Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. V současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi, která mi končí v 6.10 2017. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na výpovědi s tím, že mi poběží dvouměsíční výpovědní doba, během které nebudu chodit do práce, ale budu normálně placená jako kdybych v práci byla, a poté dostanu odstupné. Zajímá mě, když bych od 1.9. 2017 nastoupila do jiného zaměstnání, zdali by stále platila ta výpovědní lhůta a s tím spojené finance děkuji Vacková
vacková
Dobrý den, k novému zaměstnavateli můžete klidně nastoupit, výpovědní doba Vám u předchozího zaměstnavatele doběhne tak, jak bylo sjednáno.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den mam pracovni smlouvu na dobu neurcitou. Chtela bych skoncit,ale se zamestnavatelem neni rec. Takze dohoda neni mozna. Je nejaka sance nejak ukoncit pr.pomer tj. K 31.5...
Mam novou nabidku od 1.6.
Je nejaka moznost ukonceni pr. Poměru
Co napr. Neomluvena absence
Děkuji
Jana
Dobrý den, jedinou zákonnou možností ukončení PP k 31.5.2017 je dohoda se zaměstnavatelem.

květen 2017

CV a motivační dopis
Jak smazat životopis?
Jakub

Dobrý den, napište žádost na e-mail podpora@jobdnes.cz

Uveďte jméno, příjmení, tel. a e-mailovou adresu. Životopis bude smazán na základě této žádosti.

 


květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské a peněžité pomoci v mateřství. K 31.5. 2017 mi končí pracovní smlouva, výpověď jsem podala sama, neboť k 1.6. jsem měla nastoupit do nového zaměstnaní, do které nemohu nastoupit, neboť jsem zjistila, že jsem těhotná. V tuto chvíli jsem na nemocenské z jiného zdravotního důvodu. Mohu přejít na nemocesnkou ke svému gynekologovi a pobírat nemocenskou i po dobu po ukončení mé pracovní smlouvy ? Děkuji za odpověď.
Natalie

Dobrý den,

na nemocenské dávky by Vám vznikl nárok za doby trvání pracovního poměru či v tzv. ochranné lhůtě, tj. do 7 kalendářních dní od dne skončení zaměstnání. U nemocenské za první tři dny nepřísluší žádná náhrada mzdy, od 4. do 14. kalendářního dne doby trvání dočasné pracovní neschopnosti by Vám náležela náhrada mzdy za každý den, na který Vám připadla pracovní směna. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské dávky příslušná správa sociálního zabezpečení, a to za každý kalendářní den. Náhrada mzdy, kterou v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel, se vztahuje pouze na situaci, kdy trvá pracovní poměr. Pokud byste tedy na nemocenskou nastoupila až v ochranné sedmidenní lhůtě, za prvních čtrnáct dní by Vám žádná náhrada mzdy nepříslušela a až od 15. dne by Vám náležely nemocenské dávky od správy sociálního zabezpečení.

Co se týká navazující pracovní neschopnosti, v případě, že by Vám jedna dočasná pracovní neschopnost byla ukončena a bezprostředně by Vám navazovala druhá dočasná pracovní neschopnost, jednalo by se dle ustanovení § 55 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, o pokračování první pracovní neschopnosti, protože první i druhá dočasná pracovní neschopnost se týká stejné pojištěné činnosti.

květen 2017

hledám práci
Dobrý den, touto cestou bych se chtěla zeptat, zda je mi zaměstnavatel povinen poskytnout neplacené volno za účelem hledání nového zaměstnání v případě vypršení smlouvy na dobu určitou. Na který paragraf Zákoníku práce se případně mohu odvolat? Předem děkuji za odpověď.
Anna
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání. Vyhledání nového zaměstnání spadá do kategorie jiných důležitých osobních překážek v práci.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, pracuje u nás starobní důchodce jako vrátný. V pracovní smlouvě má uvedeno vrátný - zástupy . Nyní mi donesl neschopenku, nevím, jaké dny platit, když byl vlastně vedený jako zástup, tedy chodil do zaměstnání podle potřeby. Děkuji
Jana

Dobrý den, každý zaměstnanec, se kterým je uzavřen pracovní poměr na základě pracovní smlouvy, musí mít stanovenou týdenní pracovní dobu.

Dle § 84 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Tímto rozvrhem se zaměstnavatel řídí při proplácení náhrady za nemoc.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem 5let a pak jsem otěhotněla a měla jsem rizikové tudíž jsem musela být doma. Pracovní poměr mi skončil v srpnu 2012, protože jsem měla dobu určitou. Byla jsem ale na nemocenské a v říjnu jsem nastoupila na mateřskou, a v listopadu porodila. Druhé dítě se mi narodilo v září 2014, na mateřskou jsem ale už neměla nárok, ale rodičák ano. Ted v září 2017 mi končí mateřská, a jde mi o to, když nenajdu práci budu se hlasit na úřadě práce, a dostanu peníze vypočtené z minima nebo z předchozí práce ještě před nástupem na rodičák?děkuji.Eva
Eva
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste v posledních letech neměla žádný příjem, ze kterého by se dala vypočítat výše podpory v nezaměstnanosti, tak se její výše bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den,
chtela jsem se zeptat, zda budu mit narok na materskou. Mam odpracovano 5 let a pred mesice jsem dala vypoved. Mesic jsem vede na na UP.Od pristiho mesice mam nastoupit do nove prace na dohodu o provedeni prace. Planujeme dite, ale nevim, zda budu mit na materskou narok. Dekuji Jana
jana

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. na dávku, kterou by Vám příslušná správa sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) by Vám vznikl v případě, že byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době trvání těhotenství činí 180 dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.

Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že byste měla začít pracovat na dohodu o provedení práce. Ta je specifická tím, že účast na nemocenském pojištění za dané období vzniká až v případě, kdy odměna činí více než 10.000 Kč hrubého měsíčně, a také tím, že ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce neplyne ochranná lhůta.

Pokud byste tedy výše uvedené podmínky nesplnila, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám bohužel nevznikl.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v lednu jsem nastoupila do nového zaměstnání a mám smlouvu na 6 měsíců. Nastupovala jsem z rodičovské dovolené a po celou dobu jsem byla zaměstnancem jiné firmy. Pokud bych teď otěhotněla, vztahovala by se na mě 180 denní ochranná lhůta a měla bych nárok na mateřskou? Děkuji za odpověď.
Zuzka

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. dávka, kterou by Vám příslušná práva sociálního zabezpečení vyplácela, nadále jen PPM) Vám vznikne v případě, když byste byla účastna na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž by ke vzniku nároku na PPM došlo během této doby pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta při skončení zaměstnání v době těhotenství činí 180 kalendářních dní ode dne ukončení zaměstnání, pokud by však Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta tolik dní, kolik dní trvalo toto poslední zaměstnání.

Podmínky pro vznik účasti na nemocenském pojištění jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Ve Vašem dotazu uvádíte, že z rodičovské dovolené v předchozím zaměstnání jste rovnou nastupovala do nového zaměstnání. Jedná-li se v obou případech zaměstnání o zaměstnání, za jejichž trvání Vám vznikla účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dní v posledních dvou letech (účast na nemocenském pojištění trvá i při rodičovské dovolené, pokud pracovní poměr stále trvá), a stihnete-li nastoupit na PPM v době trvání účasti na nemocenském pojištění či v ochranné lhůtě během výše specifikovaných podmínek, nárok na PPM Vám vznikne.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2017 Pracovní smlouvu nebudu chtít prodloužit. Zajímá mě jak dopředu musím o této skutečnosti informovat zaměstnavatele. Dále mě zajímá do jakého data se musím nahlásit na úřad práce když následující dny v červenci jsou státní svátky? Děkuji za odpověď.
Ivana
Dobrý den, v zákoníku práce není žádná taková lhůta uvedena. Je ale slušnost informovat svého nadřízeného (a platí to i opačně) v dostatečném časovém předstihu. Kdybyste tak ale zavčas neučinila a ohlásila to až v okamžiku předložení prodloužení pracovní smlouvy, nehrozí Vám žádný postih.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jsem ve výpovědní lhůtě z odstupným po skončení pracovního.poměru budu muset jít na UP.Zároveň pobírám rentu z bývalého zaměstnání.Otázka zní zda si můžu na UP přivydělat,když budu mít odstupné a zároveň rentu?Děkuji P
Pavel
Dobrý den, obraťte se, prosím, na pracovníky úřadu práce.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prac. smlouvu na dobu určitou, která mi končí 15.5.2017, nejspíše mi smlouvu prodlouží, ale ráda bych ze zaměstnání odešla až mi smlouva skončí. Když se nahlásím na ÚP, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budu mít nárok? Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, pokud ukončíte zaměstnání uplynutím sjednané doby, první dva měsíce dosahuje podpora v nezaměstnanosti 65% průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce 50%. Následně 45% předchozího výdělku.


květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, dne 9.5.2017 jsem podepsala pracovní smlouvu s nástupem od 1.6.2017. Za 2 dny jsem ale dostala lepší nabídku, s nástupem ihned, kterou bych chtěla přijmout. Ihned jsem zavolala prvnímu zaměstnavateli, abych se s ním dohodla o zrušení smlouvy, ale nechce o tom ani slyšet, nechce přistoupit na zrušení a vyhrožuje mi, že veškeré náklady spojené s mým nenastoupením uhradím. Má na to právo, když jsem mu svůj úmysl nenastoupil oznámila 3 týdny dopředu? Má dost času si najít náhradu. A jak mám tedy smlouvu zrušit? Teď po tom jak byl hnusnej v telefonu, se s ním nechci ani setkat, natož nastoupit do práce.Jak mám postupovat, aby nemohl napadnou zrušení? Oznámila jsem mu to jen v telefonu, písemně zatím ne, protože nevím jak. Je právník. Jsem zoufalá...poraďte prosím co mám dělat.
Hana
Dobrý den, pokud již máte podepsanou pracovní smlouvu, musíte od ní písemně odstoupit. Zaměstnavatel jistě musel učinit nějaké kroky k administraci Vašeho nástupu, ale ani ve zkušební době nemá zaměstnavatel žádnou jistotu, že u něj zůstanete.

květen 2017

nástup do práce
Dobrý den, je 3 měsiční zkušební doba povinně stanovená zákonem? Nebo nemusí být žádná? Nastupuji do nové práce a bojím se že nebudu moci praocvní poměr ukončit kdyby se mi tam náhodou nelíbilo. Děkuji
Adriana
Dobrý den, máte právo požadovat zkušební dobu, takže rozhodně dbejte na jejím sjednání v pracovní smlouvě.

květen 2017

nástup do práce
Od 1.4.2017jsem s THP převeden na vlastní žádost na VD, toto jsem oznámil zaměstnavateli písemně 28.2.2017 s ústní dohodou o mzdě a vykonávané práci, převod jsem podepsal 14.3.2017, do dnešního dne nemám novou smlouvu ani platový výměr , takže vlastně nevím co mám a za kolik !? nebo platí stále smlouva THP a mám vykonávat práci mistra když již jsem veden jako VD? děkuji
Jiří Burda
Dobrý den, domluvte se se svým nadřízeným, smluvně to mělo být ošetřeno nejpozději v den nástupu na novou pracovní pozici.

květen 2017

nástup do práce
dobry den ...za jake dlouho se mužu opet prihlasit na UP kdyz ted sama zažadam o vyřazeni z evidence. dekuji
Marketa
Dobrý den, pokud byste skončila ve zkušební době, na úřad práce se můžete přihlásit. Abyste ale pobírala podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit podmínky pro její přiznání.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěla jsem se zeptat podala jsem výpověd v práci do které jsem chodila pondělí až pátek a ted chce zaměstnavatel abych chodila i o víkendu do práce ale mám malou holku a nemůžu chodit o víkendu do práce 4 roky se nechodilo o víkendu do práce
může to po mne chtít? a co když nepůjdu? Děkuji
renda
Dobrý den, záleží na tom, jak máte uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že týdenní pracovní úvazek je 40 hodin týdně a pracovní doba je rovnoměrně rozdělena, má se za to, že klasický pracovní týdne je Po-Pá. Pokud by zaměstnavatel chtěl, abyste chodila do zaměstnání o víkendu, měl by pak uzavřít s Vámi dodatek k pracovní smlouvě.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
jsem samoživitelka, nezaměstnaná- evidovaná na ÚP, pobírám příspěvek na živobytí, mám 3,5-leté dítě s docházkou do MŠ na 4 hodiny. Nyní bych chtěla evidenci na ÚP ukončit a nahlásit se u VZP jako matka pečující o dítě do 7let na dobu než si zajistím práci. K tomto kroku jsem nucena z osobních důvodů /nevhodný přístup pracovnice ÚP, z kterého jsem na zhroucení - mimo jiné zmínila, že mohu být v domácnosti/. Nevím jak mám přesně postupovat, mým příjmem jsou pouze přídavky na dítě, žiji sama, otec není v RL. Budu mít nadále nárok na příspěvek na živobytí? Děkuji za radu.
Helena
Dobrý den, informujte se, prosím, na obecním/městským úřadě poskytující příspěvky hmotné nouze. Tato poradna odpovídá pouze pracovně-právní problematiku. Děkuji.

květen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám invalidní důchod III. stupeň, ráda bych absolvovala rekvalifikační kurz, ale nejsem registrovaná na ÚP (jelikož mám plný invalidní důchod). Je nějaká reálná možnost absolvovat rekvalifikační kurz od ÚP?
Jedličková Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, přímo na úřad práce a domluvte se tam. Děkuji.

květen 2017

hledám práci
Dobry den chtela bych se zeptat, jsem hlasena na up a zazadala jsem si o podporu ale stale neni vyrizena a budu nastupovat do nove prace.Bude mi vyplacena zpetne ta podpora nebo ne? Dekuji za odpoved
Eliška
Dobrý den, pokud jste splnila podmínky pro její přiznání, měla by Vám být vyplacena.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, se zaměstnavatelem jsme se ústně dohodli, že do konce dubna odejdu se zaměstnání a nastoupím v nové práci, ale v současné době s tím nesouhlasí a řekl mi, že mám podat výpověď a vše popírá. Ale v tom případě přijdu o možnost nastoupit do nové práce. Jak mám v tomto případě postupovat? Co mi hrozí, když bych v květnu nastoupila do práce nové? Zákoník práce počítá i s ústní dohodou o rozvázání prac. poměru a je tam přímo uvedeno, že nemá právo uplatňovat náhradu škody. Chápu dobře, že by mi sankce nehrozila. Ale bohužel nemám přímého svědka a ani on. Co když mi poté pošle dopis, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí, jak mám postupovat poté? Mockrát děkuji za odpověď.
Martina
Dobrý den, tak předně, ukončení pracovního poměru musí být vždy vyhotoveno písemně a prokazatelně doručeno druhé ze smluvních stran, tzn. že pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení PP dohodou pouze ústně, je toto rozvázání neplatné, tj. budete muset se s ním domluvit na jiném datu ukončení nebo podat výpověď z pracovního poměru. Pokud přestanete chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP, které by mohlo mít příp. další dopad např. pokud byste se chtěla jít registrovat na úřad práce. Tento způsob jednání tedy nelze doporučit. Opravdu jediná možnost, jak odejít ze zaměstnání dříve, je domluvit se s dosavadním zaměstnavatelem.

duben 2017

hledám práci
Když budu v evidenci úřadu práce čerpat odstupné,tim pádem nemám nárok na podporu,můžu si najít brigádu na dva měsíce,poté bych měla nastoupit do noveho zaměstnání.Děkuji Ivona
Ivona
Dobrý den, pokud nebudete čerpat podporu v nezaměstnanosti, můžete si na při evidenci na úřadu práce přivydělávat v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tj. Váš měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Základní podmínkou tedy  je, že měsíční výdělek zaměstnance, který je současně uchazečem o zaměstnání, nepřesáhne 5500 Kč měsíčně.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den. Jsem první měsíc v nové práci. Nyní mám 3 měsíční zkušební dobu. Když mi přišel prvni vyplatni pásek, tak tam není započtena daňová sleva na poplatnika. Nemam děti ani manželku. Chtěl bych vědět, zda mám na ni nárok a od kdy. Děkuji za odpověď.
Jirka
Dobrý den, podepsal jste daňové prohlášení (růžový dvojlist) s tím, že chcete odpočet daně na poplatníka? Pokud jste o slevu na poplatníka zažádal a nebyla Vám poskytnuta, nastoupil jste k novému zaměstnavateli k 1.dni v měsíci? Pokud ne a přecházel jste od jiného zaměstnavatele, nynější zaměstnavatel má za to, že jste odpočet na poplatníka uplatnil u bývalého zaměstnavatele. Pokud jste nastupoval do zaměstnání z úřadu práce, měl jste čestně prohlásit, že nemáte u jiného zaměstnavatele podepsané prohlášení a zaměstnavatel by Vám poskytl slevu ihned od 1 měsíce pracovního poměru. Uplatnit slevu na poplatníka můžete v jednom měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele. O zpětné vrácení daňové slevy na poplatníka můžete zažádat i v daňovém vyrovnání za rok 2017.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí v roce 2018. Chci dát výpověď a v pracovní smlouvě se píše toto: Pracovní poměr zaměstnance může být rozvázán jen způsoby uvedenými v zákoníku práce a z důvodů a ve lhůtách tam stanovených? Co to znamená? Musím tedy dávat výpověd s 2 měsíční výpovědní lhůtou, nebo je možná dohoda, nebo ukončení ihned? Děkuji Karolína
Karolína
Dobrý den, buď podáte výpověď z pracovního poměru a Váš pracovní poměr skončí uplynutím zákonné 2-měsíční výpovědní doby (nezapomeňte, že výpovědní doba začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po podání výpovědi) nebo se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení PP k určitému datu.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pokud chci ukoncit pracovni pomer po zkusebni dobe to znamena na zacatku prazdnin delam ve skolni jidelne v kuchyni a chtela bych ukoncit pracovni pomer dohodou mam narok na uradu prace na podporu v nezamestnanosti?pracovni pomer bych chtela ukoncit 30.6. 2017 Dekuji za radu
Lucka
Dobrý den, pokud jste ve zkušební době, musíte podat zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít, pokud splníte podmínky pro její přiznání. Více informací Vám poskytnou pracovníci úřadu práce po předložení dokladů o odpracované době.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,podal jsem výpověď,běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta,která končí 30.4.2017. Mám nárok na nějaký den volna (ať už placeného nebo neplaceného) na vyřízení přestupu do nového zaměstnání? Děkuji předem za odpověď.
Vít
Dobrý den, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Pokud zaměstnavatel zaměstnance požádá, tam má zaměstnanec povinnost prokázat, že poskytnuté volno bylo skutečně využito na hledání nového zaměstnání.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, když ukončím evidenci na úřadu práce na vlastní žádost po jaké době se mohu zase přihlásit? Děkuji moc za odpověď
Ivet
Dobrý den, nahlásit na úřad práce se budeme moci, otázkou ale je, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Aby Vám byla opětovně přiznána podpora v nezaměstnanosti, musíte splnit určité podmínky.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám prosbičku - budu podávat výpověď ze zaměstnání s výpovědní lhůtou do 30/6/2017 - do nového zaměstnání nastupuju až 1/8/2017 - je možné se na ten měsíc nahlásit na ÚP, případně jim tam rovnou předložit smlouvu o nástupu do nové práce 1/8/2017? Děkuji moc za odpověď
Veronika
Veru
Dobrý den, na úřad práce se určitě můžete nahlásit.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den mám dotaz k 30.4.2017 mi končí zkušební doba .... Ale práce kterou vykonávam nyní mi nevyhovuje z důvodu dojíždění a rád bych odešel . Poslední šichty v tomto měsíci mám 27 a 28. Ranní chci se zeptat pokud bych hned 2.5.2017 nastoupil jinde . A podepsal smlouvu je možné přinést písemne výpověď pro nynějšího zaměstnavatele už na toho 27.4.2017 a nastoupit do nové až 2.5.2017 nebo se mezi tím musím hlásit na pracovní úřad. Rád bych to věděl protože si potřebuju přestěhovat věci z bytu atd. A rád bych to stihl před nástupem do nové práce. Díky za odpoved
Kroupa
Dobrý den, nejlepší by bylo ukončit pracovní poměr k poslednímu dni zkušební doby.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracovala jsem v zaměstnání 1 rok a 107 dnů, kde jsem měla plat 20 tisíc hrubého, poté jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mám ve smlouvě nástupní plat 26 tisíc ale po týdnu zkušební doby ( odpracováno 45h) jsem se rozhodla odejít. Chtěla bych se zeptat z čeho mi tedy bude UP vypočítávat podporu v nezaměstnanosti?
Veronika
Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti by Vám měla být vypočítána dle pravděpodobného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. 

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Mám dotaz dne 10.4.2017 jsem podepsala se zamětnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.4.2017, v případě nástupu na PN by se mi tato dohodnutá doba nějak oddálila?Děkuji
Martina
Dobrý den, pracovní poměr skončí datem, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodla.

duben 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den,na Vašich stránkách jsem si vytvořila svoje CV, mám ho uložené v počítači,ted ho chci použít a nejde to, píše to, že vznikla chyba, že se na ní pracuje nebo, že Vás mám kontaktovat. Děkuji Pavla
Pavla
Dobrý den, zašlete, prosím, svoji e-mailovou adresu na: vit.jarolim@mafra.cz. Kolega se pokusí dohledat Váš životopis.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám možnost před ukončením prac.pomeru duben 2017 vyčerpat 11 dní dovolené,nebo nechat proplatit.Co je finačne výhodnější? Děkuji za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Bára Janoušková
Dobrý den, samozřejmě je pro Vás finančně výhodnější nechat si dovolenou proplatit, proto většina zaměstnavatelů požaduje po odcházejícím zaměstnanci, aby si zbývající dovolenou vyčerpal alespoň zčásti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den skončila jsem v zaměstnání ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda můžu hledat práci ve stejném oboru ve kterém jsem pracovala?
Adina Rudáková
Dobrý den, pokud jste ukončila pracovní poměr v oboru, který Vám zdravotně nevyhovoval, měla byste hledat práci v jiném oboru.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem svému zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru. Po mém uhánění se mi majitelka firmy ozvala s tím,že moje dohoda je neplatná,protože v ní chybí datum navrhovaného ukončení.Je to tedy moje vina,že jsem do dohody napsala,že na datu se obě strany dohodnou,ale chci se zeptat,jestli i takhle formulovaná dohoda nepřechází ve výpovědní lhůtu,kterou mám 3 měsíce?Nebo jestli musím podat novou výpověď.Zaměstnavatel mi od ledna strhnul osobní ohodnocení a nedává mi již ani stravenky.Nemám,ale pocit,že mé pracovní nasazení se nějak změnilo.Má zaměstnavatel právo nevydávat stravenky,když ještě nejsem ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Sára
Sára
Dobrý den, pokud chcete ukončit PP dohodou, musíte v dohodě, kterou předkládáte zaměstnavateli uvést navrhované datum, ke kterému byste chtěla odejít. Na ukončení pracovního poměru dohodou buď zaměstnavatel přistoupí či nikoli. Vždy je třeba hlídat si konec měsíce, aby zaměstnanec příp. stihl dát výpověď z pracovního poměru, která je 2-měsíční a začíná běžet od 1 dne měsíce následujícího.
Co se týče stravenek, jedná se o benefit zaměstnavatele, který ale není nárokový, tzn. zaměstnavatel si sám určí, za jakých podmínek je bude zaměstnancům poskytovat.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.3. 2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Mám dotaz na výši nároku na dovolenou, přičemž do 12.3.2017 jsem pracovala ve směnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (37,5 hod./týd., směny 12 hod.,11,5 hod., 5,5 hod., 12 hod.) a od 13.3.2017 jsem byla po dohodě převedena do jednosměnného režimu (40 hod./týd., po-pá 8 hod.). Z dovolené jsem do února 2017 vyčerpala 4,5 dne.
Celkem jsem v roce 2017odpracovala 43 směn (plánováno bylo 49, ale 6 dní jsem měla OČR).
Obecně mám nárok na 5 týdnů dovolené za kalendářní rok.
Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 4 dny (což jsou prý 2/12, protože jsem neodpracovala 60 dnů) a 0,5 dne mi prý může srazit ze mzdy, protože jsem tuto dovolenou přečerpala.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem se vypočítá výše nároku na dovolenou při změně režimu?
A dále mi není jasné, jakým způsobem zaměstnavatel vypočítá náhradu mzdy za 0,5 dne přečerpané dovolené - z jaké délky směny by měl vycházet? Z délky směny 8 hod.?
Díky za odp.
Iva
Dobrý den, abychom mohly přesně stanovit nárok na dovolenou, potřebovaly bychom ještě další informace. Nejlepší bude obrátit se na mzdovou účtárnu zaměstnavatele s žádostí o přesnou specifikaci výpočtu nároku na dovolenou.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, manželka nastoupila do práce na skrácený pracovní úvazek 1.2., 13.2.onemocněla a 1.3. byla dokonce hospitalizována. Zaměstnavatel s ní ukončil pracovní poměr k 28.2. počas práceneschopnosti ve skušební době. Jak je to s placením odvodů do zdravotního pojištění a registraci na úřade práce po skončení zaměstnání, když je naneschopence? Děkuji.Peter
Peter Grešlík
Dobrý den,

manželka se nachází ve skupině, za kterou hradí pojištění stát. Na úřad práce se může znovu nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den, dne 21.12.2015 jsem ukončila OSVČ. Celý rok 2016 jsem uvidována na Úřadu práce. Bohužel mi došla v roce 2016 provize z dříve uzavřených věcí. Ty jsem nemohla zařadit do DP za rok 2015 protože jsem nevěděla, že a zda mi dojdou. CO s tím? Jak to zdanit? Děkuji moc za odpověď.
Anna Baklová
Dobrý den,

informujte se na finančním úřadu na možnost podání opravného daňového přiznání.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den,v pondělí ráno jsem byla u lékaře.V pondělí odpoledne mi přišel dopis z pracáku i s doporučenkou,kam se mám dostavit do 3 dnů od převzetí dopisu.Nevím jak ted mám postupovat,když jsem nemocná.Aby mě nevyhodili z úřadu práce.Poradíte prosím?
Klára
Dobrý den,

kontaktujte úřad práce s informací o Vaší pracovní neschopnosti. Pokud Vám lékař nenapsal "vycházky" nemůžete se dostavit na sjednanou schůzku.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Když ukončuji pracovní poměr, končí mi výpovědní lhůta k 31.3. ale do nové práce nastupuji až 10.4., musím se hlásit na úřad práce nebo je tam lhůta 8pracovnich dnů? Děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den,

registrace na úřadu práce je Vaším právem, nikoliv povinností. 

duben 2017

hledám práci
Dobrý den.Na začátku února mi pracovnice ÚP dala pozvánku na výběrové řízení,které se konalo až 13.března.Protože to bylo až za delsí dobu a navíc jsem měla v té době brigádu na DPP a mám dokonce od lékaře potvrzení,že práce takového typu nemůžu ze zdravotních důvosů vykonávat,nebrala jsem pozvánku na výběrové řízení v potas a zapomněla na ní.Na schůzku jsem se tudíž nedostavila.Teď mě chtějí kvůli tomu z ÚP vyřadit z evidence.Mám možnost se nějak bránit?děkuji Eva
Eva
Dobrý den,

pokud jste registrovaná na úřadu práce, je Vaší povinnosti projevit součinnost s úřadem práce. To znamená dostavit se schůzku, kterou Vám úřad práce domluví. Zkuste svůj případ řešit s úřednicí, která Vám byla přidělena.

duben 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat.
Jsem vyučená Kuchař-čisnik bez maturity,a chtěla bych si udělat rekvalifikační kurz na pedagogiku .Lze si kurz udělat bez maturity? Nebo je k tomu potřeba maturita? Děkuji
Dvořáková Kristyna
Dobrý den,

přesné podmínky rekvalifikací se dozvíte na úřadu práce.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého platu se mi bude počítat nemocenská, když poslední 4 roky pracuji u stejné firmy, ale k 31.12.2016 změnila úplně název a my dostaly úplně nové smlouvy aniž by se cokoliv jiného měnilo, žádná zkušební doba ani změna pracovního místa.... 3.2. 2017 jsem musela nastoupit na nemocenskou kvůli rizikovemu těhotenství a já se teď bojím, že se mi nebudou počítat příjmy, které jsem měla za posledních 12 měsíců.....výdělek byl podstatně vyšší, protože jsem měla i speciální prémie a přesčasy, za leden 2017 byla výplata mizerná jelikož tento měsíc je vždy bez přesčasů a prémií..... Předem moc děkuji za odpověď
Lucie

Dobrý den, pokud došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu, tak se bude nemocenská počítat z období od 2/2016 do 1/2017. Pokud ale došlo k tomu, že pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele byl ukončen k 31.12.2016 a uzavřela jste novou pracovní smlouvu s datem od 1.1.2017, tak se bude nemocenská počítat z období 01/2017.

březen 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den.mám dotaz, příští rok 2018 mám jít už do důchodů ale chybí mi dva roky.1974až 75.vté době jsme pracoval v Č.K.D.Praha. Už jsme psal do růzdných archívu které mi byli nabýdnuté ale bezvýsledně. Nemám ani žádné svědky které by mi mohli zaručit že jsem tam pracoval,,už jsou všichni posmrti. Nemám žádné dokumenty jako je zápočtoví list ani knížku R.O.H.výplatní pásek ,,Vté době jsem musel pracovat, byl nato paragraf ,, Tak už nevím nakoho semám obrátit.. Jsem stoho zoufalí a nikdo už mi as,i nepomůže a já příjdu o peníze? Musím ty dva roky odpracovat? To už bych asi nepřežil už tak mám dost narušený zdraví.. Vím že chyba je úředníků a né přeci moje!.Dšěkuji za radu,,,Antonín jedla
Antonin JedlA
Dobrý den, zkuste se ještě obrátil na městský úřad, kam spadala společnost ČKD. Tam by měli vědět, kde firma archivuje mzdové listy.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,mám dotaz k datu 31.10.2016a 31.12 výpověd nabyla platnosti. Zaměstnavatel mi do dnešního dne nevydal započtový list který potřebuji k podaní daní nevydá mi jej pokud mu nezaplatím jedno zboží které dodavatel nedodal ale v dodacím listu bylo a já jej převzala nicméně jsem neměla podepsamou hmotnou zodpovědnost. podle zákona mi nesmí zadržovat zápočtový list a vydat ho nejpozději do do 8 dnů mám pravdu? Děkuji za odpověd
Kateřina
Dobrý den, zápočtový list MUSÍ zaměstnavatel vydat s ukončením pracovního poměru a jeho vydání nemůže vázat na jiné skutečnosti, než je skutečnost samotného skončení pracovního poměru. Obraťte se na Inspektorát práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,.
24. 2. 2017 jsem nastoupila do nove práce. Předtím jsem byla od 13. 2. 2017 nezaměstnaná, ale nebyla jsem ani registrovaná na úřadu práce. Je nynější zaměstnavatel povinnen mi uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc únor nebo si ho musím doplatit sama?

Děkuji Vám za odpověď
Pavlína
Dobrý den, obraťte se, prosím, na svou zdravotní pojišťovnu ohledně dotazu, zda nemáte nějaký nedoplatek na zdravotním pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala výpověď. Ve smlouvě mám ovšem uvedenou jen pracovní dobu na týden a výši mzdy na měsíc. Chtěla jsem se zeptat zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit dny, které jsem odpracovala i když to nebyl celý měsíc?
Alžběta
Dobrý den, zaměstnavatel Vám uhradí mzdu za odpracované dny.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
dala jsem ve firmě výpoveď ve zkušební době a budu mít nové zaměstnání jen zatím nevím přesně za jak dlouho (nejspíš do týdně ) musím se do určitého dne hlásit na úřadu práce?.
Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, povinnost registrovat se na úřadu práce nemáte, ale musela byste si za dny, kdy nebudete zaměstnaná ani vedena na ÚP zaplatit zdravotní pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer, jsem na RD zaměstnavatel v průběhu me rodičovské zanikl. Nyní mi nabízí ukončení pracovního poměru dohodou s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mi toto odstupné proplatí úřad práce? A pripadne v jake vysi? Vím že zaměstnavatel nemá peníze na vyplacení a navíc je v insolvencnim řízení cca rok. Dekuji za odpověď.
Dana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP ca. třetí měsíc. Nyní jsem se dohodl s firmou u které budu nastupovat jako zaměstnanec (toto pracovní místo jsem si vyhledal vlastními aktivitami) a mám také s touto firmou podepsanou prac.smlouvu s termínem nástupu od května 2017.
Může ÚP požadovat shlédnout tuto pracovní smlouvu, případně má oprávnění si udělat písemnou kopii této smlouvy? Děkuji za informaci a přeji pěkný den.
Marián
Dobrý den, ano, tyto dokumenty má úřad práce právo požadovat.

březen 2017