Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

nástup do práce
Dobrý den, chci se zeptat zda mi zaměstnavatel může dát pŕesčas 2 dny předtím než mi začne dovolená? Tzn. Dovolenou mám psanou od pondělí 3.8.2015 a přesčas má být v sobotu 1.8.2015.
Děkuju za odpověď.
Denis
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, může. Pokud odjíždíte dříve, je třeba se zaměstnavatelem komunikovat a situaci mu vysvětlit a nějak se dohodnout.

září 2015

nástup do práce
Dobrý den,
jsem zaevidovaná na úřad práce a naskytla se mi možnost podpisu smlouvy o měsíc dříve, než je den nástupu do práce. Mohu takovouto smlouvu podepsat? Jde mi o to, jestli úřad práce bude za mě ten měsíc platit zdravotní pojištění, nebo bych si to na ten měsíc musela zařídit sama.

Velice děkuji za radu.
Terka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, toho se neobávejte. Z evidence budete vyřazena až den před nástupem do takového zaměstnání. Pak za vás bude zároveň hrazeno i zdravotní pojištění.

září 2015

nástup do práce
Dobrý den .
Jsem na dotovaném místě od UP bez pár dní 11 měsíců. je mi 48 let .Pře měsícem mi začali zdravotní problémy. Objednal jsem se na zákrok k odbornému lékaři. Ten mi stanovil zákrok na den před skončením pracovního poměru. Rád bych nastoupil do nového zaměstnání od 1.následujícího měsíce. Ale zdravotní stav mi to nedovoluje. Jak mohu postupovat v této situaci? Děkuji za odpověd.
Roman
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V každém případě kontaktujte nového zaměstnavatele. Vysvětlete mu důvod, bude potřebovat kopii neschopenky- ta je pro vás i omluvenkou toho, že nenastoupíte z vážných důvodů a tak bude nová pracovní smlouva platná-pokud ji tedy již máte sepsanou.

září 2015

hledám práci
Dobrý den, jsem vedena v evidenci na UP od začátku července 2015, na příští měsíc mám zaplacenou dovolenou již od doby, kdy jsem pracovala v minulém zaměstnání. Mohu si popř. změnit termín dané schůzky na UP právě kvůli dovolené? Děkuji
Nikol
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, ale spolupracujte přímo s úředníkem, který je vaším zprostředkovatelem práce.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mam takovou otazku. 1.9 nastupuji do nove prace a v predchozi praci pred nastupem mam 4 sichty, takze dohromady budu mit 9 dni za sebou. Muze to tak byt?????
Linda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Předcházející šichty před koncem zaměstnání jednoho a začátkem dalšího nemají nic společného. Jde o to, jaký vám současný zaměstnavatel naplánoval plán směn, a zda je v souladu se zákoníkem práce. Což neposoudím, nevím, jak jsou směny dlouhé, jakou mezi nimi máte pauzu apod.

září 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den,

chtela bych se zeptat, zda budu mit uhrazeno ZP, kdyz jsem nastoupila do zamestnani a podala vypoved po dvou dnech (60čisteho/hod, 8 hodinove smeny) kvuli jine praci v dalsim mesici?

Dekuji za odpoved
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Zdravotní pojištění budete mít hrazeno v ty dny, kdy vás zaměstnavatel přihlásil k zdravotnímu pojištění nebo jste v evidenci ÚP. Jinak si jej musíte uhradit sama.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobry den,od dubna 2015 jsem zamestnana na dotace od Up.Udajne 7 mesicu je zamestnavatel bude pobirat.Smlouvu mam na dobu neurcitou,3mesicni zkusebni lhuta uz je take za mnou.Nyni jsem zjistila,ze cekame vysneny prirustek do rodiny.Az skonci zamestnavateli dotace,muze mne v tehotenstvi propustit?A budu moc jit na 3letou materskou dovolenou,kdyz bych mela odpracovano jen tech 7mesicu?Nebo po celou dobu materske dovolene budu jako u nej zamestnana?Dekuju za odpoved Lucka
Lucka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

předem gratuluji k přírůstku do rodiny!

Váš pracovní poměr je klasickým pracovním poměrem, i když jsou na vaše místo čerpány dotace. Zároveň se tak na vás vztahují všechna ustanovení zákoníku práce, kde je na těhotné matky myšleno i v případě výpovědi. Výpověď vám zaměstnavatel smí dát jen ve zcela zvláštních případech, ve vašem případě prakticky jen v případě "nadbytečnosti" a to s odstupným....

Jinak pokud vám nevznikne nárok na mateřskou dovolenou (dávka z nemocenského pojištění), můžete samozřejmě pobírat rodičovský příspěvek. A pozor ani na RD nemusíte přijímat výpověď dohodou.

srpen 2015

hledám práci
Mám vzdělání s maturitou a dlouhou praxi, sprostředkovatelka na ÚP mi dala doručenku na pozici pomocní a nekvalifikovaní pracovníci:dělník,čištění města+pomocné práce, vyučen zedník, malíř manuální zručnost. V těchto oborech jsem nikdy nepracoval, nejsem manuálně zručný.Miloš
Miloš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
A jaká je vlastně otázka? Jestli postupovala správně? Pokud jste na ÚP registrován již delší dobu, může vám nabídnout zaměstnání i mimo vaše vzdělání a obor dosavadní praxe.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem. Již tomu bude k 31.7. rok, co na mě pobíral zaměstnavatel dotace v rámci projektu (Odborné praxe pro mladé do 30 let). Ve smlouvě, kterou jsem při nástupu obdržela jsem měla uvedený pracovní poměr na dobu neurčitou. 27.7. (dnes) mi bylo z ničeho nic oznámeno, že končím a předložena mi byla výpověď dohodou ke dni 31.7. Tu jsem podepsat nechtěla, protože 1) jsem na tuto situaci nebyla upozorněna (zaměstnavatel v průběžných hodnocení sepisoval na mou osobu v podstatě samou chválu, a tak jsem ani nepřemýšlela o skončení) 2) o dohodu nešlo, protože s tímto jednáním nesouhlasím. Bohužel jsem tuto výpověď, ale byla v podstatě nucena odsouhlasit, protože mi bylo naznačeno, že v případě nesouhlasu to pro mě bude horší, můžu dostat výpověď z hodiny na hodinu apod. Chci se zeptat, zda je vůbec tento postup běžný a zákonný? Jak se můžu bránit, když jsem nebyla se situací obeznámena včas a postavena před hotovou věc? Děkuji Vám za odpověď.
Erika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, toto jednání je velmi nevhodné, hraničí dle popisu až se šikanou...

Doporučuji kontaktovat buď inspekci práce, nebo úřad práce, popřípadě i právníka.

Jen pokud jste již podepsala, situace není dobrá.

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den můžete mi poradit co dělat? Jsem sice vedená na úřadu práce ale stále hledám práci je to šílený mám toho opravdu už dost a ikdyž na něco narazím tak je to práce že bych měla platit za to že chci vůbec dělat a nebo je to práce na směny atd. Je to hrozný už nevím co dělat abych konečně měla práci
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Co zkusit rekvalifikaci? Co hledat i v jiném oboru, než ve kterém jste pracovala? V současné době se trh práce oživuje, zkuste klidně i brigádu.....

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den, poslala jsem dne 29.6.2015 doklad o prac.neschopnosti svému zaměstnavateli do Německa (týž den byl doklad vystaven). Dnes mi odepsal, že mám poslat nějaký formulář. Nikde nic ale nemůžu najít. Lékař také neví co je tím formulářem myšleno.Můžete mi, prosím poradit? Děkuji
meelinka3
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nemyslí třeba něco jako lístek na peníze? Bohužel nevím, jaký další formulář požaduje německý zaměstnavatel...

srpen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
v listopadu mi končí pracovní smlouva sjednaná na dobu určitou. V prosinci se v naší vesnici zavírá květinářství z důvodu odchodu majitelky do důchodu. Ráda bych si doma květinářství návazně otevřela a začala podnikat. Nejsem však z oboru, proto se chci rekvalifikovat. Mohu zažádat ÚP o rekvalifikaci již v době, kdy ještě pracuji a v této době také rekvalifikaci absolvovat nebo musím být uchazečem o zaměstnání?
Děkuji za odpověď, případně i další rady jak postupovat.
Martina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, musíte být alespoň "zájemcem o zaměstnání" (to lze i při stávajícím zaměstnání) , vše však musíte domluvit přímo s úřadem práce, bude nejlépe se obrátit přímo na ně.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den.
Mam dotaz. V praci mi kolegine rekla ze kdyz ted dam vypoved a podepisu novou smlouvu v nove praci. Do te stavajici uz chodit nemusim. Jelikoz se pry Acka do zapoctoveho listu nepisi. Je to tak mozne provest? Nebudou z toho problemy?? Dekuji
Honza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, kolegyně až tak moc pravdu nemá. Záleží na tom, jak výpověď podáte. Pokud podáte výpověď dohodou a zaměstnavatel ji přijme, opravdu můžete odejít ze dne na den. Ovšem pokud ne a vy přesto přestanete pracovat, dostanete výpověď od zaměstnavatele z důvodu vážného porušení pracovní kázně. To by se vám mohlo velmi vymstít, protože v případě, že u nového zaměstnavatele nebudete pracovat alespoň půl roku, pak nedostanete podporu v nezaměstnanosti, paragraf ZP, podle kterého bylo ukončeno zaměstnání je v zápočtovém listě vypsán vždy..... To mohou být ty problémy...

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den, dotaz je ohledně přiznání podpory v nezaměstnanosti mám odpracováno 11 měsíců během dvou let co se to posuzuje zpětně bylo mi řečeno že nemám nárok neboť nemám celej rok odpracován během dvou let .. Skutečně tomu tak je?
Filip
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jednou z podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti je mít odpracováno celých 12 měsíců v posledních 2 letech.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
lékař mě zakázal,kvůli kortikoidům mou práci na infekčním odd,s tím ,že můžu pracovat kdekoliv jinde,zbývá mě rok do důchodu,šla jsem na PN,ale pracovní poměr jsem nerozvazovala,Mám nárok,až ukončím PN a pracovní poměr se zaregistrovat,třeba na půl roku na UP a budu dostávat 45% z platu,nebo jenom nějaké minimum,že už jsem si dávky vyčerpala na PN ?Děkuji za odpověd
Magda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den Magdo,

především je nutné říci, že dávky z nemocenského pojištění, tedy ty , které pobíráte při pracovní neschopnosti jsou jiného druhu než podpora v nezaměstnanosti. Tedy délka pobírání jedné dávky neovlivní ani výši ani nárok na dávku druhou.

A po skončení pracovního poměru se na ÚP můžete jistě zaregistrovat jako uchazečka o zaměstnání. Pokud budete podávat výpověď s jasným vyznačením, že jsou důvodem zdravotní důvody (podložené lékařskou zprávou), pak i podpora v nezaměstnanosti nebude ve snížené, ale normální výměře.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den, je možné nastoupit do nového zaměstnání během čerpání několika posledních dnů dovolené od původního zaměstnavatele, kde jsem ve výpovědní lhůtě?
Mirka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, samozřejmě je toto možné.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
když jsem na nemocenské, musím po každé kontrole u lékaře v práci hlásit, že ještě nepřijdu a stále marodím, nebo stačí až mě lékař uschopní jim dát vědět.

Děkuji za informaci.
Nikola
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Dobrý den Nikolo,

povinnost nemáte, ale z lidského a morálního hlediska by bylo vhodné po kontrole do práce alespoň zavolat a zaměstnavateli sdělit, že s vámi ještě nemá počítat  a případně do kdy. Mohlo by to být důležité např. při plánování směn apod.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, před 2 dny jsem dostala výpověď z práce kde jsem pracovala na DPP. Zaměstnavatel mi přislíbil smlouvu na dobu neurčitou i když v době mého nástupu věděl že jsem v jiném stavu. Nyní jsem se dozvěděla že nemám nárok na žádnou podporu od státu. Mohu poprosit o radu co nyní dělat a jak pokračovat dále. Kamkoliv jsem volala mi bylo zděleno že, pokud jsem těhotná, nepřijmou mě.

Předem děkuji

Jitka Šafaříková
Jitka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud nemůžete najít další místo, připadá v úvahu registrovat se na ÚP. Zaplatí alespoň zdravotní a sociální pojištění.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den chci se zeptat mam smlouvu na dobu urcitou a zamestavatel pobira zame dotace a chci tam skoncit muzu skoncit dat vypoved na hodinu stim ze jsem si nasel lepsi praci za vic penez? Dekuju za odpovet
Jan
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V prvé řadě si přečtěte, co jste podepsala jak zaměstnavateli, tak i úřadu práce. Pokud tam není nic o tom, že se zavazujete neskončit pracovní poměr do jistého data, pak můžete skončit dohodou a hned odejít. Pokud s dohodou zaměstnavatel souhlasit nebude, je na řadě klasická výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. Odejít ihned za těchto okolností by mohlo být problémem, pokud by vám nová práce nevyhovovala a ve zkušební době jste odcházel. Pak byste neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti ještě nějakou dobu.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den, koncim pracovni pomer ve zkusebni dobe k 24.7. a od 1.8. budu mit smlouvu na HPP u noveho zamestnavatele. Je potreba nekam hlasit ten tyden, ktery nebudu v pracovnim pomeru? pojistovna,CSSZ,urad prace? velmi dekuji za odpoved
David
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, v každém případě musíte toto ohlásit zdravotní pojišťovně a doplatit pojištění za dobu, kdy nebudete ani na ÚP ani v zaměstnání. Jinam to hlásit nemusíte, ale kvůli návaznosti dob pojištění doporučuji za ten týden doplatit i sociální pojištění na OSSZ.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
10.07 podepsala jsem pracovní smlouvu a odeslala jsem podepsaný skan zaměstnavatelu emailem. Dnem nastupu do práce je 10.10.15.Za rodinných okolností nemůžu přijet a nastoupít do práce. Ve smlouvě je napsano : zaměstnanec se zavazuje,že po skončení pracovního poměru nebude vyvijet 1 rok činnosti ve stejnem oboru. V připadě, že zaměstnanec tento závazek poruší, zaplatí zaměstnavateli pokutu až do 500 000 - Kč.
Poradíte mi, prosím,1. jak mám nahlasit zaměstnavatelu ,že nemůžu nastoupit do prace podle zákona.2 Když nenastoupím do práce bude platná tahle pokuta a ten závazek? . Děkuji
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

kontaktujte zaměstnavatele a odstupte od smlouvy, doporučuji tento krok učinit co nejdříve. Pokud od smlouvy odstoupíte, žádná ujednání z ní neplatí, tedy ani konkurenční doložka.

srpen 2015

nástup do práce
Dobry den,

Chtela bych se zeptat... V patek 17.7 jsem podepsala smlouvu na plny uvazek. Je to ma prvni prace, jinak jsem delala same brigady. Jelikoz mam dnes prvni nastupni den a ja do prace nesla a ani nasledujici tyden, mozna dva do prace jit nemuzu, bohuzel z rodinnych duvodu, ne ze zdravotnich... nevim, jak to zamestnavateli oznamit a jak danou situaci resit, abych se do prace popr. za dva tydny mohla vratit.. mam se hodit marod? Jenze se bojim kontroly, jelikoz doma porad nebudu.. Predem dekuji za jakoukoliv odpoved a preji hezky den.
Zuzana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

rada velmi těžká, není mi jasné, co se tak vážného stalo, že nemůžete nastoupit...

V každém případě jednejte na rovinu se zaměstnavatelem a pokuste se o nějakou dohodu. Pokud jste nenestoupila z vážných důvodů, pak může být podepsaná smlouva zaměstnavatelem vypovězena-nemusí ji brát vůbec v potaz.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den,

v červnu jsem se nahlásila po ukončení VŠ na úřad práce. Od 1.září bych měla nastoupit do zaměstnání na pracovní smlouvu na 1 rok. Podpora mi v současnosti nenáleží, ale zajímá mne, kdy mám na úřadu práce nahlásit, že od září nastupuji do zaměstnání a do kdy za mě bude hrazeno zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď!
Tereza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, na ÚP musíte všechny změny hlásit nejpozději 8 dní od jejich vzniku. Pokud ale víte jistě, že od září nastupujete, doporučuji zajít na ÚP dříve, třeba již s připravenou pracovní smlouvou. ZP bude za vás hrazeno až do konce evidence na ÚP.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Pokud jsem dnes 20.7.2015 nastoupila do práce, ale pracovní smlouvu mám podepsat až zítra 21.7.2015, co to pro mě znamená? Dnes jsem totiž zjistila, že mi daná práce nevyhovuje a chtěla bych ukončit pracovní poměr.
Předem děkuji za odpověď.
Pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste pracovní smlouvu ještě nepodepsala, pracovní poměr nevznikl a nemusíte dávat žádnou výpověď.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat, pokud zaměstnavatel odmítá podepsat a doložit na OSSZ žádost o PPM. Manželka skončila pracovní poměr podáním výpovědi ze strany zaměstnavatele k 31.5.2015 (rušil jednu pobočku, takže výpověď manželce dá mohl). Poté se manželka přihlásila na ÚP. Nyní má začít od 1.8. pobírat PPM, protože na ni má nárok. Bývalý zaměstnavatel však odmítá podepsat dokument pro OSSZ. Takže namísto toho, aby si manželka užívala těhotenství, je akorát tak ve stresu. Je nějaký způsob, jak postupovat? Mockrát děkuji za odpověď.
Ivan
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

doporučuji kontaktovat OSSZ, kde vaší manželce poradí, jak postupovat. V případě nouze se obraťte na inspekci práce nebo přímo na právníka. Navíc, pokud je v evidenci ÚP, je jejím "zaměstnavatelem" právě ÚP, kde by měli mít všechny potřebné doklady.

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den,

na papiře co každý měsíc odevzdávám na ÚP mám napsaný výdělek 4600,- budu vyřazena?

děkuji
Michaela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Do částky 4.600 Kč hrubého je možný souběh zaměstnání a evidence na ÚP

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2015, a místo na které jsem nastoupila je z dotací, teď mi zaměstnavatel oznámil, že si mám vybrat dovolenou a skončit. Má na to právo, bez udání důvodu?Může mi dát i v tomto obdodbí výpovědní lhůtu 2 měsíce?
Blanka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano,  i v poměru na dobu určitou může zaměstnavatel v případech, kdy mu to umožňuje zákoník práce dát výpověď. Jen je zarážející jakým způsobem vám výpověď chce dát. Doporučuji se podívat na Zákoník práce, par. 52 a následující, zda ve vašem případě je výpověď oprávněnou. (nemohu to posoudit ze zaslaných informací, ale možná byste měla nárok i na odstupné)

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den.
Je mi 31 let, jsem evidována na ÚP od 1.12.2014. Chtěla jsem se zeptat, kdy by si mohl za mě zaměstnavatel zažádat o dotaci od ÚP na moji osobu, kdyby mě zaměstnal a na jak dlouhou dobu? Stále se to mění. Dřív to bylo po 5 měsících evidence na ÚP, ale teď nevím.
<br>Děkuji moc za odpověď.
Jana.P
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

dotovaná místa jsou hlavně pro ty uchazeče, kteří jsou v evidenci již delší dobu - obvykle déle než 6 měsíců a mají vyčerpanou podpůrčí dobu. Přednost mají dlouhodobě neumístitelní uchazeči. Navíc zaměstnavatel vstupuje do jednání s ÚP a uzavírá dohodu dle pravidel ÚP.

srpen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Máme naplánované směny na každý měsíc dopředu čtrnáct dní. Teď se vyskytlo školení. Dali mi to vědět dva dny před školením. Ale já v tom termínu už mám volno a něco naplánované. Ve smenach toto školení nebylo psané. Jak dlouho mi musí dát vědět? A jak je to vůbec s tím když už jeden pracovní list máte podepsaný a chtějí, změnu a dát vám podepsat jiný nový. Je to u nás celkem běžná věc. Zatím jsem vycházela vstříc. Ale teď nemohu z osobních důvodů a chtějí po mě donést třeba potvrzení od lékaře, že jsem měla vážný důvod. Jinak prej musím přijít. Když mi to nakazou. Děkuji za odpověď Pavla
Pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Je mi líto, musíte. Zaměstnavatel vám toto může nařídit, postupuje dokonce dle ZP, kdy musí dbát na vaše vzdělání a schopnost pracovat na daném místě. Také bude těžko plánovat školení pro více zaměstnanců jen podle vašeho volna. To je neuskutečnitelné.

srpen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, chci se zeptat, v práci dávám výpověď. Ráda bych si našla práci jako řidička kamionu, dokonce už jsem se i informovala a příslib práce bych taky získala. Ráda bych získala řidičák přes ÚP, chci se zeptat jaké jsou pro to podmínky. Děkuji
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nejprve byste musela být registrována alespoň jako zájemce o zaměstnání, lépe jako uchazeč o zaměstnání. Další už záleží na ÚP, zda vám takovou rekvalifikaci schválí, nebo ne. Nejlépe bude se zeptat přímo na ÚP, který je příslušný vašemu bydlišti.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den, v říjnu končím RD a budu si hledat nové místo. Zajímalo by mě, jak mám označit dobu rodičovské dovolené v životopise. Je vhodné to uvést i v motivačním dopise, že jsem se starala o 2 děti a nyní hledám místo? Na druhou stranu jsou to diskriminační údaje... Děkuji za odpověď.
Renáta Bendová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, v CV ani v motivačním dopise nemusíte uvádět péči o děti, v motivačním dopise by to vůbec nebylo vhodné-tím byste se mohla diskriminovat hned na počátku a navíc do něj tato informace vůbec nepatří. Pokud jste do skončení RD měla platný pracovní poměr, klidně napište zaměstnavatele do CV i po celou dobu trvání RD.

srpen 2015

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zde musím někde zajít když mi přišlo z VŠ rozhodnutí o ukončení studia, ale v září nastupuji na stejnou školu jen na jiný obor. A nyní pracuji. Je nutné se nahlásit na ÚP?

Děkuji za odpověď
Jakub
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud pracujete (nepíšete v jakém pracovním poměru), na ÚP byste nemusel být vůbec přijat - pokud je vaše zaměstnání tkzv. kolidující.

Hlásit na ÚP není nijak povinné, je nutné však uhradit případné zdravotní pojištění, pokud nepracujete v klasickém pracovně právním vztahu, ale brigádně.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

ve firmě pracuji od roku 2012. V lednu 2013 se mi narodilo dítě, zpět na stejnou pozici jsem nastoupila po šesti měsících (po MD). Rodičovskou dovolenou nastoupil můj manžel. Tato skončila v únoru 2015, manžel ale stále nemůže sehnat zaměstnání, tak se dále stará o dceru. 29.6. 2015 jsem obdržela výpověď z pracovního poměru dle par. 52 písmeno C na základě racionalizačního opatření. Jsem v tuto chvíli jediný živitel rodiny, dítě má 2 roky a 5 měsíců, postupoval zaměstnavatel v souladu se zákonem? Děkuji za odpověď
Alena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, ve vašem případě zaměstnavatel postupoval správně.

srpen 2015

práce a ZTP
Dobrý den. Pobírám ID 3. stupně a mám průkaz ZTP. Sehnal jsem si příležitostnou práci na dohodu o provedení práce. Můj příjem je 0 - 8000 Kč hrubého měsíčně. Výplata je mi vyplácena v hrubé mzdě na účet. Jak mám zaplatit daň? Jak bude velká daň? Budu mít nárok nějaké úlevy z daně?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Jirka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Úlevy od daně z příjmu jako poživatel invalidního důchodu 3.st máte. Se zbytkem se případně obraťte na účetního poradce. Jinak při DPP by zaměstnavatel měl zálohy na daň hradit za vás. Zeptejte se i účetního daného zaměstnavatele.

srpen 2015

CV a motivační dopis
Prosím o informaci jak má vypadat neutrální žádost o zaměstnání. Děkuji.
Jeroným Sotona
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hned ze začátku, žádost o zaměstnání (tedy spíše motivační nebo průvodní dopis) v žádném případě nemá být univerzální. Každá pozice se může lišit, je nutné měnit oslovení, každá pracovní pozice klade jiné nároky apod.

Jak napsat takovýto dopis najdete i na stránkách jobDNES.cz - http://www.jobdnes.cz/New/uchazec/jak-napsat-motivacni-dopis

srpen 2015

CV a motivační dopis
Dobrý den, během VŠ jsem se věnoval obchodu s cennými papíry s prokazatelnými výsledky. Je možné tuto zkušenost uvést jako praxi nebo raději jako znalosti a dovednosti?
Mirek
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jistě. Může vám to velice pomoci při hledání zaměstnání. Můžete toto uvést spíše jako praxi, včetně doby trvání, můžete dokonce připojit i seznam dosažených výsledků.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

Marodím 3 týdny a dnes mě přišlo od zamestnavatele Oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Přece není možné aby mě vyhodili v době kdy jsem na neschopence, nic jsem přeci neporušil? Děkuji za odpověd
Jaroslav Večeřa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, toto jednání je protizákonné. Cituji zákoník práce - platí to i při zkušební době, která se prodlužuje o dobu trvání pracovní neschopnosti: Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení;

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
náš hobbymarket bude z ekonomických důvodů přebírat nová firma.Můžeme odmítnout nastoupit do zaměstnání u nového zaměstnavatele?Bude nám náležet odstupné u původního zaměstnavatele?jedná se o cca 30 zaměstnanců.
Děkuji vám a přeji hezký den.
Tatiana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Vážení, pokud se jedná o převod práv různých firem k zaměstnancům (zvlášť pokud je vás 30), důrazně doporučuji se obrátit v jakýchkoliv otázkách na odborovou organizaci, která vás bude zastupovat, případně si zvolit i právního zástupce. Vzhledem k problematice doporučuji se podívat na znění Zákoníku práce par. 338 a následující. Najít můžete např. zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast13h15.aspx

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Pokud ukončím pracovní vztah dohodou ze zdravotních důvodů, píše se toto i do zápočtového listu?
Děkuji
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, píše se do zápočtového listu paragraf ZP podle něhož byla pracovní smlouva ukončena. Ale v případě vašem tam může být uvedeno jen dohodou. Doporučuji se na tomto dohodnout se zaměstnavatelem.

srpen 2015

hledám práci
Ještě jednou dobrý den,
tento dotaz navazuje na otázku v sekci "ukončení zaměstnání". V případě, že se mi povede tu záležitost dovést ke zdárnému konci. Mám velký zájem o rekvalifikaci a to především z důvodu získání odbornosti. Neodborná práce je pro všechny a není příliš ohodnocená. Nebojím se žádné náročnosti a chci něco dokázat. Jsem pracovitá a schopná, ale obávám se, jestli nemůže nastat problém, když si požádám na Úřadu práce o rekvalifikaci a jsem v současné době v povolené insolvenci. Rovněž by mě zajímala Vaše zkušenost z dotazů lidí, zda mají problém s tímto břemenem sehnat nové zaměstnání. Předem moc děkuji za odpovědi na obě otázky.
Přeji hezký den, Taťána - otázka upravena poradcem
Taťána
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Při schvalování rekvalifikace se k majetkovým poměrům nepřihlíží. Takže ani insolvence by neměla být překážkou. Naopak možným zdůvodněním potřeby rekvalifikace-získat práci s lepším ohodnocením a rychlejším splácením dluhu.

Při hledání nového zaměstnání insolvence nemusí být velkým problémem, pokud se nebudete hlásit na vedoucí místa, nebo na místa, kde se pracuje s financemi. Pak často zaměstnavatel ani toto nezkoumá.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Přeji hezký den,
mám na Vás dvě otázky ze dvou kategorií, začnu zde. Zaměstnavatel mi v afektu sdělil, že mi dává výpověď. Stalo se to v den nadcházejícího volna a tudíž jsem čekala, že se mi s koncem měsíce ozve ohledně podpisu výpovědi. Nestalo se, tak jsem se šla prvního v měsíci zeptat na situaci. Řekl mi,že to záleží jen na mně, jestli tu práci chci. Nabídl mi klasickou výpověď i odstupné. V průběhu výpovědní lhůty si to však rozmyslel, jelikož se mu odstupné platit nechce a vyžaduje dohodu, kterou si (kvůli jeho lenosti) mám navíc připravit sama. Můj problém je v přiznání a výši podpory v nezaměstnanosti, která už tak bude směšná, vzhledem k tomu, že smluvně jsem vedená jen na částečný úvazek. Podle mého průzkumu mám jedinou možnost, na kterou by mi snad přistoupil. Tj. dát výpověď dohodou bez zřejmého důvodu k poslednímu dni měsíce a nechat se od něho zaměstnat na dobu určitou (1 měsíc) z důvodu , že si nestihl najít náhradu. Můj problém je víceméně morálního charakteru. Děkuji
Taťána
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Těžko řešit takovouto situaci. Nejlépe by pro vás bylo najít si rychle jinou práci a ukončit zaměstnání dohodou, jak píšete. Netuším ale, zda jste výpověď s odstupným nepodepsala? Pokud ano, není její změna na "dohodu" bez odstupného bez vašeho souhlasu možná.

Tyto změny "zaměstnat-nezaměstnat" jsou velmi podivné, nebylo by východiskem podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou?


srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den, mám dotaz a nevěděla jsem na koho se s tím obrátit, tak píši Vám.

Nyní jsem na dohodě o provedení práce, kterou mám sjednanou od 14.5.2015 do 31.12.2015, nyní chci ale dohodu předčasně ukončit, jelikož od srpna se mi naskytla pracovní příležitost na HPP na smlouvu, na plný úvazek. Proto prosím o radu, kdy mám ukončit nekolidující zaměstnání (nyní jsem na UP). Nevím, zda jde ukončit dohodu ze dne na den a nebo je potřeba nějaká výpovědní lhůta. Děkuji za informaci
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Při práci na DPP můžete postupovat buď výpovědí dohodou- pak odejdete ze dne na den. Pokud váš zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí, můžete mu doručit klasickou výpověď - ZP při DPP stanoví, že u tohoto druhu smlouvy je výpovědní doba pouze 15 dní od doručení výpovědi. Na ÚP musíte všechny změny hlásit nejpozději do 8 dní.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měla jsem už po zkušební době, kdzž jsem skončila. Pak jsem po měsíci zase nastoupila. Mam znovu zkušební dobu? Ve smlouvě ji mám napsanou. Nyní po měsíci chci končit znovu a nechtěji mě pustit.
Lucie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud je v nové platné pracovní smlouvě zkušební doba uvedena a vy chcete odejít, nemůže vás nikdo držet.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobry den,dal jsem výpověd ve zkušební době, mužu ji ještě ztánout zpět.
petr
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, ale jedině se souhlasem zaměstnavatele.

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den,
lze se z evidence úřadu práce odhlásit bez udání důvodu?
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, lze to. Není v tom problém.

srpen 2015

zaměstnání a maminky
Dobrý den,dneska me skoncila pracovní smlouva t na dobu určitou ,byla jsme 2měsíce pred ukončením na rizikovem těhotenství. Zítra chci jít na pracovní uřad a nevim jestli mam rizikové ukončit nebo si ho ponechat.Bude mě to k něčemu dobré?myslim po finanční stránce?nárok na mateřkou nemám.Ještě jeden dotaz pracovala jsem tam od 1.7. 2014 do 30.6.2015 a jsem ve 3 měsíci a termín porodu je 16.ledna budu mit nárok aspon na rodičovský příspěvek? děkuji za odpoved
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Usuzuji-li správně, jste v pracovní neschopnosti. Pokud je vám hrazeno nemocenské, neschopnost nepřerušujte, bude nadále pokračovat až do porodu. Nárok na rodičovský příspěvek není podmíněn délkou předchozího zaměstnání.

srpen 2015

alternativní úvazky
Dobrý den, budu pracovat 2 měsíce na DPP, tak by zajímalo, do kdy mám nahlásit zdravotní pojištovně, že budu pracovat nastupoval jsem dnes.
neznámý
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Obecně platí povinnost ohlásit vše do 8 dnů. Ale upozorňuji, že při DPP si musíte zdravotní pojištění hradit sám.

srpen 2015

nástup do práce
Dobrý den,
chci se zeptat, je nutnost hlásit nového zaměstnavatele, když se chci odhlásit z úřadu práce ....děkuji
Lada
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Není to povinnost. Můžete se odhlásit na vlastní žádost.

srpen 2015

hledám práci
Dobrý den odmítla sem práci z finančních důvodu je to važný důvod nebo mě hrozí vyloučení z UP finanční důvod nedostatek peněz na jízdné a peníze na doktora nevhodná nástupní doba.
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud nenastoupíte do místa doporučeného ÚP z nezávažných důvodů, pak je to možným důvodem pro vyloučení z evidence. Pokud se financemi na doktora rozumí vstupní prohlídka, pak vám později zaměstnavatel prohlídku proplatí. Trochu nerozumím pojmu nástupní doba? Doporučuji vše konzultovat se zprostředkovatelem práce-píšete příliš málo abych vše mohla posoudit.

srpen 2015

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
nastoupil jsem do nového zaměstnání a nešel na vstupní prohlídku, po měsíci jsem ukončil pracovní poměr ve zkušební době ze dne na den a zaměstanavatel chce po mě výstupní prohlídku. Jedná se o kategorii práce 3. Hrozí mi nějaký postih když na prohlídku nepůjdu? Mohou mě k tomu nutit?
Lukáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud požaduje zaměstnavatel tuto prohlídku, je povinná. Mohlo by to být trochu problémem při nástupu do nového zaměstnání.

srpen 2015