto chvíli v podstatě na dobu neurčitou, i když není nijak smluvně podchycen? V jaké výši případně dostanu podporu z ÚP, pokud jsem pracovala celé poslední 4 roky? Předem děkuji za odpověď.
Radana
Vzhledem k tomu, že nemáte žádnou smlouvu, pracujete prakticky načerno. Co nejrychleji dejte tento stav do pořádku a dohodněte se se zaměstnavatelem na odchodu. Výše podpory se Vám pak bude počítat ze zaměstnání s doloženým příjmem.

říjen 2013

alternativní úvazky
Dobrý den, pracuji pro agentůru, dostal jsem výplatní pásku jen tak na papírku který nebyl ani schován v obálce je to možné ? V minulé práci jsem výplatní pásku dostal vždy v obálce tak aby nikdo neviděl kolik mám penez. Je to vpořádku ? Děkuji za odpověď
Petr
Výplatní pásku můžete dostat přímo do ruky. V obálce být nemusí.

září 2013

alternativní úvazky
Pracuji v nepřetržitém provozu na zkrácený úvazek 0,75. Zaměstnavatel mi proplácí přesčasy tak, že mi doplní úvazek do 1,0 a teprve zbytek proplatí jako přesčasy. Je to správný postup? Nebo by mi měl jako přesčasy zaplatit všechny hodiny odpracované nad smluvený úvazek?
Věra
Pokud máte ve smlouvě jasně uvedeno, že pracujete na 0,75, pak by všechny hodiny navíc měly počítat jako přesčas.

září 2013

alternativní úvazky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám paušální mzdu, v červenci jsem vyjímečně pracovala ce svátek. Chci se zeptat, budu mít za práci ve svátek příplatek 100% nebo je to u paušálu jiné. Děkuji za odpověď Jarka
Jarka
I když máte paušál, měla byste dostat příplatek-tedy pokud jste pracovala nad rámec svého úvazku.

srpen 2013