Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Potřebovala bych radu. Pracuji v casinu a dělám 12 hodinové směny které týdně vycházejí na 60 hodin. Ještě navíc se nepočítá invetura mezi zaměstnanci když si předávají směnu ani jednou za čas takže tímto způsobem pak doplácíme zboží které chybí a mě se to nelíbí. Samozřejmě jsem to řešila se svou provozní ale bohužel s tím nic nedělá a v kolektivu je to nesnesitelné.. Je nějaká možnost jak podat výpověď s okamžitou platností? Nechci tam už pracovat ani den a nevím jak napsat výpověď aby mi prošla protože jsem už po zkušební době. Mohli by jste mi prosím poradit? Předem děkuji za odpověď.
Hana
Dobrý den, budete muset podat výpověď z pracovního poměru nebo se se zaměstnavatelem domluvit na dohodě o ukončení PP.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám poměr na dobu neurčitou a nelíbí se mi, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce (nemáme zajištěné stravování, přitom jsme v práci celý den a na jídlo si odskočit nemůžeme, protože nemáme žádnou přestávku, za svátky a přesčasy také nedostáváme připlatky.. Asi by se toho našlo více.) Mohu skrz tyto podmínky dát okamžitou výpověď?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den, obraťte se, prosím, na inspektorát práce.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

obracím se na Vás s následujícím dotazem. Byla jsem zaměstnána na dobu určitou k 31.12.2014. Nicméně jsem mezitím otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou od 1.9.2014. Po MD jsem nastoupila na RD a ta mi končí k 31.10.2016.
V současné době jsem zjistila, že jsem v druhém měsíci těhotenství a termín porodu mám v květnu 2017. Prodloužila jsem si RD do února 2017 s tím,že pak nastoupím na MD s druhým dítětem.
Chtěla bych se zeptat, zda vůbec mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzhledem k tomu,že mám již ukončenou smlouvu v zaměstnání.

Předem moc děkuji za odpověď.
Štěpánka

Dobrý den, pro to, aby jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit tyto podmínky:

- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství

- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná

Jelikož váš pracovní poměr u zaměstnavatele skončil 31.12.2014, podmínky nesplňujete. Doporučuji vám se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde by vám měli podat bližší informace.

září 2016

hledám práci
Dobrý den je mi 16 let a ukončila jsem studium a teď nemám ani práci mohu jít registrovat na úřad práce děkuji za odpověď Martina Brno
Martina
Dobrý den, na úřad práce se určitě můžete jít zaregistrovat.

září 2016

ukončení zaměstnání
dobry den,nastoupil jsem u zamestnavatele,a po š mesicni zusebni době mi nedal zadnou novou smlouvu,je mozne se na tom nejak otocit při pripadnem odchodu?mam lepsi praci,a nemuzu cekat 2 mesice.dekuji
martin
Dobrý den, úplně nerozumím dotazu. Měl jste smlouvu pouze na 3 měsíce? Pokud ano a zaměstnavatel Vás následující den po vypršení délky uzavřené pracovní smlouvy nechal pracovat, mění se pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den.
Je nějaká možnost, že by mi pracák proplatil rekvalifikační kurz i když jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr? Jsou zde nějaké kličky?

Děkuji T.
Terka
Dobrý den, pokud nejste vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nesplňujete další podmínky pro rekvalifikaci, nemůžete čerpat rekvalifikační kurz placený úřadem práce.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
v r.2011 jsem nastoupila na HPP do zaměstnání, v r.2014 jsem otehotnila a byla na neschopence z duvodu rizikového tehotenství od dubna do zaří 2014 , poté jsem měla mateřskou dovolenou od října 2014 do dubna 2015 a následně rodičák. Nastoupila jsem při rodičáku na poloviční uvazek k puvodnímu zamestnavateli.Muj dotaz prosim je: planujeme druhe dite, do kdy se mi bude nemocenske pojistení a nasledne mateřská vypočítavat z puvodního platu, abych nemela všechny davky z polovičního uvazku?
Pavla

Dobrý den, rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu je 12 kalendářních měsíců před měsícem, v němž vznikla sociální událost (mateřská dovolená). Nebudete-li mít v této době u svého zaměstnavatele vyměřovací základ a alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž jste měla vyměřovací základ a alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento vyměřovací základ dělí pro zjištění denního vyměřovacího základu. Pokud v této době budete mít u svého zaměstnavatele pracovní poměr na poloviční úvazek, bude se z něho počítat denní vyměřovací základ, ze kterého se následně počítá peněžitá pomoc v mateřství. Pokud nastoupíte na novou mateřskou dovolenou do čtyř let věku dítěte, se kterým jste byla na mateřské dovolené od října 2014, bude se denní vyměřovací základ pro novou peněžitou pomoc v mateřství porovnávat s denním vyměřovacím základem, ze kterého Vám byla vypočítána peněžitá pomoc v mateřství v říjnu 2014. Nová peněžitá pomoc v mateřství se vám bude počítat z pro vás výhodnějšího denního vyměřovacího základu.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve firmě jsem pracovala 18 let, teď mi zaměstnavatel dal výpověď za nadbytečnost, ale přijal nového pracovníka ( muže ), který bude tuto činnost dělat. Myslím si, že je to diskriminace moji osoby a navíc mi nabídl odstupné 3 měsíce. Kolik odstupného bych mněla žádat u zaměstnavatele po 18 letech ve firmě? Jak mám postupovat a na co mám právo. Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, v případě, že zaměstnavatel ruší pracovní místo (výpověď z důvodu nadbytečnosti), nemůže ho obsadit někým jiným. Otázka ale je, zda obsazované pracovní místo je opravdu totožné s tím Vaším. Ze zákoníku práce máte nárok na 3-měsíční odstupné.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den. Když si zaměstnavatel vezme od up dotací na mzdu. Dostane zaměstnanec smlouvu na dobu určitou či neurčitou se zkušební dobou?Pokud by měll zaměstnanec smlouvu se zkušební dobou může ve zkušební době bez udání důvodu ukončit pracovní poměr pokud mu prace nevyhovuje? Může se potom hned zaregistrovat na up? Děkuji
Michaela
Dobrý den, na zkušební dobu máte Vy i zaměstnavatel nárok. Pokud ale zrušíte pracovní poměr ve zkušební době, musí se postupovat dle smlouvy, kterou má uzavřenou Váš zaměstnavatel s úřadem práce (ohledně dotace).

září 2016

hledám práci
Dobrý den,chtěla bych se zeptat kam nejlépe umístit v CV certifikáty,kursy,semináře?Do pracovních zkušeností,nebo dovednosti a znalosti?Nejsem si jistá.Děkuji
Lenka
Dobrý den, vytvořte si v životopise oddíl "Kurzy a semináře".

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, byla mi ÚP schválena rekvalifikace a tu jsem 2.9. zdárně ukončila. Zároveň pracuji na DPČ a rekvalifikaci jsem potřebovala právě k této činnosti. Na ÚP mi řekli, že mohu ukončit evidenci od 3.9. a doložit potvrzení o příjmu jen za 1. a 2.9. Ale mzdová účetní tvrdí, že mi vystaví potvrzení za celý měsíc září. A v tom je problém, protože tím pádem já budu mít větší příjem než je povoleno (4950,-Kč). Proplatí mi pak celý kurz ÚP a nebo si budu muset poměrnou částku (za 1. a 2.9.) zaplatit sama. Kurz trval od 15.7.2016 - 2.9.2016. Děkuji za odpověď.
Jarča
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat když jsem svému nadřízenému oznámila svůj odchod z práce kvůli jiné a lepší nabídce, ale ten to vzal velmi špatně a nezajímalo ho proč, resp. nic. Když odevzdám papír s tím, že odcházím a nádále by mi např. házel klacky pod nohy a dělal jen peklo po dobu 2-měsíční výpovědní doby, je možné odejít na nemocenskou (kterou jsem už dlouho odkládala) s tím, že i během ní mi bude ubíhat 2-měsíční výpov.doba nebo se tím ta doba pouze zastaví a bude opět pokračovat po mém nástupu z nemocenské ?
Gabka
Dobrý den, posouzení Vašeho zdravotního stavu je plně v kompetenci Vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud Vás uzná práce neschopnou a onemocníte ve výpovědní době, výpovědní době se o dny nemoci neprodlužuje.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Pokud úřad práce pošle člověka nějaké pracovní místo a zaměstnaji ho. Zaměstnanec ve zkušební době zjistí že mu ta práce nevyhovuje.Muze se po ukončení pracovního.pomeru hned vrátit na úřad práce? Děkuji moc
Marie
Dobrý den, po zrušení PP ve zkušební době se samozřejmě můžete opět zaregistrovat na úřadě práce, podporu ale dostanete pouze v případě, že splňujete podmínky pro její přiznání. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Mám nárok na úřadě práce na podporu když sem Slovák ale pracují tu dlhodobo
Majo
Dobrý den, pokud jste splnil podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, pak nárok na podporu máte.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den mám takový dotaz.
14.9. Mi končila smlouva ve stálém zaměstnání. 15.9 jsem se zaevidovala na úřad právě a zazadala o podvoru v nezaměstnanosti, jelikož na ni mam nárok. Dnes 22.9 mi byla nabídnuta u jedné firmy prace na dpč ( kde za me hradi socialni i zdravotni pihostění ). Tim pádem nestihnu z podpory nic vzít.
Chci se zeptat kdyby nastala situace, že v teto práci na dpc skončím po treba 3 mesicich a šla se zaevidovat na UP mam nárok zpětné dobrat podporu z minulého zaměstnání a nebo musím znova odpracovat 12 měsíců ?
Děkuji za odpověď
Michaela D.
Dobrý den, pokud splníte podmínky pro výplatu dávek státní sociální podpory, budete ji dostávat. Jen je třeba počítat s tím, že výše podpory se vypočítává z posledního zaměstnání, v tomto případě by se počítala z DPČ, pokud z ní budete odvádět zdravotní a sociální pojištění.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem do prace 5.1.2015 coz jmela smlouvu na pul roku, pak byla prodlouzena na další rok, tet v července prodloužili do konce prosince, důvod že budou rusit denní směnu, a nevědí esli bude práce, nebo muzu nastoupit na tri směny coz nemůžu mam malí děti, kolik mně můžou prodlužovat smlouvů a jak můžu branit.
Natik
Dobrý den, pokud je to takto, tak další prodloužení pracovního poměru by mělo být již na dobu neurčitou.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s 40 hodinovým úvazkem. Zaměstnavatel na základě rozhodnutí, že již nemám tolik práce, chce se mnou podepsat kratší pracovní dobu na 30 hodin týdně.
Pracovní náplň však je beze změn, snížení není z důvodu nutných finančních úspor. V případě, že s takovou smlouvou nebudu souhlasit, může mě zaměstnavatel propustit pro nadbytečnost, ačkoliv jsem jediným zaměstnancem? Děkuji.
Iva
Dobrý den, na změně úvazku by se s Vámi měl zaměstnavatel dohodnout. Zaměstnavatel ale může z důvodu finančních úspor zrušit Vaše místo výpovědí z organizačních důvodů, při které Vám náleží zákonné odstupné dle odpracovaných let u zaměstnavatele.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý večer.
Může zaměstnavatel zaslat zaměstnanci výpověď emailem? Děkuji.
Dnone
Dobrý den, výpověď byste měl dostat písemně. Pro realizaci elektronického zasílání výpovědi musí zaměstnanec s tímto způsobem doručování nejen vyslovit písemný souhlas, ale především vlastnit elektronický podpis, prostřednictvím kterého zaměstnavateli přijetí písemnosti potvrdí.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chtěla jsem se poradit. 3 října mám nastoupit po Mateřské do zaměstnání, ale z důvodu hlídání se nemohu vrátit na 3 směny. požádala jsem o ranní směnu, ale tu pro mě nemá. Mám v tomto případě nárok na odstupné? Ve firmě mám smlouvu na dobu neurčitou děkuji
Anna
Dobrý den, zaměstnavatel by Vám měl vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, které by musel v případě soudního sporu doložit. V tomto případě byste musela ukončit pracovní poměr z Vaší strany, bez nároku na odstupné.

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
2 dny pred ukonceni 3měsíční zkušební doby jsem dostala neschopenku, rizikove tehotenstvi. Z prace mi poslali výpověd, chci se zeptat jestli se musim přihlásit na ÚP kvůli zdr. a soc. pojistění? A budu mít nárok na nějakou mateřskou?
Díky za odpověd.
Lenka

Dobrý den,

pokud budete mít pracovní neschopnost v ochranné lhůtě i po ukončení pracovního poměru, budete po tuto dobu pojištěncem státu. Tzn. zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Bylo by vhodné, aby jste na vaší zdravotní pojišťovně nahlásila tuto nemoc a doložila jim kopie počátku pracovní neschopnosti a ukončení pracovní neschopnosti. Po ukončení pracovní neschopnosti, když nebudete ihned pobírat peněžitou pomoc v mateřství, by bylo vhodné se nahlásit na úřad práce.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít při splnění těchto podmínek:

- byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství

- v době ukončení pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce) jste byla těhotná

září 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den. Pokud nastoupím na rekvalifikaci, kterou hradí Pracovní úřad a já budu brát podporu při rekvalifikaci, můžu si ještě přivýdělavat? A musím to někde hlásit? A jak to bude z podporou, tu by mi pozastavili?..... Děkuji za odpověď
Michaela
Dobrý den, všechny tyto dotazy Vám zodpoví pracovníci úřadu práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

prosím o pomoc. Mám ve společnosti kde pracuji k dispozici služební vůz, který mohu používat i pro soukromé účely. Minulí týden jsem měl nehodu, kdy jsem byl nabourán (nejsem tedy viník nehody). V servisu jsem dostal náhradní vizidlo. Od finační ředitele jsem obdržel email, že tento vůz nemohu používat pro soukromé účely, že k němu neexistuje smlouva. Vůz potřebuji i ksoukromým cestám, jiný nemám.. Existuje nějaký způsob, nebo má finační ředitel pravdu, nebo nemá?

Děkuji, Růžek
Poncijak
Dobrý den, k užívání firemního auta i k soukromým účelům musíte mít podepsanou smlouvu se zaměstnavatelem.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. V bývalé práci jsem dala výpověď dohodou a důvod jsem uvedla děti. Řekli mi, že si mám vybrat dovolenou a po té mě pustí. Nastoupila jsem do nové práce a po měsíci stále nemám podepsanou dohodu jelikož poprvé mi ji napsali špatně a to jsem nepodepsala já. Od té doby nemám nic ani ukončený prac. Poměr ani zápočťák. A měsíc jsem zaměstnaná jinde. Co mám dělat??? Na ÚP mi řekli že si to mám vyřídit sama.
Květa
Dobrý den, před odchodem na dovolenou jste měla trvat na sepsání nové dohody o ukončení PP. Musíte se obrátit na personální oddělení předešlého zaměstnavatele a trvat na vystavení všech výstupních dokladů. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,30,9,2016 mi konci pracovni smlouva na dobu urcitou,ale doktor mi napsal ukonceni pracovni neschopnosti az k 6.10.,7.10.nastupuji na penezitou pomoc v materstvi,nevadi tedy ze do prace ponesu ukonceni neschopnosti po skonceni smlouvy?dekuji za odpoved
Aneta
Dobrý den, ukončení PP i doklad k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství určitě předejte svému dosavadnímu zaměstnavateli, i když již nebudete jeho zaměstnanec, mzdová účtárna přepošle doklady na úřady.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem ve zkušební 3měsíční lhůtě, ale práce neodpovídá mým požadavkům (plesnivá kancelář, prapodivné jednání s lidmi...) jedná se o dotované pracovní místo z úřadu práce - jaké možnosti mám? Mohu bez nějakých sankcí skončit ve zkušební lhůtě?
Marcel
Dobrý den, je třeba vycházet ze smlouvy, kterou máte Vy nebo zaměstnavatel uzavřenou s úřadem práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - jsem zaměstnaná na plný úvazek, 25.9. nastupuji na peněžitou pomoc v mateřství, kterou budu ukončovat na vlastní žádost po 6 týdnech od narození miminka. Ráda bych podala výpověď ze současného zaměstnání, po ukončení mateřské nastupuji do jiného, kde jsem domluvená na nástupu. Miminko se má narodit 20.11. - pokud se narodí dřív, nebude to problém, mateřská bude ukončena k 31.12. a od 1.1. nastoupím jinam. Co ale pokud se miminko narodí až po tomto termínu? Dřív než po 6 týdnech od jeho narození nesmím mateřskou ukončit. Jde toto nějak ošetřit, aby mi pracovní poměr neskončil k 31.12, ale třeba až k 15.1?

A jaká data mají být uvedena na výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou (Dohodou mi to vedoucí odmítla podepsat). Má tam být napsáno, že výpověď podávám k 31.10 - s tím že mi pracovní poměr skončí k 31.12, podám to v průběhu října. Nebo má být ve výpovědi napsáno, že výpověď podávám k 31.12 - a ta výpovědní lhůta je tam už zahrnuta?

Děkuji
Eva
Dobrý den, datum, ke kterému podáváte výpověď je datum, kdy výpověď předáváte svému zaměstnavateli. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem ve zkušební době ani né 2 týdny a chci se zeptat jestli mohu podat výpověd z daného důvodu.... jestli je to možné i když tam nejsem celé 2 týdny?... a co potom když to ukončím... ještě nevím jestli hned něco najdu, tak jak je to se zdravotním a sociálním zaplatí si ho já a nebo ještě "bývalý" zaměstnavatel? - otázka upravena poradcem
Petra
Dobrý den, jste ve zkušební době, tudíž zrušte pracovní poměr ve zkušební době. Abyste si nemusela sama platit zdravotní pojištění, je třeba nahlásit se na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Jen počítejte s tím, že pokud zrušíte PP bez vážného důvodu, je Vám podpora v nezaměstnanosti částečně snížena. Bližší informace Vám podá pracovník úřadu práce.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
před firmou máme označené parkovací místa pro 6 návštěvníků naší firmy, jelikož nebylo dnes místo na žádném z míst určené pro zaměstnance, zaparkoval jsem tedy na tyto označená místa pro návštěvníky, kde bych správně neměl co dělat. Má firma právo mě pokutovat na výplatě kvůli tomuto prohřešku? Nemá na to právo pouze městská policie nebo státní policie?
Michal
Dobrý den, předpokládám, že parkovací místa jsou zbudovaná na pozemku zaměstnavatele. Parkování bude určitě řešeno v nějaké vnitřní směrnici zaměstnavatele.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
zaměstnavatel na mě pobíral dotace od UP,po skončení pracovního poměru jsem opět na UP.Je možné,aby na mě dostal dotace další , jiný zaměstnavatel?
Předem děkuji za odpověď.P.
Pavla Sedlákova
Dobrý den, poraďte se, prosím, na úřadu práce.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den, mám smlouvu v novém zaměstnání od 1. října a jsem vedený na UP. Zajímalo by mě, jak je to s podporou a pojištěním do konce září. Děkuji
Lukáš
Dobrý den, po dobu registrace na úřadu práce je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát. Podpora Vám náleží jen po podpůrčí dobu, a tu nevím, zda již nemáte vyčerpanou.

září 2016

hledám práci
Dobrý den dělám u zaměstnavatele cca.5 let dodnes mi nedal kopii pracovní smlouvy,když ji po něm vyžaduji rekne mi že je mi k ničemu,že za mě odvádí soc.a zdrav.pojištění a kdyby ji po mě chtěla třeba čoi tak že si to zjistí u něho na firmě ma právo mi ji zadržovat.Já bych toto smlovu potřeboval k vyřízení živn.listu a mám pocit že má strach,abych pro něj nebyl konkurence.
Roman
Dobrý den, dle § 312 odst. 3 zákoníku práce má zaměstnanec právo nahlížet do svého osobního spisu, činit si z něho výpisky a pořizovat si stejnopisy dokladů v něm obsažených, a to na náklady zaměstnavatele.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, můj dotaz je o výpovědi zaměstnavateli, kde již pracuji několik let, HPP, doba neurčitá. Vzhledem k dlouhodobým zdravotním problémům, opakující se šikaně vůči mé osobě a stresujícímu prostředí, jsem skončila v dlouhodobé pracovní neschopnosti - nyní 4.měsíc. Můj stav se zlepšil a plánovala jsem návrat, bohužel jsem se dozvěděla, že na moji práci už je náhrada a mě by přesunuli na jiné oddělení na pozici telefonistky - nižší pozice než doposud. Prý na to mají nárok, protože ve smlouvě je pozice - odborný pracovník, tedy můžu odborně i vynášet odpadky. Mohu se bránit a případně získat odstupné za zrušení místa? Na více stresovou pozici než je dosavadní administrativa jít nechci. Zároveň jsem ZTP a pobírám ID 3.stupně. Když odmítnu pracovat na nové pozici a budu muset dát výpověď, třebas i s papírem od lékaře, že je to ze zdravotních důvodů ( záda, psychika ), prý nemám nárok nastoupit na ÚP a pobírat dávky v nezaměstnanosti, je to pravda, po deseti odpracovaných letech? Děkuji
Pavla
Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí zaměstnávat dle pracovní smlouvy. Máte podepsaný popis práce? Je pravda, že pozice odborný pracovník je dosti obšírný. K Vašemu dalšímu dotazu: pokud dáte výpověď z pracovního poměru, uveďte tento důvod i ve výpovědi. Určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebojte. Jen dbejte na to, aby důvod ukončení PP jste měla uvedený ve výpovědi.

září 2016

hledám práci
Dobrý den, ukončil jsem svůj pracovní poměr ve zkušební době a v současné době jsem nezaměstnaný.
Začátkem příštího měsíce nastupuji do práce nové, ale nevím zda nemusím zajít na pracovní úřad a nahlásit se tam, z důvodu placení sociální a zdravotního pojištění, popřípadě co vzít s sebou?
Děkuju!
Michal
Dobrý den,
registrace na úřadu práce není vaší povinností. Pokud si budete hradit zdravotní pojištění sám, není registrace nutná. V případě, že chcete, aby za Vás zdravotní pojištění odváděl stát, je nutné zaevidovat se na místně příslušném úřadu práce. S sebou si přineste:  platný doklad totožnosti s fotografií, doklady o ukončení předchozího zaměstnání, doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,jen se chci zeptat jaká je výpovědní lhůta v Italii
Katka
Dobrý den,
tato poradna řeší problematiku českého pracovního trhu a zakoníku práce.

září 2016

ukončení zaměstnání
Chtěla bych se zeptat když jsem nastoupila do prace 1.9.2016 a chtěla bych odejit příští měsíc zaevidujou mě na úřadu práce .Děkuji
Martina
Dobrý den,
na úřadu práce Vás zaevidují, pokud jste nebyla zaměstnaná na dotovaném místě. Co se týká podpory v nezaměstnanosti, nevím, kolik jste v minulosti odpracovala měsíců a zda jste již nějakou podporu pobírala. Na toto se informujte na úřadu práce. 

září 2016

hledám práci
Dobrý den,
ÚP mě vyřadil z evidence v domění, že jsem měla práci, ale byla to dohoda, která nepřekračovala 4425,- výdelku, můžou své vyřazení vzít zpět? Mnohokrát děkuji
Helena
Dobrý den,
pokuste se vše řádně doložit na úřadu práce, je možné, že došlo k nějakému nedorozumění.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pracuji pro jistou společnosti, již mám po zkušební době, nicméně stále nemám podepsanou pracovní smlouvu. Vím, že jsem oficiálně nahlášená na OSSZ a ZP, kde jsou za mě pláceny odvody. Zajímá mě, jestli tímto přístupem zaměstnavatel porušuje zákon? Když PP není písemně uzavřená. Chci odejít, můžu ihned?
Katka
Dobrý den,
v tomto případě se nedá počítat s tím, že pracovní poměr nevznikl. Podle § 20 ZP pracovní poměr vznikl, tím, že jste práci začala vykonávat. Je nutné se tedy řídit zákoníkem práce a podat řádnou výpověď z pracovního poměru.

září 2016

hledám práci
Dobrý den dala jsem v červnu výpověď dohodou k poslednímu srpnu. Nastoupila jsem od 5 záři do nového zaměstnání kde jsem po třech dnech ukončila. Vypočítali mi z 9 tisíc 45% teď nemám vlastně ani na nájem. Životní minimum je asi9800 tak jak si mám vybehat nějaké dávky a do jaké částky by mi asi přispěly. myslela jsem ze to vypočítají z předchozího zaměstnání.Děkuji za odpověď s pozdravem Milenkova
Jaroslava
Dobrý den,
kontaktuje správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, tam Vám poradí na jaké dávky máte ve vaši situaci nárok. 

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, marodím od unora 2016. Stále jsem zaměstnancem,zatím jsem nepodepisovala výpoved. Zaměstnavatel ale pro mne nemá jinou ze zdrav.důvodů vyhovující práci a tak mě to tedy nejpozd. v měsíci listopad 2016 čeká. U této firmy pracuji třetím rokem. Budu mít nárok na UP na podporu? A pokud ano tak z čeho mi bude učetní vypočítávat průměrný výdělek pro UP? Odrazí se v tom i moje neschopenka? Děkuji.
Lada
Dobrý den,
pokud se budete chtít registrovat na úřadu práce, budete muset ukončit pracovní neschopnost. Na podporu budete mít nárok určitě, protože jste za poslední dva roky odpracovala min. 12 měsíců. Pracovní neschopnost výši průměrného výdělku neovlivní. Vaše mzdová účtárna do formulářů pro úřad práce uvede pravděpodobný výdělek. 

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den, mnohokrát děkuji za odpověď k mému dotazu (Možnost odebrání ID při práci na víc než 8 h. denně). Ještě něco o mně: Je mi 54 let, ID 1. st. mám od svých 26 let, tedy od roku 1988. Časem přibyly další dosti závažné zdrav. problémy. Nechci podrobně psát, tak alespoň ta nejdůležitější zdravot. zařízení, kde jsem léčena: Alergol. a imunol. FN Plzeň, Plicní amb. LPZ Sokolov (Astma alerg. původu - spreje na dýchání), Nefrol. amb. Nemocnice Sokolov, Neurol. amb. LPZ Sokolov (Velmi silné migrény s kolapsovými stavy, bolesti hlavy a celé páteře). Od loňska i Dia ambulance LPZ (mám prášky, nikoliv inzulin). Toto vše jsem v dotazu nesdělila.
Vzhledem k výše uvedenému a k mému věku nemohu sehnat vhodné zam. Jak by revizní lékař mohl posoudit dobrou aklimatizaci na trhu práce, když jsem trvale na ÚP v evid. již 11 let? Bojím ev. ztráty důchodu - jediného zdroje příjmu. V domácnosti pouze s mami - starob. důch., na jiné peníze prý nárok nemám. Prosím o radu, co dělat. Předem děkuji. M. T.
Milada Trojánková
Dobrý den, Váš zdravotní stav je opravdu na posouzení revizním lékařem.

září 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den mám mám kamarádku která pobírá ID 3 stupně a příspěvek na péči a na mobilitu dotaz je zda může při tomto pracovat
Eva Čechová
Dobrý den, pracovat může, pokud ji to její zdravotní omezení dovoluje.

září 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den, podal jsem vypoved a mam vycerpanou dovolenou az do konce roku tak jsem asi -5dni dovolene jak se takova situace normalne resi?
petr
Dobrý den, přečerpaná dovolená Vám bude stržena v poslední mzdě pracovního poměru.

září 2016

hledám práci
Dobrý den, jak se určuje výše dotace na zaměstnance od ÚP? Kdo o tom rozhoduje? Je to řešeno plošně nebo to má každý ÚP jinak?
jana k
Dobrý den, tato poradna radí zaměstnancům v pracovně právních věcech. Ohledně dotací se obraťte, prosím, na úřad práce.

září 2016

hledám práci
Dobrý den
Vzhledem ke svému stavu se na Vás obracím o pomoc . Oč jde: Jsem zaměstnaná jako kuchařka v nepřetržitém provozu. Práce těžká,člověka baví,ale jen do jisté míry. Můj problém spočívá v tom,že jsem již asi 2 roky v podstatě šikanována hlavní kuchařkou. Její útlak,či jak to nazvat na moji osobu spočívá v celkem maličkostech-zakazuje mým kolegyním např. mi pomoci při některých prac. úkonech,kde si ,pokud máme čas běžně pomáháme. Schválně kolegyně odkazuje na provedení jiné práce. Budiž. Vše je ale okaté v tom smyslu,že na druhou stranu já pokud pomohu ostatním, nikdy mne neodvolá. Bývalo i zvykem,že veřejně zvala ostatní kolegy na posezení u piva po práci,mne ovšem nikdy nepozvala. Jeden čas,z pro mne nepochopitelných důvodů mne v podstatě degradovala na pomocnou sílu,kdy jsem na postu kuchařky nevařila,ale vykonávala pomocné práce , uklízela provoz apod.Důvod mi nikdy nevysvětlila, celé to trvalo cca 1/2 roku, dokud z provozu neodešel jeden z kuchařů a tak byla nucena mne opět vrátit do procesu,na který mám pracovní smlouvu-na post kuchařky. Bohužel stejná situace se ale opakovala na mé kolegyni, také kuchařce, tu místo mne degradovala na post pomocné kuchařky a neustále ji pomlouvala před kolegy, že neumí vařit apod. Tato kolegyně již u nás nepracuje,je dlouhodobě v péči psychiatrů. Trápí mne,že má nadřízená hlavní kuchařka dlouhodobě v mé nepřítomnosti pomlouvá mne samotnou, neustále mne verbálně ponižuje před mými kolegy,vykládá o mně,že jsem úplně blbá, shazuje na mne věci,které jsem neudělala. Vše vím,jelikož kolegové mi to zpětně říkají,jelikož se jim jednání nadřízené nelíbí. Toto jsou v podstatě věci minulé. Momentálně řeším fakt,že jsem se zhroutila ,jelikož už nejsem schopna dál nést to ponižování. Vše pro mne vygradovalo do tohoto stavu ve chvíli,kdy jsem se dostala do složité rodinné situace - mám 5 ti leté dítě,otec dítěte měl vážný úraz s nohou a nebyl schopen se postarat o naši dceru v době,kdy já jsem měla být v práci. Podařilo se mi na týden od začátku jeho úrazu zajistit hlídání dcery prarodiči,ovšem další týden , šlo o 4 pracovní dny před nástupem na moji předem nahlášenou dovolenou , jsem si musela vzít OČR na dceru. Nebylo možné ji nechat 8 hodin s otcem, ten nebyl ve stavu,kdy by se mohl o dceru postarat. Nastoupila jsem řádnou dovolenou , bohužel jsem se dozvěděla,že moje nadřízená hlavní kuchařka se nechala slyšet v práci, že jsem si vzala OČR naschvál , že to tak dělám každé prázdniny, že mne zničí,nechá mi sáhnout na peníze,zkrátí řádně nahlášenou dovolenou a nechá přeložit na post pomocné síly. Toto vše projednala s vedoucí provozu v době,kdy jsem čerpala řádnou dovolenou. Po vyslechnutí této zprávy od mé kolegyně z práce jsem se již tenkrát v podstatě zhroutila, na nátlak rodiny,že je toho na mne moc a musím někam odjet jsem si teda narychlo sjednala dovolenou v Chorvatsku . Bohužel k mé smůle si jedna z kolegyn´v den,kdy jsem měla na dovolenou (středa) odjet způsobila v práci pracovní úraz a mě volal kolega kuchař ,zda bych další týden od pondělí nemohla přerušit svou dovolenou a nastoupit do práce. Oznámila jsem mu,že bych to mileráda udělala,bohužel za cca 3 hodiny odjíždím mimo ČR na narychlo zařízený zájezd. Vracím se další týden ve čtvrtek v noci,ale pokud by to situaci pomohlo, mileráda nastoupím již na víkend do práce,i když jsem měla stále ještě volno. Řekl mi,že v pořádku,že nahlásí,že jsem mimo ČR a budou muset nějak poskládat směny zbývajícím personálem. Po příjezdu jsem ihned kontaktovala svou hlavní kuchařku,že jsem ochotna nastoupit na víkend,at´mi dá vědět,zda by jim to pomohlo. Odepsala mi,že mám do práce nastoupit v pondělí. To jsem samozřejmě učinila,skončila mi dovolená. Na rozpisu práce,který máme jsem po příchodu zjistila,že mám víceméně vykonávat spíše pomocné práce. Tudíž jsem postupovala podle rozpisu. Přišla za mnou vedoucí provozu s tím,že po skončení prac. doby by chtěla se mnou a s hlavní kuchařkou hovořit. Tam mi bylo vedoucí provozu řečeno,že si všimla,že si beru každé prázdniny OČR,že to dělám nejspíš naschvál. Načež jsem se bránila, jelikož za celé 3 roky jsem měla OČR na dceru jen 2 x,min. prázdniny ,kdy dcera onemocněla hnisavou angínou,i tak jsem s ní doma zůstala jen 5 dní a znovu nastoupila do práce a tyto prázdniny, se situací jsem ji ale v dostatečném předstihu obeznámila. Nebylo mi to ovšem nic platné. Dále jsem nepomohla kolegům tím,že jsem nepřišla do práce,když jsem o to byla požádána(vedoucí stravování mne žádala,zda nemohu přijít do práce 2 dny v týdnu,kdy jsem si byla nucena vzít OČR na dceru) tudíž musela za mne do práce kolegyně,která má dceru 9 let a syna 5 let a musela je nechat doma samotné. Nakonec mi hlavní kuchařka oznámila, že jsem si sama měla ukončit řádnou dovolenou a když jsem před ní byla na OČŘ, které mi navazovalo na dovolenou, zkrátit si o tyto dny svou dovolenou. Dále mi bylo vytknuto, že nejsem dostatečně kreativní, neangažuji se např. ve vytváření nových prac. programů na konvektomatech a že mám...
Jarka
Dobrý den, obraťte se, prosím, na inspektorát práce, který celou věc prošetří. Poradit se můžete i v bezplatné právní poradně jobDnes.

září 2016

nástup do práce
Jak přesně rozumět "získat alespoň 12 měsíců důchodového pojištění"? Znamená to, že člověk byl zaměstnaný po celou dobu 12 kalendářních měsíců (např. 1.9.2015–31.8.2016), anebo je nutné, že se 12x zaplatilo důchodové pojištění (a mohl být zaměstnaný např. 5.9.2015–10.8.2016)? Děkuju za odpověď. - otázka upravena poradcem
David

Dobrý den, podmínkou pro nárok na PPM je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství.  Tzn. pokud nastoupíte na PPM 1.12.2016,  podmínka bude splněna, pokud jste v období od 1.12.2014 do 30.11.2016 byla zaměstnána alespoň 270 kalendářních dní.  Zaměstnání nemusí začínat prvním dnem v měsíci. Počítají se kalendářní dny, ne kalendářní měsíce. 

září 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, z čeho se mi prosím bude počítat druhá peněžitá PPM a jaké období je rozhodné, pro tuto PPM na kterou nastoupím 19.9.2016?
1. Peněžitá PM - V roce 2014 - příjmy rozhodný příjem jsem měla:
- červen 2014 - 25.000,- Kč
- červenec 2014 - 25.000,- Kč
- srpen 2014 - 25.000,- Kč-
Nástup na mateřskou 21.9.2014.
Nyní čerpám rodičovský příspěvek.
2. Peněžitá PM - mám nastoupit 19.9.2016. V roce 2015 jsem měla pouze příjem z dovolené, která mi byla proplacena v měsíci duben a květen po skončení mateřské dovolené v roce 2015 ve výši:
- 21.575,- Kč a další měsíc 19.431,- Kč.
Děkuji za informace
Radka

Dobrý den, předpokládám, že na mateřskou dovolenou od 19.9.2016 nastupujete u stejného zaměstnavatele, u kterého jste měla mateřskou dovolenou od 21.9.2014.

Potom Váš zaměstnavatel bude na Správu sociálního zabezpečení zasílat spolu se žádostí  o PPM přílohu, na kterou uvede období pro výpočet vyměřovacího základu od 1/2015 do 12/2015, ve kterém bude uveden příjem za duben a  květen roku 2015. Současně na přílohu uvede, že nastupujete na PPM do čtyř věku vašeho předchozího dítěte a zde také uvede denní vyměřovací základ minulé PPM, na kterou jste nastupovala 21.9.2014. Sociálka posoudí, který vyměřovací základ je pro vás výhodnější a z toho vám bude počítat novou peněžitou pomoc v mateřství, na kterou nastupujete 19.9.2016.

září 2016

nástup do práce
Dobrý den,
chci se zeptat,měla jsem pracovní smlouvu do 31.7.2016, začala jsem marodit 27.7.2016 a pracovní neschopnost nadále trvá, ptám se tedy, jestli pracovní smlouva skutečně skončila, protože zaměstnavatel mi tvrdí, že pracovní poměr přešel na dobu neurčitou automaticky i během PN.
Děkuji
Mirka
Dobrý den, pokud Vám zaměstnavatel neřekl, že nemá zájem o prodloužení pracovní smlouvy a neřekl Vám, že k  31.7.2016 Váš pracovní poměr končí, považuje se pracovní poměr za automaticky prodloužený.

září 2016

hledám práci
Dobry den, jsem Slovenka s prechod. pobytem v CR, pracovala jsem jen v CR, a to 3 roky na plny prac. uvazek do 2012, potom som mala 1. dieta a v lete 2014 2.dite. Porad jsem zamestanna v CR na dobu neurcitu na plny prac. uvazek, ale rodicovska mi skonci az v sprnu 2017. Chci sa zamestnat na SR na plny prac. uvazek, obe deti uz zacali navstevovat matersku skolku na SR. Podle zakona mam narok popri rodicovskej pracovat aj na plny uvazek. Jak je to ale s nahlasovanim na Uradu prace? Staci dolozit potvrzeni ze skolky, ze o obe deti je radne kazdy den postarano? Do srpna 2017 mi bude hradit soc a zdrav pojisteni CR, a az po skonceni rodicovske nahlasim ukonceni hrazeni od statu CR, at pak se to zacne strhavat na strane zamestanavatele a statu SR? Vypoved dohodu bude v CR az v srpnu 2017. Dekuji za kazdou informaci.
Ivana
Dobrý den, obraťte se, prosím, na úřad práce na Slovensku. V této poradně se řeší pouze české pracovní právo.

září 2016

zaměstnání a maminky
dobrý den, když za celý kalendářní rok neodpracuji ani jeden den, protože jsem v rizikovém těhotenství ( 9 měsíců ) a pak se narodila dcera tudíž jsem do práce nanastoupila...mám nárok na nějakou dovolenou nebo ne? děkuji
Pavlína M.
Dobrý den, nárok na roční výměru dovolené máte pokud v roce odpracujete alespoň 60 dnů, do odpracované doby se započítává i mateřská dovolená, která se považuje za výkon práce. Za nemoc se dovolená krátí, za prvních 100 pracovních dnů nemoci o 1/12, za každých dalších 21 zameškaných pracovních dní o další 1/12.

září 2016

nástup do práce
Dobrý večer!
Jsem ve 2. měsíční výpovědní době ( výpověď jsem podala sama) a v říjnu mám nastoupit do nového zaměstnání. Před týdnem jsem, ale zjistila, že jsem těhotná. Jak mám, prosím, dále postupovat? Přijde mi nefér nastoupit do nového zaměstnání a hned odejít. Pokud bych ještě ve výpovědní době nastoupila na nemocenskou, vzniká mi nárok na ochranou lhůtu a na MD? Děkuji
Zuzka
Dobrý den, tuto situaci si budete muset rozvážit sama, těžko v této situaci radit. Každopádně je jasné, že Váš nový zaměstnavatel s těhotenstvím nepočítá. Nárok na mateřskou dovolenou máte, pokud jste v posledních 2 letech byla pojištěna alespoň 270 kalendářních dnů.

září 2016