Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den. Od roku 2001 mám uzavřeno Kapitálové životní pojištění pod označením K1B s připojištěním u Komerční pojišťovny KB. Po celou dobu jsem si zaplacené pojistné odečital ze základu daně, ale nyní mi přišel od výše uvedené pojišťovny dopis, že již toto nebude možné, že moje pojistka bude dále nastavena pouze na výběr peněz a nikoliv na možnost odečtu ze základu daně. Na můj dotaz mi bylo z pojišťovny odpovězeno, že řešením je pouze nové pojištění. Prosím laskavě o radu jak nyní postupovat. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
z mého pohledu na tento krok nemá pojišťovna právo. Dnes je to tak, že pojišťovny potřebují od svých klientů písemné vyjádření o tom, zdali se rozhodli pro daňovou nebo nedaňovou variantu. Jednostranně Vám nesmí cokoliv pojišťovna nutit.
Zkuste se tedy prosím ještě jednou podívat na zaslané dokumenty z pojišťovny, jestli jste náhodou něco nepřehlédnul. Pokud by bylo skutečně vše tak, jak píšete, doporučuji se znovu obrátit na pojišťovnu a chtít po ní vysvětlení.
Pokud by se stále nedařilo, kontaktujte mě na email: lukas.urbanek@partners.cz

Poradenství
Dobrý den,
končí mi rodičovský příspěvek a budu nastupovat na úřad práce. Jsem ale těhotná,mám rizikové těhotenství. Mohu po přihlášení na ÚP jít na nemocenskou?4 měsíce si platím dobrovolné nemocenské.
Děkuji
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Veroniko, 
pokud jste nebyla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech, tak na mateřskou nebudete mít nárok. Můžete ovšem dostávat rodičovský příspěvek ihned po porodu.
K problematice mateřské, rodičovské a dalším dávkám od státu jsem se věnoval na svém webu. Bližší informace k jednotlivým tématům najdete zde:

Daně
M u s í m podávat daňové přiznání 2014 ?
V prosinci 2013 jsem nastoupil do evidence UP s část.inval důchodem. Během 2014 jsem si přivydělal asi 20 ooo Kč na práci na dohodu a nepřekročil měsíčně 1/2 minim mzdy. Od ledna 2015 jsem ve starobním důchodu. Informace od referenta FU a daňového poradce se liší !!
Děkuji.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Josefe, 

omlouvám se za prodlevu, ale musel jsem požádat o odpověď spolupracující odborníky na daně.

Pokud poplatník podepsal prohlášení k dani dle §38k, tak nemusí podávat přiznání dle §38g odst. 2, pokud neměl další příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 tis. Kč.

Pokud však poplatník nepodepsal prohlášení, tak je vhodné podat přiznání, aby mu byla vrácená daň, kterou zaplatil, není to však povinnost. D&M Accounting, Bc. Monika Třísková

 

 

Penze a penzijní spoření
Mám důch. pojištění od roku 2007 V roce 2016 kdy mi bude 60let tam budu mít 120000kč. Půjdu do předčasnéo důchodu. A ráda bych věděla s jakou částkou můžu počítat.
Drahomira
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Drahomíro, 
nezlobte se, ale já nemůžu vědět, jaký budete mít vysoký předčasný důchod.
Pokud jste myslela předdůchod, tam je situace jiná. Do předdůchodu můžete jít, pokud máte sama dostatečně naspořeno.
V případě, že máte důchodové pojištění, tak se jedná o životní pojištění a na to se předdůchod nevztahuje.
Pokud máte penzijní připojištění, je situace řešitelná. Je tu ovšem druhá podmínka a tou je minimální výše úspor, které musí být pro zajištění předdůchodu na úrovni 30% průměrné mzdy tj. cca 8 160 Kč. Minimální délka předdůchodu je 2 roky a tomu odpovídá minimální rezerva ve výši 196 tis. Pokud tedy není dostatečná rezerva, můžete ji doplnit jednorázovým vkladem.
Výhodou předdůchodu je to, že stát bude za Vás platit sociální a zdravotní pojištění a dále nebude mít tato skutečnost na výši Vašeho starobního důchodu.

Investice
Dobrý den,vlastním2414 ks podílových listů podílového fondu a chtěl bych výhodně prodat,peradíte?,děkuji,Koton Št.
Štefan Koton
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Štefane, 
investiční poradenství nelze poskytovat pomocí této poradny. Vámi poskytnuté informace jsou nedostatečné a i v případě přesné specifikace Vámi držených podílových listů, nelze bez dalších doplňujících informací o Vaší osobě (finanční a majetkové poměry) správně poradit. Doporučuji se obrátit na finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště.

Poradenství
Dobrý den.Potřebovala bych informaci ohledně vyrovnání majetku po rozvodu.Manžel koupil byt,již v době manželství a má ho ve výlučném vlastnictví.Dohodou to nchtěl řešit a tak budu poávat žádost na soud.Ráda bych věděla,zda mám nárok na vyplacení poloviny z tohoto bytu.
Děkuji
Marcela B.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Marcelo, 
omlouvám se za prodlevu, ale raději jsem si vyžádal stanovisko spolupracující advokátní kanceláře:

"Věci nabyté, ať už se jedná o věci movité či nemovité, za trvání manželství jedním z manželů spadají do společného jmění manželů. Výjimku tvoří dary, dědictví a věci pro osobní potřebu. V případě kdy jeden z manželů zakoupil nemovitost do svého výlučného vlastnictví, druhý manžel má právo na její polovinu. Problém by mohl nastat za situace, kdy manžel – vlastník bytu hradil kupní cenu z finančních prostředků, které získal darem, dědictvím anebo právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. V takovém případě by zakoupená nemovitost do společného jmění manželů nepatřila. Druhý manžel má však právo na polovinu zisků z takové věci (jasným příkladem může být nájem bytu).

Nárok na vypořádání společného jmění manželů je nutno uplatnit do tří let od zániku manželství."

Advokátní kancelář Petráš




Životní pojištění
Dobrý den, mám uzavřené investiční životní pojištění od roku 2008 na 46 let (konec 2054). Nyní se musím rozhodnout zda chci nadále čerpat daňové zvýhodnění (podepsat dodatek). Můj dotaz je, kdybych chtěla smlouvu vypovědět dřív (než v roce 2054) co to pro mě znamená v případě, že dodatek podepíši (budu nadále čerpat daň. zvýhodnění) a v případě, že ho nepodepíši.
Děkuji
Anna
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Anno, 
dovoluji si Vás odkázat na článek Petry Dlouhé, která v druhé části textu popisuje právě problematiku daňových odpočtů.
Já bych jenom dodal, že dnes pojišťovny oslovují své klienty znovu z důvodu doporučení České národní banky, která vyžaduje aktivně provedení souhlasu či nesouhlasu s úpravou PS. 
Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den,mám životní pojištění ING smart, poplatky hradí zaměstnavatel.jsem vdlouhodobě v neshcopnosti a zaměstnavatel mi řekl že pokud neodpracuji ani jeden den v měsíci tak poplatky přechází na mou osobu.Odkázal mě na smlouvu ale já jsem tam nic takového nenašla.Je možné že tato informace je popsána tak,že jí laik přehlédne? Při sepisování smlouvy mě nikdo neupozornil,že by tato situace mohla nastat.Pojišťovna mi po 5měsících zdělila,že jsem dlužníkem. Děkuji Danka
Danka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Dano, 
pravidla pro poskytování příspěvku zaměstnavatele jsou ošetřeny zpravidla pracovní smlouvou, kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Odpověď tedy hledejte v těchto dokumentech.
Co se týká dluhu na pojistném, budete muset komunikovat s pojišťovnou. Je to určitě pro Vás nepříjemná situace, ale právě pojišťovna by Vám mohla vyjí vstříc. Vše bude záležet na délce pojištění a na již vytvořené finanční rezervě. Pokud je smlouva uzavřená déle než 2 roky, mohla by už na smlouvě být nějaká rezerva, kterou lze po dohodě s pojišťovnou použít na úhradu pojistného. Také je možné zkusit vyjednat s pojišťovnou platební prázdniny, případně snížit pojistné. Vzniklý dluh bude muset být uhrazen a na způsobu úhrady se doporučuji domluvit opět s pojišťovnou.

Daně
Dobrý den, v roce 2014 byla moje podpora nižší než 68.000,- Kč. Manžel OSVČ si může uplatnit slevu na dani. Jaké doklady je třeba přiložit k daňovému přinání? Stačí jen moje čestné prohlášení?
Vinkelhöferová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
čestné prohlášení je dostačující.
Poradenství
Dobrý den, uvažuji o operativním leasingu pro soukromé osoby na osobní automobil. Odhaduji, že stávající vozidlo bych prodal cca za 220 tisíc, které bych např. ponechal na spořícím účtu ( úročení 1,1% ročně ).Měsíční splátky na nový vůz cca 8 tis. na 36 měsíců ( jenom ve výjimečných případech bych čerpal z peněz na spoř.účtu.Dopuručil byste ? Děkuji J.M.
Jiří Major
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jiří, 
operativní leasing se začíná velmi nabízet. Je to ovšem stejné, jak u jakéhokoliv jiného finančního produktu. Co je výhodné pro jednoho, nemusí být výhodné pro druhého.
Je důležité vědět, co bude následovat po těch 36 měsících? 
Kolik Vás stojí provoz, servis, opravy, pojištění u současného auta?
Jaké máte jiné možnosti pro obměnu vozového parku? Koupě auta na úvěr, z peněz utržených z prodeje...
Slouží auto k podnikání a pokud ano, jakým způsobem uplatňujete výdaje spojené s vozidlem?
Čekají Vás v blízké době nutné opravy vyžadující větší investice?

Přes splátky zaplatíte 288 tis. a za tři roky budete bez auta, nebo jej budete muset odkoupit za nějakou cenu. Rozdíl tedy bude cca 68 tis. za 3 roky, ale to není konečné číslo. To může ještě ovlivnit zůstatková cena auta a výdaje za údržbu, servis, pojištění...
V případě, že si ponecháte současný vůz, tak za tři roky bude mít pořád ještě nějakou hodnotu. 
Dále je potřeba myslet na to, že operativní leasing bude mít vliv na Vaši bonitu v případě žádosti o jiný úvěr (hypotéka).
Faktorů ovlivňující výhodnost či nevýhodnost Vámi zvažovaného řešení je celá řada, proto si nedovoluji Vám jednu či druhou variantu doporučit.

Daně
Dobrý den, v roce 2014 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Může si manžel, který je OSVČ uplatnit daňovou slevu na manželku?
Vinkelhöferová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den paní Vinkelhöferová,
do Vašeho příjmu se podle zákona o daních z příjmu bude podpora v nezaměstnanosti počítat. Pokud tedy výše celkové podpory za rok 2014 byla nižší než 68 000 Kč, bude si moci manžel uplatnit slevu ve výši 24 840 Kč. V případě, že jste držitelem průkazu ZTP/P zvyšuje se částka 24 840 Kč na dvojnásobek.
Daně
Dobrý den,prosím o radu v případě prodeje cenných papírů. V dubnu 2013 jsem nakoupil podílové listy investičního fondu za 99 999, 93 Kč a v únoru 2014 jsem je prodal za 101 546 Kč. Doba držení nepřesáhla 6 měsíců. Musím podat daňové přiznání za rok 2014 ? Děkuji Vám za odpověď. Jaroslav Kohel
Ing. Jaroslav Kohel jkohel@volny.cz
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážený pane inženýre, 
na cenné papíry nakoupené před rokem 2014 se vztahuje pouze 6 měsíční čekací test. Takže pokud byly podílové listy drženy minimálně po toto období, tak nemusíte daňové přiznání řešit. Duben 2013 až únor 2014 mi vychází na delší období než 6 měsíců.
Pokud je to jinak, napište mi prosím na lukas.urbanek@partners. Pokusím se Vám odpovědět.

Daně
V roce 2014 jsem odpracovala pouze 1 den jako zaměstanec, pak jsem byla na nemocenské a poté na mateřské.Vždy jsem si přetím podávala danové přiznání na FU.Mam podavat danové přiznání i za rok 2014? Děkuji za odpověď.
Novackova Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Kamilo,
podle Vámi poskytnutých informací ne. Ze mzdy za jeden den byla (pokud vůbec) odvedena pouze minimální daň a její navrácení z důvodu různých odpočtů by se Vám ani nevyplatilo.
Daně
Mám nevlastni matku,která by chtěla darovat mému synovi-její nevlastní vnuk-nemovitost.Jaké daně budou platit? Děkuji.
Jiří Svoboda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jiří, 
omlouvám se, ale daňovou problematikou se zabývám pouze okrajově a proto bych si Vás dovolil raději odkázat na daňového poradce nebo na finanční úřad, kde by Vám měli být schopni bezplatně poradit.
Osobně jsem zjistil, že pokud by darování proběhlo cizí osobě (nejedná se ani o osobu ve společné domácnosti), tak taxa pro darovací daň je stejná jako pro daň z příjmu tj. 15 %. Podkladem pro výpočet daně je znalecký posudek vypracovaný za tímto účelem.
Daň z převodu nemovitosti (Daň z nabytí nemovitých věcí) ve výši 4% se platí v případě úplatných převodů a darování se netýká. 
Daň z nemovitosti platí každý její vlastník.
Životní pojištění
Dobrý den,jde mi o soukromé pojištění,kde si platíme pracovní neschopnost,pojistku máme od 1.10.2014 a tato pojišťovna má 3 měsíce čekací dobu na nemoce,od 1. ledna už není čekací doba,jde mi o to jestli nemoc na neschopenku od 1.ledna zaplatí nebo by musel mít jinou diagnozu,než měl v čekací době,děkuji.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
s největší pravděpodobností by pojišťovna plnila pouze v případě jiné diagnózy. Podrobný postup pojišťovny bude uveden v pojistných podmínkách. Pokud máte pochybnost, nahlaste pojistnou událost, vyplňte potřebné dokumenty a pojišťovna se Vám vyjádří.

Stavební spoření
Dobrý den, mám uzavřené stavební spoření na cílovou částku 150 tis. Kč. Vkladem na konci roku 2014 jsem CČ překročila cca o 20 tis. Co z toho pro mne vyplývá?
Děkuji Vám za odpověď.
Kolegarová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážená paní Kolegarová, 
překročením cílové částky zcela jistě ztrácíte nárok na státní příspěvek. Při dnešním postupu stavebních spořitelen lze očekávat, že Vás budou kontaktovat za účelem změny parametrů smlouvy, případně Vám smlouvu vypoví. Konkrétně záleží na stavební spořitelně a aktuálnímu přístupu k takovým smlouvám.
Pokud budete chtít ve stavebním spoření pokračovat, lze navýšit cílovou částku, ale musíte počítat s tím, že se Vám sníží úroková sazba pro úročení vkladů.

Životní pojištění
Dobrý den,mám prosbičku,manžel omarodil 27.10 v čekací době,nejdříve měl úraz,pak se mu diagnoza změnila na zánět M006,platíme si neschopenku,nyní už není v čekací době,stále marodí na jednu neschopenku a zajímá mě,když jsme byli v čekací době,jestli nám neschopenku pojišťovna zaplatí,děkuji za odpověď.
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
z informací ve Vaší otázce si nejsem jistý, jestli se trefím s odpovědí. Pokud měl manžel pracovní smlouvu, byl automaticky účastníkem nemocenského pojištění (platil za něj zaměstnavatel) a podle mého názoru, na to nemá zkušební doba vliv. Ošetřující lékař vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti, které slouží jako podklad pro Okresní správu sociálního zabezpečení a pro zaměstnavatele. Takže manžel by měl již nemocenskou dostávat. Pokud ne, je někde chyba.

Pokud jste měla na mysli soukromé pojištění u komerční pojišťovny, kde si manžel platí pojištění pracovní neschopnosti, tak opět není důležitá diagnóza, ale potvrzení o pracovní neschopnosti od ošetřujícího lékaře, Zde je ovšem potřeba pojišťovnu co nejdříve informovat o vzniku pojistné události (telefonicky, poštou, emailem). Může se totiž stát, že má pojišťovna stanovenou lhůtu, ve které je potřeba takovou pojistnou událost ohlásit. Při nedodržení těchto podmínek hrozí to, že pojišťovna bude poskytovat pojistné plnění až od okamžiku nahlášení pojistné události.

Pokud se ptáte pouze na čekací dobu stanovenou pojišťovnou a definovanou v pojistných podmínkách, tak záleží na konkrétní pojistné smlouvě. Standardně platí to, že pojišťovny poskytují plnění až od 15., 29., 45.... dne. Ale existují také pojišťovny, které proplácí pracovní neschopnost zpětně, pokud pojištěný je na PN alespoň třeba 29 dní. Všechny tyto informace by měly být obsaženy v pojistných podmínkách.

Poradenství
dobry den mam otazku ,ja syn mužu rodičum ve veku 65 a 72 založit spořici pojišteni nebo jinak proti umrti mišleno dobrem smyslu
Marcel Červenak
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 

nejsem si jist, jestli jsem Vašemu dotazu správně porozuměl. Otázkou je, za jakým účelem by spoření nebo pojištění mělo být a jak chcete rezervu vytvářet.
Pokud by účelem spoření mělo být zajištění nákladů spojených s pohřbem, tak pro takové účely nabízejí pojišťovny konkrétní produkty, kde je výplata pojistné částky použita právě pro tyto účely. Nelze ovšem očekávat, že se bude jednat o efektivní formu spoření. Úrok bude malý, ale bude zajištěn pohřeb.
Pokud by účelem produktu mělo být pouze spoření, doporučil bych se pojištění vyhnout.
Jinak standardní pojištění bude pro rodiče vzhledem k jejich věku už příliš drahé a bude obtížné jej uzavřít a to ještě pouze ve velmi omezeném režimu. Sjednat bude možné asi pouze riziko úrazu. Dále je potřeba zvážit, jestli takové pojištění je potřeba.



Životní pojištění
Dobrý den,
životní pojitka uzavřená od 1.8.2003 pro muže ročník 1959 platba 636 Kč, 440,- pojistné za smrt nebo dožití, pojištění vážných chorob 40,-, pojitné za vedlejší úřazové pojištění 156,-. Je výhodné, či nevýhodné tuto pojistku zrušit???
Jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jano, 
děkuji za Váš dotaz. Ke korektní odpovědi ovšem potřebuji ještě další údaje z pojistné smlouvy a možná také informace z pojišťovny.
Obecně!
Podle toho, co uvádíte se jedná o Kapitálové životní pojištění, smlouva bude cca do 60 - 65 let věku. Smlouva tedy končí nejpozději za 9 let. o výhodnosti ukončení PS rozhoduje hned několik faktorů: 1) nutnost dodanění, pokud nebude navozovat na tuto smlouvu nová smlouva v daňovém režimu, 2) Výše odkupného - kolik pojišťovna vyplatí v případě ukončení pojistné smlouvy, 3) hospodaření pojišťovny - jak efektivně dokáže zhodnocovat finanční rezervy klientů, 4) Životní situace pojištěného - jestli potřebuje pojistnou ochranu a v jaké výši, 5) V jaké výši je potřeba mít pojistnou ochranu a jestli je reálné se někde jinde za rozumných podmínek pojistit, 6) jakým způsobem lze pojistnou smlouvu upravit.
Pokud si přejete podrobnější odpověď, kontaktujte mě prosím na email lukas.urbanek@partners.cz a poskytnu Vám šablonu dopisu na pojišťovnu za účelem získání více informací o pojistné smlouvě.
Daně
Dobrý den,

v loňském roce jsem prodal zděděné pozemky, zemědělskou půdu a louky, daň z nabytí nemovitých věcí zaplatili kupující. Platí se z nabyté částky daň z příjmu fyzických osob? Děkuji.
Honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
od daně z příjmu je osvobozen příjem z prodeje nemovitostí, které byly vlastněny déle než 5 let nebo tato doba byla splněna i s pomocí předcházejícího majitele (zůstavitele - ten kdo Vám majetek odkázal). V takovém případě je důležité, aby dědictví bylo od příbuzného v řadě přímé.
Řada přímá: dítě, rodič, prarodič, manžel/ka, vnuci, pravnuci, bratr, sestra, strýc, teta, synovec, neteř.


Bankovní účty
Dobrý den, narazila jsem na pojem výpisové řady, nikde však nemohu najít, co tento pojem zanmená.
Děkuji za případné vysvětlení
Karolína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Karolíno,

sám nevím co to přesně znamená. Použil jsem tedy google a u jedné z bank našel toto:

Výpisové řady

  • ze svého účtu nyní můžete dostávat až 4 výpisy (výpisové řady)
  • tři jsou určeny pro výpisy v papírové formě a každý si můžete nechat posílat na libovolnou adresu vč. jména adresáta, popř. se můžete rozhodnout pro vyzvedávání v našich pobočkách, kde jsou uloženy po dobu 3 měsíců od data vytvoření
  • čtvrtá výpisová řada je určena pro výpisy v elektronické formě
    • tyto výpisy Vám připravíme k vyzvednutí prostřednictvím služby SERVIS 24 Internetbanking, odkud si je budete moci uložit do svého počítače
    • elektronické výpisy je možno vyzvednout po dobu 3 měsíců od data vytvoření
  • každá výpisová řada je označena písmenem a má samostatné číslování v rámci kalendářního roku a nepřetržitého trvání
Pokud budete chtít přesnější informace, doporučuji se obrátit přímo na Vaši banku. Já jsem se s tímto pojmem setkal poprvé a nemám k dispozici bližší informace.

Investice
V článku Jolany Novákové s názvem NOVINKY V DANÍCH............uvedeném na webu idnes s datem 16.2.2015 v odstavci č.5 Zisk z prodeje cenných papírů mne zarazila poslední věta: NEJDE O TO, KOLIK SKUTEČNĚ VYDĚLÁTE, ALE O TO, ZA KOLIK JSTE CENNÉ PAPÍRY PRODALI.
Je to tak? Nebo se platí daň pouze z (případného) zisku, jak by bylo logické?
Děkuji.
Koudela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážený pane Koudelo, 
informace uvedená v článku Jolany Novákové je správná. Opravdu záleží na hodnotě prodeje cenných papírů. Pokud tedy, v součtu všech transakcí, prodáte za rok cenné papíry ve větším objemu než 100 tis. musíte podat daňové přiznání. To pořád ale neznamená, že musíte platit daň. Tu budete platit pouze v případě, že dosáhnete zisku. Daň je ve výši 15 %. Na cenné papíry nakoupené před rokem 2014 se vztahuje časový test 6 měsíců. 
Pokud jste nakupoval stejné cenné papíry opakovaně nebo jste investoval pravidelně a prodáváte pouze část majetku, platí pravidlo FIFO (first in, first out). Podle tohoto pravidla se předpokládá, že klient prodává cenné papíry, které nakoupil jako první. Na ty se potom nemusí časový test 3 let vztahovat.
Stavební spoření
Plati se neco kdyz chci snizit behem stavebniho sporeni cilovou castku? A kdyz si ji necham snizit, zustanou mi uroky stejne jako jsem mela nebo musi byt nova smlouva? Dekuji za odpoved.lida
lida
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, samotné snížení cílové částky je většinou bezplatné. Platí se pouze za navýšení. Jestli se Vám změní ostatní podmínky na smlouvě nedokáži říct. Bude záležet na konkrétní spořitelně. Z pohledu výše úrokové sazby bude pro Vás určitě výhodnější zůstat u současné smlouvy. Nové smlouvy již úrok 2% p.a. nenabízejí.
Životní pojištění
Dobrý den, 1.6. 2012 jsem uzavřela variabilní život. pojištění platila jsem každý měsíc 1000 kč, přesně po dvou letech mi zavolal stejný makléř s tím, že mě může připojistit na rakovinu prsa, jasně jsem mu řekla že souhlasím, ale že nechci novou smlouvu, dušoval se že o peníze v žádném případě nepřijdu, že mi je převedou do nové pojistky a že se vlastně vůbec nic nemění. Bohužel až teď jsem zjistila že, žádné peníze mi na novou smlouvu nepřevedou a ještě si musím udělat sama dodanění což nejspíš znamená že asi budu muset vracet peníze na daních, přemýšlím jak postupovat dál, zda podat na dotyčného pána stížnost a zrušit novou pojistku. Prosím o radu jak postupovat dál děkuji Popova
Popova Kateřina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážená paní Popová, 
to co popisujete je docela rozšířený nešvar a není to vůbec dobré. Pokud je vše jak píšete, tak bych doporučil se bránit. Prvně zkuste kontaktovat současnou makléřskou společnost, u které je zástupce, který s Vámi smlouvu podepisoval. Pokud to nepomůže, můžete se obrátit na finančního arbitra, který podobné případy řeší. Dále můžete kontaktovat Českou národní banku, pojišťovnu, u které je smlouva uzavřená (pokud nebyl přechod z pojišťovny do pojišťovny). Nebo se také můžete obrátit na soukromé společnosti, které se ochranou spotřebitele zabývají.
K Vaší povinnosti dodanění - pokud na stávající smlouvu navazuje nová smlouva, která splňuje všechny podmínky pro daňovou uznatelnost (je do 60 let věku) a stará smlouva byla vypovězena tak, že se finanční rezerva ze staré smlouvy převádí na novou pojistnou smlouvu, povinnost dodanění se Vás netýká.
Případně mi můžete napsat (lukas.urbanek@partners.cz) a pokusím se Vám najít zkušeného poradce v místě Vašeho bydliště, se kterým se můžete osobně poradit o dalších krocích.

Stavební spoření
Nezlobte se na mě, za to vy nemůžete..To se zase stát postaral o to, že my rodiče skutečně spoříme ve prospěch svých dětí, ale stavební spořitelny je klidně mohou "okrást" snížením úroků. Ale k dotazu - jestli jsem to dobře pochopil z jiných odpovědí -- vypovím smlouvu na dítě přes op.soud (ten trvá asi 4 měsíce, běžná výpověď st.sp. 3 měsíce - to je skoro stejné) a zůstanou peníze ve prospěch dítěte, bude to OK - tedy peníze uložím kamkoliv jinam (na účet, termín apod,) na jméno dítěte. Popř. koupím auto na jméno dítěte, koupím byt ve kterém má dítě pokoj atd. Promiňte ještě pozn. jak se nám stát zase postaral - pokud "náhodou" bude dítě v 18 zrovna "zlobit" (což v tomto věku není vyjímka) a třeba lačnic po motorce, na které se zabije (či jiné hry alkoholy, fet, kámoše apod.) - tak mu na to podle zákona ještě musím dát, ať se oddělá úplně! Kdyby tam naši chytrolíni aspoň dali podmínku, že i dítě to musí použít pouze na studia nebo bydlení. Co možnost rodiče to v 18 nedat? (dát déle) - otázka upravena poradcem
Milan Dvořák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Milane, 
Vašemu rozhořčení naprosto rozumím. Podle právníků, se kterými jsem se na toto téma bavil, je to tak, že i v minulosti byly peníze našich dětí, ale praxe byla jiná. Finanční instituce to neřešily a konkrétně stavební spořitelny vyžadovaly pouze při výpovědi SS podpis obou zákonných zástupců dítěte. NOZ vše pouze zpřísnil a možná lépe definoval (teď trochu vařím z vody) a vše je jinak. Mně osobně vadí nejvíce to, že tato změna se týká všech smluv. I těch uzavřených před rokem 2014. Spousta rodičů musí najednou přehodnotit situaci.
Dle NOZ je důležité, aby rodič vystupoval jako řádný hospodář a o majetek dítěte se pečlivě staral. Takže není podmínkou, že musíte dítěti jeho majetek spravovat pomocí stavebního spoření, ale může to být kdekoliv jinde, kde tento majetek bude stále ve vlastnictví dítěte. Na opatrovnický soud tedy můžete doručit novou smlouvu na dítě (spoření, investice) a zároveň výpověď SS, kde bude jednoznačně uvedeno, na který účet a kterému majiteli(dítě) účet patří. V takovém případě není důvod, aby soud tuto změnu nepovolil.
To, že si dítě může za tyto peníze v 18 letech koupit motorku atp, jak uvádíte, to je druhá strana mince tohoto opatření. Proto v současné době doporučuji klientům žádné spoření na děti nerealizovat viz. tento článek.
Abych byl objektivní, tak si také musíme přiznat, že bude mnoho případů, kdy naopak dítě trpí v důsledku nezodpovědnosti svých rodičů. V takových případech je ochrana majetku naprosto správná.
Stavební spoření
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat - stavební spoření u dítěte - pokud bychom chtěli jako rodiče naspořené peníze vybrat, pochopili jsme komplikaci dle NOZ, že se to musí provést bohužel přes opatrovnický soud, jinak nám je spořitelna nevyplatí.
Jak je v tomto případě (tedy dětská smlouva, vázací doba vypršela) postupováno, když dojde (nebo bude vložen takový vklad, že dojde) k naspoření cílové částky případně k jejímu přespoření? Je spořitelna povinna vyplatit naspořenou částku, pokud odmítnu nabídku na zvýšení cílové částky? (předpokádejme, že máme primární zájem získat naspořené prostředky bez zpovídání se opatrovnickému soudu, a využít je jinak a lépe, nikoliv dlouhodobým neefektivním spořením).
Děkuji za odpověď Sklenář
Sklenář
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážený pane Sklenáři, 
velice rád bych Vám poradil, ale netroufnu si dělat jakékoliv konkrétní závěry. Posílám tedy alespoň úvahu a doporučení k Vašemu dotazu.
V dnešní době se stavební spořitelny chovají naprosto nepředvídatelně. V praxi jsem se již několikrát přesvědčil o tom, že to co platí dnes, může být zítra jinak. Obecně se dnes SS snaží klientům s přespořenou cílovou částkou měnit podmínky, vyzývají je k dalšímu nespoření, navýšení cílové částky nebo se snaží smlouvy vypovědět. Dříve jim přespořené cílové částky nevadily. Ve Vašem případě si myslím, že samotné přespoření cílové částky ničemu nepomůže. Spíše docílíte toho, že Vám stavební spořitelna změní podmínky (budou spíše horší než lepší). Můžete se také obrátit přímo na Vaši SS s žádostí o stanovisko a uvidíte.
Pokud nechcete již dále pokračovat ve stavebním spoření, máte pouze dvě možnosti. 
1) Necháte stavební spoření v takovém stavu jakém je a další spoření budete realizovat pomocí jiných nástrojů.
2) Stavební spoření dítěte převést na jiný produkt (opět na dítě), dle Vašich preferencí. Zde se ovšem bez souhlasu opatrovnického soudu neobejdete.
Lukáš Urbánek, lukas.urbanek@partners.cz
Životní pojištění
Dobrý den,
minulý rok v Listopadu jsem si nechal uzavřít životní pojištění u České Pojišťovny (Život v pohodě), Kooperativa (Perspektiva), ING (ING Smart) a chtěl bych snížit měsíční poplatky protože takhle to mám měsíčně za 3.000,- a úplně mi to nevyhovuje. Kdyby to šlo udělat dohromady dejme tomu za cca 1.000,- bylo by to velice fajn, takže bych jenom rád věděl o pro to mám udělat? Děkuji.
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Tomáši, 

na opravdu seriózní odpověď bych potřeboval znát více informací. Důležité je, abyste věděl, jestli vůbec pojištění potřebujete. Jedna věc je, snížit za každou cenu náklady na pojištění a druhá věc, mít rozumně nastavenou pojistnou ochranu, která Vám zajistí dostatečně stabilní situaci v případě nenadálých situací. Nejlepší by bylo vyhledat profesionála, který by tyto dvě oblasti dokázal skloubit k Vaší spokojenosti. Dále mohu doporučit knihu "Jak ovládnout své finance", kde jsem psal kapitolu právě na téma nenadálé životní situace.

Obecně k Vašemu dotazu: rozpětí pojistného si můžete nadefinovat libovolně. U Vámi zmiňovaných pojišťoven od 500 Kč a více. Vy máte všechny pojištění v režimu Investičního životního pojištění, které je spojeno s poměrně vysokými poplatky za vedení, uzavření a investování. pokud si vyberete jednu z těchto pojišťoven, tak asi velkou chybu neuděláte. Všechny jsou velice podobné. Do zbývajících pojišťoven stačí zajít a smlouvy vypovědět, nebo výpovědi poslat poštou. Do dvou měsíců od počátku, je možné smlouvy vypovědět bez výpovědní lhůty (nevím, jestli se ještě vlezete, záleží na počátku PS), jinak 6 týdnů. Určitě počítejte s tím, že přijdete o zaplacené pojistné. Jinak já osobně preferuji spíše pojištění rizikové, kde se žádná finanční rezerva nevytváří.

 

Zkuste vyhledat nejbližšího certifikovaného poradce (EFA) a domluvit se s ním na osobní konzultaci, aby jste se vyvaroval dalších chyb. Případně mi napište na lukas.urbanek@partners.cz.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, zavinil jsem nehodu a poškodil cizí auto. Pojišťovna nechce zaplatit celou částku opravy a poškozený chce po mě doplatek do ceny opravy. Má na toto nárok, nebo je to jen na něm a pojišťovně? Děkuji
Jakub
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jakube, 
pokud poškozený nemá zaplacenu celou škodu, tak je pochopitelné, že se mu to nelíbí a chce další peníze. Pro Vás se tedy jedná o nepříjemnou situaci a nezbude Vám nic jiného, než se bránit. Máte několik možností: 1) rozporovat postup pojišťovny a domáhat se vyššího plnění, 2) zaplatit ze svého, 3) kombinace 1 a 2. Tak i tak, bych Vám doporučil obrátit se na právníka, který se touto problematikou zabývá. Určitě Vám řekne jaké jsou Vaše možnosti a kolik by Vás případné právní služby stály.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, opravdu pojištovna Allianz neposkytuje slevu na povinné ručení pro držitele ZTP ? Odevšad slýchám ANO, ale ani sami v pojištovně to snad 100% neví...Jsem Z UL, nějakých 158měsíců bez nehody, 50letý řidič. Auto obsah cca 300ccm.

Děkuji Josef
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Josefe, dle informace získané od pojišťovny, je Vámi uváděná sleva poskytována pouze k havarijnímu pojištění. Na povinné ručení se sleva nevztahuje. Pokud si přejete získat co nejlepší podmínky, zkuste vyzkoušet možnost sjednání povinného ručení přes tento formulář.
Hypotéky
Končí mi fixace hypotéky a nechce se mi opouštět banku, protože mi jinak vyhovuje, ale nenabízí mi takovou úrokovou sazbu jako konkurence. Existuje nějaká možnost, jak banku přesvědčit, aby mi dala lepší sazbu?
Jan Slabák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, při výročí fixace je potřeba počítat s tím, že první nabídka úrokové sazby (od stávající banky) na další období nebude ta nejlepší. Proto je dobré mít připravenu protinabídku od jiné banky a požádat svoji banku o přehodnocení stanoviska. Konkurenční nabídku Vám může zpracovat třeba finanční poradce.

Pokud se ovšem nepodaří vyjednat lepší podmínky, pořád existuje možnost refinancování, které lze v dnešní době vyřešit téměř bez nákladů. Účet si můžete nechat u stávající banky. U nové banky budete používat účet pouze pro splátku hypotéky a třeba na platbu dalších trvalých příkazů, aby jste splnil všechny podmínky pro užívání běžného účtu a s ním spojenou slevu na úrokové sazbě. Jinými slovy, sleva na úrokové sazbě za účet v bance je příliš vysoká a bez účtu jsou úrokové sazby příliš vysoké.

Stavební spoření
Mám stavební spoření ČmStSp na syna už 12 let, před 3 lety jsem navýšil cílovou částku při akci spořitelny zdarma, stále mám tarif se sazbou úroku 2%, nyní mi poradce spořitelny sdělil, že mi sazbu sníží (až na 1%) - může stavební spořitelna manipulovat se sazbou úroku, kterou máme ve smlouvě (ke smlouvě platí podmínky z 3/2006), popř. jak se tomu bránit? Se smlouvou vydržíme jinak až do 18let syna, tedy ještě 6 let.
Milan Dvořák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Vážený pane Dvořáku, to co popisujete se nyní děje napříč trhem. U všech stavebních spořitelen je situace stejná. Ano stavební spořitelny na to mají právo. A právě v dnešní době se ukazuje, že i zdánlivě konzervativní produkt, jakým je stavební spoření, nese řadu rizik. Stavební spořitelny tvoří uzavřený systém a jsou nuceny snižovat úrok na spořících smlouvách z důvodu klesajících úrokových sazeb na finančním trhu. Obrana není.

Pokud je ovšem smlouva psaná na syna nebude příliš jednoduché s ní manipulovat. Podle NOZ se již jedná o majetek dítěte viz. článek na iDNES 

Jinými slovy, jakákoliv změna bude vyžadovat souhlas opatrovnického soudu. Peníze budou muset být pořád syna.

Poradenství
Pokud dosáhne dítě v průběhu spoření plnoletosti, může si vybrat spoření samo?
Děkuji
miloslav benka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO. Podle NOZ tomu tak skutečně je.
Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda bych měl přijmout nabídku zaměstnavatele na benefit, kterým je buď životním nebo penzijní pojištění. Nabízím mi příspěvek 500 korun, al já nemám nic uzavřené. Co když z práce odejdu, to budumuset peníze vracet? Je mi teď 42 let a pracuji jako vedoucí směny v papírně. Děkuji za radu
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, zaměstnavatel má pouze dvě možnosti, kam může zaměstnancům přispívat. Životní pojištění nebo Doplňkové penzijní spoření DPS (dříve penzijní připojištění). Pro Vás doporučuji DPS z následujících důvodů:1) jsou tam nízké poplatky, 2) můžete si sám vybrat formu spoření (konzervativní až dynamická), 3) minimální platba je 100 Kč, to znamená, že v případě změny zaměstnavatele si budete moci i nadále spořit a bude stačit pouze 100 Kč měsíčně. U životního pojištění bývá minimální pojistné na úrovni 300 Kč. Při odchodu z práce se příspěvky zaměstnavatele nevrací.

Stavební spoření
Dobrý den, v r. 2013 jsem uzavřela stavební spoření na syna (byly mu tehdy 3 měsíce). Nyní čtu článek na iDnes, že "Vybrat peníze ze stavebního spoření povolují už jen soudy". Dotaz č. 1: týká se to i smlouvy z r. 2013 (než začal platit nový Zákoník)?

Dotaz č. 2: pokud ano, co mi poradíte?
Synovi je rok a půl, ne třeba 12 let (aby po 6 letech spoření byl plnoletý). Jsme mladá rodina, která nemůže mít vázány finanční prostředky po dobu 17 let do jeho plnoletosti! (I horizont 6 let byl docela dlouhý a rozmýšlela jsem se, zda spořit nebo ne.) Je tedy velmi pravděpodobné, že se budu muset rozhodnout, že na synovo spoření už nebudu posílat žádné peníze (protože na ně pak bez soudu nedosáhnu) a budu při tom muset ročně platit 310,- za vedení účtu a nakonec na tom prodělám. Jaká je Vaše rada, jak nejlépe postupovat dál? Děkuji, Marie Poláchová - otázka upravena poradcem
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Vážená paní Poláchová,

děkuji za Váš dotaz. Odpověď, bude zajímat jistě řadu dalších čtenářů.

1) Nový občanský zákoník (NOZ) sice začal platit až od roku 2014, ale jeho ustanovení se dotýká všech smluv, tedy i Vaší smlouvy. Je to nepříjemnost, se kterou rodiče určitě nepočítali a teď se musí přizpůsobit nové situaci.

2) Vaší obavu z vázací doby plně respektuji a je oprávněná. Mladá rodina potřebuje mít dostupné rezervy a proto i spoření určené pro děti by mělo být dostatečně flexibilní. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu pro domácnost, tak navrhuji nejprve vytvořit tuto rezervu a poté se pustit do spoření pro syna. Pokud začnete spořit až po Vašem návratu do zaměstnání, nic vážného se asi nestane. Určitě doporučuji nezakládat žádnou smlouvu na dítě, ale pouze na rodiče. Vhodným nástrojem může být pravidelná investice do podílových fondů životního cyklu. Dobře Vám poradí správný finanční poradce, který má více možností ve své nabídce.

Úvěry a půjčky
Mám kontokorent ve výši 58000kč u GE,potřeboval bych ho doplatit a přejít k jiné bance,aby měsíční splátka nepřesahovala 2000kč.Děkuji
Vlk Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Vážený Radku, předně se Vám omlouvám za pozdní odpověď.

Pokud je kontokorent řádně splácen, nemáte zápis v registrech a máte dostatečný příjem, je možné jej refinancovat. Měsíční splátka by mohla být cca 1 000 Kč. K refinancování můžete použít kontaktní formulář.

Určitě doporučuji udělat si finanční bilanci. Napsat si příjmy a výdaje na jeden papír. Potom budete vědět, jaké máte fixní výdaje, co vše musíte zaplatit a kolik Vám měsíčně zbývá, případně jaké výdaje je možné omezit. Z dlouhodobého hlediska je výhodnější si vytvářet vlastní rezervy a kontokorent mít pouze jako zálohu.

Hypotéky
Dobry den. Vlastnime nemovitost v hodnote cca 1900000Kc,- + pozemky cca 400 000,-Kc, splacime stsp 4800Kc,- a hypo 2300,-Kc v celkovem dluhu (stsp+hypo) 450 000,-Kc. Nic dalsiho (krome energii) neplatime. Radi bychom refinancovali a dluhy spojili do jedne hypo (ocekavame ppolovicni splatky). Jsme rodina se 7.letym deckem, mazelka pracuje a mazel momentalne bez zamestnani. Celkovy prijem domacnosti cca 16 000,-Kc/mesic. Mame sanci v nektere z bank refinancovat?
Tomas
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Tomáši, velice se omlouvám za pozdní odpověď.

Při zběžném posouzení Vašich příjmů bude opravdu těžké najít vhodnou banku. V případě, že jsou oba úvěry na bydlení a řádně spláceny (alespoň 36 měsíců) a blíží se výročí fixace úrokové sazby, mělo by jít úvěry refinancovat bez prokazování příjmu. Obecně, další příjem do domácnosti samozřejmě pomůže při jednání s bankou.

Pro řešení Vaší situace doporučuji kontaktovat šikovného finančního poradce v místě Vašeho bydliště nebo zkusit kontaktní formulář, který naleznete zde: http://osobni.finance.idnes.cz/hypoteky

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Nevlastním řidičský průkaz, ale má na sebe napsané auto, kvůli své kamarádce, které hrozí exekuce a o auto by přišla. Zajímalo by mě, jak je to v případě, kdy se stane nehoda, nebo i něco horšího, kdo je za to zodpovědný a kdo vše platí. Budu moc ráda, když mi na toto odpovíte. Děkuji mnohokrát.
Jirka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, předem se omlouvám za pozdní odpověď.

Za případnou nehodu bude odpovědný provozovatel vozidla, tj. ten, kdo vozidlo provozuje, což může být buď vlastník nebo jiná osoba, které vlastník automobil k provozování svěřil. Škoda se bude platit z povinného ručení, které musí mít každý vlastník vozu sjednáno. Může se ovšem stát, že pojišťovna neuhradí celou škodu a poškozený se bude chtít o celou náhradu soudit právě s provozovatelem. Pokud je to tedy tak, jak píšete, jste v každém případě v nebezpečí, že bude mít problémy v souvislosti s nehodou způsobenou Vaší kamarádkou, i když jste je nijak nezpůsobila. Nejlépe uděláte, když uzavřete se svojí kamarádkou písemnou smlouvu – buď o výpůjčce (bezplatné) nebo lépe o nájmu dopravního prostředku (za nájemné, třeba i symbolické), v níž se jednoznačně stanoví, že provozovatelem vozidla je Vaše kamarádka a zároveň si s ní dohodnete, kdo automobil pojistí – doporučuji přitom, abyste ho pojistila Vy, přičemž kamarádka Vám pojistné vždy předem uhradí.