Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problematiku v případě zaevidování na ÚP ve věku 60 let a jeden den… v tomto věku je již okamžitý nárok na odchod do předčasného důchodu.
Otázka: do jaké míry se dá posuzovat sdělení nezaměstnaného, že půjde za rok do předčasného důchodu ?….Je to relevantní resp. vážný důvod pro odmítnutí nabídky práce u nějakého zaměstnavatele, aby člověk nebyl vyřazen z evidence ÚP ? Nebo úřadu práce nelze jako relevantní důvod ponechání v evidenci ÚP uvádět zájem resp. rozhodnutí odchodu do předč. důchodu v určitém jasném termínu ? Když dosavadní celoživotní praxe byla vrcholová manažerská pozice, je povinen vzít každou " splachovací nabídku ÚP do doby než nastoupí za pár měsíců předčasný důchod a stát tím samozřejmě ušetří nemalé prostředky na podpoře ? Jak je vůbec posuzována "kolize" zájmu odchodu do předčasného důchodu, aby nebyl uchazeč vyřazen z evidence, protože tohle nelze považovat za žádný vážný důvod odmítnutí i neadekvátního zaměstnání na pár měsíců ? - otázka upravena poradcem
Miloš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nezaměstnaný je především evidován na ÚP proto, aby práci hledal a také do ní, pokud ji sežene, nastoupil. Pokud do vhodného zaměstnání nechce nastoupit, je to důvodem pro vyřazení z evidence pro neposkytnutí součinnosti. Prohlášení o tom, že do důchodu nastoupí, není důvodem setrvání v evidenci UCHAZEČŮ o práci. Vhodným zaměstnáním se, zvlášť po delší době evidence, rozumí i zaměstnání v jiném oboru a za jinou mzdu, než uchazeč měl před evidencí.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den
Jsem evidován na úřadu práce cca 4 měsíce.Dnes jsem byl na pobočce a chtěl jsem požádat o rekvalifikace na řidiče C+E,nebylo mě však vyhověno,prý až půjdu někam z doporučenkou.Tu jsem dostal,ale práce je tam skoro za minimální mzdu a ještě k tomu mě ani mnoho neříká.Mám obavy že tam budu muset nastoupit,ale za těch podmínek ještě s dojížděním,to se mě moc nelíbí.Raději bych šel jezdit.Mám nárok na rekvalifikaci nebo když paní vedoucí řekne ne tak prostě nemám šanci.Děkuji Vám
Zbyněk
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

ze zákona neexistuje právní nárok na získání placené rekvalifikace zajištěné ÚP. Takže pokud řekli ne, mají na to nárok. Je mi líto.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Každý rok pracuji u svého zaměstnavatele mimo HPP ještě i na DPP. Dohoda se uzavírá na celý kalendářní rok. Letos však se mnou zaměstnavatel záměrně dohodu nepodepsal, ačkoli sjednaný druh práce vykonávám. Nyní chce se mnou dohodu ukončit. Jakým zákonným způsobem to může udělat? Ptám se proto, že s největší pravděpodobností bude chtít podepsat onu roční dohodu až nyní s tím, že rozsah sjednané práce bude výrazně jiný oproti dřívějšku a bude tak spoléhat na to, že na tuto variantu nepřistoupím a dostanu "okamžitou" výpověď. Je tohle vůbec možné? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Vzhledem k tomu, že i v rámci dohod konaných mimo pracovní poměr platí ustanovení zákoníku práce, nemůžete DPP sepisovat dodatečně v květnu, případně i déle. Pokud jste dohodu neuzavřeli, není co ukončovat. Správně by vám tak měla práce, kterou vykonáváte nad rámec HPP započítána jako práce přesčas. Pokud by se dělo něco takového, co popisujete, obraťte se ihned na právníka a inspekci práce.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem u svého zaměstnavatele dotovaná a mám smlouvu na dobu neurčitou. Tímto měsícem mi dotace končí a pochybuji, že zaměstnavatel bude mít na vyplácení mzdy i bez dotací. Tímto měsícem budu mít odpracovaný i rok, který se požaduje na podporu od UP. Chtěla jsem se zeptat zda musím dodržet výpovědní lhůtu abych měla nárok na již uvedenou podporu nebo zda stačí výpověď dohodou k určitému datu a jestli z mé nebo ze zaměstnavatelovi strany.
Děkuji.
Kristýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Stačí výpověď dohodou, ale práci ukončete až po skončení termínu čerpání dotace na vaše pracovní místo. Pokud však skončíte dohodou bez vážného důvodu, pak budete ze zmiňované podpory mít menší procentní část.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na dovolenou za únor, když ve smlouvě mám nástup 2.2.2015 což bylo v pondělí. Odpracovala jsem celý měsíc a podle pí.účetní nemám nárok na dovolenou, protože jsem neodpracovala celý měsíc (tj. nešla jsem 1.2.2015 do práce). Ve firmě se dělá od pondělí do pátku. Chtěla jsem se zeptat, co je na tom pravda. Děkuji za odpověď
Michaela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Dobrý den, paní účetní by mohla mít pravdu, záleží i na předchozím zaměstnání. Přečtěte si zákoník práce, (přístupný na internetu) par. 212 až 214.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, musím se hlasit na uradu práce pokud jsem v praci skoncila 15.dne v mesici a od 1. dne nového mesice budu mít práci novou ? dekuji
Kristýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ne, nemusíte. Ale musíte doplatit na vaší zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění za dny, kdy nebudete zaměstnána.

květen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den paní Třebínová,
ještě cca 1/2 roku mi běží RD, ráda bych si zažádala ÚP o zařazení do rekvalifikačního kurzu ECDL. Jsem vyučená, ale v předchozích zaměstníních jsem více jak 3roky vykonávala administrativní činnost. Mám na tento kurz nárok a za jakých podmínek? Musím psát nějakou žádost? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Naďa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

nejlepší by bylo kontaktovat přímo váš ÚP. Proto, aby vám byl schválena rekvalifikace, musíte být zařazena alespoň jako zájemce o zaměstnání. Právně vymahatelný nárok na rekvalifikaci neexistuje, o všem rozhoduje ÚP.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý večer,chci se zeptat jak mam pokračovat po úspěšném ukončeni rekvalifikace hrazené ÚP?Osvědčeni jsem již donesla zprostředkovatelce.Nyni mam povinnost zahajit OSVČ,živnost,...?Můžu se přihlasit do kategorie osob bez zdanitelmých příjmů?
děkuji za odpověď
Adéla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Povinnost nemáte, ale je třeba vzít v úvahu, že ÚP vám rekvalifikaci hradil právě proto, aby zvýšil vaše šance na získání zaměstnání, případně vám vzděláním poskytl možnost podnikat. Takže se čeká, že si v brzké době najdete zaměstnání nebo podnikat budete. Nemusíte se ale odhlašovat ihned.

květen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, RP 11.500kč na 19 měsíců, poslední příspěvek dostanu za prosinec, což znamená, že od ledna bych měla nastoupit do práce. Dítěti bude v tu dobu v lednu 2 roky a jeden měsíc. Přáli by jsme si ještě jedno dítě, chtěli by jsme na něm na podzim zapracovat. Kdybych tedy byla na začátku ledna např. ve druhém, třetím měsíci těhotenství a od ledna bych musela nastoupit zpět do práce, nevím, jak bych měla dál postupovat. Partner musí chodit do práce, aby nás uživil a sama do práce s dvouletým dítětem přece nemůžu. Můžu dostat od doktora neschopenku z důvodu péče o malé dítě? Nebo jaké jsou prosím varianty? Ráda bych přece jen byla ještě s tak malým dítětem a těhotná doma. Ještě dodávám, že v těhotenství jsem byla od 5. měsíce na neschopence (v práci jsem byla 12 hodin na nohou, lezla jsem po štaflích atd.) a jsem po císaři. Děkuji za odpověď.
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

nastoupit těhotná do práce můžete, byť třeba i na den a pak odejít na neschopenku, pokud to nebudete zvládat (dítě může chvíli někdo hlídat, nebo si manžel vezme pár dní dovolenou). Pokud byste nechtěla nastoupit vůbec, musíte dát výpověď a pak třeba v ochranné době nastoupit neschopnost.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracuji zatím ve zkušební době v jedné firmě, která si mě vzala na dotace na půl roku z jednoho projektu - ne z ÚP. V této firmě mi nevyhovují podmínky - špatný přístup ze strany šéfa, nepříjemná atmosféra, kolektiv atd. Dostala sem nabídku lepší práce na zkrácený úvazek, kde bych ale měla nastoupit ihned. Chtěla bych se zeptat zda za to nebudu mít nějaké sankce z ÚP.
Děkuji
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud smlouva neběží jakýmkoliv způsobem přes ÚP, pak ze strany ÚP nic nehrozí, zvlášť pokud budete nastupovat rovnou na jiné místo. Zkontrolujte si však, k čemu jste se zavázala smlouvou s vaším zaměstnavatelem, případně poskytovatelem zmiňované dotace.

květen 2015

hledám práci
Dobrý den. Moje přítelkyně je evidovaná na ÚP. Zárověň má brigádu na dohodu o provedeni práce kde má sjednanou odměnu ve výši 65,- na hodinu hrubého a 300h roční limit. Zaměstnavatel dal přítelkyní podepsat tuto dohodu k 10.4.2015 (Datum uvedené v dohodě je 10.4., ve skutečnosti přítelkyně vykonává práci od 1.4.2015) Ten samí den 10.4. byla nahlášena brigáda i na ÚP. Zároveň si na přítelkyni zaměstnavatel vyřizuje dotace z ÚP a bylo ji řečeno že v momente kdy bude jasno zdali dostane dotaci, přítelkyně dostane plnohodnotnou pracovní smlouvu a nezáleží zdali zaměstnavatel dotaci dostane nebo ne. Přítelkyně má pracovní dobu stanovenou od 7:30 do 21:00. tudíž v dubnu odpracovala 156h (108h dle dohody (počítám 12h placených na den 14h skutečnost)) 15.5. Přišla přítelkyni výplata 2925,- čistého!!! Následně ji bylo zděleno, že tento měsíc už víc nedostane. Ať počítám jak počítám, peníze mi hodně nesedí. Závazky vůči ÚP při překročení částky 4600,- jsem si vědom. Co s tím? Děkuji za odpověď
Jakub
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud vaše přítelkyně není spokojena s výpočtem mzdy, obraťte se nejdříve na vedoucího, nebo na účtárnu. Pokud i tak nebude vše vyřešeno a vysvětleno, nezbývá, než se obrátit na právníka, případně inspekci práce.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den, mám možnost DPČ. VÝDĚLEK cca 10 000 hrubého. Nemůžu být tedy v evidenci UP. Mám tedy i odvod na zdravotním, ale jen cca 500 kč. Je Možné na pojišťovně jen doplatit zbytek částky do plné výše, která je nutná zaplatit Nebo jaké by bylo řešení?.dekuji b.
Bozena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud máte pochybnosti o platbách zdravotního pojištění, kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu a ptejte se přímo tam.

květen 2015

práce a ZTP
Dobrý den,mám inv.1 st.,momentálně nemůžu sehnat vhodnou práci,mám jen brigádu a pracuji doma,jinak jsem na úřadu práce už druhý rok a nabízí mi práci daleko od bydliště a nevhodnou k mému zdravotnímu stavu,kdybych se odhlásila s úřadu práce a platila si pojištění sama kolik by to bylo,děkuji.
Alena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, ÚP i po takto dlouhé evidenci vám nesmí nabízet místo, které neodpovídá vašemu zdravotnímu stavu.

Nejsem bohužel odborník na výši sociálního pojištění, nejlépe bude, když se budete informovat na příslušné pobočce OSSZ.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dal jsem písemnou výpověď ve zkušební době.Zaměstnavatel mi odpracované dny stále neplatí i přes urgence. Prosím o radu, jak mám postupovat.
Děkuji za odpověď
Marek
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Obraťte se na inspekci práce v místě vašeho bydliště.

květen 2015

nástup do práce
Dobry den, od pristiho pondeli nastupuji do prace, ale jsem stale hlasena na UP, jeste nemam sepsanou pracovni smlouvu a v te nove praci po me chteji zapoctovy list, ja mam za to, ze mi ho vydaji, jen az ukoncim evidenci, je to tak? Dekuji.
Zuzka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, veškeré doklady potřebné pro další zaměstnání vám budou vydány při skončení evidence na ÚP. Na ÚP budou chtít vidět vaši novou pracovní smlouvu, kterou můžete sepsat ještě před vydáním "zápočtového listu" od ÚP.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
ráda bych se informovala, zda mi vznikne nárok na podporu při rekvalifikaci? Jsem opakovaně v evidenci ÚP od 1.4.2015. Předtím jsem byla nepřetržitě v evidenci od roku 2010, avšak v měsících 1-3/2015 jsem byla vyřazena z důvodu nedoložení souběhu - DoPP od zaměstnavatele. Děkuji za odpověď Jitka
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste právě zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání a rekvalifikace vám bude schválena ÚP, pak nárok na podporu při rekvalifikaci máte. Mluví o tom par. 40 zákona o zaměstnanosti:

Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se účastní rekvalifikace zabezpečované

krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 109) a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem

starobního důchodu.

květen 2015

hledám práci
Dobrý den, jsem registrovaný na úřadu práce a nyní jsem si našel brigádu, ovšem zatím nevím terním nástupu. Jak a kdy se odhlásit z úřadu práce. V případě, že práce bude krátkodobá, je třeba se odhlásit a později zase přihlásit?
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejlépe bude to oznámit na ÚP jakmile se tento termín dozvíte. Odhlásit se nemusíte, pokud váš přivýdělek z brigády nepřesáhne 4600,-Kč hrubého za měsíc. Pokud tuto částku přesáhne, musíte se odhlásit a po skončení se můžete zase zařadit do evidence.

květen 2015

CV a motivační dopis
Pokud píšu e-mail do firmy a žádám zde o brigádu, má smysl hned přikládat i životopis? Nebo stačí pouze "v případě zájmu zašlu životopis"?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Alena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Doporučuji životopis vždy přikládat, personalista nemá čas na to, aby si životopis vyžádal. V návalu uchazečů raději dá přednost tomu, kdo ho přiloží ihned.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je. Rekvalifikační kurz ridicskeho opravneni C+E+Profesni prukaz jsem dokončil a od 16.3.2015 jsem zacal pracovat v autodoprave jako ridic. Od 1.7.2015 mám podepsanou smlouvu a nastupuji do armady jako řidic skupiny C+E a potřeboval bych v součastné práci skoncit k poslednímu kvetnu abych si behem června oběhal veškeré papíry apod. Mohu jít na ten měsíc na pracovní úřad? Nebo můžu v práci skončit a zdravotní a sociální si platit ten mesíc sám? popř. nebude nikomu vadit to okno že nejsem nikde vedený? Nebude muset tu rekvalifikaci nekdo platit? Potřeboval bych nějakou radu jak to udelat Děkuji
Dominik
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, můžete se registrovat na ÚP. Při tomto však doporučuji si s sebou už vzít i tu podepsanou novou pracovní smlouvu s vojskem. Registrovat se na ÚP není žádnou povinností, můžete být doma "jen tak", musíte si však zaplatit zdravotní pojištění a doporučuji se přihlásit dobrovolně i k tomu sociálnímu. Nikomu tato skutečnost vadit nebude.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
zajímalo by mě,zda můžu po ukončení rekvalifikace hrazené ÚP (řidičské oprávnění C+E) začít podnikat sám na sebe nebo se musím někomu upsat.Dostal jsem formulář o příslibu zaměstnání,ale rád bych zkusil poté podnikat v této profesi a ne dělat pod někým na smlouvu.Děkuji za odpověď.
Jaroslav
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, samozřejmě, že můžete začít podnikat. ÚP toto oznamte, začátek podnikání je stavěn na rovinu nástupu do zaměstnání.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem ve zkušební době,ale bohužel i na PN,zaměstnavatel mi dal výpověď,musím se hlásit na ÚP i když PN stále trvá?Děkuji
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud vám dal zaměstnavatel výpověď v době pracovní neschopnosti, dal vám ji neoprávněně i když jste ve zkušební době. O dobu trvání PN se zkušební doba prodlužuje, výpověď smíte dostat až po jejím skončení. Pak se teprve můžete registrovat na ÚP.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat, zda je možné, když jsem týden v práci podat výpověď? Práce je velmi náročná a nevyhovuje mi, tak ja jsem si myslela. A tak hledám nové. Jedná se o práci v Lidlu, kde momentálně pracuji. Jak mám tedy postupovat prosím?
Děkuji za odpověď
Barbora
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste ve zkušební době, můžete podat výpověď ihned bez výpovědní doby ze dne na den bez udání důvodu. Pokud výpovědní dobu nemáte, pak musíte postupovat dle zákoníku práce, tzn. podat klasickou výpověď buď dohodou nebo s dvouměsíční výpovědní dobou.

květen 2015

práce a ZTP
Podepsala jsem dohodu o provedeni prace, mam invalidni duchod tretiho stupne, prisla jsem prvni den do prace a pak uz ne, napsala jsem manazerce, ze mi neni dobre a ze to psychicky nezvladam, ona na to vubec nereagovala a ja nevim jak se to resi, nemocensky ve smlouve nejsem pojistena, co s tim. Muzou me zazalovat dat k soudu. Prosim o nejrychlejsi reseni a nejjednodussi, nechci mit problemy.
zitkova
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

podejte výpověď. A nejlépe s ní dojděte do firmy osobně a vše vysvětlete. U DPP můžete dát výpověď dohodou, nebo s 15 denní výpovědní dobou.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
zhruba před 2 měsíci jsem podepsal DPP. Nyní bych tuto smlouvu chtěl ukončit ale zaměstnavatel to odmítá (dohodou). Smlouva je platná do konce roku. 300 hodin, které jsem podle smlouvy měl odpracovat jsem již odpracoval ale zaměstnavatel vykazuje hodin méně tudíž jsem 300 ještě jakoby nesplnil přitom ano. Prosím poraďte mi jak mohu tuto smlouvu ukončit. Z mé strany jsem dle smlouvy vše splnil Ale zaměstnavatel
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

u DPP není stanovena klasická výpovědní doba. Zákoník práce o tomto případě říká:

Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

květen 2015

hledám práci
Prosím mám dotaz pobíram hmotnou nouzi zivobyti 4300 a na bydlení 5300 kč když si najdu brigádu na dpp ak co vydělám to mi odectou???dekuji
jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, omlouvám se, ale nejsem odborník na sociální dávky, informujte se tam, kde vám jsou jednotlivé dávky vypláceny.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem zaměstnancem u jedné firmy a práce mi nevyhovuje. Chci si rozšířit řidičský průkaz na D+E + profesák a jít dělat řidiče. Jaké jsou tedy podmínky pro získání tohoto řidičáku přes UP? Případně postačil by příslib zaměstnavatele? nebo je nutné být evidovaný na UP?

Mockrát děkuji za odpověď.

Michal
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud vaše stávající firma právě hromadně nepropouští, je jedinou cestou, jak se k takové rekvalifikaci dostat registrovat se na ÚP minimálně jako zájemce o zaměstnání. Zcela jistě by v tomto případě příslib zaměstnavatele byl při rozhodování ÚP významným prvkem.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci dát výpověď dohodou s dvouměsíční výpovědní lhůtou a je možné, že by zaměstnavatel řekl, že už nemám zítra chodit do práce? Má tu možnost? Dostala bych podporu? děkuji za odpověď
Dendy
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zaměstnavatel tuto možnost nemá. Může vám nabídnout výpověď dohodou k datu dřívějšímu, než vám skončí výpovědní doba, ale tu samozřejmě nemusíte přijmout.

květen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
právě jsem nastoupila na mateřskou a mám možnost si přivydělat brigádou. Do jaké výše si takto mužů přivydělat abych nemusela platit sociální, zdravotní a dan? Je to částka 10,000?

děkuji za odpověď, Jana
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Je to částka do 10.000,- měsíčně - u DPP, u DPČ jen 2.500,- měsíčně. Nicméně, pokud máte jakýkoliv nezdaněný příjem, musíte jej přihlásit k dani z příjmu, i když po odpočtech žádnou daň třeba ani nezaplatíte.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
od 15.5.2015 nastupuji do zaměstnání.Teď jsem vedena na úřadu práce jaké všechny dokumenty od UP dostanu?
Děkuji
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Dostanete potvrzení o době, po kterou jste byla vedena na úp, potvrzení o dobách sociálního pojištění, potvrzení pro zdravotní pojišťovnu. Vlastně vše, jako byste končila v zaměstnání.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den,podepsala jsem koncem dubna,že nastoupím do práce od 4.5.2015,ale naskytlo se mi lepší pracovní místo.Tudíž tam nechci nastoupit.Jak postupovat?děkuji
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V každém případě se s "bývalým" zaměstnavatelem dohodněte-včas mu řekněte, že nenastoupíte, pokud máte již podepsanou pracovní smlouvu, odstupte od ní. Pak můžete samozřejmě ihned nastoupit na lepší místo.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobty den vyhodily mě z práce,odůvodnil mi to tak,ze moje pracovní morálka je špatná,přitom jsem drel jak kun.navoc me okradali na vyplate.v práci jsem byl na dotace,co mam delat teď?poraďte dekuji
Filip
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Jak dlouho jste byl v daném místě? Pokud už déle než 6 měsíců, můžete se jít zaregistrovat na ÚP. Dostal jste výpověď oprávněným postupem? Tzn. nejdříve písemné oznámení o porušování pracovních povinností? Pokud ne, výpověď by mohla být neoprávněná, pokud jste nepodepsal dohodu.

květen 2015

hledám práci
Dobry den,

jsem evidovana na UP, ale podporu jiz nepobiram. Jaka je maximalni vyse brigady, kterou smim vykonavat, abych nebyla vyrazena z evidence?
Velmi dekuji.
Andrejka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Při současné evidenci na ÚP si můžete přivydělat max 4600,- Kč hrubého měsíčně.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den, pracovní uřád na mě schválil dotaci na zaměstnání, ve smlouvě mám uvedenou dvou měsíční lhůtu. chtěla jsem zeptat zdali je to tak omezené že na pracovním místě budu muset být určitou dobu nebo budu moct dát výpověd je-li to nějak omezené, děkui
Veronika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nepíšete jakou dvouměsíční lhůtu. Jestli zkušební, nebo výpovědní. V každém případě, pokud jste nastoupila do dotovaného zaměstnání ÚP, pak po dobu 6 měsíců od stanoveného nástupu do tohoto zaměstnání nemůžete být přijata do evidence ÚP ,pokud podáte výpověď bez vážných důvodů nebo odejdete dohodou. viz par. 25, odst. 8 zákona o zaměstnanosti.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den.
Vzal jsem kamarádku na jeden den na brigádu od agentury a agentura jí odmítá ten den zaplatit s tím, že to byl zkušební den a že je to bez platu. 12 hodin tam maká a oni jí to nechtějí zaplatit. Bohužel nemá podepsaný žádný papír ale svědky že tam pracovala má. Může si něco takového agentura dovolit? Případně co dělat aby dostala za odvedenou práci zaplaceno.
Děkuji za odpověď.
Petr
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

podle zákona přísluší za odpracovanou práci mzda. Pokud máte svědky, můžete se s agenturou např. soudit.

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den, nastoupila jsem na dotované prac. místo UP, ale po 18 dnech onemocněla. Zajímalo by mě, zda muj zaměstnavatel obdrží od UP i částku na vyplacení nemocenské /4. - 14.den/. Děkuji za odpověď.
Renee
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, Váš zaměstnavatel s ÚP sepisuje smlouvu. Tam se dá nalézt vše, zeptejte se zaměstnavatele, nebo ÚP

květen 2015

nástup do práce
Dobrý den, včera jsem se odhlásila z ÚP s tím, že od 4.5. nastupuji do zaměstnání. Je to ale práce na dohodu (brigáda), tudíž bych si musela hradit zdravotní a sociální pojištění. Mohu se tedy znovu na úřad práce přihlásit?
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Škoda, že jste to nevěděla dříve. Při brigádě (DPP) můžete být současně evidována na ÚP, jen pokud výše měsíčního výdělku nepřesahuje 4600,-Kč hrubého. Jinak si pojištění musíte uhradit sama, nebo nenastoupit na místo a znovu se hlásit do evidence.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,zatím jsem v pracovním poměru s 2měsíční výpovědní lhůtou,pracuji ve firmě 13let,od září 2014marodím,hledám si lehčí práci,zatím zdravotní omezení nemám,přijme zaměstnavatel z mé strany výpověd dohodou k danému dni.Zbývá mi u něj ještě 8dní staré dovolené.Děkuji za odpověd.Hezký den.
mila
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Trochu nerozumím na co se vlastně ptáte? Chcete dát výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou? Nebo chcete odejít "na dohodu" ? Zaměstnavatel výpověď dohodou nemusí akceptovat.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den kdyz na me zamestnavatel dostava dotace mohu po ukonceni jit zpet na UP ? kdyz na to nebude mit aby me po skonceni dotace zamestnal?dekuji
denisa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud zaměstnavatel nebude moci vás dále zaměstnávat, měl by vám výpověď dát sám. A případně i s odstupným. Na ÚP se můžete hlásit nejdříve po 6 měsících práce na dotovaném místě-pokud chcete mít případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracuji na dotovaném pracovním místě. Je to více než 6 měsíců. Jakmile skončily dotace tak mě chce zaměstnavatel propustit. Ale nehodlá mi dát odstupné ani výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele. Nutí mě dát výpověď z mé strany. Pokud bych to udělal, budu mít nárok na nějaké dávky z ÚP.
Ladislav
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

To, zda budete mít nárok na nějaké dávky lze takto těžko posoudit. V současné době je z ÚP vyplácena i další řada sociálních dávek, nikoli jen podpora v nezaměstnanosti. Ani nárok na podporu v nezaměstnanosti nemohu posoudit, nevím, zda máte odpracováno alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech..

Jinak, pokud už uběhlo oněch 6 měsíců, pak odejít můžete. Nicméně, pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu delší nebo dokonce na dobu neurčitou, odcházet nemusíte. Výpověď vám dá zaměstnavatel za zákonem stanovených podmínek sám včetně případného odstupného. Jen pozor na nějaké "naschvály" ze strany zaměstnavatele.

květen 2015

hledám práci
Dobrý den,úřád práce mě nutí nastoupit k romskému zaměstnavateli,jinak že mě vyloučí.Firma je byt plná romských občanů,kde jsem se málem zhroutil.Dva týdny z toho nejím a nespím pořádně, a nakonec jsem dostal panický atak,a odvezla mě rychlá záchranná služba.Vše jsem doložil na úp,že se romů bojím,že mám psychické problémi a,že jsem lékařkou byl objednán k psychiatrovi,podotýkám,že jsem se nikdy u psych.neléčil.Úp jsem vše doložil,ale pořád trvají na tom,že mě vyloučí.Můžu se nějak bránit a jsem povinen nastoupit do zaměstnání k romskému podnikateli,pokud mám takový strach z romů a i toho,že budou problémi,že ohrozím i svoji rodinu a že jsem si jistý,že peníze za práci ani nikdy neuvidím.Pán podnikatel neumí ani číst,ani psát a ani se nepohybuje,jen je na něj živnostenský list.Děkuji za odpověd.Pavel
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Vaše otázka mi přijde zamotaná. Píšete, že vás nutí k nástupu, přitom dále uvádíte, že po 2 týdnech jste se zhroutil. Pokud máte panický strach, jedná se o zdravotní důvod a obvykle stačí lékařské potvrzení, že ze zdravotních důvodů nemůžete na nabídnuté místo nastoupit. To ať vám napíše lékařka. Další možností by bylo odejít na neschopenku z psychických důvodů až do doby, kdy budete vyšetřen.

Přijde mi přístup ÚP zvláštní, je to jako by vás nutili nastoupit do dolů s klaustrofobií.

květen 2015

práce a ZTP
Dobrý den.Jsem v PN, z důvodu nervového zhroucení,úzkostí,maniodepresivních stavů.Léčím se na psychiatrii.7.července by mi měla být ukončena PN,lékař mi doporučil zažádat o ID,což jsem učinila. Na původní místo se vrátit nemohu (kam.systém a tísňová linka), zaměstnavatel neví,zda pro mě bude nít náhradní místo, já nevím,zda dostanu ID.Mám si zažádat o prodloužení PN? Nebo dát výpověď a jít na ÚP?A kdy tu výpověď mám dát? Vše to zařizovat mi činí velké potíže, protože mezi mé úzkosti patří i komunikace s lidmi a vycházení z domu. Navíc na to neustále myslím, nevím, jak to vyřešit a psychicky to nedávám. Děkuji za nasměrování správným směrem.
Mape
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud máte zažádáno o ID, nechte si prodloužit PN - v ní můžete být až 12 měsíců. Tak v klidu přečkáte období do rozhodnutí o ID. Pokud vám nebude prodloužena, nebo nebude přiznán důchod, pak podejte výpověď. Můžete i dohodou, zaměstnavatel o vašich potížích ví. Pokud nebudete práci schopna vykonávat a zaměstnavatel nenajde místo odpovídající zdravotnímu stavu, může vám dát výpověď ze zdravotních důvodů i sám. Je důležité, aby ve výpovědi byl tento důvod vždy uveden. Po případném skončení prac. poměru se jděte zaregistrovat na ÚP. Pokud vám bude ID přiznán za trvání PN, PN bude ukončena a vy podáte výpověď až poté, rovněž s vyznačenými zdravotními důvody.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den chtěl sem se zeptat, jsem už rok na UP. a chtěl sem se vás zeptat co vše potřebuji k rekvalifikaci k řidickému průkazu B co vše mám doložit na UP. Děkuji.
Lukáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Bohužel, zatím jsem se nesetkala s tím, že by Úp uznal jako rekvalifikaci získání řidičského průkazu skupiny B....

květen 2015

hledám práci
Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem na UP a pracuji na dohodu kolik si mužu vydělat abych zůstala v evidenci je to myslím 4600.- ale nevím zda hrubého nebo čistého děkuji
Zdenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Tato částka je myšlena hrubého.

květen 2015

práce a ZTP
Dobrý den, prosím o radu.Mám čid a pro nepříznivý zdr. stav budu muset skončit prac. poměr a jít na podporu. Mám 4 roky do důchodu. bude se mi počítat do výpočtu důch. i když bych měla možnost si přivydělat 4000 kč ?Děkuji.
Božena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Dobrý den, nejsem odborník na výpočet důchodu, ale pokud to budete mít jako brigádu (nebudete tedy odvádět sociální pojištění), tak se vám logicky ani započítávat do výše nebude. Bude se vám započítávat jen určitá doba, kdy budete v evidenci ÚP.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
úřad práce mi zamítl žádost o rekvalifikaci s odůvodněním, že mi byla jedna již přiznána - jednalo se o profesní průkaz (bylo to myslím v roce 2010). Po té jsem byl normálně zaměstnán a nyní jsem opět na ÚP a žádal jsem o rekvalifikaci "kurz podnikání". Prosím o radu, jak postupovat, abych dosáhl na tento rekvalifikační kurz. Děkuji - otázka upravena poradcem
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, může záviset i na tom, kolik ten předchozí kurz stál. Pokud nepřesáhl částku 50.000,-Kč, pak by až takový problém být neměl. Ale rekvalifikace není možné nárokovat. Buď je přiznána, nebo není. Zkoušejte dále.

květen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý večer,včera jsem ukončila zaměstnání dohodou.S přítelem se snažíme otěhotnět a je možné,že se již zadařilo.Je výhodnější se zaevidovat na UP nebo mám jít na neschopenku?A pokud půjdu na UP dostanu nejake penize?Mám ještě osmiletého syna,tak nemůžu zůstat finančně odkázaná jen na partnera. Děkuji za odpověď
Pavlína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud stihnete ochrannou lhůtu od zaměstnání, doporučuji neschopenku. Pokud to již nepůjde, registrujte se na ÚP a neschopnost si nechte vystavit později, protáhnete si tak dobu, kdy budete případně moci pobírat podporu. To, zda budete dostávat podporu závisí na více věcech, třeba na délce předchozích zaměstnání.

duben 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
dne 12.3.2015 jsem byla zaregistrována na ÚP, první kontakt se svou poradkyní pro zprostředkování zaměstnání, mi však stanovili až na 27.5.2015.V současné chvíli si ze zdravotních důvodů, nemohu aktivně sama hledat práci.Stáhla jsem si alespoň formulář stran možné rekvalifikace (kdy na jazykový kurz jsem již nastoupila a uhradila jsem si jej sama a proplácet nic nechci), nicméně kurz na personalistu, je nad mé finanční možnosti a chtěla bych proto využít možnost, alespoň částečného příspěvku ze strany ÚP, avšak dočetla jsem se, že nárok na toto plnění mi vznikne, až budu-li na ÚP evidována déle, jak 3 měsíce a především,nemám žádný příslib plánovaného uplatnění a předpokladu zaměstnání v tomto oboru, z mého úhlu pohledu se jedná pouze o jakousi nástavbu mého vzdělání. A poprosím také o radu, jak tedy správně stylizovat v tomto směru zdůvodnění požadované rekvalifikace.
Velice děkuji za Váš čas a přeji hezký den.
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud nejste právě schopná hledat aktivně práci ze zdravotních důvodů, doporučuji vám vzít si klasickou neschopenku. Tím se vám prodlouží doba pobírání případné podpory, ale bude se počítat do doby evidence.

Jinak rekvalifikační kurz vám mohou schválit i dříve než po 3 měsících evidence. Ale většinou rekvalifikaci raději schvalují až po této době a čekání vám může usnadnit zmiňovaná neschopenka. Hodně by vám mohlo pomoci to, pokud jste starší 50 let a nebo máte nějaká zdravotní omezení. To by vám mohlo pomoci i při zdůvodnění žádosti.

duben 2015

nástup do práce
Nastoupil jsem do nového zaměstnání. Pracuji týden a zatím nemám uzavřenu pracovní smlouvu. Do kdy musí být smlouva uzavřena. Zaměstnavatel si mě prý musí vyzkoušet. A co když mě nepřijme do zaměstnání?
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den Pavle,  to že nemáte sepsanou smlouvu může být veliký problém. Pracujete na černo a při případné kontrole inspekce práce můžete dostat velikou pokutu. Trvejte na sepsání pracovní smlouvy. co když se vám stane pracovní úraz? Onemocníte? Na vyzkoušení zaměstnance je tu institut zkušební doby....

duben 2015

práce a ZTP
Dobrý den, jsem v PID a držitelka průkazu ZTP. Nyní jsem vykonávala práci vrátné půl roku, kdy můj příjem byl cca 7-8 tis/měs. Po půl roce za mnou přišel můj nadřízený s tím, že pokud nepřejdu z DPČ na HPP, tak musím ze zaměstnání odejít.Prý se mu nevyplatím. DPČ byla při nástupu moje podmínka a vedení souhlasilo. Byly mi vystaveny 3 smlouvy. Pracovala jsem ještě také jako recepční. Jelikož jsem už delší dobu odkládala menší operační zákrok, rozhodla jsem se pro něj a nastoupila neschopnost. Dříve mi zaměstnavatel zdravotní a soc. poj. nestrhával, ale po tomto problému jej strhnul 2x. Jednou jen zdr. a soc. a další taktéž jen s dodatkem org. Z jedné výplaty strženo cca 3 tis. a nevysvětleno. Nyní byla proplacena nemocenská a za celý měsíc jsem obdržela 445 Kč. Je prosím tento postup zaměstnavatele správný? Velice děkuji za odpověď. E
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Vzhledem ke složitosti vašeho případu doporučuji, abyste se obrátila přímo na OSSZ, kde vám mohou poskytnout informace ohledně nutných odvodů ve vašem případě a zhodnotí i to, zda zaměstnavatel postupoval správně. Protože při těchto příjmech by zaměstnavatel měl povinnost i z DPČ platit zdravotní a sociální pojištění.

duben 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dala jsem výpověď dohodou kvůli jine a lépe pracovni nabídce, ale Můj zaměstnavatel mi ji pořád vrací a nechce ji podepsat, poslala jsem ji i poštou doporucene. Rekl mi, že pokud tedy nastoupim do jiného zaměstnání, bude se se mnou soudit o sociální a zdravotní. Chtěla bych se tedy zeptat jestli to muze nebo jak Já se proti tomu muzu bránit.? Předem děkuji za odpověď
Eliška
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud jste podala klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou, je zaměstnavatel povinen vaši výpověď převzít a vzít v úvahu. V jiném případě se obraťte na inspektorát práce, případně si obstarejte svědka při předávání výpovědi.

Výpověď dohodou převzít nemusí, pokud s ní nesouhlasí.

duben 2015