Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

hledám práci
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, za jak dlouhou dobu se mohu opět evidovat na ÚP při překročení povolené částky 4600 u Dpp. Děkuji
Radka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Můžete se přihlásit hned, jakmile váš příjem poklesne pod tuto částku.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám na Vás takový dotaz. Jsem zaměstnný v čechách a našel jsem si práci v německu. Když by mne zaměstanavatel nehtě pustit na dohodu mohu tedy odejít na paragraf? Slyšel jsem, že v Německu toto není problém, ale chci se ujistit. Děkuji za odpověď.
Marcel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Ano, jistě můžete odejít ze zaměstnání z důvodu porušení pracovní kázně (pokud se do práce nedostavíte a ani se neomluvíte) a začít pracovat jinde. To, zda to v Německu je nebo není problém neposoudím, mají jiné zákony, které neznám.

Pokud byste se ale hlásil na český ÚP dříve jak 6 měsíců od takovéto výpovědi, nebudete přijat.

říjen 2015

práce a ZTP
Dobrý den,
v červenci mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně, kde se píše, že není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Posudkový lékař mi sice sdělil, že mohu pracovat, pokud se na to budu cítit a pokud mi to dovolí můj lékař. Rád bych se zeptal, zda je to pravda. Chtěl jsem se totiž zapsat na ú.p., aby mi v době vyřizování tohoto důchodu mohli vyplácet dávky. A vzhledem k tomu, že je tam napsán výše uvedený posudek, tak mne nemuzou zaregistrovat. Mám 2 otázky.
1/ pokud mám tento posudek, a bude mi lékařem dovoleno pracovat u něj, může si na mne případný zaměstnavatel vyřídit dotace, ať již přes ú.p. nebo z EU? Vím, že u lidí, kteří mají ZTP/P a mají napsáno, že mohou vykonávat práci, že u nich to jde
2/ zda mohu tedy pracovat, když mi to lékař dovolí a za jakých podmínek. A také jest-li mohu pracovat na plný, zkrácený úvazek, nebo dohodu, nebo na všechny typy smluv.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

i při invaliditě 3.st. můžete pracovat. A to na všechny typy pracovních úvazků i smluv. Jen musí být práce vhodná k vašemu zdravotnímu omezení. Výše přivýdělku není omezena.

ad 1/  ano, i přes toto omezení na vás může budoucí zaměstnavatel získat případné dotace, vaše práce se bude počítat i do povinného podílu zaměstnanosti handicapovaných apod.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dotované místo úřadem práce s tím,že jsem nejdříve dělala rekvalifikční kurz a po skončení hned nastoupila na HPP na místo,kde jsem dělala rekvalifikaci. Můj dotaz je takový, mohu dát výpověď z tohoto místa ve zkušební době s tím,že jsem si našla práci ve svém bydlišti?
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste se nezavázala např. ÚP, že odpracujete nějakou jistou dobu, pak výpověď dát můžete. Ovšem pokud byste opustila nové zaměstnání také ve zkušební době, nesmíte do evidence úP dříve, jak po uplynutí 6 měsíců od doby nástupu na dotované místo.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den, zrovna jsem skončila pracovni poměr ve zkušební době. Chci se zeptat co potřebuji za dokumenty na urad prace, protoze bývalý zaměstnavatel mi zadne nedal.
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Potřebujete výpověď, zápočtový list a potvrzení o výši výdělku. Zaměstnavatel má povinnost vám dokumenty vydat.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli budu v Německu platit daně i když jsem pracoval na dobu určitou a to jen 14 dnů ? A vydělal jsem si 950 € ?
Lukáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Bohužel vám nemůžu odpovědět, nejsem daňovým poradcem v cizí zemi. Je mi líto.

říjen 2015

práce a ZTP
Dobrý den, chtěla jsem se Vás na něco zeptat, když jsem na 2.stupni ID, kolik si můžu přivydělat? Jedu do zahraničí pracovat. Předem děkuji.
Sandra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
K invalidnímu důchodu si smíte vydělat kolik chcete, výše není omezená, jen vykonávejte práci, která je vhodná vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.

říjen 2015

práce a ZTP
Dobry den.manzel ma id.3.po prac.uraze.nabizeji mu praci na kterou se necitina 4h denne.je zpusobili s podminkou na lehci prace.davaji mu rozvazani prac pomeru dohodou .je vyvijen velky psychicky natlak.musi nastoupit do prace nez se cela situace vyresi pres advokata?rekli mu.ze si neco najdou jen.aby nic nedostal.Dekuji za odpoved
Romana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

vzhledem k tomu, že zřejmě dochází k šikaně vašeho muže a nekorektnímu jednání ze strany zaměstnavatele, doporučuji celou situaci řešit ve spolupráci s inspekcí práce.

Pokud vašeho muže chtějí přeřadit ze stávajícího místa na místo, které neodpovídá jeho zdravotnímu stavu, pak na to nemají nárok.

říjen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry večer chtěl bych se zeptat jestli mi úřad Prace uhradi c+e jen bez profesaku když budu mit příslib nq zaměstnání dekuji Špiler
Jaromír
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Za jistých okolností ano, je to záležitost jednání mezi Vám a ÚP.

říjen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, nyní jsem na rodičovské dovolené. V březnu bych měla nastoupit zpět do práce. Chtěla bych ale začít podnikat, na což potřebuji rekvalifikaci. Jakým způsobem bych měla ukončit pracovní poměr, abych měla nárok na podporu a rekvalifikaci zaplacenou úřadem práce. Lze to vůbec?
Ještě jsem slyšela, že začínající podnikatelé, kteří mají rekvalifikaci od ÚP dostanou do začátku dotaci na podporu podnikání. Je to pravda?
Děkuji za odpověď
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud chcete žádat o rekvalifikaci, musíte být alespoň zájemcem o zaměstnání. Tím můžete být i tehdy, pokud pracujete.

Ano, začínající podnikatelé mohou v jistých případech dostat dotaci pro začátek podnikání. Oboje má ale své podmínky, doporučuji vám kontaktovat přímo ÚP, který je místně příslušný vašemu bydlišti a všechny možnosti probrat.

říjen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
přes ÚP jsem nedávno zažádala o zvolenou rekvalifikaci, která mi byla schválena. Měla jsem v plánu si po ukončení této rekvalifilace udělat živnostenské oprávnění...to jsem taky uvedla v té žádost pro ÚP.
Bohužel jsem zjistila, že to není to, co bych v budoucnu chtěla dělat. Mám tedy po ukončení rekvalifikace povinnost vůdči ÚP začít podnikat i tak nebo to není podmínkou? A pokud tedy nebudu podnikat a ani ihned nenastoupím do zaměstnání spojené s touto rekvalifikací, tak budu muset uhradit celou částku rekvalifikace (i když úspěšně dokončím zkoušku)?

Děkuji za odpověď
Nikola
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nepříjemná situace.

Nicméně pokud jste se nezavázala k tomu, že po ukončení rekvalifikace budete OSVČ, nebo nastoupíte v daném oboru, tak se nic neděje, v evidenci můžete zůstat a nebudete muset školení proplácet.

Ovšem čekejte potíže, pokud byste žádala o jinou rekvalifikaci, nemusela by vám být schválena. Doporučuji intenzivně hledat zaměstnání i v jiném oboru.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
k 1.8.2015 jsem nastoupila do práce. Vzali mě z ÚP a berou na mě na firmě dotace. Dnes jsem ale zjistila, že se po firmě šušká, že pro mě nemají práci a tudíž mě asi vyhodí. Moje otázka zní: Když mě sami vyhodí, mohu jít na ÚP znovu? A když si najdu jinou práci a odejdu sama, bude to mít na něco vliv, když na mě vzali ty dotace? Děkuji za odpověď.
Míša
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud vám dají výpověď, mohou tak učinit jen z důvodů uvedených v zákoníku práce.

Pokud vás vyhodí oni a nebude k tomu důvod "

porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem" , pak do evidence se hlásit můžete. Pokud si najdete sama jinou práci, tím lépe pro vás. Jen pokud dáte výpověď vy, tak nebudete vzata do evidence ÚP, dokud neuplyne 6 měsíců od data nástupu na dotované místo.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den,chci se zeptat,mam nastoupit do zamestnani dotovane UP,smlouva bude na rok,muzu dat vypoved po 6.mesicich?a budu mit narok na podporu,kdyz mam za rok 2014 odprac.6.mesicu?
petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, je třeba dodržet smlouvy např. i s ÚP, pokud jste nějakou podepisovala. Jinak pokud máte sjednán klasický pracovní poměr, pak výpověď samozřejmě dát můžete.

Základem pro splnění podmínek pro přiznání podpory je odpracovat alespoň celých 12 měsíců v uplynulých 2 letech před vstupem do evidence.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnavatel a mám dva zaměstnance na dotace.. Ten co nastoupil první je bez problému, ale s tou druhou jsou potíže.. Lze ji vyhodit po skončení dotací, i přesto, že má smlouvu do konce července.. Jelikož dívat se na její opuchlý obličej není ostatním zaměstnancům příjemný.. A jaky důvod by to musel být?? Moc děkuji..
Anonym
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Opuchlý obličej není důvodem k rozvázání pracovního poměru-pokud tedy není zapříčiněn nadměrným požíváním alkoholu. To by vás v prokázaném případě opravňovalo i k okamžitému zrušení pracovního poměru.

Výpověď svému zaměstnanci dát jistě můžete, důvody za kterých můžete zaměstnanci dát výpověď jsou uvedeny v zákoníku práce, třeba zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/

Upozorňuji ještě, že pokud jsou místa dotována ÚP, pak ještě musíte hledět na podmínky za kterých jste dotaci dostal

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den, přítelkyně si sehnala práci (jedná se o noční směny) v den nástupu však večer již nebyl přítomen nikdo z vedení, takže nedostala k podpisu pracovní smlouvu, pouze byla proškolena "kolegyní" a odpracovala jednu směnu. Předpokládám že podle ZP je ale smlova platná i když nemá písemnou formu? Jakým způsobem se dá od smlovy odstoupit / vypovědět v případě, že by jí práce nevyhovovala? Nebo je možné zpochybnit platnost takové smlouvy? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pavle,

pracovní smlouva musí mít vždy písemnou formu. Pokud žádnou nepodepsala, pracovala přítelkyně vlastně načerno. Pak ani žádný pracovně-právní vztah nevznikl (nebyla-li smlouva o smlouvě budoucí) a není třeba nic vypovídat a ni od čeho odstupovat.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem ve zkušební době a chtějí abych dala výpověď, mám normálně chodit do práce než výpověď podám?
Hana Mlynářová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jistě.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den,k 30.6. mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Nastoupila jsem na úřad práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Sehnala jsem novou práci s nástupem od 1.9. a podepsala pracovní smlouvu. Ještě v nové práci nejsem a můj budoucí nadřízený se začal chovat podivně. Dohodli jsme se s ním a jednatelkou firmy na kurzu Němčiny a když jsem ho zařídila a s jednatelkou firmy se kterou jsem podepisovala pracovní smlouvu jsme vše začaly zařizovat ( budoucí vedoucí měl dovolenou), napsal mi postupně několik SMS o obcházení vedoucího. Následně si sjednal schůzku, kterou nejprve vždy těsně před začátkem 3x zrušil. Když jsme se konečně sešli tak mi důrazně a velmi nepříjemně sdělil, že mám štěstí, že byl na dovolené, jinak by mě na hodinu vyhodil a že pro příště budu poslouchat výhradně jeho nařízení. Mám velmi intenzivní pocit, že něco není v pořádku Chci od pracovní smlouvy odstoupit. Je to vůbec možné a jak to nejlépe udělat abych zároveň nepřišla i o podporu v nezaměstnanosti?Děkuji.
Radka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

vzhledem k situaci-nahlásila jste na ÚP, že budete nastupovat? V tom případě bude lepší postup konzultovat s vaším zprostředkovatelem práce.

Jinak písemně můžete odstoupit od smlouvy a nenastoupit do práce.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dlouho dobou jsme pracovala ve firmě, která šla nyní do insolvence. Majitel ale hned založil firmu novou a zaměstnal nás - mám smlouvu na dobu neurčitou bez zkušební doby. Dostala jsem se do vážného sporu se zaměstnavatelem, kdy při jeho afektovaném záchvatu padala ze strany zaměstnavatele i vulgární slova, na podobné jednání jsme u něj všichni zvyklí, děje se tak běžně několikrát do týdne, že si na někom vybije zlost, ale tentokrát překročil všechny meze. Dokončila jsem rozdělanou práci a protože se mi neudělalo dobře, odešla jsem k lékaři, kde jsem se psychicky sesypala. Mám příznaky posttraumatického stresu a beru léky na zklidnění a na spaní :-(. Nyní jsem tedy v pracovní neschopnosti a do této firmy se již vrátit nechci. Jak mám postupovat dál? Mám zaslat zaměstnavateli výpověď dohodou ze zdrav. důvodů a dál setrvat na PN, dokud se můj stav nezlepší? A pokud se můj zdravotní stav zlepší = ukončím PN a nebudu mít novou práci, z čeho mi bude úřad práce počítat podporu??? Předem děkuji za Váš čas.
Patricie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Je mi líto Vaší situace.

Klidně zůstaňte v pracovní neschopnosti, dokud se neuzdravíte. A můžete podat i výpověď, klasickou s dvouměsíční výpovědní dobou-uveďte zdravotní důvody, váš lékař vám jistě rád vystaví potvrzení. K výpovědi připojte i vyjádření, že nevyžadujete prodloužení výpovědní lhůty o dobu trvání PN. Po skončení PN se klidně registrujte na ÚP, podpora vám bude vypočítávána ze mzdy skončeného zaměstnání.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den. Jsem zaměstnán u pracovní agentury,která mě nutí si založit učet,že jinak nedostanu výplatu,dále neustále nařizuje neplacené volno,takže nedostanu ani minimalní mzdu a poslední věc,když je dohodnutý termin výplaty,to znamená že ten den musím dostat výplatu,nebo stačí že jí zaměstnavatel odešle na účet.Děkuji za odpověď.
Ondřej Zetek
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zákoník práce nestanoví, zda výplata probíhá bezhotovostně nebo "na ruku". Nicméně agentura může mít vnitřní předpis, který takto výplatu stanovuje a řeší i termín odeslání peněz na účet. S tím byste měl být seznámen při podpisu smlouvy. Agentura nařizuje neplacené volno? To je zvláštní, pokud vám není schopna sehnat práci-jde o překážky v práci na straně zaměstnavatele a za tyto dny byste měl dostávat poměrnou část mzdy, jak stanovuje zákoník práce.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
když zaměstanvatel dluži už 3 měsíc za stravenky a za cesťaky bere se to jako , že dluží na mzdě. mam narok na odstupne a mohu odejít na hodinu
Martina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zdravím Martino, je mi líto vaší situace. Právě pro její náročnost vám doporučuji kontaktovat spíše inspekci práce, nebo úřad práce aby ve vašem nemilém případě bylo vše dle zákona a nikterak jste si neúmyslně některými kroky neublížila.

říjen 2015

práce a ZTP
Dobrý den. Chtěl by jsem se Vás zeptat, jaká kriteria jsou v součastnosti potřeba při zaměstnávání a získání státní dotace osob s průkazem ZTP/P. Ohledně té dotace...můžu pracovat z domova, když nemám možnost docházet na pracoviště ( s tím, že by mi firma, pro kterou by jsem pracoval zřídila doma tzv. home office ), nebo ta firma musí pro mne zřídit pracovní místo? Jedná se o firmu, která má jen jednu osobu, a zaměstnávala by pouze mne.Je možnost čerpání dotace na zřízení pracovního místa, konkrétně kanceláře, a jestli ano,tak jestli se ta dotace dá využít i na vybavení kanceláře?Předem děkuji za Vaší odpověd. S pozdravem P.Čumpelík
Petr Č.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

ano, případné dotace na zaměstnávání osob s handicapem lze čerpat i tehdy, pokud Vás zaměstnavatel zaměstná i při práci doma (pracuji také tak).

Na další otázky zcela neodpovím, protože konkrétní podmínky, tedy i to, co lze vyúčtovat jako náklad pro zřízení pracovního místa je záležitostí smlouvy mezi zaměstnavatelem a ÚP- tady musí do jednání vstoupit váš budoucí zaměstnavatel a dohodnout se na konkrétních náležitostech.

říjen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, přijali mě na kombinované studium a našla jsem si práci, kde jsem po měsíci skončila, která mě nenaplňovala a nyní je mou povinností se přihlásit na ÚP a na pojišťovně? Pokud vím, tak do 26 let jsem brána jako studentem, jak dálkové, tak prezenční formy. Tudíž můžu si chodit přivydělávat, pokud nenajdu stále zaměstnání? Děkuji
Gabriela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Považuje-li se váš druh studia za tkzv. řádné, pak ani do evidence ÚP nemůžete. (ale nejsem odborník na školský zákon), bez evidence si ke studiu můžete přivydělávat jakkoliv.

říjen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
chci se zeptat když po SŠ nebudu rok studovat a poté nastoupím na VŠ o jaké výhody přijdu a co budu muset na VŠ platit.

Děkuji za odpověď
Dominik
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejsem přímo odborník na kombinaci zákona o zdravotním, sociálním pojištění a zároveň školského zákona. Z hlediska pracovního práva nepřijdete o nic.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

vypršela mi smlouva na dobu určitou před dvěmi měsíci. Nyní chci odejít do nového zaměstnání. Zaměstnavatel mi brání v dřívějším odchodu, přestože jsem za seb našla náhradu. Má na to nárok? Děkuji
Jitka Landová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, zaměstnavatel má právo na to, vás zdržovat. V zákoníku práce totiž stojí, že pokud po skončení prac. poměru na dobu určitou s vědomím zaměstnavatele dále vykonáváte práci, má se za to, že pracovní poměr se stal prac. poměrem na dobu neurčitou se vším, co s tímto souvisí.

říjen 2015

hledám práci
Dobrý den, zaujala mě nabídka práce inzerovaná v srpnu, ale vím, že do práce budu moci nastoupit nejdříve v listopadu, má cenu vůbec na inzerát reagovat a nebo mám tuto skutečnost uvést v motivačním dopise? Děkuji
P. Vejvančická
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Je v inzerátu uvedeno požadované datum nástupu? Pokud ne, můžete to zkusit, do motivačního dopisu to neuvádějte.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý den,

dne 31.8. mi končí výpovědní lhůta v současné práci a dne 1.9. mi začíná nová smlouva v nové práci. Jsem povinna oznámit na úřadu práce změnu zaměstnání?

Děkuji za informace, pěkný den
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ne, nejste povinna hlásit ÚP změnu zaměstnání.

říjen 2015

hledám práci
Dobry den,

jsem evidovana na uradu prace a chystam se odcestovat do zahranici, kde si chci zacit hledat praci. Prozatim nevim, jak dlouho se v zahranici zdrzim a zda praci najdu. Je mozne se odhlasit z pracovniho uradu jen dopisem ve chvili, kdy vim, ze si tam pobyt prodlouzim? Pripadne jake jsou jine moznosti?
Predem dekuji za odpoved.
Zuzana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Dobrý den, ano z evidence se můžete odhlásit i písemnou formou-nejlépe doporučeným dopisem. Uveďte hlavně také korespondenční adresu, na které se zdržujete pro zaslání dokladů, které budete potřebovat v dalším zaměstnání.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den , chtěla bych se poradit ohledně bývalého zaměstnavatele.Byla jsem ve zkušební době po té jsem se rozhodla prac. poměr ukončit odpracovala jsem 176 hodin za daný měsíc dle smlouvy. Zákl.hr. mzdu jsem měla 12500 + 6000 pohybl.částku ,nyní jsem od býv. zaměstnavatele dostala plat ve výši 6500,- tudíž to není ani čistý příjem vypočtený z hr.mzdy . Jak mám dále postupovat býv. zaměstnavatel semnou nehodlá nijak komunikovat.Předem děkuji za Vaší odpověď
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud nejste spokojená s výši mzdy dle pracovní smlouvy, musíte se obrátit nejlépe na právníka.

říjen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den. U zamestnavatele mam podstoupit skoleni (dobrovolne). Skoleni ma byt hrazeno UP. Nevim jestli UP bude hradit skoleni ze 100%, nebo jen z casti. Nechce mi to zdelit. Popr. zdeli mi to UP? Zamestnavatel po me chce, abych se mu upsal na nekolik let po ktere se mi bude snizovat castka za skoleni. Je mozne, aby toto pozadoval? Dekuji.
Petr
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, je možné, že zaměstnavatel chce tyto záruky-investuje do vás a chce se pojistit, že neodejdete i s nově získanými znalostmi jen tak. Na výši úhrady za školení se můžete zeptat přímo na ÚP, bez potíží by vám to měli sdělit i v rámci zákona o informacích.

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnaná přes dotace (smlouvu mám do konce roku) Můžu já ukončit pracovní smlouvu ? Dostala jsem lepší nabídku práce. Děkuji
Radka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, smlouvu ukončit můžete, pokud jste se nezavázala k opaku (např. smlouvou s ÚP, v pracovní smlouvě apod.) Pokud na novém místě nevydržíte, může se stát, že pokud skončíte i v druhém zaměstnání dříve než 6 měsíců na dotované místo, pak nebudete moci do evidence ÚP.

říjen 2015

nástup do práce
Dobrý večer,jsem zaměstnaná u firmy na dotaci z úřadu práce od 1.4. 2015.Po 5 měsících se zaměstnavatel rozhodl,že moji pozici bude vykonávat někdo jiný a já budu mít nižší pozici a tím i platové ohodnocení.Musím s tím souhlasit,když mám smlouvu na dobu neurčitou a mám nárok na odstupné,když mě vyhodí a poté i podporu od ÚP?Děkuji.
Gabriela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud máte pozici specifikovanou v pracovní smlouvě a případně i platovým výměrem vymezenou výši výplaty, pak zaměstnavatel jedná neoprávněně. Pokud se s ním nedohodnete, řešte situaci i prostřednictvím ÚP

říjen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.
Mám dohodu o provedení práce do 31.08.2015
Ve smlouvě je uvedeno, že nesmím pracovat 12h během 24 hodin po sobě jdoucích, což jsem pracovala. Chci ukončit ze dne na den. Když jsem to říkala Paní, která mě zaměstnala, řekla, že musím podat písemnou výpověď a oddělat ještě 15 dní. Musím když porušili smlouvu nebo se tím mohu hájit?
Moc děkuji.
Karolína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V každém případě musíte vy dodržet pravidla také. Důvod můžete do oné výpovědi s patnáctidenní výpovědní lhůtou uvést.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci dát výpověď ze zaměstnání a důvodem je, že se chci přestěhovat zpět do místa trvalého bydliště (mám ho stále v OP). Teď pracuji v Praze. Má význam uvádět do výpovědi tento důvod a bude k němu přihlíženo, jako k vážnému nebo to vyjde na stejno jako kdybych důvod neuvedla. Předtím jsem již na ÚP v místě trvalého bydliště byla vedena 3 měsíce po škole než jsem si našla práci v Praze.
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V tomto případě by vám to asi nepomohlo. A nebylo  to bráno jako vážný důvod k výpovědi, když vlastně "papírově" bydlíte tam, kam se chcete "stěhovat".

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den, nastoupila jsem do práce po dohodě na HPP bohuzel se vyskytly potíže které jsem nečekala a psychicky me práce ničí.. Bojím se ze nemohu dat výpověď protože šéfova pobírá dotace.. Potřebuji poradit. Bohuzel mam i smlouvu se kterou nejsem vubec spokojena co mam ted delat? Bylo mi řečeno na PÚ že kdyz dam výpověď nemohu na pul roku na PÚ ale psychicky to v praci nezvládnu .. Diky za odpoved
Renáta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Výpověď dát můžete, ale opravdu po dobu půl roku od data nástupu do dotovaného zaměstnání nemůžete do evidence ÚP. Musela byste si pojištění hradit sama nebo najít ihned jiné zaměstnání.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ráda bych se zeptala, s jakým datumem podat výpověď, když poslední den je sobota. (31.10.2015). Napsat konec výp.doby na pátek nebo na sobotu? Jak to je s odvodem do zp? Děkuji.
Katarína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Doporučuji opravdu k poslednímu v měsíci. Pokud nenastoupíte ihned do nového zaměstnání, budete muset uhradit pojistné dle zákona přímo ZP.

září 2015

nástup do práce
Dobrý den, podepsal jsem prac. smlouvu, ale za rodinných okolností nemůžu přijet a nastoupít do práce. Zaměstn. nechce nic poslouchat. Budu-li mít problemy,když nenastoupím? může-li zaměst. podat mene do soudu? Předem děkuji za odpovědi
Jurij
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud do práce nenastoupíte bez vážných a podložených důvodů (neschopenka, ošetřování člena rodiny) zaměstnavatel od smlouvy odstoupí. Hnát k soudu vás nemusí, záleží na tom, zda mu z vaší nepřitomnosti poplyne nějaká závažnější škoda a zda by to vůbec chtěl řešit.

září 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den, nastoupila jsem do prace a zjistila jsem, ze jsem tehotna. Zamestnavatel na me pobira dotaci na 5 mesicu, jelikoz jsem byla dlouho v evidenci na UP. Jsem ve zkusebni dobe a obavam se, ze se mnou zamestnavatel ukonci pracovni pomer ve zkusebni dobe. Musi v tomto pripade zamestnavatel vracet celou pripadne pomernou cast dotaci?Dekuji za odpoved.
Prikrylova
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud dostanete výpověď, pak by zaměstnavatel dotaci (nebo její část- dle jeho smlouvy s ÚP) měl vrátit, nebo po dohodě s ÚP přijmout jiného nezaměstnaného.

Připomínám, že těhotenství není důvodem k výpovědi a při PN vám zaměstnavatel výpověď dát nesmí.

září 2015

ukončení zaměstnání
DOBRÝ DEN, ctěla jsem se prosim zeptat jestlinje možné požádat o nemoc z povolání- dělam 15 let v obchodě a mam po operaci pateře pracovní zařazení mam administrativu ,ale skutěčnost je jiná pracuji manuálně a dost těžkou fyzickou praci vybalování zboží - nařízení nadřízeného, kterou bych vzhledem k mému zdravotnimu stavu vykonavat neměla. ŘEŠENÍ JAKO ODEJÍT beru jako poslední možnost vzhledem k možnostem najít si jinou práci je miziva. Děkuji
Martina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nemoci z povolání posuzuje OSSZ- s tím se tedy obraťte přímo tam. Pokud chcete ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů můžete- do výpovědi tento důvod jasně vyznačte a připravte si lékařské potvrzení.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , když mam podepsanou smlouvy výkon práce Nový Jičín, může mi ji zaměstanvatel změnit třeba na Ostravu, co se stane když to nepodepíši.
Martina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Podepisovat nemusíte. Pokud zaměstnavatel mění např. místo provozovny a vy se nechcete přizpůsobit (z jakéhokoliv důvodu) a místo v pracovní smlouvě zanikne (v případech stanovených zákoníkem práce), pak můžete dostat výpověď z organizačních důvodů i s odstupným.

září 2015

nástup do práce
Dobr den, pred 2 mes. jsem nastoupila do prace kde jsem podepisovaa prac. smlouvu a dostala plat. vymer.Smlouva byla na dobu neurcitou. Ted po 2 mes. mne zamestnavatel nuti podepsat jinou rac smlouvu kde zenil dobu neurcitu na dobu urcitou rok a dale jiny platovy vymer kde bych mela 30% pohyblivou castku. a Jeste puvodni prac doba byla 7h a ted by byla 8,5h. Byla jsem uchazec z U a zamestanvatel na mne dostal dotace. Chci se zeptat jestli tohle zamestavatel muze nebo nemuze? Mn osobne se to nelibi protoze jsem podepisovala jinou smouvu za jinych podminek nez chce po mne ted.
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Novou pracovní smlouvu jistě podepsat nemusíte, je to vždy dvoustranná svobodná vůle. Můžete o jednání zaměstnavatele ÚP klidně informovat.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla bych se zeptat od května jsem zaměstnaná u zaměstnavatele,který na mě pobírá dotaci z ÚP.Od půlky června marodím,čeká mě již druhá operace a když se mě zaměstnavatel ptal,kdy nastoupím do práce a já řekla,že čekám na termín operace a že rekonvalescence bude trvat nejspíš až do konce roku,tak mi zdělil,že moje místo-které je dotované nahradí jiným uchazečem,je to možné?Muže mě propustit a nahradit jiným?Prý by nemusel vracet dotace co na mě dostal,proto,že by to moje místo nahradil jiným uchazečem.Je to možné?Děkuji
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, je to možné. Jen nesmíte od zaměstnavatele dostat výpověď, pokud jste v pracovní neschopnosti. A pozor o dobu PN se prodlužuje případná sjednaná zkušební doba.

září 2015

práce a ZTP
Dobrý den paní magistro,
ráda bych Vás poprosila o radu.
Po dvou letech mi skončila pracovní smlouva a nyní hledám práci.
Je mojí povinností již u pohovoru budoucího zaměstnavatele přiznávat, že pobírám ID 1.stupně? Práci dle rozhodnutí ČSSZ vykovávat mohu (kancelářská práce)
Děkuji za odpověď.....
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Ne, nic takového uvádět nemusíte.

Jen rozlišujte, kde u jaké firmy chcete pracovat. Pokud byste se hlásila např. na administrativní pozici do chráněné dílny, nebo tam, kde potřebují naplnit zákonný podíl handicapovaných, tam bych klidně tuto skutečnost uvedla-mohlo by vám to velmi pomoci.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den jsem agenturní zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou do 1.11.2015. Rád bych odešel do jiného zaměstnání už příští týden 10.8.2015..musím dodržovat nějakou výpovědní lhůtu nebo mohu odejit hned ? Dekuji nashedanou
jakub.k
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Záleží na tom, jakou smlouvu jste s agenturou podepsal. Pokud jste klasicky zaměstnán, můžete se zaměstnavatelem (agenturou) ukončit pracovní poměr buď dohodou, nebo klasickou výpovědí a dvouměsíční výpovědní lhůtou.

září 2015

nástup do práce
Pracuji na ŽÚ 8 let. Před 2 lety jsem přešla z registrace na kontrolu, kde mne zaučovala kolegyně - Libuše, vysoce odborně zdatná, která pomáhala vedoucí odboru, aby vše zvládala. Po odchodu kolegyně do důchodu jsem od jara 2014 vystavena šikaně ze strany spolupracovnice, která měla obavy, že nastoupím na místo Libuše - pravá ruka
vedoucí a zahájila proti mne šikanu ,která
přerostla v šikanu i ze strany vedoucí. Rozsah šikany
je velký, proto ho nepopisuji, ale mám o mnohém
důkazy.Psychicky jsem se zhroutila, jsem v PN.
Šikana vyvrcholila výtkou tajemníka. Ve výtce jsou uvedené nesmysli. (Ověřeno u nadřízeného
orgánu). Odmítla jsem výtku a upozornila na šikanu
ze strany vedoucí. Tajemník mne za účasti odborů
vyslechl před 6 týdny, ale do dnešního dne jsem se
nedozvěděla závěr, jen mi bylo radikálně sníženo
osobní ohodnocení, aniž bych byla informovaná
proč. Můžete mi poradit jak postupovat. Nemohu dát
výpověď, mám 5 let do důchodu a chci spravedlnost.
Děkuji
Hana Vavřičková- vavrickova.hana@centrum.cz
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, pokud to vůbec jde.

Ve vašem případě doporučuji se obrátit přímo na právníka, nejlépe takového, který se specializuje na pracovní právo.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dostal jsem vypoved z prace a druhy den jsem si zlomil ruku mohu se i tak prihlasit na urad prace ? Dekuji
Martin
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Spíše doporučuji neschopenku, jste v ochranné lhůtě a bývalý zaměstnavatel (nebo OSSZ) by vám vyplácel případnou nemocenskou. Na ÚP se v pracovní neschopnosti registrovat nesmíte.

září 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

šéf na mě dostává dotace z pracovního úřadu od 1.6. 2015, smlouvu mám na dobu určitou do 31.5. 2016. Co by se stalo, kdybych teďka otěhotněla a porodila třeba v dubnu?? Jinak bych měla v plánu normálně chodit do práce do té doby co by to šlo.

Děkuji za odpověď
Rebeka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
To, že na Vás zaměstnavatel pobírá dotace nemění zákoník práce ani jiné zákony (např. o nemocenském pojištění, ze kterého by vám byla případně vyplácena mateřská). Takže vše je tak, jako by zaměstnání nebylo ÚP dotováno.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dohodu o pracovní činnosti sjednanou od 7.7.do 30.9., ale potřebuju skončit už k 7.8. Naskytla se mi jiná práce. Můžu skončit okamžitě? Nebo co to obnáší?
děkuji
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Můžete se se současným zaměstnavatelem dohodnout, pak můžete odejít okamžitě, jinak podejte písemnou výpověď - tam platí patnáctidenní výpovědní doba počítaná od doručení.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,do kolika dní se musím hlásit na ÚP po ukončení pracovního poměru po kterém nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Mám zehnanou práci od 17.8. a nynější prac.poměr chci ukončit 11.8.Děkuji
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hlásit se na Úp není povinné. Hlásit se nemusíte, jen na zdravotní pojišťovně uhradit za dny, kdy nejste zaměstnána, pojistné.

září 2015

práce a ZTP
Dobrý den chtěla bych se zeptat zda by mohl manžel jít na brigádu, tj. 30 hodin měsíčně, když pobírá ID 3 stupně a má ve zprávě z ČSSZ větu : Pro zdravotní postižení není účastník řízení schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. manžel trpí depresemi, ale potřebuje mezi lidi. Smlouvu by měl na dohodu o provedeni práce.Předen děkuji za odpověď
božena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, nespletla jste trochu znění té věty? Není tam uvedeno Je schopen....?

V každém případě si přivydělat může, pokud bude jeho zaměstnání adekvátní jeho zdravotnímu stavu.

září 2015

hledám práci
Jsem z Karviné,29.8.jsem se nemohl dostavit k podpisu kurzu počítačů,přítelkyni bylo nevolno,naše dítě má poporodní postižení pravé ručičky tak bylo třeba se postarat,osobně jsem se byl druhý den omluvit,na ůřadě potřebují omluvený vážný důvod,podle právního rádce nainternetu by měla stačit ůsní osobní omluva,ovšem mne hned u dveří upozornily že mám sledovat poštu a dopis se správním řízením,připadl jsem si jak za totality nevstřícnost a neůstupnost kladné myšlení,jen nastavene záporné řeči. - otázka upravena poradcem
Stanislv Mlčoch
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

bohužel by asi ústní omluva stačila, pokud byste v den, kdy jste se k podpisu měl dostavit, na ÚP zavolal a sjednal si jiný termín. Druhý den už to bohužel asi nemělo smysl.

září 2015