Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zaměstnání a důchody
Dobry den, jsem zamestnan ve firme v CZ a 2.5. mam zarizovat bydleni a vyrizovat papiry do zamestnani v DE. Chci se zeptat plati zamestnavatel za kveten socialni zdravotni ? Presny nastup do zamestnani v DE ma byt kolem 10 kvetna. Dekuji
Pavel
Dobrý den, z vašeho příjmu dosaženého v průběhu pracovního poměru je za vás zaměstnavatel povinen odvést vždy sociální a zdravotní pojištění.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
dal jsem výpověď z PP, zaměstnavatel mne chce přeložit na dobu výpovědní lhůty na jinou pracovní pozici kterou nikdo nechce dělat . chci se zeptat ... má na to právo. Popřípadě jak se mohu bránit abych si zmiňovanou výpovědní lhůtu odpracoval na pozici kde jsem momentálně zaměstnán.
Axxe

Dobrý den, pracovní smlouvu jste podepisal na určitý druh práce a tuto práci máte také vykonávat. Práci jiného druhu vám může zaměstnavatel přidělit pouze v případě, kdy mu to zákoník práce umožňuje. Zaměstnavatel má přesně stanovené důvody, pro které 1) může převést zaměstnance a 2) musí převést zaměstnance na jinou práci. MŮŽE převést: a) pokud dal zaměstnanci výpověď (situace, kdy zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro řádný výkon práce); nebo existují důvody, pro které může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr okamžitě; nebo pokud zaměstnanec porušuje určitým způsobem své povinnosti podle právních předpisů, b) proti zaměstnanci bylo zahájeno trestní stíhání pro úmyslný trestný čin, který spáchal při plnění pracovních úkolů; c) pokud zaměstnanec pozbyl dočasně předpoklady pro výkon práce (např. řidič, kterému byl mu odebrán ŘP). Zaměstnavatel vás může také převést na jinou práci bez souhlasu na nezbytně nutnou dobu, jestliže je to nutné k odvrácení mimořádné nebo živelné události. Důvody, pro které zaměstnavatel MUSÍ zaměstnance převést, nebudu vyjmenovávat - týkají se zejména zdravotního stavu zaměstnance.

Z jiných než zde uvedených důvodů vás zaměstnavatel může převést jen s vaším souhlasem. Pokud vás zaměstnavatel přesto převede, můžete se bránit soudní cestou.

duben 2016

zaměstnání a maminky
Dobry den, muzu poprosit o radu? Prave jsem zjistila, ze jsem tehotna. 21.6. mi konci rodicovska, syn bude mit 3 roky. Z jakeho zakladu se mi bude pocitat materska u druheho ditete. Nevim zda mam nastoupit do prace, mam moznost u stavajiciho zamestnavatele na zkraceny uvaze? Mam uz vyssi vek, takze je mozne, ze me lekar necha i na nemocenske. Dekuji.
Lucie Konarikova
Dobrý den, jestliže se dítě narodí do 4-let věku prvního dítěte, lze očekávat, že vám bude vyplácena PPM ve stejné (obdobné) výši jako u prvního dítěte. Rozhodně nenastupujte do práce na zkrácený úvazek, protože by se vám pak PPM počítala z tohoto nižšího příjmu. Jestliže vás nechá lékař na nemocenské, budete dostávat nemocenské dávky a pak plynule přejdete na PPM.  

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na HPP od 1.11.2015, bohužel nám změnili pracovní dobu, která mi z důvodu dcery ve školce nevyhovuje. Proto chci tuto situaci řešit výpovědí. Výše podpory z ÚP bude tedy po dobu šesti měsíců 45%?? Další dotaz se pak týká přítele, který je OSVČ a chtěl by si mě vzít jako svého zaměstnance na dotace z ÚP. Jak dlouho je potřeba, abych byla na ÚP vedena a je vůbec možnost, si vybrat zaměstnance takhle na přímo? Děkuji za odpověď
Marika
Dobrý den, do výpovědi uveďte důvod: péče o dítě a klidně v ní popište i svůj problém. K tomu ÚP přihlíží. Neměl by vám krátit nárok na podporu v nezaměstnanosti.  Na druhý dotaz nejsem schopna odpovědět, protože každý kraj v ČR má svoje programy na podporu zaměstnanosti. Doporučuji vám kontaktovat s tímto dotazem místně příslušný úřad práce.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, jsem vedena na UP, našla jsem si práci. Zaměstnavatel chce "na mě" vyřidit dotace. Jsem samoživitelka tak jsem ho požádala abych mohla nastoupit od září, bohužel nemám o prázdninách hlídání dětí. Zaměstnavatel souhlasil s tím, že ty dotace začne tedy vyřizovat v srpnu. Včera mi ale řekl, že začne příští týden, ale že můžu nastoupit až v tom září. Chtěla bych se zeptat jestli to tak opravdu funguje? Nerada bych, aby mi třeba za měsíc oznámil, že nastoupit už musím, mám malé děti které sami doma 2 měsíce zůstat nemůžou.
Předem moc děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Iveta V.
Dobrý den, dotace je lepší vždy vyřizovat s předstihem. Ovšem záleží na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud Vám přislíbil nástup k 1.9.2016 měl by své slovo dodržet.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Chci se zeptat, zda mi může nařídit zaměstnavatel zpětně výstupní lékařskou prohlídku? Včera mi výpověď z mojí strany potvrdil a o výstupní prohlídce nepadlo slovo. Může mi tedy zpětně tuto výstupní prohlídku nařídit, než mi pošle veškeré papíry týkající se ukončení zaměstnání? A popř. mohla bych tuto prohlídku odmítnout? Děkuji.
Jana
Dobrý den,
cílem výstupní prohlídky je zjistit, v jakém zdravotním stavu je zaměstnanec po ukončení práce. Provádí se ovšem už před ukončením pracovněprávního vztahu nebo před převedením na práci se sníženou mírou rizika. Jsou případy, kdy se výstupní lékařská prohlídka u zaměstnance neprovádí – spadá-li do první kategorie a jestliže u něj v době výkonu práce nebyla zjištěna nemoc z povolání či nedošlo k pracovnímu úrazu. Prohlídku odmítnout můžete, ale zaměstnavatel po Vás může vyžadovat písemné prohlášení o odmítnutí výstupní lékařské prohlídky.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den k 30.4.2016 jsem ukončil pracovní poměr dohodou. Od 1.6.2016 nastupuju do nového zaměstnání. Jak to bude se zdravotním pojištěním za květen ? Mám ho platit nebo se mám přihlásit na úřad práce ?
Děkuji za odpověď
Ondřej
Dobrý den, v podstatě jste si odpověděl sám. Buď se na měsíc květen nahlásíte na zdravotní pojišťovně jako samoplátce nebo se registrujte na úřadu práce a zdravotní pojištění za Vás bude odvádět stát.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem na nemocenské chtěl jsem dát výpověď ze zaměstnaní dohodou ale zaměstnavatel se nechtěl dohodnout tak jsem ji podal klasicky 5.4.2016 takže mi PP končí 30.6.2016 ale do práce dále nastoupit nechci jak mi skončí nemocenská musím nastoupit nebo ne ???
Tomáš
Dobrý den, po ukončení pracovní neschopnosti samozřejmě do zaměstnání nastoupit musíte. Do 30.6.2016 jste v pracovním poměru.

duben 2016

CV a motivační dopis
Dobrý den,

dovoluji se dotázat, zda je v současné době ještě aktuální a tedy nutné v motivačním dopise uvádět, ze kterého zdroje jsem se o zveřejněné pracovní nabídce dané firmy dozvěděl? Je pravděpodobné, že soudobý trend výše uvedené již nepožaduje a jde tedy o možný přežitek? Mnohokrát děkuji za Vaši kvalifikovanou odpověď.

S pozdravem
Tomáš
- otázka upravena poradcem
Tomáš

Dobrý den,

 

určitě není nutné do motivačního dopisu uvádět zdroj, ze kterého jste se o dané nabízené pozici dozvěděl.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
odpracovala jsem rok, poté jsem byla asi cca 2 týdny na ÚP, za tuto dobu mi byla přiznána podpora v poměrné části, hned poté jsem nastoupila do nové práce, kde jsem přes půl roku. Chystám se dát výpověď. Budu mít nárok na podporu, i když mi byla část podpory vyplacena (zmíněné 2 týdny) před půl rokem?Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana V.

Dobrý den,

 

ano, na podporu budete mít nárok.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti.
Jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě od 1.3.2016 do 30.4.2016.
Od 18.4. jsem začal marodit a končí mě teď v pátek. Čili 29.4
Od známého jsem slyšel, že když marodím ve výpovědní lhůtě nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to pravda?
Filip
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti máte i v případě, že jste během výpovědní lhůty v pracovní neschopnosti.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si musím sama zaplatit zdravotní a sociální pojištění, pokud v práci končím k 29.4. a do nové nastupuji až 9.5.?
Kateřina
Dobrý den, zdravotní pojištění si zaplatit musíte určitě. Případně se po tuto dobu zaregistrujte na Úřadu práce, který za Vás zdravotní pojištění bude odvádět.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Nastoupila jsem koncem unora do nové práce na pozici prodavačka-pokladní v místě bydliště,bohužel jsem začátkem dubna chytla infekční zápal plic a 3.tyden marodím.To se vedoucí nelíbí,když mě pouštěla z práce k lékaři,dodala že pokud nebude mít za mě náhradu a bude odpoledne muset zavřít dají mi to k úhradě jako ušlí zisk z prodeje a od té doby mi v práci účtují zboží s minimál.dob.trvanlivosti do dubna 2016 z výplaty mi odečetla 2000,- a těd chce 2500,- navíc mi volala když jsem byla po druhé kontrole že jsem jí nedonesla neschopenku,prý ji musí ofotit a poslat vedení a tím že jsem ji nedonesla by mi mohla dát paragraf za jaké si porušení oznamovací povinnosti o prac.neschopnosti.Vycházky nemám a všechny díly neschopenky které měli v práci dostat dostali.pokaždé když mi volá přijde s jinou formou nenápadné výhrůžky jak se mohu bránit?
Alena HRODĚJOVÁ
Dobrý den, kontaktujte prosím Inspektorát práce, pokud je vše, tak jak popisujete, Váš zaměstnavatel se dopouští protizákonného jednání.

duben 2016

CV a motivační dopis
Musí se v životopise uvádět datum narození? Vím, že je to nepovinný údaj, někde se uvádí, že se má psát někde ne, vzhledem k tomu, že jsem roční 1971?. Navíc věk se dá dopočítat podle ukončení vzdělání.
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Dagmar

Dobrý den,

 

údaj o datu Vašeho narození není v životopise povinná položka.

duben 2016

nástup do práce
Ukončila jsem pracovní poměr dohodou jen proto,že jsem neměla tzv. na vybranou.Šéf měl připravenou výpověď dohodou a pokud ji nepodepíšu,tak mě chtěl zpětně psát absence(přestože mi sdělil,at si vyberu veškerou dovolenou, což jsem udělala-po skončení jsem přišla do práce a měl pro mě výpověď).Byla jsem tím poškozena,jelikož jsem se na měsíc než jsem našla novou práci,přihlásila na ÚP. Mám nárok na nějaké odškodné. Děkuji
Jana
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Zaměstnavatel Vám nařídil dovolenou a když jste se vrátila, tak Vám napsal na dny dovolené absence? Máte nějaký písemný doklad o tom, že Vám na určité dny zaměstnavatel nařizuje dovolenou nebo písemně schválenou dovolenou? Pokud ne a nemáte ani svědky, který by Vám dosvědčil, že Vám byla dovolená nařízena, tak to  těžko budete prokazovat. 

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
od května nastupuji do zaměstnání a zaměstnavatel požaduje vstupní lékařskou prohlídku. Jsem 8 měsíců na ÚP a SÚ a dostávám měsíčně dávky 700 Kč. Nejsem tedy schopná finančně uhradit lékařskou prohlídku. Moje otázka tedy zní: Lze uhradit poplatek lékaři zpětně, či na splátky za lékařské vyšetření?

Děkuji předem za Vaši odpověď i za Váš čas.

S přáním hezkého dne
Denisa
Denisa
Dobrý den, náklady na lékařskou prohlídku hradí zaměstnavatel, tudíž by Vám ji měl zpětně proplatit. Pokud na ni nemáte peníze, zkuste se domluvit se zaměstnavatelem, zda by lékařskou prohlídku nemohl lékař nafakturovat jemu.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den. Chci se zeptat, když mi lékař určitý den ukončí neschopenku a následující den mám jít do práce, ale k tomu dni už chci dát výpověď ve zkušební době, kdy mám ukončení neschopenky a výpověď zaměstnavateli doručit? Ten den ukončení neschopenky, aby věděl, že následující den již nenastoupím, nebo až ten den, co bych měla být v práci? Jedná se o to,že bych měla směnu od 6 hod. a zaměstnavatel by tak nevěděl,že nepřijdu. Děkuji Vám za informace.
Eva
Dobrý den, zaměstnavateli musíte předat dokument o rozvázání pracovního poměru ve zkušební době. Pracovní poměr můžete i rozvázat k poslednímu dni pracovní neschopnosti, ale zaměstnavatel s tím musí být srozuměn, tzn. neměla byste nenastoupit do zaměstnání aniž by o tom nevěděl Váš zaměstnavatel. Doručte mu rozvázání PP k poslednímu dni pracovní neschopnosti např. v době vycházek, pokud nějaké máte, nebo mu předejte rozvázání v den kdy nastoupíte do zaměstnání.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, momentálně pracuji na DPP,ale mám nabídku práce na HPP. Prosím o radu,jakým způsobem lze předčasně ukončit DPP a jaké povinnosti pro mě platí vůči zaměstnavateli,popř.co by se stalo kdyby zaměstnavatel nechtěl na ukončení přistoupit a já jsem již do práce nepřišla. Dekuji za odpověď.
Barbora
Dobrý den, není-li sjednán způsob zrušení v DPP, je možné ho zrušit dohodou ke sjednanému dni. Dále výpovědí danou z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15ti denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v nemž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Výpověď musíte podat písemnou formou.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den od 18.června 2015 jsem se vyučil a po školních prázdninách jsem zaevidovaný na ÚP. Měl jsem dlouhé zdravotní problémy takže jsem žádnou práci nehledal. 1.dubna jsem šel na obecní úřad tam my řekli že o mě mají zájem dnes jsem se dozvěděl že mě ÚP nepustí že něco nesplňuji(přesně ještě nevím co) z jakého důvodu to může být? děkuji za odpověď
Roman
Dobrý den, vůbec netuším jaký problém může mít Úřad práce. Kontaktujte úřednici a ona Vám jistě vše vysvětlí.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím o radu. K 31.3.2016 jsem ukončila pracovní poměr v bývalé práci, ve které jsem byla zaměstnaná od 1.7.2015. Dne 1.4.2016 jsem nastoupila do nové práce, bohužel mi pracovní pozice nevyhovuje a chci skončit ve zkušební době. Jak to bude s evidencí a pobíráním podpory z PÚ, když hned nenajdu práci? Děkuji
Andrea

Dobrý den,

 

podpora v nezaměstnanosti by Vám měla být uznána, jelikož splňujete předpoklad, že jste svou výdělečnou činností hradila důchodové pojištění alespoň v délce šesti měsíců.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den.

Jsem zaměstnaná na HPP, stále jsem ve zkušební době. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti. Neschopenka mi bude ukoncena ve stredu. Zároveň však chci dát po této neschopence výpověď. Zajímá mě, jaké datum mám uvéct na výpověďi, že ukončuji pracovní poměr - středeční nebo čtvrteční? Co je správně? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Eva

Dobrý den,

 

jelikož Vám bude neschopenka ukončena ke dni 27.4.2016, což je poslední den Vaší pracovní neschopnosti, musíte na dokumentu o výpovědi uvést datum čtvrteční, tedy 28.4.2016.

duben 2016

zaměstnání a důchody
Dobrý den,

jsem ve 3 měsíční zkušební době, zaměstnavatel na mě čerpá dotace na zaměstnance cca 2 měsíce. Nyní mi oznámil, že před skončením mé zkušební doby bude muset ukončit činnost firmy i jako OSVČ. Budu se moci registrovat hned zpět na ÚP, nebo až za 6 měsíců? Jak to bude se sociálním a zdravotním?

Děkuji.

Jitka - otázka upravena poradcem
Jitka

Dobrý den,

 

na ÚP se můžete hlásit kdykoli. Zdravotní pojištění Vám automaticky budou hradit, sociální nikoliv, ale to není povinné. Jen se Vám tudíž tato doba nebude počítat do důchodu.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, sestra je zaměstnána na plný pracovní úvazek na dobu neurčitou, tuto činnost několik let vykonávala ale před rokem nastoupila do pracovní neschopnosti a nyní podstoupila operaci páteře a byl jí přiznán invalidní důchod třetího stupně. Po ukončení neschopenky ji zaměstnavatel ihned poslal výpověď dohodou. Má na toto právo?? nebo musí od zaměstnavatele dostat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou?? Do práce nastoupit nemůže, to jí lékař nepovolil. Můžete poradit co má nebo nemá podepsat, zda musí podat výpověď ona, a nebo výpověď zasílá zaměstnavatel?? Má nárok na nějaké odstupně?? Nejedná se o pracovní úraz. Děkuji
Eva
Dobrý den, zaměstnavatel na to právo má za předpokladu, že byl naplněn § 52, písm. e) tzn. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí přslušného správního orgánu, který posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. Na odstupné v tomto případě nárok nemá.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den, tuším 12.4.16 jsem zde položil otázku, na kterou jsem dosud nedostal odpověď.
Týkala se NUTNOSTI být v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání, když pobírám dávky HN a SSP, jsem ID 1.stupně. Pracuji brigádně, brigády si sháním sám, ÚP mě za dva roky nikam nevyslal s tzv.doporučenkoul ani nezprostředkoval práci.
Karel
Dobrý den, kontaktujte prosím příslušný úřad práce. Tato poradna má pracovněprávní charakter. O nutnosti registrace Vás bude nejlépe informovat sám Úřad práce.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
firma, ve které pracuji pořádala oslavu výročí svého založení. Pozváni byli samozřejmě i zaměstnanci s partnery. Oslava začínala v 15hod. a pracovní doba je do 16:30hod. Ředitel všem poslal zprávu, že oficiálně pracovní den končí ve 12:30 abychom se stihli přichystat popřípadě se ještě stavit domů. Když se však řešili výplaty a odpracované hodiny, bylo nám řečeno, že si ty hodiny v den oslavy musíme nahradit. Podle mě jsou to překážky na straně zaměstnavatele. Kdybych to věděla, zůstala bych v práce déle abych si tolik hodin nemusela nahrazovat. Prosím tedy o radu jak se bránit. Děkuji
Klára
Dobrý den, pokud zaměstnavatel poslal písemnou informaci o předčasném ukončení pracovní doby, neměl by požadovat z Vaši strany náhradu neodpracovaných hodin. Jedná se o překážky na straně zaměstnavatele.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, pokud ukončím PP ve zkušební době např. 27.4. a do nové práce nastupuji 2.5. musím se na dva pracovní dny mezitím hlásit na ÚP? Děkuji
Klára
Dobrý den, na Úřad práce se hlásit nemusíte. Pouze zkontaktujte zdravotní pojišťovnu, aby Vám vyměřila výši doplatku za zdravotní pojištění, které budete muset za tyto dny doplatit.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, byl jsem nezaměstnaný celý měsíc. Na úřad práce jsem se přihlásil až 9. v měsíci. Podpora mi byla vyměřena 11 019 Kč, ale přišlo mi pouze 8 175 Kč. Má datum registrace vliv na počet dní, kdy mám nárok na podporu? Nevím, z jakého důvodu byla zkrácena a paní z úřadu mi neodpovídá. Děkuji za odpověď.
Daniel
Dobrý den, máte nárok na poměrnou část z měsíční výměry podpory v nezaměstnanosti. Podporu pobíráte od data, kdy jste na Úřadu práce registroval.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, jsem na UP od 27.2.2016 již pátá evidence. Je mi 26 let, proplatili mi dvě rekvalifikace. šití a pracovník v soc.službách. dokončený mám gympl. vysoké školy vystřídány,práce taky.nulové naplnění a smysl.začátek duchovní praxe a touha po otevření restaurace - Krishnova vegetariánská v Ostravě, Nejen jídlo, ale místo klidu,inspirace,atd. v každém světově proslulém městě je taková:) Je zde někdo, kdo má podobný záměr, prostory, investor. Který by chtěl zaměstnance. Mohu žádat od UP dotaci ve výši 80.000 na začátek podnikání ? nebo v tomto případě mám nárok pouze skrze investora na to, aby na mě dostal finance v podobě dotace na zaměstnance? ..je pro mne lepší jet solo a zažádat si sama ? s tím, že místo najdu a začnu sama př. 20 porcí ? měla bych i garanta a licenci od něj..UP dnes zavřeno...já nedočkavá vědět, co můžu a jak toho docílit..spíše bych chtěla od UP nevratnou půjčku. Je to reálné ? i pro lidi, co mají dvě placené rekvalifikace ? co si budeme povídat, berličky na cestě.:) děkuji mnohokrát :) hezký den.. Petra
Petra
Dobrý den, tato otázka nespadá do pracovněprávní tématiky, obraťte se na úřad práce, který Vám jistě podá odpovídající odpovědi na Vaše otázky.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, do konce dubna 2016 nám zaměstnavatel dá výpověď z organizačních důvodů (rušení pobočky), dvouměsíční výpovědní lhůta tedy bude končit k 30.6.2016. Dle zákona nám náleží odstupné ve výši jednonásobku hrubé mzdy za předchozí čtvrtletí - bere se leden-březen nebo duben-červen?
Děkuji.
Ilona
Dobrý den, odstupné se bude vypočítávat z průměru za období leden - březen.

duben 2016

zaměstnání a maminky
dobry den syn je neslysici jsou mu 3roky byl mu vydan prukaz ztp/p ale prispevek na peci nam byl pridelen 3000kc je to v poradku.
perta krskova
Dobrý den, na tento dotaz nemůžeme, bohužel, odpovědět neboť nespadá do pracovně právní problematiky.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, dal jsem sám výpověď zaměstnavateli, zatím druhou práci nemám. Na co budu mít nárok a nebudu, pokud si nezajistím jiné zaměstnání?
Děkuji.
Radim
Dobrý den, zaregistrujte se na místně příslušném úřadu práce, jehož pracovnice Vám vyčíslí výši podpory a dobu jejího pobírání. Po dobu Vaší registrace na ÚP bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den. Jedná se o situaci již níže psanou. Zaměstnavatel mi nechce sepsat a podepsat výpověď vycházející z jeho předchozího jednání...a nakonec mi řekl ať přijdu do práce...co mám dělat dál??? To si takové chování může dovolit vždy když ho něco naštve??
Michal Kovář
Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu. Každopádně pokud nemáte podepsané ukončení pracovního poměru, musíte docházet do zaměstnání.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Potřebuji radu jak bych měl dále postupovat?? Nebo jaké jsou mě nejvýhodnější východiska??? Mám smlouvu na HPP na dobu určitou (zaměstnán jsem více jak 2roky) a ze dne na den jsem byl zaměstnavatelem ústně propuštěn bez udání důvodu a bez písemné dokumentace a ani předešlého upozornění a hlavně 200km od sídla firmy a mého bydliště s tím že písemně to vyridi po jeho návratu do kanceláře . Já sám si nejsem vědom žádného zanedbání či porušení smlouvy a povinností z mé strany...po mém nepochopujícím vyhazovu rozhodně nemám zájem o nárok na dvou měsíční výpovědní lhůtu. Myslím že si vyhazovem jen udělal dobře jelikož na něj byl vyvíjen tlak v ohledu kvality a potřeby dokončení práce dříve než je možné ze strany vedení námi prováděné zakázky...A myslím že tohle chování by se mělo nemálo potrestat co myslíte
Michal Kovář

Dobrý den, pracovní poměr musí být ukončen ze strany zaměstnavatele písemnou formou. Trvejte na tom, aby vám zaměstnavatel předal písemné vyhotovení výpovědi s uvedením důvodu ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel s vámi nemůže pracovní poměr ukončit BEZ uvedení důvodu. Situaci, kterou popisujete je možné pojmenovat jako okamžité zrušení pracovního poměru (tzv. "výpověď na hodinu") a to je zcela výjimečný způsob rozvázání pracovního poměru. Zaměstnavatel musí mít opravdu závažné důvody, aby tuto formu mohl použít.

Musíte se rozhodnout, jestli povedete se zaměstnavatelem spor u určení neplatnosti skončení pracovního poměru. V každém případě vám doporučuji, abyste oznámil zaměstnavateli co nejdříve  (nejlépe okamžitě) a to písemně, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával a poskytoval vám náhradu mzdy. Náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku vám přísluší od doby, kdy jste písemně oznámil zaměstnavateli, že trváte na dalším zaměstnání, až do doby, kdy vám zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.  Lhůta pro podání k soudu činí 2 měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
Existuje při zvolené rekvalifikaci nějaká možnost jak nepřijít o podporu v nezaměstnanosti?
Aneta

Pokud si vyberete rekvalifikační kurz sám, sám si ho zajistíte, musíte o svém záměru informovat ÚP. Jestliže ÚP vaši žádost schválí, kurz zaplatí. Na rekvalifikaci můžete vyčerpat až 50tis. Kč během 3 let. ÚP (resp. stát) vám při zvolené rekvalifikaci nebude hradit další náklady – např. na dopravu. A především  nedostanete podporu v nezaměstnanosti.


duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
vždy jsem pracovala v zaměstnaneckém poměru. Nyní mám možnost nastoupit do nového zaměstnání ale pracovala bych na IČO. Vím, že si budu muset platit zdravotní a sociální pojištění a sama si podávat roční zúčtování daně z přijmů. Co vše se změní a mám si dát při uzavírání smlouvy na něco pozor? Děkuji za radu.
Hanka
Dobrý den, tato poradna zodpovídá pouze pracovně-právní dotazy. Obraťte se, prosím, na úřady, které se touto problematikou zabývají (živnostenský úřad...).

duben 2016

hledám práci
DOSTALA JSEM VČERA OD UP DOPORUČENKU DO ZAMĚSTNANI ALE DNES MI ONEMOCNĚL SYN CO MAM DĚLAT.

RENATA
Dobrý den, kontaktujte, prosím, pracovnici úřadu práce a domluvte se s ní.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, chci se zeptat. Jsem u svého zaměstnavatele, kde pracuji již 7 let ve výpovědní lhůtě. Výpověď jsem podala ja a jelikož zaměstnavatel nepřistoupil na dohodu, tak mi lhůta končí k 31.5.2016. Našla jsem si ale novou práci, kde potřebuji abych nastoupila k 1.5. Starý zaměstnavatel se vůbec nechce domluvit např na snížení úvazku na květen, abych zvládla obě práce, jsem nyní na pozici vedoucí a musím jim zaucit novou, ale nikoho nemají, tak mě nechce pustit. Nový zaměstnavatel mi řekl, že když do staré práce již neprijdu, dostanu paragraf, ale že i s ním me do práce vezme. Jak by to bylo např s podporou v nezaměstnanosti, kdybych např. v té nové práci odešla po třech měsících a chtěla jít na ÚP. Měla bych nárok na podporu? Zjistil by ÚP že jsem dostala paragraf nebo by byl rozhodující jen zapoctovy list od nového zaměstnavatele? Děkuji. Nevím totiž co mám dělat, nechci o nové místo přijít.
Petra

Dobrý den,

tento způsob ukončení pracovního poměru nemohu doporučit, nicméně nárok na podporu v nezaměstnanosti byste případně měla.

duben 2016

nástup do práce
Dobry den.
Ukoncila jsem pracovni pomer u byvaleho zamestnavatele posledniho Unora.
Od 1.Brezna jsem zacala pracovat v nove praci a od 11.jsem v pracovni neschopnosti kvuli tehotentsvi.
Lze si neschopenku přehodit na byvaleho zamestnavatele? Jsem v nejaké ochrané lhute?
V nové praci mam mnohem menší zaklad nez u byvaleho zamestnavatele tak by pro me financne bylo lepsi marodit na byvaleho zamestnavatele.
Bylo mi receno ze to jde, ze jsem v ochrane lhute.
Veronika
Dobrý den, vzhledem k tomu, že máte nového zaměstnavatele, tak v žádné ochranné lhůtě nejste, náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost (příp. nemocenskou) musíte uplatňovat prostřednictvím svého současného zaměstnavatele. Navíc ochranná lhůta je pouze 7 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, a to pouze za předpokladu, že nenastoupíte k jinému zaměstnavateli, ochranná lhůta tak vznikem nového pojištění zaniká.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
4.1.2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Za měsíc leden a únor mi zaměstnavatel vyplatil mzdu bez předložení výplatnice. Prý se to dopočítá! Za měsíc březen má s výplatou mzdy již zpoždění. Mzdu vyplácí v hotovosti. Je nepředložení výplatnice důvod k ukončení PP ze dne na den? Nevím jak mi mzdu počítá a na co vlastně mám nárok. Ve mzdovém výměru mám uvedenou jen výši hrubé mzdy. PP mám na dobu určitou a chci ukončit PP na dohodu. Z 2 měsíční výpovědní lhůty mám obavy, pro jeho chování. Děkuji za odpověď.
Katka
Dobrý den, na výplatní pásku máte nárok. Dle § 142 odst. 5 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

duben 2016

rekvalifikace a vzdělávání
Mohu si udělat rekvalifikaci přes úřad práce, i když jsem zaměstnaný?
Lada
Dobrý den, rekvalifikace může být prováděna i u zaměstnavatele v zájmu dalšího pracovního uplatnění jeho zaměstnanců. Rekvalifikace zaměstnanců se provádí na základě dohody uzavřené mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. O rekvalifikaci zaměstnanců spočívající v získání, zvýšení nebo rozšíření kvalifikace může Úřad práce uzavřít se zaměstnavatelem dohodu. Pokud je rekvalifikace zaměstnanců prováděna na základě dohody s Úřadem práce, mohou být zaměstnavateli nebo rekvalifikačnímu zařízení, které pro zaměstnavatele rekvalifikaci zaměstnanců zajišťuje, Úřadem práce plně nebo částečně hrazeny náklady rekvalifikace zaměstnanců a náklady s ní spojené.  Rekvalifikace zaměstnanců spočívající v získání, zvýšení nebo rozšíření kvalifikace se uskutečňuje v pracovní době a je překážkou v práci na straně zaměstnance; za tuto dobu přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu se rekvalifikace uskutečňuje, jen pokud je to nezbytné vzhledem ke způsobu jejího zabezpečení.

duben 2016

hledám práci
Dobrý den, dostala jsem doporučenku od ÚP Veřejně prospěšné práce, ale mám brigádu na DPP, kde si mne časem chtějí z ÚP stáhnout, přesný datum mi ovšem neoznámil, proto stále pracuji na DPP. Mohu odmítnout tedy na pohovoru tuto práci nabídnutou od ÚP, která absolutně nevyhovuje mé kvalifikaci a mám tedy DPP, kterou musím vykonávat a tím pádem nemohu pracovat na VPP? Popřípaděm jak to vysvětlit úřednici na ÚP, která je na mne zasedlá. Děkuji za odpověď.
Carrolline
Dobrý den, toto rozhodnutí je plně v kompetenci příslušného úřadu práce a s nemožností nastoupit na veřejně prospěšné práce se proto musíte vždy obrátit na něj.

duben 2016

alternativní úvazky
Dobrý den,

v dubnu jsem nastoupila jako prodavačka do obchodu s oblečením, nicméně jsem onemocněla a musela jít na zákrok do nemocnice a jsem teď během zkušební doby na neschopence. Vše se lepší a mohu nastoupit již tento týden, nicméně mi vzhledem k tomu, že bych údajně do konce měsíce musela hodiny dopracovávat (přesto, že mám neschopenku) navrhuje vedoucí zkrácení úvazku...Není to úplně jiné počítání hodin vzhledem k tomu, že jsem na neschopence? Navíc jsem do dnešního dne neobdržela pracovní smlouvu. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Naďa

Dobrý den,

hodiny do konce měsíce dopracovávat podle zákoníku práce nemusíte. Stejně tak nemusíte přistoupit na zkrácení pracovního úvazku. Je to čistě na domluvě mezi Vámi a zaměstnavatelem.

duben 2016

nástup do práce
Dobrý den,
syn byl přijat do MŠ od září tohoto roku, ale nastoupit může až v dubnu, jelikož mu budou 3 roky, mateřskou u zaměstnavatele mám hlášenou do 3 let věku dítěte, ale rodičovský příspěvek jsem si prodloužila do září 2017, jelikož jsem myslela,že mi ho do školky nevezmou, ale kapacita se uvolnila, tak ho přijali. Od ledna do toho září jsem myslela, že půjdu na neplacené volno, pokud mi ho zaměstnavatel umožní. Je to neplacené volno možno využít i v tom případě, že mi syna ve školce přijali? A bylo mi řečeno, že pokud pobírám rod. příspěvek, a byla bych na neplaceném volnu, tak se nemusím o soc. ani zdr. pojištění starat, je to opravdu tak?
Děkuji
Hana
Dobrý den, máte nárok na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. To že budete pobírat rodičovský příspěvek až do zaří na to nemá žádný vliv. Můžete zároveň pracovat i pobírat rodičovský příspěvek. Od dubna tedy může jít syn do školky a Vy v klidu nastoupit zpět do zaměstnání. Čerpání neplaceného volna Vám zaměstnavatel nemusí schválit. Pokud by Vám vyhověl a čerpala jste od dubna do září neplacené volno, nemusíte si zdravotní pojištění hradit, hradí ho za Vás stát po dobu vyplácení rodičovského příspěvku.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,ukončila jsem po týdnu ve zkušební době dotované pracoví místo dohodou z vážných důvodů zaměstnavatele.Důvody mi zaměstnavatel odmítl potvrdit ve výpovědi a ÚP mi z toho důvodu omítl zaregistrovat se po dobu 6 měs.a já si tak musím hradit zdravotní pojištění.Je postup UPsprávný a jak se mohu bránit dál, Děkuji za odpověd
Marie
Dobrý den, postup úřadu práce je správný. Spíš bych se zamyslela nad postupem zaměstnavatele. Ten Vám měl do zápočtového listu uvést důvod zrušení pracovního poměru (pokud to tedy bylo kvůli vážným důvodům z jeho strany). Tím by zabránil sankcím ze strany úřadu práce. Zkuste se obrátit na inspektorát práce a s nimi Váš problém konzultovat.

duben 2016

hledám práci
Dobry den, chtel bych se zeptat mel jsem 5 let stálou praci a jsem cca14 dni veden na UP. Mam nárok na podporu kdyz za tyden jedu do EU a budu si hledat praci ? Respektive me zajima jestli mi prijde treba jedna podpora nez si najdu praci v zahranici ? Dekuji za radu a preji hezky den.
Radek
Dobrý den, nárok na podporu určitě máte.

duben 2016

práce a ZTP
Dobrý den,
jsem na pracovni neschopnece 4.den se zánětem šlachy v zápěstí. Zrovan když jsem si šel ven zakouřit přijela kontrola, rodiče se kterýmy bydlim oznamili že jsem jenn venku za rohem cca 30od baraku a hned pro mě bežěli, než jsem však doběhl kontrolor hodil listek do schranky. Zastihl sjem ho ještě jak odjižděl, zeptal se mě zdali mam vycházky řekl sjem že ne,ale že sjem si šel jen ven zakouřit jelikož doma nekouříme. Kontrol jen odvětil že toho nezajma, listek mám ve schrance a dal to mam řešit se zaměstnavatelem. Chci se zeptat co mi hrozí a jak dal postupovat . Děkuji
David Třeťák

Dobrý den, zaměstnavatel je oprávněn podle § 192 odst. 6 zákoníku práce kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek.

Zaměstnavatel je povinen v případě zjištění porušení povinnosti zaměstnancem vyhotovit o kontrole písemný záznam s uvedením skutečností, které znamenají porušení tohoto režimu; stejnopis tohoto záznamu je zaměstnavatel povinen doručit zaměstnanci, který tento režim porušil, okresní správě sociálního zabezpečení příslušné podle místa pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a ošetřujícímu lékaři dočasně práce neschopného zaměstnance.

V případě, že zaměstnavatel zjistí porušení povinností, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, je oprávněn s ohledem na ustanovení §192 odst. 6 zákoníku práce a se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout. V případě porušení povinnosti zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu vycházek zvlášť hrubým způsobem, lze se zaměstnancem ukončit pracovní poměr výpovědí.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem evidován na ÚP a před nedávnem jsem podepsal pracovní smlouvu s tím,že 14.4 jsem měl nastoupit. Ovšem ten den jsem do práce nenastoupil a na jejich personálním hned podepsal výpověď ke dni 14.4. Musím to hlásit na Úřadu práce? Mockrát děkuji za odpověď
Alexandr
Dobrý den, z vašeho dotazu jsem pochopila, že jste ani nestihl z důvodu nástupu do práce (14.4.) ukončit svou evidenci na ÚP.  

duben 2016

práce a ZTP
Dobry den, našla jsem si praci na zkraceny úvazek.. Ve smlouvě mam napsany ze budu dělat 27,5hod.týdně.. Ve skutečnosti dělám 38,5 hod. týdně.. Jak se mam tomu zabránit?
Sandra
Dobrý den, pokud máte ve smlouvě sjednanou kratší pracovní dobu 27,5 h/týden, tj. 5,5 h denně, odejděte po odpracování sjednaných hodin domů. Nechápu proč pracujete více hodin.  Zaměstnavatel vám při sjednané kratší pracovní době nemůže NAŘÍDIT práci přesčas a tudíž s vámi ani NEMŮŽE sjednat, že mzda za případně odpracovaných 150 h přesčasové práce je již zahrnuta ve mzdě.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobry den,dostala jsem od zamestnavatele vypoved k 31.5,2015 . Ted to ovsem vypada,ze jsem v prvnom mesici tehotenstvi.Mam nabidku na novou praci u jineho zamestnavatele od 1.6,,se zkusebni dobou.Muze me novy zamestnavatel testovat na tehotenstvi z moc apod.?Mela bych od nej narok na meterskou ?Nebo je to onech 270 dni u toho noveho zamestnavatele?Ci se na vztahuje ochranna lhuta 180 dni u toho predcoziho?diky
MarketEl

Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel předal výpověď z důvodu nadbytečnosti (§ 52 písm. c) zákoníku práce) v době těhotenství, je výpověď neplatná. V tomto případě jste zákoníkem práce chráněna. Oznamte to zaměstnavateli. Výhodnější pro vás je zůstat v tomto zaměstnání do nástupu na mateřskou dovolenou.

Pokud byste nastupovala do nového zaměstnání, půjdete na vstupní lékařskou prohlídku. Součástí vstupní lékařské prohlídky obvykle nebývá zkoumání vašeho stavu, tzn. těhotenství.

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Nárok na ni máte, pokud jste v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěna – jste zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (trvá po 180 dnů od zániku nemocenského pojištění). Zároveň musíte být účastnicí nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou.

duben 2016

ukončení zaměstnání
Dobrý den, u zaměstnavatele pracuji více než 7 let. Díky šikaně na pracovišti jsem skončila v pracovní neschopnosti. Na pracoviště se již vrátit nechci, podala jsem výpověď, která mi končí 31.5.2016. Od 1.6.2016 budu stále ještě několik měsíců v pracovní neschopnostil. Kdo bude platit od 1.6.2016 do konce mé pracovní neschopnosti zdravotní a sociální pojištění. Děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Miluše
Miluše
Dobrý den, předpokládám, že po ukončení pracovního poměru se půjdete evidovat na úřad práce a zdravotní pojištění za vás bude platit stát. Doba, po kterou budete evidovaná na úřadu práce, se započítává do let odpracovaných na důchod. Protože když se ihned po ukončení zaměstnání nepřihlásíte do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte zdravotní pojištění hradit sama.: Zdravotní pojištění je třeba platit za dobu od skončení pracovního poměru až do 15. dne pracovní neschopnosti. Takže nejen prvních 14 dní nemoci, ale i za ty dny, které byste nebyla nikde vedena. 

duben 2016