Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Jsem vedena na ÚP od 7/2015, nyní jsem nastoupila první den do zaměstnání, ale 12ti hodinovou směnu jsem odnesla namoženými zády a špatně se hýbu. Jak se nyní dohodnou se zaměstnavatelem na končení, neboť 12ti hodinové směny nezvládnu a jak s ÚP. Děkuji
Kateřina
Dobrý den, můžete zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Aby Vám úřad práce neponížil podporu, uveďte, prosím, ve zrušení zdravotní důvody a navíc si obstarejte potvrzení od ošetřujícího lékaře, že druh práce, na který jste nastoupila není vhodný s ohledem na Váš zdravotní stav. 

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, musím někde nahlasit, že nastupuji do nové práce na hlavní pracovní poměr při rodičovské dovolené? Dceři jsou skoro tři roky a v době mé práce bude chodit do soukromé školky. Rodičovskou mám - 4. letou variantu. Budou mi i nadále posílat rodičovský příspěvek? Zamestnavatel mi bude platit soc. a zdrav. pojištění. To musím také někde nahlásit?
Jana
Dobrý den, pokud jste tak měla nastavené čerpání rodičovského příspěvku, tak Vám bude chodit nadále. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,po vyčerpání podpůrčí doby nemocenské 25.9 jsem nastoupila do zaměstnání a dostala výpověd dohodou k 27.9 s 3 měsíčním odstupným.Do nové práce jsem nastoupila 5.10 a 7.10 opět nastoupila na nemocenskou .17.10 jsem ukončila pracovní neschopenku a podala ve zkušební době výpověd ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda po zaregistrování na úřadu práce budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji
Jana
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadu práce zda splňujete všechny podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,

pracuji v hluku a mám od lékaře doporučení, že je pro mne práce v hluku nevhodná, ráda bych ale v této práci pokračovala, zaměstnavatel se však bojí mne dál zaměstnávat z důvodu, že bych po něm mohla chtít do budoucna náhradu za způsobenou škodu na zdraví. jde to nějak ošetřit, třeba tím, že podepíšu, že v hluku pracuji na vlastní riziko? Chodím na kontroly pravidelně a samozřejmě počítám s tím, že v případě dalšího zhoršení sluchu, budu souhlasit s převedením na jinou práci
Martina
Dobrý den, objednejte se, prosím, ke smluvnímu lékaři zaměstnavatele, který pro něj zabezpečuje pracovně lékařskou péči, ať posoudí Váš zdravotní stav s ohledem na druh vykonávané práce.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem invalidni duchodce 1.stupně a tudíš jsem evidován na UP. 14.září 2016 jsem obdržel oznámení o zahájení správního řízení z moci uřední ohledně vyřazení z uřadu práce.Byl jsem vyzván abych se do 5 dnů od obdržení oznámení k celé záležitosti vyjádřil.Šlo o velmi fyzicky náročnou práci v pekárně a já se v zákonné lhůtě k celé záležitosti vyjádřil,v souladu s mým zdravotním stavem a v souladu s okolnostmi které mému náastupu předcházeli.Předmým nástupem jsem absolvoval pracovní rehabilitaci,s vynikajicím pracovním výsledkem práci,ovšem nikoli v pekárně,ale v kuchyni chráněné dílny,kde mi vedoucí stravování této firmi předběžně nabídl stálou práci po skončeni pracovní rehabilitace.Po skončení pracovní rehabilitace mi bylo sděleno že jsem odmítl práci a dostal oznámení o zahájení spravního řízení.Dnes je 19.10.2016 a já jsem stále nedostal vyjádření z UP.Má uřad práce nějakou zákonnou lhutu k ukončení správního řízení??????
Ivan N.
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadě práce. 

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ukončení pracovního poměru. Měla bych totiž možnost nastoupit do nové práce už od prosince i dříve, ale nýnější zaměstnavatel mě na dohodu nepustí. Někdo mi říkal, že když budu mít možnost podepsání smlouvy (či bych měla podepsanou smlouvu v ruce) v té nové práci dřív, než za ty dva měsíce, tak by měl zaměstnavatel připustit ukončení na dohodu.?
Lucie
Dobrý den, zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době bez ohledu na to, zda jste již uzavřel pracovní poměr s novým zaměstnavatelem. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, musíte absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Chci skončit v práci hned může skončit na hodinu
Marie
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze v těchto případech:
  • jestliže podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, 

  • nebo

  • zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

  • Navíc byste mohl zrušit pracovní poměr ihned ve zkušební době.

  • v opačném případě se musíte buď se zaměstnavatelem dohodnou nebo podat výpověď.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, ráda bych se zeptala na mou situaci. Jsem u zaměstnavatele vedená zatím na Dohodu o provedení práce a od 14.11.2016 nastoupím na Hlavní pracovní poměr, úvazek 0,6 (denně na šest hodin), a tudíž v listopadu moje mzda nedosáhne minimální mzdy, budu si muset doplácet zdravotní pojištění?
Děkuji za odpověď.
Helena
Helena Růžičková

Dobrý den, pokud odměna z dohody o provedení práce nebude vyšší než 10 000,- Kč, nebude z ní odvedeno zdravotní pojištění.

Za dobu pracovního poměru , tj. od 14.11.2016 do 30.11.2016 (pokud pracovní poměr neskončí dříve), odvede za Vás zdravotní pojištění zaměstnavatel, a to z vyměřovacího základu, kterého jste dosáhla. Pokud bude tento vyměřovací základ nižší, než je poměrná část minimálního vyměřovacího základu za období od 14.11.2016 do 30.11.2016 (tj. nižší než 5 610,- Kč), Váš zaměstnavatel za Vás odvede zdravotní pojištění z rozdílu mezi minimálním vyměřovacím základem a vyměřovacím základem, kterého jste skutečně dosáhla.

Zdravotní pojištění by jste v tomto případě za 11/2016 neměla sama doplácet. Doporučujeme Vám se obrátit na Vaší zdravotní pojišťovnu a tuto skutečnost si ověřit.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ukončila jsem pracovni poměr a dostala odstupné. Nyní mi u téhož zaměstnavatele byla nabýdnuta práce na Dohodu o provedení práce s výdělkem vyšším než 10 tisíc měsíčně. Nebudu muset vracet odstupné? Děkuji za odpověď. Irena Doubravová
Irena Doubravová
Dobrý den, budete vykonávat stejnou práci, jakou jste vykonávala v pracovní poměru na místě, které bylo zrušeno? Pokud ano, mohl by po Vás zaměstnavatel chtít vrátit část odstupného.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
A mohla bych se ještě zeptat v navaznosti na predešly dotaz,jaky je rozdíl v ukončeni a zrušeni pracovního poměru? děkuji
Lenka
Dobrý den, pracovní poměr se ruší ve zkušební době nebo okamžitým zrušení v důvodu porušení pracovní kázně (např. absence....).

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam všude musím hlásit nástup do zaměstnání, když zároveň pobírám rodičovský příspěvek a zaměstnavatel chce platit sociální, zdravotní a daně? Předem děkuji za odpověď
Barbora
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete vydělat bez omezení a nikam nic hlásit nemusíte.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den obracím se na Vás s radou,21.10.16 mi končí zkušební doba obavám se však toho,že mi zaměstnavatel chce dát výpoveď před koncem této doby jelikož mám jeho zástupce zdělila že prodejna bude po dobu 3 měsíců zrušena a že bude muset po tuto dobu být na ÚP.Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele a na co jsi v tom to případě mám dát pozor.Děkuji za odpověď Lucie H.
Lucie H.
Dobrý den, ve zkušební době může pracovní poměr zrušit jak zaměstnavatel tak zaměstnanec, a to i bez udání důvodu. V tomto případě na nic nárok nemáte.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem od 23.9. na ÚP. Našel si práci a 11.10. jsem podepsal smlouvu ale 14.11. jsem ji ukončil, fyzicky jsem to nezvládal. 17.10. jsem vše donesl na úp, ale mi řekli že musím evidenci ukončit i když jsem chtěl být na úp dále protože jsem bez práce.Kdy se mohu znovu registrovat na úp jako uchazeč o zaměstnání??
Jeník
Dobrý den,

bohužel nemáme potřebné informace k Vašemu případu. Kontaktujte úřad práce a domluvte se, z jakého důvodu již nemůžete být vedený na úřadu práce a kdy bude evidence znovu možná

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den. Musí osoba s částečným invalidním důchodem hlásit tuto věc zaměstnavateli pokud u nabídky práce není napsané,že je práce vhodná i pro invalidní důchodce? Když si dotyčná osoba na tu danou práci troufne a zdravotní problémy jí v té dané práci na kterou se hlásí nebrání?
Michaela
Dobrý den,
tuto skutečnost svému zaměstnavateli hlásit musíte.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý večer, chci se zeptat. Jsem zaměstnána na HPP a dobu určitou, v září jsem zjistila že jsem těhotná, ihned jsem šla na nemocenskou, těhotenství bohužel nevyšlo. K 31.10.2016 mi končí smlouva na dobu určitou a od 1.11.2016 chci nastoupit do nového zaměstnání , má otázka tedy zní , budu mít nějaký narok na peněžitou pomoc mateřství , mateřskou kdybych otěhotněla znovu po zkušební době ? Nebo musím pracovat alespoň 1 rok. A mohu jít na 3 letou mateřskou ? Děkuji
Petra

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce).

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Zdali jste splnila obě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám sdělí Správa sociálního zabezpečení.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den jel jsem ráno na motorce do práce a asi 1km od domova mi jiný řidič nedal na křižovatce přednost a došlo ke střetu,odvezli mě helikoptérou do nemocnice měl jsem zlomenou ruku a polámanou páteř,zaměstnavateli jsem odeslal všechny potřebné dokumenty a doufal že je vše v pořádku.Zaměstnavatel mi však vyplatil jen 50procent nemocenské ,opravdu nechápu proč má na to právo když nešlo o pracovní úraz?
David

Dobrý den, náhrada mzdy v době 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti se snižuje na polovinu dle % 31 zákona č. 187/2006 Sb., tj. mimo jiné při spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku. Předpokládáme, že probíhá šetření policie ČR. Pokud bude výsledek šetření ve Váš prospěch, vyplatí Vám zaměstnavatel po doložení tohoto výsledku šetření zbývající část náhrady mzdy.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, vratila jsem se po 17 mesicich z rodicovske dovolene zpet do zamestnani. Nicmene jsem zjistila, 63 je to s roli matky v takovem rezimu neslucitelne. Mohu nyni odejit opet na rodicovkou dovolenou do 3 let veku ditete? Dekuji za odpoved. Radka
Radka Nechlubova
Dobrý den, na rodičovskou dovolenou se můžete vrátit.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chci se zeptat na následující: skončím k 31.12.2016 v práci, kde byla zaměstnána 3 roky na HPP, a půjdu se evidovat na ÚP. Nárok na podporu mám, o tom vím. Ale zajímá mě, zda na ni mám skutečně nárok, když jsem majitelkou nemovitosti, tu pronajímám a měsíčně mi chodí 9000,- z nájemného (ze které platím daň a je to zaevidováno na FÚ). Považuje se v takovou chvíli příjem z pronájmu za příjem, který brání tomu, abych dostávala podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Věrka
Dobrý den, majetkové poměry se na úřadu práce nezjišťují. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je rozhodující předchozí zaměstnání (jeho délka, výše mzdy a způsob ukončení pracovního poměru).

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den mužů kdykoliv zkoncit v praci na dopravu když ani nemám podepsanou smlouvu? Jedná se o Rožnov letáku . Volala sem i psala paní že chci zkoncit hned po prvním rozporu ale nebrala mi tel.a aní na sms nereagovala....co mám dělat?
Manka
Dobrý den, měla jste pracovat v pracovním poměru nebo na DPP? Každý pracovní poměr musí být uzavřen písemně. Pokud jste žádnou smlouvu neuzavřela, je možné se domnívat, že žádný pracovní vztah nevznikl.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den, chci se jen zeptat na jednoduchy dotaz. Kdyz pracuji na 12-hodinove smeny, a pripadaji mi smenny na pa, so, ne NOC, a v patek onemocnim a na smenu uz nedorazim, co mam tedy delat ? Muj lekar oz neordinuje. Mam jin na pohotovost, nebo pockat na pondeli ? Co mam tedy delat ? dekuji
Miro
Dobrý den, pokud onemocníte, informujte bez zbytečného odkladu svého nadřízeného. Ihned v pondělí jděte k lékaři, který Vám může doklad o pracovní neschopnosti vystavit zpětně.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,chtěla bych poradit.V zaměstnani ve kterém jsem chci ukončit pracovní poměr dohodou,mám smlouvu na dobu neurčitou,ale zaměstnavatel mě určitě nebude chtít propustit,jelikož nebude mít za mě náhradu a take nejspíš z důvodu toho,že při inventuře bylo zjištěno manko.Jenže já nechci dané manko platit,jelikož si nejsem vědoma toho,že vzniklo z mé strany.Pracuji v potravinách,v obchodě.Tak bych se chtěla zeptat,pokud mne zaměstnavatel nepropusti a ja už do dané práce nenastoupím,jak dlouho mi smí zadržovat zápočtový list.Děkuji
Lenka
Dobrý den, co se týče náhrady škody nevím, zda máte uzavřenou dohodu o hmotné odpovědnosti. Pokud ne, dle zákoníku práce výše náhrady škody způsobené z nedbalosti požadovaná na zaměstnanci nesmí přesáhnout částku 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku, dosahovaného před způsobením škody. Co se týče ukončení pracovního poměru, musíte dát výpověď z pracovního poměru. Pokud chcete ukončit pracovní poměr dříve, musela byste se se zaměstnavatelem dohodnout. Pokud přestanete chodit bez omluvy do práce, vystavujete se riziku ukončení pracovního poměru jeho okamžitým zrušením. Náhradu škody však po Vás může zaměstnavatel požadovat i po ukončení PP. Zápočtový list by Vám měl vydat v den ukončení pracovního poměru.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den, jsem ve 3 stupni invalid. duchodu. Povedlo se mi najit zamestnani z domu. Tel. operatorka, ale mam to jen na 30 h tydne. Ma hruba mzda ma byt jen 7000. Neni to nejak malo?
Dekuji Sarka
Šárka

Dobrý den,

dle přílohy k nařízení vlády č. 567/2006 Sb. je profese telefonní operátor zařazena do 2. stupně skupin prací. Dle tohoto zařazení je minimální zaručená mzda pro invalidní zaměstnance 10 300,- Kč při 40-ti hodinové týdenní pracovní době. Jelikož vaše týdenní pracovní doba je 30 hod., vaše minimální zaručená mzda je 7 725,- Kč.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu nemocenskou i pracovní poměr ukončit v jeden den. Se zaměstnavatelem jsme se na výpovědi dohodli. Děkuji
Simona
Dobrý den, pracovní poměr určitě můžete dohodou ukončit ke stejnému dni, ke kterému byla ukončena pracovní neschopnost.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,k 31.10.2016 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.Nemuzu zůstat dále,jelikoz i manžel změnil práci a mi kvůli tomu nemáme hlídání.Jak to oznámit zaměstnavateli?když už je 11.10.popr.kdybych mu dodělala měsíc listopad než si najde náhradu.Jakou musím mít smlouvu...A musím se hlásit na úřadu práce? děkuji
Jana
Dobrý den, oznamte svému zaměstnavateli, že neprodloužíte pracovní poměr, příp. se s ním domluvte na prodloužení PP o např. 1 měsíc. Pokud budete hledat zaměstnání, při kterém budete lépe zvládat péči o děti, zaregistrujte se na úřadu práce.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den,
dnes jsem se nedostavila na sjednanou schůzku na ÚP, bohužel jsem na to zapomněla. Úřednice mi volala, že mám 8 dní na udání vážných důvodů proč jsem na schůzku nepřišla.
1) Mohl by mi praktický lékař vystavit nějaké potvrzení, např. že jsem nemocná?
2) Pokud dojde k vyřazení z ÚP, bude to k dnešnímu datu nebo až po těch 8 dnech?
3) A kdybych si sehnala třeba do týdne práci, co by se dělo? Mohla bych ještě nastoupit rovnou z ÚP? Nebo bych si musela za těch pár dní doplácet pojištění sama?
Děkuji
Petra
Dobrý den, posouzení vašeho zdravotního stavu je čistě na Vašem obvodním lékaři. Doporučuji se obrátit na pracovníka úřadu práce a domluvit se s ním na dalším postupu.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz.V rámci jednoho podniku (nemocnice) jsem přestoupila z jednoho oddělení na druhé - to vše v rámci jedné pracovní smlouvy. Při odchodu z prvního oddělení jsem musela absolvovat výpovědní lhůtu. Nyní na novém pracovišti po prvním měsíci jsem nešťastná a ráda bych odešla z nemocnice celkově, ale bylo mi řečeno, že zkušební dobu nemám a musím opět tak musím absolvovat výpovědní lhůtu. Je tedy fér že zkušební dobu nemám, ale výpovědní lhůtu (už podruhé v krátké době) ano? Nejsem na novém pracovišti ještě ani zaučená. Děkuji za odpověď, V.
V
Dobrý den, pokud chcete ukončit pracovní poměr, musíte absolvovat výpovědní lhůtu. 

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla bych se vás na něco zeptat. Ke dni 4.10.2016
jsem podala výpověď ze zaměstnání ve zkušební pracovní době a ke dni 17.10.2016 nastupuji do nového zaměstnání.
Zajímalo by mě tedy, jestli po dobu těch 13 dnů, co jsem nezaměstnaná musím být evidována na Úřadu práce.
Děkuji moc za odpověď
Martina B.
Dobrý den, bylo by lepší dojít se na těch 13 dní zaregistrovat na úřad práce.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
skončil mi pracovní poměr-dohodou. Téhož dne jsem nastoupila k jinému zaměstnavateli na DPČ na tři měsíce. Když se registruji na ÚP až po skončení DPČ, mohu uvést příjem pro výpočet podpory z prvního zaměstnání? Nebo se musím registrovat hned. Děkuji
Petra
Dobrý den, dojděte se zaregistrovat ihned. Práci na DPČ ale musíte na úřadu práce nahlásit.

říjen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ,chci si podat žádost na rekvalifikační kurz.Bohužel ale nevím jak správně formulovat zdůvodnění.Mám pouze základní vzdělání a proto bych kurz floristiky chtěla absolvovat.
moc děkuji za odpověď
Monika
Dobrý den, konzultujte svoji žádost s úřadem práce, kde mají s těmito žádostmi zkušenost.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý Den, chtěl bych se zeptat Ohledně Absence ve zkušební době Mohu dostat nějaký Paragraf ? Děkuji Martin
Martin
Dobrý den, i ve zkušební době může být s Vámi rozvázán pracovní poměr jeho okamžitým zrušením z důvodu absence.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den,je nejaka moznost posunout schuzi o mesic?Nutne potrebuji pomoc.dekuji
Lenka
Dobrý den, tato poradna řeší pracovně-právní problematiku.

říjen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
3 roky jsem pracovala u stejného zaměstnavatele, kde jsem měla hrubý měsíční příjem 21 000 Kč. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost k 31.8. 2016. Pracovala jsem u tohoto zaměstnavatele od 1.1. 2014 do 31.8.2016.

Od 3 října 2016 jsem zaměstnaná u nového zaměstnavatele, kde mám však nástupní hrubou měsíční mzdu pouze 11 500 Kč. Zjistila jsem, že jsem těhotná a lékař mi doporučil jít na nechopenku vzhledem k mému věku a již prodělanému potratu (36 let.)

Mám dotaz, od kterého zaměstnavatele se mi bude počítat neschopenka a od kterého zaměstnavatele se bude vypočítávat peněžitá pomoc v mateřství, když půjdu ihned na neschopenku.Termín porodu: koncem května

Děkuji za odpověď
Michaela Pavlíčková
Dobrý den, žádost o nemocenskou a její výplatu budete podávat u aktuálního zaměstnavatele. V případě pracovní neschopnosti delší než 14 kalendářních dnů váš aktuální zaměstnavatel předá žádost společně s přílohou, kterou vystaví, na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Pokud do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nezměníte zaměstnavatele, rovněž žádost o peněžitou pomoc v mateřství budete podávat u aktuálního zaměstnavatele. Nemocenské dávky (nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství) budou počítány z příjmů, které jste dosáhla u aktuálního zaměstnavatele.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den
dekuji za Vasi odpoved ohledne odmeny za praci ve svatek. Chtel jsem se zeptat jeste k bodu 3 - poskytnuti diet v cizi zemi.
Zamestnavatel me tvrdi, ze pokud poskytne priplatek 100% za praci prescas, nemam narok na diety.
A nebo naopak. Pokud dostanu diety, nemam narok na priplatek ve vysi 100% za praci prescas.
Dekuji
Radim
Dobrý den, pokud jste byl vyslán pracovně do zahraničí, máte nárok na diety.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 9 listopadu mi končí smlouva. Momentálně jsem ve 2 měsíci těhotenství a předpokládám, že mi jí neprodlouží. Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějakou finanční pomoc nebo o co si můžu zažádat ? Děkuji Mašková
ZMašková

Dobrý den, každý zaměstnanec, kterému skončil pracovní poměr, má nárok se zaevidovat na úřadu práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce dále zváží, zdali žadatel splnil podmínky pro nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti.

Pokud by jste měla zdravotní problémy a Váš ošetřující lékař by vás uznal jako práce neschopnou z důvodu nemoci, pobírala by jste dávky nemocenského pojištění. Tato pracovní neschopnost by ovšem musela vzniknout ještě v době trvání pracovního poměru nebo nejpozději do sedmého kalendářního dne po ukončení pracovního poměru (v takzvané ochranné lhůtě). O tom, zda by jste splnila podmínky nároku na výplatu dávky z titulu ochranné lhůty, rozhoduje Okresní správa sociálního zabezpečení – může se tedy stát, že o kdyby pracovní neschopnost vznikla v ochranné lhůtě, nebude Vám dávka přiznána. Pokud ovšem nemoc vznikne ještě za trvání pracovního poměru, bude vám dávka nemocenského pojištění vyplacena.

Dávky nemocenského pojištění vyplácí příslušná Správa sociálního zabezpečení od 15-tého dne nemoci. Za prvních 14 kalendářních dnů Vám náleží náhrada mzdy od vašeho zaměstnavatele, pokud po dobu těchto 14-ti dnů trval váš pracovní poměr.

říjen 2016

nástup do práce
Dobry den
Popis situace z minuleho mesice.
Svatek 28/09, byl jsem na SC mimo CR a prokazatelne jsme pracoval.
Jsou moje nize uvedene naroky opravnene?
- denni prumerna mzda
- priplatek za praci o svatku +100%
- diety v dane zemi


Radim

Dobrý den, pokud byla práce ve svátek nařízena zaměstnavatelem, náleží za práci přesčas náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu náhradního volna má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (případně na poměrnou část jeho měsíční mzdy). Místo náhradního volna se může zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku ve výši 100% průměrného výdělku za každou odpracovanou hodinu ve svátek.

Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodl na tom, že nebudete čerpat náhradní volno za práci ve svátek, náleží Vám mzda za práci ve svátek (ve výši průměrného výdělku případně ve výši poměrné části stanovené měsíční mzdy) a dále příplatek za práci ve svátek ve výši 100% průměrné mzdy za každou odpracovanou hodinu ve svátek.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, v září jsem ukončila PP, ale již v srpnu jsem přečerpala dovolenou o 1,5 dne. Jaká bude srážka?
Jen průměr za dovolenou, nebo k tomu ještě dopočítává i sociální a zdravotní pojištění, které zaplatil zaměstnavatel?
Zuzana

Dobrý den, zaměstnavatel srazí přečerpanou dovolenou průměrem. Zdravotní pojištění zaměstnavatel srazí pouze v případě, že jste nedosáhla minimálního vyměřovacího základu na zdravotní pojištění za září, případně jeho poměrnou část, pokud Váš pracovní poměr netrval po celý kalendářní měsíc. Sociální pojištění se z přečerpané dovolené nesráží.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnanci byl přiznán starobní důchod a po vzájemné dohodě (on se chce věnovat jiným aktivitám, my pro něj nemám dost práce) mu byla dána výpověď s nárokem na zákonné 3měsíční odstupné. Můžeme s tímto člověkem uzavřít Dohodu o provedení práce hned v měsíci následujícím po datu výpovědi, když potřebujeme, aby ještě v rozsahu několika hodin pro nás něco zařídil? Děkuji Peroutková
Peroutková
Dobrý den, jestliže s někým ukončujete pracovní poměr pro nadbytečnost, neměli byste s ním uzavírat následně žádnou smlouvu.

říjen 2016

hledám práci
Dobrý den
Když má člověk na rok smlouvu (Dohodu o provedení práce)
Bude Pracovní uřad v té době nabízet i jiné zaměstnání ?
Děkuji
Greg
Dobrý den, určitě bude. I Vaším cílem by mělo být nastoupit do pracovního poměru.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovní smlouvy. Po dlouhodobém prodlužování dohody o provedení práce, kde mě zaměstnavatel nutil měsíčně odpracovat více než 200 hodin měsíčně, jsme 1.10. podepsali pracovní smlouvu (HPP). V té době jsem byla v neschopnosti a do práce jsem nenastoupila. Zaměstnavatel si byl vědom, že jsem se nakazila v práci (pohostinství) a stačila mu pouze zpráva od lékaře. Po nějaké době mě nutil i s tímto onemocněním nastoupit do práce (od doktora mám potvrzení, že tuto práci nyní nesmím vykonávat). Nejen kvůli jeho nestandartním podmínkám, ale také kvůli dlouhé léčbě, jsem se rozhodla podat výpověď. Zaměstnavatel ji nepřijal, dokonce roztrhal, a teď po mně vyžaduje neschopenku. Chtěla bych se proto zeptat, zda má právo dodržovat výpovědní lhůtu, jestliže jsem do práce vůbec nenastoupila? Už delší dobu se na pracovišti setkávám s mobbingem a tohle mi přijde jako jeho další naschvál. Moc Vám děkuji za odpověď.
Anonym
Dobrý den, na DPP můžete odpracovat maximálně 300 hodin / rok. Pokud jste uzavřela k 1.10.2016 pracovní poměr, nemáte sjednanou zkušební dobu? Pokud ano, můžete ukončit PP ve zkušební době. V opačném případě musíte absolvovat výpovědní dobu. Důvod absence musíte doložit, nejlépe dokladem o pracovní neschopnosti od lékaře.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Dostal jsem rozhodnutí o přiznání podpory v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců, ve výši 3886,-po
dobu 2 měsíce,3109,-2 měsíce,2850,- po zbytek.
je mi 60 let a mám odpracováno dle ČSSZ 44 let.
v září 2014 jsem po více než 40 letech u jednoho zaměstnavatele byl po nátlaku donucen podepsat výpověď dohodou, po čemž jsem se psychicky zhroutil a byl 2 roky v pracovní neschopnost - dodnes nejsem zcela v pořádku.V rozhodnutí je informace o možnosti odvolání do 15 dnů.Mám dotaz jaká je zkušenost s úspěšnosti s odvoláním
případně žádat o zmírnění tvrdosti zákona? Nebo prosím o radu co dělat ? Děkuji.
Honza
Dobrý den, tato poradna řeší pouze pracovně-právní otázky. Můžete se zkusit obrátit na bezplatnou právní poradnu JobDNES.cz. Děkuji.

říjen 2016

hledám práci
Dobry den,pracuji na DPČ vydelek cca 4tis. v cistem. Zajimalo by mne,zda zamestnavatel musi vedet o tom,ze mi byl priznanl prispevek na bydleni. Dekuji.
Dana
Dobrý den, zaměstnavatel o tom vědět nemusí, ale měl byste být institucí, která Vám příspěvek přiznala, poučen o podmínkách pro jeho vyplácení.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Byl jsem zaměstnán a ve zkušební době v druhém měsíci po odpracování jednoho týdne byl se mnou prac. poměr ukončen. Mám nárok na ten měsíc, i když jsem ho neodpracoval celý nárok na soc. a zdrav. pojištění. Děkiji a jsem s pozdravem.
Dušan Malínský
Dobrý den, máte nárok za odpracované dny. Určitě si musíte doplatit zdravotní pojištění za neodpracované dny v měsíci nebo se den následující po ukončení pracovního poměru musíte zaregistrovat na úřadu práce.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, má zaměstnavatel právo dát dovolenou zpětně? Tzn. když mi nevychází stanovený počet odpracovaných hodin za měsíc ( chybí mi třeba 2 hodiny)? Děkuji.
Irena
Dobrý den, dovolená se zatím poskytuje na dny, proto, jestli Vás správně chápu, nemůžete si na 2 hodiny vzít dovolenou.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem na ÚP /jsem OZZ/.
Teď pracuji už 2 měsíc u firmy na dotovaném prac. místě. Nyní se mi naskytla příležitost na lepší místo u jiné firmy. Může nová firma čerpat na mou osobu nějaké
příspěvky? Děkuji.
Lucie
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce.

říjen 2016

hledám práci
Mohu si prosím příležitostně přivydělat při evidenci na úřadu práce bez odebrání podpory?
Marie
Dobrý den, při výkonu nekolidujícího zaměstnání (výdělek do výše 1/2 minimální mzdy) můžete být v evidenci úřadu práce, ale podpora Vám po tuto dobu nenáleží.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,je potreba nahlasit zmenu zamestnani hypotece a banke?
milly
Dobrý den, tato poradna řeší pouze pracovně právní otázky. S tímto dotazem se obraťte na banku, u které máte hypotéku.

říjen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mohu u DPP když mám ČID skončit u zaměstnavatele,když mi to nevyhovuje? Byla jsem tam 1 den.Musím tam ještě jít? díky za odpověď
Monika
Dobrý den, DPP můžete ukončit buď dohodou nebo její výpovědí, pokud jiná možnost v DPP nebyla sjednána.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, 5.10. jsem se byla vyřadit z evidence úřadu práce, jelikož jsem nastoupila do zaměstnání od 1.10. (konkrétně od pondělí 3.10.) a byl mi dán papír, který musím zanést na pojišťovnu. Chtěla bych se prosím vás zeptat, do kdy nejpozději musím na pojišťovnu zajít. Díky
Martina
Dobrý den, musíte to na své zdravotní pojišťovně nahlásit do 8 dnů.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
tento rok jsem byla ve starém zaměstnání do 31.4 , potom jsem nastoupila do nové práce k 1.6.2016 ale bohužel to nějak nevyšlo a dala jsem výpověď, která mi končí k poslednímu 10 měsíci tohoto roku. Novou práci už mám sjednanou. Chtěla bych se zeptat na kolik dní mám nárok na dovolenou v práci kde jsem byla od 1.6 do 31.10 2016. A jestli se uplatňuje dovolená, i když jsem byla měsíc na dohodu. Děkuji za odpověď.
Leona
Dobrý den, Váš nárok na dovolenou je 5/12 roční výměry dovolené, kterou poskytuje Váš zaměstnavatel.

říjen 2016

nástup do práce
Dobrý den, podepsal jsem smlouvu na novou pozici, která platí od září, nadále vykonávám svou předešlou práci, protože za mě nemají náhradu abych mohl přeskočit, mám nárok na mzdu, která náleží nové pozici, nebo budu ohodnocený tím kterou práci vykonávám. Děkuji.
Petr
Dobrý den, měl byste dostávat mzdu platnou od 1.9.2016.

říjen 2016