Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat co je pravdy na tom když si najdu nové zaměstnání do kterého můžu nastoupit hned druhým dnem, tak nemusím dodržet dvouměsíční výpověď? Presto že ji v pracovní smlouvě mám.
Helena
Dobrý den, to pravda není. Pracovní poměr lze ukončit pouze způsoby uvedenými v zákoníku práce. Vás se bude týkat ukončení pracovního poměru DOHODOU. Tzn., že se se zaměstnavatelem dohodnete na datu ukončení pracovního poměru. Jestliže zaměstnavatel nepřistoupí na váš návrh ukončit pracovní poměr dohodou, musíte mu předat VÝPOVĚĎ. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po datu předání výpovědi. Pro obě formy ukončení pracovního poměru je předepsaná písemná forma.

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, nastoupila jsem na začátku měsíce do zaměstnání a naskytla se mi jiná nabídka v mém oboru. Mé nynější zaměstnání je v obchodě a jsou zde 12ti hodinové směny, mohu ukončit pracovní poměr i v den volna? Děkuji
Denisa
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jde ukočit pracovní poměr v záuční době z hodiny na hodinu ?
Paní Di
Dobrý den, máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu? Pokud  ano, můžete ukončit pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den. Zaměstnavateli písemně oznamte, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době k určitému datu. Jedno písemné vyhotovení předejte vedoucímu, na druhém vyhotovení si od něho nechte potvrdit převzetí (podpis + datum). Takto můžete písemnost doručit i do podatelny zaměstnavatele, na personálním oddělení nebo osobě, která u vás ve firmě obvykle přebírá poštu. 
Pokud nemáte zkušební dobu sjednanou, musíte pracovní poměr ukončit dohodou se zaměstnavatelem (na datu ukončení se domluvíte se zaměstnavatelem) nebo výpovědí (2-měsíční výpovědní lhůta).

srpen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, letos jsem odmaturovala a k 10.7. 2017 jsem nastoupila do práce. Teď chci ukončit po měsíci pracovní poměr ve zkušební době. Musím se hlásit na ÚP? Budu si muset něco případně hradit? Děkuji za odpověď
Hana D.
Dobrý den, na úřadu práce se registrovat můžete, ale nemusíte. Je to vaše právo, ne povinnost. Pokud se rozhodnete, že se na ÚP registrovat nebudete, musíte si platit zdravotní pojištění. 

srpen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovana na UP, nasla jsem si praci na HPP prvni den jsem nastoupila ale v te praci mi to nevyhovuje. Smlouvu mi jeste podepsat nedali. Musim to hlasit na UP kdyz bych chtela po prvnim dni skoncit a nemam jeste podepsanou smlouvu?
Simona
Dobrý den, pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Aby byla pracovní smlouva uzavřena písemně, musí být podepsána nejpozději v den, který je sjednán jako den nástupu do práce. Pozdější písemné vyhotovení pracovní smlouvy, které vám předloží zaměstnavatel, není už písemnou pracovní smlouvou zakládající pracovní poměr, ale pouze písemným potvrzením o obsahu pracovní smlouvy jinak sjednané, např. ústně. I když není dodržena povinnost písemné formy pracovní smlouvy, zákoník práce nestanoví sankci její neplatnosti, takže platná je i pracovní smlouva uzavřená ústně. 
Pokud jste zaměstnavatelem diskutovali o obsahu pracovní smlouvy a domluvili jste se na zkušební době, oznamte zaměstnavateli písemně, že pracovní poměr rušíte ve zkušební době. Můžete odejít ihned.

srpen 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den, prosím, jak se připravit na pohovor na pozici KNIHOVNÍK/CE. Děkuji a přeji hezký den.
Barbora

Dobrý den, pokud jste obdržela pozvání na pohovor, znamená to, že budoucího zaměstnavatele jste zaujala a vše je na dobré cestě.

Při osobním setkání na pohovoru dojde k bližšímu poznání a vyjasnění představ o možné budoucí spolupráci. Doporučujeme přijít na pohovor připravena, zjistit si zajímavosti a např. historii knihovny resp. potenciálního zaměstnavatele. Klíčové je také zůstat na pohovoru sama sebou, odpovídat na otázky otevřeně a za sebe. Zkušený personalista pozná, když se kandidát stylizuje a neodpovídá upřímně. Je také dobré popřemýšlet nad tím, na co byste se chtěla zeptat potenciálního zaměstnavatele vy a mít otázky připravené.

 Přejeme hodně úspěchů a  držíme palce!

srpen 2017

alternativní úvazky
Dobrý den,
Pracuji v jedné firmě, na DPP, 2x týdně přes školní rok a chci pokračovat i přes léto, pokud přesáhnu 300 h, nesu odpovědnost ja, nebo zaměstnavatel?
Tomáš
Dobrý den, za sledování hranice 300 odpracovaných hodin při práci na DPP, nese odpovědnost zaměstnavatel.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den je zapotrevy se registrovat na up pokud prechazim z jednoho zamestnani do druheho behem toho sameho mesice s prodlevou peti dnu existuje nejaka ochrana lhuta?dekuji.
pan dan
Dobrý den, na ÚP se hlásit nemusíte, není to vaše povinnost, ale právo. Pokud se tam však zaevidujete, bude za vás stát hradit zdravotní pojištění, v opačném případě si ho musíte doplatit sám.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, zaměstnavatel ukončil s okamžitou platností HPP ve ZD, O měsíc později jsem se stejné práce vrátil, je možné pokračovat v trvání původní smlouvy i se ZD, nebo je nutností udělat smlouvu novou ?
Tomáš
Dobrý den, musíte uzavřít novou pracovní smlouvu.

červenec 2017

nástup do práce
Může mi zaměstnavatel bránit v prestupu na jinou provozovnu u stejně spolecnosti ?
Stana
Dobrý den, při nástupu do zaměstnání jste se se zaměstnavatelem dohodl na místě výkonu práce. Místo výkonu práce je deklarováno v pracovní smlouvě. Pracovní smlouvu lze změnit pouze vzájemnou dohodou vás a vašeho zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel s vaším návrhem - změnit místo výkonu práce - nesouhlasí, musíte se řídit platnou pracovní smlouvou. V opačném případě s vámi zaměstnavatel uzavře dodatek k pracovní smlouvě, kterým bude místo výkonu práce změněno. 

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den.Bude mi přiznán invalidní důchod 3 stupně.Nerada bych dávala výpověď, pracovala bych 2 hodiny denně, jenže mám jít v říjnu na operaci a nemoc se protáhne nejspíš do března. Marodit nebudu, budu mít ten důchod. Dá se nějak domluvit smlouva, že bych si třeba vzala neplacené volno během rekonvalescence ? Děkuji za odpověď
Mila
Dobrý den, neplacené volno vám musí zaměstnavatel odsouhlasit. Obraťte se na něj se žádostí a v případě, že tomu bude zaměstnavatel nakloněn, nechte si čerpání neplaceného volna odsouhlasit písemně. Vyřešte také, jak za vás bude v době čerpání neplaceného volna hrazeno zdravotní pojištění, resp., kdo ho bude hradit.  

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy za spolupracovnici, která má dovolenou. Pracujeme ve 2-směnném provozu, každá na jedné směně. Obě dvě máme už odpracovaných 150 hodin přesčasů v tomto roce. Bylo nám řečeno, že když nebudeme dělat delší směny tak dovolenou nedostaneme. Delší směnou jsou myšleny 12-ti hodinové směny několikrát za týden. Přesčasy se ve firmě dělají už rok a půl. Jak máme majiteli firmy vysvětlit, že zastupitelnost zaměstnanců není náš problém, ale problém jeho personálního oddělení. Děkuji za odpověď
Veronika
Dobrý den, práci přesčas je možné konat jen výjimečně a za dodržení určitých podmínek. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 h v jednotlivých týdnech a 150 h v kalendářním roce. Za dobu práce přesčas dostává zaměstnanec mzdu a příplatek, pokud se se zaměstnavatelem nedohodl na poskytnutí náhradního volna. Do ročního limitu se nezapočítávají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno. 
Nad uvedený limit lze pracovat přesčas jen tehdy, když s tím zaměstnanec souhlasí. 
Pokud máte v organizaci odbory, obraťte se na ně nebo se obraťte s žádostí o řešení situace na inspekci práce, která provede u vašeho zaměstnavatele kontrolu a nařídí mu odstranit pochybení v činnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jsem ve zkušební době.Po dohodě se zaměstnavatelem jsem nastoupila na dovolenou která mi začala 3.6.dostala jsem nabídku na práci, která je pro mě výhodnější zejména proto že je v místě bydliště.Mohu zrušit pracovní poměr ve zkušební době,a jak je to z přečerpáním dovolené.
Klára.s
Dobrý den, pracovní poměr můžete ve zkušební době zrušit. Dovolená vám bude proplacena.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem pod služebním zákonem, měla jsem smlouvu do května 2017 jako zástup za mateřskou, Původní pracovnice nastoupila v dubnu na další mateřskou.Před vypršením mojí smlouvy jsme se s vedoucím slovně domluvili že mi smlouvu prozatím prodlouží do konce roku jelikož údajně v té době nevěděl na jak dlouho si tu mateřskou bere a potom až to bude vědět mi dá další smlouvu na dobu určitou.Stále jsem ale nic nepodepsala, domnívám se správně že mám automaticky dobu neurčitou?Jak mám postupovat v případě že mi po takové době přinese k podpisu smlouvu na dobu určitou?Předem děkuji za odpověď.
Eliška
Dobrý den, bohužel neznám problematiku služebního zákona. Kdyby se ve vašem případě postupovalo podle zákoníku práce, doporučila bych vám, abyste žádný dodatek ke smlouvě na další dobu určitou nepodepisovala. Pokud doba určitá sjednaná původní smlouvou uplynula, vy jste podle ní dále pokračovala v práci a zaměstnavatel vám to umožnil, změnil se váš pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den. Od unora 2017 mam nemocenskou kvuli pretrvavajicim problemum se strevama. Nyni jsem po operacich a cekaji me lazne, takze nemocenska se mi prodlouzi cca do zari. Nicmene mi 31.7.2017 konci smlouva v praci, ktefou mi jiz neprodlouzi. Chtela jsem se zeptat, kam mám pak odevzdávat lístky na peníze a zda se mám hlásit na UP. V zaměstnání mi řekli, že se musím přihlásit na UP a lístek nosit tam. Děkuji za odpoved a pomoc.
Monika
Dobrý den, "Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény" (tzv. lístek na peníze) předávejte i po skončení zaměstnání (v ochranné době) zaměstnavateli. Na ÚP vás zaevidují až po skončení dočasné pracovní neschopnosti.

červenec 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem si vzít 10 denní dovolenou, ale zaměstnavatel mi řekl, že si jí vzít nemohu jelikož nemá za mě záskok. Chtěla jsem tedy udělat kompromis a řekla jsem si jen o týden i toto odmítnul. Může tohle zaměstavatel dělat? Podle máho mám dle zákona na dovolenou nárok? Jak to je? Děkuji Karina
Karina
Dobrý den, termín čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Zaměstnavatel může zakázat dovolenou (tzn. nevyhovět zaměstnanci v jeho žádosti o dovolenou), jestliže mu to např. neumožňují jeho provozní potřeby. Na druhé straně má však zaměstnavatel povinnost určit dobu čerpání dovolené tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla v celku a do konce kalendářního roku, ve kterém vám na ni vzniklo právo. 

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, dne 17.7.2017 jsem podala dvouměsíční výpověď, která mi končí 17.9.2017. Dne 21.7.2017 jsem ze zdravotních důvodů musela nastoupit na nemosenskou dovolenou. Protahuje se mi výpovědní lhůta po dobu nemocenské nebo mi končí 17.9.2017? Děkuji Marcela
Marcela
Dobrý den, jestliže jste 17.7. předala zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru, začne výpovědní doba běžet od 1.8. Váš pracovní poměr skončí 30.9. Výpovědní doba se v tomto případě nebude protahovat o dobu trvání pracovní neschopnosti.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, den 1.4.2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání s 3 měsíční zkušební dobou. Nyní už mám po zkušební době avšak stále nemám podepsanou novou smlouvy. Chci ukončit pracovní poměr musím už dávat dvouměsíční výpověď, nebo mohu ukončit pracovní poměr ze dne na den když nemám podepsanou novou smlouvu? Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, předpokládám, že když jste 1.4. nastupovala do zaměstnání, podepsala jste pracovní smlouvu. V pracovní smlouvě bylo uvedeno, že s vámi zaměstnavatel sjednává zkušební dobu (3-měsíční) a dále v ní je jistě uvedeno, že pracovní poměr je uzavírán na dobu neurčitou nebo dobu určitou (do konkrétního data). Ověřte si to nahlédnutím do pracovní smlouvy. Zkušební doba uplynula 30.6. Novou pracovní smlouvu, na dobu po uplynutí zkušební doby, nedostanete, platí stále ta původní. Nyní můžete pracovní poměr platně ukončit buď dohodou nebo výpovědí. 

červenec 2017

práce a ZTP
Dobrý den nevím přesně jak se mohu bránit. Stal se mi pracovní úraz,jsem již několik měsíců na neschopence. V práci jedna zaměstnankyně (je zástupce vedoucího-já pokladní)začala mezi ostatními prohlašovat,že mluvila s mým lékařem a ten jí sdělil,že nechodím na kontroly,že jsem zdravá,nahlásil to na sociálku a další věci. Okamžitě jsem se spojila s lékařem ten o ničem neví ,dokonce mi dal písemně,že o mém zdrav. stavu s ní nemluvil.Začala jsem to tedy řešit s mým nadřízeným-ten mi řekl že to je můj osobní spor,ale pokud to budu chtít řešit,že se za mne postaví (že to slyšel co říkala).Nemyslím si, že je to osobní spor,některé kolegyně tomu uvěřili a začaly to šířit dál i mezi pravidelné zákazníky. V práci když tam přijdu tak se cítím hrozně,někteří otevřeně mají narážky-ale většinou za zády (dozvídám se to od těch které vědí,jak to je doopravdy.).Mohu doložit veškeré léčení a rehabilitace.Nechce se mi vracet ani do práce,ale nechci o ní přijít jen kvůli nějakým ležím. Děkuji za radu.
Klimentová
Dobrý den, písemně požádejte vedoucího, aby sdělil svým podřízeným (vaším kolegyním) skutečnou příčinu vaší nepřítomnosti v práci. Žádost mu předejte proti podpisu nebo zašlete doporučeně. Tuto záležitost musí řešit vedoucí. Měl by upozornit kolegyni, která sděluje týmu nepravdy, na porušování pracovních povinností. 

červenec 2017

hledám práci
Doby den, jak mužů vymazat z databáze životopisu svůj životopis , děkuji za info
vavvaa
Dobrý den, pokud to nemůžete udělat v administraci databáze, v níž je CV uloženo, požádejte o to správce databáze.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je možné se se registrovat na úřadu práce den před výpovědí?
Smlouva mi končí koncem června a budu v té době na dovolené.
Děkuji
karla
Dobrý den, evidence na úřadu práce je vaše právo nikoliv povinnost. Na úřadu práce je třeba se registrovat do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání. Jen tak vám bude doba evidence navazovat na ukončený pracovní poměr. Můžete se evidovat i později, ale doba evidence na ÚP na pracovní poměr bezprostředně nenaváže (až se budou posuzovat "roky odpracované" pro účely důchodu, bude vám tato doba chybět). Úřadu práce budete předkládat dokumenty, které vám zaměstnavatel vystaví až poslední den trvání pracovního poměru (potvrzení o zaměstnání a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti).

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den chtěl bych se zeptat, můj bývalý zaměstnavatel mi za jeden den dovolené strhávál 1,5 dne dovolené je to možné. Pracovnípoměr jsem měl na dobu určitou a rovnoměrný pracovný poměr 40 hodin týdne.
Lukáš
Dobrý den, za každý den vaší dovolené vám měl zaměstnavatel odčítat pouze jeden den, odčítání 1,5 dne je v rozporu se zákoníkem práce.

červenec 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem evidovaná na úřadě práce a dělám si přes něj rekvalifikační kurz. Kurz mi končí 12.7.2017. Dále jsem zaměstana na dohodě, kterou mám řádně nahlášenou. Zaměstnavatel mi nabizí, že mě zaměstná na pracovní smlouvu od 3.7.2017. Může i když nemám dokončenou rekvalifikaci.
Jana
Dobrý den,  podmínky rekvalifikace jsou stanoveny v dohodě mezi úřadem práce a uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání. 

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
měla jsem smlouvu na dobu určitou a to do 30.6.2017, zaměstnavatel mi dal novou -zaměstnavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou na 3 roky. dnes je 4.7.2017 já stále chodím do práce s vědomím zaměstnavatele ale rozhodla jsem se skončit tu novou smlouvu jsem ještě stále nepodepsala mohu tedy skončit kdykoliv když jsem jí já nepodepsala ale mám jí u sebe ? Děkuji
anonymní
Dobrý den, jestliže jste na základě pracovní smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou do 30.6., pracovala i v červenci a zaměstnavatel vám přiděloval práci, změnila se doba trvání této pracovní smlouvy automaticky na dobu neurčitou. Dodatek k této pracovní smlouvě (na dobu určitou tří let), který vám předložil zaměstnavatel, už nepodepisujte. Se zaměstnavatelem se musíte na ukončení pracovního poměru dohodnout nebo mu předat výpověď.

červenec 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den,

Moze zamestnanec pracovat v novej firme, ak mu este neskoncila dohoda o skonceni pracovneho pomeru? Trebars do novej firmy by nastupil 1.8. ale dohoda o skonceni pracovneho pomeru trva do 31.8.2017.
Ake to moze mat nasledky?

Dakujem za radu

Gabriela
Dobrý den, ano, můžete mít vedle sebe souběžně několik pracovních poměrů. Tzn., že můžete za trvání pracovního poměru uzavřít pracovní smlouvu o vzniku dalšího pracovního poměru.

červenec 2017

nástup do práce
Dobry den, byla jsem evidovana na UP, pote jsem nastoupila na HPP - evidence ukoncena. Po 2 mesicich jsem HPP ukoncila, ale na UP uz jsem se neprihlasila. Zhruba za 10 dni jsem nastoupila na DPP, musim se registrovat na UP, pokud mam DPP? Pocitam s tim,ze dny mezi ukoncenim HPP a nastoupenim na DPP si musim uhradit sama. Vim, ze prihlasovat se znovu na UP neni moji povinnosti, ale v pripade ze mam DPP se prihlasit musim?
Kristyna
Dobrý den, píšete, že pracujete na základě dohody o provedení práce (DPP). Z měsíční odměny do 10. 000,- Kč/měsíc nejste zdravotně ani sociálně pojištěna. Zdravotní pojištění si musíte zaplatit sama. Z měsíční odměny nad 10.000,- Kč/měsíc za vás odvede zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění. Na úřad práce se přihlašovat nemusíte. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu.v ČR mám prechodný pobyt,pracujem tu už 3 roky.
momentálne som na pracovnej neschopnosti od 4.6., ktorá bude pravdepodobne trvať ešte asi 10 dní.je možné na prvé tri dni,na ktoré nemám právo náhradu mzdy, nahlásiť dodatočne dovolenku? ak áno, má právo zamestnávateľ odmietnuť mi dať dovolenku počas týchto troch dní? Ďakujem za odpoveď.
Kamila
Dobrý den, to možné není.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Jsem zamestnancem firmy, kterou koupil cizinec, ze Slovenska. Vsichni jsou propusteni, zbyvame pouze my dva s kolegou. Byvaly majitel vsechny propustil a nasekal vszude jen dluhy. Novy majitel neplati mzdu, ani nekomunikuje, nema ani svou ucetni, prostě koupil firmu zadluzenou az na půdu. Takze není komu podat vypoved, odstupné asi nedostanu. Zapoctovy list take ne. A co pojištění, to budu doplacet take sam? Uz je to dva mesice. Na pracak nemuzu....pracuju....za praci mzdu nedostanu a pojistne taky neplati....co s tím? Jak skoncit, jak ziskat zapoctovy list? Hruza.
Pavel
Dobrý den, máte tyto možnosti
- okamžitě zrušte pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy do 15 dnů po uplynutí výplatního termínu, máte nárok na zaplacení mzdy a odstupné ve výši dvou průměrných výdělků, okamžité zrušení pracovního poměru zašlete zaměstnavateli písemně (doporučeně na dodejku)
- vymáhejte dlužnou částku, vyzvěte zaměstnavatele ještě jednou písemně (doporučeně na dodejku), aby zaplatil dlužnou částku; když vám nezaplatí, obraťte se nejlépe s pomocí advokáta žalobou na soud
- obraťte se na úřad práce; nahlaste jim, že vám zaměstnavatel neplatí mzdu; jestliže je zaměstnavatel v insolvenci, můžete žádat úřad práce, aby vám vyplatil dlužnou mzdu za zaměstnavatele (za tři měsíce)

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co je potřeba doložit novému zaměstavateli, pokud jsem chvíli pracovala na ŽL a byla to má jedinná činnost (nejsem tedy schopna dodat zápočtový list). Předem děkuji za odpověď
Vera
Dobrý den, jestliže jste pracovala před nástupem do zaměstnání jako OSVČ, nebude novému zaměstnavateli předkládat žádný doklad. Pouze mu tuto skutečnost oznámíte.

červen 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, od 1.8. mne zaměstnavatel (příspěvková organizace) přijme na pozici knihovnice, podmínkou nástupu je, že si doplním vzdělání rekvalifikačním kurzem, tento kurz i náklady na cestovné a stravu si prý musím uhradit sama proplatit mi ho nemohou, protože jde o kurz rekvalifikační. Dobu strávenou na kurzu, což je pracovní den si budu muset naddělat? Je tomu tak či má právo na proplacení alespoń doby na kurzu strávené? Děkuji
Lenka
Dobrý den, nesplňujete kvalifikační požadavky zaměstnavatele na pracovní místo, a přesto vás zaměstnavatel na toto pracovní místo přijal. Zaměstnavatel vám umožnil, abyste si doplnila kvalifikaci. Jestliže s tím zaměstnavatel souhlasil, nemůže to jít k vaší tíži. Zaměstnavatel je to povinen posoudit jako překážku v práci na straně zaměstnance a poskytnout vám za ni plat.  

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat..
Podepsala jsem smlouvu, že budu nastupovat od 1.10., ale tento den vychází na neděli, kdy je v zaměstnání zavřeno.
Je to nějaký problém, že by smlouva byla neplatná třeba? Má tam být správně datum nástupu 2.10.?
Děkuji za rychlou odpověď
Šenková Dana
Dana Šenková
Dobrý den, pracovní smlouva s datem vzniku pracovního poměru od 1.10. (neděle), je v pořádku i když neděle není podle sjednaného režimu vaší pracovní doby pro vás pracovním dnem. 

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den.
Chci se zeptat zda nařízení přesčasu zaměstnavatelem tj.7,5hod týdně se vztahuje i na sobotu či neděli. Smlouva je uzavřena na 37,5 hod.týdně a to v rovnoměrných směnách ale teď přišli s tím že nam na určitou dobu nařídí i povinné soboty. Jsme firma na zpracování plastů.
Vašek
Dobrý den, jestliže má práce o víkendu probíhat nad rámec vám stanovené 37,5 h  týdenní pracovní doby (jde o práci přesčas), je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel může podle zákoníku práce nařizovat přesčasy jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Zaměstnavatel vám může nařídit nejvýše 8 h práce přesčas v jednom týdnu a 150 h v kalendářním roce. Nad tyto limity je možné práci přesčas sjednat (nikoliv nařídit) s vaším souhlasem.  

červen 2017

práce a ZTP
Dobry den muzou mi vzit dovolenou pul dne kdyz mi chybi napr.3 hodiny a davat mi to podepsat v pulce mesice dekuji za odpoved
Tereza
Dobrý den, zaměstnavatel MŮŽE krátit dovolenou pro neomluvenou nepřítomnost v práci (zákoník práce to neukládá jako povinnost, ale nechává na rozhodnutí zaměstnavatele). Za každou neomluveně zameškanou směnu (pracovní den) může krátit dovolenou o 1 až 3 dny.Neomluvená zameškání kratších částí směn může zaměstnavatel sčítat. Ve vašem případě byl měl zaměstnavatel krátit dovolenou o celý 1 den, protože dovolená je stanovena v celých dnech nikoliv půl dnech. Vaše seznámení s krácením dovolené by mělo proběhnout co nejdříve po zjištění neomluvené absence.   

červen 2017

práce a ZTP
Dobrý den, ráda bych věděla, jak mohu postupovat v případě, že zaměstnavatel neplní své požadavky a já bych chtěla dosáhnout, že začne. Na směny pracujeme 14 hodin denně krátký-dlouhý týden, to je prokazatelně nezákonné nebo není? Dále dostáváme mzdu na účet nižší než by právem měla být, máme např. strhávané provize, když si vybereme dovolenou a míváme často dovolenou zakázanou. Mockrát děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den, položila jste 3 dotazy:
1. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Zaměstnavatel musí dále dbát na to, aby byl dodržen odpočinek mezi směnami alespoň 11 h. 
2. Na otázku, zda je zaměstnavatel oprávněný krátit provize za dobu čerpání dovolené, nejsem schopná odpovědět. Tuto skutečnost má zaměstnavatel pravděpodobně upravenou ve mzdovém předpisu. Pokud máte odbory, obraťte se na ně, aby dosáhly nápravy.
3. O čerpání dovolené rozhoduje vždy zaměstnavatel. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

od 24.2.2017 jsem evidovaný na úřadu práce a beru podporu v nezaměstnanosti.

Od 1.8..2017 nastupuji do nového zaměstnání a chci se zeptat jaké musím novému zaměstnavateli předložit dokumenty.

Děkuji za odpověď
Josef
Dobrý den, doklad o evidenci na ÚP je pro nového zaměstnavatele náhradou za tzv. zápočtový list (vystavuje ho při ukončení pracovního poměru zaměstnavatel). Novému zaměstnavateli doložte 
zahájení a ukončení evidence na ÚP (stačí kopie dokladu). Doklad o ukončení evidence vám ÚP vystaví po předložení pracovní smlouvy. 

červen 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je s bezpečností práce při práci na dvou CNC(frézy,..) ? Děkuji za odpověď
Zdenek
Dobrý den, bohužel vám nedokážu odpovědět. S dotazem se obraťte na kolegu (nebo smluvního dodavatele), který má na starosti u vašeho zaměstnavatele bezpečnost práce.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den...

Behem dlouhodobe nemoci cca 1,5 roku ( uraz ), me prisla postou zprava z prace a oznameni, ze jsem porusil pracovni kazen -nedostavil jsem se 20 smen do prace- , at se dostavim podepsat papiry s 55 paragrafem. Doktor i sestra tvrdi, ze odesilay dopis o ukonceni ( nemaji zadne zaznami ci kopie o odeslani ) osobne mi nic nedoslo, jak mohu postupovat k vyreseni situace? Dekuji
anonimo
Dobrý den, jestliže se domníváte, že pracovní poměr byl zaměstnavatelem rozvázán neplatně, a trváte na tom, aby vás zaměstnavatel nadále zaměstnával, je třeba abyste:
- písemně oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na dalším zaměstnávání,
- obrátil se s žalobou na soud nejpozději do 2 měsíců ode dne , kdy měl váš pracovní poměr podle zaměstnavatele skončit.
Jestliže soud rozhodne, že rozvázání pracovního poměru bylo neplatné, má to tyto důsledky:
- pracovní poměr trvá i nadále,
- zaměstnavatel je povinen poskytnout vám náhradu mzdy ode dne , kdy jste mu písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání, a to až do doby, kdy vám umožní dále pracovat nebo kdy dojde k platnému rozvázání pracovního poměru.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, kdybych byla donucena, odejít ze zaměstnání z důvodu mobbingu. Mobbing vznikal velice nenápadně, kdy má kolegyně mi začala podávat neúplné informace, či mylné. Pomlouvá a zesměšňuje mě u ostatních kolegyň. Šéf si s tím neví moc rady, ráda bych se ozvala a podala nějakou stížnost k řediteli. Když podám tu stížnost, když budu mít svědectví osoby, která na této pozici a s tou samou kolegyní pracovala přede mnou a z též samého důvodu toto zaměstnání opustila. Myslíte, že mám šanci ze zaměstnání odejít s odstupným? Předem moc děkuji.
Alena
Dobrý den, za mobbing na pracovišti je vždy zodpovědný zaměstnavatel. Zákoník práce zakazuje na pracovišti jakoukoliv diskriminaci, obtěžování a pronásledování. Povinností zaměstnavatele je vytvářet dobré pracovní prostředí. Požadujte po svém šéfovi, aby situaci řešil. 
Mobbing je důvodem, pro který může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr s kolegyní, která se ho dopouští. Jestliže se však rozhodnete vy, jako oběť mobbingu, pracovní poměr ukončit výpovědí, nemá zaměstnavatel povinnost vyplácet vám odstupné. Ale může se s vámi dohodnout na rozvázání pracovního poměru dohodou a na určité finanční kompenzaci. Je však nutno říct, že mobbing se prokazuje velice těžko.


červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, musím v poslední den zaměstnání být v práci po celou pracovní dobu, tj. 8 hodin, nebo nemusím. Děkuji.
Mirka
Dobrý den, váš poslední den v zaměstnání je normální pracovní den. Takže ano, i poslední pracovní den musíte být v zaměstnání 8 h. 

červen 2017

hledám práci
Můžu odmítnout práci doporučenou úřadem práce,když neodpovídá mé kvalifikaci?A z jakých jiných důvodů?
Hanka

Dobrý den, pokud bez vážných důvodů odmítnete do takového zaměstnání nastoupit, budete z úřadu práce vyřazena na 6 měsíců a budete si muset sama hradit zdravotní pojištění. Vážné důvody vymezuje § 5c zákona o zaměstnanosti. Mezi tyto důvody patří například: péče o dítě do čtyř let věku, péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV, docházka dítěte do předškolního zařízení nebo povinná školní docházka dítěte, místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela, zdravotní důvody bránící ve výkonu zaměstnání nebo jiné vážné osobní důvody (např. mravní či náboženské).

červen 2017

hledám práci
Dobrý den jsem vedena 4 měsíce na úřadu práce.Nyní mi zprostředkovali prodej a třídění použitého textilu.Jsem vyučená prodavačka.Můžu tuto práci odmítnout,když mám z této práce i kolektivu na prodejně velice špatný pocit?Myslím,že tato práce neodpovídá mé kvalifikaci a schopnostem.Děkuji za odpověď.
Hudka
Dobrý den, práci prodavače/prodavačky si jistě najdete i bez úřadu práce a vyberete si i kolektiv, který vám bude vyhovovat. Nabídek práce pro zmíněnou profesi je na všech personálních portálech nepřeberně, např, na www.jobdnes.cz je těchto nabídek přes 2000.

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den když marodim v dvouměsíční výpovědní lhůtě zůstává ta doba dvou měsíců nebo se to o tu dobu marození prodlouzi?
Katka
Dobrý den, je rozdíl v tom, jestli jste výpověď dala zaměstnavateli vy nebo jestli vám byla dána výpověď zaměstnavatelem.
Výpověď dal zaměstnanec: výpovědní doba se o dobu trvání nemoci neprodlužuje
Výpověď dal zaměstnavatel: pokud zaměstnanec po předání výpovědi onemocněl a nemoc by měla skončit až po uplynutí výpovědní doby, pak se výpovědní lhůta zastaví. Pracovní poměr pak skončí uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení nemoci. Jestliže zaměstnanec nemá zájem na prodloužení výpovědní doby o nemoc, musí to zaměstnavateli písemně sdělit. 

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dostala jsem smlouvu 1.6.2017,jenže týž den jsem onemocněla.Řádně jsem se omluvila,ale zaměstnavatel nechce neschopenku uznat.Co mám dělat?Do té doby jsem u něho byla na dohodu,tudíž vedená na úřadu práce.
Yveta Pšenčíková
Dobrý den, podepsala jste pracovní smlouvu s datem vzniku pracovního poměru od 1.6.2017 a od téhož dne vám bylo lékařem vystaveno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Dočasná pracovní neschopnost je důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance (§ 191 zákoníku práce) a zaměstnavatel je povinen omluvit vaši nepřítomnost v práci.

červen 2017

zaměstnání a důchody
Dobry den. Vcera v praci nas tri lidi P.manazer .obvinil zw sikanovani . Chteli sme vysvetleni ,dukazy ..nic jsme se nedozvedeli , jenom to ze jsme presunuty na jine pracoviste coz sme odmitly protoze sme nic nikomu neudelali. Patrime k nejlepsim pracovnikum mame hodne dobre vysledky. Bohuzel se na druhou smenu dostal novy mistr ktereho si P.manazer pritahl a od ty doby delaji kazdemu zle. Same intriky , vsichni poodchazeli a jeste ty co tam zbyli chteji likvidovat . Premyslim,ze na nich podam trestne oznameni za krive obvineni a presetreni celeho pripadu. Poradite mi jak se branit ? Pracuju v te firme 6 let nikdy zadny problem nebyl ... a ted sme neskutecne ponizili a udelali ostudu .a nechci aby jim to jen tak preslo.
Zituska

Dobrý den, vedoucí vás obvinil z šikany na pracovišti, tzn. z jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a dobrými mravy. V praxi jde o jednání dlouhodobé, soustavné. Šikanující používají různých, zpravidla rafinovaných, intrik, které navenek vypadají banálně a neškodně. Takové jednání je proto těžko dokazatelné. Trvejte na tom, aby vám vedoucí sdělil důvody, pro které vás obvinil z šikany a to písemně, a aby prokázal (např. svědkem), že jste své kolegy šikanovali (pomluvami, zesměšňováním, ponižováním, zahanbováním, zastrašováním atd.)   

červen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň, chcela by som sa informovat,žijem s celou rodinou a pracujem v CZ 15 rokov.Máme tu prechodný pobyt.Momentálne som na rizikovom tehotenstve od 18.4.2017.Stále som zamestnaná, ale zmluvu mám na dobu určitú do 31.12.2017.Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel.Chcela som sa preto opýtať, akoby to bolo, ak by ma starý zamestnávatel prepustil a nový so mnou zmluvu nepodpísal...Mala by som ďalej nárok na nemocenskú,alebo by som musela nemocenskú ukončiť,čo nechcem,pretože vzhladom na zdravotné problémy by som ukončenie musela podpísať na vlastnú zodpovednosť.Mám nárok ako cudzinka s prechodným pobytom na nemocenské dávky aj po ukončení prac.pomeru?A može ma zamestnávatel prepustiť za hore uvedených podmienok aj keď som na PN....Ďakujem za odpoveď
Renča 05.12.2017
Dobrý den, úplně nerozumím větě "Od 1.7.2017 by mal prebrať naše oddelenie do prenájmu iný majitel. Znám pouze tyto možnosti: 1) zaměstnavatel se ruší, 2) přemisťuje se (s ohledem na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě), 3) dochází k přechodu činností, úkolů zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli. K bodu 1) zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí s 2-měsíční výpovědní lhůtou i v době těhotenství, vyplatí odstupné ve výši podle zákoníku práce. K bodu 2)   zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr výpovědí v době těhotenství. K bodu 3) na nového zaměstnavatele přecházejí práva a povinnosti z existujících pracovně právních vztahů. Tzn., že již uzavřené pracovní smlouvy budou trvat beze změny i dál. 
Píšete, že máte pracovní smlouvu uzavřenou do 31.12.2017, tedy na dobu určitou. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne jeho prodloužení, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byl sjednán. To vám zaměstnavatel pravděpodobně oznámí písemně. Jestliže budete k 31.12. stále v dočasné pracovní neschopnosti, vztahuje se vás tzv. ochranná lhůta a všechny skutečnosti týkající se PN budete i nadále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele. Na nemocenské dávky máte nárok i po skončení pracovního poměru, pracovala jste na území ČR a zde i odváděla ze mzdy sociální pojištění.

květen 2017

nástup do práce
Dobry den, mam pracovni smlouvu od 1.10.2016 (sobota), pracuji jako ucetni. Evidencni list duchodoveho pojisteni za 2016 mam ale ne od 1.10.2016, a od 3.10.2016. Na otazku, proc zacatek neni stanoven tak jak je ve smlouve (1.10.2016) mi bylo receno "Ano, smlouva je od 1.10.2016, ale 1. - 2.10. byl víkend (neměla naplánovanou směnu), tudíž začala být důchodově pojištěná až od 3.10.2016". Je to podle vas spravne? Dekuji za odpoved, - otázka upravena poradcem
Tereza
Dobrý den, ano váš zaměstnavatel postupuje správně, důchodově pojištěna jste skutečně až od prvního pracovního dne, tj. ode dne, na který jste měla naplánovanou směnu.

květen 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v práci mám smlouvu na dobu určitou do konce června 2017. Od 21.4.2017 jsem v neschopnosti práce z důvodu těhotenství - nesmím jako těhotná skrz bezpečnost vykonávat nadále svoji práci. Určitě mě nepodlouží smlouvu. Termín porodu mám 30.12.2017. Teď se tedy ptám, co mám udělat od 1.7.2017 kdy budu mít neschopenku a už nebudu zaměstnaná. Dále budu mít nárok na mateřskou? Kromě asi 1 týdne na ÚP pracuji nepřetržitě přes 5 let.
Jarka
Dobrý den, i kdyby vám zaměstnavatel neprodloužil pracovní poměr a 30.6.2017 skončil, budete v tzv. ochranné době. Vaši dočasnou pracovní neschopnost budete stále vyřizovat prostřednictvím původního zaměstnavatele a pak plynule přejdete na mateřskou dovolenou.   

květen 2017

CV a motivační dopis
Dobrý den,
jak má správně vypadat přihláška do zaměstnání? Existuje vzor?
Děkuji
Hana
Dobrý den, nerozumím otázce. Potřebujete poradit, jak napsat životopis? Podívejte se na https://www.jobdnes.cz/zivotopis/, tam získáte cenné rady. 

květen 2017

hledám práci
Dobrý den, jsem rok na nemocenské, v květnu bych ji chtěla ukončit. Mohu na ÚP, než najdu s mou nemoci práci? Problém je ale v tom,. že u firma u které jsem pracovala již neexistuje
martina
Dobrý den, ano, po ukončení dočasné pracovní neschopnosti se můžete na ÚP přihlásit.

květen 2017

ukončení zaměstnání
Da sa dať výpoveď na základe mobinngu zamestnatelovi bez vypovednej lehoty?
Pavol
Dobrý den, bohužel ne. S výpovědí je vždy spojena 2-měsíční výpovědní lhůta. Snažte se ukončit pracovní poměr dohodou.  

květen 2017