Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
pracuji na HPP a smlouvu mám na dobu určitou do 31.1.2017.Ale nyní jsem v prac.neschopnosti(rizikové těhotenství) zaměstanavatel mi nabízí podepsání výpovědi dohodou.Tvrdí,že to pro mě nebude mít žádné následky.
Ale já o tom mám pochybnosti.
Jaké by pak pro mě byli podmínky?
Jako třeba vracení daní příští rok,když bych byla od 1.9.2016 nezaměstnaná,ale stále na PN.
Popřípadě podpora v nezaměstnanosti po rodič.dovolené?
Kdo by mi proplatil zbývající dovolenou kterou u zaměstnance mám?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den,
ukončení pracovního poměru nedoporučuji. Lepší pro Vás bude ukončit pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Zaměstnavatel má povinnost Vám udělat zúčtování daně z příjmu za rok 2016, dovolenou Vám proplatí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru. Připravila byste se o nárok na dovolenou do konce roku. Dovolená se krátí až za 100 neodpracovaných dní o 1/12, takže byste měla mít nárok na celou dovolenou.  Na následnou podporu v nezaměstnanosti to nebude mít vliv. Úřad práce ČR vypočítává nárok na podporu u rodičů pro rodičovské dovolené, kteří během rodičovské dovolené nepracovatli z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,jsem dúchodkyně a pobírám příplatky na bydlení.Mohu si ještě vydělat na brigádě, aniž bych o tuto částku přišla a jakou smlouvu bych měla uzavřít? Dekuju - otázka upravena poradcem
Ladislava
Dobrý den,
informujte se na úřadu, který Vám dávky vyplácí, tam jsou s Vaším případem přesně seznámeni.

srpen 2016

hledám práci
doibry den dne 31.5 mi byl ukoncen pracovni pomer na dobu urcitou zaroven jsem byla jeste na nemocenske davky mi 19 srpna jiz neprodlouzili od kdy se pocita narok na podporu z UP myslim ktere datum dekuji
dasa
Dobrý den,
nárok na podporu máte od data zaregistrování na úřadu práce.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den ,chci podat vypoved s beznou výpovedni dobou 2 mesice,co delat kdyz ji predam zamestnavateli a on ji nepodepise?je platna bez jeho podpisu?
moc dekuji
Honza
Jan Alina
Dobrý den,
máte několik možností, jak zaměstnavateli výpověď předat. Nejčastější možnosti je osobní předání v sídle zaměstnavatele, na Vaši žádost, je zaměstnavatel povinnen podvrdit písemně převzetí výpovědi. Výpověď nemusí přebírat přímo zaměstnavatel, jeje převzetí může provést i podatelna, nebo personální útvar. V případě, že zaměstnavatel výpověď odmítá převzít, je možné ji doručit poštou (např. na doručenku).

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
Mezi ukončením zaměstnaní a nástupem do dalšího je období 2 měsíců.
Mám v tomto období nárok na dávky v nezaměstnanosti pokud mám již podepsanou pracovní smlouvu v příštím zaměstnání?
Martin
Dobrý den,
určitě bych Vám doporučila se přihlásit na úřad práce, minimálně kvůli platbě zdravotního pojištění, ale i co se týká podpory, tak byste měla mít nárok.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den žena je po 3 lete mateřské dovolené nucena ukončit pracovní poměr dohodou kvůli dítěti které nemá školku ani hlídání a před tím pracovala normálně ale teď ji na úřadu práce dávají jen minimum peněz co stim?peníze se vypocitavaji údajně z mateřské a ne ze zaměstnání předchozího
Robin

Dobrý den,

při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené. Většina rodičů ovšem končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence Úřadu práce ČR v zaměstnání fyzicky nepracovala. Tím pádem mají dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. Úřad práce ČR jim tedy vypočítá – v případě, že splní podmínky nároku – podporu v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Od roku 1984 jsem nastoupila jako pedagog do MŠ, zaměstnavatel Školský úřad s konkrétním místem pracoviště školy, v roce 2000 školský úřad zrušen ,smlouvu převzala tatáž MŠ v právním subjektu, nyní uzavřena výpověď z nadbytečnosti, ve výpovědi uvedena nová smlouva , kde se uvádí zaměstnána od 1.1.2000, je to tak v pořádku, když pořád pracuji na stejné MŠ 32 let ? Jak mohu novému zaměstnavateli doložit praxi 32 let, nikoliv 16 ? Původní pracovní smlouva nedohledána, zničena při povodni 2002. Děkuji
Hana Roubalova
Dobrý den, je třeba rozlišovat situaci, kdy 1) byl zaměstnavatel zrušen a vy jste v souvislosti s tím podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru a novou pracovní smlouvu s dalším zaměstnavatelem; 2) mezi původním a novým zaměstnavatelem byla uzavřena smlouva o přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, tzn., že váš pracovní poměr, který jste uzavřela s původním zaměstnavatelem, neskončil a přešel na nového zaměstnavatele (nemění se pracovní smlouva, ke změně dojde pouze v osobě zaměstnavatele). V případě uvedeném pod bodem ad 1) by bylo v pořádku, že je výpovědi uvedeno datum uzavření nové pracovní smlouvy; v případě ad 2) by muselo být uvedeno datum uzavření původní (tj. dřívější) pracovní smlouvy).   Prokázání praxe: Požádejte svého zaměstnavatele o opis (kopii) původní pracovní smlouvy. Dále ho můžete požádat o pracovní hodnocení, které je povinen vám vydat do 15 dnů.  Další možnost je požádat správu sociálního zabezpečení o vydání výpisu z dob pojištění (tzv. informativní osobní list důchodového pojištění). Tím získáte přehled všech svých zaměstnání a náhradních dob (např. doba péče o děti). O tento soupis můžete žádat 1x za rok (bezplatně).   

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den,
letos jsem ukončila studium střední školy. Před 2 dny jsem nastoupila do práce, která mi ale nevyhovuje. Pokud z této práce odejdu k datu 24.8.2016, bude mi znovu trvat status studenta do 31.8.2016, nebo již zanikl a neobnoví se.?
Děkuji za odpověď.
Lucie
Dobrý den, jako absolvent SŠ (úspěšně složená závěrečná maturitní zkouška) byste měla status studenta do 31.8. Vy jste však nastoupila v průběhu srpna do zaměstnání, uzavřela pracovní smlouvu a zaměstnavatel se za vás přihlásil k placení zdravotního a sociálního pojištění. Myslím si, že i když pracovní poměr ve zkušební lhůtě po dvou dnech zrušíte, status studenta se tím již neobnoví.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den,mam 1 . stupeň invalidity,kolik hodin mužů pracovat týdně.dekuji
Kybu
Dobrý den, předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti poživatele invalidního důchodu. Poživatel invalidního důchodu je ve svých možnostech výkonu zaměstnání omezován jen svým nepříznivým zdravotním stavem.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,pracuji pod agenturou a momentálně jsem na marodce.Včera mi volala paní že bohužel není práce tak semnou ukoncuji pracovní poměr.Mám smlouvu do konce roku mám nárok na odstupné? Děkuji
Lenka
Dobrý den, bohužel z vašeho dotazu není patrné, jakou smlouvu máte s agenturou uzavřenou. Odstupné může být zaměstnanci vyplaceno jen pokud pracovní poměr končí výpovědí z důvodů, které jsou vyjmenovány v zákoníku práce v §52

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,

řeším tuto situaci: Jsem momentálně na rodičovské dovolené a ještě rok budu, běží mi smlouva na dobu neurčitou u prvního zaměstnavatele a teď se mi naskytla možnost přivýdělku na částečný úvazek (stejný obor - pedagogika, ale v místě bydliště, dítě pohlídá babička.. ) u jiného zaměstnavatele a to na dobu určitou. Chci se zeptat, zda mám povinnost toto nahlásit prvnímu zaměstnavateli - zda potřebuju jeho souhlas, nebo jestli mi tento může smlouvu na dobu neurčitou kvůli nové smlouvě třeba i ukončit. Ráda bych se po rodičovské dovolené vrátila opět na původní místo. Díky za informace.
Veronika Šeneklová
Dobrý den, při rodičovské dovolené si můžete libovolně "přivydělat". Prvního zaměstnavatele o tom informovat nemusíte. Raději se však podívejte do pracovní smlouvy, kterou jste s ním podepsala, jestli neobsahuje ustanovení o povinnosti ho o některých skutečnostech informovat. Pracovní smlouvu na dobu neurčitou s vámi může první zaměstnavatel ukončit pouze dohodou nebo výpovědí, ale k tomu by musel mít důvod.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, mám dotaz ohledně práce, snad mi poradite... mám možnost pracovat jako poradce finančního plánování, nikdy pred tím jsem to nedělal, tak nevím jak to chodí... na pohovoru mi bylo řečeno, že budu dostávat fixní plat plus provize. Nebudu mít klasickou smlouvu, ale na dohodu o provedení práce, s tím ze bych si musel udělat ICO nebo OSVC. Zajímá mě zda si potom platím sociální a zdravotní sám a jak je to s daněmi... A zda se na mě vztahuje zákoník práce a byl bych nějak krytý... předem děkuji za odpověď
Dan
Dobrý den, pokud budete pracovat na základě dohody o provedení práce (DPP), vztahují se na vás ustanovení zákoníku práce. Pro DPP však platí určitá pravidla. Na DPP můžete odpracovat pouze 300 h za rok u jednoho zaměstnavatele. Z DPP se odvádí sociální a zdravotní pojištění jen pokud váš měsíční příjem bude vyšší než 10 000,- Kč. Jinak řečeno......, jestliže v kalendářním měsíci bude vaše odměna činit 10 001,- Kč, odvede za vás zaměstnavatel  sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnavatel za vás samozřejmě odvádí daň z příjmu. Jakmile však začnete pracovat jako OSVČ, musíte si hradit sociální a zdravotní pojištění sám. To samé se týká i daně.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den rád bych se zeptal co mám dělat když sem zažádal o přeložení na jiné pracoviště pod stejnou filiálkou a manažer mi začal bodat kudlu do zad tím že buď zůstanu na té filiálce nebo ze si nikde jinde ani neškrtnu..tak se ptám prosím co mám dělat?
Tomáš
Dobrý den,
je nutné postupovat podle zákoníku práce. Pokud máte podezření na šikanu ze strany nadřízeného, obraťte se na vedení společnosti a pokud ani to nepomůže, doporučuji Vám vše nahlásit na inspektorát práce, který Vám pomůže tuto situaci řešit.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat už rok a více jsem zaměstnaná na dotace. Podala jsem výpověď, s tím, že nastoupím do jiné práce. Bohužel mi ta práce nevyšla, tak musím jít na úřad práce, dostanu podporu i když jsem byla zaměstnaná na dotace? Děkuji.
Jana
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění.  Omezení pro dotovaná místa je pouze v tom, že se zaměstnanci nemohou zaregistrovat na úřad práce dříve než po 6 měsících od data nástupu na dotovanouo pozici.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,chci se zeptat,když jsem zaměstnaná do 31.8..2016,zda se mohu jít zaregistrovat na ÚP již poslední den v měsíci.
Děkuji za odpověď.
Iveta
Dobrý den,
úřad práce Vás zaregistruje nejdříve den následující po ukončení pracovního poměru.

srpen 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,

třikrát jsem žádasla o rekvalifikační kurz, který mi byl pokaždé zamítnut z důvodu, že mám dostatečné vzdělání v oboru účetní. Jsem uchazečkou již pět měsíců a nemohu v oboru práci sehnat, jelikož mi je přes 50 let a ve svém oboru jsem se více neškolila , což je nutné . Kam se obrátit, aby mi kurz byl schválen. Děkuji
Lenka
Dobrý den,
schvalování rekvalifikačních kurzů je plně v kompetenci úřadů práce. Pokuste se domluvit s pracovnicí úřadu práce a pečlivě ji vysvětlit svou situaci.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, na koho se obrátit, nebo jestli mi můžete poradit.
jsem OSVČ a nyní mám vyděláno něco přes 500 000.- a od 12.9. nám začíná větší akce co potrvá až do konce roku, na kterou potřebuji i nějaké zaměstnance (brigádníky) tak nevím zda mám založit s.r.o. nebo jakým způsobem to vyřešit, předpokládaný výdělek (fakturováná částka) bude cca 250 000 měsíčně, takže bych překročil částku pro neplátce dph.
Předem děkuji za radu.
Jan
Dobrý den,
bohužel Váš dotaz není pracovně právního charakteru.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,minulý rok, jsem byla od žáří do poloviny října na ÚP, tzn asi zhruba měsíc a půl..Chci odejít k 31.8, dohodou..Od kdy mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? Musím mít odpracováno minimálně 12 měsíců ?
Jana
Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění.  Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

srpen 2016

hledám práci
Dobry den, jsem pozvána k výběrovému řízení na služební místo pracovník hmotné nouze. Výběrové řízení se bude skládat z písemného testu a ústního pohovoru. Chtěla jsem se zeptat, zda byste mi prosím mohli přiblížit, na co bych se měla zaměřit, než půjdu k výběrovému řízení, co vše bude komisi zajímat? Moc rada bych to místo dostala. Předem velice dekuji za Vas čas.
Veronika
Dobrý den, bohužel přesně netušíme, co danou komisi na této pozici bude zajímat, ale určitě si projděte podklady s tématikou hmotné nouze a ujasněte si, co chcete, aby u ústního pohovoru za vás zaznělo. 
Určitě si projděte informace o dané společnosti/úřadu a nachystejte si i dotazy, které vás budou zajímat a zároveň i reprezentovat před komisí.
Přejeme vám mnoho štěstí!

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chci se zeptat. Manžel podal výpověď na konci června. Šéf ji vzal a tím, ze na dohodu ne ze tam musí ty dva měsíce počkat. V nové praxi na nej čekají. Zbývá mu jeste nějaká dovolena a tak se se šéfem dohodl ze uz jde dnes naposledy. Zkoušel na nej jeste ze mu přida kdyz zůstane. Ale Manžel odmítl. V tom šéf otočil a ze o žádný dovoleny neví a ze ve výpovědi ma uvedeny podnik ale smlouvu ma sepsanou na jmeno šéfa. Takže je ta výpověď vlastně špatně a on mu to nemusí uznat. Je to možné když ji od dnej vzal a souhlasil tak najednou zkoušet tohle ? Děkuji za odpověď.
Tereza
Dobrý den,
toto je velmi nepříjemná situace. Pokud manžel předložil písemnou výpověď zaměstnavateli a ten mu písemně potvrdil její převzetí, mělo by být vše podle Zákoníku práce v pořádku. Pokud nemá výpověď potvzenou, je to slovo proti slovu. Doporučuji Vám obrátit se na bezplatnou právní poradnu Vaše nároky, se kterou spolupracujeme. Více informací naleznete zde: http://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den jsem zaměstnanec agentury přiděleny na základě písemného pokynu a podle dohody o dočasném přidělení k dočasnému výkonu prace u třetí osoby chci podat výpověď před uplynutím doby na kterou bylo dočasně přidělení sjednáno.V pisemnem pokynu mám uvedeno že před uplynutím doby může dočasně přidělení skončit jednostranným písemným prohlášením zaměstnance,které je nutné doručit klientovi a kopii zaměstnavateli:i.ze zdravotních důvodu znemožňující zaměstnanci výkon prace
ii:z důvodu hrubého porušení pracovně právních povinnosti ze strany klienta nebo
iii:v případě neplnění některé ze skutečnosti uvedených v ustanoveni &56 zákoníku prace
c.dohodou mezi zemestnavatelem a zaměstnancem
d.ukončení pracovní poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem
e.ukončením účinnosti dohody
Zaměstnavatelem je uvedena agentura s kým se tedy musím dohodnout na výpovědi?Agentura mi tvrdí ze s klientem a oni mi to pak jen vyřídí papirově.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Dobrý den,
výpověd si nachystejte ve 3 vyhotoveních. Jednu předejte zaměstnavateli, druhou agentuře a třetí si nechte oběma stranami potvrdit.

srpen 2016

nástup do práce
dobry den,
podepsala jsem pracovni smlouvu ale po 14 dnech jsem si doma vsimla, ze je tam uvedeno jine misto vykonu prace nez ve kterem praci vykonavam...jak v takovem pripade postupovat? je treba to nahlasit?je vubec takova smlouva platna?
verca
Dobrý den,
místo výkonu práce je jedním z povinných náležitostí pracovní smlouvy. Určitě se proto domluvte se svým zaměstnavatelem, aby provedl opravu pracovní smlouvy.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den chci se zeptat když jsem nastoupila na plný úvazek do práce ale zjistila jsem těhotenství a mám jít na nemocenskou.Mohu se bát že mě vyhodí či že budu úplně bez financí?Děkuji
Marie
Dobrý den,
jako na těhotnou se na Vás vztahuje zákaz výpovědi, takže zaměstnavatel s Vámi nemůže ukončit pracovní poměr.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s možností dát výpověď u zaměstnavatele při následující situaci.
Přítel byl veden na úp, přitom měl dohodu o pracovní činnosti dnes již u nynějšího zaměstnavatele. Měl od zaměstnavatele příslib práce s tím, že jsi ještě před nástupem udělá rekvalifikaci přes úp. Tak se již stalo od 1. ledna letošního roku je zaměstnán, ale vyskytli se v práci jisté problémy, tak se chci zeptat jak dlouho je vázán u zaměstnavatele, nebo nijak vázán není. Bojíme se aby nemusel část rekvalifikace třeba zaplatit, nebo něco podobného. Podotýkám, že navíc na něj zaměstnavatel pobírá dotace, ale to je podle mě to nejměnší.

Předem děkuji za odpověď
Klára
Dobrý den, ohledně placené rekvalifikace a dotací se budeme muset obrátit na úřad práce. Nevím, jak byly nastaveny podmínky pro rekvalifikaci, každopádně u zaměstnavatele platí 2-měsíční výpovědní lhůta, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem jinak.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně nemocenské. Pracuji v nejmenovaném obchodě, výplatu dostávám za odpracované hodiny, tedy pracuji i o víkend. Měl bych dělat 40h týdně a většinou 184h měsíčně. Mám neschopenku od 11.8. do 22.8. Může po mě zaměstnavatel chtít nahradit hodiny ? Mě se to nějak nezdá, že by neschopenka i když se víkendy neplatí "nevykrila" ty hodiny a já si je musel nahradit. Děkují za odpověď - otázka upravena poradcem
Kamil
Dobrý den, pracovní neschopnost je omluvená absence, tudíž určitě si nemoc nahrazovat nebudete muset.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám takový problém nevím jestli se již na toto někdo ptal nebo ne ale řeším teď momentálně to že mě zaměstavatel nechce podepsat výpověď dohodou a trvá na výpovědi s 2 měsíční lhůtou jenže mám k datu které jsem uvedl ve výpovědi nastoupit k jinému zaměstnavateli. Bude problém když prostě nenastoupím do starého zaměstnání a do nového jo ? může si mě nový zaměstnavatel přihlásit na sociální a podobně ? Jelikož ve staré práci nechci strávit už o den navíc než je den v mé výpovědi děkuji za odpověď
Prexik
Dobrý den, Váš dosavadní zaměstnavatel má právo trvat na 2-měsíční výpovědní době, na ukončení pracovního poměru (PP) dohodou nemusí přistoupit. Pokud nebudete docházet k původnímu zaměstnavateli a nastoupíte do nového zaměstnání, může s Vámi dosavadní zaměstnavatel ukončit PP okamžitým zrušením pracovního poměru pro porušení pracovní kázně. Zvažte tedy, zda lepší alternativou by nebylo odsunout nástup k novému zaměstnavateli.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

Chci se zeptat: dostala jsem výpověď z důvodu nadbytečnosti ke dni 30.6.2016+nárok na odstupné ve výši 2. Měsíců od 6.6.2016 jsme na neschopence do 30.8.2016 odstupné mi bylo už vyplaceno.
Od 1.9.2016 budu evidována na úřadu práce kdy mám nárok na podporu nezaměstnanosti mám odpracováno 2 roky??

Děkuji moc za odpověď
Tereza
Dobrý den, podporu dostanete až vyčerpáte 2-měsíční odstupné, tj. pokud jste ukončila PP k 31.8.2016, na úřadu práce jste evidována od 1.9.2016, dostala jsem 2-měsíční odstupné, dostanete podporu v nezaměstnanosti od 1.11.2016.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,

našla jsem si práci na DPP, kde budu v příštím týdnu nastupovat a zajímá mne, zda mohu uplatnit slevu na poplatníka, když jsem zároveň vedena na Úřadu práce? Mám za to, že ano, ale jistota je jistota.

Děkuji za radu
Lucie
Dobrý den,
slevu na poplatníka můžete uplatnit i v případě, že jste vedená na úřadu práce.

srpen 2016

CV a motivační dopis
Dobrý den, prosím o radu. Vyplňuji dotazník, jak odpovědět na otázky typu: jaké jsou Vaše slabé stránky, jak reagujete na odmítnutí, Vaše představa o výdělku, co očekáváte od Vašeho zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď
Cipík
cipik
Dobrý den pane Cipíku,
na takové odpovědi neexistuje "šablona", podle které byste měl postupovat.
Doporučuji odpovídat pravdivě sám za sebe, tzn. v čem opravdu vidíte své slabší stránky (má je každý) a zároveň jak nich pracujete. 
Reakci na odmítnutí má každý úplně jinou, ale určitě je dobré nastínit, jak tu situaci vnímáte, jak vás ovlivní či neovlivní, jaký jste třeba v tomto ohledu udělal za posledních x měsíců/let pokrok.
Představa o výdělku je opravdu Vaše reálná představa (klidně v rozmezí od - do), ve které se budete cítit adekvátně ohodnocený a nebudete nucen po pár měsících vyhledávat kvůli nízké mzdě jinou práci.
Očekávání byste od Vašeho zaměstnavatele měl mít a nastínit je do dotazníku. V čem vidíte budoucnost Vaší spolupráce, v čem Vás to může obohatit, čím můžete být naopak i Vy prospěšný dané společnosti.

Přeji Vám mnoho úspěchů.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den, po několika letech usilovné práce jsem nastoupil na místo, kde jsem získal práci za pro mne skvělé podmínky (33.200 Kč hrubého předtím 15.500 Kč). Bohužel jsem po 28 odpracovaných dnech dlouhodobě onemocněl (lékaři slibují min. rok až rok a půl). Mám hypotéku atd. Počítá se mi nemocenská z výdělku těchto dní nebo průměrem s předchozím zaměstnáním? Můj dotaz je s ohledem na problémy s hypotékou. Děkuji za reakci Vl.
Vladimír Boura

Dobrý den, Váš stávající zaměstnavatel vystaví Přílohu k žádosti o PN, kde uvede započitatelný příjem v rozhodném období, který jste si u něj vydělal. Tuto přílohu spolu s doklady k PN zašle na ČSSZ, která stanovuje a vyplácí nemocenské.

 Předešlé zaměstnání a příjmy z něj, by v tomto již neměly hrát roli.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,mám smlouvu na dobu neurčitou. Od odborn.lékaře mám doporučení na převedení jiné pro mne vyhovující práci.Můj zaměstnavatel pro mne ale nic nemá. Dozvěděla jsem se,že pokud to není prac.úraz nebo nemoc z povolání tak na odstupné nemám nárok. Měla bych jen údajně nárok na nahradu mzdy,ale zaměstnavatel mi řekl, že bych takto musela byt v práci a on že mi přiděli jen nějakou nespecifickou práci. A že to tedy není pro mne vuhovujíci, protože této práce je málo a já bych tak neměla co dělat. Jiná možnost odchodu ze zaměstnání pro mne prý není. JEN tedy podepsat DOHODU a že je to tedy ze zdravotních důvodů. Opravdu není jiná možnost než jen jak uvádí můj zaměstnavatel? Děkuji Vlasta
Vlasta
Dobrý den, Váš zaměstnavatel by Vás měl poslat k lékaři, který pro něj poskytuje pracovnělékařské služby. Jestliže lékař závodní preventivní péče dojde na základě posouzení zdravotního stavu zaměstnance k názoru, že nedoporučuje, aby zaměstnanec nadále vykonával svou stávající práci na dosavadním pracovišti, neboť pro něj není vhodná, pak platí, že zaměstnanec může zaměstnavatele požádat o převedení na jinou práci nebo pracoviště. Zaměstnavateli pak zákoník práce v ustanovení § 45 ukládá povinnost zaměstnance na jinou práci převést, jakmile mu to dovolí jeho provozní možnosti. Než ovšem k tomuto převedení dojde, musí zaměstnanec nadále vykonávat svou práci.

Na základě popsaného doporučujícího lékařského posudku nemůže dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď právě proto, že se jedná o "pouhé" doporučení, jímž zaměstnanci nebylo výslovně zakázáno práci dále vykonávat.Mnohem vážnější právní následky způsobí lékařské posouzení, z něhož vyplyne, že zaměstnanec nesmí nadále vykonávat svou práci nebo dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu práce. V těchto případech se totiž už nejedená o doporučení, nýbrž o výslovné a kategorické určení, že zaměstnanec již dosavadní práci ze zdravotních důvodů vykonávat nesmí nebo nemůže.

V takovémto případě má zaměstnavatel v prvé řadě povinnost převést zaměstnance na jinou práci [srov. § 41 odst. 1 písm. a) a b) zákoníku práce]. Upozorňujeme na to, že převedení na jinou práci je v tomto případě jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele, k jehož učinění není nezbytný souhlas zaměstnance. Zaměstnavatel je nicméně povinen při tomto převedení na jinou práci přihlížet k tomu, aby byla pro zaměstnance nová práce vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a pokud možno i jeho kvalifikaci.

Pokud by nicméně ztráta zdravotní způsobilosti zaměstnance nebyla zapříčiněna pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, může zaměstnavatel přistoupit k výpovědi na základě důvodu uvedeného v § 52 písm. e) zákoníku práce. V souvislosti s uvedenou výpovědí pak zaměstnanci právo na odstupné nevznikne.

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
V minulém měsíci jsem byla evidována na up, předtím jsem byla zaměstnaná 5 let v kuse.
Od srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem však zjistila, že jsem těhotná a s největší pravděpodobností, vzhledem k tomu, že jsem chronický nemocná av invalidním důchodu mi bude doporučeno rizikove těhotenství.
Jaká bude výše mé neschopenky? V novém zaměstnání jsem ještě nedostala ani první mzdu, jelikož nemám odpracovaný celý měsíc.
A budu mít nárok na PPM?

Diky
Katka
Dobrý den, dávky pracovní neschopnosti budete mít vypočítanou buď z pravděpodobného výdělku (v případě, že jste odpracovala méně jak 7 dnů) nebo ze skutečného výdělku (pokud jste odpracovala více jak 7 dnů). Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství by měl vzniknout, více informací obdržíte na České správě sociálního zabezpečení, která tuto dávku stanovuje a vyplácí

srpen 2016

ukončení zaměstnání
dobry den,manžel ma smlouvu na dobu neurčitou,firma skončila ale nebyla mu vyplacena mzda za měsíc červen a červenec.A také nedostal žadné doklady jako započtový list,potvrzeni o vydělku a aní výpověd.Jak máme postupovat.děkuji
monika
Dobrý den, obraťte se, prosím, na příslušnou krajskou pobočku úřadu práce, která může vyplatit dlužnou mzdu, a to pouze v případě, že zaměstnavatel je v platební neschopnosti. Pracovníci úřadu práce Vám určitě budou nápomocni při řešení této svízelné situace. Na tento dotaz se můžete zeptat i v bezplatné právní poradně Jobdnes, http://www.jobdnes.cz/uchazec/poradna-vase-naroky.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda můžu být na úřadě práce a zároveň studovat celoživotní vzdělání. Děkuji za odpověď.
Romana
Dobrý den, nevím jak moc je Vaše celoživotní vzdělávání časově náročné a zamezuje Vašemu nástupu do pracovního poměru. Poraďte se s pracovníky úřadu práce. Na některé kurzy celoživotního vzdělání úřad práce dokonce finančně přispívá.

srpen 2016

hledám práci
prosím vás kdy chodí dávky v srpnu výplatní den děkuju nikde to nemůžu najít
Monika Hušáková
Dobrý den, pokud jde o dávky státní sociální podpory, obraťte se na pracovnice úřadu práce.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den
v květnu jsem podala zaměstnavateli písemně žádost o zvýšení mzdy. Dodnes se mi nedostalo žádné odpovědi ani kladné a ani záporné a na mzdě nebyla také zřejmá změna. Mohu se nějak odvolat na zákoník práce či jiné zákony, které by mě pomohly tuto situaci řešit???
Slyšela jsem, že pokud jsem nedostala na žádost žádné vyjádření, tak by mělo být žádosti vyhověno v plném obsahu žádosti....Je to pravda?
Předem děkuji za odpověď.
michma
Dobrý den,
Zákoník práce neobsahuje ustanovení o nároku na zvýšení mzdy. Zvýšení mzdy je vždy na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, proto bych Vám doporučila, obrátit se na Vašeho nadřízeného a Vaši žádost s ním osobně prodiskutovat.

srpen 2016

hledám práci
dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli se můžu nechat dát ihned odhlásit z evidence nebo může být nějaká prodleva potom co obdržím doporučenku či pozvánku na výb.řízení do firmy která mi nebude nevyhovovat. Nebo tam budu muset zajít a nechat si vše potvrdit,případně nastoupit?Podle mne se můžu odhlásit kdykoli, když mi bude úřednice cpát nějaký nevhodný místo a hrozit sankčním vyřazením,jelikož směrnice.která by to nějak zakazovala myslím není. Děkuji za odpověd
simona
Dobrý den,
z úřadu práce se můžete na vlastní žádost odhlásit kdykoliv. Je potřeba počítat s tím, že si budete muset hradit zdravotní pojištění do doby, než si najdete nové zaměstnání.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a marodím víc jak půl roku. Může mi v době neschopenky dat zaměstnavatel výpověd? popř. jakou a co to pro mne v době neschopenky takto znamená? Děkuji
Vlasta
Dobrý den,
nemusíte se obávat, v tomto případě se na Vás vztahuje zákaz výpovědi podle § 53 kdy se zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

srpen 2016

nástup do práce
DOBRÝ DEN ,Rád bych nastoupil do nového zamestnáni ,kde jsem prosel a vybrali mě.Muzu tedy podepsat novou pracovni smlouvu u nového zamestnavatele a pak dat hned výpověd u stávajiciho zamestnavatele?Protoze ,kdyz dám nejprve výpoved ,tak nemám jistotu i kdyz budu dohodlý s novym zamestnavatelem ,ze si to treba nerozmysli .To bych pak nemel ani starou ani novou práci.Moc dekuji za odpoved
Honza
Dobrý den,
doporučuji jednat tak, jak jste popsal, nejprve podepsat pracovní smlouvu a později dát výpověď

srpen 2016

nástup do práce
Dobry den, chtela bych se optat. Na konci zari mi konci smlouva a v polovine rijna nastupuji do jine prace. Musim se prihlasit na uradu prace? Predem dekuji za odpoved.
Eva
Nemusíte, ale můžete. Plátcem zdravotního pojištění za Vás bude po tuto dobu stát.

srpen 2016

nástup do práce
Ukončila jsem zaměstnánáni a šla na Pracák. Za jak dlouho mě mohou zaměstnat u stejného zaměstnavatele, na DPH. Díky za odpověď
martina.berankova1@seznam.cz
Zaměstnat Vás mohu kdykoli. Nástup do zaměstnání ale musíte v zákonné lhůtě nahlásit na ÚP.

srpen 2016

práce a ZTP
Dobrý den... jsem před operací karpál ,tím pádem jsem zdravotně omezená ,nemůžu dělat už v podstatě nic... Chtěla jsem se zeptat zda v tomto případě mohu dostat na úřadu práce nějaké peníze... Po operaci jedné ruky mě čeká ještě druhá ruka. Na úřad práce jsem dodala od doktorky papír že nemohu dělat manuální práci.. Je tady nějaká šance? nemůžu to nikde dohledat a před návštěvou úp bych chtěla vědět od vás jesti to je možné...Bez práce jsem díky karpálům už delší dobu a nepobírám žádnou podporu ani příspěvky nic... Děkuji za vaší odpověd přeji hezký den
ŠTĚPÁNKA
Dobrý den, mohla byste zažádat o dávky státní sociální podpory na úřadu práce, příp. o přiznání invalidního důchodu.

srpen 2016

nástup do práce
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jak řešit situaci, když jsem veden ještě jako student univerzity a dostal jsem pracovní nabídku na HPP. Vzhledem k tomu, že na studijním odd fakulty mají dovolenou a nemohu tedy tam přijít a zanechat studia (mohu až další středu) a dnes jsem nastoupil do zaměstnání, tak jak nyní postupovat? Navíc trvalé bydliště mám 100km daleko a asi není možné to nahlásit na jiné pobočce ÚP, že? Děkuji pěkně za případnou radu.
Karel
Nevím, jestli jsem správně pochopila Váš dotaz. Jste veden na úřadu práce jako uchazeč o práci? Nebo jste pouze student a nyní nevíte, zda jako student můžete nastoupit do zaměstnání? Do pracovního poměru můžete nastoupit i jako student, pokud budete stíhat oboje, příp. domluvit se školou přechod na dálkové studium. Rozhodně by byla škoda, univerzitu nedokončit.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den, zprostředkovatelka z úp mě poslala na vyběrove řizeni do jedne firmy. Ja sem to odmít a chtěl jsem se hned nechat odhlásit na vlastní žádost z evidence.Ona mi tvrdila ,ze to nemůžu odmítnout jinak mě prý vyřadí sankčně z evidence.Má na to právo??
radek
Dobrý den, pracovnice úřadu práce zná nejlépe podmínky pro evidenci na úřadu práce. Při nesplnění podmínky Vaší součinnosti při hledání zaměstnání má právo na vyloučení z evidence.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, k 6.8 jsem ukončil dohodou pracovní poměr. Do nové práce nastupuji 1.9. Musím se mezitím přihlásit na ÚP, nebo mi do konce měsíce běží pojištění od minulého zaměstnavatele ? Děkuji za odpověd.
Robert
Doporučuji Vám nahlásit se ode dne následujícího po ukončení pracovního poměru na úřad práce. V opačném případě by se Vám doba mezi 7.8.-31.8. nepočítala do odpracované doby a navíc byste si nemusel i uhradit zdravotní pojištění.

srpen 2016

hledám práci
Dobrý den,

v současném zaměstnání končím k 31.8.2016. Mám již sehnané nové zaměstnání, kam ale nastupuji až v půlce září. Mohu se a) na první polovinu měsíce zaregistrovat na ÚP b) pobírat za onu polovinu měsíce podporu v nezaměstnanosti (podmínku pro výplatu splňuji)?

Děkuji
Milan
Můžete se na tu dobu dojít zaregistrovat na úřad práce.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám smlouvu na neurčito a chci odejít, když půjdu na pracovní úřad mám nárok na podporu?
Lucie
Máte, pokud ale ukončíte pracovní poměr z vlastní vůle, bude Vám podpora částečně krácena.

srpen 2016

nástup do práce
Dobrý den, od 1. nastupuji do nového zaměstnání. Nový zaměstnavatel požaduje, abych se zúčastnila téměř celodenního vstupního školení BOZP atd. ještě před tímto datem a následně podepsala prac. smlouvu platnou až od 1. dne následujícího měsíce. Jako zdůvodnění požadavku byla informace, že zaměstnavatel provádí školení pouze každé pondělí. Stávající zaměstnavatel mě odmítá uvolnit. Když jsem se dotazovala zdali dřívější datum bude znamenat, že jsem k tomuto datu také nově zaměstnaná, bylo mi pouze sděleno, že pokud mi termíny nevyhovují mohu nastoupit později tj. následující pondělí, kdy mohu také podepsat novou smlouvu. Smluvně jsme si však ujednali, že datem nástupu bude 1.9 a nikoli až 5.9.Má nový zaměstnavatel právo po mě něco takového požadovat, včetně abych školení absolvovala na své náklady a aby změnou již oboustranně dohodnutého termínu nástupu porušoval předsmluvní a smluvní ujednání? Děkuji.
Karolína
Dobrý den, školení BOZP a PO byste měla absolvovat při nástupu do pracovního poměru. Pokud má takto váš nový zaměstnavatel nastavena pravidla a není možnost že byste školení BOZP a PO absolvovala, např. formou e-learningu, budete asi muset termín nástupu posunout. Před nástupem do zaměstnání toto školení absolvovat nejste povinna. 

srpen 2016

zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem v 5 měsíci těhotenství je to mé první těhotenství v říjnu budu mít odpracovaný rok ,ale mám smlouvu na dobu určitou .Termín porodu mám v lednu smlouva mi končí v březnu 2017 ,co se bude dít pak mám nárok na mateřskou ? a budu muset být hlášena na úřadě práce ?nebo budu pořád uvedená v práci ? Děkuji
Tereza
Dobrý den, peněžitou pomoc v mateřství vám náležet bude. Vyplácet vám ji bude správa sociálního zabezpečení na základě dokladů od vašeho současného zaměstnavatele.

srpen 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat když mi chybí 4dny do odpracovaných 12mesicu jestli by me mohl zaměstnat taťka ve firmě na týden? Předem dekuji za odpověď
Daniel
Jestli Vás zaměstná a bude za Vás odvádět zdravotní a sociální pojištění, tak může.

srpen 2016