Otázky a odpovědi z trhu práce

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mám možnost před ukončením prac.pomeru duben 2017 vyčerpat 11 dní dovolené,nebo nechat proplatit.Co je finačne výhodnější? Děkuji za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Bára Janoušková
Dobrý den, samozřejmě je pro Vás finančně výhodnější nechat si dovolenou proplatit, proto většina zaměstnavatelů požaduje po odcházejícím zaměstnanci, aby si zbývající dovolenou vyčerpal alespoň zčásti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den skončila jsem v zaměstnání ze zdravotních důvodů.Chci se zeptat zda můžu hledat práci ve stejném oboru ve kterém jsem pracovala?
Adina Rudáková
Dobrý den, pokud jste ukončila pracovní poměr v oboru, který Vám zdravotně nevyhovoval, měla byste hledat práci v jiném oboru.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
podala jsem svému zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru. Po mém uhánění se mi majitelka firmy ozvala s tím,že moje dohoda je neplatná,protože v ní chybí datum navrhovaného ukončení.Je to tedy moje vina,že jsem do dohody napsala,že na datu se obě strany dohodnou,ale chci se zeptat,jestli i takhle formulovaná dohoda nepřechází ve výpovědní lhůtu,kterou mám 3 měsíce?Nebo jestli musím podat novou výpověď.Zaměstnavatel mi od ledna strhnul osobní ohodnocení a nedává mi již ani stravenky.Nemám,ale pocit,že mé pracovní nasazení se nějak změnilo.Má zaměstnavatel právo nevydávat stravenky,když ještě nejsem ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Sára
Sára
Dobrý den, pokud chcete ukončit PP dohodou, musíte v dohodě, kterou předkládáte zaměstnavateli uvést navrhované datum, ke kterému byste chtěla odejít. Na ukončení pracovního poměru dohodou buď zaměstnavatel přistoupí či nikoli. Vždy je třeba hlídat si konec měsíce, aby zaměstnanec příp. stihl dát výpověď z pracovního poměru, která je 2-měsíční a začíná běžet od 1 dne měsíce následujícího.
Co se týče stravenek, jedná se o benefit zaměstnavatele, který ale není nárokový, tzn. zaměstnavatel si sám určí, za jakých podmínek je bude zaměstnancům poskytovat.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, 31.3. 2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Mám dotaz na výši nároku na dovolenou, přičemž do 12.3.2017 jsem pracovala ve směnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (37,5 hod./týd., směny 12 hod.,11,5 hod., 5,5 hod., 12 hod.) a od 13.3.2017 jsem byla po dohodě převedena do jednosměnného režimu (40 hod./týd., po-pá 8 hod.). Z dovolené jsem do února 2017 vyčerpala 4,5 dne.
Celkem jsem v roce 2017odpracovala 43 směn (plánováno bylo 49, ale 6 dní jsem měla OČR).
Obecně mám nárok na 5 týdnů dovolené za kalendářní rok.
Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 4 dny (což jsou prý 2/12, protože jsem neodpracovala 60 dnů) a 0,5 dne mi prý může srazit ze mzdy, protože jsem tuto dovolenou přečerpala.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem se vypočítá výše nároku na dovolenou při změně režimu?
A dále mi není jasné, jakým způsobem zaměstnavatel vypočítá náhradu mzdy za 0,5 dne přečerpané dovolené - z jaké délky směny by měl vycházet? Z délky směny 8 hod.?
Díky za odp.
Iva
Dobrý den, abychom mohly přesně stanovit nárok na dovolenou, potřebovaly bychom ještě další informace. Nejlepší bude obrátit se na mzdovou účtárnu zaměstnavatele s žádostí o přesnou specifikaci výpočtu nároku na dovolenou.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, manželka nastoupila do práce na skrácený pracovní úvazek 1.2., 13.2.onemocněla a 1.3. byla dokonce hospitalizována. Zaměstnavatel s ní ukončil pracovní poměr k 28.2. počas práceneschopnosti ve skušební době. Jak je to s placením odvodů do zdravotního pojištění a registraci na úřade práce po skončení zaměstnání, když je naneschopence? Děkuji.Peter
Peter Grešlík
Dobrý den,

manželka se nachází ve skupině, za kterou hradí pojištění stát. Na úřad práce se může znovu nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den, dne 21.12.2015 jsem ukončila OSVČ. Celý rok 2016 jsem uvidována na Úřadu práce. Bohužel mi došla v roce 2016 provize z dříve uzavřených věcí. Ty jsem nemohla zařadit do DP za rok 2015 protože jsem nevěděla, že a zda mi dojdou. CO s tím? Jak to zdanit? Děkuji moc za odpověď.
Anna Baklová
Dobrý den,

informujte se na finančním úřadu na možnost podání opravného daňového přiznání.

duben 2017

hledám práci
Dobrý den,v pondělí ráno jsem byla u lékaře.V pondělí odpoledne mi přišel dopis z pracáku i s doporučenkou,kam se mám dostavit do 3 dnů od převzetí dopisu.Nevím jak ted mám postupovat,když jsem nemocná.Aby mě nevyhodili z úřadu práce.Poradíte prosím?
Klára
Dobrý den,

kontaktujte úřad práce s informací o Vaší pracovní neschopnosti. Pokud Vám lékař nenapsal "vycházky" nemůžete se dostavit na sjednanou schůzku.

duben 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Když ukončuji pracovní poměr, končí mi výpovědní lhůta k 31.3. ale do nové práce nastupuji až 10.4., musím se hlásit na úřad práce nebo je tam lhůta 8pracovnich dnů? Děkuji za odpověď.
Pavlína
Dobrý den,

registrace na úřadu práce je Vaším právem, nikoliv povinností. 

duben 2017

hledám práci
Dobrý den.Na začátku února mi pracovnice ÚP dala pozvánku na výběrové řízení,které se konalo až 13.března.Protože to bylo až za delsí dobu a navíc jsem měla v té době brigádu na DPP a mám dokonce od lékaře potvrzení,že práce takového typu nemůžu ze zdravotních důvosů vykonávat,nebrala jsem pozvánku na výběrové řízení v potas a zapomněla na ní.Na schůzku jsem se tudíž nedostavila.Teď mě chtějí kvůli tomu z ÚP vyřadit z evidence.Mám možnost se nějak bránit?děkuji Eva
Eva
Dobrý den,

pokud jste registrovaná na úřadu práce, je Vaší povinnosti projevit součinnost s úřadem práce. To znamená dostavit se schůzku, kterou Vám úřad práce domluví. Zkuste svůj případ řešit s úřednicí, která Vám byla přidělena.

duben 2017

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat.
Jsem vyučená Kuchař-čisnik bez maturity,a chtěla bych si udělat rekvalifikační kurz na pedagogiku .Lze si kurz udělat bez maturity? Nebo je k tomu potřeba maturita? Děkuji
Dvořáková Kristyna
Dobrý den,

přesné podmínky rekvalifikací se dozvíte na úřadu práce.

duben 2017

nástup do práce
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého platu se mi bude počítat nemocenská, když poslední 4 roky pracuji u stejné firmy, ale k 31.12.2016 změnila úplně název a my dostaly úplně nové smlouvy aniž by se cokoliv jiného měnilo, žádná zkušební doba ani změna pracovního místa.... 3.2. 2017 jsem musela nastoupit na nemocenskou kvůli rizikovemu těhotenství a já se teď bojím, že se mi nebudou počítat příjmy, které jsem měla za posledních 12 měsíců.....výdělek byl podstatně vyšší, protože jsem měla i speciální prémie a přesčasy, za leden 2017 byla výplata mizerná jelikož tento měsíc je vždy bez přesčasů a prémií..... Předem moc děkuji za odpověď
Lucie

Dobrý den, pokud došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu, tak se bude nemocenská počítat z období od 2/2016 do 1/2017. Pokud ale došlo k tomu, že pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele byl ukončen k 31.12.2016 a uzavřela jste novou pracovní smlouvu s datem od 1.1.2017, tak se bude nemocenská počítat z období 01/2017.

březen 2017

zaměstnání a důchody
Dobrý den.mám dotaz, příští rok 2018 mám jít už do důchodů ale chybí mi dva roky.1974až 75.vté době jsme pracoval v Č.K.D.Praha. Už jsme psal do růzdných archívu které mi byli nabýdnuté ale bezvýsledně. Nemám ani žádné svědky které by mi mohli zaručit že jsem tam pracoval,,už jsou všichni posmrti. Nemám žádné dokumenty jako je zápočtoví list ani knížku R.O.H.výplatní pásek ,,Vté době jsem musel pracovat, byl nato paragraf ,, Tak už nevím nakoho semám obrátit.. Jsem stoho zoufalí a nikdo už mi as,i nepomůže a já příjdu o peníze? Musím ty dva roky odpracovat? To už bych asi nepřežil už tak mám dost narušený zdraví.. Vím že chyba je úředníků a né přeci moje!.Dšěkuji za radu,,,Antonín jedla
Antonin JedlA
Dobrý den, zkuste se ještě obrátil na městský úřad, kam spadala společnost ČKD. Tam by měli vědět, kde firma archivuje mzdové listy.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den ,mám dotaz k datu 31.10.2016a 31.12 výpověd nabyla platnosti. Zaměstnavatel mi do dnešního dne nevydal započtový list který potřebuji k podaní daní nevydá mi jej pokud mu nezaplatím jedno zboží které dodavatel nedodal ale v dodacím listu bylo a já jej převzala nicméně jsem neměla podepsamou hmotnou zodpovědnost. podle zákona mi nesmí zadržovat zápočtový list a vydat ho nejpozději do do 8 dnů mám pravdu? Děkuji za odpověd
Kateřina
Dobrý den, zápočtový list MUSÍ zaměstnavatel vydat s ukončením pracovního poměru a jeho vydání nemůže vázat na jiné skutečnosti, než je skutečnost samotného skončení pracovního poměru. Obraťte se na Inspektorát práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,.
24. 2. 2017 jsem nastoupila do nove práce. Předtím jsem byla od 13. 2. 2017 nezaměstnaná, ale nebyla jsem ani registrovaná na úřadu práce. Je nynější zaměstnavatel povinnen mi uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc únor nebo si ho musím doplatit sama?

Děkuji Vám za odpověď
Pavlína
Dobrý den, obraťte se, prosím, na svou zdravotní pojišťovnu ohledně dotazu, zda nemáte nějaký nedoplatek na zdravotním pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala výpověď. Ve smlouvě mám ovšem uvedenou jen pracovní dobu na týden a výši mzdy na měsíc. Chtěla jsem se zeptat zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit dny, které jsem odpracovala i když to nebyl celý měsíc?
Alžběta
Dobrý den, zaměstnavatel Vám uhradí mzdu za odpracované dny.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
dala jsem ve firmě výpoveď ve zkušební době a budu mít nové zaměstnání jen zatím nevím přesně za jak dlouho (nejspíš do týdně ) musím se do určitého dne hlásit na úřadu práce?.
Děkuji Jana
Jana
Dobrý den, povinnost registrovat se na úřadu práce nemáte, ale musela byste si za dny, kdy nebudete zaměstnaná ani vedena na ÚP zaplatit zdravotní pojištění.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý večer, jsem na RD zaměstnavatel v průběhu me rodičovské zanikl. Nyní mi nabízí ukončení pracovního poměru dohodou s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mi toto odstupné proplatí úřad práce? A pripadne v jake vysi? Vím že zaměstnavatel nemá peníze na vyplacení a navíc je v insolvencnim řízení cca rok. Dekuji za odpověď.
Dana
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP ca. třetí měsíc. Nyní jsem se dohodl s firmou u které budu nastupovat jako zaměstnanec (toto pracovní místo jsem si vyhledal vlastními aktivitami) a mám také s touto firmou podepsanou prac.smlouvu s termínem nástupu od května 2017.
Může ÚP požadovat shlédnout tuto pracovní smlouvu, případně má oprávnění si udělat písemnou kopii této smlouvy? Děkuji za informaci a přeji pěkný den.
Marián
Dobrý den, ano, tyto dokumenty má úřad práce právo požadovat.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, ve zkušební době jsem dostala na měsíc nemocenskou. Platí že, se mi zkušební doba prodlužuje o ten měsí,který jsem na nemocenské? Děkuji Petra
Petra
Dobrý den, ano o dny nemocenské jsem Vám zkušební doba prodlužuje.

březen 2017

ukončení zaměstnání

Dobrý den mám problém. Byla jsem na pohovoru včera v jiné práci a ty mě vzali mám nastoupit 2.4.ale nechtějí mě pustit ze staré práce. Tak jsem chtěla výpověď a ona mi řekla manažerka že to nemá cenu tak nevím potřebuji poradit. O tu práci mi hrozně jde
Karolína uxova
Dobrý den, pokud s Vámi zaměstnavatel neukončí PP dohodou (nedohodnete se na datu ukončení), budete muset absolvovat zákonnou 2-měsíční výpovědní lhůtu.

březen 2017

hledám práci
Prosim poradte. Pracuji ve firme,kde mame povolene prescasy od pate hodiny ranni.v sobotu chodime na prescasy max. do 12 hodin a vcera nam naridili pracovni sobotu. Je to pry ze v dubnu jsou dva svatky a nestihala by se vyroba. Jde o to ze nekteri zamestnanci maji jiz ted i 30 hodin prescasu, a pokud odmitnou jit na pracovni sobotu ktera bude v plnem rosahu 8 hodin tak vyhrozuji ze kazdy kdo nepujde bude bez premii. Myslim ze toto neni spravny pristup ze strany zamestnavatele. Je moznost se na nekoho obratit a nejak postupovat
Milan

Dobrý den, dle § 93 zákoníku práce může zaměstnavatel nařídit práci přesčas max. 8 hod. v jednotlivých týdnech a max. 150 hod. za kalendářní rok. Pokud Vám tedy zaměstnavatel nařídil v týdnu od pondělí do pátku práci přesčas např. 5 hod., může Vám na sobotu nařídit již jen 3 hod. přesčasu. Pokud jste ale odpracovala v týdnu od pondělí do pátku dohodnutou práci přesčas v délce 5 hod., potom Vám může zaměstnavatel nařídit přesčas na sobotu v délce 8 hod.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

jsem v evidenci ÚP, kde mi vydávají doporučenky. Já ale mám zajištěnou práci od dubna na DPP, na kterou si nejspíše vydělám více než polovinu minimální mzdy.

Mohu dobrovolně evidenci z tohoto důvodu ukončit, aniž by mi hrozilo vyřazení na 6 měsíců?

Mám slabou imunitu a jsem poměrně často nemocný, čili mě zajímá, pokud se odhlásím a třeba během příštích třech měsíců onemocním a nedosáhnu tedy tak na polovinu minimální mzdy, mohu se přihlásit zpět, nebo nemám nárok, jelikož jsem ukončil evidenci v době, kdy mi byly vydávány doporučenky ?

Moc děkuji a hezký den všem.

Michal
Dobrý den, z úřadu práce se můžete odhlásit sám. Pokud byste záhy po nástupu na ÚP ukončil PP, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl pouze při splnění podmínek pro její přiznání. 

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,muj zamestnavatel mi nevyplatil vyplatu za mesic unor,datum vyplaty je stanoveno na 15.Mohu k 31.3.2017 poslat zamestnavateli okamzite zruseni pracovniho pomeru a musim tam psat tento duvod? A vyzvat ho k doruceni zapoctoveho listu postou doporucene? To same chci udelat i s tou okamzitou vypovedi doporucene postou s datem 31.3.2017.Po te se chci hlasit na UP,bude jim stacit dorucenka a moje kopie vypovedi? Dekuji
Daniela
Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit PP pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Zápočtový list Vám může zaměstnavatel poslat poštou. Ohledně dokladů, které budete muset doložit na úřadu práce, kontaktujte, prosím, pracovníky ÚP.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den, dala jsem v praci vypoved s 2 mesicni lhutou a nastoupila jsem na neschopnost. Prodluzuje se mi vypovedni lhuta o tu dobu,co budu na Pn? A jak to bude vypad s penezma po ukonceni pracovniho pomeru,jak s PN ci uradu prace. Dekuji
Dagmar
Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Pokud budete i nadále v pracovní neschopnosti, doklad o trvání dočasné pracovní neschopnosti (lístek na peníze) můžete posílat SSZ buď prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele nebo sám přímo na správu sociálního zabezpečení, pod kterou bývalý zaměstnavatel spadá. Na úřad práce se běžte nahlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Jsem na úřadu prace sehnala sem si brigadu ale nevyhovujemi ,a chtela bych odejit ale kdyz sem dostala pracovni smlouvu tak sem jina úřadu prace ukazala .Nebudu mit problemi s pracovnim uradem kdyz dam vypoved ja dekuju za odpoved
Riedlová
Dobrý den, domluvte se, prosím, na úřadu práce. 

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

pokud nastoupím do zaměstnání na doporučenku od ÚP a budu chtít toto zaměstnání ukončit po nějaké době, mohu se znovu přihlásit na ÚP ? Žádné dávky neberu, jde mi jen o případnou platbu zdrav. pojištění.
Michal
Dobrý den, na úřad práce se jistě budete moci opět nahlásit, ale podporu v nezaměstnanosti získáte pouze pokud splníte podmínky pro její přiznání.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,
jsem v evidenci na UP. Pokud si najdu nové zaměstnání jsem povinna oznámit to na UP do 8dnů. Bylo mi ale řečeno, že změnu musím nahlásit okamžitě v ten den, kdy byla podepsaná smlouva. Je to pravda?
Martina
Dobrý den, nástup do zaměstnání musíte úřadu práce hlásit do 8 kalendářních dnů.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Pobírám 1. stupeň ID a dostal jsem výpověď pro nadbytečnost. Chtěl bych se optat v kolika měsíční výši mi náleží odstupné a jak dále postupovat ? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš
Lukáš
Dobrý den, výše odstupného se odvíjí od doby zaměstnání. Lidé, jejichž pracovní poměr trval u zaměstnavatele přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku. Samozřejmě může zaměstnavatel dát i vyšší odstupné nad rámec zákonné povinnosti.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, ve zkušení době jsem dostala nemocenskou a při broudání na internetu jsem našla novou práci. Nemocenskou budu ukončovat a chci nastoupit do nové práce, kterou jsem si během doby našla. Mám tedy dát do stávající práce ukončení nemocenské a zrišení zaměstnaneckého poměru ve zkušební době? Nemůže mi zaměstnavatel dělat problémy? Děkuji
Miroslava
Dobrý den, ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr ze dne na den bez udání důvodu.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Dobry den. Jsem zamestnana na dobu urcitou do konce cervna 2017. Smlouva mi byla jiz 2x prodlouzena- Pokud se mnou podepise novou smlouvu, uz by musela byt na dobu neurcitou. V unoru jsem zjistila, ze jsem tehotna. Musim to oznamit zamestnavateli? Prip. od kdy/ do kdy? Mam povinnost zamestnavateli pred prodlouzenim smlouvy oznamit, ze jsem tehotna? Pokud nastoupim na rizikove tehotenstvi, nebo jinou nemocenskou, jak to ovlivni trvani smlouvy? Ma ji zamestnavatel povinnost prodlouzit? Dekuji za odpoved.
Vaila
Dobrý den, v zákoníku práce není nikde stanoven termín (týden těhotenství), kdy je zaměstnankyně povinna oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Je třeba ale počítat s tím, že pokud to zaměstnavateli oznámíte před vypršení platnosti smlouvy, s největší pravděpodobností s Vámi PP již neprodlouží.

březen 2017

nástup do práce
Kontrola vyplat s kolegou druhé směny je povinen zaměstnavatel ukazat vyplatnice
Novák
Dobrý den, nerozumím úplně dotazu. Zaměstnavatel je povinen Vám předat pouze vaši výplatnici.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, jsem OSVČ a paltím si dobrovolně 115Kč nemocenského. Teď mám nastoupit do práce, ale jsem těhotná. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Ze zaměstnání, nebo z OSVČ? Pojištění si platím už víc než rok. Rodit budu za 3 měsíce.
Denisa
Dobrý den, domluvte se, prosím, na správě sociálního zabezpečení.

březen 2017

zaměstnání a maminky
Pokud bych během rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání k jinému zaměstnavateli, na plný úvazek (dobu neurčitou), a tento pracovní poměr trval i po skončení rodičovské dovolené, ztrácím tak nárok na odstupné od původního zaměstnavatele? Za předpokladu, že by mi tedy práci nabídnout nemohl. Děkuji
Jahana
Dobrý den, můžete mít i více souběžných pracovních poměrů. U svého původního zaměstnavatele byste ztratila nárok na odstupné ve chvíli, kdy byste se nemohla vrátila zpět do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené z osobních důvodů, nikoli proto, že by Váš zaměstnavatel pro Vás práci neměl.

březen 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

má známa podepsala dohodu v níž bylo napsáno, že rok po skončení nesmí pracovat nikde jako servírka pod pokutou 50,000,- tisíc? má na to nárok. Špatně si to přečetla a podepsala.

Děkuji za odpověď.
Michal G.

Dobrý den, na Váš dotaz odpovídá Hlava VI: Konkurenční doložka zákoníku práce:

(1) Byla-li sjednána konkurenční doložka, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí konkurenční doložky závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti.

(2) Konkurenční doložku může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat, jestliže to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti uvedené v odstavci 1 by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.
(3) Byla-li v konkurenční doložce sjednána smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec zaměstnavateli povinen zaplatit, jestliže závazek poruší, zanikne závazek zaměstnance z konkurenční doložky zaplacením smluvní pokuty. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu podmínek uvedených v odstavci 1.

Pokud nejsou naplněny výše uvedené podmínky, je konkurenční doložka s největší pravděpodobností neplatná.

březen 2017

nástup do práce
Dobry den chtela bych se zeptat 30.6.my konci pracovni smlouva dalsi smlouvuu nepodepisi v zamestnani jsem 2 roky a 7 mesicu mam narok na podporu v nezamestnanosti dekuji jiravova
jiravova
Dobrý den, ano, na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den kolegini se v práci udělalo špatně klesl tlak nemohla chodit. Odvezla jsem jí k lekaři ,který mi potvrdil navštevu razítkem na propustku. Mám narok na proplacení navšte. lekaře ?Děkuji Krňávková
Krňávková
Dobrý den, nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v případě doprovodu k lékaři máte dle zákoníku práce u rodinného příslušníka. Pokud se kolegyni udělalo v zaměstnání špatně a Váš nadřízený Vás poslal s ní jako doprovod, měla by Vám být tato doba placena.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den, od února jsem v novém zaměstnání a jsem ve zkušební době mám tedy odpracovaný jeden měsíc. Dnes jsem dostala Nemocenskou. Chci se zeptat zda mi jje zaměstanavatel povinen poslat v březnu únrovou výplatu, nebo může počkat až nemocenskou ukončím? Děkuji Irena
Irena
Dobrý den, zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy v pracovní neschopnosti od 3.-14. dne pracovní neschopnosti, po té je doklad o PN zaslán na správu sociálního zabezpečení. Dávky vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení prostřednictvím účtu, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl stanovený, řádně vyplněný doklad pro nárok na výplatu dávky včetně příslušných podkladů doručen.

březen 2017

ukončení zaměstnání
DOBRÝ VEČER CHCI SE ZEPTAT 15.2 JSEM ODEŠEL ZE ZAMĚSTNÁNÍ HNED 16.2 JSEM NASTOUPIL DO JINÉHO ZAMĚSTNÁNÍ KTERÉ NENÍ PODLE MÝCH PŘEDSTAV A CHTĚL BYCH HNED ODEJÍT ZATÍM NEMÁM ŽÁDNÉ ZAMĚSTNÁNÍ MŮŽU JÍT NA UŘAD PRÁCE BUDU MÍT NÁROK NA PODPORU DĚKUJI ZA ODPOVĚD
MIROSLAV

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců.

březen 2017

nástup do práce
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je zaměstnavatel povinen dát zaměstnanci dovolenou. Může zaměstnance nutit pracovat bez dovolené z důvodu nedostatku personálu?

Děkuji za odpověď.

Renata Vedlich
rsvedlich@volny.cz
602248961
Renata Vedlich
Dobrý den, tak předně je třeba napsat, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

únor 2017

nástup do práce
dobrý den,chci se zeptat, kdy je možné přesunout zaměstnance na jinou pozici nez je sjednáno v pracovní smlouvě. Další otázka dá se považovat email kde je napsano radši bych šla na směny jako žádost o změnu?děkuji
marcela


Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

  1. 1) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
  2. 2) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, 
  3. 3) anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice),
  4. 4) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
  5. 5) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,
  6. 6) jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,
  7. 7) je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,
  8. 8) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně – matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

únor 2017

ukončení zaměstnání
13.2. jsem nastoupila do nové práce. Jsem ve zkušební době a smlouvu mám na dobu určitou. Požádala jsem o zrušení evidence na PÚ. Nyní jsem ve stresu, že jsem se špatně rozhodla. Práce je velice stresující a chci si najít jinou. Pokud bych se chtěla zaevidovat na úřadě práce, kdy opětovně mohu. Před tím jsem byla měsíc na úřadě práce v měsíci lednu 2017, ale jinak jsem pracovala celý rok 2016 a před tím třináct let do 2015 u jiné firmy. Mám nárok, když odejdu ve zkušení době na podporu v nezaměstnanosti? Nebo vydržím tři měsíce a pak odejdu? Je mně 57 let. Děkuji za odpověď.
Gabriela
Dobrý den, pokud jste byla na úřadu práce evidována pouze po dobu 1 měsíce, určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo-li poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy. Podal jsem dne 31.1.2017 ukončení pracovní smlouvy s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Zajímalo by mě, zda mi už zaměstnavatel může zrušit příspěvek na penzijní připojištění a to již ve výplatě za leden . Dále mi byla odebraná část pohyblivé mzdy bez udání důvodu, také již za leden a v dalších měsících očekávám to stejné. Přitom práci si vykonávám dál, tak jako doposud, nemám pocit, že bych snížil své pracovní nasazení. Je možné s tím něco dělat? Vím, že se jedná o benefity, ale jsem pořád ještě jejich zaměstnanec.Děkuji za radu.
Petr
Dobrý den, u penzijního připojištění se jedná o benefit a musíte se podívat, jaké jsou podmínky jeho přiznání (stanovuje si sám zaměstnavatel), často bývá odebírám zaměstnancům, kteří jsou ve výpovědní době. Co se týče variabilní složky mzdy, zde je třeba vědět, jaké jsou konkrétní ukazatele, od kterých se odvíjí její přiznaná výše.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den . Když si chce člověk platit sociálni sam při Čid 1 stupně , musí být v registraci úřadu práce? Když nemá zaměstnání? Jaká částka se platí? Děkuji moc.

Michaela
Dobrý den, informujte se na Správě sociálního zabezpečení.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den, před několika lety , jsem pracoval u soukromého podnikatele, bohužel mě nepřihlásil, zdrav.pojištění ani soc. pojištění, bohužel jsem při stěhování ztratil, pracovní smlouvu a nyní po mě zdrav. pojištovna chce zaplatit zdrav. pojištění, byvalý zamestnavatel , se mnou nekomunikuje, je v insolvenci, je nějaký způsob, jak pojištovně zaměstnání doložit.? třeba místopřísežné prohlášení, nebo něco podobného ?. Děkuji za odpověď
Pavel
Dobrý den, zkuste najít například výplatní pásky. Doporučovala bych obrátit se na zdravotní pojišťovnu a domluvit jaké doklady či čestná prohlášení jsou ochotni uznat.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobry den pracuji ve sportovnim zarizeni mesta pribram 8 mesic v prosinci mi byla prodluzena smlouva do konce brezna. chci ukocit pracovni pomer muzu se prihalsit na up i kdyz za me zamestnvatel dostal dotace zrejme na 6 mesicu a budu mit narok na podpuru za 2 roky mam odpracovano 14 mesicu dekuji za odpoved
Jakub
Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl mít.

únor 2017

nástup do práce
Dobrý den,
nastoupila jsem do pracovního poměru 2.1.2017. Vzniká mi nárok na dovolenou za měsíc leden? Podle vyplatní pásky mám nárok jen na 18,5 dne dovolené. Ve firmě máme 4 týdny dovolené. Děkuji
Barbora
Dobrý den, poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele." Podle převládající výkladové praxe se za tzv. "bezprostřední návaznost" pracovních poměrů považují nejen přechody od jiného zaměstnavatele ze dne na den, ale též případy, kdy předchozí pracovní poměr u dosavadního zaměstnavatele například skončil v pátek před víkendem a/nebo před svátkem; a nový pracovní poměr započal až v pondělí po víkendu nebo první pracovní den po státním svátku. Dle nás by Vám tedy měl zaměstnavatel přiznat dovolenou na zotavenou i za leden.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
pracovní smlouvu mám dobu určitou do 30/4, chtěla jsem nyní podat výpověď dohodou k 31/3, jelikož se mi naskytla skvělá práce od 1/4, ale zaměstnavatel spíš dělá naschvály a pustit na dohodu dřív mě nechce...Jaké jsou možnosti?Když jsem na HPP můžu docházet 1 měsíc k novému zaměstnavateli brigádně, kolik hodin? Co když prostě do staré práce přestanu chodit? děkuji moc za Info
Andrea
Andrea
Dobrý den, pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na ukončení PP dohodou k 31.3.2017, skončí Váš pracovní poměr k 30.4.2017. K novému zaměstnavateli můžete ve svém volnu docházet, lze s ním uzavřít např. DPP (max 300h/rok). Pokud přestanete ze dne na den chodit do zaměstnání, vystavujete se riziku okamžitého zrušení PP zaměstnavatelem, tento způsob rozhodně nelze doporučit.

únor 2017

zaměstnání a maminky
Dobrý den přeji. Mám dotaz. PP na dobu určitou mi skončí dne 31. 3. 2017 a od ledna 2017 jsem práce neschopná z důvodu rizikového těhotenství. Pravděpodobný den porodu je 5. 9. 2017 a já se domnívám, že splňuji podmínky pro uplatnění nároku na PPM. Domnívám se správně?
Moc Vám děkuji
Lucie

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte dvě podmínky, a to:

1. Do jiného stavu přijdete v době trvání pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (nejedná se o zaměstnání malého rozsahu ani o dohodu o provedení práce). V případě, že tento pracovní poměr skončí, ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dnů od ukončení zaměstnání, pokud tolik dnů zaměstnání trvalo. Jestliže těhotná zaměstnankyně nastoupí po skončení doby zaměstnání do nového zaměstnání, které taky ukončí, musí se k ochranné lhůtě z druhého zaměstnání připočítat zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z prvního zaměstnání.

2. Byla jste účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství , započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou.

Když to zjednoduším, tak pokud budete mít v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství více zaměstnání postupně za sebou (nepřekrývaly se doby těchto zaměstnání), tak tato podmínka je splněna, pokud doba těchto zaměstnání je alespoň 270 kalendářních dní.

Pokud splníte obě podmínky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý deň,

28.2.2017 mi končí pracovný pomer a ostalo mi 6,5 dní dovolenky, čo si už nemožem vybrať, lebo zamestnávatel mi to nedovolí.Mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, alebo mi to prepadne? Ďakujem.
P.S. samozrejme pracujem v ČR.
Anna Bozóová
Dobrý den, nevyčerpaná dovolená Vám musí být proplacena v poslední mzdě.

únor 2017

ukončení zaměstnání
Dobrý den. Jsem v zaměstnání na dotaci Záruky pro mladé z ÚP, ale bohužel, zaměstnavatel nesplnil to co slíbil (měl jsem být na vyšším postě a umístil mě trvale na naprosto jiném postu, i když se stejným zaměřením). Pokud ukončím smlouvu, jak to bude s dotací? Budu z toho mít nějaké sankce nebo prostě skončí prac. poměr a další dotaci již na mě jednoduše nedostanou - a já plynule přejdu do nového zaměstnání. Děkuji za radu
Martin
Dobrý den,
problematiku úřadu práce tato poradna řeší pouze vzevrubně, konzultujte prosím vše s pracovníky příslušného úřadu práce.

únor 2017