Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

CV a motivační dopis
Jde udělat v rámci šablony i životopis v angličtině?
Michaela
Dobrý den,
doporučuji mít jednotnou formu Vašeho CV jak v českém, tak v anglickém jazyce. Šablon existuje mnoho, nicméně  vhodnou šablonu můžete samozřejmě použít i pro verzi v cizím jazyce.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
zajímalo by mě když během 2 let musím mít placených 12 měsíců soc. pojištění abych v případě ztráty zaměstnání měla podporu v nezaměstnanosti. Může to být např. 6 měsíců v jednom zaměstnání a 6 v jiném nebo musím být zaměstnaná v jednom zaměstnání celých 12 měsíců aby se mi to počítalo?
Děkuji za odpověď.
ema
Dobrý den,
doba zaměstnání se sčítá.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím poslat smlouvu o výpovědi zaměstnavateli. Na dotace jsem měla smlouvu do 31.7.2016 nyní pokračovat nechci. Děkuji
Jana
Dobrý den,
o Vašem úmyslu ukončit pracovní poměr musíte svého zaměstnavatele informovat.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,

má právo zprostředkovatelka úp mému ošetřujícímu lékaři nařídit, aby mi nevystavoval omluvenky?
Iveta
Dobrý den,
předpokládám, že Váš ošetřující lékař je dostatečně fundovaný na to, aby dokázal posoudit Váš zdravotní stav. Pokud usoudí, že je nutné Vám vystavit neschopenku, je to plně v jeho kompetenci a ne na posouzení úřadnice z úřadu práce.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovní smlouva na dobu určitou mi končí 31.7.2016. Zaměstnavatel mě zatím v této věci nekontaktoval. Pokud by mi chtěl prodloužit smlouvu na dobu určitou, do kdy nejpozději tak musí učinit? Jaké datum by na dodatku k smlouvě o prodloužení (případně nově formulované smlouvě) mělo správně být? Datum z období běžící původní smlouvy - tedy jakékoli do 31.7. včetně nebo to může být datum následujícího dne?

Jde mi o to, že pokud by mi zaměstnavatel během července smlouvu neprodloužil a já 1.8. přišla do práce a běžně pracovala na zadaných úkolech mohla bych během tohoto dne odmítnout podepsat dodatek o prodloužení na dobu určitou s tím, že se mi poměr automaticky překlopil na dobu neurčitou? ...Nejsem si jistá právě tím jedním dnem po skončení původní smlouvy, zda ještě tehdy může zaměstnavatel dodatek předložit k podpisu nebo již je to pozdě.

Děkuji za odpověď,
Andrea N.
Andrea
Dobrý den,
pracovní poměr na dobu určitou by měl být prodloužen nejpozději k poslednímu dni pracovního poměru, tzn. k 31.7.2016. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, pracovní poměr bude automaticky převeden na dobu neurčitou.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,
nevím jak přesně postupovat. Nastoupila jsem do nového zaměstnání, smlouvu mám od 1.6.2016, takže mi běží 3 měsíční zkušební doba, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Vedení už to ví a máme se kvůli tomu sejít co a jak dál. Chtěla bych se tedy zeptat, pravděpodobně mě ve zkušební době vyhodí, tak co je pro mě výhodnější jít na úřad práce, kde mi stejně práci nikdo nedá nebo ji na nemocenskou? Děkuji za odpověď
Klára
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že neznám výši vašich příjmů, dobu zaměstnání, případnou dobu registrace na úřadu práce, nemohu Vám v tomto případě zodpovědně poradit. Je třeba si uvědomit rizika každé situace.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
byla jsem odvolána z funkce a dostala výpověď z organizačních důvodů, s dvouměsíční výpovědní dobou. Odvolání a výpověď k 30.6., ukončení k 31. 8. Nárok na odstupné mám zahrnuté ve výpovědi. Zaměstnavatel mi nyní chce dát podepsat nový, nižší, mzdový výměr,že mi již po tyto dva měsíce nenáleží mzda, kterou jsem měla před odvoláním. Je to tak? I v případě, že jsem propuštěna pro nadbytečnost? Děkuji za odpověď
Mirka
Dobrý den,
záleží na tom, jak byla mzda sjednána. Podívejte se na mzdový výměr. V případě, že jste se podepisoval jako druhá strana, jedná se o dohodu a snížení/zvýšení mzdy je opět možné jen dohodou. Pokud jste ale mzdový výměr pouze převzal, pak se jedná o jednostranný akt a Váš zaměstnavatel může jednostranně změnit výši Vaší mzdy a Vás s tím pouze seznámit.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Zdravím Vás, chci se zeptat, zda musí být na zápočtovém listu i razítko zaměstnavatele ?Šéfka ho jen podepsala, ale razítko nedala. Už jsem s tím měla problém na Dokladu o výši příjmu,tam na razítku trvají. Poslala jsrm jí to doporučeně zpět, ale ona to prý má v sídle firmy a musím si tam dojet. Já ale nemohu, jsem v prac.neschopnosti. Měla jsem prac.smlovu na dobu určitou do 30.6.2016 a bojím se problémů na ÚP až se tam budu hlasit. Děkjji, pěkný den Jarmila - otázka upravena poradcem
Jarmila H.
Dobrý den,
podle mého názoru není nutné tyto doklady doplnit razítkem. Měl by stačit stačit podpis oprávněné osoby.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. K 31. srpnu končím pracovní poměr na svém dosavadním místě a již mám sehnanou novou práci, ale mohu do ní nastoupit až 10. září, což pro mě bude znamenat, že budu muset na těch 10 dní na úřad práce nebo není nutné se evidovat když ještě ten měsíc nastoupím do práce?

Děkuji za odpověď
Michaela
Dobrý den,
registrace na úřadu práce je Vaše právo, nikoliv povinnost. Pokud se nechcete registrovat, kontaktuje svoji zdravotní pojišťovna, která Vám vypočítá dlužnou částku za dny, kdy nebudete v pracovním poměru.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pozbyl jsem dlouhodobě způsobilost k výkonu práce a tudíž mi zaměstnavatel dál výpověď dle § 52 odst e zák. práce s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Měl jsem ještě zůstatek dovolené 41 dnů. Za měsíc červen jsem čerpal dov. ve výši 21 dnů. Paní účetní mi ale sdělila, že zbývajících 14 dnů čerpám v měsíci červenci ale zároveň mi do 1 července běží i výpovědní lhůta. Je možný souběh dovolené výpovědní lhůty zároveň? Děkují za odpověď.
Jan
Dobrý den,
dovolenou na zotavenou můžete čerpat i v průběhu výpovědní lhůty.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Jsem zamestnana 3 roky na hpp. Nyní budu podávat výpověď dohodou a hledat si jiné zaměstnání. Výpověď bude podána k 31.7 a pracovni poměr ukončen 30.9. Mohu se tedy zeptat jaký kvartál se mi bude počítat do podpory v nezaměstnanosti? Nejsem si totiž jistá zda za 2 kv či 3 kv. Počítá se to tedy z průměrné měsíční mzdy? Předem děkuji za odpověď.
Klára
Dobrý den,
průměrný čistý měsíční výdělek, který je základem pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se uvádí za předchozí ukončené čtvrtletí. Pokud tedy skončíte pracovní poměr v září, bude se jednat o 2. čtvrtletí.

červenec 2016

nástup do práce
Dobry den. Ve zkusebni dobe ukoncuji prac.pomer k 29.7. a 1.8. nastupuji do noveho zamestnani. Jak resit tri dny, ktere nebudu zamestnancem? Dekuji
Iva
Dobrý den,
doporučuji Vám, kontaktovat Vaši zdravotní pojištovnu, kde Vám vypočítají dlužnou částku za dny, kdy nebudete zaměstnaná. Další z možností je zaregistrovat se na úřadu práce.

červenec 2016

alternativní úvazky
Dobrý den, jsem mám pracovní poměr na dobu neurčitou s výši úvazku 1,0. Je možné sjednat se zaměstnavatel na stejném pracovním místě i DPČ s úvazkem 0,5? Je tedy možné, aby jeden zaměstnanec měl 2 pracovní poměry s úvazkem 1,5? Děkuji za odpověď, Veronika
Veronika
Dobrý den,
u stávajícího zaměstnavatele můžete sjednat i dohodu o pracovní činnosti, jen musí mít jiný předmět činnosti, než práce kterou vykonáváte na hlavní pracovní poměr.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den. Dostal sem vypoved z organizacnich duvodu. Pro firmu pracuji 1rok a 1 mesic, predtim sem delal to same pro stejnou firmu ackoliv pod agenturou kde sem by pridelen dane firme, to trvalo 2 roky. Otazka je zdali se to pocita taky do doby odpracovaneho pro stejneho zamestnavatele.

Problem je v tom ze i kdyz sem sedel na stejne stoliccke 3 roky dostal sem odstupne jen 2x platu ktere jsou uvedene ve vypovedi jako kdybych tam pracoval mene nez 2 roky.

Je tedy mozne vyzadovat upravu aby mi vyplatili 3 mesicny odstupne? Dekuji moc.
Tom
Dobrý den,
v tomto případě se bohužel odpracovaná doba nesčítá. První 2 roky jste byl zaměstnancem agentury a byl jste zaměstnavateli na práci pouze přidělen. Výše odstupného je tedy správná.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,prosím Vás o radu?V roce 2012 jsem otěhotněla a měla rizikové těhotenství a byla na doma až do porodu 30.dubna 2013.zbyla mi dovolená 10dní z r.2012.Pak do 6.10.2013 jsem byla na mateřké a potom nastoupila na rodičovský příspěvek.Nevěděla jsem,že si mám zažádat o dovolenou.po skončení rodičovského příspěvku jsem už nenastoupila do práce a nikde mi nefigurovala dovolená,tak jsem si o ní řekla a zaplatili mi za 22dní 4176kč.Je to možné nebo se to má počítat z průměru náhrady,kterou mi na ukončovacích papírech uvedla 73.90kc?Děkuji moc za odpověď předem.
Petra Ch.
Dobrý den,
bohužel neznám přesné údaje (délku vaší pracovní doby, průměr pro dovolenou apod.), takže netuším z čeho mzdová účtárna Vašeho zaměstnavatele vycházela a zda je výpočet správny.  Na tuto otázku Vám může odpovědět pouze Váš zaměstnavatel. Doporučuji kontaktovat mzdovou účtárnu a žádat vysvětlení výpočtu.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, ve středu jsem nastoupila do zaměstnání a ještě do dnešního dne nemám smlouvu a navíc mi bylo sděleno, že PP bude uzavřen až od následujícího dne, protože ve středu (20.7.2016) proběhlo školení. Bojím se i proto, že jsem vedena na ÚP a nemám se jak prokázat a situace je zamotaná i tím, že zaměstnavatel bude teprve řešit možnou dotaci od ÚP. Navíc mám příští týden schůzku na ÚP, kam se musím dostavit, pokud nesdostanu pracovní smlouvu. Děkuji za odpověď
Radka
Dobrý den,
bohužel netuším na jakou otázku odpovědět, z Vašeho e-mailu nevyplývá žádná otázka.

červenec 2016

práce a ZTP
Mám III.stupeň invalidity.Do této doby jsem byla zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou. Vední mi chce změnit úvazek na částečný.Mám strach,že v případě odebráníID se mi prac.smlouva nevrátí na původní.Mohu se nějak bránit?Může být v uzavření dodatku o prac.smlouvě věta, že opatření sníženého úvazku je jen po dobu od ...do....Uvědomuji si, že mi může být ID při plném úvazku odebrán. děkuji za odpověď.
Kamila
Dobrý den,
výše úvazku je součástí pracovní smlouvy. Se změnou úvazku musíte souhlasit. Pokud nesouhlasíte s pokrácením úvazku, zaměstnavatel na to nemá právo. Pokud s tím budete souhlasit, je možné udělat dodatek na dobu určitou.

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, pobírám starobní důchod, a protože je velmi nízký, jsem už třetí rok po přiznání důchodu na půl úvazku zaměstnána. Bude se mi takto odpracovaná doba do důchod počítat? Mohu požádat o navýšení důchodu? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Jitka z Frýdku

Dobrý den,

S účinností od 1. 1. 2014 platí, že důchodce, který vykonává výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění a současně mu ČSSZ vyplácí v plné výši tzv. řádný starobní důchod (přiznaný podle § 29 odst. 1 nebo 3 z. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění), může požádat o zvýšení důchodu za každých „odpracovaných“ 360 kalendářních dnů. Žádost o zvýšení důchodu může podat i poživatel předčasného starobního důchodu, který po dosažení důchodového věku vykonává výdělečnou činnost (do dosažení důchodového věku platí, že výplata předčasného starobního důchodu nenáleží, pokud je vykonávána výdělečná činnost).

Zvýšení nadále činí 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti. Do doby výdělečné činnosti se pro účely zvýšení starobního důchodu nezapočítávají doby neplaceného volna, neomluvené absence ani doby, pro které platí tzv. omluvné důvody (doba dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti). Nárok na toto zvýšení vznikne ode dne následujícího po dni, kterým důchodce získal 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti. Případný nezhodnocený zbytek započitatelných dnů získaných před 1. 1. 2014 se použije pro eventuální následující zvýšení.

Zvýšení starobního důchodu za další výdělečnou činnost se neprovádí automaticky, ale na základě písemné žádosti. Tu je možné sepsat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), popřípadě zaslat přímo na ústředí ČSSZ. K žádosti se předkládá evidenční list důchodového pojištění prokazující dobu výdělečné činnosti, pokud již nebyl zaměstnavatelem zaslán ČSSZ.

Částka, o kterou se důchod navýší, je individuální, protože se stanovuje z výpočtového základu, ze kterého byl důchodci vyměřen jeho starobní důchod. Poznatky z praxe ukazují, že při pobírání důchodu pracují a o přepočet si žádají lidé různých profesí, např. učitelky, lékaři, vědci, ale i úřednice, prodavačky nebo údržbáři. Výjimečné není ani to, že lidé při pobírání starobního důchodu pokračují v podnikání nebo si přivydělávají méně kvalifikovanými činnostmi oproti své původní profesi. Některé zvýšení důchodu potěší, jiní jsou zklamaní, neboť se domnívali, že částka bude vyšší. Mnoho lidí totiž očekává, že jim důchod bude zvýšen o 0,4 % z vypláceného důchodu, nikoliv z výpočtového základu.

 

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,
* jsem 3 měsíce evidován na UP, po ukončení PP mám odstupné a výsluhový příspěvek, o podporu v nezaměstnanosti tudíž nežádám, neboť zřejmě ani nemám nárok
*naskytla se mi nabídka DPP za 4.900,- měsíčně ( tento stav mi vyhovuje )
* na jak dlouho mohu uzavřít DPP?
* mohu tuto v případě pouze 1leté smlouvy DPP tuto uzavírat opakovaně? S jedním zaměstnavatelem, popř. s odlišnými zaměstnavateli?
* UP za mě po celou dobu hradí zdravotní pojištění?
* bude mi i nadále UP v této době výkonu práce DPP nabízet práci na trvalý PP?
Děkuji , s pozdravem Pavel
Pavel
Dobrý den,
ve Vašem případě by se jednalo o nekolidující zaměstnání. Úřad práce by za Vás po tu dobu kdy vykonávate DPP měl hradit zdravotní pojištění. DPP není podmíněna časovým úsekem, ale počtem odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat 300 hodině ročně. Úřad práce Vám může i nadále nabízet zaměstnání na hlavní pracovní poměr.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
dobrý den již dlouhodobě marodím za par dni to bude rok,jsem zamestnana v nemecku a vyplaci mě nemecka pojistovna ,muj lekař mi řekl že mi ukonci nemocenskou ale ja nejsem schopa prace co mam dělat ,a jak dlouho mohu na nemecko marodit,,,moc dekuji za odpoved
iva
Dobrý den,
Váš dotaz se netýká pracovněprávních záležitosti. Informujte se na příslušném úřadu v Německu, kde Vám jistě poradí, jak ve vaší situaci postupovat.

červenec 2016

nástup do práce
Dobry den,
Po 3 letech jsem ukoncil prac. pomer u jedne firmy, ni mene jsem zjistil, ze ta prace mi chybi a po mesici jsem se vratil, muze mi zamestnavatel dat opet 3 mesicni zkusebni dobu a prac dmlouvu na dobu urcitou pokud jsem mel predtim na dobu neurcitou?
Dekuji
Jiri
Dobrý den,
ano, zaměstnavatel Vám může opět sjednat zkušební lhůtu i pracovní poměr na dobu určitou. V tuto chvíli se jedná o nový pracovní poměr byť u stejného zaměstnavatele.

červenec 2016

práce a ZTP
dobry den mam 3 stupen 70 procet invaliditi sem po tezke operaci pocita se to do soc. davek muzou prijit o bydleni nebo o davky predem dekuji za odpoved
lucie
Dobrý den,
bohužel Váš dotaz nemá pracovněprávní charakter. Doporučuji se obrátit s dotazem na správu sociálního zabezpečení, kde Vám jistě poradí, jak máte ve vaši situaci postupovat.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 24.7.2016 končím dohodou pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele. Měla jsem ihned nastoupit na nové místo, ale z provozních důvodů se můj nástup posune až na 15.8.2016. Na tuto krátkou dobu se ani nechci hlásit na ÚP, protože práci mám jistou a podporu v nezaměstnanosti bych měla dost nízkou, takže si raději přivydělám na brigádách. Chtěla jsem se informovat, jak by to bylo se zdravotním pojištěním? Je pravda, že se platí vždy na celý měsíc? Tudíž za 7/2016 za mne již zaplatil zaměstnavatel, u kterého končím? A za 8/2016 doložím pojišťovně novou pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem, a ten za mne odvede pojištění za srpen, i když nástup bude 15.8.2016? V období 25.7.2016 - 14.8.2016 tedy já sama pojištění platit nemusím?
Děkuji.
Kateřina
Dobrý den,
doporučuji kontaktovat vaši zdravotní pojišťovnu, kde Vám podají přesné informace o výši dlužné částky.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den, pracuji na DPČ pro pracovní agenturu ve firmě, která je se mnou spokojena a vzala by mě na HPP. Jenže není to prý možné, dokud neodpracuji 3 měsíce v této firmě, pod pracovní agenturou. Jinak by dostala firma pokutu. V mé smlouvě o DPČ, ale nic takového není, že bych nemohl být zaměstnán na HPP jako kmenový zaměstnanc u firmy, kam jsem byl poslán prac. agenturou.. Je tedy taková domluva mezi agenturou a danou firmou ze zákona možná? Že by firma nemohla zaměstnat pracovníka prac.agentury na HPP? Děkuji
Jiří Moněk
Dobrý den,
ano záleží na tom, jak je nastavená smlouva mezi agenturou a zaměstnavatelem. Podmínky přijímání zaměstnanců si mohou mezi sebou domluvit jen tyto strany.

červenec 2016

nástup do práce
Dobrý den,
ukončil jsem studiu a i když mi jeste nevypršel status studwnta nastoupil jsem do své první práce. Někteří lidi mi říkali že se musím nahlásit na úřad práce a tak se chci zeptat jestli to tak je?
Děkuji za odpověď.
Vojta
Dobrý den,
na úřad práce se hlásit nemusíte, je to Vaše právo, nikoli povinnost. Pokud jste nastoupil do nového zaměstnání, není důvod se na úřad práce hlásit, povinné odvody za Vás odvede zaměstnavatel.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Prosim Vss dala jsem vypoved. Mam narok na ctvrtletni premie co budou nasledujici mesic..mam dvoumesicni vypovedni lhutu...
Sara
Dobrý den, záleží na formulaci ve mzdovém výměru a na všech kritériích, které musíte splnit, aby Vám byla odměna přiznána. Domluvte se, prosím, se svým zaměstnavatelem.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
k 30.6. mi skončila pracovní smlouva. Odpracovala jsem 10 měsíců. Předtím jsem byla 3 měsíce na úřadu práce. Před ÚP jsem byla 5 let na rodičovské dovolené. Budu mít nárok na podporu? Platí 10m. + 2m. náhradní doby z rodičovské dovolené, aby mi vyšel rok a tudíž podpora? Nebo se mi to nebude tak počítat, protože jsem byla mezitím na pracáku? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucka
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,registrovala jsem se na UP,ráda bych absolvovala rekvalifikační kurz na Účetnictví, aby mi byl schválen musím buď po absolvování začít podnikat,nebo mít příslib od budoucího zaměstnavatele.Co když si to zaměstnavatel v průběhu kurzu nebo po skončení rozmyslí a nezaměstná mě? Kdo a jaký problém může mit? Moc děkuji za odpověď.
Simona
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem v posledním zaměstnání odpracovala 10 měsíců. Předtím jsem byla 3 měsíce na ÚP. A předtím jsem byla na rodičovské dovolené. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
Dobrý den, poraďte se s pracovníkem ÚP. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Nastoupila jsem do zaměstnání a jsem necelý měsíc ve zkušební době, bohužel práci ze zdravotních důvodů nezvládám. Pokud bych dala výpověd budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a pokud ano z čeho se podpora vypočítá, když jsem odpracovala v každém měsíci polovinu a z toho ještě 10 byla v pracovní neschopnosti? Během dvou let mám odpracováno více jak 12 měsíců ale již jsem byla evidována na ÚP. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
martina

Dobrý den,

na tuto otázku Vám lépe a přesněji odpoví pracovníci ÚP, u kterého jste byla již v minulosti evidována. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná od 1.10. 2015. K 1.7. jsem dala výpověď. Chtěla jsem se zeptat, jak může nyní postupovat zaměstnavatel v otázce proplacení dovolené. Mám vyčerpáno 7 dní tento rok. Může mi ji proplatit nebo nařídit si ji vybrat? Pokud mi nařídí si ji vybrat, kolik dní to bude?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Alena

Dobrý den,

v této otázce Vám zcela jistě poradí personální oddělení popř. mzdová účtárna Vašeho zaměstnavatele.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Chtela bych poradit s nasledujicim. Jsem v zamestnani ve zkusebni dobe a koncim pracovni pomer z me strany. Konec pracovniho pomeru mam k 31.7. Takze cely cervenec jeste budu chodit do prace. A chtela bych se zeptat, zda nekdo nevi, kdyz by mi treba par hodin chybelo (odpracovanych) a nestihla bych si je v tom cervenci nadelat. Resi to pak nejak zamestnavatel nebo na tom uz nezalezi, kdyz stejne koncim?
Marie

Dobrý den,

zajděte si prosím za zaměstnavatelem a domluvte se na řešení společně. Děkuji.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. byla jsem vedena na úřadu práce, potom jsem si sama našla zaměstnání, kde teď budu necelé 3 měsíce. Dala jsem výpověď ke dni 12.7, ještě ve zkušební době. Skončila jsem proto, že jsem byla přijata na vysokou školu, kde nastupuji v půli září. Chci se zeptat, zda je možné, že by mě nechali dva měsíce na úřadu práce, s tím že v září budu znovu student?
Jitka

Dobrý den,

ano možné to je. ÚP za Vás bude platit zdravotní pojištění, popř. podporu, pokud na ni máte nárok.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

jsem na úřadu práce 6 měsíců. Pokud nastoupím do nové práce a skončím např. za měsíc z důvodu nespokojenosti ve zkušební době, mohu se znovu nahlásit na ÚP a dostanu znovu podporu či ne? Děkuji P. - otázka upravena poradcem
Pavel

Dobrý den,

na ÚP se hlásit určitě můžete a to hlavně z důvodu zdravotního pojištění. Pobírání podpory popř. její výši s Vámi posléze vyřídí pracovník ÚP.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná přes dotace od ÚP, mám 3 měsíční zkušební dobu, chtěla jsem se zeptat když podám výpověď ve zkušební době, mám nárok se přihlásit na ÚP a jestli musím vrátit nějaké peníze? Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Markéta

Dobrý den,

na tento dotaz se prosím informujte na ÚP. Děkuji.

 

červenec 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná pod agenturou do konce srpna a nedávno jsem se byla zapsat do 1. ročníku vysoké školy dálkového studia. Musím nahlásit agentuře, že jsem byla přijatá ke studiu, ikdyž spolupráce s agenturou končí posledním dnem měsíce srpna a zimní semestr začíná až v září? A je také potřeba tuto informaci sdělit pojišťovně, pokud mi nebyla ještě 26 let? Moc děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Katka

Dobrý den,

agentuře byste tuto novou skutečnost sdělovala v případě, že byste s nimi i nadále spolupracovala. A to z důvodu uplatnění slevy na poplatníka daně (růžové prohlášení), jelikož studenti mají nárok na uplatňování nižší srážkové daně. Ale pokud pracovat během studia nebudete, nemusíte nic hlásit.

Na zdravotní pojišťovně se pro jistotu zastavte. 

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Jsem v plném invalidním důchodu do 15.3.2017,do starobního důchodu mi budou chybět 2roky a 10dni.Co mám dělat,co je výhodnější děkuji.
Vera Dastychova
Dobrý den, obraťte se, prosím, na správu sociálního zabezpečení. Děkuji.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když jsem na úřadě práce a neberu podporu mohu chodit na brigádu?
kuba
Dobrý den, domluvte se s pracovníkem ÚP.

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den, nebyla dříve doba pro evidenci na Úřad práce do 8 dnů? děkuji
Luca

Dobrý den, do 8 kalendářních dnů je povinnost doložit vznik pracovněprávního vztahu.


červenec 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, chtela bych se zeptat jsem na rodicovskem prispevku a jsem zamestnana je zamestnanec povinrj nahlasit na zdravotni pojistovnu ze pracuji na pracovni pomer a neprijdu o rodicovsky prispevek kdyz dite mi hlida babicka. Dekuji
Eva
Na rodičovský příspěvek máte nárok i když pracujete, musíte jen dodržet podmínky zajištění péče o něj. Nic nikam hlásit nemusíte. 

červenec 2016

hledám práci
Dobrý den,

do studoval jsem VŠ a nejsem zaměstnán. Namísto toho jsem společníkem v s.r.o. Musím se registrovat na ÚP?
Honza
Registrovat na ÚP se nemusíte. Musí ale za Vás odváděny platby zdravotního pojištění. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám nárok na dovolenou ve zkušební době??
Jsem ve zkušební době ,po tkeré chci prac.poměr ukončit,mám nárok na dovolenou před ukončením 3 měsíční zkušební doby?
Děkuji za odpověď
Renata
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část dovolené za odpracované dny. Za každých 21 odpracovaných dnů na 1/12 roční výměry.

červenec 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den chtěl bych se zeptat když jsem hlášen na zdravotním pojištění jako samoplátce a nastoupil jsem do práce na dpč a chi si nadále platit sám zdravotní pojištění neměla by firma která mi strhává odvody za zdravotní pojištění vrátit?Nebo neměla by mi pojištovna vrátit peníze?nemůžu mít přeci 2x zaplaceno aniž by někde byl přeplatek.děkuji za odpověd
Jiří
Dobrý den, zaměstnavatel je povinen za vás odvádět zdravotní pojištění, pokud dosáhnete měsíčně příjmu 2.500,- Kč.  

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, chtěla jsme se zeptat, začala jsme pracovatv obchode s oblečením a po měsíci jsme ztrácela hlas a špatně se mi dýchalo. Zkušební doma mi končí za 10 dní, v neděli jsme měla mít smenu ale dala jsme jim vypived chci být zdravá a proto jsme dala výpověď, od nich byla možnost ad jdu na neschopenka a nebo na dovolenou ale ani o jedno jsme nestala a dala okamžitou výpověď. Tudíž se chci zeptat jaké sankce mi od zaměstnavatele hrozí. Děkuji Borovcova
Týna
Dobrý den, pokud jste stále ve zkušební době, ukončete pracovní poměr písemně tzv. zrušením pracovního poměru ve zkušební době. Šablonu tohoto dokumentu najdete na internetu. Vytiskněte si ho 2x. Tento dokument doručte zaměstnavateli a na jedno vyhotovení předáte zaměstnavateli a na druhé vyhotovení si nechte od zaměstnavatele potvrdit převzetí dokumentu podpisem s uvedením data převzetí. Dnem, který uvedete v dokumentu, pracovní poměr skončí.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

31.7.2016 mi končí výpovědní lhůta dohodou. Od 1.8.2016 budu tedy nezaměstnaný. Nemám dohodnutou žádnou další práci na HPP. Na úřad práce se hlásit nechci, jelikož by mé výdělky na brigádách nesměly překročit cca 4500,-. Je tedy možnost na úřad práce se nehlásit a vydělat si na brigádách kolik chci. Otázkou však je, kolik by mě měsíčně stálo zdravotní a sociální pojištění? Nahlásit se na zdravotní pojišťovnu musím, že jsem ukončil pra.poměr a budu odvádět peníze ze svého, musím se hlásit i na soc. úřad? Děkuji za odpověď.
Martin
Dobrý den, na úřad práce se hlásit nemusíte, to není povinné. Zatímco máte povinnost si platit zdravotní pojištění, sociální pojištění  si platit nemusíte, to také povinné není. Ještě musím dodat, že doba, po kterou nebude přihlášen na ÚP a nebudete si platit sociální pojištění, se vám nebude započítávat do doby, kterou musíte odpracovat, abyste měl nárok na důchod.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem živnostník a dnes jsem ukončil dohodu o pracovní činnosti s paní a paní mi podepsala dohodu o rozvázaní pracovního poměru k dnešnímu dni.Musím toto ukončení někde ohlásit,nebo stačí že mi to paní podepsala?Děkuji.
Mario
Dobrý den, ukončení dohody o pracovní činnosti vy sám nikde hlásit nemusíte. Zaměstnavatel se za vás odhlásí od placení zdravotního a sociálního pojištění, pokud ho jste dosáhl takových příjmů, že je byl povinen za vás odvádět. Naopak vy, pokud jste živnostník a nebudete nikde dále zaměstnán, byste se měl přihlásit k placení záloh na zdravotní a sociální pojištění. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám na Vás takový dotaz mám v práci velký problém a vůbec nevím jak ho řešit. Mám HPP na dobu určitou do 31.8.2017 bohužel kvůli psychickému týrání a zdravotním problémům vůči zaměstnavateli potřebuji hned skončit. Ovšem mě hned nepustí, máme zaplacenou dovolenou u moře,kterou jsem měla ústně schválenou a ted mi řekl,že mi jí nedá že dovolenou určuje zaměstnavatel,že jede na dovolenou on sám a řekl mi,že pokud půjdu na neschopenku, tak po mě bude chtít ušlý zisk. Jsem už psychicky na dně,jsem hodně citlivý člověk a trpím na migrény, bohužel už v práci opravdu nezvládám, když půjdu k obvodnímu lékaři, který mi napíše posudek, že nejsem schopná provádět tuto práci a musím ihned skončit, můžu takto skončit ze dne na den? Děkuji moc
Nikola
Dobrý den, s čerpáním dovolené má váš zaměstnavatel pravdu - dovolenou opravdu určuje zaměstnavatel. Měla jste si ji nechat odsouhlasit písemně. Zaměstnavatel po vás může chtít náhradu škody jen když ji prokazatelně (úmyslně) způsobíte. Pracovní neschopnost rozhodně důvodem pro to, aby po vás chtěl náhradu jakékoliv škody není. Ukončit pracovní poměr ve vašem případě lze pouze dohodou se zaměstnavatelem nebo uplynutím doby, na kterou byla pracovní smlouva sjednána. Píšete, že zaměstnavatel není ochoten přistoupit na dohodu. Pak je jediná možnost a počkat, až vám pracovní poměr skončí podle uzavřené pracovní smlouvy, tj. 31.8.

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,chci se zeptat.. Přestoupil sem do jiné práce,ale tak že ze dne na den,v minulé práci tom věděli,ale přestoupil jsem v půlce měsíce,tudíž 15. je povinnen minulý zaměstnavatel mě vyplatit to co mi má dát? hájí se že nic že jsem porušil pracovní kázeň,smlouva ještě není ukončená,dávají si naspěch..děkuju
Bobo
Dobrý den, pracovní poměr jste měl ukončit s předcházejícím zaměstnavatelem písemně, nejlépe dohodou. Nestačí se domnívat, že o tom zaměstnavatel věděl. Zaměstnavatel by vás měl písemně vyzvat, abyste se dostavil do práce, pokud nemůžete, abyste doložil písemně důvod nepřítomnosti v práci. Jestliže se nedomluvíte na ukončení pracovního poměru dohodou, zruší zaměstnavatel váš pracovní poměr okamžitým zrušením pracovního poměru. Za dobu absence vám může krátit nevyčerpanou dovolenou, na kterou vám k datu ukončení pracovního poměru vznikl nárok. Mzdu vám musí vyplatit za všechny prokazatelně odpracované dny, k tomu má evidenci docházky. 

červenec 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem měsíc na UP dali mě doručenku na popeláře hned mě od 1.7.2016 přijali podepsal sem smlouvu do 31,12,2016 z 3 měsíční zkušební dobou práci sem fyzicky nezvladl špatný podmínky moc se to tam střída firma v konkurzu druhy den sem dal výpověd bez udání duvodu písemně mám nárok se znovu zaregistrovat na UP nebo mě nezaregistrují děkuji dodávám předtím sem pracoval 12 mesicu a podporu mam vybranou jen jednou ur nejsu na up ale mam nárok se zaregistrovat dekuji
pavel
Dobrý den,
jak jsem Vám již jednou radila, obraťte se na konkrétní úřad práce. Tam mají detailní informace o vašem případu. Za bezdůvodné ukončení pracovního poměru, který Vám doporučil úřad práce, je možné evidovanou osobu vyloučit z evidence až na půl roku. Netuším, jak se úřad práce v tuto chvíli zachová, proto se informujte tam.

červenec 2016

nástup do práce
NÁSTUP DO PRÁCE... Byl mi zrušen pracovní poměr ve zkušební době, ale pracovní neschopnost stále trvá. Pokud nastoupím do nového zaměstnání ihned po ukončení neschopenky, jaké doklady tam budou chtít? Kopii ukončení neschopenky nebo jen zápočtový list, který jsem dostala v posledním zaměstnání, ve kterém však není uveden konečný počet dnů nemoci? Nebo nějaké čestné prohlášení, že jsem nepracovala v určitém období? Děkuji
Dana
Dobrý den,
nový zaměstnavatel Vám jistě sdělí, jaké dokumenty od Vás bude potřebovat. Určitě to bude zápočtový list z předchozího zaměstnání. Do zápočtového listu už se údaje o pracovní neschopnosti nezaznamenávají, takže není potřeba ho aktualizovat s ukončením pracovní neschopnosti.

červenec 2016