Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

nástup do práce
Dobrý den,
dokončila jsem studium na VŠ, ale do zaměstnání nastupuji až za 1,5 měsíce. Prosím Vás, co všechno je nutné zařídit? Resp. UP a pojišťovna? Děkuji Vám a přeji hezký den.
Pavlína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Gratuluji k dokončení studia i k tomu, že jste tak rychle našla práci.

Doporučuji vám se zaevidovat na ÚP, ale pokud již máte podepsanou pracovní smlouvu, případně vám váš budoucí zaměstnavatel vystaví příslib zaměstnání, vezměte tyto dokumenty s sebou. V období mezi ukončením studia a případnou evidencí nebo nástupem zaměstnání je třeba uhradit zdravotní pojištění.

červen 2015

nástup do práce
Dobrý den, právě sem přestala chodit do škole na VŠ, ale tam to ještě neví. A chci nastoupit do práce, tak nevím jak to udělat? Jestli zajít na studijní a ukončit VŠ a pak hned nastoupit nebo někdo mi říkal, že musím jít první na ÚP, což mi přijde divné.
Děkuji za odpověď
Tereza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Klidně nastupte do práce a ukončete studium. Registrace na ÚP není zákonem nijak povinná a navíc je pro osoby, které práci hledají.

červen 2015

práce a ZTP
Dobrý den, chtěla bych se zeptat-teoreticky: když mě bude přiznám invalidní důchod ať už 1. nebo 2. stupně, opravdu můžu i při pobírání důchodu pracovat na 8 hodin úvazku a vydělat si jakoukoliv částku? Někdo říká že ano, někdo že ne. Poradíte mi? Jak to tedy je. Děkuji
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Ano, můžete si přivydělat kolik chcete. Příjem se nezkoumá a není pro rozhodnutí o ID nijak zkoumán. Je jen důležité, aby vaše práce odpovídala vašemu zdravotnímu stavu, pokud by nebyla, pak by mohlo dojít i ke změně hodnocení stupně ID.


Kdysi existoval zákon, který povoloval jen určitou výši výdělku u tehdy takzvaného částečného ID. Zákon již nějakou dobu neplatí.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Od 27.4.2015 jsem v pracovní neschopnosti. 30.4.2015 jsem dal žádost o rozvázání prac.poměru dohodou, kterou zaměstnavatel podepsal. V organizaci jsem pracoval 8 let. V pracovní neschopnosti jsem dosud. Prosím, od kterého dne platí rozvázání prac. poměru? Mám nárok na nemocenskou? Měl by mi zaměstnavatel hradit i prvních 14 dní neschopnosti? Děkuji za odpověď.
Miroslav
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Výpověď byla na vaši žádost, je tedy platná k datu, které je v dohodě o rozvázání pracovního poměru uvedené. Nadále však můžete být v pracovní neschopnosti.

Nárok na nemocenskou vám zřejmě vznikl, bude tak i dál pokračovat, ale to vše už asi víte, když jste skončil již v dubnu. Vše okolo nemocenského vám mohou zodpovědět i pracovníci OSSZ.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli když ukončím pracovní poměr dohodou k datu dřívějšímu než je dvouměsíční výpovědní lhůta, mohu se okamžitě registrovat na úřadu práce? Nebo to lze až po uplynutí této lhůty? Děkuji.
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud jste podala klasickou výpověď, tedy s dvouměsíční výpovědní dobou, skončí vám pracovní poměr až jejím uplynutím. Pak teprve se můžete evidovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP.

Pokud jste výpověď ještě nepodala, můžete zkusit podat výpověď dohodou - pak nemusíte dodržovat žádnou výpovědní dobu a do evidence můžete hned po skončení pracovního poměru.

červen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Přeji dobrý den,

chci se zeptat, jak dlouho asi zhruba čeká na rekvalifikační kurz. Byla jsem za zprostředkovatelkou v březnu, dohodly jsme se na kurzu pro mě s tím, že se ozvou až bude nějaký kurz začínat. Je polovina června a je mi už trochu prapodivné, že se nikdo neozval.

Zajímalo by mne i možnost změny kurzu. Našla jsem jiný typ rekvalifikace, který je akreditován MPSV a který bych mohla defacto brzy nastoupit. Předpokládám, že právě tento typ kurzu díky mým dosavadním zkušenostem by měl být větším přínosem a já bych mohla začít podnikat. Myslíte, že by tato změna byla možná, když prvotní rekvalifikace ani po čtvrt roce nezapočala ?

S díky a s pozdravem

Simona Zachařová
Simona Zachařová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

to, jak dlouho se čeká na rekvalifikační kurz je případ od případu různé. Doporučuji vám s touto otázkou kontaktovat vašeho zprostředkovatele, sdělí vám možnosti i ohledně případné změny kurzu.

červen 2015

nástup do práce
Dobrý den, budu měnit zaměstnání a chtěl bych se zeptat na následující. V červnu dám výpověď. Domluvím se se zaměstnavatelem dohodou, že skončím 23.8. Tzn. poslední týden budu doma(bez zaměstnání). A nová smlouva mi začíná 1.9. Mezi tím je 6 pracovních dní, je nutné se hlásit na ÚP? Děkuji
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nikoliv. Evidence na ÚP není ze zákona povinná, hradit zdravotní pojištění však ano, ale to za ten týden není nijak horentní částka.

červen 2015

hledám práci
Dobry den.
Chtela bych se zeptat.Hned po skole jsem nastoupila do zamestnani,smlouvu mam pouze na 9 mesicu.Prave za mesic mi konci smlouva,mam obavy se mi smlouva nebude prodlouzena.Zatim nenam vyhlidlou zadnou jinou praci.Muj dotaz je takovy,ze jsem slysela ze musim pracovat min.12. mesicu abych mohla pobirat davky,kdybych nahodou skoncila nezamestnana,tim padem musim mit jeste 3 mesice,zajima me zda to musi byt odpracovane v kuse bez prestavky a nebo jestli tam muze byt i nejaka pauza a pak se ty 3 mesice prictou k tem 9.mesicum.
predem mockrat dekuji za odpoved.
MONIKA1
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

litera zákona říká, že pro nárok na podporu (za splnění i jiných podmínek) můžete mít, pokud odpracujete minimálně 12 měsíců v posledních 2 letech. Tzn. že podmínku splníte i pokud budete mít mezi zaměstnáními pauzu.

červen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám dále postupovat. Studovala jsem klasické denní studium, ale nyní jsem ho přerušila kvůli rizikovému těhotenství (jsem momentálně v 32.tt). Musim se hlásit na úřadu práce? A jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji za odpověď
Vaňourková
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Dobrý den, nikdo nemá povinnost se hlásit na ÚP, to je čistě dobrovolná věc. Ovšem zdravotní pojištění je povinné hradit ze zákona. Ale k němu se lze přihlásit přímo na pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Sociální pojištění lze rovněž dobrovolně hradit-tady to opět není povinnost, ale doporučuji se k němu přihlásit. Po porodu, jakmile zažádáte o rodičovský příspěvek, bude vše za vás hradit stát.

červen 2015

nástup do práce
Dobry den.
Chtela bych se zeptat, zda je toto bezny postup.

Nastupovala jsem do zamestnani v kvetnu. Fyzicky jsem nastoupila 4.5., tudiz mi ted nebyl proplacen svatek, ktery pripada na 1.5.

Diky za vysvetleni.
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, je to možné, pokud vám první směna a tudíž datum skutečného nástupu do zaměstnání připadlo až na 4.5.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den,
od listopadu 2014 do konce května 2015 jsem byla vedena v evidenci ÚP. Dne 1. 6. 2015 jsem nastoupila do práce. Chci se zeptat, zda mi náleží podpora v nezaměstnanosti i za měsíc květen - zda-li mi tedy ještě nějaká přijde? (od dubna do půlky května jsem absolvovala rekvalifikační kurz)

Moc děkuji za odpověď.
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nemohu vám říci, protože nevím, kolik vám je let. Podpůrčí doba je dle věku odstupňována....

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat. Jsem na neschopence a 30.6.2015 mi končí smlouva na dobu určitou a do práce už nechci nastoupit. Zaměstnavatel chce po mě, abych po ukončení smlouvy odpracovala ještě 2 měsíce, co jsem byla nemocná,že se mi smlouva automaticky prodlouží. Ve smlouvě nic takového nemám, tak bych se Vás chtěla zeptat, jak mám dále postupovat. PN bych chtěla ukončit k 30.6. kdy mi vlastně končí i pracovní poměr na dobu určitou.Ještě by mě zajímalo, jestli dostanu od zaměstnavatele nějaký papír o ukončení pracovní činnosti pro ÚP. Děkuji za odpověď.
Dora
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

požadavek zaměstnavatele na odpracování měsíců, po které jste marodila se nezakládá na žádném zákonném nároku. Vaše smlouva skončí uplynutím sjednané doby. Pokud jste pracovala na klasickou pracovní smlouvu, pak vám zaměstnavatel je povinen po skončení pracovního poměru vystavit zápočtový list.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zaptat, od 03.11.2014 marodím. Pracuji jako uklízečka ve školce. Po půl roce od nástupu mi začal otékat obličej a praskat ruce. Testy ale ukázaly, že to není nemoc z povolání. Jedná se o atopickou dispozici. Musím se vyvarovat elergenům, chemickým prostředkům a vlhkému, prašnému a špinavému prostředí. Dne 30.06.2015 ukončím neschopnost. Lékař mi řekl, že práce uklizečky pro mě není vyhovující. Mám nárok na odstupné? Ještě musím ke své závodní lékařce, ta mi musí napsat, zda je pro mně práce vhodná nebo ne. Je to důležite co se týče odstupného? V práci mi řekli, že nárok na odstupné nemám.
Kateřina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nárok na odstupné nemáte, pokud musíte ukončit práci ze zdravotních důvodů. Ale vyjádření lékaře je k výpovědi nutné- pokud podáte výpověď vy sama, pak s tímto zdůvodněním budete mít nárok na normální výši podpory v nezaměstnanosti.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den,
mám záznam v rejstříku trestů a právě mi vzali živnostenský list, jakou mám šanci, že dostanu práci? Pracuji v oboru ekonomickém, vedení účetnictví....děkuji za odpověď
Zdeňka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

bohužel, vaše šance na trhu práce se hodně snížily. Zvlášť ve vašem oboru. Pokud šlo o neúmyslný trestný čin, nemajetkové podstaty, pak bude při případném dotazu zaměstnavatele to vysvětlit a zdůraznit. Jinak budete muset hledat práci asi v jiném oboru. Bohužel. Držím Vám pěsti, ať vše dobře dopadne.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
od dubna na mě zaměstnavatel pobírá dotace od úřadu práce. Chci se zeptat jestli mohu odejít z práce když na mě pobírá dotace. Na úřadu práce jsem myslím podepisovala papír že nějakou dobu musím být u zaměstnavatele. Nevíte jak dlouhá je ta doba? Už se to v práci nedá snést chování zaměstnavatele k zaměstnanci.
Děkuji za odpověď
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Nejprve zjistěte, co jste vlastně podepsala a k čemu jste se zavázala. To je směrodatné.

Pokud by to bylo podle obecných pravidel, tak výpověď sice dát můžete, ale nebudete přijata do evidence ÚP dříve, než vám vyprší 6 měsíců od nástupu na dotované místo. Pokud jsou na pracovišti špatné podmínky, můžete např. kontaktovat inspekci práce nebo i ÚP.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,chci se zeptat,pokud dám zaměstnavateli výpověď,mám nárok na podporu?Děkuji
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Za splnění dalších podmínek nárok máte, i když ve snížené procentní výměře.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, celý rok 2013 jsem byla registrována na UP. Od 1.1.2014 jsem zaměstnána na dobu určitou do 30.6.2015. Přes léto nemají o mne zájem (přihlásím se tudíž na UP), ale nabízí možnost od 1.10.2015 rovněž na dobu určitou. Kolik musím odpracovat, abych získala opět podporu na celou dobu tj. 11 měs. (je mi přes 55). Dekuji za odpověď. Katka
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

snad se v mé odpovědi vyznáte.

Pokud opět nastoupíte 1.10., pak vyčerpáte 3 měsíce z 11 možných měsíců podpůrčí doby. Pokud za těchto podmínek odpracujete alespoň 3 celé měsíce, pak vám vznikne nárok na celou novou 11 měsíční podpůrčí dobu. Kdybyste ale nepracovala uvedené 3 měsíce, budete podpůrčí dobu "dobírat", tedy byste mohla čerpat ze zbylých 8 měsíců.

červen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
bude po mě zaměstnavatel při nástupu vyžadovat doklad z ÚP, kde je mimo jiné uvedena doba evidence.
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, zcela jistě bude.

červen 2015

nástup do práce
Dobrý den, dnešní půlnoci mi končí zkušební pracovní doba. Však stále nemám vstupní zdravotní prohlídku. Nevím jestli to mám i nadále ignorovat nebo zakročit.
Bojím se právě postihu ohledně zamesnavatele či úřadu práce, když ji mám mít před nástupem.
Poradíte mi prosím jak se správně zachovat? Děkuji
JakubJ
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Z toho, že nemáte vstupní prohlídku může mít problémy spíše zaměstnavatel, který vás na ni neposlal. Pokud vám to nedá spát, vyžádejte si od zaměstnavatele k tomuto stanovisko, možná jde jen o opomenutí a vy to alespoň budete mít písemnou formou.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v březnu jsem byla 14 dní evidovaná na UP. Pak jsem od dubna nastoupila do zaměstnání na dohodu o provedení práce a evidenci na UP tak k 1.4. ukončila. Bohužel mi po 3 zkušebních měsících neprodloužili smlouvu. Když se nahlásím na UP, dostanu podporu v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď
Linda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zda podporu dostanete nemůžu posoudit. Zřejmě jste nevyčerpala předchozí podpůrčí dobu, pokud jste ještě odpracovala v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců (DPP se nezapočítává), pak by vám nárok zřejmě vzniknout měl.

červen 2015

práce a ZTP
Dobrý den, mám ID 3. stupně a chtěl bych začít podnikat (vyřídit si živnost) a vést firmu v občerstvení, můžu přijít o přiznaný důchod a výhody plynoucí z přiznaného ZTP. Musím se zaregistrovat jako plátce soc. a zdrav.pojištění ?

Děkuji Vladimír
Vladimír
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud bude vaše práce přiměřená zdravotnímu omezení, pro které vám byl ID přiznán, pak o něj přijít nemůžete. Výše výdělku není nijak regulována. Samozřejmě, že se jako plátce zdravotního i sociálního pojištění přihlásit musíte.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám pracovní poměr na dobu určitou do 30. 6. - nikdo se se mnou do dnešního dne nebavil o tom, jak mám čerpat dovolenou a jelikož pracuji ve školství, tak byl stanoven plán čerpání dovolené na období 1. 7. - 23. 8. Dnes jsem však náhodně zjistila, že mám nastoupit dovolenou a nikdo mne na to předem neupozornil. Jak se mám bránit? Našla jsem ustanovení o čerpání dovolené, kdy se mi to musí písemně alespoň 14 dní předem sdělit, což se nestalo. Další dotaz zní ohledně toho, že jsem byla přijata jako zástup za MD/RD, ale v druhu práce ani v pracovní smlouvě to nemám určené a zaměstnavatel mě chce na období červenec - srpen nechat na úřadu práce a poté od září mi dát zase pracovní smlouvu na stejný druh práce, tj. učitelka. Může to udělat i když mi v pracovní smlouvě neurčil, že jsem zástup za MD/RD? Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Pěkný den.
Iva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

v několika předchozích dotazech jsem na podobný problém odpovídala. Vzhledem k složitosti problému bych vám doporučila obrátit se nejlépe na právníka, případně na inspekci práce a ve vašem případě možná i na školský úřad, pod který spadá škola, kde učíte.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Jsem na pracovní neschopence 10 měsíců. Mám trvalý pracovní poměr. Chci dát vypoved ,uvést zdravotní důvody. Výpověd chci ukončit po uplynutí výpovědní doby a zaregistrovat se na úřadu práce. Co ode mne může požadovat zaměstnavatel. Jaký dudu mít márok na podporu a její výši je mi 58 let. Dkuji za odpověd
Klapková
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

doporučuji spíše trochu jiný postup, bude-li to možné. Domluvte se se zaměstnavatelem spíše na výpovědi dohodou - a to ke dni, kdy vám bude ukončena PN. Vzhledem k délce trvání PN, nebudete žádat o invalidní důchod?

Pokud i ve výpovědi dohodou uvedete podložené zdravotní důvody (zpráva od lékaře), pak nebudete tratit na podpoře v nezaměstnanosti. Výpověď jedním i druhým způsobem musí být písemná, jednu kopii si nechte- tu budete potřebovat při registraci na ÚP. Výše podpory závisí na přechozím příjmu. Délka podpůrčí doby je ve vašem věku 11 měsíců.

červen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den. Byla jsem rok na pracovní neschopnosti z důvodu větších zdravotních potíží. Byla mi zamítnuta žádost o částečný invalidní důchod a doporučena rekvalifikace na úp. Zde mi ale bylo sděleno, že nemám nárok na podporu při rekvalifikaci, neboť nemám započitatelný příjem. V předešlém roce jsem byla práce neschopná, tak ho logicky ani mít nemůžu. Předtím jsem byla OSVČ. Jak mám postupovat?
Iva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

dovolím si zkopírovat znění zákona o zaměstnanosti, kde se počítá i s touto variantou. Nemohu však říci, zda ÚP postupuje správně nebo ne, protože neznám další podrobnosti

§ 51


(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši


0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí


kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže


a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje


jako poslední zaměstnání,


b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo


c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.(2) Podpora při rekvalifikaci se uchazeči o zaměstnání v případech uvedených v odstavci 1 stanoví ve výši
0,14násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího


kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci.červen 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den,
Potrebovala bych poradit. Dne 10.4. podala vypoved. Nyní mi běží výpovědní lhůta, která konci posledním červnem. Nyní jsem zjistila ze jsem tehotna. Nove zaměstnáni zatim nemam, kdyz bude nejhůř muze me zaměstnán známa. V praci, ve staré nyní jsem mam moc pekne penize, ale představa ze bych mela jit stahovat vypoved me dost děsí uz jen pri přestave co se delo pri podané vypovedi.
Ma otazka zní co mam ted delat. Mam vypoved stáhnout? I kdyz jsem ji podala ja sama a uz je na me misto přijat novy clovek? Dostanu vubec nejakou mateřskou? Pokud budu od 1.7. Registrovaná na pracaku tak jsem bez mateřské? Musi zamestavatel moji vypoved přijmou zpet? Musi, nebo nemusí? Nebo mam od 1.7. Nastoupit do nove prace(kde ovšem budu mit minimální plat)??
Moc dekuju za odpoved
Svobodovi
Nela Svobodova
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nevím, zda jsem vám už neodpovídala. Pokud jsou důvody k rizikovému těhotenství, můžete odejít na neschopenku ještě před skončením výpovědní doby, případně v ochranné době po ukončení zaměstnání. Kdy vám vzniká nárok na mateřskou zjistíte nejlépe na stránkách www.mpsv.cz. Zaměstnavatel stáhnout vaši výpověď nemusí, podle zákoníku práce byste se na tom museli dohodnout oba. Jinak samozřejmě můžete nastoupit do evidence ÚP, kde vám bude vyplácena (splníte-li podmínky) podpora v nezaměstnanosti.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele téměř 1 rok a je na mou mzdu pobírána dotace z ÚP. Brzy tedy přestane na mě zaměstnavatel dotaci dostávat. Chci se zeptat, zda mi může zaměstnavatel dát po roce u této firmy výpověď bez toho, aniž by měl jakýkoli postih.
Děkuji
Markéta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, můžete dostat výpověď. Samozřejmě jen způsobem a z důvodů, které stanoví zákoník práce.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den chtela bych se zeptat, jsem zamestnana na dpp chci dat vypoved, ve smlouve mam ze musim oznamit tyden pred ukoncenim, no ja mu dala dva tydny pred ukoncenim vedet a k tomu vsemu mi to nechce podepsat. Jsem vedena na úp mam narok na podporu ktera mi je nyni zadrzena,k vuli vydelku. Jak se muzu branit? Co kdyz mi to nepodepise? A smlouva končí az na konci zaří. Dekuji Lenka
lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Jak jste mu dala vědět, že končíte? Pokud písemně a ve smlouvě máte napsanou tuto výpovědní dobu, pak není problém a můžete s klidným svědomím ke stanovenému datu odejít. Pokud to není takto, pak podle zákoníku práce je u DPP výpovědní doba 15 dní a výpověď musí být podána písemně. Pokud to takto uděláte, zaměstnavatel s ničím souhlasit nemusí a nic nemusí podepisovat a po skončení té 15 denní lhůty můžete odejít.

červen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den paní Třebínová,
dala jsem výpověď v práci a během 2 měsíční výpovědní lhůty jsem zjistila, že jsem těhotná. Novou práci zatím nemám.
Poraďte mi prosím co je pro mě výhodné. Mám se registrovat na úřadu práce nebo mám jít marodit.? Pracovní poměr skončí dnem 30.6. mohla bych teoreticky nastoupit do stavu nemocných od 1.7. a marodit do doby než nastoupím na mateřskou? nebo takle to nelze? Nechci přijít o peníze.
Předem děkuji za odpověď.
Nela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, myslím, že jsem před chvílí odpovídala... Je lepší jít na neschopenku, ale k tomu samozřejmě musí být důvod a ten posoudí jen váš gynekolog. Pokud neuzná důvod k PN, pak můžete jít na ÚP - Zřejmě budete mít nárok i na podporu a z evidence pak už budete převedena na rodičovskou dovolenou

červen 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den, dala jsem vypoved a nyní mi běží posledni mesic výpovědní lhůty Behem tohoto mesice jsem zjistila, ze jsem tehotna. Novou praci zatim nemam, stehujem se uplne mimo Prahu. Mohla by jste mi prosim poradit co ted ma delat, abych mela mateřskou?? Dekuju - otázka upravena poradcem
Simona
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

buď nastoupit do nové práce nebo, pokud je k tomu důvod, nastoupit na neschopenku pokud možno ještě před uplynutím výpovědní doby. O tom však rozhoduje váš ošetřující gynekolog. Jinak se můžete samozřejmě přihlásit na ÚP a poté přejít na rodičovský příspěvek.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnaný na dotace jako správce eshopu a za 3 dny mi končí smlouva - tj. 31.5.2015 a tak bych se chtěl zeptat, když chci skončit po vypršení smlouvy a zaměstnavatelovi jsem řekl týden před skončením smlouvy, že končím, ale nemám žádnou jinou práci (hledám), ale zaměstnavatel mi pak řekl, že mi to chce ještě prodloužit, ale já nechci, kvuli některým pracím se kterými nejsem
moc spokojen a moc mi to nejde...Takže moje otázka zní jestli můžu skončit? Děkuji za odpověď.
Jiri
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jistě, že můžete skončit. Pracovní poměr vám skončí uplynutím sjednané doby a novou pracovní smlouvu podepisovat nemusíte.

červen 2015

práce a ZTP
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na nemocenské dávky.pobírám Čid a pracuji na dobu určitou do června 2015 a marodím od10.4.2O15 ještě dnemám ukončenou nemocenskou a přišlo mi vyrozumění,že nesplnuji podle nějakého paragrafu nárok na tyto dávky za měsíc duben,protože jsem nedosáhla v tomto měsíci příjem 2500kč.
,
Ivana Kovářová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

otázky týkající se výplat a výpočtu dávek nemocenského pojištění musíte bohužel řešit přímo na OSSZ, která je jejich plátcem. Záleží i na dalších faktorech, než které tu zmiňujete, obraťte se se svým dotazem přímo na OSSZ.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den mohu se zeptat ? manzel pracuje u jedne firmy kde ma male vyplaty a jelikoz mame 2 deti neda se to zvladat a ted se mu naskytla příležitost dělat v jine praci placene tak ze by sme mely krásný plat ... jen ho zamestnavatel nechce pustit pokud nebude mit nahradu ... jde nejak udelat kvuli financni tisni nebo neco takoveho aby ho pustil ? děkuji za odpoved
simca
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud zaměstnavatel nepřijal výpověď dohodou, pak muž musí podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou (zaměstnavatel je povinen ji přijmout). Pokud nevyčerpal dovolenou, doporučuji ji vyčerpat na konci výpovědní doby a v jejím průběhu již nastoupit do jiného zaměstnání. Tak se ona lhůta zkrátí. Zákoník práce nezná žádnou jinou možnost jak dát výpověď a vůbec ne termín " při finanční tísni". Nebo sehnat někoho za sebe jako náhradu a tak by váš muž mohl odejít i dohodou ihned.

červen 2015

nástup do práce
Musím mít Vstupní lékařskou prohlídku , pokud nastupuji na DPP na údržbu zeleně na dobu 2 týdnů. Děkuji
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud ji po vás zaměstnavatel vyžaduje, pak ano.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem výpověď ve zkušební době k datu 30.5. zaměstnavatel ji přijal bez problému. chci se jít poté přihlásit na úřad práce, ale k tomu určitě budu potřebovat nějaký papír o ukončení smlouvy nebo tak něco ne? bylo to moje první zaměstnání, tak vůbec nemám zkušenost jak to probíhá. Můžete mi prosím poradit, jestli jsem měla něco podepsat nebo jak to běžně probíhá?
jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Milá Jano,

výpověď jste musela podat písemně. Takže při registraci na ÚP budete potřebovat potvrzenou výpověď, případně i uzavřenou pracovní smlouvu a také (klidně později) i zápočtový list, který vám vystaví zaměstnavatel po skončení zaměstnání. Kromě občanky už nic jiného potřebovat nebudete.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Chtěla bych se zeptat na problematiku týkající se výpovědi danou zaměstnavatelem s pracovní smlouvou na dobu určitou k 30. 6. 2015. Pracuji ve školství jako učitelka. Pracovní smlouvu jsme měla nově od 1. 1. 2015 do 30. 6. 2015. Jak je to s dovolenou?
Leona
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

zákoník práce stanoví nárok na dovolenou 20 dní za odpracovaný kalendářní rok. Pokud celý rok neodpracujete, pak vám za každý celý odpracovaný kalendářní měsíc náleží 1/12 z oněch 20 dní.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den, jsem vedená na UP a naskytla se mi možnost brigády na DPČ do 4600 hrubého za měsíc. Dostávám však 100kč hrubého za hodinu. Kolik tedy dostanu čistěho? Musím částku danit? Myslela jsem, že za mě daň odvádí zaměstnavatel. Děkuji
Valentýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ohledně výpočtů mzdy se obraťte na mzdového účetního. Daň za vás odvádí zaměstnavatel, máte-li však v průběhu roku i jiný příjem, musíte stejně podat daňové přiznání. Více vám jistě sdělí daňový poradce.

červen 2015

práce a ZTP
Dobrý den
mám Čid ukončen prac pomer na dobu určitou -odpracoval jsem 2roky a 170dní
mohu se zaregistrovat na ÚP až za 4 měsice a dostanu podporu nebo musim hned se zaregistrovat jinak o tu podporu přijdu je nějaké datum do kdy se musim hlasit na ÚP aniz bych stratil podporu? Děkuji za info Pavel
pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nikdo nemá povinnost se na ÚP hlásit. To je zcela dobrovolná záležitost a zákon toto nikterak neukládá. Podmínkou získání podpory je odpracovat 12 měsíců v posledních 2 letech....

červen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

studuji dálkově SŠ, příští rok odmaturuji, avšak v neperspektivním oboru. Jelikož se zajímám o IT, ale nechci tento obor studovat na VŠ, pokukuji po rekvalifikačních kurzech.
Všechny jsou ale nesmírně drahé a mimo mé možnosti (25.000 Kč / kurz). Je možné od ÚP i přesto získat alespoň nějaký částečný příspěvek a absolvovat některý už během studia?

Není šance abych na něj vydělala.
Alena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud jste ještě neodmaturovala a studujete v denním studiu, nemáte na rekvalifikační kurz nárok. Spíše než rekvalifikační kurz bych doporučovala dále studovat, třeba na VOŠ v oboru, který je perspektivní a k přijímačkám se naučila požadovanou látku.

červen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den chtěla bych se zeptat,chtela jsem dat vypoved dohodou ale donutili me abych to napsala s dvouměsíční vypovedni lhůtou,naskytla se mi skvela nabídka která nesla odmitnout a ted mi pisou absence,jak dlouho budu cekat na zapoctovy list a jak je to ze socialnim a zdravotnim pojistenim - vypovedni lhuta mi konci az nakonci cervna,dekuji za odpoved
Martina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zápočtový list dostanete, až bude ukončen předchozí pracovní poměr.(zřejmě pro vážné porušení pracovních povinností) Zákoník práce nezakazuje souběh obou zaměstnání, můžete doložit záp. list (jistě ho máte doma schovaný) z ještě předchozího zaměstnání.

červen 2015

práce a ZTP
Dobrý den ,mám ID 3.stupně a pobírám Rentu od pojišťovny, mohu si přivydělat např. domácí prací, tu bych ještě zvládl. Nebudou mi krátit ID nebo rentu?
Stanislav
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zda Vám nebude krácena renta, to nevím. Závisí na podmínkách jejího čerpání-to si zjistěte u pojišťovny. Jinak si při ID smíte přivydělat kolik jen zvládnete vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.

červen 2015

nástup do práce
Dobrý den, 5.6. budu mít ukončenou nemocenskou. Do zaměstnání nastupuji 1.7. , mohu se na tento mezičas nahlásit na úřad práce? /práci jsem ukončila v říjnu 2014 a od té doby byla na nemocenské/ Bude mi za tuto dobu náležet podpora v nezaměstnanosti? Mám hned nahlásit, že od 1.7. budu mít nové zaměstnání? Děkuji za odpověď. Lydie
Lydie.K.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, můžete se přihlásit na ÚP. Příslib nového zaměstnání ihned hlašte, pokud máte již i podepsanou novou pracovní smlouvu, vezměte ji s sebou. To, zda vám bude náležet podpora závisí mimo jiné i na tom, jak dlouho jste před ukončením prac. poměru pracovala.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den, jsem 5 měsíců na ÚP je mi 59 let. Zprostředkovatelka mi dala letáček na práci ve výrobě v nepřetržitém provozu. Necítím se na to, ale prý se tam musím zeptat. Nebo mít potvrzení od lékaře, že nemůžu dělat noční. Musím se ptát na práci, o které si myslím, že jí nezvládnu?
ALENA
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, musíte. Jste v produktivním věku a již delší dobu v evidenci uchazečů. Pokud nebudete moci tuto práci vykonávat, je třeba to patřičně zdůvodnit a doložit, např. již zmíněným lékařským potvrzením.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den, chci se zeptat, úřad práce mi našel práci, na kterou bylo výběrové řízení. Pokud mě přijmou a práce mi např. nebude vyhovovat, mohu na vlastní žádost odejít po uplynutí zkušební doby a úřad práce mě opět zaeviduje? Nebo mě nezaeviduje, protože jsem odešla na základě svého rozhodnutí? Předem děkuji za odpověď.
Natálie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud by toto místo nebylo zaměstnavateli dotováno z ÚP, můžete se do evidence přihlásit hned po skončení zaměstnání. Pokud by místo dotováno bylo, můžete se přihlásit na ÚP až po uplynutí 6 měsíců od data nástupu na takové místo. Výpověď však samozřejmě smíte podat dříve.

červen 2015

nástup do práce
je možne že žamnestnavatel muze dat nastupni plat pod minimum ato cini 8500 jeto mozni vzdi minimum je9200jeto tak jak mam rici abi zdvihli minimum mam smlouvu nastalo jsem steplic
jirka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den, Jirko,

pokud máte klasickou pracovní smlouvu a pracujete na plný úvazek a nejste poživatelem ID nebo nemáte změněnou pracovní schopnost, pak byste nárok na minimální mzdu ve výši 9200 hrubého mít měl.

červen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, v roce 2009 jsem si udělala na vlastni naklady kurz sportovního masera, jelikož mi jej up v Bílovci neposkytnul. Ale nyni od letošniho roku jsem totiž na up na dohodu pracuji v OV jako mase. Chci si prohloubit vzdělání o Zdravotního masera ale je na mne drahy , mohl by mi jej uřad zaplatiti? Mam 39let a je tady nouze o místo. Děkuji
Andrea
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

to, jestli vám bude rekvalifikační kurz proplacen záleží na rozhodnutí ÚP. V každém případě musíte být veden v evidenci alespoň jako "zájemce o zaměstnání".

červen 2015

hledám práci
Dobrý den, jsem evidovaná na UP a pobírám dávku v hmotné nouzi a doplatek na bydlení. Nyní mám možnost práce, ale zdá se mi trochu pofidérní a nejistá, přesto to chci zkusit. Pokud by se náhodou něco nezdařilo, za jak dlouho se mohu znovu zaevidovat na ÚP? A jak je to s nárokem na dávky? Nemyslím tím podporu v nezaměstanosti, tu vím, že mohu dostat až po odpracovaných 6 měsících. Platí to tak i s příspěvkem v hmotné nouzi a příspěvkem na bydlení? Díky za odpověď.
Káťa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zaevidovat na ÚP se můžete kdykoliv po skončení zaměstnání (neplatí u dotovaného místa). Na výplatu jiných sociálních dávek nejsem odborník, můžete se zeptat přímo na místě, kde jsou vám vypláceny nebo na informačních linkách MPSV.

červen 2015

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problematiku v případě zaevidování na ÚP ve věku 60 let a jeden den… v tomto věku je již okamžitý nárok na odchod do předčasného důchodu.
Otázka: do jaké míry se dá posuzovat sdělení nezaměstnaného, že půjde za rok do předčasného důchodu ?….Je to relevantní resp. vážný důvod pro odmítnutí nabídky práce u nějakého zaměstnavatele, aby člověk nebyl vyřazen z evidence ÚP ? Nebo úřadu práce nelze jako relevantní důvod ponechání v evidenci ÚP uvádět zájem resp. rozhodnutí odchodu do předč. důchodu v určitém jasném termínu ? Když dosavadní celoživotní praxe byla vrcholová manažerská pozice, je povinen vzít každou " splachovací nabídku ÚP do doby než nastoupí za pár měsíců předčasný důchod a stát tím samozřejmě ušetří nemalé prostředky na podpoře ? Jak je vůbec posuzována "kolize" zájmu odchodu do předčasného důchodu, aby nebyl uchazeč vyřazen z evidence, protože tohle nelze považovat za žádný vážný důvod odmítnutí i neadekvátního zaměstnání na pár měsíců ? - otázka upravena poradcem
Miloš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nezaměstnaný je především evidován na ÚP proto, aby práci hledal a také do ní, pokud ji sežene, nastoupil. Pokud do vhodného zaměstnání nechce nastoupit, je to důvodem pro vyřazení z evidence pro neposkytnutí součinnosti. Prohlášení o tom, že do důchodu nastoupí, není důvodem setrvání v evidenci UCHAZEČŮ o práci. Vhodným zaměstnáním se, zvlášť po delší době evidence, rozumí i zaměstnání v jiném oboru a za jinou mzdu, než uchazeč měl před evidencí.

květen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den
Jsem evidován na úřadu práce cca 4 měsíce.Dnes jsem byl na pobočce a chtěl jsem požádat o rekvalifikace na řidiče C+E,nebylo mě však vyhověno,prý až půjdu někam z doporučenkou.Tu jsem dostal,ale práce je tam skoro za minimální mzdu a ještě k tomu mě ani mnoho neříká.Mám obavy že tam budu muset nastoupit,ale za těch podmínek ještě s dojížděním,to se mě moc nelíbí.Raději bych šel jezdit.Mám nárok na rekvalifikaci nebo když paní vedoucí řekne ne tak prostě nemám šanci.Děkuji Vám
Zbyněk
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den,

ze zákona neexistuje právní nárok na získání placené rekvalifikace zajištěné ÚP. Takže pokud řekli ne, mají na to nárok. Je mi líto.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Každý rok pracuji u svého zaměstnavatele mimo HPP ještě i na DPP. Dohoda se uzavírá na celý kalendářní rok. Letos však se mnou zaměstnavatel záměrně dohodu nepodepsal, ačkoli sjednaný druh práce vykonávám. Nyní chce se mnou dohodu ukončit. Jakým zákonným způsobem to může udělat? Ptám se proto, že s největší pravděpodobností bude chtít podepsat onu roční dohodu až nyní s tím, že rozsah sjednané práce bude výrazně jiný oproti dřívějšku a bude tak spoléhat na to, že na tuto variantu nepřistoupím a dostanu "okamžitou" výpověď. Je tohle vůbec možné? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Vzhledem k tomu, že i v rámci dohod konaných mimo pracovní poměr platí ustanovení zákoníku práce, nemůžete DPP sepisovat dodatečně v květnu, případně i déle. Pokud jste dohodu neuzavřeli, není co ukončovat. Správně by vám tak měla práce, kterou vykonáváte nad rámec HPP započítána jako práce přesčas. Pokud by se dělo něco takového, co popisujete, obraťte se ihned na právníka a inspekci práce.

květen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem u svého zaměstnavatele dotovaná a mám smlouvu na dobu neurčitou. Tímto měsícem mi dotace končí a pochybuji, že zaměstnavatel bude mít na vyplácení mzdy i bez dotací. Tímto měsícem budu mít odpracovaný i rok, který se požaduje na podporu od UP. Chtěla jsem se zeptat zda musím dodržet výpovědní lhůtu abych měla nárok na již uvedenou podporu nebo zda stačí výpověď dohodou k určitému datu a jestli z mé nebo ze zaměstnavatelovi strany.
Děkuji.
Kristýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Stačí výpověď dohodou, ale práci ukončete až po skončení termínu čerpání dotace na vaše pracovní místo. Pokud však skončíte dohodou bez vážného důvodu, pak budete ze zmiňované podpory mít menší procentní část.

květen 2015