Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

zaměstnání a maminky
Dobrý den.Chci se zeptat mám nějaká práva u zaměstnavatele.Jsem po materske a žádala jsem o zkrácený pracovní poměr a zaměstnavatel mě nechce vyhovět.Na koho bych se mohla obrátit nebo co můžu dělat?děkuji
Marketa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zaměstnavatel má povinnost vám zkrácený poměr umožnit podle par. 241 zákoníku práce, odst. 2. V tomto znění je ale podmínka, že mu v tom nesmí bránit provozní důvody. Přidávám znění tohoto odstavce: Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, našla jsem si práci v oboru, který mám vystudovaný, nynější zaměstnavatel mi chce dělat problémy a bude prý požadovat dodržení výpovědní lhůty. V novém zaměstnání ale počkat nechtějí. Co nyní dělat?
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

můžete čerpat řádnou dovolenou, pokud vám nějaká zbývá a v době jejího trvání můžete nastoupit na jiné místo.

Druhým, horším způsobem, je prostě do práce nepřijít a nechat si tak ukončit pracovní poměr pro zvlášť hrubé porušení povinností zaměstnance. Pak ale hrozí několik rizik: pokud u nového zaměstnavatele nevydržíte alespoň 6 měsíců, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vznikne-li vašemu stávajícímu zaměstnavateli prokazatelná škoda, má nárok ji na vás vymáhat. ( v souvislosti s novým občanským zákoníkem)

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnaná od roku 2011, ráda bych podala výpověď. Situace na pracovišti je již pro mě neúnosná, neustále jsem ze strany zaměstnavatele ponižována. Jsem si vědoma nedostatku volných pracovních míst a novou práci ještě nemám. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud výpověď podám já a zda musím uvádět důvod. Dále bych se chtěla zeptat, zda existuje nějaký způsob, jak zkrátit výpovědní dobu. Děkuji Vám moc za odpověď
Karolína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

je mi líto vaší situace. Podat výpověď můžete samozřejmě i bez udání důvodu. Máte na to ze zákona právo. Pokud chcete zkrátit výpovědní dobu, zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout a podat výpověď dohodou, pokud na to zaměstnavatel přistoupí, můžete odejít klidně i druhý den. Jinak lze klasickou výpovědní dobu zkrátit jen čerpáním dovolené...

Nárok na podporu mít budete, i když ve snížené procentní sazbě.

nástup do práce
Dobrý den, mám takový dotaz. Byl jsem veden chvilku na úp, poté jsem dostal nabídku vypomáhat v jedné firmě (bez smlouvy) a z úp jsem se nechal vyřadit, dále jsem si platil povinnosti tedy sám. Nyní jsem si našel zaměstnání na hpp a potřebuji donést zápočtový list ale nevím jaký tam donést jelikož firma kde jsem byl naposledy zaměstnán je již zrušena. Mám přinést nějaký doklad z úřadu práce jelikož to byl můj poslední oficialní plátce zdrav. a soc.?! Moc děkuji
Zbyněk
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, doneste všechny doklady, které jste dostal při ukončení evidence na ÚP. Tyto doklady slouží také jako zápočtový list z předchozího zaměstnání. Doporučuji vám, abyste si pro příště vždy tyto důležité dokumenty nechával v originálech doma, je to velmi důležité.
nástup do práce
Dobrý den, zajímalo by mě jestli zaměstnavatel má právo znát důvod pracovní neschopnosti zaměstnance?Tzn. musím říct zaměstnavateli co mi je, když jsem na nemocenské? Děkuji za odpověď.
Hela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, do neschopenek se vyplňuje kód onemocnění a příslušný lékař na ni dává své razítko včetně odbornosti. Pokud tedy bude zaměstnavatel ten důvod chtí znát, snadno ho najde.
zaměstnání a maminky
Dobrý den zaměstnavatel mi podepsal žádost na neplacené volno z důvodů péče o dítě do věku 4.let.Ve školce může být syn jen 4.hod.denně.Můžu pracovat na dohodu(brigádu)?Je to omezeno hodinově,nebo příjmem?
kamila
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, pracovat můžete a vydělat si také můžete kolik chcete. U dítěte ve věku nad 3 roky už to není omezeno žádným způsobem.
hledám práci
Dobrý den, omlouvám se za možná opakující se dotaz, ale na ÚP moc sdílní nejsou.. Pokud jsem aktuálně 2.měsíc v evidenci ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti, a mám na příští týden nabídku brigády s výdělkem nižšším než 4250 Kč hrubého, jaký je aktuální postup (kdy a jak to musím na ÚP nahlásit) + jak to bude dále s vyplácením mé podpory?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nástup na brigádu musíte neprodleně ohlásit ÚP. Podpora bude po dobu vykonávání práce pozastavena, po ukončení brigády ji začnete dostávat znovu v nezměněné výši. O dobu brigády se vám tak protáhne podpůrčí doba, tedy doba po kterou můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat.

hledám práci
K 30.9.2014 skončil můj pracovní poměr na dobu určitou, byla mi proplácená dovolena, počítá se do příjmů za poslední 3 měsíce, které slouží pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Děkuji
Tina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, počítá.
ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Jsem zaměstaná u firmy na společensky prospěšném prac.místě, mám prac. smlouvu na dobu určitou.Před nástupem na toto místo jsem byla po 9 letech zaměstnání 1/2 roku na prac. úřadě.Mám 56 roků.Mám nárok na podporu?
Děkuji za odpověď.
Petra J. - otázka upravena poradcem
Petra J.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, záleží na tom, jak dlouho teď pracujete. Vzhledem k věku jste zřejmě nevyčerpala celou předchozí podpůrčí dobu při předchozí evidenci. Pokud tedy pracujete déle jak 3 měsíce, budete mít nárok na podporu po celou novou podpůrčí dobu. Pokud jste odpracovala méně jak 3 měsíce, budete mít nárok na podporu, ale jen po zbytek podpůrčí doby z předchozí evidence.
hledám práci
Dobrý den, jsem absolventka VŠ a dnes jsem se byla zaregistrovat na ÚP. Práci hledám sama, momentálně čekám na pozvánku na výběrové řízení, ale na ÚP mi dnes byla dána doporučenka na prac. pozici, o kterou nemám takový zájem, jako o tu, na kterou jsem si zaslala žádost, a proto se chci zeptat, co se stane, když bych doporučené místo od ÚP odmítla. Hrozí mi vyřazení z evidence? Nechci totiž nic uspěchat, každým dnem mi má přijít pozvánka na pohovor do mnou nalezeného zaměstnání, ale musím taky do 3 dnů vyřídit doporučenku od ÚP. Děkuji za odpověď.
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

předně jste měla o své aktivitě informovat vašeho zprostředkovatele/ku práce. Pak by vám možná ani doporučenka nebyla vydána. Vzhledem k nejistotě, zda ve vámi vybraném zaměstnání uspějete a budete přijata, jděte i tam, kam vám byla vydána doporučenka. Splníte tak podmínky ÚP. Zřejmě stejně nedojde ihned k podpisu prac. smlouvy, ale také k pohovoru a pokud do té doby budete mít potvrzení o tom, že nastoupíte do zaměstnání, z hlediska ÚP se nic neděje.

práce a ZTP
Dobrý den.Prosím o radu,bratr je v část.inv.d.a ke konci října končí podnikání.Má nárok na podporu?Na úřad práce se má přihlásit ihned jak ukončí živn.list?Moc děkuji za odpověď.Ina
Ilona
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ano, váš bratr se může jít evidovat jako uchazeč o zaměstnání. Nejlépe bude jít se přihlásit na ÚP do 3 dní od ukončení živnosti. Zda má nárok na podporu netuším, záleží na tom, zda platil příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a splní potřebné doby.
ukončení zaměstnání
Dne 30.9.2014 jsem podal písemnou výpověď z pracovního poměru podle § 50 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v platném znění, bez uvedení důvodu, s tím, že pracovní poměr skončí uplynutím dvou
měsíční výpovědní doby tj.30.11.2014.
Výpověď převzala a potvrdila přijetí podpise a datem zástupkyně manažerky 30.9.2014.
Zaměstnavatel mně sdělil, že výpověď je neplatná, protože ji nepřevzala manažerka a že nebyla opatřena razítkem zaměstnavatele.
Je tvrzení zaměstnavatele v souladu se zákonem a jak mám dále se zaměstnavatelem jednat.
Děkuji za sdělení.
- otázka upravena poradcem
Novotný
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

vaše výpověď by měla být platná. Byla podána písemně a máte potvrzení o jejím převzetí v zaměstnání. V zákoníku práce se o nutnosti razítka nic nepíše...

nástup do práce
Jsem zamestnána uklidovou firmou na DPČ a zaroven u teto firmy na Dpp na vikendy-u teto smlouvy je pouze zmena jmena zamesnavatele.Musim pravidelne pracovat o vikendu? Rozsah prace je stejny jako pres tyden,kdyz odmitnu muzou me propustit? Dekuji
Iveta.U
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, z každé smlouvy vyplývají závazky. Pokud jste s tímto systémem souhlasila a podepsala tyto smlouvy, pak musíte závazek plnit. Jinak se zkuste se zaměstnavatelem dohodnout, případně můžete DPP vypovědět a pokračovat jen v DPČ.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, kdysi jsem sem psala, pracuji v bance za přepážkou a zároveň si přivydělávám modelingem, mám nezávaznou exkluzivní smlouvu. Nyní v bance chci ukončit PP. A asi budu muset jít na ÚP, musím nahlásit, že jsem za poslední 2 roky pracovala v bance. Nebo i jaké jsem měla přivýdělky z modelingu?? Nebo snad modelingová agentura za mne bude odvádět pojištění? Děkuji
Věra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vzhledem ke netypičnosti situace a netypické smlouvě a tomu, že se dotazujete vícekrát, doporučuji, abyste se zeptala přímo na úřadu práce. Tam vám zcela kompetentně odpoví, i když jste ještě zaměstnána. Vezměte si s sebou doklady-hlavně tu exkluzivní smlouvu.
nástup do práce
Dobrý den, měla bych dotaz , nastoupila jsem do nového zaměstnání a pan vedoucí my tvrdil ,že musím mít založené konto podle zákona, že složenkou nikoliv. že by prý dostal pokutu . Děkuji za kladnou odpověd.
Helena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Poproste pana vedoucího, aby vám sdělil číslo zákona, dle kterého jedná. Zákoník práce a související předpisy hovoří takto:

Mzda se vyplácí na pracovišti a v pracovní době nebylo-li v kolektivní smlouvě nebo v individuální smlouvě dohodnuto jinak. Pracovištěm se pro tento účel nemusí rozumět zcela konkrétní místo, kde zaměstnanec práci koná.

Výplata mzdy bezhotovostním způsobem je výjimkou z obecné zásady, že mzda se vyplácí na pracovišti a v pracovní době. Proto zákon takové vyplácení mzdy podmiňuje žádostí zaměstnance. Ten má právo vzít ji kdykoliv zpět. Není proto možné sjednání tohoto způsobu výplaty v pracovní nebo jiné individuální smlouvě.

hledám práci
Dobrý den, jsem vedena na ÚP, podporu nepobírám, našla jsem si brigádu na DPP, bude za mě dál hrazeno zdravotní pojištění? A mohu mít jen jednu brigádu? Děkuji za odpověď
Věra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den´, pokud i nadále budete v evidenci ÚP, bude za vás pojištění hrazeno. Je lépe mít jen jednu brigádu, protože je třeba mít na paměti, že pokud nechcete být vyřazena z evidence ÚP, smíte si vydělat max. 4250,-Kč.
ukončení zaměstnání
Dobrý večer. Zaměstnavatel mi dal dnes výpověĎ. Ode dneška mi prší 2měsíční lhůta, ale já bych chtěla, abych od nového roku nastoupila rovnou do nové práce A Neregistrovala se na up. Když si dojdu k lékaři a natáhnu si neschopenku na 3 měsíce. Tak když přijdu k poslednímu v prosinci, tak to tam rovnou ukončím, že? Jde to ne? DĚKUJI
Lucka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano jde, ale musíte písemně potvrdit zaměstnavateli, že netrváte na prodloužení výpovědní lhůty o dobu trvání pracovní neschopnosti.
nástup do práce
Prosim mám smlouvu dohodou vy dělala sem si 7000 tisic vyřadili mě z uřadu práce.A co ted nebudou za mě platit socialni ani zdravotni kolik budu platit. Vyplati se to protože mi nic nezustane, Děkuji Zdráhalova
Alena Zdráhalová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Sociální pojištění si hradit nemusíte, ale jednou by vám mohlo chybět, záleží na tom, jakou dobu byste ho neplatila. Dále můžete zažádat o sociální dávky, které by vám mohly vykompenzovat přechodně nižšší příjem.
nástup do práce
Dobrý den, dne 27.8. jsem složil státní závěrečnou zkoušku na vš, ze zákona bych měl mít ještě měsíc statut studenta. Našel jsem si místo a nastupuji 6.10. a dále pokračuji v dálkovém studiu. Na úřadu práce jsem se dosud neregistroval. Mám tak učinit, či zaplatit sociální a zdravotní za období 27.9. - 6.10. ? Děkuji
Jakub
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud nejste ve finanční nouzi, bude z hlediska organizačního lépe se neregistrovat, ale doplatit za uvedené dny zdravotní pojištění (sociální není povinné).
práce a ZTP
Dobrý den. Jsem ID 1 stupeň pracuji u firmy vedené jako chráněná dílna na pozici recepční s pochůzkovou činností 12ti a 24ti hodinové směny pochůzky činí cirka 10 KM za směnu. Stěží a s bolestí to zvládám takže budu muset dát výpověď. Mám možnost si pronajmout částečně zařízenou zámečnickou dílnu kde bych podnikal na ŽL mám nárok na příspěvek za zřízení chráněného mista? A co budu muset podstoupit a kde? Děkuji Mirek
Mirek
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

ve Vašem případě doporučuji vstoupit do jednání přímo s ÚP. Nejdříve budete muset být zřejmě v evidenci. Potom lze zažádat o pobídku pro soukromé podnikání a navíc si můžete opravdu sám na sebe zřídit chráněnou dílnu. Vzhledem k tomu, že ke všemu je nutné sepsat s příslušným ÚP dohody a smlouvy, obraťte se přímo na ně. Nejlépe vám vysvětlí, co vše budete potřebovat a co vše pro vás připadá v úvahu.

nástup do práce
Dobrý večer, potřebovala bych vědět, zda mohu nastoupit do nového zaměstnání, pokud jsem ve výpovědní lhůtě ?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano jistě. Souběh několika pracovních poměrů je povolen.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
mohu jako student vysoké školy získat řidický průkaz skupiny B přes úřad práce. - otázka upravena poradcem
Erich Poncza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zřejmě nikoliv. Nejdříve byste musel být na ÚP evidován, což pokud jste studentem řádného denního studia VŚ ani být nemůžete.
hledám práci
Dobrý den, mám syna-22let,který neodmaturoval z němčiny, ale chce se pokusit o opravu na jaře. Zatím se byl hlásit na úřadu práce. Nikdy nepracoval. Má nárok na dávku životního minima, nebo na něco podobného? Děkuji za odpověd a přeji hezký den Lenka
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejsem přímo odborník na sociální dávky, ale pokud váš syn již nemá statut řádného studenta, mohl by mít na tyto dávky nárok. Jde tu i o společně posuzované osoby, záleží, zda bydlí sám nebo s vámi apod. Informujte se nejlépe na ÚP, který dávky v hmotné nouzi a sociální dávky vyplácí.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,mám takový dotaz.Nastoupila jsem do zaměstnání přes agenturu,jsem tam od 17.9.14 ale už teď vím,že to není nic pro mě,je to fyzicky náročné.Jak je to s výpovědí?Potřebuju aby mě propustil zaměstnavatel,poněvadž,když to ukončím já tak nebudu mít podporu.Před novým zaměstnáním sem byla 15dní na ÚP.Nebo podpora nějaká je?A potom jaká?Děkuji moc za odpověď,jsem z toho celá špatná:-(
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

buďte v klidu, to se stává. Pokud máte sjednanou zkušební dobu, můžete po podání písemné výpovědi odejít v této době kdykoliv bez udání důvodu. Pokud vám před nástupem do zaměstnání při předchozí evidenci na ÚP vznikl nárok na podporu a vy ji nevyčerpala, pak budete mít nárok na její čerpání dále, i když ve snížené výměře a jinak vypočítanou.

hledám práci
Prosím Vás jsem absolventka evidovaná na úřadu práce v Přerově, když si mě zaměstná zaměstnavatel v Olomouci ve firmě a chce na mě pobírat příspěvěk na mou mzdu od UP. Může mu to poskytnout i UP v Olomouci?
míša
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nemohu tuto otázku zodpovědět, protože tyto příspěvky jsou věcí písemných dohod mezi ÚP a zaměstnavatelem. Ale olomoucký zaměstnavatel by měl vstoupit v této věci v jednání s ÚP v místě vašeho bydliště, tedy v Přerově.
nástup do práce
Dobrý den. V květnu mi můj zaměstnavatel schválil 14 dní dovolenou (o které řekl,že s ní počítá, protože ji tak mám každý rok). Během čerpání mé dovolené mi napsal sms, což bylo v úterý večer, že musím jít čtvrtek, pátek a sobota do práce. Druhý den ráno jsem odepsla, že jsem ještě na dovolené a že nepřijdu. Když jsem se vrátila po dovolené do práce, nepředal mi k 15.dni v měsíci výplatu a odjel ryč, když jsem ho upozornila, že jsem nedostala výpaltu, po sms mi sdělil, že si ji mám připravenou u něj v pracovně. Šla jsem si ji tedy vyzvednout, ale chyběly tam 2.000,- . Spojila jsem se s ním a řekl, že je to v pořádku, že ty 2.000,- jsou za ten čtvrtek a pátek, co jsem nepřišla do práce. Dále se o tom semnou nebavil. Můžete mi prosím napsat, jestli je takové jednání zaměstnavatel adekvátní? Děkuju
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Adekvátní není. Na druhou stranu má zaměstnavatel možnost v oprávněných případech vám dovolenou zrušit. Doporučuji si v KLIDU vše se zaměstnavatelem vyříkat, podívejte se i do zákoníku práce, ať máte případně čím argumentovat. V horším případě se můžete obrátit na inspekci práce.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.7.2015 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. V červnu bych měla podstoupit výměnu kolenního kloubu. Budu moci čerpat nemocenskou i po skončení prac.poměru, jak dlouho, je nějaká ochranná lhůta při skončení prac. poměru?
Ema
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, budete moci čerpat nemocenskou. Pokud nastoupíte na operaci ještě před ukončením pracovního poměru, nemusíte hlídat žádné ochranné lhůty.
CV a motivační dopis
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na 3 věci:

1) Po střední jsem šel na VŠ a vzal jsem brigádu na skoro 2 semestry abych to "ulehčil" rodičům. Mám to napsat do CV?
2) Mám přiložit k žádosti i maturitní vysvědčení a zápočtový list z brigády?
3) Studium na VŠ jsem se pak rozhodl ukončit, mám to napsat do CV nebo stačí se zmínit v průvodním dopise?

Děkuji - otázka upravena poradcem
Tom
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Budu odpovídat postupně:

1) Zcela určitě to do CV uveďte. Pokud brigáda nebyla v oboru, který jste studoval, nebo na v oboru pozice, na kterou se hlásíte, připište k tomu, že se jednalo o brigádu při studiu.

2) K žádosti o zaměstnání ani jeden dokument nepřikládejte. To až případně při přijetí do zaměstnání.

3) do průvodního dopisu to nepište, ale do CV to zapište zcela určitě. Můžete i specifikovat obor, počet ukončených semestrů.

hledám práci
Dobrý den. Prosím o odpověď na 2 dotazy:
1. Jak a přibližně jakou práci hledat ve vyšším věku, když jsem byla 2x na 2 pacovištích "nahrazena" nadějnými mladými pracovníky (1x s odstupným)? Je nějaký portál pro nás zkušené?
2. Jsem registrovaná na ÚP, bylo mi 59 let, žena bez dětí a mám vzdělání (SŠ a VŠ), které se skoro "nechytá" v nabídkách práce. Budu-li dlouhodobě nezaměstnaná, může mne ÚP nebo jiný úřad donutit odejít do předčasného důchodu? - otázka upravena poradcem
Milka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

chápu vaší nezáviděníhodnou situaci.

1) žádný pracovní portál specializovaný na práci ve věku 50+ zatí neexistuje. Zbytek otázky se mísí i s vaší další otázkou. Pokud nemůžete sehnat práci ve vašem původním oboru a jste nahrazována mladšími kolegy, pak zvažte nějakou rekvalifikaci. V žádném případě vás nikdo nemůže donutit odejít do předčasného důchodu, jen pokud byste byla dlouhodobě nezaměstnaná a nebyla by vyhlídka nástupu do práce, mohla by se pro vás stát varianta předčasného důchodu finančně lepší, než být zadarmo na ÚP. Při hledání nové práce zdůrazněte nejen svoje pracovní předpoklady, ale i to, že jste časově flexibilní, nemusíte vodit dítě na kroužky a nikdy s někým nezůstanete doma "na hlídačence", neotěhotníte apod. jako vaši mladší a nadějní kolegové.

zaměstnání a maminky
Dobry den chtela bych se zeptat,v řijnu mam nastoupit do nove prace,jsem na UP.Ted jsem ale zjistila že jsem tehotna,jak mam prosím postupovat?
marie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, především moc gratuluji k těhotenství.

Předně doporučuji nic netajit budoucímu zaměstnavateli a vyjít s pravdou ven, i když to nejspíše znamená to, že do nové práce nenastoupíte, i když těhotenství není důvodem rozvázání zřejmě již písemně sjednaného pracovního poměru. Také zvažte to, zda byste byla schopná novou práci v těhotenství vykonávat. Pokud do nového zaměstnání nenastoupíte, zřejmě setrváte v evidenci až do nástupu na rodičovskou dovolenou. Moc vám přeji, aby vám vyšlo jak těhotenství, tak zaměstnání.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
končí mi smlouva na dobu určitou-zástup za mateřskou dovolenou. Součastně vykonávám VPP netuším kolik je výplata v hrubém. Vím, že si nemohu vydělat více jak 4.250,-Kč, abych byla vůbec zařazena do databáze ÚP. V případě, že výdělek na VPP přesáhne částku 4.250,-Kč nedostanu vůbec nic. VPP se nechci vzdát. Nevím co mám dělat, protože 3.600,-Kč čistého z VPP mě opravdu neuživí. Můžete mi prosím poradit co dělat abych přežila. Děkuji - otázka upravena poradcem
Heda Penová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud se nechcete VPP vzdát, pak už musíte jedině žádat o sociální dávky, ty by vám mohly na přechodnou dobu pomoci. Pro Vás by bylo na přechodnou dobu lépe ukončit oba prac. poměry najednou a do nalezení nového stálého zaměstnání pobírat podporu, případně si hlídat nepřekročení oné částky, ÚP za vás tak alespoň uhradí zdravotní a sociální pojištění.
práce a ZTP
Hezky den vam přeji chtel bych se zeptat mam prukaz ZTP/P 3st. a hledam si praci jen na kratkodobu jen že se bojim že mi to pak sniži i když mam plný invalidní duchod
pepa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud najdete práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu a navíc bude jen krátkodobá, nemusíte se obávat o snížení stupně invalidity. Navíc k ID si můžete přivydělat kolik zvládnete.
hledám práci
Dobrý den,
Jsem absolventka střední školy a momentálně na ÚP. Chtěla bych se zeptat na příspěvěk na absolventovu mzdu od ÚP zaměstnavateli, který zaměstná absolventa v oboru, ve kterém je vyučen. Právě čekám na to, až se daná firma vyjádří, jestli mě vezmou do firmy. Kdybych teď šla dělat do obchodu, kde budu zatím ve zkušební době a pak by se mi ozvali z té firmy, že mě teda berou, bude furt platit ten příspěvěk na mou mzdu od ÚP?

Děkuji za odpověd, Michaela - otázka upravena poradcem
Michaela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

takovéto příspěvky jsou sice možné, ale zaměstnavatel musí uzavřít dohodu přímo s ÚP sám. Pokud má o takový příspěvěk zájem, musí vše řešit na příslušné pobočce ÚP.

ukončení zaměstnání
Dobrý den přeji, děkuji za odpověď paní magisto, píši znova ohledně minulého příspěvku nevím zda mám právo zkusit řešit mé odstupné, když jsem byla teda propuštěná ve zkušební době? Pracovala jsem v jedné společnosti od roku 2008 letos v červenci se změnila majitelka, která nám dala nové smlouvy na zkušební dobu, a mně po dvou měsících propustila pro nadbytečnost. Mám nebo nemám nárok na odstupné? A ohledně mé nemocenské, mi zdělila moje bývalá zaměstnankyně, že už mi bude vyplácená z OSSZ. Tak jak to tedy je, děkuji pěkně, hezký den.
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

O odstupném mluví zákoník práce takto : Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméněa) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

Nevzpomínám si, podle jakého paragrafu byl váš pracovní poměr zrušen- najdete na výpovědi.

Pokud od začátku nemocenské uplynulo déle než 21 dní, vyplácet ji skutečně bude OSSZ-tam také získáte podrobné informace  o dávkách plynoucích z účastní na nemocenském pojištění.

 

 


 

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mám ve smlouvě zástup za MD,pracuji od září 2013 v dubnu 2014 jsem odešla na PN a majitelka firmy mi do tel.řekla abych šla do p.... a vzala na moje místo jinou zaměstnankyni. Končí mi podpůrčí doba,chci dát výpověd a nevím jestli mám nárok na odstupné a jakou formou výpoived podat. děkuji a hezký den
luci
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

všeobecně platí, že pokud vy podáte výpověď, nemáte nárok na odstupné. Aby vám vznikl nárok na odstupné, musela byste výpověď dostat od zaměstnavatele vy a i tak by vám nárok vznikl jen ve specifických situacích uvedených v zákoníku práce.

Po skončení neschopnosti musíte být přijata na původní místo, pokud pracovní smlouva nestanoví jinak. Vy výpověď podat můžete, pro vás nejlépe dohodou-můžete odejít ke smluvenému datu.

ukončení zaměstnání
dobry den muj syn skoncil v pracovni pomer ve zkusebni dobe desateho v mesici.behem tydne nastoupi do prace musi na urad prace kdyz jde jenom o par dnu
Schovancova Dana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nemusí. Musí ale za dny, kdy nebude zaměstnán uhradit zdravotní pojištění na jeho zdravotní pojišťovně.
nástup do práce
Dobrý den. K 31.8. jsem dostala vypoved od zamestnavatele dohodou s 3 mes. odstupnym. 15.9. bychom měla nastoupit do nové práce. Prosím Vás, musím se přihlasti na úřad práce ?
Klara
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Na ÚP se hlásit nemusíte, zákon vám to neukládá. Zákon vám ukládá pouze povinnost uhradit zdravotní pojištění za dobu, kdy nejste nikde zaměstnána v klasickém pracovním poměru.
hledám práci
Dobry den,chtěla by se zeptat zda pŕijdu o davky v hmotne nouzi když ma muj druh dostat odškodneni z metanolove kauzi?na byvalou družku (umrti)nedostal ani pohřebne, protože byly jen druh a družka(14let)tak jsem se chtěla zeptat když za byvalou družku nedostal nic zda ja přijdu o hmotnou nouzi jsme ve společne domacnosti 2 roky nevim zda to tady patři,ale potřebovala by poradit předem děkuji marta
marta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

 

obraťte se, prosím na někoho jiného. Poradna o trhu práce nemá co dočinění se sociálními dávkami v hmotné nouzi.

hledám práci
Dobrý den, musím přijmout od ÚP jakoukoliv nabídnutou práci, ikdyž bych se na tuto práci necítil zdatný fyzicky nebo psychycky, pokud by byla závislá na dojíždění, nebo pokud by výdělek v této práci nezabezpečil potřeby domácnosti ? Jaká mám práva v těchto případech a jak se jich mohu domáhat ? děkuji
Aleš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, práci, kterou nezvládnete fyzicky nebo psychicky vzít nemusíte. Musíte to však doložit lékařským potvrzením. Pokud do nabízené práce nemůžete dojíždět (nejede autobus, nevlastníte auto, nestihnete se starat o děti), pak v těchto případech nemusíte ani takovou práci vzít. Pokud odmítnete vhodnou práci pro malý výdělek, pak budete vyřazena z evidence. Nabídky na ÚP jsou v tomto směru hlídány nařízením o zaručené mzdě. Pokud vám ani tak příjem nestačí, zažádejte o sociální dávky. Nespoléhejte na to, že vám ÚP práci najde, hledejte ji sám.
nástup do práce
Dobry den .chci se zeptat mam podepsanou smlouvu u spolecnosti do ktere mam nastoupit.ale byla mi mezitim nabidnuta jina.
Co mam udelat? Ukoncit smlouvu a prejit?
K tomu jsem. Byla sikovna a mam zafixovanou ruku od doktora.ale jrlikoz jsem do nove prace nenastoupila jeste. Musim odevzdat v nove praci nejakou neschopenkz? Zaplati mi neco pokud srm tam nepracovala? Dekuji - otázka upravena poradcem
lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, můžete smlouvu zrušit, nejlépe písemně a zaměstnavateli se omluvit. S příchodem nového občanského zákoníku po vás však v některých případech může být vyžadována náhrada případné škody.

Pokud nejste zaměstnána, je v případě pracovní neschopnosti situace těžká, protože nemáte neschopenku kam dát (pokud tedy nejste na ÚP). Může sloužit jako omluva pro nenastoupení do práce. Doporučuji vše oznámit a jednat se zaměstnavatelem, u kterého opravdu chcete nastoupit.

práce a ZTP
dobry den jsem v castecnem invalidnim duchodu a castecne také pracuji pocitaji se obe tyto platy do starobního duchodu dekuji za odpoved
pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vzhledem ke složitosti odpovědi a neznalosti všech vašich dat vás odkáži na nejblišší OSSZ, kde vám poskytnou patřičné informace týkající se výpočtu důchodu.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím poraďte, co se stane, pokud podám zaměstnavateli 2 měsíční výpověď, lhůta běží a pak třeba za měsíc dostanu od lékaře neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Bude mi po celou dobu neschopenky vyplácena nemocenská a jak je to pak s mateřskou a rodičovskou? Děkuji moc
Karolina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, máte pravdu. Po celou dobu vám bude vyplácena neschopenka a pokud ji nepřerušíte, bude pak následovat mateřská dovolená. Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat po skončení klasické mateřské dovolené.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, už dva roky jsem na mateřské dovolené. Tento měsíc jsem dočerpala rodičovský příspěvek. Chtěla bych ale ještě rok zůstat s dítětem doma, což jsem zaměstnavateli nahlásila už při odchodu na mateřskou. Problém s tím nemá, jen mě občas potřebuje na nějakou práci (dělám v kulturní oblasti). Můžeme tedy podepsat dohodu o provedení práce (šlo by o stejné místo, na kterou mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuju K.L.
Kamila
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, takto to samozřejmě lze. Dejte si při podpisu pozor na to, aby nová smlouva nerušila smlouvu starou.
zaměstnání a maminky
DOBRÝ DEN...JSEM 14 DNÍ VEDENA NA ÚP PO MATEŘSKÉ DOVOLENÉ.......PO JAKÉ DOBĚ BY MĚL ZAMĚSTNAVATEL NÁROK ZA MĚ BRÁT DOTACE Z ÚP?

- otázka upravena poradcem
LÍDA
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, to je složité, ale většinou jde o nejméně 3 měsíce v evidenci. Záleží hlavně na dohodě mezi ÚP a potenciálním zaměstnavatelem, doba může při vzájemné dohodě a smlouvě kratší.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je mi 18 let a mám brigádu přes Dohodu o provedení práce (DPP). Chtěla bych ji předčasně ukončit kvůli studiu, které bych s víkendovou brigádou nestíhala. Na září mám napsané směny na první dva víkendy, u jejichž zadání jsem upozorňovala, že si nejsem jistá, jak to zvládnu. Nadřízený mě ale odbyl, že o víkendu do školy nikdo nechodí a směny mi napsal. Včera, tedy týden před první směnou v září, jsem nadřízenému psala, že chci DPP předčasně ukončit kvůli studiu. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že za mě bohužel nestihne najít v tak krátkém termínu náhradu. Má právo mi odchod zakázat? Jsem povinna ´odsloužit´ i směny v září, nebo je to prostě jeho problém, o který se já nemusím řešit? V práci jsem něco málo přes 2 měsíce, dala by se uplatnit možnost okamžitého odchodu, která funguje v normálním pracovním vztahu do 3 měsíců (zkušební lhůta)?
Děkuji předem. - otázka upravena poradcem
Elda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, podejte výpověď písemně. Pak je povinen vás pustit. U DPP nelze uplatnit zkušební dobu.
ukončení zaměstnání
od roku 2009 pracuji jako zdravotní sestra u soukromníka dne 31.8.2014 jsem dostala výtku dle §52f (dle mě ne zcela oprávněně) s návrhem od zaměstnavatele, že mám odejít sama a výtku stáhne bylo mi řečeno, že budu pod neustálou kontrolou a tlakem, který neustojím a zhroutím se..Podle mě jde o vyhrožování, ale nemám svědka a st. sestra, která u toho byla toto jednání zajisté popře. Nevím jak mám postupovat jsem živitelkou rodiny, neboť manžel je plně invalidní. Zatím nové zaměstnání nemám. Pokud dám klasickou výpověd s 2 měsíční lhůtou na kratší se zaměstnavatel nechce dohodnout. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši. Pokud by mi dal výpověď dle dle §52f nárok na podporu mít nebudu. Rozumím tomu dobře?
Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Darka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, výpověď pro porušení pracovní kázně můžete dostat až po druhé výtce. Můžete se proti ní také ohradit. Zkuste poprosit staniční sestru, aby se za vás postavila. Pokud to nepůjde a zaměstnavatel na vás vyvine tento nátlak, braňte se, jednejte jen se svědky. Zkuste se nechat přeložit na jiné oddělení, pokud by to váš problém vyřešilo. Jinak máte pravdu, pokud dáte sama výpověď, podporu dostanete, ale ve snížené procentní výměře. Pokud dostanete výpověď podle par. 52, nárok na podporu mít půl roku nebudete.
nástup do práce
Dobrý den,
na úřadu práce jsem evidována 2 roky. Nyní nastupuji do nového zaměstnání. Jaké dokumenty musím novému zaměstnavateli dodat?
Moc děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Určitě budete potřebovat občanský průkaz a dále všechny dokumenty, které vám vystaví na ÚP. Jinak gratuluji k získání zaměstnání a přeji hodně štěstí.
nástup do práce
Jdu poprvé do zaměstnání a nevím jestli je potřeba příslušné potrvzení z Úřadu práce.
Dík - otázka upravena poradcem
Veronika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, je to nutné. Slouží jako zápočtový list od předchozího zaměstnavatele.
CV a motivační dopis
Dobrý den,
dle vzoru CV na těchto stránkách patří do CV informace o rodinném stavu. Proč? Není to diskriminační údaj? - otázka upravena poradcem
Marianna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ve vzoru CV tento údaj uvádět nemusíte. Je to nepovinný údaj. Je na zvážení každého, zda svůj rodinný stav uvede, nebo ne.
ukončení zaměstnání
Dobrý den přeji, už jsem Vám psala, ale nic jsem zde nenašla, chtěla jsem poprosit jestli by jste mi mohla poradit. Pracuji na benzínové stanici od roku 2008 našemu zaměstnavateli odebrali benzínku letos v červnu, a převzala to nová šéfová. Předložila nám smlouvy od 1.7.2014 se zkušební dobou na tři měsíce. Nechtěla jsem to podepsat z důvodů, že mám nárok na odstupné, že mně může po třech měsících propustit a já budu bez práce i odstupného. Jelikož jsem chtěla mít práci tak jsem podepsala, jenže paní vedoucí mně teda propustila po dvou měsících, prý se snižují stavy. Tudíž nakonec jsem bez práce i odstupného jak jsem předpokládala, jde tohle nějak napadnout, aby mi bylo odstupné vyplácené?? Momentálně jsem na nemocenské, poprvé v životě, tak ani nevím od koho budu mít nemocenskou placenou, když jsem byla ve zkušební době. Moc prosím a nějakou odpověď jak to vše chodí děkuji Vám měj te se hezky nashle Marcela.
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, odpověděla jsem, jistě odpověď najdete. Nemocenskou budete mít placenou od stávajího zaměstnavatele.