Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mam dotaz, který se týká ÚP. Od 1.11 jsem zaevidovaná na UP, 19.11 jsem podepsala smlouvu na HPP, druhý den jsem podepsala výpověď ve zkušební době, protože mi zaměstnavatel zatajil určité informace a práce mi nevyhovovala kvůli velké vzdálenosti od mého bydliště, tzn. že jsem pracovala přesně jeden den. Zajímalo by mě jak to ovlivní podporu v nezaměstnanosti a evidenci na UP??? (než jsem smlouvu podepsala a druhý den zrušila měla jsem nárok na podporu).
Předem děkuji a přeji hezký den - otázka upravena poradcem
Michaela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud vám byla v poslední evidenci přiznána podpora v nezaměstnanosti, pak budete nadále čerpat zbývající podpůrčí dobu, kterou jste nevyčerpala při předchozí evidenci.
práce a ZTP
Paní magistro,prosím o informaci.Syn obdržel II.stupeň invalidity .Múže dál pracovat na plný pracovní úvazek? Jako kuchař má nízký výdělek.Je nějaká nová úprava v tomto směru, děkuji Vám.
- otázka upravena poradcem
JitkaVáňová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, může dál pracovat, pokud mu tato práce vyhovuje. Při pobírání invalidního důchodu nejsou žádná omezení v délce výkonu práce ani výdělku. Důležité je jen to, aby práci zdravotně zvládal.
nástup do práce
Dobrý den, mám dotaz ohledně vyřazení z evidence.
Dnes jsem si vyzvedla dopis na poště z úp kde se píše, cituji: Dne 12.11.2014 byla na úřad práce doložena dohoda o provedení práce uzavřená od 1.10.2014 mezi Vámi a zaměstnavatelem Dester s.r.o., Praha. Dále bylo doloženo potvrzení o výkonu činnosti, kde zaměstnavatel potvrdil první den výkonu činnosti den 4.11.2014. Povinnost uchazeče o zaměstnání jste nesplnila tím,že jste začátek výkonu této činnosti úřadu práce neoznámila nejpozději dne 4.11.2014....Problém je v tom,že jsem své referentce 29.10. psala email,kde jsem jí uvedla všechny termíny brigád za měsíc listopad a ještě jsem se jí ptala,kdy jí mám donést smlouvu a nebylo mi odpovězeno. 10.11.2014 jsem jí ještě volala,aby si jeden termín škrtla a ani zmínka o tom,že by jí email nedošel nebo tak. Co mám tedy dělat? - otázka upravena poradcem
Tereza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, je nutné vaši situaci řešit osobně přímo na úřadě práce, který rozhodnutí vydal.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
Našla jsem si práci v místě bydliště kam jsem se odstěhovala za přítelem. Dnes je situace jiná, s přítelem jsme se rozešly a já se vrátila zpátky k rodičům. Nemám jak dojíždět za prací proto jsem si našla práci v bydlišti u rodičů. Zaměstnavatel mě ale nechce pustit hned. Plat mám u něho tak malý že ani náklady na dopravu si nemohu dovolit. Prosím poraďte. - otázka upravena poradcem
Věra Šimáňová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud není možná dohoda o skončení pracovního poměru a situace pro vás není únosná, můžete odejít na " závažné porušení pracovních povinností" tzn, bez ohlášení a stávající zaměstnavatel vám pracovní poměr zruší. Má to však několik možných komplikací. U nového zaměstnavatele pak musíte vydržet alespoň 6 měsíců, jinak nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc, vznikne-li vaší nepřítomností stávajícímu zaměstnavateli škoda, může vám ji předepsat k úhradě. Zkuste se ještě dohodnout, vybrat si dovolenou apod.
hledám práci
Dobrý den,jsem evidovaná na úřadu práce,teď před vánocemi jsem vyrobila vánoční ozdoby a chtěla bych je prodat na trzích.Musím se na den prodávání odhlásit z úřadu práce a zaplatit zdravotní poj.Nebo si můžu svoje výrobky prodat aniž bych to ohlásila?Děkuji za vaši odpověď Petra
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, zřejmě jde jen o jednorázový prodej, jak uvádíte jednodenní a zřejmě ani neočekáváte nijak horentní zisk. V tom případě bych to asi neřešila. Zřejmě ani nemáte živnostenský list ani další nějakou smlouvu.
nástup do práce
Dobrý den,
u předchozího zaměstnavatele jsem pracoval pouze měsíc a pak jsme smlouvu v rámci zkušební doby rozvázali. Pak jsem si měsíc platil zdravotní sám a nyní nastupuji do nové práce. Je nutné dodat do nové práce zápočtový list i když jsem si poslední měsíc platil zdravotní sám? Nerad bych, aby v nové práci věděli, že jsem byl někde jen měsíc. Případně jestli bych zápočtový list nedodal, jsou schopni si zjistit, kde a jak dlouho jsem v minulosti pracoval? - otázka upravena poradcem
Tomáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, i když jste pracoval pouhý měsíc, zápočtový list musíte doložit i kvůli důchodovému pojištění (součást sociálního), předkládejte jen kopie. Není důvod, aby na vás koukali přes prsty, že jste někde pracoval jen měsíc. To se přeci stává.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
po dlouhých a nepříjemných zážitcích na pracovišti jsme se se zaměstnavatelem dohodli na dohodě o ukončení zaměstnání k 10.12.2014, zlomila jsem si nohu a má nemocenská dle ošetřujícího lékaře bude nejméně tříměsíční. Jak mám postupovat po 10 prosinci?
Jsem ještě zaměstnancem stávající firmy, nebo budu řešit nemocenskou s někým jiným. Děkuji za odpověď.
Hana - otázka upravena poradcem
Hana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud budete stále v pracovní neschopnosti, nic se pro vás nemění. Pracovní poměr sice skončí uplynutím doby, ale nemocenská vám bude vyplácena i nadále. Je však možné, že budeete muset "lísky na peníze" nosit přímo na OSSZ.
práce a ZTP
dobry den kamarad je castecnej invalidni duchodce a nemuze sehnat praci.ma narok na socialni davky???diky lukas
- otázka upravena poradcem
lukas
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud splní podmínky, tak zcela jistě.
nástup do práce
Dobry den, chtel bych se zeptat v pripade propusteni z organizacnich duvodu a vyplaceni odstupneho. Kde nasledne dostanu nabidku na jine misto ze stejne spolecnosti ale do jiného utvaru. Je mozne nastoupit okamzite? Pripade je dana, nejaka lhuta? Dekuji za informaci
Tomas
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, v tomto případě můžete nastoupit okamžitě. Źádné lhůty nejsou.
hledám práci
Dobrý den, jsem registrována na UP ještě měsíc budu pobírat podporu, ale stal se mi úraz - zlomila jsem si nohu a marodit budu přibližně 4 měsíce. Mám nárok něco pobírat když budu marodit? Děkuji
Kristýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, v každém případě si nechte vystavit neschopenku. O dobu jejího trvání se vám protáhne podpůrčí doba.
práce a ZTP
dobrý den, mám otazku kolik jsi může vydělat důchodce invalidni třetiho stupně? můj duchod je 3280kč
zuzka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, přivydělat si můžete kolik jen chcete a zvládnete. Nehrozí žádné snížení ani vzetí důchodu.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat, ted' v neděli 9.11. jsem ukončila pracovní smlouvu (špatné pracovní podmínky, špatný přístup k zaměstnancům). Chtěla by jsem se zeptat jak dlouho mám na to se jít zaregistrovat na úřad práce? aby mě platili sociální a zdravotní? A nevznikali mi žádné dluhy? děkuji předem za odpověd'
Diana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nejlépe je se přihlásit do 3 dnů od skončení pracovního poměru. Pak je za vás hrazeno zdravotní a sociální pojištění i za 3 dny zpětně. Pokud to nestihnete do této doby, zdravotní pojištění si doplaťte přímo na vaší zdravotní pojišťovně. Sociální pojištění není ze zákona povinné.
hledám práci
Dobrý den, ještě k mé předchozí otázce: Jak doba prac. neschopnosti ovlivní podporu v nezaměstnanosti při evidenci na ÚP?
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nijak ji neovlivní.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, mám dotaz: Z čeho se mi bude počítat podpora při rekvalifikaci? Pobírám podporu v nezaměstnanosti od června 2014 a podpůrčí doba mi končí 5.12.2014. Mezi tím jsem 14 dní od 1.9. do 15.9. byl OSVČ, ale zase jsem to ukončil a vrátil se do evidence ÚP. Rekvalifikace mi začíná 8.1.2015. Je mi jasné, že pokud bych si našel na prosinec 2014 brigádu, bude se moje podpora pravděpodobně počítat z výdělku na brigádě jako z posledního zaměstnání. Jde mi o situaci, kdy bych si do začátku rekvalifikace nenašel nic. bude se mi podpora při rekvalifikaci počítat z výdělku z posledního zaměstnání nebo nějakým minimem z podnikání (těch 14 dní uprostřed podpůrčí doby)?
Tomáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, podpora při rekvalifikaci se vám bude vypočítávat ze stejného základu, ze kterého máte nyní vypočítánu normální podporu. Pokud tedy evidenci znovu nepřerusíte.
nástup do práce
Dobrý den.Jsem na ÚP beru podporu ale mám možnost brigády v zahraničí do kolika dnů od smlouvy to musím hlásit??Předem Děkuji za radu
Nela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejpozději do  3 dní.
ukončení zaměstnání
Dobrý den. Mám otázku. Byla jsem OSVČ. Podnikáni se moc nevedlo, tak jsem se přihlásila do evidence Úřadu práce. Teď jsem vedena na úřadu práce a nemám zatím pozastaven Živnostensky list. Mám nárok na podporu? Děkuji moc. Nina.
Nina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud nemáte pozastavený živnostenský list, neměla byste ani v evidenci ÚP správně být.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

jsem vedený od září na úp Brno a od listopadu jsem začal kurz řp skupiny C hrazený úp, ale je to přes dopravní podnik brno čili ne přímo přes úp. Chci se zeptat jak je to s podporou, protože koncem ledna mi končí a já bych potom potřeboval ještě udělat kurz u stejné firmy na profesní průkaz. Budu mít nárok na podporu nebo bych musel dělat kurz přímo přes úp brno.

Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Tomáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud i nadále budete v evidenci ÚP a vykonáte rekvalifikaci schválenou ÚP, měl byste dostávat podporu při rekvalifikaci. Nahlásil jste tuto skutečnost svému zprostředkovateli? Po dobu rekvalifikace by se vám totiž měla prodloužit i podpůrčí doba a poté při další rekvalifikaci byste měl pobírat podporu při rekvalifikaci

hledám práci
Dobrý den, manžel je hlášen na úřadu práce, pobírá podporu v nezaměstnanosti. Nyní by měl jít na menší operaci. Má tuto skutečnost nahlásit ÚP, i když nebude pobírat nemocenské dávky? Bude mu zastavena podpora v nezaměstnanosti? Děkuji
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Rozhodně ano. Ať si nechá vystavit klasickou neschopenku, o dobu jejího trvání mu bude prodloužena podpůrčí doba a nebude se muset dostavovat na schůzky na ÚP.
práce a ZTP
Přeji krásný den,
chtěla bych Vás požádat o radu. Jsem maminka samoživitelka, synovi je 9 let. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou s 3 měs.výpovědní lhůtou s pracovní dobou 28 hod/týdně, včetně svátků. Pobírám část.invalidní důchod 2.stupně, příspěvek na bydlení a výživné 1000kč - určil soud s ohledem na otce. Pracuji převážně v terénu. Syn je často nemocný, nemám hlídání a komplikuje mi to práci. Z důvodu snížení výdělku si nechci brát OČR. Jsem z toho zoufalá. Syn se mnou do práce jít nemůže a já už jsem na pokraji sil, abych to vždy nějak zajistila. Uvažuji o výpovědi a zapsání se na ÚP. Obávám se, že když dám výpověď dohodou já, tak mi bude snížena a nebo vůbec nepřiznána podpora v nezaměstnanosti. Můžete mi, prosím poradit? Předem moc děkuji. - otázka upravena poradcem
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Také vám přeji krásný den,

chápu Vaši složitou situaci. Pokud máte nárok na příspěvek na bydlení, nemáte nárok i na další sociální dávky, které by vám vylepšily příjem a vy si klidně ošetřování mohla vzít? Zřejmě by se jednalo o příspěvek na dítě, možná i další. Nemáte kamarádku, která by vám alespoň chvíli pohlídala syna? Zkoušela jste najít "babičku" ve speciálních programech? Nepomůže ani sousedka? (syn je větší, stačí za ním už zajít a podat léky a jídlo, zkontorlovat jeho stav...)

Jinak pokud podáte výpověď, výše podpory bude opravdu procentně nižšší. Přiznána však bude.

ukončení zaměstnání
dobry den mam narok na odstupnekdyz jesm dala vypoved dohodou z duvodu ze nemamhllidani pro deti jsemsamozivitelka apracovni pomer byl hlavni dekuju
Stana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ne, to v žádném případě. Odstupné náleží v jiných případech specifikovaných zákoníkem práce.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz od července letošního roku jsem v pracovní neschopnosti. V pátek 31.10.2014 jsem ukončila pracovní poměr dohodou a pracovní neschopnost mi stále trvá. Musím se nyní hlásit na úřad práce? Děkuji za odpověď.
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, po dobu trvání PN nelze skončit pracovní poměr a to ani dohodou. Vaše výpověď je neplatná.
hledám práci
Dobrý večer, pracoval jsem 7 let v CR, pote 2měsice v SRN a byl registrovan v SRN na uradu prace a pobiral davky v nezamestnanosti. Nyní se vracím do CR, budu zde zase bydlet. Mam narok podle zakonu CR brat davky v nezamestnanosti, kdyz jsem je bral v jinem statě EU hned? Nebo kdybych pracoval nyni na HPP treba mesic , mohu pak pozadat o davky v nezamestnanosti? V Nemecku mi tvrdili, ze to jde. Díky za radu.
Václav Sodomka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, Váš případ je velmi specifický a je pro jeho posouzení třeba i více informací. Doporučuji se přímo informovat na Úp, pod který byste při přestěhování do ČR spadal. Lze si vyhledat i mailové adresy.

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,můj dotaz zní jestli mám nárok na nějakou podporu od ÚP po dobu ZVOLENÉ REKVALIFIKACE hrazené ÚP? Děkuji
formanczech
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud je rekvalifikace schválena ÚP, nárok na podporu při rekvalifikaci vám vzniká. (jste-li evidován jako uchazeč o zaměstnání)
hledám práci
Dobrý den,byla jsem po 25letech propuštěna z práce pro nadbytečnost s 3měsíčním odstupným.Smlouva byla ukončena k 31.8.2014.Od 1.9..0214 jsem nastoupila do nového prac.poměru,odkud jsem byla pro pomluvu z minulého zaměstnání po měsíci a půl propuštěna.Druhý den jsem nastoupila na PN.Práci hledám každý den,protože nechci na úřad práce.Bude pro mne výhodnější zůstat co nejdéle na PN/nechci toto zneužívat/nebo jak mám postupovat dále?Je mi 52let a nevím,zda o mně ještě bude mít někdo zájem.Děkuji za odpověd.
Anna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Za nějaký čas stejně bude nutné neschopenku ukončit a na ÚP se jít zaregistrovat. Nicméně, pokud po dobu čerpání PN najdete novou práci, nic se neděje, naopak. Pokud práci neseženete, po ukončení PN se zaregistrujte na ÚP, kde budete pobírat podporu a můžete využít např. nabídku na rekvalifikaci apod.
hledám práci
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat pokud jsem dostala odstupné od zaměstnavatele, zda se mohu u toho samého zaměstnavatele po uplynutí nějaké doby znovu hlásit o prac.místo?
Děkuji z aodpověď - otázka upravena poradcem
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jistě.
hledám práci
Dobrý den,jsem vedena na UP.mohu vypomáhat občas manželovi v obchodu?
Leona Michálková
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud budete prodávat a přicházet do styku se zákazníky, určitě byste takto pracovat neměla, leda s podepsanou smlouvou (třeba dohoda o provedení práce). Pokud mu vypomůžete třeba mimo pracovní dobu, nic by se stát nemělo.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,uspěji-li ve výběrovém řízení, tak pracovní smlouva bude pravděpodobně podepsána až těsně před nástupem. Zároveň budu muset podat i výpověď u nynějšího zaměstnavatele,kde mi poběží 2-měsíční výpovědní lhůta (budoucí potencionální zaměstnavatel je vyrozuměn). Mám spoléhat na solidnost nastávajícího zaměstnavatele nebo si mám nechat od něj nějak písemně potvrdit, že mne za ty 2 měsíce skutečně vezme, když smlouvu ještě podepsánu mít nebudu. Ráda bych se logicky vyhnula tomu, abych pak nebyla úplně bez zaměstnání. Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Katka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pracovní smlouvu můžete sepsat i 2 měsíce před nástupem do zaměstnání s vyznačením data nástupu do zaměstnání. Od té doby je tato smlova pro obě strany závazná. Jinak musíte svému novému zaměstnavateli věřit.
zaměstnání a důchody
Dobrý den, jsem osoba s II.st. invalidity. V současné době jsem nastoupila do zaměstnání se zkráceným úvazkem na 6 hodin s výdělkem 6500 brutto. Na úřadu práce jsem již nepobírala podporu tři měsíce. Je lepší kvůli výpočtu starobního důchodu pracovat aspoň za tyto peníze a nebo být neplaceně hlášená dál na úřadu práce. Mám tři roky do st. důchodu a nevím, zda jsem udělala dobře. Vím jen, že kvůli výpočtu opracovaných let, že ano, ale nevím kvůli výdělku. a pak výpočtu financí ve st. důchodu. Doufám, že je můj dotaz dost srozumitelný. Děkuji za odpověď.
Danuše
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, udělala jste dobře. Jak kvůli financím, tak i kvůli výpočtu důchodu. Při přechodu z invalidního na starobní důchod máte právo si nechat přepočítat, z čeho by pro vás pak byl starobní důchod výhodnější, zda z práce a mzdy, nebo z invalidního důchodu.
ukončení zaměstnání
marodím a zaměsnavatel mě vyhrožuje že mě po ukončení vyhodí má na to právo
květa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ukončit prac. poměr lze jen za zákonem stanovených podmínek. Netuším, zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, každopádně byste mohl dostat výpověď asi jen z organizačních důvodů včetně odstupného. Hlavně splňte všechny povinnosti zaměstnance.
nástup do práce
Dobry den, chci se zeptat, jsem vedena na uradu prace, pred tim jsem rok studovala VS.
Nyni jsem si sama nalezla praci a za tyden nastupuji. Mam vsak do zamestnani donest zapoctovy list z uradu prace, kdy ho dostanu? A dostanu od uradu prace jeste nejake dokumenty?
Dekuji za odpoved. - otázka upravena poradcem
Nikola
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V den odhlášení se z ÚP dostanete i "zápočtový list", a od nástupu do zaměstnání se musíte odhlásit nejpozději do 3 dnů... Dostanete i další dokumenty, zprostředkovatel vám při jejich vydávání vše vysvětlí.
nástup do práce
Dobrý den, chci se prosím zeptat, nastoupila jsem do práce na HPP a zaměstnavatel chce po mě vyplnit dotazník a v něm vyplnit všechny zaměstnání od Střední školy. Prý z důvodu kvůli důchodu. Nevím, jestli je to nutné a zákonné, jelikož vyhledat úplně všechny bude dost zdlouhavé. Myslím si, že když z každého zaměstnání se posílají papíry na důchod na sociální úřad, stačilo by úplně uvést posledního zaměstnavatele. Děkuji předem za odpověď.
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, postup není zcela obvyklý, netuším, zda nejde o nařízení nějakých vnitřních směrnic. Jinak určitě by měl stačit zápočtový list z posledního zaměstnání, případně důchodový list.

 

hledám práci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké je uplatnění absolventů zahraničních univerzit na českém pracovním trhu? Chtěl bych se vrátit zpět do Čech, jen nevím, zda zaměstnavatelé raději neupřednostňují domácí uchazeče. Žiji 10 let v Sydney, Master of Business (International Management), pracuji v logistice pro Johnson & Johnson, 39 let. Děkuji za odpověd'. - otázka upravena poradcem
Zdeněk
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pro český trh je zatím zahraniční univerzita veliké plus. Bá vámi, vůbec bych se nebála, že se nechytnete. Nehledě k praxi a obrovským jazykovým znalostem. Navíc uvedená společnost má zastoupení i v Čechách....
ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. Mám smlouvu na dobu určitou, smlouvu již prodloužit nechci z důvodu stěhování. Zaměstnavateli jsem to oznámila dopředu a on po mne źádá ať mu svůj odchod ze zaměstnání dám písemnou formou ke dni kdy jsem mu tuto skutečnost oznámila. Skutečně mám zaměstnavateli něco psát když mi smlouva končí? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Stanislava
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vzhledem ke smlouvě na dobu určitou nemusíte psát nic. Pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, nikdo vás nemůže nutit např. k podpisu následující smlouvy. Pohlídejte si vydání nutných dokladů jakým je např. zápočtový list.
hledám práci
Dobrý deň, poprosím vas o radu ako a či vobec uviesť do CV, že som pracovala ako opatrovatelka (nanny) v zahranici po dobu 5 rokov. Pred odchodom do zahranicia (nasledovanie manzela) som pracovala vacsinou v administrative a v tejto oblasti si chcem opat hladat uplatnenie. Dakujem
Diana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano i tuto praxi do CV uveďte, mimo práce vychovatelky jste získala zcela jedinečnou praxi v cizím jazyce! Předchozí praxi v administrativě můžete zvýraznit (například ztučnit). Klidně do CV napište všechny tyto skutečnosti. Při hledání zaměstnání by se toto pro vás mohlo stát i výhodou, zcela jistě za tuto dobu oním cizím jazykem komunikujete bezvadně slovem i písmem.
nástup do práce
Dobrý den, prosím o radu. na Úřadu práce jsem byl v evidenci od 1.9., 29.9. jsem podepsal pracovní smlouvu v mém současném zaměstnání, ale mám přidělené IČO od ČNB, respektivě "Osvědčení o zápisu do seznamu vázaných zástupců" pro oblast kapitálových trhů, dříve jsem pracoval normálně na HPP, bude mi i přesto vyplacena podpora v nezaměstnanosti zkrácená o ty dva dny ? Budeme i za to období uhrazeno sociální i zdravotní pojištění ? Jelikož jsem obcházel Úřady (PSSZ a ZP), bylo řečeno, že mám zpětně uhradit pojištění i za září v podobě zálohy, která mi byla určena..mod děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Vojtěch
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste by vzat do evidence, obdržel jste doklady, s kterými jste měl dojít na ZP a hlásit změnu. Tu rovněž musíte oznámit při nástupu do zaměstnání a ukončení evidence. Pokud jste byl přijat do evidence uchazečů o zaměstnání, bude za vás po dobu trvání evidence zdravotní a sociální pojištění hrazeno. Pak už je to o jednání s pojišťovnou a podmínek vyplývajících ze stávající smlouvy.
zaměstnání a maminky
Dobrý den jsem na mateřské dovolené a chvíli jsme si přividělávala jenže mi pak syn onemocnil a já s ním šla na paragraf. Tak se chci zeptat mám nárok na vyplacení paragrafu i když jsem na mateřské dovolené?
Anna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
"Paragraf" vám v každém případě slouží jako omluvenka v zaměstnání. Zda máte nárok na jeho vyplacení netuším, protože nepíšete, jaký typ smlouvy při mateřské dovolené máte, jak dlouho pracujete apod.
zaměstnání a maminky
Dobrý den nastoupila jsem po mateřské dovolené na plny pracovni uvazek a jsem matka samozivitelka a po dvou měsící jsem onemocněla.Může mě zaměstnavatel vyhodit když mam smlouvu na dobu neurčitu.Dekuji za odpověď
Jarca
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud se jedná o klasickou nemoc, kde po skončení pracovní neschopnosti znovu bez potíží nastoupíte do práce by vám výpověď dát neměl. A už vůbec ne po dobu trvání pracovní neschopnosti-to je zákonem zákázáno. Výpověď od zaměstnavatele můžete dostat jen v zákonem stanovených případech.
zaměstnání a důchody
dobry den.vratil jsem se v dubnu z anglie ze zdrav.duvodu a priznali mi podporu v nezamestnanosti.za 3 mesice na to mi dali ID3 a podporu v nezamestnanosti mi bezela jeste 2 mesice.momentalne cekam na rozhodnuti z prahy a zastavil jsem vyplaceni posledniho mesice podpory v obavach ze ji budu muset vracet.ted nemam z ceho zit a pri sepisovani duchodu mi zdelili ze budu pobirat duchod zdileny a muze to potrvat I jeden rok nebot od 1998 jsem nepracoval v cr.7 let usa pul roku Canada a do dubna 2014 anglie.rad bych se zeptal kdo mi bude vyplacet duchod,kdy a kolik?muj mesicni cisty prijem byl 52000kc za poslednich 7 let ale bohuzel jsem malo setril na dnesni dobu nebo to bude nejspis tim ze je vse tak drahe a mam 6 letou dceru.dekuji predem za odpoved
marcel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, na otázky ohledně způsobu a výše vyplácení ID se zeptejte přímo na OSSZ, tam vám poskytnou nejlepší informace. Pro překlenutí období, než vám bude ID poskytnut zálohově si požádejte o sociální dávky.
zaměstnání a důchody
Dobrý den,
Mám dva roky do důchodu a z reorganizačních důvodů jsem přišel o práci. Vzhledem k mému věku, lze předpokládat, že na ÚP budu až do doby nároku na starobní důchod, tedy 2 roky. Bude mít tato doba strávená na ÚP negativní dopad na výši mého důchodu ? - otázka upravena poradcem
Pavel K
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejsem odborník na výpočet starobních důchodů. Obvykle vám poradí i samy zprostředkovatelky práce. Z praxe se vyplácí vyčerpat podpůrčí dobu a pak odejít do předčasného důchodu. Přesné informace o způsobech výpočtu a výši důchodu obdržíte na důchodovém oddělení OSSZ.
nástup do práce
Dobrý den, stala se mě taková chyba, nastoupil jsem do práce, ale mám ji jen na tři měsíce, nicméně na smlouvu, ale jelikož se mě smlouva tiskla déle než 8 dní, od nástupu tak jsem zapomenul zavolat či zajít na úřad práce se odhlásit, jak to mám řešit? Nebo mě jen z úřadu vyhodí?
Martin
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V každém případě jste povinnen v co nejkratší době pracovní smlouvu doložit. Váš zaměstnavatel udělal chybu, pracovní smlouvu jste měl obdržet nejpozději v den nástupu do zaměstnání.
ukončení zaměstnání
Mám smlouvu na dobu neurčitou.1rok sem byla nemocná.Jsem pomozkové mrtvyci.Zaměstnavtel mětvrdí že moje smlouva zanikla.Je topravda. HLEDÁM Praci na 8 hodin.Pomocná síla nakuchyni, nebo vrátný
zuzana DOBROVIČOVÁ
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud jste nebyla převedena do plného invalidního důchodu, tak pravdu nemá. Pracovní smlouva na dobu určitou je platná i po skončení pracovní neschopnosti takto dlouhé.
zaměstnání a maminky
Dobrý den.Chci se zeptat mám nějaká práva u zaměstnavatele.Jsem po materske a žádala jsem o zkrácený pracovní poměr a zaměstnavatel mě nechce vyhovět.Na koho bych se mohla obrátit nebo co můžu dělat?děkuji
Marketa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zaměstnavatel má povinnost vám zkrácený poměr umožnit podle par. 241 zákoníku práce, odst. 2. V tomto znění je ale podmínka, že mu v tom nesmí bránit provozní důvody. Přidávám znění tohoto odstavce: Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, našla jsem si práci v oboru, který mám vystudovaný, nynější zaměstnavatel mi chce dělat problémy a bude prý požadovat dodržení výpovědní lhůty. V novém zaměstnání ale počkat nechtějí. Co nyní dělat?
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

můžete čerpat řádnou dovolenou, pokud vám nějaká zbývá a v době jejího trvání můžete nastoupit na jiné místo.

Druhým, horším způsobem, je prostě do práce nepřijít a nechat si tak ukončit pracovní poměr pro zvlášť hrubé porušení povinností zaměstnance. Pak ale hrozí několik rizik: pokud u nového zaměstnavatele nevydržíte alespoň 6 měsíců, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vznikne-li vašemu stávajícímu zaměstnavateli prokazatelná škoda, má nárok ji na vás vymáhat. ( v souvislosti s novým občanským zákoníkem)

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem zaměstnaná od roku 2011, ráda bych podala výpověď. Situace na pracovišti je již pro mě neúnosná, neustále jsem ze strany zaměstnavatele ponižována. Jsem si vědoma nedostatku volných pracovních míst a novou práci ještě nemám. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud výpověď podám já a zda musím uvádět důvod. Dále bych se chtěla zeptat, zda existuje nějaký způsob, jak zkrátit výpovědní dobu. Děkuji Vám moc za odpověď
Karolína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

je mi líto vaší situace. Podat výpověď můžete samozřejmě i bez udání důvodu. Máte na to ze zákona právo. Pokud chcete zkrátit výpovědní dobu, zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout a podat výpověď dohodou, pokud na to zaměstnavatel přistoupí, můžete odejít klidně i druhý den. Jinak lze klasickou výpovědní dobu zkrátit jen čerpáním dovolené...

Nárok na podporu mít budete, i když ve snížené procentní sazbě.

nástup do práce
Dobrý den, mám takový dotaz. Byl jsem veden chvilku na úp, poté jsem dostal nabídku vypomáhat v jedné firmě (bez smlouvy) a z úp jsem se nechal vyřadit, dále jsem si platil povinnosti tedy sám. Nyní jsem si našel zaměstnání na hpp a potřebuji donést zápočtový list ale nevím jaký tam donést jelikož firma kde jsem byl naposledy zaměstnán je již zrušena. Mám přinést nějaký doklad z úřadu práce jelikož to byl můj poslední oficialní plátce zdrav. a soc.?! Moc děkuji
Zbyněk
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, doneste všechny doklady, které jste dostal při ukončení evidence na ÚP. Tyto doklady slouží také jako zápočtový list z předchozího zaměstnání. Doporučuji vám, abyste si pro příště vždy tyto důležité dokumenty nechával v originálech doma, je to velmi důležité.
nástup do práce
Dobrý den, zajímalo by mě jestli zaměstnavatel má právo znát důvod pracovní neschopnosti zaměstnance?Tzn. musím říct zaměstnavateli co mi je, když jsem na nemocenské? Děkuji za odpověď.
Hela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, do neschopenek se vyplňuje kód onemocnění a příslušný lékař na ni dává své razítko včetně odbornosti. Pokud tedy bude zaměstnavatel ten důvod chtí znát, snadno ho najde.
zaměstnání a maminky
Dobrý den zaměstnavatel mi podepsal žádost na neplacené volno z důvodů péče o dítě do věku 4.let.Ve školce může být syn jen 4.hod.denně.Můžu pracovat na dohodu(brigádu)?Je to omezeno hodinově,nebo příjmem?
kamila
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, pracovat můžete a vydělat si také můžete kolik chcete. U dítěte ve věku nad 3 roky už to není omezeno žádným způsobem.
hledám práci
Dobrý den, omlouvám se za možná opakující se dotaz, ale na ÚP moc sdílní nejsou.. Pokud jsem aktuálně 2.měsíc v evidenci ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti, a mám na příští týden nabídku brigády s výdělkem nižšším než 4250 Kč hrubého, jaký je aktuální postup (kdy a jak to musím na ÚP nahlásit) + jak to bude dále s vyplácením mé podpory?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nástup na brigádu musíte neprodleně ohlásit ÚP. Podpora bude po dobu vykonávání práce pozastavena, po ukončení brigády ji začnete dostávat znovu v nezměněné výši. O dobu brigády se vám tak protáhne podpůrčí doba, tedy doba po kterou můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat.

hledám práci
K 30.9.2014 skončil můj pracovní poměr na dobu určitou, byla mi proplácená dovolena, počítá se do příjmů za poslední 3 měsíce, které slouží pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Děkuji
Tina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, počítá.
ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Jsem zaměstaná u firmy na společensky prospěšném prac.místě, mám prac. smlouvu na dobu určitou.Před nástupem na toto místo jsem byla po 9 letech zaměstnání 1/2 roku na prac. úřadě.Mám 56 roků.Mám nárok na podporu?
Děkuji za odpověď.
Petra J. - otázka upravena poradcem
Petra J.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, záleží na tom, jak dlouho teď pracujete. Vzhledem k věku jste zřejmě nevyčerpala celou předchozí podpůrčí dobu při předchozí evidenci. Pokud tedy pracujete déle jak 3 měsíce, budete mít nárok na podporu po celou novou podpůrčí dobu. Pokud jste odpracovala méně jak 3 měsíce, budete mít nárok na podporu, ale jen po zbytek podpůrčí doby z předchozí evidence.